Olympians Who Won a Medal at the World Bob & Skeleton Championships (FIBT/IBSF) (465)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Donat Acklin SUI BOB 1988—1994 1–2–0 1989 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man; 1993 Igls gold: Four-man, silver: Two-man
Guido Acklin SUI BOB 1994—2002 1–0–1 1996 Calgary bronze: Two-man; 1997 St. Moritz gold: Two-man
Richy Adjei GER BOB 2010 1–0–0 2011 Königssee gold: Four-man
Urs Aeberhard SUI BOB 2002 0–0–3 2000 Altenberg bronze: Two-man and Four-man; 2001 St. Moritz bronze: Four-man
Gunnar Åhs SWE BOB 1952—1956 0–0–1 1961 Lake Placid bronze: Four-man
Hans Aichele SUI BOB 1936 0–0–1 1937 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man
Éric Alard FRA BOB 1998 0–0–1 1995 Winterberg bronze: Two-man
Lindsay Alcock CAN SKE 2002—2006 0–1–0 2004 Königssee silver: Skeleton
Morgan Alexander CAN BOB 2006 0–0–1 2005 Calgary bronze: Four-man
Robert Alt SUI BOB 1956 1–0–0 1955 St. Moritz gold: Four-man
Giorgio Alverà ITA BOB 1976 1–0–0 1975 Cervinia gold: Two-man
Renzo Alverà ITA BOB 1956 6–1–0 1957 St. Moritz gold: Two-man, silver: Four-man; 1958 Garmisch-Partenkirchen gold: Two-man; 1959 St. Moritz gold: Two-man; 1960 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man and Four-man; 1961 Lake Placid gold: Four-man
Thomas Amrhein SUI BOB 2018 0–0–1 2016 Igls bronze: Four-man
Steve Anderhub SUI BOB 1998—2002 0–0–1 2001 St. Moritz bronze: Four-man
Emil Angelescu (DNS) ROU BOB 1936 0–1–0 1934 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man
Karl Angerer GER BOB 2010 1–2–0 2007 St. Moritz gold: BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee silver: Four-man and BOB/SKE Mixed team
Heiri Angst SUI BOB 1948—1956 2–1–4 1949 Lake Placid silver: Two-man, bronze: Four-man; 1950 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man; 1951 Alpe d'Huez bronze: Four-man; 1954 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1955 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man
Max Angst SUI BOB 1956 0–0–1 1960 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man
Martin Annen SUI BOB 2002—2006 0–0–2 2001 St. Moritz bronze: Two-man; 2005 Calgary bronze: Two-man
Matt Antoine USA SKE 2014—2018 1–0–0 2012 Lake Placid gold: BOB/SKE Mixed team
Ingo Appelt AUT BOB 1988—1992 0–0–1 1990 St. Moritz bronze: Four-man
Mario Armano ITA BOB 1968—1972 2–1–1 1969 Lake Placid silver: Four-man, bronze: Two-man; 1970 St. Moritz gold: Four-man; 1971 Cervinia gold: Two-man
Maximilian Arndt GER BOB 2014 2–2–1 2012 Lake Placid silver: Four-man and BOB/SKE Mixed team; 2012 Lake Placid bronze: Two-man; 2013 St. Moritz gold: Four-man; 2015 Winterberg gold: Four-man
Walter Aronson SWE BOB 1956—1964 0–0–1 1953 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man
Paul Aste AUT BOB 1952—1964 0–1–1 1955 St. Moritz silver: Two-man; 1958 Garmisch-Partenkirchen bronze: Two-man
Jim Atkinson USA BOB 1952 1–1–0 1950 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1951 Alpe d'Huez silver: Four-man
Christian Auer AUT SKE 2002 1–2–2 1989 St. Moritz silver: Skeleton; 1991 Igls gold: Skeleton; 1992 Calgary bronze: Skeleton; 1995 Lillehammer silver: Skeleton; 1996 Calgary bronze: Skeleton
Emily Azevedo USA BOB 2010 1–1–1 2007 St. Moritz silver: BOB/SKE Mixed team; 2008 Altenberg bronze: BOB/SKE Mixed team; 2012 Lake Placid gold: BOB/SKE Mixed team
Ueli Bächli SUI BOB 1976—1980 0–3–1 1977 St. Moritz silver: Four-man; 1978 Lake Placid silver: Four-man; 1979 Königssee bronze: Four-man; 1982 St. Moritz silver: Two-man
Jannis Bäcker GER BOB 2014 1–0–0 2013 St. Moritz gold: Two-man
Kristina Bader RUS BOB 2002 1–0–0 2004 Königssee gold: Two-woman
Pepi Bader FRG BOB 1968—1972 1–1–0 1970 St. Moritz gold: Two-man, silver: Four-man
Walter Barfuß FRG BOB 1980 0–0–2 1977 St. Moritz bronze: Four-man; 1978 Lake Placid bronze: Two-man
Andreas Barucha GER BOB 2010 1–0–0 2009 Lake Placid gold: BOB/SKE Mixed team
Candy Bauer GER BOB 2018 3–1–0 2016 Igls silver: Four-man; 2017 Königssee gold: Four-man; 2019 Whistler gold: Four-man; 2020 Altenberg gold: Four-man
Alex Baumann SUI BOB 2014 0–0–1 2016 Igls bronze: Two-man
Gaudenz Beeli SUI BOB/CUR/Coach 1972—2006 0–1–0 1974 St. Moritz silver: Four-man
Joseph Beerli SUI BOB 1936 2–1–1 1935 St. Moritz silver: Four-man; 1938 St. Moritz bronze: Two-man; 1939 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1947 St. Moritz gold: Four-man
Stan Benham USA BOB 1952 2–4–1 1949 Lake Placid gold: Four-man; 1950 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man, silver: Two-man; 1951 Alpe d'Huez silver: Two-man and Four-man; 1954 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man; 1961 Lake Placid silver: Four-man
Sepp Benz SUI BOB 1976—1980 3–2–3 1975 Cervinia gold: Four-man; 1977 St. Moritz silver: Four-man; 1978 Lake Placid gold: Two-man, silver: Four-man; 1979 Königssee gold: Two-man, bronze: Four-man; 1981 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man and Four-man
Gregor Bermbach GER BOB 2010—2014 0–3–0 2011 Königssee silver: Four-man; 2015 Winterberg silver: BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls silver: Four-man
Horst Bernhardt GDR BOB 1976 1–0–0 1978 Lake Placid gold: Four-man
Eric Bernotas USA SKE 2006—2010 0–2–1 2007 St. Moritz silver: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2009 Lake Placid bronze: BOB/SKE Mixed team
Simone Bertazzo ITA BOB 2006—2018 0–0–1 2007 St. Moritz bronze: Two-man
Raimund Bethge GDR BOB 1976 1–1–1 1977 St. Moritz gold: Four-man; 1978 Lake Placid silver: Two-man, bronze: Four-man
Jim Bickford, Jr. USA BOB 1936—1956 0–1–2 1937 St. Moritz bronze: Four-man; 1949 Lake Placid silver: Four-man; 1954 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man
Piet Biesiadecki USA BOB 1956 1–0–0 1953 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man
David Bissett CAN BOB 2006—2014 0–1–0 2007 St. Moritz silver: Four-man
Joshua Bluhm GER BOB 2014 1–2–2 2015 Winterberg silver: Two-man; 2016 Igls silver: Two-man; 2017 Königssee gold: Four-man, bronze: Two-man; 2020 Altenberg bronze: Four-man
Romano Bonagura ITA BOB 1964 1–4–1 1959 St. Moritz silver: Four-man; 1961 Lake Placid bronze: Two-man; 1962 Garmisch-Partenkirchen silver: Two-man and Four-man; 1963 Igls gold: Four-man, silver: Two-man
Tino Bonk GER BOB 1992 0–1–1 1990 St. Moritz silver: Four-man; 1991 Altenberg bronze: Four-man
Charles Bouvier SUI BOB/FTB 1924—1936 0–1–0 1935 St. Moritz silver: Four-man
Andreas Bredau GER BOB 2010 1–2–2 2011 Königssee gold: Four-man, silver: Two-man; 2012 Lake Placid bronze: Four-man; 2013 St. Moritz bronze: Two-man; 2015 Winterberg silver: Four-man
Albert Brehme GER BOB 1932—1936 0–0–2 1930 Caux-sur-Montreux bronze: Four-man; 1933 Schreiberhau bronze: Two-man
Jacques Bridou FRA BOB 1936 0–0–1 1934 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man
Tonino, Marquis Brivio Sforza ITA BOB 1936 0–0–1 1935 Igls bronze: Two-man
Kristan Bromley GBR SKE 2002—2014 1–0–0 2008 Altenberg gold: Skeleton
Lascelles Brown CAN
JAM
BOB 2002—2018 1–1–1 2005 Calgary gold: Two-man, bronze: Four-man (competed for Canada); 2007 St. Moritz silver: Four-man (competed for Canada)
Christine de Bruin CAN BOB 2018 0–1–2 2019 Whistler silver: BOB/SKE Mixed team, bronze: Two-woman; 2020 Altenberg bronze: Two-woman
Lisa Buckwitz GER BOB 2018 0–1–0 2017 Königssee silver: BOB/SKE Mixed team
Françoise Burdet SUI BOB 2002 1–0–1 2000 Winterberg bronze: Two-woman; 2001 Calgary gold: Two-woman
Heinz Busche FRG BOB 1980 1–0–0 1979 Königssee gold: Four-man
Tom Butler USA BOB 1956 1–1–2 1957 St. Moritz silver: Two-man, bronze: Four-man; 1959 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man
Werner Camichel SUI BOB 1972—1976 2–0–0 1973 Lake Placid gold: Four-man; 1975 Cervinia gold: Four-man
Hans Candrian SUI BOB 1968—1972 0–2–2 1970 St. Moritz bronze: Two-man and Four-man; 1973 Lake Placid silver: Two-man; 1974 St. Moritz silver: Four-man
Reto Capadrutt SUI BOB 1932—1936 1–0–2 1935 Igls gold: Two-man; 1935 St. Moritz bronze: Four-man; 1937 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man
Leonardo Cavallini ITA BOB 1968 0–1–0 1966 Cortina d'Ampezzo silver: Two-man
Jane Channell CAN SKE 2018 0–1–0 2020 Altenberg silver: SKE Mixed team
Éric Le Chanony FRA BOB 1994—2002 1–0–1 1995 Winterberg bronze: Two-man; 1999 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man
Sergey Chudinov RUS SKE 2010—2014 0–0–1 2013 St. Moritz bronze: Skeleton
Jenny Ciochetti CAN BOB 2014 1–0–0 2012 Lake Placid gold: Two-woman
Howard Clifton USA BOB 1968 0–0–1 1967 Alpe d'Huez bronze: Two-man
Ben Coakwell CAN BOB 2014—2018 0–0–1 1976 Hammarstrand bronze: Four-man
Maria Constantin ROU BOB 2014—2018 0–0–1 2017 Königssee bronze: BOB/SKE Mixed team (competed for an International Team)
Gillian Cooke GBR BOB 2010 1–0–0 2009 Lake Placid gold: Two-woman
Alex Coomber GBR SKE 2002 0–1–0 2001 Calgary silver: Skeleton
Enrico Costa ITA BOB 1998 1–0–0 1999 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man
Harald Czudaj GER BOB 1992—1998 0–2–2 1990 St. Moritz silver: Two-man and Four-man; 1991 Altenberg bronze: Four-man; 1995 Winterberg bronze: Four-man
Bill D'Amico USA BOB 1948 2–0–1 1949 Lake Placid gold: Four-man; 1950 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man, bronze: Two-man
Corrado Dal Fabbro ITA BOB 1972 0–1–0 1971 Cervinia silver: Two-man
Ferruccio Dalla Torre ITA BOB 1964 1–2–0 1959 St. Moritz silver: Four-man; 1962 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man; 1963 Igls gold: Four-man
John Daly USA SKE 2010—2018 1–0–0 2013 St. Moritz gold: BOB/SKE Mixed team
Jackie Davies GBR BOB 2002—2006 0–1–0 2005 Calgary silver: Two-woman
René, Baron de Lunden BEL BOB 1936 1–0–0 1939 St. Moritz gold: Two-man
Luciano De Paolis ITA BOB 1968—1972 1–0–0 1970 St. Moritz gold: Four-man
Nevio De Zordo ITA BOB 1972—1976 2–2–0 1965 St. Moritz silver: Four-man; 1967 Alpe d'Huez silver: Two-man; 1969 Lake Placid gold: Two-man; 1970 St. Moritz gold: Four-man
Sanne Dekker NED BOB 2012 0–0–1 2016 Igls bronze: BOB/SKE Mixed team
Walter Delle Karth AUT BOB 1972—1984 0–1–1 1973 Lake Placid silver: Four-man; 1974 St. Moritz bronze: Four-man
Werner Delle Karth AUT BOB 1972—1976 0–1–1 1973 Lake Placid silver: Four-man; 1974 St. Moritz bronze: Four-man
Lincoln DeWitt USA SKE 2002 0–0–1 2001 Calgary bronze: Skeleton
Gottfried Diener SUI BOB 1956 2–0–0 1954 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1955 St. Moritz gold: Four-man
Robin Dixon GBR BOB 1964—1968 1–0–2 1963 Igls bronze: Two-man; 1965 St. Moritz gold: Two-man; 1966 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man
Annika Drazek GER BOB 2018 2–1–0 2015 Winterberg silver: Two-woman; 2016 Igls gold: Two-woman; 2019 Whistler gold: Two-woman
Daumants Dreiškens LAT BOB 2006—2018 1–1–2 2009 Lake Placid bronze: Four-man; 2015 Winterberg silver: Two-man, bronze: Four-man; 2016 Igls gold: Four-man
Martins Dukurs LAT SKE 2006—2018 6–1–0 2011 Königssee gold: Skeleton; 2012 Lake Placid gold: Skeleton; 2013 St. Moritz silver: Skeleton; 2015 Winterberg gold: Skeleton; 2016 Igls gold: Skeleton; 2017 Königssee gold: Skeleton; 2019 Whistler gold: Skeleton
Tomass Dukurs LAT SKE 2002—2018 0–0–1 2015 Winterberg bronze: Skeleton
Bill Dupree USA BOB 1948 0–0–1 1937 St. Moritz bronze: Four-man
Don Dupree, Sr. USA BOB 1948 0–1–0 1949 Lake Placid silver: Four-man
Reinhold Durnthaler AUT BOB 1964—1968 1–0–1 1963 Igls bronze: Four-man; 1967 Alpe d'Huez gold: Two-man
Zintis Ekmanis LAT
URS
BOB 1984—1994 0–0–1 1985 Cervinia bronze: Two-man (competed for the Soviet Union)
Carsten Embach GER BOB 1994—2002 4–1–1 1995 Winterberg gold: Four-man; 1996 Calgary bronze: Four-man; 1997 St. Moritz gold: Four-man; 2000 Altenberg gold: Four-man; 2001 St. Moritz silver: Four-man; 2003 Lake Placid gold: Four-man
Vic Emery CAN BOB 1964 1–0–1 1965 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man
Felix Endrich SUI BOB 1948—1952 2–1–1 1947 St. Moritz silver: Two-man; 1949 Lake Placid gold: Two-man; 1951 Alpe d'Huez bronze: Two-man; 1953 Garmisch-Partenkirchen gold: Two-man
Susi Erdmann GER BOB/LUG 1992—2006 2–0–1 2001 Calgary bronze: Two-woman; 2003 Winterberg gold: Two-woman; 2004 Königssee gold: Two-woman
Aja Evans USA BOB 2014—2018 0–0–1 2017 Königssee bronze: Two-woman
Henri Evrot FRA BOB 1948 0–0–1 1947 St. Moritz bronze: Four-man
John Fairbairn CAN SKE 2014 0–0–1 2012 Lake Placid bronze: BOB/SKE Mixed team
Erwin Fassbind SUI BOB 1988 2–0–0 1986 Königssee gold: Four-man; 1987 St. Moritz gold: Four-man
Ekkehard Fasser SUI BOB 1984—1988 1–0–0 1983 Lake Placid gold: Four-man
Urs Fehlmann SUI BOB 1988 1–0–0 1987 St. Moritz gold: Four-man
Fritz Feierabend SUI BOB 1936—1952 6–3–3 1935 St. Moritz bronze: Four-man; 1938 St. Moritz bronze: Two-man; 1939 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1947 St. Moritz gold: Two-man and Four-man; 1949 Lake Placid silver: Two-man, bronze: Four-man; 1950 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man, silver: Four-man; 1954 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1955 St. Moritz gold: Two-man, silver: Four-man
Bodo Ferl GDR BOB 1988 0–1–1 1985 Cervinia silver: Four-man; 1989 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man
Anna Fernstädt GER SKE 2018 0–0–1 2017 Königssee bronze: BOB/SKE Mixed team (competed for an International Team)
Valerie Fleming USA BOB 2006 0–1–3 2005 Calgary bronze: Two-woman; 2007 St. Moritz bronze: Two-woman; 2009 Lake Placid bronze: BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee silver: Two-woman
Janine Flock AUT SKE 2014—2018 0–1–2 2016 Igls silver: Skeleton, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2020 Altenberg bronze: Skeleton
Thomas Florschütz GER BOB 2010—2014 1–3–1 2008 Altenberg silver: Two-man; 2009 Lake Placid gold: BOB/SKE Mixed team, silver: Two-man; 2011 Königssee silver: Two-man; 2013 St. Moritz bronze: Two-man
Horst Floth FRG BOB 1968—1972 1–0–0 1970 St. Moritz gold: Two-man
Vonetta Flowers USA BOB 2002—2006 0–0–1 2004 Königssee bronze: Two-woman
Dumitru Focșeneanu ROU BOB 1972 0–1–1 1969 Lake Placid silver: Two-man; 1973 Lake Placid bronze: Two-man
Gaston Fonjallaz (DNS) SUI BOB 1932 0–1–0 1931 St. Moritz silver: Four-man
Gustave Fonjallaz (DNS) SUI BOB 1932 0–1–0 1931 St. Moritz silver: Four-man
René Fonjallaz SUI BOB 1928—1932 0–1–0 1931 St. Moritz silver: Four-man
Max Forster SUI BOB 1968 1–0–1 1970 St. Moritz bronze: Four-man; 1971 Cervinia gold: Four-man
Fred Fortune, Jr. USA BOB 1948—1952 0–0–3 1949 Lake Placid bronze: Two-man; 1950 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man; 1965 St. Moritz bronze: Four-man
Henri Achille Fould FRA BOB 1948 0–0–1 1947 St. Moritz bronze: Four-man
Eric Franke GER BOB 2018 0–0–2 2017 Königssee bronze: Four-man; 2020 Altenberg bronze: Four-man
Adriano Frassinelli ITA BOB 1972 1–0–0 1969 Lake Placid gold: Two-man
Rico Freiermuth SUI BOB 1984 1–0–1 1982 St. Moritz gold: Four-man; 1985 Cervinia bronze: Four-man
Simon Friedli SUI BOB 2018 0–0–1 2016 Igls bronze: Four-man
Francesco Friedrich GER BOB 2014—2018 11–2–0 2011 Königssee gold: BOB/SKE Mixed team; 2013 St. Moritz gold: Two-man, silver: BOB/SKE Mixed team; 2015 Winterberg gold: Two-man and BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls gold: Two-man, silver: Four-man; 2017 Königssee gold: Two-man and Four-man; 2019 Whistler gold: Two-man and Four-man; 2020 Altenberg gold: Two-man and Four-man
Alexandru Frim ROU BOB 1936 1–0–0 1934 Engelberg gold: Two-man
Stefan Gaisreiter FRG BOB 1968—1972 2–1–3 1969 Lake Placid gold: Four-man; 1971 Cervinia bronze: Four-man; 1973 Lake Placid bronze: Four-man; 1977 St. Moritz bronze: Two-man; 1979 Königssee gold: Four-man, silver: Two-man
Tristan Gale USA SKE 2002 0–0–1 2003 Nagano bronze: Skeleton
Gunnar Garpö SWE BOB 1952 0–0–1 1961 Lake Placid bronze: Four-man
Abi Gartmann SUI BOB 1956 0–1–0 1955 St. Moritz silver: Four-man
Noldi Gartmann SUI BOB 1936 0–1–0 1935 St. Moritz silver: Four-man
Gianfranco Gaspari ITA BOB 1968—1972 1–2–1 1966 Cortina d'Ampezzo silver: Two-man; 1969 Lake Placid silver: Four-man, bronze: Two-man; 1971 Cervinia gold: Two-man
Alexander Gassner GER SKE 2018 1–0–2 2017 Königssee bronze: BOB/SKE Mixed team (competed for an International Team); 2020 Altenberg gold: SKE Mixed team, bronze: Skeleton
Nicola Gautier-Minichiello GBR BOB 2002—2010 1–1–0 2005 Calgary silver: Two-woman (competed as Nicola Minichiello); 2009 Lake Placid gold: Two-woman (competed as Nicola Minichiello)
William Gayraud-Hirigoyen FRA BOB/SKE 1948 0–0–1 1947 St. Moritz bronze: Four-man
Bruno Gerber SUI BOB 1992 3–2–0 1989 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man, silver: Two-man; 1990 St. Moritz gold: Two-man and Four-man; 1991 Altenberg silver: Four-man
Rolf Gerber SUI BOB 1956 0–1–0 1955 St. Moritz silver: Four-man
Hans-Jürgen Gerhardt GDR BOB 1980 3–1–1 1977 St. Moritz gold: Four-man; 1978 Lake Placid bronze: Four-man; 1979 Königssee silver: Four-man; 1981 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man and Four-man
Bernhard Germeshausen GDR BOB 1976—1980 3–1–1 1977 St. Moritz gold: Four-man; 1978 Lake Placid bronze: Four-man; 1979 Königssee silver: Four-man; 1981 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man and Four-man
Dumitru Gheorghiu ROU BOB 1936 0–1–0 1934 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man
Lauren Gibbs USA BOB 2018 1–0–1 2016 Igls bronze: Two-woman; 2020 Altenberg gold: Two-woman
Duff Gibson CAN SKE 2002—2006 1–0–1 2004 Königssee gold: Skeleton; 2005 Calgary bronze: Skeleton
Marina Gilardoni SUI SKE 2014—2018 0–1–0 2020 Altenberg silver: Skeleton
Uberto Gillarduzzi ITA BOB 1936—1952 0–1–0 1937 Cortina d'Ampezzo silver: Two-man
Silvio Giobellina SUI BOB 1984 1–0–1 1982 St. Moritz gold: Four-man; 1985 Cervinia bronze: Four-man
Otto Göbl GER BOB 1964 1–2–1 1958 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man (competed for West Germany); 1959 St. Moritz bronze: Four-man (competed for West Germany); 1960 Cortina d'Ampezzo silver: Two-man (competed for West Germany); 1962 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man (competed for West Germany)
Sergey Golubyov RUS BOB 2002—2006 0–1–1 2003 Lake Placid bronze: Four-man; 2005 Calgary silver: Four-man
Reto Götschi SUI BOB 1994—1998 1–1–1 1996 Calgary bronze: Two-man; 1997 St. Moritz gold: Two-man; 2001 St. Moritz silver: Two-man
Cédric Grand SUI BOB 1998—2010 2–2–0 2001 St. Moritz silver: Two-man; 2007 St. Moritz gold: Four-man; 2009 Lake Placid gold: Two-man, silver: BOB/SKE Mixed team
Fritz Grau GER BOB 1932—1936 0–0–2 1930 Caux-sur-Montreux bronze: Four-man; 1933 Schreiberhau bronze: Two-man
Cliff Gray USA BOB 1928—1932 0–0–1 1937 St. Moritz bronze: Four-man
Andreea Grecu ROU BOB 2012—2018 0–0–1 2017 Königssee bronze: BOB/SKE Mixed team (competed for an International Team)
Charles Green GBR BOB 1936 2–2–0 1937 St. Moritz gold: Four-man; 1938 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man, St. Moritz silver: Two-man; 1939 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man
Dave Greszczyszyn CAN SKE 2018 0–2–0 2019 Whistler silver: BOB/SKE Mixed team; 2020 Altenberg silver: SKE Mixed team
Jamie Greubel Poser USA BOB 2014—2018 0–0–1 2017 Königssee bronze: Two-woman
Sophia Griebel GER SKE 2014 1–0–1 2019 Whistler gold: BOB/SKE Mixed team, bronze: Skeleton
Christopher Grotheer GER SKE 2018 2–2–0 2015 Winterberg silver: BOB/SKE Mixed team; 2017 Königssee silver: BOB/SKE Mixed team; 2019 Whistler gold: BOB/SKE Mixed team; 2020 Altenberg gold: Skeleton
Martin Grothkopp GER BOB 2018 4–0–0 2015 Winterberg gold: BOB/SKE Mixed team; 2017 Königssee gold: Four-man; 2019 Whistler gold: Four-man; 2020 Altenberg gold: Four-man
Herbert Gruber AUT BOB 1964—1972 0–0–1 1971 Cervinia bronze: Two-man
Steffen Grummt GDR ATH 1980 1–1–1 1985 Cervinia gold: Four-man, silver: Two-man; 1986 Königssee bronze: Two-man
Matthias Guggenberger AUT SKE 2010—2018 0–0–1 2016 Igls bronze: BOB/SKE Mixed team
Sabina Hafner SUI BOB 2006—2018 0–1–1 2007 St. Moritz bronze: BOB/SKE Mixed team; 2009 Lake Placid silver: BOB/SKE Mixed team
Gerhard Haidacher AUT BOB 1992—1994 0–1–0 1993 Igls silver: Four-man
Michi Halilovic GER SKE 2010 1–0–0 2011 Königssee gold: BOB/SKE Mixed team
Olaf Hampel GER
FRG
BOB 1988—1998 2–0–0 1995 Winterberg gold: Two-man (competed for Germany); 1996 Calgary gold: Four-man (competed for Germany)
René Hannemann GER BOB 1992—1994 2–0–2 1991 Altenberg bronze: Two-man; 1993 Igls bronze: Two-man; 1995 Winterberg gold: Four-man; 1997 St. Moritz gold: Four-man
Steffi Hanzlik GER SKE 2002 1–0–0 2000 Igls gold: Skeleton
Karl Häseli SUI BOB 1976 0–0–2 1974 St. Moritz bronze: Two-man; 1975 Cervinia bronze: Two-man
Sebastian Haupt GER SKE 2006 1–0–0 2008 Altenberg gold: BOB/SKE Mixed team
Todd Hays USA BOB 2002—2006 0–1–1 2003 Lake Placid silver: Four-man; 2004 Königssee bronze: Four-man
Beat Hefti SUI BOB 2002—2014 1–2–3 1999 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man; 2001 St. Moritz bronze: Two-man; 2005 Calgary bronze: Two-man; 2007 St. Moritz gold: Four-man; 2013 St. Moritz silver: Two-man; 2016 Igls bronze: Two-man
Georg Heibl FRG BOB 1976 0–2–0 1974 St. Moritz silver: Two-man; 1975 Cervinia silver: Two-man
Christina Hengster AUT BOB 2014—2018 0–0–1 2016 Igls bronze: BOB/SKE Mixed team
Hans Henn GER BOB 1956 0–0–1 1955 St. Moritz bronze: Four-man (competed for West Germany)
Tina Hermann GER SKE 2018 5–2–0 2015 Winterberg gold: BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls gold: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2017 Königssee silver: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2019 Whistler gold: Skeleton; 2020 Altenberg gold: Skeleton
Nicole Herschmann GER BOB 2002—2006 0–0–1 2008 Altenberg bronze: Two-woman
Christoph Heyder GER BOB 2006 0–1–0 2004 Königssee silver: Four-man
Ulf Hielscher GER BOB 1994 1–0–0 1995 Winterberg gold: Four-man
Hans Hiltebrand SUI BOB 1980—1988 2–3–0 1977 St. Moritz gold: Two-man; 1981 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man; 1982 St. Moritz silver: Two-man; 1987 St. Moritz gold: Four-man, silver: Two-man
Ben Hindle CAN BOB 1998 0–0–1 1999 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man
Matt Hindle CAN BOB 1998 0–0–1 1999 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man
Garrett Hines USA BOB 1998—2002 0–1–0 2003 Lake Placid silver: Four-man
Hans Hohenester GER BOB 1956 0–1–0 1953 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man (competed for West Germany)
Steve Holcomb USA BOB 2006—2014 5–0–5 2008 Altenberg bronze: BOB/SKE Mixed team; 2009 Lake Placid gold: Four-man, bronze: Two-man and BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee bronze: Four-man; 2012 Lake Placid gold: Two-man, Four-man, and BOB/SKE Mixed team; 2013 St. Moritz gold: BOB/SKE Mixed team, bronze: Four-man
Mellisa Hollingsworth-Richards CAN SKE 2006—2014 0–2–3 2000 Igls silver: Skeleton (competed as Mellisa Hollingsworth); 2011 Königssee bronze: Skeleton and BOB/SKE Mixed team (competed as Mellisa Hollingsworth); 2012 Lake Placid silver: Skeleton, bronze: BOB/SKE Mixed team (competed as Mellisa Hollingsworth)
Kjell Holmström SWE BOB 1952—1964 0–0–1 1953 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man
Ulrike Holzner GER BOB 2002 0–1–0 2003 Winterberg silver: Two-woman
Matthias Höpfner GER BOB 2006 1–0–1 2008 Altenberg gold: BOB/SKE Mixed team, bronze: Four-man
René Hoppe GER BOB 2006 5–2–1 2000 Altenberg gold: Four-man, silver: Two-man; 2001 St. Moritz silver: Four-man; 2003 Lake Placid gold: Four-man; 2004 Königssee gold: Four-man; 2005 Calgary gold: Four-man; 2007 St. Moritz bronze: Four-man; 2008 Altenberg gold: Four-man
Wolfgang Hoppe GDR
GER
BOB 1984—1994 6–2–6 1983 Lake Placid bronze: Two-man (competed for East Germany); 1985 Cervinia gold: Two-man; 1986 Königssee gold: Two-man; 1987 St. Moritz silver: Two-man and Four-man (competed for East Germany); 1989 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man, bronze: Four-man (competed for East Germany); 1990 St. Moritz bronze: Two-man (competed for East Germany); 1991 Altenberg gold: Four-man, bronze: Two-man (competed for Germany); 1993 Igls bronze: Two-man (competed for Germany); 1995 Winterberg gold: Four-man (competed for Germany); 1996 Calgary bronze: Four-man (competed for Germany); 1997 St. Moritz gold: Four-man (competed for Germany)
Emmanuel Hostache FRA BOB 1998—2002 1–0–1 1999 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man, bronze: Two-man
Max Houben BEL ATH/BOB 1920—1948 0–1–1 1947 St. Moritz silver: Four-man, bronze: Two-man
Marko Hübenbecker GER BOB 2014 1–1–1 2012 Lake Placid bronze: Four-man; 2013 St. Moritz gold: Four-man; 2015 Winterberg silver: Four-man
Anja Huber GER SKE 2006—2014 2–3–0 2008 Altenberg gold: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee silver: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2015 Winterberg silver: BOB/SKE Mixed team
Günther Huber ITA BOB 1992—2002 1–1–0 1997 St. Moritz silver: Two-man; 1999 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man
Sebastian Huber GER BOB 1928—1936 3–0–0 1931 Oberhof gold: Two-man; 1934 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man; 1935 St. Moritz gold: Four-man
Dumitru Hubert ROU BOB 1932 1–0–1 1933 Schreiberhau gold: Two-man; 1934 Engelberg bronze: Two-man
Kaillie Humphries CAN BOB 2010—2018 3–3–4 2008 Altenberg silver: BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee bronze: Two-woman and BOB/SKE Mixed team; 2012 Lake Placid gold: Two-woman, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2013 St. Moritz gold: Two-woman, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls silver: Two-woman; 2017 Königssee silver: Two-woman; 2020 Altenberg gold: Two-woman
Bob Huscher USA BOB 1968 0–0–1 1969 Lake Placid bronze: Four-man
Aldis Intlers LAT BOB 1992—1994 0–0–1 1989 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man (competed for the Soviet Union)
Franz Isser AUT BOB 1964 0–0–1 1962 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man
Heinrich Isser AUT BOB 1956 0–0–1 1962 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man
Marco Jakobs GER BOB 1998 1–0–0 2001 St. Moritz gold: Two-man
Mariama Jamanka GER BOB 2018 2–0–0 2017 Königssee gold: BOB/SKE Mixed team; 2019 Whistler gold: Two-woman
Axel Jang GER BOB 1992 0–2–1 1990 St. Moritz silver: Two-man and Four-man (competed for East Germany); 1991 Altenberg bronze: Four-man
Lolo Jones USA ATH/BOB 2008—2014 1–0–0 2013 St. Moritz gold: BOB/SKE Mixed team
Randy Jones USA BOB 1994—2002 0–1–2 1993 Igls bronze: Four-man; 1997 St. Moritz bronze: Four-man; 2003 Lake Placid silver: Four-man
Pavle Jovanovic USA BOB 2006 0–0–1 2004 Königssee bronze: Four-man
Axel Jungk GER SKE 2018 3–2–0 2015 Winterberg gold: BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls gold: BOB/SKE Mixed team; 2017 Königssee gold: BOB/SKE Mixed team, silver: Skeleton; 2020 Altenberg silver: Skeleton
Anton Kaltenberger AUT BOB 1936 0–0–1 1931 Oberhof bronze: Two-man
Franz Kapus SUI BOB 1948—1956 1–0–3 1950 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man; 1951 Alpe d'Huez bronze: Four-man; 1955 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man
Aleksandr Kasyanov RUS BOB 2014 0–1–1 2015 Winterberg bronze: BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls silver: BOB/SKE Mixed team
Michelle Kelly CAN SKE 2002—2010 1–1–1 2003 Nagano gold: Skeleton; 2005 Calgary bronze: Skeleton; 2008 Altenberg silver: BOB/SKE Mixed team
Franz Kemser GER BOB 1952 0–2–1 1938 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man; 1939 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man; 1953 Garmisch-Partenkirchen silver: Two-man (competed for West Germany)
Ilvir Khuzin RUS BOB 2014 0–0–1 2015 Winterberg bronze: BOB/SKE Mixed team
Oskars Ķibermanis LAT BOB 2012—2018 0–1–1 2019 Whistler silver: Four-man; 2020 Altenberg bronze: Two-man
Peter Kienast AUT BOB 1984—1988 0–1–0 1986 Königssee silver: Four-man
Hanns Kilian GER BOB 1928—1936 3–1–2 1931 Oberhof gold: Two-man; 1934 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man; 1935 St. Moritz gold: Four-man; 1938 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man; 1939 St. Moritz bronze: Two-man and Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man
Jānis Ķipurs LAT
URS
BOB 1984—1992 0–0–1 1989 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man
Karlos Kirby USA BOB 1992—1994 0–0–1 1993 Igls bronze: Four-man
Peter Kirby CAN BOB 1964 1–0–0 1965 St. Moritz gold: Four-man
Andreas Kirchner GDR BOB 1980—1984 0–1–1 1981 Cortina d'Ampezzo silver: Two-man; 1982 St. Moritz bronze: Two-man
André Kiser SUI BOB 1988 2–1–0 1986 Königssee gold: Four-man; 1987 St. Moritz gold: Four-man, silver: Two-man
Theo Kitt GER BOB 1952 0–0–2 1953 Garmisch-Partenkirchen bronze: Two-man (competed for West Germany); 1954 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man (competed for West Germany)
Frank Kleber GER SKE 2002 1–0–1 2004 Königssee bronze: Skeleton; 2007 St. Moritz gold: BOB/SKE Mixed team
Anna Köhler GER BOB 2018 1–0–0 2019 Whistler gold: BOB/SKE Mixed team
Gabi Kohlisch GER LUG 1992—1994 1–0–0 2000 Winterberg gold: Two-woman
Mike Kohn USA BOB 2002—2010 0–1–0 2007 St. Moritz silver: BOB/SKE Mixed team
Edmund Koller GER BOB 1956 0–0–1 1955 St. Moritz bronze: Four-man (competed for West Germany)
Klaus Kopp FRG BOB 1984 0–1–0 1983 Lake Placid silver: Four-man
Göpf Kottmann SUI ROW 1960—1964 0–0–1 1960 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man
Ken Kotyk CAN BOB 2006 0–1–1 2005 Calgary bronze: Four-man; 2007 St. Moritz silver: Four-man
Adolf Koxeder AUT BOB 1964 0–0–1 1963 Igls bronze: Four-man
Justin Kripps CAN BOB 2010—2018 0–2–2 2012 Lake Placid bronze: BOB/SKE Mixed team; 2017 Königssee silver: Two-man; 2019 Whistler silver: Two-man, bronze: Four-man
Axel Kühn GER BOB 1992 1–0–0 1991 Altenberg gold: Four-man
Enrico Kühn GER BOB 2002—2006 0–1–0 2004 Königssee silver: Four-man
Marc Kühne GER BOB 2006 1–1–0 2007 St. Moritz gold: BOB/SKE Mixed team; 2009 Lake Placid silver: Two-man
Kevin Kuske GER BOB 2002—2018 7–4–4 2003 Lake Placid gold: Two-man and Four-man; 2004 Königssee gold: Four-man, bronze: Two-man; 2005 Calgary gold: Four-man, silver: Two-man; 2007 St. Moritz gold: Two-man, bronze: Four-man; 2008 Altenberg gold: Two-man and Four-man; 2009 Lake Placid silver: Four-man; 2011 Königssee silver: Two-man; 2012 Lake Placid silver: Four-man, bronze: Two-man; 2017 Königssee bronze: Four-man
Thomas Lamparter SUI BOB 2006—2014 1–1–1 2007 St. Moritz gold: Four-man, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2013 St. Moritz silver: Two-man
Nils Landgren SWE BOB 1952 0–0–1 1953 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man
André Lange GER BOB 2002—2010 8–4–2 2000 Altenberg gold: Four-man, silver: Two-man; 2001 St. Moritz silver: Four-man; 2003 Lake Placid gold: Two-man and Four-man; 2004 Königssee gold: Four-man, bronze: Two-man; 2005 Calgary gold: Four-man, silver: Two-man; 2007 St. Moritz gold: Two-man, bronze: Four-man; 2008 Altenberg gold: Two-man and Four-man; 2009 Lake Placid silver: Four-man
Christoph Langen GER
FRG
BOB 1988—2002 8–4–0 1991 Altenberg gold: Four-man (competed for Germany); 1993 Igls gold: Two-man (competed for Germany); 1995 Winterberg gold: Two-man (competed for Germany); 1996 Calgary gold: Two-man and Four-man (competed for Germany); 1999 Cortina d'Ampezzo silver: Two-man (competed for Germany); 2000 Altenberg gold: Two-man, silver: Four-man (competed for Germany); 2001 St. Moritz gold: Two-man and Four-man (competed for Germany); 2004 Königssee silver: Two-man and Four-man (competed for Germany)
Steve Langton USA BOB 2010—2018 2–0–2 2011 Königssee bronze: Four-man; 2012 Lake Placid gold: Two-man and Four-man; 2013 St. Moritz bronze: Four-man
Josef Lanzendörfer TCH BOB 1936 0–1–0 1935 Igls silver: Two-man
Ken LeBlanc CAN BOB 1988—2002 0–0–1 1999 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man
Bernhard Lehmann GDR BOB 1976—1988 1–1–0 1982 St. Moritz silver: Four-man; 1985 Cervinia gold: Four-man
Bryan Leturgez USA BOB 1992—1994 0–0–1 1993 Igls bronze: Four-man
Ronny Listner GER BOB 2010 0–0–1 2008 Altenberg bronze: Four-man
Johannes Lochner GER BOB 2018 4–5–1 2015 Winterberg silver: Two-man and BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls gold: BOB/SKE Mixed team, silver: Two-man; 2017 Königssee gold: Four-man and BOB/SKE Mixed team, bronze: Two-man; 2019 Whistler gold: BOB/SKE Mixed team; 2020 Altenberg silver: Two-man and Four-man
Rudi Lochner GER BOB 1992—1994 1–0–0 1991 Altenberg gold: Two-man
Romy Logsch GER BOB 2010 3–0–0 2007 St. Moritz gold: Two-woman; 2008 Altenberg gold: Two-woman; 2011 Königssee gold: Two-woman
Jacqueline Lölling GER SKE 2012—2018 3–2–0 2015 Winterberg silver: Skeleton; 2017 Königssee gold: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2019 Whistler silver: Skeleton; 2020 Altenberg gold: SKE Mixed team
Melissa Lotholz CAN BOB 2018 0–2–0 2016 Igls silver: Two-woman; 2017 Königssee silver: Two-woman
Fritz Lüdi SUI BOB 1964—1976 0–1–2 1974 St. Moritz bronze: Two-man; 1975 Cervinia bronze: Two-man; 1977 St. Moritz silver: Two-man
Pierre Lueders CAN BOB 1994—2010 2–4–2 1995 Winterberg silver: Two-man; 1996 Calgary silver: Two-man; 1999 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man; 2003 Lake Placid silver: Two-man; 2004 Königssee gold: Two-man; 2005 Calgary gold: Two-man, bronze: Four-man; 2007 St. Moritz silver: Four-man
Jesse Lumsden CAN BOB 2010—2018 0–2–0 2012 Lake Placid silver: Two-man; 2017 Königssee silver: Two-man
Zach Lund USA SKE 2010 0–0–2 2007 St. Moritz bronze: Skeleton; 2008 Altenberg bronze: BOB/SKE Mixed team
Dave MacEachern CAN BOB 1992—1998 0–1–0 1996 Calgary silver: Two-man
Chris Mackintosh GBR ATH/CCS/NCO/SKJ 1924 1–0–0 1938 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man
Albert Madörin SUI BOB 1952 0–1–0 1950 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man
Benjamin Maier AUT BOB 2012—2018 0–0–1 2016 Igls bronze: BOB/SKE Mixed team
Jan de Man Lapidoth SWE BOB 1952—1956 0–0–1 1953 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man
Alex Mann GER BOB 2010 1–2–1 2008 Altenberg gold: BOB/SKE Mixed team, bronze: Four-man; 2011 Königssee silver: Four-man and BOB/SKE Mixed team
Hans Märchy SUI BOB 1984 1–0–0 1983 Lake Placid gold: Four-man
Valentina Margaglio ITA BOB 2012 0–0–1 2020 Altenberg bronze: SKE Mixed team
Thorsten Margis GER BOB 2014—2018 7–1–0 2015 Winterberg gold: Two-man; 2016 Igls gold: Two-man, silver: Four-man; 2017 Königssee gold: Two-man and Four-man; 2019 Whistler gold: Two-man and Four-man; 2020 Altenberg gold: Two-man
Christian Mark AUT BOB 1984—1988 0–1–0 1986 Königssee silver: Four-man
Ruedi Marti SUI BOB 1976—1980 0–2–0 1977 St. Moritz silver: Four-man; 1978 Lake Placid silver: Four-man
Pat Martin USA BOB 1948—1952 2–3–0 1949 Lake Placid gold: Four-man; 1950 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man, silver: Two-man; 1951 Alpe d'Huez silver: Two-man and Four-man
Cathleen Martini GER BOB 2010—2014 2–3–3 2003 Winterberg bronze: Two-woman; 2007 St. Moritz silver: Two-woman; 2008 Altenberg silver: Two-woman; 2009 Lake Placid bronze: Two-woman; 2011 Königssee gold: Two-woman, silver: BOB/SKE Mixed team; 2015 Winterberg gold: BOB/SKE Mixed team, bronze: Two-woman
Hans Maurer GER BOB 1964 0–0–1 1962 Garmisch-Partenkirchen bronze: Two-man (competed for West Germany)
Freddie McEvoy GBR BOB 1936 3–2–0 1937 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man and St. Moritz gold: Four-man; 1938 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man, St. Moritz silver: Two-man; 1939 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man
Kurt Meier SUI BOB 1988—1994 2–0–0 1986 Königssee gold: Four-man; 1993 Igls gold: Four-man
Oskars Melbārdis LAT BOB 2014—2018 1–1–2 2009 Lake Placid bronze: Four-man; 2015 Winterberg silver: Two-man, bronze: Four-man; 2016 Igls gold: Four-man
Steve Mesler USA BOB 2006—2010 1–0–1 2004 Königssee bronze: Four-man; 2009 Lake Placid gold: Four-man
Alexander Metzger GER BOB 2006 1–0–0 2001 St. Moritz gold: Four-man
Elana Meyers Taylor USA BOB 2010—2018 4–2–2 2009 Lake Placid silver: Two-woman (competed as Elana Meyers); 2012 Lake Placid gold: BOB/SKE Mixed team, bronze: Two-woman (competed as Elana Meyers); 2013 St. Moritz gold: BOB/SKE Mixed team, silver: Two-woman (competed as Elana Meyers); 2015 Winterberg gold: Two-woman; 2016 Igls bronze: Two-woman; 2017 Königssee gold: Two-woman
Matīss Miknis LAT BOB 2018 0–1–1 2019 Whistler silver: Four-man; 2020 Altenberg bronze: Two-man
Hubert Miller USA BOB 1952—1956 1–0–0 1953 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man
Bruno Mingeon FRA BOB 1992—2006 1–0–1 1999 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man, bronze: Two-man
Jānis Miņins LAT BOB 2006 0–0–1 2009 Lake Placid bronze: Four-man
Chip Minton USA BOB 1994—1998 0–0–1 1997 St. Moritz bronze: Four-man
Yekaterina Mironova RUS SKE 2002 0–1–0 2003 Nagano silver: Skeleton
Renato Mocellini ITA BOB 1956 1–0–1 1958 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man; 1963 Igls gold: Four-man
Sergio Mocellini ITA BOB 1964—1968 0–1–0 1963 Igls silver: Four-man
Maksim Mokrousov RUS BOB 2014 0–2–0 2013 St. Moritz silver: Four-man; 2016 Igls silver: BOB/SKE Mixed team
Dănuț Moldovan AUT
ROU
BOB 2014—2018 0–0–1 2016 Igls bronze: BOB/SKE Mixed team (competed for Austria)
Jon Montgomery CAN SKE 2010 0–2–1 2008 Altenberg silver: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee bronze: BOB/SKE Mixed team
Eugenio Monti ITA BOB 1956—1968 9–1–0 1957 St. Moritz gold: Two-man, silver: Four-man; 1958 Garmisch-Partenkirchen gold: Two-man; 1959 St. Moritz gold: Two-man; 1960 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man and Four-man; 1961 Lake Placid gold: Two-man and Four-man; 1963 Igls gold: Two-man; 1966 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man
Curdin Morell SUI BOB 1992 2–2–0 1989 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1990 St. Moritz gold: Four-man; 1991 Altenberg silver: Two-man and Four-man
Jacques Mouvet BEL BOB 1948 0–1–1 1947 St. Moritz silver: Four-man, bronze: Two-man
Heather Moyse CAN BOB 2006—2018 0–0–2 2011 Königssee bronze: Two-woman and BOB/SKE Mixed team
Luis Muñoz ESP BOB 1956 0–0–1 1957 St. Moritz bronze: Two-man
Bogdan Musiol GDR
GER
BOB 1980—1994 3–2–2 1978 Lake Placid gold: Four-man (competed for East Germany); 1982 St. Moritz silver: Four-man (competed for East Germany); 1987 St. Moritz silver: Four-man (competed for East Germany); 1989 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man, bronze: Four-man (competed for East Germany); 1990 St. Moritz bronze: Two-man (competed for East Germany); 1991 Altenberg gold: Four-man (competed for Germany)
Pierre Musy SUI BOB/EVE 1936—1948 0–1–0 1935 St. Moritz silver: Four-man
Josef Nairz AUT BOB 1964 0–0–1 1963 Igls bronze: Four-man
Tony Nash GBR BOB 1964—1968 1–0–2 1963 Igls bronze: Two-man; 1965 St. Moritz gold: Two-man; 1966 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man
Aleksey Negodaylo RUS BOB 2014 0–1–0 2013 St. Moritz silver: Four-man
Meinhard Nehmer GDR BOB 1976—1980 1–2–1 1977 St. Moritz gold: Four-man; 1978 Lake Placid silver: Two-man, bronze: Four-man; 1979 Königssee silver: Four-man
Eric Neilson CAN SKE 2014 0–0–1 2013 St. Moritz bronze: BOB/SKE Mixed team
Günter Neuburger FRG BOB 1984 0–1–0 1983 Lake Placid silver: Four-man
Lorenz Nieberl GER BOB 1952—1956 2–0–2 1951 Alpe d'Huez gold: Two-man and Four-man (competed for West Germany); 1953 Garmisch-Partenkirchen bronze: Two-man (competed for West Germany); 1954 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man (competed for West Germany)
Yelena Nikitina RUS SKE 2014 0–1–1 2016 Igls silver: BOB/SKE Mixed team, bronze: Skeleton
Jakob Nirschl GER BOB 1956 0–0–1 1955 St. Moritz bronze: Four-man (competed for West Germany)
Markus Nüssli SUI BOB 1998 0–1–0 1999 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man
Josef Oberhauser AUT BOB 1972 0–0–1 1971 Cervinia bronze: Two-man
Gerhard Oechsle FRG BOB 1984 0–1–0 1983 Lake Placid silver: Four-man
Richard Oelsner GER BOB 2012 0–0–1 2017 Königssee bronze: BOB/SKE Mixed team
Fritz Ohlwärter FRG BOB 1976 0–4–1 1974 St. Moritz silver: Two-man; 1975 Cervinia silver: Two-man and Four-man; 1977 St. Moritz bronze: Four-man; 1979 Königssee silver: Two-man
Bob Olesen USA BOB 1998 0–0–2 1997 St. Moritz bronze: Two-man and Four-man
Justin Olsen USA BOB 2010—2018 3–0–3 2009 Lake Placid gold: Four-man, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee bronze: Four-man; 2012 Lake Placid gold: Four-man and BOB/SKE Mixed team; 2013 St. Moritz bronze: Four-man
Roman Oreshnikov RUS BOB 2006—2010 0–1–0 2008 Altenberg silver: Four-man
Mariya Orlova RUS SKE 2014 0–0–1 2015 Winterberg bronze: BOB/SKE Mixed team
Anderl Ostler GER BOB 1952—1956 2–2–0 1951 Alpe d'Huez gold: Two-man and Four-man (competed for West Germany); 1953 Garmisch-Partenkirchen silver: Two-man and Four-man (competed for West Germany)
Erin Pac USA BOB 2010 0–1–1 2007 St. Moritz silver: BOB/SKE Mixed team; 2008 Altenberg bronze: BOB/SKE Mixed team
Jeff Pain CAN SKE 2002—2010 2–1–0 2001 Calgary silver: Skeleton; 2003 Nagano gold: Skeleton; 2005 Calgary gold: Skeleton
Nadezhda Paleyeva RUS BOB 2014 0–0–1 2015 Winterberg bronze: BOB/SKE Mixed team
Chuck Pandolph USA BOB 1964 0–1–0 1961 Lake Placid silver: Four-man
Ion Panțuru ROU BOB 1964—1976 0–1–1 1969 Lake Placid silver: Two-man; 1973 Lake Placid bronze: Two-man
Alexandru Papană ROU BOB 1932 1–0–1 1933 Schreiberhau gold: Two-man; 1934 Engelberg bronze: Two-man
Maya Pedersen SUI SKE 2002—2010 2–2–1 2001 Calgary gold: Skeleton; 2005 Calgary gold: Skeleton; 2007 St. Moritz silver: Skeleton, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2009 Lake Placid silver: BOB/SKE Mixed team
Adam Pengilly GBR IOC/SKE 2006—2018 0–1–0 2009 Lake Placid silver: Skeleton
Franco Perruquet ITA BOB 1976 1–0–0 1975 Cervinia gold: Two-man
Rico Peter SUI BOB 2014—2018 0–0–1 2016 Igls bronze: Four-man
Ralph Pichler SUI BOB 1984 2–1–2 1983 Lake Placid gold: Two-man; 1986 Königssee silver: Two-man, bronze: Four-man; 1987 St. Moritz gold: Two-man, bronze: Four-man
Noelle Pikus-Pace USA SKE 2010—2014 2–3–0 2005 Calgary silver: Skeleton; 2007 St. Moritz gold: Skeleton, silver: BOB/SKE Mixed team; 2013 St. Moritz gold: BOB/SKE Mixed team, silver: Skeleton
Felix Poletti SUI SKE 2002 0–0–1 1998 St. Moritz bronze: Skeleton
Kurt Poletti SUI BOB 1984 1–1–0 1981 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man; 1983 Lake Placid gold: Four-man
Nick Poloniato CAN BOB 2018 0–1–0 2019 Whistler silver: BOB/SKE Mixed team
Teodor Popescu (DNS) ROU BOB 1936 0–1–0 1934 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man
Fon, Marquis de Portago ESP BOB 1956 0–0–1 1957 St. Moritz bronze: Two-man
Christian Poser GER BOB 2014—2018 1–1–1 2011 Königssee gold: Four-man; 2012 Lake Placid bronze: Four-man; 2015 Winterberg silver: Four-man
Michael Pössinger GER BOB 1956 1–1–1 1951 Alpe d'Huez gold: Four-man (competed for West Germany); 1953 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man (competed for West Germany); 1954 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man (competed for West Germany)
Sandra Prokoff-Kiriasis GER BOB 2002—2014 7–5–1 2003 Winterberg silver: Two-woman (competed as Sandra Prokoff); 2004 Königssee silver: Two-woman (competed as Sandra Prokoff); 2005 Calgary gold: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2007 St. Moritz gold: Two-woman and BOB/SKE Mixed team (competed as Sandra Kiriasis); 2008 Altenberg gold: Two-woman and BOB/SKE Mixed team (competed as Sandra Kiriasis); 2009 Lake Placid gold: BOB/SKE Mixed team (competed as Sandra Kiriasis); 2011 Königssee gold: BOB/SKE Mixed team; 2012 Lake Placid silver: Two-woman and BOB/SKE Mixed team (competed as Sandra Kiriasis); 2013 St. Moritz silver: BOB/SKE Mixed team, bronze: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis)
Martin Putze GER BOB 2006—2014 3–2–1 2005 Calgary gold: Four-man; 2007 St. Moritz bronze: Four-man; 2008 Altenberg gold: Four-man; 2009 Lake Placid silver: Four-man; 2012 Lake Placid silver: Four-man; 2013 St. Moritz gold: Four-man
Jack Pyc CAN BOB 1992—1998 0–1–0 1995 Winterberg silver: Two-man
Jean Racine-Prahm USA BOB 2002—2006 0–2–1 2000 Winterberg silver: Two-woman; 2001 Calgary silver: Two-woman; 2004 Königssee bronze: Two-woman
Mimi Rahneva CAN SKE 2018 0–1–0 2019 Whistler silver: BOB/SKE Mixed team
Tim Randall CAN BOB 2014 0–0–1 2012 Lake Placid bronze: BOB/SKE Mixed team
Christian Rasp GER BOB 2018 2–1–0 2017 Königssee gold: Four-man and BOB/SKE Mixed team; 2020 Altenberg silver: Four-man
Gerhard Redl AUT BOB 1984—1994 0–3–1 1986 Königssee silver: Four-man; 1990 St. Moritz bronze: Four-man; 1993 Igls silver: Four-man; 1995 Winterberg silver: Four-man
Christian Reich SUI BOB 1992—2002 0–1–3 1989 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man; 2000 Altenberg bronze: Two-man and Four-man; 2001 St. Moritz bronze: Four-man
Sarah Reid CAN SKE 2014 0–0–2 2013 St. Moritz bronze: Skeleton and BOB/SKE Mixed team
Martin Rettl AUT SKE 2002—2006 1–0–0 2001 Calgary gold: Skeleton
Jacques Rheins FRA BOB 1928 0–0–1 1934 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man
Detlef Richter GDR BOB 1980—1988 0–3–2 1979 Königssee silver: Four-man; 1983 Lake Placid bronze: Four-man; 1985 Cervinia silver: Two-man and Four-man; 1986 Königssee bronze: Two-man
Max Robert FRA BOB 1994—1998 1–0–0 1999 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man
Alexander Rödiger GER BOB 2010—2018 2–2–0 2009 Lake Placid silver: Four-man; 2012 Lake Placid silver: Four-man; 2013 St. Moritz gold: Four-man; 2015 Winterberg gold: Four-man
Aleksandra Rodionova OAR
RUS
BOB/LUG 2006—2018 0–1–1 2015 Winterberg bronze: BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls silver: BOB/SKE Mixed team
Shauna Rohbock USA BOB 2006—2010 0–2–3 2005 Calgary bronze: Two-woman; 2007 St. Moritz bronze: Two-woman; 2009 Lake Placid silver: Two-woman, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee silver: Two-woman
Marcel Rohner SUI BOB 1998 0–2–0 1996 Calgary silver: Four-man; 1999 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man
Samuele Romanini ITA BOB 2006—2014 0–0–1 2007 St. Moritz bronze: Two-man
Frank Rommel GER SKE 2006—2014 1–4–2 2008 Altenberg bronze: Skeleton; 2009 Lake Placid gold: BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee silver: BOB/SKE Mixed team, bronze: Skeleton; 2012 Lake Placid silver: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2013 St. Moritz silver: BOB/SKE Mixed team
Hans Rösch GER BOB 1956 1–2–1 1953 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man (competed for West Germany); 1954 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man (competed for West Germany); 1958 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man (competed for West Germany); 1960 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man (competed for West Germany)
Rinaldo Ruatti ITA BOB 1968 1–1–0 1962 Garmisch-Partenkirchen gold: Two-man; 1965 St. Moritz silver: Two-man
Shelley Rudman GBR SKE 2006—2014 1–0–0 2013 St. Moritz gold: Skeleton
Ivo Rüegg SUI BOB 2006—2010 2–2–1 2007 St. Moritz gold: Four-man, silver: Two-man, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2009 Lake Placid gold: Two-man, silver: BOB/SKE Mixed team
Lyndon Rush CAN BOB 2010—2014 0–2–2 2008 Altenberg silver: BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee bronze: BOB/SKE Mixed team; 2012 Lake Placid silver: Two-man; 2013 St. Moritz bronze: BOB/SKE Mixed team
Karel Růžička TCH BOB 1936 0–1–0 1935 Igls silver: Two-man
Franz Sagmeister GER BOB 2002 0–0–1 2003 Lake Placid bronze: Two-man
Urs Salzmann SUI BOB 1984 1–0–1 1982 St. Moritz gold: Four-man; 1985 Cervinia bronze: Four-man
Ben Sandford NZL SKE 2006—2014 0–0–1 2012 Lake Placid bronze: Skeleton
Diana Sartor GER SKE 2002—2006 1–0–0 2004 Königssee gold: Skeleton
Erich Schärer SUI BOB 1976—1980 7–3–4 1971 Cervinia gold: Four-man; 1973 Lake Placid gold: Four-man; 1975 Cervinia gold: Four-man; 1977 St. Moritz silver: Four-man; 1978 Lake Placid gold: Two-man, silver: Four-man; 1979 Königssee gold: Two-man, bronze: Four-man; 1981 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man and Four-man; 1982 St. Moritz gold: Two-man, bronze: Four-man; 1983 Lake Placid silver: Two-man; 1986 Königssee gold: Four-man
Dietmar Schauerhammer GDR BOB 1984—1988 2–2–1 1983 Lake Placid bronze: Two-man; 1985 Cervinia gold: Two-man; 1986 Königssee gold: Two-man; 1987 St. Moritz silver: Two-man and Four-man
Silvio Schaufelberger SUI BOB 2002 0–1–0 1999 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man
Franz Schelle GER BOB 1956—1964 1–2–2 1955 St. Moritz bronze: Four-man (competed for West Germany); 1958 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man (competed for West Germany); 1959 St. Moritz bronze: Four-man (competed for West Germany); 1960 Cortina d'Ampezzo silver: Two-man (competed for West Germany); 1962 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man (competed for West Germany)
Heinz Schenker SUI BOB 1972 0–1–0 1973 Lake Placid silver: Two-man
Lorenz Schindelholz SUI BOB 1992 2–1–0 1989 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1990 St. Moritz gold: Four-man; 1991 Altenberg silver: Four-man
Stephanie Schneider GER BOB 2014—2018 1–2–1 2011 Königssee gold: BOB/SKE Mixed team; 2015 Winterberg bronze: Two-woman; 2017 Königssee silver: BOB/SKE Mixed team; 2019 Whistler silver: Two-woman
Willi Schneider GER SKE 2002 1–0–1 1998 St. Moritz gold: Skeleton; 1999 Altenberg bronze: Skeleton
Anja Schneiderheinze GER BOB 2006—2014 3–3–0 2004 Königssee silver: Two-woman; 2005 Calgary gold: Two-woman; 2015 Winterberg silver: Two-woman and BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls gold: Two-woman and BOB/SKE Mixed team
John Schneiter SUI BOB 1928 0–1–0 1930 Caux-sur-Montreux silver: Four-man
Horst Schönau GDR BOB 1976—1980 1–1–1 1978 Lake Placid gold: Four-man; 1981 Cortina d'Ampezzo silver: Two-man; 1982 St. Moritz bronze: Two-man
Hubert Schösser AUT BOB 1994—1998 0–2–0 1993 Igls silver: Four-man; 1995 Winterberg silver: Four-man
Claudia Schramm GER BOB 2010 0–0–1 2008 Altenberg bronze: Two-woman
Thomas Schroll AUT BOB 1992—1994 0–1–0 1995 Winterberg silver: Four-man
Bill Schuffenhauer USA BOB 2002—2010 0–1–1 2003 Lake Placid silver: Four-man; 2004 Königssee bronze: Four-man
Hajo Schuhmacher FRG BOB 1984 0–1–0 1983 Lake Placid silver: Four-man
Manfred Schumann FRG ATH/BOB 1972—1976 1–1–1 1974 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man; 1979 Königssee silver: Two-man
Martin Schützenauer AUT ATH/BOB 1992—2002 0–1–0 1995 Winterberg silver: Four-man
Fritz Schwarz GER BOB 1936 1–1–0 1934 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man, Engelberg silver: Two-man
Harald Seifert GDR BOB 1976 1–0–0 1978 Lake Placid gold: Four-man
Aleksey Seliverstov RUS BOB 1998—2006 0–1–1 2003 Lake Placid bronze: Four-man; 2005 Calgary silver: Four-man
Domenico Semeraro SUI BOB 1994 1–0–0 1993 Igls gold: Four-man
Jim Shea, Jr. USA SKE 2002 1–1–1 1997 Lake Placid silver: Skeleton; 1999 Altenberg gold: Skeleton; 2000 Igls bronze: Skeleton
Brian Shimer USA BOB 1988—2002 0–0–3 1993 Igls bronze: Four-man; 1997 St. Moritz bronze: Two-man and Four-man
Ludwig Siebert GER BOB 1964 2–0–0 1962 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man (competed for West Germany); 1966 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man (competed for West Germany, awarded after the fatal crash of Toni Pensperger)
Franz Siegl AUT BOB 1984—1988 0–1–0 1986 Königssee silver: Four-man
Howard Siler, Jr. USA BOB 1972—1980 0–0–1 1969 Lake Placid bronze: Four-man
Sergio Siorpaes ITA BOB 1964 5–2–0 1958 Garmisch-Partenkirchen silver: Two-man; 1959 St. Moritz silver: Two-man; 1960 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1961 Lake Placid gold: Two-man and Four-man; 1963 Igls gold: Two-man; 1966 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man
Carlo Soldini ITA BOB 1936 0–0–1 1935 Igls bronze: Two-man
Cody Sorensen CAN BOB 2014 0–0–2 2011 Königssee bronze: BOB/SKE Mixed team; 2013 St. Moritz bronze: BOB/SKE Mixed team
Chris Soule USA SKE 2002—2006 0–1–1 1997 Lake Placid bronze: Skeleton; 2003 Nagano silver: Skeleton
Fritz Sperling AUT BOB 1972—1980 0–1–1 1973 Lake Placid silver: Four-man; 1974 St. Moritz bronze: Four-man
René Spies GER BOB 2002—2006 0–0–1 2003 Lake Placid bronze: Two-man
Werner Spring SUI BOB 1948—1952 0–0–2 1949 Lake Placid bronze: Four-man; 1951 Alpe d'Huez bronze: Two-man
René Stadler SUI BOB 1968 2–0–1 1970 St. Moritz bronze: Four-man; 1971 Cervinia gold: Four-man; 1973 Lake Placid gold: Four-man
Gregor Stähli SUI SKE 2002—2006 3–4–3 1990 Königssee bronze: Skeleton; 1992 Calgary silver: Skeleton; 1993 La Plagne bronze: Skeleton; 1994 Altenberg gold: Skeleton; 2000 Igls silver: Skeleton; 2005 Calgary silver: Skeleton; 2007 St. Moritz gold: Skeleton, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2009 Lake Placid gold: Skeleton, silver: BOB/SKE Mixed team
Walter Steinbauer FRG BOB 1972 1–1–2 1969 Lake Placid gold: Four-man; 1970 St. Moritz silver: Four-man; 1971 Cervinia bronze: Four-man; 1973 Lake Placid bronze: Four-man
Manfred Stengl AUT LUG 1964 0–0–1 1975 Cervinia bronze: Four-man
Josef Sterff GER BOB 1964 1–1–1 1958 Garmisch-Partenkirchen silver: Four-man (competed for West Germany); 1959 St. Moritz bronze: Four-man (competed for West Germany); 1962 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man (competed for West Germany)
Heinz Stettler SUI BOB 1984 1–0–1 1982 St. Moritz gold: Four-man; 1985 Cervinia bronze: Four-man
Fritz Stöckli SUI BOB/WRE 1948—1952 1–0–0 1953 Garmisch-Partenkirchen gold: Two-man
Cam Stones CAN BOB 2018 0–1–1 2019 Whistler silver: Two-man, bronze: Four-man
Oleksandr Streltsov UKR BOB 2002 0–1–0 2007 St. Moritz silver: Two-man
Jānis Strenga LAT BOB 2014—2018 1–1–1 2015 Winterberg bronze: Four-man; 2016 Igls gold: Four-man; 2019 Whistler silver: Four-man
Rolf Strittmatter SUI ATH/BOB 1980—1984 1–0–0 1983 Lake Placid gold: Four-man
Dmitry Styopushkin RUS BOB 2002—2010 0–2–1 2003 Lake Placid bronze: Four-man; 2005 Calgary silver: Four-man; 2008 Altenberg silver: Four-man
Jean, Marquis de Suarez d'Aulan FRA BOB 1924—1936 0–0–1 1934 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man
Katharina Sutter SUI BOB 2002 1–0–2 2000 Winterberg bronze: Two-woman; 2001 Calgary gold: Two-woman; 2007 St. Moritz bronze: BOB/SKE Mixed team
Alexander Szelig GDR
GER
BOB 1988—1998 0–1–2 1990 St. Moritz silver: Four-man (competed for East Germany); 1991 Altenberg bronze: Four-man (competed for Germany); 1995 Winterberg bronze: Four-man (competed for Germany)
Kerstin Szymkowiak GER SKE 2010 0–0–3 2004 Königssee bronze: Skeleton (competed as Kerstin Jürgens); 2008 Altenberg bronze: Skeleton (competed as Kerstin Jürgens); 2009 Lake Placid bronze: Skeleton
Antonio Tartaglia ITA BOB 1992—2002 0–1–0 1997 St. Moritz silver: Two-man
Erwin Thaler AUT BOB 1964—1968 1–0–1 1963 Igls bronze: Four-man; 1967 Alpe d'Huez gold: Two-man
Marion Thees-Trott GER SKE 2010—2014 4–2–0 2009 Lake Placid gold: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2011 Königssee gold: Skeleton and BOB/SKE Mixed team; 2012 Lake Placid silver: BOB/SKE Mixed team; 2013 St. Moritz silver: BOB/SKE Mixed team
Janine Tischer GER BOB 2010 0–2–1 2007 St. Moritz silver: Two-woman; 2008 Altenberg silver: Two-woman; 2009 Lake Placid bronze: Two-woman
Curt Tomasevicz USA BOB 2006—2014 3–1–4 2007 St. Moritz silver: BOB/SKE Mixed team; 2008 Altenberg bronze: BOB/SKE Mixed team; 2009 Lake Placid gold: Four-man, bronze: Two-man; 2011 Königssee bronze: Four-man; 2012 Lake Placid gold: Four-man; 2013 St. Moritz gold: BOB/SKE Mixed team, bronze: Four-man
Nikita Tregubov OAR
RUS
SKE 2014—2018 0–1–1 2017 Königssee bronze: Skeleton; 2019 Whistler silver: Skeleton
Aleksandr Tretyakov RUS SKE 2006—2014 1–4–2 2009 Lake Placid bronze: Skeleton; 2011 Königssee silver: Skeleton; 2013 St. Moritz gold: Skeleton; 2015 Winterberg silver: Skeleton, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2016 Igls silver: Skeleton and BOB/SKE Mixed team
Dmitry Trunenkov RUS BOB 2010—2014 0–2–0 2008 Altenberg silver: Four-man; 2013 St. Moritz silver: Four-man
Art Tyler USA BOB 1956 1–1–2 1957 St. Moritz silver: Two-man, bronze: Four-man; 1959 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man
Katie Uhlaender USA SKE 2006—2018 2–1–3 2007 St. Moritz bronze: Skeleton; 2008 Altenberg silver: Skeleton, bronze: BOB/SKE Mixed team; 2009 Lake Placid bronze: BOB/SKE Mixed team; 2012 Lake Placid gold: Skeleton and BOB/SKE Mixed team
Peter Utzschneider FRG BOB 1968—1976 4–3–2 1969 Lake Placid gold: Four-man; 1970 St. Moritz silver: Two-man and Four-man; 1971 Cervinia bronze: Four-man; 1973 Lake Placid gold: Two-man, bronze: Four-man; 1974 St. Moritz gold: Two-man and Four-man; 1975 Cervinia silver: Four-man
Chelsea Valois CAN BOB 2014 1–0–1 2013 St. Moritz gold: Two-woman, bronze: BOB/SKE Mixed team
Hermann von Valta GER BOB 1936 2–0–0 1934 Garmisch-Partenkirchen gold: Four-man; 1935 St. Moritz gold: Four-man
Elisabeth Vathje CAN SKE 2018 0–0–1 2015 Winterberg bronze: Skeleton
Enzo Vicario ITA BOB 1972 0–1–0 1971 Cervinia silver: Two-man
Arvis Vilkaste LAT BOB 2014—2018 1–1–1 2015 Winterberg bronze: Four-man; 2016 Igls gold: Four-man; 2019 Whistler silver: Four-man
Ingo Voge GDR BOB 1984—1988 1–0–1 1985 Cervinia gold: Four-man; 1989 Cortina d'Ampezzo bronze: Four-man
Torsten Voss GDR
GER
ATH/BOB 1988—1998 0–1–2 1995 Winterberg bronze: Four-man (competed for Germany); 1996 Calgary bronze: Four-man (competed for Germany); 1997 St. Moritz silver: Four-man (competed for Germany)
Aleksey Voyevoda RUS BOB 2006—2014 1–0–1 2008 Altenberg bronze: Two-man; 2011 Königssee gold: Two-man
Sylvester Wackerle, Sr. GER BOB 1956 0–1–1 1953 Garmisch-Partenkirchen bronze: Four-man (competed for West Germany); 1954 Cortina d'Ampezzo silver: Four-man (competed for West Germany)
Hans Wagner FRG BOB 1980 1–0–0 1979 Königssee gold: Four-man
Fritz Waller SUI BOB 1948 1–1–1 1947 St. Moritz silver: Two-man; 1949 Lake Placid gold: Two-man, bronze: Four-man
Nico Walther GER BOB 2018 0–2–3 2015 Winterberg silver: Four-man; 2017 Königssee silver: BOB/SKE Mixed team, bronze: Four-man; 2019 Whistler bronze: Two-man; 2020 Altenberg bronze: Four-man
Harry Warburton SUI BOB 1956 2–1–0 1954 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man; 1955 St. Moritz gold: Two-man, silver: Four-man
Stephan Waser SUI BOB 1952 2–1–0 1947 St. Moritz gold: Two-man; 1950 Cortina d'Ampezzo gold: Two-man, silver: Four-man
Markus Wasser SUI BOB 1998 0–1–0 1996 Calgary silver: Four-man
Christopher Weber GER BOB 2018 0–2–0 2020 Altenberg silver: Two-man and Four-man
Gustav Weder SUI BOB 1988—1994 4–4–0 1989 Cortina d'Ampezzo gold: Four-man, silver: Two-man; 1990 St. Moritz gold: Two-man and Four-man; 1991 Altenberg silver: Two-man and Four-man; 1993 Igls gold: Four-man, silver: Two-man
Eberhard Weise GDR BOB 1984 0–1–0 1982 St. Moritz silver: Four-man
Eric Wennerberg SWE BOB 1968 0–0–1 1961 Lake Placid bronze: Four-man
Roland Wetzig GDR BOB 1980—1984 0–2–0 1982 St. Moritz silver: Four-man; 1987 St. Moritz silver: Four-man
Dirk Wiese GER BOB 1998 0–1–0 1997 St. Moritz silver: Four-man
Amy Williams GBR SKE 2010 0–1–0 2009 Lake Placid silver: Skeleton
Joe Pete Wilson USA CCS 1960 0–0–1 1965 St. Moritz bronze: Four-man
Harald Winkler AUT BOB 1988—1994 0–1–1 1990 St. Moritz bronze: Four-man; 1993 Igls silver: Four-man
Lizzy Yarnold GBR SKE 2014—2018 1–0–2 2012 Lake Placid bronze: Skeleton; 2015 Winterberg gold: Skeleton; 2017 Königssee bronze: Skeleton
Michael Young CAN BOB 1968 1–0–1 1965 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man
Yun Seong-Bin KOR SKE 2014—2018 0–1–1 2016 Igls silver: Skeleton; 2019 Whistler bronze: Skeleton
Werner Zahn (DNS) GER BOB 1932 1–0–0 1931 St. Moritz gold: Four-man
Roberto Zandonella ITA BOB 1968—1972 1–1–0 1969 Lake Placid silver: Four-man; 1970 St. Moritz gold: Four-man
Sergio Zardini ITA BOB 1964 1–6–3 1958 Garmisch-Partenkirchen silver: Two-man, bronze: Four-man; 1959 St. Moritz silver: Two-man and Four-man; 1960 Cortina d'Ampezzo bronze: Two-man; 1961 Lake Placid bronze: Two-man; 1962 Garmisch-Partenkirchen silver: Two-man and Four-man; 1963 Igls gold: Four-man, silver: Two-man
Giulio Zardo CAN BOB 2002 1–1–0 2003 Lake Placid silver: Two-man; 2004 Königssee gold: Two-man
Bror van der Zijde NED BOB 2014 0–0–1 2016 Igls bronze: Four-man
Wolfgang Zimmerer FRG BOB 1968—1976 4–3–2 1969 Lake Placid gold: Four-man; 1970 St. Moritz silver: Two-man and Four-man; 1971 Cervinia bronze: Four-man; 1973 Lake Placid gold: Two-man, bronze: Four-man; 1974 St. Moritz gold: Two-man and Four-man; 1975 Cervinia silver: Four-man
Markus Zimmermann GER BOB 1992—2002 5–3–0 1991 Altenberg gold: Two-man; 1996 Calgary gold: Two-man and Four-man; 1999 Cortina d'Ampezzo silver: Two-man; 2000 Altenberg gold: Two-man, silver: Four-man; 2001 St. Moritz gold: Four-man; 2004 Königssee silver: Two-man
Hans Zoller SUI BOB 1964 1–0–0 1957 St. Moritz gold: Four-man
Aleksandr Zubkov RUS BOB/LUG 1998—2014 1–3–2 2003 Lake Placid bronze: Four-man; 2005 Calgary silver: Four-man; 2008 Altenberg silver: Four-man, bronze: Two-man; 2011 Königssee gold: Two-man; 2013 St. Moritz silver: Four-man