Argentina at the 1928 Summer Olympics

Athletics

100 metres, Men Juan Bautista Pina 6 h1 r3/4
Alberto Barucco 3 h11 r1/4
Eduardo Albe 6 h4 r1/4
200 metres, Men Alberto Barucco 3 h5 r2/4
Juan Bautista Pina 3 h11 r1/4
Eduardo Albe DNS
800 metres, Men Serafín Dengra 7 h2 r2/3
Leopoldo Ledesma 4 h8 r1/3
1,500 metres, Men Serafín Dengra 5 h3 r1/2
Leopoldo Ledesma 5 h4 r1/2
5,000 metres, Men José Ribas DNS
10,000 metres, Men José Ribas DNS
110 metres Hurdles, Men Valerio Vallanía AC h1 r1/3
4 × 100 metres Relay, Men Argentina DNS
Juan Bautista PinaAlberto BaruccoEduardo AlbeValerio Vallanía
High Jump, Men Valerio Vallanía =19 r1/2
Hammer Throw, Men Federico Kleger 7 r1/2

Boxing

Flyweight, Men Juan Trillo =9
Bantamweight, Men Carmelo Robledo =5
Olver Silva DNS
Featherweight, Men Víctor Peralta 2 Silver
Lightweight, Men Pascual Bonfiglio =5
Welterweight, Men Raúl Landini 2 Silver
Héctor Méndez DNS
Middleweight, Men Humberto Curi =5
Light-Heavyweight, Men Víctor Avendaño 1 Gold
Heavyweight, Men Arturo Rodríguez 1 Gold

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Cosme Saavedra 15
Francisco Bonvehi 20
José López 21
Luis de Meyer 41
Road Race, Team, Men Argentina 8
Cosme SaavedraFrancisco BonvehiJosé LópezLuis de Meyer

Cycling Track

Sprint, Men Antonio Malvassi =5
1,000 metres Time Trial, Men Francisco Rodríguez 8

Equestrian Jumping

Individual, Men Amabrio del Villar 34
Raúl Antoli 40
Víctor Fernández 42
Team, Men Argentina 12
Amabrio del VillarRaúl AntoliVíctor Fernández

Fencing

Foil, Individual, Men Óscar Viñas 8 p3 r2/3
Foil, Team, Men Argentina 3 Bronze
Roberto LarrazRaúl AnganuzziLuis LucchettiHéctor LucchettiCarmelo Camet
Épée, Individual, Men Óscar Martínez =10 p1 r2/4
Antonio Villamil =7 p3 r1/4
José Llauró 10 p5 r1/4

Football

Football, Men Argentina 2 Silver
Ángel BossioFernando PaternosterLudovico BidoglioJuan EvaristoLuis Felipe MontiÁngel Segundo MédiciRaimundo OrsiEnrique GainzarainManuel FerreiraDomingo TarasconiAlfredo CarricaberryFeliciano PerduccaOctavio DíazRoberto CherroRodolfo OrlandiniSaúl CalandraLuna Gómez (DNS)Alberto Helman (DNS)Pedro Ochoa (DNS)Natalio Perinetti (DNS)Luis Francisco Weihmuller (DNS)Adolfo Zumelzú (DNS)

Rowing

Coxless Pairs, Men Argentina DNS
Irving BondGuillermo DiddenLeonel Sutton
Coxed Pairs, Men Argentina DNS
Irving BondAlberto ErrecaldeJuan GallegosFrancisco HighamLeonel Sutton
Eights, Men Argentina 2 h1 r4/7
Ernesto BlackPedro BriseArmin MeyerLázaro IturrietaFederico ProbstLeonel SuttonIrving BondGustavo LanusseAlberto ErrecaldeGuillermo Didden (DNS)Jorge Dinard (DNS)Juan Gallegos (DNS)Francisco Higham (DNS)

Sailing

8 metres, Open Cupidon III 8
Carlos SerantesHoracio SeeberMiguel BoschPedro DatesRafael Iglesias

Swimming

100 metres Freestyle, Men Alberto Zorrilla 7
Francisco Uranga 4 h2 r2/3
Emilio Vives DNS
400 metres Freestyle, Men Alberto Zorrilla 1 Gold
1,500 metres Freestyle, Men Alberto Zorrilla 5
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Argentina 4 h1 r1/2
Francisco UrangaAmilcar ÁlvarezEmilio VivesAlberto ZorrillaSantiago Stipanicic (DNS)
100 metres Backstroke, Men Carlos Castro DNS
Alberto Zorrilla DNS

Water Polo

Water Polo, Men Argentina =9
Ricardo BustamenteCarlos CastroFrancisco UrangaJorge MoreauCésar VásquezMario BistolettiLuciano Rovere

Weightlifting

Featherweight, Men Casimiro Vega 21
Lightweight, Men César Garibaldi AC
Middleweight, Men Alfredo Pianta =9

Wrestling

Bantamweight, Greco-Roman, Men Eduardo Bosc =14
Featherweight, Greco-Roman, Men Ricardo Rey =9
Lightweight, Greco-Roman, Men Alberto Barbieri =13
Middleweight, Greco-Roman, Men Antonio Walzer =9
Heavyweight, Greco-Roman, Men Jorge Briola =11