|
| Event type

Foil, Team, Women

Date23 – 24 October 1968
StatusOlympic
LocationSala de Armas Fernando Montes de Oca, Ciudad Deportiva Magdalena Mixhuca, Ciudad de México
Participants50 from 10 countries

Since 1958 women’s foil had been dominated by the USSR and Hungary who had won every major title between them. The most recent World Champions were Hungary although the Soviets were acknowledged as having the greatest depth of talent in their ranks.

The Soviet team actually lost a preliminary round match to Romania but recovered and booked their expected meeting with Hungary to decide the championship. The final was surprisingly one-sided in favour of the USSR who regained the title they had won in 1960.

Romania, who had lost a desperately close semi-final with Hungary, won an equally close contest with France to claim third place.

PosCompetitor(s)NOC
1Soviet UnionURSGold
Yelena NovikovaGalina GorokhovaAleksandra ZabelinaTatyana SamusenkoSvetlana Tširkova
2HungaryHUNSilver
Ildikó Rejtő-UjlakyIldikó Farkasinszky-BóbisPaula MarosiLídia Dömölky-SákovicsMária Gulácsy
3RomaniaROUBronze
Ecaterina Stahl-IencicIleana DrîmbăOlga Orban-SzaboAna EneMaria Vicol
4FranceFRA
Cathérine CerettiBrigitte GapaisMarie-Chantal DepetrisClaudie HerbsterAnnick Level
5West GermanyFRG
Heidi SchmidHelga KochGundi TheuerkauffMonika PulchHelga Volz-Mees
6ItalyITA
Antonella RagnoGiulia LorenzoniGiovanna MasciottaBruna Colombetti-PeronciniSilvana Sconciafurno
=7MexicoMEX
Pilar RoldánLinda BéjarLourdes RoldánSonia ArredondoRosa del Moral
=7United StatesUSA
Harriet KingVeronica SmithSally PechinskyMaxine MitchellJan Romary
=7Great BritainGBR
Margaret BainJanet Wardell-YerburghSue GreenJulia DavisEve Davies
=7PolandPOL
Halina BalonKamilla SkładanowskaElżbieta CymermanElżbieta PawlasWanda Fukała

Round 1 (23 October 1968 — 08:30-13:00-16:00)

Top six teams, based on percentage of matchs won/lost and bouts won/bouts lost, advanced to further competition. Teams ranked 1-2 advanced to semi-finals. Teams ranked 3-6 advanced to round two.

PosCompetitor(s)NOCMWMLPWBouts WonBouts LostBWM
1RomaniaROU301.000321616Q
2FranceFRA201.00017143Q
3HungaryHUN201.000221012q
4Soviet UnionURS210.667321517q
5ItalyITA110.50017152q
6West GermanyFRG110.5001516-1q
7PolandPOL110.500922-13
8Great BritainGBR110.500626-20
9MexicoMEX020.0001517-2
10United StatesUSA020.000923-14

Pool 1

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1FranceFRA201714Q
Cathérine CerettiBrigitte GapaisMarie-Chantal DepetrisClaudie HerbsterAnnick Level
2West GermanyFRG111516Q
Heidi SchmidHelga KochGundi TheuerkauffMonika PulchHelga Volz-Mees
3MexicoMEX021517
Pilar RoldánLinda BéjarLourdes RoldánSonia ArredondoRosa del Moral

Pool 1 FRA 8 – 7FRG
Pool 1 FRA 9 – 7MEX
Pool 1 FRG 8 – 8MEX

Pool 2

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1HungaryHUN202210Q
Ildikó Rejtő-UjlakyIldikó Farkasinszky-BóbisPaula MarosiLídia Dömölky-SákovicsMária Gulácsy
2ItalyITA111715Q
Antonella RagnoGiulia LorenzoniGiovanna MasciottaBruna Colombetti-PeronciniSilvana Sconciafurno
3United StatesUSA02923
Harriet KingVeronica SmithSally PechinskyMaxine MitchellJan Romary

Pool 2 HUN 9 – 7ITA
Pool 2 HUN 13 – 3USA
Pool 2 ITA 10 – 6USA

Pool 3

PosCompetitor(s)NOCMWMLBouts WonBouts Lost
1RomaniaROU303216Q
Ecaterina Stahl-IencicIleana DrîmbăOlga Orban-SzaboAna EneMaria Vicol
2Soviet UnionURS213215Q
Yelena NovikovaGalina GorokhovaAleksandra ZabelinaTatyana SamusenkoSvetlana Tširkova
3PolandPOL02922
Halina BalonKamilla SkładanowskaElżbieta CymermanElżbieta PawlasWanda Fukała
4Great BritainGBR02626
Margaret BainJanet Wardell-YerburghSue GreenJulia DavisEve Davies

Pool 3 ROU 9 – 7URS
Pool 3 ROU 10 – 6POL
Pool 3 ROU 13 – 3GBR
Pool 3 URS 12 – 4POL
Pool 3 URS 13 – 3GBR

Quarter-Finals (24 October 1968)

Most bouts won, ties broken by touches delivered.

Match #1 URS 9 – 4ITA
Match #2 HUN 9 – 3FRG

Semi-Finals (24 October 1968 — 9:00)

Classification pool to determine places for final matches for 1st-2nd, 3rd-4th, and 5th-6th.

Match #1 HUN 8 – 8ROU
Match #2 URS 9 – 3FRA

Final Pool (24 October 1968 — 16:30)

Classification matches to determine places 1-6.

Match 1-2 URS 9 – 3HUN
Match 3-4 ROU 8 – 8FRA
Match 5-6 FRG 8 – 7ITA