|
| Event type

Relay, Mixed Youth

Date11 October 2018 — 11:00
StatusYOG
LocationBosques de Palermo, Green Park, Palermo, Buenos Aires
Participants64 from 43 countries
Format250 m and 300 m swim, followed by a 5 and 8 km bike, and then a 1.5 km and 2 km run.
PosNrTeamNOCTime300 m SwimmingTransition 17.4 km CyclingTransition 22 km RunningExchange (Pos)
1Europe 1MIX1-26:12Gold
Sif Bendix MadsenDEN21:42 (–)– (–)
Alessio CrocianiITA20:55 (–)– (–)
Anja WeberSUI22:40 (–)– (–)
Alexandre MontezPOR20:55 (–)– (–)
2Oceania 1MIX1-26:32Silver
Charlotte DerbyshireAUS22:26 (–)– (–)
Dylan McCulloughNZL19:51 (–)– (–)
Brea RoderickNZL23:00 (–)– (–)
Joshua FerrisAUS21:15 (–)– (–)
3Europe 3MIX1-28:59Bronze
Marie HornGER23:39 (–)– (–)
Henry GrafGER20:42 (–)– (–)
Émilie NoyerFRA23:13 (–)– (–)
Igor BellidoESP21:25 (–)– (–)
4Europe 4MIX1-29:21
Hanne PeetersBEL23:01 (–)– (–)
Gergely KissHUN21:00 (–)– (–)
Nikolett FerencziHUN23:42 (–)– (–)
Calum YoungGBR21:38 (–)– (–)
5Europe 6MIX1-29:21
Inês RicoPOR23:01 (–)– (–)
Jan ŠkrjancSLO21:27 (–)– (–)
Libby ColemanGBR23:14 (–)– (–)
Rik MalcorpsBEL21:53 (–)– (–)
6Americas 2MIX1-30:39
Karina ClemantVEN23:23 (–)– (–)
Cristian TrianaCOL21:26 (–)– (–)
Giovanna LacerdaBRA23:49 (–)– (–)
Javier de la PeñaMEX22:01 (–)– (–)
7Americas 3MIX1-31:43
Delfina OrlandiniARG22:49 (–)– (–)
Gabriel TeránECU21:27 (–)– (–)
María Fernanda BarbosaCOL24:52 (–)– (–)
Solen WoodCAN22:35 (–)– (–)
8Europe 5MIX1-31:48
Chiara LobbaITA24:00 (–)– (–)
Loic TriponezSUI21:54 (–)– (–)
Alevtina StetsenkoRUS24:26 (–)– (–)
Itamar Shevach LevanonISR21:28 (–)– (–)
9Africa 1MIX1-31:54
Amber SchlebuschRSA22:01 (–)– (–)
Christiaan StroebelRSA21:17 (–)– (–)
Syrine FattoumTUN25:27 (–)– (–)
Mohamed Aziz SebaiTUN23:09 (–)– (–)
10Asia 1MIX1-31:57
Lee Jeong-WonKOR22:57 (–)– (–)
Teppei TokuyamaJPN21:44 (–)– (–)
Emma MiddleditchSGP24:01 (–)– (–)
Daniil ZubtsovKAZ23:15 (–)– (–)
11Americas 5MIX1-35:17
Parker AlbrightUSA22:45 (–)– (–)
Giannon EightsARU23:11 (–)– (–)
Naomi EspinozaPER25:15 (–)– (–)
Dominic PuglieseISV24:06 (–)– (–)
12Americas 4MIX1-36:17
Niuska FigueredoCUB24:22 (–)– (–)
Pedro BoffBRA22:05 (–)– (–)
Enya NoëlGRN26:21 (–)– (–)
Alejandro RodríguezCUB23:29 (–)– (–)
13Asia 2MIX1-36:49
Maki UchidaJPN23:40 (–)– (–)
Hung Tik LongHKG24:22 (–)– (–)
Yu XinyingCHN25:21 (–)– (–)
Chong Xian HaoMAS23:26 (–)– (–)
14World Team 1MIX1-39:38
Lo Ho YanHKG24:35 (–)– (–)
Mohamed TarekEGY23:16 (–)– (–)
Maram Yasseer MohamedEGY27:07 (–)– (–)
Zakaria AlkharratSYR24:40 (–)– (–)
ACAmericas 1MIXDNF
Paula VegaECU22:11 (–)– (–)
Cristóbal BaezaCHI– (–)– (–)
Sofía RodríguezMEX– (–)– (–)
Drew ShellenbergerUSA– (–)– (–)
ACEuropa 2MIXDNF
Eva DanielsLUX22:24 (–)– (–)
Andreas CarlssonSWE– (–)– (–)
Barbara de KoningNED– (–)– (–)
Baptiste PassemardFRA– (–)– (–)