Olympians Who Won a Medal at the Central American and Caribbean Games (3514)

Description

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Cor van Aanholt AHO SAI 2000 1–0–0 1998 Maracaibo SAI gold: Sunfish
Jesús Aballí CUB DIV 2000 0–0–1 1993 Ponce DIV bronze: platform
Juan Aballí CUB CAN 1992 5–0–0 1990 Ciudad de México CAN gold: C1 500 m, C2 500 m, and C2 10000 m; 1993 Ponce CAN gold: C2 200 m and C2 500 m
Enrique Abaroa MEX TEN 2000 0–1–0 1998 Maracaibo TEN silver: team
Héctor Abaúnza MEX FEN 1968 0–3–3 1962 Kingston FEN bronze: foil team; 1966 San Juan FEN silver: foil team, bronze: foil and sabre team; 1970 Panamá FEN silver: foil team and sabre team
Guy Abrahams PAN ATH 1976 0–0–2 1978 Medellín ATH bronze: 100 m and 200 m
Eloy Abréu CUB WRE 1976 1–0–0 1974 Santo Domingo WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Pedro Abréu CUB BAS 1980 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros BAS bronze
Laura Abril COL MTB 2012 0–1–0 2018 Barranquilla CYC silver: mountain biking
Eusebio Acea CUB ROW 2000 2–0–0 1998 Maracaibo ROW gold: quadruple sculls and eights
Raidel Acea CUB ATH 2012 2–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Eyne Acevedo COL WLT 1992 0–6–0 1990 Ciudad de México WLT lightweight -67.5 kg silver: total, snatch, and clean & jerk; 1993 Ponce WLT middleweight -76 kg silver: total, snatch, and clean & jerk
Nicole Acevedo COL RGS 2016 2–0–0 2014 Veracruz RGS gold; 2018 Barranquilla RGS gold
Sharon Acevedo COL RGS 2016 2–0–0 2014 Veracruz RGS gold; 2018 Barranquilla RGS gold
Daniel Aceves MEX WRE 1984 0–1–0 1982 La Habana WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Karem Achach MEX SWA 2016 9–0–0 2010 Mayagüez SYN gold: group technical; 2014 Veracruz SYN gold: group, group free, and group technical; 2018 Barranquilla SYN gold: duet free, duet technical, group free, group technical, and group free routine combination
Alberto Acosta MEX DIV 1992—1996 1–0–0 1993 Ponce DIV gold: platform
Asunción Acosta CUB ATH 1972 1–1–1 1974 Santo Domingo ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m, bronze: 400 m
Carlos Acosta MEX SHO 1936 0–3–0 1935 San Salvador SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team, dueling pistol team, and 25 m rapid-fire pistol
Luz Acosta MEX WLT 2008—2012 2–5–2 2002 San Salvador WLT middleweight -63 kg silver: total, snatch, and clean & jerk; 2006 Cartagena de Indias WLT middleweight -63 kg gold: total and clean & jerk, silver: snatch; 2010 Mayagüez WLT middleweight -63 kg silver: snatch, bronze: total and clean & jerk
Marcelo Acosta ESA SWI 2014—2016 2–2–0 2014 Veracruz SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 2018 Barranquilla SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle
María José Acosta VEN WRE 2016 0–1–1 2014 Veracruz WRE bronze: freestyle light-heavyweight -69 kg; 2018 Barranquilla WRE silver: freestyle heavyweight -76 kg
Osmay Acosta CUB BOX 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BOX gold: heavyweight +91 kg
Crox Acuña VEN SWI 2008—2012 4–2–0 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay; 2010 Mayagüez SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 2014 Veracruz SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Mudo Acuña MEX BAS 1948 1–0–0 1946 Barranquilla BAS gold
Ricardo Acuña MEX JUD 1996 0–0–1 1993 Ponce JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
María Teresa Adames MEX DIV 1960 3–0–1 1959 Caracas DIV gold: 3 m springboard, bronze: platform; 1962 Kingston DIV gold: 3 m springboard and platform
John Adams DOM JUD 1984 0–0–2 1986 Santiago de los Caballeros JUD bronze: half-heavyweight -95 kg and open
Nelson Adams PUR BOX 1988 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Odalys Adams CUB ATH 1992 2–1–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 100 m hurdles; 1990 Ciudad de México ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m hurdles
Carolyn Adel SUR SWI 1996—2000 6–1–0 1998 Maracaibo SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 800 m freestyle, 100 m backstroke, 200 m medley, and 400 m medley, silver: 200 m butterfly
Cor Adoptie (DNS) AHO FTB 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Rubén Adorno PUR BAS 1964—1968 2–0–1 1962 Kingston BAS gold; 1966 San Juan BAS gold; 1970 Panamá BAS bronze
Bèto Adriana AHO SHO/WLT 1960—1972 4–3–0 1946 Barranquilla ATH gold: shot put; 1950 Ciudad de Guatemala ATH silver: shot put; 1954 Ciudad de México WLT gold: heavyweight +90 kg, ATH silver: shot put; 1959 Caracas ATH gold: shot put and WLT heavyweight +90 kg; 1962 Kingston WLT silver: heavyweight +90 kg
Brian Afanador PUR TTN 2014—2016 3–3–2 2014 Veracruz TTN gold: mixed doubles and team, silver: singles and doubles; 2018 Barranquilla TTN gold: mixed doubles, silver: team, bronze: singles and doubles
Ernesto Agard PAN BAS 1968 1–1–1 1959 Caracas BAS bronze; 1962 Kingston BAS silver; 1970 Panamá BAS gold
Ronald Agénor HAI TEN 1984—1996 1–0–0 1982 La Habana TEN gold: singles
Jorge Agostini CUB FEN 1948 4–1–0 1946 Barranquilla FEN gold: foil, foil team, and épée team; 1950 Ciudad de Guatemala FEN gold: foil team, silver: foil
Laura Agront PUR ATH 1984 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros ATH bronze: high jump
Raúl Aguayo DOM SAI 2008 0–2–0 2006 Cartagena de Indias SAI silver: Laser; 2010 Mayagüez SAI silver: Laser
Norisbeth Agudo VEN BVO 2016 0–0–2 2014 Veracruz BVO bronze; 2018 Barranquilla BVO bronze
Ernesto Agüero CUB WLT 1992 4–1–0 1993 Ponce WLT super-heavyweight +108 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 1998 Maracaibo WLT super-heavyweight +105 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Mario Agüero CUB BAS 1948 0–1–0 1946 Barranquilla BAS silver
Tai Agüero CUB
ITA
VOL 1996—2008 1–0–0 1993 Ponce VOL gold (competed for Cuba)
Ángel Aguiar CUB GYM 1948—1952 9–4–7 1946 Barranquilla GYM gold: rings and team, bronze: all-around, horse vault, and robe climbing; 1950 Ciudad de Guatemala GYM gold: all-around, rings, horse vault, and team, silver: parallel bars, bronze: floor, horizontal bar, pommelled horse, and robe climbing; 1954 Ciudad de México GYM gold: rings, pommelled horse, and team, silver: all-around, parallel bars, and horse vault
Judith Águila CUB BAS 1992—1996 3–0–0 1990 Ciudad de México BAS gold; 1993 Ponce BAS gold; 1998 Maracaibo BAS gold
Alberto Aguilar VEN ATH 2012 0–1–1 2014 Veracruz ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay
Andrey Aguilar CRC SWI 1980—1984 1–1–1 1982 La Habana SWI gold: 200 m medley, silver: 200 m breaststroke, bronze: 400 m medley
Dario Aguilar MEX GYM 1948 0–3–0 1946 Barranquilla GYM silver: team; 1950 Ciudad de Guatemala GYM silver: team; 1954 Ciudad de México GYM silver: team
Evelis Aguilar COL ATH 2016 0–1–1 2014 Veracruz ATH bronze: 4×400 m relay; 2018 Barranquilla ATH silver: heptathlon
Irving Aguilar MEX CYC 1996 0–1–2 1993 Ponce CYC silver: road time trial team, bronze: road race; 1998 Maracaibo CYC bronze: road race
Karel Aguilar CUB CAN 2004—2008 2–0–0 2006 Cartagena de Indias CAN gold: C2 500 m and C2 1000 m
Mariano Aguilar MEX ATH 1924 2–0–0 1926 Ciudad de México ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Maximiliano Aguilar MEX SWI/WAP 1968—1976 0–1–0 1974 Santo Domingo WAP silver
Natasha Aguilar CRC SWI 1988 1–0–1 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1990 Ciudad de México SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Severino Aguilar PAN WRE 1968 0–1–1 1959 Caracas WRE silver: freestyle lightweight -67 kg; 1966 San Juan WRE bronze: freestyle lightweight -70 kg
Wendy Aguilar MEX SWA 1996 2–0–0 1990 Ciudad de México SYN gold: group free; 1993 Ponce SYN gold: group free
Yulenmis Aguilar CUB ATH 2016 0–0–1 2018 Barranquilla ATH bronze: javelin throw
Jorge Aguilera CUB ATH 1992 1–1–1 1990 Ciudad de México ATH silver: 100 m; 1993 Ponce ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Tomás Aguilera MEX VOL 2016 0–0–1 2010 Mayagüez VOL bronze
Luna del Mar Aguiliú PUR SWA 2004 0–0–1 2002 San Salvador SYN bronze: duet
Carlos Aguirre MEX VOL 1968 1–0–1 1962 Kingston VOL gold; 1966 San Juan VOL bronze
Damaris Gabriela Aguirre MEX WLT 2004—2008 0–2–2 2006 Cartagena de Indias WLT silver: heavyweight -75 kg snatch; 2010 Mayagüez WLT heavyweight -75 kg silver: clean & jerk, bronze: total and snatch
Jeinkler Aguirre CUB DIV 2008—2012 0–1–0 2018 Barranquilla DIV silver: synchronized platform
Jesús Aguirre MEX ATH 1924—1932 0–1–2 1926 Ciudad de México ATH silver: shot put, bronze: discus throw and hammer throw
Herminio Ahumada MEX ATH 1924 1–0–0 1926 Ciudad de México ATH gold: 4×100 m relay
Omar Ajete CUB BSB 1992—2000 2–0–0 1990 Ciudad de México BSB gold; 1993 Ponce BSB gold
Eduardo Alanís MEX SWI 1968 1–0–0 1970 Panamá SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Juan Alanís MEX SWI 1964—1968 2–1–3 1966 San Juan SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle and 200 m butterfly; 1970 Panamá SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Mauro Alanís MEX WLT 1960—1968 0–1–0 1966 San Juan WLT silver: featherweight -60 kg
Raúl Alanís MEX WAP 1972 0–1–0 1970 Panamá WAP silver
Salvador Alanís MEX ATH 1932 0–1–1 1935 San Salvador ATH bronze: triple jump; 1938 Panamá VOL silver
Ángel Noé Alayón COL CYC 1988 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros CYC bronze: road time trial team
Rafael Alba CUB TKW 2016 2–1–0 2010 Mayagüez TKW silver: heavyweight +87 kg; 2014 Veracruz TKW gold: middleweight -87 kg; 2018 Barranquilla TKW gold: middleweight -87 kg
Vivián Alberty PUR DIV 1996 1–2–1 1990 Ciudad de México DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard; 1993 Ponce DIV gold: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard
Osvaldo Alcaide PUR SAI 1988 1–1–1 1986 Santiago de los Caballeros SAI gold: Mistral; 1990 Ciudad de México SAI bronze: Mistral; 1993 Ponce SAI silver: Mistral
Rubén Alcalá MEX BAS 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo BAS bronze
Gerardo Alcalá MEX ATH 1984 0–1–1 1982 La Habana ATH bronze: 10000 m; 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 10000 m
María José Alcalá MEX DIV 1988—2000 3–1–0 1990 Ciudad de México DIV gold: 3 m springboard and platform; 1993 Ponce DIV gold: 3 m springboard, silver: platform
Agustín Alcántara MEX CTR/CYC 1968—1972 1–0–4 1966 San Juan CYC gold: 4000 m pursuit team; 1970 Panamá CYC bronze: 4000 m pursuit team and road time trial team; 1974 Santo Domingo CYC bronze: 4000 m pursuit individual and 4000 m pursuit team
Dailenys Alcántara CUB ATH 2012 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: triple jump
Arnold Alcolea CUB CYC 2012 0–1–0 2014 Veracruz CYC silver: points race
Gregorio Aldama CUB BOX 1968 0–1–0 1962 Kingston BOX silver: middleweight -75 kg
Nancy Aldama CUB GYM 1968 4–1–5 1970 Panamá GYM gold: team, silver: floor, bronze: all-around, balance beam, and uneven bars; 1974 Santo Domingo GYM gold: floor, balance beam, and team, bronze: all-around and horse vault
Yamilé Aldama CUB
GBR
SUD
ATH 1996—2012 1–0–0 1998 Maracaibo ATH gold: triple jump (competed for Cuba)
Andrea Aldana GUA SAI 2012 0–0–2 2010 Mayagüez SAI bronze: Laser Radial; 2014 Veracruz SAI bronze: Laser Radial
Peter Aldridge JAM CTR/CYC 1980—1988 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros CYC gold: points race
Eric Alejandro PUR ATH 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 400 m hurdles
Blanca Alejo DOM TTN 1988—1996 0–5–5 1982 La Habana TTN bronze: singles and mixed doubles; 1986 Santiago de los Caballeros TTN silver: singles and mixed doubles, bronze: doubles; 1990 Ciudad de México TTN silver: doubles and team; 1993 Ponce TTN silver: mixed doubles, bronze: team; 1998 Maracaibo TTN bronze: team
Martín Alemán NCA BSB 1996 0–1–0 1998 Maracaibo BSB silver
Octavio Alesi VEN SWI 2008—2012 4–2–0 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 50 m butterfly; 2010 Mayagüez SWI gold: 50 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Ana Alexander CUB ATH 1976 0–2–0 1974 Santo Domingo ATH silver: long jump; 1978 Medellín ATH silver: long jump
Ayanna Alexander TTO ATH 2012 0–0–1 2010 Mayagüez ATH bronze: triple jump
Kineke Alexander VIN ATH 2008—2016 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 400 m
Macarena Alexanderson MEX DIV 1992 0–1–0 1990 Ciudad de México DIV silver: platform
Ernesto Alfaro COL ATH 1976—1980 0–0–1 1974 Santo Domingo ATH bronze: 20 km walk
Isaac Alfaro MEX BAS 1948 2–0–0 1946 Barranquilla BAS gold; 1950 Ciudad de Guatemala BAS gold
Rafael Alfaro ESA SWI 2012 0–1–0 2014 Veracruz SWI silver: 200 m medley
Clara Alfonso CUB FEN 1980 1–1–0 1982 La Habana FEN gold: foil team, silver: foil
Juan Alfonso CUB ROW 1980 1–0–0 1982 La Habana ROW gold: coxless pairs
Maura Alfonso CUB VOL 1980 1–0–0 1978 Medellín VOL gold
Steve Alger BER TEN 1988 0–0–1 1990 Ciudad de México TEN bronze: team
Yuruby Alicart VEN SOF 2008 3–0–0 2002 San Salvador SOF gold; 2006 Cartagena de Indias SOF gold; 2010 Mayagüez SOF gold
Liliana Allen CUB
MEX
ATH 1992—2004 8–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay (competed for Cuba); 1993 Ponce ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay (competed for Cuba); 2002 San Salvador ATH gold: 100 m and 200 m (competed for Mexico)
Bradley Ally BAR SWI 2004—2012 5–1–1 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 200 m breaststroke, 200 m medley, and 400 m medley, silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2010 Mayagüez SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Antonio Almada MEX FEN/MOP 1952—1960 0–0–1 1966 San Juan FEN bronze: épée team
Néstor Almanza CUB WRE 1992 1–0–0 1993 Ponce WRE gold: Greco-Roman welterweight -74 kg
Rose Mary Almanza CUB ATH 2012—2016 4–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 800 m; 2018 Barranquilla ATH gold: 800 m, 1500 m, and 4×400 m relay
Eugenio Almenteros CUB WAP 1972—1976 2–0–0 1970 Panamá WAP gold; 1974 Santo Domingo WAP gold
Miguel Alonso CUB WRE 1972—1976 0–2–0 1970 Panamá WRE silver: freestyle light-flyweight -48 kg; 1974 Santo Domingo WRE silver: freestyle light-flyweight -48 kg
Gabriel Altamirano MEX SWI 1964—1968 2–1–0 1962 Kingston SWI gold: 200 m butterfly; 1966 San Juan SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Roberto Alva MEX FEN 1972 0–1–0 1970 Panamá FEN silver: sabre team
Reiver Alvarenga VEN JUD 2000—2004 1–1–0 1998 Maracaibo JUD silver: extra-lightweight -60 kg; 2002 San Salvador JUD gold: extra-lightweight -60 kg
Carlos Álvarez CUB ATH 1976 0–0–1 1978 Medellín ATH bronze: 4×400 m relay
Estefanía Álvarez COL SWA 2016 0–10–0 2014 Veracruz SYN silver: duet free, duet technical, group, group free, and group technical; 2018 Barranquilla SYN silver: duet free, duet technical, group free, group technical, and group free routine combination
Francisco Álvarez CUB BVO 1996—2004 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BVO gold
Francisco José Álvarez MEX GYM 1932 3–0–0 1946 Barranquilla GYM gold: clubs; 1950 Ciudad de Guatemala GYM gold: clubs; 1954 Ciudad de México GYM gold: clubs
Ignacio Álvarez MEX SWI 1976 1–2–1 1974 Santo Domingo SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke and 4×100 m freestyle relay; 1978 Medellín SWI bronze: 100 m backstroke
Jorge Álvarez CUB ROW 1980 2–0–0 1982 La Habana ROW gold: coxed fours and eights
José Álvarez MEX SHO 1980—1988 3–11–10 1974 Santo Domingo SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1978 Medellín SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1982 La Habana SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle kneeling; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match, bronze: 50 m small-bore rifle prone, 50 m small-bore rifle prone English match team, 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 10 m air rifle team; 1990 Ciudad de México SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match, 50 m small-bore rifle prone English match team, and 50 m small-bore rifle kneeling, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle standing; 1993 Ponce SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match and 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Lázaro Álvarez CUB BOX 2012—2016 2–0–0 2014 Veracruz BOX gold: lightweight -60 kg; 2018 Barranquilla BOX gold: lightweight -60 kg
Luis Álvarez MEX ARC 2012 3–2–0 2014 Veracruz ARC gold: recurve individual and recurve team, silver: recurve mixed team; 2018 Barranquilla ARC gold: recurve individual, silver: recurve team
Manuel Álvarez MEX ATH 1932 1–1–0 1930 La Habana ATH gold: 4×400 m relay; 1935 San Salvador ATH silver: 4×400 m relay
Mario Álvarez DOM TTN 1988 7–1–1 1982 La Habana TTN gold: singles and team, bronze: doubles; 1986 Santiago de los Caballeros TTN gold: singles, doubles, and team; 1993 Ponce TTN gold: singles and doubles, silver: team
Sergio Álvarez CUB SHO 1968 3–3–1 1970 Panamá SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 300 m free rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions and 300 m free rifle 3 positions; 1974 Santo Domingo SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team
Sergio Álvarez CUB WLT 2000—2012 2–1–0 2006 Cartagena de Indias WLT bantamweight -56 kg gold: total and clean & jerk, silver: snatch
Sonia Álvarez PUR SWI 1996 5–5–4 1990 Ciudad de México SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 400 m freestyle; 1993 Ponce SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1998 Maracaibo SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m medley and 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay; 2002 San Salvador SWI gold: 400 m freestyle, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m medley, bronze: 4×100 m freestyle relay
Vilma Álvarez CUB SOF 2000 1–1–0 1998 Maracaibo SOF gold; 2006 Cartagena de Indias SOF silver
Yuri Alvear COL JUD 2008—2016 1–0–2 2006 Cartagena de Indias JUD bronze: lightweight -57 kg and team; 2014 Veracruz JUD gold: middleweight -70 kg
Carlos Alzate COL CTR 2008 2–0–0 2002 San Salvador CYC gold: 4000 m pursuit team; 2006 Cartagena de Indias CYC gold: 4000 m pursuit individual
Jenny Amador PUR TKW 1992 0–0–1 1993 Ponce TKW bronze: heavyweight +70 kg
Yadinis Amarís COL JUD 2012—2016 1–0–4 2002 San Salvador JUD bronze: lightweight -57 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD bronze: half-middleweight -63 kg and team; 2010 Mayagüez JUD gold: lightweight -57 kg, bronze: team
Christine Amertil BAH ATH 2000—2016 1–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: 400 m
Norma Amezcua MEX SWI 1968—1972 2–1–0 1970 Panamá SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Ana Amicarella VEN SWA 1984 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros SYN gold: solo
Jorge Amparo DOM BOX 1976 1–0–0 1978 Medellín BOX gold: light-middleweight -71 kg
Andrés Anchondo MEX ARC 1988—1996 10–6–2 1986 Santiago de los Caballeros ARC gold: 90 m recurve and recurve team, silver: 30 m recurve and recurve double round; 1990 Ciudad de México ARC gold: 30 m recurve, 70 m recurve, 90 m recurve, recurve double round, and recurve team; 1993 Ponce ARC gold: 90 m recurve and recurve team, silver: 70 m recurve and recurve double round; 1998 Maracaibo ARC gold: recurve double round, silver: 90 m recurve and recurve team, bronze: 70 m recurve; 2002 San Salvador ARC bronze: recurve team
Carlos de Anda MEX ATH 1932 2–1–0 1930 La Habana ATH gold: 4×400 m relay; 1935 San Salvador ATH gold: 400 m, silver: 4×400 m relay
Leopoldo Andara VEN SWI 2008 1–1–1 2002 San Salvador SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m breaststroke; 2010 Mayagüez SWI gold: 4×100 m medley relay
Samuel Andersón CUB ATH 1952 1–1–0 1950 Ciudad de Guatemala ATH silver: 110 m hurdles; 1954 Ciudad de México ATH gold: 110 m hurdles
Carlos Andica COL WLT 2004—2008 4–2–0 2006 Cartagena de Indias WLT middleweight -77 kg gold: total and clean & jerk, silver: snatch; 2010 Mayagüez WLT light-heavyweight -85 kg gold: total and snatch, silver: clean & jerk
Lady Patricia Andrade COL FTB 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Emanuel Andrade VEN EQU 2016 0–1–2 2014 Veracruz EQU silver: jumping individual, bronze: jumping team; 2018 Barranquilla EQU bronze: jumping individual final
Jayce Andrade VEN VOL 2008 0–1–0 2002 San Salvador VOL silver
Mireya Andrade MEX Referee/SWA 2016 1–1–0 1978 Medellín SYN gold: duet, silver: group
Marcia Andrades VEN WRE 2008—2012 1–0–1 2002 San Salvador WRE gold: freestyle lightweight -55 kg; 2006 Cartagena de Indias WRE bronze: freestyle lightweight -55 kg
Art Andrew ISV SAI 1976 1–0–0 1974 Santo Domingo SAI gold: Finn
Mark Andrews CAN SWI 1988 0–2–0 1986 Santiago de los Caballeros SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Youndry Andújar DOM ATH 2016 0–2–0 2014 Veracruz ATH silver: 4×100 m relay; 2018 Barranquilla ATH silver: 4×100 m relay
Roselina Ángel COL SWI 1972 0–1–1 1974 Santo Domingo SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Adriana Ángeles MEX JUD 2000 0–1–0 1998 Maracaibo JUD silver: half-lightweight -52 kg
Alfredo Angulo MEX BOX 2004 0–0–1 2002 San Salvador BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Mateo de Angulo COL SWI 2012 2–1–2 2010 Mayagüez SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2014 Veracruz SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Olga de Angulo COL SWI 1968—1972 2–3–4 1970 Panamá SWI gold: 400 m freestyle and 200 m butterfly, silver: 200 m medley, 400 m medley, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×100 m freestyle relay
Jaime Annexy PUR ATH/COPUR 1952—1956 1–1–0 1950 Ciudad de Guatemala ATH gold: hammer throw; 1954 Ciudad de México ATH silver: hammer throw
Bernardo Añor VEN FTB 1980 1–0–0 1982 La Habana FTB gold
Martín Ansa PUR BAS 1964 1–0–0 1966 San Juan BAS gold
Myrna Anselma AHO FEN 1968 0–1–0 1970 Panamá FEN silver: foil
Jaime Aparicio COL ATH 1948—1956 2–1–0 1950 Ciudad de Guatemala ATH gold: 400 m hurdles; 1954 Ciudad de México ATH gold: 400 m hurdles, silver: 200 m
Enrique Aquino MEX ATH 1980 0–1–0 1982 La Habana ATH silver: 10000 m
Francisco Arado CUB TTN 2000 6–1–2 1990 Ciudad de México TTN gold: doubles, bronze: team; 1993 Ponce TTN gold: team, silver: doubles, bronze: mixed doubles; 1998 Maracaibo TTN gold: singles, doubles, mixed doubles, and team
Rubén Arado CUB TTN 1992—2000 4–2–2 1990 Ciudad de México TTN silver: doubles, bronze: team; 1993 Ponce TTN gold: team and mixed doubles; 1998 Maracaibo TTN gold: doubles and team, silver: mixed doubles, bronze: singles
Yosvany Aragón CUB BSB 2000 1–0–0 1998 Maracaibo BSB gold
Zuleima Araméndiz COL ATH 1996—2008 1–0–0 2002 San Salvador ATH gold: javelin throw
Gilda Aranda MEX SWI 1956 3–0–0 1954 Ciudad de México SWI gold: 100 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay
Juan Arango COL CTR 2008—2012 6–2–1 2010 Mayagüez CYC gold: 4000 m pursuit individual, 4000 m pursuit team, omnium, and madison; 2014 Veracruz CYC gold: 4000 m pursuit individual and 4000 m pursuit team; 2018 Barranquilla CYC silver: 4000 m pursuit individual and madison, bronze: 4000 m pursuit team
Julio Arango COL SWI 1964—1968 0–3–0 1966 San Juan SWI silver: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 1500 m freestyle
Mónica Arango COL SWA 2016 3–14–0 2010 Mayagüez SYN gold: duet technical, group, and group free, silver: duet free and group technical; 2014 Veracruz SYN silver: solo technical, duet free, duet technical, group, group free, and group technical; 2018 Barranquilla SYN silver: solo technical, duet free, duet technical, group free, group technical, and group free routine combination
Jorge Aranzamendi PUR BSB 1992 0–1–4 1986 Santiago de los Caballeros SOF bronze; 1990 Ciudad de México BSB silver; 1993 Ponce BSB bronze; 1998 Maracaibo SOF bronze; 2002 San Salvador SOF bronze
Enrique Arathoon ESA SAI 2016 0–0–1 2014 Veracruz SAI bronze: Laser
Diego Arcay VEN SHO 1984 0–0–1 1982 La Habana SHO bronze: trap team
María Arceo CUB SOF 2000 2–0–1 1990 Ciudad de México SOF gold; 1993 Ponce SOF bronze; 1998 Maracaibo SOF gold
Brenda Archer GUY ATH 1960 1–0–0 1962 Kingston ATH gold: high jump
Isabella Arcila COL SWI 2010—2016 4–5–2 2014 Veracruz SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m backstroke; 2018 Barranquilla SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 50 m backstroke, and 100 m backstroke, silver: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m freestyle relay (mixed), and 4×100 m medley relay (mixed), bronze: 4×100 m medley relay
Luis Arcón VEN BOX 2016 0–0–1 2014 Veracruz BOX bronze: light-welterweight -64 kg
Waldimiro Arcos CUB WAP 1968 2–0–0 1966 San Juan WAP gold; 1970 Panamá WAP gold
Miguel Arellano MEX BAS 1964—1968 0–1–1 1962 Kingston BAS bronze; 1966 San Juan BAS silver
Carlos Arena MEX SWI 1996 0–2–1 1998 Maracaibo SWI silver: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Sandra Arenas COL ATH 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 20 km walk
Gregorio Aldo Arencibia CUB CTR/CYC 1972—1980 1–0–0 1974 Santo Domingo CYC gold: road time trial team
Yenima Arencibia CUB ATH 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 4×400 m relay
Yordanis Arencibia CUB JUD 2000—2008 3–0–0 1998 Maracaibo JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD gold: half-lightweight -66 kg and team
Alfredo Arévalo GUA ATH 2004—2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: marathon
Éider Arévalo COL ATH 2010—2016 1–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 20 km walk; 2018 Barranquilla ATH gold: 20 km walk
Alexis Argilagos CUB VOL 2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Betzabeth Argüello VEN WRE 2016 1–0–1 2014 Veracruz WRE bronze: freestyle featherweight -53 kg; 2018 Barranquilla WRE gold: freestyle featherweight -53 kg
Alexis Arias CUB ROW 1996 3–4–0 1990 Ciudad de México ROW silver: lightweight double sculls and lightweight coxless fours; 1993 Ponce ROW gold: lightweight double sculls, lightweight coxless fours, and lightweight eights; 1998 Maracaibo ROW silver: lightweight double sculls and lightweight coxless fours
Cándida Arias DOM VOL 2012 2–0–0 2014 Veracruz VOL gold; 2018 Barranquilla VOL gold
Carolina Arias COL FTB 2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Ismely Arias CUB ARC 2000 3–0–0 1998 Maracaibo ARC gold: recurve team; 2006 Cartagena de Indias ARC gold: recurve double round and recurve team
Nataly Arias COL FTB 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Wellington Arias DOM BOX 2012 0–0–1 2010 Mayagüez BOX bronze: lightweight -60 kg
Tatiana Ariza COL FTB 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
José Antonio de Armas VEN TEN 2000 1–1–0 2010 Mayagüez TEN gold: doubles, silver: mixed doubles
Mario de Armas CUB SHO 1952 0–1–0 1954 Ciudad de México SHO silver: national match
José Armenteros CUB JUD 2016 2–1–0 2014 Veracruz JUD gold: half-heavyweight -100 kg and team; 2018 Barranquilla JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Pedro Aroche MEX ATH 1972 0–1–0 1974 Santo Domingo ATH silver: 20 km walk
Hernando Arrechea COL ATH 1968 1–0–0 1966 San Juan ATH gold: 110 m hurdles
Luis Arredondo MEX JUD 1972 0–1–0 1974 Santo Domingo JUD silver: half-middleweight -78 kg
René Arredondo MEX JUD 1964 1–0–0 1966 San Juan JUD gold: lightweight -71 kg
Juana Rosario Arrendel DOM ATH 1996—2004 3–0–0 1998 Maracaibo ATH gold: high jump; 2002 San Salvador ATH gold: high jump; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: high jump
Marcia Arriaga MEX SWI 1968—1972 2–1–0 1970 Panamá SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle
Eduardo Arrillaga MEX ROW 1984—1992 5–5–0 1986 Santiago de los Caballeros ROW gold: single sculls and quadruple sculls; 1990 Ciudad de México ROW gold: eights, silver: quadruple sculls; 1993 Ponce ROW silver: double sculls, coxless fours, and eights; 2002 San Salvador ROW gold: coxless fours and eights, silver: quadruple sculls
Carlos Arroyo PUR BAS 2004 1–0–0 2010 Mayagüez BAS gold
Harold Arroyo PUR BOX 1988 0–1–0 1990 Ciudad de México BOX silver: super-heavyweight +91 kg
Juan Arroyo VEN CYC 1980 1–1–0 1978 Medellín CYC gold: road race, silver: road time trial team
McJoe Arroyo PUR BOX 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias BOX bronze: flyweight -51 kg
McWilliams Arroyo PUR BOX 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BOX gold: light-flyweight -48 kg
Miguel Arroyo CUB GYM 1980 3–0–0 1982 La Habana GYM gold: rings, horizontal bar, and team
Gabriel Arteaga CUB JUD 2000—2004 1–0–0 1998 Maracaibo JUD gold: half-middleweight -81 kg
José Artecona PUR SHO 1984—1996 3–0–4 1982 La Habana SHO bronze: trap; 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: trap and trap team; 1990 Ciudad de México SHO bronze: trap team; 1993 Ponce SHO bronze: trap and trap team; 2002 San Salvador SHO gold: double trap team
Gremlis Arvelo VEN TTN 2014—2016 0–2–2 2014 Veracruz TTN silver: singles, bronze: doubles; 2018 Barranquilla TTN silver: team, bronze: doubles
Donaldo Arza PAN ATH 1972 0–1–1 1970 Panamá ATH silver: 1500 m, bronze: 800 m
Óscar Asiáin MEX BAS 1968 0–0–1 1982 La Habana BAS bronze
Eduardo Assam MEX WRE 1948—1952 3–1–0 1946 Barranquilla WRE gold: freestyle welterweight -72 kg; 1950 Ciudad de Guatemala WRE gold: freestyle middleweight -79 kg; 1954 Ciudad de México WRE gold: freestyle middleweight -79 kg; 1959 Caracas WRE silver: freestyle light-heavyweight -87 kg
Nancy Atiez CUB BAS 1980 3–0–0 1974 Santo Domingo BAS gold; 1978 Medellín BAS gold; 1982 La Habana BAS gold
Derrick Atkins BAH ATH 2008—2012 0–2–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 100 m and 4×100 m relay
Henrico Atkins BAR ATH 1988—1992 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros ATH bronze: 4×400 m relay
Alia Atkinson JAM SWI 2004—2016 3–0–2 2018 Barranquilla SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle and 100 m butterfly
Janelle Atkinson JAM SWI 2000—2004 8–4–0 1998 Maracaibo SWI silver: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 800 m freestyle; 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, 50 m butterfly, and 200 m medley, silver: 200 m breaststroke; 2010 Mayagüez SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 200 m medley
Jorge Luis Avellán NCA BSB 1996 0–1–0 1998 Maracaibo BSB silver
Ceiber Ávila COL BOX 2016 1–2–0 2010 Mayagüez BOX silver: flyweight -51 kg; 2014 Veracruz BOX silver: flyweight -52 kg; 2018 Barranquilla BOX gold: flyweight -52 kg
Edwin Ávila COL CTR 2012 2–2–1 2010 Mayagüez CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 4000 m pursuit individual; 2018 Barranquilla CYC gold: omnium, silver: Madison, bronze: 4000 m pursuit team
Héctor Ávila DOM BOX 1992 0–0–1 1990 Ciudad de México BOX bronze: flyweight -51 kg
Mariana Avitia MEX ARC 2008—2012 0–2–4 2010 Mayagüez ARC silver: recurve double round and recurve team, bronze: 50 m recurve, 60 m recurve, 70 m recurve, and recurve individual
Ana Ayala MEX DIV 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México DIV gold: 1 m springboard
Antonio Ayala MEX BAS 1968—1976 0–1–1 1966 San Juan BAS silver; 1974 Santo Domingo BAS bronze
Julián Ayala MEX FEN 2016 0–2–2 2010 Mayagüez FEN silver: sabre team; 2014 Veracruz FEN silver: sabre team, bronze: sabre; 2018 Barranquilla FEN bronze: sabre team
Ramón Ayala PUR JUD 2004 0–0–2 1998 Maracaibo JUD bronze: half-heavyweight -100 kg; 2002 San Salvador JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Sanjay Ayre JAM ATH 2000—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 4×400 m relay
Elías Ayuso PUR BAS 2004 0–0–1 2014 Veracruz BAS bronze
Jaime Azcárraga MEX EQU 1984—2012 3–0–0 1986 Santiago de los Caballeros EQU gold: jumping team; 1993 Ponce EQU gold: jumping individual and jumping team
Filiberto Azcuy CUB WRE 1996—2004 1–0–0 1998 Maracaibo WRE gold: Greco-Roman middleweight -76 kg
Isaac Azcuy CUB JUD 1972—1980 4–0–0 1974 Santo Domingo JUD gold: half-middleweight -78 kg; 1978 Medellín JUD gold: middleweight -86 kg; 1982 La Habana JUD gold: half-heavyweight -95 kg; 1986 Santiago de los Caballeros JUD gold: half-heavyweight -95 kg
Erasmo Baca NCA BSB 1996 0–1–0 1998 Maracaibo BSB silver
René Badell CUB GYM 1972 4–3–2 1970 Panamá GYM gold: parallel bars and team, silver: horse vault, bronze: pommelled horse; 1974 Santo Domingo GYM gold: pommelled horse and team, silver: all-around and rings, bronze: parallel bars
Fernando Báez PUR WLT 1960—1972 5–1–2 1962 Kingston WLT gold: bantamweight -56 kg; 1966 San Juan WLT gold: bantamweight -56 kg; 1970 Panamá WLT bantamweight -56 kg gold: total, press, and clean & jerk, silver: snatch; 1974 Santo Domingo WLT flyweight -52 kg bronze: total and clean & jerk
Juan Ramón Báez PUR BAS 1960—1964 2–0–0 1962 Kingston BAS gold; 1966 San Juan BAS gold
Lourdes Báez PUR SOF 1996 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros SOF gold; 1993 Ponce SOF gold
Ernesto Bahena MEX WRE 1984 0–0–1 1982 La Habana WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Brandon Bailey TTO WLT 1964 2–1–3 1962 Kingston WLT gold: heavyweight +90 kg; 1966 San Juan WLT gold: heavyweight +90 kg; 1970 Panamá WLT super-heavyweight +110 kg silver: snatch, bronze: total, press, and clean & jerk
Daniel Bailey ANT ATH 2004—2016 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 100 m
Jade Bailey BAR ATH 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 200 m
McDonald Bailey GBR ATH 1948—1952 0–0–2 1946 Barranquilla ATH bronze: 100 m and 4×100 m relay
Andretti Bain BAH ATH 2008 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 4×400 m relay
Roberto Balado CUB BOX 1992 1–0–0 1993 Ponce BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Eugenio Balanqué CUB ATH 1996—2000 1–1–0 1993 Ponce ATH gold: decathlon; 1998 Maracaibo ATH silver: decathlon
Guillermo Balboa MEX WLT 1956 0–1–1 1954 Ciudad de México WLT silver: lightweight -67.5 kg; 1959 Caracas WLT bronze: middleweight -75 kg
Emilio Ballado MEX BOX 1936 1–0–0 1935 San Salvador BOX gold: welterweight -147 pounds
Héctor Ballesteros COL WLT 2004 2–4–0 2002 San Salvador WLT middle-heavyweight -94 kg silver: total, snatch, and clean & jerk; 2006 Cartagena de Indias WLT light-heavyweight -85 kg gold: total and snatch, silver: clean & jerk
Bernardo Baloyes COL ATH 2016 1–0–1 2014 Veracruz ATH bronze: 4×400 m relay; 2018 Barranquilla ATH gold: 200 m
José Baptista VEN BOX 1972 1–0–0 1970 Panamá BOX gold: featherweight -57 kg
Jorge Barajas MEX VOL 2016 0–0–1 2018 Barranquilla VOL bronze
Bertha Baraldi MEX DIV 1968—1972 4–0–0 1966 San Juan DIV gold: 3 m springboard and platform; 1970 Panamá DIV gold: 3 m springboard and platform
Norma Baraldi MEX DIV 1976 0–2–0 1970 Panamá DIV silver: 3 m springboard; 1974 Santo Domingo DIV silver: 3 m springboard
Miguel Barasorda PUR SHO 1948—1968 1–0–0 1962 Kingston SHO gold: club match team
Aleesha Barber TTO ATH 2008 1–0–1 2010 Mayagüez ATH gold: 100 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Antonio Barbet MEX VOL 1968 0–0–1 1970 Panamá VOL bronze
Joe Barbosa PUR ATH 1948 1–2–0 1946 Barranquilla ATH silver: pole vault; 1950 Ciudad de Guatemala ATH silver: pole vault; 1954 Ciudad de México ATH gold: pole vault
Tracey Ann Barnes JAM ATH 1996 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 4×400 m relay
Nelly Barnet CUB VOL 1972—1980 2–1–0 1970 Panamá VOL silver; 1974 Santo Domingo VOL gold; 1978 Medellín VOL gold
Oslen Barr GUY ATH 1984—1988 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 800 m
Eduardo Barragán COL BOX 1972 1–0–0 1970 Panamá BOX gold: flyweight -51 kg
Hernán Barreneche COL ATH 1968—1972 1–0–0 1962 Kingston ATH gold: half-marathon
Rafael Barreno VEN WRE 2000—2004 2–0–2 1998 Maracaibo WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg; 2002 San Salvador WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg; 2010 Mayagüez WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg; 2014 Veracruz WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Juan Carlos Barreras CUB WAP 1992 4–0–0 1986 Santiago de los Caballeros WAP gold; 1990 Ciudad de México WAP gold; 1993 Ponce WAP gold; 1998 Maracaibo WAP gold
Hernán Barreto VEN SHO 1952 0–1–0 1954 Ciudad de México SHO silver: 25 m rapid-fire pistol
Marcos Barreto MEX ATH 1988 0–2–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 5000 m; 1990 Ciudad de México ATH silver: 5000 m
Ysis Barreto VEN JUD 2008 1–2–1 2006 Cartagena de Indias JUD silver: middleweight -70 kg, bronze: team; 2010 Mayagüez JUD gold: team, silver: half-middleweight -63 kg
Tim Barrett BAH ATH 1968—1972 1–0–0 1966 San Juan ATH gold: triple jump
Armando Barrientos CUB FEN 1948 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FEN gold: foil team
Hernando Barrientos COL SHO 1992 2–1–0 1978 Medellín SHO gold: 50 m running target team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: 50 m running target team, silver: 50 m mixed running target team
Arturo Barrios MEX ATH 1988—1992 2–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 1500 m and 5000 m
Juan Luis Barrios MEX ATH 2008—2012 8–0–0 2002 San Salvador ATH gold: 1500 m; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 1500 m and 5000 m; 2010 Mayagüez ATH gold: 1500 m and 5000 m; 2014 Veracruz ATH gold: 5000 m and 10000 m; 2018 Barranquilla ATH gold: 10000 m
Pablo Barrios VEN EQU 2008—2016 5–0–3 1998 Maracaibo EQU bronze: jumping team; 2010 Mayagüez EQU gold: jumping individual speed, jumping individual final, and jumping team; 2014 Veracruz EQU bronze: jumping team; 2018 Barranquilla EQU gold: jumping individual and jumping individual final, bronze: jumping individual speed
Yarelis Barrios CUB ATH 2008—2012 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: discus throw
Blanca Barrón MEX SWI 1956—1960 7–0–2 1959 Caracas SWI gold: 100 m freestyle, 400 m freestyle, 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1962 Kingston SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle and 400 m medley
Erick Barrondo GUA ATH 2012—2016 1–0–1 2014 Veracruz ATH gold: 50 km walk; 2018 Barranquilla ATH bronze: 20 km walk
Zoila Barros CUB VOL 2000—2008 1–1–0 1993 Ponce VOL gold; 2006 Cartagena de Indias VOL silver
Cordell Barrow TTO SAI 1964 2–0–0 1962 Kingston SAI gold: Flying Dutchman; 1966 San Juan SAI gold: Flying Dutchman
Rawle Barrow TTO SAI 1964 2–0–0 1962 Kingston SAI gold: Flying Dutchman; 1966 San Juan SAI gold: Flying Dutchman
Damion Barry TTO ATH 2000 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 4×400 m relay
Trevor Barry BAH ATH 2012—2016 0–2–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: high jump; 2010 Mayagüez ATH silver: high jump
Yan Barthelemí CUB BOX 2004 0–0–1 2006 Cartagena de Indias BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Eddy Bartolozzi VEN WRE 2000 2–2–1 1998 Maracaibo WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg; 2002 San Salvador WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg and Greco-Roman heavyweight -96 kg; 2006 Cartagena de Indias WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2010 Mayagüez WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Norbelis Bárzaga CUB SHO 2000—2004 3–1–1 1993 Ponce SHO gold: 50 m free pistol team and 10 m air pistol team, silver: 50 m free pistol; 1998 Maracaibo SHO gold: 50 m free pistol team; 2006 Cartagena de Indias SHO bronze: 50 m free pistol team
Enriqueta Basilio MEX ATH 1968 0–0–1 1970 Panamá ATH bronze: 4×100 m relay
Godofredo Basso CUB SHO 1948 0–0–1 1950 Ciudad de Guatemala SHO bronze: 50 m free pistol
Leonardo Basurto MEX WRE 1952 1–0–0 1954 Ciudad de México WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Alexis Batista PAN WLT 1996—2000 1–4–1 1993 Ponce WLT bantamweight -59 kg silver: total and snatch, bronze: clean & jerk; 1998 Maracaibo WLT lightweight -69 kg gold: clean & jerk, silver: total and snatch
Eider Batista CUB ROW 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ROW gold: lightweight single sculls
Michel Batista CUB WRE 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg
Rafael Batista PUR SHO 1968—1976 0–0–1 1978 Medellín SHO bronze: skeet team
Alexis Batle CUB VOL 1996 2–0–0 1990 Ciudad de México VOL gold; 1993 Ponce VOL gold
Erick Batte CUB ATH 1996 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: 110 m hurdles
Daniel Bautista MEX ATH 1976—1980 1–0–0 1978 Medellín ATH gold: 20 km walk
Yudelkys Bautista DOM VOL 2004 1–1–0 1998 Maracaibo VOL silver; 2002 San Salvador VOL gold
Gabriela Bayardo MEX ARC 2016 1–0–0 2014 Veracruz ARC gold: recurve team
Martha Bayona COL CTR 2016 0–1–2 2018 Barranquilla CYC silver: sprint, bronze: 500 m time trial and keirin
Camilo Becerra COL SWI 2000—2008 0–1–1 2002 San Salvador SWI silver: 50 m freestyle; 2002 San Salvador SWI bronze: 100 m butterfly
Tomás Becerra COL SWI 1968—1976 5–0–2 1970 Panamá SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley, bronze: 100 m butterfly and 4×200 m freestyle relay
Mario Becerril MEX EVE 1952 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala EQU gold: jumping individual and jumping team
Porfirio Becerril MEX DIV 1972—1976 0–1–1 1974 Santo Domingo DIV silver: 3 m springboard; 1978 Medellín DIV bronze: 3 m springboard
Vinton Beckett JAM ATH 1948 1–2–1 1946 Barranquilla ATH silver: high jump, SOF bronze; 1950 Ciudad de Guatemala ATH gold: high jump, silver: 80 m hurdles
James Beckford JAM ATH 1996—2004 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: long jump
Kierre Beckles BAR ATH 2016 0–0–1 2014 Veracruz ATH bronze: 100 m hurdles
Bárbara Bécquer CUB BAS 1980 3–0–0 1978 Medellín BAS gold; 1982 La Habana BAS gold; 1986 Santiago de los Caballeros BAS gold
Ibone Belausteguigoitía MEX DIV 1948 1–1–0 1950 Ciudad de Guatemala DIV gold: 3 m springboard, silver: platform
Iker Belausteguigoitía MEX SAI 1964—1968 0–0–1 1993 Ponce SAI bronze: J-24
Alexei Bell CUB BSB 2008 1–0–0 2014 Veracruz BSB gold
Janeil Bellille TTO ATH 2012—2016 0–1–1 2010 Mayagüez ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Hanspeter Bellingrodt COL SHO 1972—1976 1–1–0 1966 San Juan SHO silver: 50 m running target; 1978 Medellín SHO gold: 50 m running target team
Helmut Bellingrodt COL SHO 1972—1984 4–1–1 1978 Medellín SHO gold: 50 m running target and 50 m running target team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: 50 m running target and 50 m running target team, silver: 50 m mixed running target team, bronze: 50 m mixed running target
Horst Bellingrodt COL SHO 1984 2–2–1 1978 Medellín SHO gold: 50 m running target team, silver: 50 m running target; 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: 50 m running target team, silver: 50 m mixed running target team, bronze: 50 m running target
Silvia Belmar MEX SWI 1960—1964 4–0–0 1962 Kingston SWI gold: 100 m butterfly, 400 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Adolfo Belmonte MEX CTR/CYC 1964—1968 1–0–2 1966 San Juan CYC gold: 4000 m pursuit team; 1970 Panamá CYC bronze: 4000 m pursuit team and road time trial team
Dailín Belmonte CUB ATH 2012—2016 0–2–0 2014 Veracruz ATH silver: marathon; 2018 Barranquilla ATH silver: marathon
Ángel Beltrán CUB VOL 1996 1–0–0 1993 Ponce VOL gold
Daima Beltrán CUB JUD 2000—2004 3–0–0 1990 Ciudad de México JUD gold: heavyweight +72 kg; 1993 Ponce JUD gold: heavyweight +72 kg; 1998 Maracaibo JUD gold: heavyweight +78 kg
Ileana Beltrán CUB JUD 1992—1996 0–1–0 1993 Ponce JUD silver: half-middleweight -61 kg
Lázaro Beltrán CUB VOL 1992 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros VOL gold; 1993 Ponce VOL gold
Jesús Beltre DOM BOX 1984—1988 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BOX gold: light-flyweight -48 kg
Virgen Benavides CUB ATH 2004—2008 2–0–0 1998 Maracaibo ATH gold: 4×100 m relay; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 4×100 m relay
Alejandra Benítez VEN FEN 2004—2016 2–2–1 2002 San Salvador FEN gold: sabre and sabre team; 2006 Cartagena de Indias FEN silver: sabre team, bronze: sabre; 2010 Mayagüez FEN silver: sabre team
Carlos Benítez CUB WAP 1980 2–0–0 1982 La Habana WAP gold; 1986 Santiago de los Caballeros WAP gold
Pamela Benítez ESA SWI 2012 0–0–5 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2010 Mayagüez SWI bronze: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 800 m freestyle
Lucas Bennazar PUR SHO 2004—2008 3–4–1 2002 San Salvador SHO gold: double trap and double trap team, silver: trap team; 2006 Cartagena de Indias SHO silver: double trap team; 2010 Mayagüez SHO gold: double trap, silver: double trap team; 2014 Veracruz SHO silver: double trap team, bronze: double trap
Neisser Bent CUB SWI 1996—2000 2–2–0 1998 Maracaibo SWI gold: 200 m backstroke and 200 m medley, silver: 100 m backstroke and 4×100 m freestyle relay
Victorino Beristain MEX WAP 1976 0–2–0 1978 Medellín WAP silver; 1982 La Habana WAP silver
René Berlingeri PUR SHO 1976 0–1–1 1978 Medellín SHO bronze: skeet team; 1982 La Habana SHO silver: skeet team
Yanet Bermoy CUB JUD 2008—2012 4–0–0 2006 Cartagena de Indias JUD gold: extra-lightweight -48 kg and team; 2014 Veracruz JUD gold: half-lightweight -52 kg and team
Alejandro Bermúdez COL SWI 1992—2000 1–4–2 1993 Ponce SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m freestyle and 400 m freestyle, bronze: 200 m backstroke; 1998 Maracaibo SWI silver: 400 m freestyle and 400 m medley, bronze: 200 m medley
Cristián Bermúdez GUA SHO 1992 0–1–0 1990 Ciudad de México SHO silver: 10 m running target team
Eduard Bermúdez VEN BOX 2008 0–0–1 2014 Veracruz BOX bronze: flyweight -52 kg
Martín Bermúdez MEX ATH 1980—1988 1–1–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 50 km walk, silver: 20 km walk
Carlos Berna COL WLT 2012 3–2–1 2010 Mayagüez WLT bantamweight -56 kg silver: clean & jerk, bronze: total; 2014 Veracruz WLT bantamweight -56 kg gold: snatch and clean & jerk; 2018 Barranquilla WLT bantamweight -56 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Delmiro Bernal MEX WRE 1948 0–1–0 1950 Ciudad de Guatemala WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Fernando Bernal CUB WLT 1972 7–0–0 1970 Panamá WLT super-heavyweight +110 kg gold: total, press, snatch, and clean & jerk; 1974 Santo Domingo WLT super-heavyweight +110 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
José Bernal VEN SHO 1956 0–1–0 1959 Caracas SHO silver: 50 m free pistol
Janice Bernard TTO ATH 1984 1–2–1 1978 Medellín ATH silver: 200 m, bronze: 4×100 m relay; 1982 La Habana ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Roger Berrio COL WLT 1992—1996 0–2–3 1993 Ponce WLT featherweight -64 kg silver: total and snatch; 1998 Maracaibo WLT featherweight -62 kg bronze: total, snatch, and clean & jerk
Luis Emilio Berroa DOM WLT 1972 0–0–2 1978 Medellín WLT middle-heavyweight -90 kg bronze: total and clean & jerk
Carlos Berrocal PUR SWI 1976 5–0–0 1974 Santo Domingo SWI gold: 100 m backstroke; 1978 Medellín SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Félix Betancourt CUB BOX 1964 1–0–1 1962 Kingston BOX gold: light-welterweight -63.5 kg; 1966 San Juan BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Guillermo Betancourt CUB FEN 1980—1992 1–1–0 1986 Santiago de los Caballeros FEN gold: foil team, silver: foil
José Betancourt PUR WRE 1984—1996 0–5–3 1982 La Habana WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1986 Santiago de los Caballeros WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg, bronze: freestyle welterweight -74 kg; 1990 Ciudad de México WRE silver: freestyle middleweight -82 kg, bronze: Greco-Roman middleweight -82 kg; 1993 Ponce WRE silver: freestyle middleweight -82 kg, bronze: Greco-Roman middleweight -82 kg; 2002 San Salvador WRE silver: freestyle light-heavyweight -84 kg
Lázaro Betancourt CUB ATH 1964 1–0–0 1962 Kingston ATH gold: 110 m hurdles
María Betancourt CUB ATH 1976—1980 1–3–0 1970 Panamá ATH silver: discus throw; 1974 Santo Domingo ATH silver: discus throw; 1978 Medellín ATH silver: discus throw; 1982 La Habana ATH gold: discus throw
Alejandra Betancur COL RGS 2016 1–0–0 2014 Veracruz RGS gold
Yoandri Betanzos CUB ATH 2004—2012 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: triple jump
Felipe Beuvrín VEN SHO 2000 12–9–8 1982 La Habana SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 25 m center fire pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol team; 1990 Ciudad de México SHO gold: 10 m air pistol team; 1993 Ponce SHO bronze: 25 m standard pistol team; 1998 Maracaibo SHO bronze: 50 m free pistol team; 2002 San Salvador SHO gold: 50 m free pistol team, 25 m center fire pistol team, and 25 m standard pistol team, bronze: 25 m standard pistol; 2006 Cartagena de Indias SHO gold: 50 m free pistol team, 25 m center fire pistol, 25 m center fire pistol team, and 25 m standard pistol team, silver: 10 m air pistol, bronze: 25 m standard pistol and 10 m air pistol team; 2010 Mayagüez SHO gold: 25 m rapid-fire pistol team and 25 m standard pistol team, silver: 25 m center fire pistol and 25 m center fire pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol; 2014 Veracruz SHO gold: 25 m standard pistol and 25 m standard pistol team, silver: 50 m free pistol team, 25 m rapid-fire pistol team, and 10 m air pistol team; 2018 Barranquilla SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m standard pistol team
Juan Carlos Bianchi VEN TEN 1996 0–0–1 1990 Ciudad de México TEN bronze: doubles
Alberto Bienvenu MEX BAS 1948 2–0–0 1946 Barranquilla BAS gold; 1950 Ciudad de Guatemala BAS gold
Víctor Bisbal PUR BOX 2004 1–0–0 2002 San Salvador BOX gold: heavyweight +91 kg
Sonia Bisset CUB ATH 2000—2004 2–0–0 1998 Maracaibo ATH gold: javelin throw; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: javelin throw
Andrea Blackett BAR ATH 2000—2004 0–1–1 1998 Maracaibo ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Eduardo Blades PAN BAS 1968 1–0–0 1970 Panamá BAS gold
Helen Blake JAM ATH 1976 0–1–1 1978 Medellín ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Alberto Blanco CUB WLT 1976—1980 9–0–0 1974 Santo Domingo WLT middle-heavyweight -90 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 1978 Medellín WLT heavyweight I -100 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 1982 La Habana WLT heavyweight II -110 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Giovanna José Blanco VEN JUD 2004—2012 3–2–3 2002 San Salvador JUD gold: open, silver: heavyweight +78 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD gold: open, silver: heavyweight +78 kg, bronze: team; 2010 Mayagüez JUD gold: team, bronze: heavyweight +78 kg and open
Juan Blanco CUB HOK 1980 1–0–0 1982 La Habana HOK gold
Juan Carlos Blanco VEN VOL 2008 0–0–2 2002 San Salvador VOL bronze; 2006 Cartagena de Indias VOL bronze
Mario Rolando Blanco GUA ATH 2000 0–0–1 2002 San Salvador ATH bronze: 100 m
Suzette Blanco CUB GYM 1968 1–2–0 1970 Panamá GYM gold: team, silver: balance beam and horse vault
Gabriel Blando COL FEN 1956 1–1–1 1954 Ciudad de México FEN gold: foil, bronze: épée team; 1959 Caracas FEN silver: foil team
Norge Blay CUB WAP 1992 2–0–0 1990 Ciudad de México WAP gold; 1993 Ponce WAP gold
Keston Bledman TTO ATH 2008—2016 1–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: 4×100 m relay
Daniel Bluman COL EQU 2012—2016 1–0–1 2014 Veracruz EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual speed
Gayle Bluth MEX BAS 1960 1–0–0 1954 Ciudad de México BAS gold
Ernesto Boardman MEX ARC 2016 1–1–0 2018 Barranquilla ARC gold: recurve mixed team, silver: recurve team
César Bocachica PUR BAS 1960 1–1–0 1959 Caracas BAS silver; 1962 Kingston BAS gold
Liston Bochette PUR BOB 1992—1998 1–0–0 1982 La Habana ATH gold: decathlon
Carlos Bodega PUR SWI 1996 0–0–1 1993 Ponce SWI bronze: 200 m medley
Mariangee Bogado VEN SOF 2008 3–0–0 2002 San Salvador SOF gold; 2006 Cartagena de Indias SOF gold; 2010 Mayagüez SOF gold
Marcelino Bolívar VEN BOX 1984—1988 0–0–2 1982 La Habana BOX bronze: light-flyweight -48 kg; 1986 Santiago de los Caballeros BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Andrea Boltz MEX ROW 1996 2–1–0 1993 Ponce ROW gold: double sculls and lightweight quadruple sculls, silver: quadruple sculls
Clive Bonas VEN ATH 1956—1960 1–0–0 1959 Caracas ATH gold: 4×100 m relay
Daisurami Bonne CUB ATH 2008—2016 1–1–0 2014 Veracruz ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Idalmis Bonne CUB ATH 1992—2000 2–1–0 1993 Ponce ATH gold: 4×400 m relay, silver: 200 m; 1998 Maracaibo ATH gold: 4×400 m relay
Jorge Luis Bonnet PUR BOB/JUD 1984—1998 0–0–1 1990 Ciudad de México JUD bronze: middleweight -86 kg
René Bonora CUB FTB 1976 3–0–0 1970 Panamá FTB gold; 1974 Santo Domingo FTB gold; 1978 Medellín FTB gold
Cleopatra Borel-Brown TTO ATH 2004—2016 3–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: shot put; 2010 Mayagüez ATH gold: shot put; 2014 Veracruz ATH gold: shot put; 2018 Barranquilla ATH gold: shot put
Dagoberto Borges CUB FEN 1968 1–1–0 1962 Kingston FEN silver: foil team; 1966 San Juan FEN gold: foil team
Lázaro Borges CUB ATH 2008—2012 2–0–0 2014 Veracruz ATH gold: pole vault; 2018 Barranquilla ATH gold: pole vault
Carlos Borja MEX BAS 1936 1–0–0 1935 San Salvador BAS gold
César Borja MEX SWI 1948—1952 1–0–2 1950 Ciudad de Guatemala SWI bronze: 1500 m freestyle; 1954 Ciudad de México SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Yaneisi Borlot CUB ATH 2012 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 4×400 m relay
Andrea Borrell CUB BAS 1980—1992 4–0–0 1982 La Habana BAS gold; 1986 Santiago de los Caballeros BAS gold; 1990 Ciudad de México BAS gold; 1993 Ponce BAS gold
Ismael Borrero CUB WRE 2016 2–0–0 2014 Veracruz WRE gold: Greco-Roman featherweight -59 kg; 2018 Barranquilla WRE gold: Greco-Roman welterweight -67 kg
Yordanis Borrero CUB WLT 2008 4–2–0 1998 Maracaibo WLT lightweight -69 kg gold: total and snatch, silver: clean & jerk; 2006 Cartagena de Indias WLT lightweight -69 kg gold: total and snatch, silver: clean & jerk
Evelina Borroto CUB VOL 1972—1976 1–1–0 1970 Panamá VOL silver; 1974 Santo Domingo VOL gold
Wenceslao Borroto CUB ROW 1980 1–0–0 1982 La Habana ROW gold: eights
Lisa Boscarino PUR JUD 1988—1992 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros JUD gold: half-lightweight -52 kg
Juan Botella MEX DIV 1956—1960 3–1–0 1959 Caracas DIV gold: 3 m springboard and platform; 1962 Kingston DIV gold: 3 m springboard, silver: platform
Jan Boutmy AHO FEN 1964—1968 6–2–3 1946 Barranquilla FEN gold: sabre, silver: sabre team; 1950 Ciudad de Guatemala FEN gold: sabre team; 1959 Caracas FEN gold: sabre and sabre team, bronze: épée team; 1962 Kingston FEN gold: sabre and sabre team; 1966 San Juan FEN silver: sabre team, bronze: sabre; 1970 Panamá FEN bronze: sabre team
Rómulo Bouzas MEX ROW 2000 5–5–0 1998 Maracaibo ROW gold: lightweight double sculls and lightweight coxless fours, silver: lightweight single sculls, double sculls, and eights; 2002 San Salvador ROW gold: lightweight single sculls, double sculls, and eights, silver: single sculls and lightweight eights
George Bovell TTO SWI 2000—2016 3–2–3 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 2010 Mayagüez SWI gold: 50 m freestyle, silver: 50 m backstroke and 4×100 m freestyle relay; 2014 Veracruz SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 50 m backstroke
Nick Bovell TTO SWI 2008 0–0–2 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 50 m backstroke and 100 m backstroke
Guillermo Boyd PAN WLT 1968 0–2–3 1970 Panamá WLT bantamweight -56 kg bronze: total, press, and clean & jerk; 1974 Santo Domingo WLT bantamweight -56 kg silver: total and clean & jerk
Albert Bracero PUR BSB 1988—1992 0–0–1 1993 Ponce BSB bronze
Jorge Bracero PUR SHO 1988 1–2–6 1982 La Habana SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 10 m air rifle team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle kneeling; 1990 Ciudad de México SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team; 1993 Ponce SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Oscar Braison CUB JUD 2008—2012 3–1–0 2006 Cartagena de Indias JUD gold: heavyweight +100 kg and open; 2014 Veracruz JUD gold: team, silver: heavyweight +100 kg
Joel Bran GUA WLT 2004 0–0–3 2002 San Salvador WLT super-heavyweight +105 kg bronze: total, snatch, and clean & jerk
Isabel Brand GUA MOP 2014—2016 0–1–0 2014 Veracruz MOP silver: mixed relay
Kristina Brandi PUR TEN 2004 4–0–1 2002 San Salvador TEN gold: singles, mixed doubles, and team; 2006 Cartagena de Indias TEN gold: singles, bronze: doubles
Carlos Braniff MEX SAI 1960—1968 0–1–0 1962 Kingston SAI silver: Star
Ryan Brathwaite BAR ATH 2008—2012 1–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: 110 m hurdles
Shane Brathwaite BAR ATH 2012 2–0–0 2018 Barranquilla ATH gold: 110 m hurdles and 4×100 m relay
Alberth Bravo VEN ATH 2012—2016 0–1–1 2014 Veracruz ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Carlos Bravo VEN FEN 1996—2008 3–7–1 1990 Ciudad de México FEN silver: sabre team; 1993 Ponce FEN silver: sabre team, bronze: sabre; 1998 Maracaibo FEN silver: sabre and sabre team; 2002 San Salvador FEN gold: sabre team, silver: sabre; 2006 Cartagena de Indias FEN gold: sabre, silver: sabre team; 2010 Mayagüez FEN gold: sabre team, silver: sabre
Enrique Bravo CUB GYM 1980 2–3–0 1978 Medellín GYM gold: all-around and team, silver: floor, parallel bars, and pommelled horse
Osmar Bravo NCA BOX 2012 0–0–2 2014 Veracruz BOX bronze: light-heavyweight -81 kg; 2018 Barranquilla BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Ramón Bravo MEX SWI 1948 2–0–1 1946 Barranquilla SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle; 1950 Ciudad de Guatemala SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Zulema Bregado CUB GYM 1968 3–2–1 1970 Panamá GYM gold: floor, balance beam, and team, silver: all-around and uneven bars, bronze: horse vault
Abderramán Brenes PUR JUD 2008 1–0–1 2002 San Salvador JUD gold: half-middleweight -81 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Nery Brenes CRC ATH 2008—2016 1–0–1 2010 Mayagüez ATH gold: 400 m; 2018 Barranquilla ATH bronze: 400 m
Pablo Brenes CRC FTB 2004 0–0–1 2002 San Salvador FTB bronze
Aurora Bretón MEX ARC 1972—1992 8–2–0 1986 Santiago de los Caballeros ARC gold: 30 m recurve, 50 m recurve, 60 m recurve, 70 m recurve, and recurve double round, silver: recurve team; 1990 Ciudad de México ARC gold: 50 m recurve, 60 m recurve, and recurve team, silver: recurve individual
Marisol Bretón MEX ARC 1996 9–3–0 1993 Ponce ARC gold: 50 m recurve, 60 m recurve, 70 m recurve, and recurve double round, silver: recurve team; 1998 Maracaibo ARC gold: 60 m recurve, silver: 70 m recurve; 2002 San Salvador ARC gold: 60 m recurve, recurve individual, recurve double round, and recurve team, silver: 30 m recurve
Germán Briceño VEN SHO 1956 1–1–0 1966 San Juan SHO gold: trap, silver: trap team
Humberto Briceño VEN SHO 1952 0–1–0 1954 Ciudad de México SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions
Juan Briezen AHO FTB 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Arnaldo Bristol PUR ATH 1964—1976 0–1–1 1970 Panamá ATH silver: 110 m hurdles, bronze: 4×100 m relay
Jacinto Brito MEX CTR/CYC 1960 1–0–1 1962 Kingston CYC gold: 4000 m pursuit team, bronze: road race team
Leidys Brito VEN ARC 2008—2016 0–3–5 2002 San Salvador ARC silver: recurve team, bronze: 50 m recurve; 2006 Cartagena de Indias ARC silver: recurve team, bronze: 70 m recurve, recurve individual, and recurve double round; 2010 Mayagüez ARC silver: recurve mixed team, bronze: recurve team
Roberto Brito MEX CYC 1968 0–0–1 1970 Panamá CYC bronze: road time trial team
Mirtha Brock COL ATH 1996—2000 1–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 4×100 m relay; 2002 San Salvador ATH gold: 4×100 m relay
Jani Brokke AHO FTB 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Enrique Brol GUA SHO 2016 1–1–3 1998 Maracaibo SHO bronze: trap team; 2006 Cartagena de Indias SHO silver: double trap, bronze: double trap team; 2010 Mayagüez SHO bronze: double trap team; 2014 Veracruz SHO gold: double trap team
Hebert Brol GUA SHO 2016 5–4–3 1998 Maracaibo SHO bronze: trap team; 2002 San Salvador SHO silver: double trap; 2006 Cartagena de Indias SHO gold: trap team, silver: trap, bronze: double trap team; 2010 Mayagüez SHO bronze: double trap team; 2014 Veracruz SHO gold: double trap and double trap team, silver: trap team; 2018 Barranquilla SHO gold: trap team and double trap team, silver: double trap
Jean-Pierre Brol GUA SHO 2012 5–4–1 2002 San Salvador SHO gold: trap team, silver: trap; 2006 Cartagena de Indias SHO gold: trap team, bronze: trap; 2010 Mayagüez SHO silver: trap and trap team; 2014 Veracruz SHO gold: trap, silver: trap team; 2018 Barranquilla SHO gold: trap and trap team
Peter Bromby BER SAI 1992—2004 0–0–1 1990 Ciudad de México SAI bronze: J-24
Chris Brown BAH ATH 2000—2016 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: 4×400 m relay
Earl Brown PUR BAS 1972—1976 1–1–0 1974 Santo Domingo BAS silver; 1978 Medellín BAS gold
Gilberto Brown ISV BOX 1992 0–0–1 1990 Ciudad de México BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Shandria Brown BAH ATH 2004 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 4×100 m relay
Steve Brown TTO ATH 2000 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 110 m hurdles
Andrew Bruce TTO ATH 1980 0–0–1 1982 La Habana ATH bronze: 4×400 m relay
Magda Bruggemann MEX SWI 1948 7–0–0 1946 Barranquilla SWI gold: 100 m freestyle, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay; 1950 Ciudad de Guatemala SWI gold: 100 m freestyle, 400 m freestyle, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay
Marlene Bruten MEX SWI 1988 0–2–3 1986 Santiago de los Caballeros SWI silver: 100 m butterfly and 400 m medley, bronze: 200 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Joel Brutus HAI JUD 2004—2008 1–2–1 2002 San Salvador JUD gold: heavyweight +100 kg, silver: open; 2006 Cartagena de Indias JUD silver: open, bronze: heavyweight +100 kg
Juan Bueno CUB ROW 1980 1–0–0 1982 La Habana ROW gold: coxed pairs
Juan Bueno MEX SHO 1972—1980 0–1–0 1974 Santo Domingo SHO silver: skeet team
Marco Bueno MEX FTB 2016 1–0–0 2014 Veracruz FTB gold
Roberto Buitrago COL CYC 1960 0–1–0 1962 Kingston CYC silver: road race team
Lely Burgos PUR WLT 2012—2016 0–2–2 2010 Mayagüez WLT flyweight -48 kg silver: total and clean & jerk, bronze: snatch; 2014 Veracruz WLT bronze: flyweight -48 kg snatch
Howard Burnett JAM ATH 1988 1–0–1 1990 Ciudad de México ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Marian Burnett GUY ATH 2004—2008 0–0–1 2010 Mayagüez ATH bronze: 800 m
Marc Burns TTO ATH 2000—2012 1–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: 4×100 m relay
Elvis Burrows BAH SWI 2008 0–0–1 2010 Mayagüez SWI bronze: 50 m butterfly
Ricardo Busquets PUR SWI 1992—2004 4–7–13 1990 Ciudad de México SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 100 m backstroke; 1993 Ponce SWI silver: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 100 m backstroke, and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1998 Maracaibo SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 100 m backstroke, 100 m butterfly, and 4×100 m medley relay; 2002 San Salvador SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 50 m freestyle, 50 m butterfly, and 4×100 m freestyle relay
Omar Bustani MEX ARC 1988—1992 1–2–0 1986 Santiago de los Caballeros ARC gold: recurve team, silver: 70 m recurve; 1990 Ciudad de México ARC silver: 90 m recurve
Eduardo Bustos COL CTR 1964 0–0–1 1962 Kingston CYC bronze: 1000 m time trial
Tyler Butterfield BER TRI 2004—2012 0–0–1 2010 Mayagüez TRI bronze: individual
Eloisa Cabada MEX VOL 1968 0–1–0 1974 Santo Domingo VOL silver
Denia Caballero CUB ATH 2012—2016 1–1–0 2014 Veracruz ATH gold: discus throw; 2018 Barranquilla ATH silver: discus throw
Eunice Caballero CUB SHO 2000 2–1–0 1993 Ponce SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle prone English match, silver: 10 m air rifle
Yolanda Caballero COL ATH 2012 1–1–0 2010 Mayagüez ATH gold: 10000 m, silver: 5000 m
Milagros Cabral DOM VOL 2004—2012 3–1–0 1998 Maracaibo VOL silver; 2002 San Salvador VOL gold; 2006 Cartagena de Indias VOL gold; 2010 Mayagüez VOL gold
Conrado Cabrera CUB CTR 1992 1–1–0 1990 Ciudad de México CYC silver: 4000 m pursuit team; 1993 Ponce CYC gold: 4000 m pursuit team
Juan Carlos Cabrera MEX ROW 2016 0–3–0 2014 Veracruz ROW silver: single sculls and quadruple sculls; 2018 Barranquilla ROW silver: single sculls
Franco Caccioni VEN CTR/CYC 1956 1–0–1 1959 Caracas CYC gold: 4000 m pursuit team, bronze: 4000 m pursuit individual
Francisco Cáceres ESA WLT 1996 0–0–1 1998 Maracaibo WLT bronze: lightweight -69 kg clean & jerk
Orlando Cáceres PUR WRE 1984 0–1–0 1982 La Habana WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Ricardo Cadena MEX FTB 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México FTB gold
Levi Cadogan BAR ATH 2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 100 m
Amparo Caicedo COL ATH 1988 0–0–2 1986 Santiago de los Caballeros ATH bronze: 100 m and 200 m
Henry Caicedo (DNS) COL FTB 1972 0–0–1 1970 Panamá FTB bronze
Rafaél Cal MEX SWI 1968 1–1–0 1970 Panamá SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Zulia Calatayud CUB ATH 2000—2008 1–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 800 m, bronze: 4×400 m relay
Carlos Calderón MEX FEN 1968—1972 1–3–1 1966 San Juan FEN silver: foil team, bronze: sabre team; 1970 Panamá FEN gold: foil, silver: foil team and épée team
Iván Calderón PUR BOX 2000 0–0–1 1998 Maracaibo BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Luis Calderón CUB Coach/VOL 1972—2004 1–0–0 1970 Panamá VOL gold
Mercedes Calderón CUB VOL 1992 2–0–0 1990 Ciudad de México VOL gold; 1993 Ponce VOL gold
Miguel Calderón CUB BAS 1968—1980 1–2–0 1970 Panamá BAS silver; 1974 Santo Domingo BAS gold; 1978 Medellín BAS silver
Vicente Calderón MEX FEN 1968—1972 0–3–0 1970 Panamá FEN silver: foil team, épée team, and sabre team
Diego Calero COL CTR 1960 0–1–0 1959 Caracas CYC silver: 1000 m time trial
María Luisa Calle COL CTR/CYC 2000—2012 6–1–2 1998 Maracaibo CYC gold: 3000 m pursuit individual; 2002 San Salvador CYC gold: 3000 m pursuit individual; 2006 Cartagena de Indias CYC gold: 3000 m pursuit individual and road time trial; 2010 Mayagüez CYC gold: 3000 m pursuit team, silver: 3000 m pursuit individual; 2014 Veracruz CYC gold: road time trial, bronze: 3000 m pursuit individual and road race
Jaime Callejas COL SHO 1972 0–0–1 1978 Medellín SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Emmanuel Callender TTO ATH 2008—2016 1–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: 4×100 m relay
Joel Calvo MEX VOL 1968 0–0–1 1966 San Juan VOL bronze
Jossimar Calvo COL GYM 2016 5–4–2 2010 Mayagüez GYM bronze: team; 2014 Veracruz GYM gold: horizontal bar and parallel bars, silver: all-around and team; 2018 Barranquilla GYM gold: horizontal bar, pommelled horse, and team, silver: floor and parallel bars, bronze: rings
Euclides Calzado CUB ATH 1968 0–1–0 1966 San Juan ATH silver: 10 km walk
Filemón Camacho VEN ATH 1952 0–0–1 1954 Ciudad de México ATH bronze: 1500 m
José Gregorio Camacho VEN JUD 2004—2008 1–2–4 2002 San Salvador JUD silver: half-heavyweight -100 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD silver: middleweight -90 kg, bronze: open and team; 2010 Mayagüez JUD gold: team, bronze: middleweight -90 kg and open
Pedro Camacho PUR ATH 1960 1–0–0 1959 Caracas ATH gold: triple jump
Rubén Camacho MEX CYC 1976 1–0–1 1978 Medellín CYC gold: road time trial team, bronze: 4000 m pursuit team
Rafael Cámara MEX FEN 1952 0–0–1 1954 Ciudad de México FEN bronze: sabre team
Emiliano Camargo COL FEN 1948—1956 0–0–2 1946 Barranquilla FEN bronze: foil team; 1954 Ciudad de México FEN bronze: épée team
Humberto Camarotti CUB TEN 1968 0–0–2 1974 Santo Domingo TEN bronze: singles; 1978 Medellín TEN bronze: mixed doubles
Iván Cambar CUB WLT 2008—2012 2–3–0 2006 Cartagena de Indias WLT middleweight -77 kg gold: snatch, silver: total and clean & jerk; 2014 Veracruz WLT middleweight -77 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Daniel Camejo VEN SAI 1960—1964 1–0–0 1966 San Juan SAI gold: Star
Ibrahim Camejo CUB ATH 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: long jump
Bert Cameron JAM ATH 1980—1988 2–1–0 1978 Medellín ATH gold: 4×400 m relay; 1982 La Habana ATH gold: 400 m, silver: 4×400 m relay
Dimas Camilo MEX CAN 2008 0–1–0 2010 Mayagüez CAN silver: C2 1000 m
Roberto Caminero CUB BOX 1964—1968 0–1–1 1962 Kingston BOX bronze: bantamweight -54 kg; 1966 San Juan BOX silver: featherweight -57 kg
Juan Camous VEN FEN 1952 0–1–1 1954 Ciudad de México FEN silver: épée team, bronze: épée
Eduardo Campbell PAN WRE 1960—1964 2–1–0 1959 Caracas WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg; 1962 Kingston WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg; 1966 San Juan WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Samuel Campis MEX BAS 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo BAS bronze
Eladio Campos MEX ATH 1968 1–0–0 1970 Panamá ATH gold: 20 km walk
Enrique Campos VEN CYC 1984—1988 0–1–0 1982 La Habana CYC silver: road race
Jorge Campos CUB TTN 2016 2–1–1 2014 Veracruz TTN silver: team; 2018 Barranquilla TTN gold: doubles and team, bronze: singles
Kilmar Campos VEN JUD 1988 0–0–1 1993 Ponce JUD bronze: half-middleweight -78 kg
Pablo Juan Campos PUR WLT 1972 0–3–1 1970 Panamá WLT super-heavyweight +110 kg silver: total, press, and clean & jerk, bronze: snatch
Ricardo Campos CUB HOK 1980 1–0–0 1982 La Habana HOK gold
Daniela Campuzano MEX CYC/MTB 2016 2–0–0 2014 Veracruz CYC gold: mountain biking; 2018 Barranquilla CYC gold: mountain biking
Beatriz Camuñas MEX SWI 1976 1–1–0 1974 Santo Domingo SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke
Fernando Cañales PUR SWI 1976—1984 5–6–0 1978 Medellín SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay; 1982 La Habana SWI silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Francisco Cañales PUR SWI 1976 0–3–3 1974 Santo Domingo SWI silver: 400 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay
Ángel Cancel PUR BAS 1960—1968 2–0–1 1962 Kingston BAS gold; 1966 San Juan BAS gold; 1970 Panamá BAS bronze
Bibiana Candelas MEX BVO 2008 1–1–1 2002 San Salvador VOL bronze; 2010 Mayagüez BVO gold; 2014 Veracruz BVO silver
Leonardo Candiani MEX FEN 1932 1–1–0 1930 La Habana FEN gold: sabre team, silver: épée team
Lourdes Candini MEX SWA 1984—1988 3–1–0 1982 La Habana SYN gold: group free; 1986 Santiago de los Caballeros SYN gold: duet and group free, silver: solo
Susana Candini MEX SWA 1988 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros SYN gold: group free
Hersony Canelón VEN CTR 2012—2016 2–6–0 2010 Mayagüez CYC gold: team sprint, silver: sprint and keirin; 2014 Veracruz CYC gold: team sprint, silver: sprint and keirin; 2018 Barranquilla CYC silver: keirin and team sprint
Rafael Cañizares CUB BAS 1968—1976 0–1–0 1970 Panamá BAS silver
Johnny Cannizzaro PUR SHO 1976 0–0–1 1978 Medellín SHO bronze: 50 m free pistol team
Gary Cano MEX CYC 1988 0–1–0 1986 Santiago de los Caballeros CYC silver: road time trial team
Guadalupe Canseco MEX DIV 1980—1984 1–0–2 1978 Medellín DIV bronze: 3 m springboard and platform; 1986 Santiago de los Caballeros DIV gold: platform
Ernesto Canto MEX ATH 1984—1992 3–0–0 1982 La Habana ATH gold: 20 km walk; 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 20 km walk; 1990 Ciudad de México ATH gold: 20 km walk
Maricela Cantú MEX GYM 2008 3–1–0 2006 Cartagena de Indias GYM gold: balance beam and team, silver: all-around; 2010 Mayagüez GYM gold: team
Wilhelm Canword AHO FTB 1952 0–1–0 1959 Caracas FTB silver
Víctor Hugo Capacho COL WRE 1988 0–1–1 1990 Mexico City WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1998 Maracaibo WRE bronze: Greco-Roman featherweight -58 kg
Alberto Capilla MEX DIV 1952—1956 0–2–0 1950 Ciudad de Guatemala DIV silver: 3 m springboard; 1954 Ciudad de México DIV silver: platform
Joaquín Capilla MEX DIV 1948—1956 6–0–0 1946 Barranquilla DIV gold: 3 m springboard and platform; 1950 Ciudad de Guatemala DIV gold: 3 m springboard and platform; 1954 Ciudad de México DIV gold: 3 m springboard and platform
Josefina Capote CUB VOL 1980 1–0–0 1982 La Habana VOL gold
Téodoro Capriles VEN SWI 1964 0–4–2 1966 San Juan SWI silver: 100 m freestyle, 100 m breaststroke, 200 m medley, and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
José Carabalí VEN ATH 2000 0–1–1 2002 San Salvador ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Norfalia Carabalí COL
ESP
ATH 1988—2000 0–7–1 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 400 m; 1990 Ciudad de México ATH silver: 200 m, 400 m, and 4×100 m relay; 1993 Ponce ATH silver: 4×100 m relay and 4×400 m relay; 1998 Maracaibo ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 400 m
Erwin Caraballo VEN WRE 2012—2016 1–1–0 2010 Mayagüez WRE gold: Greco-Roman heavyweight -96 kg; 2014 Veracruz WRE silver: Greco-Roman heavyweight -98 kg
Ismael Carbonell CUB ROW 1980—1992 12–1–0 1982 La Habana ROW gold: coxed fours and eights; 1986 Santiago de los Caballeros ROW gold: coxed fours and eights; 1990 Ciudad de México ROW gold: quadruple sculls and coxed fours, silver: eights; 1993 Ponce ROW gold: coxless pairs, coxed fours, and eights; 1998 Maracaibo ROW gold: coxless pairs, quadruple sculls, and eights
Kenia Carcaces CUB VOL 2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias VOL silver
Alejandro Cárdenas MEX ATH 1992—2004 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 400 m
Alicia Cárdeñas MEX VOL 1968 1–1–0 1970 Panamá VOL gold; 1974 Santo Domingo VOL silver
Oscar Cárdenas CUB JUD 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias JUD gold: half-middleweight -81 kg
Regla Cárdenas CUB ATH 1996 0–1–0 1993 Ponce ATH silver: heptathlon
Sonia Cárdenas MEX SWA 1988—1992 4–2–0 1986 Santiago de los Caballeros SYN gold: group free; 1990 Ciudad de México SYN gold: group free, silver: duet; 1993 Ponce SYN gold: duet and group free, silver: solo
Jorge Cardiel MEX BAS 1948—1952 3–0–0 1946 Barranquilla BAS gold; 1950 Ciudad de Guatemala BAS gold; 1954 Ciudad de México BAS gold
Juan Carlos Cardona COL ATH 2004—2012 0–1–2 2002 San Salvador ATH bronze: marathon; 2006 Cartagena de Indias ATH silver: marathon; 2010 Mayagüez ATH bronze: marathon
Norman Cardozo NCA BSB 1996 0–1–0 1998 Maracaibo BSB silver
Euda Carías GUA TKW 2004 0–0–2 2002 San Salvador TKW bronze: flyweight -51 kg; 2010 Mayagüez TKW bronze: bantamweight -53 kg
Mayelis Caripa VEN WRE 2004—2012 3–0–1 2002 San Salvador WRE gold: freestyle flyweight -48 kg; 2006 Cartagena de Indias WRE gold: freestyle flyweight -48 kg; 2010 Mayagüez WRE gold: freestyle flyweight -48 kg; 2014 Veracruz WRE bronze: freestyle flyweight -48 kg
Roberto Carlo PUR SHO 2000 0–1–3 1978 Medellín SHO bronze: skeet team; 1982 La Habana SHO silver: skeet team; 1990 Ciudad de México SHO bronze: skeet; 2002 San Salvador SHO bronze: skeet team
Stanly del Carmen DOM ATH 2016 0–2–0 2014 Veracruz ATH silver: 4×100 m relay; 2018 Barranquilla ATH silver: 4×100 m relay
Adriana Carmona VEN TKW 1992—2008 2–1–0 1990 Ciudad de México TKW gold: middleweight -70 kg; 1993 Ponce TKW gold: heavyweight +70 kg; 2002 San Salvador TKW silver: heavyweight +72 kg
Danilo Caro COL SHO 1996—2016 0–6–5 1993 Ponce SHO silver: trap team and double trap team; 1998 Maracaibo SHO silver: trap and trap team; 2006 Cartagena de Indias SHO bronze: trap team; 2010 Mayagüez SHO bronze: trap team; 2014 Veracruz SHO bronze: trap and trap team; 2018 Barranquilla SHO silver: trap team and double trap team, bronze: double trap
Rafael Carpio MEX SHO 1968 0–1–3 1970 Panamá SHO silver: 25 m center fire pistol, bronze: 25 m rapid-fire pistol, 25 m rapid-fire pistol team, and 25 m center fire pistol team
Germán Carrasquilla COL SHO 1984 0–1–0 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 10 m air rifle team
Evelyn Carreras DOM VOL 2004 2–1–0 1998 Maracaibo VOL silver; 2002 San Salvador VOL gold; 2006 Cartagena de Indias VOL gold
Nelson Carrero VEN FTB 1980 1–0–0 1982 La Habana FTB gold
Yaniel Carrero CUB ATH 2016 1–0–1 2014 Veracruz ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Andrés Carrillo CUB FEN 2004 2–0–0 2006 Cartagena de Indias FEN gold: épée and épée team
Enrique Carrillo CUB ROW 1980 1–0–0 1982 La Habana ROW gold: eights
Juan Carlos Carrillo COL BOX 2010—2016 0–1–0 2014 Veracruz BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Nancy Carrillo CUB VOL 2004—2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias VOL silver
Edna Carrillo MEX JUD 2016 2–2–1 2010 Mayagüez JUD gold: extra-lightweight -48 kg, bronze: team; 2014 Veracruz JUD silver: extra-lightweight -48 kg and team; 2018 Barranquilla JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Carolena Carstens PAN TKW 2012—2016 0–1–1 2014 Veracruz TKW bronze: bantamweight -53 kg; 2018 Barranquilla TKW silver: bantamweight -53 kg
Dylan Carter TTO SWI 2014—2016 3–1–1 2018 Barranquilla SWI gold: 100 m freestyle, 50 m backstroke, and 50 m butterfly, silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
James Carter PUR BAS 1992 1–0–0 1993 Ponce BAS gold
Nesta Carter JAM ATH 2008—2012 1–0–1 2018 Barranquilla ATH gold: 100 m, bronze: 4×100 m relay
Rodolfo Carvajal VEN FTB 1980 1–1–0 1978 Medellín FTB silver; 1982 La Habana FTB gold
Benjamín Casado PUR ATH 1948 0–1–2 1950 Ciudad de Guatemala ATH silver: long jump, bronze: high jump and triple jump
Gloria Casales MEX VOL 1968 1–1–0 1966 San Juan VOL silver; 1970 Panamá VOL gold
Francisco Casamayor CUB WLT 1976—1980 6–2–0 1970 Panamá WLT flyweight -52 kg silver: snatch and clean & jerk; 1974 Santo Domingo WLT flyweight -52 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 1978 Medellín WLT flyweight -52 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Joel Casamayor CUB BOX 1992 0–0–1 1990 Ciudad de México BOX bronze: bantamweight -54 kg
Alejandro Casañas CUB ATH 1972—1980 4–1–0 1974 Santo Domingo ATH gold: 110 m hurdles; 1978 Medellín ATH gold: 110 m hurdles, silver: 4×100 m relay; 1982 La Habana ATH gold: 110 m hurdles and 4×100 m relay
Frank Casañas CUB
ESP
ATH 2000—2016 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: discus throw (competed for Cuba)
Gilda Casanova CUB ATH 2016 2–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 4×400 m relay; 2018 Barranquilla ATH gold: 4×400 m relay
Ana María Casas MEX GYM 1972 0–1–0 1974 Santo Domingo GYM silver: team
Julio Jesús de las Casas VEN SHO 1980—1984 0–0–1 1982 La Habana SHO bronze: skeet
Francisco Cascante CUB GYM 1952 6–2–1 1950 Ciudad de Guatemala GYM gold: team, silver: pommelled horse; 1954 Ciudad de México GYM gold: all-around, floor, parallel bars, and team, silver: pommelled horse, bronze: rings, TMP gold: individual
Raúl Cascaret CUB WRE 1980 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Yuleidys Cascaret CUB ROW 2004—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ROW gold: double sculls
Miguel Casellas PUR SAI 1976 0–2–0 1966 San Juan SAI silver: Snipe and Dragon
Eddie Casiano PUR BAS 1992—2004 1–1–0 1993 Ponce BAS gold; 2018 Barranquilla BAS silver
Toñín Casillas PUR BAS 1960 0–1–0 1959 Caracas BAS silver
Alexandra Caso DOM VOL 2004 1–0–0 2002 San Salvador VOL gold
Alfonso Castañeda MEX SHO 1956 0–1–0 1959 Caracas SHO silver: 25 m rapid-fire pistol
Gerardo Castañeda GUA SHO 1968 0–0–1 1982 La Habana SHO bronze: 10 m air pistol team
Jorge Castañeda MEX FTB 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México FTB gold
José Castañeda MEX CYC 1976 1–0–0 1978 Medellín CYC gold: road time trial team
Patricia Castañeda MEX SWI 2012 2–3–3 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2010 Mayagüez SWI silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Raúl Castañeda MEX BOX 2004 0–1–0 2002 San Salvador BOX silver: light-flyweight -48 kg
Stefany Castaño (DNS) COL FTB 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Guillermo Castellanos MEX SHO 1984 2–0–0 1982 La Habana SHO gold: trap and trap team
Marianella Castellanos VEN SOF 2008 2–0–0 2002 San Salvador SOF gold; 2006 Cartagena de Indias SOF gold
Víctor Castellanos GUA SHO 1968—1972 0–1–0 1970 Panamá SHO silver: 25 m rapid-fire pistol
Jorge Castillejos MEX FEN 1968—1972 0–1–0 1970 Panamá FEN silver: foil team
Ángel Castillo VEN FTB 1980 1–1–0 1978 Medellín FTB silver; 1982 La Habana FTB gold
Apolonio Castillo MEX SWI 1948 2–0–0 1946 Barranquilla SWI gold: 200 m breaststroke and 4×200 m freestyle relay
Armando Castillo GUA CTR 1952 0–0–2 1954 Ciudad de México CYC bronze: 4000 m pursuit team and road race team
Beatriz Castillo CUB ATH 1972 1–1–0 1978 Medellín ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Brenda Castillo DOM VOL 2012 3–0–0 2010 Mayagüez VOL gold; 2014 Veracruz VOL gold; 2018 Barranquilla VOL gold
Carolina Castillo COL WRE 2012—2016 2–1–0 2010 Mayagüez WRE silver: freestyle flyweight -48 kg; 2014 Veracruz WRE gold: freestyle flyweight -48 kg; 2018 Barranquilla WRE gold: freestyle flyweight -50 kg
Jocelyn Castillo VEN DIV 2012 0–0–1 2010 Mayagüez DIV bronze: 3 m springboard
José Castillo CUB DIV 1948 1–1–2 1935 San Salvador DIV bronze: 3 m springboard; 1938 Panamá DIV gold: 3 m springboard; 1946 Barranquilla DIV silver: 3 m springboard, bronze: platform
Liset Castillo CUB BAS 1992—2000 2–0–0 1993 Ponce BAS gold; 1998 Maracaibo BAS gold
Modesto Castillo DOM ATH 1984—1988 0–0–1 1982 La Habana ATH bronze: 110 m hurdles
Nabor Castillo MEX JUD 2012 0–0–2 2010 Mayagüez JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 2014 Veracruz JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Tito Castillo ESA SHO 1968 0–1–1 1950 Ciudad de Guatemala SHO silver: 50 m free pistol; 1959 Caracas SHO bronze: 50 m free pistol
Wanelge Castillo PAN WRE 1968—1972 1–1–1 1966 San Juan WRE silver: freestyle flyweight -52 kg; 1970 Panamá WRE gold: freestyle flyweight -52 kg; 1974 Santo Domingo WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Yahel Castillo MEX DIV 2008—2012 3–1–1 2010 Mayagüez DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard, silver: 1 m springboard; 2014 Veracruz DIV gold: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard
Yalennis Castillo CUB JUD 2008—2016 4–0–0 2006 Cartagena de Indias JUD gold: middleweight -70 kg and team; 2014 Veracruz JUD gold: half-heavyweight -78 kg and team
Yuneisy Castillo CUB SOF 2000 1–1–0 1998 Maracaibo SOF gold; 2006 Cartagena de Indias SOF silver
Roberto Castrillo CUB SHO 1972—1980 8–1–0 1970 Panamá SHO gold: skeet and skeet team; 1974 Santo Domingo SHO gold: skeet and skeet team; 1978 Medellín SHO gold: skeet and skeet team; 1982 La Habana SHO gold: skeet team, silver: skeet; 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: skeet team
Arles Castro COL CTR 2008—2012 2–0–0 2006 Cartagena de Indias CYC gold: 4000 m pursuit team; 2010 Mayagüez CYC gold: 4000 m pursuit team
Augusto Castro COL BMX 2008 0–1–0 2010 Mayagüez CYC silver: BMX
Daniel Castro CUB BSB 2000 1–0–0 1998 Maracaibo BSB gold
Eduardo Castro MEX ATH 1984 2–1–0 1978 Medellín ATH silver: 1500 m; 1982 La Habana ATH gold: 1500 m and 5000 m
Francisco Castro PUR ATH 1952 2–1–2 1946 Barranquilla ATH gold: triple jump, bronze: high jump and long jump; 1950 Ciudad de Guatemala ATH gold: long jump, silver: triple jump
Katerin Castro (DNS) COL FTB 2012 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Lilián Castro ESA SHO 2016 0–1–0 2018 Barranquilla SHO silver: 10 m air pistol team
Manuel Castro MEX WAP 1952 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala WAP gold; 1954 Ciudad de México WAP gold
Mario Castro CUB GYM 1980 3–3–0 1982 La Habana GYM gold: team, silver: all-around, rings, and horse vault; 1986 Santiago de los Caballeros GYM gold: rings and team
Militza Castro PUR ATH 2000 0–1–0 2002 San Salvador ATH silver: 4×400 m relay
Milton Castro COL TKW 2000 0–1–0 1998 Maracaibo TKW silver: heavyweight +84 kg
Nelson Castro COL WLT 1996—2004 0–3–3 2002 San Salvador WLT bantamweight -56 kg silver: total, snatch, and clean & jerk; 2006 Cartagena de Indias WLT bantamweight -56 kg bronze: total, snatch, and clean & jerk
Omar Catari VEN BOX 1984—1988 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros BOX bronze: featherweight -57 kg
Orlando Catinchi PUR SWI 1976 1–0–0 1978 Medellín SWI gold: 4×100 m medley relay
Roxroy Cato JAM ATH 2012—2016 1–0–1 2010 Mayagüez ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m hurdles
Ben Cayenne TTO ATH 1968 0–1–1 1966 San Juan ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 800 m
José Cazorla VEN SHO 1960 1–1–0 1959 Caracas SHO gold: 50 m+100 m small-bore rifle prone English match; 1966 San Juan SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match
Isabel Ceballos COL SWI 1996—2000 0–1–4 1993 Ponce SWI bronze: 400 m medley; 1998 Maracaibo SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke, 200 m medley, and 4×200 m freestyle relay
Matilde Ceballos PAN WLT 1992 0–1–3 1986 Santiago de los Caballeros WLT featherweight -60 kg bronze: total and snatch; 1990 Ciudad de México WLT featherweight -60 kg silver: snatch, bronze: total
Pedro Ceballos VEN WRE 2016 0–1–1 2014 Veracruz WRE silver: freestyle light-heavyweight -86 kg; 2018 Barranquilla WRE bronze: freestyle light-heavyweight -86 kg
Freddy Cedeño VEN VOL 2008 0–1–2 2002 San Salvador VOL bronze; 2006 Cartagena de Indias VOL bronze; 2010 Mayagüez VOL silver
Juan Francisco Centelles CUB ATH 1980 2–0–0 1982 La Habana ATH gold: high jump; 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: high jump
Mario Centeno NCA BOX 1984 0–0–1 1982 La Habana BOX bronze: welterweight -67 kg
Frederich Cepeda CUB BSB 2004—2008 2–1–0 2006 Cartagena de Indias BSB gold; 2014 Veracruz BSB gold; 2018 Barranquilla BSB silver
Gisela Cerezo VEN SWI 1972 2–1–0 1970 Panamá SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1974 Santo Domingo SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Nehomar Cermeño VEN BOX 2000 0–0–2 1998 Maracaibo BOX bronze: bantamweight -54 kg; 2002 San Salvador BOX bronze: featherweight -57 kg
Dionicio Cerón MEX ATH 1992—1996 2–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 10000 m; 1993 Ponce ATH gold: 10000 m
Eligio Cervantes MEX TRI 2004 3–1–0 2002 San Salvador TRI gold: team, silver: individual; 2006 Cartagena de Indias TRI gold: individual and team
Elizabeth Cervantes MEX SWA 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México SYN gold: group free
José Cestero PUR BAS 1960 0–1–0 1959 Caracas BAS silver
Adrián Chacón CUB ATH 2016 1–0–0 2018 Barranquilla ATH gold: 4×400 m relay
José Chacón VEN CYC 2004 1–3–0 2002 San Salvador CYC gold: road race, silver: road time trial; 2006 Cartagena de Indias CYC silver: road time trial; 2010 Mayagüez CYC silver: road time trial
Leonardo Chacón CRC TRI 2012—2016 0–2–1 2002 San Salvador TRI silver: team; 2010 Mayagüez TRI silver: team, bronze: mixed relay
Juan Chalas DOM JUD 1972 0–0–2 1974 Santo Domingo JUD bronze: half-lightweight -65 kg; 1978 Medellín JUD bronze: half-lightweight -65 kg
José-Antonio Chalbaud VEN SHO 1964 0–1–0 1962 Kingston SHO silver: 25 m rapid-fire pistol
Ricardo Chambers JAM ATH 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 4×400 m relay
Ricardo Chandeck PAN SHO 2000 0–0–1 2018 Barranquilla SHO bronze: 10 m air pistol team
José Chandri PUR JUD 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo JUD bronze: open
Rolando Chang CUB WLT 1972 1–3–0 1970 Panamá WLT bantamweight -56 kg gold: snatch, silver: total, press, and clean & jerk
Ricardo Chapa MEX WAP 1972 0–1–0 1970 Panamá WAP silver
Gustavo Chapela MEX FEN 1968 0–2–0 1970 Panamá FEN silver: épée team and sabre team
Jorge Chapoy MEX ARC 2004 1–4–1 2002 San Salvador ARC gold: 90 m recurve, silver: 50 m recurve, 70 m recurve, recurve individual, and recurve team, bronze: 30 m recurve
Pedro Chappé CUB BAS/Coach 1968—1980 1–1–1 1966 San Juan BAS bronze; 1970 Panamá BAS silver; 1974 Santo Domingo BAS gold
Clifton Charleswell ISV BOX 1984 0–0–1 1982 La Habana BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Vilma Charlton JAM ATH 1964—1972 1–0–1 1966 San Juan ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Maurys Charón CUB WLT 1992 3–0–0 1990 Ciudad de México WLT heavyweight II -110 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Matilde Charro CUB BAS 1980 4–0–0 1970 Panamá BAS gold; 1974 Santo Domingo BAS gold; 1978 Medellín BAS gold; 1982 La Habana BAS gold
Arantxa Chávez MEX DIV 2012 1–2–0 2010 Mayagüez DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard; 2014 Veracruz DIV gold: synchronized springboard
Armando Chávez MEX ROW 1984 0–4–0 1982 La Habana ROW silver: double sculls and coxless fours; 1986 Santiago de los Caballeros ROW silver: double sculls and coxless fours
Carlos Chávez PAN WLT 1952 2–0–0 1954 Ciudad de México WLT gold: featherweight -60 kg; 1959 Caracas WLT gold: featherweight -60 kg
Germán Chávez MEX WAP 1968 1–0–0 1962 Kingston WAP gold
Maricela Chávez MEX ATH 1992 0–1–0 1990 Ciudad de México ATH silver: 10 km walk
Rolando Chávez MEX WAP 1968 1–0–0 1962 Kingston WAP gold
Ignacio Chavira MEX BAS 1960 0–0–1 1962 Kingston BAS bronze
Francisco Checa PAN BAS 1968 0–1–0 1962 Kingston BAS silver
Maxwell Cheeseman TTO CTR 1988—1992 0–0–1 1990 Ciudad de México CYC bronze: sprint
Elliot Chenaux PUR SWI 1964 1–1–1 1966 San Juan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m breaststroke
Robert Chenaux PUR SWI 1960 0–0–1 1962 Kingston SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Marcela Chibás CUB ATH 1972 0–0–1 1970 Panamá ATH bronze: 400 m
Alexis Chiclana PUR JUD 2008 0–0–6 2006 Cartagena de Indias JUD bronze: middleweight -90 kg; 2010 Mayagüez JUD bronze: middleweight -90 kg and team; 2014 Veracruz JUD bronze: middleweight -90 kg and team; 2018 Barranquilla JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Arsenio Chirinos VEN CTR/CYC 1956—1960 1–3–0 1954 Ciudad de México CYC gold: road race, silver: 4000 m pursuit team and road race team; 1966 San Juan CYC silver: 4000 m pursuit team
Silvia Chivás CUB ATH 1972—1976 4–1–0 1974 Santo Domingo ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m; 1978 Medellín ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay
Antonio Chocano GUA FEN 1952 0–0–1 1950 Ciudad de Guatemala FEN bronze: épée team
Rodolfo Choperena MEX BAS 1936 2–0–0 1926 Ciudad de México BAS gold; 1935 San Salvador BAS gold
Felice Chow TTO ROW 2016 0–1–0 2018 Barranquilla ROW silver: single sculls
Angelia Chuck JAM SWI 2000—2004 1–0–1 2002 San Salvador SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Edgar Chumacero MEX FEN 2004 0–2–1 1998 Maracaibo FEN silver: foil team; 2002 San Salvador FEN bronze: foil team; 2006 Cartagena de Indias FEN silver: foil
Liliana Cian COL SWI 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo SWI bronze: 4×100 m medley relay
Raúl Cicero MEX FEN 1960 1–2–5 1954 Ciudad de México FEN silver: foil team; 1959 Caracas FEN bronze: foil team and sabre team; 1962 Kingston FEN gold: épée team, bronze: foil and foil team; 1966 San Juan FEN silver: foil team, bronze: épée team
Manuel Cid MEX EDR 1984 1–0–1 1986 Santiago de los Caballeros EQU gold: dressage team, bronze: dressage individual
Mariana Cifuentes MEX SWA 2008 6–0–0 2006 Cartagena de Indias SYN gold: group and group free; 2010 Mayagüez SYN gold: group technical; 2014 Veracruz SYN gold: group, group free, and group technical
Jeyvier Cintrón PUR BOX 2012—2016 0–0–1 2014 Veracruz BOX bronze: flyweight -52 kg
Zuleyma Cirimele VEN SOF 2008 2–0–1 1990 Ciudad de México SOF bronze; 2002 San Salvador SOF gold; 2006 Cartagena de Indias SOF gold
Franklin Cisneros ESA JUD 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Omar Cisneros CUB ATH 2008—2012 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 400 m hurdles
Leandro Civil CUB ATH 1976 1–0–2 1974 Santo Domingo ATH gold: 800 m; 1978 Medellín ATH bronze: 800 m and 4×400 m relay (ran in heats only)
Davian Clarke JAM ATH 1996—2004 0–1–1 1998 Maracaibo ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Timicka Clarke BAH ATH 2004—2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 4×100 m relay
Carlos Claverie VEN SWI 2014—2016 4–1–3 2014 Veracruz SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 400 m medley, and 4×100 m medley relay; 2018 Barranquilla SWI silver: 200 m medley, bronze: 200 m breaststroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley relay (mixed)
Ángela Clavijo COL FTB 2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Wellesley Clayton JAM ATH 1964—1968 2–1–0 1962 Kingston ATH silver: long jump; 1966 San Juan ATH gold: 4×100 m relay and long jump
Mario Clopatofsky COL SHO 1984 0–1–1 1978 Medellín SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 10 m air rifle team
Yariulvis Cobas CUB ROW 2012 4–1–0 2014 Veracruz ROW gold: single sculls and double sculls; 2018 Barranquilla ROW gold: single sculls and double sculls, silver: coxless pairs
Miguelina Cobián CUB ATH 1964—1968 5–3–0 1962 Kingston ATH gold: 100 m, silver: 4×100 m relay; 1966 San Juan ATH gold: 100 m, silver: 200 m and 4×100 m relay; 1970 Panamá ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay
Pedro Coffie (DNS) AHO FTB 1952 1–0–1 1946 Barranquilla FTB bronze; 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Sión Cóhen PAN WRE 1964 1–1–0 1962 Kingston WRE gold: freestyle heavyweight +97 kg; 1966 San Juan WRE silver: freestyle light-heavyweight -97 kg
Luis Colina COL SHO 1972 3–8–4 1974 Santo Domingo SHO gold: 25 m center fire pistol team, silver: 25 m rapid-fire pistol team and 25 m center fire pistol; 1978 Medellín SHO gold: 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m center fire pistol team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 50 m free pistol team and 25 m standard pistol team; 1990 Ciudad de México SHO gold: 25 m standard pistol, silver: 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m center fire pistol team; 1993 Ponce SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 10 m air pistol team; 1998 Maracaibo SHO silver: 50 m free pistol team and 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m center fire pistol team
Teresita Collado GUA ATH 2000—2004 0–0–1 2002 San Salvador ATH bronze: 20 km walk
Enrique Collazo PUR BOX 2012 1–0–0 2010 Mayagüez BOX gold: middleweight -75 kg
Williams Collazo CUB ATH 2008—2016 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 4×400 m relay
Filiberto Colón PUR SWI 1984 0–5–2 1978 Medellín SWI silver: 1500 m freestyle; 1982 La Habana SWI silver: 100 m butterfly, 200 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Gloria Colón PUR FEN 1960 0–0–1 1982 La Habana FEN bronze: foil team
Javier Colón PUR BAS 1992 1–1–0 1990 Ciudad de México BAS silver; 1993 Ponce BAS gold
María Colón CUB ATH/IOC 1980—2020 3–1–0 1978 Medellín ATH gold: javelin throw; 1982 La Habana ATH gold: javelin throw; 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: javelin throw; 1990 Ciudad de México ATH silver: javelin throw
Pedro Colón PUR SAI 2000 0–1–2 1998 Maracaibo SAI bronze: Hobie Cat; 2002 San Salvador SAI silver: Hobie Cat; 2006 Cartagena de Indias SAI bronze: Hobie Cat
Téofilo Colón PUR ATH 1952—1976 0–3–0 1938 Panamá ATH silver: 110 m hurdles; 1946 Barranquilla ATH silver: 110 m hurdles; 1959 Caracas ATH silver: 110 m hurdles
Víctor Colón PUR GYM 1992 0–1–2 1990 Ciudad de México GYM bronze: team; 1993 Ponce GYM silver: horse vault, bronze: team
Carolina Colorado COL SWI 2008—2012 0–5–4 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 100 m backstroke; 2010 Mayagüez SWI bronze: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2014 Veracruz SWI silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 50 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Misleydis Compañy CUB FEN 2008 0–1–1 2006 Cartagena de Indias FEN silver: foil team, bronze: foil
Jorge Comrie PAN JUD 1976 0–0–1 1978 Medellín JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Janier Concepción CUB ROW 2008 2–0–0 2014 Veracruz ROW gold: coxless fours and quadruple sculls
Jesús Conde MEX WLT 1972 3–0–0 1974 Santo Domingo WLT bantamweight -56 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Muriel Coneo COL ATH 2016 2–1–0 2014 Veracruz ATH gold: 1500 m, silver: 3000 m steeplechase; 2018 Barranquilla ATH gold: 5000 m
Altagracia Contreras DOM JUD 1992 0–0–1 1990 Ciudad de México JUD bronze: lightweight -56 kg
Dalia Contreras VEN TKW 2004—2008 2–0–0 2002 San Salvador TKW gold: finweight -47 kg; 2006 Cartagena de Indias TKW gold: finweight -47 kg
Edgar Contreras VEN TKW 2016 0–0–1 2018 Barranquilla TKW bronze: featherweight -68 kg
Edickson Contreras VEN DIV 2012 0–1–0 2010 Mayagüez DIV silver: synchronized platform
José Contreras CUB BSB 1996—2000 1–0–0 1998 Maracaibo BSB gold
Nancy Contreras MEX CTR/CYC 1996—2004 1–2–6 2002 San Salvador CYC gold: 500 m time trial, silver: sprint, bronze: keirin; 2006 Cartagena de Indias CYC silver: 500 m time trial, bronze: sprint and keirin; 2010 Mayagüez CYC bronze: 500 m time trial, keirin, and team sprint
Yudelquis Contreras DOM WLT 2008—2016 5–2–0 2006 Cartagena de Indias WLT lightweight -58 kg gold: total and snatch, silver: clean & jerk; 2010 Mayagüez WLT featherweight -53 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 2014 Veracruz WLT silver: featherweight -53 kg snatch
Joseph Coombs TTO ATH 1976—1980 0–2–1 1978 Medellín ATH silver: 400 m and 4×400 m relay; 1982 La Habana ATH bronze: 4×400 m relay
Brad Cooper BAH ATH 1984—1988 0–1–2 1978 Medellín ATH bronze: discus throw; 1982 La Habana ATH silver: discus throw; 1986 Santiago de los Caballeros ATH bronze: discus throw
Eileen Marie Coparropa PAN SWI 1996—2004 4–0–0 1998 Maracaibo SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2002 San Salvador SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle
Alexis Copello CUB ATH 2008—2012 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: triple jump
Carlos Cordero MEX ATH 2008—2012 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: marathon
Domingo Cordero PUR ATH 1988—1996 2–2–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 400 m hurdles, silver: 4×100 m relay; 1993 Ponce ATH gold: 400 m hurdles, silver: 4×100 m relay
Kevin Cordón GUA BDM 2008—2016 8–1–2 2006 Cartagena de Indias BDM gold: singles, silver: team, bronze: doubles; 2010 Mayagüez BDM gold: singles, doubles, and team; 2014 Veracruz BDM gold: singles, doubles, and team; 2018 Barranquilla BDM gold: singles, bronze: team
Francisco Córdova PUR BAS 1968 0–0–1 1970 Panamá BAS bronze
Samuel Córdova MEX VOL 2016 0–0–1 2010 Mayagüez VOL bronze
Williams Córdova MEX TKW 1992 1–0–0 1993 Ponce TKW gold: featherweight -64 kg
Adriana Corona MEX TRI 2008 2–0–0 2006 Cartagena de Indias TRI gold: individual and team
José Corona MEX FTB 2004—2012 0–1–0 2002 San Salvador FTB silver
Luis Coronado GUA WLT 1992 0–1–3 1993 Ponce WLT silver: lightweight -70 kg snatch; 2002 San Salvador WLT middleweight -77 kg bronze: total, snatch, and clean & jerk
Daniel Corral MEX GYM 2012—2016 0–2–4 2006 Cartagena de Indias GYM silver: team, bronze: floor; 2010 Mayagüez GYM silver: team, bronze: vault; 2014 Veracruz GYM bronze: parallel bars and rings
Emilio Correa CUB BOX 1972—1976 1–0–0 1974 Santo Domingo BOX gold: welterweight -67 kg
Fernando Correa VEN CYC 1984 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros CYC gold: road race
Onix Cortés CUB JUD 2012 2–1–1 2014 Veracruz JUD gold: team, silver: middleweight -70 kg; 2018 Barranquilla JUD gold: team, bronze: middleweight -70 kg
Javier Cortina CUB WRE 2012—2016 1–0–0 2014 Veracruz WRE gold: freestyle heavyweight -97 kg
Manuel Cortina MEX CAN 2008 4–5–1 2002 San Salvador CAN gold: K1 500 m, silver: K2 500 m and K4 500 m; 2006 Cartagena de Indias CAN gold: K1 500 m, silver: K2 500 m and K4 500 m, bronze: K2 1000 m; 2010 Mayagüez CAN gold: K1 200 m and K2 200 m, silver: K2 1000 m
Inocenta Corvea CUB BAS 1980 2–0–0 1974 Santo Domingo BAS gold; 1978 Medellín BAS gold
Arturo Costa CUB SHO 1968—1972 2–3–0 1970 Panamá SHO gold: 25 m rapid-fire pistol and 25 m rapid-fire pistol team, silver: 25 m center fire pistol team and 25 m standard pistol team; 1978 Medellín SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team
Lázaro Costa CUB WAP 1976—1980 3–0–0 1978 Medellín WAP gold; 1982 La Habana WAP gold; 1986 Santiago de los Caballeros WAP gold
Marlenis Costa CUB VOL 1992—2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Silvia Costa CUB ATH 1992 2–1–0 1982 La Habana ATH gold: high jump; 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: high jump; 1990 Ciudad de México ATH silver: high jump
Francisco Costas MEX ATH 1928 0–1–0 1926 Ciudad de México ATH silver: high jump
Arturo Coste MEX WAP 1952 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala WAP gold; 1954 Ciudad de México WAP gold
Jorge Coste MEX WAP 1976 0–1–0 1978 Medellín WAP silver
Héctor Cotto PUR ATH 2008—2012 0–0–1 2010 Mayagüez ATH bronze: 110 m hurdles
Miguel Cotto PUR BOX 2000 0–1–0 1998 Maracaibo BOX silver: lightweight -60 kg
Orlando Cowley CUB WAP 1972—1980 2–0–0 1974 Santo Domingo WAP gold; 1978 Medellín WAP gold
Shawn Cox BAR BOX 2000 1–1–1 1998 Maracaibo BOX bronze: light-heavyweight -81 kg; 2002 San Salvador BOX gold: light-heavyweight -81 kg; 2006 Cartagena de Indias BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Dion Crabbe IVB ATH 2004 1–0–0 2002 San Salvador ATH gold: 100 m
Shelley Cramer ISV SWI 1976—1992 2–4–3 1978 Medellín SWI gold: 200 m freestyle, silver: 100 m butterfly, bronze: 200 m butterfly; 1982 La Habana SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 100 m butterfly, bronze: 100 m backstroke and 200 m medley
Carlos Crassus VEN SHO 1956—1960 1–2–0 1954 Ciudad de México SHO silver: 25 m center fire pistol; 1959 Caracas SHO gold: 25 m center fire pistol; 1962 Kingston SHO silver: 25 m center fire pistol
Carl Crawford GUY BOX 1960 0–1–0 1962 Kingston BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Hasely Crawford TTO ATH 1972—1984 1–0–0 1978 Medellín ATH gold: 4×100 m relay
Yunaika Crawford CUB ATH 2004—2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: hammer throw
Édgar Crespo PAN SWI 2008—2016 3–2–2 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 50 m breaststroke; 2010 Mayagüez SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke; 2014 Veracruz SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2018 Barranquilla SWI gold: 50 m breaststroke
Iván Crispin DOM BSB 1984 1–0–0 1982 La Habana BSB gold
José Cristóbal MEX CAN 2008—2012 2–5–0 2006 Cartagena de Indias CAN gold: C1 1000 m, silver: C1 500 m; 2010 Mayagüez CAN gold: C1 1000 m, silver: C2 1000 m; 2014 Veracruz CAN silver: C1 1000 m and C2 1000 m; 2018 Barranquilla CAN silver: C1 1000 m
Siobhan Cropper TTO SWI 1996—2000 1–3–0 1993 Ponce SWI silver: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 1998 Maracaibo SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m freestyle
Andrei Cross BAR SWI 2008 0–0–2 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Jorge Crusellas CUB ATH 1996 1–0–0 1998 Maracaibo ATH gold: 4×400 m relay
Ángel Cruz PUR BAS 1988 0–2–0 1982 La Habana BAS silver; 1986 Santiago de los Caballeros BAS silver
Aury Cruz PUR VOL 2016 0–2–1 2006 Cartagena de Indias VOL bronze; 2010 Mayagüez VOL silver; 2014 Veracruz VOL silver
Beatriz Cruz PUR ATH 2000 1–1–0 2002 San Salvador ATH silver: 4×400 m relay; 2010 Mayagüez gold: 4×100 m relay
Eglis Yaima Cruz CUB SHO 2004—2016 9–4–2 1993 Ponce SHO gold: 10 m air rifle team; 1998 Maracaibo SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle prone English match team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match; 2002 San Salvador SHO silver: 10 m air rifle team; 2006 Cartagena de Indias SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 10 m air rifle; 2014 Veracruz SHO gold: 10 m air rifle and 50 m small-bore rifle 3 positions, silver: 50 m small-bore rifle prone English match, bronze: 10 m air rifle team; 2018 Barranquilla SHO gold: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions
Heriberto Cruz PUR ATH 1964 1–1–0 1962 Kingston ATH silver: 110 m hurdles; 1966 San Juan ATH gold: 400 m hurdles
José de la Cruz VEN BOX 1992 0–1–1 1982 La Habana BOX silver: lightweight -60 kg; 1990 Ciudad de México BOX bronze: welterweight -67 kg
José Leonardo Cruz COL BOX 2000 0–0–1 1998 Maracaibo BOX bronze: featherweight -57 kg
Miguel Ángel Cruz MEX ATH 1984 0–0–1 1982 La Habana ATH bronze: marathon
Rolando Cruz PUR ATH 1956—1964 3–0–0 1959 Caracas ATH gold: pole vault; 1962 Kingston ATH gold: pole vault; 1966 San Juan ATH gold: pole vault
Teo Cruz PUR BAS 1960—1998 2–1–0 1962 Kingston BAS gold; 1966 San Juan BAS gold; 1974 Santo Domingo BAS silver
Jorge Cuervo CUB GYM 1972 10–1–0 1974 Santo Domingo GYM gold: all-around, floor, horizontal bar, parallel bars, rings, horse vault, and team, silver: pommelled horse; 1978 Medellín GYM gold: floor, horse vault, and team
Gustavo Cuesta DOM ATH 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 4×100 m relay
Inocente Cuesta CUB BAS 1968 0–0–1 1966 San Juan BAS bronze
Marcela Cuesta CRC SWI 1988 2–0–1 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 400 m freestyle
Pablo Cuesta CUB WAP 1992 3–0–0 1982 La Habana WAP gold; 1986 Santiago de los Caballeros WAP gold; 1990 Ciudad de México WAP gold
Juan Manuel Cueto DOM WLT 1992 0–0–2 1990 Ciudad de México WLT featherweight -60 kg bronze: snatch and clean & jerk
Henry Cuevas COL CYC 1972 0–1–0 1974 Santo Domingo CYC silver: road time trial team
Mario Cuevas MEX ATH 1976 0–1–0 1978 Medellín ATH silver: marathon
Javier Culson PUR ATH 2008—2016 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 400 m hurdles
Yumileidi Cumbá CUB ATH 1996—2008 2–1–0 1993 Ponce ATH silver: shot put; 1998 Maracaibo ATH gold: shot put; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: shot put
Juan Curbelo CUB WLT 1968—1972 3–3–0 1970 Panamá WLT light-heavyweight -82.5 kg gold: total and press, silver: clean & jerk; 1974 Santo Domingo WLT middle-heavyweight -90 kg gold: snatch, silver: total and clean & jerk
Hector Curiel AHO WLT 1960—1964 0–1–5 1959 Caracas WLT silver: bantamweight -56 kg; 1962 Kingston WLT bronze: bantamweight -56 kg; 1970 Panamá WLT featherweight -60 kg bronze: total, press, snatch, and clean & jerk
Raúl Curiel (DNS) MEX BOX 2016 0–0–1 2014 Veracruz BOX bronze: light-welterweight -64 kg
Juliet Cuthbert JAM ATH 1984—1996 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 200 m
Fiorella D'Croz COL TRI 2004 0–3–2 2002 San Salvador TRI silver: team; 2010 Mayagüez TRI silver: team and mixed relay; 2014 Veracruz TRI bronze: team and mixed relay
Christian Dalmau PUR BAS 2004 1–0–1 2010 Mayagüez BAS gold; 2014 Veracruz BAS bronze
Manuel Dalmau PUR SAI 1984 0–1–0 1982 La Habana SAI silver: Mistral
Raymond Dalmau PUR BAS/Coach 1968—1992 1–2–1 1970 Panamá BAS bronze; 1974 Santo Domingo BAS silver; 1978 Medellín BAS gold; 1982 La Habana BAS silver
John Daly PUR SWI 1976 0–3–2 1974 Santo Domingo SWI silver: 100 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly and 4×100 m freestyle relay
Alvin Daniel TTO ATH 1992 0–1–0 1990 Ciudad de México ATH silver: 400 m
Marcela Daniel PAN ATH 1964 1–1–1 1959 Caracas ATH gold: 4×100 m relay; 1962 Kingston ATH silver: 100 m, bronze: 4×100 m relay
Roger Daniel TTO SHO 2004—2012 2–1–3 2002 San Salvador SHO gold: 50 m free pistol; 2006 Cartagena de Indias SHO silver: 25 m standard pistol, bronze: 10 m air pistol; 2010 Mayagüez SHO gold: 25 m standard pistol, bronze: 50 m free pistol; 2014 Veracruz SHO bronze: 10 m air pistol
Dennis Darling BAH ATH 1996—2004 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: 4×400 m relay
José Dávalos MEX BOX 1952 0–0–1 1959 Caracas BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Rodion Davelaar AHO SWI 2008 0–1–0 2010 Mayagüez SWI silver: 50 m breaststroke
Francisco Dávila MEX ATH 1932 2–1–1 1930 La Habana ATH gold: hammer throw, silver: 4×100 m relay; 1935 San Salvador ATH gold: hammer throw, bronze: discus throw
Duilio Daviño MEX FTB 1996 0–1–0 1993 Ponce FTB silver
Téofilo Davis VEN ATH 1952 1–0–1 1954 Ciudad de México ATH bronze: 110 m hurdles; 1959 Caracas ATH gold: 110 m hurdles
Pauline Davis-Thompson BAH ATH 1984—2000 2–1–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 100 m and 200 m, silver: 4×100 m relay
Alex de Jesús PUR BOX 2004 0–1–0 2002 San Salvador BOX silver: lightweight -60 kg
José de Jesús PUR ATH 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo ATH bronze: marathon
José-Ricardo de Jesús PUR SWI 1976 1–1–3 1978 Medellín SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle, 200 m backstroke, and 200 m medley
Ovidio de Jesús PUR ATH 1956—1960 3–1–2 1954 Ciudad de México ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1959 Caracas ATH gold: 400 m; 1959 Caracas ATH gold: 400 m hurdles and 4×400 m relay; 1962 Kingston ATH bronze: 4×400 m relay
Bethania de la Cruz DOM VOL 2012 2–0–0 2006 Cartagena de Indias VOL gold; 2014 Veracruz VOL gold
Noel de la Cruz CUB CTR 1992 2–1–0 1990 Ciudad de México CYC silver: 4000 m pursuit team; 1993 Ponce CYC gold: 4000 m pursuit individual and 4000 m pursuit team
San Lázaro de la Cruz DOM WLT 1976 0–1–0 1974 Santo Domingo WLT silver: flyweight -52 kg snatch
Porfirio de León PUR WLT 1976 0–0–3 1978 Medellín WLT flyweight -52 kg bronze: total, snatch, and clean & jerk
Héctor de Lima Carrilla VEN SHO 1984 1–0–2 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: 10 m air pistol team, bronze: 50 m free pistol and 50 m free pistol team
Héctor de Lima Polanco VEN SHO 1952—1956 1–0–0 1954 Ciudad de México SHO gold: 50 m free pistol
Sylvia de Luna GUA EVE 1976 0–1–3 1993 Ponce EQU bronze: dressage team; 2006 Cartagena de Indias EQU bronze: dressage team; 2010 Mayagüez EQU silver: dressage team; 2014 Veracruz EQU bronze: dressage team
Neil de Silva TTO ATH 1992—2000 0–2–0 1993 Ponce ATH silver: 400 m and 4×400 m relay
Yamila Degrase CUB SOF 2000 1–0–0 1990 Ciudad de México SOF gold
Diego del Real MEX ATH 2010—2016 1–0–0 2018 Barranquilla ATH gold: hammer throw
Mónica del Real MEX TKW 2000 1–0–0 1993 Ponce TKW gold: welterweight -65 kg
Mercedes del Risco CUB FEN 1980 1–0–0 1982 La Habana FEN gold: foil team
Gerónimo Delgadillo MEX FEN 1932 3–3–0 1930 La Habana FEN silver: épée team; 1935 San Salvador FEN gold: épée team, silver: épée; 1938 Panamá FEN gold: foil team and sabre team, silver: épée team
Carmenza Delgado COL WLT 2000—2004 7–2–0 1998 Maracaibo WLT super-heavyweight +75 kg gold: snatch, silver: total and clean & jerk; 2002 San Salvador WLT super-heavyweight +75 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 2006 Cartagena de Indias WLT super-heavyweight +75 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Gustavo Delgado MEX WRE 1984 0–4–0 1982 La Habana WRE silver: freestyle light-flyweight -48 kg and Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1986 Santiago de los Caballeros WRE silver: freestyle light-flyweight -48 kg and Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Ismael Delgado PUR ATH 1956—1960 0–1–0 1954 Ciudad de México ATH silver: 4×400 m relay
Javier Delgado COL WRE 1988 0–0–1 1990 Ciudad de México WRE bronze: freestyle light-flyweight -48 kg
José Delgado CUB BSB 1992 2–0–0 1990 Ciudad de México BSB gold; 1993 Ponce BSB gold
Lindolfo Delgado MEX BOX 2016 0–1–0 2014 Veracruz BOX silver: lightweight -60 kg
Pedro Delgado CUB VOL 1972 1–0–0 1970 Panamá VOL gold
Regino Delgado CUB FTB 1976—1980 3–0–1 1974 Santo Domingo FTB gold; 1978 Medellín FTB gold; 1982 La Habana FTB bronze; 1986 Santiago de los Caballeros FTB gold
Ricardo Delgado MEX BOX 1968 0–1–0 1966 San Juan BOX silver: flyweight -51 kg
Rodolfo Delgado CUB HOK 1980 1–0–0 1982 La Habana HOK gold
Silvio Delgado CUB SHO 1968 2–0–2 1970 Panamá SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1974 Santo Domingo SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team and 50 m small-bore rifle 3 positions
Solangie Delgado COL RGS 2016 2–0–0 2014 Veracruz RGS gold; 2018 Barranquilla RGS gold
Isabel Delgado MEX SWA 2008—2012 7–1–0 2006 Cartagena de Indias SYN gold: group and group free, silver: duet; 2010 Mayagüez SYN gold: group technical; 2014 Veracruz SYN gold: duet free, duet technical, group, and group free
Patrick Delice TTO ATH 1988—1992 0–1–1 1993 Ponce ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 100 m
Luis Delís CUB ATH 1980 4–1–0 1978 Medellín ATH gold: discus throw; 1982 La Habana ATH gold: shot put and discus throw; 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: discus throw; 1993 Ponce ATH silver: discus throw
Dominic Demeritte BAH ATH 2000—2004 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 4×100 m relay
Ángel Dennis CUB VOL 2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Marcelo Derouville CUB WAP 1992 3–0–0 1982 La Habana WAP gold; 1986 Santiago de los Caballeros WAP gold; 1990 Ciudad de México WAP gold
Alfredo Despaigne CUB BSB 2008 1–0–0 2014 Veracruz BSB gold
Caridad Despaigne CUB BAS 1980 2–0–0 1978 Medellín BAS gold; 1982 La Habana BAS gold
Joël Despaigne CUB VOL 1992—1996 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros VOL gold
Oreidis Despaigne CUB JUD 2004—2012 2–0–0 2006 Cartagena de Indias JUD gold: half-heavyweight -100 kg and team
Robelis Despaigne CUB TKW 2012 1–0–0 2018 Barranquilla TKW gold: heavyweight +87 kg
Yordanis Despaigne CUB BOX 2004 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BOX gold: middleweight -75 kg
Yosvany Despaigne CUB JUD 1996—2004 1–0–0 1998 Maracaibo JUD gold: middleweight -90 kg
Linouse Desravine HAI JUD 2012 0–0–2 2010 Mayagüez JUD bronze: extra-lightweight -48 kg; 2014 Veracruz JUD bronze: half-lightweight -52 kg
Nikia Deveaux BAH SWI 2004 0–0–1 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Raúl Diago CUB VOL 1992—2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Martin Dias GUY WLT 1964 0–2–0 1962 Kingston WLT silver: bantamweight -56 kg; 1966 San Juan WLT silver: bantamweight -56 kg
Adriana Díaz PUR TTN 2016 6–1–1 2014 Veracruz TTN gold: mixed doubles and team, silver: doubles, bronze: singles; 2018 Barranquilla TTN gold: singles, doubles, mixed doubles, and team
Alejandro Díaz CUB GYM 1948 1–1–0 1946 Barranquilla GYM gold: team, silver: robe climbing
Ana Díaz CUB VOL 1972—1980 3–0–0 1974 Santo Domingo VOL gold; 1978 Medellín VOL gold; 1982 La Habana VOL gold
Arturo Díaz CUB WRE 1980 1–0–0 1982 La Habana WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Bárbaro Díaz CUB WAP 1980—1992 3–0–0 1982 La Habana WAP gold; 1986 Santiago de los Caballeros WAP gold; 1990 Ciudad de México WAP gold
Berta Díaz CUB ATH 1956—1960 2–1–2 1954 Ciudad de México ATH bronze: 100 m and 4×100 m relay; 1962 Kingston ATH gold: 80 m hurdles and long jump, silver: 4×100 m relay
Edgar Díaz PUR ATH 1992—1996 2–0–0 1993 Ponce ATH gold: pole vault; 1998 Maracaibo ATH gold: pole vault
Edgardo Díaz PUR FEN 1984 0–0–2 1982 La Habana FEN bronze: foil team; 1986 Santiago de los Caballeros FEN bronze: foil team
Erenia Díaz CUB VOL 1980 1–0–0 1982 La Habana VOL gold
Félix Díaz DOM BOX 2004—2008 1–0–0 2002 San Salvador BOX gold: lightweight -60 kg
Guillermo Díaz MEX WRE 1992—1996 0–2–2 1982 La Habana WRE silver: Greco-Roman heavyweight -100 kg, bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1990 Mexico City WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg, bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg
Ineabelle Díaz PUR TKW 1992—2004 4–1–0 1990 Ciudad de México TKW gold: lightweight -60 kg; 1993 Ponce TKW gold: lightweight -60 kg; 1998 Maracaibo TKW silver: lightweight -63 kg; 2002 San Salvador TKW gold: lightweight -63 kg; 2006 Cartagena de Indias TKW gold: heavyweight +72 kg
Javier Díaz MEX SWI 2000—2004 0–1–0 2002 San Salvador SWI silver: 4×100 m freestyle relay
José Díaz PAN WLT 1984—1988 0–4–1 1982 La Habana WLT flyweight -52 kg silver: total, snatch, and clean & jerk; 1986 Santiago de los Caballeros WLT bantamweight -56 kg silver: clean & jerk, bronze: total
José Díaz VEN WRE 2012—2016 0–0–3 2010 Mayagüez WRE bronze: freestyle light-heavyweight -84 kg; 2014 Veracruz WRE bronze: freestyle heavyweight -97 kg; 2018 Barranquilla WRE bronze: freestyle heavyweight -97 kg
José Narciso Díaz CUB FEN 1968 2–0–1 1966 San Juan FEN gold: épée; 1970 Panamá FEN gold: sabre team, bronze: sabre
Juan Díaz VEN TKW 2008 0–0–1 2002 San Salvador TKW bronze: middleweight -84 kg
Luis Díaz COL CTR 1972 2–3–0 1970 Panamá CYC gold: road time trial team; 1974 Santo Domingo CYC gold: 4000 m pursuit individual, silver: 4000 m pursuit team, road race, and road time trial team
Luis Díaz VEN VOL 2008 0–1–2 2002 San Salvador VOL bronze; 2006 Cartagena de Indias VOL bronze; 2010 Mayagüez VOL silver
María del Carmen Díaz MEX ATH 1996 3–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 3000 m and 10000 m; 1993 Ponce ATH gold: 10000 m
Nivaldo Díaz CUB BVO 2016 2–0–0 2014 Veracruz BVO gold; 2018 Barranquilla BVO gold
Paulino Díaz MEX SHO 1960—1997 0–0–1 1962 Kingston SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Rodobaldo Díaz CUB ATH 1968 1–0–1 1966 San Juan ATH bronze: 400 m; 1970 Panamá ATH gold: 4×400 m relay
Rodolfo Díaz MEX BAS/Referee 1948—1964 1–0–0 1946 Barranquilla BAS gold
Rodrigo Díaz COL EQU 2012 1–0–1 2002 San Salvador EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual
Roxana Díaz CUB ATH 2004—2008 2–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Tulio Díaz CUB FEN 1992 2–0–1 1982 La Habana FEN gold: foil team, bronze: foil; 1986 Santiago de los Caballeros FEN gold: foil team
Víctor Díaz VEN BAS 1992 0–0–1 1998 Maracaibo BAS bronze
Yunior Díaz CUB ATH 2008 0–0–1 2014 Veracruz ATH bronze: long jump
Helga Diederichsen MEX SWI 1948 1–0–0 1946 Barranquilla SWI gold: 200 m breaststroke
Teófilo Diek DOM JUD 2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Paul Dielemans AHO SAI 1996 0–0–1 1993 Ponce SAI bronze: Laser
Carlos Dilaut CUB VOL 1972 2–0–0 1970 Panamá VOL gold; 1974 Santo Domingo VOL gold
Calvin Dill BER ATH 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo FTB bronze
Alana Dillette BAH SWI 2008 0–1–3 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2010 Mayagüez SWI silver: 50 m butterfly, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Eva Dimas ESA WLT 2000—2008 3–4–1 1998 Maracaibo WLT light-heavyweight -69 kg silver: clean & jerk, bronze: total; 2002 San Salvador WLT light-heavyweight -69 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 2006 Cartagena de Indias WLT super-heavyweight +75 kg silver: total, snatch, and clean & jerk
Nuria Diosdado MEX SWA 2012—2016 13–0–0 2006 Cartagena de Indias SYN gold: group and group free; 2014 Veracruz SYN gold: solo free, solo technical, duet free, duet technical, group, and group technical; 2018 Barranquilla SYN gold: solo free, duet free, duet technical, group free, and group free routine combination
Juan Domecq CUB BAS 1972—1976 1–2–0 1970 Panamá BAS silver; 1974 Santo Domingo BAS gold; 1978 Medellín BAS silver
Maribel Domínguez MEX FTB 2004 1–0–0 2014 Veracruz FTB gold
Mónica Domínguez MEX WLT 2016 1–1–3 2010 Mayagüez WLT lightweight -58 kg gold: snatch, bronze: total and clean & jerk; 2018 Barranquilla WLT lightweight -58 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk
Nelson Domínguez CUB WAP 1976—1980 3–0–0 1978 Medellín WAP gold; 1982 La Habana WAP gold; 1986 Santiago de los Caballeros WAP gold
Oriel Domínguez CUB WAP 1976—1980 3–0–0 1978 Medellín WAP gold; 1982 La Habana WAP gold; 1986 Santiago de los Caballeros WAP gold
Raúl Domínguez CUB CTR 1992 0–3–0 1990 Ciudad de México CYC silver: 4000 m pursuit individual, 4000 m pursuit team, and points race
Dudley Dorival HAI ATH 2000—2008 1–0–0 2002 San Salvador ATH gold: 110 m hurdles
Marino Drake CUB ATH 1992 0–2–0 1990 Ciudad de México ATH silver: high jump; 1993 Ponce ATH silver: high jump
Luis Dreke CUB FTB 1980 2–0–0 1974 Santo Domingo FTB gold; 1978 Medellín FTB gold
Ingrid Drexel MEX CYC 2010—2012 0–1–0 2014 Veracruz CYC silver: 3000 m pursuit team
Abel Driggs CUB GYM 2004 2–2–2 1998 Maracaibo GYM gold: parallel bars and team, silver: pommelled horse and horse vault, bronze: all-around; 2006 Cartagena de Indias GYM bronze: team
Evelio Droz PUR BAS 1960—1964 1–1–0 1959 Caracas BAS silver; 1966 San Juan BAS gold
Neighel Drummond CRC FTB 2004 0–0–1 2002 San Salvador FTB bronze
Raúl Duany CUB ATH 1996—2000 1–1–0 1993 Ponce ATH silver: decathlon; 1998 Maracaibo ATH gold: decathlon
Diego Duarte COL SHO 2004—2008 2–2–1 1993 Ponce SHO silver: skeet team; 2002 San Salvador SHO gold: skeet and skeet team; 2006 Cartagena de Indias SHO silver: skeet team; 2010 Mayagüez SHO bronze: skeet
Raúl Dubois CUB BAS 1980 1–0–1 1982 La Habana BAS gold; 1986 Santiago de los Caballeros BAS bronze
Flora Duffy BER TRI 2008—2016 0–1–0 2010 Mayagüez TRI silver: individual
Julio Dujarric DOM SHO 2004—2008 0–1–1 2010 Mayagüez SHO bronze: skeet team; 2018 Barranquilla SHO silver: skeet
Lorraine Dunn PAN ATH 1960—1964 1–1–1 1959 Caracas ATH gold: 4×100 m relay; 1962 Kingston ATH silver: 80 m hurdles, bronze: 4×100 m relay
Daysi Duporty CUB ATH 1992—2000 6–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 4×100 m relay and 4×400 m relay; 1993 Ponce ATH gold: 400 m, 4×100 m relay, and 4×400 m relay; 1998 Maracaibo ATH gold: 4×400 m relay
Antonio Duque MEX CTR/CYC 1964 1–0–0 1966 San Juan CYC gold: 4000 m pursuit team
Jaime Duque COL FEN 1960 0–1–0 1959 Caracas FEN silver: foil team
Mariana Duque COL TEN 2012—2016 1–2–0 2018 Barranquilla TEN gold: team, silver: singles and doubles
Juan Manuel Durán MEX VOL 1968 0–0–1 1970 Panamá VOL bronze
Rafael Durán VEN WRE 1960 0–1–0 1966 San Juan WRE silver: freestyle lightweight -70 kg
Yordanys Durañona DMA ATH 2016 0–0–1 2014 Veracruz ATH bronze: triple jump
Joanne Durant BAR ATH 2000 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: 4×400 m relay
Érika Durón MEX CAN 1996 1–6–0 1990 Ciudad de México CAN gold: K1 5000 m, silver: K2 500 m and K4 500 m; 1993 Ponce CAN silver: K2 200 m, K2 500 m, K4 200 m, and K4 500 m
Migsey Dussu CUB FEN 2000 3–1–0 1993 Ponce FEN gold: foil team, silver: foil; 1998 Maracaibo FEN gold: foil and foil team
Alfredo Duvergel CUB BOX 1996 1–0–0 1990 Ciudad de México BOX gold: light-middleweight -71 kg
Byron Dyce JAM ATH 1968—1972 1–0–0 1970 Panamá ATH gold: 1500 m
Nilo Dzib MEX SAI 1984—1988 0–1–0 1990 Ciudad de México SAI silver: Mistral
Julio Echenique CUB WLT 1980 3–0–0 1982 La Habana WLT middleweight -75 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Karla Echenique DOM VOL 2012 3–0–0 2002 San Salvador VOL gold; 2006 Cartagena de Indias VOL gold; 2010 Mayagüez VOL gold
Guillermo Echevarría MEX SWI 1964—1968 8–1–1 1966 San Juan SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 1500 m freestyle, 200 m backstroke, 200 m butterfly, 400 m medley, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Ivelisse Echevarría PUR SOF 1996 3–1–0 1978 Medellín SOF silver; 1982 La Habana SOF gold; 1986 Santiago de los Caballeros SOF gold; 1993 Ponce SOF gold
Juan Echevarría COL ARC 1984 0–0–2 1990 Ciudad de México ARC bronze: 30 m recurve; 2006 Cartagena de Indias ARC bronze: recurve team
María Echevarría COL ARC 1992 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros ARC bronze: recurve team
Isabella Echeverri COL FTB 2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Francisco Echeverría GUA WLT 1968 0–0–1 1974 Santo Domingo WLT bronze: featherweight -60 kg clean & jerk
Emilio Echeverry COL FEN 1956—1964 3–1–4 1946 Barranquilla FEN bronze: foil team; 1954 Ciudad de México FEN bronze: épée team; 1959 Caracas FEN gold: épée, silver: foil team, bronze: foil; 1962 Kingston FEN gold: foil and foil team, bronze: épée team
Julio Echeverry COL CTR 1976 0–0–1 1978 Medellín CYC bronze: sprint
Octavio Echeverry COL CTR 1956 2–0–0 1954 Ciudad de México CYC gold: 1000 m time trial and 4000 m pursuit team
Alonso Edward PAN ATH 2012—2016 0–1–0 2018 Barranquilla ATH silver: 200 m
Hector Edwards BAR CTR/CYC 1972—1976 0–1–1 1974 Santo Domingo CYC bronze: 1000 m time trial; 1978 Medellín CYC silver: 1000 m time trial
Jackie Edwards BAH ATH 1992—2008 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: long jump
Kenneth Edwards JAM TKW 2012 0–0–1 2010 Mayagüez TKW bronze: middleweight -87 kg
Cristóbal Egerstrom MEX EDR 1984 4–1–0 1986 Santiago de los Caballeros EQU gold: dressage individual and dressage team; 1990 Ciudad de México EQU gold: dressage team; 1993 Ponce EQU gold: dressage team, silver: dressage individual final
José Luis Elejalde CUB FTB 1976 2–0–0 1970 Panamá FTB gold; 1974 Santo Domingo FTB gold
Marlene Elejarde CUB ATH 1968—1972 5–0–0 1970 Panamá ATH gold: 100 m hurdles, 4×100 m relay, and pentathlon; 1974 Santo Domingo ATH gold: 100 m hurdles and 4×100 m relay
Roberto José Elías MEX SHO 2000—2008 8–2–4 1998 Maracaibo SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions and 10 m air rifle, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 10 m air rifle team; 2002 San Salvador SHO gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2006 Cartagena de Indias SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match, 50 m small-bore rifle prone English match team, 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, 10 m air rifle, and 10 m air rifle team
Tania Elías MEX SAI 2000—2012 4–0–0 1998 Maracaibo SAI gold: Laser Radial; 2002 San Salvador SAI gold: Laser Radial; 2006 Cartagena de Indias SAI gold: Laser Radial; 2010 Mayagüez SAI gold: Laser Radial
Lino Elías CUB WLT 1992 6–0–0 1990 Ciudad de México WLT light-heavyweight -82.5 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 1993 Ponce WLT light-heavyweight -83 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Roberto Elie VEN FTB 1980 1–0–0 1982 La Habana FTB gold
Alexis Elizalde CUB ATH 1996—2000 2–0–0 1993 Ponce ATH gold: discus throw; 1998 Maracaibo ATH gold: discus throw
Héctor Elizondo MEX SHO 1960 1–0–1 1970 Panamá SHO gold: 25 m standard pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol team
Jesús Elizondo MEX SHO 1964—1992 2–3–1 1966 San Juan SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1970 Panamá SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match, silver: 300 m free rifle 3 positions team; 1978 Medellín SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match team and 50 m small-bore rifle 3 positions team
Norbert Elliott BAH ATH 1988—1992 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros ATH bronze: triple jump
Burkheart Ellis BAR ATH 2016 1–0–0 2018 Barranquilla ATH gold: 4×100 m relay
Ricardo Elmont SUR JUD 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo JUD bronze: half-middleweight -78 kg
Miguel Emmanuelli PUR SHO 1956 1–0–0 1962 Kingston SHO gold: club match team
Stephanie Enright PUR VOL 2016 0–2–0 2010 Mayagüez VOL silver; 2014 Veracruz VOL silver
Dinorah Enríquez PUR FEN 1976 0–0–1 1982 La Habana FEN bronze: foil team
Felipe Enríquez MEX CYC 1984 0–2–0 1982 La Habana CYC silver: road time trial team; 1986 Santiago de los Caballeros CYC silver: road time trial team
Michel Enríquez CUB BSB 2004—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BSB gold
Milayda Enríquez CUB BAS 1992—2000 2–0–0 1993 Ponce BAS gold; 1998 Maracaibo BAS gold
Dagmar Erdman MEX SWI 1980 0–1–1 1982 La Habana SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Kenneth Erichsen GUA BDM 1996 0–0–1 1990 Ciudad de México BDM bronze: doubles
Jorge Escalante MEX SWI 1960 4–0–1 1959 Caracas SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 1962 Kingston SWI gold: 100 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Ignacio Escamilla MEX SWI 1988 2–0–0 1990 Ciudad de México SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Mitch Escanellas PUR FEN 1996 1–3–1 1993 Ponce FEN gold: épée team, bronze: foil team; 1998 Maracaibo FEN silver: foil; 2002 San Salvador FEN silver: foil and foil team
Catalina Elena Escobar COL GYM 2016 0–0–1 2014 Veracruz GYM bronze: team
Luis Escobar MEX SWI 2008 0–1–1 2010 Mayagüez SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Mario Escobar COL CYC 1964 0–2–0 1962 Kingston CYC silver: 4000 m pursuit team and road race team
Susana Escobar MEX SWI 2008—2012 5–3–0 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 800 m freestyle, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 200 m medley; 2010 Mayagüez SWI gold: 1500 m freestyle and 400 m medley
Sergio Escobedo MEX FEN/MOP 1960 2–0–0 1962 Kingston FEN gold: épée and épée team
Xóchitl Escobedo MEX TEN 1988 1–1–0 1993 Ponce TEN gold: singles, silver: team
Alberto Escoto CUB BAS 1952 0–1–0 1946 Barranquilla BAS silver
Daniel Eslava MEX ATH 1924 0–0–2 1926 Ciudad de México ATH bronze: 1500 m and 5000 m
George Espeut JAM WLT 1948 0–3–0 1938 Panamá WLT silver: lightweight; 1946 Barranquilla WLT silver: lightweight -67.5 kg; 1950 Ciudad de Guatemala WLT silver: lightweight -148 pounds
Jaime Espinal PUR WRE 2012—2016 1–0–1 2010 Mayagüez WRE gold: freestyle light-heavyweight -84 kg; 2014 Veracruz WRE bronze: freestyle light-heavyweight -86 kg
Roberto Espino NCA BSB 1984 0–1–0 1978 Medellín BSB silver
Ángel Espinosa CUB BOX 1992 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BOX gold: light-middleweight -71 kg
Ángela María Espinosa COL FEN 2000—2004 1–0–2 1998 Maracaibo FEN bronze: épée team; 2002 San Salvador FEN gold: épée; 2006 Cartagena de Indias FEN bronze: épée team
Fermín Espinosa CUB BOX 1964—1968 1–0–0 1966 San Juan BOX gold: bantamweight -54 kg
Laritza Espinosa CUB SOF 2000 1–0–1 1993 Ponce SOF bronze; 1998 Maracaibo SOF gold
Maricet Espinosa CUB JUD 2016 2–0–0 2014 Veracruz JUD gold: half-middleweight -63 kg and team
Paola Espinosa MEX DIV 2004—2016 5–3–1 2002 San Salvador DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard; 2006 Cartagena de Indias DIV silver: platform, bronze: 1 m springboard; 2010 Mayagüez DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and platform; 2018 Barranquilla DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard
Yaniuska Espinosa VEN WLT 2016 4–0–2 2010 Mayagüez WLT super-heavyweight +75 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 2014 Veracruz WLT super-heavyweight +75 kg gold: clean & jerk, bronze: snatch; 2018 Barranquilla WLT bronze: super-heavyweight +95 kg clean & jerk
Alexander Espinoza VEN BOX 2004 0–0–1 2002 San Salvador BOX bronze: bantamweight -54 kg
Edgar Espinoza VEN SHO 1964—1984 2–1–4 1966 San Juan SHO silver: 50 m free pistol; 1970 Panamá SHO gold: 50 m free pistol, bronze: 25 m standard pistol team; 1982 La Habana SHO gold: 25 m center fire pistol team, bronze: 25 m standard pistol team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO bronze: 50 m free pistol team; 1990 Ciudad de México SHO bronze: 50 m free pistol team
María Espinoza MEX TKW 2008—2016 2–0–0 2010 Mayagüez TKW gold: middleweight -73 kg; 2014 Veracruz TKW gold: middleweight -73 kg
Tamara Esteri CUB FEN 1996—2000 1–0–0 1998 Maracaibo FEN gold: épée team
Horacio Esteves VEN ATH 1960—1968 2–1–0 1959 Caracas ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m; 1962 Kingston ATH gold: 4×100 m relay
Imara Estévez CUB BVO 2008 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Reinier Estopiñán CUB SHO 2004—2016 2–6–3 2006 Cartagena de Indias SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 10 m air rifle team; 2014 Veracruz SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 10 m air rifle, silver: 50 m small-bore rifle prone English match team and 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match and 10 m air rifle team; 2018 Barranquilla SHO silver: 10 m air rifle, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
José Antonio Estrada CUB BSB 1992—1996 1–0–0 1993 Ponce BSB gold
Magdiel Estrada CUB JUD 2016 4–0–0 2014 Veracruz JUD gold: lightweight -73 kg and team; 2018 Barranquilla JUD gold: lightweight -73 kg and team
Ramiro Estrada MEX SWI 1984 0–0–1 1982 La Habana SWI bronze: 4×100 m medley relay
Víctor Estrada MEX TKW 2000—2004 2–0–2 1993 Ponce TKW bronze: middleweight -83 kg; 1998 Maracaibo TKW gold: middleweight -84 kg; 2002 San Salvador TKW gold: heavyweight +84 kg; 2006 Cartagena de Indias TKW bronze: middleweight -84 kg
Víctor Estrella DOM TEN 2016 5–2–3 2002 San Salvador TEN silver: team; 2006 Cartagena de Indias TEN silver: doubles, bronze: singles and mixed doubles; 2010 Mayagüez TEN gold: singles; 2014 Veracruz TEN gold: singles, bronze: mixed doubles; 2018 Barranquilla TEN gold: singles, doubles, and team
Neyssa Étienne HAI TEN 2000 0–0–1 2002 San Salvador TEN bronze: mixed doubles
Joanna Evans BAH SWI 2014—2016 3–4–0 2014 Veracruz SWI silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle; 2018 Barranquilla SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 800 m freestyle; 2018 Barranquilla SWI silver: 100 m freestyle and 400 m medley
Laverne Eve BAH ATH 1988—2008 0–0–3 1993 Ponce ATH bronze: shot put; 1998 Maracaibo ATH bronze: javelin throw; 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: javelin throw
Lisvel Eve DOM VOL 2012 1–0–0 2010 Mayagüez VOL gold
Mavis Evelyn JAM ATH 1948 0–1–0 1946 Barranquilla ATH silver: 80 m hurdles
Graviola Ewing GUA ATH 1952 0–1–2 1950 Ciudad de Guatemala ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 50 m and 100 m
Ana Faez CUB FEN 2004 2–0–0 2006 Cartagena de Indias FEN gold: sabre and sabre team
Alfredo Faget CUB BAS 1948—1952 0–1–0 1946 Barranquilla BAS silver
William Fajardo MEX FEN 1960—1968 0–1–4 1954 Ciudad de México FEN silver: foil team, bronze: sabre team; 1959 Caracas FEN bronze: foil team and sabre team; 1962 Kingston FEN bronze: foil team
Nara Falcón MEX SWA 2004 4–1–0 2002 San Salvador SYN gold: duet and group free; 2006 Cartagena de Indias SYN gold: group and group free, silver: duet
Rodolfo Falcón CUB SWI 1992—2000 7–2–0 1990 Ciudad de México SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 1993 Ponce SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1998 Maracaibo SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Alejandro Falla COL TEN 2012 0–1–1 2002 San Salvador TEN silver: doubles, bronze: team
Ángel Famiglietti PAN WLT 1960 2–1–0 1950 Ciudad de Guatemala WLT silver: bantamweight -123 pounds; 1954 Ciudad de México WLT gold: bantamweight -56 kg; 1959 Caracas WLT gold: bantamweight -56 kg
Oscar Familiar MEX WAP 1968 1–2–0 1962 Kingston WAP gold; 1966 San Juan WAP silver; 1970 Panamá WAP silver
Alfredo Far PAN WRE 1996 0–2–1 1998 Maracaibo WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg, bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg; 2006 Cartagena de Indias WRE silver: freestyle super-heavyweight -120 kg
Francisco Fariñas CUB FTB 1976 2–0–0 1970 Panamá FTB gold; 1974 Santo Domingo FTB gold
Sandra Farmer-Patrick JAM
USA
ATH 1984—1996 1–0–1 1982 La Habana ATH gold: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Nadine Faustin-Parker HAI ATH 2000—2008 0–1–1 2002 San Salvador ATH bronze: 100 m hurdles; 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 100 m hurdles
Efigenio Favier CUB FEN 1980 5–0–0 1982 La Habana FEN gold: foil, foil team, and épée team; 1986 Santiago de los Caballeros FEN gold: foil and foil team
Pedro Febles VEN FTB 1980 0–1–0 1978 Medellín FTB silver
Juan Feld VEN SAI 1964 1–0–0 1966 San Juan SAI gold: Star
Jesús Feliciano PUR BSB 1988—1992 0–1–1 1978 Medellín BSB bronze; 1990 Ciudad de México BSB silver
Jaime Felipa AHO JUD 1976 1–1–1 1974 Santo Domingo JUD gold: open; 1978 Medellín JUD silver: heavyweight +95 kg, bronze: open
Alysbeth Félix PUR ATH 2016 0–0–2 2014 Veracruz ATH bronze: heptathlon; 2018 Barranquilla ATH bronze: long jump
Juan Félix PUR ROW 1984—1988 0–2–1 1982 La Habana ROW silver: single sculls and eights; 1986 Santiago de los Caballeros ROW bronze: coxed pairs
Robert Fellner ISV TKW 1988 0–0–1 1993 Ponce TKW bronze: heavyweight +86 kg
Eduardo Fereda VEN DIV 1952 0–0–1 1959 Caracas DIV bronze: 3 m springboard
Shonel Ferguson BAH ATH 1976—1988 1–3–0 1978 Medellín ATH gold: long jump; 1982 La Habana ATH silver: long jump; 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 4×100 m relay and long jump
Raymundo Fermín DOM TTN 1988 3–1–4 1982 La Habana TTN gold: team, bronze: singles and mixed doubles; 1986 Santiago de los Caballeros TTN gold: team, silver: mixed doubles; 1990 Ciudad de México TTN gold: team, bronze: singles and doubles
Adriana Fernández MEX ATH 1996—2004 1–2–1 1993 Ponce ATH silver: 3000 m; 1998 Maracaibo ATH gold: 10000 m, silver: 5000 m; 2010 Mayagüez ATH bronze: 5000 m
Alex Fernández MEX SHO 1996 4–2–1 1990 Ciudad de México SHO gold: trap team; 1993 Ponce SHO gold: trap team and double trap team, silver: trap and double trap; 1998 Maracaibo SHO gold: trap team, bronze: trap
Armando Fernández MEX
FRG
WAP 1972—1988 0–2–0 1974 Santo Domingo WAP silver; 1978 Medellín WAP silver
Armando Fernández MEX WRE 1992—1996 0–1–1 1990 Mexico City WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 2002 San Salvador WRE bronze: Greco-Roman lightweight -60 kg
Charles Fernández GUA MOP 2016 2–1–0 2014 Veracruz MOP silver: mixed relay; 2018 Barranquilla MOP gold: individual and mixed relay
Dalixia Fernández CUB BVO 2000—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BVO gold
Gilberto Fernández COL SHO 1972 0–2–1 1970 Panamá SHO bronze: 50 m free pistol team; 1978 Medellín SHO silver: 50 m free pistol team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 10 m air pistol team
Jorge Fernández CUB ATH 2008—2016 1–1–0 2014 Veracruz ATH gold: discus throw; 2018 Barranquilla ATH silver: discus throw
Silvio Fernández, Jr. VEN FEN 1968 2–2–1 1966 San Juan FEN silver: épée and épée team; 1970 Panamá FEN gold: épée and foil team, bronze: épée team
Juan Carlos Fernández COL WLT 1996 0–2–0 1993 Ponce WLT flyweight -54 kg silver: total and clean & jerk
Karina Fernández CRC TRI 2000 0–0–1 1998 Maracaibo TRI bronze: team
Karla Fernández VEN WLT 2000 0–2–0 2002 San Salvador WLT featherweight -53 kg silver: total and snatch
Lázaro Fernández CUB WAP 1992 2–0–0 1990 Ciudad de México WAP gold; 1993 Ponce WAP gold
Osvaldo Fernández CUB BSB 1992 2–0–0 1990 Ciudad de México BSB gold; 1993 Ponce BSB gold
Pedro Fernández CUB SAI 1996 1–1–1 1982 La Habana SAI bronze: 470; 1986 Santiago de los Caballeros SAI silver: Snipe; 1990 Ciudad de México SAI gold: 470
Raúl Fernández MEX BAS 1936 1–0–0 1926 Ciudad de México BAS gold
Silvio Fernández VEN FEN 2004—2016 5–3–0 2002 San Salvador FEN gold: épée and épée team; 2006 Cartagena de Indias FEN silver: épée and épée team; 2010 Mayagüez FEN gold: épée and épée team; 2014 Veracruz FEN gold: épée team, silver: épée
Yudelkis Fernández CUB ATH 2004 1–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: long jump, silver: triple jump
Antonio Ferracuti ESA SWI 1972 0–1–0 1974 Santo Domingo SWI silver: 100 m freestyle
Carmen Ferracuti ESA SWI 1968 0–0–1 1966 San Juan SWI bronze: 200 m backstroke
José Ferraioli PUR SWI 1968 3–6–2 1962 Kingston SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1966 San Juan SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 1970 Panamá SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle, 100 m butterfly, 200 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Yania Ferrales CUB ATH 2004—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: discus throw
José Ramón Ferrer MEX CAN 1992—2000 2–3–0 1990 Ciudad de México CAN gold: C2 1000 m, silver: C1 500 m; 1993 Ponce CAN gold: C2 1000 m, silver: C2 200 m and C2 500 m
Juan Ferrer CUB JUD 1980 2–0–0 1974 Santo Domingo JUD gold: lightweight -71 kg; 1982 La Habana JUD gold: half-middleweight -78 kg
Julio Ferrer PUR ATH 1972—1976 0–1–0 1978 Medellín ATH silver: 400 m hurdles
Miguel Ferrera HON TKW 2008—2016 0–1–1 2006 Cartagena de Indias TKW bronze: middleweight -84 kg; 2014 Veracruz TKW silver: welterweight -80 kg
César Ferreras VEN WRE 1960 2–0–0 1959 Caracas WRE gold: freestyle light-heavyweight -87 kg; 1962 Kingston WRE gold: freestyle light-heavyweight -97 kg
Andrea Ferris PAN ATH 2012 0–1–1 2010 Mayagüez ATH silver: 800 m; 2018 Barranquilla ATH bronze: 3000 m steeplechase
Gregorio Fiallo CUB SWI 1968 0–0–2 1970 Panamá SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Eliane Fierro MEX SAI 1988 0–0–1 1998 Maracaibo SAI bronze: Laser Radial
Alfredo Figueredo CUB VOL 1972—1976 2–0–0 1974 Santo Domingo VOL gold; 1978 Medellín VOL gold
Ángela Figueroa COL ATH 2012 1–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 3000 m steeplechase; 2014 Veracruz ATH gold: 3000 m steeplechase
Carlos Figueroa ESA JUD 2012 0–0–1 2010 Mayagüez JUD bronze: half-lightweight -66 kg
James Figueroa PUR BSB 1988—1992 0–1–0 1990 Ciudad de México BSB silver
José Figueroa PUR JUD 1996—2000 1–1–1 1993 Ponce JUD gold: half-middleweight -78 kg; 1998 Maracaibo JUD bronze: half-middleweight -81 kg; 2002 San Salvador JUD silver: middleweight -90 kg
José Manuel Figueroa PUR WLT 1968 1–2–0 1959 Caracas WLT silver: middleweight -75 kg; 1962 Kingston WLT silver: middleweight -75 kg; 1966 San Juan WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg
José Ricardo Figueroa CUB MOP 2016 1–2–1 2014 Veracruz MOP gold: mixed relay, silver: individual and relay; 2018 Barranquilla MOP bronze: mixed relay
Óscar Figueroa COL WLT 2004—2016 1–1–1 2006 Cartagena de Indias WLT featherweight -62 kg gold: snatch, silver: total, bronze: clean & jerk
Pablo Figueroa PUR JUD 2008 0–1–1 2010 Mayagüez JUD silver: heavyweight +100 kg, bronze: team
Quique Figueroa PUR SAI 1988—2004 6–0–0 1986 Santiago de los Caballeros SAI gold: Hobie Cat; 1993 Ponce SAI gold: Hobie Cat; 1998 Maracaibo SAI gold: Hobie Cat; 2002 San Salvador SAI gold: Hobie Cat; 2006 Cartagena de Indias SAI gold: Hobie Cat; 2010 Mayagüez SAI gold: Hobie Cat
Yusleidy Figueroa VEN WLT 2016 0–0–3 2014 Veracruz WLT lightweight -58 kg bronze: snatch and clean & jerk; 2018 Barranquilla WLT bronze: middleweight -63 kg clean & jerk
Enrique Figuerola CUB ATH 1960—1968 1–0–2 1966 San Juan ATH gold: 100 m, bronze: 200 m and 4×100 m relay
Veronica Findlay JAM ATH 1984 0–1–0 1982 La Habana ATH silver: 4×100 m relay
Cristina Fink-Sisniega MEX ATH 1988—1992 0–1–1 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: high jump; 1990 Ciudad de México ATH bronze: high jump
Paul Fisher BER SAI 1992 0–0–1 1990 Ciudad de México SAI bronze: J-24
Rudymar Fleming VEN JUD 2004 1–0–0 2002 San Salvador JUD gold: lightweight -57 kg
Chris Flook BER SWI 1992 0–1–1 1993 Ponce SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Yamila Flor CUB SOF 2000 1–0–0 1998 Maracaibo SOF gold
Ariel Flores MEX SHO 2008 1–0–1 2006 Cartagena de Indias SHO bronze: skeet; 2010 Mayagüez SHO gold: skeet team
Brenda Flores MEX ATH 2016 2–0–1 2014 Veracruz ATH gold: 5000 m and 10000 m; 2018 Barranquilla ATH bronze: 5000 m
Carlos Julio Flores VEN SAI 2004—2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias SAI silver: Mistral
Carmelo Flores PUR WRE 1984 0–1–0 1982 La Habana WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Daniel Flores VEN SAI 2012—2016 0–1–4 2002 San Salvador SAI bronze: Mistral; 2006 Cartagena de Indias SAI bronze: Mistral; 2010 Mayagüez SAI silver: Mistral; 2014 Veracruz SAI bronze: RS:X; 2018 Barranquilla SAI bronze: RS:X
Doroteo Flores GUA ATH 1952 4–3–1 1946 Barranquilla ATH gold: 10000 m and half-marathon, bronze: 5000 m; 1950 Ciudad de Guatemala ATH silver: 5000 m and half-marathon; 1954 Ciudad de México ATH gold: 5000 m and half-marathon, silver: 10000 m
Galdino Flores MEX ATH 1968 0–0–1 1970 Panamá ATH bronze: long jump
Juan Flores MEX WRE 1960 2–0–1 1959 Caracas WRE gold: freestyle middleweight -79 kg; 1962 Kingston WRE gold: freestyle welterweight -78 kg; 1982 La Habana WRE bronze: Greco-Roman middleweight -82 kg
Rodolfo Flores MEX SHO 1956 0–1–1 1954 Ciudad de México SHO silver: 50 m free pistol; 1959 Caracas SHO bronze: 25 m center fire pistol
María Flores-Wurmser GUA GYM 1988 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros GYM bronze: uneven bars
Lina Flórez COL ATH 2012 1–1–0 2014 Veracruz ATH gold: 100 m hurdles, silver: 4×100 m relay
Andrey Fonseca CRC MTB 2016 0–0–1 2014 Veracruz CYC bronze: mountain biking
Luis Fonseca VEN ATH 2004—2008 0–1–0 2002 San Salvador ATH silver: marathon
Mabel Fonseca PUR WRE 2004 1–1–0 2002 San Salvador WRE gold: freestyle middleweight -63 kg; 2006 Cartagena de Indias WRE silver: freestyle welterweight -59 kg
Ramón Fonst CUB COC/FEN 1900—1946 6–1–0 1926 Ciudad de México FEN gold: foil, épée, and sabre; 1930 La Habana FEN gold: foil and épée; 1938 Panamá FEN gold: épée team, silver: foil team
Marlene Font CUB FEN 1976—1980 1–1–0 1978 Medellín FEN gold: foil team, silver: foil
Clifton Forbes JAM ATH 1968 1–0–0 1966 San Juan ATH gold: 4×400 m relay
Shashalee Forbes JAM ATH 2016 1–0–0 2018 Barranquilla ATH gold: 200 metres
Enrico Forcella VEN SHO 1960—1968 4–0–1 1959 Caracas SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, 50 m small-bore rifle prone, and 50 m small-bore rifle 3 positions; 1962 Kingston SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match; 1966 San Juan SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone English match
Reggie Ford GUY BOX 1972 0–0–1 1974 Santo Domingo BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Yirisleydi Ford CUB ATH 2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: hammer throw
Barry Forde BAR CTR 2004 1–0–0 1998 Maracaibo CYC gold: sprint
Elvis Forde BAR ATH 1984—1988 0–0–2 1986 Santiago de los Caballeros ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Gillian Forde TTO ATH 1984 1–0–0 1982 La Habana ATH gold: 4×100 m relay
Juan Pablo Forero COL CTR 2008 1–2–0 2002 San Salvador CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 4000 m pursuit individual and madison
Erick Fornaris CUB DIV 2000—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias DIV gold: 1 m springboard
Enrique Fortes CUB VOL 1972 2–0–0 1966 San Juan VOL gold; 1970 Panamá VOL gold
Ana Fortín HON SWI 1988—1992 0–2–0 1990 Ciudad de México SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Claudia Fortín HON SWI 1992 1–1–1 1990 Ciudad de México SWI bronze: 400 m medley; 1993 Ponce SWI gold: 200 m medley, silver: 400 m medley
Rafael Fortún CUB ATH 1948—1952 5–3–0 1946 Barranquilla ATH gold: 100 m and 200 m, silver: 4×100 m relay; 1950 Ciudad de Guatemala ATH gold: 100 m and 4×100 m relay, silver: 200 m; 1954 Ciudad de México ATH gold: 100 m, silver: 4×100 m relay
Álvaro Fortuny GUA SWI 2000—2004 0–1–2 1998 Maracaibo SWI bronze: 100 m breaststroke; 2002 San Salvador SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Brigitte Foster-Hylton JAM ATH 2000—2012 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: 4×100 m relay
Allodin Fothergill JAM ATH 2008 1–0–1 2010 Mayagüez ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Raúl Foullón MEX JUD 1972 0–0–1 1974 Santo Domingo JUD bronze: lightweight -71 kg
Ángel Fournier CUB ROW 2008—2016 6–0–0 2014 Veracruz ROW gold: single sculls, double sculls, and quadruple sculls; 2018 Barranquilla ROW gold: single sculls, double sculls, and coxless pairs
Javier Fragoso MEX FTB 1964 0–1–0 1962 Kingston FTB silver
Lester Francel COL WLT 1972 0–2–0 1974 Santo Domingo WLT flyweight -52 kg silver: total and clean & jerk
Juan Franceschi PUR ATH 1968 1–0–1 1966 San Juan ATH gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Alleyne Francique GRN ATH 1996—2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 400 m
Amadeo Francis PUR ATH 1952—1956 0–1–1 1954 Ciudad de México ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m hurdles
Michael Francis PUR ATH 1992 0–1–0 1993 Ponce ATH silver: long jump
Mirka Francis CUB VOL 1996—2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Andrés Franco CUB JUD 1992 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros JUD gold: middleweight -86 kg; 1990 Ciudad de México JUD gold: middleweight -86 kg
María Gabriela Franco VEN SHO 2000 0–1–0 1998 Maracaibo SHO silver: 10 m air pistol
Procopio Franco MEX ATH 2004—2008 2–0–0 2002 San Salvador ATH gold: marathon; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: marathon
Jean-Marie François VEN SWI 1980—1984 2–1–2 1982 La Habana SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m medley, bronze: 100 m freestyle and 200 m medley
Arnold Franqui PUR WLT 1992 0–0–5 1990 Ciudad de México WLT bronze: middleweight -75 kg snatch; 1993 Ponce WLT bronze: middleweight -76 kg snatch; 1998 Maracaibo WLT middleweight -77 kg bronze: total, snatch, and clean & jerk
Brett Fraser CAY SWI 2008—2012 0–2–0 2010 Mayagüez SWI silver: 200 m freestyle and 200 m backstroke
Shaune Fraser CAY SWI 2004—2012 2–2–1 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 200 m freestyle, silver: 100 m freestyle and 200 m medley; 2010 Mayagüez SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Mike Fray JAM ATH 1968—1972 1–0–1 1966 San Juan ATH gold: 4×100 m relay; 1970 Panamá ATH bronze: 100 m
Priscilla Frederick ANT ATH 2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: high jump
David Freeman PUR ATH 2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 1500 m
Chesen Frey ISV CYC 1992 1–0–0 2002 San Salvador CYC gold: scratch race
Jorge Frías MEX WRE 1976—1980 1–0–0 1978 Medellín WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Virgilio Frias DOM BOX 1984 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros BOX bronze: heavyweight +91 kg
Giovanni Frigo VEN SWI 1984 4–0–1 1982 La Habana SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay; 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke
Severo Frómeta CUB HOK 1980 1–0–0 1982 La Habana HOK gold
Jaime Frontera PUR BAS 1964—1968 2–0–0 1962 Kingston BAS gold; 1966 San Juan BAS gold
Hortensio Fucil VEN ATH 1964 0–1–0 1962 Kingston ATH silver: 400 m
Denisse Fuenmayor VEN SOF 2008 3–0–0 2002 San Salvador SOF gold; 2006 Cartagena de Indias SOF gold; 2010 Mayagüez SOF gold
Johana Fuenmayor VEN FEN 2012 3–0–2 1998 Maracaibo FEN bronze: foil team; 2002 San Salvador FEN gold: foil team; 2006 Cartagena de Indias FEN gold: foil team, bronze: foil; 2010 Mayagüez FEN gold: foil team
Manuel Fuenmayor VEN ATH 2004 1–0–0 2002 San Salvador ATH gold: javelin throw
Alejandra Fuentes VEN DIV 2000 0–2–0 2006 Cartagena de Indias DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard
Humberto Fuentes VEN WLT 1980—1992 4–3–2 1986 Santiago de los Caballeros WLT flyweight -52 kg gold: total and clean & jerk, silver: snatch; 1990 Ciudad de México WLT flyweight -52 kg gold: total and snatch, silver: clean & jerk; 1993 Ponce WLT flyweight -54 kg silver: snatch, bronze: total and clean & jerk
José Fuentes PUR JUD 1984 0–2–0 1982 La Habana JUD silver: middleweight -86 kg and open
José Luis Fuentes VEN GYM 2008 2–5–3 2002 San Salvador GYM gold: horizontal bar and pommelled horse, silver: parallel bars and team, bronze: all-around; 2006 Cartagena de Indias GYM silver: parallel bars and horizontal bar; 2010 Mayagüez GYM bronze: horizontal bar and parallel bars; 2014 Veracruz GYM silver: pommelled horse
Luis Fuentes GUA WRE 1972 0–0–1 1970 Panamá WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Rosa Fuentes MEX SWI 1984 1–0–0 1982 La Habana SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Savatheda Fynes BAH ATH 1996—2000 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 4×100 m relay
Natalia Gaitán COL FTB 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Gabriela Gaja MEX SWI 1992 2–0–0 1990 Ciudad de México SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Justo Galaviz VEN CYC 1976 0–2–2 1978 Medellín CYC silver: road time trial team; 1982 La Habana CYC bronze: road time trial team; 1986 Santiago de los Caballeros CYC silver: 4000 m pursuit individual, bronze: 4000 m pursuit team
José Jaime Galeano COL CTR 1968—1976 2–1–0 1970 Panamá CYC gold: 4000 m pursuit team and road race; 1974 Santo Domingo CYC silver: 4000 m pursuit team
Aarón Galindo MEX FTB 2004 0–1–0 2002 San Salvador FTB silver
Julio César Galofre COL SWI 2008 1–0–5 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 200 m butterfly and 4×200 m freestyle relay; 2010 Mayagüez SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
José David Galván MEX ATH 2000—2008 1–0–1 2002 San Salvador ATH bronze: 5000 m; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 10000 m
Sandra Galvis COL ATH 2016 1–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: 20 km walk
Pedro José Gamarro VEN BOX 1976 1–0–0 1974 Santo Domingo BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Yuriorkis Gamboa CUB BOX 2004 0–0–1 2006 Cartagena de Indias BOX bronze: featherweight -57 kg
Elisbet Gámez CUB SWI 2014—2016 0–1–2 2014 Veracruz SWI bronze: 200 m freestyle; 2018 Barranquilla SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Rafael Gandarillas PUR SWI 1984 0–3–1 1982 La Habana SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1986 Santiago de los Caballeros WAP silver; 1993 Ponce WAP bronze; 1998 Maracaibo WAP silver
Adrián Gandía PUR JUD 2014 0–1–0 2018 Barranquilla JUD silver: half-middleweight -81 kg
Arialis Gandulla CUB ATH 2016 0–0–1 2014 Veracruz ATH bronze: 4×100 m relay
Rita Garay PUR SWI 1988—1992 3–4–2 1986 Santiago de los Caballeros SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1990 Ciudad de México SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Jorge Garbey CUB VOL 1980 1–0–0 1974 Santo Domingo VOL gold
Marcia Garbey CUB ATH 1968—1972 2–1–1 1966 San Juan ATH bronze: long jump; 1970 Panamá ATH gold: long jump, silver: pentathlon; 1974 Santo Domingo ATH gold: long jump
Rolando Garbey CUB BOX 1968—1976 2–0–0 1970 Panamá BOX gold: light-middleweight -71 kg; 1974 Santo Domingo BOX gold: light-middleweight -71 kg
José Garcés MEX WLT 1984 0–3–0 1982 La Habana WLT middle-heavyweight -90 kg silver: total, snatch, and clean & jerk
Antonio Garcés CUB FTB 1976 1–0–0 1970 Panamá FTB gold
Carlos Garcés MEX ATH/FTB 1924—1928 1–0–0 1926 Ciudad de México ATH gold: 4×400 m relay
Víctor Garcés MEX SHO 1984 2–4–4 1978 Medellín SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1982 La Habana SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle standing; 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: 50 m small-bore rifle standing, silver: 10 m air rifle, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 10 m air rifle team; 1990 Ciudad de México SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Alberto García Aspe (DNS) MEX FTB 1996 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros FTB bronze
Alberto García MEX SWI 1972 1–0–0 1974 Santo Domingo SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Alfonso García MEX ATH 1928 1–0–0 1926 Ciudad de México ATH gold: 4×400 m relay
Álvaro García MEX SHO 1936 2–1–0 1935 San Salvador SHO gold: 300 m military rifle 3 positions team; 1938 Panamá SHO gold: 300 m military rifle 3 positions team, silver: 300 m military rifle 3 positions
Ana María García CUB VOL 1976—1980 2–0–0 1978 Medellín VOL gold; 1986 Santiago de los Caballeros VOL gold
Ángel García CUB ATH 1948—1952 1–2–1 1946 Barranquilla ATH silver: 4×400 m relay; 1950 Ciudad de Guatemala ATH silver: 4×400 m relay; 1954 Ciudad de México ATH gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Anier García CUB ATH 1996—2004 1–0–0 1998 Maracaibo ATH gold: 110 m hurdles
Antonio García MEX SHO 1936 3–1–0 1935 San Salvador SHO gold: 300 m military rifle 3 positions team, silver: 300 m military rifle 3 positions; 1938 Panamá SHO gold: 300 m military rifle 3 positions and 300 m military rifle 3 positions team
Arturo García MEX CTR 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México CYC gold: 4000 m pursuit team
Blanca García MEX VOL 1968 1–3–0 1966 San Juan VOL silver; 1970 Panamá VOL gold; 1974 Santo Domingo VOL silver; 1986 Santiago de los Caballeros VOL silver
Casimiro García CUB BAS 1948—1952 0–0–1 1950 Ciudad de Guatemala BAS bronze
Daniel García MEX ATH 1992—2000 2–0–0 1993 Ponce ATH gold: 20 km walk; 1998 Maracaibo ATH gold: 20 km walk
Danielys García VEN CYC 2008—2012 3–0–1 2006 Cartagena de Indias CYC bronze: road race; 2010 Mayagüez CYC gold: points race, 3000 m pursuit individual, and road time trial
Diana García COL CTR 2012 2–8–3 2002 San Salvador CYC silver: keirin, bronze: 500 m time trial and sprint; 2006 Cartagena de Indias CYC gold: 500 m time trial, silver: sprint and keirin; 2010 Mayagüez CYC gold: scratch race, silver: 500 m time trial, sprint, keirin, and team sprint, bronze: road race; 2014 Veracruz CYC silver: sprint
Diego García MEX SHO 1984 5–0–0 1982 La Habana SHO gold: trap team; 1990 Ciudad de México SHO gold: trap team; 1993 Ponce SHO gold: trap team and double trap team; 1998 Maracaibo SHO gold: trap team
Efraín García PUR BSB 1988—1992 0–1–1 1990 Ciudad de México BSB silver; 1993 Ponce BSB bronze
Elsa García MEX GYM 2012 2–2–0 2002 San Salvador GYM gold: all-around and team, silver: floor and balance beam
Ernesto García CUB WAP 1992 1–0–0 1998 Maracaibo WAP gold
Evelyn García ESA CTR/CYC 2004—2012 0–2–4 2002 San Salvador CYC silver: points race, bronze: scratch race, 3000 m pursuit individual, and road time trial; 2010 Mayagüez CYC silver: road time trial, bronze: 3000 m pursuit individual
Fausto García MEX BOX 1984 0–1–0 1974 Santo Domingo BOX silver: light-flyweight -48 kg
Francisco García MEX WAP 1968—1976 1–2–0 1966 San Juan WAP silver; 1970 Panamá WAP silver; 2002 San Salvador WAP gold
Gilberto García DOM JUD 1988—1992 0–1–0 1990 Ciudad de México JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Guillermo García MEX SWI 1972—1976 6–1–0 1970 Panamá SWI gold: 1500 m freestyle; 1974 Santo Domingo SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Gustavo García COL SHO 1984 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros SHO bronze: trap team
Hanser García CUB SWI 2012 1–0–1 2014 Veracruz SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle
Héctor García DOM BOX 2016 0–1–0 2014 Veracruz BOX silver: bantamweight -56 kg
Hermenegildo García CUB FEN 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México FEN gold: foil team
Iván García CUB ATH 1996—2000 2–1–1 1993 Ponce ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m; 1998 Maracaibo ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Iván García MEX DIV 2010—2016 4–0–0 2010 Mayagüez DIV gold: synchronized platform; 2014 Veracruz DIV gold: platform; 2018 Barranquilla DIV gold: platform and synchronized platform
Jessica García PUR JUD 2004 1–3–1 1998 Maracaibo JUD silver: half-middleweight -63 kg; 2002 San Salvador JUD bronze: lightweight -57 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD silver: half-middleweight -63 kg; 2010 Mayagüez JUD gold: half-middleweight -63 kg, silver: team
Jesús García MEX BAS 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo BAS bronze
Jhon García COL CTR/CYC 1996—2000 1–1–0 1998 Maracaibo CYC gold: madison; 2006 Cartagena de Indias CYC silver: road race
Jorge García CUB CAN 2008—2016 3–2–0 2006 Cartagena de Indias CAN gold: K2 1000 m and K4 500 m; 2014 Veracruz CAN gold: K2 1000 m, silver: K1 1000 m and K4 1000 m
José Amado García GUA ATH 2004—2016 1–1–0 2010 Mayagüez ATH gold: marathon; 2014 Veracruz ATH silver: marathon
José Luis García GUA WRE 1968 0–0–2 1954 Ciudad de México WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg; 1959 Caracas WRE bronze: freestyle lightweight -67 kg
Juan García CUB ATH 1968 2–0–0 1970 Panamá ATH gold: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Juan Manuel García MEX WAP 1968—1976 0–3–0 1970 Panamá WAP silver; 1974 Santo Domingo WAP silver; 1978 Medellín WAP silver
Juan Pablo García MEX FTB 2004 0–1–0 2002 San Salvador FTB silver
Kriscia García ESA ATH 1984—1988 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: marathon
Luis García VEN FEN 1960—1968 0–2–1 1962 Kingston FEN silver: foil and épée team; 1966 San Juan FEN bronze: foil team
Luis García DOM WLT 2016 0–3–0 2014 Veracruz WLT bantamweight -56 kg silver: snatch and clean & jerk; 2018 Barranquilla WLT silver: bantamweight -56 kg clean & jerk
Luis Alberto García VEN TKW 2004 1–1–1 1998 Maracaibo TKW gold: flyweight -58 kg; 2002 San Salvador TKW silver: bantamweight -62 kg; 2006 Cartagena de Indias TKW bronze: lightweight -72 kg
Luis Fernando García GUA ATH 1996—2008 0–1–1 2002 San Salvador ATH silver: 20 km walk; 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 20 km walk
Luis Miguel García MEX ROW 1988—1992 3–6–0 1986 Santiago de los Caballeros ROW gold: lightweight double sculls, silver: coxless fours; 1990 Ciudad de México ROW gold: lightweight single sculls and eights, silver: coxless fours; 1993 Ponce ROW silver: single sculls, double sculls, coxless fours, and eights
Magalys García CUB ATH 1996—2000 2–1–0 1990 Ciudad de México ATH silver: heptathlon; 1993 Ponce ATH gold: heptathlon; 1998 Maracaibo ATH gold: heptathlon
María García DOM JUD 2008—2012 0–3–2 2006 Cartagena de Indias JUD silver: half-lightweight -52 kg and team; 2010 Mayagüez JUD bronze: half-lightweight -52 kg; 2014 Veracruz JUD silver: half-lightweight -52 kg, bronze: team
María Esther García CUB FEN 1972—1980 3–0–0 1970 Panamá FEN gold: foil team; 1978 Medellín FEN gold: foil team; 1982 La Habana FEN gold: foil team
Martha García MEX ROW 1992—2004 7–1–0 1986 Santiago de los Caballeros ROW gold: single sculls and double sculls; 1990 Ciudad de México ROW gold: single sculls, double sculls, and quadruple sculls; 1993 Ponce ROW gold: single sculls and double sculls, silver: quadruple sculls
Mayra Aide García MEX BVO 2004—2008 2–0–0 2002 San Salvador BVO gold; 2010 Mayagüez BVO gold
Miguel García CUB WAP 1968 2–0–0 1966 San Juan WAP gold; 1970 Panamá WAP gold
Mirayda García CUB FEN 1996—2000 3–0–0 1990 Ciudad de México FEN gold: foil team; 1998 Maracaibo FEN gold: épée and épée team
Óscar García CUB FEN 1992—2000 3–1–0 1990 Ciudad de México FEN gold: foil team, silver: foil; 1993 Ponce FEN gold: foil team; 1998 Maracaibo FEN gold: foil team
Osvaldo García CUB WAP 1968—1976 4–0–0 1970 Panamá WAP gold; 1974 Santo Domingo WAP gold; 1978 Medellín WAP gold; 1993 Ponce WAP gold
Pablo García CUB BAS 1968 0–1–1 1966 San Juan BAS bronze; 1970 Panamá BAS silver
Patricia García MEX GYM 1972—1976 0–1–0 1974 Santo Domingo GYM silver: team
Raúl García CUB BAS 1948—1952 0–0–1 1966 San Juan BAS bronze
Raúl García CUB HOK 1980 1–0–0 1982 La Habana HOK gold
Raúl García CUB SWI 1948 0–0–1 1946 Barranquilla SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Raúl García MEX WRE 1968—1972 0–3–0 1970 Panamá WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg; 1974 Santo Domingo WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg; 1978 Medellín WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Ricardo García MEX CYC 1952 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala CYC gold: road race and road race team
Rosibel García COL ATH 2008—2012 3–1–1 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 1500 m, silver: 800 m; 2010 Mayagüez ATH gold: 800 m and 1500 m; 2018 Barranquilla ATH bronze: 1500 m
Vanessa García PUR SWI 2004—2016 5–3–3 1998 Maracaibo SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley relay; 2010 Mayagüez SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2014 Veracruz SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Víctor García CUB VOL 1976—1980 1–0–0 1974 Santo Domingo VOL gold
Víctor García MEX WAP 1972 0–1–0 1974 Santo Domingo WAP silver
Wilfredo García CUB WRE 2000 1–0–0 1998 Maracaibo WRE gold: freestyle bantamweight -54 kg
Willis García VEN JUD 1992 0–1–0 1990 Ciudad de México JUD silver: flyweight -56 kg
Yohan García CUB SWI 2000 1–1–0 1998 Maracaibo SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Yonder García CUB VOL 2010—2016 0–0–1 2014 Veracruz VOL bronze
Yordanis García CUB ATH 2008—2016 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: decathlon
Yosenki García CUB VOL 2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Keith Gardner JAM
WIF
ATH 1956—1960 2–1–1 1954 Ciudad de México ATH gold: 4×100 m relay and 4×400 m relay, silver: 110 m hurdles, bronze: long jump
Luis Garrido PUR SHO 1988 2–1–3 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: trap team, bronze: trap; 1990 Ciudad de México SHO bronze: trap; 1993 Ponce SHO bronze: trap team; 2002 San Salvador SHO gold: trap, silver: trap team
Orlando Garrido CUB WLT 1948—1952 3–0–0 1946 Barranquilla WLT gold: middleweight -75 kg; 1950 Ciudad de Guatemala WLT gold: middleweight -165 pounds; 1954 Ciudad de México WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg
Juan de la Garza MEX ATH 1984 0–2–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: javelin throw; 1990 Ciudad de México ATH silver: javelin throw
Geandry Garzón CUB WRE 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias WRE gold: freestyle welterweight -66 kg
Idalmis Gato CUB VOL 1992—2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Ramón Gato CUB VOL 2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
César Gaudín PUR WLT 1972 0–1–6 1970 Panamá WLT middle-heavyweight -90 kg silver: press, bronze: total, snatch, and clean & jerk; 1974 Santo Domingo WLT middle-heavyweight -90 kg bronze: total, snatch, and clean & jerk
Raymond Gause PUR BAS 1988—1992 0–1–0 1990 Ciudad de México BAS silver
Fernando Gaviria COL CTR 2016 1–1–0 2014 Veracruz CYC gold: omnium, silver: road time trial
Juliana Gaviria COL CTR 2012—2016 0–1–1 2010 Mayagüez CYC silver: team sprint, bronze: sprint
Álvaro Gaxiola MEX DIV 1960—1968 1–1–1 1954 Ciudad de México DIV bronze: 3 m springboard; 1962 Kingston DIV gold: platform, silver: 3 m springboard
Hilda Gaxiola MEX BVO 2000—2004 1–1–0 1993 Ponce VOL silver; 2002 San Salvador BVO gold
Mabel Gay CUB ATH 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: triple jump
Lee Gentil PUR SAI 1968—1976 1–0–0 1966 San Juan SAI gold: Finn
Yanic Gentry MEX SAI 2016 0–1–0 2018 Barranquilla SAI silver: Laser
Christopher George TTO JUD 2016 0–0–1 2014 Veracruz JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
José Augusto Geraldino DOM JUD 1996—2000 0–1–0 1998 Maracaibo JUD silver: half-heavyweight -100 kg
José Vicbart Geraldino DOM JUD 2000—2004 2–1–1 1993 Ponce JUD silver: half-heavyweight -95 kg; 1998 Maracaibo JUD bronze: middleweight -86 kg; 2002 San Salvador gold: middleweight -86 kg and open
Roger Gibbon TTO CTR/CYC 1964—1968 3–1–0 1962 Kingston CYC gold: 1000 m time trial, silver: sprint; 1966 San Juan CYC gold: 1000 m time trial and sprint
Jesús Gil CUB FEN 1968—1972 0–1–1 1970 Panamá FEN silver: foil, bronze: foil team
Tomás Gil VEN CYC 2012 1–3–3 1998 Maracaibo CYC silver: 4000 m pursuit team; 2002 San Salvador CYC silver: 4000 m pursuit team, bronze: madison; 2006 Cartagena de Indias CYC silver: 4000 m pursuit team, bronze: 4000 m pursuit individual and road time trial; 2010 Mayagüez CYC gold: road time trial
Isis Giménez VEN FEN 2016 1–3–1 2014 Veracruz FEN silver: foil and foil team; 2018 Barranquilla FEN gold: sabre team, silver: foil team, bronze: foil
Gerard Giraldo COL ATH 2016 1–0–0 2018 Barranquilla ATH gold: 3000 m steeplechase
Jorge Giraldo COL GYM 2004—2012 8–3–3 2002 San Salvador GYM gold: all-around and parallel bars, silver: floor and horizontal bar; 2006 Cartagena de Indias GYM gold: horizontal bar and parallel bars, bronze: all-around and pommelled horse; 2010 Mayagüez GYM gold: all-around, horizontal bar, parallel bars, and rings, bronze: team; 2014 Veracruz GYM silver: team
Juan Diego Giraldo COL WRE 1996 0–1–1 1990 Mexico City WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg, bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
David Giralt, Sr. CUB ATH 1980 1–0–0 1978 Medellín ATH gold: long jump
Guillermo Giribaldi AHO FTB 1952 1–0–1 1946 Barranquilla FTB bronze; 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Carlos Girón MEX DIV 1972—1984 4–0–0 1974 Santo Domingo DIV gold: 3 m springboard and platform; 1978 Medellín DIV gold: 3 m springboard and platform
Ronald Girones CUB JUD 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias JUD gold: lightweight -73 kg
Hugo Gittens TTO WLT 1964—1968 0–0–1 1966 San Juan WLT bronze: lightweight -67.5 kg
María Elena Giusti VEN SWA 1988—1992 2–0–0 1990 Ciudad de México SYN gold: solo; 1993 Ponce SYN gold: solo
George Gleason ISV SWI 2000—2004 0–0–1 2002 San Salvador SWI bronze: 200 m medley
Desiree Glod VEN VOL 2008 0–1–0 2002 San Salvador VOL silver
Antonio Goeters MEX SAI 1996 0–0–1 2002 San Salvador SAI bronze: Laser
Luis Goicoechea VEN SWI 1976 1–0–2 1974 Santo Domingo SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Lacena Golding-Clarke JAM ATH 1996—2004 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: long jump
Gabriel Goldschmied MEX JUD 1964 2–0–0 1966 San Juan JUD gold: half-middleweight -78 kg; 1970 Panamá JUD gold: half-middleweight -78 kg
Salvador Goldschmied MEX JUD 1964 2–0–1 1966 San Juan JUD gold: open, bronze: half-heavyweight -95 kg; 1970 Panamá JUD gold: half-heavyweight -95 kg
Ralph Gomes GUY ATH 1960 1–1–1 1959 Caracas ATH gold: 800 m, bronze: 1500 m; 1962 Kingston ATH silver: 1500 m
Alejandro Gómez VEN SWI 2012 2–0–1 2010 Mayagüez SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2014 Veracruz SWI bronze: 1500 m freestyle
Álvaro Gómez COL SWI 1956 0–0–1 1959 Caracas SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ana Sofía Gómez GUA GYM 2010—2016 0–1–0 2014 Veracruz GYM silver: uneven bars
Andrés Gómez MEX BAS 1936 1–0–0 1935 San Salvador BAS gold
Carmen Gómez COL SWI 1968 0–1–0 1970 Panamá SWI silver: 4×100 m medley relay
Daniel Gómez MEX WAP 1968—1976 0–1–0 1970 Panamá WAP silver
Daniel Gómez MEX FEN 2012—2016 2–2–0 2010 Mayagüez FEN gold: foil, silver: foil team; 2014 Veracruz FEN gold: foil, silver: foil team
Delfín Gómez CUB SHO 1968 2–0–1 1966 San Juan SHO gold: skeet; 1970 Panamá SHO gold: skeet team, bronze: skeet
Eimey Gómez CUB FEN 2004 1–0–1 2006 Cartagena de Indias FEN gold: épée team, bronze: épée
Ernardo Gómez VEN VOL 2008 0–1–0 2010 Mayagüez VOL silver
Francis Gómez VEN JUD 1996 0–0–1 1990 Ciudad de México JUD bronze: middleweight -66 kg
Francisco Gómez CUB ATH 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo ATH bronze: long jump
Franklin Gómez PUR WRE 2012—2016 1–1–1 2010 Mayagüez WRE bronze: freestyle lightweight -60 kg; 2014 Veracruz WRE gold: freestyle welterweight -65 kg; 2018 Barranquilla WRE silver: freestyle middleweight -74 kg
Gerardo Gómez MEX ROW 2000 4–5–0 1993 Ponce ROW silver: quadruple sculls and eights; 1998 Maracaibo ROW gold: lightweight double sculls and lightweight coxless fours, silver: single sculls and eights; 2002 San Salvador ROW gold: coxless fours and eights, silver: quadruple sculls
Joaquín Gómez MEX ROW 1988—1992 6–0–0 1986 Santiago de los Caballeros ROW gold: coxless pairs, coxed pairs, and quadruple sculls; 1990 Ciudad de México ROW gold: single sculls, double sculls, and eights
Johana Gómez VEN SOF 2008 2–0–0 2006 Cartagena de Indias SOF gold; 2010 Mayagüez SOF gold
Jonathan Gómez COL SWI 2014—2016 1–0–0 2018 Barranquilla SWI gold: 200 m butterfly
José Gómez CUB BOX 1980 1–0–0 1978 Medellín BOX gold: middleweight -75 kg
José Gómez GUA SHO 1952 0–1–0 1959 Caracas SHO silver: 50 m+100 m small-bore rifle prone English match
José Gómez MEX ATH 1980—1984 0–0–1 1978 Medellín ATH bronze: 5000 m
Mario Gómez MEX ATH 1928 2–1–1 1926 Ciudad de México ATH gold: 200 m and 4×100 m relay; 1930 La Habana ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Pedro Gómez DOM BSB 1984 1–0–0 1982 La Habana BSB gold
Rafael Gómez CUB WRE 1980 3–0–0 1978 Medellín WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1982 La Habana WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg; 1986 Santiago de los Caballeros WRE gold: freestyle super-heavyweight -130 kg
Rodolfo Gómez MEX ATH 1976—1984 2–0–0 1978 Medellín ATH gold: 5000 m and 10000 m
Román Gómez MEX FEN 1968 0–3–1 1966 San Juan FEN bronze: sabre team; 1970 Panamá FEN silver: foil team, sabre, and sabre team
Ronny Gómez CRC JUD 1996 0–0–1 1993 Ponce JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Roxana Gómez CUB ATH 2016 1–0–0 2018 Barranquilla ATH gold: 4×400 m relay
Rubén Darío Gómez COL CYC 1960—1964 0–1–1 1962 Kingston CYC silver: road race team, bronze: road race
Wilfredo Gómez PUR BOX 1972 1–0–0 1974 Santo Domingo BOX gold: bantamweight -54 kg
Iván Gomina COL SWI 1968 0–0–1 1970 Panamá WAP bronze
Compton Gonsalves TTO CTR 1948 0–1–2 1946 Barranquilla CYC bronze: 4000 m pursuit team; 1950 Ciudad de Guatemala CYC silver: sprint, bronze: 1000 m time trial
William González Taborda COL FEN 1988 0–2–2 1990 Ciudad de México FEN bronze: épée team; 1993 Ponce FEN silver: épée team; 1998 Maracaibo FEN silver: épée team; 2002 San Salvador FEN bronze: épée team
Adolfo González MEX ARC 1984—1996 2–0–3 1986 Santiago de los Caballeros ARC gold: 70 m recurve and recurve team, bronze: 30 m recurve, 90 m recurve, and recurve double round
Alfonso González PAN WRE 1964 0–1–0 1970 Panamá WRE silver: freestyle super-heavyweight +100 kg
Alfredo González COL SHO 1976—1988 2–5–3 1974 Santo Domingo SHO gold: 25 m rapid-fire pistol, silver: 25 m rapid-fire pistol team; 1978 Medellín SHO gold: 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol and 25 m center fire pistol team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 25 m rapid-fire pistol and 25 m rapid-fire pistol team; 1990 Ciudad de México SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol; 1993 Ponce SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team
Ana María González CUB SWI 2000 4–2–0 1993 Ponce SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke; 1998 Maracaibo SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke
Andrés González CUB GYM 1964 2–4–1 1970 Panamá GYM gold: rings and team, silver: all-around, floor, parallel bars, and pommelled horse, bronze: horse vault
Andy González CUB ATH 2008—2012 3–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 800 m; 2014 Veracruz ATH gold: 800 m and 1500 m
Angie González VEN CTR/CYC 2008—2016 4–1–1 2010 Mayagüez CYC gold: omnium, team sprint, and road race, silver: scratch race; 2014 Veracruz CYC gold: scratch race, bronze: omnium
Carlos González MEX BOX 1980 0–0–1 1978 Medellín BOX bronze: featherweight -57 kg
Domingo González MEX CYC 1996 1–1–1 1993 Ponce CYC silver: road time trial team; 2002 San Salvador CYC gold: road time trial, bronze: road race
Driulys González CUB JUD 1992—2008 4–1–0 1990 Ciudad de México JUD silver: half-middleweight -61 kg; 1993 Ponce JUD gold: lightweight -56 kg; 1998 Maracaibo JUD gold: lightweight -57 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD gold: half-middleweight -63 kg and team
Eduardo González PUR SWI 1996 0–0–1 1998 Maracaibo SWI bronze: 4×100 m medley relay
Emeterio González CUB ATH 1996—2000 1–0–1 1993 Ponce ATH bronze: javelin throw; 1998 Maracaibo ATH gold: javelin throw
Enrique González MEX EQU 2008 0–3–0 2002 San Salvador EQU silver: jumping individual final and jumping team; 2010 Mayagüez EQU silver: jumping team
Fernanda González MEX SWI 2008—2012 13–6–2 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay; 2010 Mayagüez SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 50 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 200 m medley and 4×100 m freestyle relay; 2014 Veracruz SWI gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m medley; 2018 Barranquilla SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley relay (mixed), silver: 50 m backstroke and 100 m backstroke
Francisco González MEX ATH 1948 1–1–0 1938 Panamá ATH silver: hammer throw; 1946 Barranquilla ATH gold: hammer throw
Freddy González VEN ATH 2004 0–2–0 1998 Maracaibo ATH silver: 5000 m; 2002 San Salvador ATH silver: 5000 m
Gerardo González COL SHO 1972 0–0–1 1974 Santo Domingo SHO bronze: skeet team
Gilberto González VEN TRI 2000—2004 2–0–1 1998 Maracaibo TRI gold: individual and team; 2002 San Salvador TRI bronze: individual
Heriberto González CUB FEN 1980 2–0–0 1978 Medellín FEN gold: foil and foil team
Iglandini González COL ATH 1996—2000 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: marathon
Jacinto González CUB BAS 1968 0–0–1 1966 San Juan BAS bronze
Javier González CUB WLT 1972—1976 3–0–0 1978 Medellín WLT super-heavyweight +110 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Jesús González MEX SWI 1996 0–1–0 1998 Maracaibo SWI silver: 4×100 m medley relay
Jhon González COL CTR 1992 0–0–1 1998 Maracaibo CYC bronze: keirin
Jonathan González PUR BOX 2008 1–0–0 2010 Mayagüez BOX gold: flyweight -51 kg
Jorge González PUR ATH 1984—1992 2–0–0 1982 La Habana ATH gold: marathon; 1990 Ciudad de México ATH gold: marathon
José González MEX EVE 1964 3–0–0 1954 Ciudad de México EQU gold: jumping individual, jumping individual final, and Three-Day Event team
José González MEX GYM 1968 0–1–0 1970 Panamá GYM silver: team
José González CUB SHO 1976 1–0–1 1974 Santo Domingo SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team; 1978 Medellín SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match team
José González MEX SHO 1968 0–3–0 1970 Panamá SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 300 m free rifle 3 positions team; 1974 Santo Domingo SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
José González PUR SHO 1968 0–0–1 2002 San Salvador SHO bronze: skeet team
Juana González DOM VOL 2004 1–1–0 1998 Maracaibo VOL silver; 2006 Cartagena de Indias VOL gold
Julio González CUB BOX 1992—1996 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BOX gold: featherweight -57 kg; 1990 Ciudad de México BOX gold: lightweight -60 kg
Laura González COL RGS 2016 1–0–0 2014 Veracruz RGS gold
Leyanet González CUB GYM 2004 3–6–1 1990 Ciudad de México GYM gold: team, silver: floor; 1993 Ponce GYM gold: team, silver: all-around and balance beam, bronze: floor; 1998 Maracaibo GYM gold: floor, silver: all-around, balance beam, and team
Luis González COL SWI 1948 2–0–1 1946 Barranquilla SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 1950 Ciudad de Guatemala SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Mailyn González CUB FEN 2008 1–1–0 2006 Cartagena de Indias FEN gold: sabre team, silver: sabre
María González PUR SOF 1996 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros SOF gold; 1993 Ponce SOF gold
Mariana González VEN FEN 2004—2008 6–1–1 1990 Ciudad de México FEN silver: foil team; 1998 Maracaibo FEN bronze: foil team; 2002 San Salvador FEN gold: foil and foil team; 2006 Cartagena de Indias FEN gold: foil and foil team; 2010 Mayagüez FEN gold: foil and foil team
Mario González MEX JUD 1992 1–1–0 1990 Ciudad de México JUD silver: lightweight -71 kg; 1993 Ponce JUD gold: lightweight -71 kg
Mario González CUB SWI 1992—1996 3–4–0 1990 Ciudad de México SWI silver: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 1993 Ponce SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m medley
Mauricio González MEX ATH 1988 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 5000 m
Mayra González CUB ROW 2000—2008 5–0–0 1990 Ciudad de México ROW gold: coxless pairs; 1993 Ponce ROW gold: coxless pairs; 1998 Maracaibo ROW gold: single sculls, double sculls, and quadruple sculls
Mayra Marcela González MEX ATH 2004 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 4×400 m relay
Misleydis González CUB ATH 2004—2012 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: shot put
Narciso González MEX BOX 1992 0–0–1 1990 Ciudad de México BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Norma González COL ATH 2000—2012 0–3–1 2002 San Salvador ATH silver: 200 m; 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 4×100 m relay; 2010 Mayagüez ATH silver: 4×400 m relay; 2014 Veracruz ATH bronze: 4×400 m relay
Radamés González CUB ATH 1980 0–2–0 1982 La Habana ATH silver: marathon; 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: marathon
Raúl González MEX ATH 1972—1984 1–3–0 1974 Santo Domingo ATH gold: 20 km walk; 1978 Medellín ATH silver: 20 km walk; 1982 La Habana ATH silver: 20 km walk and 50 km walk
Rodrigo González MEX SWI 1988—1992 6–0–3 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 200 m medley, bronze: 4×100 m medley relay; 1990 Ciudad de México SWI gold: 100 m freestyle, 200 m breaststroke, 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay
Rodrigo González MEX TRI 2016 3–0–0 2018 Barranquilla TRI gold: individual, mixed relay, and team
Santiago González MEX TEN 2016 3–2–0 2002 San Salvador TEN gold: doubles and team, silver: mixed doubles; 2014 Veracruz TEN gold: mixed doubles, silver: doubles
Sergio González CUB BVO 2016 2–0–0 2014 Veracruz BVO gold; 2018 Barranquilla BVO gold
Úrsula González MEX FEN 2012—2016 1–0–2 2010 Mayagüez FEN bronze: sabre and sabre team; 2014 Veracruz FEN gold: sabre team
Yoanka González CUB CTR/CYC 2000—2008 2–2–2 1993 Ponce CYC bronze: sprint; 1998 Maracaibo CYC silver: road race, bronze: 3000 m pursuit individual; 2006 Cartagena de Indias CYC gold: points race and road race, silver: 3000 m pursuit individual
Yumari González CUB CYC 2008—2012 3–5–0 1998 Maracaibo CYC gold: 500 m time trial, silver: sprint; 2006 Cartagena de Indias CYC gold: keirin, silver: points race, scratch race, and road race; 2014 Veracruz CYC gold: 3000 m pursuit team, silver: road race
Carlota Gooden PAN ATH 1960 2–0–0 1954 Ciudad de México ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Gary Goodner PUR SWI 1968 4–4–3 1966 San Juan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m butterfly and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 1970 Panamá SWI gold: 100 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle
Michael Goodner PUR SWI 1968 1–1–0 1970 Panamá SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Lalonde Gordon TTO ATH 2012—2016 0–0–1 2010 Mayagüez ATH bronze: 4×400 m relay
Leon Gordon JAM ATH 1996 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 4×100 m relay
Francis Gorrín VEN SHO 2004 0–1–1 2002 San Salvador SHO bronze: 25 m sporting pistol team; 2006 Cartagena de Indias SHO silver: 10 m air pistol team
Alfonso de Gortari MEX ATH 1928 1–0–0 1926 Ciudad de México ATH gold: long jump
Gretchen Gotay PUR SWI 2004 2–0–2 1998 Maracaibo SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2002 San Salvador SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 4×100 m medley relay
Lourdes Gourriel CUB BSB 1992 3–1–0 1982 La Habana BSB silver; 1986 Santiago de los Caballeros BSB gold; 1990 Ciudad de México BSB gold; 1993 Ponce BSB gold
Yulieski Gourriel CUB BSB 2004—2008 2–0–0 2006 Cartagena de Indias BSB gold; 2014 Veracruz BSB gold
Arlindo Gouveia VEN TKW 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México TKW gold: finweight -50 kg
Eduardo Graciano MEX CYC 1996 2–0–1 1990 Ciudad de México CYC gold: 4000 m pursuit individual and 4000 m pursuit team, bronze: 1000 m time trial
Gabriel Gracida MEX EDR 1932—1948 0–3–0 1938 Panamá EQU silver: dressage individual, dressage team, and Three-Day Event team
Winthrop Graham JAM ATH 1988—1996 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 400 m hurdles
Crisanto Grajales MEX TRI 2012—2016 6–2–0 2010 Mayagüez TRI gold: mixed relay, silver: individual; 2014 Veracruz TRI gold: individual, team, and mixed relay; 2018 Barranquilla TRI gold: team and mixed relay, silver: individual
Pedro Grajales COL ATH 1964—1968 0–1–0 1970 Panamá ATH silver: 4×100 m relay
Luis Grajeda MEX BAS 1964—1968 0–0–1 1962 Kingston BAS bronze
Ruth Grajeda MEX ATH 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 4×400 m relay
Warren Granados CRC FTB 2004 0–0–1 2002 San Salvador FTB bronze
Jorge Grau CUB SHO 2016 9–1–1 2014 Veracruz SHO gold: 50 m free pistol, 50 m free pistol team, 10 m air pistol, and 10 m air pistol team; 2018 Barranquilla SHO gold: 25 m standard pistol, 25 m standard pistol team, 10 m air pistol, 10 m air pistol team, and 10 m air pistol team, silver: 50 m free pistol team, bronze: 50 m free pistol
Alex Greaux PUR ATH 2004 3–1–0 2002 San Salvador ATH gold: 3000 m steeplechase,silver: 1500 m; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 3000 m steeplechase; 2010 Mayagüez ATH gold: 3000 m steeplechase
Kyle Greaux TTO ATH 2016 0–0–1 2018 Barranquilla ATH bronze: 200 m
Leford Green JAM ATH 2012 3–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay (ran in heats only); 2010 Mayagüez ATH gold: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Cejhae Greene ANT ATH 2016 0–0–1 2018 Barranquilla ATH bronze: 100 m
Debbie Greene BAH ATH 1984 0–1–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 4×100 m relay
Eric Greenwood CRC SWI 1988 0–0–1 1993 Ponce SWI bronze: 400 m medley
Elvis Gregory CUB FEN 1992—2000 6–0–0 1990 Ciudad de México FEN gold: foil and foil team; 1993 Ponce FEN gold: foil and foil team; 1998 Maracaibo FEN gold: foil and foil team
Eileen Grench PAN FEN 2016 1–1–1 2010 Mayagüez FEN bronze: sabre; 2014 Veracruz FEN gold: sabre; 2018 Barranquilla FEN silver: sabre
Adrian Griffith BAH ATH 2016 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 4×100 m relay
Charles Griffith VEN JUD 1988 0–2–2 1986 Santiago de los Caballeros JUD silver: half-middleweight -78 kg and open; 1990 Ciudad de México JUD bronze: middleweight -86 kg; 1993 Ponce JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
June Griffith GUY ATH 1984 1–0–0 1982 La Habana ATH gold: 400 m
Xiomara Griffith VEN JUD 1992—2000 2–0–0 1990 Ciudad de México JUD gold: half-middleweight -61 kg; 1993 Ponce JUD gold: half-middleweight -61 kg
Alfredo Grisi MEX FEN 1948 0–3–0 1926 Ciudad de México FEN silver: foil; 1930 La Habana FEN silver: foil team and épée team
Jesús Gruber VEN FEN 1960 2–0–0 1959 Caracas FEN gold: foil; 1970 Panamá FEN gold: foil team
Vicente de la Guardia CUB SAI 1980 1–0–0 1982 La Habana SAI gold: 470
Ricardo Guasch MEX EQU 1964—1968 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala EQU gold: jumping team; 1959 Caracas EQU gold: jumping team
Jorge Gudiño MEX BAS 1948 2–0–0 1946 Barranquilla BAS gold; 1950 Ciudad de Guatemala BAS gold
Enrique Guedes CUB SHO 1968 0–1–1 1970 Panamá SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match team, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match
Javier Guédez VEN JUD 2008—2012 3–1–0 2002 San Salvador JUD gold: flyweight -55 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 2010 Mayagüez JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 2014 Veracruz JUD silver: team
Germán Guenard PUR ATH 1960 0–0–2 1962 Kingston ATH bronze: 4×400 m relay; 1966 San Juan ATH bronze: 4×400 m relay
Carlos Guerra MEX VOL 2016 0–1–0 2002 San Salvador VOL silver
Jaime Guerra MEX EQU 1992—1996 1–0–1 1990 Ciudad de México EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual final
Javier Guerra MEX WAP 1976 0–3–0 1974 Santo Domingo WAP silver; 1978 Medellín WAP silver; 1982 La Habana WAP silver
José Antonio Guerra CUB DIV 2000—2012 2–0–0 2006 Cartagena de Indias DIV gold: 3 m springboard and platform
Lisandra Guerra CUB CTR 2008—2016 5–0–1 2006 Cartagena de Indias CYC gold: sprint, bronze: 500 m time trial; 2014 Veracruz CYC gold: 500 m time trial, sprint, keirin, and team sprint
Roberto Guerra CUB BOX 2000 1–0–0 1998 Maracaibo BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Orlando Guerreo DOM BSB 1984 1–0–0 1982 La Habana BSB gold
Alberto Guerrero PUR SHO 1952—1968 3–0–2 1950 Ciudad de Guatemala SHO gold: skeet team; 1954 Ciudad de México SHO bronze: 50 m free pistol; 1962 Kingston SHO gold: trap; 1966 San Juan SHO gold: trap team, bronze: trap
Arturo Guerrero MEX BAS 1968—1976 0–1–2 1966 San Juan BAS silver; 1974 Santo Domingo BAS bronze; 1982 La Habana BAS bronze
Belem Guerrero MEX CTR/CYC 1996—2004 1–3–3 1990 Ciudad de México CYC silver: points race; 1993 Ponce CYC bronze: points race and 3000 m pursuit individual; 2002 San Salvador CYC gold: points race, silver: scratch race and 3000 m pursuit individual, bronze: road race
Osleni Guerrero CUB BDM 2016 2–4–1 2014 Veracruz BDM gold: mixed doubles, silver: singles, bronze: team; 2018 Barranquilla BDM gold: mixed doubles, silver: singles, doubles, and team
Héctor Guerrero MEX BAS 1948—1952 1–0–0 1954 Ciudad de México BAS gold
Ana Guevara MEX ATH 2000—2004 4–2–0 1998 Maracaibo ATH silver: 400 m and 800 m; 2002 San Salvador ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Mavis Guilarte CUB VOL 1972—1980 1–1–0 1970 Panamá VOL silver; 1974 Santo Domingo VOL gold
Edgardo Guilbe PUR ATH 1988—1992 0–3–0 1990 Ciudad de México ATH silver: 200 m and 4×100 m relay; 1993 Ponce ATH silver: 4×100 m relay
Fred Guillermety PUR SHO 1960—1964 1–0–0 1962 Kingston SHO gold: club match team
Eva Gurrola MEX WLT 2016 0–1–1 2014 Veracruz WLT middleweight -63 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk
Augusto Gutiérrez VEN FEN 1952—1960 0–3–1 1954 Ciudad de México FEN bronze: foil team; 1959 Caracas FEN silver: sabre team; 1962 Kingston FEN silver: épée and épée team
Gustavo Gutiérrez VEN FEN 1952 0–2–1 1954 Ciudad de México FEN silver: épée team, bronze: foil team; 1959 Caracas FEN silver: épée team
Eddy Gutiérrez CUB ATH 1976 1–0–0 1974 Santo Domingo ATH gold: 4×400 m relay
Guillermo Gutiérrez MEX CYC 1984—1988 0–1–0 1990 Ciudad de México CYC silver: road time trial team
Ignacio Gutiérrez MEX SWI 1932 0–2–1 1930 La Habana SWI silver: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Juan Jesús Gutiérrez MEX ATH 1992 0–0–1 1993 Ponce ATH bronze: 400 m hurdles
Long Gutiérrez MEX SWI 2016 4–4–1 2014 Veracruz SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2018 Barranquilla SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, 4×100 m freestyle relay (mixed), and 4×100 m medley relay (mixed), silver: 200 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×200 m freestyle relay
Magdiel Gutiérrez NCA WRE 1992 0–0–2 1993 Ponce WRE bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg and Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Pascual Gutiérrez MEX ATH 1936 0–1–0 1935 San Salvador ATH silver: long jump
Rosa Gutiérrez MEX DIV 1948 1–0–1 1946 Barranquilla DIV gold: platform, bronze: 3 m springboard
Saúl Gutiérrez MEX TKW 2016 1–0–0 2014 Veracruz TKW gold: bantamweight -63 kg
Tomás Gutiérrez PUR BAS 1964—1968 1–0–0 1962 Kingston BAS gold
Tonatiuh Gutiérrez MEX SWI 1948—1952 4–3–0 1950 Ciudad de Guatemala SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle and 100 m backstroke; 1954 Ciudad de México SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 1500 m freestyle
Alfredo Guzmán MEX SWI 1960—1964 2–2–0 1959 Caracas SWI silver: 1500 m freestyle; 1962 Kingston SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m butterfly
Felipe Guzmán MEX WRE 1996 0–1–0 1993 Ponce WRE silver: freestyle welterweight -74 kg
Joan Guzmán DOM BOX 1996 1–0–0 1993 Ponce BOX gold: light-flyweight -48 kg
José Miguel Guzmán DOM WLT 1988 0–2–0 1982 La Habana WLT heavyweight I -100 kg silver: total and snatch
Luis Guzmán MEX WAP 1968 1–2–0 1962 Kingston WAP gold; 1966 San Juan WAP silver; 1970 Panamá WAP silver
Manuel Guzmán PUR SWI 1988—1992 2–5–1 1986 Santiago de los Caballeros SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m medley; 1990 Ciudad de México SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke, 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Raúl Guzmán MEX SWI 1960 1–2–1 1959 Caracas SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle and 400 m medley, bronze: 1500 m freestyle
Violeta Guzmán MEX ATH 2004 0–1–0 2002 San Salvador ATH silver: hammer throw
Wilfredo Guzmán PUR BOX 1976 0–0–1 1978 Medellín BOX bronze: welterweight -67 kg
Semoy Hackett TTO ATH 2008—2016 0–2–0 2018 Barranquilla ATH silver: 200 m and 4×100 m relay
Ernie Haisley JAM ATH 1956 0–0–1 1962 Kingston ATH bronze: high jump
Muhammad Halim ISV ATH 2012—2016 0–2–0 2010 Mayagüez ATH silver: long jump; 2014 Veracruz ATH silver: long jump
John Hamber ISV SAI 1968—1972 0–1–0 1966 San Juan SAI silver: Flying Dutchman
Steve Hanna BAH ATH 1984—1988 2–0–1 1978 Medellín ATH gold: triple jump; 1982 La Habana ATH gold: triple jump, bronze: long jump
Enrique Hannaberg COL SHO 1956 1–0–0 1959 Caracas SHO gold: 50 m free pistol
Margaret Harding PUR SWI 1964 5–2–1 1966 San Juan SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m medley, 400 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 200 m breaststroke, bronze: 100 m backstroke
Antonio Haro MEX FEN 1932—1952 9–3–0 1930 La Habana FEN gold: sabre team; 1935 San Salvador FEN gold: épée, sabre, foil team, épée team, and sabre team, silver: foil; 1938 Panamá FEN gold: sabre, foil team, and sabre team, silver: foil and épée team
Jacey Harper TTO ATH 2000 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 100 m
Tahesia Harrigan-Scott IVB ATH 2008—2016 2–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 100 m; 2010 Mayagüez ATH gold: 100 m
Yvonne Harrison PUR ATH 2004 1–0–0 2002 San Salvador ATH gold: 400 m hurdles
Jak Ali Harvey TUR ATH 2016 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 4×100 m relay (ran in heats only) (competed as Jacques Harvey for Jamaica)
Ergilio Hato AHO FTB 1952 1–0–1 1946 Barranquilla FTB bronze; 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Bobby Joe Hatton PUR BAS 2004 0–1–0 2002 San Salvador BAS silver
Joe Hatton PUR BAS 1968—1972 0–1–1 1970 Panamá BAS bronze; 1974 Santo Domingo BAS silver
Greg Haughton JAM ATH 1996—2000 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 4×400 m relay
Manuel Hawayek PUR SHO 1972—1984 3–0–4 1970 Panamá SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team; 1974 Santo Domingo SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match team; 1978 Medellín SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team; 1982 La Habana SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match team, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match
Terrence Haynes BAR SWI 2004—2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 4×100 m medley relay
Lynn Headley JAM ATH 1964 0–0–1 1962 Kingston ATH bronze: 4×100 m relay
Zurian Hechavarría CUB ATH 2016 1–0–2 2014 Veracruz ATH bronze: 400 m hurdles; 2018 Barranquilla ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m hurdles
Bárbara Hechevarría CUB ATH 1992—1996 3–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: discus throw; 1993 Ponce ATH gold: discus throw; 1998 Maracaibo ATH gold: discus throw
Cariola Hechevarría CUB BAS 1996—2000 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BAS gold
Idalia Hechevarría CUB ATH 1996 1–0–1 1998 Maracaibo ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Desmond Hector GUY ATH 1992 0–1–0 1993 Ponce ATH silver: 1500 m
Everardo Hegewisch MEX EQU 1988 1–0–1 1986 Santiago de los Caballeros EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual
Roberto Heinze Flamand MEX CAN 1992—1996 0–6–1 1990 Ciudad de México CAN silver: K2 500 m, bronze: K4 500 m; 1993 Ponce CAN silver: K1 500 m, K1 1000 m, K2 500 m, K4 200 m, and K4 500 m
Deon Hemmings JAM ATH 1992—2000 1–0–0 1998 Maracaibo ATH gold: 400 m hurdles
Diego Henao COL DIV 1964—1972 0–1–0 1966 San Juan DIV silver: platform
Diego Henao VEN SWI 1996 0–1–0 1993 Ponce SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Jorge Henao COL SHO 1972 0–1–1 1974 Santo Domingo SHO silver: 50 m free pistol, bronze: 50 m free pistol team
Jorge Henao VEN SWI 1984 1–0–2 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m freestyle relay
César Henderson DOM DIV 1984 0–0–1 1982 La Habana DIV bronze: platform
Inmara Henrríquez VEN WLT 2012 0–1–1 2010 Mayagüez WLT featherweight -53 kg silver: clean & jerk, bronze: total
Christopher Henry BAR BOX 1992 0–0–1 1993 Ponce BOX bronze: welterweight -67 kg
Dalia Henry CUB BAS 1992—2000 4–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BAS gold; 1990 Ciudad de México BAS gold; 1993 Ponce BAS gold; 1998 Maracaibo BAS gold
Eldred Henry IVB ATH 2016 0–0–1 2018 Barranquilla ATH bronze: shot put
Tabarie Henry ISV ATH 2008—2012 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 400 m
Roberto Heredero CUB CTR 1972 0–1–0 1970 Panamá CYC silver: 4000 m pursuit team
Benjamín Heredia DOM BSB 1992 0–0–1 1990 Ciudad de México BSB bronze
Enrique Heredia MEX CTR 1932 0–1–0 1938 Panamá CYC silver: sprint
Jackelina Heredia COL WLT 2012 2–2–1 2010 Mayagüez WLT lightweight -58 kg gold: total and clean & jerk, silver: snatch; 2018 Barranquilla WLT middleweight -63 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch
José Heredia CUB WLT 1992 3–0–0 1990 Ciudad de México WLT middle-heavyweight -90 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Rafael Heredia MEX BAS 1964—1968 0–1–1 1962 Kingston BAS bronze; 1966 San Juan BAS silver
Luis Hernández Cabrera CUB FTB 1980 2–0–0 1970 Panamá FTB gold; 1974 Santo Domingo FTB gold
Juan Hernández Olivera CUB WAP 1992 2–0–0 1990 Ciudad de México WAP gold; 1993 Ponce WAP gold
Juan Hernández Pérez CUB BOX 1980 2–0–0 1990 Ciudad de México BOX gold: welterweight -67 kg; 1993 Ponce BOX gold: welterweight -67 kg
Juan Hernández Silveira CUB WAP 1992 1–0–0 1993 Ponce WAP gold
Adalberto Hernández MEX BOX 1960 0–1–0 1959 Caracas BOX silver: lightweight -60 kg
Alberto Hernández CUB BSB 1992—1996 1–0–0 1993 Ponce BSB gold
Alejandro Hernández MEX TEN 1996—2000 1–1–0 1998 Maracaibo TEN gold: doubles, silver: team
Ana Hernández CUB BAS 1992 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BAS gold; 1990 Ciudad de México BAS gold
Ariel Hernández CUB BOX 1992—1996 2–0–0 1993 Ponce BOX gold: middleweight -75 kg; 1998 Maracaibo BOX gold: middleweight -75 kg
Bernardo Hernández MEX FTB 1968 1–0–0 2014 Veracruz FTB gold
Carlos Hernández CUB WLT 1996 3–0–0 1998 Maracaibo WLT middle-heavyweight -94 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Claudia Hernández MEX TEN 1988 2–0–1 1982 La Habana TEN gold: singles; 1986 Santiago de los Caballeros TEN gold: team, bronze: mixed doubles
Dhison Hernández VEN ROW 2008 0–1–2 2002 San Salvador ROW silver: coxless fours, bronze: double sculls; 2006 Cartagena de Indias ROW bronze: double sculls
Dolores Hernández MEX DIV 2016 3–0–0 2014 Veracruz DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and synchronized springboard
Dora Hernández MEX DIV 1968 0–2–0 1966 San Juan DIV silver: 3 m springboard and platform
Fernando Hernández MEX EQU 1968—1976 1–1–0 1959 Caracas EQU gold: jumping team, silver: jumping individual
Fredy Hernández COL ATH 2012 0–0–1 2002 San Salvador ATH bronze: 20 km walk
Glenhis Hernández CUB TKW 2012 0–2–0 2014 Veracruz TKW silver: middleweight -73 kg; 2018 Barranquilla TKW silver: middleweight -73 kg
Haydé Hernández CUB SOF 2000 2–0–1 1990 Ciudad de México SOF gold; 1993 Ponce SOF bronze; 1998 Maracaibo SOF gold
Igor Hernández VEN BVO 2012 1–1–0 2006 Cartagena de Indias BVO silver; 2010 Mayagüez BVO gold
Ihosvany Hernández CUB VOL 1992—2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Ingrid Hernández COL ATH 2012 0–0–1 2014 Veracruz ATH bronze: 20 km walk
Ismael Hernández MEX MOP 2016 2–0–0 2014 Veracruz MOP gold: individual and relay
Israel Hernández CUB JUD 1992—1996 3–0–0 1990 Ciudad de México JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 1993 Ponce JUD gold: half-lightweight -65 kg; 1998 Maracaibo JUD gold: lightweight -73 kg
Joaquín Hernández MEX FTB 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México FTB gold
Jorge Hernández CUB BOX 1976—1980 1–0–0 1974 Santo Domingo BOX gold: light-flyweight -48 kg
Jorge Hernández COL CTR 1968—1976 1–0–0 1970 Panamá CYC gold: 4000 m pursuit team
Julio Hernández COL ATH 1996 0–1–0 1993 Ponce ATH silver: marathon
Lázaro Hernández CUB HOK 1980 3–0–0 1982 La Habana HOK gold; 1986 Santiago de los Caballeros HOK gold; 1990 Ciudad de México HOK gold
Licet Hernández CUB ROW 2016 1–0–0 2014 Veracruz ROW gold: lightweight double sculls
Liosbel Hernández CUB ROW 2016 2–0–0 2014 Veracruz ROW gold: lightweight double sculls and lightweight coxless fours
Luis Hernández MEX ATH 1976 0–0–1 1978 Medellín ATH bronze: 10000 m
Marcos Hernández CUB SWI 2000—2004 1–2–1 1998 Maracaibo SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Margarita Hernández MEX ATH 2016 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: marathon
Mauricio Hernández MEX ATH 1988 0–1–0 1990 Ciudad de México ATH silver: 1500 m
Moisés Hernández DOM TKW 2016 1–0–1 2014 Veracruz TKW bronze: welterweight -80 kg; 2018 Barranquilla TKW gold: welterweight -80 kg
Orlando Hernández CUB BSB 1992 1–0–0 1993 Ponce BSB gold
Osvaldo Hernández CUB VOL 1992—2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Pedro Hernández CUB FEN 1976—1980 2–0–0 1978 Medellín FEN gold: foil team; 1982 La Habana FEN gold: foil team
Rafael Hernández MEX SWI 1964—1968 5–2–1 1966 San Juan SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 200 m medley, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 400 m medley and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Ramón Hernández CUB FEN 1976 1–0–0 1978 Medellín FEN gold: sabre team
Ramón Hernández PUR BVO 2004 1–1–0 1993 Ponce VOL silver; 2002 San Salvador BVO gold
Raúl Hernández CUB ROW 2016 2–0–0 2014 Veracruz ROW gold: lightweight double sculls and lightweight coxless fours
Regla Hernández CUB BAS 1992 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BAS gold; 1990 Ciudad de México BAS gold
Renata Hernández MEX CAN 1996 0–8–0 1990 Ciudad de México CAN silver: K1 500 m, K2 5000 m, and K4 500 m; 1993 Ponce CAN silver: K1 200 m, K1 500 m, K2 200 m, K4 200 m, and K4 500 m
Roberto Hernández CUB ATH 1992—1996 2–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 200 m and 400 m
Rodolfo Hernández MEX WRE 1996 0–1–2 1990 Mexico City WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg; 1993 Ponce WRE bronze: Greco-Roman welterweight -74 kg; 1998 Maracaibo WRE bronze: Greco-Roman middleweight -76 kg
Salvador Hernández MEX JUD 1988 0–1–1 1982 La Habana JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 1986 Santiago de los Caballeros JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Silvio Hernández MEX BAS 1936 3–0–0 1926 Ciudad de México BAS gold; 1930 La Habana BAS gold; 1935 San Salvador BAS gold
Stefany Hernández VEN BMX/CYC 2012—2016 0–2–0 2010 Mayagüez CYC silver: BMX; 2014 Veracruz CYC silver: BMX
Tirso Hernández MEX COM/SHO 1924—1951 1–0–0 1926 Ciudad de México SHO gold: 25 m rapid-fire pistol
Yislena Hernández CUB ROW 2016 1–1–0 2014 Veracruz ROW gold: lightweight double sculls; 2018 Barranquilla ROW silver: lightweight double sculls
Yoandry Hernández CUB WLT 2004—2008 3–0–0 2006 Cartagena de Indias WLT middle-heavyweight -94 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Yoel Hernández CUB ATH 2000—2004 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 110 m hurdles
Yoelmis Hernández CUB WLT 2012—2016 2–0–0 2014 Veracruz WLT light-heavyweight -85 kg gold: snatch and clean & jerk
Yoennis Hernández CUB ROW 2000—2008 4–0–0 1998 Maracaibo ROW gold: single sculls and coxless fours; 2006 Cartagena de Indias ROW gold: single sculls and double sculls
Alejandro Herrera CUB ATH 1980 0–0–1 1978 Medellín ATH bronze: triple jump
Armando Herrera MEX BAS 1960—1964 0–0–1 1962 Kingston BAS bronze
Armando Herrera CUB ATH 1976—1980 0–1–0 1974 Santo Domingo ATH silver: triple jump
Arquímedes Herrera VEN ATH 1964 1–1–1 1962 Kingston ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m, bronze: 100 m
César Herrera CUB ROW 1976—1980 1–0–0 1982 La Habana ROW gold: coxless fours
Grisel Herrera CUB BAS 1992—2000 1–0–0 1998 Maracaibo BAS gold
Héctor Herrera CUB ATH 1992 1–1–1 1990 Ciudad de México ATH bronze: 4×400 m relay; 1993 Ponce ATH gold: 4×400 m relay, silver: 800 m
Jorge Herrera PUR SWI 1992 2–2–1 1990 Ciudad de México SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
José Carlos Herrera MEX ATH 2012—2016 0–0–1 2014 Veracruz ATH bronze: 200 m
Julio César Herrera CUB CTR 2000—2004 2–2–2 1998 Maracaibo CYC gold: 1000 m time trial, silver: sprint, bronze: team sprint; 2006 Cartagena de Indias CYC gold: team sprint, silver: 1000 m time trial, bronze: sprint
Miriam Herrera CUB VOL 1972—1976 2–1–0 1970 Panamá VOL silver; 1974 Santo Domingo VOL gold; 1978 Medellín VOL gold
Ruperto Herrera CUB BAS 1968—1980 2–2–1 1966 San Juan BAS bronze; 1970 Panamá BAS silver; 1974 Santo Domingo BAS gold; 1978 Medellín BAS silver; 1982 La Habana BAS gold
Tomás Herrera CUB BAS 1972—1980 2–2–0 1970 Panamá BAS silver; 1974 Santo Domingo BAS gold; 1978 Medellín BAS silver; 1982 La Habana BAS gold
Ernesto Herrero CUB SHO 1952 3–3–0 1935 San Salvador SHO gold: 50 m free pistol team and dueling pistol team, silver: 50 m free pistol, 25 m rapid-fire pistol, and dueling pistol; 1938 Panamá SHO gold: 25 m rapid-fire pistol
Zwede Hewitt (DNS) TTO ATH 2008 0–0–1 2010 Mayagüez ATH bronze: 4×400 m relay
Willys Heyliger AHO FTB 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Marco Hidalgo CRC SHO 1980 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros SHO bronze: 25 m rapid-fire pistol
Andrew Hinds BAR ATH 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 200 m
Korene Hinds JAM ATH 2008—2012 0–1–0 2002 San Salvador ATH silver: 1500 m
Yomara Hinestroza COL ATH 2008—2012 1–1–1 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 4×100 m relay; 2010 Mayagüez ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Hilario Hipólito CUB FEN 1972 1–0–0 1978 Medellín FEN gold: sabre team
Richard Hoad BAR SAI 1992 0–0–1 1966 San Juan SAI bronze: Snipe
Ileana Hocking PUR ATH 1976 0–1–1 1978 Medellín ATH silver: 1500 m, bronze: 4×400 m relay
Virgil Hodge SKN ATH 2008 0–1–2 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 200 m, bronze: 100 m; 2010 Mayagüez ATH bronze: 4×100 m relay
Lelieth Hodges JAM ATH 1972—1980 0–2–1 1974 Santo Domingo ATH bronze: 100 m; 1978 Medellín ATH silver: 100 m and 4×100 m relay
Rupert Hoilette JAM ATH 1964 1–1–0 1966 San Juan ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Jean-Marc Holder TTO SAI 1984 0–0–1 1982 La Habana SAI bronze: Laser
Sergio Holguín MEX BAS 1952 1–0–0 1954 Ciudad de México BAS gold
Roy Hollingsworth GBR ATH 1964 1–1–0 1966 San Juan ATH gold: discus throw, silver: shot put
Luis Holmaza CUB FTB 1976 2–0–0 1970 Panamá FTB gold; 1974 Santo Domingo FTB gold
Peter Holmberg ISV SAI 1984—1988 0–1–0 1986 Santiago de los Caballeros SAI silver: Laser
Ronald Holmes JAM BOX 1964 1–0–0 1962 Kingston BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Jean Holmes-Mitchell PAN ATH 1960—1964 2–0–0 1959 Caracas ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Elke Holtz MEX SWI 1980 5–0–0 1978 Medellín SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 200 m medley, 400 m medley, and 4×100 m medley relay
Charles Holzer ISV EQU 1992 0–0–1 1993 Ponce EQU bronze: jumping team
Esther Hope-Washington TTO ATH 1984 0–0–1 1978 Medellín ATH bronze: 4×100 m relay
Adolfo Horta CUB BOX 1980 1–0–0 1982 La Habana BOX gold: featherweight -57 kg
Charmaine Howell JAM ATH 2000 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 4×400 m relay
Ramón Hoyos COL CTR/CYC 1956—1960 2–0–0 1954 Ciudad de México CYC gold: road race team; 1959 Caracas CYC gold: road race team
Garry Hoyt PUR SAI 1968—1976 1–0–0 1966 San Juan SAI gold: Snipe
Walter Huber VEN JUD 1976 0–0–2 1974 Santo Domingo JUD bronze: open; 1978 Medellín JUD bronze: middleweight -86 kg
Marianela Huen VEN SWI 1976 0–4–3 1974 Santo Domingo SWI silver: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 1978 Medellín SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay
Francisco Huerta MEX CTR/CYC 1972—1976 0–0–1 1970 Panamá CYC bronze: 4000 m pursuit team
Gabriela Huerta MEX ROW 2004—2008 4–1–0 2002 San Salvador ROW gold: quadruple sculls and lightweight quadruple sculls; 2006 Cartagena de Indias ROW silver: lightweight single sculls; 2010 Mayagüez ROW gold: double sculls and quadruple sculls
Irma Huerta MEX SWI 1984 0–2–1 1982 La Habana SWI silver: 800 m freestyle; 1986 Santiago de los Caballeros SWI silver: 800 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Jesús Huerta MEX ROW 2000 3–1–0 2002 San Salvador ROW gold: double sculls, coxless fours, and lightweight coxless fours, silver: lightweight double sculls
Manny Huerta PUR
USA
TRI 2012—2016 0–1–1 2014 Veracruz TRI silver: mixed relay, bronze: team (competed for Puerto Rico)
Mayra Huerta MEX BVO 1996 1–0–0 1998 Maracaibo BVO gold
Gustavo Huet MEX SHO 1932—1948 1–0–0 1938 Panamá SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match
María Hung VEN SWI 1976 0–2–0 1978 Medellín SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay
Silvia Hunte PAN ATH 1960 1–0–2 1959 Caracas ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 80 m hurdles and high jump
Edison Hurtado COL WRE 2000 1–1–2 2002 San Salvador WRE gold: freestyle welterweight -66 kg; 2006 Cartagena de Indias WRE bronze: freestyle welterweight -66 kg; 2010 Mayagüez WRE silver: freestyle welterweight -66 kg; 2014 Veracruz WRE bronze: freestyle middleweight -74 kg
Pablo Hurtado COL CYC 1956—1960 1–1–0 1959 Caracas CYC gold: road race team, silver: road race
Anthony Husbands TTO ATH 1976 1–2–0 1978 Medellín ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m and 4×400 m relay (ran in heats only)
Ayanna Hutchinson TTO ATH 2000—2008 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 100 m
Carlos Huttich MEX JUD 1984—1988 0–0–2 1982 La Habana JUD bronze: half-middleweight -78 kg; 1986 Santiago de los Caballeros JUD bronze: middleweight -86 kg
Flora Hyacinth ISV ATH 1992—2000 2–0–1 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 400 m hurdles, bronze: long jump; 1998 Maracaibo ATH gold: long jump
Michael Hyatt JAM TTN 1992—1996 0–1–0 2002 San Salvador TTN silver: doubles
Stephen Hylton JAM TTN 1996 0–0–6 1982 La Habana TTN bronze: doubles and team; 1986 Santiago de los Caballeros TTN bronze: singles and doubles; 1993 Ponce TTN bronze: doubles and team
Mardrea Hyman JAM ATH 2000—2008 1–0–1 1998 Maracaibo ATH gold: 1500 m, bronze: 800 m
José Ibañez CUB JUD 1972—1976 2–1–0 1974 Santo Domingo JUD gold: heavyweight +95 kg, silver: open; 1978 Medellín JUD gold: heavyweight +95 kg
Liliana Ibáñez MEX SWI 2012—2016 8–4–5 2006 Cartagena de Indias SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2010 Mayagüez SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2014 Veracruz SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle; 2018 Barranquilla SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, 4×100 m freestyle relay (mixed), and 4×100 m medley relay (mixed), silver: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 50 m butterfly
José Ibar CUB BSB 2000 1–0–0 1998 Maracaibo BSB gold
Caterine Ibargüén COL ATH 2004—2016 3–4–1 2002 San Salvador ATH silver: triple jump, bronze: high jump; 2006 Cartagena de Indias ATH silver: high jump and long jump; 2010 Mayagüez ATH silver: triple jump; 2014 Veracruz ATH gold: triple jump; 2018 Barranquilla ATH gold: long jump and triple jump
Julio Iemma Hernández VEN SHO 2016 5–4–5 2002 San Salvador SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match, 50 m small-bore rifle prone English match team, and 50 m small-bore rifle prone English match team; 2006 Cartagena de Indias SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match team; 2010 Mayagüez SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match team and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions; 2014 Veracruz SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match team, silver: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions team
Arturo Iglesias GUA SHO 1976—1984 0–1–4 1978 Medellín SHO bronze: 50 m running target team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 10 m running target team, bronze: 50 m running target team, 10 m running target, and 50 m mixed running target team
Misael Iglesias CUB HAN 2000 0–1–0 2006 Cartagena de Indias HAN silver
Roniel Iglesias CUB BOX 2008—2016 2–0–0 2014 Veracruz BOX gold: welterweight -69 kg; 2018 Barranquilla BOX gold: welterweight -69 kg
Josh Ilika MEX SWI 2000—2004 4–1–2 1998 Maracaibo SWI bronze: 400 m freestyle; 2002 San Salvador SWI gold: 200 m freestyle, 100 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Ismael Íñiguez MEX FTB 2004 0–1–0 2002 San Salvador FTB silver
Brígido Iriarte VEN ATH 1952 1–0–1 1954 Ciudad de México ATH gold: pentathlon, bronze: pole vault
Yoandry Iriarte CUB FEN 2016 0–0–1 2014 Veracruz FEN bronze: sabre team
Alberto Isaac MEX SWI 1948—1952 5–0–0 1946 Barranquilla SWI gold: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1950 Ciudad de Guatemala SWI gold: 100 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay
Joel Isasi CUB ATH 1992—1996 4–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 100 m and 4×100 m relay; 1993 Ponce ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Flor Isava-Fonseca VEN IOC 1981—2020 0–1–0 1946 Barranquilla TEN silver: doubles (competed as Flor Isava)
Daniel Islas MEX DIV 2012 1–0–1 2010 Mayagüez DIV gold: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard
Idulio Islas MEX TKW 2008 1–0–0 2010 Mayagüez TKW gold: featherweight -68 kg
José Lucílo Iturbe MEX ATH 1928—1932 4–1–1 1926 Ciudad de México ATH gold: 400 m, 800 m, and 4×400 m relay; 1930 La Habana ATH gold: 4×400 m relay, silver: 800 m, bronze: 400 m
Raymundo Izcoa MEX FEN 1932 5–3–0 1930 La Habana FEN gold: sabre team, silver: foil, sabre, and foil team; 1935 San Salvador FEN gold: foil and foil team; 1938 Panamá FEN gold: foil and foil team
Carlos Izquierdo COL WRE 2014—2016 0–1–0 2018 Barranquilla WRE silver: freestyle light-heavyweight -86 kg
Lilia Izquierdo CUB VOL 1992—2000 3–0–0 1986 Santiago de los Caballeros VOL gold; 1990 Ciudad de México VOL gold; 1998 Maracaibo VOL gold
Luis Fernando Izquierdo COL WRE 2004 0–0–2 2002 San Salvador WRE bronze: freestyle middleweight -74 kg and Greco-Roman middleweight -74 kg
Juan Carlos Jacinto DOM JUD 2000—2008 0–2–2 1998 Maracaibo JUD bronze: flyweight -55 kg; 2002 San Salvador JUD silver: half-lightweight -66 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD silver: half-lightweight -66 kg, bronze: team
Francia Jackson DOM VOL 2004 1–1–0 1998 Maracaibo VOL silver; 2002 San Salvador VOL gold
Wilton Jackson TTO ATH 1964 0–2–0 1962 Kingston ATH silver: 4×100 m relay and 4×400 m relay
Grace Jackson-Small JAM ATH 1984—1992 0–1–0 1978 Medellín ATH silver: high jump
Alfredo Jacobo MEX SWI 2000 2–2–0 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Fernando Jácome COL SWI 2000 1–0–0 1998 Maracaibo SWI gold: 200 m freestyle
Karl James ANT SAI 1996—2000 0–0–1 2006 Cartagena de Indias SAI bronze: Laser
Rudolph James GUY WLT 1968 0–1–2 1970 Panamá WLT light-heavyweight -82.5 kg silver: snatch, bronze: total and clean & jerk
Roberto Janet CUB ATH 2012—2016 1–0–1 2014 Veracruz ATH gold: hammer throw; 2018 Barranquilla ATH bronze: hammer throw
Hernán Jansen VEN FEN 2012 2–1–0 2006 Cartagena de Indias FEN silver: sabre team; 2014 Veracruz FEN gold: sabre and sabre team
Balbino Jaramillo COL CTR 1984 1–2–0 1978 Medellín CYC gold: 4000 m pursuit individual, silver: 4000 m pursuit team; 1986 Santiago de los Caballeros CYC silver: 4000 m pursuit team
Jorge Jaramillo COL SWI 1972—1976 2–4–0 1974 Santo Domingo SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 400 m medley; 1978 Medellín SWI silver: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Pat Jarrett JAM ATH 2000—2004 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 4×100 m relay
Ange Jean Baptiste HAI JUD 2008 0–2–0 2006 Cartagena de Indias JUD silver: lightweight -57 kg; 2010 Mayagüez JUD silver: lightweight -57 kg
Jaime Jeffersón CUB ATH 1992—1996 1–1–1 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: long jump; 1990 Ciudad de México ATH silver: long jump; 1993 Ponce ATH bronze: long jump
Alfonso Jessel MEX WRE 1988 0–1–1 1990 Mexico City WRE silver: Greco-Roman middleweight -82 kg, bronze: freestyle middleweight -82 kg
Madeline de Jesús PUR ATH 1984—1988 0–0–2 1978 Medellín ATH bronze: 4×400 m relay; 1982 La Habana ATH bronze: long jump
Margaret de Jesús PUR ATH 1984 0–1–0 1982 La Habana ATH silver: 4×400 m relay
Yves Jeudy HAI BOX 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo BOX bronze: lightweight -60 kg
Eduardo Jhons CUB FEN 1968—1976 1–0–1 1970 Panamá FEN bronze: foil team; 1978 Medellín FEN gold: foil team
Ángel Jiménez CUB SAI 1980—1996 1–1–1 1982 La Habana SAI bronze: 470; 1986 Santiago de los Caballeros SAI silver: Snipe; 1990 Ciudad de México SAI gold: 470
Eduardo Jiménez MEX VOL 1968 0–0–1 1970 Panamá VOL bronze
Enrique Jiménez MEX WRE 1968—1972 1–0–0 1970 Panamá WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Fernando Jiménez PUR SHO 1956 0–1–0 1966 San Juan SHO silver: skeet team
Javier Jiménez CUB VOL 2016 0–0–1 2014 Veracruz VOL bronze
Jesika Jiménez PAN FEN 2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias FEN silver: épée
Luis Jiménez CUB VOL 1972 2–0–0 1966 San Juan VOL gold; 1970 Panamá VOL gold
Soraya Jiménez MEX WLT 2000 3–3–0 1998 Maracaibo WLT lightweight -58 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 2002 San Salvador WLT lightweight -58 kg silver: total, snatch, and clean & jerk
Virgilio Jiménez CUB BOX 1964 1–0–0 1962 Kingston BOX gold: welterweight -67 kg
Dennis Johnson JAM
WIF
ATH 1960—1964 0–0–1 1962 Kingston ATH bronze: 4×100 m relay (competed for Jamaica)
Dominic Johnson LCA ATH 1996—2008 1–1–0 2002 San Salvador ATH gold: pole vault; 2006 Cartagena de Indias ATH silver: pole vault
George Johnson PUR SHO 1948 1–0–0 1946 Barranquilla SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match
Yudel Johnson CUB BOX 2004 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BOX gold: light-welterweight -64 kg
Oswaldo Johnston GUA WRE 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Dale Jones ANT ATH 1984—1992 0–1–1 1990 Ciudad de México ATH silver: 800 m; 1993 Ponce ATH bronze: 800 m
LaVerne Jones ISV ATH 2004—2016 0–1–1 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 100 m; 2014 Veracruz ATH bronze: 100 m
Fernando Jorge CUB CAN 2016 2–0–0 2018 Barranquilla CAN gold: C1 1000 m and C2 1000 m
Édouard Joseph HAI WLT 2016 0–0–2 2014 Veracruz WLT bantamweight -56 kg bronze: snatch and clean & jerk
Moise Joseph HAI ATH 2004—2012 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 800 m
Alberto Juantorena CUB ATH 1972—1987 6–0–1 1974 Santo Domingo ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 1978 Medellín ATH gold: 400 m and 800 m, bronze: 4×400 m relay; 1982 La Habana ATH gold: 800 m and 4×400 m relay
Heidy Juárez GUA TKW 2004 2–0–0 1998 Maracaibo TKW gold: welterweight -67 kg; 2002 San Salvador TKW gold: welterweight -67 kg
Deivis Julio COL BOX 2008 1–1–1 2010 Mayagüez BOX gold: heavyweight +91 kg; 2014 Veracruz BOX bronze: heavyweight +91 kg; 2018 Barranquilla BOX silver: heavyweight +91 kg
Rubén Junco CUB WAP 1968 1–0–0 1966 San Juan WAP gold
Maureen Kaila ESA CTR/CYC 1996—2000 2–0–1 1998 Maracaibo CYC gold: points race and road time trial, bronze: road race
Bayano Kamani PAN ATH 2004—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 400 m hurdles
Svitlana Kashchenko NCA SHO 2004 1–0–0 2002 San Salvador SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions
Juan Kavanagh VEN FEN 1952 0–0–2 1954 Ciudad de México FEN bronze: foil and foil team
Basil Kelly BAH SAI 1952—1964 1–0–0 1962 Kingston SAI gold: Snipe
Godfrey Kelly BAH SAI 1960—1972 1–0–0 1962 Kingston SAI gold: Dragon
Mundo Kemp (DNS) AHO FTB 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Mark Kennedy JAM BOX 1988 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
George Kerr JAM
WIF
ATH 1956—1964 3–0–0 1962 Kingston ATH gold: 400 m, 800 m, and 4×400 m relay (competed for Jamaica)
Yosvani Kessel CUB JUD 2000 1–0–0 1998 Maracaibo JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Mario Kindelán CUB BOX 2000—2004 2–0–0 1993 Ponce BOX gold: lightweight -60 kg; 1998 Maracaibo BOX gold: lightweight -60 kg
Orestes Kindelán CUB BSB 1992—2000 4–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BSB gold; 1990 Ciudad de México BSB gold; 1993 Ponce BSB gold; 1998 Maracaibo BSB gold
Leslie King TTO CTR 1968—1972 1–1–0 1970 Panamá CYC gold: sprint, silver: 1000 m time trial
Sherridan Kirk TTO ATH 2004 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 800 m
Barton Kirkconnell JAM SAI 1964—1968 0–0–1 1962 Kingston SAI bronze: Dragon
Ken Klein, Jr. ISV SAI 1984 1–0–0 1982 La Habana SAI gold: Mistral
Durward Knowles GBR
BAH
SAI 1948—1989 1–0–0 1962 Kingston SAI gold: Star (competed for The Bahamas)
Jeremy Knowles BAH SWI 2000—2008 0–3–1 2006 Cartagena de Indias SWI silver: 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley bronze: 100 m butterfly
Nat Knowles BAH BOX 1972 0–1–0 1974 Santo Domingo BOX silver: middleweight -75 kg
Heike Koerner MEX SWI 1992 2–0–2 1990 Ciudad de México SWI gold: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke; 1993 Ponce SWI bronze: 4×100 m medley relay
Patricia Kohlmann MEX SWI 1984—1988 1–0–3 1982 La Habana SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1986 Santiago de los Caballeros SWI bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Guillermo Krips AHO FTB 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Julio César la Cruz CUB BOX 2012—2016 2–0–0 2014 Veracruz BOX gold: light-heavyweight -81 kg; 2018 Barranquilla BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Byron LaBeach JAM ATH 1952 2–0–0 1954 Ciudad de México ATH gold: 4×100 m relay and 4×400 m relay
Lloyd LaBeach PAN ATH 1948 3–1–3 1946 Barranquilla ATH gold: long jump and 4×100 m relay, silver: 200 m; 1950 Ciudad de Guatemala ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay
Yurisel Laborde CUB JUD 2004 2–0–0 2006 Cartagena de Indias JUD gold: half-heavyweight -78 kg and team
Yanely Labrada CUB TKW 2004 1–0–0 2006 Cartagena de Indias TKW gold: bantamweight -55 kg
Homero Laddaga MEX SHO 1972 1–0–2 1970 Panamá SHO bronze: 25 m rapid-fire pistol team; 1974 Santo Domingo SHO gold: 25 m rapid-fire pistol team; 1978 Medellín SHO bronze: 25 m rapid-fire pistol team
Samyr Lainé HAI ATH 2012 0–0–1 2010 Mayagüez ATH bronze: triple jump
Les Laing JAM ATH 1948—1952 3–2–1 1950 Ciudad de Guatemala ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 4×400 m relay; 1954 Ciudad de México ATH gold: 200 m, 4×100 m relay, and 4×400 m relay, silver: 100 m
Gibrán Lajud (DNS) MEX FTB 2016 1–0–0 2014 Veracruz FTB gold
Ann Lallande PUR SWI 1964 10–3–4 1962 Kingston SWI silver: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 400 m freestyle and 100 m butterfly; 1966 San Juan SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle, 800 m freestyle, 100 m backstroke, 200 m backstroke, 100 m butterfly, 200 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m medley and 400 m medley
Mauricio de la Lama MEX SAI 1960—1964 1–0–0 1966 San Juan SAI gold: Dragon
Carlos Lamar CUB FEN 1948 4–0–0 1946 Barranquilla FEN gold: épée, foil team, and épée team; 1950 Ciudad de Guatemala FEN gold: foil team
Lázaro Lamelas CUB GYM 2000 3–1–0 1993 Ponce GYM gold: team; 1998 Maracaibo GYM gold: horizontal bar and team, silver: all-around
Dieudonné Lamothe HAI ATH 1976—1992 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros ATH bronze: marathon
Giovanni Lanaro MEX ATH 2004—2008 1–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: pole vault
Wilfred de Lanoi AHO FTB 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Diego Lapera CUB VOL 1972—1980 2–0–0 1970 Panamá VOL gold; 1974 Santo Domingo VOL gold
Dagoberto Lara CUB FTB 1976—1980 3–0–1 1974 Santo Domingo FTB gold; 1978 Medellín FTB gold; 1982 La Habana FTB bronze; 1986 Santiago de los Caballeros FTB gold
Emilio Lara CUB WLT 1992 3–0–0 1993 Ponce WLT middle-heavyweight -91 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Lupe Lara CUB WRE 1968—1972 3–0–0 1966 San Juan WRE gold: freestyle welterweight -78 kg; 1970 Panamá WRE gold: freestyle middleweight -82 kg; 1974 Santo Domingo WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg
Mariano Lara CRC SHO 1980—1988 0–0–1 1982 La Habana SHO bronze: 50 m free pistol
Modesto Lara DOM JUD 2004 0–0–2 2002 San Salvador JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Osvaldo Lara CUB ATH 1980 2–4–0 1978 Medellín ATH silver: 100 m and 4×100 m relay; 1982 La Habana ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m and 200 m; 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 4×100 m relay
Pablo Lara CUB WLT 1992—1996 6–0–0 1993 Ponce WLT middleweight -76 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 1998 Maracaibo WLT middleweight -77 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
William Lara CUB WRE 1992 1–0–0 1993 Ponce WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Ernst Laraque HAI JUD 2000—2004 0–1–1 1998 Maracaibo JUD bronze: lightweight -73 kg; 2002 San Salvador JUD silver: lightweight -73 kg
José Larduet CUB BOX 2012 1–0–0 2018 Barranquilla BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Manrique Larduet CUB GYM 2016 5–7–2 2014 Veracruz GYM gold: all-around and vault, silver: floor, horizontal bar, parallel bars, and rings, bronze: team; 2018 Barranquilla GYM gold: all-around, parallel bars, and rings, silver: pommelled horse, vault, and team, bronze: horizontal bar
Angélica Larios MEX FEN 2008 0–0–1 2010 Mayagüez FEN bronze: sabre team
Tamara Larrea CUB BVO 2000—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BVO gold
Daniela Larreal VEN CTR 1992—2012 8–6–2 1990 Ciudad de México CYC silver: sprint; 1993 Ponce CYC silver: sprint and points race; 1998 Maracaibo CYC gold: sprint, silver: 500 m time trial, bronze: points race; 2002 San Salvador CYC gold: sprint, keirin, and scratch race, silver: 500 m time trial; 2010 Mayagüez CYC gold: 500 m time trial, sprint, keirin, and team sprint; 2014 Veracruz CYC silver: keirin, bronze: team sprint
Steve Larrimore BAH BOX 1984 0–0–1 1982 La Habana BOX bronze: lightweight -60 kg
Carlos Lastre CUB WLT 1976 3–0–0 1974 Santo Domingo WLT featherweight -60 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Yunior Lastre CUB ATH 2012 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: discus throw
Norka Latamblet CUB VOL 1992 3–0–0 1982 La Habana VOL gold; 1990 Ciudad de México VOL gold; 1993 Ponce VOL gold
Marcos Lavado VEN SWI 2012 1–1–1 2014 Veracruz SWI silver: 200 m butterfly; 2018 Barranquilla SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Luis Laverde COL CYC 2004 0–0–1 1998 Maracaibo CYC bronze: 4000 m pursuit team
José Laverdeza CUB FEN 1980 3–0–0 1982 La Habana FEN gold: sabre and sabre team; 1986 Santiago de los Caballeros FEN gold: sabre team
Frank Lavernia CUB BAS 1948 0–1–0 1946 Barranquilla BAS silver
Jodie Lawaetz ISV SWI 1984 0–1–1 1982 La Habana SWI silver: 400 m medley, bronze: 100 m butterfly
Tayna Lawrence JAM ATH 2000—2004 0–0–2 1998 Maracaibo ATH bronze: 100 m and 4×100 m relay
Belsy Laza CUB ATH 1992—1996 1–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: shot put
Misleydis Lazo CUB ATH 2004 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 4×100 m relay
Pedro Luis Lazo CUB BSB 1996—2008 2–0–0 1998 Maracaibo BSB gold; 2006 Cartagena de Indias BSB gold
Anastasia Le-Roy (DNS) JAM ATH 2008 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 4×100 m relay
Antonio Leal VEN FEN 2016 4–0–0 2006 Cartagena de Indias FEN gold: foil team; 2010 Mayagüez FEN gold: foil team; 2014 Veracruz FEN gold: foil team and épée team
Belkis Leal VEN FEN 1960 2–2–1 1959 Caracas FEN gold: foil team; 1962 Kingston FEN bronze: foil team; 1966 San Juan FEN gold: foil, silver: foil team; 1970 Panamá FEN silver: foil team
Lilián Leal MEX SWA 1996—2000 4–0–0 1993 Ponce SYN gold: duet and group free; 1998 Maracaibo SYN gold: solo and duet
Francisco Lebeque CUB WRE 1968—1972 1–0–0 1970 Panamá WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Desiderio Lebrón DOM JUD 1984 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros JUD bronze: heavyweight +95 kg
Kenia Lechuga MEX ROW 2016 2–1–0 2018 Barranquilla ROW gold: lightweight single sculls and lightweight double sculls, silver: double sculls
Fernando Lecuona CUB GYM 1948 3–2–1 1946 Barranquilla GYM gold: all-around, parallel bars, and team, silver: floor and pommelled horse, bronze: rings
Rafael Lecuona CUB GYM 1948—1956 6–5–1 1946 Barranquilla GYM gold: pommelled horse, horse vault, and team, silver: all-around, bronze: horizontal bar; 1950 Ciudad de Guatemala GYM gold: horizontal bar, parallel bars, and team, silver: all-around, floor, rings, and horse vault
Idelfonso Lee PAN WLT 1964—1972 1–5–0 1962 Kingston WLT silver: featherweight -60 kg; 1966 San Juan WLT gold: featherweight -60 kg; 1970 Panamá WLT featherweight -60 kg silver: total, press, snatch, and clean & jerk
Suzette Lee JAM ATH 1996 0–1–2 1993 Ponce ATH bronze: long jump and triple jump; 1998 Maracaibo ATH silver: triple jump
Juan Leiva VEN ATH 1952 0–1–0 1954 Ciudad de México ATH silver: 400 m hurdles
Max Leiva GUA CTR 1984—1988 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros CYC bronze: 1000 m time trial
Carlos Lemos COL ATH 2016 0–0–1 2014 Veracruz ATH bronze: 4×400 m relay
Sandra Lemos COL ATH 2012—2016 0–0–1 2014 Veracruz ATH bronze: shot put
Juan Carlos Lemus CUB BOX 1992 1–0–0 1993 Ponce BOX gold: light-middleweight -71 kg
Douglas Lennox-Silva PUR SWI 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Roberto León Richards CUB COC/GYM 1972—2018 6–3–3 1974 Santo Domingo GYM gold: team, silver: horizontal bar and pommelled horse, bronze: all-around and floor; 1978 Medellín GYM gold: horizontal bar, pommelled horse, and team, silver: all-around; 1982 La Habana GYM gold: pommelled horse and team, bronze: all-around
Edgar de León PUR BAS 1988—1992 0–1–0 1986 Santiago de los Caballeros BAS silver
Francisco de León PUR BAS 1988 0–1–0 1986 Santiago de los Caballeros BAS silver
Genaro León MEX BOX 1984 0–1–0 1982 La Habana BOX silver: welterweight -67 kg
Julio César León VEN CTR/CYC 1948 1–1–0 1959 Caracas CYC gold: 1000 m time trial, silver: sprint
María León CUB BAS 1992—2000 4–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BAS gold; 1990 Ciudad de México BAS gold; 1993 Ponce BAS gold; 1998 Maracaibo BAS gold
Raúl León CUB ROW 1996—2000 3–1–2 1990 Ciudad de México ROW bronze: lightweight eights; 1993 Ponce ROW gold: lightweight double sculls, lightweight coxless fours, and lightweight eights; 1998 Maracaibo ROW silver: lightweight double sculls, bronze: lightweight quadruple sculls
Richard León VEN JUD 2004—2008 0–0–3 2002 San Salvador JUD bronze: lightweight -73 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD bronze: lightweight -73 kg and team
Silvio Leonard CUB ATH 1976—1980 5–1–0 1974 Santo Domingo ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay; 1978 Medellín ATH gold: 100 m and 200 m, silver: 4×100 m relay
Randy Lerú CUB GYM 2016 0–3–2 2014 Veracruz GYM bronze: team; 2018 Barranquilla GYM silver: all-around, horizontal bar, and team, bronze: floor
Yoandys Lescay CUB ATH 2016 2–2–0 2014 Veracruz ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 2018 Barranquilla ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Delroy Leslie JAM BOX 1992 0–1–0 1990 Ciudad de México BOX silver: lightweight -60 kg
William Letriz PUR WLT 1984—1988 0–2–5 1986 Santiago de los Caballeros WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg total; 1990 Ciudad de México WLT middle-heavyweight -90 kg silver: total and snatch, bronze: clean & jerk; 1993 Ponce WLT middle-heavyweight -91 kg bronze: total and clean & jerk; 1998 Maracaibo WLT bronze: light-heavyweight -85 kg snatch
Helmut Levy COL SWI 1976—1980 2–1–3 1978 Medellín SWI gold: 200 m breaststroke and 200 m medley, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke, 400 m medley, and 4×100 m freestyle relay
Andrew Lewis GUY BOX 1992 0–1–0 1990 Ciudad de México BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Georgie Lewis TTO ATH 1948 0–0–1 1946 Barranquilla ATH bronze: 4×100 m relay
Iram Lewis BAH ATH 1996—2000 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: 4×100 m relay
Randy Lewis GRN ATH 2004—2008 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: triple jump
Alfredo Leyva CUB WRE 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Ricardo Leyva CUB VOL 1980 1–0–0 1982 La Habana VOL gold
Luis Liendo VEN WRE 2012 2–1–0 2002 San Salvador WRE gold: Greco-Roman lightweight -60 kg; 2006 Cartagena de Indias WRE gold: Greco-Roman lightweight -60 kg; 2010 Mayagüez WRE silver: Greco-Roman lightweight -60 kg
Francisco Limardo VEN FEN 2008—2016 4–1–0 2010 Mayagüez FEN gold: épée team; 2014 Veracruz FEN gold: épée and épée team; 2018 Barranquilla FEN gold: épée team, silver: épée
Rubén Limardo VEN FEN 2008—2016 3–3–1 2002 San Salvador FEN gold: épée team, silver: épée; 2006 Cartagena de Indias FEN silver: épée team, bronze: épée; 2010 Mayagüez FEN gold: épée team, silver: épée; 2014 Veracruz FEN gold: épée team
Roberto Limonta CUB WRE 1992 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg; 1993 Ponce WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg
Luis Lin DOM TTN 2004—2012 5–2–0 2006 Cartagena de Indias TTN gold: singles and mixed doubles, silver: doubles; 2010 Mayagüez TTN gold: doubles, mixed doubles, and team, silver: singles
Carlos Linares VEN CTR 2012 0–1–2 2010 Mayagüez CYC bronze: omnium; 2018 Barranquilla CYC silver: 4000 m pursuit team, bronze: road race
Omar Linares CUB BSB 1992—2000 4–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BSB gold; 1990 Ciudad de México BSB gold; 1993 Ponce BSB gold; 1998 Maracaibo BSB gold
Angelita Lind PUR ATH 1984 2–3–1 1978 Medellín ATH bronze: 4×400 m relay; 1982 La Habana ATH gold: 1500 m, silver: 800 m; 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: 1500 m, silver: 800 m and 4×400 m relay
Roberto Lindeborg AHO WLT 1972 4–0–0 1970 Panamá WLT flyweight -52 kg gold: total, press, snatch, and clean & jerk
Andrew Livingston PUR SWI 2000—2004 1–1–4 1998 Maracaibo SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay; 2002 San Salvador SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Inocente Lizano CUB CTR 1968 0–2–0 1966 San Juan CYC silver: 4000 m pursuit team; 1970 Panamá CYC silver: road time trial team
Diego Lizardi PUR GYM 1996—2000 2–1–2 1990 Ciudad de México GYM bronze: team; 1993 Ponce GYM silver: floor, bronze: team; 1998 Maracaibo GYM gold: rings and team
Juan Llabot VEN SHO 1956—1968 2–0–1 1959 Caracas SHO gold: 300 m free rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1962 Kingston SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions
Alejandra Llaneza MEX GOL 2016 0–1–0 2014 Veracruz GOL silver: individual
Raúl Llanos CUB SHO 1968—1972 7–1–0 1970 Panamá SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, 300 m free rifle 3 positions, and 300 m free rifle 3 positions team; 1974 Santo Domingo SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1982 La Habana SHO gold: 10 m air rifle team, silver: 10 m air rifle
José Llanusa CUB BAS 1948 0–0–1 1950 Ciudad de Guatemala BAS bronze
Patrick Loliger MEX ROW 2008—2012 1–3–0 2006 Cartagena de Indias ROW silver: single sculls; 2010 Mayagüez ROW gold: single sculls; 2014 Veracruz ROW silver: double sculls and quadruple sculls
Anthony Longdon GRN BOX 1984 0–0–1 1982 La Habana BOX bronze: heavyweight +91 kg
María Lopera COL RGS 2016 2–0–0 2014 Veracruz RGS gold; 2018 Barranquilla RGS gold
Jeanne Lopes AHO SHO 1988 0–0–2 1986 Santiago de los Caballeros SHO bronze: 10 m air rifle; 1990 Ciudad de México SHO bronze: 10 m air rifle
Abel López CUB WLT 1968—1972 4–0–0 1970 Panamá WLT middleweight -75 kg gold: total, press, snatch, and clean & jerk
Ahmed López CUB CTR 2004 0–1–0 2006 Cartagena de Indias CYC silver: sprint
Alfonso López CUB FEN 1924 1–0–0 1930 La Habana FEN gold: épée team
Aliuska López CUB
ESP
ATH 1992—2004 4–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 100 m hurdles and 4×100 m relay (competed for Cuba); 1993 Ponce ATH gold: 100 m hurdles and 4×100 m relay (competed for Cuba)
Ángela López PUR SWI 1976 2–1–2 1970 Panamá SWI bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1974 Santo Domingo SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Arlen López CUB BOX 2016 1–1–0 2014 Veracruz BOX gold: middleweight -75 kg; 2018 Barranquilla BOX silver: middleweight -75 kg
Arsenio López PUR SWI 1996—2004 0–1–2 1998 Maracaibo SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2006 Cartagena de Indias SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 4×100 m freestyle relay
Christian López GUA WLT 2008—2012 1–0–1 2010 Mayagüez WLT super-heavyweight +105 kg gold: snatch, bronze: total
Decio López COL FTB 1968 0–0–1 1970 Panamá FTB bronze
Denisse López MEX GYM 1992—2000 0–3–3 1990 Ciudad de México GYM silver: team, bronze: horse vault; 1993 Ponce GYM silver and team, bronze: all-around and horse vault
Edmundo López VEN FEN 1952 1–1–0 1954 Ciudad de México FEN gold: sabre team, silver: sabre
Eduardo López GUA FEN 1952 0–0–1 1950 Ciudad de Guatemala FEN bronze: épée team
Emilio López MEX BAS 1948—1952 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala BAS gold; 1954 Ciudad de México BAS gold
Erick López CUB GYM 2000—2004 9–4–4 1990 Ciudad de México GYM gold: pommelled horse and team, silver: all-around, bronze: rings; 1993 Ponce GYM gold: floor and team, silver: all-around and rings, bronze: horse vault; 1998 Maracaibo GYM gold: all-around, floor, rings, pommelled horse, and team, silver: parallel bars, bronze: horizontal bar and horse vault
Esteban López COL CTR 1992 0–1–0 1993 Ponce CYC silver: 4000 m pursuit team
Fabiana López MEX FEN 1988 0–1–0 1986 Santiago de los Caballeros FEN silver: foil team
Federico López PUR BAS 1988—1992 1–2–0 1986 Santiago de los Caballeros BAS silver; 1990 Ciudad de México BAS silver; 1993 Ponce BAS gold
Fico López CUB BAS 1948—1952 0–1–2 1938 Panamá BAS bronze; 1946 Barranquilla BAS silver; 1950 Ciudad de Guatemala BAS bronze
Francisco López VEN TTN 1988 0–1–1 1982 La Habana TTN silver: doubles; 1986 Santiago de los Caballeros TTN bronze: mixed doubles
Guadalupe López COL RGS 2016 1–0–0 2014 Veracruz RGS gold
Gualberto López PUR BSB 1992 0–0–1 1993 Ponce BSB bronze
Héctor López VEN ATH 1972 0–1–1 1974 Santo Domingo ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 800 m
Hugo López GUA ATH 1996 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: 50 km walk
Isel López CUB ATH 1992—1996 1–0–0 1993 Ponce ATH gold: javelin throw
Jessica López VEN GYM 2008—2016 5–3–4 2002 San Salvador GYM silver: team, bronze: uneven bars; 2010 Mayagüez GYM gold: all-around and uneven bars, silver: team, bronze: balance beam, vault, and floor; 2014 Veracruz GYM gold: all-around, balance beam, and uneven bars, silver: floor
Jesús López VEN WLT 2016 0–3–1 2010 Mayagüez WLT featherweight -62 kg silver: total, snatch, and clean & jerk; 2014 Veracruz WLT bronze: featherweight -62 kg snatch
José López CUB WRE 1948 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala WRE gold: freestyle lightweight -67 kg; 1954 Ciudad de México WRE gold: freestyle welterweight -73 kg
José Luis López CRC FTB 2004 0–0–1 2002 San Salvador FTB bronze
Juan López MEX ROW 1972 0–1–0 1993 Ponce ROW silver: lightweight coxless pairs
Juan Manuel López PUR BOX 2004 0–0–1 2002 San Salvador BOX bronze: bantamweight -54 kg
Liván López CUB WRE 2012—2016 1–0–0 2014 Veracruz WRE gold: freestyle middleweight -74 kg
Luis López MEX GYM 1992 0–3–2 1990 Ciudad de México GYM silver: pommelled horse and team, bronze: horizontal bar; 1993 Ponce GYM silver: team, bronze: horizontal bar
Luis Fernando López COL ATH 2004—2016 1–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 20 km walk; 2010 Mayagüez ATH silver: 20 km walk
Luis Gregorio López VEN JUD 2000 0–0–1 1998 Maracaibo JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Luis René López VEN JUD 2000 0–0–1 1998 Maracaibo JUD bronze: middleweight -90 kg
Michel López CUB BOX 2004 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Mijaín López CUB WRE 2004—2016 2–0–0 2014 Veracruz WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg; 2018 Barranquilla WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Moisés López MEX WRE 1964—1976 1–1–1 1966 San Juan WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg; 1970 Panamá WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg; 1974 Santo Domingo WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Ney López COL WLT 1956—1960 2–0–0 1959 Caracas WLT gold: lightweight -67.5 kg; 1962 Kingston WLT gold: middleweight -75 kg
Patriz López VEN BOX 2000—2004 1–0–0 2002 San Salvador BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Ramón López CUB ATH 1960 0–1–0 1962 Kingston ATH silver: triple jump
Raúl López MEX FTB 2016 1–0–0 2014 Veracruz FTB gold
Roberto López PUR BSB 1992 0–1–1 1990 Ciudad de México BSB silver; 1993 Ponce BSB bronze
Sandra López MEX ATH 2012 0–1–1 2010 Mayagüez ATH bronze: 3000 m steeplechase; 2014 Veracruz ATH silver: 5000 m
Yaniuvis López CUB ATH 2016 0–2–0 2014 Veracruz ATH silver: shot put; 2018 Barranquilla ATH silver: shot put
Yeimer López CUB ATH 2004—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 400 m
Yovani López COL CTR 1996 0–0–1 1998 Maracaibo CYC bronze: 4000 m pursuit team
Carlos Loredo CUB FTB 1976—1980 4–0–1 1970 Panamá FTB gold; 1974 Santo Domingo FTB gold; 1978 Medellín FTB gold; 1982 La Habana FTB bronze; 1986 Santiago de los Caballeros FTB gold
José Lorenzana PUR BSB 1988—1992 0–1–1 1990 Ciudad de México BSB silver; 1993 Ponce BSB bronze
Eduardo Lorenzo DOM SHO 2016 2–3–2 2002 San Salvador SHO bronze: trap team; 2006 Cartagena de Indias SHO silver: trap team; 2010 Mayagüez SHO gold: trap team; 2014 Veracruz SHO gold: trap team, silver: trap; 2018 Barranquilla SHO silver: trap, bronze: trap team
Julio Loscos CUB WLT 1980 3–0–0 1982 La Habana WLT lightweight -67.5 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Yvonne Losos de Muñiz DOM EDR 2016 4–3–2 2002 San Salvador EQU gold: dressage individual and dressage individual final, bronze: dressage team; 2010 Mayagüez EQU silver: dressage individual; 2014 Veracruz EQU silver: dressage individual final, bronze: dressage individual; 2018 Barranquilla EQU gold: dressage individual and dressage individual final, silver: dressage team
Fernando Louro CUB WLT 1948 0–0–1 1946 Barranquilla WLT bronze: lightweight -67.5 kg
Arlen Lovera VEN GYM 2000 0–1–0 2002 San Salvador GYM silver: team
Jaime Loyola PUR SHO 1964 1–2–2 1954 Ciudad de México SHO gold: skeet; 1959 Caracas SHO silver: skeet; 1962 Kingston SHO bronze: skeet; 1966 San Juan SHO silver: skeet team, bronze: skeet
Nelson Loyola CUB FEN 2000 2–0–0 1993 Ponce FEN gold: épée team; 1998 Maracaibo FEN gold: épée team
Gustavo Lozano MEX SWI 1976 0–2–0 1974 Santo Domingo SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Irma Lozano MEX DIV 1952 2–0–1 1950 Ciudad de Guatemala DIV bronze: 3 m springboard; 1954 Ciudad de México DIV gold: 3 m springboard and platform
José María Lozano MEX BAS 1960 1–0–0 1930 La Habana BAS gold
Lourdes Lozano MEX FEN 1984 1–2–4 1978 Medellín FEN bronze: foil team; 1982 La Habana FEN bronze: foil; 1986 Santiago de los Caballeros FEN gold: foil, silver: foil team and épée team; 1990 Ciudad de México FEN bronze: foil and foil team
Mariano Lozano MEX TEN 1924 1–2–0 1926 Ciudad de México TEN silver: singles and doubles; 1930 La Habana TEN gold: doubles
Sergio Lozano MEX BOX 1972 0–0–1 1974 Santo Domingo BOX bronze: welterweight -67 kg
Isbel Luaces CUB ATH 1996—2004 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: javelin throw
Noángel Luaces CUB BAS 1980 1–1–2 1978 Medellín BAS silver; 1982 La Habana BAS gold; 1986 Santiago de los Caballeros BAS bronze; 1990 Ciudad de México BAS bronze
Josanne Lucas TTO ATH 2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 400 m hurdles
Julio Luciano DOM ATH 1996 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: high jump
Jorge Lugo VEN JUD 1964 0–1–0 1966 San Juan JUD silver: half-middleweight -78 kg
Pablo Lugo PUR BOX 1952 1–0–0 1959 Caracas BOX gold: flyweight -51 kg
Yasmany Lugo CUB WRE 2016 1–0–1 2014 Veracruz WRE gold: Greco-Roman heavyweight -98 kg; 2018 Barranquilla WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -97 kg
Mireya Luis CUB VOL 1992—2000 1–0–0 1998 Maracaibo VOL gold
Omar Luis CUB BSB 1996 1–0–0 1998 Maracaibo BSB gold
Yacnier Luis CUB ATH 2004 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 4×100 m relay
Carlos Luna VEN VOL 2008 0–0–2 2002 San Salvador VOL bronze; 2006 Cartagena de Indias VOL bronze
Diógenes Luna CUB BOX 2000 1–0–0 1998 Maracaibo BOX gold: welterweight -67 kg
Fidel Luna MEX FEN 1948 0–1–5 1946 Barranquilla FEN bronze: foil, épée team, and sabre team; 1954 Ciudad de México FEN silver: foil team, bronze: sabre team; 1962 Kingston FEN bronze: foil team
Jashia Luna MEX DIV 2000—2008 1–2–0 2002 San Salvador DIV silver: 3 m springboard and platform; 2006 Cartagena de Indias DIV gold: platform
Julio César Luna VEN WLT 1992—2004 7–9–2 1990 Ciudad de México WLT light-heavyweight -82.5 kg silver: snatch, bronze: total and clean & jerk; 1993 Ponce WLT light-heavyweight -83 kg silver: total, snatch, and clean & jerk; 1998 Maracaibo WLT middle-heavyweight -94 kg silver: total, snatch, and clean & jerk; 2002 San Salvador WLT middle-heavyweight -94 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 2006 Cartagena de Indias WLT heavyweight -105 kg gold: clean & jerk, silver: total and snatch; 2010 Mayagüez WLT heavyweight -105 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Luis Luna VEN ATH 2004 0–0–1 2002 San Salvador ATH bronze: 4×400 m relay
Manuel Luna VEN JUD 1976 1–0–0 1974 Santo Domingo JUD gold: half-lightweight -65 kg
Rita de Luna GUA EVE 1976 0–0–1 1959 Caracas EQU bronze: jumping team
Yurisleidy Lupetey CUB JUD 2004—2012 1–0–0 2006 Cartagena de Indias JUD gold: lightweight -57 kg
Ricardo Lynch JAM CTR 2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias CYC silver: keirin
León Lyon PUR SHO 1960—1964 1–0–0 1962 Kingston SHO gold: 25 m rapid-fire pistol
Benito Machado JAM JOA 1956—1957 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match and national match
Santiago Machuca PUR SHO 1972 1–0–0 1970 Panamá SHO gold: 25 m standard pistol
Óscar Macías CUB BSB 2000 1–0–0 1998 Maracaibo BSB gold
Trinidad Macías MEX VOL 1968 1–0–0 1970 Panamá VOL gold
Francisco Maciel MEX TEN 1984—1992 1–0–1 1990 Ciudad de México TEN gold: team, bronze: doubles
Joel MacKenzie CUB WLT 2000 2–1–0 2006 Cartagena de Indias WLT heavyweight -105 kg gold: total and snatch, silver: clean & jerk
Fermín Madera CUB FTB 1976—1980 3–0–0 1970 Panamá FTB gold; 1974 Santo Domingo FTB gold; 1978 Medellín FTB gold
Marcos Madrid MEX TTN 2016 3–4–4 2006 Cartagena de Indias TTN silver: team; 2010 Mayagüez TTN gold: singles, silver: mixed doubles, bronze: doubles; 2014 Veracruz TTN gold: doubles, silver: mixed doubles, bronze: singles and team; 2018 Barranquilla TTN gold: singles, silver: doubles, bronze: team
Roberto Madrigal MEX DIV 1960—1964 0–1–0 1959 Caracas DIV silver: platform
Juan Maegli GUA SAI 1976—1984 0–1–1 1993 Ponce SAI bronze: Hobie Cat; 2014 Veracruz SAI silver: J-24
Juan Ignacio Maegli GUA SAI 2008—2016 3–1–0 2006 Cartagena de Indias SAI silver: Hobie Cat; 2010 Mayagüez SAI gold: Laser; 2014 Veracruz SAI gold: Laser; 2018 Barranquilla SAI gold: Laser
José Rafael Magallanes VEN FEN 1984 0–3–1 1978 Medellín FEN silver: foil team, bronze: foil; 1982 La Habana FEN silver: foil and foil team
Brenda Magaña MEX GYM 2004 6–4–1 1990 Ciudad de México GYM gold: uneven bars, silver: all-around and team; 1993 Ponce GYM silver: floor and team; 1998 Maracaibo GYM gold: all-around and horse vault, bronze: team; 2002 San Salvador GYM gold: floor, vault, and team
Eduardo Magaña MEX ARC 2004 4–1–0 2006 Cartagena de Indias ARC gold: 30 m recurve, 70 m recurve, 90 m recurve, and recurve individual, silver: recurve team
Karlha Magliocco VEN BOX 2012 0–0–1 2014 Veracruz BOX bronze: flyweight -51 kg
Luisa Maida ESA SHO 2000—2008 2–1–2 2002 San Salvador SHO gold: 10 m air pistol and 25 m sporting pistol team, bronze: 25 m sporting pistol; 2006 Cartagena de Indias SHO silver: 10 m air pistol, bronze: 10 m air pistol team
Adlin Mair-Clarke JAM ATH 1964—1968 1–0–0 1966 San Juan ATH gold: 4×100 m relay
Oswaldo Mairena NCA BSB 1996 0–1–0 1998 Maracaibo BSB silver
Wilfredo Maisonave PUR ATH 1972 1–0–0 1974 Santo Domingo ATH gold: long jump
Elías Malavé VEN ARC 2012—2016 0–1–0 2010 Mayagüez ARC silver: recurve mixed team
Ángel Maldonado MEX SWI 1948 0–1–0 1950 Ciudad de Guatemala SWI silver: 1500 m freestyle
Dora Maldonado HON JUD 1996 0–0–1 1998 Maracaibo JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Erwin Maldonado VEN SWI 2008—2016 0–4–4 2002 San Salvador SWI silver: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2006 Cartagena de Indias SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 1500 m freestyle
Víctor Maldonado VEN ATH 1960—1968 1–2–1 1959 Caracas ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 110 m hurdles; 1962 Kingston ATH gold: 400 m hurdles; 1966 San Juan ATH silver: 400 m hurdles
Alexander Malleta CUB BSB 2008 1–0–0 2014 Veracruz BSB gold
Gina Mambrú DOM VOL 2012 3–0–0 2010 Mayagüez VOL gold; 2014 Veracruz VOL gold; 2018 Barranquilla VOL gold
Ramiro Mañalich CUB FEN 1924 0–1–1 1926 Ciudad de México FEN bronze: sabre; 1938 Panamá FEN silver: sabre team
Roberto Mañalich CUB FEN 1948 3–4–0 1946 Barranquilla FEN gold: sabre team, silver: sabre; 1950 Ciudad de Guatemala FEN gold: épée team, silver: épée and sabre; 1954 Ciudad de México FEN gold: épée team, silver: sabre team
Hermágoras Manglés VEN JUD 2000 0–1–0 1998 Maracaibo JUD silver: half-middleweight -81 kg
Iván Mangual PUR ATH 1976 0–0–2 1974 Santo Domingo ATH bronze: 400 m and 400 m hurdles
Bertram Manhin TTO SHO 1968 1–1–4 1966 San Juan SHO gold: national match, bronze: 50 m free pistol; 1978 Medellín SHO bronze: 50 m free pistol; 1986 Santiago de los Caballeros SHO bronze: 25 m standard pistol; 1990 Ciudad de México SHO silver: 25 m standard pistol, bronze: 50 m free pistol
Itzel Manjarrez MEX TKW 2016 2–0–0 2010 Mayagüez TKW gold: finweight -46 kg; 2014 Veracruz TKW gold: flyweight -49 kg
Juan Carlos Manjarrez MEX ARC 2000 5–0–0 1998 Maracaibo ARC gold: 50 m compound, 90 m compound, compound individual, compound double round, and compound team
Juan Manrique CUB BSB 1996—2000 1–0–0 1998 Maracaibo BSB gold
Luis Manrique COL CYC 1976 0–0–2 1978 Medellín CYC bronze: road race and road time trial team
Manuel Mantilla CUB BOX 2000 2–0–0 1993 Ponce BOX gold: flyweight -51 kg; 1998 Maracaibo BOX gold: flyweight -51 kg
Héctor Manzanilla VEN BOX 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias BOX bronze: bantamweight -54 kg
Martha Manzano COL DIV 1968 0–0–1 1966 San Juan DIV bronze: 3 m springboard
Rafael Manzano VEN SWI 1996 0–1–0 1993 Ponce SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Filiberto Manzo MEX BAS 1952 1–0–0 1954 Ciudad de México BAS gold
César Marcano VEN CTR 2012—2016 2–1–2 2006 Cartagena de Indias CYC bronze: keirin and team sprint; 2010 Mayagüez CYC gold: team sprint; 2014 Veracruz CYC gold: team sprint; 2018 Barranquilla CYC silver: team sprint
Rogelio Marcelo CUB BOX 1992 1–1–0 1986 Santiago de los Caballeros BOX silver: light-flyweight -48 kg; 1990 Ciudad de México BOX gold: light-flyweight -48 kg
Ángel Marchand PUR SHO 1968 1–0–1 1959 Caracas SHO bronze: trap; 1966 San Juan SHO gold: trap team
Juan Marchand PUR SHO 1976 0–0–1 1982 La Habana SHO bronze: 25 m rapid-fire pistol team
Mario Marcheco CUB CAN 1992 8–0–0 1990 Ciudad de México CAN gold: K2 500 m, K2 10000 m, and K4 500 m; 1993 Ponce CAN gold: K1 1000 m, K2 500 m, K2 1000 m, K4 200 m, and K4 500 m
Golda Marcus ESA SWI 2004—2008 0–0–5 2002 San Salvador SWI bronze: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 800 m freestyle; 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Juan Luis Marén CUB WRE 1992—2004 3–0–0 1990 Mexico City WRE gold: Greco-Roman featherweight -62 kg; 1993 Ponce WRE gold: Greco-Roman featherweight -62 kg; 1998 Maracaibo WRE gold: Greco-Roman lightweight -63 kg
María José Marenco ESA SWI 1992 0–2–1 1993 Ponce SWI silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle, bronze: 200 m butterfly
Abner Mares MEX BOX 2004 1–0–0 2002 San Salvador BOX gold: bantamweight -54 kg
Brian Mariano NED ATH 2012 1–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 4×100 m relay; 2010 Mayagüez ATH bronze: 4×100 m relay
Humberto Mariles MEX EQU/EVE 1948—1952 1–0–0 1935 San Salvador EQU gold: jumping team
Juan Marín PUR JUD 1972 0–1–1 1974 Santo Domingo JUD bronze: half-heavyweight -95 kg; 1978 Medellín JUD silver: half-heavyweight -95 kg
Lázaro Marín CUB VOL 1992—1996 1–0–0 1993 Ponce VOL gold
Alonso Mariscal MEX DIV 1932 0–2–0 1930 La Habana DIV silver: platform; 1935 San Salvador DIV silver: platform
Antonio Mariscal MEX DIV 1932—1988 2–2–0 1935 San Salvador DIV gold: platform, silver: 3 m springboard; 1938 Panamá DIV gold: platform, silver: 3 m springboard
Federico Mariscal MEX DIV 1928—1932 4–0–1 1926 Ciudad de México DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and platform; 1930 La Habana DIV gold: platform, bronze: 3 m springboard
Patricia Mariscal MEX TKW 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México TKW gold: featherweight -55 kg
Marsha Mark-Baird TTO ATH 2000—2004 0–1–0 1998 Maracaibo ATH silver: heptathlon
Adriana Marmolejo MEX SWI 2000—2008 6–3–0 1998 Maracaibo SWI gold: 200 m breaststroke; 2002 San Salvador SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 200 m medley, and 4×100 m medley relay; 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Ricardo Marmolejo MEX SWI 1972—1976 3–1–0 1974 Santo Domingo SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Dayron Márquez COL ATH 2012 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: javelin throw
Herbys Márquez VEN WLT 2008 1–2–2 2010 Mayagüez WLT light-heavyweight -85 kg gold: clean & jerk, silver: total and snatch; 2014 Veracruz WLT middle-heavyweight -94 kg bronze: snatch and clean & jerk
Iván Márquez VEN VOL 2008 0–1–1 2006 Cartagena de Indias VOL bronze; 2010 Mayagüez VOL silver
Rafael Márquez MEX FTB 2004 0–1–0 2002 San Salvador FTB silver
Ismaray Marrero CUB ROW 2004—2008 2–0–0 2006 Cartagena de Indias ROW gold: lightweight single sculls and lightweight double sculls
Wagner Marseille HAI ATH 1996 0–1–0 1993 Ponce ATH silver: 110 m hurdles
Allan Marsh JAM SWI 1984 1–0–1 1982 La Habana SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Leonel Marshall CUB VOL 1976—1980 1–0–0 1974 Santo Domingo VOL gold
Niverka Marte DOM VOL 2012 2–0–0 2010 Mayagüez VOL gold; 2014 Veracruz VOL gold
Luis Martell MEX VOL 1968 0–0–1 1970 Panamá VOL bronze
Maritza Martén CUB ATH 1992—1996 0–2–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: discus throw; 1993 Ponce ATH silver: discus throw
Osmani Martín CUB ROW 2000 3–4–0 1986 Santiago de los Caballeros ROW silver: lightweight double sculls; 1990 Ciudad de México ROW silver: lightweight single sculls and lightweight coxless fours; 1993 Ponce ROW gold: lightweight single sculls and lightweight coxless fours; 1998 Maracaibo ROW gold: lightweight single sculls, silver: lightweight coxless fours
Roxbert Martin JAM ATH 1996 1–0–0 1998 Maracaibo ATH gold: 400 m
Churandy Martina NED
AHO
ATH 2004—2016 4–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 100 m and 4×100 m relay (competed for the Netherlands Antilles); 2010 Mayagüez ATH gold: 100 m and 200 m, bronze: 4×100 m relay (competed for the Netherlands Antilles)
Aldo Martínez CUB WRE 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Alexis Martínez MEX SHO 2012 4–2–2 2006 Cartagena de Indias SHO silver: 10 m air rifle team; 2010 Mayagüez SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, silver: 10 m air rifle, bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team; 2014 Veracruz SHO gold: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle prone English match team; 2014 Veracruz SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone English match
Andrés Martínez CUB WLT 1968—1972 6–0–1 1970 Panamá WLT middle-heavyweight -90 kg gold: total, snatch, and clean & jerk, bronze: press; 1974 Santo Domingo WLT heavyweight -110 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Armando Martínez CUB BOX 1980 2–0–0 1978 Medellín BOX gold: lightweight -60 kg; 1982 La Habana BOX gold: light-middleweight -71 kg
Calixto Martínez CUB FTB 1980 1–0–1 1978 Medellín FTB gold; 1982 La Habana FTB bronze
Diego Martínez MEX FTB 2004 0–1–0 2002 San Salvador FTB silver
Ernesto Martínez CUB VOL 1972—1980 3–0–0 1974 Santo Domingo VOL gold; 1978 Medellín VOL gold; 1982 La Habana VOL gold
Eulalia Martínez MEX SWI 1960 2–1–2 1954 Ciudad de México SWI bronze: 100 m backstroke; 1959 Caracas SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 400 m medley, bronze: 100 m backstroke
Florentino Martínez MEX WRE 1968—1972 0–1–0 1970 Panamá WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Gerardo Martínez MEX ATH 2008 1–0–1 2002 San Salvador ATH gold: high jump; 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: high jump
Gilberto Martínez COL SWI 1956 1–1–0 1954 Ciudad de México SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay
Guillermo Martínez COL SHO 1972 3–1–4 1962 Kingston SHO bronze: 25 m center fire pistol; 1970 Panamá SHO gold: 25 m center fire pistol and 25 m center fire pistol team; 1974 Santo Domingo SHO gold: 25 m center fire pistol team, silver: 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m center fire pistol; 1978 Medellín SHO bronze: 25 m center fire pistol and 25 m center fire pistol team
Guillermo Martínez CUB ATH 2012 2–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: javelin throw; 2014 Veracruz ATH gold: javelin throw
Guillermo Martínez Ginoris CUB WAP 1968—1972 2–0–0 1966 San Juan WAP gold; 1970 Panamá WAP gold
Guillermo Martínez Luis CUB WAP 1992 2–0–0 1990 Ciudad de México WAP gold; 1993 Ponce WAP gold
Gustavo Martínez GUA CTR 1952 0–1–1 1954 Ciudad de México CYC silver: sprint, bronze: 1000 m time trial
Joan Lino Martínez ESP ATH 2004 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: long jump
Jonder Martínez CUB BSB 2004—2008 1–0–0 2014 Veracruz BSB gold
José Martínez CUB SWI 1968 0–0–1 1970 Panamá SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
José Martínez COL WLT 1972 0–0–1 1974 Santo Domingo WLT bronze: lightweight -67.5 kg clean & jerk
José Martínez MEX VOL 2016 0–0–1 2018 Barranquilla VOL bronze
Juan Martínez MEX CAN 1992 1–2–0 1993 Ponce CAN gold: C2 1000 m, silver: C2 200 m and C2 500 m
Juan Martínez CUB ATH 1992 0–1–1 1982 La Habana ATH bronze: discus throw; 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: discus throw
Juan Martínez MEX ATH 1968—1972 1–1–1 1966 San Juan ATH bronze: 10000 m; 1970 Panamá ATH gold: 10000 m, silver: 5000 m
Juan Antonio Martínez CUB FEN 1948 1–0–0 1946 Barranquilla FEN gold: sabre team
Julio Martínez PUR WLT 1972—1976 0–3–3 1970 Panamá WLT silver: flyweight -52 kg press; 1978 Medellín WLT lightweight -67.5 kg silver: total and clean & jerk, bronze: snatch; 1982 La Habana WLT lightweight -67.5 kg bronze: total and snatch
Julio René Martínez GUA ATH 1996—2004 0–0–2 1993 Ponce ATH bronze: 20 km walk; 1998 Maracaibo ATH bronze: 20 km walk
Lázaro Martínez CUB ATH 1992 1–0–1 1990 Ciudad de México ATH bronze: 4×400 m relay; 1993 Ponce ATH gold: 4×400 m relay
Lázaro Martínez CUB ATH 2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: triple jump
Lisa Martínez PUR SOF 1996 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros SOF gold
Lorenzo Martínez CUB VOL 1972—1976 1–0–0 1974 Santo Domingo VOL gold
Lucía Martínez PUR SAI 1992—1996 0–1–1 1990 Ciudad de México SAI bronze: Mistral; 1993 Ponce SAI silver: Mistral
Luis Martínez PUR JUD 1988—1992 1–1–1 1986 Santiago de los Caballeros JUD bronze: flyweight -56 kg; 1990 Ciudad de México JUD gold: flyweight -56 kg; 1993 Ponce JUD silver: flyweight -56 kg
Luis Martínez GUA SWI 2016 1–3–0 2014 Veracruz SWI silver: 50 m butterfly and 100 m butterfly; 2018 Barranquilla SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly
María Martínez VEN FEN 2008—2012 2–3–3 2002 San Salvador FEN gold: épée team; 2006 Cartagena de Indias FEN silver: épée team; 2010 Mayagüez FEN gold: épée team, bronze: épée; 2014 Veracruz FEN silver: épée team, bronze: épée; 2018 Barranquilla FEN silver: épée team, bronze: épée
Mayvelis Martínez CUB VOL 2004 2–0–0 1993 Ponce VOL gold; 1998 Maracaibo VOL gold
Miguel Martínez CUB WRE 2016 1–0–0 2014 Veracruz WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg
Orlando Martínez CUB BOX 1968—1976 0–0–1 1974 Santo Domingo BOX bronze: bantamweight -54 kg
Raúl Martínez CUB WRE 1992 2–0–0 1990 Mexico City WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1993 Ponce WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Raúl Martínez PUR SWI 2012 0–0–2 2006 Cartagena de Indias SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2010 Mayagüez SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Rogelio Martínez DOM BOX 1996 0–1–0 1993 Ponce BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Sergio Martínez CUB CTR/CYC 1968 0–2–1 1966 San Juan CYC silver: 4000 m pursuit team; 1970 Panamá CYC silver: 4000 m pursuit team, bronze: 4000 m pursuit individual
Sergio Martínez COL SWI 1956 0–1–1 1954 Ciudad de México SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1959 Caracas SWI bronze: 4×100 m medley relay
Vicente Martínez MEX WRE 1972 0–1–0 1970 Panamá WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Walter Martínez NCA SHO 1996—2008 0–1–4 1990 Ciudad de México SHO silver: 50 m small-bore rifle standing, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 10 m air rifle team; 1993 Ponce SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone English match team
Yamilé Martínez CUB BAS 1992—2000 4–0–0 1990 Ciudad de México BAS gold; 1993 Ponce BAS gold; 1998 Maracaibo BAS gold; 2006 Cartagena de Indias BAS gold
Yancarlos Martínez DOM ATH 2016 0–2–0 2014 Veracruz ATH silver: 4×100 m relay; 2018 Barranquilla ATH silver: 4×100 m relay
Yosbel Martínez CUB ROW 2000—2004 1–0–0 1998 Maracaibo ROW gold: coxless fours
Yuberjén Martínez COL BOX 2016 1–1–0 2014 Veracruz BOX silver: light-flyweight -49 kg; 2018 Barranquilla BOX gold: light-flyweight -49 kg
Jorge Massó CUB FTB 1976—1980 2–0–1 1970 Panamá FTB gold; 1978 Medellín FTB gold; 1982 La Habana FTB bronze
Félix Mata VEN ATH 1972 0–1–0 1974 Santo Domingo ATH silver: 4×400 m relay
Mauricio Mata MEX CTR/CYC 1960 2–1–2 1959 Caracas CYC gold: 4000 m pursuit individual, bronze: 4000 m pursuit team; 1962 Kingston CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 4000 m pursuit individual, bronze: road race team
Melissa Mata CRC SWI 1996 1–1–0 1998 Maracaibo SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly
José Mateo PUR BSB 1992 0–0–1 1993 Ponce BSB bronze
Wander Mateo DOM JUD 2016 0–1–3 2014 Veracruz JUD silver: half-lightweight -66 kg, bronze: team; 2018 Barranquilla JUD bronze: half-lightweight -66 kg and team
Manuel Mateos MEX WLT 1968 0–0–4 1966 San Juan WLT bronze: bantamweight -56 kg; 1970 Panamá WLT lightweight -67.5 kg bronze: total, press, and clean & jerk
Marie Mathieu PUR ATH 1984 0–1–2 1982 La Habana ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 100 m and 200 m
Michael Mathieu BAH ATH 2008—2016 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 4×400 m relay
Ángel Matos CUB TKW 2000—2008 2–0–0 1998 Maracaibo TKW gold: welterweight -78 kg; 2006 Cartagena de Indias TKW gold: middleweight -84 kg
Milán Matos CUB ATH 1972—1976 0–2–0 1974 Santo Domingo ATH silver: long jump; 1978 Medellín ATH silver: long jump
Pedro Matrona AHO FTB 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Antonio Maurer MEX EQU 2000 0–1–0 2010 Mayagüez EQU silver: jumping team
Carolina Mauri CRC SWI 1988 2–0–1 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1990 Ciudad de México SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Cándido Maya CUB FEN 2000—2004 2–0–0 1993 Ponce FEN gold: sabre team; 1998 Maracaibo FEN gold: sabre team
Margarita Mayeta CUB VOL 1972 0–1–0 1970 Panamá VOL silver
Gilmar Mayo COL ATH 1996—2000 1–1–1 1998 Maracaibo ATH silver: high jump; 2002 San Salvador ATH bronze: high jump; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: high jump
Rubén Maza VEN ATH 1996 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: marathon
Carlos Mazo COL SHO 1984 0–2–0 1978 Medellín SHO silver: skeet team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: skeet team
Raúl Mazorra CUB ATH 1948—1993 1–1–1 1950 Ciudad de Guatemala ATH gold: 4×100 m relay; 1954 Ciudad de México ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Bill McCadney PUR BAS 1964—1968 2–0–0 1962 Kingston BAS gold; 1966 San Juan BAS gold
Mike McCallum JAM BOX 1976 1–1–0 1974 Santo Domingo BOX silver: welterweight -67 kg; 1978 Medellín BOX gold: welterweight -67 kg
Beverly McDonald JAM ATH 1996—2004 1–1–0 1998 Maracaibo ATH gold: 200 m, silver: 100 m
Michael McDonald JAM ATH 1996—2000 0–2–0 1998 Maracaibo ATH silver: 4×400 m relay; 2002 San Salvador ATH silver: 4×400 m relay
Linda McEachrane TTO SWI 2004 0–0–1 2002 San Salvador SWI bronze: 50 m freestyle
Danny McFarlane JAM ATH 2000—2008 0–0–1 1993 Ponce ATH bronze: 4×400 m relay
Herbert McGregor JAM ATH 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 4×100 m relay
Herb McKenley JAM ATH 1948—1992 3–4–1 1946 Barranquilla ATH gold: 4×400 m relay, silver: 100 m and 400 m, bronze: 200 m; 1950 Ciudad de Guatemala ATH gold: 200 m and 400 m, silver: 100 m and 4×100 m relay
Sharntelle McLean TTO SWI 2004—2008 0–1–1 2006 Cartagena de Indias SWI silver: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle
Nancy McLeón CUB ATH 1992 2–0–2 1990 Ciudad de México ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1993 Ponce ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Pablo McNeil JAM ATH 1964—1968 1–0–1 1962 Kingston ATH bronze: 4×100 m relay; 1966 San Juan ATH gold: 4×100 m relay
Modesto Mederos CUB ATH 1968 0–0–1 1970 Panamá ATH bronze: shot put
Ariadna Medina MEX SWA 1996 1–0–0 1993 Ponce SYN gold: group free
Gabriela Medina MEX ATH 2008 2–1–3 2002 San Salvador ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 800 m; 2006 Cartagena de Indias ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 800 m; 2014 Veracruz ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 800 m
Izza Medina HON TTN 2004 0–1–3 1998 Maracaibo TTN silver: singles; 2006 Cartagena de Indias TTN bronze: singles and doubles; 2010 Mayagüez TTN bronze: singles
José Medina MEX SWI 1984 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros SWI bronze: 4×100 m medley relay
José Alexander Medina VEN WLT 1992 0–2–1 1993 Ponce WLT lightweight -70 kg silver: total and clean & jerk, bronze: snatch
Luis Medina CUB ATH 1976 2–3–0 1974 Santo Domingo ATH gold: 1500 m, silver: 800 m; 1978 Medellín ATH gold: 1500 m; 1982 La Habana ATH silver: 1500 m and 5000 m
Luisa Medina CUB SOF 2000 2–0–1 1990 Ciudad de México SOF gold; 1993 Ponce SOF bronze; 1998 Maracaibo SOF gold
María del Carmen Medina PUR ARC 1976 0–1–0 1982 La Habana ARC silver: recurve team
Mario Medina VEN CYC 1980 0–0–1 1982 La Habana CYC bronze: road time trial team
Paula Medina COL TTN 2008—2012 2–3–5 2006 Cartagena de Indias TTN bronze: team; 2010 Mayagüez TTN gold: team, bronze: doubles; 2014 Veracruz TTN gold: doubles, silver: team, bronze: singles; 2018 Barranquilla TTN silver: singles and doubles, bronze: mixed doubles and team
Tulia Ángela Medina COL WLT 2004—2008 5–1–0 2002 San Salvador WLT heavyweight -75 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 2006 Cartagena de Indias WLT light-heavyweight -69 kg gold: total and snatch, silver: clean & jerk
Yojer Medina VEN ATH 1996 2–0–4 1993 Ponce ATH bronze: shot put and discus throw; 1998 Maracaibo ATH gold: shot put; 2002 San Salvador ATH gold: shot put, bronze: discus throw; 2006 Cartagena de Indias bronze: shot put
Ingrid Medrano ESA WRE 2008 0–1–0 2002 San Salvador WRE silver: freestyle flyweight -48 kg
Luis Medrano GUA WLT 1996—2000 0–0–2 2002 San Salvador WLT bantamweight -56 kg bronze: total and snatch
Rita Medrano MEX SWI 2012 2–3–1 2010 Mayagüez SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley, bronze: 4×100 m freestyle relay
Greg Meghoo JAM ATH 1984—1988 0–1–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 4×100 m relay
Álvaro Mejía COL ATH 1964—1972 4–0–0 1962 Kingston ATH gold: 1500 m; 1966 San Juan ATH gold: 1500 m, 5000 m, and 10000 m
Clemente Mejía MEX SWI 1948—1952 7–0–1 1946 Barranquilla SWI gold: 100 m backstroke and 4×200 m freestyle relay,SWI bronze: 400 m freestyle; 1950 Ciudad de Guatemala SWI gold: 100 m backstroke and 4×200 m freestyle relay; 1954 Ciudad de México SWI gold: 100 m backstroke; 1959 Caracas SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Pedro Mejía DOM ATH 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 4×400 m relay
Marlies Mejías CUB CTR 2012—2016 8–0–0 2014 Veracruz CYC gold: 3000 m pursuit individual, omnium, team sprint, 3000 m pursuit team, and road race; 2018 Barranquilla CYC gold: scratch race, 3000 m pursuit individual, and 3000 m pursuit team
Octavio Mejías VEN WLT 2004—2008 3–3–1 2002 San Salvador WLT middleweight -77 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 2006 Cartagena de Indias WLT bronze: middleweight -77 kg snatch; 2010 Mayagüez WLT middle-heavyweight -94 kg silver: total, snatch, and clean & jerk
Wolfgang Mejías VEN FEN 2008 1–1–0 2006 Cartagena de Indias FEN silver: épée team; 2010 Mayagüez FEN gold: épée team
José Meléndez VEN ATH 2012 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 4×400 m relay
Urbia Meléndez CUB TKW 2000 0–0–1 1998 Maracaibo TKW bronze: flyweight -51 kg
Jesús Mena MEX DIV 1988—1992 1–1–0 1986 Santiago de los Caballeros DIV gold: platform, silver: 3 m springboard
Milagro Mena CRC CYC 2016 0–0–1 2018 Barranquilla CYC bronze: mountain biking
Omar Mena CUB ATH 1996 2–0–1 1993 Ponce ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1998 Maracaibo ATH gold: 4×400 m relay
Ramón Mena PAN WRE 1988—1992 0–0–1 1993 Ponce WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Reynier Mena CUB ATH 2016 1–1–0 2014 Veracruz ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
Yaima Mena CUB DIV 2004 0–1–0 2014 Veracruz DIV silver: synchronized platform
Alexis Méndez VEN CTR/CYC 1988—2000 0–0–2 1986 Santiago de los Caballeros CYC bronze: 4000 m pursuit team and points race
Carlos Méndez PUR JUD 2000 0–1–0 1998 Maracaibo JUD silver: lightweight -73 kg
Diliana Méndez VEN SHO 2008 1–4–4 1993 Ponce SHO bronze: 10 m air rifle team; 1998 Maracaibo SHO silver: 10 m air rifle team; 2002 San Salvador SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 2006 Cartagena de Indias SHO bronze: 10 m air rifle team; 2010 Mayagüez SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2014 Veracruz SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions
Javier Méndez CUB BSB 2000 2–0–0 1990 Ciudad de México BSB gold; 1998 Maracaibo BSB gold
Luis Enrique Méndez CUB WRE 2000 1–0–0 1998 Maracaibo WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg
Melvin Méndez PUR JUD 1996—2004 0–1–4 1993 Ponce JUD silver: extra-lightweight -60 kg; 1998 Maracaibo JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 2002 San Salvador JUD bronze: half-lightweight -66 kg; 2010 Mayagüez JUD bronze: half-lightweight -66 kg and team
Ronald Méndez VEN VOL 2008 0–0–1 2002 San Salvador VOL bronze
Carolina Mendoza MEX VOL 1968 1–2–0 1966 San Juan VOL silver; 1970 Panamá VOL gold; 1978 Medellín VOL silver
Carolina Mendoza MEX DIV 2012 1–0–1 2018 Barranquilla DIV gold: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard
Ignacio Mendoza MEX SHO 1960 0–0–1 1962 Kingston SHO bronze: 50 m free pistol
María Graciela Mendoza MEX ATH 1992—2000 2–1–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 10 km walk; 1990 Ciudad de México ATH gold: 10 km walk; 1998 Maracaibo ATH gold: 10 km walk
Rigoberto Mendoza CUB ATH 1976 0–0–2 1966 San Juan ATH bronze: 3000 m steeplechase; 1970 Panamá ATH bronze: 3000 m steeplechase
Rogelio Mendoza MEX GYM 1968—1972 0–1–0 1970 Panamá GYM silver: team
Abelardo Menéndez CUB FEN 1952—1960 1–0–0 1954 Ciudad de México FEN gold: foil team
Osleidys Menéndez CUB ATH 2000—2008 0–2–0 1998 Maracaibo ATH silver: javelin throw; 2006 Cartagena de Indias ATH silver: javelin throw
Ricardo Menéndez ESA SHO 1968 0–1–0 1962 Kingston SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match
Roberto Menéndez CUB CTR/CYC 1968—1976 2–1–0 1970 Panamá CYC silver: 4000 m pursuit team; 1974 Santo Domingo CYC gold: road race and road time trial team
José Meneses MEX BAS 1952 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala BAS gold; 1954 Ciudad de México BAS gold
Wilson Meneses COL CTR 2004 2–2–0 2002 San Salvador CYC gold: 1000 m time trial, silver: sprint and team sprint; 2006 Cartagena de Indias CYC gold: 1000 m time trial
Yulitza Meneses CUB CAN 2012 3–0–0 2006 Cartagena de Indias CAN gold: K1 500 m, K2 500 m, and K4 500 m
Yusmari Mengana CUB CAN 2016 2–1–0 2014 Veracruz CAN gold: K1 200 m and K1 500 m, silver: K2 500 m
Emilio Meraz MEX FEN 1948—1952 2–2–2 1935 San Salvador FEN gold: épée team; 1938 Panamá FEN gold: foil team, silver: épée and épée team; 1946 Barranquilla FEN bronze: épée and épée team
Alberto Mercado PUR BOX 1980 1–0–0 1978 Medellín BOX gold: light-flyweight -48 kg
César Mercado PUR ATH 1984 0–1–0 1990 Ciudad de México ATH silver: marathon
Filiberto Mercado MEX CYC 1960 1–0–1 1962 Kingston CYC gold: road race, bronze: road race team
Gilberto Mercado COL WLT 1984 0–2–1 1986 Santiago de los Caballeros WLT middleweight -75 kg silver: total and snatch, bronze: clean & jerk
José Mercado MEX CTR 1964—1968 0–2–0 1966 San Juan CYC silver: 1000 m time trial and sprint
Nicolás Mercado COL WLT 1984 0–0–2 1986 Santiago de los Caballeros WLT bantamweight -56 kg bronze: total and snatch
Pedro Mercado MEX FEN 1928 0–0–1 1926 Ciudad de México FEN bronze: épée
Elías Marcano VEN WRE 1996 0–0–1 1990 Ciudad de México WRE bronze: freestyle welterweight -74 kg
Jozef Merced (DNS) AHO FTB 1952 1–0–0 1950 Ciudad de Guatemala FTB gold
Gabriel Mercedes DOM TKW 2004—2012 2–1–0 1998 Maracaibo TKW silver: finweight -54 kg; 2006 Cartagena de Indias TKW gold: flyweight -58 kg; 2010 Mayagüez TKW gold: flyweight -58 kg
Sofía Mercedes DOM VOL 2004 0–1–0 1998 Maracaibo VOL silver
Carlos Mercenario MEX ATH 1988—1992 0–1–0 1990 Ciudad de México ATH silver: 20 km walk
Bruce Meredith ISV SHO 1988—2000 0–0–1 1990 Ciudad de México SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone English match
Hermann Mergenthaler MEX SAI 1984 0–1–0 1982 La Habana SAI silver: 470
Juan Merheb PUR CTR 1996 0–0–2 1990 Ciudad de México CYC bronze: tandem; 1993 Ponce CYC bronze: tandem
Brigith Merlano COL ATH 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 100 m hurdles
Cristóbal Merlos ESA ARC 2000 1–1–2 2002 San Salvador ARC gold: recurve team, bronze: recurve double round; 2006 Cartagena de Indias ARC bronze: 70 m recurve; 2010 Mayagüez ARC silver: recurve team
Ricardo Merlos ESA ARC 2004 1–0–0 2002 San Salvador ARC gold: recurve team
Germán Mesa CUB BSB 1992—2000 2–0–0 1990 Ciudad de México BSB gold; 1993 Ponce BSB gold
Liana Mesa CUB VOL 2004—2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias VOL silver
Marlenis Mesa CUB ROW 2000 0–3–0 1990 Ciudad de México ROW silver: lightweight quadruple sculls; 1993 Ponce ROW silver: lightweight double sculls and lightweight quadruple sculls
Víctor Mesa CUB BSB 1992 3–1–0 1982 La Habana BSB silver; 1986 Santiago de los Caballeros BSB gold; 1990 Ciudad de México BSB gold; 1993 Ponce BSB gold
Alberto Mestre VEN SWI 1980—1984 10–0–1 1982 La Habana SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Dayaris Mestre CUB JUD 2012—2016 3–0–0 2006 Cartagena de Indias JUD gold: flyweight -45 kg; 2014 Veracruz JUD gold: flyweight -45 kg and team
Freddy Mezones VEN ATH 2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 4×400 m relay
Alberto Michán MEX EQU 2008—2012 3–3–2 1998 Maracaibo EQU gold: jumping individual and jumping team; 2006 Cartagena de Indias EQU gold: jumping team, silver: jumping individual speed; 2010 Mayagüez EQU silver: jumping individual final and jumping team, bronze: jumping individual and jumping individual speed
Nataly Michel MEX FEN 2016 1–3–2 2010 Mayagüez FEN silver: foil and foil team; 2014 Veracruz FEN gold: foil team; 2018 Barranquilla FEN silver: foil, bronze: foil team and épée team
Jorge Micó CUB HOK 1980 1–0–0 1982 La Habana HOK gold
David Mier MEX SAI 2000—2016 4–0–0 2002 San Salvador SAI gold: Mistral; 2006 Cartagena de Indias SAI gold: Mistral; 2010 Mayagüez SAI gold: Mistral; 2014 Veracruz SAI gold: RS:X
Rodolfo Mijares MEX ATH 1960 1–0–0 1959 Caracas ATH gold: pentathlon
Melissa Mikec ESA SHO 2012 1–1–4 2002 San Salvador SHO bronze: 10 m air rifle team; 2006 Cartagena de Indias SHO gold: 10 m air rifle team; 2010 Mayagüez SHO bronze: 10 m air rifle; 2014 Veracruz SHO silver: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle prone English match team
Estela Milanés CUB SOF 2000 1–0–1 1993 Ponce SOF bronze; 1998 Maracaibo SOF gold
Jefferson Milano VEN BMX 2016 1–0–0 2018 Barranquilla CYC gold: BMX
Héctor Milián CUB WRE 1992—2000 2–0–0 1993 Ponce WRE gold: Greco-Roman heavyweight -100 kg; 1998 Maracaibo WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Wanner Miller COL ATH 2012 0–0–1 2010 Mayagüez ATH bronze: high jump
Roland Milošević VEN
YUG
SAI 1988—1996 2–1–1 1986 Santiago de los Caballeros SAI bronze: Mistral (competed for Venezuela); 1990 Ciudad de México SAI gold: Mistral (competed for Venezuela); 1993 Ponce SAI gold: Mistral (competed for Venezuela); 1998 Maracaibo SAI silver: Hobie Cat (competed for Venezuela)
Jerome Mincy PUR BAS 1988—1996 0–1–0 1986 Santiago de los Caballeros BAS silver
Aida Miranda PUR SOF 1996 2–1–0 1978 Medellín SOF silver; 1982 La Habana SOF gold; 1986 Santiago de los Caballeros SOF gold
Carlos Miranda PUR JUD 1976 0–1–0 1974 Santo Domingo JUD silver: lightweight -71 kg
José Salvador Miranda MEX ATH 2000 1–1–0 1998 Maracaibo ATH gold: 3000 m steeplechase; 2002 San Salvador ATH silver: 3000 m steeplechase
Osvaldo Miranda CUB FEN 1924 1–1–0 1930 La Habana FEN gold: foil team, silver: sabre team
Pedro Miranda MEX ATH 1968—1972 0–0–2 1970 Panamá ATH bronze: 5000 m; 1974 Santo Domingo ATH bronze: 10000 m
Salvador Miranda NCA BOX 1972 0–0–1 1970 Panamá BOX bronze: flyweight -51 kg
Xavier Mirander JAM CTR/CYC 1972—1976 1–0–0 1974 Santo Domingo CYC gold: 1000 m time trial
Christopher Mireles MEX CYC 2010 0–0–1 2014 Veracruz CYC bronze: BMX
Nikole Mitchell JAM ATH 1996 0–0–1 1993 Ponce ATH bronze: 4×100 m relay
Lisa Mize PUR SOF 1996 1–1–0 1990 Ciudad de México SOF silver; 1993 Ponce SOF gold
María Mock PUR SWI 1976 1–0–0 1974 Santo Domingo SWI gold: 4×100 m medley relay
Ato Modibo TTO ATH 2000—2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 4×400 m relay
Kristina Moir PUR SWI 1968 2–4–5 1966 San Juan SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley, bronze: 100 m freestyle, 800 m freestyle, 100 m breaststroke, and 200 m butterfly; 1970 Panamá SWI bronze: 4×100 m medley relay
Kristopher Moitland CRC TKW 2004—2008 0–1–2 2002 San Salvador TKW bronze: heavyweight +84 kg; 2006 Cartagena de Indias TKW bronze: heavyweight +84 kg; 2014 Veracruz TKW silver: heavyweight +87 kg
Melissa Mojica PUR JUD 2012—2016 2–3–3 2006 Cartagena de Indias JUD bronze: heavyweight +78 kg and open; 2010 Mayagüez JUD gold: heavyweight +78 kg and open, silver: team; 2014 Veracruz JUD silver: heavyweight +78 kg; 2018 Barranquilla JUD silver: heavyweight +78 kg, bronze: team
Vilmarie Mojica PUR VOL 2016 0–2–1 2006 Cartagena de Indias VOL bronze; 2010 Mayagüez VOL silver; 2014 Veracruz VOL silver
Alexander Molerio CUB SHO 2016 0–3–2 2014 Veracruz SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle team; 2018 Barranquilla SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 10 m air rifle team, bronze: 10 m air rifle
Andrés Molina CUB BOX 1968—1972 1–0–0 1966 San Juan BOX gold: welterweight -67 kg
Jorge Molina COL SHO 1984—1988 0–5–2 1974 Santo Domingo SHO bronze: skeet team; 1978 Medellín SHO silver: skeet team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: skeet team, bronze: skeet; 1993 Ponce SHO silver: skeet team, trap team, and double trap team
María Dolores Molina GUA CYC 2004 1–0–0 2002 San Salvador CYC gold: road time trial
Óscar Molina MEX BOX 2012 0–1–0 2010 Mayagüez BOX silver: welterweight -69 kg
Víctor Molina VEN EQU 1956 0–1–0 1954 Ciudad de México EQU silver: jumping team
David Monasterio PUR SWI 1992 2–3–0 1990 Ciudad de México SWI gold: 100 m butterfly and 400 m medley, silver: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Ricardo Monasterio VEN SWI 1996—2008 5–6–0 1998 Maracaibo SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 2002 San Salvador SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2010 Mayagüez SWI silver: 800 m freestyle
Gerardo Moncada COL FTB 1972 0–0–1 1970 Panamá FTB bronze
Avard Moncur BAH ATH 2000—2008 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: 4×400 m relay
Amanda Mondol COL SHO 2004 4–7–5 1990 Ciudad de México SHO silver: 25 m sporting pistol team; 1993 Ponce SHO gold: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol and 25 m sporting pistol team; 2002 San Salvador SHO silver: 10 m air pistol, 10 m air pistol team, 25 m sporting pistol, and 25 m sporting pistol team; 2006 Cartagena de Indias SHO gold: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol; 2010 Mayagüez SHO gold: 25 m sporting pistol team, silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol, bronze: 10 m air pistol team; 2014 Veracruz SHO bronze: 10 m air pistol and 25 m sporting pistol
Jorge Mondragón MEX DIV 1980—1992 3–1–2 1982 La Habana DIV gold: platform; 1986 Santiago de los Caballeros DIV gold: 3 m springboard; 1990 Ciudad de México DIV silver: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard and platform; 1993 Ponce DIV gold: 3 m springboard
Carlos Monges MEX ATH 1948 0–0–1 1950 Ciudad de Guatemala ATH bronze: 400 m hurdles
Rudy Monk AHO WLT 1960—1968 0–3–3 1962 Kingston WLT silver: lightweight -67.5 kg; 1966 San Juan WLT silver: middleweight -75 kg; 1970 Panamá WLT middleweight -75 kg silver: snatch, bronze: total, press, and clean & jerk
Jeyssón Monroy COL BOX 2012 1–0–0 2010 Mayagüez BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Héctor Monsalve COL CTR 1956 1–0–0 1954 Ciudad de México CYC gold: 4000 m pursuit team
Miguel Montalvo CUB BAS 1968 0–0–1 1966 San Juan BAS bronze
Niurka Montalvo CUB
ESP
ATH 1996—2004 3–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: long jump (competed for Cuba); 1993 Ponce ATH gold: long jump and triple jump (competed for Cuba)
José Leonardo Montaña COL ATH 2016 0–0–2 2014 Veracruz ATH bronze: 20 km walk; 2018 Barranquilla ATH bronze: 50 km walk
Patricia Montaño MEX TEN 1968 1–1–0 1966 San Juan TEN gold: doubles, silver: singles
Daynellis Montejo CUB TKW 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias TKW gold: flyweight -51 kg
Ernesto Montemayor, Jr. MEX SHO 1960—1972 0–1–1 1954 Ciudad de México SHO bronze: 25 m rapid-fire pistol; 1974 Santo Domingo SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match team
René Montero CUB WRE 2004 1–0–0 2006 Cartagena de Indias WRE gold: freestyle featherweight -55 kg
Victoria Montero MEX BDM 2012 3–0–3 2006 Cartagena de Indias BDM bronze: doubles and team; 2010 Mayagüez BDM gold: singles, doubles, and team, bronze: mixed doubles
José Montes MEX WLT 2012 0–0–1 2014 Veracruz WLT bronze: featherweight -62 kg clean & jerk
Pablo Montes CUB ATH 1968—1972 4–0–1 1970 Panamá ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay; 1974 Santo Domingo ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Carlos Monteverde VEN SHO 1952—1960 1–0–0 1959 Caracas SHO gold: 25 m rapid-fire pistol
Frank Montieth CUB BSB 2004 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BSB gold
Antonio Montilla VEN CTR/CYC 1956 3–2–2 1954 Ciudad de México CYC silver: 4000 m pursuit team; 1959 Caracas CYC gold: 4000 m pursuit team and road race, silver: road race team; 1962 Kingston CYC gold: road race team, bronze: 4000 m pursuit individual and 4000 m pursuit team
Alejandro Montoya CUB BOX 1972 1–0–0 1974 Santo Domingo BOX gold: middleweight -75 kg
Daniela Montoya COL FTB 2012 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Juan Montoya GUA CTR 1952 0–0–1 1954 Ciudad de México CYC bronze: 4000 m pursuit team
Lourdes Montoya MEX ROW 1992—2000 8–3–0 1990 Ciudad de México ROW gold: lightweight single sculls, quadruple sculls, and lightweight quadruple sculls; 1993 Ponce ROW gold: lightweight single sculls, lightweight double sculls, and lightweight quadruple sculls, silver: quadruple sculls; 1998 Maracaibo ROW gold: lightweight double sculls and lightweight quadruple sculls, silver: double sculls; 2002 San Salvador ROW silver: lightweight single sculls
Roberto Monzón CUB WRE 2004—2008 1–0–0 1998 Maracaibo WRE gold: Greco-Roman featherweight -58 kg
Danilo Mora CUB ROW 1980 4–0–0 1982 La Habana ROW gold: coxed fours and eights; 1986 Santiago de los Caballeros ROW gold: coxed fours and eights
Gladys Mora COL TKW 2004—2008 0–1–1 2002 San Salvador TKW silver: flyweight -51 kg; 2006 Cartagena de Indias TKW bronze: flyweight -51 kg
Lázaro Mora CUB FEN 1976 1–0–0 1978 Medellín FEN gold: sabre team
Nelson Mora VEN SWI 1996 1–0–1 1993 Ponce SWI gold: 200 m butterfly; 1998 Maracaibo SWI bronze: 200 m butterfly
Raúl Mora CUB WLT 1992 2–1–0 1990 Ciudad de México WLT middleweight -75 kg gold: total and clean & jerk, silver: snatch
Víctor Mora COL ATH 1972—1976 1–0–0 1974 Santo Domingo ATH gold: 5000 m
Jesús Moraila MEX ATH 1928—1932 2–1–2 1926 Ciudad de México ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1930 La Habana ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 1935 San Salvador ATH bronze: 4×100 m relay
Rosa del Moral MEX FEN 1968 0–1–0 1962 Kingston FEN silver: foil team
Alonso Morales COL SHO 1984 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros SHO bronze: trap team
Amado Morales PUR ATH 1976 1–2–0 1970 Panamá ATH gold: javelin throw; 1978 Medellín ATH silver: javelin throw; 1982 La Habana ATH silver: javelin throw
Ángel Morales PUR BSB 1988—1992 0–1–0 1990 Ciudad de México BSB silver
Blanca Morales GUA SWI 1984—1992 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Celiangelí Morales PUR ATH 2016 1–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: 4×100 m relay
César Morales MEX BOX 2000 0–1–0 1998 Maracaibo BOX silver: bantamweight -54 kg
Félix Morales CUB BAS 1976—1980 1–0–1 1982 La Habana BAS gold; 1986 Santiago de los Caballeros BAS bronze
Gisela Morales GUA SWI 2004—2008 4–4–3 2002 San Salvador SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2006 Cartagena de Indias SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 50 m backstroke; 2010 Mayagüez SWI gold: 50 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 2014 Veracruz SWI silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Ileana Morales VEN SWI 1972 4–4–0 1970 Panamá SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1974 Santo Domingo SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Juan Morales CUB ATH 1968—1972 2–0–2 1966 San Juan ATH bronze: 110 m hurdles and 4×100 m relay; 1970 Panamá ATH gold: 110 m hurdles and 4×100 m relay
Juan Morales MEX ATH 1932 1–1–0 1935 San Salvador ATH gold: 10000 m, silver: 5000 m
Lázaro Morales CUB WRE 1976 1–0–0 1974 Santo Domingo WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg
Lynda Morales PUR VOL 2016 0–1–0 2014 Veracruz VOL silver
María Morales COL TRI 2000 1–2–1 1998 Maracaibo TRI gold: team; 2002 San Salvador TRI silver: team, bronze: individual; 2010 Mayagüez TRI silver: team
Mario Morales PUR BAS 1988—1992 1–2–0 1978 Medellín BAS gold; 1982 La Habana BAS silver; 1986 Santiago de los Caballeros BAS silver
Sebastián Morales COL DIV 2016 2–4–0 2014 Veracruz DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard, silver: synchronized springboard; 2018 Barranquilla DIV silver: 1 m springboard, 3 m springboard, and synchronized springboard
Wilfredo Morales CUB WRE 1996—2000 2–0–0 1993 Ponce WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg; 1998 Maracaibo WRE gold: freestyle heavyweight -97 kg
Luis Morán HON JUD 2004 0–1–1 2002 San Salvador JUD bronze: heavyweight +100 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD silver: heavyweight +100 kg
Jorge Moré Rojas CUB BAS 1980 1–1–0 1978 Medellín BAS silver; 1982 La Habana BAS gold
Roberto Moré CUB ATH 1976 1–0–0 1974 Santo Domingo ATH gold: pole vault
Agustín Moreno MEX TEN 1988 1–1–0 1993 Ponce TEN gold: doubles, silver: team
Alberto Moreno CUB DIV 1968 0–0–2 1966 San Juan DIV bronze: platform; 1970 Panamá DIV bronze: platform
Alexa Moreño MEX GYM 2016 2–1–0 2010 Mayagüez GYM gold: team, silver: vault; 2014 Veracruz GYM gold: team
Eduardo Moreno MEX SWI 1968 0–0–1 1966 San Juan SWI bronze: 100 m breaststroke
Eli Johana Moreno COL ATH 2008—2012 1–0–2 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: hammer throw; 2010 Mayagüez ATH gold: hammer throw; 2014 Veracruz ATH bronze: hammer throw
Frank Moreno CUB JUD 1992—1996 3–0–0 1986 Santiago de los Caballeros JUD gold: heavyweight +95 kg; 1990 Ciudad de México JUD gold: heavyweight +95 kg; 1993 Ponce JUD gold: heavyweight +95 kg
Héctor Moreno COL ATH 1984—1996 1–1–2 1986 Santiago de los Caballeros ATH bronze: 20 km walk; 1990 Ciudad de México ATH gold: 50 km walk, bronze: 20 km walk; 1993 Ponce ATH silver: 20 km walk
Laura del Carmen Moreno MEX GYM 2004 3–2–1 1993 Ponce GYM silver: team; 2002 San Salvador GYM gold: uneven bars and team, silver: vault, bronze: all-around; 2006 Cartagena de Indias GYM gold: team
María Moreno ESA SWI 1968 0–0–1 1966 San Juan SWI bronze: 200 m breaststroke
Miguel Ángel Moreno ESA JUD 2000 0–0–2 1998 Maracaibo JUD bronze: half-lightweight -66 kg; 2002 San Salvador JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Niurka Moreno CUB JUD 1992 1–0–0 1990 Ciudad de México JUD gold: half-heavyweight -72 kg
Rodrigo Moreno COL ATH 2008 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: 50 km walk
Sandy Moreno NCA BSB 1996 0–1–0 1998 Maracaibo BSB silver
Yipsi Moreno CUB ATH 2000—2012 2–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: hammer throw; 2014 Veracruz ATH gold: hammer throw
María Moret CUB BAS 1980 3–0–0 1978 Medellín BAS gold; 1982 La Habana BAS gold; 1986 Santiago de los Caballeros BAS gold
Kenia Moreta DOM VOL 2004 2–0–0 2002 San Salvador VOL gold; 2006 Cartagena de Indias VOL gold
Bárbaro Morgan CUB WRE 1972—1980 1–0–0 1978 Medellín WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg
Dinsdale Morgan JAM ATH 1996—2000 1–0–0 1998 Maracaibo ATH gold: 400 m hurdles
Jason Morgan JAM ATH 2012 1–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: discus throw; 2010 Mayagüez ATH gold: discus throw
Juan Alberto Morillo VEN ATH 2000 0–1–0 2002 San Salvador ATH silver: 4×100 m relay
Julián Morrinson CUB ATH 1976 1–1–0 1974 Santo Domingo ATH gold: discus throw; 1978 Medellín ATH silver: discus throw
Devon Morris JAM ATH 1984—1992 1–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: 4×400 m relay
Ian Morris TTO ATH 1988—1992 0–3–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 400 m and 4×400 m relay; 1993 Ponce ATH silver: 4×400 m relay
Una Morris JAM ATH 1964—1972 2–0–0 1966 San Juan ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Ismael Mosqueira MEX GYM 1932 1–1–1 1946 Barranquilla GYM gold: horizontal bar, silver: team, bronze: pommelled horse
Edwin Mosquera COL WLT 2008—2016 0–3–2 2010 Mayagüez WLT lightweight -69 kg silver: snatch, bronze: total and clean & jerk; 2014 Veracruz WLT lightweight -69 kg silver: snatch and clean & jerk
Isidro Mosquera DOM BOX 2004 0–0–2 1998 Maracaibo BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg; 2002 San Salvador BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Jarlis Mosquera COL WRE 2008 0–2–0 2006 Cartagena de Indias WRE silver: Greco-Roman middleweight -74 kg; 2010 Mayagüez WRE silver: freestyle light-heavyweight -84 kg
José David Mosquera COL BOX 2004 0–0–1 2006 Cartagena de Indias BOX bronze: lightweight -60 kg
Mabel Mosquera COL WLT 2004 3–0–0 2002 San Salvador WLT featherweight -53 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Cydonie Mothersill CAY ATH 1996—2012 1–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: 200 m
Julio Moya NCA BSB 1984 0–1–0 1978 Medellín BSB silver
Leydi Moya CUB MOP 2010—2016 2–0–3 2014 Veracruz MOP gold: individual and mixed relay, bronze: team; 2018 Barranquilla MOP bronze: team and mixed relay
Roberto Moya CUB ATH 1992—1996 1–0–0 1990 Ciudad de México ATH gold: discus throw
Sabina Moya COL ATH 2000 0–1–0 2002 San Salvador ATH silver: javelin throw
Sandra Moya PUR ATH 2000 0–1–0 2002 San Salvador ATH silver: 4×400 m relay
César Muciño MEX CTR 1992 1–0–1 1993 Ponce CYC gold: 1000 m time trial, bronze: 4000 m pursuit team
Bheiglys Mujica VEN SOF 2008 1–0–0 2010 Mayagüez SOF gold
Devin Mullings BAH TEN 2008 0–0–1 2010 Mayagüez TEN bronze: doubles
Anniara Muñoz CUB VOL 2004 0–1–0 2006 Cartagena de Indias VOL silver
Carlos Muñoz COL WRE 2016 0–0–2 2014 Veracruz WRE bronze: Greco-Roman middleweight -75 kg; 2018 Barranquilla WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -87 kg
David Muñoz PAN SHO 2016 0–0–1 2018 Barranquilla SHO bronze: 10 m air pistol team
Edgar Ramón Muñoz VEN BOX 2004—2016 0–0–1 2014 Veracruz BOX bronze: super-heavyweight +91 kg
Felipe Muñoz MEX COM/SWI 1968—2012 5–3–0 1970 Panamá SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m medley and 400 m medley; 1974 Santo Domingo SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, silver: 200 m medley
Guillermo Muñoz MEX TTN 1996 0–2–5 1990 Ciudad de México TTN bronze: singles; 1993 Ponce TTN bronze: singles and mixed doubles; 2002 San Salvador TTN silver: singles; 2006 Cartagena de Indias TTN silver: team; 2010 Mayagüez TTN bronze: doubles; 2014 Veracruz TTN bronze: team
Lino Muñoz MEX BDM 2016 1–2–4 2010 Mayagüez BDM silver: doubles, bronze: singles and team; 2014 Veracruz BDM silver: team, bronze: singles; 2018 Barranquilla BDM gold: team, bronze: singles
Nidia Muñóz CUB TKW 2012 0–0–1 1990 Ciudad de México TKW bronze: finweight -43 kg
Oscar Muñoz COL WRE 1988 0–0–2 1986 Santiago de los Caballeros WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1990 Ciudad de México WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Óscar Muñoz COL TKW 2010—2016 0–0–1 2014 Veracruz TKW bronze: bantamweight -63 kg
Lloyd Murad VEN ATH 1960—1964 2–0–2 1959 Caracas ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m and 200 m; 1962 Kingston ATH gold: 4×100 m relay
Digna Murillo COL ATH 2000—2004 1–0–0 2002 San Salvador ATH gold: 4×100 m relay
Jorge Murillo COL SWI 2016 2–3–2 2010 Mayagüez SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2014 Veracruz SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke; 2018 Barranquilla SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay (mixed)
Melisa Murillo COL ATH 2000—2004 1–0–0 2002 San Salvador ATH gold: 4×100 m relay
Osmán Murillo CRC JUD 2012 0–0–1 2010 Mayagüez JUD bronze: lightweight -73 kg
Tolentino Murillo COL WLT 1988 0–0–2 1986 Santiago de los Caballeros WLT flyweight -52 kg bronze: total and snatch
Alfredo Mury GUA SHO 1952 0–1–0 1950 Ciudad de Guatemala SHO silver: 300 m military rifle 3 positions team
Roy Myrie CRC FTB 2004 0–0–1 2002 San Salvador FTB bronze
Neville Myton JAM ATH 1964—1968 2–0–0 1966 San Juan ATH gold: 800 m and 4×400 m relay
Édgar Nanne GUA ROW 1980—1984 1–2–0 1982 La Habana ROW gold: single sculls; 1986 Santiago de los Caballeros ROW silver: single sculls and lightweight single sculls
Horacio Nava MEX ATH 2008—2016 2–0–0 2010 Mayagüez ATH gold: 50 km walk; 2014 Veracruz ATH gold: 20 km walk
Margarita Nava MEX EDR 1984 1–0–0 1990 Ciudad de México EQU gold: dressage team
Patricia Nava MEX VOL 1968 1–0–0 1970 Panamá VOL gold
Roberto Navarro DOM BOX 2008 0–0–1 2010 Mayagüez BOX bronze: featherweight -57 kg
Naydí Nazario PUR ATH 1984 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros ATH gold: marathon
Nicky Neckles BAR SWI 1996—2004 3–1–3 2002 San Salvador SWI bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2006 Cartagena de Indias SWI gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2010 Mayagüez SWI silver: 100 m backstroke
Fidel Negrete MEX ATH 1964 0–1–0 1962 Kingston ATH silver: half-marathon
Carlos Negrón PUR WRE 1988 0–0–1 1993 Ponce WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Carlos Negrón PUR BOX 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
José Gregorio Neira COL ATH 1964 0–0–2 1962 Kingston ATH bronze: 800 m and 1500 m
Alexander Nelcha VEN BAS 1992 0–0–1 1998 Maracaibo BAS bronze
Kenneth Nelson (DNS) JAM BOX 1968 0–1–0 1966 San Juan BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
José Neri MEX ATH 1968 0–1–2 1966 San Juan ATH silver: 5000 m, bronze: 1500 m; 1974 Santo Domingo ATH bronze: 5000 m
Anthony Nesty SUR SWI 1984—2008 1–0–0 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 100 m butterfly
Lisa Neuburger ISV SAI 1992—1996 1–0–0 1993 Ponce SAI gold: Mistral
Paul Newallo TTO SWI 1984 0–0–1 1982 La Habana SWI bronze: 100 m breaststroke
Seymour Newman JAM ATH 1976 1–1–2 1974 Santo Domingo ATH silver: 400 m, bronze: 4×400 m relay; 1978 Medellín ATH gold: 4×400 m relay (ran in heats only), bronze: 400 m
Freida Nicholls-Davy BAR ATH 1972—1976 0–0–1 1966 San Juan ATH bronze: 4×100 m relay
Miguel Nido PUR TEN 1992 1–3–2 1982 La Habana TEN silver: doubles, bronze: mixed doubles; 1986 Santiago de los Caballeros TEN gold: doubles, bronze: team; 1990 Ciudad de México TEN silver: singles and doubles
Sigrid Niehaus CRC SWI 1988 2–0–1 1986 Santiago de los Caballeros SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Anibál Nieves PUR WRE 1992—1996 0–1–2 1990 Mexico City WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg, bronze: freestyle featherweight -62 kg; 1993 Ponce WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg
Efraín Nieves PUR BSB 1992 2–1–1 1990 Ciudad de México BSB silver; 1993 Ponce BSB bronze; 2002 San Salvador BSB gold; 2018 Barranquilla BSB gold
Nelson Nieves VEN FEN 1952 1–2–0 1959 Caracas FEN gold: foil team, silver: épée; 1959 Caracas FEN silver: épée team
Néstor Nieves VEN ATH 1996 0–2–1 1998 Maracaibo ATH silver: 3000 m steeplechase; 2002 San Salvador ATH bronze: 3000 m steeplechase; 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 3000 m steeplechase
Luis Niño MEX DIV 1964—1968 1–1–0 1966 San Juan DIV gold: platform, silver: 3 m springboard
Isabel Nogueira MEX VOL 1968 0–1–1 1962 Kingston VOL bronze; 1966 San Juan VOL silver
Luis Alberto Noguera VEN TKW 2004 0–0–2 1993 Ponce TKW bronze: middleweight -83 kg; 1998 Maracaibo TKW bronze: middleweight -84 kg
Johnny Nolasco DOM BOX 1996 0–0–1 1993 Ponce BOX bronze: flyweight -51 kg
Pedro Nolasco DOM BOX 1984 0–0–1 1978 Medellín BOX bronze: flyweight -51 kg
Ramón Noriega VEN CYC 1976 0–1–0 1978 Medellín CYC silver: road time trial team
Zara Northover JAM ATH 2008 0–1–0 2010 Mayagüez ATH silver: shot put
Claudia Novelo MEX SWA 1984 1–1–0 1982 La Habana SYN gold: group free, silver: duet
Lupita Novelo MEX TEN 1992 4–1–1 1990 Ciudad de México TEN gold: doubles, mixed doubles, and team; 1993 Ponce TEN gold: mixed doubles, silver: team, bronze: doubles
Juan Camilo Novoa COL BOX 2004 1–0–0 2002 San Salvador BOX gold: light-middleweight -71 kg
José Nozari MEX SHO 1948 2–0–0 1950 Ciudad de Guatemala SHO gold: 300 m military rifle 3 positions and 300 m military rifle 3 positions team
Michael Anthony Nunes JAM SAI 1968—1972 1–0–1 1966 San Juan SAI bronze: Dragon; 1974 Santo Domingo SAI gold: Flying Dutchman
Michael Keith Nunes JAM SAI 1972 0–0–1 1966 San Juan SAI bronze: Dragon
Daniel Núñez CUB WLT 1976—1980 9–0–0 1978 Medellín WLT bantamweight -56 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 1982 La Habana WLT featherweight -60 kg gold: total, snatch, and clean & jerk; 1986 Santiago de los Caballeros WLT featherweight -60 kg gold: total, snatch, and clean & jerk
Evelyn Núñez GUA ATH 2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 20 km walk
Henry Núñez CRC CONCRC/JUD 1988—2008 0–0–1 1993 Ponce JUD bronze: lightweight -71 kg
Imaday Núñez CUB SWI 2000—2004 1–1–1 1998 Maracaibo SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Juan Núñez DOM ATH 1988 0–2–4 1982 La Habana ATH bronze: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay; 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 100 m and 200 m, bronze: 4×100 m relay
Ramón Núñez CUB FTB 1980 2–0–1 1978 Medellín FTB gold; 1982 La Habana FTB bronze; 1986 Santiago de los Caballeros FTB gold
Sidarka Núñez DOM VOL 2012 1–0–0 2002 San Salvador VOL gold
Debra O'Connor TTO BDM 1996 0–2–2 1990 Ciudad de México BDM silver: singles and doubles, bronze: mixed doubles and team
Yordan O'Farril CUB ATH 2010—2016 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 110 m hurdles
Raisa O'Farrill CUB VOL 1992—1996 1–0–0 1993 Ponce VOL gold
Delceita Oakley PAN ATH 1964 0–0–1 1962 Kingston ATH bronze: 4×100 m relay
Darlenis Obregón COL ATH 2008—2012 1–3–1 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 4×100 m relay; 2010 Mayagüez ATH gold: 4×100 m relay, silver: 4×400 m relay, bronze: 200 m; 2014 Veracruz ATH silver: 4×100 m relay
Jahir Ocampo MEX DIV 2016 2–0–0 2018 Barranquilla DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard
Mauricio Ocampo MEX SWI 1960 7–0–1 1959 Caracas SWI gold: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay; 1962 Kingston SWI gold: 400 m freestyle, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Mónica Ocampo (DNS) MEX FTB 2004 1–0–0 2014 Veracruz FTB gold
Walter Ocampo MEX SWI 1952—1956 1–2–1 1954 Ciudad de México SWI gold: 200 m butterfly, silver: 200 m breaststroke; 1959 Caracas SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 200 m breaststroke
Luis Ocaña CUB WRE 1980 1–0–0 1978 Medellín WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
José Ocando VEN WLT 2008 1–1–1 2010 Mayagüez WLT middleweight -77 kg gold: clean & jerk. silver: total. bronze: snatch
Asunción Ocasio PUR TKW 2008 1–0–0 2010 Mayagüez TKW gold: welterweight -67 kg
Karina Ocasio PUR VOL 2016 0–1–1 2006 Cartagena de Indias VOL bronze; 2010 Mayagüez VOL silver
Vicyohandri Odelín CUB BSB 2004—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BSB gold
Francisco Oduardo CUB BOX 1968 1–0–0 1970 Panamá BOX gold: lightweight -60 kg
Charles Ogilvie JAM SAI 1968 0–0–1 1962 Kingston SAI bronze: Dragon
José Leyver Ojeda MEX ATH 2012—2016 1–0–0 2018 Barranquilla ATH gold: 50 km walk
Roberto Ojeda CUB ROW 1964—1992 3–1–0 1986 Santiago de los Caballeros ROW gold: coxed fours and eights; 1990 Ciudad de México ROW gold: coxed fours, silver: eights
Patricia Olano COL SWI 1968 0–1–1 1970 Panamá SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Andrea Olaya COL WRE 2016 1–0–0 2018 Barranquilla WRE gold: freestyle heavyweight -76 kg
José Olguín MEX WAP 1952 3–0–0 1950 Ciudad de Guatemala WAP gold; 1954 Ciudad de México WAP gold; 1959 Caracas WAP gold
Otilio Olguín MEX WAP 1952 5–0–0 1950 Ciudad de Guatemala WAP gold; 1954 Ciudad de México SWI gold: 100 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and WAP; 1959 Caracas WAP gold
Carl Oliver BAH ATH 1996—2000 0–0–1 1998 Maracaibo ATH bronze: 4×400 m relay
Reinaldo Oliver PUR ATH 1952—1956 1–0–1 1954 Ciudad de México ATH gold: javelin throw, bronze: pentathlon
Lourdes Olivera MEX SWA 1992 1–1–0 1990 Ciudad de México SYN gold: group free, silver: duet
Miguel Olivera CUB ATH 1968 1–0–1 1970 Panamá ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m hurdles
Gustavo Oliveros CUB FEN 1968 1–0–1 1970 Panamá FEN gold: épée team, bronze: épée
Princesa Oliveros COL ATH 2012 1–1–1 2002 San Salvador ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m hurdles, bronze: 400 m hurdles
Jony Olivo DOM BSB 1984 1–0–0 1982 La Habana BSB gold
Raúl Olivo VEN SHO 1956 0–2–0 1959 Caracas SHO silver: trap; 1962 Kingston SHO silver: trap
Hely Ollarves VEN ATH 2000 0–1–0 2002 San Salvador ATH silver: 4×100 m relay
José Ollarves VEN CYC 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo CYC bronze: road time trial team
Patricia Ollinger MEX GYM 1972 0–2–0 1970 Panamá GYM silver: team; 1974 Santo Domingo GYM silver: team
Pablo Olmedo MEX ATH 2000 3–0–1 1998 Maracaibo ATH gold: 5000 m, bronze: 1500 m; 2002 San Salvador ATH gold: 5000 m and 10000 m
Segundo Olmedo PAN WRE 1972—1976 0–3–0 1970 Panamá WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1974 Santo Domingo WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1978 Medellín WRE silver: freestyle lightweight -68 kg
Jesús Olmos MEX BAS 1936 1–0–0 1935 San Salvador BAS gold
Alfredo Olvera MEX WRE 1972—1980 1–0–0 1974 Santo Domingo WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Aline Olvera MEX ROW 2004 3–0–0 2002 San Salvador ROW gold: lightweight double sculls, quadruple sculls, and lightweight quadruple sculls
Bernardo Olvera MEX WRE 1984—1988 0–3–1 1982 La Habana WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg; 1986 Santiago de los Caballeros WRE silver: freestyle flyweight -52 kg and Greco-Roman flyweight -52 kg; 1993 Ponce WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Jorge Olvera MEX WRE 1988 0–1–1 1990 Ciudad de México WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg; 1993 Ponce WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Nelson Oñate CUB SHO 1968 3–4–2 1970 Panamá SHO gold: 50 m free pistol team, silver: 50 m free pistol, 25 m center fire pistol team, and 25 m standard pistol team, bronze: 25 m standard pistol; 1974 Santo Domingo SHO gold: 50 m free pistol team and 25 m center fire pistol, silver: 25 m center fire pistol team, bronze: 50 m free pistol
Lombardo Ontiveros MEX BVO 2016 0–0–1 2006 Cartagena de Indias BVO bronze
Arturo Oporta PAN WRE 1988 0–0–2 1986 Santiago de los Caballeros WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg and Greco-Roman featherweight -62 kg
Adrián Oquendo CUB ROW 2016 4–0–0 2014 Veracruz ROW gold: coxless pairs and coxless fours; 2018 Barranquilla ROW gold: double sculls and coxless pairs
Alexandra Oquendo PUR VOL 2016 0–1–1 2006 Cartagena de Indias VOL bronze; 2010 Mayagüez VOL silver
Carlos Oquendo COL BMX 2012—2016 0–1–1 2014 Veracruz CYC silver: BMX; 2018 Barranquilla CYC bronze: BMX
Nestor Orellana MEX VOL 2016 0–0–1 2018 Barranquilla VOL bronze
Angie Orjuela COL ATH 2016 0–0–1 2018 Barranquilla ATH bronze: marathon
Ivo Orlandi VEN SHO 1968 0–1–0 1966 San Juan SHO silver: trap team
Armando Orozco CUB ATH 1980 1–0–0 1978 Medellín ATH gold: hammer throw
Lisseth Orozco COL JUD 2004 1–1–1 2002 San Salvador JUD gold: extra-lightweight -48 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD silver: extra-lightweight -48 kg, bronze: team
Mauricio Ortega COL ATH 2016 1–1–0 2014 Veracruz ATH silver: discus throw; 2018 Barranquilla ATH gold: discus throw
Norman Ortega NCA SHO 1992 0–0–1 1990 Ciudad de México SHO bronze: 10 m running target team
Rafael Ortega DOM WLT 1976 0–1–2 1974 Santo Domingo WLT bantamweight -56 kg bronze: snatch and clean & jerk; 1978 Medellín WLT silver: flyweight -52 kg clean & jerk
Joaquín Orth MEX EDR 1996 5–3–0 1990 Ciudad de México EQU gold: dressage individual, dressage individual final, and dressage team; 1993 Ponce EQU gold: dressage team, silver: dressage individual; 2002 San Salvador EQU gold: dressage team, silver: dressage individual and dressage individual final
Carlos Ortíz CUB WRE 2000 2–0–0 1993 Ponce WRE gold: freestyle featherweight -62 kg; 1998 Maracaibo WRE gold: freestyle lightweight -63 kg
César Ortíz MEX SHO 1992 6–0–0 1990 Ciudad de México SHO gold: trap and trap team; 1993 Ponce SHO gold: trap, double trap, trap team, and double trap team
Fidel Ortíz MEX BOX 1928—1936 2–0–0 1935 San Salvador BOX gold: bantamweight -118 pounds; 1938 Panamá BOX gold: bantamweight -118 pounds
Idalys Ortíz CUB JUD 2008—2016 4–0–0 2014 Veracruz JUD gold: heavyweight +78 kg and team; 2018 Barranquilla JUD gold: heavyweight +78 kg and team
Jacqueline Ortíz PUR SOF 1996 2–1–0 1986 Santiago de los Caballeros SOF gold; 1990 Ciudad de México SOF silver; 1993 Ponce SOF gold
Jesús Ortíz CUB FEN 1980 3–1–0 1982 La Habana FEN gold: sabre team, silver: sabre; 1986 Santiago de los Caballeros FEN gold: sabre and sabre team
José Rafael Ortíz PUR BAS 1988—2004 1–1–0 1990 Ciudad de México BAS silver; 1993 Ponce BAS gold
Juan Ortíz (DNS) DOM BSB 1984 1–0–0 1982 La Habana BSB gold
Ludwing Ortíz VEN JUD 2000—2008 1–1–3 1998 Maracaibo JUD silver: half-lightweight -66 kg; 2002 San Salvador JUD gold: half-lightweight -66 kg; 2006 Cartagena de Indias JUD bronze: half-lightweight -66 kg, team, and kata
Luis Ortiz COL SHO 1984 0–4–0 1978 Medellín SHO silver: 50 m free pistol team; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 50 m free pistol team, 25 m standard pistol team, and 10 m air pistol team
Manuel Ortíz CUB FEN 1968—1980 5–0–0 1970 Panamá FEN gold: sabre and sabre team; 1978 Medellín FEN gold: sabre and sabre team; 1982 La Habana FEN gold: sabre team
Mariano Ortíz PUR BAS 1968—1976 0–1–1 1970 Panamá BAS bronze; 1974 Santo Domingo BAS silver
Melissa Ortíz COL FTB 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Mirna Ortíz GUA ATH 2012—2016 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 20 km walk
Nuria Ortíz MEX SHO 1968—1988 0–1–0 1970 Panamá SHO silver: skeet team
Tania Ortíz CUB VOL 1992 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros VOL gold; 1990 Ciudad de México VOL gold
Tatiana Ortíz MEX DIV 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias DIV gold: 1 m springboard
Yaima Ortíz CUB VOL 2004—2008 0–1–0 2006 Cartagena de Indias VOL silver
Zuleidis Ortíz CUB FEN 2000 3–0–1 1998 Maracaibo FEN gold: épée team, bronze: épée; 2006 Cartagena de Indias FEN gold: épée and épée team
Liván Osoria CUB VOL 2016 0–0–1 2014 Veracruz VOL bronze
Julio Osorio PAN BAS 1968 1–1–0 1962 Kingston BAS silver; 1970 Panamá BAS gold
Erick Osornio MEX TKW 2012 1–0–0 2002 San Salvador TKW gold: featherweight -67 kg
Diana Ospina COL FTB 2016 0–1–0 2014 Veracruz FTB silver
Chinedum Osuji TTO TKW 2004 0–1–0 2006 Cartagena de Indias TKW silver: welterweight -78 kg
César Osuna MEX VOL 1968 0–0–1 1970 Panamá VOL bronze
Rafael Osuna MEX TEN 1968 2–0–0 1966 San Juan TEN gold: singles and doubles
Pedro Otero CUB BAS 1948 0–1–0 1946 Barranquilla BAS silver
Heiner Oviedo CRC TKW 2012 0–0–2 2010 Mayagüez TKW bronze: finweight -54 kg; 2018 Barranquilla TKW bronze: finweight -54 kg
Luis Oviedo CUB VOL 1980 2–0–0 1978 Medellín VOL gold; 1986 Santiago de los Caballeros VOL gold
Tamara Oynick MEX SWI 1968 1–2–0 1966 San Juan SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Nikita Pablo AUS SWA 2016 0–0–1 2010 Mayagüez SYN bronze: group free (competed for Aruba)
Antonio Pacheco CUB BSB/Coach 1992—2008 4–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BSB gold; 1990 Ciudad de México BSB gold; 1993 Ponce BSB gold; 1998 Maracaibo BSB gold
Rommel Pacheco MEX DIV 2004—2016 2–4–2 2002 San Salvador DIV silver: platform; 2006 Cartagena de Indias DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard, bronze: platform; 2010 Mayagüez DIV silver: platform; 2018 Barranquilla DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard, bronze: 1 m springboard
Álvaro Pachón COL CYC 1968—1976 0–1–0 1974 Santo Domingo CYC silver: road time trial team
Gerardo Padilla MEX JUD 1976—1984 0–1–0 1978 Medellín JUD silver: half-lightweight -65 kg
Juan Padilla CUB BSB 1992—1996 2–0–0 1986 Santiago de los Caballeros BSB gold; 1993 Ponce BSB gold
Ramón Padilla NCA BSB 1996 0–1–0 1998 Maracaibo BSB silver
Yenifer Padilla COL ATH 2012 0–1–3 2010 Mayagüez ATH silver: 4×400 m relay; 2014 Veracruz ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay; 2018 Barranquilla ATH bronze: 4×400 m relay
Rodolfo Padrón VEN WRE 1952 0–0–2 1954 Ciudad de México WRE bronze: freestyle middleweight -79 kg; 1970 Panamá WRE bronze: freestyle heavyweight -100 kg
Francisco Páez VEN SWI 2000 2–2–0 1998 Maracaibo SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2002 San Salvador SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Héctor Páez COL MTB 2008—2012 1–0–0 2014 Veracruz CYC gold: mountain biking
Víctor Ángel Pagán PUR WLT 1964—1972 3–2–1 1962 Kingston WLT gold: lightweight -67.5 kg; 1966 San Juan WLT gold: middleweight -75 kg; 1970 Panamá WLT light-heavyweight -82.5 kg gold: clean & jerk, silver: total and press, bronze: snatch
Mariana Pajón COL BMX/CYC 2012—2016 2–0–0 2010 Mayagüez CYC gold: BMX; 2014 Veracruz CYC gold: BMX
Hermenegildo Palacio CUB ROW 1976—1980 1–0–0 1982 La Habana ROW gold: coxless pairs
Eliecith Palacios COL ATH 2012—2016 1–2–0 2010 Mayagüez ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m hurdles; 2014 Veracruz ATH silver: 4×100 m relay
Felipa Palacios COL ATH 1996—2004 0–2–1 1998 Maracaibo ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m; 2006 Cartagena de Indias ATH silver: 4×100 m relay
Héctor Palacios COL CYC 1992 0–0–1 1993 Ponce CYC bronze: road time trial team
Orlando Palacios CUB BOX 1972 1–0–0 1974 Santo Domingo BOX gold: lightweight -60 kg
Rolando Palacios HON ATH 2008—2016 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 100 m
Teodoro Palacios GUA ATH 1968 3–1–0 1959 Caracas ATH gold: high jump; 1962 Kingston ATH gold: high jump; 1966 San Juan ATH gold: high jump; 1970 Panamá ATH silver: high jump
Victoria Palacios MEX ATH 2004 1–0–0 2002 San Salvador ATH gold: 20 km walk
Adiel Palma CUB BSB 2004—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BSB gold
Milagros Palma CUB FEN 1996 2–0–1 1990 Ciudad de México FEN gold: épée team; 1993 Ponce FEN bronze: épée team; 1998 Maracaibo FEN gold: épée team
Rafael Palomar MEX BAS 1976 0–0–1 1982 La Habana BAS bronze
Diego Palomeque COL ATH 2016 0–0–2 2014 Veracruz ATH bronze: 4×400 m relay; 2018 Barranquilla ATH bronze: 4×400 m relay
Virgilio Palomo COL BOX 1976 0–0–1 1974 Santo Domingo BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Mario Pani MEX SHO 1968 0–1–0 1970 Panamá SHO silver: skeet team
Sonja Pannen NED SOF 1996 0–0–1 2002 San Salvador SOF bronze
Raúl Papaleo PUR BVO 2004 1–0–0 2002 San Salvador BVO gold
Benjamín Paredes MEX ATH 1996—2000 1–0–0 1993 Ponce ATH gold: marathon
Eduardo Paret CUB BSB 1996—2008 2–0–0 1993 Ponce BSB gold; 2006 Cartagena de Indias BSB gold
María París CRC SWI 1976—1980 7–5–2 1974 Santo Domingo SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 100 m butterfly, silver: 200 m butterfly and 400 m medley, bronze: 200 m medley; 1978 Medellín SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 200 m medley; 1982 La Habana SWI gold: 100 m butterfly and 200 m medley, bronze: 200 m butterfly
Janice Parks PUR SOF 1996 1–0–0 1993 Ponce SOF gold
César Alberto Parra COL EDR 2004 2–1–0 1998 Maracaibo EQU gold: dressage individual and dressage individual final; 2002 San Salvador EQU silver: dressage team
Naftaly Parrales NCA WLT 1976 0–0–2 1970 Panamá WLT flyweight -52 kg bronze: total and snatch
Debbie-Ann Parris JAM ATH 1996—2004 0–1–1 1998 Maracaibo ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m hurdles
José Luis Partida MEX HOK 1972 0–1–0 1982 La Habana HOK silver
Reinaldo Paseiro CUB CTR 1948 2–1–1 1946 Barranquilla CYC gold: 1000 m time trial, bronze: sprint; 1950 Ciudad de Guatemala CYC gold: 1000 m time trial, silver: 4000 m pursuit team
Margarita Pasos MEX SAI 1992 0–0–1 2002 San Salvador SAI bronze: Laser Radial
Víctor Patíñez VEN ATH 1968 0–1–0 1974 Santo Domingo ATH silver: 4×400 m relay
Doris Patiño COL TKW 2008—2016 1–0–0 2010 Mayagüez TKW gold: featherweight -57 kg
Mike Paul TTO ATH 1984 0–2–0 1978 Medellín ATH silver: 4×400 m relay; 1986 Santiago de los Caballeros ATH silver: 4×400 m relay
Nigel Paul TTO BOX 2016 0–0–1 2018 Barranquilla BOX bronze: super-heavyweight +91 kg
Alexis Paumier CUB ATH 2000—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias ATH gold: shot put
Juan Carlos Payano DOM BOX 2004—2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BOX gold: flyweight -51 kg
José Payares VEN BOX 2008 0–1–1 2006 Cartagena de Indias BOX silver: heavyweight +91 kg; 2010 Mayagüez BOX bronze: super-heavyweight +91 kg
Juan Miguel Paz COL FEN 1988—1996 0–2–3 1990 Ciudad de México FEN bronze: épée team; 1993 Ponce FEN silver: épée team, bronze: épée; 1998 Maracaibo FEN silver: épée team; 2002 San Salvador FEN bronze: épée team
Sonia de la Paz CUB BAS 1980 2–0–0 1970 Panamá BAS gold; 1974 Santo Domingo BAS gold
José Pedraza MEX ATH 1968 1–0–0 1966 San Juan ATH gold: 10 km walk
José Pedraza PUR BOX 2008 1–0–0 2010 Mayagüez BOX gold: lightweight -60 kg
Miguel Pedraza PUR ARC 1988 0–2–3 1990 Ciudad de México ARC silver: 50 m recurve, bronze: 90 m recurve, recurve individual, and recurve team; 1993 Ponce ARC silver: recurve team
Carlos Pedroso CUB FEN 2000 3–0–0 1986 Santiago de los Caballeros FEN gold: épée team; 1998 Maracaibo FEN gold: épée and épée team
Héctor Pedroso CUB HOK 1980 1–0–0 1982 La Habana HOK gold
Iván Pedroso CUB ATH 1992—2004 1–1–0 1998 Maracaibo ATH gold: long jump; 2006 Cartagena de Indias ATH silver: long jump
Yadier Pedroso CUB BSB 2008 1–0–0 2006 Cartagena de Indias BSB gold
Arismendy Peguero DOM ATH 2008 0–0–2 2006 Cartagena de Indias ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Robeilys Peinado (DNS) VEN ATH 2014—2016 0–1–1 2014 Veracruz ATH bronze: pole vault; 2018 Barranquilla ATH silver: pole vault
Osmaidel Pellicier CUB ATH 2016 1–0–0 2014 Veracruz ATH gold: 4×400 m relay
Edwin Pellot PUR BAS 1992 0–1–0 1990 Ciudad de México BAS silver
Adelso Peña CUB SHO 1972—1980 6–3–0 1978 Medellín SHO gold: 50 m small-bore rifle prone English match, 50 m small-bore rifle prone English match team, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1982 La Habana SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle standing, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle kneeling; 1986 Santiago de los Caballeros SHO silver: 50 m small-bore rifle prone English match team
Alexis Peña VEN FTB 1980 0–1–0 1978 Medellín FTB silver
Gilberto Peña PUR FEN 1976—1984 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros FEN bronze: foil team
Jonathan Peña PUR FEN 2000 0–1–2 1998 Maracaibo FEN bronze: épée and épée team; 2002 San Salvador FEN silver: épée team
José Peña VEN ATH 2000 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 3000 m steeplechase
José Gregorio Peña VEN ATH 2012—2016 0–1–0 2014 Veracruz ATH silver: 3000 m steeplechase
Lucilo de la Peña CUB FEN 1948 1–0–0 1946 Barranquilla FEN gold: foil team
Mario Peña MEX BAS 1964 0–0–1 1962 Kingston BAS bronze
Ramón Peña CUB WAP 1976 1–0–0 1978 Medellín WAP gold
Raúl de la Peña GER WAP 1992—1996 0–1–1 1986 Santiago de los Caballeros WAP bronze; 1990 Ciudad de México WAP silver
Reynaldo Peña CUB WRE 1992—2000 1–0–0 1998 Maracaibo WRE gold: Greco-Roman heavyweight -97 kg
Rosa Peña MEX SHO 2012 1–1–0 2006 Cartagena de Indias SHO silver: 10 m air rifle team; 2010 Mayagüez SHO gold: 10 m air rifle
Teófilo Peña DOM BSB 1992 0–0–1 1990 Ciudad de México BSB bronze
Vilma Peña CRC ATH 1992 0–0–2 1990 Ciudad de México ATH bronze: 3000 m and 10000 m
Yamilet Peña DOM GYM 2012 1–0–0 2018 Barranquilla GYM gold: vault
Yarisleidis Peña CUB SOF 2000 1–0–0 1998 Maracaibo SOF gold
Enrique Penabella CUB FEN 1964 2–3–1 1962 Kingston FEN silver: foil team and sabre team; 1966 San Juan FEN gold: foil team and sabre team, silver: foil; 1970 Panamá FEN bronze: foil team
Alfredo Peñaloza MEX ATH 1968—1972 1–0–0 1970 Panamá ATH gold: marathon
Aurelia Pentón CUB ATH 1968—1972 4–2–0 1970 Panamá ATH silver: 400 m; 1974 Santo Domingo ATH gold: 400 m, silver: 800 m; 1978 Medellín ATH gold: 400 m, 800 m, and 4×400 m relay
Davis Peralta PAN BAS 1968 1–0–0 1970 Panamá BAS gold
Marisela Peralta DOM ATH 1980 0–2–0 1978 Medellín ATH silver: 100 m hurdles; 1982 La Habana ATH silver: 100 m hurdles
Víctor Peralta MEX ATH 1964 0–0–1 1962 Kingston ATH bronze: half-marathon
Diego Perdomo COL SWI 1996 1–1–0 1990 Ciudad de México SWI silver: 200 m butterfly; 1993 Ponce SWI gold: 100 m butterfly
Rodolfo Perea MEX DIV 1952 0–0–3 1950 Ciudad de Guatemala DIV bronze: 3 m springboard and platform; 1954 Ciudad de México DIV bronze: platform
Javier Peregrina MEX SHO 1968 2–1–2 1966 San Juan SHO gold: 50 m free pistol and national match team; 1970 Panamá SHO silver: 50 m free pistol team, bronze: 50 m free pistol and 25 m center fire pistol team
Andy Pereira CUB TTN 2012—2016 5–2–2 2006 Cartagena de Indias TTN gold: doubles and team; 2014 Veracruz TTN gold: singles, silver: team, bronze: mixed doubles; 2018 Barranquilla TTN gold: doubles and team, silver: singles, bronze: mixed doubles
Nicolás Pereira VEN TEN 1996 2–0–1 1993 Ponce TEN gold: singles and team, bronze: doubles
Roberto Pereira CUB FTB 1976—1980 2–0–1 1974 Santo Domingo FTB gold; 1978 Medellín FTB gold; 1982 La Habana FTB bronze
Jorge Pérez Vento CUB VOL 1972—1976 3–0–0 1966 San Juan VOL gold; 1970 Panamá VOL gold; 1974 Santo Domingo VOL gold
Arturo Pérez Vertti MEX SWI 2012 0–1–2 2010 Mayagüez SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle; 2014 Veracruz SWI bronze: 10 km open water
Águeda Pérez MEX TKW 2000 0–0–1 1993 Ponce TKW bronze: flyweight -47 kg
Alfredo Pérez VEN BOX 1976 1–0–0 1974 Santo Domingo BOX gold: flyweight -51 kg
Alfredo Pérez VEN FEN 1996 0–2–1 1990 Ciudad de México FEN silver: foil team; 1993 Ponce FEN silver: foil team, bronze: foil
Ángel Pérez CUB
USA
CAN 1992—2000 4–0–0 1990 Ciudad de México CAN gold: K1 500 m, K1 1000 m, K2 1000 m, and K4 10000 m (competed for Cuba)
Antonio Pérez CUB VOL 1980 2–0–0 1978 Medellín VOL gold; 1982 La Habana VOL gold
Aristides Pérez GUA WRE 1952 0–0–1 1954 Ciudad de México WRE bronze: freestyle lightweight -67 kg
Arnaldo Pérez PUR SWI 1976 2–1–1 1978 Medellín SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Cecilia Pérez MEX TRI 2016 1–0–0 2018 Barranquilla TRI gold: team
Celestino Pérez PUR SWI 1964 1–5–6 1962 Kingston SWI silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1966 San Juan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 200 m medley, 400 m medley, and 4×100 m medley relay
Conrado Pérez CUB BAS 1968—1972 1–1–0 1970 Panamá BAS silver; 1974 Santo Domingo BAS gold
Dacyl Pérez VEN SWI 1976 0–1–1 1974 Santo Domingo SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Dainelky Pérez CUB ATH 1996 1–0–1 1998 Maracaibo ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m hurdles
Dania Pérez CUB CTR/CYC 1996—2000 0–2–0 1998 Maracaibo CYC silver: points race and 3000 m pursuit individual
Dianelys Pérez CUB SHO 2012—2016 3–0–3 2006 Cartagena de Indias SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2014 Veracruz SHO bronze: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions; 2018 Barranquilla SHO gold: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle
Eduardo Pérez MEX SWI 1976 1–2–2 1978 Medellín SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Eliécer Pérez CUB SHO 2008 2–2–1 1998 Maracaibo SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 2006 Cartagena de Indias SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 10 m air rifle team
Francisco Pérez MEX DIV 2000 0–0–1 2002 San Salvador DIV bronze: platform
Frank Pérez DOM WLT 1988 0–0–1 1998 Maracaibo WLT bronze: heavyweight -105 kg snatch
Guillermo Pérez MEX TKW 2008 0–0–1 2006 Cartagena de Indias TKW bronze: flyweight -58 kg
Irving Pérez MEX TRI 2016 2–0–0 2014 Veracruz TRI gold: team and mixed relay
Iván Pérez CUB
ESP
WAP 1992—2012 2–0–0 1990 Ciudad de México WAP gold (competed for Cuba); 1993 Ponce WAP gold (competed for Cuba)
Jairo Pérez COL CTR 2008 2–1–0 1998 Maracaibo CYC gold: 4000 m pursuit individual; 2006 Cartagena de Indias CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 4000 m pursuit individual
Jesús Pérez CUB WAP 1968—1976 2–0–0 1970 Panamá WAP gold; 1974 Santo Domingo WAP gold
Joaquín Pérez MEX EQU 1968—1980 2–0–0 1959 Caracas EQU gold: jumping individual and jumping team
José Pérez VEN BOX 1988 0–0–1 1986 Santiago de los Caballeros BOX bronze: lightweight -60 kg
José Pérez MEX EVE 1932 2–1–0 1950 Ciudad de Guatemala EQU gold: jumping team, silver: jumping individual; 1954 Ciudad de México EQU gold: Three-Day Event team
José Pérez PUR JUD 1996 1–0–1 1986 Santiago de los Caballeros JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 1998 Maracaibo JUD bronze: half-lightweight -66 kg
José Pérez MEX FEN/MOP 1952—1960 2–0–1 1959 Caracas FEN gold: épée team; 1962 Kingston FEN gold: épée team, bronze: épée
José Luis Pérez MEX WRE 1948 0–0–1 1946 Barranquilla WRE bronze: freestyle lightweight -66 kg
José Miguel Pérez PUR FEN 1968 0–0–1 1982 La Habana FEN bronze: sabre team
Juan Carlos Pérez CUB BSB 1992 1–0–0 1974 Santo Domingo BSB gold
Kenia Pérez CUB SWA 2000 2–2–0 1998 Maracaibo SYN silver: solo and duet; 2006 Cartagena de Indias SYN gold: solo and duet
Luillys Pérez VEN WRE 2016 1–0–0 2018 Barranquilla WRE gold: Greco-Roman heavyweight -97 kg
Luis Pérez MEX FTB 2004 0–1–0 2002 San Salvador FTB silver
Luis Alberto Pérez CUB ATH 1996—2000 1–1–0 1998 Maracaibo ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Luisana Pérez VEN TTN 2000—2004 2–3–1 1998 Maracaibo TTN silver: team; 2002 San Salvador TTN gold: doubles and team, silver: singles; 2010 Mayagüez TTN silver: team, bronze: mixed doubles
Madaí Pérez MEX ATH 2008—2016 1