Slovakia at the 2020 Winter Youth Olympics

3-on-3 Ice Hockey

3-on-3 Ice Hockey, Boys Team Red 2 Silver
Juho Lukkari (FIN) • Denys Pasko (UKR) • Lin Wei-Yu (TPE) • Aleks Menc (POL) • Matija Dinić (SRB) • Peter Repčík (SVK) • Mack Stewart (GBR) • Dylan Wesseling (NED) • Tjaš Lesničar (SLO) • Sandor Selvær (NOR) • Jan Hornecker (SUI) • Matthias Bittner (GER) • Maël Halladj (FRA)
Team Brown 3 Bronze
Luka Banek (CRO) • Sai Lake (AUS) • Hugo Galvez (FRA) • Elvis Hsu (HKG) • Axel Ruski-Jones (NZL) • Marlon D'Acunto (GER) • Erik Potšinok (EST) • Evan Nauth (GBR) • Artur Seniut (LTU) • Matyáš Šapovaliv (CZE) • Milán Ivády (HUN) • Rastislav Eliáš (SVK) • Sebastian Aarsund (NOR)
Team Black 4
Rubén Espósito Vigo (ARG) • Lukas Floriantschitz (AUT) • Kerem Alsan (TUR) • Yaroslav Labutkin (RUS) • Yu Jiacong (CHN) • Corne van Stuijvenberg (NED) • Wataru Suzuki (JPN) • Adam Sykora (SVK) • Dominik Pavlata (CZE) • Linas Dėdinas (LTU) • Daniil Karpovich (BLR) • Kalle Varis (FIN) • Matthias Rindone (ITA)
Team Grey 5
Thawab Al-Subaey (QAT) • Alejandro Resendiz (MEX) • Novruz Bayhanov (TKM) • Gosei Daikuhara (JPN) • Timofey Katkov (RUS) • Pablo Mata (ESP) • Sohn Hyun (KOR) • Patrik Melicher (SVK) • Jan Billa (AUT) • Nino Tomov (BUL) • Boldizsár Szalay (HUN) • Lukas Swedin (SWE) • Alexey Baidek (KAZ)
3-on-3 Ice Hockey, Girls Team Black 2 Silver
Angelina Hurschler (SUI) • Courtney Mahoney (AUS) • Zhang Xinyue (CHN) • Chang En-Ni (TPE) • Alicja Mota (POL) • Nikola Janeková (SVK) • Amy Robery (GBR) • Darya Petrova (RUS) • Kimberly Collard (NED) • Luca Márton (HUN) • Reina Sato (JPN) • Emilia Kyrkkö (FIN) • Carlotta Regine (ITA)
Team Blue 3 Bronze
Sidre Özer (TUR) • Valerie Christmann (SUI) • Anna Kot (POL) • Maria Runevska (BUL) • Mirren Foy (GBR) • Zuzana Dobiašová (SVK) • Yana Krasheninina (RUS) • Maya Stöber (GER) • Regina Metzler (HUN) • Karolina Hengelmüller (AUT) • Nikki Sharp (AUS) • Yuna Kusama (JPN) • Aya Juhl Petersen (DEN)
Team Brown 4
Arwen Nylaander (SLO) • Júlia Térmens (ESP) • Nausikää Clement (FRA) • Ximena González (MEX) • Riko Matsumoto (JPN) • Roos Karst (NED) • Celine Mayer (GER) • Barbora Bartáková (CZE) • Tallulah Bryant (NZL) • Alicja Sowa (POL) • Marja Linzbichler (AUT) • Ivana Látková (SVK) • Daniella Lauritzen Pizarro (NOR)
Team Green 5
Melanie Hernández (MEX) • Annie Sommer (FRA) • Huang Chun-Lin (TPE) • Delfina Fattore (ARG) • Chanel Hofverberg (GER) • Emma Donovalová (SVK) • Agata Muraro (ITA) • Ruka Kiyokawa (JPN) • Jessie Taylor (GBR) • Lisa Schröfl (AUT) • Kang Si-Hyun (KOR) • Barbora Dalecká (CZE) • Fruzsina Szabó (HUN)
Team Red 7
Sonia David (ROU) • Valeria Ansoleaga (ESP) • Kao Wei-Ting (TPE) • Nie Xinrui (CHN) • Abby Rowbotham (GBR) • Zoe Mächler (SUI) • Mila Lutteral (ARG) • Barbora Kapičáková (SVK) • Alina Ichayeva (RUS) • Beatrice Storesund (NOR) • Andrea Trnková (CZE) • Felicity Luby (GER) • Anita Origlio (FRA)

Alpine Skiing

Super G, Boys Teo Žampa 21
Giant Slalom, Boys Teo Žampa 26
Slalom, Boys Teo Žampa 37
Combined, Boys Teo Žampa 24
Super G, Girls Rebeka Jančová 8
Giant Slalom, Girls Rebeka Jančová 14
Slalom, Girls Rebeka Jančová 15
Combined, Girls Rebeka Jančová 4

Biathlon

7.5 kilometres Sprint, Boys Matej Gregor 46
Matej Badáň 78
Bruno Matovič 83
12.5 kilometres, Boys Matej Gregor 61
Bruno Matovič 80
Matej Badáň 93
6 kilometres Sprint, Girls Ema Kapustová 8
Barbara Skačanová DNS
Sára Pacerová DNS
10 kilometres, Girls Ema Kapustová 21
Barbara Skačanová 36
Sára Pacerová 72
2 × 6 kilometres and 2 × 7.5 kilometres Relay, Mixed Youth Slovakia 21
Ema KapustováSára PacerováMatej GregorBruno Matovič
6 and 7.5 kilometres Single Relay, Mixed Youth Slovakia 22
Sára PacerováMatej Badáň

Bobsleigh

Monobob, Boys Martin Sviták 10
Monobob, Girls Viktória Čerňanská 2 Silver

Cross Country Skiing

Sprint, Boys Matúš Oravec 60
Denis Tilesch 73
10 kilometres, Boys Denis Tilesch 39
Matúš Oravec 56
Cross, Boys Denis Tilesch 55
Matúš Oravec 58
Sprint, Girls Kristína Sivoková 27
Timea Mazúrová 47
5 kilometres, Girls Kristína Sivoková 23
Timea Mazúrová 50
Cross, Girls Kristína Sivoková 30
Timea Mazúrová 52

Freestyle Skiing

Ski Cross, Boys Jakub Válek 20
Ski Cross, Girls Kayla Anna Lozáková 18

Ice Hockey

Ice Hockey, Girls Slovakia 3 Bronze
Laura MedviďováTereza BelkováEmma Bianka ŽivčákováLea GiertlováMária NemčekováNikola JanekováLaura JancsóováHana FančovičováLea GlosíkováBarbora KapičákováEmma DonovalováZuzana DobiašováNina HudákováKristína SlovákováLily SternViktória KučerováSimona Macková (DNS)

Luge

Singles, Boys Dávid Lihoň 16
Vratislav Varga 19
Doubles, Boys Slovakia 5
Vratislav VargaMetod Majerčák
Singles, Girls Nikola Trembošová 17
Bianka Petríková 19
Doubles, Girls Slovakia 7
Bianka PetríkováNikola Trembošová
Relay, Mixed Youth Slovakia AC
Nikola TrembošováDávid LihoňVratislav VargaMetod Majerčák

Mixed Sports

Freestyle/Snowboard Relay, Mixed Youth Mixed Team 11 14
Madeline Lochte-Bono (USA) • Kayla Anna Lozáková (SVK) • Theo McLemore (USA) • Jakub Válek (SVK)

Short Track Speed Skating

500 metres, Girls Petra Rusnáková 6
1,000 metres, Girls Petra Rusnáková 5
3000 metres Relay, Mixed Youth Team E 8
Haruna Nagamori (JPN) • Petra Rusnáková (SVK) • Li Kongchao (CHN) • Julian Macaraeg (PHI)

Ski Mountaineering

Sprint, Boys Matúš Černek 23
Individual, Boys Matúš Černek 16
Sprint, Girls Laura Kovárová 18
Individual, Girls Laura Kovárová 19
Relay, Mixed Youth Europe 9
Yevgeniya Dolzhenkova (RUS) • Matúš Černek (SVK) • Laura Kovárová (SVK) • Nikita Filippov (RUS)

Snowboarding

Slopestyle, Girls Eva Hanicová 13
Boardercross, Girls Katarína Pitoňáková 21
Big Air, Girls Eva Hanicová 20