|
| Event type

Beach Volleyball, Girls

Date
StatusYOG
LocationBeach Volley Venue, Youth Olympic Sports Park, Pukou, Nanjing
Participants72 from 36 countries
FormatRound-robin pools followed by single-eliimination tournament.
PosTeamNOCGPWLPtsSetsPoints
1BrazilBRA– - –– - –Gold
Ana Patrícia Ramos
Eduarda Lisboa
2CanadaCAN– - –– - –Silver
Megan McNamara
Nicole McNamara
3GermanyGER– - –– - –Bronze
Lisa Arnholdt
Sarah Schneider
4Russian FederationRUS– - –– - –
Nadezhda Makroguzova
Darya Rudykh
=5ArgentinaARG– - –– - –
Camila Hiruela
Irene Verasio
=5AustriaAUT– - –– - –
Mona Gesslbauer
Julia Radl
=5Czech RepublicCZE– - –– - –
Kristýna Adamčíková
Kateřina Valková
=5United StatesUSA– - –– - –
Skylar Caputo
Zana Muno
=9ItalyITA– - –– - –
Irene Enzo
Michela Lantignotti
=9LatviaLAT– - –– - –
Tīna Graudiņa
Anastasija Kravčenoka
=9ParaguayPAR– - –– - –
Érika Mongelos
Michelle Valiente
=9Puerto RicoPUR– - –– - –
Lina Bernier
Valeria Cajigas
=9SwitzerlandSUI– - –– - –
Dunja Gerson
Esther Rohrer
=9ThailandTHA– - –– - –
Sirinuch Kawfong
Saowaros Tangkaeo
=9TurkeyTUR– - –– - –
Esra Betül Çetin
Selin Yurtsever
=9UruguayURU– - –– - –
Lia Fortunati
María Florencia Rotti
=17AustraliaAUS– - –– - –
Phoebe Bell
Britt Kendall
=17BoliviaBOL– - –– - –
María Fernanda Maida
Melanie Vargas
=17EcuadorECU– - –– - –
Valeria Batioja
Mishelle Molina
=17FranceFRA– - –– - –
Lezana Placette
Alexia Richard
=17IndonesiaINA– - –– - –
Nanda Ragillia
Riski Dwi Andriani
=17Saint LuciaLCA– - –– - –
Destini Faucher Mondesir
Dala Noel
=17Chinese TaipeiTPE– - –– - –
Pan Tzu-Yi
Song Yu-Rong
=17Trinidad and TobagoTTO– - –– - –
Malika Davidson
Chelsi Ward
=25People's Republic of ChinaCHN– - –– - –
Wang Jiaxi
Yuan Lvwen
=25GuatemalaGUA– - –– - –
Estefanie Bethancourth
Natalia Girón
=25KazakhstanKAZ– - –– - –
Yekaterina Lassyuta
Anna Pimenova
=25RwandaRWA– - –– - –
Lea Uwimbabazi
Seraphine Mukantambara
=25TuvaluTUV– - –– - –
Loluama Eti
Valisi Sakalia
=25VietnamVIE– - –– - –
Lê Thị Bích Vi
Tứ Thị Thu Vân
=31CongoCGO– - –– - –
Petronie Nkoka Ndoungou
Ursia Reine Moyipele
=31GhanaGHA– - –– - –
Doris Douduwa Essel
Esther Essumang
=31NamibiaNAM– - –– - –
Stephanie Palmhert
Kim Seebach
=31NigeriaNGR– - –– - –
Hajara Audu
Jummai Bitrus
=31Sierra LeoneSLE– - –– - –
Kadiatu Haja Conteh
Aminata Turay
=31VanuatuVAN– - –– - –
FloFlo Daniel
Loti Joe

Round One (17 – 22 August 2014)

Top two in each pool and next four best scores advanced to round two.

Group A (17 – 22 August 2014)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN501010 - 1218 - 145
2Tīna Graudiņa / Anastasija KravčenokaLAT4199 - 2217 - 155
3Valeria Batioja / Mishelle MolinaECU3286 - 4188 - 160
4Irene Enzo / Michela LantignottiITA2374 - 6174 - 156
5Yekaterina Lassyuta / Anna PimenovaKAZ1462 - 8133 - 191
6Stephanie Palmhert / Kim SeebachNAM0550 - 1087 - 210

Match #1 Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN Valeria Batioja / Mishelle MolinaECU 2-0
Match #2 Tīna Graudiņa / Anastasija KravčenokaLAT Yekaterina Lassyuta / Anna PimenovaKAZ 2-0
Match #3 Irene Enzo / Michela LantignottiITA Stephanie Palmhert / Kim SeebachNAM 2-0
Match #4 Tīna Graudiņa / Anastasija KravčenokaLAT Valeria Batioja / Mishelle MolinaECU 2-0
Match #5 Irene Enzo / Michela LantignottiITA Yekaterina Lassyuta / Anna PimenovaKAZ 2-0
Match #6 Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN Stephanie Palmhert / Kim SeebachNAM 2-0
Match #7 Yekaterina Lassyuta / Anna PimenovaKAZ Stephanie Palmhert / Kim SeebachNAM 2-0
Match #8 Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN Tīna Graudiņa / Anastasija KravčenokaLAT 2-1
Match #9 Valeria Batioja / Mishelle MolinaECU Irene Enzo / Michela LantignottiITA 2-0
Match #10 Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN Yekaterina Lassyuta / Anna PimenovaKAZ 2-0
Match #11 Tīna Graudiņa / Anastasija KravčenokaLAT Irene Enzo / Michela LantignottiITA 2-0
Match #12 Valeria Batioja / Mishelle MolinaECU Stephanie Palmhert / Kim SeebachNAM 2-0
Match #13 Valeria Batioja / Mishelle MolinaECU Yekaterina Lassyuta / Anna PimenovaKAZ 2-0
Match #14 Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN Irene Enzo / Michela LantignottiITA 2-0
Match #15 Tīna Graudiņa / Anastasija KravčenokaLAT Stephanie Palmhert / Kim SeebachNAM 2-0

Group B (17 – 22 August 2014)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA501010 - 0168 - 110
2Dunja Gerson / Esther RohrerSUI4198 - 4188 - 180
3Kristýna Adamčíková / Kateřina ValkováCZE3287 - 5180 - 166
4Skylar Caputo / Zana MunoUSA2376 - 6167 - 173
5Lê Thị Bích Vi / Tứ Thị Thu VânVIE1462 - 894 - 168
DNSKadiatu Haja Conteh / Aminata TuraySLE– - –– - –

Match #1 Dunja Gerson / Esther RohrerSUI Kadiatu Haja Conteh / Aminata TuraySLE walkover
Match #2 Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA Skylar Caputo / Zana MunoUSA 2-0
Match #3 Kristýna Adamčíková / Kateřina ValkováCZE Lê Thị Bích Vi / Tứ Thị Thu VânVIE 2-0
Match #4 Skylar Caputo / Zana MunoUSA Kadiatu Haja Conteh / Aminata TuraySLE walkover
Match #5 Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA Kristýna Adamčíková / Kateřina ValkováCZE 2-0
Match #6 Dunja Gerson / Esther RohrerSUI Lê Thị Bích Vi / Tứ Thị Thu VânVIE 2-0
Match #7 Kristýna Adamčíková / Kateřina ValkováCZE Kadiatu Haja Conteh / Aminata TuraySLE walkover
Match #8 Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA Lê Thị Bích Vi / Tứ Thị Thu VânVIE 2-0
Match #9 Dunja Gerson / Esther RohrerSUI Skylar Caputo / Zana MunoUSA 2-1
Match #10 Lê Thị Bích Vi / Tứ Thị Thu VânVIE Kadiatu Haja Conteh / Aminata TuraySLE walkover
Match #11 Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA Dunja Gerson / Esther RohrerSUI 2-0
Match #12 Kristýna Adamčíková / Kateřina ValkováCZE Skylar Caputo / Zana MunoUSA 2-1
Match #13 Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA Kadiatu Haja Conteh / Aminata TuraySLE walkover
Match #14 Dunja Gerson / Esther RohrerSUI Kristýna Adamčíková / Kateřina ValkováCZE 2-1
Match #15 Skylar Caputo / Zana MunoUSA Lê Thị Bích Vi / Tứ Thị Thu VânVIE 2-0

Group C (17 – 22 August 2014)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Lia Fortunati / María Florencia RottiURU4199 - 3188 - 110
2Esra Betül Çetin / Selin YurtseverTUR4199 - 2172 - 107
3Pan Tzu-Yi / Song Yu-RongTPE4198 - 4178 - 147
4Destini Faucher Mondesir / Dala NoelLCA2375 - 6107 - 156
5Loluama Eti / Valisi SakaliaTUV1462 - 843 - 168
DNSHajara Audu / Jummai BitrusNGR– - –– - –

Match #1 Esra Betül Çetin / Selin YurtseverTUR Hajara Audu / Jummai BitrusNGR walkover
Match #2 Pan Tzu-Yi / Song Yu-RongTPE Lia Fortunati / María Florencia RottiURU 2-1
Match #3 Destini Faucher Mondesir / Dala NoelLCA Loluama Eti / Valisi SakaliaTUV 2-0
Match #4 Destini Faucher Mondesir / Dala NoelLCA Hajara Audu / Jummai BitrusNGR walkover
Match #5 Lia Fortunati / María Florencia RottiURU Esra Betül Çetin / Selin YurtseverTUR 2-1
Match #6 Pan Tzu-Yi / Song Yu-RongTPE Loluama Eti / Valisi SakaliaTUV 2-0
Match #7 Loluama Eti / Valisi SakaliaTUV Hajara Audu / Jummai BitrusNGR walkover
Match #8 Esra Betül Çetin / Selin YurtseverTUR Pan Tzu-Yi / Song Yu-RongTPE 2-0
Match #9 Lia Fortunati / María Florencia RottiURU Destini Faucher Mondesir / Dala NoelLCA 2-0
Match #10 Pan Tzu-Yi / Song Yu-RongTPE Hajara Audu / Jummai BitrusNGR walkover
Match #11 Lia Fortunati / María Florencia RottiURU Loluama Eti / Valisi SakaliaTUV 2-0
Match #12 Esra Betül Çetin / Selin YurtseverTUR Destini Faucher Mondesir / Dala NoelLCA 2-0
Match #13 Lia Fortunati / María Florencia RottiURU Hajara Audu / Jummai BitrusNGR walkover
Match #14 Pan Tzu-Yi / Song Yu-RongTPE Destini Faucher Mondesir / Dala NoelLCA 2-1
Match #15 Esra Betül Çetin / Selin YurtseverTUR Loluama Eti / Valisi SakaliaTUV 2-0

Group D (17 – 22 August 2014)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Érika Mongelos / Michelle ValientePAR4199 - 2223 - 158
2Mona Gesslbauer / Julia RadlAUT4198 - 3220 - 178
3Lezana Placette / Alexia RichardFRA4198 - 3215 - 175
4Sirinuch Kawfong / Saowaros TangkaeoTHA2375 - 6204 - 185
5Estefanie Bethancourth / Natalia GirónGUA1462 - 8151 - 182
DNSDoris Douduwa Essel / Esther EssumangGHA– - –– - –

Match #1 Lezana Placette / Alexia RichardFRA Estefanie Bethancourth / Natalia GirónGUA 2-0
Match #2 Mona Gesslbauer / Julia RadlAUT Doris Douduwa Essel / Esther EssumangGHA 2-0
Match #3 Érika Mongelos / Michelle ValientePAR Sirinuch Kawfong / Saowaros TangkaeoTHA 2-0
Match #4 Mona Gesslbauer / Julia RadlAUT Estefanie Bethancourth / Natalia GirónGUA 2-0
Match #5 Sirinuch Kawfong / Saowaros TangkaeoTHA Doris Douduwa Essel / Esther EssumangGHA 2-0
Match #6 Érika Mongelos / Michelle ValientePAR Lezana Placette / Alexia RichardFRA 2-0
Match #7 Érika Mongelos / Michelle ValientePAR Doris Douduwa Essel / Esther EssumangGHA 2-0
Match #8 Lezana Placette / Alexia RichardFRA Mona Gesslbauer / Julia RadlAUT 2-0
Match #9 Sirinuch Kawfong / Saowaros TangkaeoTHA Estefanie Bethancourth / Natalia GirónGUA 2-0
Match #10 Érika Mongelos / Michelle ValientePAR Estefanie Bethancourth / Natalia GirónGUA 2-0
Match #11 Lezana Placette / Alexia RichardFRA Doris Douduwa Essel / Esther EssumangGHA 2-0
Match #12 Mona Gesslbauer / Julia RadlAUT Sirinuch Kawfong / Saowaros TangkaeoTHA 2-0
Match #13 Estefanie Bethancourth / Natalia GirónGUA Doris Douduwa Essel / Esther EssumangGHA 2-0
Match #14 Lezana Placette / Alexia RichardFRA Sirinuch Kawfong / Saowaros TangkaeoTHA 2-1
Match #15 Mona Gesslbauer / Julia RadlAUT Érika Mongelos / Michelle ValientePAR 2-1

Group E (17 – 22 August 2014)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER501010 - 0210 - 111
2Nanda Ragillia / Riski Dwi AndrianiINA4198 - 2199 - 159
3María Fernanda Maida / Melanie VargasBOL3286 - 4179 - 162
4Malika Davidson / Chelsi WardTTO1462 - 8137 - 196
5Wang Jiaxi / Yuan LvwenCHN1462 - 8133 - 187
6Petronie Nkoka Ndoungou / Ursia Reine MoyipeleCGO1462 - 883 - 168

Match #1 María Fernanda Maida / Melanie VargasBOL Petronie Nkoka Ndoungou / Ursia Reine MoyipeleCGO 2-0
Match #2 Nanda Ragillia / Riski Dwi AndrianiINA Wang Jiaxi / Yuan LvwenCHN 2-0
Match #3 Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER Malika Davidson / Chelsi WardTTO 2-0
Match #4 Nanda Ragillia / Riski Dwi AndrianiINA Malika Davidson / Chelsi WardTTO 2-0
Match #5 Petronie Nkoka Ndoungou / Ursia Reine MoyipeleCGO Wang Jiaxi / Yuan LvwenCHN 2-0
Match #6 Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER María Fernanda Maida / Melanie VargasBOL 2-0
Match #7 Malika Davidson / Chelsi WardTTO Petronie Nkoka Ndoungou / Ursia Reine MoyipeleCGO 2-0
Match #8 Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER Nanda Ragillia / Riski Dwi AndrianiINA 2-0
Match #9 María Fernanda Maida / Melanie VargasBOL Wang Jiaxi / Yuan LvwenCHN 2-0
Match #10 Wang Jiaxi / Yuan LvwenCHN Malika Davidson / Chelsi WardTTO 2-0
Match #11 Nanda Ragillia / Riski Dwi AndrianiINA María Fernanda Maida / Melanie VargasBOL 2-0
Match #12 Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER Petronie Nkoka Ndoungou / Ursia Reine MoyipeleCGO 2-0
Match #13 Nanda Ragillia / Riski Dwi AndrianiINA Petronie Nkoka Ndoungou / Ursia Reine MoyipeleCGO 2-0
Match #14 María Fernanda Maida / Melanie VargasBOL Malika Davidson / Chelsi WardTTO 2-0
Match #15 Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER Wang Jiaxi / Yuan LvwenCHN 2-0

Group F (17 – 22 August 2014)

PosPlayerNOCGPWLPtsSetsPoints
1Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS501010 - 1230 - 166
2Camila Hiruela / Irene VerasioARG4199 - 4240 - 210
3Lina Bernier / Valeria CajigasPUR3287 - 5226 - 190
4Phoebe Bell / Britt KendallAUS2376 - 6202 - 189
5Lea Uwimbabazi / Seraphine MukantambaraRWA1462 - 8127 - 201
6FloFlo Daniel / Loti JoeVAN0550 - 10141 - 210

Match #1 Phoebe Bell / Britt KendallAUS Lea Uwimbabazi / Seraphine MukantambaraRWA 2-0
Match #2 Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS Camila Hiruela / Irene VerasioARG 2-1
Match #3 Lina Bernier / Valeria CajigasPUR FloFlo Daniel / Loti JoeVAN 2-0
Match #4 Lea Uwimbabazi / Seraphine MukantambaraRWA FloFlo Daniel / Loti JoeVAN 2-0
Match #5 Camila Hiruela / Irene VerasioARG Phoebe Bell / Britt KendallAUS 2-1
Match #6 Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS Lina Bernier / Valeria CajigasPUR 2-0
Match #7 Camila Hiruela / Irene VerasioARG FloFlo Daniel / Loti JoeVAN 2-0
Match #8 Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS Phoebe Bell / Britt KendallAUS 2-0
Match #9 Lina Bernier / Valeria CajigasPUR Lea Uwimbabazi / Seraphine MukantambaraRWA 2-0
Match #10 Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS Lea Uwimbabazi / Seraphine MukantambaraRWA 2-0
Match #11 Camila Hiruela / Irene VerasioARG Lina Bernier / Valeria CajigasPUR 2-1
Match #12 Phoebe Bell / Britt KendallAUS FloFlo Daniel / Loti JoeVAN 2-0
Match #13 Camila Hiruela / Irene VerasioARG Lea Uwimbabazi / Seraphine MukantambaraRWA 2-0
Match #14 Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS FloFlo Daniel / Loti JoeVAN 2-0
Match #15 Lina Bernier / Valeria CajigasPUR Phoebe Bell / Britt KendallAUS 2-1

Round Two (24 August 2014 — 18:00)

Match #1 Sirinuch Kawfong / Saowaros TangkaeoTHA Pan Tzu-Yi / Song Yu-RongTPE 21-15, 12-12, 15-6
Match #2 Skylar Caputo / Zana MunoUSA Lezana Placette / Alexia RichardFRA 21-17, 21-14
Match #3 Dunja Gerson / Esther RohrerSUI Destini Faucher Mondesir / Dala NoelLCA 21-11, 21-11
Match #4 Kristýna Adamčíková / Kateřina ValkováCZE Valeria Batioja / Mishelle MolinaECU 18-21, 21-17, 17-15
Match #5 Mona Gesslbauer / Julia RadlAUT Phoebe Bell / Britt KendallAUS 21-13, 21-13
Match #6 Irene Enzo / Michela LantignottiITA María Fernanda Maida / Melanie VargasBOL 21-7, 21-18
Match #7 Camila Hiruela / Irene VerasioARG Malika Davidson / Chelsi WardTTO 21-13, 21-13
Match #8 Nanda Ragillia / Riski Dwi AndrianiINA Lina Bernier / Valeria CajigasPUR 21-15, 21-11

Round Three (24 August 2014 — 8:00)

Match #1 Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN Sirinuch Kawfong / Saowaros TangkaeoTHA 21-17, 21-12
Match #2 Skylar Caputo / Zana MunoUSA Tīna Graudiņa / Anastasija KravčenokaLAT 21-14, 19-21, 15-13
Match #3 Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER Dunja Gerson / Esther RohrerSUI 20-22, 21-16, 15-12
Match #4 Kristýna Adamčíková / Kateřina ValkováCZE Érika Mongelos / Michelle ValientePAR 21-15, 23-21
Match #5 Mona Gesslbauer / Julia RadlAUT Lia Fortunati / María Florencia RottiURU 21-19, 21-7
Match #6 Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS Irene Enzo / Michela LantignottiITA 21-16, 21-17
Match #7 Camila Hiruela / Irene VerasioARG Esra Betül Çetin / Selin YurtseverTUR 21-9, 21-18
Match #8 Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA Lina Bernier / Valeria CajigasPUR 21-16, 21-12

Quarter-Finals (25 August 2014 — 15:00)

Match #1 Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN Skylar Caputo / Zana MunoUSA 14-21, 21-18, 15-8
Match #2 Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER Kristýna Adamčíková / Kateřina ValkováCZE 19-21, 21-13, 15-9
Match #3 Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS Mona Gesslbauer / Julia RadlAUT 17-21, 21-11, 16-14
Match #4 Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA Camila Hiruela / Irene VerasioARG 26-24, 21-14

Semi-Finals (26 August 2014 — 15:00)

Match #1 Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER 21-18, 21-18
Match #2 Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS 21-18, 21-19

Final Round (26 August 2014 — 20:00)

Match 1/2 Ana Patrícia Ramos / Eduarda LisboaBRA Megan McNamara / Nicole McNamaraCAN 17-21, 21-13, 16-14
Match 3/4 Lisa Arnholdt / Sarah SchneiderGER Nadezhda Makroguzova / Darya RudykhRUS 21-14, 27-25