|
| Event type

Singles, Men

Date23 September – 1 October 1988
StatusOlympic
LocationChe-yuk-gwan, Seo-ul Dae-hak-gyo, Seoul
Participants64 from 35 countries
FormatRound-robin qualifying pools, followed by single-elimination tournament.

The story of the 1988 men’s singles tournament was the demise of the top five seeds prior to the semi-finals. The favorite was the 1985 and 1987 World Champion, Jiang Jialiang (CHN), but he lost in the quarter-finals. Also defeated in that round were the #2 seed, Jan-Ove Waldner (SWE), and #3 seed, Chen Longcan (CHN). The final came down to two Korean players – Yoo Nam-Kyu and Kim Ki-Taik – which was quite popular with the home crowd. In the final, Yoo, the 1987 Asian Games champion, lost the first game, but then came back to win in four games. The fourth-place finisher, Tibor Klampár (HUN), had been doubles World Champion in 1971.

PosCompetitor(s)NOC
1Yu Nam-GyuKORGold
2Kim Gi-TaekKORSilver
3Erik LindhSWEBronze
4Tibor KlampárHUN
5Jiang JialiangCHN
6Chen LongcanCHN
7Jörgen PerssonSWE
8Jan-Ove WaldnerSWE
=9Xu ZengcaiCHN
=9Andrzej GrubbaPOL
=9Zoran PrimoracYUG
=9Desmond DouglasGBR
=9Ilija LupuleskuYUG
=9Seiji OnoJPN
=9Leszek KucharskiPOL
=9Yi DingAUT
=17Alan CookeGBR
=17Georg BöhmFRG
=17Huang Huei-ChiehTPE
=17Jindřich PanskýTCH
=17Jörg RoßkopfFRG
=17Kiyoshi SaitoJPN
=17Liu Fuk ManHKG
=17Lo Chuen TsungHKG
=25Carl PreanGBR
=25Farjad SaifPAK
=25Jean-Michel SaiveBEL
=25Kamlesh MehtaIND
=25Kim WanKOR
=25Patrick BirocheauFRA
=25Wu Wen-ChiaTPE
=25Yoshihito MiyazakiJPN
=33Andrey MazunovURS
=33Atanda MusaNGR
=33Chih Chin-LongTPE
=33Jean-Philippe GatienFRA
=33Mariano DomuschievBUL
=33Vong Lu VengHKG
=33Zoran KalinićYUG
=33Zsolt HarcziHUN
=41Barry GriffithsNZL
=41Cláudio KanoBRA
=41Gary HaberlAUS
=41Joe NgCAN
=41Massimo CostantiniITA
=41Piotr MolendaPOL
=41Sean O'NeillUSA
=41Yomi BankoleNGR
=49Abdul Wahab AliIRQ
=49Ashraf HelmyEGY
=49Carlos KawaiBRA
=49Jorge GambraCHI
=49Marcos NúñezCHI
=49Mario ÁlvarezDOM
=49Sujay GhorpadeIND
=49Tonny MaringgiINA
=57Alain Choo ChoyMRI
=57Francisco LópezVEN
=57Garfield JonesJAM
=57Gilany HosnaniMRI
=57Lotfi JoudiTUN
=57Raymundo FermínDOM
=57Mourad StaTUN
=57Sherif El-SaketEGY

Preliminary Round (23 – 28 September 1988)

Group A (23 – 28 September 1988)

Winner and runner-up in group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Jiang JialiangCHN70211459323Q
2Tibor KlampárHUN61198543445Q
3Alan CookeGBR52167462372
4Jean-Michel SaiveBEL431411470431
5Jean-Philippe GatienFRA341413512484
6Sean O'NeillUSA25616332424
7Carlos KawaiBRA16518368456
8Lotfi JoudiTUN07021230441

Match #1 Jiang JialiangCHN 3 – 0
21-12, 21-10, 21-7
Lotfi JoudiTUN
Match #2 Tibor KlampárHUN 3 – 0
21-13, 21-12, 21-17
Carlos KawaiBRA
Match #3 Jean-Philippe GatienFRA 3 – 0
21-12, 21-12, 21-13
Sean O'NeillUSA
Match #4 Alan CookeGBR 3 – 0
21-11, 21-16, 21-12
Jean-Michel SaiveBEL
Match #5 Jean-Michel SaiveBEL 3 – 0
21-9, 21-7, 21-7
Lotfi JoudiTUN
Match #6 Alan CookeGBR 3 – 0
21-19, 21-12, 21-18
Sean O'NeillUSA
Match #7 Jean-Philippe GatienFRA 3 – 1
19-21, 21-14, 21-14, 21-11
Carlos KawaiBRA
Match #8 Jiang JialiangCHN 3 – 1
22-20, 21-16, 17-21, 21-16
Tibor KlampárHUN
Match #9 Tibor KlampárHUN 3 – 0
21-14, 21-16, 21-11
Lotfi JoudiTUN
Match #10 Jiang JialiangCHN 3 – 0
21-14, 21-13, 21-13
Jean-Philippe GatienFRA
Match #11 Alan CookeGBR 3 – 0
21-9, 21-14, 21-19
Carlos KawaiBRA
Match #12 Jean-Michel SaiveBEL 3 – 0
21-16, 21-14, 21-7
Sean O'NeillUSA
Match #13 Sean O'NeillUSA 3 – 0
21-11, 21-14, 21-12
Lotfi JoudiTUN
Match #14 Jean-Michel SaiveBEL 3 – 0
21-16, 21-14, 21-14
Carlos KawaiBRA
Match #15 Jiang JialiangCHN 3 – 0
21-18, 21-19, 21-16
Alan CookeGBR
Match #16 Tibor KlampárHUN 3 – 2
21-19, 17-21, 21-18, 20-22, 21-13
Jean-Philippe GatienFRA
Match #17 Jean-Philippe GatienFRA 3 – 0
21-18, 21-10, 21-7
Lotfi JoudiTUN
Match #18 Tibor KlampárHUN 3 – 1
21-17, 14-21, 21-13, 25-23
Alan CookeGBR
Match #19 Jiang JialiangCHN 3 – 0
21-19, 21-14, 21-18
Jean-Michel SaiveBEL
Match #20 Sean O'NeillUSA 3 – 1
21-16, 21-23, 21-13, 22-20
Carlos KawaiBRA
Match #21 Carlos KawaiBRA 3 – 0
21-10, 21-12, 21-15
Lotfi JoudiTUN
Match #22 Jiang JialiangCHN 3 – 0
21-10, 21-8, 21-14
Sean O'NeillUSA
Match #23 Tibor KlampárHUN 3 – 2
19-21, 21-17, 21-10, 18-21, 21-16
Jean-Michel SaiveBEL
Match #24 Alan CookeGBR 3 – 1
21-14, 20-22, 21-15, 21-19
Jean-Philippe GatienFRA
Match #25 Alan CookeGBR 3 – 0
21-8, 21-8, 21-12
Lotfi JoudiTUN
Match #26 Jean-Michel SaiveBEL 3 – 2
21-17, 23-25, 22-20, 19-21, 21-18
Jean-Philippe GatienFRA
Match #27 Tibor KlampárHUN 3 – 0
21-13, 21-8, 21-8
Sean O'NeillUSA
Match #28 Jiang JialiangCHN 3 – 0
21-13, 21-16, 21-16
Carlos KawaiBRA

Group B (23 – 28 September 1988)

Winner and runner-up in group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Jan-Ove WaldnerSWE70212465327Q
2Xu ZengcaiCHN61203460290Q
3Georg BöhmFRG52158446369
4Patrick BirocheauFRA341114422436
5Chih Chin-LongTPE341112407417
6Tonny MaringgiINA25717363469
7Barry GriffithsNZL25918452522
8Gilany HosnaniMRI07121271456

Match #1 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 0
21-8, 21-9, 21-14
Gilany HosnaniMRI
Match #2 Xu ZengcaiCHN 3 – 0
21-8, 21-10, 21-13
Barry GriffithsNZL
Match #3 Georg BöhmFRG 3 – 0
21-11, 21-15, 21-12
Tonny MaringgiINA
Match #4 Patrick BirocheauFRA 3 – 1
18-21, 21-16, 21-19, 21-15
Chih Chin-LongTPE
Match #5 Chih Chin-LongTPE 3 – 0
21-15, 21-10, 21-9
Gilany HosnaniMRI
Match #6 Patrick BirocheauFRA 3 – 1
17-21, 21-18, 21-11, 21-13
Tonny MaringgiINA
Match #7 Georg BöhmFRG 3 – 1
21-12, 18-21, 21-15, 21-17
Barry GriffithsNZL
Match #8 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 2
15-21, 21-13, 21-14, 8-21, 21-13
Xu ZengcaiCHN
Match #9 Xu ZengcaiCHN 3 – 0
21-11, 21-13, 21-16
Gilany HosnaniMRI
Match #10 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 0
21-18, 21-16, 21-17
Georg BöhmFRG
Match #11 Barry GriffithsNZL 3 – 2
21-16, 8-21, 17-21, 21-16, 21-18
Patrick BirocheauFRA
Match #12 Chih Chin-LongTPE 3 – 0
21-15, 21-16, 21-13
Tonny MaringgiINA
Match #13 Tonny MaringgiINA 3 – 0
21-12, 21-15, 21-16
Gilany HosnaniMRI
Match #14 Chih Chin-LongTPE 3 – 0
21-13, 22-20, 21-16
Barry GriffithsNZL
Match #15 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 0
21-7, 21-11, 21-17
Patrick BirocheauFRA
Match #16 Xu ZengcaiCHN 3 – 0
21-17, 21-11, 21-15
Georg BöhmFRG
Match #17 Georg BöhmFRG 3 – 0
21-6, 21-14, 21-14
Gilany HosnaniMRI
Match #18 Xu ZengcaiCHN 3 – 0
21-11, 21-9, 21-7
Patrick BirocheauFRA
Match #19 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 0
22-20, 21-14, 21-16
Chih Chin-LongTPE
Match #20 Tonny MaringgiINA 3 – 2
19-21, 21-16, 21-17, 13-21, 21-19
Barry GriffithsNZL
Match #21 Barry GriffithsNZL 3 – 1
21-14, 21-16, 15-21, 21-13
Gilany HosnaniMRI
Match #22 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 0
21-11, 21-9, 21-11
Tonny MaringgiINA
Match #23 Xu ZengcaiCHN 3 – 0
21-8, 21-9, 21-17
Chih Chin-LongTPE
Match #24 Georg BöhmFRG 3 – 0
21-13, 21-12, 21-19
Patrick BirocheauFRA
Match #25 Patrick BirocheauFRA 3 – 0
21-8, 21-11, 21-6
Gilany HosnaniMRI
Match #26 Georg BöhmFRG 3 – 1
21-17, 19-21, 21-9, 21-15
Chih Chin-LongTPE
Match #27 Xu ZengcaiCHN 3 – 0
21-12, 21-10, 21-7
Tonny MaringgiINA
Match #28 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 0
21-18, 21-12, 21-17
Barry GriffithsNZL

Group C (23 – 28 September 1988)

Winner and runner-up in group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Yi DingAUT70213476336Q
2Chen LongcanCHN61196495366Q
3Lo Chuen TsungHKG52197500382
4Wu Wen-ChiaTPE341112417391
5Zsolt HarcziHUN341113401436
6Yomi BankoleNGR341015390448
7Abdul Wahab AliIRQ16419345459
8Alain Choo ChoyMRI07121252458

Match #1 Yi DingAUT 3 – 0
21-11, 21-3, 21-4
Alain Choo ChoyMRI
Match #2 Chen LongcanCHN 3 – 0
21-9, 21-12, 21-13
Abdul Wahab AliIRQ
Match #3 Lo Chuen TsungHKG 3 – 0
21-7, 21-9, 21-11
Yomi BankoleNGR
Match #4 Zsolt HarcziHUN 3 – 1
16-21, 21-17, 21-16, 21-8
Wu Wen-ChiaTPE
Match #5 Zsolt HarcziHUN 3 – 0
21-14, 21-9, 21-15
Alain Choo ChoyMRI
Match #6 Wu Wen-ChiaTPE 3 – 0
21-18, 21-10, 21-11
Yomi BankoleNGR
Match #7 Lo Chuen TsungHKG 3 – 0
21-11, 21-12, 21-15
Abdul Wahab AliIRQ
Match #8 Yi DingAUT 3 – 1
21-18, 21-17, 9-21, 21-14
Chen LongcanCHN
Match #9 Chen LongcanCHN 3 – 0
21-12, 21-6, 21-9
Alain Choo ChoyMRI
Match #10 Yi DingAUT 3 – 2
17-21, 21-18, 9-21, 21-19, 21-12
Lo Chuen TsungHKG
Match #11 Wu Wen-ChiaTPE 3 – 0
21-14, 21-10, 21-12
Abdul Wahab AliIRQ
Match #12 Yomi BankoleNGR 3 – 2
15-21, 21-17, 21-14, 17-21, 21-12
Zsolt HarcziHUN
Match #13 Yomi BankoleNGR 3 – 0
21-10, 21-12, 21-14
Alain Choo ChoyMRI
Match #14 Zsolt HarcziHUN 3 – 0
21-17, 21-19, 21-16
Abdul Wahab AliIRQ
Match #15 Yi DingAUT 3 – 0
21-13, 21-15, 21-19
Wu Wen-ChiaTPE
Match #16 Chen LongcanCHN 3 – 2
20-22, 21-11, 13-21, 21-10, 21-19
Lo Chuen TsungHKG
Match #17 Lo Chuen TsungHKG 3 – 0
21-10, 21-5, 21-13
Alain Choo ChoyMRI
Match #18 Chen LongcanCHN 3 – 0
21-16, 21-15, 21-19
Wu Wen-ChiaTPE
Match #19 Yi DingAUT 3 – 0
21-4, 21-18, 21-13
Zsolt HarcziHUN
Match #20 Yomi BankoleNGR 3 – 1
21-14, 13-21, 21-16, 21-10
Abdul Wahab AliIRQ
Match #21 Abdul Wahab AliIRQ 3 – 1
21-18, 17-21, 21-17, 21-12
Alain Choo ChoyMRI
Match #22 Yi DingAUT 3 – 0
21-14, 21-16, 21-1
Yomi BankoleNGR
Match #23 Chen LongcanCHN 3 – 0
21-17, 21-15, 21-9
Zsolt HarcziHUN
Match #24 Lo Chuen TsungHKG 3 – 1
21-17, 11-21, 21-12, 21-19
Wu Wen-ChiaTPE
Match #25 Wu Wen-ChiaTPE 3 – 0
21-11, 21-14, 21-12
Alain Choo ChoyMRI
Match #26 Lo Chuen TsungHKG 3 – 0
21-13, 21-8, 21-14
Zsolt HarcziHUN
Match #27 Chen LongcanCHN 3 – 1
21-16, 21-8, 14-21, 21-14
Yomi BankoleNGR
Match #28 Yi DingAUT 3 – 0
21-13, 21-16, 21-15
Abdul Wahab AliIRQ

Group D (23 – 28 September 1988)

Winner and runner-up in group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Andrzej GrubbaPOL70211460310Q
2Zoran PrimoracYUG52167452389Q
3Jörg RoßkopfFRG521611514462
4Yoshihito MiyazakiJPN43149407398
5Atanda MusaNGR431412484473
6Gary HaberlAUS25917448490
7Sujay GhorpadeIND16620383515
8Francisco LópezVEN07221361472

Match #1 Andrzej GrubbaPOL 3 – 0
21-17, 21-14, 21-15
Francisco LópezVEN
Match #2 Zoran PrimoracYUG 3 – 0
21-13, 21-11, 21-14
Sujay GhorpadeIND
Match #3 Jörg RoßkopfFRG 3 – 1
21-15, 21-13, 15-21, 21-17
Gary HaberlAUS
Match #4 Yoshihito MiyazakiJPN 3 – 0
23-21, 21-18, 21-17
Atanda MusaNGR
Match #5 Atanda MusaNGR 3 – 0
21-17, 21-15, 21-18
Francisco LópezVEN
Match #6 Yoshihito MiyazakiJPN 3 – 0
24-22, 21-8, 21-14
Gary HaberlAUS
Match #7 Jörg RoßkopfFRG 3 – 0
21-12, 21-18, 21-14
Sujay GhorpadeIND
Match #8 Andrzej GrubbaPOL 3 – 0
21-16, 21-17, 21-16
Zoran PrimoracYUG
Match #9 Zoran PrimoracYUG 3 – 0
23-21, 21-18, 22-20
Francisco LópezVEN
Match #10 Andrzej GrubbaPOL 3 – 0
21-6, 21-19, 21-15
Jörg RoßkopfFRG
Match #11 Yoshihito MiyazakiJPN 3 – 0
21-16, 21-17, 21-12
Sujay GhorpadeIND
Match #12 Atanda MusaNGR 3 – 1
23-21, 21-9, 16-21, 22-20
Gary HaberlAUS
Match #13 Gary HaberlAUS 3 – 0
21-12, 21-15, 21-18
Francisco LópezVEN
Match #14 Atanda MusaNGR 3 – 1
16-21, 21-13, 21-9, 21-6
Sujay GhorpadeIND
Match #15 Andrzej GrubbaPOL 3 – 0
21-12, 21-11, 21-11
Yoshihito MiyazakiJPN
Match #16 Zoran PrimoracYUG 3 – 1
11-21, 22-20, 21-18, 21-18
Jörg RoßkopfFRG
Match #17 Jörg RoßkopfFRG 3 – 0
21-11, 21-18, 21-13
Francisco LópezVEN
Match #18 Zoran PrimoracYUG 3 – 0
21-9, 21-11, 21-15
Yoshihito MiyazakiJPN
Match #19 Andrzej GrubbaPOL 3 – 0
21-18, 21-6, 21-13
Atanda MusaNGR
Match #20 Gary HaberlAUS 3 – 2
21-8, 17-21, 21-9, 21-23, 21-13
Sujay GhorpadeIND
Match #21 Sujay GhorpadeIND 3 – 2
8-21, 20-22, 21-14, 21-14, 21-12
Francisco LópezVEN
Match #22 Andrzej GrubbaPOL 3 – 1
21-16, 19-21, 21-13, 21-12
Gary HaberlAUS
Match #23 Atanda MusaNGR 3 – 1
13-21, 21-17, 21-17, 21-18
Zoran PrimoracYUG
Match #24 Jörg RoßkopfFRG 3 – 2
21-12, 11-21, 17-21, 21-16, 21-11
Yoshihito MiyazakiJPN
Match #25 Yoshihito MiyazakiJPN 3 – 0
21-13, 21-12, 21-11
Francisco LópezVEN
Match #26 Jörg RoßkopfFRG 3 – 2
19-21, 21-15, 23-21, 18-21, 21-13
Atanda MusaNGR
Match #27 Zoran PrimoracYUG 3 – 0
21-17, 21-8, 21-16
Gary HaberlAUS
Match #28 Andrzej GrubbaPOL 3 – 0
21-10, 21-19, 21-13
Sujay GhorpadeIND

Group E (23 – 28 September 1988)

Winner and runner-up in group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Kim Gi-TaekKOR70215514394Q
2Jörgen PerssonSWE61207516384Q
3Kiyoshi SaitoJPN52196499397
4Kamlesh MehtaIND431312470457
5Mariano DomuschievBUL341015425473
6Piotr MolendaPOL25817405474
7Jorge GambraCHI16718413490
8Sherif El-SaketEGY07321324497

Match #1 Kim Gi-TaekKOR 3 – 0
21-17, 21-6, 21-10
Sherif El-SaketEGY
Match #2 Jörgen PerssonSWE 3 – 0
21-11, 21-15, 21-13
Jorge GambraCHI
Match #3 Kiyoshi SaitoJPN 3 – 0
21-19, 21-15, 21-12
Piotr MolendaPOL
Match #4 Kamlesh MehtaIND 3 – 1
21-15, 21-16, 20-22, 21-17
Mariano DomuschievBUL
Match #5 Mariano DomuschievBUL 3 – 1
21-18, 21-10, 16-21, 21-13
Sherif El-SaketEGY
Match #6 Kamlesh MehtaIND 3 – 1
21-19, 22-24, 21-12, 21-17
Piotr MolendaPOL
Match #7 Kiyoshi SaitoJPN 3 – 0
21-11, 24-22, 21-12
Jorge GambraCHI
Match #8 Kim Gi-TaekKOR 3 – 2
17-21, 21-13, 21-8, 12-21, 21-17
Jörgen PerssonSWE
Match #9 Jörgen PerssonSWE 3 – 0
21-14, 21-10, 21-9
Sherif El-SaketEGY
Match #10 Kim Gi-TaekKOR 3 – 2
14-21, 16-21, 23-21, 21-14, 21-18
Kiyoshi SaitoJPN
Match #11 Kamlesh MehtaIND 3 – 0
21-15, 21-17, 21-13
Jorge GambraCHI
Match #12 Mariano DomuschievBUL 3 – 0
21-15, 21-15, 21-9
Piotr MolendaPOL
Match #13 Piotr MolendaPOL 3 – 1
21-16, 17-21, 21-11, 21-11
Sherif El-SaketEGY
Match #14 Mariano DomuschievBUL 3 – 2
21-23, 21-16, 13-21, 21-17, 21-17
Jorge GambraCHI
Match #15 Kim Gi-TaekKOR 3 – 0
21-14, 21-12, 21-19
Kamlesh MehtaIND
Match #16 Jörgen PerssonSWE 3 – 2
16-21, 21-15, 9-21, 21-10, 21-13
Kiyoshi SaitoJPN
Match #17 Kiyoshi SaitoJPN 3 – 0
21-6, 21-10, 21-10
Sherif El-SaketEGY
Match #18 Jörgen PerssonSWE 3 – 1
21-11, 21-16, 16-21, 21-15
Kamlesh MehtaIND
Match #19 Kim Gi-TaekKOR 3 – 0
21-19, 21-9, 21-9
Mariano DomuschievBUL
Match #20 Piotr MolendaPOL 3 – 1
21-16, 17-21, 21-10, 21-14
Jorge GambraCHI
Match #21 Jorge GambraCHI 3 – 0
21-10, 21-19, 21-17
Sherif El-SaketEGY
Match #22 Kim Gi-TaekKOR 3 – 0
21-10, 21-13, 21-15
Piotr MolendaPOL
Match #23 Jörgen PerssonSWE 3 – 0
21-7, 21-6, 21-14
Mariano DomuschievBUL
Match #24 Kiyoshi SaitoJPN 3 – 0
21-15, 21-17, 21-13
Kamlesh MehtaIND
Match #25 Kamlesh MehtaIND 3 – 1
21-12, 21-9, 19-21, 25-23
Sherif El-SaketEGY
Match #26 Kiyoshi SaitoJPN 3 – 0
23-21, 21-8, 25-23
Mariano DomuschievBUL
Match #27 Jörgen PerssonSWE 3 – 1
21-4, 21-6, 17-21, 21-19
Piotr MolendaPOL
Match #28 Kim Gi-TaekKOR 3 – 1
12-21, 21-14, 21-13, 21-18
Jorge GambraCHI

Group F (23 – 28 September 1988)

Winner and runner-up in group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Erik LindhSWE70217558414Q
2Desmond DouglasGBR61185451350Q
3Huang Huei-ChiehTPE52187469388
4Farjad SaifPAK341114439485
5Zoran KalinićYUG341314503493
6Cláudio KanoBRA251016452488
7Ashraf HelmyEGY25717381475
8Raymundo FermínDOM07321331491

Match #1 Erik LindhSWE 3 – 1
15-21, 21-8, 21-18, 21-8
Raymundo FermínDOM
Match #2 Desmond DouglasGBR 3 – 0
21-11, 21-16, 21-7
Ashraf HelmyEGY
Match #3 Huang Huei-ChiehTPE 3 – 0
21-15, 21-16, 21-12
Cláudio KanoBRA
Match #4 Farjad SaifPAK 3 – 1
14-21, 26-24, 27-25, 21-15
Zoran KalinićYUG
Match #5 Zoran KalinićYUG 3 – 0
21-15, 21-8, 21-13
Raymundo FermínDOM
Match #6 Farjad SaifPAK 3 – 0
21-16, 23-21, 21-15
Cláudio KanoBRA
Match #7 Huang Huei-ChiehTPE 3 – 0
21-9, 21-14, 21-15
Ashraf HelmyEGY
Match #8 Erik LindhSWE 3 – 0
21-10, 21-15, 22-20
Desmond DouglasGBR
Match #9 Desmond DouglasGBR 3 – 0
21-7, 21-7, 21-11
Raymundo FermínDOM
Match #10 Erik LindhSWE 3 – 2
21-6, 21-13, 19-21, 20-22, 21-12
Huang Huei-ChiehTPE
Match #11 Ashraf HelmyEGY 3 – 1
23-21, 14-21, 21-18, 21-19
Farjad SaifPAK
Match #12 Zoran KalinićYUG 3 – 2
19-21, 21-12, 21-8, 16-21, 21-18
Cláudio KanoBRA
Match #13 Cláudio KanoBRA 3 – 0
22-20, 21-15, 21-10
Raymundo FermínDOM
Match #14 Zoran KalinićYUG 3 – 0
21-12, 21-19, 21-13
Ashraf HelmyEGY
Match #15 Erik LindhSWE 3 – 1
12-21, 21-4, 21-14, 21-9
Farjad SaifPAK
Match #16 Desmond DouglasGBR 3 – 1
12-21, 21-13, 21-15, 21-13
Huang Huei-ChiehTPE
Match #17 Huang Huei-ChiehTPE 3 – 0
21-12, 21-12, 21-10
Raymundo FermínDOM
Match #18 Desmond DouglasGBR 3 – 0
21-18, 21-12, 21-17
Farjad SaifPAK
Match #19 Erik LindhSWE 3 – 2
19-21, 19-21, 21-18, 21-8, 21-18
Zoran KalinićYUG
Match #20 Cláudio KanoBRA 3 – 1
21-9, 13-21, 21-14, 21-19
Ashraf HelmyEGY
Match #21 Ashraf HelmyEGY 3 – 1
21-18, 17-21, 21-17, 21-12
Raymundo FermínDOM
Match #22 Erik LindhSWE 3 – 1
21-16, 12-21, 21-11, 21-15
Cláudio KanoBRA
Match #23 Desmond DouglasGBR 3 – 0
21-17, 21-8, 21-19
Zoran KalinićYUG
Match #24 Huang Huei-ChiehTPE 3 – 0
21-8, 21-11, 21-13
Farjad SaifPAK
Match #25 Farjad SaifPAK 3 – 1
21-14, 21-17, 17-21, 21-16
Raymundo FermínDOM
Match #26 Huang Huei-ChiehTPE 3 – 1
21-14, 21-16, 18-21, 21-13
Zoran KalinićYUG
Match #27 Desmond DouglasGBR 3 – 1
21-17, 21-18, 16-21, 21-18
Cláudio KanoBRA
Match #28 Erik LindhSWE 3 – 0
21-13, 21-15, 21-15
Ashraf HelmyEGY

Group G (23 – 28 September 1988)

Winner and runner-up in group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Yu Nam-GyuKOR70211463308Q
2Leszek KucharskiPOL61188504445Q
3Jindřich PanskýTCH521610501480
4Carl PreanGBR431511508445
5Vong Lu VengHKG341116496524
6Joe NgCAN251115481500
7Mario ÁlvarezDOM16718404487
8Mourad StaTUN07121289457

Match #1 Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-7, 21-13, 21-9
Mourad StaTUN
Match #2 Leszek KucharskiPOL 3 – 0
21-13, 21-12, 21-12
Mario ÁlvarezDOM
Match #3 Jindřich PanskýTCH 3 – 0
25-23, 22-20, 21-18
Joe NgCAN
Match #4 Carl PreanGBR 3 – 0
21-16, 21-14, 21-13
Vong Lu VengHKG
Match #5 Vong Lu VengHKG 3 – 0
21-14, 21-4, 21-15
Mourad StaTUN
Match #6 Carl PreanGBR 3 – 1
20-22, 21-13, 21-18, 21-13
Joe NgCAN
Match #7 Jindřich PanskýTCH 3 – 1
21-8, 24-22, 22-24, 21-10
Mario ÁlvarezDOM
Match #8 Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-19, 21-14, 21-5
Leszek KucharskiPOL
Match #9 Leszek KucharskiPOL 3 – 1
21-14, 22-20, 15-21, 21-16
Mourad StaTUN
Match #10 Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-19, 21-14, 21-13
Jindřich PanskýTCH
Match #11 Carl PreanGBR 3 – 1
12-21, 21-13, 21-13, 21-10
Mario ÁlvarezDOM
Match #12 Vong Lu VengHKG 3 – 2
20-22, 17-21, 21-19, 26-24, 21-17
Joe NgCAN
Match #13 Joe NgCAN 3 – 0
21-10, 21-13, 21-14
Mourad StaTUN
Match #14 Vong Lu VengHKG 3 – 2
10-21, 25-23, 20-22, 22-20, 21-13
Mario ÁlvarezDOM
Match #15 Yu Nam-GyuKOR 3 – 1
21-16, 21-23, 21-13, 22-20
Carl PreanGBR
Match #16 Leszek KucharskiPOL 3 – 1
21-9, 21-15, 17-21, 21-18
Jindřich PanskýTCH
Match #17 Jindřich PanskýTCH 3 – 0
21-17, 21-12, 21-15
Mourad StaTUN
Match #18 Leszek KucharskiPOL 3 – 0
21-18, 23-21, 21-19
Carl PreanGBR
Match #19 Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-16, 21-13, 21-18
Vong Lu VengHKG
Match #20 Joe NgCAN 3 – 0
21-19, 21-18, 21-9
Mario ÁlvarezDOM
Match #21 Mario ÁlvarezDOM 3 – 0
21-11, 21-13, 21-13
Mourad StaTUN
Match #22 Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-13, 21-10, 21-15
Joe NgCAN
Match #23 Leszek KucharskiPOL 3 – 1
21-18, 18-21, 21-12, 21-15
Vong Lu VengHKG
Match #24 Jindřich PanskýTCH 3 – 2
21-17, 21-18, 13-21, 15-21, 21-17
Carl PreanGBR
Match #25 Carl PreanGBR 3 – 0
21-14, 21-15, 21-9
Mourad StaTUN
Match #26 Jindřich PanskýTCH 3 – 1
22-20, 18-21, 21-16, 21-17
Vong Lu VengHKG
Match #27 Leszek KucharskiPOL 3 – 2
17-21, 21-18, 18-21, 21-10, 21-17
Joe NgCAN
Match #28 Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-10, 21-13, 21-15
Mario ÁlvarezDOM

Group H (23 – 28 September 1988)

Winner and runner-up in group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Ilija LupuleskuYUG70214514388Q
2Seiji OnoJPN521811557515Q
3Liu Fuk ManHKG52179495411
4Kim WanKOR431411477423
5Andrey MazunovURS431711542401
6Massimo CostantiniITA251017471521
7Marcos NúñezCHI16319331435
8Garfield JonesJAM07321293486

Match #1 Ilija LupuleskuYUG 3 – 0
21-14, 21-14, 21-14
Garfield JonesJAM
Match #2 Seiji OnoJPN 3 – 0
21-17, 21-9, 21-11
Marcos NúñezCHI
Match #3 Liu Fuk ManHKG 3 – 0
21-15, 21-9, 21-13
Massimo CostantiniITA
Match #4 Kim WanKOR 3 – 1
21-19, 19-21, 21-10, 21-15
Andrey MazunovURS
Match #5 Andrey MazunovURS 3 – 0
21-9, 21-15, 21-16
Garfield JonesJAM
Match #6 Kim WanKOR 3 – 1
20-22, 21-19, 21-18, 21-12
Massimo CostantiniITA
Match #7 Liu Fuk ManHKG 3 – 0
24-22, 21-15, 21-19
Marcos NúñezCHI
Match #8 Ilija LupuleskuYUG 3 – 1
21-15, 21-19, 18-21, 21-16
Seiji OnoJPN
Match #9 Seiji OnoJPN 3 – 0
21-15, 21-10, 21-14
Garfield JonesJAM
Match #10 Ilija LupuleskuYUG 3 – 0
21-13, 21-16, 21-14
Liu Fuk ManHKG
Match #11 Kim WanKOR 3 – 0
21-14, 21-12, 21-12
Marcos NúñezCHI
Match #12 Andrey MazunovURS 3 – 0
22-20, 21-11, 24-22
Massimo CostantiniITA
Match #13 Massimo CostantiniITA 3 – 2
17-21, 21-12, 21-15, 10-21, 21-17
Garfield JonesJAM
Match #14 Andrey MazunovURS 3 – 0
21-9, 21-14, 21-17
Marcos NúñezCHI
Match #15 Ilija LupuleskuYUG 3 – 0
21-14, 21-18, 24-22
Kim WanKOR
Match #16 Seiji OnoJPN 3 – 2
13-21, 21-16, 19-21, 21-15, 21-18
Liu Fuk ManHKG
Match #17 Liu Fuk ManHKG walkover
Match #18 Seiji OnoJPN 3 – 1
21-11, 14-21, 21-12, 21-19
Kim WanKOR
Match #19 Ilija LupuleskuYUG 3 – 2
19-21, 21-15, 21-16, 17-21, 21-15
Andrey MazunovURS
Match #20 Massimo CostantiniITA 3 – 0
21-18, 21-13, 21-16
Marcos NúñezCHI
Match #21 Marcos NúñezCHI 3 – 1
21-9, 18-21, 21-13, 21-11
Garfield JonesJAM
Match #22 Ilija LupuleskuYUG 3 – 1
16-21, 21-8, 21-16, 21-13
Massimo CostantiniITA
Match #23 Andrey MazunovURS 3 – 2
23-25, 21-18, 21-15, 19-21, 21-13
Seiji OnoJPN
Match #24 Liu Fuk ManHKG 3 – 1
11-21, 21-18, 21-15, 21-15
Kim WanKOR
Match #25 Kim WanKOR 3 – 0
21-14, 21-7, 21-11
Garfield JonesJAM
Match #26 Liu Fuk ManHKG 3 – 2
21-14, 15-21, 17-21, 21-18, 21-17
Andrey MazunovURS
Match #27 Seiji OnoJPN 3 – 2
21-19, 13-21, 21-18, 19-21, 22-20
Massimo CostantiniITA
Match #28 Ilija LupuleskuYUG 3 – 0
21-11, 21-8, 21-13
Marcos NúñezCHI

Round One (29 September 1988 — 9:00)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Jiang JialiangCHN 3 – 1
21-18, 21-18, 22-24, 21-13
Desmond DouglasGBR
Match #2 Erik LindhSWE 3 – 0
24-22, 21-17, 21-16
Seiji OnoJPN
Match #3 Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-19, 21-7, 21-15
Zoran PrimoracYUG
Match #4 Jörgen PerssonSWE 3 – 1
21-18, 21-10, 19-21, 21-19
Andrzej GrubbaPOL
Match #5 Tibor KlampárHUN 3 – 1
21-6, 21-14, 16-21, 21-11
Yi DingAUT
Match #6 Chen LongcanCHN 3 – 0
21-13, 21-18, 21-11
Ilija LupuleskuYUG
Match #7 Kim Gi-TaekKOR 3 – 2
17-21, 19-21, 21-10, 21-19, 21-7
Xu ZengcaiCHN
Match #8 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 2
21-23, 22-20, 17-21, 21-17, 21-14
Leszek KucharskiPOL

Quarter-Finals (29 September 1988 — 13:00)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Erik LindhSWE 3 – 1
16-21, 21-12, 21-13, 22-20
Jiang JialiangCHN
Match #2 Yu Nam-GyuKOR 3 – 1
19-21, 21-16, 21-15, 21-9
Jörgen PerssonSWE
Match #3 Tibor KlampárHUN 3 – 2
21-19, 7-21, 11-21, 21-19, 21-19
Chen LongcanCHN
Match #4 Kim Gi-TaekKOR 3 – 2
17-21, 21-17, 20-22, 21-17, 21-18
Jan-Ove WaldnerSWE

Semi-Finals (1 October 1988 — 9:00)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-10, 24-22, 21-9
Erik LindhSWE
Match #2 Kim Gi-TaekKOR 3 – 0
21-18, 21-9, 21-14
Tibor KlampárHUN

Classification 5-8 (29 September 1988 — 18:20)

Match #1 Jiang JialiangCHN 3 – 1
16-21, 21-11, 21-11, 21-15
Jörgen PerssonSWE
Match #2 Chen LongcanCHN 3 – 0
21-11, 23-21, 21-8
Jan-Ove WaldnerSWE

Final Round (30 September – 1 October 1988)

Match 1/2 Yu Nam-GyuKOR 3 – 1
17-21, 21-19, 21-11, 23-21
Kim Gi-TaekKOR
Match 3/4 Erik LindhSWE 3 – 1
14-21, 21-17, 21-17, 21-16
Tibor KlampárHUN
Match 5/6 Jiang JialiangCHN 3 – 0
21-12, 21-16, 21-17
Chen LongcanCHN
Match 7/8 Jörgen PerssonSWE 3 – 0
21-15, 21-16, 21-17
Jan-Ove WaldnerSWE