Olympians Who Won a Medal at the European Water Polo Championships (657)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Simona Abbate ITA WAP 2012 1–1–0 2001 Budapest silver; 2012 Eindhoven gold
Kees van Aelst NED WAP 1936 0–0–1 1938 London bronze
Viktor Ageyev URS WAP 1956—1964 0–1–1 1958 Budapest bronze; 1962 Leipzig silver
Antonio Aguilar ESP WAP 1980—1984 0–0–1 1983 Roma bronze
Iñaki Aguilar ESP WAP 2008—2016 0–0–1 2006 Beograd bronze
Rafael Aguilar ESP Coach/WAP 1984—2012 0–0–1 1983 Roma bronze
Matteo Aicardi ITA WAP 2012—2016 0–1–1 2010 Zagreb silver; 2014 Budapest bronze
Rosaria Aiello ITA WAP 2016 1–0–1 2012 Eindhoven gold; 2016 Beograd bronze
Anatoly Akimov URS WAP 1972 1–0–0 1970 Barcelona gold
Vladimir Akimov URS WAP 1980 0–1–0 1981 Split silver
Marina Akobiya RUS WAP 2000 0–1–2 1997 Sevilla silver; 1999 Prato bronze; 2001 Budapest bronze
Milan Aleksić SRB WAP 2012—2016 4–0–1 2010 Zagreb bronze; 2012 Eindhoven gold; 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Carmela Allucci ITA WAP 2004 4–1–1 1991 Athina bronze; 1995 Wien gold; 1997 Sevilla gold; 1999 Prato gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold
Max Amann GER WAP 1928 0–2–1 1926 Budapest bronze; 1931 Paris silver; 1934 Magdeburg silver
Miklós Ambrus HUN SWI/WAP 1960—1964 1–0–0 1962 Leipzig gold
Juraj Amšel YUG WAP 1948 0–1–1 1950 Wien bronze; 1954 Torino silver
Cletus Andersson SWE WAP 1924 0–1–0 1926 Budapest silver
Erik Andersson SWE SWI/WAP 1912—1924 0–1–0 1926 Budapest silver
Göte Andersson SWE WAP 1936 0–1–0 1947 Monte Carlo silver
Ángel Luis Andreo ESP WAP 2004—2008 0–0–1 2006 Beograd bronze
Dragan Andrić SRB
YUG
Coach/WAP 1984—2012 0–2–0 1985 Sofia silver; 1987 Strasbourg silver
Alberto Angelini ITA WAP 1996—2008 1–1–1 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze; 2001 Budapest silver
Yekaterina Anikeyeva RUS WAP 2000 0–1–0 1997 Sevilla silver
Dóra Antal HUN WAP 2012—2016 1–0–2 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold
Stavroula Antonakou GRE WAP 2008 0–2–0 2010 Zagreb silver; 2012 Eindhoven silver
Aleksandra Antonova RUS WAP 2012 1–0–0 2010 Zagreb gold
Dušan Antunović YUG WAP 1972—1976 0–0–2 1970 Barcelona bronze; 1974 Wien bronze
Dmitry Apanasenko RUS
URS
EUN
WAP 1988—1996 1–0–1 1987 Strasbourg gold (competed for the Soviet Union); 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Alexandra Araujo ITA WAP 2004 3–1–0 1997 Sevilla gold; 1999 Prato gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold
Gildo Arena ITA WAP 1948—1952 1–0–0 1947 Monte Carlo gold
Gojko Arneri YUG SWI 1960 0–2–0 1954 Torino silver; 1958 Budapest silver
Alexandra Asimaki GRE WAP 2008 0–3–0 2010 Zagreb silver; 2012 Eindhoven silver; 2018 Barcelona silver
Francesco Attolico ITA WAP 1992—2000 2–1–1 1993 Sheffield gold; 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze; 2001 Budapest silver
Gianni Averaimo ITA WAP 1988 1–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold
Marta Bach ESP WAP 2012—2016 2–0–1 2014 Budapest gold; 2018 Barcelona bronze; 2020 Budapest gold
Karl Bähre GER WAP 1928 0–0–1 1926 Budapest bronze
Bernhard Baier GER
FRG
WAP 1936—1986 0–1–0 1938 London silver
Veljko Bakašun YUG WAP 1948—1952 0–1–1 1950 Wien bronze; 1954 Torino silver
Daniel Ballart ESP WAP 1992—2004 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Siegfried Ballerstedt GDR
GER
WAP 1964—1968 0–1–0 1966 Utrecht silver (competed for East Germany)
Samir Barač CRO WAP 2000—2012 1–2–0 1999 Firenze silver; 2003 Kranj silver; 2010 Zagreb gold
Silvio Baracchini ITA WAP 1972—1976 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Oleksiy Barkalov URS WAP 1968—1980 1–0–0 1970 Barcelona gold
István Barta HUN WAP 1924—1932 3–0–0 1926 Budapest gold; 1927 Bologna gold; 1931 Paris gold
René Bauwens BEL SWI/WAP 1920—1928 0–0–1 1927 Bologna bronze
Milivoj Bebić YUG WAP 1980—1984 0–1–0 1985 Sofia silver
Siniša Belamarić YUG WAP 1972—1976 0–1–2 1970 Barcelona bronze; 1974 Wien bronze; 1977 Jönköping silver
Iefke van Belkum NED WAP 2008 0–0–1 2010 Zagreb bronze
Andrey Belofastov EUN WAP 1992 0–0–1 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Olga Belyayeva RUS WAP 2008—2012 2–0–0 2008 Malaga gold; 2010 Zagreb gold
Fabio Bencivenga ITA WAP 1996—2008 1–1–1 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze; 2001 Budapest silver
Emil Benecke GER WAP 1928—1932 0–1–1 1926 Budapest bronze; 1931 Paris silver
Tibor Benedek HUN Coach/WAP 1992—2016 1–2–3 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver; 1997 Sevilla gold; 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2008 Malaga bronze
Viktor Berendiuha URS WAP 1988 2–0–0 1985 Sofia gold; 1987 Strasbourg gold
Gillian van den Berg NED WAP 2000—2008 1–1–2 1993 Sheffield gold; 1995 Wien bronze; 1997 Sevilla bronze; 1999 Prato silver
F. Bettens BEL WAP 1928 0–0–1 1927 Bologna bronze
Roberta Bianconi ITA WAP 2012—2016 1–0–1 2012 Eindhoven gold; 2016 Beograd bronze
Marko Bijač CRO WAP 2016 0–0–1 2018 Barcelona bronze
Gerrit Bijlsma NED WAP 1952 1–0–0 1950 Wien gold
Leonardo Binchi ITA WAP 2000—2008 0–1–1 1999 Firenze bronze; 2001 Budapest silver
Péter Biros HUN WAP 2000—2012 1–1–4 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze
Andrea Blas ESP WAP 2012 1–0–0 2014 Budapest gold
Gérard Blitz BEL SWI/WAP 1920—1936 0–0–1 1934 Magdeburg bronze
András Bodnár HUN SWI/WAP 1960—1972 2–1–0 1962 Leipzig gold; 1970 Barcelona silver; 1974 Wien gold
Hellen Boering NED WAP 2000 3–2–0 1987 Strasbourg gold; 1989 Bonn gold; 1991 Athina silver; 1993 Sheffield gold; 1999 Prato silver
Svetlana Bogdanova RUS WAP 2004 0–0–1 2003 Kranj bronze
Flóra Bolonyai HUN WAP 2012 0–0–2 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze
Antal Bolvári HUN WAP 1952—1956 1–0–0 1954 Torino gold
Ozren Bonačić YUG WAP 1964—1976 0–0–3 1966 Utrecht bronze; 1970 Barcelona bronze; 1974 Wien bronze
Arne Borg SWE SWI 1920—1928 0–1–0 1926 Budapest silver
Ingo Borgmann GER
FRG
WAP 1988—1996 1–0–0 1989 Bonn gold (competed for West Germany)
Mariya Borisova RUS WAP 2016 0–1–0 2020 Budapest silver
Ottó Boros HUN WAP 1956—1964 3–0–0 1954 Torino gold; 1958 Budapest gold; 1962 Leipzig gold
Alen Bošković CRO WAP 2000 0–1–0 1999 Firenze silver
Miho Bošković CRO WAP 2008—2012 1–0–0 2010 Zagreb gold
Silvia Bosurgi ITA WAP 2004—2008 2–2–0 1999 Prato gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold; 2006 Beograd silver
Oleg Bovin URS WAP 1968 1–0–0 1970 Barcelona gold
Alessandro Bovo ITA WAP 1992—1996 2–0–0 1993 Sheffield gold; 1995 Wien gold
Mihály Bozsi HUN WAP 1936 3–0–0 1931 Paris gold; 1934 Magdeburg gold; 1938 London gold
Cor Braasem NED WAP 1948—1952 1–0–0 1950 Wien gold
Chiara Brancati ITA WAP 2008 0–1–0 2006 Beograd silver
Jules Brandeleer BEL WAP 1928 0–0–1 1927 Bologna bronze
Jenő Brandi HUN WAP 1936—1948 2–0–0 1934 Magdeburg gold; 1938 London gold
Fruzsina Brávik HUN WAP 2008 0–0–1 2006 Beograd bronze
Pyotr Breus URS WAP 1956 0–0–1 1958 Budapest bronze
Darko Brguljan MNE WAP 2016 0–1–0 2016 Beograd silver
Draško Brguljan MNE WAP 2008—2016 1–2–1 2008 Malaga gold; 2012 Eindhoven silver; 2016 Beograd silver; 2020 Budapest bronze
György Bródy HUN WAP 1932—1936 2–0–0 1931 Paris gold; 1934 Magdeburg gold
Daniëlle de Bruijn NED WAP 2000—2008 0–1–1 1997 Sevilla bronze; 1999 Prato silver
Barbara Bujka HUN WAP 2012—2016 1–0–4 2006 Beograd bronze; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold
Perica Bukić CRO
YUG
WAP 1984—1996 0–2–0 1985 Sofia silver (competed for Yugoslavia); 1987 Strasbourg silver (competed for Yugoslavia)
Piotr Bukowski GER WAP 1992—1996 0–0–1 1995 Wien bronze
Emilio Bulgarelli ITA WAP 1948 1–0–0 1947 Monte Carlo gold
Ivan Buljubašić CRO WAP 2012 1–0–1 2010 Zagreb gold; 2018 Barcelona bronze
Fabrizio Buonocore ITA WAP 2004—2008 0–1–0 2001 Budapest silver
Pasquale Buonocore ITA WAP 1948 1–0–0 1947 Monte Carlo gold
Damir Burić CRO WAP 2004—2016 1–1–0 2003 Kranj silver; 2010 Zagreb gold
Andro Bušlje CRO WAP 2008—2016 1–0–1 2010 Zagreb gold; 2018 Barcelona bronze
Mieke Cabout NED WAP 2008 0–0–1 2010 Zagreb bronze
Alessandro Calcaterra ITA WAP 1996—2008 1–1–1 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze; 2001 Budapest silver
Roberto Calcaterra ITA WAP 1996—2004 2–1–1 1993 Sheffield gold; 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze; 2001 Budapest silver
Paolo Caldarella ITA WAP 1988—1992 1–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold
Sandro Campagna ITA Coach/WAP 1988—2016 1–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold
Alberto Canal ESP WAP 1984 0–0–1 1983 Roma bronze
Elisa Casanova ITA WAP 2008—2012 1–0–0 2012 Eindhoven gold
Luigi Castagnola ITA WAP 1976 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Albert Casteleyns BEL BOB/WAP 1936—1956 0–0–1 1934 Magdeburg bronze
Lucio Ceccarini ITA WAP 1952 0–0–1 1954 Torino bronze
Givi Chikvanaia URS WAP 1960—1968 0–1–0 1962 Leipzig silver
Ivo Cipci YUG WAP 1956 0–1–0 1958 Budapest silver
Aleksandar Ćirić SRB
SCG
WAP 2000—2008 3–2–0 1997 Sevilla silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold (competed for Serbia); 2008 Malaga silver (competed for Serbia)
Romeo Collina ITA WAP 1980—1984 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Francesca Conti ITA WAP 2004 4–1–1 1991 Athina bronze; 1995 Wien gold; 1997 Sevilla gold; 1999 Prato gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold
Otto Cordes GER WAP 1928—1932 0–1–1 1926 Budapest bronze; 1931 Paris silver
Aleksandra Cotti ITA WAP 2012—2016 1–0–1 2012 Eindhoven gold; 2016 Beograd bronze
Dóra Csabai HUN WAP 2012—2016 1–0–2 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold
Gábor Csapó HUN WAP 1976—1980 2–1–0 1974 Wien gold; 1977 Jönköping gold; 1983 Roma silver
Tibor Cservenyák HUN WAP 1972—1976 1–2–1 1970 Barcelona silver; 1974 Wien gold; 1981 Split bronze; 1983 Roma silver
Uroš Čučković MNE WAP 2016 0–0–1 2020 Budapest bronze
Miloš Ćuk SRB WAP 2016 4–0–0 2012 Eindhoven gold; 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Henri Cuvelier FRA WAP 1928 0–1–0 1927 Bologna silver
Dóra Czigány HUN WAP 2012—2016 1–0–1 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold
Giuseppe D'Altrui ITA SWI/WAP 1956—1972 0–0–1 1954 Torino bronze
Marco D'Altrui ITA WAP 1984—1992 1–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold
Émile D'Hooge BEL WAP 1948 0–0–1 1947 Monte Carlo bronze
Tamás Dala HUN WAP 1996 0–2–0 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver
Joseph De Combe BEL SWI/WAP 1924—1936 0–0–2 1927 Bologna bronze; 1934 Magdeburg bronze
Gianni De Magistris ITA WAP 1968—1984 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Riccardo De Magistris ITA WAP 1976 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Henri De Pauw BEL WAP 1928—1948 0–0–3 1927 Bologna bronze; 1934 Magdeburg bronze; 1947 Monte Carlo bronze
Albert Deborgies FRA WAP 1924 0–1–0 1927 Bologna silver
Ádám Decker HUN WAP 2016 0–1–1 2014 Budapest silver; 2016 Beograd bronze
Attila Decker HUN WAP 2016 0–1–0 2014 Budapest silver
Marcello Del Duca ITA WAP 1976 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Marco Del Lungo ITA WAP 2016 0–0–1 2014 Budapest bronze
Noël Delberghe FRA WAP 1924 0–1–0 1927 Bologna silver
Manuel Delgado ESP WAP 1980 0–0–1 1983 Roma bronze
Francesco Di Fulvio ITA WAP 2016 0–0–1 2014 Budapest bronze
Tania Di Mario ITA WAP 2004—2016 3–2–1 1999 Prato gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold; 2006 Beograd silver; 2012 Eindhoven gold; 2016 Beograd bronze
Henri Disy BEL WAP 1936 0–0–1 1934 Magdeburg bronze
Nikša Dobud CRO WAP 2012 1–0–0 2010 Zagreb gold
Aleksandr Dolgushin URS WAP 1968—1976 2–0–0 1966 Utrecht gold; 1970 Barcelona gold
Zoltán Dömötör HUN WAP 1960—1968 2–0–0 1958 Budapest gold; 1962 Leipzig gold
Dragan Drašković MNE WAP 2012 0–0–1 2020 Budapest bronze
Rita Drávucz HUN WAP 2004—2012 1–1–3 2001 Budapest gold; 2003 Kranj silver; 2006 Beograd bronze; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze
Jörg Dresel GER WAP 1992—1996 1–0–1 1989 Bonn gold (competed for West Germany); 1995 Wien bronze
Torsten Dresel GER WAP 1992—1996 0–0–1 1995 Wien bronze
Aleksandr Dreval URS WAP 1972—1976 1–0–0 1970 Barcelona gold
Paul Dujardin FRA WAP 1924—1928 0–1–0 1927 Bologna silver
Andreas Ehrl FRG WAP 1988 1–0–0 1989 Bonn gold
Giulia Emmolo ITA WAP 2012—2016 1–0–1 2012 Eindhoven gold; 2016 Beograd bronze
Balázs Erdélyi HUN WAP 2016 1–1–1 2014 Budapest silver; 2016 Beograd bronze; 2020 Budapest gold
Anna Espar ESP WAP 2012—2016 2–0–1 2014 Budapest gold; 2018 Barcelona bronze; 2020 Budapest gold
Clara Espar ESP WAP 2016 1–0–1 2018 Barcelona bronze; 2020 Budapest gold
Laura Ester ESP WAP 2012—2016 2–1–1 2008 Malaga silver; 2014 Budapest gold; 2018 Barcelona bronze; 2020 Budapest gold
Manuel Estiarte ESP IOC/WAP 1980—2004 0–1–2 1983 Roma bronze; 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Tamás Faragó HUN WAP 1972—1980 2–1–0 1970 Barcelona silver; 1974 Wien gold; 1977 Jönköping gold
Elvis Fatović CRO Coach/WAP 2000—2016 0–1–0 2003 Kranj silver
Tibor Fazekas HUN WAP 1912—1924 2–0–0 1926 Budapest gold; 1927 Bologna gold
Ruud van Feggelen NED WAP 1948—1952 1–0–0 1950 Wien gold
Hans-Georg Fehn GDR WAP 1968 0–1–0 1966 Utrecht silver (competed for East Germany)
László Felkai HUN SWI/WAP 1960—1968 1–0–0 1962 Leipzig gold
Maurizio Felugo ITA WAP 2004—2012 0–2–0 2001 Budapest silver; 2010 Zagreb silver
Armando Fernández MEX
FRG
WAP 1972—1988 0–0–1 1985 Sofia bronze (competed for West Germany)
Félix Fernández ESP WAP 1984 0–0–1 1983 Roma bronze
Fran Fernández ESP WAP 2016 0–2–0 2018 Barcelona silver; 2020 Budapest silver
Massimiliano Ferretti ITA WAP 1988—1992 1–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold
Pietro Figlioli AUS
ITA
WAP 2004—2016 0–1–1 2010 Zagreb silver (competed for Italy); 2014 Budapest bronze (competed for Italy)
Filip Filipović SRB WAP 2008—2016 6–1–1 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold; 2008 Malaga silver; 2010 Zagreb bronze; 2012 Eindhoven gold; 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Deni Fiorentini ITA WAP 2012 0–1–0 2010 Zagreb silver
Goran Fiorentini ITA WAP 2004 0–1–0 2001 Budapest silver
Mario Fiorillo ITA WAP 1984—1992 1–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold
Georges Fleurix BEL WAP 1924 0–0–1 1927 Bologna bronze
Rajmund Fodor HUN WAP 1996—2004 2–3–2 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver; 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd silver
Andrea Fondelli ITA WAP 2016 0–0–1 2014 Budapest bronze
Massimo Fondelli ITA WAP 1980 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Judith Forca ESP WAP 2016 1–0–1 2018 Barcelona bronze; 2020 Budapest gold
Nikola Franković CRO WAP 2004 0–1–0 2003 Kranj silver
Teresa Frassinetti ITA WAP 2008—2016 1–1–1 2006 Beograd silver; 2012 Eindhoven gold; 2016 Beograd bronze
Roland Freund FRG WAP 1976—1984 1–0–0 1981 Split gold
Valentino Gallo ITA WAP 2008—2016 0–1–1 2010 Zagreb silver; 2014 Budapest bronze
Raffaello Gambino ITA WAP 1952 0–0–1 1954 Torino bronze
Ferdinando Gandolfi ITA WAP 1992 1–0–1 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold
Edina Gangl HUN WAP 2012—2016 1–0–3 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold; 2020 Budapest bronze
Maica García ESP WAP 2012—2016 2–1–1 2008 Malaga silver; 2014 Budapest gold; 2018 Barcelona bronze; 2020 Budapest gold
Mario José García ESP WAP 2008—2012 0–0–1 2006 Beograd bronze
Pedro García ESP WAP 1988—2000 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Xavier García CRO
ESP
WAP 2004—2016 0–0–2 2006 Beograd bronze (competed for Spain); 2018 Barcelona bronze (competed for Croatia)
Krisztina Garda HUN WAP 2016 1–0–1 2016 Beograd gold; 2020 Budapest bronze
Arianna Garibotti ITA WAP 2016 0–1–1 2006 Beograd silver; 2016 Beograd bronze
Max van Gelder NED WAP 1952 1–0–0 1950 Wien gold
György Gerendás HUN WAP 1976—1980 1–1–1 1977 Jönköping gold; 1981 Split bronze; 1983 Roma silver
Marco Gerini ITA WAP 1996—2004 1–0–1 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze
Angeliki Gerolymou GRE WAP 2008 0–2–0 2010 Zagreb silver; 2012 Eindhoven silver
Louis Van Gheem BEL WAP 1928 0–0–2 1927 Bologna bronze; 1934 Magdeburg bronze
Alberto Ghibellini ITA WAP 1996—2000 1–0–1 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze
Aldo Ghira ITA WAP 1948 1–0–0 1947 Monte Carlo gold
Massimo Giacoppo ITA WAP 2012 0–1–1 2010 Zagreb silver; 2014 Budapest bronze
Elena Gigli ITA WAP 2004—2012 1–1–0 2006 Beograd silver; 2012 Eindhoven gold
Salvatore Gionta ITA WAP 1952—1960 0–0–1 1954 Torino bronze
Mikheil Giorgadze URS WAP 1988 3–1–0 1981 Split silver; 1983 Roma gold; 1985 Sofia gold; 1987 Strasbourg gold
Alex Giorgetti ITA WAP 2012 0–0–1 2014 Budapest bronze
Niccolò Gitto ITA WAP 2012—2016 0–1–0 2010 Zagreb silver
Luca Giustolisi ITA WAP 1996 1–0–0 1995 Wien gold
Nadezhda Glyzina-Fedotova RUS WAP 2008—2016 3–0–0 2006 Beograd gold; 2008 Malaga gold; 2010 Zagreb gold
Igor Gočanin YUG WAP 1988 1–1–0 1987 Strasbourg silver; 1991 Athina gold
Živko Gocić SRB WAP 2008—2016 5–0–1 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold; 2010 Zagreb bronze; 2012 Eindhoven gold; 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold
Leri Gogoladze URS WAP 1960 0–1–0 1962 Leipzig silver
Vladimir Gojković MNE
SCG
Coach/WAP 2004—2016 2–1–0 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2008 Malaga gold (competed for Montenegro); 2012 Eindhoven silver (competed for Montenegro)
Salvador Gómez ESP WAP 1988—2004 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Marco Antonio González ESP WAP 1988—1992 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Zoran Gopčević YUG WAP 1980 0–1–0 1977 Jönköping silver
István Görgényi HUN WAP 1972 1–1–0 1970 Barcelona silver; 1974 Wien gold
Giulia Gorlero ITA WAP 2012—2016 1–0–1 2012 Eindhoven gold; 2016 Beograd bronze
Boris Goykhman URS WAP 1952—1960 0–0–1 1958 Budapest bronze
Igor Grabovsky URS WAP 1964 1–0–0 1966 Utrecht gold
Melania Grego ITA WAP 2004 4–1–0 1995 Wien gold; 1997 Sevilla gold; 1999 Prato gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold
Boris Grishin URS WAP 1964—1968 1–1–0 1962 Leipzig silver; 1966 Utrecht gold
Yevgeny Grishin URS WAP 1980—1988 2–0–0 1983 Roma gold; 1985 Sofia gold
Božo Grkinić YUG WAP 1948 0–0–1 1950 Wien bronze
Vadim Gulyayev URS WAP 1968—1972 2–0–0 1966 Utrecht gold; 1970 Barcelona gold
Itze Gunst GER WAP 1928—1936 0–3–1 1926 Budapest bronze; 1931 Paris silver; 1934 Magdeburg silver; 1938 London silver
Nodar Gvakharia URS WAP 1956 0–0–1 1958 Budapest bronze
Dezső Gyarmati HUN WAP 1948—1992 2–0–0 1954 Torino gold; 1962 Leipzig gold
András Gyöngyösi HUN WAP 1988—1996 0–2–0 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver
Anett Györe HUN WAP 2004—2008 1–1–2 2001 Budapest gold; 2003 Kranj silver; 2006 Beograd bronze; 2008 Malaga bronze
Biurakn Hakhverdian NED WAP 2008 0–0–1 2010 Zagreb bronze
Olivér Halassy HUN SWI/WAP 1928—1936 3–0–0 1931 Paris gold; 1934 Magdeburg gold; 1938 London gold
Ru den Hamer NED WAP 1936 0–0–1 1938 London bronze
Balázs Hárai HUN WAP 2012—2016 1–1–2 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest silver; 2016 Beograd bronze; 2020 Budapest gold
Josef Hauser GER WAP 1936 0–1–0 1938 London silver
Gabriel Hernández ESP Coach/WAP 2000—2016 0–0–1 1993 Sheffield bronze
Patricia Herrera ESP WAP 2016 1–0–0 2014 Budapest gold
István Hevesi HUN WAP 1956—1960 2–0–0 1954 Torino gold; 1958 Budapest gold
Edmée Hiemstra NED WAP 2000 1–2–2 1991 Athina silver; 1993 Sheffield gold; 1995 Wien bronze; 1997 Sevilla bronze; 1999 Prato silver
Igor Hinić CRO WAP 1996—2012 1–2–0 1999 Firenze silver; 2003 Kranj silver; 2010 Zagreb gold
Erik Holm SWE WAP 1936—1952 0–2–0 1947 Monte Carlo silver; 1950 Wien silver
Márton Homonnai HUN WAP 1924—1936 4–0–0 1926 Budapest gold; 1927 Bologna gold; 1931 Paris gold; 1934 Magdeburg gold
Rainer Hoppe FRG WAP 1984 0–0–1 1985 Sofia bronze
György Horkai HUN WAP 1976—1980 2–1–1 1974 Wien gold; 1977 Jönköping gold; 1981 Split bronze; 1983 Roma silver
Patrícia Horváth HUN WAP 2008 0–0–2 2006 Beograd bronze; 2008 Malaga bronze
Norbert Hosnyánszky HUN WAP 2008—2016 1–2–3 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest silver; 2016 Beograd bronze; 2020 Budapest gold
Thomas Huber FRG WAP 1984—1988 1–0–0 1989 Bonn gold
Danilo Ikodinović SCG WAP 2000—2004 3–1–0 1997 Sevilla silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold (competed for Serbia)
Michael Ilgner GER WAP 1996 0–0–1 1995 Wien bronze
Anna Illés HUN WAP 2016 1–0–3 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold; 2020 Budapest bronze
Fernand Isselé BEL WAP 1936—1948 0–0–2 1934 Magdeburg bronze; 1947 Monte Carlo bronze
Sándor Ivády HUN WAP 1928—1932 2–0–0 1931 Paris gold; 1934 Magdeburg gold
Ivo Ivaniš CRO WAP 2000 0–2–0 1999 Firenze silver; 2003 Kranj silver
Mikhail Ivanov URS WAP 1980—1988 2–1–0 1981 Split silver; 1983 Roma gold; 1985 Sofia gold
Yevgeniya Ivanova RUS WAP 2012—2016 2–1–0 2006 Beograd gold; 2010 Zagreb gold; 2020 Budapest silver
Vladimir Ivković YUG WAP 1952—1956 0–1–0 1954 Torino silver
Sergey Ivlev RUS WAP 1996 0–0–1 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Aleksandar Ivović MNE WAP 2008—2016 1–2–1 2008 Malaga gold; 2012 Eindhoven silver; 2016 Beograd silver; 2020 Budapest bronze
Nikola Jakšić SRB WAP 2016 2–0–0 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Zoran Janković YUG WAP 1964—1972 0–0–2 1966 Utrecht bronze; 1970 Barcelona bronze
Mlađan Janović MNE WAP 2008—2016 1–2–0 2008 Malaga gold; 2012 Eindhoven silver; 2016 Beograd silver
Nikola Janović MNE WAP 2008—2012 2–2–0 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2008 Malaga gold; 2012 Eindhoven silver; 2016 Beograd silver
Viktor Jelenić SCG WAP 1996—2004 3–0–0 1991 Athina gold (competed for Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro)
László Jeney HUN SWI/WAP 1948—1960 2–0–0 1954 Torino gold; 1958 Budapest gold
Zdravko Ježić YUG WAP 1952—1960 0–2–1 1950 Vienna bronze; 1954 Turin silver; 1958 Budapest silver
Olle Johansson SWE SWI/WAP 1948—1952 0–2–0 1947 Monte Carlo silver; 1950 Wien silver
Predrag Jokić MNE
SCG
WAP 2004—2016 2–2–0 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2008 Malaga gold (competed for Montenegro); 2012 Eindhoven silver (competed for Montenegro); 2016 Beograd silver (competed for Montenegro)
Maro Joković CRO WAP 2008—2016 1–0–1 2010 Zagreb gold; 2018 Barcelona bronze
Åke Julin SWE SWI/WAP 1936—1952 0–2–0 1947 Monte Carlo silver; 1950 Wien silver
Rolf Julin SWE WAP 1948 0–2–0 1947 Monte Carlo silver; 1950 Wien silver
Arne Jutner SWE WAP 1948—1952 0–2–0 1947 Monte Carlo silver; 1950 Wien silver
Aleksandr Kabanov RUS
URS
Coach/WAP 1972—2012 1–1–0 1981 Split silver; 1983 Roma gold
Hrvoje Kačić YUG WAP 1956—1960 0–1–1 1950 Vienna bronze; 1958 Budapest silver
Gyula Kánásy HUN SWI 1932 1–0–0 1938 London gold
Tivadar Kanizsa HUN SWI/WAP 1956—1964 2–0–0 1958 Budapest gold; 1962 Leipzig gold
Vladimir Karabutov RUS
EUN
WAP 1992—1996 0–0–1 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Elvina Karimova RUS WAP 2016 0–1–0 2020 Budapest silver
Anna Karnaukh RUS WAP 2012—2016 0–1–0 2020 Budapest silver
György Kárpáti HUN SWI/WAP 1952—1964 3–0–0 1954 Torino gold; 1958 Budapest gold; 1962 Leipzig gold
Oleksandra Karpovich RUS WAP 2008 1–0–0 2008 Malaga gold
Anatoly Kartashov URS WAP 1960 0–1–1 1958 Budapest bronze; 1962 Leipzig silver
Tamás Kásás HUN WAP 1996—2012 2–2–4 1995 Wien silver; 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze
Zoltán Kásás HUN WAP 1972 1–1–0 1970 Barcelona silver; 1974 Wien gold
Orsolya Kasó HUN WAP 2016 1–0–1 2016 Beograd gold; 2020 Budapest bronze
András Katona HUN WAP 1960 2–0–0 1958 Budapest gold; 1962 Leipzig gold
Hennie Keetelaar NED WAP 1948 1–0–0 1950 Wien gold
György Kenéz HUN WAP 1976 1–1–1 1977 Jönköping gold; 1981 Split bronze; 1983 Roma silver
Alajos Keserű HUN WAP 1924—1932 4–0–0 1926 Budapest gold; 1927 Bologna gold; 1931 Paris gold; 1934 Magdeburg gold
Ferenc Keserű HUN WAP 1924—1932 3–0–0 1926 Budapest gold; 1927 Bologna gold; 1931 Paris gold
Rita Keszthelyi HUN WAP 2012—2016 1–0–3 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold; 2020 Budapest bronze
Alfred Kienzle GER WAP 1936 0–1–0 1938 London silver
Günter Kilian FRG WAP 1968—1976 1–0–0 1981 Split gold
Gábor Kis HUN WAP 2008—2016 0–1–2 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze; 2016 Beograd bronze
Gergő Kiss HUN WAP 2000—2012 2–1–4 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze
István Kiss HUN WAP 1980 0–1–1 1981 Split bronze; 1983 Roma silver
Dóra Kisteleki HUN WAP 2004—2008 0–1–2 2003 Kranj silver; 2008 Malaga bronze; 2014 Budapest bronze
Hanna Kisteleki HUN WAP 2012—2016 1–0–2 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold
Noeki Klein NED WAP 2008 0–0–1 2010 Zagreb bronze
Filip Klikovać MNE WAP 2016 0–1–0 2012 Eindhoven silver
Dirk Klingenberg GER WAP 1996 0–0–1 1995 Wien bronze
Jürgen Kluge GDR
GER
WAP 1964—1968 0–1–0 1966 Utrecht silver (competed for East Germany)
Vjekoslav Kobešćak CRO WAP 1996—2004 0–2–0 1999 Firenze silver; 2003 Kranj silver
Aleksandr Kolotov URS
EUN
WAP 1988—1992 1–0–1 1987 Strasbourg gold (competed for the Soviet Union); 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Ferenc Konrád HUN WAP 1968—1976 1–1–0 1970 Barcelona silver; 1974 Wien gold
János Konrád HUN SWI/WAP 1960—1968 1–0–0 1962 Leipzig gold
Sofya Konukh RUS WAP 2000—2012 3–1–2 1997 Sevilla silver; 1999 Prato bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd gold; 2008 Malaga gold; 2010 Zagreb gold
Simone Koot NED WAP 2008 0–0–1 2010 Zagreb bronze
Nijs Korevaar NED WAP 1948—1952 1–0–0 1950 Wien gold
Mariya Korolyova RUS WAP 2000 0–1–1 1997 Sevilla silver; 1999 Prato bronze
Zoltán Kósz HUN WAP 1988—2000 2–1–1 1995 Wien silver; 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze
Sergey Kotenko URS WAP 1976—1988 3–1–0 1981 Split silver; 1983 Roma gold; 1985 Sofia gold; 1987 Strasbourg gold
Zdravko-Ćiro Kovačić YUG WAP 1948—1956 0–1–1 1950 Wien bronze; 1954 Torino silver
Andriy Kovalenko AUS
UKR
EUN
WAP 1992—2000 0–0–1 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Mariya Kovtunovskaya RUS WAP 2012 1–0–0 2010 Zagreb gold
Nikolay Kozlov RUS
EUN
WAP 1992—2004 0–0–1 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Milorad Krivokapić YUG WAP 1980—1984 0–1–0 1985 Sofia silver
Otto Kühne (DNS) GER SWI 1912 0–0–1 1926 Budapest bronze
Karin Kuipers NED WAP 2000 1–2–2 1991 Athina silver; 1993 Sheffield gold; 1995 Wien bronze; 1997 Sevilla bronze; 1999 Prato silver
Nikola Kuljača SCG WAP 2000 2–1–0 1997 Sevilla silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro)
Péter Kuna HUN WAP 1988—1996 0–2–0 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver
László Kuncz HUN WAP 1980 0–1–1 1981 Split bronze; 1983 Roma silver
Vyacheslav Kurennoy URS WAP 1956—1960 0–0–1 1958 Budapest bronze
Ivo Kurtini YUG WAP 1948—1952 0–1–1 1950 Wien bronze; 1954 Torino silver
Carsten Kusch GER WAP 1992 1–0–0 1989 Bonn gold (competed for West Germany)
György Kutasi HUN WAP 1936 1–0–0 1934 Magdeburg gold
Nataliya Kutuzova RUS WAP 2000 0–1–2 1997 Sevilla silver; 1999 Prato bronze; 2001 Budapest bronze
Svetlana Kuzina RUS WAP 2000 0–1–2 1997 Sevilla silver; 1999 Prato bronze; 2001 Budapest bronze
Vladimir Kuznetsov URS WAP 1964 1–0–0 1966 Utrecht gold
Allegra Lapi ITA WAP 2012 1–1–0 2006 Beograd silver; 2012 Eindhoven gold
Georgia Lara GRE WAP 2004—2008 0–2–0 2010 Zagreb silver; 2012 Eindhoven silver
Georges Leenheere BEL WAP 1948—1952 0–0–1 1947 Monte Carlo bronze
Ingrid Leijendekker NED WAP 2000 1–1–2 1993 Sheffield gold; 1995 Wien bronze; 1997 Sevilla bronze; 1999 Prato silver
Paula Leitón ESP WAP 2016 1–0–1 2018 Barcelona bronze; 2020 Budapest gold
Alfred Lergetporer AUT WAP 1936 0–0–1 1931 Paris bronze
Kiki Liosi GRE WAP 2004—2008 0–2–0 2010 Zagreb silver; 2012 Eindhoven silver
Thomas Loebb FRG WAP 1984 1–0–1 1981 Split gold; 1985 Sofia bronze
Luka Lončar CRO WAP 2016 0–0–1 2018 Barcelona bronze
Ronald Lopatny YUG WAP 1968—1972 0–0–2 1966 Utrecht bronze; 1970 Barcelona bronze
Daniel López ESP WAP 2012—2016 0–2–0 2018 Barcelona silver; 2020 Budapest silver
Laura López ESP WAP 2012—2016 1–1–0 2008 Malaga silver; 2014 Budapest gold
Boško Lozica YUG WAP 1976—1980 0–1–1 1974 Wien bronze; 1977 Jönköping silver
Deni Lušić YUG WAP 1984—1988 0–2–0 1985 Sofia silver; 1987 Strasbourg silver
Marko Macan CRO WAP 2016 0–0–1 2018 Barcelona bronze
Norbert Madaras HUN WAP 2004—2012 0–2–3 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest silver
François Maesschalck BEL WAP 1952 0–0–1 1947 Monte Carlo bronze
István Magas HUN WAP 1972 1–0–0 1977 Jönköping gold
Hans Maier NED WAP 1936 0–0–1 1938 London bronze
Mario Majoni ITA WAP 1948 1–0–0 1947 Monte Carlo gold
Giusi Malato ITA WAP 2004 4–1–1 1991 Athina bronze; 1995 Wien gold; 1997 Sevilla gold; 1999 Prato gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold
Joseph Malissart BEL WAP 1928 0–0–1 1927 Bologna bronze
Blai Mallarach ESP WAP 2012—2016 0–2–1 2006 Beograd bronze; 2018 Barcelona silver; 2020 Budapest silver
Dušan Mandić SRB WAP 2012—2016 3–0–0 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Andrea Mangiante ITA WAP 2008 0–0–1 1999 Firenze bronze
Krisztián Manhercz HUN WAP 2016 1–0–1 2016 Beograd bronze; 2020 Budapest gold
Maurizio Mannelli ITA WAP 1952 0–0–1 1954 Torino bronze
Predrag Manojlović YUG WAP 1976—1980 0–1–1 1974 Wien bronze; 1977 Jönköping silver
Angelo Marciani ITA WAP 1956 0–0–1 1954 Torino bronze
Serghei Marcoci URS
EUN
WAP 1988—1992 2–0–1 1985 Sofia gold (competed for the Soviet Union); 1987 Strasbourg gold (competed for the Soviet Union); 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Gustavo Marcos ESP WAP 2000—2004 0–0–1 1993 Sheffield bronze
Tamás Märcz HUN WAP 2000 2–1–1 1995 Wien silver; 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze
Miloš Marković YUG WAP 1972—1976 0–0–2 1970 Barcelona bronze; 1974 Wien bronze
Kálmán Markovits HUN WAP 1952—1960 3–0–0 1954 Torino gold; 1958 Budapest gold; 1962 Leipzig gold
Uroš Marović YUG WAP 1968—1976 0–0–2 1970 Barcelona bronze; 1974 Wien bronze
Sante Marsili ITA WAP 1972—1980 0–0–1 1977 Jönköping bronze
David Martín ESP WAP 2008—2012 0–0–1 2006 Beograd bronze
Miklós Martin HUN WAP 1952 1–0–0 1954 Torino gold
Mihály Mayer HUN WAP 1956—1968 2–0–0 1958 Budapest gold; 1962 Leipzig gold
Patricia Megens NED WAP 2000 3–2–0 1985 Oslo gold (competed as Patricia Libregts); 1987 Strasbourg gold (competed as Patricia Libregts); 1989 Bonn gold (competed as Patricia Libregts); 1991 Athina silver (competed as Patricia Libregts); 1999 Prato silver (competed as Patricia Libregts)
Ilse van der Meijden NED WAP 2008 0–0–1 2010 Zagreb bronze
Antiopi Melidoni GRE WAP 2004 0–2–0 2010 Zagreb silver; 2012 Eindhoven silver
Kata Menczinger HUN WAP 2012 0–0–1 2012 Eindhoven bronze
Nurlan Mendygaliyev URS WAP 1988 2–1–0 1981 Split silver; 1983 Roma gold; 1985 Sofia gold
Ona Meseguer ESP WAP 2012 1–1–0 2008 Malaga silver; 2014 Budapest gold
Martina Miceli ITA WAP 2004—2008 4–2–1 1991 Athina bronze; 1995 Wien gold; 1997 Sevilla gold; 1999 Prato gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold; 2006 Beograd silver
Rubén Michavila ESP WAP 1992 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Igor Milanović SCG
YUG
WAP 1984—1996 1–2–0 1987 Strasbourg silver (competed for Yugoslavia); 1989 Bonn silver (competed for Yugoslavia); 1991 Athina gold (competed for Yugoslavia)
Marc Minguell ESP WAP 2008—2016 0–1–1 2006 Beograd bronze; 2018 Barcelona silver
Lorena Miranda ESP WAP 2012 1–0–0 2014 Budapest gold
Alfio Misaggi ITA WAP 1980—1988 0–0–1 1987 Strasbourg bronze
Saša Mišić MNE WAP 2016 0–1–0 2016 Beograd silver
Federico Mistrangelo ITA WAP 2008 0–1–0 2001 Budapest silver
Branislav Mitrović SRB WAP 2016 4–0–0 2012 Eindhoven gold; 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Stefan Mitrović SRB WAP 2012—2016 4–0–1 2010 Zagreb bronze; 2012 Eindhoven gold; 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Guillermo Molina ESP WAP 2004—2016 0–0–1 2006 Beograd bronze
Endre Molnár HUN WAP 1968—1980 2–0–0 1974 Wien gold; 1977 Jönköping gold
István Molnár HUN WAP 1936 1–0–0 1938 London gold
Tamás Molnár HUN WAP 2000—2008 2–1–3 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze
Attila Monostori HUN WAP 1996 0–2–0 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver
José Morillo ESP WAP 1984 0–0–1 1983 Roma bronze
Mariano Moya ESP WAP 1984—1988 0–0–1 1983 Roma bronze
Giorgi Mshvenieradze URS WAP 1980—1988 3–0–0 1983 Roma gold; 1985 Sofia gold; 1987 Strasbourg gold
P'et're Mshvenieradze URS WAP 1952—1960 0–1–1 1958 Budapest bronze; 1962 Leipzig silver
Alberto Munárriz ESP WAP 2016 0–2–0 2018 Barcelona silver; 2020 Budapest silver
Milan Muškatirović YUG WAP 1960—1964 0–2–0 1958 Budapest silver; 1962 Leipzig silver
Petar Muslim CRO WAP 2012 1–0–0 2010 Zagreb gold
Zoran Mustur YUG WAP 1980 0–1–0 1977 Jönköping silver
Maddalena Musumeci ITA WAP 2004—2008 4–2–0 1995 Wien gold; 1997 Sevilla gold; 1999 Prato gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold; 2006 Beograd silver
Viktor Nagy HUN WAP 2012—2016 1–1–2 2008 Malaga bronze; 2014 Budapest silver; 2016 Beograd bronze; 2020 Budapest gold
Ante Nardeli YUG WAP 1960—1964 0–1–0 1962 Leipzig silver
Åke Nauman SWE WAP 1936 0–1–0 1926 Budapest silver
Sergey Naumov RUS
URS
EUN
Referee/WAP 1988—2016 3–0–1 1983 Roma gold (competed for the Soviet Union); 1985 Sofia gold (competed for the Soviet Union); 1987 Strasbourg gold (competed for the Soviet Union); 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Jorge Neira ESP WAP 1984—1988 0–0–1 1983 Roma bronze
Gábor Nemes HUN WAP 1992 0–1–0 1993 Sheffield silver
János Németh HUN WAP 1932—1936 3–0–0 1931 Paris gold; 1934 Magdeburg gold; 1938 London gold
Zsolt Németh HUN WAP 1996 1–2–0 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver; 1997 Sevilla gold
Slobodan Nikić SRB
SCG
WAP 2004—2016 5–1–1 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold (competed for Serbia); 2008 Malaga silver (competed for Serbia); 2010 Zagreb bronze (competed for Serbia); 2012 Eindhoven gold (competed for Serbia); 2014 Budapest gold (competed for Serbia); 2016 Beograd gold (competed for Serbia)
Frane Nonković YUG WAP 1964 0–1–0 1962 Leipzig silver
Martin Norberg SWE WAP 1924 0–1–0 1926 Budapest silver
Vladimir Novikov URS WAP 1960 0–1–1 1958 Budapest bronze; 1962 Leipzig silver
Rune Öberg SWE WAP 1948 0–2–0 1947 Monte Carlo silver; 1950 Wien silver
Paulo Obradović CRO WAP 2012 1–0–0 2010 Zagreb gold
Werner Obschernikat FRG WAP 1976—1988 1–0–0 1981 Split gold
Miki Oca ESP Coach/WAP 1992—2016 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Geminio Ognio ITA WAP 1948—1952 1–0–0 1947 Monte Carlo gold
Aleksandr Ogorodnikov EUN WAP 1992 1–0–0 1987 Strasbourg gold (competed for the Soviet Union)
Marjan op den Velde NED WAP 2000 0–2–2 1991 Athina silver; 1995 Wien bronze; 1997 Sevilla bronze; 1999 Prato silver
Askar Orazalinov KAZ WAP 2000 1–0–0 1985 Sofia gold (competed for the Soviet Union)
Bea Ortiz ESP WAP 2016 1–0–1 2018 Barcelona bronze; 2020 Budapest gold
Mati Ortíz ESP WAP 2012—2016 1–0–1 2014 Budapest gold; 2018 Barcelona bronze
Leonid Osipov URS WAP 1964—1972 2–0–0 1966 Utrecht gold; 1970 Barcelona gold
Rainer Osselmann FRG WAP 1984—1988 2–0–1 1981 Split gold; 1985 Sofia bronze; 1989 Bonn gold
Frank Otto GER
FRG
WAP 1984—1992 2–0–1 1981 Split gold (competed for West Germany); 1985 Sofia bronze (competed for West Germany); 1989 Bonn gold (competed for West Germany)
Mirjam Overdam NED WAP 2000 0–1–1 1997 Sevilla bronze; 1999 Prato silver
Henri Padou, Sr. FRA SWI/WAP 1920—1936 0–1–0 1927 Bologna silver
Gianfranco Pandolfini ITA WAP 1948 1–0–0 1947 Monte Carlo gold
Tullio Pandolfini ITA WAP 1948 1–0–0 1947 Monte Carlo gold
Umberto Panerai ITA WAP 1976—1980 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Yekaterina Pantyulina-Lisunova RUS WAP 2008—2016 4–0–0 2006 Beograd gold; 2008 Malaga gold; 2008 Malaga gold; 2010 Zagreb gold
Jenny Pareja ESP WAP 2012 1–1–0 2008 Malaga silver; 2014 Budapest gold
Vjekoslav Pasković MNE WAP 2008—2016 1–2–0 2008 Malaga gold; 2012 Eindhoven silver; 2016 Beograd silver
Tomislav Paškvalin YUG WAP 1984—1988 0–2–0 1985 Sofia silver; 1987 Strasbourg silver
Giacomo Pastorino ITA WAP 2012 0–1–0 2010 Zagreb silver
Francesca Pavan ITA WAP 2008 0–1–0 2006 Beograd silver
Josip Pavić CRO WAP 2008—2016 1–0–0 2010 Zagreb gold
Jordi Payá ESP WAP 1988—1996 0–0–1 1983 Roma bronze
Sergio Pedrerol ESP WAP 1992—2004 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze (reserve)
Branko Peković SRB WAP 2008 2–1–0 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2006 Beograd gold; 2008 Malaga silver
Anikó Pelle HUN
ITA
WAP 2004—2012 1–2–2 1995 Wien silver (competed for Hungary); 2001 Budapest gold (competed for Hungary); 2003 Kranj silver (competed for Hungary); 2006 Beograd bronze (competed for Hungary); 2008 Malaga bronze (competed for Hungary)
Pili Peña ESP WAP 2012—2016 2–1–1 2008 Malaga silver; 2014 Budapest gold; 2018 Barcelona bronze; 2020 Budapest gold
Raúl de la Peña GER WAP 1992—1996 0–0–1 1995 Wien bronze
Carlo Peretti ITA WAP 1952 0–0–1 1954 Torino bronze
Iván Pérez CUB
ESP
WAP 1992—2012 0–0–1 2006 Beograd bronze (competed for Spain)
Felipe Perrone BRA
ESP
WAP 2008—2016 0–2–1 2006 Beograd bronze (competed for Spain); 2018 Barcelona silver (competed for Spain); 2020 Budapest silver (competed for Spain)
Kiko Perrone ESP WAP 2008 0–0–1 2006 Beograd bronze
Imre Péter HUN WAP 1992 0–1–0 1993 Sheffield silver
Tatyana Petrova RUS WAP 2000—2004 0–0–3 1999 Prato bronze; 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze
Yuliya Petrova RUS WAP 2000 0–1–1 1997 Sevilla silver; 1999 Prato bronze
Antonio Petrović MNE WAP 2012—2016 0–2–0 2012 Eindhoven silver; 2016 Beograd silver
Zoran Petrović YUG WAP 1984 0–1–0 1985 Sofia silver
Josep Picó ESP WAP 1992 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Duško Pijetlović SRB WAP 2008—2016 5–1–1 2006 Beograd gold; 2008 Malaga silver; 2010 Zagreb bronze; 2012 Eindhoven gold; 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Gojko Pijetlović SRB WAP 2012—2016 3–0–1 2010 Zagreb bronze; 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
István Pintér HUN WAP 1988 1–0–0 1958 Budapest gold
Andrea Pisano ITA WAP 1984—1988 0–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze
Sebastian Ploner AUT WAP 1936 0–0–1 1931 Paris bronze
Karla Plugge NED WAP 2000 1–2–2 1991 Athina silver (competed as Karla van der Boon); 1993 Sheffield gold (competed as Karla van der Boon); 1995 Wien bronze (competed as Karla van der Boon); 1997 Sevilla bronze (competed as Karla van der Boon); 1999 Prato silver (competed as Karla van der Boon)
Dénes Pócsik HUN WAP 1964—1972 1–0–0 1962 Leipzig gold
Damir Polić YUG WAP 1976—1980 0–1–0 1977 Jönköping silver
Enzo Polito ITA WAP 1952 0–0–1 1954 Torino bronze
Miroslav Poljak YUG WAP 1968 0–0–1 1966 Utrecht bronze
Francesca Pomeri ITA WAP 2016 0–0–1 2016 Beograd bronze
Amedeo Pomilio ITA WAP 1992—2000 2–0–1 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold; 1995 Wien gold
Boris Popov URS WAP 1964 1–0–0 1966 Utrecht gold
Andrija Popović YUG WAP 1984 0–1–0 1987 Strasbourg silver
Franco Porzio ITA WAP 1988—1992 1–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold
Giuseppe Porzio ITA WAP 1992 1–0–1 1989 Bonn bronze; 1993 Sheffield gold
Francesco Postiglione ITA SWI/WAP 1992—2004 1–1–1 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze; 2001 Budapest silver
Stefano Postiglione ITA WAP 1984—1988 0–0–1 1987 Strasbourg bronze
Christian Presciutti ITA WAP 2012—2016 0–1–0 2010 Zagreb silver
Ágnes Primász HUN WAP 2004—2008 1–2–2 1995 Wien silver; 2001 Budapest gold; 2003 Kranj silver; 2006 Beograd bronze; 2008 Malaga bronze
Andrija Prlainović SRB WAP 2008—2016 5–1–1 2006 Beograd gold; 2008 Malaga silver; 2010 Zagreb bronze; 2012 Eindhoven gold; 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Yekaterina Prokofyeva RUS WAP 2008—2016 0–1–0 2020 Budapest silver
Valentin Prokopov URS WAP 1952—1956 0–0–1 1958 Budapest bronze
Yevgeniya Protsenko RUS WAP 2008 3–0–0 2006 Beograd gold; 2008 Malaga gold; 2010 Zagreb gold
Elisa Queirolo ITA WAP 2016 1–0–1 2012 Eindhoven gold; 2016 Beograd bronze
Carla Quint NED WAP 2000 1–1–2 1993 Sheffield gold; 1995 Wien bronze; 1997 Sevilla bronze; 1999 Prato silver
Erich Rademacher GER SWI/WAP 1928—1932 0–1–1 1926 Budapest bronze; 1931 Paris silver
Joachim Rademacher GER WAP 1928—1932 0–1–0 1934 Magdeburg silver
Zdravko Radić MNE WAP 2008—2016 1–1–0 2008 Malaga gold; 2012 Eindhoven silver
Federica Radicchi ITA WAP 2012—2016 0–1–1 2006 Beograd silver; 2016 Beograd bronze
Lovro Radonić YUG SWI/WAP 1952—1960 0–2–1 1950 Vienna bronze; 1954 Turin silver; 1958 Budapest silver
Aleksandar Radović MNE WAP 2012—2016 0–2–0 2012 Eindhoven silver; 2016 Beograd silver
Paolo Ragosa ITA WAP 1980 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Cinzia Ragusa ITA WAP 2004—2008 2–2–0 1997 Sevilla gold; 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold; 2006 Beograd silver
Giulia Rambaldi ITA WAP 2012 1–0–0 2012 Eindhoven gold
Sava Ranđelović SRB WAP 2016 3–0–0 2014 Budapest gold; 2016 Beograd gold; 2018 Barcelona gold
Bogdan Rath ITA
ROU
WAP 1996—2004 0–1–0 2001 Budapest silver (competed for Italy)
Nikola Rađen SRB WAP 2008—2012 2–1–1 2008 Malaga silver; 2010 Zagreb bronze; 2012 Eindhoven gold; 2014 Budapest gold
Goran Rađenović YUG WAP 1988 1–0–0 1991 Athina gold
René Reimann GER
FRG
WAP 1988—1996 1–0–1 1989 Bonn gold (competed for West Germany); 1995 Wien bronze (competed for Germany)
Peter Riedl AUT WAP 1936 0–0–1 1931 Paris bronze
Paul Rigaumont BEL WAP 1948 0–0–1 1947 Monte Carlo bronze
Pedro Robert ESP WAP 1980—1988 0–0–1 1983 Roma bronze
Federica Rocco ITA WAP 2008 0–1–0 2006 Beograd silver
Peter Röhle FRG WAP 1976—1988 2–0–1 1981 Split gold; 1985 Sofia bronze; 1989 Bonn gold
Jesús Miguel Rollán ESP WAP 1988—2004 0–1–0 1991 Athina silver
Vinko Rosić YUG WAP 1964 0–1–1 1962 Leipzig silver; 1966 Utrecht bronze
Antigoni Roumbesi GRE WAP 2004—2008 0–2–0 2010 Zagreb silver; 2012 Eindhoven silver
Cesare Rubini ITA WAP 1948—1956 1–0–1 1947 Monte Carlo gold; 1954 Torino bronze
Ratko Rudić CRO
YUG
Coach/WAP 1972—2016 0–1–2 1970 Barcelona bronze; 1974 Wien bronze; 1977 Jönköping silver
Peter Rund GDR WAP 1968 0–1–0 1966 Utrecht silver
Galina Rytova KAZ
RUS
WAP 2000—2004 0–0–2 1999 Prato bronze (competed for Russia); 2001 Budapest bronze (competed for Russia)
Yekaterina Salimova RUS WAP 2004 0–0–2 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze
Ricardo Sánchez ESP WAP 1992 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Mirko Sandić YUG WAP 1960—1972 0–0–2 1966 Utrecht bronze; 1970 Barcelona bronze
Jordi Sans ESP WAP 1984—2000 0–1–1 1991 Athina silver; 1993 Sheffield bronze
Renato De Sanzuane ITA WAP 1952 0–0–1 1954 Torino bronze
Aleksandar Šapić SRB
SCG
WAP 1996—2008 3–2–0 1997 Sevilla silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold (competed for Serbia); 2008 Malaga silver (competed for Serbia)
Aleksa Šaponjić SRB WAP 2012 1–0–0 2012 Eindhoven gold
Višeslav Sarić CRO WAP 2000 0–1–0 1999 Firenze silver
Miklós Sárkány HUN WAP 1932—1936 3–0–0 1931 Paris gold; 1934 Magdeburg gold; 1938 London gold
László Sárosi HUN WAP 1968—1976 1–1–0 1970 Barcelona silver; 1974 Wien gold
Dejan Savić SRB
SCG
Coach/WAP 1996—2016 3–2–0 1997 Sevilla silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold (competed for Serbia); 2008 Malaga silver (competed for Serbia)
Ðuro Savinović YUG WAP 1976 0–0–1 1974 Wien bronze
Miloš Šćepanović MNE WAP 2008—2016 1–2–0 2008 Malaga gold; 2012 Eindhoven silver; 2016 Beograd silver
Klaus Schlenkrich GDR
GER
WAP 1964—1968 0–1–0 1966 Utrecht silver (competed for East Germany)
Peter Schmidt GDR
GER
WAP 1964—1968 0–1–0 1966 Utrecht silver (competed for East Germany)
Gábor Schmiedt HUN WAP 1988—1992 0–1–1 1981 Split bronze; 1983 Roma silver
Hans Schneider GER WAP 1936 0–1–0 1938 London silver
Jürgen Schröder FRG WAP 1984 1–0–1 1981 Split gold; 1985 Sofia bronze
Hans Schulze GER WAP 1932—1936 0–3–0 1931 Paris silver; 1934 Magdeburg silver; 1938 London silver
Gustav Schürger GER WAP 1936 0–1–0 1934 Magdeburg silver
Heiko Schwartz GER SWI/WAP 1932—1936 0–2–0 1931 Paris silver; 1934 Magdeburg silver
Denis Šefik MNE
SRB
SCG
WAP 2004—2012 3–1–0 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold (competed for Serbia); 2008 Malaga silver (competed for Serbia)
Karl Seitz AUT WAP 1936 0–0–1 1931 Paris bronze
Vladimir Semyonov URS WAP 1960—1968 2–0–1 1958 Budapest bronze; 1966 Utrecht gold; 1970 Barcelona gold
Anđelo Šetka CRO WAP 2016 0–0–1 2018 Barcelona bronze
Erkin Shagayev URS WAP 1980 1–1–0 1981 Split silver; 1983 Roma gold
Yevgeny Sharonov URS
EUN
WAP 1980—1992 3–1–0 1981 Split silver (competed for the Soviet Union); 1983 Roma gold (competed for the Soviet Union); 1985 Sofia gold (competed for the Soviet Union); 1987 Strasbourg gold (competed for the Soviet Union)
Nataliya Shepelina RUS WAP 2004—2008 2–0–2 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd gold; 2008 Malaga gold
Aleksandr Shidlovsky URS WAP 1968—1972 1–1–0 1962 Leipzig silver; 1970 Barcelona gold
Yekaterina Shishova RUS WAP 2004 0–0–1 2003 Kranj bronze
Jorge Signes ESP WAP 1984 0–0–1 1983 Roma bronze
Carlo Silipo ITA WAP 1992—2004 2–1–1 1993 Sheffield gold; 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze; 2001 Budapest silver
Anastasiya Simanovich RUS WAP 2016 0–1–0 2020 Budapest silver
Dubravko Šimenc CRO
YUG
WAP 1988—2004 0–3–0 1985 Sofia silver (competed for Yugoslavia); 1999 Firenze silver (competed for Croatia); 2003 Kranj silver (competed for Croatia)
Zlatko Šimenc YUG WAP 1960—1964 0–2–1 1958 Budapest silver; 1962 Leipzig silver; 1966 Utrecht bronze
Roldano Simeoni ITA WAP 1972—1980 0–0–1 1977 Jönköping bronze
Willy Simons BEL WAP 1948 0–0–1 1947 Monte Carlo bronze
Vyacheslav Skok URS WAP 1968 1–0–0 1970 Barcelona gold
Siniša Školneković CRO WAP 1996—2000 0–1–0 1999 Firenze silver
Yasemin Smit NED WAP 2008 0–2–1 2010 Zagreb bronze; 2014 Budapest silver; 2016 Beograd silver
Mile Smodlaka CRO WAP 2000—2008 0–2–0 1999 Firenze silver; 2003 Kranj silver
Frits Smol NED WAP 1948—1952 1–0–0 1950 Wien gold
Yelena Smurova RUS WAP 2000—2008 2–1–2 1997 Sevilla silver; 1999 Prato bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd gold; 2008 Malaga gold
Mykola Smyrnov URS WAP 1988 2–1–0 1981 Split silver; 1983 Roma gold; 1985 Sofia gold
Yevgeniya Soboleva RUS WAP 2008—2016 2–1–0 2008 Malaga gold; 2010 Zagreb gold; 2020 Budapest silver
Slobodan Soro BRA
SRB
WAP 2008—2016 2–1–1 2006 Beograd gold (competed for Serbia); 2008 Malaga silver (competed for Serbia); 2010 Zagreb bronze (competed for Serbia); 2012 Eindhoven gold (competed for Serbia)
Ildikó Sós Zirigh HUN WAP 2004—2008 1–1–1 2001 Budapest gold; 2003 Kranj silver; 2008 Malaga bronze
Aleksandar Šoštar SCG
YUG
WAP 1988—2000 2–1–0 1987 Strasbourg silver (competed for Yugoslavia); 1991 Athina gold (competed for Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia)
Leonardo Sottani ITA WAP 1996—2008 1–1–1 1995 Wien gold; 1999 Firenze bronze; 2001 Budapest silver
Roland Spångberg SWE WAP 1948—1952 0–2–0 1947 Monte Carlo silver; 1950 Wien silver
Ivo Štakula YUG WAP 1948—1952 0–1–1 1950 Wien bronze; 1954 Torino silver
Hans Stam NED WAP 1948 0–0–1 1938 London bronze
Hagen Stamm GER
FRG
WAP 1984—1992 2–0–1 1981 Split gold (competed for West Germany); 1985 Sofia bronze (competed for West Germany); 1989 Bonn gold (competed for West Germany)
Antonello Steardo ITA WAP 1980—1988 0–0–1 1987 Strasbourg bronze
Karl Steinbach AUT WAP 1936 0–0–1 1931 Paris bronze
Ádám Steinmetz HUN WAP 2004—2012 0–1–2 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd silver; 2012 Eindhoven bronze
Barnabás Steinmetz HUN WAP 2000—2004 2–0–2 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze
János Steinmetz HUN WAP 1968 1–1–0 1970 Barcelona silver; 1977 Jönköping gold
Uwe Sterzik GER
FRG
WAP 1988—1996 1–0–1 1989 Bonn gold (competed for West Germany); 1995 Wien bronze (competed for Germany)
Mercédesz Stieber HUN WAP 2004—2008 2–3–3 1989 Bonn silver; 1991 Athina gold; 1993 Sheffield bronze; 1995 Wien silver; 2001 Budapest gold; 2003 Kranj silver; 2006 Beograd bronze; 2008 Malaga bronze
Jürgen Stiefel FRG WAP 1972—1976 1–0–0 1981 Split gold
Karlo Stipanić YUG WAP 1964—1972 0–0–2 1966 Utrecht bronze; 1970 Barcelona bronze
Henri Stoelen BEL SWI/WAP 1928—1936 0–0–1 1934 Magdeburg bronze
Ratko Štritof CRO WAP 1996—2004 0–2–0 1999 Firenze silver; 2003 Kranj silver
Vaso Subotić SCG WAP 1996 1–0–0 1991 Athina gold (competed for Yugoslavia)
Attila Sudár HUN WAP 1976—1980 1–1–1 1977 Jönköping gold; 1981 Split bronze; 1983 Roma silver
Goran Sukno YUG WAP 1984 0–1–0 1985 Sofia silver
Sandro Sukno CRO WAP 2012—2016 1–0–0 2010 Zagreb gold
Aladar Szabo BRA WAP 1964 1–0–0 1954 Torino gold (competed for Hungary)
Zoltán Szécsi HUN WAP 2000—2012 0–1–4 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze
Bulcsú Székely HUN WAP 2000 2–0–1 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze
István Szívós, Jr. HUN WAP 1968—1980 2–1–0 1970 Barcelona silver; 1974 Wien gold; 1977 Jönköping gold
István Szívós, Sr. HUN SWI/WAP 1948—1980 1–0–0 1954 Torino gold
Márton Szivós HUN WAP 2012—2016 0–2–1 2006 Beograd silver; 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest silver
Krisztina Szremkó HUN WAP 2004—2008 1–2–1 1995 Wien silver; 2001 Budapest gold; 2003 Kranj silver; 2008 Malaga bronze
Gabriella Szűcs HUN WAP 2012—2016 1–0–2 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold
Chiara Tabani ITA WAP 2016 0–0–1 2016 Beograd bronze
Milan Tadić SCG WAP 1996 1–0–0 1991 Athina gold (competed for Yugoslavia)
Roger Tahull ESP WAP 2016 0–2–0 2018 Barcelona silver; 2020 Budapest silver
Orsolya Takács HUN WAP 2008—2016 1–0–4 2006 Beograd bronze; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold
Yekaterina Tankeyeva RUS WAP 2012 2–0–0 2006 Beograd gold; 2010 Zagreb gold
Roser Tarragó ESP WAP 2012—2016 2–0–0 2014 Budapest gold; 2020 Budapest gold
Alexander Tchigir GER
EUN
WAP 1992—2008 0–0–1 1991 Athina bronze (competed as Aleksandr Chigir for the Soviet Union)
Laura Teani ITA WAP 2016 0–0–1 2016 Beograd bronze
Stefano Tempesti ITA WAP 2000—2016 0–1–1 2010 Zagreb silver; 2014 Budapest bronze
Riccardo Tempestini ITA WAP 1988 0–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze
Dirk Theismann GER
FRG
WAP 1984—1992 1–0–0 1989 Bonn gold (competed for West Germany)
Jürgen Thiel GDR
GER
WAP 1964—1968 0–1–0 1966 Utrecht silver (competed for East Germany)
Émile Thienpondt BEL SWI 1924—1928 0–0–1 1927 Bologna bronze
Zsuzsanna Tiba HUN WAP 2004 1–1–0 2001 Budapest gold; 2003 Kranj silver
Milan Tičić MNE WAP 2008 1–0–0 2008 Malaga gold
Anna Timofeyeva RUS WAP 2016 0–1–0 2020 Budapest silver
Yelena Tokun RUS WAP 2000 0–1–1 1997 Sevilla silver; 1999 Prato bronze
Irina Tolkunova KAZ
RUS
WAP 2000—2004 0–1–2 1997 Sevilla silver (competed for Russia); 1999 Prato bronze (competed for Russia); 2001 Budapest bronze (competed for Russia)
Lars Tomanek GER WAP 1996 1–0–1 1989 Bonn gold (competed for West Germany); 1995 Wien bronze
Andrea Tóth HUN WAP 2004 1–1–2 2001 Budapest gold; 2003 Kranj silver; 2006 Beograd bronze; 2006 Beograd bronze
Frank Tóth HUN WAP 1992—1996 2–2–0 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver; 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold
Ildikó Tóth HUN WAP 2012—2016 1–0–2 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest bronze; 2016 Beograd gold
Imre Tóth HUN WAP 1988—1992 0–1–0 1983 Roma silver
László Tóth HUN WAP 1988—1996 0–2–0 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver
Noémi Tóth ITA WAP 2004 2–1–1 1991 Athina gold (competed for Hungary); 1993 Sheffield bronze (competed for Hungary); 1995 Wien silver; 2003 Kranj gold (competed for Italy)
Paolo Trapanese ITA WAP 1988 0–0–2 1987 Strasbourg bronze; 1989 Bonn bronze
Petar Trbojević SCG WAP 1996—2004 2–1–0 1997 Sevilla silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2006 Beograd gold (competed for Serbia)
Achille Tribouillet FRA WAP 1928 0–1–0 1927 Bologna silver
Slobodan Trifunović YUG WAP 1980 0–1–0 1977 Jönköping silver
Ivo Trumbić YUG WAP 1964—1968 0–1–1 1962 Leipzig silver; 1966 Utrecht bronze
Khristina Tsoukala GRE WAP 2008 0–3–0 2010 Zagreb silver; 2012 Eindhoven silver; 2018 Barcelona silver
Maria Tsouri GRE WAP 2008 0–1–0 2010 Zagreb silver
Olga Turova RUS WAP 2004—2008 1–0–1 2003 Kranj bronze; 2008 Malaga gold
Vanja Udovičić SRB
SCG
WAP 2004—2012 3–1–1 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold (competed for Serbia); 2008 Malaga silver (competed for Serbia); 2010 Zagreb bronze (competed for Serbia); 2012 Eindhoven gold (competed for Serbia)
Veljko Uskoković MNE
SCG
WAP 1996—2008 3–1–0 1991 Athina gold (competed for Yugoslavia); 1997 Sevilla silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2008 Malaga gold (competed for Montenegro)
Anna Ustyukhina RUS WAP 2016 0–1–0 2020 Budapest silver
Ágnes Valkai HUN WAP 2004—2008 1–1–2 2001 Budapest gold; 2003 Kranj silver; 2006 Beograd bronze; 2008 Malaga bronze
Erzsébet Valkay HUN
ITA
WAP 2004—2008 1–2–0 2001 Budapest gold (competed for Hungary); 2003 Kranj silver (competed for Hungary); 2006 Beograd silver (competed for Italy)
Xavi Vallès ESP WAP 2008—2012 0–0–1 2006 Beograd bronze
Márton Vámos HUN WAP 2016 1–1–1 2014 Budapest silver; 2016 Beograd bronze; 2020 Budapest gold
Dániel Varga HUN WAP 2008—2016 0–2–3 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest silver; 2016 Beograd bronze
Dénes Varga HUN WAP 2008—2016 1–2–3 2006 Beograd silver; 2008 Malaga bronze; 2012 Eindhoven bronze; 2014 Budapest silver; 2016 Beograd bronze; 2020 Budapest gold
Tamás Varga HUN WAP 2004—2012 0–1–2 1995 Wien silver; 2001 Budapest bronze; 2008 Malaga bronze
Zsolt Varga HUN WAP 1992—2000 2–2–1 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver; 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze
Attila Vári HUN WAP 2000—2004 2–0–2 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold; 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze
Yekaterina Vasilyeva RUS WAP 2000—2004 0–1–1 1997 Sevilla silver; 1999 Prato bronze
Aleksey Vdovin EUN WAP 1992 0–0–1 1991 Athina bronze (competed for the Soviet Union)
Alessandro Velotto ITA WAP 2016 0–0–1 2014 Budapest bronze
József Vértesy HUN WAP 1924—1932 4–0–0 1926 Budapest gold; 1927 Bologna gold; 1931 Paris gold; 1934 Magdeburg gold
Luka Vezilić YUG WAP 1980 0–1–1 1974 Wien bronze; 1977 Jönköping silver
Frano Vićan CRO WAP 2000—2012 0–2–0 1999 Firenze silver; 2003 Kranj silver
Mirko Vičević SCG
YUG
WAP 1988—1996 1–1–0 1987 Strasbourg silver (competed for Yugoslavia); 1991 Athina gold (competed for Yugoslavia)
Balázs Vincze HUN WAP 1988—1996 2–2–0 1993 Sheffield silver; 1995 Wien silver; 1997 Sevilla gold; 1999 Firenze gold
Fernand Visser BEL WAP 1928 0–0–1 1927 Bologna bronze
Antonio Vittorioso ITA WAP 2000 0–0–1 1999 Firenze bronze
György Vízvári HUN WAP 1952 1–0–0 1954 Torino gold
Goran Volarević CRO WAP 2004 0–1–0 2003 Kranj silver
Valentina Vorontsova RUS WAP 2004—2008 1–0–2 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2008 Malaga gold
Daniel Voß GER WAP 1996 0–0–1 1995 Wien bronze
Tihomil Vranješ CRO WAP 2004 0–1–0 2003 Kranj silver
Josip Vrlić BRA WAP 2016 0–0–1 2018 Barcelona bronze
Vlada Vujasinović SRB
SCG
WAP 1996—2008 3–1–0 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia); 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Beograd gold (competed for Serbia); 2008 Malaga silver (competed for Serbia)
Nenad Vukanić SCG WAP 2000 1–1–0 1997 Sevilla silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia)
Nikola Vukčević MNE WAP 2008 1–1–0 2008 Malaga gold; 2016 Beograd silver
Boško Vuksanović YUG WAP 1952 0–1–1 1950 Wien bronze; 1954 Torino silver
Alyona Vylegzhanina RUS WAP 2008 2–0–0 2006 Beograd gold; 2008 Malaga gold
Ellen van der Weijden-Bast NED WAP 2000 1–1–2 1993 Sheffield gold; 1995 Wien bronze (competed as Ellen Bast); 1997 Sevilla bronze (competed as Ellen Bast); 1999 Prato silver (competed as Ellen Bast)
János Wenk HUN SWI/WAP 1912—1924 2–0–0 1926 Budapest gold; 1927 Bologna gold
Franz Wenninger AUT WAP 1936 0–1–0 1938 London silver
Hilmer Wictorin SWE WAP 1924 0–1–0 1926 Budapest silver
Heinz Wittig GER WAP 1964 0–1–0 1966 Utrecht silver (competed for East Germany)
Mariya Yayna RUS WAP 2004 0–0–2 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze
Gergő Zalánki HUN WAP 2016 1–0–0 2020 Budapest gold
Emanuela Zanchi ITA WAP 2004—2008 1–2–0 2001 Budapest silver; 2003 Kranj gold; 2006 Beograd silver
Krisztina Zantleitner HUN WAP 2004—2008 0–2–2 1995 Wien silver; 2003 Kranj silver; 2006 Beograd bronze; 2008 Malaga bronze
Vladimir Zhmudsky URS WAP 1972 2–0–0 1966 Utrecht gold; 1970 Barcelona gold
Predrag Zimonjić SCG WAP 1996—2000 2–0–0 1991 Athina gold (competed for Yugoslavia); 2001 Budapest gold (competed for FR Yugoslavia)
Boris Zloković MNE WAP 2008—2012 2–1–0 2003 Kranj gold (competed for Serbia and Montenegro); 2008 Malaga gold (competed for Montenegro); 2012 Eindhoven silver (competed for Montenegro)
Galina Zlotnikova RUS WAP 2004 0–0–1 2003 Kranj bronze
Anastasiya Zubkova RUS WAP 2004 1–0–2 2001 Budapest bronze; 2003 Kranj bronze; 2006 Beograd gold
Marijan Žužej YUG WAP 1956—1960 0–1–0 1954 Torino silver
Teo Đogaš CRO WAP 2008 0–2–0 1999 Firenze silver; 2003 Kranj silver
Veselin Đuho YUG WAP 1984—1988 0–2–0 1985 Sofia silver; 1987 Strasbourg silver