|
| Event type

Singles, Men

Date17 – 25 September 2000
StatusOlympic
LocationState Sports Centre, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Participants64 from 35 countries
FormatRound-robin qualifying pools, followed by single-elimination tournament. Top 16 seeded directly into single-elimination.

The men’s singles was expected to come down to the last two Chinese world champions, Kong Linghui, known as King Kong, and the 1996 gold medalist, Liu Guoliang and 1999 World Champion. Liu had failed two doping tests for testosterone after the 1999 World Championships, but was reinstated for the Sydney Olympics. The International Table Tennis Federation ( ITTF) cleared Liu’s name after a three-month-long investigation showed no evidence for exogenous origin of epitestosterone in Liu’s samples and declared that there was no doping offense. In the semi-finals Liu went out to the 1992 Olympic champion Jan-Ove Waldner in straight games. That set up the final between Kong and Waldner. They split the first four games but Kong raced ahead 10-1 in the final. Waldner fought back, but Kong finished strongly, winning the gold medal in five games.

PosCompetitor(s)NOC
1Kong LinghuiCHNGold
2Jan-Ove WaldnerSWESilver
3Liu GuoliangCHNBronze
4Jörgen PerssonSWE
=5Jörg RoßkopfGER
=5Liu GuozhengCHN
=5Uladzimir SamsonauBLR
=5Werner SchlagerAUT
=9Chiang Peng-LungTPE
=9Christophe LegoûtFRA
=9Damien ÉloiFRA
=9Jean-Michel SaiveBEL
=9Koji MatsushitaJPN
=9Lucjan BłaszczykPOL
=9Timo BollGER
=9Toshio TasakiJPN
=17Chang Yen-ShuTPE
=17Cheung YukHKG
=17Danny HeisterNED
=17Jean-Philippe GatienFRA
=17Johnny HuangCAN
=17Kallinikos KreangkaGRE
=17Kim Taek-SuKOR
=17Lee Cheol-SeungKOR
=17Peter FranzGER
=17Peter KarlssonSWE
=17Philippe SaiveBEL
=17Seiko IsekiJPN
=17Trinko KeenNED
=17Yu Seung-MinKOR
=17Zoran PrimoracCRO
=17Petr KorbelCZE
=33Adrian CrișanROU
=33Yinghua ChengUSA
=33Chetan BaboorIND
=33David ZhuangUSA
=33Yi DingAUT
=33El-Sayed LashinEGY
=33Hugo HoyamaBRA
=33Josef PlachýCZE
=33Song LiuARG
=33Mark SmytheAUS
=33Matthew SyedGBR
=33Daniel TsiokasGRE
=33Segun ToriolaNGR
=33Slobodan GrujićSCG
=33Tomasz KrzeszewskiPOL
=33Yauhen ShchatininBLR
=49Anton SusenoINA
=49Ashraf HelmyEGY
=49Augusto MoralesCHI
=49Francisco AradoCUB
=49Gdara HamamTUN
=49Hamad Al-HammadiQAT
=49Patrick SahajaseinMRI
=49Jorge GambraCHI
=49Kurt LiuCAN
=49Leung Chu YanHKG
=49Majidreza EhteshamzadehIRI
=49Peter AkinlabiNGR
=49Peter JacksonNZL
=49Renier SosaCUB
=49Russ LavaleAUS
=49Simon GeradaAUS

Preliminary Round (17 – 20 September 2000)

Group A (17 – 19 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Kallinikos KreangkaGRE206012668
2El-Sayed LashinEGY1133100124
3Anton SusenoINA020696130

Match #1 Kallinikos KreangkaGRE 3 – 0
21-10, 21-10, 21-15
Anton SusenoINA
Match #2 El-Sayed LashinEGY 3 – 0
22-20, 24-22, 21-19
Anton SusenoINA
Match #3 Kallinikos KreangkaGRE 3 – 0
21-6, 21-9, 21-18
El-Sayed LashinEGY

Group B (17 – 19 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Jörg RoßkopfGER206012669
2David ZhuangUSA1134110127
3Ashraf HelmyEGY021698138

Match #1 Jörg RoßkopfGER 3 – 0
21-8, 21-11, 21-15
Ashraf HelmyEGY
Match #2 Jörg RoßkopfGER 3 – 0
21-15, 21-8, 21-12
David ZhuangUSA
Match #3 David ZhuangUSA 3 – 1
21-11, 21-16, 12-21, 21-16
Ashraf HelmyEGY

Group C (17 – 19 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Petr KorbelCZE2061139107
2Chetan BaboorIND1143137138
3Peter JacksonNZL0206101132

Match #1 Petr KorbelCZE 3 – 1
13-21, 21-17, 21-16, 21-14
Chetan BaboorIND
Match #2 Chetan BaboorIND 3 – 0
25-23, 21-18, 23-21
Peter JacksonNZL
Match #3 Petr KorbelCZE 3 – 0
21-11, 21-13, 21-15
Peter JacksonNZL

Group D (17 – 19 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Johnny HuangCAN2062160123
2Segun ToriolaNGR1154165163
3Renier SosaCUB0216106145

Match #1 Johnny HuangCAN 3 – 0
21-16, 21-12, 21-12
Renier SosaCUB
Match #2 Johnny HuangCAN 3 – 2
21-12, 12-21, 22-24, 21-19, 21-7
Segun ToriolaNGR
Match #3 Segun ToriolaNGR 3 – 1
21-19, 19-21, 21-18, 21-8
Renier SosaCUB

Group E (17 – 19 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Lucjan BłaszczykPOL2062161130
2Adrian CrișanROU1153155133
3Simon GeradaAUS020674127

Match #1 Lucjan BłaszczykPOL 3 – 2
15-21, 21-16, 19-21, 21-16, 21-18
Adrian CrișanROU
Match #2 Adrian CrișanROU 3 – 0
21-9, 21-16, 21-11
Simon GeradaAUS
Match #3 Lucjan BłaszczykPOL 3 – 0
21-8, 21-10, 22-20
Simon GeradaAUS

Group F (17 – 19 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Seiko IsekiJPN2061142103
2Yinghua ChengUSA1143135115
3Francisco AradoCUB020667126

Match #1 Seiko IsekiJPN 3 – 0
21-7, 21-7, 21-17
Francisco AradoCUB
Match #2 Seiko IsekiJPN 3 – 1
16-21, 21-18, 21-17, 21-16
Yinghua ChengUSA
Match #3 Yinghua ChengUSA 3 – 0
21-8, 21-14, 21-14
Francisco AradoCUB

Group G (17 – 19 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Toshio TasakiJPN2061137118
2Josef PlachýCZE1133113107
3Jorge GambraCHI0216112137

Match #1 Toshio TasakiJPN 3 – 0
21-14, 21-19, 21-17
Josef PlachýCZE
Match #2 Josef PlachýCZE 3 – 0
21-16, 21-14, 21-14
Jorge GambraCHI
Match #3 Toshio TasakiJPN 3 – 1
21-17, 11-21, 21-15, 21-15
Jorge GambraCHI

Group H (17 – 19 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Cheung YukHKG2063182152
2Hugo HoyamaBRA1153155145
3Kurt LiuCAN0216105145

Match #1 Hugo HoyamaBRA 3 – 0
21-16, 21-16, 21-13
Kurt LiuCAN
Match #2 Cheung YukHKG 3 – 1
21-15, 21-9, 19-21, 21-15
Kurt LiuCAN
Match #3 Cheung YukHKG 3 – 2
18-21, 21-17, 19-21, 21-15, 21-18
Hugo HoyamaBRA

Group I (17 – 20 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Yu Seung-MinKOR206012788
2Mark SmytheAUS1135128158
3Leung Chu YanHKG0226143152

Match #1 Yu Seung-MinKOR 3 – 0
21-9, 22-20, 21-19
Leung Chu YanHKG
Match #2 Mark SmytheAUS 3 – 2
21-18, 10-21, 14-21, 21-15, 22-20
Leung Chu YanHKG
Match #3 Yu Seung-MinKOR 3 – 0
21-5, 21-18, 21-17
Mark SmytheAUS

Group J (17 – 20 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Trinko KeenNED206114475
2Daniel TsiokasGRE1143118126
3Majidreza EhteshamzadehIRI020665126

Match #1 Trinko KeenNED 3 – 0
21-4, 21-11, 21-5
Majidreza EhteshamzadehIRI
Match #2 Daniel TsiokasGRE 3 – 0
21-19, 21-13, 21-13
Majidreza EhteshamzadehIRI
Match #3 Trinko KeenNED 3 – 1
21-9, 18-21, 21-15, 21-10
Daniel TsiokasGRE

Group K (17 – 20 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Danny HeisterNED206012690
2Tomasz KrzeszewskiPOL1133112107
3Russ LavaleAUS020685126

Match #1 Danny HeisterNED 3 – 0
21-13, 21-19, 21-17
Tomasz KrzeszewskiPOL
Match #2 Tomasz KrzeszewskiPOL 3 – 0
21-16, 21-11, 21-17
Russ LavaleAUS
Match #3 Danny HeisterNED 3 – 0
21-9, 21-15, 21-17
Russ LavaleAUS

Group L (17 – 20 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Lee Cheol-SeungKOR2062155132
2Slobodan GrujićSCG1153152136
3Peter AkinlabiNGR020687126

Match #1 Slobodan GrujićSCG 3 – 0
21-14, 21-12, 21-18
Peter AkinlabiNGR
Match #2 Lee Cheol-SeungKOR 3 – 0
21-16, 21-10, 21-17
Peter AkinlabiNGR
Match #3 Lee Cheol-SeungKOR 3 – 2
21-11, 21-19, 15-21, 14-21, 21-17
Slobodan GrujićSCG

Group M (17 – 20 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Timo BollGER206114399
2Song LiuARG1144137143
3Hamad Al-HammadiQAT0216101139

Match #1 Timo BollGER 3 – 1
21-9, 17-21, 21-12, 21-19
Song LiuARG
Match #2 Song LiuARG 3 – 1
21-16, 13-21, 21-12, 21-14
Hamad Al-HammadiQAT
Match #3 Timo BollGER 3 – 0
21-14, 21-12, 21-12
Hamad Al-HammadiQAT

Group N (17 – 20 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Chang Yen-ShuTPE206012678
2Yi DingAUT113311399
3Gdara HamamTUN020664126

Match #1 Chang Yen-ShuTPE 3 – 0
21-10, 21-11, 21-7
Gdara HamamTUN
Match #2 Chang Yen-ShuTPE 3 – 0
21-19, 21-13, 21-18
Yi DingAUT
Match #3 Yi DingAUT 3 – 0
21-9, 21-17, 21-10
Gdara HamamTUN

Group O (17 – 20 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Peter FranzGER206012864Q
2Matthew SyedGBR11339685
3Patrick SahajaseinMRI020651126

Match #1 Peter FranzGER 3 – 0
21-8, 21-4, 23-21
Matthew SyedGBR
Match #2 Peter FranzGER 3 – 0
21-9, 21-10, 21-12
Patrick SahajaseinMRI
Match #3 Matthew SyedGBR 3 – 0
21-3, 21-8, 21-9
Patrick SahajaseinMRI

Group P (17 – 20 September 2000)

Winner in each group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Philippe SaiveBEL2061145107Q
2Yauhen ShchatininBLR1143141118
3Augusto MoralesCHI020665126

Match #1 Yauhen ShchatininBLR 3 – 0
21-13, 21-10, 21-13
Augusto MoralesCHI
Match #2 Philippe SaiveBEL 3 – 0
21-10, 21-8, 21-11
Augusto MoralesCHI
Match #3 Philippe SaiveBEL 3 – 1
18-21, 21-18, 21-19, 22-20
Yauhen ShchatininBLR

Round One (21 September 2000)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Kong LinghuiCHN 3 – 0
21-14, 21-12, 21-16
Johnny HuangCAN
Match #2 Lucjan BłaszczykPOL 3 – 0
21-5, 21-17, 21-13
Jean-Philippe GatienFRA
Match #3 Timo BollGER 3 – 1
21-11, 15-21, 21-18, 21-17
Kim Taek-SuKOR
Match #4 Werner SchlagerAUT 3 – 2
13-21, 8-21, 21-19, 21-19, 21-12
Danny HeisterNED
Match #5 Jörgen PerssonSWE 3 – 1
21-16, 21-15, 16-21, 21-18
Peter FranzGER
Match #6 Koji MatsushitaJPN 3 – 0
22-20, 21-19, 21-17
Cheung YukHKG
Match #7 Liu GuozhengCHN 3 – 2
21-14, 21-16, 18-21, 17-21, 21-15
Philippe SaiveBEL
Match #8 Chiang Peng-LungTPE 3 – 0
25-23, 21-12, 24-22
Kallinikos KreangkaGRE
Match #9 Liu GuoliangCHN 3 – 0
21-14, 22-20, 21-19
Trinko KeenNED
Match #10 Damien ÉloiFRA 3 – 1
21-14, 11-21, 21-6, 22-20
Lee Cheol-SeungKOR
Match #11 Jörg RoßkopfGER 3 – 2
20-22, 21-19, 21-17, 19-21, 21-12
Peter KarlssonSWE
Match #12 Toshio TasakiJPN 3 – 0
25-23, 21-16, 21-17
Zoran PrimoracCRO
Match #13 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 1
21-23, 21-13, 21-15, 21-17
Seiko IsekiJPN
Match #14 Jean-Michel SaiveBEL 3 – 0
21-11, 21-13, 21-17
Petr KorbelCZE
Match #15 Christophe LegoûtFRA 3 – 2
21-15, 21-23, 10-21, 25-23, 21-17
Yu Seung-MinKOR
Match #16 Uladzimir SamsonauBLR 3 – 0
21-14, 23-21, 21-14
Chang Yen-ShuTPE

Round Two (22 September 2000)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Kong LinghuiCHN 3 – 2
18-21, 21-17, 21-10, 20-22, 21-14
Lucjan BłaszczykPOL
Match #2 Werner SchlagerAUT 3 – 2
24-22, 19-21, 17-21, 21-13, 21-16
Timo BollGER
Match #3 Jörgen PerssonSWE 3 – 0
21-14, 21-13, 21-19
Koji MatsushitaJPN
Match #4 Liu GuozhengCHN 3 – 0
21-11, 21-13, 21-19
Chiang Peng-LungTPE
Match #5 Liu GuoliangCHN 3 – 2
19-21, 13-21, 22-20, 21-9, 21-13
Damien ÉloiFRA
Match #6 Jörg RoßkopfGER 3 – 2
17-21, 21-15, 21-13, 19-21, 21-14
Toshio TasakiJPN
Match #7 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 1
21-14, 19-21, 21-18, 21-15
Jean-Michel SaiveBEL
Match #8 Uladzimir SamsonauBLR 3 – 0
21-11, 21-17, 21-12
Christophe LegoûtFRA

Quarter-Finals (23 September 2000)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Kong LinghuiCHN 3 – 2
21-14, 13-21, 20-22, 21-10, 21-14
Werner SchlagerAUT
Match #2 Jörgen PerssonSWE 3 – 1
14-21, 21-18, 21-16, 21-19
Liu GuozhengCHN
Match #3 Liu GuoliangCHN 3 – 0
21-11, 21-14, 21-7
Jörg RoßkopfGER
Match #4 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 2
20-22, 18-21, 21-14, 21-18, 21-19
Uladzimir SamsonauBLR

Semi-Finals (24 September 2000)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Kong LinghuiCHN 3 – 1
21-12, 13-21, 21-16, 21-13
Jörgen PerssonSWE
Match #2 Jan-Ove WaldnerSWE 3 – 0
21-19, 21-16, 21-19
Liu GuoliangCHN

Final Round (25 September 2000)

Match 1/2 Kong LinghuiCHN 3 – 2
21-16, 21-19, 17-21, 14-21, 21-13
Jan-Ove WaldnerSWE
Match 3/4 Liu GuoliangCHN 3 – 1
21-18, 19-21, 21-14, 21-13
Jörgen PerssonSWE