|
| Event type

Air Pistol, 10 metres, Team, Mixed Youth

Date19 – 20 August 2014
StatusYOG
LocationFangshan Shooting Hall, Jiangning, Nanjing
Participants40 from 34 countries
FormatQualifying round followed by single-elimination tournament.
PosNrTeamNOC
1Lidiya Nencheva (BUL) / Vladimir Svechnikov (UZB)MIXGold
2Teh Xiu Yi (SGP) / Ahmed Mohamed (EGY)MIXSilver
3Agate Rašmane (LAT) / Wilmar Madrid (GUA)MIXBronze
4Chung Ting-Yu (TPE) / Zaven Igityan (ARM)MIX
5Yashaswini Singh Deswal (IND) / Jože Čeper (SLO)MIX
6Afaf El-Hodhod (EGY) / Ürfan Axundov (AZE)MIX
7Polina Konarieva (UKR) / Ion Aric (MDA)MIX
8Elise Downing (AUS) / Aleksandar Todorov (BUL)MIX
9Javeria Shafqat (PAK) / Pavlo Korostylov (UKR)MIX
10Sara Stamnestrø (NOR) / Edouard Dortomb (FRA)MIX
11Christina Van Elzelingen (DEN) / Christopher Summerell (AUS)MIX
12Margarita Lomova (RUS) / Juan Rivera (COL)MIX
13Samuela Ernstová (SVK) / Kim Cheong-Yong (KOR)MIX
14Agata Nowak (POL) / Dzhafar Shermatov (TJK)MIX
15Audrey-Anne le Sieur (CAN) / Wu Jiayu (CHN)MIX
16Kim Min-Jeong (KOR) / Peter Schulze (CAN)MIX
17Alejandra Cervantes (MEX) / Abdul Hadi Abd Malek (MAS)MIX
18Anna Korakaki (GRE) / Dmitrii Gutnik (KGZ)MIX
19Marharyta Ramanchuk (BLR) / Jettakan Chokkaeo (THA)MIX
ACTereza Přibáňová (CZE) / Sukhrab Turdyyev (KAZ)MIXDNF

Qualification (19 August 2014 — 13:15)

PosNrTeamNOCPoints
1Javeria Shafqat (PAK) / Pavlo Korostylov (UKR)MIX762Q
2Chung Ting-Yu (TPE) / Zaven Igityan (ARM)MIX760Q
3Yashaswini Singh Deswal (IND) / Jože Čeper (SLO)MIX754Q
4Agate Rašmane (LAT) / Wilmar Madrid (GUA)MIX753Q
5Afaf El-Hodhod (EGY) / Ürfan Axundov (AZE)MIX751Q
6Sara Stamnestrø (NOR) / Edouard Dortomb (FRA)MIX751Q
7Polina Konarieva (UKR) / Ion Aric (MDA)MIX749Q
8Christina Van Elzelingen (DEN) / Christopher Summerell (AUS)MIX746Q
9Teh Xiu Yi (SGP) / Ahmed Mohamed (EGY)MIX746Q
10Margarita Lomova (RUS) / Juan Rivera (COL)MIX746Q
11Lidiya Nencheva (BUL) / Vladimir Svechnikov (UZB)MIX746Q
12Samuela Ernstová (SVK) / Kim Cheong-Yong (KOR)MIX743Q
13Agata Nowak (POL) / Dzhafar Shermatov (TJK)MIX740Q
14Audrey-Anne le Sieur (CAN) / Wu Jiayu (CHN)MIX737Q
15Kim Min-Jeong (KOR) / Peter Schulze (CAN)MIX737Q
16Elise Downing (AUS) / Aleksandar Todorov (BUL)MIX736Q
17Alejandra Cervantes (MEX) / Abdul Hadi Abd Malek (MAS)MIX735
18Anna Korakaki (GRE) / Dmitrii Gutnik (KGZ)MIX724
19Marharyta Ramanchuk (BLR) / Jettakan Chokkaeo (THA)MIX403
ACTereza Přibáňová (CZE) / Sukhrab Turdyyev (DNS) (KAZ)MIX370DNF

Round One (19 August 2014 — 15:00)

Match #119 Aug 15:00Elise Downing (AUS) / Aleksandar Todorov (BUL)MIX 10 – 7Javeria Shafqat (PAK) / Pavlo Korostylov (UKR)MIX
Match #219 AugChung Ting-Yu (TPE) / Zaven Igityan (ARM)MIX 10 – 9Kim Min-Jeong (KOR) / Peter Schulze (CAN)MIX
Match #319 AugYashaswini Singh Deswal (IND) / Jože Čeper (SLO)MIX 10 – 5Audrey-Anne le Sieur (CAN) / Wu Jiayu (CHN)MIX
Match #419 AugAgate Rašmane (LAT) / Wilmar Madrid (GUA)MIX 10 – 7Agata Nowak (POL) / Dzhafar Shermatov (TJK)MIX
Match #519 AugAfaf El-Hodhod (EGY) / Ürfan Axundov (AZE)MIX 10 – 6Samuela Ernstová (SVK) / Kim Cheong-Yong (KOR)MIX
Match #619 AugLidiya Nencheva (BUL) / Vladimir Svechnikov (UZB)MIX 10 – 7Sara Stamnestrø (NOR) / Edouard Dortomb (FRA)MIX
Match #719 AugPolina Konarieva (UKR) / Ion Aric (MDA)MIX 10 – 9Margarita Lomova (RUS) / Juan Rivera (COL)MIX
Match #819 AugTeh Xiu Yi (SGP) / Ahmed Mohamed (EGY)MIX 10 – 5Christina Van Elzelingen (DEN) / Christopher Summerell (AUS)MIX

Quarter-Finals (20 August 2014 — 9:00)

Match #120 Aug 9:00Teh Xiu Yi (SGP) / Ahmed Mohamed (EGY)MIX 10 – 9Elise Downing (AUS) / Aleksandar Todorov (BUL)MIX
Match #220 AugChung Ting-Yu (TPE) / Zaven Igityan (ARM)MIX 10 – 0Polina Konarieva (UKR) / Ion Aric (MDA)MIX
Match #320 AugLidiya Nencheva (BUL) / Vladimir Svechnikov (UZB)MIX 10 – 5Yashaswini Singh Deswal (IND) / Jože Čeper (SLO)MIX
Match #420 AugAgate Rašmane (LAT) / Wilmar Madrid (GUA)MIX 10 – 6Afaf El-Hodhod (EGY) / Ürfan Axundov (AZE)MIX

Semi-Finals (20 August 2014 — 11:00)

Match #120 Aug 11:00Teh Xiu Yi (SGP) / Ahmed Mohamed (EGY)MIX 10 – 9Agate Rašmane (LAT) / Wilmar Madrid (GUA)MIX
Match #220 AugLidiya Nencheva (BUL) / Vladimir Svechnikov (UZB)MIX 10 – 8Chung Ting-Yu (TPE) / Zaven Igityan (ARM)MIX

Final Round (20 August 2014 — 11:40)

Match 1/220 AugLidiya Nencheva (BUL) / Vladimir Svechnikov (UZB)MIX 10 – 5Teh Xiu Yi (SGP) / Ahmed Mohamed (EGY)MIX
Match 3/420 AugAgate Rašmane (LAT) / Wilmar Madrid (GUA)MIX 10 – 8Chung Ting-Yu (TPE) / Zaven Igityan (ARM)MIX