|
| Event type

Bantamweight (≤54 kilograms), Men

Date25 August – 5 September 1960
StatusOlympic
LocationPalazzo dello Sport, Roma
Participants32 from 32 countries
FormatSingle elimination tournament.

The favorite was the Soviet fighter Oleg Grigoryev, who had been 1957 European Champion and Soviet Champion in 1958. In the third round he won a highly disputed decision over Britain’s Frankie Taylor, 3-2. The British team protested and although it was not allowed, the three judges who voted for Grigoryev were removed from the Olympic boxing tournament. Grigoryev won his gold medal by defeating Italy’s Primo Zamparini in the final match, winning another 3-2 split decision. Grigoryev would go on to win the 1962 European bantamweight title, and the 1961 and 1962 World Army titles. Zamparini won a silver at the 1961 European championships.

PosBoxerNOC
1Oleg GrigoryevURSGold
2Primo ZampariniITASilver
=3Brunon BendigPOLBronze
=3Ollie TaylorAUSBronze
=5Thein MyintMYA
=5Horst RascherGER
=5Alfonso CarbajoESP
=5Jerry ArmstrongUSA
=9Muhammad NasirPAK
=9Frankie TaylorGBR
=9Jan de RooijNED
=9József NagyHUN
=9Nicolae PuiuROU
=9Peter WeissAUT
=9Katsuo HagaJPN
=9Paddy KennyIRL
=17Charles ReiffLUX
=17Sadegh Ali Akbarzadeh KhoiIRI
=17Valdemiro Claudiano PintoBRA
=17Paavo RoininenFIN
=17John SentongoUGA
=17Jean ParraFRA
=17Marcel BellefeuilleCAN
=17Tamar Ben HassanTUN
=17Ahmed BouazzaMAR
=17Oei Hok TiangINA
=17Joseph Oboh KaluNGR
=17Panagiotis KostarellosGRE
=17Carlos CañeteARG
=17Emile AnnerSUI
=17Gang Chun-WonKOR
32Stoyan PetkovBUL
DNSYuan Sze-HoTPE

Round One (25 August 1960)

Winner of each match advanced to the second round.

Match #1 Thein MyintMYA Bye
Match #2 Charles ReiffLUX Bye
Match #3 Sadegh Ali Akbarzadeh KhoiIRI Bye
Match #4 Muhammad NasirPAK Bye
Match #5 Valdemiro Claudiano PintoBRA Bye
Match #6 Oleg GrigoryevURS Bye
Match #7 Frankie TaylorGBR Bye
Match #8 Paavo RoininenFIN Bye
Match #9 Yuan Sze-HoTPE Bye
Match #10 Jan de RooijNED Bye
Match #11 John SentongoUGA Bye
Match #12 Brunon BendigPOL Bye
Match #13 Jean ParraFRA Bye
Match #14 József NagyHUN Bye
Match #15 Marcel BellefeuilleCAN Bye
Match #16 Horst RascherGER Bye
Match #17 Nicolae PuiuROU Bye
Match #18 Tamar Ben HassanTUN Bye
Match #19 Ollie TaylorAUS Bye
Match #20 Ahmed BouazzaMAR Bye
Match #21 Oei Hok TiangINA Bye
Match #22 Peter WeissAUT Bye
Match #23 Joseph Oboh KaluNGR Bye
Match #24 Alfonso CarbajoESP Bye
Match #25 Panagiotis KostarellosGRE Bye
Match #26 Primo ZampariniITA Bye
Match #27 Katsuo HagaJPN Bye
Match #28 Carlos CañeteARG Bye
Match #29 Emile AnnerSUI Bye
Match #30 Paddy KennyIRL Bye
Match #31 Gang Chun-WonKOR Bye
Match #32 Jerry ArmstrongUSA Stoyan PetkovBUL Decision (5 - 0)

Round Two (27 – 29 August 1960)

Winner of each match advanced to the third round.

Match #1 Thein MyintMYA Charles ReiffLUX Decision (5 - 0)
Match #2 Muhammad NasirPAK Sadegh Ali Akbarzadeh KhoiIRI Decision (4 - 1)
Match #3 Oleg GrigoryevURS Valdemiro Claudiano PintoBRA Decision (5 - 0)
Match #4 Frankie TaylorGBR Paavo RoininenFIN Knock Out (Round 1)
Match #5 Jan de RooijNED Yuan Sze-HoTPE Walkover
Match #6 Brunon BendigPOL John SentongoUGA Decision (5 - 0)
Match #7 József NagyHUN Jean ParraFRA Decision (3 - 2)
Match #8 Horst RascherGER Marcel BellefeuilleCAN Decision (5 - 0)
Match #9 Nicolae PuiuROU Tamar Ben HassanTUN Decision (4 - 1)
Match #10 Ollie TaylorAUS Ahmed BouazzaMAR Decision (5 - 0)
Match #11 Peter WeissAUT Oei Hok TiangINA Decision (5 - 0)
Match #12 Alfonso CarbajoESP Joseph Oboh KaluNGR Decision (5 - 0)
Match #13 Primo ZampariniITA Panagiotis KostarellosGRE Decision (5 - 0)
Match #14 Katsuo HagaJPN Carlos CañeteARG Decision (5 - 0)
Match #15 Paddy KennyIRL Emile AnnerSUI Decision (5 - 0)
Match #16 Jerry ArmstrongUSA Gang Chun-WonKOR Decision (4 - 1)

Round Three (1 September 1960)

Winner of each match advanced to the quarter-finals.

Match #1 Thein MyintMYA Muhammad NasirPAK Decision (5 - 0)
Match #2 Oleg GrigoryevURS Frankie TaylorGBR Decision (3 - 2)
Match #3 Brunon BendigPOL Jan de RooijNED Decision (5 - 0)
Match #4 Horst RascherGER József NagyHUN Decision (4 - 1)
Match #5 Ollie TaylorAUS Nicolae PuiuROU Decision (3 - 2)
Match #6 Alfonso CarbajoESP Peter WeissAUT Decision (4 - 1)
Match #7 Primo ZampariniITA Katsuo HagaJPN Decision (5 - 0)
Match #8 Jerry ArmstrongUSA Paddy KennyIRL Decision (3 - 2)

Quarter-Finals (2 September 1960)

Winner of each match advanced to the semi-finals.

Match #1 Oleg GrigoryevURS Thein MyintMYA Walkover
Match #2 Brunon BendigPOL Horst RascherGER Decision (3 - 2)
Match #3 Ollie TaylorAUS Alfonso CarbajoESP Decision (4 - 1)
Match #4 Primo ZampariniITA Jerry ArmstrongUSA Decision (4 - 1)

Semi-Finals (3 September 1960 — 21:00)

Winner of each match advanced to the final match.

Match #1 Oleg GrigoryevURS Brunon BendigPOL Decision (4 - 1)
Match #2 Primo ZampariniITA Ollie TaylorAUS Decision (5 - 0)

Final Round (5 September 1960 — 21:00)

Match 1/2 Oleg GrigoryevURS Primo ZampariniITA Decision (3 - 2)