Artistic Gymnastics
|
Individual All-Around, Women |
Theodora Hill |
75 |
|
|
Pauline Gardiner |
76 |
|
|
Jean Spencer |
78 |
|
Floor Exercise, Women |
Theodora Hill |
68 r1/2 |
|
|
Pauline Gardiner |
=79 r1/2 |
|
|
Jean Spencer |
81 r1/2 |
|
Horse Vault, Women |
Pauline Gardiner |
68 r1/2 |
|
|
Theodora Hill |
72 r1/2 |
|
|
Jean Spencer |
76 r1/2 |
|
Uneven Bars, Women |
Pauline Gardiner |
74 r1/2 |
|
|
Jean Spencer |
75 r1/2 |
|
|
Theodora Hill |
77 r1/2 |
|
Balance Beam, Women |
Theodora Hill |
70 r1/2 |
|
|
Pauline Gardiner |
76 r1/2 |
|
|
Jean Spencer |
79 r1/2 |
|
Athletics
|
800 metres, Men |
Peter Snell |
1 |
Gold |
1,500 metres, Men |
Peter Snell |
1 |
Gold |
|
John Davies |
3 |
Bronze |
5,000 metres, Men |
Bill Baillie |
6 |
|
|
Murray Halberg |
4 h3 r1/2 |
|
|
Neville Scott |
11 h4 r1/2 |
|
10,000 metres, Men |
Murray Halberg |
7 |
|
|
Barry Magee |
23 |
|
|
Bill Baillie |
DNS |
|
Marathon, Men |
Ray Puckett |
27 |
|
|
Jeff Julian |
29 |
|
|
Ivan Keats |
42 |
|
Shot Put, Men |
Les Mills |
7 |
|
Discus Throw, Men |
Les Mills |
21 r1/2 |
|
100 metres, Women |
Doreen Porter |
5 h4 r2/4 |
|
|
Avis McIntosh |
6 h1 r2/4 |
|
200 metres, Women |
Doreen Porter |
6 h2 r2/3 |
|
800 metres, Women |
Marise Chamberlain |
3 |
Bronze |
80 metres Hurdles, Women |
Avis McIntosh |
5 h1 r2/3 |
|
Shot Put, Women |
Valerie Young |
4 |
|
Discus Throw, Women |
Valerie Young |
13 |
|
Boxing
|
Lightweight, Men |
Paddy Donovan |
=17 |
|
Light-Welterweight, Men |
Brian Maunsell |
=17 |
|
Cycling Road
|
Road Race, Individual, Men |
Laurence Byers |
10 |
|
|
Dick Johnstone |
17 |
|
|
Des Thomson |
61 |
|
|
Max Grace |
66 |
|
100 kilometres Team Time Trial, Men |
New Zealand |
18 |
|
|
Laurence Byers • Arthur Candy • Des Thomson • Dick Johnstone |
Equestrian Jumping
|
Individual, Open |
Graeme Hansen |
23 |
|
|
Bruce Hansen |
=31 |
|
|
Adrian White |
35 |
|
Team, Open |
New Zealand |
10 |
|
|
Graeme Hansen • Bruce Hansen • Adrian White |
Hockey
|
Hockey, Men |
New Zealand |
=13 |
|
|
Alan Patterson • Brian Maunsell • Bruce Judge • Grantley Judge • Ernest Barnes • Ian Kerr • John Anslow • John Cullen • Ross Gillespie • Peter Byers • Phil Bygrave • Timothy Carter • Trevor Blake • Bill Schaefer • Ross McPherson (DNS) • Ian H. Free (DNS) • James Palmer (DNS) • Matthew Best (DNS) |
Rowing
|
Single Sculls, Men |
Murray Watkinson |
5 |
|
Coxed Fours, Men |
New Zealand |
8 |
|
|
Darien Boswell • Alistair Dryden • Peter Masfen • Dudley Storey • Robert Page |
Eights, Men |
New Zealand |
11 |
|
|
Mark Brownlee • Alexander Clark • Peter Delaney • John Gibbons • George Paterson • Tony Popplewell • Raymond Skinner • Alan Webster • Douglas Pulman |
Sailing
|
One Person Dinghy, Open |
Peter Mander |
4 |
|
Two Person Heavyweight Dinghy, Open |
Pandora |
1 |
Gold |
|
Earle Wells • Helmer Pedersen |
Swimming
|
200 metres Butterfly, Men |
Dave Gerrard |
13 |
|
200 metres Breaststroke, Women |
Vivien Haddon |
11 |
|
Weightlifting
|
Heavyweight, Men |
Don Oliver |
9 |
|
Wrestling
|
Featherweight, Freestyle, Men |
Roy Meehan |
AC |
|
Lightweight, Freestyle, Men |
Tony Greig |
AC |
|