Olympians Who Won a Medal at the Basketball World Cup (502)

Description

Host cities:

Basketball World Cup (known as World Championship up to 2010)

Women’s Basketball World Cup (known as World Championship for Women up to 2014)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Svetlana Abrosimova RUS BAS 2000—2008 0–2–0 1998 GER silver; 2006 BRA silver
Adilson BRA BAS 1972—1984 0–0–1 1978 PHI bronze
Adriana BRA BAS 1992—2000 1–0–0 1994 AUS gold
Agra BRA BAS 1984 0–0–1 1978 PHI bronze
Judith Águila CUB BAS 1992—1996 0–0–1 1990 MAS bronze
Elisa Aguilar ESP BAS 2004—2008 0–0–1 2010 CZE bronze
Vladan Alanović CRO BAS 1992—1996 0–0–1 1994 CAN bronze
Alessandra BRA BAS 1996—2004 1–0–0 1994 AUS gold
Algodão BRA BAS 1948—1960 1–1–0 1954 BRA silver; 1959 CHI gold
Almir BRA BAS 1952 0–1–0 1954 BRA silver
Amaury BRA BAS 1956—1964 2–1–1 1954 BRA silver; 1959 CHI gold; 1963 BRA gold; 1967 URU bronze
Vladimir Andreyev URS BAS 1968 1–0–1 1967 URU gold; 1970 YUG bronze
Angelim BRA BAS 1952—1956 0–1–0 1954 BRA silver
Carmelo Anthony USA BAS 2004—2016 0–0–1 2006 JPN bronze
Svetlana Antipova-Zaboluyeva RUS
EUN
BAS 1992—1996 0–1–0 1998 GER silver (competed as Svetlana Zaboluyeva for Russia)
José Aparecido BRA BAS 1968—1972 0–1–0 1970 YUG silver
Franjo Arapović CRO
YUG
BAS 1988—1992 0–0–1 1986 ESP bronze (competed for Yugoslavia)
Pedro Araya CHI BAS 1952—1956 0–0–1 1950 ARG bronze
Anđelija Arbutina YUG BAS 1988 0–1–0 1990 MAS silver
Anna Arkhipova RUS BAS 2000—2004 0–1–0 2002 CHN silver
Olga Arteshina RUS BAS 2000—2012 0–2–0 2002 CHN silver; 2006 BRA silver
Seimone Augustus USA BAS 2008—2016 1–0–1 2006 BRA bronze; 2014 TUR gold
Jennifer Azzi USA BAS 1996 2–0–1 1990 MAS gold; 1994 AUS bronze; 1998 GER gold
Ba Yan CHN BAS 1984 0–0–1 1983 BRA bronze
Martina Babková TCH BAS 1976 0–0–1 1975 COL bronze
Vesna Bajkuša YUG BAS 1988 0–1–0 1990 MAS silver
Yelena Baranova RUS
EUN
BAS 1992—2004 0–2–0 1998 GER silver (competed for Russia); 2002 CHN silver (competed for Russia)
Olesya Barel URS BAS 1988 1–1–0 1983 BRA gold; 1986 URS silver
Rafael Barretto PHI BAS 1956 0–0–1 1954 BRA bronze
Olga Barysheva-Korostelyova URS BAS 1976—1980 2–0–0 1975 COL gold (competed as Olga Barysheva); 1983 BRA gold (competed as Olga Korostelyova)
Suzy Batkovic AUS BAS 2004—2012 0–0–1 2002 CHN bronze
Nicolas Batum FRA BAS 2012—2016 0–0–2 2014 ESP bronze; 2019 CHN bronze
Florentino Bautista PHI BAS 1952 0–0–1 1954 BRA bronze
Sergey Bazarevich RUS
EUN
BAS 1992—2000 0–2–0 1990 ARG silver (competed for the Soviet Union); 1994 CAN silver (competed for Russia)
Aleksandr Belov URS BAS 1972—1976 1–0–1 1970 YUG bronze; 1974 PUR gold
Sergey Belov RUS
URS
BAS 1968—1994 2–1–0 1967 URU gold; 1974 PUR gold; 1978 PHI silver
Viktor Berezhniy EUN BAS 1992 0–1–0 1990 ARG silver (competed for the Soviet Union)
Miroslav Berić SCG BAS 1996 1–0–0 1998 GRE gold (competed for FR Yugoslavia)
Rufino Bernedo CHI BAS 1952—1956 0–0–1 1959 CHI bronze
Vida Beselienė URS BAS 1980 1–0–0 1983 BRA gold
Tully Bevilaqua AUS BAS 2008 1–0–0 2006 BRA gold
Oleksandr Bielostienniy URS
EUN
BAS 1980—1992 1–3–0 1978 PHI silver (competed for the Soviet Union); 1982 COL gold (competed for the Soviet Union); 1986 ESP silver (competed for the Soviet Union); 1990 ARG silver (competed for the Soviet Union)
Bira BRA BAS 1964—1972 1–1–2 1963 BRA gold; 1967 URU bronze; 1970 YUG silver; 1978 PHI bronze
Stefan Birčević SRB BAS 2016 0–1–0 2014 ESP silver
Sue Bird USA BAS 2004—2016 4–0–1 2002 CHN gold; 2006 BRA bronze; 2010 CZE gold; 2014 TUR gold; 2018 ESP gold
Andrea Blackwell CAN BAS 1984—1996 0–0–1 1986 URS bronze
Waldemar Blatskauskas BRA BAS 1960 2–0–0 1959 CHI gold; 1963 BRA gold
Boccardo BRA BAS 1960 1–0–0 1959 CHI gold
Dejan Bodiroga SCG BAS 1996—2004 2–0–0 1998 GRE gold (competed for FR Yugoslavia); 2002 USA gold (competed for FR Yugoslavia)
Bogdan Bogdanović SRB BAS 2016 0–1–0 2014 ESP silver
Aleksandr Boloshev URS BAS 1972 1–1–0 1974 PUR gold; 1978 PHI silver
Ruthie Bolton-Holifield USA BAS 1996—2000 1–0–1 1994 AUS bronze; 1998 GER gold
Bombarda BRA BAS 1956 0–1–0 1954 BRA silver
Andrea Borrell CUB BAS 1980—1992 0–0–1 1990 MAS bronze
Chris Bosh USA BAS 2008 0–0–1 2006 JPN bronze
Carla Boyd AUS BAS 1996—2000 0–0–1 1998 GER bronze
Michelle Brogan-Griffiths AUS BAS 1996—2000 0–0–2 1998 GER bronze (competed as Michelle Griffiths); 2002 CHN bronze (competed as Michelle Brogan)
Sandy Brondello AUS BAS 1988—2004 0–0–2 1998 GER bronze; 2002 CHN bronze
Nicolás Brussino ARG BAS 2016 0–1–0 2019 CHN silver
Quinn Buckner USA BAS 1976 0–0–1 1974 PUR bronze
Vicky Bullett USA BAS 1988—1992 1–0–0 1990 MAS gold
Ilona Burgrová CZE BAS 2012 0–1–0 2010 CZE silver
Natalie Burton AUS BAS 2016 0–0–1 2014 TUR bronze
Olga Buryakina URS BAS 1988 1–0–0 1983 BRA gold
José Manuel Calderón ESP BAS 2004—2016 1–0–0 2006 JPN gold
Liz Cambage AUS BAS 2012—2016 0–2–0 2018 ESP silver
Facundo Campazzo ARG BAS 2012—2016 0–1–0 2019 CHN silver
Carioquinha BRA BAS 1980—1984 0–0–1 1978 PHI bronze
Swin Cash USA BAS 2004—2012 1–0–0 2010 CZE gold
Liset Castillo CUB BAS 1992—2000 0–0–1 1990 MAS bronze
Tamika Catchings USA BAS 2004—2016 2–0–1 2002 CHN gold; 2006 BRA bronze; 2010 CZE gold
Dragutin Čermak YUG BAS 1968—1972 1–0–0 1970 YUG gold
Tyson Chandler USA BAS 2012 1–0–0 2010 TUR gold
Daedra Charles USA BAS 1992 0–0–1 1994 AUS bronze
Tina Charles USA BAS 2012—2016 3–0–0 2010 CZE gold; 2014 TUR gold; 2018 ESP gold
Chen Yuefang CHN BAS 1984 0–0–1 1983 BRA bronze
Ľudmila Chmelíková TCH BAS 1976 0–0–1 1975 COL bronze
Valdemaras Chomičius LTU
URS
BAS 1988—1992 1–1–0 1982 COL gold (competed for the Soviet Union); 1986 ESP silver (competed for the Soviet Union)
Cíntia BRA BAS 1996—2004 1–0–0 1994 AUS gold
Candi Clarkson-Lohr CAN BAS 1984 0–0–1 1979 KOR bronze
Víctor Claver ESP BAS 2012—2016 1–0–0 2019 CHN gold
Leopoldo Contarbio ARG BAS 1948—1952 1–0–0 1950 ARG gold
Allison Cook-Tranquilli AUS BAS 1996—2004 0–0–2 1998 GER bronze (competed as Allison Tranquilli); 2002 CHN bronze (competed as Allison Tranquilli)
Cynthia Cooper USA BAS 1988—1992 2–0–0 1986 URS gold; 1990 MAS gold
Eduardo Cordero CHI BAS 1948—1952 0–0–1 1950 ARG bronze
Krešimir Ćosić YUG BAS 1968—1980 2–2–0 1967 URU silver; 1970 YUG gold; 1974 PUR silver; 1978 PHI gold
DeMarcus Cousins USA BAS 2016 1–0–0 2014 ESP gold
Chris Critelli CAN BAS 1976 0–0–1 1979 KOR bronze
Anna Cruz ESP BAS 2016 0–1–2 2010 CZE bronze; 2014 TUR silver; 2018 ESP bronze
Denise Curry USA BAS 1984 1–1–0 1979 KOR gold; 1983 BRA silver
Zoran Čutura YUG BAS 1988 1–0–1 1986 ESP bronze; 1990 ARG gold
Vladimir Cvetković YUG BAS 1964—1968 0–2–0 1963 BRA silver; 1967 URU silver
Danko Cvjetićanin CRO
YUG
BAS 1988—1992 0–0–2 1986 ESP bronze (competed for Yugoslavia); 1994 CAN bronze (competed for Croatia)
Dražen Dalipagić YUG BAS 1976—1984 1–1–2 1974 PUR silver; 1978 PHI gold; 1982 COL bronze; 1986 ESP bronze
Ivo Daneu YUG BAS 1960—1968 1–2–0 1963 BRA silver; 1967 URU silver; 1970 YUG gold
Pavla Davidová TCH BAS 1976 0–0–1 1975 COL bronze
Anthony Davis USA BAS 2012 1–0–0 2014 ESP gold
Clarissa Davis USA BAS 1992 1–0–0 1986 URS gold
Nando de Colo FRA BAS 2012—2016 0–0–1 2019 CHN bronze
Gabriel Deck ARG BAS 2016 0–1–0 2019 CHN silver
Marcos Delía ARG BAS 2016 0–1–0 2019 CHN silver
Mirza Delibašić BIH
YUG
BAS 1976—2001 1–0–1 1978 PHI gold; 1982 COL bronze
Elena Delle Donne USA BAS 2016 1–0–0 2018 ESP gold
Nik'oloz Deriugini URS BAS 1980 1–0–0 1982 COL gold
DeMar DeRozan USA BAS 2016 1–0–0 2014 ESP gold
Dimitrios Diamantidis GRE BAS 2004—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Boris Diaw FRA BAS 2012—2016 0–0–1 2014 ESP bronze
Dimos Dikoudis GRE BAS 2004 0–1–0 2006 JPN silver
Antoine Diot FRA BAS 2016 0–0–1 2014 ESP bronze
Medina Dixon USA BAS 1992 1–0–0 1990 MAS gold
Sílvia Domínguez ESP BAS 2016 0–1–1 2014 TUR silver; 2018 ESP bronze
Anne Donovan USA BAS/Coach 1984—2008 1–1–0 1983 BRA silver; 1986 URS gold
Hana Doušová TCH BAS 1976 0–0–1 1975 COL bronze
Peja Drobnjak SCG BAS 2000—2004 2–0–0 1998 GRE gold (competed for FR Yugoslavia); 2002 USA gold (competed for FR Yugoslavia)
Kevin Durant USA BAS 2012—2016 1–0–0 2010 TUR gold
Katie Ebzery AUS BAS 2016 0–2–0 2018 ESP silver
Edson Bispo BRA BAS 1956—1964 1–0–0 1959 CHI gold
Teresa Edwards USA BAS 1984—2000 2–0–1 1986 URS gold; 1990 MAS gold; 1994 AUS bronze
Vital Eiselt YUG BAS 1964 0–1–0 1963 BRA silver
Kateřina Elhotová CZE BAS 2008—2012 0–1–0 2010 CZE silver
Rolando Etchepare CHI BAS 1956 0–0–1 1959 CHI bronze
Orlando Etcheverre CHI BAS 1956 0–0–1 1959 CHI bronze
Kamie Ethridge USA BAS 1988 1–0–0 1986 URS gold
Mayr Facci BRA BAS 1952—1956 0–1–0 1954 BRA silver
Trish Fallon AUS BAS 1996—2004 0–0–1 2002 CHN bronze
Fausto BRA BAS 1956 0–1–0 1954 BRA silver
Patrick Femerling GER BAS 2008 0–0–1 2002 USA bronze
Gabriel Fernández ARG BAS 2004 0–1–0 2002 USA silver
Marta Fernández ESP BAS 2004 0–0–1 2010 CZE bronze
Rudy Fernández ESP BAS 2004—2016 2–0–0 2006 JPN gold; 2019 CHN gold
Fernando Brobró BRA BAS 1960 1–0–0 1959 CHI gold
Nelli Feryabnikova URS BAS 1976—1980 2–0–0 1971 BRA gold; 1975 COL gold
Andrey Fetisov RUS BAS 2000 0–1–0 1994 CAN silver
Exequiel Figueroa CHI BAS 1948—1952 0–0–1 1950 ARG bronze
Antonios Fotsis GRE BAS 2004—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Sylvia Fowles USA BAS 2008—2016 1–0–0 2010 CZE gold
Fritz BRA BAS 1964 1–0–0 1963 BRA gold
Mieko Fukui JPN BAS 1976 0–1–0 1975 COL silver
Óscar Furlong ARG BAS 1948—1952 1–0–0 1950 ARG gold
Juan José Gallo CHI BAS 1948—1952 0–0–1 1950 ARG bronze
Maximiliano Garafulic CHI BAS 1956 0–0–1 1959 CHI bronze
Jorge Garbajosa ESP BAS 2000—2008 1–0–0 2006 JPN gold
Hélio Rubens Garcia BRA BAS 1968—1972 0–1–2 1967 URU bronze; 1970 YUG silver; 1978 PHI bronze
Patricio Garino ARG BAS 2016 0–1–0 2019 CHN silver
Marc Gasol ESP BAS 2008—2012 2–0–0 2006 JPN gold; 2019 CHN gold
Pau Gasol ESP BAS 2004—2016 1–0–0 2006 JPN gold
Jamil Gedeão BRA BAS 1956 0–1–0 1954 BRA silver
Mickaël Gelabale FRA BAS 2012—2016 0–0–1 2014 ESP bronze
Tony Genato PHI BAS 1952—1956 0–0–1 1954 BRA bronze
Cayla George AUS BAS 2016 0–1–1 2014 TUR bronze; 2014 ESP silver
Irina Gerlits URS
EUN
BAS 1988—1992 0–1–0 1986 URS silver (competed for the Soviet Union)
Laura Gil ESP BAS 2016 0–1–1 2014 TUR silver; 2018 ESP bronze
Jennifer Gillom USA BAS 1988 2–0–0 1986 URS gold; 2002 CHN gold
Gilson BRA BAS 1980 0–0–1 1978 PHI bronze
Manu Ginóbili ARG BAS 2004—2016 0–1–0 2002 USA silver
Rudy Gobert FRA BAS 2016 0–0–2 2014 ESP bronze; 2019 CHN bronze
Godinho BRA BAS 1952 0–1–0 1954 BRA silver
Slađana Golić YUG BAS 1984—1988 0–1–0 1990 MAS silver
Gertrudis Gómez CUB BAS 1996 0–0–1 1990 MAS bronze
Ricardo González ARG BAS 1948—1952 1–0–0 1950 ARG gold
Slobodan Gordić YUG BAS 1960—1964 0–1–0 1963 BRA silver
Alan Gregov CRO BAS 1992 0–0–1 1994 CAN bronze
Hollie Grima AUS BAS 2008 1–0–1 2002 CHN bronze; 2006 BRA gold
Brittney Griner USA BAS 2016 2–0–0 2014 TUR gold; 2018 ESP gold
Diana Gustilina RUS BAS 2004 0–1–0 2002 CHN silver
Leonardo Gutiérrez ARG BAS 2004—2012 0–1–0 2002 USA silver
James Harden USA BAS 2012 1–0–0 2014 ESP gold
Kristi Harrower AUS BAS 2000—2012 1–0–2 1998 GER bronze; 2002 CHN bronze; 2006 BRA gold
Kimiko Hashimoto JPN BAS 1976 0–1–0 1975 COL silver
He Jun CHN BAS 1992—1996 0–1–0 1994 AUS silver
Helen BRA BAS 1992—2004 1–0–0 1994 AUS gold
Dalia Henry CUB BAS 1992—2000 0–0–1 1990 MAS bronze
Ana Hernández CUB BAS 1992 0–0–1 1990 MAS bronze
Regla Hernández CUB BAS 1992 0–0–1 1990 MAS bronze
Willy Hernangómez ESP BAS 2016 1–0–0 2019 CHN gold
Thomas Heurtel FRA BAS 2016 0–0–1 2014 ESP bronze
Jo Hill AUS BAS 2000 0–0–1 1998 GER bronze
Hana Horáková-Machová CZE BAS 2004—2012 0–1–0 2010 CZE silver (competed as Hana Horáková)
Hortência BRA BAS 1992—1996 1–0–0 1994 AUS gold
Dwight Howard USA BAS 2008 0–0–1 2006 JPN bronze
Debbie Huband CAN BAS 1984 0–0–2 1979 KOR bronze; 1986 URS bronze
Andre Iguodala USA BAS 2012 1–0–0 2010 TUR gold
Kyrie Irving USA BAS 2016 1–0–0 2014 ESP gold
Lauren Jackson AUS BAS 2000—2012 1–0–2 1998 GER bronze; 2002 CHN bronze; 2006 BRA gold
Tammy Jackson USA BAS 1992 1–0–0 1990 MAS gold
LeBron James USA BAS 2004—2012 0–0–1 2006 JPN bronze
Janeth BRA BAS 1992—2004 1–0–0 1994 AUS gold
Paulius Jankūnas LTU BAS 2012—2016 0–0–1 2010 TUR bronze
Rachel Jarry AUS BAS 2012—2016 0–0–1 2014 TUR bronze
Simas Jasaitis LTU BAS 2008—2012 0–0–1 2010 TUR bronze
Jatyr BRA BAS 1960—1964 2–0–1 1959 CHI gold; 1963 BRA gold; 1967 URU bronze
Robertas Javtokas LTU BAS 2004—2016 0–0–1 2010 TUR bronze
Vinko Jelovac YUG BAS 1972—1976 1–1–0 1970 YUG gold; 1974 PUR silver
Željko Jerkov YUG BAS 1976—1980 1–1–1 1974 PUR silver; 1978 PHI gold; 1982 COL bronze
Carlos Jiménez ESP BAS 2000—2008 1–0–0 2006 JPN gold
Shannon Johnson USA BAS 2004 1–0–0 2002 CHN gold
Asjha Jones USA BAS 2012 1–0–0 2010 CZE gold
Carolyn Jones USA BAS 1992 1–0–0 1990 MAS gold
Sergėjus Jovaiša LTU
URS
BAS 1980—1992 1–1–0 1978 PHI silver (competed for the Soviet Union); 1982 COL gold (competed for the Soviet Union)
Stefan Jović SRB BAS 2016 0–1–0 2014 ESP silver
Charles Kahudi FRA BAS 2016 0–0–1 2014 ESP bronze
Mikhalis Kakiouzis GRE BAS 2004 0–1–0 2006 JPN silver
Nikola Kalinić SRB BAS 2016 0–1–0 2014 ESP silver
Mariya Kalmykova RUS BAS 2004 0–1–0 2002 CHN silver
Mantas Kalnietis LTU BAS 2012—2016 0–0–1 2010 TUR bronze
Juris Kalniņš URS BAS 1964 0–0–1 1963 BRA bronze
Dragan Kapičić YUG BAS 1972 1–1–0 1970 YUG gold; 1974 PUR silver
Yelena Karpova RUS BAS 2004 0–1–0 2006 BRA silver
Marina Karpunina RUS BAS 2008 0–1–0 2006 BRA silver
Allen Kelley USA BAS 1960 1–0–0 1954 BRA gold
Nikos Khatzivrettas GRE BAS 2004 0–1–0 2006 JPN silver
Vyacheslav Khrynin URS BAS 1964 0–0–1 1963 BRA bronze
Dragan Kićanović SCG
YUG
BAS/OKSCG 1976—2005 1–1–1 1974 PUR silver; 1978 PHI gold; 1982 COL bronze
Yevgeny Kisurin RUS BAS 2000 0–2–0 1994 CAN silver; 1998 GRE silver
Joe Kleine USA BAS 1984 0–1–0 1982 COL silver
Linas Kleiza LTU BAS 2008—2012 0–0–1 2010 TUR bronze
Nataliya Klymova URS BAS 1976 1–0–0 1975 COL gold
Andro Knego YUG BAS 1976—1984 1–0–1 1978 PHI gold; 1982 COL bronze
Žarko Knežević YUG BAS 1972 0–1–0 1974 PUR silver
Arijan Komazec CRO BAS 1992—1996 1–0–1 1990 ARG gold (competed for Yugoslavia); 1994 CAN bronze
Radivoj Korać YUG BAS 1960—1968 0–2–0 1963 BRA silver; 1967 URU silver
Ivana Kořinková TCH BAS 1976 0–0–1 1975 COL bronze
Yury Korneyev URS BAS 1960—1964 0–0–1 1963 BRA bronze
Ilona Korstin RUS BAS 2004—2012 0–2–0 2002 CHN silver; 2006 BRA silver
Dragan Kovačić YUG BAS 1964 0–2–0 1963 BRA silver; 1967 URU silver
Serhiy Kovalenko URS BAS 1968—1972 0–0–1 1970 YUG bronze
Nenad Krstić SCG BAS 2004 0–1–0 2014 ESP silver (competed for Serbia)
Duje Krstulović YUG BAS 1980 1–0–0 1978 PHI gold
Toni Kukoč CRO
YUG
BAS 1988—1996 1–0–1 1990 ARG gold (competed for Yugoslavia); 1994 CAN bronze (competed for Croatia)
Petra Kulichová CZE BAS 2004—2012 0–1–0 2010 CZE silver
Rimas Kurtinaitis LTU
URS
BAS 1988—1996 0–1–0 1986 ESP silver (competed for the Soviet Union)
Raïsa Kurv'iakova URS BAS 1976 2–0–0 1971 BRA gold; 1975 COL gold
Svetlana Kuznetsova RUS BAS 1996 0–1–0 1986 URS silver (competed for the Soviet Union)
Kornelija Kvesić YUG BAS 1988 0–1–0 1990 MAS silver
Annie La Fleur AUS BAS 2000 0–0–1 1998 GER bronze
Christian Laettner USA BAS 1992 0–0–1 1990 ARG bronze
Mara Lakić YUG BAS 1988 0–1–0 1990 MAS silver
Alison Lang CAN BAS 1984 0–0–1 1979 KOR bronze
Marlelynn Lange-Harris CAN BAS 1996 0–0–1 1986 URS bronze (competed as Marlelynn Lange)
Nicolás Laprovittola ARG BAS 2016 0–1–0 2019 CHN silver
Joffrey Lauvergne FRA BAS 2016 0–0–1 2014 ESP bronze
Tessa Lavey AUS BAS 2016 0–1–1 2014 TUR bronze; 2014 ESP silver
Janice Lawrence USA BAS 1984 0–1–0 1983 BRA silver
Leila BRA BAS 1996—2004 1–0–0 1994 AUS gold
María León CUB BAS 1992—2000 0–0–1 1990 MAS bronze
Lisa Leslie USA BAS 1996—2008 2–0–1 1994 AUS bronze; 1998 GER gold; 2002 CHN gold
Li Dongmei CHN BAS 1992—1996 0–1–0 1994 AUS silver
Li Xin CHN BAS 1992—1996 0–1–0 1994 AUS silver
Liang Xin CHN BAS 1996 0–1–0 1994 AUS silver
Nancy Lieberman USA BAS 1976 1–0–0 1979 KOR gold
Cindy Lima ESP BAS 2008 0–0–1 2010 CZE bronze
Jaak Lipso URS BAS 1964—1968 1–0–1 1967 URU gold; 1970 YUG bronze
Yekaterina Lisina RUS BAS 2008 0–1–0 2006 BRA silver
Liu Jun CHN BAS 1992—1996 0–1–0 1994 AUS silver
Liu Qing CHN BAS 1984—1992 0–0–1 1983 BRA bronze
Andrea Lloyd USA BAS 1988 0–0–1 1994 AUS bronze
Sergio Llull ESP BAS 2012—2016 1–0–0 2019 CHN gold
Nikola Lončar SCG BAS 1996 1–0–0 1998 GRE gold (competed for FR Yugoslavia)
Andrey Lopatov URS BAS 1980 1–2–0 1978 PHI silver; 1982 COL gold; 1990 ARG silver
Alberto López ARG BAS 1952 1–0–0 1950 ARG gold
Kevin Love USA BAS 2012 1–0–0 2010 TUR gold
Carlos Loyzaga PHI BAS 1952—1956 0–0–1 1954 BRA bronze
Dragan Lukovski SCG BAS 2000 1–0–0 1998 GRE gold (competed for FR Yugoslavia)
Ma Zongqing CHN BAS 1996 0–1–0 1994 AUS silver
Macarrão BRA BAS 1964—1968 0–1–1 1967 URU bronze; 1970 YUG silver
Jonas Mačiulis LTU BAS 2008—2016 0–0–1 2010 TUR bronze
Robyn Maher AUS BAS 1984—1996 0–0–1 1998 GER bronze
Dan Majerle USA BAS 1988 1–0–0 1994 CAN gold
Mon Manulat PHI BAS 1956 0–0–1 1954 BRA bronze
Marcel BRA BAS 1980—1992 0–0–1 1978 PHI bronze
Mário Jorge BRA BAS 1952 0–1–0 1954 BRA silver
Stefan Marković SRB BAS 2016 0–1–0 2014 ESP silver
Milun Marović YUG BAS 1972 0–1–0 1974 PUR silver
Wlamir Marques BRA BAS 1956—1968 2–2–0 1954 BRA silver; 1959 CHI gold; 1963 BRA gold; 1970 YUG silver
Marquinhos BRA BAS 1972—1984 0–1–1 1970 YUG silver; 1978 PHI bronze
Nuria Martínez ESP BAS 2004—2008 0–1–1 2010 CZE bronze; 2014 TUR silver
Yamilé Martínez CUB BAS 1992—2000 0–0–1 1990 MAS bronze
Katrina McClain USA BAS 1988—1996 2–0–1 1986 URS gold; 1990 MAS gold; 1994 AUS bronze
Angel McCoughtry USA BAS 2012—2016 2–0–0 2010 CZE gold; 2014 TUR gold
Nikki McCray USA BAS 1996—2000 1–0–0 1998 GER gold
Pamela McGee USA BAS 1984 0–1–0 1983 BRA silver
Carla McGhee USA BAS 1996 0–0–1 1994 AUS bronze
Rubén Menini ARG BAS 1948—1952 1–0–0 1950 ARG gold
Luiz Menon BRA BAS 1968—1972 1–1–1 1963 BRA gold; 1967 URU bronze; 1970 YUG silver
Ann Meyers USA BAS 1976 1–0–0 1979 KOR gold
Cheryl Miller USA BAS 1984 1–1–0 1983 BRA silver; 1986 URS gold
Reggie Miller USA BAS 1996 1–0–0 1994 CAN gold
Valery Miloserdov URS BAS 1976—1980 1–0–0 1974 PUR gold
Bojana Milošević YUG BAS 1988 0–1–0 1990 MAS silver
DeLisha Milton-Jones USA BAS 2000—2008 2–0–1 1998 GER gold; 2002 CHN gold; 2006 BRA bronze
Guram Minashvili URS BAS 1960 0–0–1 1963 BRA bronze
Irina Minkh URS
EUN
BAS 1988—1992 0–1–0 1986 URS silver (competed for the Soviet Union)
Leilani Mitchell AUS BAS 2016 0–0–1 2014 TUR bronze
Teruko Miyamoto JPN BAS 1976 0–1–0 1975 COL silver
Markéta Mokrošová CZE BAS 2008 0–1–0 2010 CZE silver
Anna Montañana ESP BAS 2008 0–0–1 2010 CZE bronze
Alejandro Ariel Montecchia ARG BAS 2004 0–1–0 2002 USA silver
Omar Monza ARG BAS 1952 1–0–0 1950 ARG gold
Maya Moore USA BAS 2012—2016 2–0–0 2010 CZE gold; 2014 TUR gold
Nikita Morgunov RUS BAS 2000—2008 0–1–0 1998 GRE silver
Mosquito BRA BAS 1960—1972 1–1–1 1963 BRA gold; 1967 URU bronze; 1970 YUG silver
Alfredo da Motta BRA BAS 1948—1952 0–1–0 1954 BRA silver
Alonzo Mourning USA BAS 2000 1–0–1 1990 ARG bronze; 1994 CAN gold
Veljko Mršić CRO BAS 1996 0–0–1 1994 CAN bronze
Razija Mujanović YUG BAS 1988 0–1–0 1990 MAS silver
Kim Mulkey USA BAS 1984 0–1–0 1983 BRA silver
Lauro Mumar PHI BAS 1948 0–0–1 1954 BRA bronze
Álex Mumbrú ESP BAS 2008 1–0–0 2006 JPN gold
Emir Mutapčić YUG BAS 1984 0–0–1 1986 ESP bronze
Anatoly Myshkin URS BAS 1976—1980 1–1–0 1978 PHI silver; 1982 COL gold
Danira Nakić YUG BAS 1988 0–1–0 1990 MAS silver
Keiko Namai JPN BAS 1976 0–1–0 1975 COL silver
Juan Carlos Navarro ESP BAS 2000—2016 1–0–0 2006 JPN gold
Astou Ndour ESP BAS 2016 0–0–1 2018 ESP bronze
Lenka Nechvátalová TCH BAS 1976 0–0–1 1975 COL bronze
Laura Nicholls ESP BAS 2008—2016 0–1–2 2010 CZE bronze; 2014 TUR silver; 2018 ESP bronze
Miodrag Nikolić YUG BAS 1960—1964 0–1–0 1963 BRA silver
Yevgeniya Nikonova RUS BAS 1996—2000 0–1–0 1998 GER silver
Cindy Noble USA BAS 1984 0–1–0 1983 BRA silver
Andrés Nocioni ARG BAS 2004—2016 0–1–0 2002 USA silver
Vitaly Nosov EUN BAS 1992 0–2–0 1994 CAN silver (competed for Russia); 1998 GRE silver (competed for Russia)
Dirk Nowitzki GER BAS 2008 0–0–1 2002 USA bronze
Jenna O'Hea AUS BAS 2012 0–2–0 2018 ESP silver
Shaquille O'Neal USA BAS 1996 1–0–0 1994 CAN gold
Fabricio Oberto ARG BAS 1996—2008 0–1–0 2002 USA silver
Saša Obradović SCG BAS 1996—2000 1–0–0 1998 GRE gold (competed for FR Yugoslavia)
Željko Obradović SCG
YUG
BAS/Coach 1988—2004 1–0–0 1990 ARG gold
Lamar Odom USA BAS 2004 1–0–0 2010 TUR gold
Vickie Orr USA BAS 1992 1–0–0 1990 MAS gold
Irina Osipova RUS BAS 2004—2012 0–2–0 2002 CHN silver; 2006 BRA silver
Juan Ostoic CHI BAS 1952—1956 0–0–1 1950 ARG bronze
Tatyana Ovechkina URS BAS 1976—1980 1–0–0 1975 COL gold
Laia Palau ESP BAS 2004—2016 0–1–2 2010 CZE bronze; 2014 TUR silver; 2018 ESP bronze
Sergey Panov RUS
EUN
BAS 1992—2000 0–2–0 1994 CAN silver (competed for Russia); 1998 GRE silver (competed for Russia)
Lazaros Papadopoulos GRE BAS 2004 0–1–0 2006 JPN silver
Theodoros Papaloukas GRE BAS 2004—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Park Chan-Suk KOR BAS 1984—1988 0–1–0 1979 KOR silver
Candace Parker USA BAS 2008—2012 0–0–1 2006 BRA bronze
Lucila Pascua ESP BAS 2004—2016 0–1–1 2010 CZE bronze; 2014 TUR silver
Yevgeny Pashutin RUS BAS 2000 0–1–0 1994 CAN silver
Zakhar Pashutin RUS BAS 2000—2008 0–1–0 1998 GRE silver
Žarko Paspalj SCG
YUG
BAS 1988—1996 1–0–0 1990 ARG gold (competed for Yugoslavia)
Chris Paul USA BAS 2008—2012 0–0–1 2006 JPN bronze
Paula BRA BAS 1992—1996 1–0–0 1994 AUS gold
Modestas Paulauskas URS BAS 1968—1972 2–0–1 1967 URU gold; 1970 YUG bronze; 1974 PUR gold
Tereza Pecková CZE BAS 2012 0–1–0 2010 CZE silver
Anna Pendergast CAN BAS 1984 0–0–1 1986 URS bronze
Velimir Perasović CRO BAS 1992—1996 1–0–0 1990 ARG gold (competed for Yugoslavia)
Raúl Pérez ARG BAS 1952 1–0–0 1950 ARG gold
Zvonko Petričević YUG BAS 1960—1964 0–1–0 1963 BRA silver
Aleksandr Petrov URS BAS 1960—1964 0–0–1 1963 BRA bronze
Aleksandar Petrović CRO
YUG
BAS/Coach 1984—2016 0–0–2 1982 COL bronze; 1986 ESP bronze
Dražen Petrović CRO
YUG
BAS 1984—1993 1–0–1 1986 ESP bronze (competed for Yugoslavia); 1990 ARG gold (competed for Yugoslavia)
Erin Phillips AUS BAS 2008—2016 1–0–1 2006 BRA gold; 2014 TUR bronze
Florent Piétrus FRA BAS 2012—2016 0–0–1 2014 ESP bronze
Nikola Plećaš YUG BAS 1968—1972 1–1–0 1970 YUG gold; 1974 PUR silver
Yvetta Polláková TCH BAS 1976 0–1–1 1971 BRA silver; 1975 COL bronze
Lynn Polson CAN BAS 1984 0–0–1 1986 URS bronze
Anatoliy Polyvoda URS BAS 1968—1972 1–0–0 1967 URU gold
Pontello BRA BAS 1992 1–0–0 1994 AUS gold
Yelena Pshikova RUS BAS 1996—2000 0–1–0 1998 GER silver
Dana Ptáčková TCH BAS 1976 0–0–1 1975 COL bronze
Qiu Chen CHN BAS 1984 0–0–1 1983 BRA bronze
Vladimir Radmanović SCG BAS 2004 1–0–0 2002 USA gold (competed for FR Yugoslavia)
Ratko Radovanović YUG BAS 1980—1984 1–0–2 1978 PHI gold; 1982 COL bronze; 1986 ESP bronze
Miroslav Raduljica SRB BAS 2016 0–1–0 2014 ESP silver
Trajko Rajković YUG BAS 1964—1968 1–2–0 1963 BRA silver; 1967 URU silver; 1970 YUG gold
Oksana Rakhmatulina RUS BAS 2004—2008 0–2–0 2002 CHN silver; 2006 BRA silver
Igor Rakočević SCG BAS 2000—2004 1–0–0 2002 USA gold (competed for FR Yugoslavia)
Emma Randall AUS BAS 2008 1–0–0 2006 BRA gold
Dragoslav Ražnatović YUG BAS 1964—1968 0–2–0 1963 BRA silver; 1967 URU silver
Dino Rađa CRO
YUG
BAS 1988—1996 0–0–1 1994 CAN bronze (competed for Croatia)
Felipe Reyes ESP BAS 2004—2016 1–0–0 2006 JPN gold
David Robinson USA BAS 1988—1996 1–0–0 1986 ESP gold
Henrik Rödl GER BAS 1992 0–0–1 2002 USA bronze
Berni Rodríguez ESP BAS 2008 1–0–0 2006 JPN gold
Leonor Rodríguez ESP BAS 2016 0–1–0 2014 TUR silver
Sergio Rodríguez ESP BAS 2012—2016 1–0–0 2006 JPN gold
Pascal Roller GER BAS 2008 0–0–1 2002 USA bronze
Leticia Romero ESP BAS 2016 0–1–0 2014 TUR silver
Rosa Branca BRA BAS 1960—1968 2–1–0 1959 CHI gold; 1963 BRA gold; 1970 YUG silver
Roseli BRA BAS 1996 1–0–0 1994 AUS gold
Ricky Rubio ESP BAS 2008—2016 1–0–0 2019 CHN gold
Angelė Rupšienė URS BAS 1976—1980 1–0–0 1975 COL gold
Ruth BRA BAS 1992 1–0–0 1994 AUS gold
Irina Rutkovskaya RUS BAS 1996—2000 0–1–0 1998 GER silver
Arvydas Sabonis LTU
URS
BAS 1988—2001 1–1–0 1982 COL gold (competed for the Soviet Union); 1986 ESP silver (competed for the Soviet Union)
Zurab Sak'andelidze URS BAS 1968—1972 1–0–1 1967 URU gold; 1970 YUG bronze
Pons Saldaña PHI BAS 1952 0–0–1 1954 BRA bronze
Luis Salvadores CHI BAS 1956 0–0–1 1959 CHI bronze
Marcos Sánchez CHI BAS 1948 0–0–1 1950 ARG bronze
Pepe Sánchez ARG BAS 2004 0–1–0 2002 USA silver
Misako Satake JPN BAS 1976 0–1–0 1975 COL silver
Zoran Savić SCG BAS 1996 1–0–0 1990 ARG gold
Galina Savitskaya URS BAS 1988 1–0–0 1983 BRA gold
Vlado Šćepanović SCG BAS 2000—2004 1–0–0 1998 GRE gold (competed for FR Yugoslavia)
Oscar Schmidt BRA BAS 1980—1996 0–0–1 1978 PHI bronze
Sofoklis Schortsanitis GRE BAS 2008 0–1–0 2006 JPN silver
Luis Scola ARG BAS 2004—2016 0–2–0 2002 USA silver; 2019 CHN silver
Hugo Ariel Sconochini ARG BAS 2004 0–1–0 2002 USA silver
Jenni Screen AUS BAS 2008—2012 1–0–0 2006 BRA gold
Renaldas Seibutis LTU BAS 2012—2016 0–0–1 2010 TUR bronze
Yury Selikhov URS
EUN
BAS/Coach 1968—1992 1–0–0 1967 URU gold
Uļjana Semjonova URS BAS 1976—1980 3–0–0 1971 BRA gold; 1975 COL gold; 1983 BRA gold
Tatyana Shchyegoleva RUS BAS 2004—2008 0–2–0 2002 CHN silver; 2006 BRA silver
Nadezhda Shuvayeva-Olkhova URS BAS 1976—1980 2–0–0 1975 COL gold (competed as Nadezhda Shuvayeva); 1983 BRA gold
Orlando Silva CHI BAS 1952—1956 0–0–1 1959 CHI bronze
Edvar Simões BRA BAS 1964—1972 0–1–1 1967 URU bronze; 1970 YUG silver
Ljubodrag Simonović YUG BAS 1972 1–0–0 1970 YUG gold
Marko Simonović SRB BAS 2016 0–1–0 2014 ESP silver
Petar Skansi CRO
YUG
BAS/Coach 1968—1996 1–1–0 1967 URU silver; 1970 YUG gold
Branko Skroče YUG BAS 1980 1–0–0 1978 PHI gold
Zoran Slavnić YUG BAS 1976—1980 1–1–0 1974 PUR silver; 1978 PHI gold
Bev Smith CAN BAS 1984—1996 0–0–2 1979 KOR bronze; 1986 URS bronze
Katie Smith USA BAS 2000—2008 2–0–1 1998 GER gold; 2002 CHN gold; 2006 BRA bronze
Steve Smith USA BAS 2000 1–0–0 1994 CAN gold
Belinda Snell AUS BAS 2004—2012 1–0–1 2006 BRA gold; 2014 TUR bronze
Tiit Sokk URS BAS 1988 0–2–0 1986 ESP silver; 1990 ARG silver
Damir Šolman YUG BAS 1968—1976 1–1–0 1970 YUG gold; 1974 PUR silver
Song Xiaobo CHN BAS 1984 0–0–1 1983 BRA bronze
Vasileios Spanoulis GRE BAS 2004—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Rachael Sporn AUS BAS 1996—2004 0–0–1 1998 GER bronze
Dawn Staley USA BAS 1996—2004 2–0–1 1994 AUS bronze; 1998 GER gold; 2002 CHN gold
Mariya Stepanova RUS BAS 1996—2008 0–2–0 1998 GER silver; 2006 BRA silver
Breanna Stewart USA BAS 2016 2–0–0 2014 TUR gold; 2018 ESP gold
Vladimir Štimac SRB BAS 2016 0–1–0 2014 ESP silver
Peja Stojaković SCG BAS 2000 1–0–0 2002 USA gold (competed for FR Yugoslavia)
Sucar BRA BAS 1960—1968 1–0–1 1963 BRA gold; 1967 URU bronze
Edita Šujanová CZE BAS 2008 0–1–0 2010 CZE silver
Dmitry Sukharev EUN BAS 1992 0–1–0 1990 ARG silver (competed for the Soviet Union)
Olga Sukharnova URS BAS 1976—1980 2–0–0 1975 COL gold; 1983 BRA gold
Laura Summerton-Hodges AUS BAS 2004—2016 1–0–2 2002 CHN bronze (competed as Laura Summerton); 2006 BRA gold (competed as Laura Summerton); 2014 TUR bronze (competed as Laura Hodges)
Sheryl Swoopes USA BAS 1996—2004 1–0–2 1994 AUS bronze; 2002 CHN gold; 2006 BRA bronze
Stephanie Talbot AUS BAS 2016 0–2–0 2018 ESP silver
Sergey Tarakanov URS BAS 1980—1988 1–1–0 1982 COL gold; 1986 ESP silver
Diana Taurasi USA BAS 2004—2016 3–0–1 2006 BRA bronze; 2010 CZE gold; 2014 TUR gold; 2018 ESP gold
Penny Taylor AUS BAS 2004—2016 1–0–2 2002 CHN bronze; 2006 BRA gold; 2014 TUR bronze
Miloš Teodosić SRB BAS 2016 0–1–0 2014 ESP silver
Thales BRA BAS 1952 0–1–0 1954 BRA silver
Misty Thomas CAN BAS 1984 0–0–1 1986 URS bronze
Klay Thompson USA BAS 2016 1–0–0 2014 ESP gold
Tina Thompson USA BAS 2004—2008 1–0–1 1998 GER gold; 2006 BRA bronze
Valery Tikhonenko URS
EUN
BAS 1988—1992 0–2–0 1986 ESP silver (competed for the Soviet Union); 1998 GRE silver (competed for Russia)
Kim Tillie FRA BAS 2016 0–0–1 2014 ESP bronze
Michele Timms AUS BAS 1988—2000 0–0–1 1998 GER bronze
Volodymyr Tkachenko URS BAS 1976—1980 1–2–0 1978 PHI silver; 1982 COL gold; 1986 ESP silver
Mariano Tolentino PHI BAS 1952—1956 0–0–1 1954 BRA bronze
Marianna Tolo AUS BAS 2016 0–0–1 2014 TUR bronze
Dejan Tomašević SCG BAS 1996—2004 2–0–0 1998 GRE gold (competed for FR Yugoslavia); 2002 USA gold (competed for FR Yugoslavia)
Priit Tomson URS BAS 1968 2–0–1 1967 URU gold; 1970 YUG bronze; 1974 PUR gold
Milenko Topić SCG BAS 1996 1–0–0 1998 GRE gold (competed for FR Yugoslavia)
Yelena Tornikidu EUN BAS 1992 0–1–0 1986 URS silver (competed for the Soviet Union)
Alba Torrens ESP BAS 2008—2016 0–1–2 2010 CZE bronze; 2014 TUR silver; 2018 ESP bronze
Aleksandr Travin URS BAS 1964 1–0–1 1963 BRA bronze; 1967 URU gold
Kostas Tsartsaris GRE BAS 2004—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Jeff Turner USA BAS 1984 0–1–0 1982 COL silver
Rato Tvrdić YUG BAS 1972 1–2–0 1967 URU silver; 1970 YUG gold; 1974 PUR silver
Juan Carlos Uder ARG BAS 1948—1952 1–0–0 1950 ARG gold
Vladimer Ugrekhelidze URS BAS 1960 0–0–1 1963 BRA bronze
Amaya Valdemoro ESP BAS 2004—2008 0–0–1 2010 CZE bronze
Panagiotis Vasilopoulos GRE BAS 2008 0–1–0 2006 JPN silver
Hugo del Vecchio ARG BAS 1952 1–0–0 1950 ARG gold
Ivana Večeřová CZE BAS 2004—2008 0–1–0 2010 CZE silver
Jana Veselá CZE BAS 2004—2012 0–1–0 2010 CZE silver
Roberto Viau ARG BAS 1952 1–0–0 1950 ARG gold
Olga Vigil CUB BAS 1992—1996 0–0–1 1990 MAS bronze
Eleonora Vild YUG BAS 1988 0–1–0 1990 MAS silver
Eva Vítečková CZE BAS 2004—2012 0–1–0 2010 CZE silver
Nataliya Vodopyanova RUS BAS 2004—2012 0–1–0 2006 BRA silver
Gennady Volnov URS BAS 1960—1972 1–0–1 1963 BRA bronze; 1967 URU gold
Josip Vranković CRO BAS 1996 0–0–1 1994 CAN bronze
Stojko Vranković CRO
YUG
BAS 1988—1996 0–0–2 1986 ESP bronze, 1994 CAN bronze
Vlasta Vrbková TCH BAS 1976 0–0–1 1975 COL bronze
Wang Fang CHN BAS 1992 0–1–0 1994 AUS silver
Teresa Weatherspoon USA BAS 1988—1992 1–0–0 1986 URS gold
Lindsay Whalen USA BAS 2012—2016 2–0–0 2010 CZE gold; 2014 TUR gold
Jenny Whittle AUS BAS 1996—2000 1–0–2 1998 GER bronze; 2002 CHN bronze; 2006 BRA gold
Natalie Williams USA BAS 2000 2–0–0 1998 GER gold; 2002 CHN gold
Rubén Wolkowyski ARG BAS 1996—2004 0–1–0 2002 USA silver
Kara Wolters USA BAS 2000 1–0–1 1994 AUS bronze; 1998 GER gold
Lynette Woodard USA BAS 1984 1–1–0 1983 BRA silver; 1990 MAS gold
Marta Xargay ESP BAS 2016 0–1–1 2014 TUR silver; 2018 ESP bronze
Xiu Lijuan CHN BAS 1984 0–0–1 1983 BRA bronze
Olga Yakovleva URS BAS 1988 0–1–0 1986 URS silver
Sachiyo Yamamoto JPN BAS 1976 0–1–0 1975 COL silver
Ivan Yedeshko URS BAS 1972—1976 1–1–0 1974 PUR gold; 1978 PHI silver
Stanislav Yeryomin URS BAS 1980 1–1–0 1978 PHI silver; 1982 COL gold
Nadezhda Zakharova URS BAS 1976 2–0–0 1971 BRA gold; 1975 COL gold
Tetiana Zakharova-Nadyrova URS BAS 1976—1980 1–0–0 1975 COL gold (competed as Tatyana Zakharova)
Nataliya Zasulskaya RUS
URS
EUN
BAS 1988—2000 0–1–0 1998 GER silver (competed for Russia)
Jure Zdovc YUG BAS 1988 1–0–0 1990 ARG gold
Zhang Hui CHN BAS 1984 0–0–1 1983 BRA bronze
Zhang Yueqin CHN BAS 1984 0–0–1 1983 BRA bronze
Alzhan Zharmukhamedov URS BAS 1972—1976 0–1–1 1970 YUG bronze; 1978 PHI silver
Zheng Dongmei CHN BAS 1992—1996 0–1–0 1994 AUS silver
Zheng Haixia CHN BAS 1984—1996 0–1–1 1983 BRA bronze; 1994 AUS silver
Vladimir Zhigily URS BAS 1976—1980 1–1–0 1974 PUR gold; 1978 PHI silver
Nikos Zisis GRE BAS 2004—2008 0–1–0 2006 JPN silver
Rajko Žižić YUG BAS 1976—1984 1–0–1 1978 PHI gold; 1982 COL bronze
Aljoša Žorga YUG BAS 1968 1–0–0 1970 YUG gold
Viktor Zubkov URS BAS 1956—1960 0–0–1 1963 BRA bronze
Nemanja Đurić YUG BAS 1960—1964 0–2–0 1963 BRA silver; 1967 URU silver