|
| Event type

Beach Volleyball, Girls

Date7 – 17 October 2018
StatusYOG
LocationBeach Volleyball Arena, Green Park, Palermo, Buenos Aires
Participants64 from 32 countries
FormatRound-robin pool play advanced teams to single-elimination tournament,
PosTeamNOCGPWLPtsSetsPoints
1Russian FederationRUS– - –– - –Gold
Mariya Bocharova
Mariya Voronina
2ItalyITA– - –– - –Silver
Claudia Scampoli
Nicol Bertozzi
3NorwayNOR– - –– - –Bronze
Frida Berntsen
Emilie Olimstad
4United StatesUSA– - –– - –
Lindsey Sparks
Devon Newberry
=5People's Republic of ChinaCHN– - –– - –
Zeng Jinjin
Cao Shuting
=5SpainESP– - –– - –
Daniela Álvarez
Tania Moreno
=5Puerto RicoPUR– - –– - –
Allanis Navas
María González
=5ThailandTHA– - –– - –
Pawarun Chanthawichai
Thatsarida Singchuea
=9ArgentinaARG– - –– - –
Delfina Villar
Brenda Churin
=9BoliviaBOL– - –– - –
Nicole Nogales
María Fernanda Canedo
=9BrazilBRA– - –– - –
Thamela Galil
Ana Carolina dos Santos
=9MexicoMEX– - –– - –
Karla Romero
Atenas Gutiérrez
=9NetherlandsNED– - –– - –
Emi van Driel
Raïsa Schoon
=9PeruPER– - –– - –
Lisbeth Allcca
Medalyn Mendoza
=9SwitzerlandSUI– - –– - –
Mara Betschart
Celine Baumann
=9VenezuelaVEN– - –– - –
Diana Ramírez
Urimar Narváez
=17ArubaARU– - –– - –
Kayla Arends
Mali Rafini
=17CanadaCAN– - –– - –
Dana Roskic
Erika Vermette
=17GuatemalaGUA– - –– - –
Paola Alvarado
María Fernanda Juárez
=17MozambiqueMOZ– - –– - –
Ana Paula Sinaportar
Mércia Mucheza
=17New ZealandNZL– - –– - –
Tamara Otene
Maya Dickson
=17ParaguayPAR– - –– - –
Giuliana Poletti
Romina Ediger
=17PolandPOL– - –– - –
Julia Gierczyńska
Patrycja Jundziłł
=17UruguayURU– - –– - –
Josefina Vargas
Victoria Corbacho
=25AustraliaAUS– - –– - –
Tiaan Smith
Lauren Taylor
=25Democratic Republic of the CongoCOD– - –– - –
Nathalie Kutekemen Bijimine
Dorcas Mianda Ania
=25DominicaDMA– - –– - –
Ethlyne Lockhart
Adicia Burton
=25EcuadorECU– - –– - –
Ariana Castro
Karelys Simisterra
=25EgyptEGY– - –– - –
Nada Hamdy Samir
Nariman Yasser Elsayed
=25RwandaRWA– - –– - –
Penelope Musabyimana
Valentine Munezero
=25Sierra LeoneSLE– - –– - –
Isatu Bah
Kaday Kairah
=25VanuatuVAN– - –– - –
Luduine Tebeim
Maybel Ravo

Preliminary Round (7 – 12 October 2018)

Winner of each pool advanced to round two. All others to round one.

Group A (7 – 11 October 2018)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Lindsey Sparks / Devon NewberryUSA33066 - 0126 - 76
2Mara Betschart / Celine BaumannSUI32154 - 3129 - 118
3Delfina Villar / Brenda ChurinARG31243 - 4118 - 130
4Tiaan Smith / Lauren TaylorAUS30360 - 678 - 127

Match #1 Lindsey Sparks / Devon NewberryUSA Tiaan Smith / Lauren TaylorAUS 21-9, 21-13
Match #2 Mara Betschart / Celine BaumannSUI Delfina Villar / Brenda ChurinARG 23-25, 21-17, 15-7
Match #3 Lindsey Sparks / Devon NewberryUSA Mara Betschart / Celine BaumannSUI 21-16, 21-12
Match #4 Delfina Villar / Brenda ChurinARG Tiaan Smith / Lauren TaylorAUS 21-9, 22-20
Match #5 Mara Betschart / Celine BaumannSUI Tiaan Smith / Lauren TaylorAUS 21-15, 21-12
Match #6 Lindsey Sparks / Devon NewberryUSA Delfina Villar / Brenda ChurinARG 21-8, 21-18

Group B (8 – 12 October 2018)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Mariya Bocharova / Mariya VoroninaRUS33066 - 0126 - 69
2Thamela Galil / Ana Carolina dos SantosBRA32155 - 2113 - 78
3Dana Roskic / Erika VermetteCAN31243 - 496 - 100
4Ethlyne Lockhart / Adicia BurtonDMA30360 - 638 - 126

Match #1 Thamela Galil / Ana Carolina dos SantosBRA Ethlyne Lockhart / Adicia BurtonDMA 21-8, 21-4
Match #2 Mariya Bocharova / Mariya VoroninaRUS Dana Roskic / Erika VermetteCAN 21-15, 21-15
Match #3 Mariya Bocharova / Mariya VoroninaRUS Ethlyne Lockhart / Adicia BurtonDMA 21-4, 21-6
Match #4 Thamela Galil / Ana Carolina dos SantosBRA Dana Roskic / Erika VermetteCAN 21-14, 21-10
Match #5 Mariya Bocharova / Mariya VoroninaRUS Thamela Galil / Ana Carolina dos SantosBRA 21-14, 21-15
Match #6 Dana Roskic / Erika VermetteCAN Ethlyne Lockhart / Adicia BurtonDMA 21-8, 21-8

Group C (8 – 12 October 2018)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Frida Berntsen / Emilie OlimstadNOR33066 - 1137 - 75
2Lisbeth Allcca / Medalyn MendozaPER32155 - 3139 - 107
3Ana Paula Sinaportar / Mércia MuchezaMOZ31243 - 4105 - 110
4Isatu Bah / Kaday KairahSLE30360 - 637 - 126

Match #1 Frida Berntsen / Emilie OlimstadNOR Lisbeth Allcca / Medalyn MendozaPER 17-21, 21-14, 15-11
Match #2 Ana Paula Sinaportar / Mércia MuchezaMOZ Isatu Bah / Kaday KairahSLE 21-10, 21-7
Match #3 Frida Berntsen / Emilie OlimstadNOR Isatu Bah / Kaday KairahSLE 21-3, 21-1
Match #4 Ana Paula Sinaportar / Mércia MuchezaMOZ Lisbeth Allcca / Medalyn MendozaPER 21-15, 10-21, 15-7
Match #5 Lisbeth Allcca / Medalyn MendozaPER Isatu Bah / Kaday KairahSLE 21-10, 12-6
Match #6 Frida Berntsen / Emilie OlimstadNOR Ana Paula Sinaportar / Mércia MuchezaMOZ 21-14, 21-11

Group D (7 – 11 October 2018)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Zeng Jinjin / Cao ShutingCHN33066 - 1140 - 97
2Julia Gierczyńska / Patrycja JundziłłPOL32155 - 2137 - 94
3Paola Alvarado / María Fernanda JuárezGUA31242 - 493 - 105
4Nada Hamdy Samir / Nariman Yasser ElsayedEGY30360 - 552 - 126

Match #1 Julia Gierczyńska / Patrycja JundziłłPOL Nada Hamdy Samir / Nariman Yasser ElsayedEGY 21-5, 1-8
Match #2 Zeng Jinjin / Cao ShutingCHN Paola Alvarado / María Fernanda JuárezGUA 21-13, 21-13
Match #3 Julia Gierczyńska / Patrycja JundziłłPOL Paola Alvarado / María Fernanda JuárezGUA 21-11, 21-14
Match #4 Zeng Jinjin / Cao ShutingCHN Nada Hamdy Samir / Nariman Yasser ElsayedEGY 21-9, 21-9
Match #5 Zeng Jinjin / Cao ShutingCHN Julia Gierczyńska / Patrycja JundziłłPOL 19-21, 21-18, 16-14
Match #6 Paola Alvarado / María Fernanda JuárezGUA Nada Hamdy Samir / Nariman Yasser ElsayedEGY 21-11, 21-10

Group E (7 – 11 October 2018)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Claudia Scampoli / Nicol BertozziITA33066 - 1133 - 99
2Allanis Navas / María GonzálezPUR32154 - 2117 - 88
3Giuliana Poletti / Romina EdigerPAR31243 - 4116 - 103
4Luduine Tebeim / Maybel RavoVAN30360 - 650 - 126

Match #1 Allanis Navas / María GonzálezPUR Giuliana Poletti / Romina EdigerPAR 21-16, 21-14
Match #2 Claudia Scampoli / Nicol BertozziITA Luduine Tebeim / Maybel RavoVAN 21-11, 21-11
Match #3 Allanis Navas / María GonzálezPUR Luduine Tebeim / Maybel RavoVAN 21-11, 21-5
Match #4 Claudia Scampoli / Nicol BertozziITA Giuliana Poletti / Romina EdigerPAR 21-14, 13-21, 15-9
Match #5 Claudia Scampoli / Nicol BertozziITA Allanis Navas / María GonzálezPUR 21-19, 21-14
Match #6 Giuliana Poletti / Romina EdigerPAR Luduine Tebeim / Maybel RavoVAN 21-5, 21-7

Group F (8 – 12 October 2018)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Diana Ramírez / Urimar NarváezVEN33066 - 1135 - 89
2Karla Romero / Atenas GutiérrezMEX32155 - 2130 - 99
3Kayla Arends / Mali RafiniARU31242 - 595 - 133
4Penelope Musabyimana / Valentine MunezeroRWA30331 - 699 - 138

Match #1 Kayla Arends / Mali RafiniARU Penelope Musabyimana / Valentine MunezeroRWA 21-15, 18-21, 15-13
Match #2 Diana Ramírez / Urimar NarváezVEN Karla Romero / Atenas GutiérrezMEX 15-21, 21-15, 15-10
Match #3 Diana Ramírez / Urimar NarváezVEN Kayla Arends / Mali RafiniARU 21-10, 21-12
Match #4 Karla Romero / Atenas GutiérrezMEX Penelope Musabyimana / Valentine MunezeroRWA 21-13, 21-16
Match #5 Diana Ramírez / Urimar NarváezVEN Penelope Musabyimana / Valentine MunezeroRWA 21-6, 21-15
Match #6 Karla Romero / Atenas GutiérrezMEX Kayla Arends / Mali RafiniARU 21-9, 21-10

Group G (8 – 12 October 2018)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Nicole Nogales / María Fernanda CanedoBOL33066 - 1116 - 70
2Emi van Driel / Raïsa SchoonNED32154 - 3107 - 110
3Tamara Otene / Maya DicksonNZL31244 - 4131 - 132
4Nathalie Kutekemen Bijimine / Dorcas Mianda AniaCOD30360 - 661 - 126

Match #1 Nicole Nogales / María Fernanda CanedoBOL Emi van Driel / Raïsa SchoonNED 19-12 DNF
Match #2 Tamara Otene / Maya DicksonNZL Nathalie Kutekemen Bijimine / Dorcas Mianda AniaCOD 21-12, 21-12
Match #3 Emi van Driel / Raïsa SchoonNED Tamara Otene / Maya DicksonNZL 17-21, 21-16, 15-9
Match #4 Nicole Nogales / María Fernanda CanedoBOL Nathalie Kutekemen Bijimine / Dorcas Mianda AniaCOD 21-4, 21-11
Match #5 Nicole Nogales / María Fernanda CanedoBOL Tamara Otene / Maya DicksonNZL 19-21, 21-15, 15-7
Match #6 Emi van Driel / Raïsa SchoonNED Nathalie Kutekemen Bijimine / Dorcas Mianda AniaCOD 21-9, 21-13

Group H (7 – 11 October 2018)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Daniela Álvarez / Tania MorenoESP33066 - 0126 - 69
2Pawarun Chanthawichai / Thatsarida SingchueaTHA32154 - 2116 - 92
3Josefina Vargas / Victoria CorbachoURU31242 - 595 - 136
4Ariana Castro / Karelys SimisterraECU30331 - 696 - 136

Match #1 Daniela Álvarez / Tania MorenoESP Ariana Castro / Karelys SimisterraECU 21-11, 21-8
Match #2 Pawarun Chanthawichai / Thatsarida SingchueaTHA Josefina Vargas / Victoria CorbachoURU 21-11, 21-14
Match #3 Daniela Álvarez / Tania MorenoESP Josefina Vargas / Victoria CorbachoURU 21-8, 21-10
Match #4 Pawarun Chanthawichai / Thatsarida SingchueaTHA Ariana Castro / Karelys SimisterraECU 21-11, 21-14
Match #5 Josefina Vargas / Victoria CorbachoURU Ariana Castro / Karelys SimisterraECU 15-21, 21-17, 16-14
Match #6 Daniela Álvarez / Tania MorenoESP Pawarun Chanthawichai / Thatsarida SingchueaTHA 21-14, 21-18

Round One (13 October 2018 — 9:00)

Winners advanced to round two.

Match #1 Lisbeth Allcca / Medalyn MendozaPER Dana Roskic / Erika VermetteCAN 21-19, 15-21, 15-12
Match #2 Delfina Villar / Brenda ChurinARG Julia Gierczyńska / Patrycja JundziłłPOL 21-19, 21-16
Match #3 Thamela Galil / Ana Carolina dos SantosBRA Kayla Arends / Mali RafiniARU 21-7, 21-2
Match #4 Karla Romero / Atenas GutiérrezMEX Josefina Vargas / Victoria CorbachoURU 23-21, 21-17
Match #5 Mara Betschart / Celine BaumannSUI Paola Alvarado / María Fernanda JuárezGUA 21-8, 21-11
Match #6 Pawarun Chanthawichai / Thatsarida SingchueaTHA Tamara Otene / Maya DicksonNZL 25-23, 21-13
Match #7 Allanis Navas / María GonzálezPUR Ana Paula Sinaportar / Mércia MuchezaMOZ 21-15, 21-14
Match #8 Emi van Driel / Raïsa SchoonNED Giuliana Poletti / Romina EdigerPAR 21-10, 21-14

Round Two (14 October 2018 — 9:00)

Match #1 Lindsey Sparks / Devon NewberryUSA Lisbeth Allcca / Medalyn MendozaPER 21-19, 21-12
Match #2 Daniela Álvarez / Tania MorenoESP Delfina Villar / Brenda ChurinARG 21-18, 21-19
Match #3 Claudia Scampoli / Nicol BertozziITA Thamela Galil / Ana Carolina dos SantosBRA 13-21, 21-18, 17-15
Match #4 Zeng Jinjin / Cao ShutingCHN Karla Romero / Atenas GutiérrezMEX 21-15, 21-16
Match #5 Frida Berntsen / Emilie OlimstadNOR Mara Betschart / Celine BaumannSUI 21-16, 21-15
Match #6 Pawarun Chanthawichai / Thatsarida SingchueaTHA Diana Ramírez / Urimar NarváezVEN 21-18, 22-24, 15-11
Match #7 Allanis Navas / María GonzálezPUR Nicole Nogales / María Fernanda CanedoBOL 21-18, 21-18
Match #8 Mariya Bocharova / Mariya VoroninaRUS Emi van Driel / Raïsa SchoonNED 15-21, 21-12, 15-10

Quarter-Finals (15 October 2018 — 10:59)

Match #1 Lindsey Sparks / Devon NewberryUSA Daniela Álvarez / Tania MorenoESP 21-19, 17-21, 15-9
Match #2 Claudia Scampoli / Nicol BertozziITA Zeng Jinjin / Cao ShutingCHN 21-16, 21-9
Match #3 Frida Berntsen / Emilie OlimstadNOR Pawarun Chanthawichai / Thatsarida SingchueaTHA 22-20, 21-16
Match #4 Mariya Bocharova / Mariya VoroninaRUS Allanis Navas / María GonzálezPUR 21-12, 21-10

Semi-Finals (16 October 2018 — 10:00)

Match #1 Claudia Scampoli / Nicol BertozziITA Lindsey Sparks / Devon NewberryUSA 21-16, 21-19
Match #2 Mariya Bocharova / Mariya VoroninaRUS Frida Berntsen / Emilie OlimstadNOR 21-16, 21-11

Final Round (17 October 2018 — 10:00)

Match 1/2 Mariya Bocharova / Mariya VoroninaRUS Claudia Scampoli / Nicol BertozziITA 21-19, 21-19
Match 3/4 Frida Berntsen / Emilie OlimstadNOR Lindsey Sparks / Devon NewberryUSA 18-21, 21-13, 15-9