Olympians Who Won a Medal at the World Sprint Speed Skating Championships (128)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Christine Aaftink NED SSK 1988—1994 0–0–2 1990 Tromsø bronze: sprint; 1991 Inzell bronze: sprint
Bae Gi-Tae KOR SSK 1984—1988 1–0–0 1990 Tromsø gold: sprint
Andrey Bakhvalov RUS
URS
EUN
SSK 1988—1994 0–1–1 1989 Heerenveen bronze: sprint; 1990 Tromsø silver: sprint
Per Bjørang NOR SSK 1972 1–0–0 1974 Innsbruck gold: sprint
Bonnie Blair USA SSK 1984—1994 3–4–2 1986 Karuizawa bronze: sprint; 1987 Sainte Foy silver: sprint; 1988 West Allis bronze: sprint; 1989 Heerenveen gold: sprint; 1990 Tromsø silver: sprint; 1992 Oslo silver: sprint; 1993 Ikaho silver: sprint; 1994 Calgary gold: sprint; 1995 Milwaukee gold: sprint
Margot Boer NED SSK 2010—2014 0–0–1 2011 Heerenveen bronze: sprint
Jan Bos NED CTR/SSK 1998—2010 1–1–1 1998 Berlin gold: sprint; 1999 Calgary silver: sprint; 2006 Heerenveen bronze: sprint
Gaétan Boucher CAN SSK 1976—1988 1–4–0 1979 Inzell silver: sprint; 1980 West Allis silver: sprint; 1982 Alkmaar silver: sprint; 1984 Trondheim gold: sprint; 1985 Heerenveen silver: sprint
Brittany Bowe USA SSK 2014—2018 2–1–1 2015 Astana gold: sprint; 2016 Seoul gold: sprint; 2018 Changchun silver: sprint; 2019 Heerenveen bronze: sprint
Svetlana Boyarkina-Zhurova RUS SSK 1994—2006 1–0–0 2006 Heerenveen gold: sprint (competed as Svetlana Zhurova)
Ruth Budzisch-Schleiermacher GDR SSK 1968—1972 1–0–0 1971 Inzell gold: sprint (competed as Ruth Schleiermacher)
Sylvia Burka CAN SSK 1972—1980 1–0–1 1976 West Berlin bronze: sprint; 1977 Alkmaar gold: sprint
Cha Min-Kyu KOR SSK 2018 0–0–1 2020 Hamar bronze: sprint
Joey Cheek USA SSK 2002—2006 1–0–1 2005 Salt Lake City bronze: sprint; 2006 Heerenveen gold: sprint
Shani Davis USA SSK 2006—2018 1–1–2 2007 Hamar bronze: sprint; 2009 Moskva gold: sprint; 2011 Heerenveen bronze: sprint; 2014 Nagano silver: sprint
Dmitry Dorofeyev RUS SSK 2002—2006 0–1–0 2006 Heerenveen silver: sprint
Laurent Dubreuil CAN SSK 2018 0–1–0 2020 Hamar silver: sprint
Hilbert van der Duim NED SSK 1980—1984 0–0–1 1983 Helsinki bronze: sprint
Kai Arne Engelstad NOR SSK 1980—1984 0–0–1 1984 Trondheim bronze: sprint
Karin Enke-Kania GDR SSK 1980—1988 6–2–0 1980 West Allis gold: sprint (competed as Karin Enke); 1981 Grenoble gold: sprint (competed as Karin Enke); 1982 Alkmaar silver: sprint (competed as Karin Enke); 1983 Helsinki gold: sprint (competed as Karin Enke); 1984 Trondheim gold: sprint (competed as Karin Enke); 1986 Karuizawa gold: sprint (competed as Karin Kania); 1987 Sainte Foy gold: sprint (competed as Karin Kania); 1988 West Allis silver: sprint (competed as Karin Kania)
Karolína Erbanová CZE SSK 2010—2018 0–0–1 2015 Astana bronze: sprint
Olga Fatkulina RUS SSK 2010—2014 0–0–2 2018 Changchun bronze: sprint; 2020 Hamar bronze: sprint
Casey FitzRandolph USA SSK 1998—2006 0–1–1 1997 Hamar bronze: sprint; 2002 Hamar silver: sprint
Eric Flaim USA SSK/STK 1988—1998 0–0–1 1988 West Allis bronze: sprint
Anni Friesinger-Postma GER SSK 1998—2010 1–2–0 2004 Nagano silver: sprint (competed as Anni Friesinger); 2007 Hamar gold: sprint (competed as Anni Friesinger); 2008 Heerenveen silver: sprint (competed as Anni Friesinger)
Monique Garbrecht-Enfeldt GER SSK 1992—2002 5–0–0 1991 Inzell gold: sprint (competed as Monique Garbrecht); 1999 Calgary gold: sprint (competed as Monique Garbrecht); 2000 Seoul gold: sprint (competed as Monique Garbrecht); 2001 Inzell gold: sprint; 2003 Calgary gold: sprint
Monika Gawenus-Holzner-Pflug FRG SSK 1972—1988 1–0–3 1972 Eskilstuna gold: sprint (competed as Monika Pflug); 1973 Oslo bronze: sprint (competed as Monika Pflug); 1974 Innsbruck bronze: sprint (competed as Monika Pflug); 1982 Alkmaar bronze: sprint (competed as Monika Holzner)
Annette Gerritsen NED SSK 2006—2010 0–1–1 2008 Heerenveen bronze: sprint; 2011 Heerenveen silver: sprint
Johan Granath SWE SSK 1972—1980 1–0–1 1976 West Berlin gold: sprint; 1978 Lake Placid bronze: sprint
Daniel Greig AUS SSK 2014—2018 0–0–1 2014 Nagano bronze: sprint
Stefan Groothuis NED SSK 2006—2014 1–0–0 2012 Calgary gold: sprint
Seiko Hashimoto JPN CTR/SSK 1984—1996 0–0–1 1989 Heerenveen bronze: sprint
Beth Heiden USA SSK 1976—1980 0–2–1 1978 Lake Placid silver: sprint; 1979 Inzell silver: sprint; 1980 West Allis bronze: sprint
Eric Heiden USA SSK 1976—1980 4–0–0 1977 Alkmaar gold: sprint; 1978 Lake Placid gold: sprint; 1979 Inzell gold: sprint; 1980 West Allis gold: sprint
Anne Henning USA SSK 1972 0–1–0 1971 Inzell silver: sprint
Dianne Holum USA SSK 1968—1972 0–1–1 1971 Inzell bronze: sprint; 1972 Eskilstuna silver: sprint
Manabu Horii JPN SSK 1994—2002 0–0–1 1996 Heerenveen bronze: sprint
Edel Therese Høiseth NOR SSK 1984—1998 0–1–0 1996 Heerenveen silver: sprint
Dan Immerfall USA Referee/SSK 1976—2014 0–1–0 1976 West Berlin silver: sprint
Junichi Inoue JPN SSK 1992—1994 0–0–1 1994 Calgary bronze: sprint
Mike Ireland CAN SSK 1994—2010 1–1–2 2000 Seoul silver: sprint; 2001 Inzell gold: sprint; 2002 Hamar bronze: sprint; 2004 Nagano bronze: sprint
Dan Jansen USA SSK 1984—1994 2–2–1 1985 Heerenveen bronze: sprint; 1986 Karuizawa silver: sprint; 1988 West Allis gold: sprint; 1992 Oslo silver: sprint; 1994 Calgary gold: sprint
Erhard Keller FRG SSK 1968—1972 1–0–0 1971 Inzell gold: sprint
Atje Keulen-Deelstra NED SSK 1972 0–2–1 1970 West Allis bronze: sprint; 1973 Oslo silver: sprint; 1974 Innsbruck silver: sprint
Sergey Khlebnikov URS SSK 1980—1984 1–2–0 1981 Grenoble silver: sprint; 1982 Alkmaar gold: sprint; 1984 Trondheim silver: sprint
Kim Yun-Man KOR SSK 1992—1998 1–0–0 1995 Milwaukee gold: sprint
Cindy Klassen CAN SSK 2002—2010 0–1–1 2003 Calgary silver: sprint; 2007 Hamar bronze: sprint
Sergey Klevchenya RUS
EUN
SSK 1992—2002 2–1–0 1994 Calgary silver: sprint (competed for Russia); 1996 Heerenveen gold: sprint (competed for Russia); 1997 Hamar gold: sprint (competed for Russia)
Nao Kodaira JPN SSK 2010—2018 2–1–0 2017 Calgary gold: sprint; 2019 Heerenveen gold: sprint; 2020 Hamar silver: sprint
Ove König SWE SSK 1972 0–1–0 1971 Inzell silver: sprint
Pekka Koskela FIN SSK 2006—2018 0–2–0 2007 Hamar silver: sprint; 2013 Salt Lake City silver: sprint
Anzhelika Kotyuga BLR SSK 1998—2002 0–1–1 2002 Hamar bronze: sprint; 2005 Salt Lake City silver: sprint
Simon Kuipers NED SSK 2006—2010 0–0–1 2009 Moskva bronze: sprint
Yevgeny Kulikov URS SSK 1976—1980 0–1–1 1975 Göteborg silver: sprint; 1977 Alkmaar bronze: sprint
Akira Kuroiwa JPN SSK 1984—1988 2–0–1 1983 Helsinki gold: sprint; 1986 Karuizawa bronze: sprint; 1987 Sainte Foy gold: sprint
Toshiyuki Kuroiwa JPN SSK 1992—1998 0–0–2 1991 Inzell bronze: sprint; 1992 Oslo bronze: sprint
Valentina Lalenkova URS SSK 1980—1984 0–1–0 1984 Trondheim silver: sprint
Heike Lange GDR SSK 1976 0–1–0 1975 Göteborg silver: sprint
Catriona Le May Doan CAN SSK 1992—2002 2–1–1 1998 Berlin gold: sprint; 1999 Calgary silver: sprint; 2001 Inzell bronze: sprint; 2002 Hamar gold: sprint
Lee Gang-Seok KOR SSK 2006—2014 0–1–0 2010 Obihiro silver: sprint
Lee Gyu-Hyeok KOR SSK 1994—2014 4–1–0 2007 Hamar gold: sprint; 2008 Heerenveen gold: sprint; 2010 Obihiro gold: sprint; 2011 Heerenveen gold: sprint; 2012 Calgary silver: sprint
Lee Sang-Hwa KOR SSK 2006—2018 1–0–1 2010 Obihiro gold: sprint; 2013 Salt Lake City bronze: sprint
Leo Linkovesi FIN SSK 1972 1–0–0 1972 Eskilstuna gold: sprint
Håvard Holmefjord Lorentzen NOR SSK 2014—2018 1–1–0 2017 Calgary silver: sprint; 2018 Changchun gold: sprint
Anatoly Medennikov URS SSK 1980 0–0–1 1981 Grenoble bronze: sprint
Uwe-Jens Mey GDR
GER
SSK 1984—1992 0–3–0 1988 West Allis silver: sprint (competed for East Germany); 1989 Heerenveen silver: sprint (competed for East Germany); 1991 Inzell silver: sprint (competed for Germany)
Yukihiro Mitani JPN SSK 1988 0–0–1 1987 Sainte Foy bronze: sprint
Yasunori Miyabe JPN SSK 1992—1994 0–1–1 1993 Ikaho silver: sprint; 1995 Milwaukee bronze: sprint
Mo Tae-Beom KOR SSK 2010—2018 0–1–1 2011 Heerenveen silver: sprint; 2012 Calgary bronze: sprint
Jorien ter Mors NED SSK/STK 2010—2018 1–0–2 2016 Seoul bronze: sprint; 2017 Calgary bronze: sprint; 2018 Changchun gold: sprint
Peter Mueller USA SSK 1976—1980 0–1–1 1976 West Berlin bronze: sprint; 1977 Alkmaar silver: sprint
Michel Mulder NED SSK 2014 2–0–0 2013 Salt Lake City gold: sprint; 2014 Nagano gold: sprint
Mun Jun KOR SSK 2002—2010 0–0–1 2008 Heerenveen bronze: sprint
Valery Muratov URS SSK 1968—1976 2–1–1 1970 West Allis gold: sprint; 1972 Eskilstuna silver: sprint; 1973 Oslo gold: sprint; 1975 Göteborg bronze: sprint
Keiichiro Nagashima JPN SSK 2006—2014 0–1–1 2009 Moskva silver: sprint; 2010 Obihiro bronze: sprint
Christine Nesbitt CAN SSK 2006—2014 1–1–0 2011 Heerenveen gold: sprint; 2012 Calgary silver: sprint
Kjeld Nuis NED SSK 2018 0–2–2 2016 Seoul silver: sprint; 2017 Calgary bronze: sprint; 2018 Changchun silver: sprint; 2019 Heerenveen bronze: sprint
Andrea Nuyt NED SSK 1998—2002 0–1–0 2002 Hamar silver: sprint
Pavel Pegov URS SSK 1984 0–1–0 1983 Helsinki silver: sprint
Nataliya Petrusyova URS SSK 1980—1984 1–1–1 1981 Grenoble bronze: sprint; 1982 Alkmaar gold: sprint; 1983 Helsinki silver: sprint
Tom Plant USA SSK 1980 0–0–1 1980 West Allis bronze: sprint
Leah Poulos-Mueller USA SSK 1972—1980 2–3–0 1974 Innsbruck gold: sprint (competed as Leah Poulos); 1976 West Berlin silver: sprint (competed as Leah Poulos); 1977 Alkmaar silver: sprint (competed as Leah Poulos); 1979 Inzell gold: sprint; 1980 West Allis silver: sprint
Cathy Priestner CAN SLOC/SSK/VANOC 1972—2010 0–0–1 1975 Göteborg bronze: sprint
Oksana Ravilova RUS
EUN
SSK 1992—1998 0–1–1 1993 Ikaho bronze: sprint (competed for Russia); 1995 Milwaukee silver: sprint (competed for Russia)
Heather Richardson-Bergsma USA SSK 2010—2018 1–3–1 2013 Salt Lake City gold: sprint (competed as Heather Richardson); 2014 Nagano bronze: sprint (competed as Heather Richardson); 2015 Astana silver: sprint (competed as Heather Richardson); 2016 Seoul silver: sprint (competed as Heather Bergsma); 2017 Calgary silver: sprint (competed as Heather Bergsma)
Jennifer Rodriguez USA SSK 1998—2010 1–0–1 2004 Nagano bronze: sprint; 2005 Salt Lake City gold: sprint
Christa Rothenburger-Luding GDR
GER
CTR/SSK 1980—1992 2–2–4 1979 Inzell bronze: sprint (competed as Christa Rothenburger for East Germany); 1983 Helsinki bronze: sprint (competed as Christa Rothenburger for East Germany); 1985 Heerenveen gold: sprint (competed as Christa Rothenburger for East Germany); 1986 Karuizawa silver: sprint (competed as Christa Rothenburger for East Germany); 1987 Sainte Foy bronze: sprint (competed as Christa Rothenburger for East Germany); 1988 West Allis gold: sprint (competed as Christa Rothenburger for East Germany); 1989 Heerenveen silver: sprint (competed as Christa Luding for East Germany); 1992 Oslo bronze: sprint (competed as Christa Luding for Germany);
Erwina Ryś-Ferens POL SSK 1976—1988 0–0–2 1978 Lake Placid bronze: sprint; 1985 Heerenveen bronze: sprint
Frode Rønning NOR SSK 1980—1988 1–1–2 1978 Lake Placid silver: sprint; 1979 Inzell bronze: sprint; 1981 Grenoble gold: sprint; 1982 Alkmaar bronze: sprint
Lyubov Sadchikova URS SSK 1976 1–0–0 1978 Lake Placid gold: sprint
Aleksandr Safronov URS SSK 1976 1–0–0 1975 Göteborg gold: sprint
Eriko Sanmiya JPN SSK 1998—2002 0–1–0 2001 Inzell silver: sprint
Ard Schenk NED SSK 1964—1972 0–0–2 1971 Inzell bronze: sprint; 1972 Eskilstuna bronze: sprint
Franziska Schenk GER SSK 1994—1998 1–0–2 1995 Milwaukee bronze: sprint; 1996 Heerenveen bronze: sprint; 1997 Hamar gold: sprint
Hiroyasu Shimizu JPN SSK 1994—2006 0–3–3 1993 Ikaho bronze: sprint; 1995 Milwaukee silver: sprint; 1996 Heerenveen silver: sprint; 1999 Calgary bronze: sprint; 2000 Seoul bronze: sprint; 2001 Inzell silver: sprint
Shihomi Shinya JPN SSK 2010 0–0–1 2003 Calgary bronze: sprint
Nataliya Shive-Glebova URS SSK 1984—1988 0–0–1 1984 Trondheim bronze: sprint (competed as Nataliya Glebova)
Chiara Simionato ITA SSK 2002—2010 0–0–1 2006 Heerenveen bronze: sprint
Angela Stahnke-Hauck GDR
GER
SSK 1988—1994 1–2–0 1985 Heerenveen silver: sprint (competed as Angela Stahnke for East Germany); 1990 Tromsø gold: sprint (competed as Angela Hauck for East Germany); 1994 Calgary silver: sprint (competed as Angela Hauck for Germany)
Nina Statkevich URS SSK 1972—1976 0–1–0 1970 West Allis silver: sprint
Roger Strøm NOR SSK 1994—1998 0–1–0 1997 Hamar silver: sprint
Keiichi Suzuki JPN SSK 1964—1972 0–1–0 1970 West Allis silver: sprint
Masaki Suzuki JPN SSK 1968—1976 0–1–0 1974 Innsbruck silver: sprint
Miho Takagi JPN SSK 2010—2018 1–1–0 2019 Heerenveen silver: sprint; 2020 Hamar gold: sprint
Tetiana Tarasova URS SSK 1980 0–1–0 1981 Grenoble silver: sprint
Magne Thomassen NOR SSK 1964—1968 0–0–1 1970 West Allis bronze: sprint
Nick Thometz USA SSK 1984—1992 0–1–0 1987 Sainte Foy silver: sprint
Marianne Timmer NED SSK 1998—2006 1–0–1 2000 Seoul bronze: sprint; 2004 Nagano gold: sprint
Lyudmila Titova URS SSK 1968—1976 1–0–1 1970 West Allis gold: sprint; 1972 Eskilstuna bronze: sprint
Haitske Valentijn-Pijlman NED SSK 1980 0–0–1 1977 Alkmaar bronze: sprint (competed as Haitske Pijlman)
Gerard van Velde NED SSK 1992—2002 0–1–0 2003 Calgary silver: sprint
Kai Verbij NED SSK 2018 1–0–2 2016 Seoul bronze: sprint; 2017 Calgary gold: sprint; 2018 Changchun bronze: sprint
Sabine Völker GER SSK 1998—2006 0–1–2 1998 Berlin silver: sprint; 1999 Calgary bronze: sprint; 2005 Salt Lake City bronze: sprint
Wang Beixing CHN SSK 2006—2014 1–0–0 2009 Moskva gold: sprint
Wang Manli CHN SSK 1998—2006 0–1–0 2006 Heerenveen silver: sprint
Erben Wennemars NED SSK 1998—2006 2–0–2 1998 Berlin bronze: sprint; 2003 Calgary bronze: sprint; 2004 Nagano gold: sprint; 2005 Salt Lake City gold: sprint
Chris Witty USA CTR/SSK 1994—2006 1–1–2 1996 Heerenveen gold: sprint; 1997 Hamar bronze: sprint; 1998 Berlin bronze: sprint; 2000 Seoul silver: sprint
Jenny Wolf GER SSK 2002—2014 1–1–1 2008 Heerenveen gold: sprint; 2009 Moskva silver: sprint; 2010 Obihiro bronze: sprint
Jeremy Wotherspoon CAN SSK 1998—2010 4–4–1 1998 Berlin silver: sprint; 1999 Calgary gold: sprint; 2000 Seoul gold: sprint; 2001 Inzell bronze: sprint; 2002 Hamar gold: sprint; 2003 Calgary gold: sprint; 2004 Nagano silver: sprint; 2005 Salt Lake City silver: sprint; 2008 Heerenveen silver: sprint
Ireen Wüst NED SSK 2006—2018 0–1–0 2007 Hamar silver: sprint
Xue Ruihong CHN SSK 1992—1998 0–1–1 1994 Calgary bronze: sprint; 1997 Hamar silver: sprint
Ye Qiaobo CHN SSK 1992—1994 2–1–0 1991 Inzell silver: sprint; 1992 Oslo gold: sprint; 1993 Ikaho gold: sprint
Aleksey Yesin RUS SSK 2010—2014 0–0–1 2015 Astana bronze: sprint
Sayuri Yoshii JPN SSK 2006—2010 0–1–0 2010 Obihiro silver: sprint
Sheila Young USA SSK 1972—1976 3–0–0 1973 Oslo gold: sprint; 1975 Göteborg gold: sprint; 1976 West Berlin gold: sprint
Yu Jing CHN SSK 2010—2018 2–1–1 2009 Moskva bronze: sprint; 2012 Calgary gold: sprint; 2013 Salt Lake City silver: sprint; 2014 Nagano gold: sprint
Zhang Hong CHN SSK 2014—2018 0–1–1 2012 Calgary bronze: sprint; 2014 Nagano silver: sprint
Igor Zhelezovsky BLR
URS
EUN
SSK 1988—1994 6–0–1 1985 Heerenveen gold: sprint (competed for the Soviet Union); 1986 Karuizawa gold: sprint (competed for the Soviet Union); 1989 Heerenveen gold: sprint (competed for the Soviet Union); 1990 Tromsø bronze: sprint (competed for the Soviet Union); 1991 Inzell gold: sprint (competed for the Soviet Union); 1992 Oslo gold: sprint (competed for the Unified Team); 1993 Ikaho gold: sprint (competed for Belarus)