|
| Event type

Foil, Team, Men

Date18 – 19 October 1968
StatusOlympic
LocationSala de Armas Fernando Montes de Oca, Ciudad Deportiva Magdalena Mixhuca, Ciudad de México
Participants79 from 17 countries

Although the Soviet Union had ruled the world of team foil since before the Rome Olympics they had suffered a shock defeat and dropped their World title to Romania in 1967. In Mexico the two teams met at the semi-final stage with the Soviets winning only by the tiebreaker of hits conceded after both teams had won eight bouts each.

This put the Soviets into the final where they would face France. World Champion Viktor Putiatin was off form at these Olympic Games and would lose all three of his matches in the final. This gave France the momentum to record a 9-6 victory and regain the title for the first time since Helsinki. Poland won the bronze medal by defeating Romania.

PosCompetitor(s)NOC
1FranceFRAGold
Jean-Claude MagnanDaniel RevenuChristian NoëlGilles BerolattiJacques Dimont
2Soviet UnionURSSilver
Yury SisikinViktor PutiatinGerman SveshnikovYury SharovVasyl Stankovych
3PolandPOLBronze
Zbigniew SkrudlikWitold WoydaEgon FrankeRyszard ParulskiAdam Lisewski
4RomaniaROU
Ion DrîmbăMihai ȚiuȘtefan HauklerTănase MureșanuIuliu Falb
5HungaryHUN
Sándor SzabóJenő KamutiLászló KamutiGábor FürediAttila May
6West GermanyFRG
Jürgen TheuerkauffFritz WesselTim GerresheimJürgen BrechtDieter Wellmann
=7ItalyITA
Pasquale La RagioneAlfredo Del FranciaNicola GranieriArcangelo PinelliMichele Maffei
=7JapanJPN
Masaya FukudaHeizaburo OkawaFujio ShimizuKazuhiko WakasugiKazuo Mano
2 p1 r2/4Great BritainGBR
Allan JayGraham PaulNick HalstedMike BreckinBill Hoskyns
2 p2 r2/4CubaCUB
Eduardo JhonsOrlando RuizJesús GilDagoberto Borges
3 p1 r1/4MexicoMEX
Vicente CalderónRomán GómezCarlos CalderónGustavo ChapelaHéctor Abaúnza
3 p2 r1/4United StatesUSA
Herb CohenAlbie AxelrodUriah JonesLarry AnastasiJeffrey Checkes
3 p3 r1/4United Arab RepublicEGY
Ahmed El-Hamy El-HusseiniGamil KalyoubiMoustafa SoheimAhmed Zein El-Abidin
3 p4 r1/4ArgentinaARG
Orlando NanniniGuillermo SaucedoOmar VergaraEvaristo Prendes
3 p5 r1/4CanadaCAN
Magdy ConydPeter BakonyiGerry WiedelJohn Andru
4 p4 r1/4VenezuelaVEN
Silvio Fernández, Jr.Félix PiñeroFreddy SalazarLuis García
4 p5 r1/4IrelandIRL
Fionbarr FarrellJohn Bouchier-HayesMichael RyanColm O'Brien

Round One (18 October 1968 — 08:00-13:00-16:00)

Top 10 teams, based on percentage of wins/losses and bouts won/bouts lost, advanced to further competition. Teams ranked 1-6 advanced to final pool. Teams ranked 7-10 competed for 5th-6th place and advancement to final pool.

Pool One

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1FranceFRA20214Q
Jean-Claude MagnanChristian NoëlGilles BerolattiJacques Dimont
2CubaCUB111216Q
Eduardo JhonsOrlando RuizJesús GilDagoberto Borges
3MexicoMEX021121
Vicente CalderónRomán GómezCarlos CalderónGustavo ChapelaHéctor Abaúnza

Pool One FRA 9 – 3CUB
Pool One FRA 12 – 4MEX
Pool One CUB 9 – 7MEX

Pool Two

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1Soviet UnionURS20214Q
Yury SisikinViktor PutiatinGerman SveshnikovYury SharovVasyl Stankovych
2Great BritainGBR11916Q
Allan JayGraham PaulNick HalstedBill HoskynsMike Breckin
3United StatesUSA021121
Herb CohenAlbie AxelrodUriah JonesLarry AnastasiJeffrey Checkes

Pool Two URS 9 – 0GBR
Pool Two URS 12 – 4USA
Pool Two GBR 9 – 7USA

Pool Three

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1RomaniaROU202111Q
Ion DrîmbăMihai ȚiuȘtefan HauklerTănase MureșanuIuliu Falb
2JapanJPN112111Q
Masaya FukudaHeizaburo OkawaFujio ShimizuKazuhiko WakasugiKazuo Mano
3United Arab RepublicEGY02626
Ahmed El-Hamy El-HusseiniGamil KalyoubiMoustafa SoheimAhmed Zein El-Abidin

Pool Three ROU 8/61 – 8/57JPN
Pool Three ROU 13 – 3EGY
Pool Three JPN 13 – 3EGY

Pool Four

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1PolandPOL303015Q
Zbigniew SkrudlikWitold WoydaEgon FrankeRyszard ParulskiAdam Lisewski
2HungaryHUN213312Q
Sándor SzabóJenő KamutiLászló KamutiGábor FürediAttila May
3ArgentinaARG02725
Orlando NanniniGuillermo SaucedoOmar VergaraEvaristo Prendes
4VenezuelaVEN02725
Silvio Fernández, Jr.Félix PiñeroFreddy SalazarLuis García

Pool Four POL 9 – 4HUN
Pool Four POL 11 – 5ARG
Pool Four POL 10 – 6VEN
Pool Four HUN 14 – 2ARG
Pool Four HUN 15 – 1VEN

Pool Five

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1West GermanyFRG30375Q
Jürgen TheuerkauffFritz WesselTim GerresheimJürgen BrechtDieter Wellmann
2ItalyITA213111Q
Pasquale La RagioneAlfredo Del FranciaNicola GranieriArcangelo PinelliMichele Maffei
3CanadaCAN02428
Magdy ConydPeter BakonyiGerry WiedelJohn Andru
4IrelandIRL02230
Fionbarr FarrellJohn Bouchier-HayesMichael RyanColm O'Brien

Pool Five FRG 9 – 1ITA
Pool Five FRG 13 – 3CAN
Pool Five FRG 15 – 1IRL
Pool Five ITA 15 – 1CAN
Pool Five ITA 15 – 1IRL

Quarter-Finals (18 October 1968)

Elimination matches to determine final two qualifiers for final pool.

Pool One

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1JapanJPN1088Q
Masaya FukudaHeizaburo OkawaKazuhiko WakasugiKazuo Mano
2Great BritainGBR0188
Allan JayGraham PaulNick HalstedMike Breckin

Pool One JPN 8/66 – 8/64GBR

Pool Two

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1HungaryHUN1092Q
Sándor SzabóJenő KamutiGábor FürediAttila May
2CubaCUB0129
Eduardo JhonsOrlando RuizJesús GilDagoberto Borges

Pool Two HUN 9 – 2CUB

Semi-Finals (19 October 1968)

Round One

Round One FRA 8/64 – 8/60JPN
Round One URS 9 – 4HUN
Round One POL 9 – 4FRG
Round One ROU 8 – 7ITA

Round Two

Round Two FRG 8/60 – 8/57JPN
Round Two HUN 9 – 4ITA
Round Two FRA 9 – 7POL
Round Two URS 8/63 – 8/60ROU

Final Pool (19 October 1968 — 09:00)

Classification pool to determine places for final matches for 1st-2nd, 3rd-4th, and 5th-6th. Essentially, teams winning both matches advanced to final match for 1st-2nd; teams losing both matches were eliminated; and teams winning one match were classified based on percentages of bouts won/bouts lost to determine who competed for 3rd-6th places.

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1Soviet UnionURS201711
Yury SisikinViktor PutiatinGerman SveshnikovYury Sharov
2FranceFRA201715
Jean-Claude MagnanDaniel RevenuChristian NoëlGilles Berolatti
3PolandPOL111613
Zbigniew SkrudlikWitold WoydaRyszard ParulskiAdam Lisewski
4RomaniaROU111615
Ion DrîmbăMihai ȚiuȘtefan HauklerTănase Mureșanu
5HungaryHUN111313
Sándor SzabóJenő KamutiLászló KamutiGábor FürediAttila May
6West GermanyFRG111217
Jürgen TheuerkauffFritz WesselJürgen BrechtDieter WellmannTim Gerresheim
7JapanJPN021616
Masaya FukudaHeizaburo OkawaKazuo ManoFujio ShimizuKazuhiko Wakasugi
8ItalyITA021117
Pasquale La RagioneNicola GranieriArcangelo PinelliAlfredo Del FranciaMichele Maffei

Bout for 1/2

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1FranceFRA1096
Jean-Claude MagnanDaniel RevenuChristian NoëlGilles Berolatti
2Soviet UnionURS0169
Viktor PutiatinGerman SveshnikovYury SharovVasyl Stankovych

Bout for 1/2 FRA 9 – 6URS

Bout for 3/4

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1PolandPOL1093
Zbigniew SkrudlikWitold WoydaEgon FrankeRyszard Parulski
2RomaniaROU0139
Ion DrîmbăMihai ȚiuȘtefan HauklerTănase Mureșanu

Bout for 3/4 POL 9 – 3ROU

Bout for 5/6

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1HungaryHUN1094
Sándor SzabóJenő KamutiLászló KamutiGábor Füredi
2West GermanyFRG0149
Jürgen TheuerkauffFritz WesselTim GerresheimJürgen Brecht

Bout for 5/6 HUN 9 – 4FRG