|
| Event type

Singles, Men

Date24 July – 1 August 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia State University Sports Arena, Atlanta, Georgia
Participants48 from 29 countries
FormatSingle-elimination tournament.

There were 48 players entered, with 16 players seeded into the second round. Denmark’s Poul-Erik Høyer Larsen had won the All-England championships in both 1990 and 1991. In the quarter-finals he faced the defending gold medalist, Alan Budikusuma, and took him out, 15-5, 15-9. In the semis he faced the 1995 World Champion, Hariyanto Arbi (INA), and eliminated him 15-11, 15-6. His final opponent was China’s Dong Jiong, but Høyer-Larsen easily dealt with him, 15-12, 15-10, finishing the tournament without losing a game. Høyer-Larsen played on his old )lucky) shoes, which were at least seven (some sources say 12) years old, and were nearly falling apart. But he had won the All Englands on them, and now won Olympic gold in them. Høyer-Larsen’s title is the only badminton gold medal won by a non-Asian player thru 2008. His countryman, Thomas Stuer-Lauridsen, had won bronze in men’s singles in 1992, also the only badminton medal won by a non-Asian at those Olympics. Heryanto Arbi lost the bronze medal match to Rashid )Adul) Sidek Mohamed of Malaysia, whose brothers, Razif and Jalani, had won a bronze in men’s doubles in 1992.

PosPlayerNOC
1Poul-Erik Høyer LarsenDENGold
2Dong JiongCHNSilver
3Adul Sidek MohamedMASBronze
4Hariyanto ArbiINA
=5Alan BudikusumaINA
=5Lee Gwang-JinKOR
=5Park Seong-UKOR
=5Joko SupriantoINA
=9Jens OlssonSWE
=9Yu LizhiCHN
=9Thomas Stuer-LauridsenDEN
=9Fumihiko MachidaJPN
=9Iain SydieCAN
=9Liu En-HungTPE
=9Sun JunCHN
=9Ong Ewe HockMAS
=17Pontus JänttiFIN
=17Peter KnowlesGBR
=17Andrey AntropovRUS
=17Jaimie DawsonCAN
=17Joris van SoerlandNED
=17Hannes FuchsAUT
=17Chang Jeng-ShyuangTPE
=17Kittipon KittikulTHA
=17Thomas WappSUI
=17Darren HallGBR
=17Michael HelberGER
=17Deepankar BhattacharyaIND
=17Kim Hak-GyunKOR
=17Tomas JohanssonSWE
=17Jeroen van DijkNED
=17Vladyslav DruzhchenkoUKR
=33Kenneth ErichsenGUA
=33Kevin HanUSA
=33Oscar BrandonSUR
=33Oliver PongratzGER
=33Kayode AkinsanyaNGR
=33Julian RobertsonGBR
=33Stephan BeeharryMRI
=33Todor VelkovBUL
=33Murray HockingAUS
=33Mario CarullaPER
=33Édouard ClarisseMRI
=33Mikhail KorshukBLR
=33Étienne ThoboisFRA
=33Pavel UvarovRUS
=33Robert LiljequistFIN
=33Ron MichelsNED
DNSAnil KaulCAN

Round One (24 July 1996)

Winner of each match advanced to round two.

Match #1 Joko SupriantoINA 1bye
Match #2 Pontus JänttiFIN bye
Match #3 Jens OlssonSWE Kenneth ErichsenGUA 12-15, 15-6, 17-15
Match #4 Peter KnowlesGBR Kevin HanUSA 2-15, 15-10, 15-7
Match #5 Adul Sidek MohamedMAS 5/8bye
Match #6 Andrey AntropovRUS bye
Match #7 Jaimie DawsonCAN Oscar BrandonSUR 15-5, 15-4
Match #8 Yu LizhiCHN Oliver PongratzGER 15-5, 12-15, 15-1
Match #9 Dong JiongCHN 3/4bye
Match #10 Joris van SoerlandNED bye
Match #11 Thomas Stuer-LauridsenDEN Kayode AkinsanyaNGR 15-2, 15-2
Match #12 Hannes FuchsAUT Julian RobertsonGBR 15-2, 15-6
Match #13 Park Seong-UKOR 5/8bye
Match #14 Chang Jeng-ShyuangTPE bye
Match #15 Fumihiko MachidaJPN Stephan BeeharryMRI 15-11, 15-5
Match #16 Kittipon KittikulTHA Todor VelkovBUL 15-7, 17-15
Match #17 Iain SydieCAN Murray HockingAUS 15-9, 15-9
Match #18 Thomas WappSUI Mario CarullaPER 15-8, 10-15, 15-11
Match #19 Darren HallGBR Ron MichelsNED 15-4, 15-4
Match #20 Lee Gwang-JinKOR 5/8bye
Match #21 Liu En-HungTPE Édouard ClarisseMRI 15-10, 15-2
Match #22 Michael HelberGER Mikhail KorshukBLR 15-12, 15-1
Match #23 Deepankar BhattacharyaIND bye
Match #24 Hariyanto ArbiINA 3/4bye
Match #25 Kim Hak-GyunKOR Anil KaulCAN walkover
Match #26 Sun JunCHN Étienne ThoboisFRA 15-5, 15-6
Match #27 Tomas JohanssonSWE bye
Match #28 Alan BudikusumaINA 5/8bye
Match #29 Jeroen van DijkNED Pavel UvarovRUS 15-8, 15-10
Match #30 Ong Ewe HockMAS Robert LiljequistFIN 15-1, 15-6
Match #31 Vladyslav DruzhchenkoUKR bye
Match #32 Poul-Erik Høyer LarsenDEN 2bye

Round Two (25 July 1996)

Winner of each match advanced to round three.

Match #1 Joko SupriantoINA 1Pontus JänttiFIN 15-1, 15-5
Match #2 Jens OlssonSWE Peter KnowlesGBR 15-11, 15-9
Match #3 Adul Sidek MohamedMAS 5/8Andrey AntropovRUS 15-11, 15-7
Match #4 Yu LizhiCHN Jaimie DawsonCAN 15-10, 15-11
Match #5 Dong JiongCHN 3/4Joris van SoerlandNED 15-9, 15-4
Match #6 Thomas Stuer-LauridsenDEN Hannes FuchsAUT 15-12, 15-5
Match #7 Park Seong-UKOR 5/8Chang Jeng-ShyuangTPE 15-5, 15-3
Match #8 Fumihiko MachidaJPN Kittipon KittikulTHA 15-7, 15-11
Match #9 Iain SydieCAN Thomas WappSUI 15-7, 15-7
Match #10 Lee Gwang-JinKOR 5/8Darren HallGBR 15-7, 15-11
Match #11 Liu En-HungTPE Michael HelberGER 8-15, 15-0, 15-2
Match #12 Hariyanto ArbiINA 3/4Deepankar BhattacharyaIND 15-5, 15-4
Match #13 Sun JunCHN Kim Hak-GyunKOR 15-5, 17-4
Match #14 Alan BudikusumaINA 5/8Tomas JohanssonSWE 15-5, 15-1
Match #15 Ong Ewe HockMAS Jeroen van DijkNED 15-11, 15-10
Match #16 Poul-Erik Høyer LarsenDEN 2Vladyslav DruzhchenkoUKR 15-7, 15-6

Round Three (26 July 1996)

Winner of each match advanced to the quarter-finals.

Match #1 Joko SupriantoINA 1Jens OlssonSWE 15-11, 15-12
Match #2 Adul Sidek MohamedMAS 5/8Yu LizhiCHN 15-5, 15-2
Match #3 Dong JiongCHN 3/4Thomas Stuer-LauridsenDEN 15-6, 18-15
Match #4 Park Seong-UKOR 5/8Fumihiko MachidaJPN 15-5, 15-9
Match #5 Lee Gwang-JinKOR 5/8Iain SydieCAN 15-8, 15-12
Match #6 Hariyanto ArbiINA 3/4Liu En-HungTPE 15-0, 15-7
Match #7 Alan BudikusumaINA 5/8Sun JunCHN 15-5, 15-6
Match #8 Poul-Erik Høyer LarsenDEN 2Ong Ewe HockMAS 17-14, 15-9

Quarter-Finals (28 July 1996)

Winner of each match advanced to the semi-finals.

Match #1 Adul Sidek MohamedMAS 5/8Joko SupriantoINA 115-5, 15-12
Match #2 Dong JiongCHN 3/4Park Seong-UKOR 5/815-6, 15-6
Match #3 Hariyanto ArbiINA 3/4Lee Gwang-JinKOR 5/815-0, 15-13
Match #4 Poul-Erik Høyer LarsenDEN 2Alan BudikusumaINA 5/815-5, 15-9

Semi-Finals (30 July 1996)

Winner of each match advanced to the final round.

Match #1 Dong JiongCHN 3/4Adul Sidek MohamedMAS 5/815-6, 18-16
Match #2 Poul-Erik Høyer LarsenDEN 2Hariyanto ArbiINA 3/415-11, 15-6

Final Round (31 July – 1 August 1996)

Match 1/2 Poul-Erik Høyer LarsenDEN 2Dong JiongCHN 3/415-12, 15-10
Match 3/4 Adul Sidek MohamedMAS 5/8Hariyanto ArbiINA 3/45-15, 15-11, 15-6