|
| Event type

Coxed Fours, Men

Date19 – 24 September 1988
StatusOlympic
LocationMi-sa-ri Jo-jeong-gyeong-gi-jang, Hanam
Participants71 from 14 countries

East Germany had won the men’s coxed fours at the last two World Championships and was well-positioned to take gold at the 1988 Summer Olympics. The only other likely challenge might have come from Great Britain, the defending Olympic champions (albeit having performed this feat in the absence of most of the strongest rowing powers, due to the Soviet-led boycott in 1984) and reigning Commonwealth champions. East Germany asserted its dominance immediately, winning its opening round heat in Olympic record time. The other heats were won by Romania, with a crew that included Dimitrie Popescu and Vasile Tomoiagă, who had been runners-up in the 1984 Olympic coxed pairs event, and the United States. In the semi-finals, East Germany once again posted the fastest time, with Great Britain capturing the other heat, and the former maintained its strength through the final and captured the gold medal with ease. Romania came in second nearly three seconds later and New Zealand took bronze after a gap of more than two seconds. Great Britain faltered in the final and placed fourth, far enough away that it was not in contention for a podium spot by the end. Romania’s coxswain Ladislau Lovrenschi won his second Olympic medal at the impressive age of 56, having taken bronze in the coxed pairs in 1972.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1East GermanyGDR6:00.75 (1 h1)6:07.91 (1 h1)6:10.74 (1 h1)Gold
Frank KlawonnBernd EichwurzelBernd NieseckeKarsten SchmelingHendrik Reiher
2RomaniaROU6:10.26 (1 h3)6:09.86 (2 h1)6:13.58 (2 h1)Silver
Dimitrie PopescuIoan SnepValentin RobuVasile TomoiagăMarin GheorgheLadislau Lovrenschi
3New ZealandNZL6:03.35 (3 h1)6:10.41 (3 h1)6:15.78 (3 h1)Bronze
George KeysIan WrightGreg JohnstonChris WhiteAndrew Bird
4Great BritainGBR6:20.89 (5 h1)6:31.11 (1)6:15.22 (1 h2)6:18.08 (4 h1)
Adam CliftJohn MaxeyJohn GarrettMartin CrossVaughan Thomas
5United StatesUSA6:08.36 (1 h2)6:15.30 (2 h2)6:18.47 (5 h1)
John TerwilligerChris HuntingtonTom DarlingJohn WaltersMark Zembsch
6YugoslaviaYUG6:12.33 (3 h2)6:15.72 (3 h2)6:23.28 (6 h1)
Sead MarušićLazo PivačZlatko CelentVladimir BanjanacDario Varga
7West GermanyFRG6:02.98 (2 h1)6:15.87 (4 h2)6:42.65 (1 h2)
Roland BaarWolfgang KlapheckChristoph KorteAndreas LütkefelsMartin Ruppel
8CzechoslovakiaTCH6:11.25 (2 h2)6:20.42 (5 h1)6:43.64 (2 h2)
Milan DolečekOldřich HejdušekPetr HlídekDušan MacháčekMichal Šubrt
9CanadaCAN6:15.21 (5 h2)6:33.05 (3)6:17.36 (6 h2)6:44.95 (3 h2)
Harold BackerJohn HouldingRobert MarlandTerry PaulBrian Saunderson
10ItalyITA6:06.09 (4 h1)6:32.14 (2)6:15.93 (4 h1)6:45.39 (4 h2)
Giuseppe CarandoLeonardo MassaAntonio MaurogiovanniGiovanni MiccoliDino Lucchetta
DNS r4/4SwitzerlandSUI6:27.52 (3 h3)7:55.92 (6 h1)
Martin HoneggerMarcel HotzBruno SaileGünter SchneiderJörg Weitnauer
DNS r4/4Soviet UnionURS6:16.53 (2 h3)6:16.69 (5 h2)
Sigitas KučinskasJonas NarmontasVladimir RomanishinSergey TitovIgor Zotov
4 h1 r2/4SpainESP6:14.69 (4 h2)6:34.36 (4)
Agustín AlarcónBaltasar MárquezJosé Ramón OyarzábalIbón UrbietaFrancisco Javier Viñolas
5 h1 r2/4Republic of KoreaKOR6:57.99 (4 h3)7:19.22 (5)
Jeong Jae-WonGang Man-GuLee Tae-HwaPark Seong-NaeYang Gwang-Jae

Round One (19 September 1988)

Top three finishers in each heat advanced to semi-finals

Heat One (10:25)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR6:00.751:25.91 (2)
1:31.24 (2)
2:57.15 (2)
1:31.81 (2)
4:28.96 (1)
1:31.79 (2)
Q OB
Bernd EichwurzelFrank KlawonnBernd NieseckeHendrik ReiherKarsten Schmeling
2West GermanyFRG6:02.981:27.81 (3)
1:32.95 (4)
3:00.76 (4)
1:31.36 (1)
4:32.12 (3)
1:30.86 (1)
Q
Roland BaarWolfgang KlapheckChristoph KorteAndreas LütkefelsMartin Ruppel
3New ZealandNZL6:03.351:24.90 (1)
1:31.43 (3)
2:56.33 (1)
1:33.63 (4)
4:29.96 (2)
1:33.39 (4)
Q
Andrew BirdGreg JohnstonGeorge KeysChris WhiteIan Wright
4ItalyITA6:06.091:28.93 (5)
1:31.06 (1)
2:59.99 (3)
1:32.90 (3)
4:32.89 (4)
1:33.20 (3)
Giuseppe CarandoLeonardo MassaAntonio MaurogiovanniGiovanni MiccoliDino Lucchetta
5Great BritainGBR6:20.891:28.49 (4)
1:33.48 (5)
3:01.97 (5)
1:34.47 (5)
4:36.44 (5)
1:44.45 (5)
Adam CliftJohn MaxeyJohn Garrett 1Martin CrossVaughan Thomas

Heat Two (10:33)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1United StatesUSA6:08.361:28.95 (3)
1:31.17 (1)
3:00.12 (1)
1:33.60 (1)
4:33.72 (1)
1:34.64 (4)
Q
John TerwilligerChris HuntingtonTom DarlingJohn Walters 2Mark Zembsch
2CzechoslovakiaTCH6:11.251:28.09 (1)
1:33.22 (2)
3:01.31 (2)
1:35.76 (2)
4:37.07 (2)
1:34.18 (3)
Q
Milan DolečekOldřich HejdušekPetr HlídekDušan MacháčekMichal Šubrt
3YugoslaviaYUG6:12.331:29.49 (4)
1:34.37 (=4)
3:03.86 (4)
1:36.65 (5)
4:40.51 (4)
1:31.82 (1)
Q
Vladimir BanjanacZlatko CelentSead MarušićLazo PivačDario Varga
4SpainESP6:14.691:28.54 (2)
1:34.37 (=4)
3:02.91 (3)
1:36.34 (3)
4:39.25 (3)
1:35.44 (5)
Agustín AlarcónBaltasar MárquezJosé Ramón OyarzábalIbón UrbietaFrancisco Javier Viñolas
5CanadaCAN6:15.211:32.04 (5)
1:34.02 (3)
3:06.06 (5)
1:36.62 (4)
4:42.68 (5)
1:32.53 (2)
Harold BackerJohn HouldingRobert MarlandTerry PaulBrian Saunderson

Heat Three (10:43)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1RomaniaROU6:10.261:26.59 (1)
1:31.94 (1)
2:58.53 (1)
1:34.32 (1)
4:32.85 (1)
1:37.41 (1)
Q
Marin GheorgheDimitrie PopescuValentin RobuIoan SnepVasile Tomoiagă
2Soviet UnionURS6:16.531:27.20 (2)
1:34.42 (2)
3:01.62 (2)
1:35.30 (2)
4:36.92 (2)
1:39.61 (2)
Q
Sigitas KučinskasJonas NarmontasVladimir RomanishinSergey TitovIgor Zotov
3SwitzerlandSUI6:27.521:30.83 (3)
1:36.22 (3)
3:07.05 (3)
1:39.59 (3)
4:46.64 (3)
1:40.88 (3)
Q
Martin HoneggerMarcel HotzBruno SaileGünter SchneiderJörg Weitnauer
4Republic of KoreaKOR6:57.991:37.89 (4)
1:45.27 (4)
3:23.16 (4)
1:48.26 (4)
5:11.42 (4)
1:46.57 (4)
Jeong Jae-WonGang Man-GuLee Tae-HwaPark Seong-NaeYang Gwang-Jae

Round One Repêchage (21 September 1988 — 10:20)

Top three finishers advanced to semi-finals

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Great BritainGBR6:31.111:33.62 (3)
1:39.07 (1)
3:12.69 (1)
1:31.20 (2)
4:43.89 (1)
1:47.22 (4)
Q
Adam CliftMartin CrossJohn GarrettJohn MaxeyVaughan Thomas
2ItalyITA6:32.141:33.16 (2)
1:40.32 (3)
3:13.48 (2)
1:42.10 (4)
4:55.58 (2)
1:36.56 (2)
Q
Giuseppe CarandoLeonardo MassaAntonio MaurogiovanniGiovanni MiccoliDino Lucchetta
3CanadaCAN6:33.051:35.41 (4)
1:39.91 (2)
3:15.32 (4)
1:43.09 (5)
4:58.41 (4)
1:34.64 (1)
Q
Harold BackerJohn HouldingRobert MarlandTerry PaulBrian Saunderson
4SpainESP6:34.361:32.78 (1)
1:41.98 (4)
3:14.76 (3)
1:42.01 (3)
4:56.77 (3)
1:37.59 (3)
Agustín AlarcónBaltasar MárquezJosé Ramón OyarzábalIbón UrbietaFrancisco Javier Viñolas
5Republic of KoreaKOR7:19.221:40.05 (5)
1:52.40 (5)
3:32.45 (5)
1:30.48 (1)
5:02.93 (5)
2:16.29 (5)
Jeong Jae-WonGang Man-GuLee Tae-HwaPark Seong-NaeYang Gwang-Jae

Semi-Finals (22 September 1988)

Top three finishers in each heat advanced to final

Heat One (15:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR6:07.911:27.40 (2)
1:32.03 (2)
2:59.43 (2)
1:34.00 (2)
4:33.43 (1)
1:34.48 (3)
Q
Bernd EichwurzelFrank KlawonnBernd NieseckeHendrik ReiherKarsten Schmeling
2RomaniaROU6:09.861:27.01 (1)
1:31.96 (1)
2:58.97 (1)
1:36.24 (3)
4:35.21 (2)
1:34.65 (4)
Q
Marin GheorgheDimitrie PopescuValentin RobuIoan SnepVasile Tomoiagă
3New ZealandNZL6:10.411:29.63 (5)
1:35.40 (6)
3:05.03 (5)
1:33.02 (1)
4:38.05 (3)
1:32.36 (1)
Q
Andrew BirdGreg JohnstonGeorge KeysChris WhiteIan Wright
4ItalyITA6:15.931:30.62 (6)
1:34.81 (5)
3:05.43 (6)
1:37.11 (4)
4:42.54 (5)
1:33.39 (2)
Giuseppe CarandoLeonardo MassaAntonio MaurogiovanniGiovanni MiccoliDino Lucchetta
5CzechoslovakiaTCH6:20.421:29.03 (4)
1:34.39 (4)
3:03.42 (4)
1:37.93 (5)
4:41.35 (4)
1:39.07 (5)
Milan DolečekOldřich HejdušekPetr HlídekDušan MacháčekMichal Šubrt
6SwitzerlandSUI7:55.921:27.81 (3)
1:33.03 (3)
3:00.84 (3)
2:13.49 (6)
5:14.33 (6)
2:41.59 (6)
Martin HoneggerMarcel HotzBruno SaileGünter SchneiderJörg Weitnauer

Heat Two (15:12)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Great BritainGBR6:15.221:31.92 (5)
1:35.39 (2)
3:07.31 (5)
1:36.91 (4)
4:44.22 (5)
1:31.00 (1)
Q
Adam CliftMartin CrossJohn GarrettJohn MaxeyVaughan Thomas
2United StatesUSA6:15.301:28.07 (1)
1:33.59 (1)
3:01.66 (1)
1:37.24 (5)
4:38.90 (1)
1:36.40 (6)
Q
John TerwilligerChris HuntingtonTom DarlingJohn WaltersMark Zembsch
3YugoslaviaYUG6:15.721:30.20 (4)
1:36.75 (5)
3:06.95 (4)
1:36.07 (3)
4:43.02 (4)
1:32.70 (3)
Q
Vladimir BanjanacZlatko CelentSead MarušićLazo PivačDario Varga
4West GermanyFRG6:15.871:29.17 (3)
1:35.57 (3)
3:04.74 (3)
1:36.06 (2)
4:40.80 (2)
1:35.07 (4)
Roland BaarWolfgang KlapheckChristoph KorteAndreas LütkefelsMartin Ruppel
5Soviet UnionURS6:16.691:28.66 (2)
1:35.58 (4)
3:04.24 (2)
1:37.29 (6)
4:41.53 (3)
1:35.16 (5)
Sigitas KučinskasJonas NarmontasVladimir RomanishinSergey TitovIgor Zotov
6CanadaCAN6:17.361:32.69 (6)
1:36.95 (6)
3:09.64 (6)
1:35.69 (1)
4:45.33 (6)
1:32.03 (2)
Harold BackerJohn HouldingRobert MarlandTerry PaulBrian Saunderson

Final Round (23 – 24 September 1988)

A Final (24 September 1988 — 10:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR6:10.741:30.57 (1)
1:34.54 (1)
3:05.11 (1)
1:33.96 (2)
4:39.07 (1)
1:31.67 (2)
Frank KlawonnBernd EichwurzelBernd NieseckeKarsten SchmelingHendrik Reiher
2RomaniaROU6:13.581:31.69 (3)
1:36.04 (4)
3:07.73 (3)
1:33.86 (1)
4:41.59 (2)
1:31.99 (3)
Dimitrie PopescuIoan SnepValentin RobuVasile TomoiagăLadislau Lovrenschi
3New ZealandNZL6:15.781:31.29 (2)
1:36.03 (3)
3:07.32 (2)
1:35.06 (3)
4:42.38 (3)
1:33.40 (5)
George KeysIan WrightGreg JohnstonChris WhiteAndrew Bird
4Great BritainGBR6:18.081:34.25 (5)
1:37.85 (6)
3:12.10 (6)
1:35.82 (5)
4:47.92 (6)
1:30.16 (1)
Adam CliftJohn MaxeyJohn GarrettMartin CrossVaughan Thomas
5United StatesUSA6:18.471:33.03 (4)
1:37.14 (5)
3:10.17 (4)
1:35.10 (4)
4:45.27 (4)
1:33.20 (4)
John TerwilligerChris HuntingtonTom DarlingJohn WaltersMark Zembsch
6YugoslaviaYUG6:23.281:34.92 (6)
1:35.85 (2)
3:10.77 (5)
1:36.41 (6)
4:47.18 (5)
1:36.10 (6)
Sead MarušićLazo PivačZlatko CelentVladimir BanjanacDario Varga

B Final (23 September 1988 — 9:42)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1West GermanyFRG6:42.651:35.02 (2)
1:41.96 (2)
3:16.98 (2)
1:45.91 (4)
5:02.89 (3)
1:39.76 (1)
Roland BaarWolfgang KlapheckChristoph KorteAndreas LütkefelsMartin Ruppel
2CzechoslovakiaTCH6:43.641:33.93 (1)
1:42.18 (4)
3:16.11 (1)
1:45.39 (3)
5:01.50 (1)
1:42.14 (3)
Milan DolečekOldřich HejdušekPetr HlídekDušan MacháčekMichal Šubrt
3CanadaCAN6:44.951:38.39 (4)
1:41.21 (1)
3:19.60 (4)
1:44.41 (2)
5:04.01 (4)
1:40.94 (2)
Harold BackerJohn HouldingRobert MarlandTerry PaulBrian Saunderson
4ItalyITA6:45.391:35.94 (3)
1:42.16 (3)
3:18.10 (3)
1:43.99 (1)
5:02.09 (2)
1:43.30 (4)
Giuseppe CarandoLeonardo MassaAntonio MaurogiovanniGiovanni MiccoliDino Lucchetta