|
| Event type

Uneven Bars, Women

Date17 – 24 September 2000
StatusOlympic
LocationSydney SuperDome, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Participants84 from 31 countries

The format was the same as it had been from 1984-96, with eight gymnasts advancing from the team all-around, but no more than two per nation. Russia’s Svetlana Khorkina had been the world’s top gymnast since the 1997 Olympics and the uneven bars were her best event. Unfortunately, in the team qualifying she had fallen off the bars, scored only a 9.000, and placed 29th. But the rules now allowed teams to substitute a gymnast into the finals, as long as they had a finals qualifier, and Russia had two. Yelena Produnova led the qualifying, but Yelena Zamolodchikova had placed only eighth, and she would have to watch, as she was bypassed in favor of Khorkina. Khorkina had also fallen off the bars in the individual all-around so her form was suspect, but she returned to her norm in the uneven bars final, scoring a 9.862 to win the gold.

The other medals went to the two Chinese finalists, Ling Jie and Yun Yang. Ling had won a bronze medal on the bars at the 1999 Worlds, behind Khorkina, while Yun was best known as a one-time love interest of China’s 2008 Olympic all-around gold medalist Yang Wei. Like her teammate, Dong Fangxiao, Yun was suspected of being underage at the 2000 Olympics, but the 2010 investigation by the Fédération Internationale de Gymnastique (FIG) was inconclusive in her case.

PosCompetitor(s)NOCPoints
1Svetlana KhorkinaRUS9.862Gold
2Ling JieCHN9.837Silver
3Yang YunCHN9.787Bronze
4Viktoriya KarpenkoUKR9.775
5Tatsiana ZharhanovaBLR9.737
6Olha RozshchupkinaUKR9.725
7Yelena ProdunovaRUS9.650
8Elvire TezaFRA9.512
=5 r1/1Huang MandanCHN
=9 r1/1Susana GarcíaESP
=11 r1/1Yelena ZamolodchikovaRUS
=11 r1/1Elise RayUSA
=11 r1/1Lisa SkinnerAUS
=11 r1/1Olha TeslenkoUKR
=15 r1/1Yekaterina LobaznyukRUS
=15 r1/1Allana SlaterAUS
=15 r1/1Dominique DawesUSA
18 r1/1Yvonne TousekCAN
=19 r1/1Laura MartínezESP
=19 r1/1Liu XuanCHN
=19 r1/1Halina TyrykUKR
=22 r1/1Esther MoyaESP
=22 r1/1Melinda ClelandAUS
=24 r1/1Sara MoroESP
=24 r1/1Anastasiya KolesnikovaRUS
=24 r1/1Tasha Schwikert-WarrenUSA
=24 r1/1Andreea IsărescuROU
28 r1/1Kate RichardsonCAN
29 r1/1Julie BeaulieuCAN
=30 r1/1Kristen MaloneyUSA
=30 r1/1Alena PolozkovaBLR
=30 r1/1Julija KovaliovaLTU
=33 r1/1Andreea RăducanROU
=33 r1/1Brooke WalkerAUS
=35 r1/1Simona AmânarROU
=35 r1/1Loredana BobocROU
=35 r1/1Martina BreminiITA
38 r1/1Jana KomrskováCZE
39 r1/1Ludivine FurnonFRA
40 r1/1Tetiana YaroshUKR
=41 r1/1Adriana CrisciITA
=41 r1/1Kana YamawakiJPN
43 r1/1Alexandra SolerFRA
=44 r1/1Camila CominBRA
=44 r1/1Michelle ConwayCAN
46 r1/1Annika ReederGBR
47 r1/1Son Un-HuiPRK
=48 r1/1Amy ChowUSA
=48 r1/1Lise LeveilleCAN
=48 r1/1Sharna MurrayGBR
51 r1/1Monica BergamelliITA
52 r1/1Arlen LoveraVEN
=53 r1/1Lisa MasonGBR
=53 r1/1Natallia NaranovichBLR
55 r1/1Alexandra CroakAUS
=56 r1/1Emma WilliamsGBR
=56 r1/1Kelly HackmanGBR
=58 r1/1Maryna ZarzhitskayaBLR
=58 r1/1Mok Un-JuPRK
60 r1/1Maria OlaruROU
=62 r1/1Delphine RegeaseFRA
=62 r1/1Nelly RamassamyFRA
63 r1/1Sigrid PersoonBEL
64 r1/1Laura TrefilettiITA
65 r1/1Zuzana SekerováSVK
66 r1/1Irene CastelliITA
=67 r1/1Daniele HypólitoBRA
=67 r1/1Irina YevdokimovaKAZ
69 r1/1Marta CusidóESP
=70 r1/1Melina SirolliARG
=70 r1/1Vasiliki MillousiGRE
72 r1/1Kateřina MarešováCZE
73 r1/1Joanna SkowrońskaPOL
74 r1/1Adrienn NyesteHUN
75 r1/1Hanna MieisakBLR
76 r1/1Miho TakenakaJPN
77 r1/1Laura RobertsonNZL
78 r1/1Choi Mi-SeonKOR
79 r1/1Oksana ChusovitinaUZB
80 r1/1Mojca MavričSLO
81 r1/1Katerina KhristoforidouGRE
82 r1/1Gharde GeldenhuysNAM
83 r1/1Yen Au LiMAS
ACDong FangxiaoCHNDQ

Final (24 September 2000 — 17:45)

Top eight on each apparatus (maximum two per nation) in the individual all-around qualifying advanced to the apparatus finals.

PosCompetitor(s)NOCFP
1Svetlana KhorkinaRUS9.862
2Ling JieCHN9.837
3Yang YunCHN9.787
4Viktoriya KarpenkoUKR9.775
5Tatsiana ZharhanovaBLR9.737
6Olha RozshchupkinaUKR9.725
7Yelena ProdunovaRUS9.650
8Elvire TezaFRA9.512

Qualifying (17 September 2000)

Top eight on each apparatus (maximum two per nation) in the individual all-around qualifying advanced to the apparatus finals.

PosCompetitor(s)NOCPoints
1Svetlana KhorkinaRUS9.850Q
2Ling JieCHN9.812Q
3Viktoriya KarpenkoUKR9.787Q
4Yang YunCHN9.775Q
=5Yelena ProdunovaRUS9.762Q
=5Huang MandanCHN9.762
=7Olha RozshchupkinaUKR9.712Q
=7Tatsiana ZharhanovaBLR9.712Q
=9Elvire TezaFRA9.700q
=9Susana GarcíaESP9.700
=11Yelena ZamolodchikovaRUS9.687
=11Elise RayUSA9.687
=11Lisa SkinnerAUS9.687
=11Olha TeslenkoUKR9.687
=15Yekaterina LobaznyukRUS9.675
=15Allana SlaterAUS9.675
=15Dominique DawesUSA9.675
18Yvonne TousekCAN9.662
=19Laura MartínezESP9.650
=19Liu XuanCHN9.650
=19Halina TyrykUKR9.650
=22Esther MoyaESP9.637
=22Melinda ClelandAUS9.637
=24Sara MoroESP9.625
=24Anastasiya KolesnikovaRUS9.625
=24Tasha Schwikert-WarrenUSA9.625
=24Andreea IsărescuROU9.625
28Kate RichardsonCAN9.612
29Julie BeaulieuCAN9.587
=30Kristen MaloneyUSA9.575
=30Alena PolozkovaBLR9.575
=30Julija KovaliovaLTU9.575
=33Andreea RăducanROU9.562
=33Brooke WalkerAUS9.562
=35Simona AmânarROU9.550
=35Loredana BobocROU9.550
=35Martina BreminiITA9.550
38Jana KomrskováCZE9.537
39Ludivine FurnonFRA9.525
40Tetiana YaroshUKR9.512
=41Adriana CrisciITA9.500
=41Kana YamawakiJPN9.500
43Alexandra SolerFRA9.475
=44Camila CominBRA9.450
=44Michelle ConwayCAN9.450
46Annika ReederGBR9.437
47Son Un-HuiPRK9.425
=48Amy ChowUSA9.400
=48Lise LeveilleCAN9.400
=48Sharna MurrayGBR9.400
51Monica BergamelliITA9.387
52Arlen LoveraVEN9.362
=53Lisa MasonGBR9.350
=53Natallia NaranovichBLR9.350
55Alexandra CroakAUS9.275
=56Emma WilliamsGBR9.262
=56Kelly HackmanGBR9.262
=58Maryna ZarzhitskayaBLR9.237
=58Mok Un-JuPRK9.237
60Maria OlaruROU9.225
=61Delphine RegeaseFRA9.212
=61Nelly RamassamyFRA9.212
63Sigrid PersoonBEL9.150
64Laura TrefilettiITA9.137
65Zuzana SekerováSVK9.087
66Irene CastelliITA9.075
=67Daniele HypólitoBRA9.062
=67Irina YevdokimovaKAZ9.062
69Marta CusidóESP9.050
=70Melina SirolliARG9.037
=70Vasiliki MillousiGRE9.037
72Kateřina MarešováCZE8.975
73Joanna SkowrońskaPOL8.962
74Adrienn NyesteHUN8.850
75Hanna MieisakBLR8.812
76Miho TakenakaJPN8.750
77Laura RobertsonNZL8.600
78Choi Mi-SeonKOR8.537
79Oksana ChusovitinaUZB8.450
80Mojca MavričSLO8.212
81Katerina KhristoforidouGRE8.125
82Gharde GeldenhuysNAM7.662
83Yen Au LiMAS6.525
ACDong FangxiaoCHN9.687DQ