Olympians Who Won a Medal at the World Volleyball Championships (690)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Pavel Abramov RUS VOL 2004 0–1–0 2002 ARG silver
Rachael Adams USA VOL 2016 1–0–0 2014 ITA gold
Adenízia BRA VOL 2012—2016 0–1–1 2010 JPN silver; 2014 ITA bronze
Tai Agüero CUB
ITA
VOL 1996—2008 1–0–0 1998 JPN gold (competed for Cuba)
Foluke Akinradewo USA VOL 2012—2016 1–0–0 2014 ITA gold
Marina Akulova RUS VOL 2008 1–0–0 2006 JPN gold
Todor Aleksiev BUL VOL 2008—2012 0–0–1 2006 JPN bronze
Maura Alfonso CUB VOL 1980 1–0–0 1978 URS gold
Amauri BRA VOL 1980—1992 0–1–0 1982 ARG silver
Ana Flávia BRA VOL 1992—1996 0–1–0 1994 BRA silver
Ana Paula BRA BVO/VOL 1992—2008 0–1–0 1994 BRA silver
Anderson BRA VOL 2004—2008 2–0–0 2002 ARG gold; 2006 JPN gold
Matt Anderson USA VOL 2012—2016 0–0–1 2018 ITA/BUL bronze
Stéphane Antiga FRA Coach/VOL 2004—2016 0–0–1 2002 ARG bronze
Yaroslav Antonov URS VOL 1988 0–1–1 1986 FRA silver; 1990 BRA bronze
Erika Araki JPN VOL 2008—2016 0–0–1 2010 JPN bronze
Yuko Arakida JPN VOL 1976 1–0–0 1974 MEX gold
Alexis Argilagos CUB VOL 2000 0–0–1 1998 JPN bronze
William Arjona BRA VOL 2016 0–1–0 2018 ITA/BUL silver
Yevgeniya Artamonova-Estes RUS
EUN
VOL 1992—2012 0–0–3 1994 BRA bronze (competed as Yevgeniya Artamonova for Russia); 1998 JPN bronze (competed as Yevgeniya Artamonova for Russia); 2002 GER bronze (competed as Yevgeniya Artamonova for Russia)
Wiz Bachman USA VOL 2004 0–1–0 2002 GER silver
Michał Bąkiewicz POL VOL 2004 0–1–0 2006 JPN silver
Lloy Ball USA VOL 1996—2008 0–0–1 1994 GRE bronze
Kayla Banwarth USA VOL 2016 1–0–0 2014 ITA gold
Nicolae Bărbuță ROU VOL 1964 0–1–1 1962 URS bronze; 1966 TCH silver
Philippe Barca-Cysique FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Nelly Barnet CUB VOL 1972—1980 1–0–0 1978 URS gold
Vladimir Batez SCG VOL 1996—2000 0–1–0 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia)
Yelena Batukhtina-Tyurina RUS
EUN
VOL 1992—2004 1–0–2 1990 CHN gold (competed as Yelena Batukhtina for the Soviet Union); 1994 BRA bronze (competed as Yelena Batukhtina for Russia); 2002 GER bronze (competed as Yelena Tyurina for Russia)
Carolyn Becker USA VOL 1984 0–0–1 1982 PER bronze
Anastasiya Belikova RUS VOL 2000 0–0–2 1998 JPN bronze; 2002 GER bronze
Regla Bell CUB VOL 1992—2000 2–0–0 1994 BRA gold; 1998 JPN gold
Lázaro Beltrán CUB VOL 1992 0–1–0 1990 BRA silver
Bernard BRA IOC/VOL 1976—2013 0–1–0 1982 ARG silver
Lorenzo Bernardi ITA VOL 1988—1996 2–0–0 1990 BRA gold; 1994 GRE gold
Bernardinho BRA Coach/VOL 1980—2016 0–1–0 1982 ARG silver
Mateusz Bieniek POL VOL 2016 1–0–0 2018 ITA/BUL gold
Peter Blangé NED VOL 1988—2000 0–1–0 1994 GRE silver
Marcus Böhme GER VOL 2008—2012 0–0–1 2014 POL bronze
Maurício Borges BRA VOL 2016 0–1–0 2014 POL silver
Mariya Borodakova-Borisenko RUS VOL 2008—2012 2–0–0 2006 JPN gold (competed as Mariya Borodakova); 2010 JPN gold (competed as Mariya Borisenko)
Lyudmila Borozna URS VOL 1972 0–1–1 1974 MEX silver; 1978 URS bronze (competed as Lyudmila Zhigily)
Viktor Borshch URS VOL 1972 0–1–0 1974 MEX silver
Ryszard Bosek POL VOL 1972—1980 1–0–0 1974 MEX gold
Lucia Bosetti ITA VOL 2012 0–1–0 2018 JPN silver
Slobodan Boškan SCG VOL 2000 0–1–0 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia)
Tijana Bošković SRB VOL 2016 1–0–0 2018 JPN gold
Heather Bown USA VOL 2000—2008 0–1–0 2002 GER silver
Marco Bracci ITA VOL 1988—2000 3–0–0 1990 BRA gold; 1994 GRE gold; 1998 JPN gold
Jovana Brakočević-Kancian SRB VOL 2008—2016 0–0–1 2006 JPN bronze (competed as Jovana Brakočević for Serbia and Montenegro)
Freddy Brooks CUB VOL 1992—1996 0–1–0 1990 BRA silver
Bruninho BRA VOL 2008—2016 1–2–0 2010 ITA gold; 2014 POL silver; 2018 ITA/BUL silver
Craig Buck USA VOL 1984—1988 1–0–0 1986 FRA gold
Ivans Bugajenkovs URS VOL 1964—1968 2–0–1 1960 BRA gold; 1962 URS gold; 1966 TCH bronze
Lyudmila Buldakova URS VOL 1964—1972 3–1–0 1956 FRA gold (competed as Lyudmila Meshcheryakova); 1960 BRA gold; 1962 URS silver; 1970 BUL gold
Nikolay Burobin URS VOL 1964 2–0–1 1960 BRA gold; 1962 URS gold; 1966 TCH bronze
Bianka Buša SRB VOL 2016 1–0–0 2018 JPN gold
Rafał Buszek POL VOL 2016 1–0–0 2014 POL gold
Mercedes Calderón CUB VOL 1992 1–0–0 1994 BRA gold
Luca Cantagalli ITA VOL 1988—1996 2–0–0 1990 BRA gold; 1994 GRE gold
Laurent Capet FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Josefina Capote CUB VOL 1980 0–1–0 1986 TCH silver
Gaby Cárdenas PER VOL 1976—1980 0–1–0 1982 PER silver
Paola Cardullo ITA VOL 2004—2008 1–0–0 2002 GER gold
Carol BRA VOL 2008 0–1–0 2006 JPN silver
Ana Cecilia Carrillo PER VOL 1976—1980 0–1–0 1982 PER silver
Magalys Carvajal CUB VOL 1992—1996 1–1–0 1986 TCH silver; 1994 BRA gold
Daniel Castellani ARG Coach/VOL 1984—1996 0–0–1 1982 ARG bronze
Suzana Ćebić SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2006 JPN bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Luisa Cervera PER VOL 1984—1988 0–0–1 1986 TCH bronze
Yury Cherednik URS
EUN
VOL 1988—1992 0–0–1 1990 BRA bronze (competed for the Soviet Union)
Vladimir Chernyshov URS VOL 1976—1980 1–1–0 1974 MEX silver; 1978 ITA gold
Lyudmila Chernyshova URS VOL 1976—1980 0–1–1 1974 MEX silver; 1978 URS bronze
Yury Chesnokov URS Coach/VOL 1964—1976 2–0–0 1960 BRA gold; 1962 URS gold
Mihai Chezan ROU VOL 1964 0–0–1 1962 URS bronze
Cristina Chirichella ITA VOL 2016 0–1–0 2018 JPN silver
Linda Chisholm USA VOL 1984 0–0–1 1982 PER bronze
Micah Christenson USA VOL 2016 0–0–1 2018 ITA/BUL bronze
Aleksandra Chudina URS ATH 1952 3–0–0 1952 URS gold; 1956 FRA gold; 1960 BRA gold
Olga Chukanova RUS VOL 2004 0–0–2 1998 JPN bronze; 2002 GER bronze
Yefim Chulak URS VOL 1972—1976 0–1–0 1974 MEX silver
Raquel Chumpitaz PER VOL 1980 0–1–0 1982 PER silver
Vesna Čitaković SRB VOL 2008 0–0–1 2006 JPN bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Janet Cobbs USA VOL 1992 0–0–1 1990 CHN bronze
Sonia Colceru ROU VOL 1964 0–1–0 1956 FRA silver
Hugo Conte ARG VOL 1984—2000 0–0–1 1982 ARG bronze
Mirko Corsano ITA VOL 2000—2008 1–0–0 1998 JPN gold
Marlenis Costa CUB VOL 1992—2000 2–0–0 1994 BRA gold; 1998 JPN gold
Mihai Coste ROU VOL 1964 0–0–1 1962 URS bronze
Rita Crockett USA VOL 1984 0–0–1 1982 PER bronze
Tara Cross-Battle USA VOL 1992—2004 0–1–1 1990 CHN bronze; 2002 GER silver
Bob Ctvrtlik USA IOC/VOL 1988—2007 1–0–1 1986 FRA gold; 1994 GRE bronze
Cui Yongmei CHN VOL 1988—1996 0–1–0 1998 JPN silver
Alcides Cuminetti ARG VOL 1984 0–0–1 1982 ARG bronze
Wiesław Czaja POL VOL 1980 1–0–0 1974 MEX gold
Krystyna Czajkowska-Rawska POL VOL 1964—1968 0–0–1 1962 URS bronze
Francesco Dall'Olio ITA VOL 1976—1984 0–1–0 1978 ITA silver
Anna Danesi ITA VOL 2016 0–1–0 2018 JPN silver
Dante BRA VOL 2000—2012 3–0–0 2002 ARG gold; 2006 JPN gold; 2010 ITA gold
Dominique Daquin FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Nicole Davis USA VOL 2008—2012 1–0–0 2014 ITA gold
Monica De Gennaro ITA VOL 2012—2016 0–1–0 2018 JPN silver
Ferdinando De Giorgi ITA VOL 1988 3–0–0 1990 BRA gold; 1994 GRE gold; 1998 JPN gold
Ángel Dennis CUB VOL 2000 0–0–1 1998 JPN bronze
Eduard Derzsei ROU VOL 1964 0–2–2 1956 FRA silver; 1960 BRA bronze; 1962 URS bronze; 1966 TCH silver
Joël Despaigne CUB VOL 1992—1996 0–1–0 1990 BRA silver
Mauro Di Bernardo ITA VOL 1980 0–1–0 1978 ITA silver
Claudio Di Coste ITA VOL 1980 0–1–0 1978 ITA silver
Raúl Diago CUB VOL 1992—2000 0–1–1 1990 BRA silver; 1998 JPN bronze
Ana Díaz CUB VOL 1972—1980 1–0–0 1978 URS gold
Erenia Díaz CUB VOL 1980 1–0–0 1978 URS gold
Ding Xia CHN VOL 2016 0–0–1 2018 JPN bronze
Domingos Maracanã BRA VOL 1984—1988 0–1–0 1982 ARG silver
Vladimir Dorokhov URS VOL 1976—1980 2–0–0 1978 ITA gold; 1982 ARG gold
Aurel Drăgan ROU VOL 1964 0–1–2 1960 BRA bronze; 1962 URS bronze; 1966 TCH silver
Petyo Dragiev BUL VOL 1988 0–0–1 1986 FRA bronze
Fabian Drzyzga POL VOL 2016 2–0–0 2014 POL gold; 2018 ITA/BUL gold
Dusty Dvorak USA VOL 1984 1–0–0 1986 FRA gold
Yukiko Ebata JPN VOL 2012 0–0–1 2010 JPN bronze
Éder BRA VOL 2016 0–2–0 2014 POL silver; 2018 ITA/BUL silver
Yumi Egami-Maruyama JPN VOL 1984—1988 0–1–0 1978 URS silver (competed as Yumi Egami)
Paola Egonu ITA VOL 2016 0–1–0 2018 JPN silver
Lori Endicott USA VOL 1992—1996 0–0–1 1990 CHN bronze
Escadinha BRA VOL 2004—2016 2–0–0 2002 ARG gold; 2006 JPN gold
Fabi BRA VOL 2008—2012 0–2–0 2006 JPN silver; 2010 JPN silver
Fabiana BRA VOL 2004—2016 0–2–1 2006 JPN silver; 2010 JPN silver; 2014 ITA bronze
Fabíola BRA VOL 2016 0–1–1 2010 JPN silver; 2014 ITA bronze
Denisse Fajardo PER VOL 1980—1988 0–1–1 1982 PER silver; 1986 TCH bronze
Olga Fateyeva RUS VOL 2008 1–0–0 2010 JPN gold (did not compete)
Alessandro Fei ITA VOL 2000—2012 1–0–0 1998 JPN gold
Gheorghe Ferariu ROU VOL 1964 0–0–2 1960 BRA bronze; 1962 URS bronze
Fernanda BRA VOL 1988—2004 0–1–0 1994 BRA silver
Fernandão BRA VOL 1976—1984 0–1–0 1982 ARG silver
Ana Ivis Fernández CUB VOL 1992—2004 2–0–0 1994 BRA gold; 1998 JPN gold
Alfredo Figueredo CUB VOL 1972—1976 0–0–1 1978 ITA bronze
Urszula Figwer POL ATH 1956—1960 0–1–0 1952 URS silver
Laurie Flachmeier USA VOL 1984 0–0–1 1982 PER bronze
Tsvetan Florov BUL VOL 1988 0–0–1 1986 FRA bronze
Fofão BRA VOL 1992—2008 0–2–0 1994 BRA silver; 2006 JPN silver
Dmitry Fomin RUS
EUN
VOL 1992—1996 0–0–1 1990 BRA bronze (competed for the Soviet Union)
Scott Fortune USA VOL 1988—1996 0–0–1 1994 GRE bronze
Mirka Francis CUB VOL 1996—2000 2–0–0 1994 BRA gold; 1998 JPN gold
Sébastien Frangolacci FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Jürgen Freiwald GDR VOL 1968 1–0–0 1970 BUL gold
Yoshihide Fukao JPN VOL 1972—1976 0–0–2 1970 BUL bronze; 1974 MEX bronze
Makiko Furukawa JPN VOL 1968—1972 0–1–0 1970 BUL silver
Gabi BRA VOL 2016 0–0–1 2014 ITA bronze
Miriam Gallardo PER VOL 1984—1988 0–0–1 1986 TCH bronze
Vera Galushka-Duyunova URS VOL 1968—1972 1–1–0 1970 BUL gold (competed as Vera Duyunova); 1974 MEX silver (competed as Vera Duyunova)
Yekaterina Gamova RUS VOL 2000—2012 2–0–1 2002 GER bronze; 2006 JPN gold; 2010 JPN gold
Constantin Ganciu ROU VOL 1964 0–1–0 1966 TCH silver
Lyubomir Ganev BUL VOL 1988—1996 0–0–1 1986 FRA bronze
Fê Garay BRA VOL 2012—2016 0–1–1 2010 JPN silver; 2014 ITA bronze
Ana María García CUB VOL 1976—1980 1–1–0 1978 URS gold; 1986 TCH silver
Rosa García PER VOL 1980—2000 0–1–1 1982 PER silver; 1986 TCH bronze
Víctor García CUB VOL 1976—1980 0–0–1 1978 ITA bronze
Yosenki García CUB VOL 2000 0–0–1 1998 JPN bronze
Andrea Gardini ITA VOL 1988—2000 3–0–0 1990 BRA gold; 1994 GRE gold; 1998 JPN gold
Idalmis Gato CUB VOL 1992—2000 1–0–0 1994 BRA gold
Ramón Gato CUB VOL 2000 0–0–1 1998 JPN bronze
Wiesław Gawłowski POL VOL 1972—1980 1–0–0 1974 MEX gold
Krasimir Gaydarski BUL VOL 2008 0–0–1 2006 JPN bronze
Aleksandr Gerasimov RUS VOL 2000 0–1–0 2002 ARG silver
Andrija Gerić SRB
SCG
VOL 1996—2008 0–1–0 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia)
Andrea Giani ITA VOL 1988—2004 3–0–0 1990 BRA gold; 1994 GRE gold; 1998 JPN gold
Giba BRA VOL 2000—2012 3–0–0 2002 ARG gold; 2006 JPN gold; 2010 ITA gold
Giovane BRA VOL 1992—2004 1–0–0 2002 ARG gold
Alisha Glass USA VOL 2016 1–0–0 2014 ITA gold
Lena Godina RUS VOL 1996—2008 1–0–2 1998 JPN bronze; 2002 GER bronze; 2006 JPN gold
Bohumil Golian TCH VOL 1964—1968 2–2–0 1956 FRA gold; 1960 BRA silver; 1962 URS silver; 1966 TCH gold
Maria Golimowska POL VOL 1964 0–0–2 1956 FRA bronze; 1962 URS bronze
Nataliya Goncharova-Obmochayeva RUS VOL 2012—2016 1–0–0 2010 JPN gold (competed as Nataliya Goncharova)
Gong Xiangyu CHN VOL 2016 0–0–1 2018 JPN bronze
Tatyana Gonobobleva URS VOL 1972 0–1–0 1974 MEX silver
Bas van de Goor NED VOL 1996—2000 0–1–0 1994 GRE silver
Guido Görtzen NED VOL 1996—2004 0–1–0 1994 GRE silver
Stanisław Gościniak POL Coach/VOL 1968—2004 1–0–0 1974 MEX gold
Rob Grabert NED VOL 1988—1996 0–1–0 1994 GRE silver
Tatyana Gracheva RUS VOL 1996—2000 0–0–2 1994 BRA bronze; 2002 GER bronze
Frantz Granvorka FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Pasquale Gravina ITA VOL 1996—2000 2–0–0 1994 GRE gold; 1998 JPN gold
Nikola Grbić SRB
SCG
VOL 1996—2008 0–1–1 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia); 2010 ITA bronze (competed for Serbia)
Vladimir Grbić SCG VOL 1996—2004 0–1–0 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia)
Sebastiano Greco ITA VOL 1980 0–1–0 1978 ITA silver
Debbie Green USA VOL 1984 0–0–1 1982 PER bronze
Mihai Grigorovici ROU VOL 1964 0–1–1 1962 URS bronze; 1966 TCH silver
Zdeněk Groessl TCH VOL 1968—1972 1–0–0 1966 TCH gold
Georg Grozer GER VOL 2012 0–0–1 2014 POL bronze
Piotr Gruszka POL VOL 1996—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Guerra BRA VOL 2016 0–1–0 2018 ITA/BUL silver
Mavis Guilarte CUB VOL 1972—1980 1–0–0 1978 URS gold
Max Günthör GER VOL 2012 0–0–1 2014 POL bronze
Gustavo BRA VOL 2000—2008 2–0–0 2002 ARG gold; 2006 JPN gold
Boris Gyuderov BUL VOL 1964 0–0–2 1949 TCH bronze; 1952 URS bronze
Horst Hagen GDR VOL 1972 1–0–0 1970 BUL gold
Keiko Hama JPN VOL 1968—1972 0–1–0 1970 BUL silver
Yuriko Handa JPN VOL 1964 1–0–0 1962 URS gold
Tayyiba Haneef-Park USA VOL 2004—2012 0–1–0 2002 GER silver (competed as Tayyiba Haneef)
Christa Harmotto-Dietzen USA VOL 2012—2016 1–0–0 2014 ITA gold (competed as Christa Dietzen)
He Qi CHN VOL 1996—2000 0–1–0 1998 JPN silver
Manfred Heine GDR VOL 1968 1–0–0 1970 BUL gold
Henk Jan Held NED VOL 1992—1996 0–1–0 1994 GRE silver
André Heller BRA VOL 2000—2008 1–0–0 2006 JPN gold
Hubert Henno FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Aurora Heredia PER VOL 1980 0–1–0 1982 PER silver
Sonia Heredia PER VOL 1984—1988 0–0–1 1986 TCH bronze
Ihosvany Hernández CUB VOL 1992—2000 0–1–1 1990 BRA silver; 1998 JPN bronze
Osvaldo Hernández CUB VOL 1992—2000 0–0–1 1998 JPN bronze
Kim Hill USA VOL 2016 1–0–0 2014 ITA gold
Hilma BRA VOL 1992—1996 0–1–0 1994 BRA silver
Max Holt USA VOL 2016 0–0–1 2018 ITA/BUL bronze
Hong Nam-Seon KOR VOL 1964 0–0–1 1967 JPN bronze
Fanny Hopeau USA VOL 1968 0–1–0 1967 JPN silver
Martin van der Horst NED VOL 1992—2000 0–1–0 1994 GRE silver
Hou Yuzhu CHN VOL 1984—1988 1–0–0 1986 TCH gold
Hui Ruoqi CHN VOL 2012—2016 0–1–0 2014 ITA silver
Zdeněk Humhal TCH VOL 1964 0–2–0 1960 BRA silver; 1962 URS silver
Hwang Gyu-Ok KOR VOL 1968 0–0–1 1967 JPN bronze
Hwang He-Suk PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Flo Hyman USA VOL 1984 0–0–1 1982 PER bronze
Ida BRA VOL 1984—1996 0–1–0 1994 BRA silver
Krzysztof Ignaczak POL VOL 2004—2012 1–0–0 2014 POL gold
Takako Iida JPN VOL 1972—1976 1–1–0 1970 BUL silver; 1974 MEX gold
Brunko Iliev BUL VOL 1972 0–1–0 1970 BUL silver
Fabio Innocenti ITA VOL 1980 0–1–0 1978 ITA silver
Kaori Inoue JPN VOL 2012 0–0–1 2010 JPN bronze
Sata Isobe JPN VOL 1964 1–0–0 1962 URS gold
Doina Ivănescu ROU VOL 1964 0–1–0 1956 FRA silver
Evgeni Ivanov BUL VOL 1996—2008 0–0–1 2006 JPN bronze
Volodymyr Ivanov URS VOL 1968 0–0–1 1966 TCH bronze
Bryan Ivie USA VOL 1992—1996 0–0–1 1994 GRE bronze
Toyoko Iwahara JPN VOL 1968—1972 1–1–0 1967 JPN gold; 1970 BUL silver
Lilia Izquierdo CUB VOL 1992—2000 2–0–0 1994 BRA gold; 1998 JPN gold
Jaque BRA VOL 2008—2016 0–2–1 2006 JPN silver; 2010 JPN silver; 2014 ITA bronze
Krystyna Jakubowska POL VOL 1964—1968 0–0–1 1962 URS bronze (competed as Krystyna Tabaka)
Jang Ok-Rim PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Bojan Janić SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2010 ITA bronze
Janina BRA VOL 2000 0–1–0 1994 BRA silver
Jeong Sun-Ok KOR VOL 1976 0–0–1 1974 MEX bronze
Jiang Ying CHN VOL 1984—1988 2–0–0 1982 PER gold; 1986 TCH gold
Jo Hye-Jeong KOR VOL 1972—1976 0–0–1 1974 MEX bronze
Jong Ok-Jin PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Ninja Jorgensen USA VOL 1968 0–1–0 1967 JPN silver
Vazha K'ach'arava URS VOL 1964 0–0–1 1966 TCH bronze
Yekaterina Kabeshova-Ulanova RUS VOL 2008—2012 1–0–0 2010 JPN gold (competed as Yekaterina Kabeshova) (did not compete)
Łukasz Kadziewicz POL VOL 2004—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Denys Kaliberda GER VOL 2012 0–0–1 2014 POL bronze
Lukas Kampa GER VOL 2012 0–0–1 2014 POL bronze
Katsuko Kanesaka JPN VOL 1976 1–0–0 1974 MEX gold
Kang Ok-Sun PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Waldo Kantor ARG VOL 1984—1988 0–0–1 1982 ARG bronze
Marek Karbarz POL VOL 1972—1976 1–0–0 1974 MEX gold
Dimitar Karov BUL VOL 1964—1972 0–1–0 1970 BUL silver
Masae Kasai JPN VOL 1964 1–1–0 1960 BRA silver; 1962 URS gold
Kiyomi Kato JPN VOL 1976 1–0–0 1974 MEX gold
Marita Katusheva URS VOL 1964 0–1–0 1962 URS silver (competed as Marita Aven)
Iliyan Kaziyski BUL VOL 1988 0–0–1 1986 FRA bronze
Matey Kaziyski BUL VOL 2008 0–0–1 2006 JPN bronze
Caren Kemner USA VOL 1988—1996 0–0–1 1990 CHN bronze
Loïc de Kergret FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Jürgen Kessel GDR VOL 1968 1–0–0 1970 BUL gold
Vadim Khamuttskikh RUS VOL 1996—2008 0–1–0 2002 ARG silver
Plamen Khristov BUL VOL 1988—1996 0–0–1 1986 FRA bronze
Taras Khtey RUS VOL 2004—2012 0–1–0 2002 ARG silver
Oliver Kieffer FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Kim Myong-Suk PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Kim Su-Dae PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Kim Yeun-Ja PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Kim Zung-Bok PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Kenji Kimura JPN VOL 1968—1972 0–0–2 1970 BUL bronze; 1974 MEX bronze
Saori Kimura JPN VOL 2004—2016 0–0–1 2010 JPN bronze
Karch Kiraly USA BVO/Coach/VOL 1984—2016 1–0–0 1986 FRA gold
Isao Koizumi JPN VOL 1968 0–0–1 1970 BUL bronze
Dawid Konarski POL VOL 2016 2–0–0 2014 POL gold; 2018 ITA/BUL gold
Vladimir Kondra URS Coach/VOL 1972—1988 1–1–0 1974 MEX silver; 1978 ITA gold
Plamen Konstantinov BUL VOL 1996—2008 0–0–1 2006 JPN bronze
Petr Kop TCH Coach/VOL 1964—1976 1–1–0 1962 URS silver; 1966 TCH gold
Danuta Kordaczuk POL VOL 1964 0–0–2 1956 FRA bronze; 1962 URS bronze
Svetlana Korytova URS
EUN
VOL 1988—1992 1–0–0 1990 CHN gold (competed for the Soviet Union)
Aleksandr Kosaryev RUS VOL 2004—2008 0–1–0 2002 ARG silver
Tatyana Kosheleva RUS VOL 2012—2016 1–0–0 2010 JPN gold
Drahomír Koudelka TCH VOL 1968—1976 1–0–0 1966 TCH gold
Nikola Kovačević SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2010 ITA bronze
Vitaly Kovalenko URS VOL 1964 2–0–0 1960 BRA gold; 1962 URS gold
Lyubov Kozyreva URS VOL 1980 0–0–1 1978 URS bronze (competed as Lyubov Timofeyeva)
Yevgeny Krasilnikov URS
EUN
VOL 1988—1992 0–0–1 1990 BRA bronze (competed for the Soviet Union)
Valery Kravchenko URS VOL 1968—1972 0–0–1 1966 TCH bronze
Nataša Krsmanović SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2006 JPN bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Krystyna Krupa POL VOL 1964—1968 0–0–1 1962 URS bronze (competed as Krystyna Malinowska)
Svetlana Kryuchkova RUS VOL 2012 2–0–0 2006 JPN gold; 2010 JPN gold
Valeriy Kryvov URS VOL 1980 1–0–0 1978 ITA gold
Michał Kubiak POL VOL 2012—2016 2–0–0 2014 POL gold; 2018 ITA/BUL gold
Aleksey Kuleshov RUS VOL 2000—2008 0–1–0 2002 ARG silver
Bartosz Kurek POL VOL 2012—2016 1–0–0 2018 ITA/BUL gold
Megumi Kurihara JPN VOL 2004—2008 0–0–1 2010 JPN bronze
Andrey Kuznetsov URS
EUN
VOL 1988—1992 0–0–1 1990 BRA bronze (competed for the Soviet Union)
Borislav Kyosev BUL VOL 1988 0–0–1 1986 FRA bronze
Karol Kłos POL VOL 2016 1–0–0 2014 POL gold
Lai Yawen CHN VOL 1992—1996 0–2–0 1990 CHN silver; 1998 JPN silver
Dan Landry USA VOL 1996—2000 0–0–1 1994 GRE bronze
Giovanni Lanfranco ITA VOL 1976—1984 0–1–0 1978 ITA silver
Lang Ping CHN Coach/VOL 1984—2016 1–1–0 1982 PER gold; 1990 CHN silver
Vera Lantratova URS VOL 1968 1–0–0 1970 BUL gold
Yevhen Lapynskiy URS VOL 1968—1972 0–0–1 1966 TCH bronze
Jordan Larson-Burbach USA VOL 2012—2016 1–0–0 2014 ITA gold
Fedir Lashchonov URS VOL 1980 1–0–0 1978 ITA gold
Norka Latamblet CUB VOL 1992 0–1–0 1986 TCH silver
Misha Latuhihin NED VOL 1996—2000 0–1–0 1994 GRE silver
Ruth Lawanson USA VOL 1992 0–0–1 1990 CHN bronze
Alessandro Lazzeroni ITA VOL 1988 0–1–0 1978 ITA silver
Józefa Ledwig POL VOL 1964—1968 0–0–1 1962 URS bronze
Lee Geun-Su KOR VOL 1964 0–0–1 1967 JPN bronze
Lee Sun-Bok KOR VOL 1972—1976 0–0–1 1974 MEX bronze
Manuela Leggeri ITA VOL 2000—2004 1–0–0 2002 GER gold
Silvia León PER VOL 1980 0–1–0 1982 PER silver
Galina Leontyeva URS VOL 1968—1972 1–0–0 1970 BUL gold
Laurie Lewis USA VOL 1968 0–1–0 1967 JPN silver
Li Guojun CHN VOL 1988—1992 0–1–0 1990 CHN silver
Li Yan CHN VOL 1996—2000 0–1–0 1998 JPN silver
Li Yanjun CHN VOL 1984 1–0–0 1986 TCH gold
Li Yueming CHN VOL 1988—1992 0–1–0 1990 CHN silver
Liang Yan CHN VOL 1984 2–0–0 1982 PER gold; 1986 TCH gold
Lin Li CHN VOL 2016 0–0–1 2018 JPN bronze
Dani Lins BRA VOL 2012—2016 0–1–1 2010 JPN silver; 2014 ITA bronze
Liu Xiaotong CHN VOL 2016 0–1–1 2014 ITA silver; 2018 JPN bronze
Eleonora Lo Bianco ITA VOL 2000—2016 1–0–0 2002 GER gold
Lidiya Loginova URS VOL 1980 0–0–1 1978 URS bronze
Viljar Loor URS VOL 1980 2–0–0 1978 ITA gold; 1982 ARG gold
Valery Losev URS VOL 1988 1–1–0 1982 ARG gold; 1986 FRA silver
Ricardo Lucarelli BRA VOL 2016 0–1–0 2014 POL silver
Andrea Lucchetta ITA VOL 1984—1992 1–0–0 1990 BRA gold
Mireya Luis CUB VOL 1992—2000 2–1–0 1986 TCH silver; 1994 BRA gold; 1998 JPN gold
Luiz Felipe BRA VOL 2016 0–2–0 2014 POL silver; 2018 ITA/BUL silver
Rose Magers USA VOL 1984 0–0–1 1982 PER bronze
Irina Makogonova URS VOL 1980 0–0–1 1978 URS bronze
Natalia Málaga PER VOL 1980—2000 0–1–1 1982 PER silver; 1986 TCH bronze
Tijana Malešević SRB VOL 2016 1–0–0 2018 JPN gold
Marcelinho BRA VOL 2000—2008 1–0–0 2006 JPN gold
Márcia Fu BRA VOL 1988—1996 0–1–0 1994 BRA silver
Mari BRA VOL 2004—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Lázaro Marín CUB VOL 1992—1996 0–1–0 1990 BRA silver
Jadwiga Marko-Książek POL VOL 1964—1968 0–0–1 1962 URS bronze (competed as Jadwiga Marko)
Luc Marquet FRA VOL 1992 0–0–1 2002 ARG bronze
Leonel Marshall CUB VOL 1976—1980 0–0–1 1978 ITA bronze
Eduardo Martínez ARG BVO/VOL 1984—2000 0–0–1 1982 ARG bronze
Ernesto Martínez CUB VOL 1972—1980 0–0–1 1978 ITA bronze
Liz Masakayan USA VOL 1988 0–0–1 1990 CHN bronze
Roberto Masciarelli ITA VOL 1992 1–0–0 1990 BRA gold
Noriko Matsuda JPN VOL 1976 1–0–0 1974 MEX gold
Katsumi Matsumura JPN VOL 1964—1972 2–1–0 1962 URS gold; 1967 JPN gold; 1970 BUL silver
Yoshiko Matsumura JPN VOL 1964 1–0–0 1962 URS gold
Jürgen Maune GDR VOL 1972 1–0–0 1970 BUL gold
Maurício BRA VOL 1988—2004 1–0–0 2002 ARG gold
Anna Vania Mello ITA VOL 2000 1–0–0 2002 GER gold
Tatyana Menshova RUS
EUN
VOL 1992—1996 0–0–1 1994 BRA bronze
Marco Meoni ITA VOL 1996—2008 1–0–0 1998 JPN gold
Yuliya Merkulova RUS VOL 2008—2012 2–0–0 2006 JPN gold; 2010 JPN gold
Liana Mesa CUB VOL 2004—2008 1–0–0 1998 JPN gold
Đula Mešter SCG VOL 1996—2004 0–1–0 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia)
Nancy Metcalf USA VOL 2004 0–1–0 2002 GER silver
Olof van der Meulen NED VOL 1992—1996 0–1–0 1994 GRE silver
Darina Mifkova ITA VOL 2000 1–0–0 2002 GER gold
Brankica Mihajlović SRB VOL 2012—2016 1–0–0 2018 JPN gold
Mateusz Mika POL VOL 2016 1–0–0 2014 POL gold
Lyudmila Mikhaylovskaya URS VOL 1968 2–1–0 1960 BRA gold; 1962 URS silver; 1970 BUL gold
Ivan Miljković SRB
SCG
VOL 2000—2008 0–1–1 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia); 2010 ITA bronze (competed for Serbia)
Félix Millán CUB VOL 1992 0–1–0 1990 BRA silver
Masayuki Minami JPN VOL 1964—1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Yevgeny Mitkov RUS VOL 2000 0–1–0 2002 ARG silver
Yasuaki Mitsumori JPN VOL 1968 0–0–1 1970 BUL bronze
Emiko Miyamoto JPN VOL 1964 1–1–0 1960 BRA silver; 1962 URS gold
Brižitka Molnar SRB VOL 2008 0–0–1 2006 JPN bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Oleh Molyboha URS VOL 1976—1980 2–0–0 1978 ITA gold; 1982 ARG gold
Georgy Mondzolevsky URS VOL 1964—1968 2–0–1 1956 FRA bronze; 1960 BRA gold; 1962 URS gold
Montanaro BRA VOL 1980—1988 0–1–0 1982 ARG silver
Vincent Montmeat FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Jungo Morita JPN VOL 1968—1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Nataliya Morozova RUS
EUN
VOL 1992—2000 0–0–2 1994 BRA bronze; 1998 JPN bronze
Ana Moser BRA VOL 1988—1996 0–1–0 1994 BRA silver
Marcin Możdżonek POL VOL 2008—2012 1–0–0 2014 POL gold
Mun Gyeong-Suk KOR VOL 1964—1968 0–0–1 1967 JPN bronze
Nina Muradyan URS VOL 1976 0–0–1 1978 URS bronze
Murilo BRA VOL 2008—2012 2–1–0 2006 JPN gold; 2010 ITA gold; 2014 POL silver
Kelly Murphy USA VOL 2016 1–0–0 2014 ITA gold
Linda Murphy USA VOL 1964 0–1–0 1967 JPN silver
Josef Musil TCH VOL 1964—1968 2–3–0 1952 URS silver; 1956 FRA gold; 1960 BRA silver; 1962 URS silver; 1966 TCH gold
Valentyna Myshak URS VOL 1964 0–1–0 1962 URS silver (competed as Valentyna Voloshchuk)
Hitomi Nakamichi JPN VOL 2012 0–0–1 2010 JPN bronze
Yuzo Nakamura JPN VOL 1964—1972 0–0–2 1970 BUL bronze; 1974 MEX bronze
Nalbert BRA VOL 1996—2004 1–0–0 2002 ARG gold
André Nascimento BRA VOL 2004—2008 2–0–0 2002 ARG gold; 2006 JPN gold
Fabrizio Nassi ITA VOL 1976—1980 0–1–0 1978 ITA silver
Natália BRA VOL 2012—2016 0–1–1 2010 JPN silver; 2014 ITA bronze
Marco Negri ITA VOL 1976—1984 0–1–0 1978 ITA silver
Katsutoshi Nekoda JPN VOL 1964—1976 0–0–2 1970 BUL bronze; 1974 MEX bronze
Leandro Neves BRA VOL 2012 1–1–0 2010 ITA gold; 2014 POL silver
Horațiu Nicolau ROU VOL 1964 0–2–2 1956 FRA silver; 1960 BRA bronze; 1962 URS bronze; 1966 TCH silver
Miloš Nikić SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2010 ITA bronze
Jelena Nikolić SRB VOL 2008—2016 0–0–1 2006 JPN bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Vladimir Nikolov BUL VOL 2008—2012 0–0–1 2006 JPN bronze
Marina Nikulina-Pankova RUS
URS
EUN
VOL 1988—1996 1–0–1 1990 CHN gold (competed as Marina Pankova for the Soviet Union); 1994 BRA bronze (competed as Marina Pankova for Russia)
Tetsuo Nishimoto JPN VOL 1972—1976 0–0–1 1974 MEX bronze
Sarah Noriega USA VOL 2000 0–1–0 2002 GER silver
Piotr Nowakowski POL VOL 2012—2016 2–0–0 2014 POL gold; 2018 ITA/BUL gold
Jeff Nygaard USA BVO/VOL 1996—2004 0–0–1 1994 GRE bronze
Katsumi Oda JPN VOL 1976 0–0–1 1974 MEX bronze
Elaina Oden USA VOL 1992—1996 0–0–1 1990 CHN bronze
Kim Oden USA VOL 1988—1992 0–0–1 1990 CHN bronze
Valentina Ogiyenko RUS
URS
EUN
VOL 1988—1996 1–0–2 1990 CHN gold (competed as Valentina Makovetskaya for the Soviet Union); 1994 BRA bronze (competed for Russia); 1998 JPN bronze (competed for Russia)
Maja Ognjenović SRB VOL 2008—2016 1–0–1 2006 JPN bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2018 JPN gold
Sumie Oinuma JPN VOL 1968—1972 1–0–0 1967 JPN gold
Mariko Okamoto JPN VOL 1972—1976 1–0–0 1974 MEX gold
Seiji Oko JPN Coach/VOL 1968—1992 0–0–2 1970 BUL bronze; 1974 MEX bronze
Ruslan Olikhver RUS
EUN
VOL 1992—2000 0–1–1 1990 BRA bronze (competed for the Soviet Union); 2002 ARG silver (competed for Russia)
Tania Ortíz CUB VOL 1992 1–1–0 1986 TCH silver; 1994 BRA gold
Serena Ortolani ITA VOL 2008—2016 0–1–0 2018 JPN silver
Liliya Osadcha URS VOL 1976 0–1–1 1974 MEX silver; 1978 URS bronze
Ai Otomo-Yamamoto JPN VOL 2004—2012 0–0–1 2010 JPN bronze (competed as Ai Yamamoto)
Jelena Ovchinnikova-Čebukina CRO
URS
EUN
VOL 1988—2000 1–0–0 1990 CHN gold (competed as Yelena Chebukina for the Soviet Union)
Luis Oviedo CUB VOL 1980 0–0–1 1978 ITA bronze
Nancy Owen USA VOL 1964—1968 0–1–0 1967 JPN silver
Paek Myong-Suk PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Paola Paggi ITA VOL 2000—2004 1–0–0 2002 GER gold
Yuriy Panchenko URS VOL 1980—1988 1–1–0 1982 ARG gold; 1986 FRA silver
Samuele Papi ITA VOL 1996—2012 2–0–0 1994 GRE gold; 1998 JPN gold
Irina Parkhomchuk URS VOL 1988 1–0–0 1990 CHN gold
Doug Partie USA VOL 1988—1992 1–0–0 1986 FRA gold
Michele Pasinato ITA VOL 1992 1–0–0 1998 JPN gold
Mathias Patin FRA VOL 2004 0–0–1 2002 ARG bronze
Paula BRA VOL 2008—2012 0–1–0 2006 JPN silver
Karel Paulus TCH VOL 1964 1–2–0 1956 FRA gold; 1960 BRA silver; 1962 URS silver
Mariya Perepyolkina RUS VOL 2012 1–0–0 2010 JPN gold
Antonio Pérez CUB VOL 1980 0–0–1 1978 ITA bronze
Gaby Pérez PER VOL 1984—1988 0–0–1 1986 TCH bronze
Mercedes Pérez CUB VOL 1972—1980 1–0–0 1978 URS gold
Bobbie Perry USA VOL 1968 0–1–0 1967 JPN silver
Boris Perušič TCH VOL 1964 1–0–0 1966 TCH gold
Horst Peter GDR VOL 1968—1972 1–0–0 1970 BUL gold
Sharon Peterson USA VOL 1964—1968 0–1–0 1967 JPN silver
Petko Petkov BUL VOL 1980—1988 0–0–1 1986 FRA bronze
Vlado Petković SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2010 ITA bronze
Vladimír Petlák TCH VOL 1968—1976 1–0–0 1966 TCH gold
Keba Phipps USA VOL 1988—2004 0–1–0 2002 GER silver
Francesca Piccinini ITA VOL 2000—2012 1–0–0 2002 GER gold
Eckehard Pietzsch GDR VOL 1968—1972 1–0–0 1970 BUL gold
Carmen Pimentel PER VOL 1980—1984 0–1–0 1982 PER silver
Pavel Pimienta CUB VOL 2000 0–0–1 1998 JPN bronze
Damiano Pippi ITA VOL 2004 1–0–0 1994 GRE gold
Daniel Pliński POL VOL 2008 0–1–0 2006 JPN silver
Davila Plocon ROU VOL 1964 0–0–1 1962 URS bronze
Yelena Plotnikova RUS VOL 2004 0–0–2 1998 JPN bronze; 2002 GER bronze
Marko Podraščanin SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2010 ITA bronze
Yuriy Poiarkov URS VOL 1964—1972 2–0–1 1960 BRA gold; 1962 URS gold; 1966 TCH bronze
Anatoliy Polishchuk URS VOL 1976 1–1–0 1974 MEX silver; 1978 ITA gold
Mercedes Pomares CUB VOL 1972—1980 1–0–0 1978 URS gold
Tatyana Ponyayeva-Tretyakova URS VOL 1968—1972 1–1–0 1970 BUL gold (competed as Tatyana Tretyakova); 1974 MEX silver (competed as Tatyana Tretyakova)
Silvija Popović SRB VOL 2016 1–0–0 2018 JPN gold
Jan Posthuma NED VOL 1988—1996 0–1–0 1994 GRE silver
Pat Powers USA VOL 1984 1–0–0 1986 FRA gold
Leonídio de Pra BRA VOL 1988 0–1–0 1982 ARG silver
Qiu Aihua CHN VOL 2000 0–1–0 1998 JPN silver
Raúl Quiroga ARG VOL 1984—1988 0–0–1 1982 ARG bronze
Nadezhda Radzevich URS VOL 1980 0–0–1 1978 URS bronze
Milan Rašić SRB VOL 2012 0–0–1 2010 ITA bronze
Milena Rašić SRB VOL 2012—2016 1–0–0 2018 JPN gold
Renan BRA VOL 1980—1988 0–1–0 1982 ARG silver
Ri Chun-Ok PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Ricardinho BRA VOL 2004—2012 2–0–0 2002 ARG gold; 2006 JPN gold
Simona Rinieri Dennis ITA VOL 2000—2004 1–0–0 2002 GER gold (competed as Simona Rinieri)
María Cecilia del Risco PER VOL 1976—1984 0–1–0 1982 PER silver
Kelsey Robinson USA VOL 2016 1–0–0 2014 ITA gold
Alaín Roca CUB VOL 1996—2000 0–0–1 1998 JPN bronze
Brecht Rodenburg NED VOL 1996 0–1–0 1994 GRE silver
Rodrigão BRA VOL 2004—2012 3–0–0 2002 ARG gold; 2006 JPN gold; 2010 ITA gold
Simone Rosalba ITA VOL 2000 1–0–0 1998 JPN gold
Nikola Rosić SRB VOL 2012 0–0–1 2010 ITA bronze
Rui BRA VOL 1984 0–1–0 1982 ARG silver
Carlos Ruiz CUB VOL 1980 0–0–1 1978 ITA bronze
Yumilka Ruiz CUB IOC/VOL 1996—2016 1–0–0 1998 JPN gold
Igor Runov URS
EUN
VOL 1988—1992 0–1–1 1986 FRA silver (competed for the Soviet Union); 1990 BRA bronze (competed for the Soviet Union)
Aaron Russell USA VOL 2016 0–0–1 2018 ITA/BUL bronze
Mirosław Rybaczewski POL VOL 1976 1–0–0 1974 MEX gold
Ryom Chun-Ja PRK VOL 1972 0–0–1 1970 BUL bronze
Inna Ryskal URS VOL 1964—1976 1–2–0 1962 URS silver; 1970 BUL gold; 1974 MEX silver
Antonina Ryzhova URS VOL 1964 2–1–0 1956 FRA gold (competed as Antonina Moiseyeva); 1960 BRA gold; 1962 URS silver
Lucas Saatkamp BRA VOL 2012—2016 1–2–0 2010 ITA gold; 2014 POL silver; 2018 ITA/BUL silver
Włodzimierz Sadalski POL VOL 1976 1–0–0 1974 MEX gold
Saori Sakoda JPN VOL 2012—2016 0–0–1 2010 JPN bronze
Carlos Salas CUB VOL 1976—1980 0–0–1 1978 ITA bronze
Roza Salikhova URS VOL 1968—1972 1–1–0 1970 BUL gold; 1974 MEX silver
Steve Salmons USA VOL 1984 1–0–0 1986 FRA gold
Teodor Salparov BUL VOL 2008—2012 0–0–1 2006 JPN bronze
Marko Samardžić SRB VOL 2008 0–0–1 2010 ITA bronze
Samuel BRA VOL 2008 1–0–0 2006 JPN gold
Marta Sánchez CUB VOL 2000—2004 1–0–0 1998 JPN gold
Rodolfo Sánchez CUB VOL 1992—1996 0–1–1 1990 BRA silver; 1998 JPN bronze
Taylor Sander USA VOL 2016 0–0–1 2018 ITA/BUL bronze
Teee Sanders-Williams USA VOL 1992—1996 0–0–1 1990 CHN bronze (competed as Teee Sanders)
Yuko Sano JPN VOL 2008—2012 0–0–1 2010 JPN bronze
Yury Sapega URS VOL 1988 0–1–1 1986 FRA silver; 1990 BRA bronze
Aleksandr Saprykin URS VOL 1972 0–1–0 1974 MEX silver
Inessa Sargsyan RUS VOL 2000 0–0–1 1994 BRA bronze (competed as Inessa Yemelyanova)
Abel Sarmientos CUB VOL 1992 0–1–0 1990 BRA silver
Andrea Sartoretti ITA VOL 1996—2004 1–0–0 1998 JPN gold
Tatyana Sarycheva URS VOL 1968—1972 1–0–0 1970 BUL gold
Setsuko Sasaki JPN VOL 1964 1–0–0 1967 JPN gold
Sassá BRA VOL 2004—2008 0–2–0 2006 JPN silver; 2010 JPN silver
Eric Sato USA VOL 1988—1992 1–0–1 1986 FRA gold; 1994 GRE bronze
Liane Sato USA VOL 1988—1992 0–0–1 1990 CHN bronze
Tetsuo Sato JPN VOL 1968—1976 0–0–2 1970 BUL bronze; 1974 MEX bronze
Dave Saunders USA VOL 1984—1988 1–0–0 1986 FRA gold
Jesús Savigne CUB VOL 1976 0–0–1 1978 ITA bronze
Aleksandr Savin URS VOL 1976—1980 2–1–0 1978 ITA gold; 1982 ARG gold; 1986 FRA silver
Pavel Schenk TCH Coach/VOL 1964—1980 1–1–0 1962 URS silver; 1966 TCH gold
Siegfried Schneider GDR VOL 1968—1972 1–0–0 1970 BUL gold
Jochen Schöps GER VOL 2008—2012 0–0–1 2014 POL bronze
William Schreiber ROU VOL 1964—1972 0–1–0 1966 TCH silver
Arnold Schulz GDR VOL 1968—1972 1–0–0 1970 BUL gold
Rudi Schumann GDR VOL 1968—1972 1–0–0 1970 BUL gold
Sebastian Schwarz GER VOL 2012 0–0–1 2014 POL bronze
Danielle Scott-Arruda USA VOL 1996—2012 0–1–0 2002 GER silver (competed as Danielle Scott)
Pāvels Seļivanovs URS VOL 1976—1980 2–1–0 1978 ITA gold; 1982 ARG gold; 1986 FRA silver
Seo Hui-Suk KOR VOL 1968 0–0–1 1967 JPN bronze
Oleksandr Shadchyn EUN VOL 1992 0–0–1 1990 BRA bronze (competed for the Soviet Union)
Shan Danna CHN VOL 2012 0–1–0 2014 ITA silver
Oleg Shatunov RUS
EUN
VOL 1992—1996 0–0–1 1990 BRA bronze (competed for the Soviet Union)
Lyudmila Shchetinina URS VOL 1976 0–1–1 1974 MEX silver; 1978 URS bronze
Sheilla BRA VOL 2008—2016 0–2–1 2006 JPN silver; 2010 JPN silver; 2014 ITA bronze
Marina Sheshenina RUS VOL 2004—2008 1–0–0 2006 JPN gold
Seiko Shimakage JPN VOL 1972 0–1–0 1970 BUL silver
Kenji Shimaoka JPN VOL 1968—1976 0–0–2 1970 BUL bronze; 1974 MEX bronze
Yoko Shinozaki JPN VOL 1964 2–0–0 1962 URS gold; 1967 JPN gold
Michiko Shiokawa JPN VOL 1972 0–1–0 1970 BUL silver
Takako Shirai JPN VOL 1972—1976 1–0–0 1974 MEX gold
Kunie Shishikura JPN VOL 1968 1–0–0 1967 JPN gold
Vladimir Shkurikhin URS VOL 1988 1–1–0 1982 ARG gold; 1986 FRA silver
Erik Shoji USA VOL 2016 0–0–1 2018 ITA/BUL bronze
Kawika Shoji USA VOL 2016 0–0–1 2018 ITA/BUL bronze
Eduard Sibiryakov URS VOL 1964—1968 1–0–0 1962 URS gold
Sidão BRA VOL 2012 1–1–0 2010 ITA gold; 2014 POL silver
Tatyana Sidorenko URS
EUN
VOL 1988—1992 1–0–0 1990 CHN gold
Léia Silva BRA VOL 2016 0–0–1 2014 ITA bronze (did not compete)
Zdravko Simeonov BUL VOL 1968—1972 0–1–0 1970 BUL silver
Aleksander Skiba POL Coach/VOL 1968—1980 1–0–0 1974 MEX gold
Edward Skorek POL VOL 1968—1976 1–0–0 1974 MEX gold
Kiril Slavov BUL VOL 1968—1972 0–1–0 1970 BUL silver
Maria Śliwka POL VOL 1964 0–0–1 1962 URS bronze
Václav Šmídl TCH VOL 1964 1–2–0 1960 BRA silver; 1962 URS silver; 1966 TCH gold
Irina Smirnova-Ilchenko RUS
URS
EUN
VOL 1988—1996 1–0–0 1990 CHN gold (competed as Irina Ilchenko for the Soviet Union)
David Smith USA VOL 2012—2016 0–0–1 2018 ITA/BUL bronze
Nina Smoleyeva URS VOL 1968—1976 1–0–1 1970 BUL gold; 1978 URS bronze
Josef Smolka TCH VOL 1968 1–0–0 1966 TCH gold
Lyubov Sokolova-Shashkova RUS VOL 1996—2012 2–0–1 1998 JPN bronze (competed as Lyubov Sokolova); 2006 JPN gold (competed as Lyubov Shashkova); 2010 JPN gold (competed as Lyubov Shashkova)
Tom Sorensen USA VOL 1996 0–0–1 1994 GRE bronze
Josef Šorm TCH VOL 1964 0–2–0 1960 BRA silver; 1962 URS silver
Oleksandr Sorokalet URS VOL 1988 1–1–0 1982 ARG gold; 1986 FRA silver
Douglas Souza BRA VOL 2016 0–1–0 2018 ITA/BUL silver
Maurício Souza BRA VOL 2016 0–1–0 2018 ITA/BUL silver
Dragan Stanković SRB VOL 2012 0–0–1 2010 ITA bronze
Saša Starović SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2010 ITA bronze
Yevgeniya Startseva RUS VOL 2012 1–0–0 2010 JPN gold
Yury Starunsky URS VOL 1972—1976 0–1–0 1974 MEX silver
Włodzimierz Stefański POL VOL 1972—1976 1–0–0 1974 MEX gold
Markus Steuerwald GER VOL 2012 0–0–1 2014 POL bronze
Jovana Stevanović SRB VOL 2016 1–0–0 2018 JPN gold
Jeff Stork USA VOL 1988—1996 1–0–0 1986 FRA gold
Lachezar Stoyanov BUL VOL 1964—1972 0–1–0 1970 BUL silver
Su Huijuan CHN VOL 1984—1992 1–1–0 1986 TCH gold; 1990 CHN silver
Su Liqun CHN VOL 1992 0–1–0 1990 CHN silver
José David Suárez CUB VOL 1980 0–0–1 1978 ITA bronze
Sun Jinfang CHN 1–0–0 1982 PER gold
Sun Yue CHN VOL 1992—2000 0–1–0 1998 JPN silver
Sebastian Świderski POL VOL 2004—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Stacy Sykora USA VOL 2000—2008 0–1–0 2002 GER silver
Miriam Sylla ITA VOL 2016 0–1–0 2018 JPN silver
Cecilia Tait PER VOL 1980—1988 0–1–1 1982 PER silver; 1986 TCH bronze
Suzue Takayama JPN VOL 1968 1–0–0 1967 JPN gold
Shoko Takayanagi JPN VOL 1976 0–1–0 1978 URS silver
Yoshie Takeshita JPN VOL 2004—2012 0–0–1 2010 JPN bronze
Željko Tanasković SCG VOL 1996 0–1–0 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia)
Tandara BRA VOL 2012 0–0–1 2014 ITA bronze
Kinuko Tanida JPN VOL 1964 1–1–0 1960 BRA silver; 1962 URS gold
Irina Tebenikhina RUS VOL 2004 0–0–1 1998 JPN bronze
Imilsis Téllez CUB VOL 1976—1980 1–0–0 1978 URS gold
Sergey Tetyukhin RUS VOL 1996—2016 0–1–0 2002 ARG silver
Thaísa BRA VOL 2008—2016 0–1–1 2010 JPN silver; 2014 ITA bronze
Courtney Thompson USA VOL 2012—2016 1–0–0 2014 ITA gold
Tamara Tikhonina URS VOL 1964 0–1–0 1962 URS silver
Steve Timmons USA VOL 1984—1992 1–0–0 1986 FRA gold
Yuliya Timonova RUS VOL 1996 0–0–1 1994 BRA bronze
Yelizaveta Tishchenko RUS VOL 1996—2004 0–0–3 1994 BRA bronze; 1998 JPN bronze; 2002 GER bronze
Natalia Todorovschi ROU VOL 1964 0–1–0 1956 FRA silver (competed as Natalia Cernat)
Paolo Tofoli ITA VOL 1992—2004 2–0–0 1990 BRA gold; 1994 GRE gold
Elisa Togut ITA VOL 2000—2004 1–0–0 2002 GER gold
Logan Tom USA VOL 2000—2012 0–1–0 2002 GER silver
Ladislav Toman TCH VOL 1964 0–2–0 1960 BRA silver; 1962 URS silver
Dimo Tonev BUL VOL 1988—1996 0–0–1 1986 FRA bronze
Gina Torrealva PER VOL 1980—1988 0–1–1 1982 PER silver; 1986 TCH bronze
Regla Torres CUB VOL 1992—2000 2–0–0 1994 BRA gold; 1998 JPN gold
Aleksandar Trenev BUL VOL 1968—1972 0–1–0 1970 BUL silver
Rainer Tscharke GDR VOL 1968—1972 1–0–0 1970 BUL gold
Khristo Tsvetanov BUL VOL 2008 0–0–1 2006 JPN bronze
Lyubov Tyurina URS VOL 1972 1–1–0 1970 BUL gold; 1974 MEX silver
Gabriel Udișteanu ROU VOL 1972 0–1–0 1966 TCH silver
Vladimir Ulanov URS VOL 1976 0–1–0 1974 MEX silver
Lucila Urgellés CUB VOL 1976—1980 1–0–0 1978 URS gold
Jon Emili Uriarte ARG Coach/VOL 1984—2012 0–0–1 1982 ARG bronze
Cenaida Uribe PER VOL 1988 0–0–1 1986 TCH bronze
Konstantin Ushakov RUS
EUN
VOL 1992—2004 0–1–0 2002 ARG silver (competed for Russia)
Idalberto Valdés CUB VOL 1992 0–1–0 1990 BRA silver
Ricardo Vantes CUB VOL 1996 0–1–0 1990 BRA silver
Yelena Vasilevskaya RUS VOL 2000 0–0–1 1998 JPN bronze
Stefana Veljković SRB VOL 2008—2016 1–0–0 2018 JPN gold
Yuriy Venherovskiy URS VOL 1964 1–0–1 1962 URS gold; 1966 TCH bronze
Jovana Vesović SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2006 JPN bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Vera Vetrova RUS VOL 2016 1–0–0 2010 JPN gold (competed as Vera Ulyakina) (did not compete)
Raúl Vilches CUB VOL 1976—1980 0–0–1 1978 ITA bronze
Raimonds Vilde URS VOL 1988 0–1–0 1986 FRA silver
Virna BRA VOL 1996—2004 0–1–0 1994 BRA silver
Julie Vollertsen USA VOL 1984 0–0–1 1982 PER bronze
Dmitry Voskoboynikov URS VOL 1964 1–0–1 1962 URS gold; 1966 TCH bronze
Goran Vujević SCG VOL 1996—2004 0–1–0 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia)
Igor Vušurović SCG VOL 2000 0–1–0 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia)
Carlos Wagenpfeil ARG VOL 1984 0–0–1 1982 ARG bronze
Walewska BRA VOL 2000—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Wallace BRA VOL 2012—2016 0–2–0 2014 POL silver; 2018 ITA/BUL silver
Wang Lina CHN VOL 1996—2004 0–1–0 1998 JPN silver
Wang Ziling CHN VOL 1996 0–1–0 1998 JPN silver
Jane Ward USA VOL 1964—1968 0–1–0 1967 JPN silver
Tammy Webb-Liley USA VOL 1988—1996 0–0–1 1990 CHN bronze (competed as Tammy Liley)
Wolfgang Webner GDR VOL 1968—1972 1–0–0 1970 BUL gold
Wei Qiuyue CHN VOL 2008—2016 0–1–0 2014 ITA silver
Wolfgang Weise GDR VOL 1972 1–0–0 1970 BUL gold
Paula Weishoff USA VOL 1984—1996 0–0–1 1982 PER bronze
Leonardo Wiernes ARG VOL 1984 0–0–1 1982 ARG bronze
William BRA VOL 1976—1988 0–1–0 1982 ARG silver
Michał Winiarski POL VOL 2008—2012 1–1–0 2006 JPN silver; 2014 POL gold
Mariusz Wlazły POL VOL 2008 1–1–0 2006 JPN silver; 2014 POL gold
Tomasz Wójtowicz POL VOL 1976—1980 1–0–0 1974 MEX gold
Sue Woodstra USA VOL 1984 0–0–1 1982 PER bronze
Wu Dan CHN VOL 1988—2000 1–1–0 1986 TCH gold; 1990 CHN silver
Wu Yongmei CHN VOL 1996—2000 0–1–0 1998 JPN silver
Xandó BRA VOL 1980—1984 0–1–0 1982 ARG silver
Xu Yunli CHN VOL 2008—2016 0–1–0 2014 ITA silver
Roman Yakovlev RUS VOL 2000 0–1–0 2002 ARG silver
Mai Yamaguchi JPN VOL 2012—2016 0–0–1 2010 JPN bronze
Noriko Yamashita JPN VOL 1972 0–1–0 1970 BUL silver
Yan Ni CHN VOL 2016 0–0–1 2018 JPN bronze
Shoichi Yanagimoto JPN Coach/VOL 1976—2004 0–0–1 1974 MEX bronze
Yang Fangxu CHN VOL 2016 0–1–0 2014 ITA silver
Yang Jin-Su KOR VOL 1968 0–0–1 1967 JPN bronze
Yang Junjing CHN VOL 2012 0–1–0 2014 ITA silver
Yang Xiaojun CHN VOL 1984—1988 1–0–0 1986 TCH gold
Yang Xilan CHN VOL 1984—1988 2–0–0 1982 PER gold; 1986 TCH gold
Hiromi Yano JPN VOL 1976 1–1–0 1974 MEX gold; 1978 URS silver
Yasunori Yasuda JPN VOL 1976 0–0–1 1974 MEX bronze
Andrey Yegorchev RUS VOL 2004 0–1–0 2002 ARG silver
Aleksandr Yermilov URS VOL 1976—1980 1–0–0 1978 ITA gold
Yin Yin CHN VOL 2000 0–1–0 1998 JPN silver
Tadayoshi Yokota JPN VOL 1968—1976 0–0–2 1970 BUL bronze; 1974 MEX bronze
Juri Yokoyama JPN VOL 1976 1–1–0 1974 MEX gold; 1978 URS silver
Boyan Yordanov BUL VOL 2008 0–0–1 2006 JPN bronze
Mariko Yoshida JPN VOL 1976 0–1–0 1978 URS silver
Setsuko Yoshida JPN VOL 1968 1–0–0 1967 JPN gold
Yu Chun-Ja KOR VOL 1964 0–0–1 1967 JPN bronze
Yu Gyeong-Hwa KOR VOL 1972—1976 0–0–1 1974 MEX bronze
Yu Jeong-Hye KOR VOL 1972—1976 0–0–1 1974 MEX bronze
Yuan Xinyue CHN VOL 2016 0–1–1 2014 ITA silver; 2018 JPN bronze
Paweł Zagumny POL VOL 1996—2012 1–1–0 2006 JPN silver; 2014 POL gold
Zbigniew Zarzycki POL VOL 1968—1976 1–0–0 1974 MEX gold
Paweł Zatorski POL VOL 2016 2–0–0 2014 POL gold; 2018 ITA/BUL gold
Leonid Zayko URS VOL 1972 0–1–0 1974 MEX silver
Vyacheslav Zaytsev URS VOL 1976—1988 2–2–0 1974 MEX silver; 1978 ITA gold; 1982 ARG gold; 1986 FRA silver
Zeng Chunlei CHN VOL 2012 0–1–1 2014 ITA silver; 2018 JPN bronze
Zhang Changning CHN VOL 2016 0–0–1 2018 JPN bronze
Zhang Rongfang CHN VOL 1984 1–0–0 1982 PER gold
Andrey Zhekov BUL VOL 2008 0–0–1 2006 JPN bronze
Zheng Meizhu CHN VOL 1984—1988 2–0–0 1982 PER gold; 1986 TCH gold
Zhou Hong CHN VOL 1992 0–1–0 1990 CHN silver
Zhu Ting CHN VOL 2016 0–1–1 2014 ITA silver; 2018 JPN bronze
Zhu Yunying CHN VOL 1996—2000 0–1–0 1998 JPN silver
Bojana Živković SRB VOL 2012—2016 1–0–0 2018 JPN gold
Dimitar Zlatanov BUL VOL 1968—1980 0–1–0 1970 BUL silver
Ronald Zoodsma NED VOL 1988—1992 0–1–0 1994 GRE silver
Andrea Zorzi ITA VOL 1988—1996 2–0–0 1990 BRA gold; 1994 GRE gold
Ron Zwerver NED VOL 1988—1996 0–1–0 1994 GRE silver
Łukasz Żygadło POL VOL 2012 0–1–0 2006 JPN silver
Ivana Đerisilo SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2006 JPN bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Đorđe Đurić SCG VOL 1996 0–1–0 1998 JPN silver (competed for FR Yugoslavia)
Grzegorz Łomacz POL VOL 2016 1–0–0 2018 ITA/BUL gold