Olympians Who Won a Medal at the Mediterranean Games

Description

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Néstor Abad ESP GYM 2010—2016 3–0–1 2013 Mersin GYM gold: vault and team; 2018 Tarragona GYM gold: team, bronze: horizontal bar
Patrick Abada FRA ATH 1976 1–0–0 1983 Casablanca ATH gold: pole vault
José Luis Abajo ESP FEN 2008 0–1–2 2001 Tunis FEN silver: épée; 2005 Almería FEN bronze: épée; 2013 Mersin FEN bronze: épée
José María Abarca ESP WAP 1996 0–0–1 1997 Bari WAP bronze
Alejandro Abascal ESP SAI 1976—1984 0–1–1 1975 Al-Jaza'ir SAI silver: Flying Dutchman; 1979 Split SAI bronze: Flying Dutchman
José Manuel Abascal ESP ATH 1980—1984 0–0–1 1983 Casablanca ATH bronze: 1500 m
Ilyas Abbadi ALG BOX 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin BOX gold: welterweight -69 kg
Agostino Abbagnale ITA ROW 1988—2000 1–0–0 1997 Bari ROW gold: double sculls
Carmine Abbagnale ITA ROW 1984—1996 1–1–0 1991 Athina ROW gold: coxed pairs; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: coxed pairs
Giuseppe Abbagnale ITA ROW 1980—1992 1–2–0 1979 Split ROW silver: coxed pairs; 1991 Athina ROW gold: coxed pairs; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: coxed pairs
Hosni Abbas EGY
UAR
WLT 1960—1964 1–0–0 1959 Beirut WLT gold: featherweight -60 kg (competed for the United Arab Republic)
Mohamed Fakhry Abbas EGY DIV 1952 1–0–0 1955 Barcelona DIV gold: platform
Mohamed Abd El-Fatah EGY WRE 2000—2012 2–0–1 2001 Tunis WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg; 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Mahmoud Abd El-Kader EGY VOL 2008 1–0–0 2005 Almería VOL gold
Ismail Abdallah UAR GYM 1960 1–2–3 1955 Barcelona GYM silver: horizontal bar, bronze: team (competed for Egypt); 1959 Beirut GYM gold: horizontal bar, silver: all-around, bronze: parallel bars and rings
Mahmoud Atter Abdel Fattah UAR ATH 1960 0–0–1 1959 Beirut ATH bronze: triple jump
Osman Abdel Hafeez EGY FEN 1948—1952 0–0–3 1951 Al-Iskanderiya FEN bronze: foil team and épée team; 1955 Barcelona FEN bronze: foil team
Moustafa Ali Abdel Halim EGY WLT 1976 4–1–0 1971 İzmir WLT gold: flyweight -52 kg; 1975 Al-Jaza'ir WLT flyweight -52 kg gold: snatch, clean & jerk, and total; 1979 Split WLT silver: flyweight -52 kg
Mohamed Abdel Hamid EGY WRE 1948—1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Dorri Abdel Kader EGY
UAR
SWI/WAP 1948—1960 0–1–1 1951 Al-Iskanderiya SWI bronze: 4×200 m freestyle relay, WAP silver (competed for Egypt)
Hamza Abdel Mawla EGY FTB 1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya FTB silver
Ahmed Abdel Naeim EGY VOL 2008—2016 1–0–0 2005 Almería VOL gold
Yasser Abdel Rahman Sakr EGY WRE 2008 0–0–1 2005 Almería WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Fathi Abdel Rahman EGY BOX 1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya BOX silver: welterweight -67 kg
Helmi Abdel Rahman EGY FEN 1936—1952 0–1–3 1951 Al-Iskanderiya FEN silver: sabre team, bronze: épée team; 1955 Barcelona FEN bronze: épée team and sabre team
Mohamed Abdel Rehim EGY BOX 2000 0–1–0 2001 Tunis BOX silver: flyweight -51 kg
Sameh Abdel Waress EGY HAN 1996 0–1–0 1991 Athina HAN silver
Mohamed Abdelaal EGY JUD 2016 0–1–0 2018 Tarragona JUD silver: half-middleweight -81 kg
Ibrahim Abdelbaki EGY WLT 2012—2016 2–0–0 2009 Pescara WLT middleweight -77 kg gold: clean & jerk; 2013 Mersin WLT middleweight -77 kg gold: clean & jerk
Ragab Abdelhay EGY WLT 2012—2016 2–1–0 2013 Mersin WLT middle-heavyweight -94 kg gold: clean & jerk, silver: snatch; 2018 Tarragona WLT middle-heavyweight -94 kg gold: snatch
Mohamed Abdellah EGY SHO 2004—2008 2–0–0 2001 Tunis SHO gold: 10 m air rifle; 2009 Pescara SHO gold: 10 m air rifle
Ihab Abdelrahman EGY ATH 2012 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: javelin throw
Raouf Abdelraouf EGY GYM 2000 1–0–1 1997 Bari GYM gold: horse vault; 2001 Tunis GYM bronze: horse vault
Nour Abdelsalam EGY TKW 2010 0–1–0 2013 Mersin TKW silver: flyweight -49 kg
El-Hachemi Abdenouz ALG ATH 1980 0–0–1 1979 Split ATH bronze: 5000 m
Réda Abdenouz ALG ATH 1988—1992 1–0–1 1991 Athina ATH gold: 800 m; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: 800 m
Ibrahim Abdrabbou EGY BOX 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya BOX gold: bantamweight -54 kg
Abir Abdulrahman EGY WLT 2008—2012 2–2–0 2009 Pescara WLT light-heavyweight -69 kg gold: snatch and clean & jerk; 2013 Mersin WLT heavyweight -75 kg silver: snatch and clean & jerk
Mohamed Abdultwab EGY WLT 2008—2012 0–1–1 2009 Pescara WLT lightweight -69 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch
Juan Luis Abellán ESP SWI/WAP 1952 1–0–1 1951 Al-Iskanderiya WAP gold; 1955 Barcelona WAP bronze
Pasqualino Abeti ITA ATH 1972 1–1–1 1971 İzmir ATH gold: 4×100 m relay; 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Elvan Abeylegesse TUR ATH 2004—2008 1–1–1 2001 Tunis ATH bronze: 10000 m; 2009 Pescara ATH gold: 10000 m; 2013 Mersin ATH silver: 10000 m
Pablo Abián ESP BDM 2008—2016 1–1–0 2013 Mersin BDM silver: singles; 2018 Tarragona BDM gold: singles
Galal Abou El-Kheir EGY WAP 1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya WAP silver
Mohamed Moustafa Abou Elea EGY WRE 2000 0–2–0 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman bantamweight -54 kg; 2005 Almería WRE silver: Greco-Roman featherweight -55 kg
Mohammed Abou Habaga EGY FTB 1948 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya FTB silver
Zaid Abou Hamed SYR ATH 1992—2000 2–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 400 m hurdles; 1997 Bari ATH gold: 400 m hurdles
Youssef Abou Ouf EGY BAS 1948—1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya BAS gold
Farid Abou-Shadi EGY FEN 1948—1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya FEN silver: sabre team
Kamel Aboud ALG BOX 1984 0–0–1 1979 Split BOX bronze: lightweight -60 kg
Rabah Aboud ALG ATH 2012 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: 5000 m
Mamdouh Abouebaid EGY HAN 2016 1–0–0 2013 Mersin HAN gold
Alaaeldin Abouelkassem EGY FEN 2012—2016 0–0–1 2013 Mersin FEN bronze: foil
Rauf Aboul Seoud EGY DIV 1936—1948 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya DIV bronze: platform
Waguih Aboul Seoud EGY DIV 1968 0–0–3 1963 Napoli DIV bronze: springboard and platform; 1975 Al-Jaza'ir DIV bronze: platform
El-Sayed Aboumedan EGY JUD 2004 0–0–1 2001 Tunis JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Lahcen Abrami MAR FTB 1992 0–0–1 1991 Athina FTB bronze
Sırrı Acar TUR WRE 1968 0–0–1 1967 Tunis WRE bronze: Greco-Roman welterweight -78 kg
Doğan Acarbay TUR ATH 1948—1952 0–1–1 1951 Al-Iskanderiya ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Alain Acart FRA CAN 1972—1976 0–2–1 1979 Split CAN silver: C1 1000 m and C2 1000 m, bronze: C2 500 m
Jacques Accambray FRA ATH 1972—1976 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir ATH bronze: hammer throw
William Accambray FRA HAN 2012 0–1–0 2009 Pescara HAN silver
Mustapha Achab MAR FTB 1992 0–0–1 1991 Athina FTB bronze
Abdel Hak Achik MAR BOX 1988 2–0–1 1983 Casablanca BOX gold: bantamweight -54 kg; 1987 Latakia BOX gold: featherweight -57 kg; 1991 Athina BOX bronze: featherweight -57 kg
Mohamed Achik MAR BOX 1988—1996 0–0–1 1991 Athina BOX bronze: bantamweight -54 kg
Haykel Achouri TUN WRE 2008—2012 0–0–1 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Yasemin Adar TUR WRE 2016 1–0–0 2013 Mersin WRE gold: freestyle heavyweight -72 kg
Gharib Afifi EGY BOX 1948 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya BOX gold: light-middleweight -71 kg
Khristos Afroudakis GRE WAP 2004—2016 0–0–1 2013 Mersin WAP bronze
Luca Agamennoni ITA ROW 2004—2016 1–0–0 2005 Almería ROW gold: coxless pairs
Eldijana Aganović CRO TTN 1996—2000 1–0–0 1997 Bari TTN gold: doubles
Khoudir Aggoune ALG ATH 2004—2008 0–0–1 2005 Almería ATH bronze: 5000 m
Naroa Agirre ESP ATH 2004—2008 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: pole vault
Georgios Agrimanakis GRE BOX 1976 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Antonio Aguilar ESP WAP 1980—1984 0–0–1 1979 Split WAP bronze
Fernando Aguilar ESP ATH 1964 0–0–1 1963 Napoli ATH bronze: 5000 m
Iñaki Aguilar ESP WAP 2008—2016 1–2–0 2005 Almería WAP gold; 2009 Pescara WAP silver; 2013 Mersin WAP silver
Macarena Aguilar ESP HAN 2012—2016 1–0–0 2005 Almería HAN gold
José Luis Aguirre ESP ROW 1988 0–1–0 1991 Athina ROW silver: coxless fours
Lahcen Ahidous MAR BOX 1964—1968 0–1–0 1967 Tunis BOX silver: middleweight -75 kg
Ahmed El-Ahmar EGY HAN 2004—2016 1–0–0 2013 Mersin HAN gold
Abdalla Ahmed EGY VOL 2008 1–0–0 2005 Almería VOL gold
Esraa Ahmed EGY WLT 2016 0–2–0 2013 Mersin WLT lightweight -58 kg silver: snatch and clean & jerk
Mahmoud Aly Ahmed EGY BOX 1972—1976 1–0–0 1971 İzmir BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Matteo Aicardi ITA WAP 2012—2016 0–0–1 2009 Pescara WAP bronze
Rosaria Aiello ITA WAP 2016 0–1–0 2018 Tarragona WAP silver
Alessandro Aimar ITA ATH 1992—1996 1–0–1 1991 Athina ATH gold: 4×400 m relay; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: 4×400 m relay
Lucien Aimar FRA CYC 1964 0–0–1 1963 Napoli CYC bronze: road race
Djamel Ainaoui FRA WRE 2000 1–0–0 2001 Tunis WRE gold: Greco-Roman featherweight -58 kg
Seltana Aït Hammou MAR ATH 2004 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: 800 m
Souad Aït Salem ALG ATH 2004—2016 1–1–1 2005 Almería ATH gold: 10000 m; 2013 Mersin ATH silver: half-marathon, bronze: 10000 m
Geard Ajetović SCG BOX 2000 0–0–1 2001 Tunis BOX bronze: welterweight -67 kg (competed for FR Yugoslavia)
Ahmet Ak TUR WRE 1988 1–0–1 1987 Latakia WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg; 1991 Athina WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Vincent Aka-Akesse CIV
FRA
WRE 2000—2008 0–1–0 2005 Almería WRE silver: freestyle heavyweight -96 kg (competed for France)
İsmail Akçay TUR ATH 1968—1972 0–1–1 1967 Tunis ATH silver: marathon; 1971 İzmir ATH bronze: marathon
Tarık Akdağ TUR ATH 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: 3000 m steeplechase
Metin Akdurak TUR SAI 1964 0–0–1 1971 İzmir SAI bronze: Dragon
Sezer Akgül TUR WRE 2008 1–0–0 2009 Pescara WRE gold: freestyle featherweight -55 kg
Taha Akgül TUR WRE 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin WRE gold: freestyle super-heavyweight -120 kg
Avni Akgün TUR ATH 1952 1–0–1 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: triple jump, bronze: long jump
Giorgos Akhilleos CYP SHO 2000—2012 0–2–1 2005 Almería SHO bronze: skeet; 2009 Pescara SHO silver: skeet; 2013 Mersin SHO silver: skeet
Lahcen Samsam Akka MAR ATH 1964—1984 0–1–0 1971 İzmir ATH silver: shot put
Malika Akkaoui MAR ATH 2012—2016 1–2–0 2013 Mersin ATH gold: 800 m; 2018 Tarragona ATH silver: 800 m and 1500 m
Halil Akkaş TUR ATH 2008—2016 0–0–1 2009 Pescara ATH bronze: 3000 m steeplechase
Bekir Aksu TUR WRE 1968 1–0–0 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman heavyweight +97 kg
Semra Aksu TUR ATH 1984—1988 0–1–0 1987 Latakia ATH silver: 400 m hurdles
Hüseyin Aktaş TUR ATH 1968—1976 0–1–1 1963 Napoli ATH bronze: marathon; 1971 İzmir ATH silver: marathon
Serap Aktaş TUR ATH 1996—2000 1–1–0 1997 Bari ATH gold: marathon; 2001 Tunis ATH silver: marathon
Marina Alabau ESP SAI 2008—2016 0–1–0 2018 Tarragona SAI silver: RS:X
Metin Alakoç TUR WRE 1968—1972 2–0–0 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman featherweight -63 kg; 1967 Tunis WRE gold: Greco-Roman featherweight -63 kg
Salima El Ouali Alami MAR ATH 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: 3000 m steeplechase
Vladan Alanović CRO BAS 1992—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS silver
Ricard Alarcón ESP WAP 2016 0–1–0 2013 Mersin WAP silver
David Alarza ESP JUD 2004—2008 0–0–1 2001 Tunis JUD bronze: middleweight -90 kg
Darija Alauf IOA SWI 1992 0–0–2 1991 Athina SWI bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke (competed for Yugoslavia)
Jordi Alba ESP FTB 2012 1–0–0 2009 Pescara FTB gold
Julia Alba ESP ATH 2000 1–0–0 2005 Almería ATH gold: 4×400 m relay
José Albarrán ESP ATH 1960 0–0–1 1959 Beirut ATH bronze: 4×100 m relay
Angela Alberti ITA GYM 1972 4–2–0 1971 İzmir GYM gold: all-around, horse vault, uneven bars, and team, silver: floor and balance beam
José Alcázar ESP WAP 1980 0–0–1 1979 Split WAP bronze
Javier Aldanondo ESP CYC 1988 0–0–1 1987 Latakia CYC bronze: road time trial team
Giovanna Aldegani ITA ARC 1996 0–1–0 1997 Bari ARC silver: individual
Jozo Alebić YUG ATH 1972—1980 2–1–1 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 1979 Split ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Milan Aleksić SRB WAP 2012—2016 2–0–0 2009 Pescara WAP gold; 2018 Tarragona WAP gold
Alexios Alexopoulos GRE ATH 1996—2000 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: 4×100 m relay
Efstathios Alexopoulos GRE BOX 1968 0–1–0 1967 Tunis BOX silver: heavyweight +81 kg
Ramón Alfonseda ESP FTB 1968 0–0–1 1967 Tunis FTB bronze
Gianbattista Alfonsetti ITA BOX 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Erica Alfridi ITA ATH 2000 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: 20 km walk
Hussein El-Alfy EGY ROW 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya ROW gold: single sculls
Pietro Algeri ITA CTR 1972 1–0–0 1971 İzmir CYC gold: team pursuit
Mohamed Sid Ali Djouadi ALG ATH 1972 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 800 m
Khaled El-Ali El-Rifai SYR WRE 1980 0–0–1 1987 Latakia WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Farag Ali EGY WRE 1984 0–1–0 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Fouad Ali EGY WRE 1964 1–0–0 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Hamza Alić BIH ATH 2008—2016 1–1–2 2005 Almería ATH bronze: shot put; 2009 Pescara ATH silver: shot put; 2013 Mersin ATH bronze: shot put; 2018 Tarragona ATH gold: shot put
Mohamed Allalou ALG BOX 1996—2000 1–0–1 1997 Bari BOX gold: lightweight -60 kg; 2001 Tunis BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Ahmed Allam EGY
UAR
GYM 1952—1960 3–3–6 1951 Al-Iskanderiya GYM gold: horse vault team, silver: floor team, rings team, and parallel bars team, bronze: horse vault, team, pommelled horse team, and horizontal bar team (competed for Egypt); 1955 Barcelona GYM bronze: horizontal bar and team (competed for Egypt); 1959 Beirut GYM gold: floor and horse vault (competed for the United Arab Republic)
Vittorio Allievi ITA GYM 1984—1988 3–1–1 1983 Casablanca GYM gold: pommelled horse, silver: team, bronze: floor; 1987 Latakia GYM gold: pommelled horse and team
Audrey Alloh ITA ATH 2008 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: 4×100 m relay
Nicolás Almagro ESP TEN 2008—2012 2–0–0 2005 Almería TEN gold: singles and doubles
Jorge Alonso ESP WAP 1980 0–0–1 1979 Split WAP bronze
José Alonso ESP ATH 1984—1988 2–0–1 1983 Casablanca ATH gold: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay; 1987 Latakia ATH gold: 400 m hurdles
Miriam Alonso ESP ATH 1992—1996 0–1–1 1997 Bari ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Patricia Alonso ESP HAN 2004 1–1–0 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN gold
Kamel Alouini TUN HAN 2012 0–1–0 2018 Tarragona HAN silver
Glory Alozie NGR
ESP
ATH 2000—2004 1–1–0 2005 Almería ATH gold: 100 m hurdles, silver: 4×100 m relay (competed for Spain)
Abdul Aziz Alpak TUR WLT 2000 2–0–0 2001 Tunis WLT super-heavyweight +105 kg gold: snatch and clean & jerk
Adolfo Alperi ESP CTR 1992—1996 0–0–1 1991 Athina CYC bronze: individual pursuit
Guillermo Alsina ESP SWI 1960 0–1–0 1959 Beirut SWI silver: 200 m breaststroke
Ahmet Altun TUR ATH 1984—1988 0–1–1 1983 Casablanca ATH silver: marathon; 1987 Latakia ATH bronze: marathon
Javier Álvarez ESP ATH 1968—1972 3–0–0 1967 Tunis ATH gold: 3000 m steeplechase; 1971 İzmir ATH gold: 5000 m and 10000 m
Luis Antonio Álvarez ESP EQU/EVE 1972—1996 1–0–1 1979 Split EQU bronze: jumping team; 1983 Casablanca EQU gold: jumping team
Melki Álvarez ESP SWI 2008 3–0–0 2009 Pescara SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Rafael Álvarez ESP DIV 1992—2000 1–0–0 1991 Athina DIV gold: platform
Rubén Álvarez ESP ROW 2000—2004 0–0–1 2001 Tunis ROW bronze: lightweight double sculls
Sara Álvarez ESP JUD 1996—2004 1–1–0 1997 Bari JUD gold: half-middleweight -61 kg; 2005 Almería JUD silver: half-middleweight -63 kg
Sergio Álvarez ESP EQU 2016 0–1–0 2009 Pescara EQU silver: jumping team
Miguel Alvariño ESP ARC 2016 0–0–1 2018 Tarragona ARC bronze: team
Ana Álvaro ESP BAS 1992 1–0–1 1991 Athina BAS gold; 1993 Linguadoca-Roussillon BAS bronze
Juan José Alvear ESP HOK 1964—1968 0–1–0 1963 Napoli HOK silver
Ahmed Kamel Aly EGY DIV 1952 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya DIV gold: springboard, silver: platform
Romanos Alyfantis GRE SWI 2004—2008 0–3–1 2005 Almería SWI silver: 100 m breaststroke; 2009 Pescara SWI silver: 200 m medley and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Catello Amarante ITA ROW 2000—2008 0–1–0 2005 Almería ROW silver: lightweight coxless pairs
Francisco Amat ESP HOK 1964—1972 0–1–0 1963 Napoli HOK silver
Jaime Amat ESP HOK 1992—2000 0–1–0 1963 Napoli HOK silver
Jean-Pierre Amat FRA SHO 1984—2000 2–0–0 1991 Athina SHO gold: 10 m air rifle; 1993 Linguadoca-Roussillon SHO gold: 50 m small-bore rifle prone
Juan Amat ESP HOK 1968—1980 0–1–0 1979 Split HOK silver
Rocco Amboni ITA GYM 1984 1–1–0 1983 Casablanca GYM gold: rings, silver: team
Antonino Ambu ITA ATH 1964—1968 1–0–0 1967 Tunis ATH gold: marathon
Hamoud Ameur FRA ATH 1960 1–0–0 1959 Beirut ATH gold: 10000 m
Francesco Amici SMR SHO 1992—2004 0–0–1 2009 Pescara SHO bronze: trap
Mohamed Salah Amin EGY BOX 1972 1–0–1 1971 İzmir BOX gold: featherweight -57 kg; 1975 Al-Jaza'ir BOX bronze: featherweight -57 kg
Salvatore Amitrano ITA ROW 2000—2008 0–1–0 2005 Almería ROW silver: lightweight coxless pairs
Hussain Ammouta MAR FTB 1992 0–0–1 1991 Athina FTB bronze
Carole Amoric FRA SWI 1984 0–1–0 1979 Split SWI silver: 4×100 m medley relay
Marwa Amri TUN WRE 2008—2016 0–3–0 2009 Pescara WRE silver: freestyle lightweight -55 kg; 2013 Mersin WRE silver: freestyle lightweight -55 kg; 2018 Tarragona WRE silver: freestyle middleweight -62 kg
Mohamed Amyn MAR ATH 2004 1–2–0 2001 Tunis ATH silver: 5000 m; 2005 Almería ATH gold: 10000 m; 2009 Pescara ATH silver: 10000 m
Phara Anacharsis FRA ATH 2008—2016 1–2–0 2005 Almería ATH silver: 400 m and 4×400 m relay; 2009 Pescara ATH gold: 400 m hurdles
Khrysoula Anagnostopoulou GRE ATH 2016 0–0–2 2013 Mersin ATH bronze: discus throw; 2018 Tarragona ATH bronze: discus throw
Yasemin Anagöz TUR ARC 2014—2016 0–0–1 2018 Tarragona ARC bronze: team
Flavio Anastasia ITA CYC 1992 1–0–0 1991 Athina CYC gold: road time trial team
Christophe Andanson FRA WRE 1980 0–0–1 1979 Split WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
Alain Andji FRA ATH 1996 1–0–0 1997 Bari ATH gold: pole vault
Barbara Andolina ITA JUD 2004 0–0–1 2005 Almería JUD bronze: heavyweight +78 kg
Alessandro Andrei ITA ATH 1984—1992 2–2–0 1983 Casablanca ATH silver: shot put; 1991 Athina ATH gold: shot put; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: shot put; 1997 Bari ATH gold: shot put
Ángel Luis Andreo ESP WAP 2004—2008 2–0–1 1997 Bari WAP bronze; 2001 Tunis WAP gold; 2005 Almería WAP gold
Alfonso de Andrés ESP ATH 1960 0–1–0 1967 Tunis ATH silver: javelin throw
Amaya Andrés ESP ATH 1992 0–0–2 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: 800 m
Fernando de Andrés ESP HAN 1972 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir HAN silver
Antonio Andreu ESP HAN 1972 0–1–0 1967 Tunis HAN silver
Maite Teresa Andreu ESP HAN 2004 0–1–0 2001 Tunis HAN silver
Dragan Andrić SRB
YUG
Coach/WAP 1984—2012 1–0–0 1983 Casablanca WAP gold
Michel Andrieux FRA ROW 1992—2000 3–0–0 1991 Athina ROW gold: coxless pairs; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW gold: coxless fours; 1997 Bari ROW gold: coxless pairs
Eleni Andriola GRE RGY 2004—2008 0–0–1 2005 Almería RGY bronze: Individual
Spyros Andriopoulos GRE ATH 1996 0–0–1 1987 Latakia ATH bronze: 10000 m
Alberto Angelini ITA WAP 1996—2008 0–1–0 2001 Tunis WAP silver
Dionysios Angelopoulos GRE ROW 2016 0–1–0 2013 Mersin ROW silver: single sculls
Matteo Angioletti ITA GYM 2004—2012 0–3–0 2001 Tunis GYM silver: team; 2005 Almería GYM silver: vault and team
Giorgio Anglesio ITA FEN 1956 0–1–1 1955 Barcelona FEN silver: épée team, bronze: épée
Rita Angotzi ITA ATH 1988 0–1–1 1987 Latakia ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Damir Anić YUG GYM 1968 0–1–0 1963 Napoli GYM silver: team
Mame-Ibra Anne FRA ATH 2016 0–0–1 2013 Mersin ATH bronze: 400 m
Tiziano Annoni ITA CAN 1976 0–0–1 1979 Split CAN bronze: C2 1000 m
Vincent Anstett FRA FEN 2016 0–1–0 2013 Mersin FEN silver: sabre
Nicole Antibe FRA BAS 2000 0–0–1 1997 Bari BAS bronze
Cristina Antolín ESP SHO 1996 0–1–1 1997 Bari SHO silver: 10 m air rifle; 2005 Almería SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Abel Antón ESP ATH 1988—2000 0–0–1 1987 Latakia ATH bronze: 5000 m
Apostolos Antonopoulos GRE SWI 2004 0–1–1 2005 Almería SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Dušan Antunović YUG WAP 1972—1976 1–0–0 1971 İzmir WAP gold
Charlemagne Anyamah FRA ATH 1968 0–0–1 1963 Napoli ATH bronze: 4×100 m relay (competed for Morocco)
Myron Anyfantakis GRE ATH 1960 0–0–1 1959 Beirut ATH bronze: javelin throw
Marija Anzulović CRO VOL 2000 1–0–0 1993 Languedoc-Roussillon VOL gold
Ahmad Al-Aosta SYR WRE 1992—1996 0–3–0 1993 Linguadoca-Roussillon WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1997 Bari WRE silver: freestyle welterweight -69 kg; 2001 Tunis WRE silver: freestyle welterweight -69 kg
Fatima Aouam MAR ATH 1988 2–0–0 1987 Latakia ATH gold: 1500 m and 3000 m
Patrice Aouissi FRA BOX 1992 1–0–0 1991 Athina BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Saïd Aouita MAR ATH 1984—1992 4–1–0 1983 Casablanca ATH gold: 800 m and 1500 m; 1987 Latakia ATH gold: 1500 m and 5000 m, silver: 3000 m steeplechase
Eşref Apak TUR ATH 2004—2016 1–0–0 2005 Almería ATH gold: hammer throw
Pedro Apellániz ESP ATH 1948 0–0–1 1955 Barcelona ATH bronze: javelin throw
Boladé Apithy FRA FEN 2012 0–0–1 2013 Mersin FEN bronze: sabre
Reyhan Arabacıoğlu TUR WLT 2004 0–2–0 2001 Tunis WLT lightweight -69 kg silver: clean & jerk; 2005 Almería WLT middleweight -77 kg silver: clean & jerk
Claude Arabo FRA FEN 1960—1968 0–0–1 1963 Napoli FEN bronze: sabre
Rababe Arafi MAR ATH 2016 2–0–0 2018 Tarragona ATH gold: 800 m and 1500 m
Izaskun Aramburu ESP CAN 1996—2000 0–0–1 1997 Bari CAN bronze: K2 500 m
Joseph Arame FRA ATH 1976—1980 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: 4×100 m relay
Mate Arapov CRO SAI 2000—2004 0–1–0 2001 Tunis SAI silver: Laser
Franjo Arapović CRO
YUG
BAS 1988—1992 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS silver (competed for Croatia)
Jaime Arbós ESP HOK 1972—1984 0–1–0 1979 Split HOK silver
Angela Arcangeli ITA BAS 1992 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS silver
Bruno Arcari ITA BOX 1964 1–0–0 1963 Napoli BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Giulia Arcioni ITA ATH 2008 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: 4×100 m relay
Vanesa Arenas ESP JUD 2000 0–0–1 2005 Almería JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Isabelle Arène FRA DIV 1980 1–0–0 1979 Split DIV gold: springboard
Blanca Ares ESP BAS 1992 1–0–1 1991 Athina BAS gold; 1993 Linguadoca-Roussillon BAS bronze
Franco Arese ITA ATH 1968—1972 0–1–0 1971 İzmir ATH silver: 1500 m
Luis Felipe Areta ESP ATH 1960—1968 3–0–0 1963 Napoli ATH gold: long jump and triple jump; 1967 Tunis ATH gold: triple jump
Milan Arežina YUG ROW 1980 0–1–0 1979 Split ROW silver: quadruple sculls
Ferhat Arıcan TUR GYM 2010—2016 0–1–2 2013 Mersin GYM bronze: parallel bars; 2018 Tarragona GYM silver: team, bronze: vault
Luigi Arienti ITA CTR 1960 1–0–0 1959 Beirut CYC gold: team pursuit
Polat Arıkan TUR ATH 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: 10000 m
Roberto Arioldi ITA EQU 2004 1–1–0 1997 Bari EQU silver: jumping team; 2005 Almería EQU gold: jumping team
Alessia Arisi ITA TTN 1992—1996 1–3–2 1987 Latakia TTN bronze: doubles; 1991 Athina TTN bronze: doubles; 1993 Languedoc-Roussillon TTN gold: doubles; 1993 Languedoc-Roussillon TTN silver: singles; 1997 Bari TTN silver: doubles; 2001 Tunis TTN silver: singles
Mohamed Arjaoui MAR BOX 2008—2016 0–0–2 2009 Pescara BOX bronze: heavyweight -91 kg; 2013 Mersin BOX bronze: super-heavyweight +91 kg
Kostas Arkoudeas GRE WRE 1992—2004 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg
Jaime Armengol ESP HOK 1988 0–1–0 1979 Split HOK silver
Margarita Armengol ESP SWI 1980 0–0–3 1975 Al-Jaza'ir SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1979 Split SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Zlatan Arnautović YUG HAN 1980—1984 1–0–0 1983 Casablanca HAN gold
Gojko Arneri YUG SWI 1960 1–0–0 1959 Beirut WAP gold
Lorenza Arnetoli ITA BAS 1996 0–1–0 2001 Tunis BAS silver
Pascal Arnou FRA WLT 1988—1992 1–0–0 1991 Athina WLT gold: bantamweight -56 kg
Paloma Arranz ESP HAN 1992 0–0–3 1987 Latakia HAN bronze; 1991 Athina HAN bronze; 1993 Linguadoca-Roussillon HAN bronze
Álvaro de Arriba ESP ATH 2016 1–0–0 2018 Tarragona ATH gold: 800 m
Valentina Arrighetti ITA VOL 2012 1–0–1 2005 Almería VOL bronze; 2013 Mersin VOL gold
Christine Arron FRA ATH 2000—2008 2–0–0 1997 Bari ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Yasin Arslan TUR WLT 2000 0–1–0 2005 Almería WLT lightweight -69 kg silver: snatch
Abas Arslanagić YUG HAN 1972—1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir HAN gold
Maida Arslanagić (DNS) CRO HAN 2012 0–0–1 2005 Almería HAN bronze
Andrea Arsović SRB SHO 2012—2016 2–0–1 2009 Pescara SHO gold: 10 m air rifle; 2013 Mersin SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 2018 Tarragona SHO gold: 10 m air rifle
Marta Artigas ESP GYM 1984 1–0–0 1983 Casablanca GYM gold: team
Sedat Artuç TUR WLT 2004—2008 3–3–1 1997 Bari WLT bantamweight -59 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk; 2001 Tunis WLT bantamweight -56 kg gold: snatch and clean & jerk; 2005 Almería WLT featherweight -62 kg gold: clean & jerk, silver: snatch; 2009 Pescara WLT bantamweight -56 kg silver: snatch
Eleni Artymata CYP ATH 2008—2016 3–1–2 2009 Pescara ATH gold: 200 m, bronze: 100 m; 2013 Mersin ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m; 2018 Tarragona ATH gold: 400 m
Zorana Arunović SRB SHO 2012—2016 2–2–0 2009 Pescara SHO gold: 10 m air pistol; 2013 Mersin SHO gold: 25 m sporting pistol, silver: 10 m air pistol; 2018 Tarragona SHO silver: 10 m air pistol
Viky Arvaniti GRE BVO 2004—2012 0–1–0 2013 Mersin BVO silver
Jean Asfar EGY FEN 1948 0–0–1 1955 Barcelona FEN bronze: épée team
Farid El-Ashmawi EGY
UAR
FEN 1960—1964 0–1–0 1959 Beirut FEN silver: foil team (competed for the United Arab Republic)
Mohamed El-Ashram EGY WRE 1984 0–1–1 1979 Split WRE silver: Greco-Roman middleweight -82 kg, bronze: freestyle middleweight -82 kg
Said El-Ashry EGY BOX 1972—1976 1–1–0 1971 İzmir BOX silver: light-flyweight -48 kg; 1975 Al-Jaza'ir BOX gold: flyweight -51 kg
Alexandra Asimaki GRE WAP 2008 0–0–1 2018 Tarragona WAP bronze
Erdinç Aslan TUR WLT 1992—1996 2–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon WLT silver: super-heavyweight +108 kg; 1997 Bari WLT super-heavyweight +108 kg gold: snatch and clean & jerk
Bezik Aslanasvili GRE WRE 2004 1–0–0 2001 Tunis WRE gold: freestyle lightweight -63 kg
Valerio Aspromonte ITA FEN 2012 0–0–1 2013 Mersin FEN bronze: foil
Salah Assad ALG FTB 1980 0–0–1 1979 Split FTB bronze
Omar Assar EGY TTN 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin TTN gold: singles
Sonia Asselah ALG JUD 2012—2016 0–0–1 2018 Tarragona JUD bronze: heavyweight +78 kg
Mehdi Assous ALG BOX 1996 0–1–0 1997 Bari BOX silver: flyweight -51 kg
Mohamed El-Assri MAR JUD 2008 0–1–0 2009 Pescara JUD silver: middleweight -90 kg
Luis Astolfi ESP EQU 1984—2000 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon EQU bronze: jumping team
Jean-Guy Astresses (DNS) FRA FTB 1952 0–0–1 1955 Barcelona FTB bronze
Mahmut Atalay TUR WRE 1964—1968 2–0–0 1959 Beirut WRE gold: freestyle welterweight -73 kg; 1963 Napoli WRE gold: freestyle lightweight -70 kg
Laureano Atanes ESP WRE 1992 0–0–1 1991 Athina WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Demir Atasoy TUR SWI 2008 0–0–1 2013 Mersin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Georgios Athanasiadis GRE WRE 1983—1992 2–1–0 1983 Casablanca WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1987 Latakia WRE gold: freestyle lightweight -68 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon WRE gold: freestyle lightweight -68 kg
Ioannis Athanasiadis GRE WLT 1976 0–0–2 1975 Al-Jaza'ir WLT flyweight -52 kg bronze: clean & jerk and total
Damir Atiković CRO TTN 1996 0–0–1 1997 Bari TTN bronze: doubles
Teddy Atine-Venel FRA ATH 2008—2016 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: 400 m (competed as Teddy Venel)
İsmet Atlı TUR WRE 1952—1960 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya WRE gold: freestyle middleweight -79 kg
Anzhela Atroshchenko BLR
TUR
EUN
ATH 1992—2004 1–0–1 2001 Tunis ATH gold: heptathlon (competed for Turkey); 2005 Almería ATH bronze: heptathlon (competed for Turkey)
Safouane Attaf MAR JUD 2008—2012 0–0–2 2005 Almería JUD bronze: half-middleweight -81 kg; 2009 Pescara JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Ahmed El-Attar EGY HAN 1992—1996 0–1–0 1991 Athina HAN silver
Wagih El-Attar EGY ROW 1952 0–0–1 1955 Barcelona ROW bronze: coxed pairs
Alessandro Attene ITA ATH 2000 1–1–0 2005 Almería ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
Raafat Attia EGY
UAR
FTB 1960—1964 1–0–0 1955 Barcelona FTB gold (competed for Egypt)
Francesco Attolico ITA WAP 1992—2000 2–0–0 1991 Athina WAP gold; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP gold
Fernando Atzori ITA BOX 1964 1–0–0 1963 Napoli BOX gold: flyweight -51 kg
Philippe Aubertin FRA CAN 1992—2000 0–0–1 1991 Athina CAN bronze: K2 500 m
Axel Augis FRA GYM 2016 0–0–1 2018 Tarragona GYM bronze: team
Natalia Autric ESP SWI 1988 0–0–5 1983 Casablanca SWI bronze: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1987 Latakia SWI bronze: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Nadine Auzeil-Schoellkopf FRA ATH 1988—2000 1–2–1 1983 Casablanca ATH bronze: javelin throw (competed as Nadine Schoellkopf); 1991 Athina ATH silver: javelin throw; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: javelin throw; 1997 Bari ATH gold: javelin throw
Raffaele Avagnano ITA SWI 1984 1–1–0 1983 Casablanca SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Fatih Avan TUR ATH 2012 2–0–0 2009 Pescara ATH gold: javelin throw; 2013 Mersin ATH gold: javelin throw
Nađa Avdibašić-Vukadinović BIH OKBiH 2005—2007 1–0–1 1979 Split ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 800 m (competed as Nađa Avdibašić)
Gianni Averaimo ITA WAP 1988 3–0–0 1987 Latakia WAP gold; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP gold; 1991 Athina WAP gold
Giorgio Avola ITA FEN 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin FEN gold: foil
Dimitrios Avramis GRE WRE 2000—2004 0–1–0 1997 Bari WRE silver: Greco-Roman middleweight -76 kg
Ekaterina Avramova BUL
TUR
SWI 2012—2016 0–0–2 2018 Tarragona SWI bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke (competed for Turkey)
Ahmed Awad EGY JUD 2012 0–1–0 2009 Pescara JUD silver: half-lightweight -66 kg
Haitham Awad EGY JUD 2000 0–0–1 2001 Tunis JUD bronze: lightweight -73 kg
Labidi Ayachi TUN ATH 1964—1968 0–1–0 1967 Tunis ATH silver: 3000 m steeplechase
Alpaslan Ayan TUR JUD 1984—1992 0–0–2 1987 Latakia JUD bronze: lightweight -71 kg; 1991 Athina JUD bronze: lightweight -71 kg
Anis Ayari TUN FTB 2004 1–0–0 2001 Tunis FTB gold
Hela Ayari TUN JUD 2016 0–0–1 2013 Mersin JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Omrane Ayari TUN WRE 1996—2000 0–0–1 2001 Tunis WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Naz Aydemir TUR VOL 2012 0–2–0 2009 Pescara VOL silver; 2013 Mersin VOL silver
Sema Aydemir-Apak TUR ATH 2012 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: 4×400 m relay
Selçuk Aydın TUR BOX 2004 0–1–0 2005 Almería BOX silver: lightweight -60 kg
Wael Al-Aydy EGY VOL 2008 1–0–0 2005 Almería VOL gold
Anouar Ayed TUN HAN 2000—2012 0–1–2 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN bronze; 2009 Pescara HAN bronze
Makrem Ayed TUN JUD 1996—2000 0–1–0 1997 Bari JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Camille Ayglon-Saurina FRA HAN 2008—2016 1–0–0 2009 Pescara HAN gold (competed as Camille Ayglon)
Burcu Ayhan TUR ATH 2012 1–1–0 2009 Pescara ATH silver: high jump; 2013 Mersin ATH gold: high jump
Süreyya Ayhan TUR ATH 2000 0–1–0 2001 Tunis ATH silver: 1500 m
Ahmet Ayık TUR WRE 1964—1968 1–0–0 1963 Napoli WRE gold: freestyle light-heavyweight -97 kg
Younès El-Aynaoui MAR TEN 1992—2004 1–0–2 1991 Athina TEN bronze: doubles; 1993 Languedoc-Roussillon TEN gold: singles, bronze: doubles
Ahmet Aytar TUR ATH 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: marathon
Esteban Azcue ESP SHO 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SHO silver: trap
Aziz Azim MAR FTB 1992 0–0–1 1991 Athina FTB bronze
Jérémie Azou FRA ROW 2012—2016 1–0–0 2009 Pescara ROW gold: lightweight double sculls
Michele Azzola ITA WRE 1984 1–1–0 1979 Split WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1983 Casablanca WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg
Azzedine Azzouzi ALG ATH 1972 0–0–1 1971 İzmir ATH bronze: 800 m
Breda Babošek YUG ATH 1972 0–1–2 1971 İzmir ATH bronze: high jump and 4×100 m relay; 1979 Split ATH silver: pentathlon (as Breda Lorenci)
Anna Bacchiega ITA SAI 1988 0–0–1 1991 Athina SAI bronze: 470
Féthi Baccouche TUN ATH 1984—1988 1–0–1 1987 Latakia ATH gold: 10000 m, bronze: 3000 m steeplechase
Amor Bach Hanba TUN WRE 2000 0–1–1 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg; 2005 Almería WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Marta Bach ESP WAP 2012—2016 1–0–0 2018 Tarragona WAP gold
Gertrud Bacher ITA ATH 2000 0–2–0 1997 Bari ATH silver: heptathlon; 2001 Tunis ATH silver: heptathlon
Rose-Aimée Bacoul FRA ATH 1984 3–0–0 1983 Casablanca ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay
Mohamed Badawy EGY VOL 2008—2016 1–0–0 2005 Almería VOL gold
Concepción Badillo ESP SWI 2012 0–2–0 2009 Pescara SWI silver: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Raymond Badin FRA GYM 1952 5–2–1 1951 Al-Iskanderiya GYM gold: team, floor team, pommelled horse team, rings team, and parallel bars team, silver: horizontal bar team, horse vault team; 1955 Barcelona GYM silver: team
Dario Badinelli ITA ATH 1984 0–1–0 1983 Casablanca ATH silver: triple jump
Franck Badiou FRA SHO 1988—2000 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon SHO silver: 10 m air rifle
Abdel Aziz Badr EGY WRE 1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya WRE silver: freestyle welterweight -73 kg
Hassan Ahmed Badra EGY ATH 1984 0–1–0 1987 Latakia ATH silver: triple jump
Hussam El-Badrawi UAR SHO 1960 0–1–0 1959 Beirut SHO silver: trap
Mohamed Baghdadi TUN VOL 1996 0–1–0 2001 Tunis VOL silver
Julien Bahain CAN
FRA
ROW 2008—2016 1–0–0 2009 Pescara ROW gold: double sculls (competed for France)
Essam Bahig (DNS) EGY FTB 1952 1–0–0 1955 Barcelona FTB gold
Pavle Bajčetić YUG JUD 1972 1–1–0 1971 İzmir JUD silver: open class; 1975 Al-Jaza'ir JUD gold: half-heavyweight -93 kg
Nataša Bajin-Šljepica YUG GYM 1968—1972 0–2–0 1971 İzmir GYM silver: uneven bars and team
Vesna Bajkuša YUG BAS 1988 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS gold (competed for Bosnia and Herzegovina)
Danijel Bajlo CRO ROW 1996 0–1–0 1997 Bari ROW silver: double sculls
Ibrahim El-Bakh EGY WLT 1984—1992 0–0–1 1991 Athina WLT bronze: heavyweight II -110 kg
Hamada Bakir El-Nakib EGY HAN 1996—2008 1–0–0 2013 Mersin HAN gold
Soufiane El-Bakkali MAR ATH 2016 1–0–0 2018 Tarragona ATH gold: 3000 m steeplechase
Niki Bakogianni GRE ATH 1992—2000 0–1–2 1987 Latakia ATH bronze: high jump: 1991 Athina ATH bronze: high jump; 1997 Bari ATH silver: high jump
Hosam Bakr Abdin EGY BOX 2008—2016 0–1–1 2009 Pescara BOX bronze: welterweight -69 kg; 2013 Mersin BOX silver: middleweight
Theodosios Balafas GRE ATH 1948—1952 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya ATH bronze: pole vault
Mahmoud Balah SYR WRE 1968 0–1–0 1963 Napoli WRE silver: Greco-Roman welterweight -78 kg
Ester Balassini ITA ATH 2000—2004 1–1–0 2001 Tunis ATH silver: hammer throw; 2005 Almería ATH gold: hammer throw
Fulvio Balatti ITA ROW 1960—1964 1–0–0 1963 Napoli ROW gold: coxless fours
Pedro Balcells ESP SWI 1972—1976 3–2–1 1971 İzmir SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Serhat Balcı TUR WRE 2008—2012 1–0–0 2005 Almería WRE gold: freestyle light-heavyweight -84 kg
Antonio Baldacci ITA ROW 1972—1988 1–0–0 1979 Split ROW gold: coxless pairs
Ivano Balić CRO HAN 2004—2012 1–0–0 2001 Tunis HAN gold
Viviana Ballabio ITA BAS 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS silver
Daniel Ballart ESP WAP 1992—2004 1–0–1 1997 Bari WAP bronze; 2001 Tunis WAP gold
Giorgio Ballati ITA ATH 1972 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir ATH bronze: 4×400 m relay
Georges Ballery FRA WRE 1960—1964 1–1–0 1959 Beirut WRE silver: freestyle featherweight -62 kg; 1963 Napoli WRE gold: freestyle featherweight -63 kg
José Luis Ballester ESP SWI 1988—1996 0–2–1 1987 Latakia SWI silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Sophie Balmary FRA ROW 2000—2008 1–0–0 2001 Tunis ROW gold: single sculls
Coralie Balmy FRA SWI 2008—2016 0–1–0 2009 Pescara SWI silver: 400 m freestyle
Giorgio Bambini ITA BOX 1968 1–0–0 1967 Tunis BOX gold: heavyweight +81 kg
Tettey-Sowah Banfro SLO HAN 2000 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon HAN bronze
Zahra Bani ITA ATH 2008 0–2–0 2005 Almería ATH silver: javelin throw; 2009 Pescara ATH silver: javelin throw
Kostas Baniotis GRE ATH 2008—2016 1–2–0 2009 Pescara ATH silver: high jump; 2013 Mersin ATH gold: high jump; 2018 Tarragona ATH silver: high jump
Amine Bannour TUN HAN 2012—2016 0–1–0 2018 Tarragona HAN silver
Antonio Baños ESP ATH 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: marathon
Pablo Baños ESP CAN 2004 1–0–0 2005 Almería CAN gold: K2 1000 m
Marko Banović CRO ROW 1992—1996 1–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ROW bronze: coxless fours; 1997 Bari ROW gold: coxless fours
Petra Banović CRO SWI 2000—2004 0–0–1 1997 Bari SWI bronze: 15 km open water
Anna Maria Barabino ITA SAI 1992 0–1–0 1991 Athina SAI silver: 470
Samir Barač CRO WAP 2000—2012 0–1–0 1997 Bari WAP silver
Silvio Baracchini ITA WAP 1972—1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir WAP gold
Samuel Barathay FRA ROW 1992—2000 1–1–0 1991 Athina ROW silver: quadruple sculls; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW gold: double sculls
Jenny Barazza ITA VOL 2004—2012 1–0–0 2009 Pescara VOL gold
Ahmed Barbach MAR JUD 1988 0–0–1 1987 Latakia JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Arianna Barbieri ITA SWI 2012 0–0–1 2013 Mersin SWI bronze: 50 m backstroke
Erica Barbieri ITA JUD 2012 0–0–1 2009 Pescara JUD bronze: middleweight -70 kg
Laurent Barbiéri FRA GYM 1984 3–0–1 1983 Casablanca GYM gold: horse vault, rings, and team, bronze: all-around
Alessandro Bardelli ITA ROW 1948 1–0–0 1955 Barcelona ROW gold: eights
Danio Bardi ITA WAP 1960—1964 1–0–0 1963 Napoli WAP gold
Àngels Bardina ESP SWI 2000 0–1–0 1997 Bari SWI silver: 800 m freestyle
Giovanni Bardis FRA WLT 2008—2016 0–1–0 2013 Mersin WLT light-heavyweight -85 kg silver: snatch
Mauro Barella ITA ATH 1984 0–0–1 1983 Casablanca ATH bronze: pole vault
Paolo Barelli ITA SWI 1972—1976 2–1–0 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Hrvoje Barić YUG SWI 1984 1–0–0 1991 Athina SWI gold: 100 m butterfly
Antonino Barillà ITA SHO 2016 0–1–0 2013 Mersin SHO silver: double trap
Sonja Barjaktarović MNE HAN 2012—2016 0–0–1 2009 Pescara HAN bronze
Enzo Barlocco ITA WAP 1968 1–0–0 1963 Napoli WAP gold
Emre Zafer Barnes TUR ATH 2016 0–2–0 2018 Tarragona ATH silver: 100 m and 4×100 m relay
Romain Barnier FRA SWI 2000—2004 1–2–1 1997 Bari SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2005 Almería SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Carmelo Barone ITA CYC 1976 2–0–0 1975 Al-Jaza'ir CYC gold: road race and road time trail team
Roberto Baronio ITA FTB 2000 1–0–0 1997 Bari FTB gold
Guy Barrabino FRA FEN 1960 2–0–1 1959 Beirut FEN gold: foil team and sabre team, bronze: foil
Romain Barras FRA ATH 2004—2008 1–0–0 2005 Almería ATH gold: decathlon
Odile Barre FRA SAI 1992 1–0–0 1991 Athina SAI gold: 470
Alejandro Barrenechea ESP GYM 2000—2004 0–1–1 1997 Bari GYM silver: team; 2001 Tunis GYM bronze: team
Cesáreo Barrera ESP BOX 1960 0–1–0 1959 Beirut BOX silver: light-middleweight -71 kg
Domingo Barrera ESP BOX 1964 0–0–1 1963 Napoli BOX bronze: lightweight -60 kg
Tomás Barrís ESP ATH 1960 1–2–0 1959 Beirut ATH gold: 1500 m, silver: 800 m; 1963 Napoli ATH silver: 1500 m
Juan Barro ESP SWI 1980 0–0–1 1979 Split SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
David Barrufet ESP HAN 1992—2008 1–0–0 2005 Almería HAN gold
Robert Bart FRA ATH 1952 0–1–0 1955 Barcelona ATH silver: 400 m hurdles
Marcello Bartalini ITA CYC 1984 1–0–0 1983 Casablanca CYC gold: road time trial team
Michele Bartoli ITA CYC 1996—2000 0–1–0 1991 Athina CYC silver: road race
Jadran Barut YUG ROW 1964 0–1–0 1963 Napoli ROW silver: eights
José Bas ESP SWI 1976 2–4–1 1971 İzmir SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m medley and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Silvano Basagni ITA SHO 1972—1980 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir SHO gold: trap
Hakkı Başar TUR WRE 1992—2000 2–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg; 1997 Bari WRE gold: Greco-Roman heavyweight -97 kg
Azzedine Basbas ALG WLT 1988—1996 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon WLT bronze: featherweight -64 kg
Dimitri Bascou FRA ATH 2012—2016 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: 110 m hurdles
Mirko Bašić YUG HAN 1984—1988 1–0–0 1983 Casablanca HAN gold
Sonja Bašić CRO HAN 2012 0–0–1 2013 Mersin HAN bronze
Fabio Basile ITA JUD 2010—2016 0–0–2 2013 Mersin JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 2018 Tarragona JUD bronze: lightweight -73 kg
Gianluca Basile ITA BAS 2000—2004 0–1–0 1997 Bari BAS silver
Leonardo Basile ITA TKW 2008 0–0–1 2013 Mersin TKW bronze: heavyweight +80 kg
Hamdy Basiony EGY WLT 1992 2–0–1 1987 Latakia WLT gold: lightweight -67.5 kg; 1991 Athina WLT bronze: middleweight -75 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon WLT gold: middleweight -76 kg
Rachid El-Basir MAR ATH 1992—1996 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: 1500 m
Kemal Başkır TUR WLT 1976 0–2–0 1975 Al-Jaza'ir WLT lightweight -67.5 kg silver: snatch and total
Bakr Bassam EGY WLT 1968 1–2–1 1971 İzmir WLT silver: middle-heavyweight -90 kg; 1975 Al-Jaza'ir WLT middle-heavyweight -90 kg silver: snatch, bronze: total; 1979 Split WLT gold: heavyweight II -110 kg
Dominique Basset FRA ROW 1980 0–1–0 1979 Split ROW silver: eights
Mohamed El-Bassiouny EGY HAN 2016 1–0–0 2013 Mersin HAN gold
Imad Bassou MAR JUD 2016 0–0–1 2018 Tarragona JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Hanafy Bastan EGY FTB 1948—1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya FTB silver
Dominique Bataille FRA SWI 1984 0–1–0 1983 Casablanca SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Matthieu Bataille FRA JUD 2004 0–0–1 2001 Tunis JUD bronze: heavyweight +100 kg
Ergün Batmaz TUR WLT 1988—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon WLT silver: lightweight -70 kg
Reda El-Batoty EGY WLT 1988—1992 0–0–2 1987 Latakia WLT bronze: heavyweight II -110 kg; 1991 Athina WLT bronze: super-heavyweight +110 kg
Gérard Battaglia MON SAI 1960—1976 0–0–1 1963 Napoli SAI bronze: Snipe
Éric Battista FRA ATH 1956—1964 2–0–0 1955 Barcelona ATH gold: triple jump; 1959 Beirut ATH gold: triple jump
Stefano Battistelli ITA SWI 1988—1992 5–1–1 1987 Latakia SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 400 m medley, and 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke; 1997 Bari SWI bronze: 200 m backstroke
Romano Battisti ITA ROW 2012—2016 1–0–2 2009 Pescara ROW bronze: single sculls; 2013 Mersin ROW gold: double sculls; 2018 Tarragona ROW bronze: double sculls
Mathieu Bauderlique FRA BOX 2016 0–0–1 2009 Pescara BOX bronze: middleweight -75 kg
Stefano Baudino ITA CTR 1984 1–0–0 1983 Casablanca CYC gold: 1000 m time trail
Paule Baudouin FRA HAN 2008—2012 1–0–0 2009 Pescara HAN gold
Víctor Baute ESP BOX 1992 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon BOX bronze: welterweight -67 kg
Roberto Bautista ESP TEN 2016 1–0–1 2009 Pescara TEN gold: singles, bronze: doubles
Sefer Baygın TUR WRE 1972 1–0–0 1971 İzmir WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Mithat Bayrak TUR WRE 1956—1964 0–1–0 1959 Beirut WRE silver: Greco-Roman welterweight -73 kg
Özge Bayrak TUR BDM 2016 1–1–0 2013 Mersin BDM gold: doubles, silver: singles
Selim Bayrak TUR ATH 2008 0–0–1 2009 Pescara ATH bronze: 10000 m
Josep Bazán ESP SWI/WAP 1952 0–0–1 1955 Barcelona WAP bronze
Marie-Josée Bazin FRA ARC 1988 1–0–0 1979 Split ARC gold: individual
Francis Bazire FRA CYC 1964 1–0–0 1963 Napoli CYC gold: road race
Giacomo Bazzan ITA CTR 1972 1–0–0 1971 İzmir CYC gold: team pursuit
Chiara Bazzoni ITA ATH 2012 2–0–0 2013 Mersin ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
José Alfredo Bea ESP CAN 1992—2004 3–1–1 1991 Athina CAN gold: C1 1000 m; 1993 Linguadoca-Roussillon CAN gold: C2 500 m, silver: C2 1000 m; 1997 Bari CAN gold: C2 1000 m, bronze: C2 500 m
Maxime Beaumont FRA CAN 2012—2016 0–0–1 2018 Tarragona CAN bronze: K1 200 m
Milivoj Bebić YUG WAP 1980—1984 2–0–0 1979 Split WAP gold; 1983 Casablanca WAP gold
Jérémy Beccu FRA BOX 2012 1–0–0 2009 Pescara BOX gold: light-flyweight -48 kg
Lourdes Becerra ESP SWI 1992—2000 0–1–3 1991 Athina SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 1997 Bari SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m breaststroke
Hassan Bechara LBN WRE 1968—1980 0–1–1 1975 Al-Jaza'ir WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg; 1979 Split WRE silver: freestyle super-heavyweight +100 kg
Gustavo Becker ESP ATH 1992 0–1–0 1993 Languedoc-Roussillon ATH silver: high jump
Badawi El-Bedewi EGY BOX 1964 0–1–0 1963 Napoli BOX silver: featherweight -57 kg
Arnjolt Beer FRA ATH 1968—1972 0–1–0 1967 Tunis ATH silver: shot put
Romela Begaj ALB WLT 2008—2012 1–2–2 2005 Almería WLT lightweight -58 kg bronze: snatch; 2009 Pescara WLT lightweight -58 kg gold: snatch, silver: clean & jerk; 2013 Mersin WLT middleweight -63 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk
Giuseppe Beghetto ITA CTR 1960 0–0–1 1959 Beirut CYC bronze: 1000 m time trail
Vera Begić CRO ATH 2004—2008 0–1–1 2005 Almería ATH bronze: discus throw; 2009 Pescara ATH silver: discus throw
Ahmed Eid Maher Beirakdar SYR FTB 1980 1–0–0 1987 Latakia FTB gold
Ruth Beitía ESP ATH 2004—2016 1–0–0 2005 Almería ATH gold: high jump
Ergüder Bekişdamat TUR WRE 1992 0–1–0 1997 Bari WRE silver: Greco-Roman featherweight -58 kg
Emir Bekrić SRB ATH 2012 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: 400 m hurdles
Aïssa Bel Aout ALG ATH 1992—1996 0–1–0 1993 Languedoc-Roussillon ATH silver: 5000 m
Adil Bel Gaid MAR JUD 1996—2004 0–0–2 1993 Linguadoca-Roussillon JUD bronze: half-middleweight -78 kg; 1997 Bari JUD bronze: half-middleweight -78 kg
Bouchaib Bel Kaïd MAR ATH 1992 0–0–1 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay
Teja Belak SLO GYM 2016 0–0–1 2018 Tarragona GYM bronze: vault
Ahmed Belal EGY HAN 1992—2000 0–1–0 1991 Athina HAN silver
Siniša Belamarić YUG WAP 1972—1976 1–0–0 1971 İzmir WAP gold
Jon Belaustegui ESP HAN 2004—2008 1–0–0 2005 Almería HAN gold
Núria Belchi ESP GYM 1988 1–0–0 1987 Latakia GYM gold: team
Jaime Belenguer ESP GYM 1960 0–0–2 1959 Beirut GYM bronze: horse vault; 1967 Tunis GYM bronze: team
Othmane Belfaa ALG ATH 1980 2–0–1 1983 Casablanca ATH gold: high jump; 1987 Latakia ATH bronze: long jump; 1991 Athina ATH gold: high jump
Saïd Belhout ALG ATH 2004 1–0–0 2005 Almería ATH gold: half-marathon
Svetomir Belić YUG BOX 1972 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Lotfi Belkhir TUN BOX 1984 2–0–0 1979 Split BOX gold: flyweight -51 kg; 1983 Casablanca BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Hicham Bellani MAR ATH 2004 1–1–0 2005 Almería ATH silver: 5000 m; 2009 Pescara ATH gold: 10000 m
Rose-Eliandre Bellemare FRA GYM 2008 1–2–0 2005 Almería GYM silver: team; 2009 Pescara GYM gold: team, silver: floor
Sergio Bello ITA ATH 1964—1972 3–0–0 1967 Tunis ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 1971 İzmir ATH gold: 4×400 m relay
Jean-Michel Bellot FRA ATH 1976—1980 0–1–0 1979 Split ATH silver: pole vault
Piero Bellotti ITA WRE 1968 0–0–1 1967 Tunis WRE bronze: Greco-Roman lightweight -70 kg
Lakhdar Belloumi ALG FTB 1980 0–0–1 1979 Split FTB bronze
Tarik Belmadani FRA WRE 2012 0–1–0 2013 Mersin WRE silver: Greco-Roman lightweight -60 kg
Mireia Belmonte ESP SWI 2008—2016 2–4–1 2009 Pescara SWI silver: 200 m butterfly and 200 m medley, bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2018 Tarragona SWI gold: 200 m butterfly and 200 m medley, silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Marco Belotti ITA SWI 2008—2016 1–0–1 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Ivan Beltrami ITA CTR 1988—1992 0–1–0 1991 Athina CYC silver: individual pursuit
Thanasis Bembis GRE FTB 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya FTB gold
Bakir Ben Aissa MAR ATH 1960—1964 2–0–0 1959 Beirut ATH gold: marathon; 1963 Napoli ATH gold: marathon
Oualid Ben Amor TUN HAN 2000 0–1–0 2001 Tunis HAN silver
Maher Ben Aziza TUN FEN 2000—2004 0–0–1 2001 Tunis FEN bronze: foil
Houda Ben Daya TUN JUD 2004 0–0–1 2001 Tunis JUD bronze: half-heavyweight -78 kg
Mohamed Ben Guesmia ALG BOX 1992 0–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon BOX bronze: light-heavyweight -81 kg; 1997 Bari BOX silver: heavyweight -91 kg
Awatef Ben Hassine TUN ATH 2000 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: 400 m
Bilel Ben Hassine TUN VOL 2012 0–1–0 2013 Mersin VOL silver
Karem Ben Hnia TUN WLT 2010—2016 0–2–2 2013 Mersin WLT lightweight -69 kg silver: snatch and clean & jerk; 2018 Tarragona WLT lightweight -69 kg bronze: snatch and clean & jerk
Amar Benikhlef ALG JUD 2004—2008 0–0–1 2009 Pescara JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Moustafa Ben Lahbib MAR BOX 1960 0–0–1 1963 Napoli BOX bronze: middleweight -75 kg
Naceur Ben Messaoud TUN ATH 1964 0–2–0 1963 Napoli ATH silver: 50 km walk; 1967 Tunis ATH silver: 50 km walk
Saïd Ben Najem FRA BOX 1992 1–0–0 1991 Athina BOX gold: welterweight -67 kg
Makram Ben Romdhane TUN BAS 2012 0–0–1 2013 Mersin BAS bronze
Taj Ben Saoula ALG FTB 1980 0–0–1 1979 Split FTB bronze
Amor Ben Yahia TUN ATH 2012—2016 1–1–0 2013 Mersin ATH gold: 3000 m steeplechase; 2018 Tarragona ATH silver: 3000 m steeplechase
Lahlou Ben Younès MAR ATH 1992—1996 0–2–1 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: 400 m and 4×400 m relay
Raouf Benabid ALG SWI 2004 0–0–1 2001 Tunis SWI bronze: 400 m medley
Abderrahmane Benamadi ALG JUD 2016 0–0–2 2005 Almería JUD bronze: half-middleweight -81 kg; 2013 Mersin JUD bronze: middleweight -90 kg
Maximilian Benassi ITA CAN 2012 2–0–0 2009 Pescara CAN gold: K1 1000 m and K2 1000 m
José María Benavides ESP SAI 1976—1980 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SAI silver: Flying Dutchman
Juan Benavides ESP SWI 1996—2000 0–0–1 1997 Bari SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Reda Benbaziz ALG BOX 2016 1–0–1 2013 Mersin BOX gold: bantamweight -56 kg; 2018 Tarragona BOX bronze: lightweight -60kg
Abdelhafid Benchabla ALG BOX 2008—2016 1–1–0 2009 Pescara BOX silver: light-heavyweight -81 kg; 2013 Mersin BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Fabio Bencivenga ITA WAP 1996—2008 0–1–0 2001 Tunis WAP silver
Tharwat Bendary EGY WLT 1996 1–1–2 1991 Athina WLT gold: middle-heavyweight -90 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon WLT silver: heavyweight I -99 kg; 1997 Bari WLT heavyweight I -99 kg bronze: snatch and clean & jerk
Lidija Benedetič-Lapajne YUG ATH 1980—1984 0–1–1 1979 Split ATH bronze: high jump (competed as Lidija Benedetič); 1983 Casablanca ATH silver: high jump (competed as Lidija Lapajne)
Luigi Benedetti ITA ATH 1972—1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 4×100 m relay
Andrea Benelli ITA SHO 1988—2008 2–1–0 1979 Split SHO gold: skeet; 1997 Bari SHO gold: skeet; 2005 Almería SHO silver: skeet
Hasna Benhassi MAR ATH 2000—2008 1–0–0 1997 Bari ATH gold: 800 m
Niccolò Beni ITA SWI 2008 0–0–1 2009 Pescara SWI bronze: 200 m butterfly
Francesco Bennici ITA ATH 1992 0–1–0 1991 Athina ATH silver: 10000 m
Yassine Bensghir MAR ATH 2008 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: 1500 m
Laurence Bensimon FRA SWI 1984 1–1–1 1983 Casablanca SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m medley, bronze: 400 m freestyle
Pierre-Yves Bény FRA GYM 2004—2012 0–1–1 2009 Pescara GYM silver: team, bronze: rings
Patrick Bérard FRA CAN 1980 0–0–2 1979 Split CAN bronze: K4 500 m and K4 1000 m
Cécilia Berder FRA FEN 2016 1–0–0 2013 Mersin FEN gold: sabre
Monica Bergamelli ITA GYM 2000—2008 1–3–0 2001 Tunis GYM silver: horse vault, uneven bars, and team; 2005 Almería GYM gold: team
Silvio Bergamini ITA ROW 1952 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya ROW gold: double sculls, silver: single sculls
Hamid Berhili MAR BOX 1992—1996 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Saïd Bérioui MAR ATH 2000 0–0–1 1997 Bari ATH bronze: 5000 m
José Manuel Bermúdez ESP ROW 1980—1992 1–0–0 1979 Split ROW gold: eights
María Bernabéu ESP JUD 2016 1–1–0 2013 Mersin JUD silver: midldeweight -70 kg; 2018 Tarragona JUD gold: midldeweight -70 kg
Alain Bernard FRA SWI 2008—2012 3–1–0 2005 Almería SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle
Jean-Claude Bernard FRA ATH 1956 0–0–1 1955 Barcelona ATH bronze: 110 m hurdles
Jo Bernardo FRA SWI 1948—1952 1–2–0 1951 Al-Iskanderiya SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Jean-Baptiste Bernaz FRA SAI 2008—2016 1–1–0 2009 Pescara SAI gold: Laser; 2013 Mersin SAI silver: Laser
Ferdinando Bernini ITA SHO 1948 1–0–0 1955 Barcelona SHO gold: 25 m rapid-fire pistol
Franco Berra ITA ROW 2000 1–0–0 2001 Tunis ROW gold: single sculls
Yahya Berrabah MAR ATH 2004—2008 1–1–0 2009 Pescara ATH silver: long jump; 2018 Tarragona ATH gold: Long jump
Cédric Berrest FRA ROW 2004—2012 1–0–0 2009 Pescara ROW gold: double sculls
Mehrez Berriri TUN VOL 2004 0–1–0 2001 Tunis VOL silver
Livio Berruti ITA ATH 1960—1968 2–2–0 1963 Napoli ATH gold: 200 m and 4×100 m relay, silver: 100 m; 1967 Tunis ATH silver: 200 m
Nicolas Berthelot FRA SHO 1984—1988 0–0–1 1997 Bari SHO bronze: 10 m air rifle
Rémi Berthet FRA JUD 1976 0–2–0 1975 Al-Jaza'ir JUD silver: heavyweight +93 kg and open class
Gian Nicola Berti SMR SHO 1988 0–1–0 1987 Latakia SHO silver: trap
Charlus Bertimon FRA ATH 1988 0–1–1 1983 Casablanca ATH silver: javelin throw; 1991 Athina ATH bronze: javelin throw
Franco Bertini ITA BAS 1964 1–1–0 1963 Napoli BAS gold; 1967 Tunis BAS silver
Lorenzo Bertini ITA ROW 2004 0–1–1 2005 Almería ROW bronze: lightweight single sculls; 2009 Pescara ROW silver: lightweight single sculls
Sabrina Bertini ITA VOL 2000 1–0–0 1991 Athina VOL gold
Silvano Bertini ITA BOX 1964 1–0–0 1963 Napoli BOX gold: welterweight -67 kg
Franco Bertoli ITA VOL 1980—1984 1–0–0 1983 Casablanca VOL gold
Massimo Bertolini ITA TEN 2000 1–0–0 1993 Languedoc-Roussillon TEN gold: doubles
Oscar Bertone ITA DIV 1988 1–1–0 1987 Latakia DIV gold: platform; 1991 Athina DIV silver: springboard
Fernando Bertrand ESP GYM 1976—1980 0–1–1 1975 Al-Jaza'ir GYM bronze: team; 1979 Split GYM silver: team
Azza Besbes TUN FEN 2008—2016 1–0–1 2013 Mersin FEN bronze: sabre; 2018 Tarragona FEN gold: sabre
Sarra Besbes TUN FEN 2012—2016 0–2–0 2009 Pescara FEN silver: épée; 2013 Mersin FEN silver: épée
Ünver Beşergil TUR WRE 1964 1–1–0 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Anas Beshr EGY ATH 2016 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: 400 m
Colette Besson FRA ATH 1968—1972 1–1–1 1971 İzmir ATH gold: 400 m, silver: 4×100 m relay, bronze: 800 m
Laïd Bessou ALG ATH 2000 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: 3000 m steeplechase
Pascal Bessy FRA SHO 1988 0–0–1 1997 Bari SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone
Luis Bestit ESP WAP 1968—1972 0–0–1 1967 Tunis WAP bronze
Jean-Christophe Bette FRA ROW 2000—2008 1–0–0 2005 Almería ROW gold: lightweight coxless pairs
Amina Bettiche ALG ATH 2016 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: 3000 m steeplechase
Antonella Bevilacqua ITA ATH 1992—1996 1–0–0 1997 Bari ATH gold: high jump
Malik Beyleroğlu TUR BOX 1996 0–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon BOX silver: light-middleweight -71 kg; 1997 Bari BOX bronze: middleweight -75 kg
Lionel Beylot-Bourcelot FRA SWI 1976 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir SWI bronze: 200 m backstroke
Antun Bezjak YUG ATH 1960 1–0–0 1963 Napoli ATH gold: hammer throw
Mislav Bezmalinović YUG WAP 1988 0–1–0 1991 Athina WAP silver
Nenad Beđik SRB ROW 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin ROW silver: coxless pairs
Paolo Bianchessi ITA JUD 2004—2008 0–1–0 2005 Almería JUD silver: heavyweight +100 kg
Sergio Bianchetto ITA CTR 1960—1964 2–0–1 1959 Beirut CYC bronze: sprint; 1963 Napoli CYC gold: 1000 m time trail and tandem
Bruno Bianchi ITA SWI 1960—1964 1–0–0 1959 Beirut SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Francesco Bianchi ITA ATH 1964 1–0–0 1963 Napoli ATH gold: 800 m
Ilaria Bianchi ITA SWI 2008—2016 1–0–0 2013 Mersin SWI gold: 100 m butterfly
Luca Bianchin ITA SWI 1992 0–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Orlando Bianchini ITA ATH 1984 0–1–0 1983 Casablanca ATH silver: hammer throw
Ilaria Bianco ITA FEN 2008—2016 0–0–1 2009 Pescara FEN bronze: sabre
Roberta Bianconi ITA WAP 2012—2016 0–1–0 2018 Tarragona WAP silver
Damir Bičanić CRO HAN 2012 0–1–0 2005 Almería HAN silver
Nora Aída Bicet CUB
ESP
ATH 2004—2012 0–0–1 2013 Mersin ATH bronze: javelin throw (competed for Spain)
Bruno Bicocchi FRA CAN 1976 0–0–2 1979 Split CAN bronze: K4 500 m and K4 1000 m
Walid Bidani ALG WLT 2012—2016 0–0–1 2013 Mersin WLT heavyweight -105 kg bronze: snatch
Dominique Bidard FRA WLT 1976 1–2–0 1975 Al-Jaza'ir WLT featherweight -60 kg gold: total, silver: snatch and clean & jerk
Marcel-Ernest Bidault FRA CYC 1964 0–1–0 1963 Napoli CYC silver: road time trial team
Nezha Bidouane MAR ATH 1992—2004 3–0–0 1991 Athina ATH gold: 400 m hurdles; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 400 m hurdles; 1997 Bari ATH gold: 400 m hurdles
Khalid El-Bied MAR FTB 1984 1–0–0 1983 Casablanca FTB gold
Roger Bielle FRA WRE 1952—1960 1–2–0 1955 Barcelona WRE gold: freestyle lightweight -67 kg; 1959 Beirut WRE silver: Greco-Roman lightweight -67 kg and freestyle lightweight -67 kg
José Luis Biescas ESP BOX 1960 0–0–1 1959 Beirut BOX bronze: featherweight -57 kg
Marko Bijač CRO WAP 2016 1–0–0 2013 Mersin WAP gold
Alenka Bikar SLO ATH 1996—2004 1–0–1 1997 Bari ATH bronze: 200 m; 2005 Almería ATH gold: 200 m
Britta Bilač SLO ATH 1992—1996 1–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: high jump; 1997 Bari ATH bronze: high jump
Jim Bilba FRA BAS 2000 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon BAS bronze
Ahmet Bilek TUR WRE 1960 1–0–0 1955 Barcelona WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Erol Bilgin TUR WLT 2012 2–2–0 2009 Pescara WLT featherweight -62 kg gold: snatch and clean & jerk; 2018 Tarragona WLT featherweight -62 kg silver: snatch and clean & jerk
Cvitko Bilić YUG CYC 1968—1972 0–0–1 1971 İzmir CYC bronze: road time trial team
Leonardo Binchi ITA WAP 2000—2008 0–2–0 2001 Tunis WAP silver; 2005 Almería WAP silver
Aranka Binder IOA
SCG
SHO 1992—2000 0–0–1 2005 Almería SHO bronze: 10 m air rifle (competed for Serbia and Montenegro)
Jonatan Binotto (DNS) ITA FTB 1996 1–0–0 1997 Bari FTB gold
Fabrizio Biondi ITA ROW 1976 0–0–1 1979 Split ROW bronze: double sculls
Massimo Birindelli ITA SHO 1992 0–1–0 1987 Latakia SHO silver: 50 m small-bore rifle prone
Patrick Birocheau FRA TTN 1988 1–2–0 1979 Split TTN gold: doubles, silver: team; 1987 Latakia TTN silver: doubles
Stefani Bisbikou GRE GYM 2004—2008 0–0–1 2005 Almería GYM bronze: all-around
Federica Biscia ITA SWI 2000 1–1–1 1997 Bari SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2001 Tunis SWI silver: 400 m medley
Luisella Bisello ITA DIV 1992 1–0–0 1987 Latakia DIV gold: platform
Matteo Bisiani ITA ARC 1996—2000 0–1–0 1997 Bari ARC silver: team
Khrysa Biskitzi GRE ROW 1996—2008 0–1–0 2005 Almería ROW silver: lightweight single sculls
Stelios Bismbas GRE ATH 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: 110 m hurdles
Dimitrios Bitsakos GRE WAP 1992 0–0–2 1991 Athina WAP bronze; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP bronze
Moustafa El-Biyaz MAR FTB 1984 1–0–0 1983 Casablanca FTB gold
Jaime Bladas ESP SHO 1964—1968 0–1–0 1971 İzmir SHO silver: trap
Willy Blain FRA BOX 2000—2004 0–1–0 2001 Tunis BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Julie Blaise FRA SWI 1992 2–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Cecilia Blanco ESP JUD 2004—2012 0–0–2 2001 Tunis JUD bronze: middleweight -70 kg; 2005 Almería JUD bronze: middleweight -70 kg
Joaquín Blanco ESP SAI 1984 1–0–0 1983 Casablanca SAI gold: Finn
Joaquín Blanco ESP SAI 2016 1–0–0 2018 Tarragona SAI gold: Laser
José Luis Blanco ESP ATH 2008 0–1–0 2001 Tunis ATH silver: 3000 m steeplechase
Sonia Blanco ESP BAS 2004 0–0–1 2005 Almería BAS bronze
Roberto Blanda ITA ROW 1992—1996 1–0–0 1991 Athina ROW gold: coxless fours
Rafael Blanquer ESP ATH 1976 0–1–1 1967 Tunis ATH bronze: long jump; 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: long jump
Katerina Bliamou GRE SWI 2000 0–0–1 2005 Almería SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Pierre Blondiaux FRA ROW 1952 0–0–1 1955 Barcelona ROW bronze: eights
Joaquín Blume ESP GYM 1952 6–0–1 1955 Barcelona GYM gold: all-around, floor, parallel bars, horizontal bar, rings, and pommelled horse, bronze: horse vault
Lucilla Boari ITA ARC 2016 1–0–0 2018 Tarragona ARC gold: individual
Ana Boban YUG SWI 1968 1–1–0 1971 İzmir SWI gold: 100 m freestyle, silver: 200 m medley
Ovidiu Bobîrnat ROU BOX 2000 0–1–0 2005 Almería BOX silver: featherweight -57 kg (competed for Cyprus)
Mihai Bobocica ITA TTN 2008—2012 0–1–0 2013 Mersin TTN silver: team
Philippe Boccara FRA
USA
CAN 1980—2000 0–0–1 1991 Athina CAN bronze: K2 1000 m (competed for France)
Jean-Pierre Boccardo FRA ATH 1964—1968 1–0–1 1963 Napoli ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Federico Bocchia ITA SWI 2016 0–0–1 2009 Pescara SWI bronze: 50 m freestyle
Maxime Boccon FRA CAN 2000 0–0–1 1997 Bari CAN bronze: K2 1000 m
Sébastien Bodet FRA SWI 2008 0–1–0 2009 Pescara SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Moreno Boer ITA WLT 2000—2008 0–2–0 2001 Tunis WLT heavyweight -105 kg silver: snatch and clean & jerk
Henri Boërio FRA GYM 1972—1980 6–3–1 1975 Al-Jaza'ir GYM gold: all-around, floor, horizontal bar, and team, silver: pommelled horse; 1979 Split GYM gold: parallel bars and team, silver: floor and horizontal bar, bronze: all-around
Robert Bogey FRA ATH 1960 1–0–0 1959 Beirut ATH gold: 5000 m
Alessio Boggiatto ITA SWI 2000—2008 0–1–1 2005 Almería SWI silver: 200 m medley; 2009 Pescara SWI bronze: 200 m medley
Chiara Boggiatto ITA SWI 2004—2012 1–1–0 2001 Tunis SWI gold: 200 m breaststroke; 2009 Pescara SWI silver: 200 m breaststroke
Mauro Bogliatto ITA ATH 1964 1–0–0 1963 Napoli ATH gold: high jump
Vladimir Bogoevski MKD
YUG
VOL 1980—1996 1–0–0 1979 Split VOL gold
Mehmet Bogujevci YUG BOX 1980 1–0–0 1979 Split BOX gold: welterweight -67 kg
Anne Boileau FRA TTN 2000 0–0–1 1997 Bari TTN bronze: singles
Jean Boiteux FRA SWI 1952—1960 6–0–2 1951 Al-Iskanderiya SWI gold: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 1955 Barcelona SWI gold: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 1959 Beirut SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Olivier Boivin FRA CAN 1992 3–0–0 1991 Athina CAN gold: C2 500 m and C2 1000 m; 1993 Linguadoca-Roussillon CAN gold: C2 1000 m
Virginie Bojaryn FRA SWI 1988 0–1–2 1987 Latakia SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay
Aauri Bokesa ESP ATH 2012—2016 0–0–1 2018 Tarragona ATH bronze: 4×400 m relay
Simone Bolelli ITA TEN 2008 0–0–1 2005 Almería TEN bronze: singles
Arnaldo Bologni ITA EQU 1996 0–2–1 1993 Linguadoca-Roussillon EQU silver: jumping team, bronze: jumping individual; 1997 Bari EQU silver: jumping team
Ozren Bonačić YUG WAP 1964—1976 1–1–0 1967 Tunis WAP gold; 1975 Al-Jaza'ir WAP silver
Fabio Bonacina ITA GYM 1952 1–3–3 1951 Al-Iskanderiya GYM gold: horizontal bar team, silver: team all-around, pommelled horse team, and horse vault team, bronze: floor team, rings team, and parallel bars team
Séverine Bonal FRA ARC 1992—1996 0–0–1 1997 Bari ARC bronze: individual
Antonios Bonas GRE SAI 1972—1976 0–0–1 1971 İzmir SAI bronze: Flying Dutchman
Khristos Bonas GRE SAI 1972 0–0–1 1971 İzmir SAI bronze: Flying Dutchman
Yann Bonato FRA BAS 2000 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon BAS bronze
Elena Maria Bonfanti ITA ATH 2012 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: 4×400 m relay
Giorgio Bongiovanni ITA BAS 1952 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya BAS bronze
Dante Boninfante ITA VOL 2012 1–0–0 2001 Tunis VOL gold
Walter Boninsegni ITA SHO 1932—1948 0–1–0 1955 Barcelona SHO silver: 25 m rapid-fire pistol
Éric Bonnel FRA WLT 1996—2004 1–4–2 1993 Linguadoca-Roussillon WLT silver: flyweight -54 kg; 1997 Bari WLT flyweight -54 kg silver: snatch and clean & jerk; 2001 Tunis WLT bantamweight -56 kg bronze: snatch and clean & jerk; 2005 Almería WLT bantamweight -56 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Céline Bonnet FRA SWI 1992 1–1–3 1991 Athina SWI gold: 200 m medley, silver: 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI bronze: 200 m medley and 400 m medley
Beniamino Bonomi ITA CAN 1988—2004 3–3–0 1991 Athina CAN gold: K1 1000 m, silver: K2 500 m and K2 1000 m; 1993 Linguadoca-Roussillon CAN gold: K1 1000 m; 1997 Bari CAN gold: K2 500 m, silver: K1 1000 m
Fabrizio Bontempi ITA CYC 1988 0–0–1 1987 Latakia CYC bronze: road race
Julien Bontemps FRA SAI 2004—2012 2–0–0 2001 Tunis SAI gold: Mistral; 2005 Almería SAI gold: Mistral
Salih Bora TUR WRE 1976—1984 2–0–1 1975 Al-Jaza'ir WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1979 Split WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Igor Boraska CRO ROW 1996—2004 0–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon ROW bronze: coxed pairs; 1997 Bari ROW silver: coxless pairs
Christophe Bordeau FRA SWI 1988—1996 4–4–1 1987 Latakia SWI gold: 200 m butterfly, silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 1991 Athina SWI gold: 200 m butterfly, silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m butterfly
Giorgia Bordignon ITA WLT 2016 0–2–0 2018 Tarragona WLT light-heavyweight -69 kg silver: snatch and clean & jerk
Jorge Borell ESP WAP 1968 0–0–1 1967 Tunis WAP bronze
Andrea Borella ITA FEN 1984—1992 0–0–1 1991 Athina FEN bronze: foil
Luciano Borgognoni ITA CTR 1972 1–0–0 1971 İzmir CYC gold: team pursuit
Enzo Borgonovi ITA ROW 1976 0–0–1 1979 Split ROW bronze: coxed fours
Olivier Borios FRA SWI 1980 1–1–0 1979 Split SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Tamara Boroš CRO TTN 1996—2008 3–1–0 1997 Bari TTN gold: doubles, silver: singles; 2001 Tunis TTN gold: singles; 2005 Almería TTN gold: singles
Laura Bortolaso ITA GYM 1984 3–2–2 1979 Split GYM gold: floor, horse vault, and team, silver: all-around, bronze: uneven bars; 1983 Casablanca GYM silver: uneven bars, bronze: team
Fabrizio Bortolon ITA SWI 1984 1–0–1 1983 Casablanca SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Francesca Bortolozzi-Borella ITA FEN 1988—1996 1–0–0 1991 Athina FEN gold: foil (competed as Francesca Bortolozzi)
Jérôme Bortoluzzi FRA ATH 2012 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: hammer throw
Pietro Boscaini ITA SWI 1964—1968 1–2–0 1967 Tunis SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Bruno Boscherie FRA FEN 1980 0–0–1 1979 Split FEN bronze: foil
Lucia Bosetti ITA VOL 2012 1–0–0 2013 Mersin VOL gold
Alen Bošković CRO WAP 2000 0–1–0 1997 Bari WAP silver
Vanessa Boslak FRA ATH 2004—2016 1–0–0 2005 Almería ATH gold: pole vault
Paolo Bossini ITA SWI 2004—2008 0–1–0 2005 Almería SWI silver: 200 m breaststroke
Roger-Yves Bost FRA EQU 1996—2016 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon EQU gold: jumping team
Javier Botello ESP SWI 2000 0–0–4 1997 Bari SWI bronze: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Alberto Botía ESP FTB 2012 1–0–0 2009 Pescara FTB gold
Rita Bottiglieri ITA ATH 1976 1–1–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: 100 m, silver: 400 m
Mohamed Bouaichaoui ALG JUD 2000—2004 0–1–0 2001 Tunis JUD silver: heavyweight +100 kg
Rachid Bouaita FRA BOX 1996—2000 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon BOX gold: light-flyweight -48 kg
Wajdi Bouallègue TUN GYM 2004—2012 1–1–3 2005 Almería GYM gold: vault, silver: floor; 2009 Pescara GYM bronze: vault; 2013 Mersin GYM bronze: floor and vault
Hicham Bouaouiche MAR ATH 1996 0–1–0 1997 Bari ATH silver: 3000 m steeplechase
Inès Boubakri TUN FEN 2008—2016 1–1–1 2009 Pescara FEN bronze: foil; 2013 Mersin FEN silver: foil; 2018 Tarragona FEN gold: foil
Vanessa Boubryemm FRA WRE 2008 1–0–0 2005 Almería WRE gold: freestyle bantamweight -51 kg
Karine Boucher FRA GYM 1988—1992 0–1–1 1991 Athina GYM silver: horse vault, bronze: team
Renaud Boucher FRA SWI 1988 0–0–1 1987 Latakia SWI bronze: 100 m backstroke
Pascal Boucherit FRA CAN 1984—1992 0–0–1 1991 Athina CAN bronze: K2 1000 m
Mohamed Bouchiche ALG BOX 1980—1984 2–0–0 1983 Casablanca BOX gold: heavyweight +81 kg; 1987 Latakia BOX gold: heavyweight -91 kg
Michel Bouchonnet FRA GYM 1964—1968 0–0–1 1963 Napoli GYM bronze: team
André Bouchoule FRA WRE 1972—1976 0–1–1 1975 Al-Jaza'ir WRE silver: freestyle middleweight -82 kg, bronze: Greco-Roman middleweight -82 kg
Adem Boudjemline ALG WRE 2016 0–1–0 2018 Tarragona WRE silver: heavyweight -97 kg
Marc Boudoux FRA ROW 1980—1984 1–0–0 1979 Split ROW gold: double sculls
Marc Bouet FRA SAI 1992—1996 1–0–0 1979 Split SAI gold: Flying Dutchman
Noureddine Boughanmi TUN BOX 1984 1–0–0 1983 Casablanca BOX gold: featherweight -57 kg
René Bougnol FRA FEN 1932—1952 1–2–0 1951 Al-Iskanderiya FEN gold: épée, silver: foil team and épée team
Tarik Bouguetaïb MAR ATH 2004—2008 0–1–0 2005 Almería ATH silver: triple jump
Thomas Bouhail FRA GYM 2008 1–1–1 2005 Almería GYM bronze: team; 2009 Pescara GYM gold: vault, silver: team
Mouhcine Bouhlal MAR FTB 1992 0–0–1 1991 Athina FTB bronze
Ioulieta Boukouvala GRE JUD 2004—2012 1–1–0 2005 Almería JUD silver: lightweight -57 kg; 0–1–0 2009 Pescara JUD gold: lightweight -57 kg
Brahim Boulami MAR ATH 1996—2000 2–0–0 1997 Bari ATH gold: 3000 m steeplechase; 2005 Almería ATH gold: 3000 m steeplechase
Khalid Boulami MAR ATH 1996 0–0–1 1991 Athina ATH bronze: 10000 m
Abdel Aziz Boulehia ALG BOX 1996 0–0–1 1997 Bari BOX bronze: bantamweight -54 kg
Hassiba Boulmerka ALG ATH/IOC 1988—2000 3–1–0 1991 Athina ATH gold: 800 m and 1500 m; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 800 m, silver: 1500 m
Mira Boumejmajen FRA GYM 2012 0–1–0 2013 Mersin GYM silver: team
Tasos Bountouris GRE SAI 1976—1996 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SAI silver: Finn
Soufiyan Bouqantar MAR ATH 2012—2016 0–1–1 2013 Mersin ATH bronze: 10000 m; 2018 Tarragona ATH silver: 5000 m
Yves Bouquel FRA GYM 1980 1–0–0 1979 Split GYM gold: team
Djamel Bouras FRA JUD 1996—2000 0–0–1 1997 Bari JUD bronze: half-middleweight -78 kg
Christophe Bourdon FRA SWI 1992 0–3–0 1987 Latakia SWI silver: 200 m breaststroke; 1991 Athina SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Grégory Bourdy FRA GOL 2016 1–0–0 2001 Tunis GOL gold: team
Hubert Bourdy FRA EQU 1988—1992 1–1–0 1983 Casablanca EQU gold: jumping individual, silver: jumping team
Claude Bourquard FRA FEN 1964—1968 1–1–0 1959 Beirut FEN gold: épée team; 1963 Napoli FEN silver: épée
Ouissem Bousnina TUN HAN 2000 0–1–1 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN bronze
Fréd Bousquet FRA SWI 2000—2016 4–1–0 2001 Tunis SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2005 Almería SWI gold: 50 m butterfly and 4×100 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Anis Boussaidi TUN FTB 2004 1–0–0 2001 Tunis FTB gold
Jean-Jacques Boussemart FRA ATH 1984 1–2–0 1983 Casablanca ATH gold: 4×400 m relay, silver: 200 m and 4×100 m relay
Michel Boutard FRA GYM 1976—1984 7–4–2 1975 Al-Jaza'ir GYM gold: pommelled horse and team, silver: all-around, floor, rings, and horizontal bar; 1979 Split GYM gold: all-around, parallel bars, pommelled horse, and team, bronze: horse vault; 1983 Casablanca GYM gold: team, bronze: pommelled horse
Brahim Boutayeb MAR ATH 1988—1992 1–2–0 1987 Latakia ATH silver: 5000 m and 10000 m; 1991 Athina ATH gold: 5000 m
Hammou Boutayeb MAR ATH 1992 1–1–0 1991 Athina ATH gold: 10000 m; 1993 Languedoc-Roussillon ATH silver: 10000 m
Patrick Boutet FRA GYM 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir GYM gold: team
Lyes Bouyacoub ALG JUD 2016 0–0–2 2009 Pescara JUD bronze: middleweight -90 kg; 2018 Tarragona JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Noureddine Bouyahiaoui MAR FTB 1984 1–0–0 1983 Casablanca FTB gold
Alessandro Bovo ITA WAP 1992—1996 2–0–0 1991 Athina WAP gold; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP gold
Diana Box ESP HAN 2004 0–1–0 2001 Tunis HAN silver
Marine Boyer FRA GYM 2016 1–1–0 2018 Tarragona GYM gold: balance beam, silver: team
Iztok Božic SLO TEN 1992 0–1–0 1997 Bari TEN silver: doubles
Alicia Bozon FRA SWI 2000 0–1–0 2001 Tunis SWI silver: 400 m freestyle
Gilbert Bozon FRA SWI 1952—1956 4–0–0 1951 Al-Iskanderiya SWI gold: 100 m backstroke and 3×100 m medley relay; 1955 Barcelona SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Fabio Bracaglia (DNS) ITA SWI 1976 1–0–0 1979 Split SWI gold: 200 m butterfly
Marco Bracci ITA VOL 1988—2000 1–0–0 1991 Athina VOL gold
Josué Brachi ESP WLT 2016 0–0–1 2018 Tarragona WLT featherweight -62 kg bronze: snatch
Rui Bragança POR TKW 2016 0–1–0 2018 Tarragona TKW silver: flyweight -58 kg
Samir Brahimi ALG BOX 2012 0–0–1 2009 Pescara BOX bronze: flyweight -51 kg
Azzedine Brahmi ALG ATH 1988—1992 1–1–0 1991 Athina ATH gold: 3000 m steeplechase; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: 3000 m steeplechase
Marco Braida ITA SWI 1992 0–0–2 1991 Athina SWI bronze: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay
Ali Brakchi FRA ATH 1960 2–0–0 1959 Beirut ATH gold: 4×100 m relay and long jump
Diego Brambilla ITA JUD 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon JUD silver: lightweight -71 kg
Norbert Brami TUN FEN 1960 0–0–1 1959 Beirut FEN bronze: épée
Slobodan Branković IOA
YUG
ATH 1988—1992 0–1–0 1991 Athina ATH silver: 4×400 m relay (competed for Yugoslavia)
Rossano Brasi ITA CTR 1992 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon CYC gold: road time trial team
Miriam Bravo ESP ATH 2000 0–0–1 1997 Bari ATH bronze: 4×400 m relay
Giovanni Battista Breda ITA FEN 1960—1968 0–0–1 1963 Napoli FEN bronze: épée
Emiliano Brembilla ITA SWI 1996—2008 7–2–0 1997 Bari SWI gold: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2001 Tunis SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2005 Almería SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Jean-Pierre Bremer FRA ROW 1980—1984 1–0–0 1979 Split ROW gold: coxless fours
Martina Bremini ITA GYM 2000 0–2–1 1997 Bari GYM silver: horse vault and team, bronze: uneven bars
Karine Brémond FRA SWI 1996—2000 0–0–1 1997 Bari SWI bronze: 4×100 m medley relay
Draško Brguljan MNE WAP 2008—2016 0–0–2 2005 Almería WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2018 Tarragona WAP bronze
Jean-François Briand FRA CAN 1992 0–1–0 1991 Athina CAN silver: K1 1000 m
Vlado Brinovec YUG SWI 1960 1–2–0 1959 Beirut SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Jean-François Brisson FRA 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: 110 m hurdles
Laurence Brize FRA SHO 2004—2016 0–1–0 2009 Pescara SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions
Janez Brodnik YUG GYM 1964—1972 4–3–2 1967 Tunis GYM silver: horizontal bar and team; 1971 İzmir GYM gold: all-around, parallel bars, horizontal bar, and team, silver: rings, bronze: floor and pommelled horse
Jože Brodnik YUG ATH 1960 1–0–0 1959 Beirut ATH gold: decathlon
Giorgia Bronzini ITA CYC 2004—2016 0–0–1 2009 Pescara CYC bronze: road race
Hugues Broussard FRA SWI 1956 2–0–0 1955 Barcelona SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Yves Brouzet FRA ATH 1972—1976 0–0–1 1971 İzmir ATH bronze: shot put
Bernard Bruand FRA ROW 1972—1980 0–1–0 1979 Split ROW silver: eights
Jean-Louis Brugier (DNS) FRA ATH 1964 0–1–0 1963 Napoli ATH silver: 4×100 m relay
Ivano Brugnetti ITA ATH 2000—2008 1–0–0 2009 Pescara ATH gold: 20 km walk
Éric Brulon FRA WRE 1984 0–1–1 1983 Casablanca WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg; 1987 Latakia WRE silver: freestyle lightweight -68 kg
Roberta Brunet ITA ATH 1988—2000 2–0–0 1991 Athina ATH gold: 3000 m; 1997 Bari ATH gold: 5000 m
Francesco Bruni ITA SAI 1996—2004 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon SAI gold: Laser
Francesco Bruno ITA SHO 2004—2012 1–1–0 2005 Almería SHO gold: 10 m air pistol; 2013 Mersin SHO silver: 50 m free pistol
Luciano Bruno ITA BOX 1984 0–1–0 1983 Casablanca BOX silver: welterweight -67 kg
Thierry Brusseau FRA ATH 1992 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: 3000 m steeplechase
Diego Lo Brutto FRA WRE 1976 1–0–1 1975 Al-Jaza'ir WRE gold: freestyle flyweight -52 kg; 1979 Split WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Dejan Brđović SCG VOL 1996 0–1–0 1991 Athina VOL silver (competed for Yugoslavia)
Jure Bučar SLO SWI 1992—2000 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon SWI silver: 400 m freestyle
Paolo Bucci ITA GYM 1988—1996 4–2–3 1987 Latakia GYM gold: parallel bars and team; 1991 Athina GYM gold: team, silver: horse vault and parallel bars, bronze: all-around and horizontal bar; 1993 Linguadoca-Roussillon GYM gold: team, bronze: floor
Stefania Bucci ITA GYM 1976 3–1–0 1975 Al-Jaza'ir GYM gold: horse vault, balance beam, and team, silver: floor
Sauro Bufalini ITA BAS 1964—1968 1–1–0 1963 Napoli BAS gold; 1967 Tunis BAS silver
Gianluigi Buffon (DNS) ITA FTB 1996 1–0–0 1997 Bari FTB gold
José Ignacio Bugarín ESP ROW 1992 0–1–0 1991 Athina ROW silver: coxed pairs
Marion Buisson FRA ATH 2008 0–0–1 2013 Mersin ATH bronze: pole vault
Luka Bukić CRO WAP 2016 1–0–0 2013 Mersin WAP gold
Perica Bukić CRO
YUG
WAP 1984—1996 0–2–0 1991 Athina WAP silver (competed for Yugoslavia); 1993 Linguadoca-Roussillon WAP silver (competed for Croatia)
Brigita Bukovec SLO ATH 1992—1996 1–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 100 m hurdles; 1997 Bari ATH silver: 100 m hurdles
Katarina Bulatović MNE HAN 2012—2016 0–1–0 2005 Almería HAN silver (competed for Serbia and Montenegro)
Donatella Bulfoni ITA ATH 1976 0–1–0 1979 Split ATH silver: high jump
Adelmo Bulgarelli ITA WRE 1956—1964 1–1–0 1955 Barcelona WRE silver: freestyle light-heavyweight -87 kg; 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -97 kg
Bruno Bulić YUG CYC 1980—1984 0–1–1 1979 Split CYC bronze: road time trial team; 1983 Casablanca CYC silver: road time trial team
Massimo Bulleri ITA BAS 2004 0–0–1 2001 Tunis BAS bronze
Sunay Bulut TUR WLT 1992—1996 2–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon WLT gold: light-heavyweight -83 kg; 1997 Bari WLT heavyweight I -99 kg gold: snatch, silver: clean & jerk
Olga Bumbić YUG GYM 1972 0–1–1 1971 İzmir GYM silver: team, bronze: horse vault
Leonard Bundu ITA BOX 2000 1–0–0 1997 Bari BOX gold: welterweight -67 kg
Denis Buntić CRO HAN 2012 0–1–0 2005 Almería HAN silver
Alfonso Buonocore ITA SWI/WAP 1952—1956 1–0–1 1955 Barcelona SWI bronze: 100 m freestyle, WAP gold
Fabrizio Buonocore ITA WAP 2004—2008 0–2–1 2001 Tunis WAP silver; 2005 Almería WAP silver; 2009 Pescara WAP bronze
Cédric Burdet FRA HAN 2000—2008 0–0–1 2001 Tunis HAN bronze
Donata Burgatta ITA JUD 1996 0–0–1 1997 Bari JUD bronze: heavyweight +72 kg
Salvatore Burruni ITA BOX 1956 1–0–0 1955 Barcelona BOX gold: flyweight -51 kg
Michel Bury FRA SHO 1984—1996 1–0–0 1997 Bari SHO gold: 50 m small-bore rifle prone
Pasquale Busca ITA ATH 1968 1–0–0 1971 İzmir ATH gold: 20 km walk
Francisco Buscató ESP BAS 1960—1972 0–2–0 1959 Beirut BAS silver; 1963 Napoli BAS silver
Fatmir Bushi ALB WLT 1992 0–0–2 1987 Latakia WLT bronze: lightweight -67.5 kg; 1991 Athina WLT bronze: lightweight -67.5 kg
Andro Bušlje CRO WAP 2008—2016 1–0–0 2013 Mersin WAP gold
Alberto Busnari ITA GYM 2000—2012 2–3–3 2001 Tunis GYM silver: pommelled horse and team, bronze: all-around; 2005 Almería GYM silver: team, bronze: horizontal bar and pommelled horse; 2009 Pescara GYM gold: pommelled horse and team
Henri Butel FRA ROW 1952 1–0–0 1955 Barcelona ROW gold: single sculls
Giuseppe Buttari ITA ATH 1972—1976 0–1–0 1979 Split ATH silver: 110 m hurdles
Igor Butulija SCG HAN 2000 1–0–0 1991 Athina HAN gold (competed for Yugoslavia)
Çağla Büyükakçay TUR TEN 2016 2–1–0 2009 Pescara TEN silver: doubles; 2013 Mersin TEN gold: singles and doubles
Derya Büyükuncu TUR SWI 1992—2012 1–2–1 1991 Athina SWI silver: 100 m backstroke; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 1997 Bari SWI bronze: 100 m backstroke
Zlatko Bužina CRO ROW 1992 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ROW bronze: coxless pairs
Ferenc Čaba YUG WRE 1980 1–0–0 1979 Split WRE gold: Greco-Roman lightweight -68 kg
Juan Javier Cabanas ESP HAN 1984—1992 0–0–1 1983 Casablanca HAN bronze
Brenton Cabello ESP SWI 2008 0–0–1 2005 Almería SWI bronze: 200 m medley
Elisa Cabello ESP GYM 1976 1–2–2 1971 İzmir GYM bronze: team; 1975 Al-Jaza'ir GYM gold: uneven bars, silver: all-around and team, bronze: floor
Javier Cabot ESP HOK 1980—1984 0–1–0 1979 Split HOK silver
Ricardo Cabot ESP HOK 1976—1984 0–1–0 1979 Split HOK silver
Jesús Cabrera ESP SWI 1964—1968 1–2–1 1963 Napoli SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 1967 Tunis SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Pedro Cabrera ESP FEN 1960 0–0–1 1959 Beirut FEN bronze: épée team
Rafael Cabrera ESP GOL 2016 0–1–0 2001 Tunis GOL silver: team
Krešimir Čač CRO SWI 1996—2004 0–1–1 1997 Bari SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Maurizia Cacciatori ITA VOL 2000 1–0–0 2001 Tunis VOL gold
Fermín Cacho ESP ATH 1992—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: 1500 m
Carlo Caglieris ITA BAS 1984 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir BAS bronze
Franco Cagnotto ITA DIV 1964—1980 3–1–0 1971 İzmir DIV gold: springboard; 1975 Al-Jaza'ir DIV gold: springboard, silver: platform; 1979 Split DIV gold: springboard
Jean-Luc Cairon FRA GYM 1984 3–2–0 1983 Casablanca GYM gold: parallel bars, pommelled horse, and team, silver: all-around and horizontal bar
Fatih Çakıroğlu TUR WRE 2004 1–0–0 2009 Pescara WRE gold: freestyle super-heavyweight -120 kg
Ivan Čaklec YUG GYM 1952—1964 0–1–0 1963 Napoli GYM silver: team
Giovanni Calabrese ITA ROW 1988—2000 1–0–2 1991 Athina ROW bronze: double sculls; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW gold: single sculls; 1997 Bari ROW bronze: single sculls
Jordi Calafat ESP SAI 1992—1996 0–1–0 1991 Athina SAI silver: 470
Wladimiro Calarese ITA FEN 1960—1968 2–0–0 1955 Barcelona FEN gold: sabre team; 1963 Napoli FEN gold: sabre
Alessandro Calcaterra ITA WAP 1996—2008 0–2–1 2001 Tunis WAP silver; 2005 Almería WAP silver; 2009 Pescara WAP bronze
Roberto Calcaterra ITA WAP 1996—2004 0–1–0 2001 Tunis WAP silver
Paolo Caldarella ITA WAP 1988—1992 3–0–0 1987 Latakia WAP gold; 1991 Athina WAP gold; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP gold
Vincenza Calì ITA ATH 2008 0–1–1 2009 Pescara ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Rıfat Çalışkan TUR CYC 1972 0–0–1 1971 İzmir CYC bronze: team pursuit
Briken Calja ALB WLT 2012—2016 0–1–2 2009 Pescara WLT lightweight -69 kg silver: snatch; 2013 Mersin WLT lightweight -69 kg bronze: snatch and clean & jerk
Mauro Calligaris ITA SWI 1972 0–1–1 1971 İzmir SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m backstroke
Novella Calligaris ITA SWI 1968—1972 3–1–0 1971 İzmir SWI gold: 400 m freestyle, 200 m medley, and 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Antonino Caltabiano ITA WRE 1976—1984 1–1–1 1975 Al-Jaza'ir WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1979 Split WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Alessandro Calvi ITA SWI 2004—2008 0–1–0 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Eva Calvo ESP TKW 2016 1–0–0 2013 Mersin TKW gold: featherweight -57 kg
Gabriel Calvo ESP GYM 1976—1980 1–1–0 1979 Split GYM gold: floor, silver: team
Juan Ángel Calzado ESP FIH/HOK 1960—2001 0–1–0 1963 Napoli HOK silver
Ricardo Camacho ESP DIV 1976—1984 0–2–1 1975 Al-Jaza'ir DIV bronze: springboard; 1979 Split DIV silver: springboard; 1983 Casablanca DIV silver: springboard
Ramón Camallonga ESP SWI 1988—1992 1–1–0 1991 Athina SWI silver: 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 100 m breaststroke
Pierre Camara FRA ATH 1992 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: triple jump
Domenico Cambieri ITA ROW 1948—1952 2–0–0 1951 Al-Iskanderiya ROW gold: coxed fours and eights
Mattia Camboni ITA SAI 2016 1–0–0 2018 Tarragona SAI gold: RS:X
Roberto Cammarelle ITA BOX 2004—2012 3–0–0 2005 Almería BOX gold: super-heavyweight +91 kg; 2009 Pescara BOX gold: super-heavyweight +91 kg; 2013 Mersin BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Paolo Camossi ITA ATH 2000 1–0–0 1997 Bari ATH gold: triple jump
Sandro Campagna ITA Coach/WAP 1988—2016 3–0–0 1987 Latakia WAP gold; 1991 Athina WAP gold; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP gold
Cosetta Campana ITA ATH 1984 2–1–2 1983 Casablanca ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1987 Latakia ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1991 Athina ATH silver: 4×400 m relay
Giorgia Campana ITA GYM 2012 2–0–1 2013 Mersin GYM gold: balance beam and team, bronze: uneven bars
Omar Camporese ITA TEN 1988—1992 1–1–0 1987 Latakia TEN gold: doubles, silver: singles
Antonio Campos ESP ATH 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 3000 m steeplechase
Niccolò Campriani ITA SHO 2008—2016 1–0–2 2009 Pescara SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions and 10 m air rifle; 2013 Mersin SHO gold: 10 m air rifle
David Canal ESP ATH 2000—2004 1–0–0 2005 Almería ATH gold: 4×400 m relay
Nurullah Candan TUR ATH 1968 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir ATH bronze: decathlon
Gregor Cankar SLO ATH 1996—2004 1–0–0 1997 Bari ATH gold: long jump
Domenico Cannone ITA CAN 1996 0–2–0 1997 Bari CAN silver: C1 500 m and C2 500 m
Stéphanie Cano FRA HAN 2000—2008 1–0–0 2001 Tunis HAN gold
Víctor Cano ESP GYM 2000—2004 3–1–1 1997 Bari GYM silver: team; 2001 Tunis GYM gold: all-around, bronze: team; 2005 Almería GYM gold: pommelled horse and team
Novica Čanović YUG ATH 1984 1–0–0 1987 Latakia ATH gold: high jump
Cécile Canqueteau FRA GYM 1996 1–0–0 1997 Bari GYM gold: team
Büşra Cansu TUR VOL 2012 0–1–0 2013 Mersin VOL silver
Luca Cantagalli ITA VOL 1988—1996 1–0–0 1991 Athina VOL gold
Julieta Cantaluppi ITA RGY 2012 1–0–0 2009 Pescara RGY gold: Individual
Aldo Canti FRA
SMR
ATH 1984—1992 2–0–0 1983 Casablanca ATH gold: 400 m and 4×400 m relay (competed for France)
Attilio Cantoni ITA ROW 1956 1–0–0 1955 Barcelona ROW gold: coxless fours
Fabien Canu FRA JUD 1984—1988 2–0–0 1983 Casablanca JUD gold: middleweight -86 kg; 1987 Latakia JUD gold: middleweight -86 kg
Laurent Capet FRA VOL 2004 1–0–0 1997 Bari VOL gold
Franca Capetta ITA ARC 1976—1980 1–0–0 1979 Split ARC gold: individual
Mario Capio ITA SAI 1956—1964 1–0–0 1955 Barcelona SAI gold: 505
Manuel Cappai ITA BOX 2012—2016 0–0–2 2013 Mersin BOX bronze: light-flyweight -49 kg; 2018 Tarragona BOX bronze: flyweight -52 kg
Giambattista Capretti ITA BOX 1968—1972 1–0–0 1971 İzmir BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Antonella Capriotti ITA ATH 1988—1992 1–0–2 1983 Casablanca ATH bronze: long jump; 1987 Latakia ATH gold: long jump; 1997 Bari ATH bronze: triple jump
Cesare Caramelli ITA SWI 1964 2–0–0 1963 Napoli SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Benoît Caranobe FRA GYM 2004—2008 1–1–0 2009 Pescara GYM gold: all-around, silver: team
Giuseppe Carattino ITA SAI 1952 1–0–0 1955 Barcelona SAI gold: Flying Dutchman
Luciano Caravani ITA ATH 1976 2–1–0 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 4×100 m relay; 1979 Split ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Marzia Caravelli ITA ATH 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: 100 m hurdles
Alfonso Carbajo ESP BOX 1960 0–1–0 1959 Beirut BOX silver: bantamweight -54 kg
Paula Carballido ESP SWI 2000 3–0–0 2001 Tunis SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay
Jesús Carballo ESP GYM 1996—2004 2–1–0 1997 Bari GYM gold: all-around and horizontal bar, silver: team
Manuel Carballo ESP GYM 2008 2–1–2 2005 Almería GYM gold: team, silver: parallel bars, bronze: all-around; 2009 Pescara GYM gold: parallel bars, bronze: team
Francesca Carbone ITA ATH 2000 1–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: 400 m; 1997 Bari ATH gold: 4×400 m relay; 2001 Tunis ATH silver: 4×400 m relay
Ezio Cardi ITA CTR 1972 1–0–0 1971 İzmir CYC gold: sprint
Paola Cardullo ITA VOL 2004—2008 1–0–0 2001 Tunis VOL gold
Tanguy Cariou FRA SAI 2000 0–1–0 1997 Bari SAI silver: 470
Stéphane Caristan FRA ATH 1984—1992 1–0–0 1991 Athina ATH gold: 400 m hurdles
Diletta Carli ITA SWI 2012—2016 1–0–1 2013 Mersin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Juan Carlos ESP WLT 1992 1–0–0 1991 Athina WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg
Anja Čarman SLO SWI 2004—2012 1–0–1 2001 Tunis SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 200 m backstroke
Giovanni Carminucci ITA GYM 1960—1968 4–3–2 1963 Napoli GYM gold: parallel bars, horizontal bar, and team, silver: all-around, rings, and pommelled horse, bronze: floor; 1967 Tunis GYM gold: team, bronze: parallel bars
Pasquale Carminucci ITA GYM 1960—1968 1–0–0 1963 Napoli GYM gold: team
Jorge Carmona ESP WAP 1980—1984 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir WAP bronze
Alfredo Carneros ESP TTN 2008 0–1–0 2001 Tunis TTN silver: doubles
Arrigo Carnoli ITA GYM 1952 1–0–0 1955 Barcelona GYM gold: team
Manuela Carosi ITA SWI 1980—1988 6–1–1 1979 Split SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke; 1983 Casablanca SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 1987 Latakia SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Alice Carpanese ITA SWI 2008 1–0–3 2005 Almería SWI bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Caroline Carpentier FRA SWI 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 100 m freestyle
Martina Carraro ITA SWI 2010—2016 0–1–0 2018 Tarragona SWI silver: 50 m breaststroke
Ana Carrascosa ESP JUD 2008—2012 0–0–1 2009 Pescara JUD bronze: half-lightweight -52 kg
Cyrille Carré FRA CAN 2008—2016 0–1–0 2005 Almería CAN silver: K1 1000 m
Pablo Carrera ESP SHO 2012—2016 3–0–1 2009 Pescara SHO gold: 10 m air pistol and 50 m free pistol; 2013 Mersin SHO gold: 10 m air pistol, bronze: 50 m free pistol
Mónica Carrió ESP WLT 2000 0–1–0 2001 Tunis WLT heavyweight -75 kg silver: snatch
José de la Casa ESP GYM 1976—1980 0–3–1 1975 Al-Jaza'ir GYM silver: horse vault, bronze: team; 1979 Split GYM silver: horse vault and team
Arturo Casado ESP ATH 2008 1–0–0 2005 Almería ATH gold: 1500 m
Gloria Casado ESP SWI 1980 0–0–1 1979 Split SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Giovanni Casale ITA JUD 2008 0–1–0 2005 Almería JUD silver: half-lightweight -66 kg
Romolo Casamonica ITA BOX 1984 0–0–1 1983 Casablanca BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Frank Casañas CUB
ESP
ATH 2000—2016 1–0–0 2009 Pescara ATH gold: discus throw (competed for Spain)
Paolo Casarsa ITA ATH 2004 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: decathlon
Mireia Casas ESP SAI 1992—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon SAI silver: Mistral
Mario Casati ITA BOX 1968 1–0–0 1967 Tunis BOX gold: middleweight -75 kg
Miguel Ángel Cascallana ESP HAN 1972 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir HAN silver
Cristiana Cascioli ITA FEN 2000—2004 1–0–0 2001 Tunis FEN gold: épée
Marc-Kanyan Case FRA FTB 1968 1–0–0 1967 Tunis FTB gold
Nicoletta Caselin ITA BAS 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS silver
José Antonio Casilla ESP VOL 2000 0–1–0 2009 Pescara VOL silver
Éric Casimir FRA GYM 2000 1–1–1 1997 Bari GYM gold: pommelled horse, silver: horizontal bar, bronze: team
Daniel Cassiau-Haurie FRA WLT 1984 1–0–0 1983 Casablanca WLT gold: lightweight -67.5 kg
Igor Cassina ITA GYM 2000—2008 0–1–1 2001 Tunis GYM silver: team, bronze: pommelled horse
Nicola Cassio ITA SWI 2008 1–0–0 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Roberto Cassio ITA SWI 1988 0–0–1 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay
Alberto Castagnetti ITA SWI 1972 0–1–0 1971 İzmir SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Luigi Castagnola ITA WAP 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir WAP gold
Francis Castaing FRA CYC 1980 0–1–0 1979 Split CYC silver: road race
Matteo Castaldo ITA ROW 2016 1–0–0 2013 Mersin ROW gold: coxless pairs
Alexianne Castel FRA SWI 2008—2012 1–0–1 2009 Pescara SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Massimo Castellani ITA DIV 1988 1–2–0 1983 Casablanca DIV gold: springboard, silver: platform; 1987 Latakia DIV silver: springboard
Roberto Castelli ITA BOX 1992 0–1–0 1991 Athina BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Antonio Castellini ITA BOX 1972 0–0–1 1971 İzmir BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Núria Castelló ESP SWI 1992 0–3–0 1991 Athina SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon SWI silver: 4×100 m medley relay
Berta Castells ESP ATH 2004—2012 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: hammer throw
Arianna Castiglioni ITA SWI 2016 2–0–1 2018 Tarragona SWI gold: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Carles Castillejo ESP ATH 2004—2016 0–1–0 2005 Almería ATH silver: 10000 m
Lidia Castillejo ESP GYM 1988 1–0–1 1987 Latakia GYM gold: team, bronze: all-around
Rosa María Castillejo ESP FEN 1992—1996 0–1–0 2001 Tunis FEN silver: épée
Francisco Castillo ESP WAP 1948—1952 1–0–1 1951 Al-Iskanderiya WAP gold; 1955 Barcelona WAP bronze
Carlota Castrejana ESP ATH/BAS 1992—2008 1–1–1 1991 Athina BAS gold; 2001 Tunis ATH bronze: triple jump; 2005 Almería ATH silver: triple jump
Patricia Castro ESP SWI 2012—2016 1–0–2 2009 Pescara SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Armand Catafago EGY BAS 1948—1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya BAS gold
Micol Cattaneo ITA ATH 2008 1–0–1 2009 Pescara ATH bronze: 100 m hurdles; 2013 Mersin ATH gold: 4×100 m relay
Marino Cattedra ITA JUD 1988—1992 0–0–2 1993 Linguadoca-Roussillon JUD bronze: half-lightweight -65 kg; 1997 Bari JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Stéphane Cauterman FRA GYM 1988 0–1–1 1987 Latakia GYM bronze: team; 1993 Linguadoca-Roussillon GYM silver: team
Paola Cavallino ITA SWI 2004—2008 1–1–1 1997 Bari SWI gold: 200 m butterfly; 2001 Tunis SWI silver: 200 m butterfly; 2009 Pescara SWI bronze: 200 m butterfly
Patrik Ćavar CRO HAN 1996 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon HAN gold
Enzo Cavazzoni ITA WAP 1956 1–0–0 1955 Barcelona WAP gold
Cinzia Cavazzuti ITA JUD 2000—2004 1–0–0 2001 Tunis JUD gold: lightweight -57 kg
Robert Caymaris FRA GYM 1960 1–2–2 1959 Beirut GYM gold: all-around, silver: pommelled horse and team, bronze: floor and parallel bars
Marie-Christine Cazier-Balo FRA ATH 1988 1–0–0 1983 Casablanca ATH gold: 4×100 m relay (competed as Marie-Christine Cazier)
Selçuk Çebi TUR WRE 2012—2016 2–0–0 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg; 2013 Mersin WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Alicia Cebrián ESP SAI 2012—2016 0–1–1 2001 Tunis SAI bronze: Laser; 2013 Mersin SAI silver: Laser Radial
Elisabeth Cebrián ESP BAS 1992—2004 1–0–1 1991 Athina BAS gold; 1993 Linguadoca-Roussillon BAS bronze
Benedetta Ceccarelli ITA ATH 2004 1–0–0 2005 Almería ATH gold: 400 m hurdles
Andrea Ceccarini ITA SWI 1980—1988 1–0–0 1983 Casablanca SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Andrea Cecchi ITA SWI 1992 0–0–2 1987 Latakia SWI bronze: 200 m breaststroke; 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay
Elena Cecchini ITA CYC 2016 1–0–0 2018 Tarragona CYC gold: roas time trial
José Antonio Cecchini ESP JUD 1980 0–0–1 1979 Split JUD bronze: middleweight -86 kg
Zlatko Celent YUG ROW 1976—1988 1–0–0 1979 Split ROW gold: coxed pairs
Giancarlo Cella ITA FTB 1960 1–0–0 1959 Beirut FTB gold
Lorenzo Cellerino ITA ATH 1972 1–0–0 1971 İzmir ATH gold: 4×400 m relay
Sonia Cendier Ajaguin FRA HAN 2000—2004 1–0–0 2001 Tunis HAN gold (competed as Sonia Cendier)
Gianmatteo Centazzo ITA GYM 1992 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon GYM gold: team
Nadia Centoni ITA VOL 2004—2016 1–0–0 2001 Tunis VOL gold
Domenico Centurioni ITA WRE 1968 0–0–1 1967 Tunis WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Jolanda Čeplak SLO ATH 2000—2004 0–1–0 1997 Bari ATH silver: 800 m (competed as Jolanda Steblovnik)
Matjaž Ceraj SLO JUD 2008—2012 1–0–0 2013 Mersin JUD gold: heavyweight +100 kg
Zdravko Ceraj YUG ATH 1952 0–1–1 1951 Al-Iskanderiya ATH silver: 5000 m, bronze: 1500 m
Miroslav Cerar YUG GYM 1960—1984 5–7–2 1963 Napoli GYM gold: all-around and pommelled horse, silver: floor, parallel bars, horizontal bar, and team, bronze: horse vault; 1967 Tunis GYM gold: all-around, parallel bars, and pommelled horse, silver: floor, rings, and team, bronze: horse vault
Simone Cercato ITA SWI 2000—2004 2–1–0 2001 Tunis SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Igor Čerenšek CRO SWI 2004 0–0–1 2001 Tunis SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Larisa Cerić BIH JUD 2016 0–1–1 2009 Pescara JUD silver: heavyweight +78 kg, 2013 Mersin JUD bronze: heavyweight +78 kg
Carlo Cerioni ITA BAS 1948—1952 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya BAS bronze
Stefano Cerioni ITA FEN 1984—1996 1–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon FEN silver: foil; 1997 Bari FEN gold: foil
Dragutin Čermak YUG BAS 1968—1972 0–0–1 1963 Napoli BAS bronze
Teja Černe SLO SAI 2004—2012 0–0–1 2005 Almería SAI bronze: 470
Matej Cernic ITA VOL 2004 1–0–0 2001 Tunis VOL gold
Giovanni Cernogoraz CRO SHO 2012—2016 0–0–1 2013 Mersin SHO bronze: trap
Blanca Cerón ESP SWI 1996 1–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon SWI bronze: 50 m freestyle; 1997 Bari SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Fernando Cerrada ESP ATH 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: 5000 m
Luis del Cerro ESP SHO 1968—1984 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone
Antonio Cerroni ITA WRE 1960 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya WRE gold: Greco-Roman middleweight -79 kg
Fabio Cerutti ITA ATH 2008—2012 1–0–1 2009 Pescara ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Franc Červan YUG ATH 1964 0–1–0 1963 Napoli ATH silver: 10000 m
Dana Cervantes ESP ATH 2004 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: pole vault
Mario Cevasco ITA WAP 1964—1972 1–0–0 1963 Napoli WAP gold
Turan Ceylan TUR WRE 1996 1–0–0 1991 Athina WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Jean-Paul Cézard FRA CAN 1976 0–1–2 1979 Split CAN silver: C2 1000 m, bronze: C1 500 m and C2 500 m
Fawzi Chaaban EGY ATH 1952 0–1–2 1951 Al-Iskanderiya ATH bronze: triple jump; 1955 Barcelona ATH silver: triple jump, bronze: 4×100 m relay
Raoudha Chaari TUN JUD 1996 0–0–1 1997 Bari JUD bronze: lightweight -56 kg
Abdelkader Chadi ALG BOX 2008—2016 1–0–0 2013 Mersin BOX gold: light-welterweight -64 kg
Jean-Pierre Chambellan FRA WRE 1984 0–0–1 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Laurent Chambertin FRA VOL 1992 2–0–0 1993 Languedoc-Roussillon VOL gold; 1997 Bari VOL gold
Franck Chambily FRA JUD 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Frank Chamizo ITA WRE 2016 1–0–0 2018 Tarragona WRE gold: freestyle middleweight -74 kg
Salah Chammah LBN WLT 1960 0–0–1 1959 Beirut WLT bronze: featherweight -60 kg
Aurora Chamorro ESP SWI 1972 0–1–1 1971 İzmir SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
René Changeat FRA GYM 1952 1–1–1 1955 Barcelona GYM gold: horse vault, silver: team, bronze: floor
Raúl Chapado ESP ATH 2000 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: triple jump
Thibaud Chapelle FRA ROW 2000 0–1–0 2001 Tunis ROW silver: lightweight double sculls
Georges Chappe FRA CYC 1964 0–1–0 1963 Napoli CYC silver: road time trial team
Gilbert Chapron FRA BOX 1956 1–0–0 1955 Barcelona BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Nicolas Charbonnier FRA SAI 2008 0–0–1 2001 Tunis SAI bronze: 470
Germain Chardin FRA ROW 2008—2016 0–1–0 2009 Pescara ROW silver: coxless pairs
Michèle Chardonnet FRA ATH 1984 1–0–0 1983 Casablanca ATH gold: 100 m hurdles
François Châtelet FRA ATH 1964 0–1–0 1963 Napoli ATH silver: 800 m
Kamel Chater TUN BOX 1996—2000 0–0–2 1993 Linguadoca-Roussillon BOX bronze: welterweight -67 kg; 1997 Bari BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Dominique Chauvelot FRA ATH 1972—1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: 4×100 m relay
Peirrick Chavatte FRA SWI 1996 0–1–0 1997 Bari SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Miguel Chaves ESP HOK 1980 0–1–0 1979 Split HOK silver
Jean-Claude Chavigny FRA WLT 1976—1980 1–0–0 1979 Split WLT gold: featherweight -60 kg
Talal El-Chawa SYR BOX 1980 0–1–0 1983 Casablanca BOX silver: bantamweight -54 kg
Radhouane Chebbi TUN WRE 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Maurizio Checcucci ITA ATH 2000—2008 2–1–0 2001 Tunis ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m; 2009 Pescara ATH gold: 4×100 m relay
Jury Chechi ITA GYM 1988—2004 14–2–2 1987 Latakia GYM gold: horse vault and team, silver: all-around and rings, bronze: horizontal bar; 1991 Athina GYM gold: all-around, floor, horse vault, parallel bars, rings, and team; 1993 Linguadoca-Roussillon GYM gold: all-around, rings, pommelled horse, and team, bronze: parallel bars; 1997 Bari GYM gold: rings and team
Anis Chedli TUN JUD 2008 0–1–1 2001 Tunis JUD bronze: heavyweight +100 kg; 2009 Pescara JUD silver: heavyweight +100 kg
Nihel Cheikh Rouhou TUN JUD 2008—2016 0–2–1 2009 Pescara JUD bronze: heavyweight +78 kg; 2013 Mersin JUD silver: heavyweight +78 kg; 2018 Tarragona JUD silver: heavyweight +78 kg
Ali Chekr LBN FEN 1968—1972 0–0–1 1967 Tunis FEN bronze: épée
Arafa Chekrouni MAR TEN 1984 1–1–0 1987 Latakia TEN gold: singles, silver: doubles
Walid Cherif TUN BOX 2004—2008 0–1–1 2001 Tunis BOX bronze: light-flyweight -48 kg; 2005 Almería BOX silver: flyweight -51 kg
Issam Chernoubi MAR TKW 2012 1–0–0 2013 Mersin TKW gold: welterweight -80 kg
Silvano Chesani ITA ATH 2016 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: high jup
William Chetcuti MLT SHO 2004—2016 1–1–1 2005 Almería SHO bronze: double trap; 2009 Pescara SHO silver: double trap; 2013 Mersin SHO gold: double trap
Christophe Cheval FRA ATH 2000 0–1–0 2005 Almería ATH silver: 4×100 m relay
Bernard Chevalier FRA ROW 1984 0–1–0 1979 Split ROW silver: eights
Christian Chevalier FRA GYM 1988 0–2–0 1991 Athina GYM silver: horizontal bar and team
Louis Chevalier FRA ATH 1948—1952 0–0–1 1955 Barcelona ATH bronze: 10 km walk
Natale Chiaudani ITA EQU 1996 1–2–0 1997 Bari EQU silver: jumping individual and jumping team; 2005 Almería EQU gold: jumping team
José Antonio Chicoy ESP SWI 1968 2–1–0 1967 Tunis SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Enrico Chieffi ITA SAI 1984—1996 0–1–0 1983 Casablanca SAI silver: 470
Tommaso Chieffi ITA SAI 1984 0–1–0 1983 Casablanca SAI silver: 470
Giulio Chiesa ITA ATH 1956 1–0–0 1955 Barcelona ATH gold: pole vault
Maria Benedicta Chigbolu ITA ATH 2016 2–1–1 2013 Mersin ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 2018 Tarragona ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Zakaria Chihab LBN WRE 1952 0–1–1 1951 Al-Iskanderiya WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1955 Barcelona WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Patrick Chila FRA TTN 1992—2008 2–0–1 1993 Languedoc-Roussillon TTN gold: doubles, bronze: singles; 1997 Bari TTN gold: doubles
Mercedes Chilla ESP ATH 2004—2008 0–0–1 2005 Almería ATH bronze: javelin throw
Luigi Chinazzo ITA WRE 1956—1960 0–0–1 1963 Napoli WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Cristina Chiuso ITA SWI 1992—2008 2–3–2 1997 Bari SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2001 Tunis SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2005 Almería SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 2009 Pescara SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 50 m freestyle
Omar Chokhmane MAR ATH 1972 0–0–2 1971 İzmir ATH bronze: 4×100 m relay; 1971 İzmir ATH bronze: 4×400 m relay
Abdel Ouahed Idrissi Chorfi MAR JUD 1996—2000 0–0–2 1993 Linguadoca-Roussillon JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 2001 Tunis JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Marouan Chouiref TUN HAN 2012—2016 0–1–0 2018 Tarragona HAN silver
Laëtitia Choux FRA SWI 1996—2000 0–1–0 1997 Bari SWI silver: 400 m freestyle
Stéphane Christidis FRA SAI 2004—2012 0–0–1 2001 Tunis SAI bronze: 470
Robert Christophe FRA SWI 1956—1964 1–2–0 1959 Beirut SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay; 1963 Napoli SWI silver: 4×100 m medley relay
Antonio Ciano ITA JUD 2012 0–0–1 2009 Pescara JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Stefania Cicali ITA CAN 2008 0–0–1 2009 Pescara CAN bronze: K1 1000 m
Carola Cicconetti ITA FEN 1984 0–1–0 1983 Casablanca FEN silver: foil
Alessandro Ciceri ITA SHO 1956 1–0–1 1955 Barcelona SHO gold: trap team, bronze: trap
Greta Cicolari ITA BVO 2012 1–1–0 2009 Pescara BVO silver; 2013 Mersin BVO gold
Almudena Cid ESP RGY 1996—2008 1–0–0 2005 Almería RGY gold: Individual
Carlota Ciganda ESP GOL 2016 1–1–0 2009 Pescara GOL gold: team, silver: individual
Iva Ciglar CRO BAS 2012 0–0–1 2009 Pescara BAS bronze
Milorad Čikić YUG ATH 1972 1–0–1 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Metin Çıkmaz TUR WRE 1968 1–0–0 1967 Tunis WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Suzana Cimbal Spirelja CRO SHO 2008 0–1–0 2005 Almería SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions
Luigi Cimnaghi ITA GYM 1964—1968 2–2–2 1963 Napoli GYM gold: team; 1967 Tunis GYM gold: team, silver: parallel bars and pommelled horse, bronze: all-around and horizontal bar
Giuseppe Cindolo ITA ATH 1972—1976 0–0–2 1967 Tunis ATH bronze: 5000 m; 1971 İzmir ATH bronze: 10000 m
Cécile Cinélu FRA ATH 1992—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: 100 m hurdles
Mathilde Cini FRA SWI 2010—2016 1–0–1 2013 Mersin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Arnaldo Cinquetti ITA SWI 1972 2–1–0 1971 İzmir SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Daniele Cioni ITA SHO 1984—1992 1–1–0 1979 Split SHO silver: trap; 1991 Athina SHO gold: trap
Ivo Cipci YUG WAP 1956 1–0–0 1959 Beirut WAP gold
Aydoğan Çipiloğlu TUR FTB 1960 0–1–0 1959 Beirut FTB silver
Angelo Cipolloni ITA ATH 1996 1–0–0 1997 Bari ATH gold: 4×100 m relay
Aleksandar Ćirić SRB
SCG
WAP 2000—2008 1–0–0 1997 Bari WAP gold (competed for FR Yugoslavia)
Giuseppina Cirulli ITA ATH 1984 2–1–0 1983 Casablanca ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m hurdles; 1987 Latakia ATH gold: 4×400 m relay
Michel Clare FRA 1991 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: 4×400 m relay, silver: 800 m
Clarissa Claretti ITA ATH 2004—2008 0–2–0 2005 Almería ATH silver: hammer throw; 2009 Pescara ATH silver: hammer throw
Vincent Clarico FRA ATH 1996 2–0–0 1997 Bari ATH gold: 110 m hurdles; 2001 Tunis ATH gold: 110 m hurdles
Enrique Claverol ESP SHO 1992 0–0–4 1991 Athina SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone and 10 m air rifle; 1993 Linguadoca-Roussillon SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions and 10 m air rifle
Jérôme Clavier FRA ATH 2008 0–0–1 2005 Almería ATH bronze: pole vault
Régis Clère FRA CYC 1980 1–0–0 1979 Split CYC gold: road race
Trévor Clévenot (DNS) FRA VOL 2016 0–0–1 2013 Mersin VOL bronze
Fernando Climent ESP ROW 1984—1996 0–1–1 1979 Split ROW bronze: quadruple sculls; 1991 Athina ROW silver: coxless fours
Nadège Cliton FRA SWI 1996 3–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 200 m medley, silver: 200 m breaststroke; 1997 Bari SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay
Roger Closset FRA FEN 1956—1960 2–0–0 1955 Barcelona FEN gold: foil team and épée team
Jean Cochard FRA ATH 1964—1968 0–1–0 1963 Napoli ATH silver: long jump
Agustín Codera ESP WAP 1968 0–0–1 1967 Tunis WAP bronze
Piero Codia ITA SWI 2016 2–1–2 2013 Mersin SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 50 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2018 Tarragona SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly
Antonio Codina ESP SWI 1964 0–0–1 1963 Napoli SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Jesús Codina ESP BAS 1960—1968 0–1–0 1963 Napoli BAS silver
Saúl Cofiño ESP GYM 2000 0–0–1 2001 Tunis GYM bronze: team
Juan Luis Coghen ESP HOK 1980 0–1–0 1979 Split HOK silver
René Coicaud FRA FEN 1956 1–0–0 1955 Barcelona FEN gold: foil team
Gérard Coignot FRA SWI 1956 0–1–0 1955 Barcelona SWI silver: 100 m backstroke
Federico Colbertaldo ITA SWI 2008 0–1–0 2009 Pescara SWI silver: 1500 m freestyle
Giovanni Battista Coletti ITA FEN 1976 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir FEN bronze: foil
Philippe Colin FRA CAN 2008 0–1–0 2005 Almería CAN silver: K2 1000 m
Jacques Collignon FRA SWI 1956 0–1–0 1955 Barcelona SWI silver: 1500 m freestyle
Simone Collio ITA ATH 2004—2012 2–0–0 2009 Pescara ATH gold: 4×100 m relay; 2013 Mersin ATH gold: 4×100 m relay
Roger Colliot FRA FTB 1952 0–0–1 1955 Barcelona FTB bronze
Marie Collonvillé FRA ATH 2004—2008 1–0–1 1997 Bari ATH bronze: heptathlon; 2005 Almería ATH gold: heptathlon
Andrea Colombo ITA ATH 2000 1–1–0 2001 Tunis ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
Francesco Colombo ITA GYM 1996 1–0–0 1997 Bari GYM gold: team
Grazia Colombo ITA SWI 1984 1–0–0 1983 Casablanca SWI gold: 4×100 m medley relay
Laurent del Colombo FRA JUD 1984 1–0–0 1983 Casablanca JUD gold: open class
Luca Colombo ITA CYC 1992 2–0–0 1991 Athina CYC gold: road time trial team; 1993 Linguadoca-Roussillon CYC gold: road time trial team
Maurizio Colombo ITA CTR 1984 1–0–0 1983 Casablanca CYC gold: individual pursuit
José Colomer ESP HOK 1960—1968 0–1–0 1963 Napoli HOK silver
Juan Colomer ESP HOK 1976 0–1–0 1979 Split HOK silver
Slobodanka Čolović YUG ATH 1988 1–1–1 1983 Casablanca ATH silver: 800 m, bronze: 4×400 m relay; 1987 Latakia ATH gold: 800 m
Marie-Angéline Colson FRA GYM 1992 0–3–0 1993 Linguadoca-Roussillon GYM silver: all-around, balance beam, and team
Jorge Comas ESP SWI 1972—1976 3–4–0 1971 İzmir SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Oriol Combarros ESP GYM 2004 0–0–1 2001 Tunis GYM bronze: team
Bernard Combet FRA SWI 1972 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SWI silver: 100 m breaststroke
Giuseppe Comini ITA FEN 1956 1–0–0 1955 Barcelona FEN gold: sabre team
Juan Gabriel Concepción ESP ATH 1996 0–1–0 1997 Bari ATH silver: pole vault
Ricardo Conde ESP SWI/WAP 1952 1–0–1 1951 Al-Iskanderiya SWI bronze: 3×100 m medley relay, WAP gold
Rosaria Console ITA ATH 2004—2012 0–2–0 2005 Almería ATH silver: half-marathon; 2009 Pescara ATH silver: half-marathon
Adolfo Consolini ITA ATH 1948—1960 1–0–0 1955 Barcelona ATH gold: discus throw
Enzo Contegno ITA SHO 1976 1–0–0 1979 Split SHO gold: 50 m free pistol
Giulia Conti ITA SAI 2004—2016 1–0–0 2009 Pescara SAI gold: 470
Tino Conti ITA CYC 1968 3–0–0 1967 Tunis CYC gold: road race, road race team, and road time trial team
Yidiel Contreras ESP ATH 2016 0–1–0 2018 Tarragona ATH silver: 110 m hurdles
Gianfranco Contri ITA CYC 1992 2–0–0 1991 Athina CYC gold: road time trial team; 1993 Linguadoca-Roussillon CYC gold: road time trial team
Iztok Čop SLO ROW 1992—2012 1–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: coxless pairs; 1997 Bari ROW gold: single sculls
Yasmani Copello CUB
TUR
ATH 2008—2016 0–1–0 2018 Tarragona ATH silver: 400 m hurdles (competed for Turkey)
Tomaž Čopi SLO SAI 1996—2004 1–0–0 1997 Bari SAI gold: 470
Andrea Coppolino ITA GYM 2008 0–4–0 2001 Tunis GYM silver: rings and team; 2005 Almería GYM silver: rings and team
Josip Čorak YUG WRE 1972 1–2–0 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -97 kg and freestyle light-heavyweight -97 kg; 1971 İzmir WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Stéphane Cordinier FRA HAN 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon HAN silver
Antonio Corell ESP SWI 1968—1972 1–2–1 1967 Tunis SWI silver: 400 m freestyle, WAP bronze; 1971 İzmir SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle
Antonio Corgos ESP ATH 1980—1988 0–1–0 1983 Casablanca ATH silver: long jump
Giovanni Cornacchia ITA ATH 1960—1968 1–0–0 1967 Tunis ATH gold: 110 m hurdles
Gaietà Cornet ESP ATH 1988—1992 0–1–0 1987 Latakia ATH silver: 4×400 m relay
Iris Corniani ITA SWI 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SWI silver: 100 m breaststroke
María Corominas ESP SWI 1968 1–0–0 1967 Tunis SWI gold: 100 m backstroke
Alessandro Corona ITA ROW 1992—2004 2–0–0 1991 Athina ROW gold: quadruple sculls; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW gold: quadruple sculls
Gino Corradini ITA WLT 1968 0–1–0 1967 Tunis WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Álex Corretja ESP TEN 2000 0–1–0 1991 Athina TEN silver: doubles
Gianni Corsaro ITA ATH 1948—1960 0–0–1 1963 Napoli ATH bronze: 50 km walk
Omar Cortés ESP GYM 2000 0–1–0 1997 Bari GYM silver: team
Antonio Cosentino ITA SAI 1952—1960 1–0–0 1963 Napoli SAI gold: Star
Osman Coşgül TUR ATH 1952 0–1–0 1955 Barcelona ATH silver: 5000 m
Krešimir Ćosić YUG BAS 1968—1980 1–0–0 1967 Tunis BAS gold
Claudia Coslovich ITA ATH 2000—2004 1–1–0 1997 Bari ATH silver: javelin throw; 2001 Tunis ATH gold: javelin throw
Massimo Cosmelli ITA BAS 1968 1–1–0 1963 Napoli BAS gold; 1967 Tunis BAS silver
Carlos del Coso ESP HOK 1960—1968 0–1–0 1963 Napoli HOK silver
João Costa POR SHO 2000—2016 0–0–1 2018 Tarragona SHO bronze: 10 m air pistol
Melani Costa ESP SWI 2008—2016 0–1–2 2018 Tarragona SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Venancio Costa ESP VOL 1992 0–1–1 1991 Athina VOL bronze; 1993 Languedoc-Roussillon VOL silver
Massimo Costantini ITA TTN 1988 0–0–2 1987 Latakia TTN bronze: doubles; 1991 Athina TTN bronze: singles
Francesco Costantino ITA WRE 1996 0–2–0 1993 Linguadoca-Roussillon WRE silver: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1997 Bari WRE silver: Greco-Roman bantamweight -54 kg
Elio Cotena ITA BOX 1968 1–0–0 1967 Tunis BOX gold: featherweight -57 kg
Aleksandra Cotti ITA WAP 2012—2016 0–1–0 2018 Tarragona WAP silver
Emmanuelle Coubat FRA TTN 1992—1996 0–1–1 1991 Athina TTN silver: doubles; 1993 Languedoc-Roussillon TTN bronze: singles
Céline Couderc FRA SWI 2004—2008 4–1–0 2005 Almería SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle
Michel Cougé FRA FTB 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir FTB silver
Jean-François Court FRA WRE 1984—1988 0–1–0 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Pierre Court FRA HOK 1960 0–0–1 1955 Barcelona HOK bronze
Jacky Courtillat FRA FEN 1960—1964 0–0–1 1963 Napoli FEN bronze: foil
Yvon Coussin FRA WLT 1976 2–1–0 1975 Al-Jaza'ir WLT light-heavyweight -82.5 kg gold: snatch, silver: total; 1979 Split WLT gold: middle-heavyweight -90 kg
Jacques Coutrot FRA FEN/FIE 1924—1952 0–1–1 1951 Al-Iskanderiya FEN silver: épée team, bronze: épée
Alberto Cova ITA ATH 1984—1988 1–0–0 1983 Casablanca ATH gold: 5000 m
Karlo Čović YUG WRE 1968—1972 1–0–0 1971 İzmir WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Paolo Cozzi ITA VOL 2004 1–0–0 2001 Tunis VOL gold
Renzo Cramerotti ITA ATH 1972 1–0–1 1971 İzmir ATH gold: javelin throw; 1975 Al-Jaza'ir ATH bronze: javelin throw
Saúl Craviotto ESP CAN 2008—2016 2–0–1 2009 Pescara CAN gold: K2 500 m; 2013 Mersin CAN gold: K2 200 m, bronze: K1 200 m
Mauro Crenna ITA CAN 2016 0–1–1 2013 Mersin CAN silver: K2 200 m, bronze: K1 1000 m
José Manuel Crespo ESP CAN 1996—2000 2–0–0 1997 Bari CAN gold: C1 500 m and C1 1000 m
Anja Crevar SRB SWI 2016 0–1–0 2018 Tarragona SWI silver: 400 m medley
Adriana Crisci ITA GYM 2000 0–3–2 1997 Bari GYM silver: all-around, uneven bars, and team, bronze: floor and balance beam
Michelangelo Crispi ITA ROW 1996 1–0–0 1997 Bari ROW gold: lightweight double sculls
Carlo Croce ITA SAI/WS 1972—2016 0–1–1 1971 İzmir SAI silver: Flying Dutchman; 1975 Al-Jaza'ir SAI bronze: Flying Dutchman
Paola Croce ITA VOL 2008—2012 1–0–0 2009 Pescara VOL gold
Jean-Pierre Crovetto MON SAI 1960 0–0–1 1963 Napoli SAI bronze: Snipe
Verónica Cuadrado ESP HAN 2012 1–1–0 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN gold
Francisco Cubelos ESP CAN 2012 1–0–0 2013 Mersin CAN gold: K1 1000 m
Ömer Çubukçu TUR WRE 2004 0–0–1 2001 Tunis WRE bronze: freestyle lightweight -63 kg
Christian Cuch FRA CTR 1964 1–1–0 1963 Napoli CYC gold: individual pursuit, silver: team pursuit
Petar Cucić YUG WRE 1964 1–0–1 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman middleweight -87 kg; 1971 İzmir WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -100 kg
Uroš Čučković MNE WAP 2016 0–0–1 2018 Tarragona WAP bronze
Marko Cuderman YUG CYC 1984 0–1–0 1983 Casablanca CYC silver: road time trial team
Elías Cuesta ESP ARC 2012 0–1–0 2013 Mersin ARC silver: team
Josip Ćuk YUG SHO 1960 2–0–1 1959 Beirut SHO gold: 50 m small-bore rifle standing and mobile silhouette rifle, bronze: 50 m small-bore rifle prone
Miloš Ćuk SRB WAP 2016 1–0–0 2018 Tarragona WAP gold
Nikica Cukrov YUG FTB 1980 1–0–0 1979 Split FTB gold
Antonio Culebras ESP SWI 1972 1–0–1 1971 İzmir SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m medley
Krešimir Čuljak CRO ROW 2000 1–0–0 1997 Bari ROW gold: coxless fours
Sandro Cuomo ITA FEN 1984—1996 1–0–1 1983 Casablanca FEN gold: épée; 1993 Linguadoca-Roussillon FEN bronze: épée
Ivan Čupić CRO HAN 2012—2016 0–1–0 2005 Almería HAN silver
Ivan Ćurković SRB
SCG
YUG
FTB/OKS/OKSCG 1964—2009 1–0–0 1971 İzmir FTB gold
Jean-Pascal Curtillet FRA SWI 1960—1964 1–0–0 1963 Napoli SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Guy Cury FRA ATH 1956 1–0–0 1955 Barcelona ATH gold: 400 m hurdles
Marta Cusidó ESP GYM 2000 1–0–0 2001 Tunis GYM gold: team
Elisa Cusma ITA ATH 2008 2–0–0 2009 Pescara ATH gold: 800 m and 1500 m
Vladimir Cvetković YUG BAS 1964—1968 1–0–1 1963 Napoli BAS bronze; 1967 Tunis BAS gold
Danko Cvjetićanin CRO
YUG
BAS 1988—1992 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS silver (competed for Croatia)
Giuseppe D'Altrui ITA SWI/WAP 1956—1972 1–0–0 1963 Napoli WAP gold
Marco D'Altrui ITA WAP 1984—1992 2–0–0 1987 Latakia WAP gold; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP gold
Enzo D'Angelo ITA WAP 1976—1984 1–1–0 1975 Al-Jaza'ir WAP gold; 1979 Split WAP silver
Francesco D'Aniello ITA SHO 2008—2012 0–0–1 2009 Pescara SHO bronze: double trap
Sergio D'Asnasch ITA ATH 1956 1–0–1 1955 Barcelona ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Hervé d'Encausse FRA ATH 1964—1972 0–0–1 1963 Napoli ATH bronze: pole vault
Philippe d'Encausse FRA ATH 1988—1992 1–0–0 1991 Athina ATH gold: pole vault
Michele D'Oppido ITA SWI 1968 1–0–0 1971 İzmir SWI gold: 200 m medley
Christian d'Oriola FRA FEN 1948—1977 3–1–0 1951 Al-Iskanderiya FEN gold: foil, silver: foil team; 1955 Barcelona FEN gold: foil and foil team
Giuseppe D'Urso ITA ATH 1992—1996 1–0–0 1997 Bari ATH gold: 800 m
Duane Da Rocha ESP SWI 2012—2016 0–5–0 2009 Pescara SWI silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 2018 Tarragona SWI silver: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay
Vencelas Dabaya CMR
FRA
WLT 2004—2012 2–0–0 2009 Pescara WLT lightweight -69 kg gold: snatch and clean & jerk (competed for France)
Ana Dabović SRB BAS 2016 0–1–0 2009 Pescara BAS silver
Dejan Dabović YUG WAP 1968—1976 1–1–0 1971 İzmir WAP gold; 1975 Al-Jaza'ir WAP silver
Daniel Dagallier FRA FEN 1952—1956 1–0–0 1955 Barcelona FEN gold: épée team
Mustafa Dağıstanlı TUR WRE 1956—1960 1–0–0 1955 Barcelona WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Kenza Dahmani ALG ATH 2016 1–0–2 2009 Pescara ATH bronze: 10000 m and half-marathon; 2013 Mersin ATH gold: 10000 m
Meziane Dahmani ALG JUD 1988—1992 1–0–2 1987 Latakia JUD gold: half-lightweight -65 kg; 1991 Athina JUD bronze: lightweight -71 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon JUD bronze: lightweight -71 kg
Talaat Dahshan EGY BOX 1968 0–0–1 1971 İzmir BOX bronze: heavyweight +81 kg
Sofiane Daid ALG SWI 2004—2008 0–0–1 2005 Almería SWI bronze: 200 m breaststroke
Ahmed Dakkeli UAR GYM 1960 0–0–1 1959 Beirut GYM bronze: horse vault
Paolo Dal Soglio ITA ATH 1996—2000 1–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: shot put; 2001 Tunis ATH silver: shot put
Nour El-Dali (DNS) EGY FTB 1952 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya FTB silver; 1955 Barcelona FTB gold
Dražen Dalipagić YUG BAS 1976—1984 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir BAS gold
Henri-Pierre Dall'acqua FRA ROW 1996 1–0–0 1997 Bari ROW gold: lightweight coxless fours
Manuela Dalla Valle ITA SWI 1984—1996 10–1–3 1979 Split SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 1983 Casablanca SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m medley; 1987 Latakia SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1997 Bari SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Francesco Damiani ITA BOX 1980—1984 0–0–1 1979 Split BOX bronze: heavyweight +81 kg
Angelo Damiano ITA CTR 1964 1–0–0 1963 Napoli CYC gold: sprint
Marcelo Damiao ITA BAS 2000 0–1–0 1997 Bari BAS silver
Maurizio Damilano ITA ATH 1980—1992 3–0–0 1983 Casablanca ATH gold: 20 km walk; 1987 Latakia ATH gold: 20 km walk; 1991 Athina ATH gold: 20 km walk
Georges Damitio FRA ATH 1948—1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: high jump
Miroljub Damjanović YUG BAS 1972 1–0–0 1971 İzmir BAS gold
Sreten Damjanović YUG WRE 1968—1972 2–1–0 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman featherweight -63 kg; 1971 İzmir WRE gold: Greco-Roman lightweight -68 kg; 1975 Al-Jaza'ir WRE gold: Greco-Roman lightweight -68 kg
Stipe Damjanović CRO WRE 1992—1996 0–0–1 1997 Bari WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -125 kg
Snežana Dančetović YUG ATH 1984 1–1–0 1979 Split ATH silver: long jump; 1983 Casablanca ATH gold: long jump
Blandine Dancette FRA HAN 2012—2016 1–0–0 2009 Pescara HAN gold
Ivo Daneu YUG BAS 1960—1968 1–0–0 1959 Beirut BAS gold
Branko Dangubić YUG ATH 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: javelin throw
Eleni Daniilidou GRE TEN 2000—2008 1–1–0 2001 Tunis TEN gold: doubles, silver: singles
Sofia Dara GRE SWI 1980—1984 1–1–3 1979 Split SWI silver: 800 m freestyle; 1983 Casablanca SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 800 m freestyle
Benjamin Darbelet FRA JUD 2004—2008 1–0–0 2001 Tunis JUD gold: half-lightweight -66 kg
Gastone Darè ITA FEN 1948—1956 1–0–1 1955 Barcelona FEN gold: sabre team, bronze: sabre
Georgios Darivas GRE FTB 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya FTB gold
Cléopâtre Darleux FRA HAN 2012 1–0–0 2009 Pescara HAN gold
Risto Darlev YUG WRE 1972—1976 1–1–1 1971 İzmir WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg; 1975 Al-Jaza'ir WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg; 1979 Split WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Neslihan Darnel TUR VOL 2012 1–2–0 2005 Almería VOL gold (competed as Neslihan Demir); 2009 Pescara VOL silver; 2013 Mersin VOL silver
Abdelali Darra MAR BOX 2012 0–0–1 2013 Mersin BOX bronze: flyweight- 52 kg
Sébastien Darrigade FRA GYM 1992—1996 0–1–1 1997 Bari GYM silver: parallel bars, bronze: team
Ramadan Darwish EGY JUD 2012—2016 3–0–0 2009 Pescara JUD gold: half-heavyweight -100 kg; 2013 Mersin JUD gold: half-heavyweight -100 kg; 2018 Tarragona JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Claudia Dasca ESP SWI 2010—2012 0–2–3 2013 Mersin SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 400 m medley
Aylin Daşdelen TUR WLT 2004—2012 3–1–0 2009 Pescara WLT lightweight -58 kg gold: clean & jerk, silver: snatch; 2013 Mersin WLT lightweight -58 kg gold: snatch and clean & jerk
Svetlana Dašić-Kitić YUG HAN 1980—1984 1–0–0 1979 Split HAN gold (competed as Svetlana Kitić)
René Daubinet FRA WAP 1960 0–1–0 1955 Barcelona WAP silver
Jean-Philippe Daurelle FRA FEN 1992—1996 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon FEN gold: sabre
Alain David FRA ATH 1956 1–1–1 1955 Barcelona ATH silver: 100 m; 1959 Beirut ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
David Davis ESP HAN 2008 1–0–0 2005 Almería HAN gold
Nadeen El-Dawlatly EGY TTN 2012—2016 0–0–1 2013 Mersin TTN bronze: team
Virna De Angeli ITA ATH 1996—2000 1–0–0 1997 Bari ATH gold: 400 m
Jaime, Duke de Aveyro ESP EQU 1972 0–0–1 1979 Split EQU bronze: jumping team
Giovanni De Benedictis ITA ATH 1988—2004 1–0–0 1997 Bari ATH gold: 20 km walk
Alessandro De Botton ITA DIV 1992 0–0–1 1991 Athina DIV bronze: platform
Rino De Candido ITA CTR 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir CYC gold: team pursuit
Giuseppe De Chirico ITA SHO 1968—1976 0–1–0 1971 İzmir SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions
Monica De Gennaro ITA VOL 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin VOL gold
Luciano De Genova ITA WLT 1956—1960 0–1–0 1955 Barcelona WLT silver: lightweight -67.5 kg
Kelvin de la Nieve ESP BOX 2008—2012 1–1–1 2005 Almería BOX bronze: light-flyweight -48 kg; 2009 Pescara BOX silver: light-flyweight -48 kg; 2013 Mersin BOX gold: flyweight -51 kg
Ángel de las Heras ESP ATH 1984—1992 0–0–1 1983 Casablanca ATH bronze: 4×400 m relay
Giorgio De Luca ITA WLT 2008 0–0–1 2005 Almería WLT lightweight -69 kg bronze: clean & jerk
Gianni De Magistris ITA WAP 1968—1984 1–1–0 1975 Al-Jaza'ir WAP gold; 1979 Split WAP silver
Martina De Memme ITA SWI 2016 4–0–0 2013 Mersin SWI gold: 200 m freestyle relay, 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay
Claudio De Miro ITA DIV 1976 0–1–0 1979 Split DIV silver: platform
Marco De Nicolo ITA SHO 2000—2016 2–2–2 1997 Bari SHO silver: 10 m air rifle; 2005 Almería SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone; 2009 Pescara SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone; 2013 Mersin SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, silver: 50 m small-bore rifle prone
Mauro De Pellegrin ITA CYC 1980 1–0–0 1979 Split CYC gold: road time trial team
Lenika De Simone ESP GYM 2008 0–0–2 2005 Almería GYM bronze: uneven bars and team
Armando De Vincentis ITA ATH 1972—1976 2–0–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: discus throw; 1979 Split ATH gold: discus throw
Marine Debauve FRA GYM 2004—2008 0–2–1 2005 Almería GYM silver: balance beam and team, bronze: floor
Fanny Deberghes FRA SWI 2016 0–0–1 2013 Mersin SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Ahmed Debes EGY HAN 1992 0–1–0 1991 Athina HAN silver
Rajmond Debevec SLO
YUG
SHO 1984—2012 3–0–3 1993 Linguadoca-Roussillon SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 10 m air rifle, bronze: 50 m small-bore rifle prone (competed for Slovenia); 1997 Bari SHO gold: 10 m air rifle, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions (competed for Slovenia); 2013 Mersin SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions (competed for Slovenia)
Jean Debuf FRA WLT 1948—1960 2–0–0 1951 Al-Iskanderiya WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1955 Barcelona WLT gold: middle-heavyweight -90 kg
Lucie Décosse FRA JUD 2004—2012 1–1–0 2001 Tunis JUD silver: half-middleweight -63 kg; 2005 Almería JUD gold: half-middleweight -63 kg
Bernard Decoux FRA GYM 1976 1–0–1 1975 Al-Jaza'ir GYM gold: team, bronze: parallel bars
Jacques Degats FRA ATH 1952—1956 4–1–0 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: 400 m and 4×400 m relay, silver: 200 m; 1955 Barcelona ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Riccardo Dei Rossi ITA ROW 1992—2000 0–2–0 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: coxless fours; 1997 Bari ROW silver: coxless fours
Dedë Dekaj ALB WLT 1992 0–1–0 1991 Athina WLT silver: heavyweight II -110 kg
Franco Del Campo ITA SWI 1968 2–0–0 1967 Tunis SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Daniela Del Din SMR SHO 2008 1–1–0 2005 Almería SHO silver: trap; 2009 Pescara SHO gold: trap
Marcello Del Duca ITA WAP 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir WAP gold
Enzo Del Forno ITA ATH 1972 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: high jump
Catherine Delachanal FRA ATH 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: 4×100 m relay
Yves Delacour FRA ROW 1956 0–0–1 1955 Barcelona ROW bronze: eights
Michel Delafosse FRA FTB 1968 1–0–0 1967 Tunis FTB gold
Vangelis Delakas GRE WAP 2012—2016 0–0–1 2013 Mersin WAP bronze
Caroline Delas FRA ROW 2004 0–1–0 2005 Almería ROW silver: single sculls
Marcel Delattre FRA CTR 1960 0–0–1 1959 Beirut CYC bronze: individual pursuit
Marie Delattre FRA CAN 2004—2012 0–0–1 2005 Almería CAN bronze: K1 1000 m
Patrice Delaveau FRA EQU 1996—2000 0–1–0 2005 Almería EQU silver: jumping team
Frédéric Delcourt FRA SWI 1980—1984 1–1–0 1979 Split SWI gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke
Jocelyn Delecour FRA ATH 1956—1968 0–1–0 1963 Napoli ATH silver: 4×100 m relay
Simon Delestre FRA EQU 2012 2–1–0 2005 Almería EQU silver: jumping team; 2009 Pescara EQU gold: jumping individual and jumping team
Giuseppe Delfino ITA FEN 1952—1964 0–2–0 1955 Barcelona FEN silver: épée and épée team
Manuel Delgado ESP WAP 1980 0–0–2 1975 Al-Jaza'ir WAP bronze; 1979 Split WAP bronze
Mirza Delibašić BIH
YUG
BAS 1976—2001 1–1–0 1975 Al-Jaza'ir BAS gold; 1979 Split BAS silver
Dimitrios Delifotis GRE ATH 1980 1–0–0 1983 Casablanca ATH gold: long jump
Antonio Dell'Aquila ITA ROW 1980—1984 0–1–0 1979 Split ROW silver: coxed pairs
Marco Dell'Uomo ITA SWI 1984 1–1–0 1983 Casablanca SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Ezio Della Savia ITA SWI 1960—1964 0–1–0 1967 Tunis SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Vito Dellino ITA WLT 2008 0–1–0 2009 Pescara WLT bantamweight -56 kg silver: clean & jerk
Jacqueline Delord FRA SWI 1988—1996 2–0–2 1987 Latakia SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 100 m freestyle and 200 m medley; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Edvard Delorenco YUG SHO 1952 0–0–1 1959 Beirut SHO bronze: 50 m free pistol
Guy Delvingt FRA JUD 1984 1–0–0 1979 Split JUD gold: half-lightweight -65 kg
Francis Demarthon FRA ATH 1980 2–1–0 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 4×400 m relay; 1979 Split ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Siraba Dembélé FRA HAN 2012—2016 1–0–0 2009 Pescara HAN gold
Mahmut Demir TUR WRE 1992—1996 1–0–0 1991 Athina WRE gold: freestyle super-heavyweight -130 kg
Bektaş Demirel TUR JUD 1996—2004 0–0–1 2005 Almería JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Ali Eren Demirezen TUR BOX 2016 0–1–0 2013 Mersin BOX silver: super-heavyweight +91 kg
Soner Demirtaş TUR WRE 2016 1–0–0 2013 Mersin WRE gold: freestyle middleweight -74 kg
Aleksej Demjanov CRO GYM 1996 0–1–0 1997 Bari GYM silver: rings
Fritz Dennerlein ITA SWI/WAP 1956—1964 6–0–0 1955 Barcelona WAP gold; 1959 Beirut SWI gold: 200 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1963 Napoli SWI gold: 200 m butterfly, WAP gold
Evangelos Depastas GRE ATH 1956—1960 0–0–3 1955 Barcelona ATH bronze: 800 m; 1959 Beirut ATH bronze: 800 m and 1500 m
Marie-Chantal Depetris-Demaille FRA FEN 1964—1972 1–0–0 1971 İzmir FEN gold: foil (competed as Marie-Chantal Demaille)
Ludovic Dépickère FRA SWI 1988—1996 2–2–0 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle; 1997 Bari SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Franck Dépine FRA CTR 1984 0–0–1 1983 Casablanca CYC bronze: sprint
Philippe Deroche FRA ATH 1976—1980 0–1–0 1979 Split ATH silver: long jump
Audrey Deroin FRA HAN 2012 1–0–0 2009 Pescara HAN gold
Georgios Dervisis GRE WAP 2016 0–1–0 2018 Tarragona WAP silver
Eseosa Desalu ITA ATH 2016 1–1–0 2018 Tarragona ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
Iraklis Deskoulidis GRE WRE 1984—1992 0–2–1 1983 Casablanca WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1987 Latakia WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1991 Athina WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Yvan Deslavière FRA ROW 2000 0–0–1 1997 Bari ROW bronze: double sculls
Éric Despezelle FRA JUD 2000 0–0–1 1997 Bari JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Ivo Despot YUG ROW 1972 0–1–0 1979 Split ROW silver: coxed fours
Salah Dessouki EGY FEN 1948—1952 0–1–2 1951 Al-Iskanderiya FEN silver: sabre team, bronze: foil team and épée team
Elisabetta Dessy ITA SWI 1976 1–0–1 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Isabelle Devaluez FRA ATH 1996 0–1–2 1987 Latakia ATH bronze: discus throw; 1991 Athina ATH silver: discus throw; 1997 Bari ATH bronze: discus throw
Elsa Devassoigne FRA ATH 1992—1996 2–1–0 1991 Athina ATH gold: 4×400 m relay; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 400 m; 1997 Bari ATH silver: 4×400 m relay
Pigi Devetzi GRE ATH 2004—2008 0–0–1 2005 Almería ATH bronze: triple jump
Tarak Dhiab TUN FTB 1988 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir FTB bronze
Sayed El-Dhizui EGY FTB 1948—1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya FTB silver
Ilario Di Buò ITA ARC 1984—2008 0–1–0 1997 Bari ARC silver: team
Giuseppe Di Capua ITA ROW 1980—1992 1–2–0 1979 Split ROW silver: coxed pairs; 1991 Athina ROW gold: coxed pairs; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: coxed pairs
Ciro Di Corcia ITA BOX 2000 0–1–0 1997 Bari BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Luigi Di Costanzo ITA WAP 2008 0–1–0 2005 Almería WAP silver
Marco Di Costanzo ITA ROW 2010—2016 1–0–0 2013 Mersin ROW gold: coxless pairs
Roberto Di Donna ITA SHO 1988—2000 6–1–1 1987 Latakia SHO gold: 50 m free pistol; 1991 Athina SHO silver: 10 m air pistol, bronze: 50 m free pistol; 1993 Linguadoca-Roussillon SHO gold: 50 m free pistol and 10 m air pistol; 1997 Bari SHO gold: 50 m free pistol and 10 m air pistol; 2001 Tunis SHO gold: 10 m air pistol
Elisa Di Francisca ITA FEN 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin FEN gold: foil
Alex Di Giorgio ITA SWI 2012—2016 3–0–0 2013 Mersin SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Emanuele Di Gregorio ITA ATH 2008 1–1–0 2009 Pescara ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Alfonso Di Guida ITA ATH 1976 0–0–2 1975 Al-Jaza'ir ATH bronze: 4×400 m relay; 1979 Split ATH bronze: 4×400 m relay
Antonietta Di Martino ITA ATH 2008 1–0–0 2009 Pescara ATH gold: high jump
Gennaro Di Napoli ITA ATH 1988—1996 1–0–0 1991 Athina ATH gold: 1500 m
Silvia Di Pietro ITA SWI 2016 1–1–2 2013 Mersin SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle and 50 m butterfly
Michele Di Rocco ITA BOX 2004 0–0–1 2001 Tunis BOX bronze: lightweight -60 kg
Alessio Di Savino ITA BOX 2008 0–0–1 2009 Pescara BOX bronze: featherweight -57 kg
Giacomo Di Segni ITA BOX 1948—1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya BOX gold: heavyweight +81 kg
Daniele Di Spigno ITA SHO 2000—2012 2–1–0 1997 Bari SHO gold: double trap; 2005 Almería SHO silver: double trap; 2009 Pescara SHO gold: double trap
Mirco Di Tora ITA SWI 2008—2012 0–0–1 2009 Pescara SWI bronze: 100 m backstroke
Fabé Dia FRA ATH 2000 2–1–1 2001 Tunis ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m; 2005 Almería ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Stéphane Diagana FRA ATH 1992 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 4×400 m relay
Souleymane Diallo FRA BOX 1960 1–0–0 1959 Beirut BOX gold: light-middleweight -71 kg
Dimitrios Diamantidis GRE BAS 2004—2008 0–1–0 2001 Tunis BAS silver
Jorge Díaz ESP SHO 2016 0–1–0 2018 Tarragona SHO silver: 10 m air rifle
Mariano Díaz ESP CYC 1964 0–0–1 1963 Napoli CYC bronze: road time trial team
Mohamed Moussa El-Dib EGY WLT 2000 0–1–0 2001 Tunis WLT middle-heavyweight -94 kg silver: snatch
Klaus Dibiasi ITA DIV 1964—1976 2–2–0 1963 Napoli DIV gold: platform; 1971 İzmir DIV silver: springboard; 1975 Al-Jaza'ir DIV gold: platform, silver: springboard
Michele Didoni ITA ATH 1996—2000 0–1–1 1997 Bari ATH silver: 20 km walk; 2005 Almería ATH bronze: 20 km walk
César de Diego ESP FEN 1960 0–1–0 1959 Beirut FEN silver: sabre team
Oumar Dieng FRA FTB 1996 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon FTB bronze
Jesús Díez ESP FEN 1960 0–0–1 1959 Beirut FEN bronze: épée team
Yusuf Dikeç TUR SHO 2008—2016 1–2–0 2005 Almería SHO silver: 10 m air pistol; 2013 Mersin SHO gold: 50 m free pistol, silver: 10 m air pistol
İlkay Dikmen TUR SWI 2000—2004 0–2–0 2001 Tunis SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Pyrros Dimas GRE WLT 1992—2004 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon WLT gold: middle-heavyweight -91 kg
Stefanos Dimitriadis GRE SWI 2012—2016 1–3–1 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m medley relay; 2013 Mersin SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay; 2018 Tarragona SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Mihajlo Dimitrijević YUG ATH 1952 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya ATH bronze: high jump
Zoi Dimoskhaki GRE SWI 2000—2004 1–2–3 2001 Tunis SWI gold: 200 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2005 Almería SWI bronze: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay
Stelios Dimotsios GRE ATH 2000—2008 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: 4×400 m relay
Boris Dimovski YUG WRE 1968 0–1–0 1967 Tunis WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Gamal El-Din El-Koumy EGY BOX 1984—1988 1–0–0 1983 Casablanca BOX gold: flyweight -51 kg
José Antonio Dinarés ESP HOK 1960—1968 0–1–0 1963 Napoli HOK silver
Didier Dinart FRA HAN 2000—2012 0–0–1 2001 Tunis HAN bronze
Ahmed Dine ALG BOX 1988—1992 1–1–1 1987 Latakia BOX silver: middleweight -75 kg; 1991 Athina BOX gold: middleweight -75 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon BOX bronze: middleweight -75 kg
Renato Dionisi ITA ATH 1964—1972 0–1–1 1967 Tunis ATH silver: pole vault; 1975 Al-Jaza'ir ATH bronze: pole vault
Wiam Dislam MAR TKW 2012—2016 0–0–1 2018 Tarragona TKW bronze: heavyweight +67 kg
Maurizio Divano ITA SWI 1984 0–2–1 1979 Split SWI bronze: 400 m medley; 1983 Casablanca SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Zdravko Divjak YUG SWI 1976 0–0–1 1971 İzmir SWI bronze: 4×100 m medley relay
Adnan Dizdar YUG HAN 1980 1–0–0 1979 Split HAN gold
René Djian FRA ATH 1952—1956 0–1–0 1955 Barcelona ATH silver: 800 m
Hicham Dmiai MAR FTB 1992 0–0–1 1991 Athina FTB bronze
Vukašin Dobrašinović YUG BOX 1988 1–0–1 1983 Casablanca BOX bronze: bantamweight -54 kg; 1987 Latakia BOX gold: lightweight -60 kg
Nikša Dobud CRO WAP 2012 1–0–0 2013 Mersin WAP gold
Sophie Dodémont FRA ARC 2008 2–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon ARC gold: individual and team
Harun Doğan TUR WRE 1996—2004 1–0–0 1997 Bari WRE gold: freestyle featherweight -58 kg
Rıza Doğan TUR WRE 1956 2–0–0 1955 Barcelona WRE gold: freestyle featherweight -62 kg; 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman lightweight -67 kg
Arif Doğru TUR BOX 1972 0–0–1 1971 İzmir BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Jacques Dohen FRA ATH 1952 0–1–0 1955 Barcelona ATH silver: 110 m hurdles
Burcu Dolunay TUR SWI 2012 0–0–2 2013 Mersin SWI bronze: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Jesús Domínguez ESP SWI 1948 0–2–2 1951 Al-Iskanderiya SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 3×100 m medley relay; 1955 Barcelona SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Nuria Domínguez ESP ROW 1996—2008 1–0–1 2005 Almería ROW bronze: single sculls; 2009 Pescara ROW gold: single sculls
Davor Dominiković CRO HAN 2004—2008 2–0–0 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Elena Donati ITA SWI 1992 1–1–0 1991 Athina SWI gold: 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI silver: 100 m breaststroke
Massimiliano Donati ITA ATH 2004—2008 1–0–0 2005 Almería ATH gold: 4×100 m relay
Fabrizio Donato ITA ATH 2000—2016 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: triple jump
Nazlı Çağla Dönertaş TUR SAI 2012—2016 0–0–1 2013 Mersin SAI bronze: Laser Radial
Mihovil Dorčić YUG SWI 1960 0–1–1 1959 Beirut SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Pino Dordoni ITA ATH 1948—1960 2–0–0 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: 10 km walk; 1955 Barcelona ATH gold: 10 km walk
José Luis Doreste ESP SAI 1976—1996 1–0–0 1979 Split SAI gold: Finn
Xavier Dorfman FRA ROW 1996—2000 1–0–0 1997 Bari ROW gold: lightweight coxless fours
Gabriella Dorio ITA ATH 1976—1984 1–3–1 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 800 m and 1500 m; 1979 Split ATH gold: 800 m, silver: 1500 m; 1991 Athina ATH bronze: 1500 m
Viviane Dorsile FRA ATH 1992—1996 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: 4×400 m relay
Eraslan Doruk TUR BOX 1972 0–1–0 1971 İzmir BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Raymond Dot FRA GYM 1948—1956 11–4–4 1951 Al-Iskanderiya GYM gold: all-around, floor, rings, pommelled horse, parallel bars, horse vault, team, floor team, pommelled horse team, rings team, and parallel bars team, silver: horizontal bar team, bronze: bronze: horizontal bar and horse vault team; 1955 Barcelona GYM silver: team, bronze: horse vault; 1959 Beirut GYM silver: parallel bars and team, bronze: horizontal bar
Luca Dotto ITA SWI 2012—2016 1–1–2 2013 Mersin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 2018 Tarragona SWI bronze: 100 m freestyle
Ahmed Douhou CIV
FRA
ATH 1996—2004 0–1–0 2005 Almería ATH silver: 4×400 m relay (competed for France)
David Douillet FRA JUD 1992—2001 1–0–0 1997 Bari JUD gold: heavyweight +95 kg
Rouxi Doumitreskou GRE VOL 2004 0–1–0 2005 Almería VOL silver
Georgios Doupis (DNS) GRE ATH 2008 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: 4×400 m relay
Nadège Douroux FRA SAI 2004 1–1–0 2001 Tunis SAI gold: 470; 2009 Pescara SAI silver: 470
Kostas Douvalidis GRE ATH 2008—2016 1–0–1 2013 Mersin ATH gold: 110 m hurdles; 2018 Tarragona ATH bronze: 110 m hurdles
Dimitra Dova GRE ATH 2004—2008 1–0–0 2005 Almería ATH gold: 400 m
Emin Doybak TUR ATH 1952 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya ATH bronze: 4×400 m relay
Sreten Dragojlović YUG BAS 1960 1–0–0 1959 Beirut BAS gold
Panagiotis Drakopoulos GRE WLT 1992 0–2–0 1991 Athina WLT silver: heavyweight I -100 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon WLT silver: middle-heavyweight -91 kg
Theodora Drakou GRE SWI 2012—2016 1–4–4 2009 Pescara SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley relay; 2013 Mersin SWI gold: 100 m freestyle, silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay; 2018 Tarragona SWI bronze: 50 m freestyle, 50 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Rok Drakšič SLO JUD 2008—2016 0–1–1 2005 Almería JUD silver: extra-lightweight -60 kg; 2009 Pescara JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Boško Drašković MNE BOX 2012 1–0–0 2009 Pescara BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Dragan Drašković MNE WAP 2012 0–0–1 2018 Tarragona WAP bronze
Sandra Le Dréan FRA BAS 2000 0–0–1 1997 Bari BAS bronze
Bruno Dreossi ITA CAN 1988—1992 0–2–0 1991 Athina CAN silver: K2 500 m; 1993 Linguadoca-Roussillon CAN silver: K2 500 m
Yves Dreyfus FRA FEN 1956—1964 1–0–0 1963 Napoli FEN gold: épée
Babis Drosos GRE FTB 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya FTB gold
Guy Drut FRA ATH/IOC 1972—1996 1–0–0 1971 İzmir ATH gold: 110 m hurdles
Stipe Drviš CRO BOX 1996 0–1–0 1997 Bari BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Ioannis Drymonakos GRE SWI 2000—2012 1–0–1 2005 Almería SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 400 m medley
Eduardo Dualde ESP HOK 1960—1964 1–0–0 1955 Barcelona HOK gold
Joaquín Dualde ESP HOK 1960 1–0–0 1955 Barcelona HOK gold
Didier Dubois FRA ATH 1980—1984 1–1–0 1979 Split ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Hugues Duboscq FRA SWI 2000—2008 2–1–1 2001 Tunis SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2005 Almería SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Pascal Dubosquelle FRA ROW 1984 1–0–0 1991 Athina ROW gold: double sculls
Odette Ducas FRA ATH 1972 0–1–0 1971 İzmir ATH silver: 4×100 m relay
Franck Ducheix FRA FEN 1984—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon FEN silver: sabre
Émmanuel Ducher FRA WAP 1992 0–0–1 2001 Tunis WAP bronze
Joanne Dudziak FRA HAN 2000—2004 1–0–0 2001 Tunis HAN gold
Henri Duez FRA CYC 1960 0–1–0 1959 Beirut CYC silver: road race team
Patrick Duflos FRA VOL 1988 1–0–0 1993 Languedoc-Roussillon VOL gold
Frédéric Dufour FRA ROW 2004—2008 1–3–0 1997 Bari ROW silver: lightweight double sculls; 2001 Tunis ROW silver: lightweight single sculls; 2005 Almería ROW silver: lightweight double sculls; 2009 Pescara ROW gold: lightweight double sculls
Simon Dufour FRA SWI 2000—2008 0–1–2 2001 Tunis SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Youna Dufournet FRA GYM 2012 4–1–0 2009 Pescara GYM gold: all-around, vault, uneven bars, and team, silver: balance beam
Damir Dugonjič SLO SWI 2008—2016 1–0–0 2013 Mersin SWI gold: 50 m breaststroke
René Duhamel FRA ROW 1960—1964 1–0–0 1963 Napoli ROW gold: double sculls
Bruno Dumay FRA ROW 1992 0–0–1 1991 Athina ROW bronze: coxless fours
Brigitte Dumont-Gapais FRA FEN 1964—1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir FEN silver: foil (competed as Brigitte Dumont)
Franck Dumoulin FRA SHO 1992—2012 0–1–2 1997 Bari SHO silver: 10 m air pistol, bronze: 50 m free pistol; 2009 Pescara SHO bronze: 10 m air pistol
José Durán ESP SWI 1968 1–2–0 1967 Tunis SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
José Manuel Durán ESP BOX 1968 0–0–1 1967 Tunis BOX bronze: welterweight -67 kg
Miguel Durán ESP SWI 2016 0–0–1 2018 Tarragona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Pierre Durand, Jr. FRA EQU 1984—1988 0–1–0 1983 Casablanca EQU silver: jumping team
Franck Durbesson FRA SHO 1996—2000 0–1–0 1991 Athina SHO silver: skeet
Marcel Duriez FRA ATH 1960—1968 0–2–0 1959 Beirut ATH silver: 110 m hurdles; 1963 Napoli ATH silver: 110 m hurdles
Mehmet Dursun TUR SHO 1968—1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SHO silver: 50 m small-bore rifle prone
Philippe Duvernay FRA DIV 1992 1–0–0 1991 Athina DIV gold: springboard
Galia Dvorak ESP TTN 2008—2016 1–0–2 2009 Pescara TTN bronze: team; 2018 Tarragona TTN gold: team, bronze: singles
Živa Dvoršak SLO SHO 2012—2016 0–0–1 2018 Tarragona SHO bronze: 10 m air rifle
Christian Dyot FRA JUD 1980 0–0–1 1979 Split JUD bronze: lightweight -71 kg
Šaćir Džeko YUG SHO 1984 0–0–1 1987 Latakia SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Mirza Džomba CRO HAN 2004—2008 2–0–0 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Gilles Échevin FRA ATH 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: 4×100 m relay
René Écuyer FRA SWI 1976—1980 0–0–1 1979 Split SWI bronze: 100 m freestyle
Ludovico Edalli ITA GYM 2010—2016 0–1–0 2013 Mersin GYM silver: team
Haldun Efemgil TUR JUD 1988—1992 0–1–1 1987 Latakia JUD silver: extra-lightweight -60 kg; 1991 Athina JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Koce Efremov YUG WRE 1980 1–0–0 1979 Split WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Rigas Efstathiadis GRE ATH 1952 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya ATH silver: pole vault; 1959 Beirut ATH gold: pole vault
Dursun Ali Eğribaş TUR WRE 1956 1–0–0 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Anri Egutidze POR JUD 2014 0–0–1 2018 Tarragona JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Eslam Eissa EGY HAN 2016 1–0–0 2013 Mersin HAN gold
Elif Ekşi TUR ARC 1988—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ARC silver: team
Jovan Elezović YUG HAN 1980—1984 1–0–0 1983 Casablanca HAN gold
Edis Elkasević CRO ATH 2004 1–0–0 2005 Almería ATH gold: shot put
Laurence Elloy-Machabey FRA ATH 1980—1984 1–0–0 1979 Split ATH gold: 100 m hurdles
Ömer Elmas TUR WRE 1992 1–0–0 1991 Athina WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Guido Elmi ITA SWI 1956 0–1–0 1955 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Damien Éloi FRA TTN 1992—2008 1–0–3 1993 Languedoc-Roussillon TTN bronze: singles and doubles; 2001 Tunis TTN gold: singles, bronze: doubles
Francisco Elorriaga ESP CYC 1972 2–0–0 1971 İzmir CYC gold: road race and road time trial team
Saleh Emara EGY WRE 2008—2012 1–0–1 2005 Almería WRE bronze: freestyle heavyweight -96 kg; 2009 Pescara WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg
Aldo Eminente FRA SWI 1952—1956 3–1–0 1955 Barcelona SWI gold: 100 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1959 Beirut SWI silver: 4×100 m medley relay
Giulia Emmolo ITA WAP 2012—2016 0–1–0 2018 Tarragona WAP silver
Gilbert Emptaz FRA SHO 1972—1976 0–1–1 1975 Al-Jaza'ir SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1979 Split SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions
Birsen Engin TUR ATH 2012 0–1–1 2005 Almería ATH bronze: 4×400 m relay (competed as Birsen Bekgöz); 2013 Mersin ATH silver: 4×400 m relay
Alberto Entrerríos ESP HAN 2004—2008 0–0–1 1997 Bari HAN bronze
Raúl Entrerríos ESP HAN 2008—2012 1–0–0 2005 Almería HAN gold
Christophe Épalle FRA ATH 1992—2000 1–0–0 1997 Bari ATH gold: hammer throw
Stevimir Ercegovac CRO ATH 2000 0–0–1 1997 Bari ATH bronze: shot put
Silvija Erdelji SCG TTN 2004 1–0–0 2005 Almería TTN gold: doubles
Eda Erdem TUR VOL 2012 1–0–0 2005 Almería VOL gold
Levent Erdoğan TUR WLT 1984—1988 2–0–0 1983 Casablanca WLT gold: flyweight -52 kg; 1987 Latakia WLT gold: flyweight -52 kg
Siniša Ergotić CRO ATH 1996—2004 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: long jump
Şeref Eroğlu TUR WRE 1996—2008 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Massimiliano Eroli ITA SWI 2000 1–1–0 1997 Bari SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m butterfly
Piero Errani ITA SHO 1972—1976 0–0–1 1971 İzmir SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Giovanni Errichiello ITA VOL 1984 1–0–0 1983 Casablanca VOL gold
Mustafa Ertan TUR FTB 1952—1960 0–1–0 1959 Beirut FTB silver
Juan Escalas ESP SWI 1984 0–1–1 1983 Casablanca SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Rafael Escalas ESP SWI 1980—1984 1–1–2 1979 Split SWI bronze: 1500 m freestyle; 1983 Casablanca SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m medley
Sergi Escobar ESP CTR 2004—2008 1–0–0 2001 Tunis CYC gold: individual time trial
José Antonio Escuredo ESP CTR 1996—2004 0–1–1 1991 Athina CYC silver: sprint, bronze: 1000 m time trail
Mohamed Eshtiwi LBA WLT 2004 1–0–2 2005 Almería WLT light-heavyweight -85 kg gold: snatch; 2009 Pescara WLT light-heavyweight -85 kg bronze: snatch and clean & jerk
Dominique Esnault FRA SHO 1984—1992 1–0–0 1979 Split SHO gold: 50 m small-bore rifle prone
Albert Español ESP WAP 2012—2016 0–2–0 2009 Pescara WAP silver; 2013 Mersin WAP silver
Anna Espar ESP WAP 2012—2016 1–0–0 2018 Tarragona WAP gold
Clara Espar ESP WAP 2016 1–0–0 2018 Tarragona WAP gold
Itziar Esparza ESP SWI 1992—1996 0–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon SWI silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Miguel Espinós ESP CTR 1972 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir CYC silver: team pursuit
José Miguel Espinosa ESP SWI 1964 1–0–2 1963 Napoli SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay; 1967 Tunis SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Franck Esposito FRA SWI 1992—2004 6–3–2 1991 Athina SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 1997 Bari SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay; 2001 Tunis SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Gamil Essawi EGY WRE 1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Estha Essombe FRA JUD 1996 1–0–0 1997 Bari JUD gold: half-heavyweight -72 kg
José María Esteban ESP CAN 1972—1976 2–0–0 1979 Split CAN gold: K4 500 m and K4 1000 m
Antonio Esteller ESP WAP 1980 0–0–2 1975 Al-Jaza'ir WAP bronze; 1979 Split WAP bronze
Laura Ester ESP WAP 2012—2016 1–0–0 2018 Tarragona WAP gold
Santiago Esteva ESP SWI 1968—1976 6–5–1 1971 İzmir SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 200 m medley, and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Margot Estévez ESP GYM 1984 2–1–1 1983 Casablanca GYM gold: floor and team, silver: all-around, bronze: balance beam
Reyes Estévez ESP ATH 1996—2008 0–0–1 1997 Bari ATH bronze: 1500 m
Manuel Estiarte ESP IOC/WAP 1980—2004 0–0–1 1979 Split WAP bronze
Ophélie Etienne FRA SWI 2008—2012 0–3–1 2009 Pescara SWI silver: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 800 m freestyle
Aitor Etxaburu ESP HAN 1992—1996 0–0–1 1987 HAN Latakia bronze
Annabelle Euranie FRA JUD 2004 1–0–0 2005 Almería JUD gold: half-lightweight -52 kg
Giovanni Evangelisti ITA ATH 1984—1992 0–0–1 1991 Athina ATH bronze: long jump
Émilie Évesque FRA SHO 2012 0–0–2 2009 Pescara SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 2013 Mersin SHO bronze: 10 m air rifle
Maryse Éwanjé-Épée FRA ATH 1984—1988 1–0–0 1983 Casablanca ATH gold: high jump
Angeliki Exarkhou GRE SWI 2008 0–1–3 2005 Almería SWI bronze: 100 m breaststroke; 2009 Pescara SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Badou Ezaki MAR FTB 1984 1–0–0 1983 Casablanca FTB gold
Özden Ezinler TUR FEN 1972 0–1–0 1971 İzmir FEN silver: foil
Hamid Ezzine MAR ATH 2008—2016 0–0–1 2013 Mersin ATH bronze: 3000 m steeplechase
Massimo Fabbrizi ITA SHO 2012—2016 0–2–0 2005 Almería SHO silver: trap; 2013 Mersin SHO silver: trap
Ignazio Fabra ITA WRE 1952—1964 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1963 Napoli WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Margaux Fabre FRA SWI 2016 0–1–0 2009 Pescara SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Jorge Fábregas ESP HOK 1968—1976 0–1–0 1979 Split HOK silver
Minski Fabris YUG SAI 1972—1980 1–0–1 1971 İzmir SAI gold: Finn; 1979 Split SAI bronze: Finn
Andrea Facchin ITA CAN 2004—2008 0–0–2 2005 Almería CAN bronze: K1 500 m and K2 1000 m
Mustapha Fadli MAR BOX 1984 1–0–0 1983 Casablanca BOX gold: lightweight -60 kg
Gérard Faetibolt FRA WAP 1960 0–1–0 1955 Barcelona WAP silver
Jean Faggion FRA SHO 1972—1976 1–0–1 1975 Al-Jaza'ir SHO gold: 50 m free pistol; 1979 Split SHO bronze: 50 m free pistol
Moustafa Fahim EGY BOX 1948—1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya BOX gold: middleweight -75 kg
Haithem Fahmy EGY WRE 2016 2–0–0 2013 Mersin WRE gold: Greco-Roman featherweight -55 kg; 2018 Tarragona WRE gold: Greco-Roman featherweight -60 kg
İsmail Faikoğlu TUR WRE 1992 1–1–0 1991 Athina WRE silver: freestyle featherweight -62 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Vigilio Fait ITA SHO 1996—2008 0–1–2 1997 Bari SHO silver: 50 m free pistol, bronze: 10 m air pistol; 2001 Tunis SHO bronze: 10 m air pistol
Didier Faivre-Pierret FRA CYC 1992 0–1–0 1991 Athina CYC silver: road time trial team
Fouad Fajari MAR WRE 2012 0–0–1 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman featherweight -55 kg
Petar Fajfrić YUG HAN 1972 1–0–0 1967 Tunis HAN gold
Miguel Ángel Falasca ESP VOL 2000 0–2–0 2005 Almería VOL silver; 2009 Pescara VOL silver
Paolo Falchini ITA SWI 1984 1–0–0 1983 Casablanca SWI gold: 200 m backstroke
Ennio Falco ITA SHO 1996—2012 2–0–1 1997 Bari SHO bronze: skeet; 2005 Almería SHO gold: skeet; 2009 Pescara SHO gold: skeet
Šime Fantela CRO SAI 2008—2016 1–1–0 2009 Pescara SAI silver: 470; 2013 Mersin SAI gold: 470
Corrado Fantini ITA ATH 1996 0–1–0 1997 Bari ATH silver: shot put
Guido Fantoni ITA WRE 1948—1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya WRE gold: Greco-Roman heavyweight +87 kg
Yasser Farag EGY ATH 2008 0–0–1 2009 Pescara ATH bronze: discus throw
Francesco Faraldo ITA JUD 2012 0–0–1 2009 Pescara JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Khaled El-Farej SYR WRE 1988—1996 4–0–0 1987 Latakia WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1991 Athina WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1997 Bari WRE gold: Greco-Roman bantamweight -54 kg
Gianluca Farina ITA ROW 1988—1992 2–0–0 1991 Athina ROW gold: quadruple sculls; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW gold: quadruple sculls
Farida Fatès FRA ATH 1996 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: 1500 m
Abdel Latif Fatihi MAR BOX 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir BOX silver: heavyweight +81 kg
Elvis Fatović CRO Coach/WAP 2000—2016 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon WAP silver
Daniel Fauché FRA ROW 1992—2000 1–0–1 1991 Athina ROW bronze: coxless fours; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW gold: coxless fours
Bernard Fauqueux FRA GYM 1960—1964 0–0–1 1963 Napoli GYM bronze: team
Franco Fava ITA ATH 1972—1976 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir ATH bronze: 3000 m steeplechase
Jean Fayolle FRA ATH 1964 0–1–0 1963 Napoli ATH silver: 5000 m
Juri Fazi ITA JUD 1984—1988 1–0–1 1983 Casablanca JUD gold: half-heavyweight -95 kg; 1987 Latakia JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Jasna Fazlić-Reed IOA
USA
YUG
TTN 1988—2004 3–2–0 1987 Latakia TTN gold: doubles mixed, silver: singles and doubles (competed as Jasna Fazlić for Yugoslavia); 1991 Athina TTN gold: singles and doubles (competed as Jasna Fazlić for Yugoslavia)
Nedžad Fazlija BIH SHO 1996—2012 0–1–0 1997 Bari SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions
Sylviane Félix FRA ATH 2004 1–1–1 1997 Bari ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m; 2005 Almería ATH silver: 100 m
Noemi Feliz ESP SWI 2008 0–1–0 2005 Almería SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Jacques Fellice FRA ATH 1980—1984 1–0–0 1979 Split ATH gold: 4×400 m relay
Roberta Felotti ITA SWI 1980—1988 6–1–0 1979 Split SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle; 1983 Casablanca SWI gold: 400 m medley; 1987 Latakia SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Maurizio Felugo ITA WAP 2004—2012 0–2–1 2001 Tunis WAP silver; 2005 Almería WAP silver; 2009 Pescara WAP bronze
Frutos Feo ESP ATH 1996 0–1–0 1997 Bari ATH silver: 4×100 m relay
Linda Ferga-Khodadin FRA ATH 2000—2004 0–1–0 1997 Bari ATH silver: long jump (competed as Linda Ferga)
Ali Fergani ALG FTB 1980 0–0–1 1979 Split FTB bronze
Alfonso Fernández ESP BOX 1972 0–1–0 1971 İzmir BOX silver: welterweight -67 kg
Alfredo Fernández ESP EQU 1988 0–0–2 1991 Athina EQU bronze: jumping team; 1997 Bari EQU bronze: jumping team
Alicia Fernández ESP GYM 1992 2–2–0 1987 Latakia GYM gold: team, silver: floor; 1991 Athina GYM gold: team, silver: uneven bars
Ángel Fernández ESP FEN 1984—1992 0–0–1 1983 Casablanca FEN bronze: épée
Antonio Fernández ESP ARC 2016 1–1–1 2013 Mersin ARC gold: individual, silver: team; 2018 Tarragona ARC bronze: team
Asier Fernández ESP SAI 1992 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon SAI bronze: Mistral
Begoña Fernández ESP HAN 2012 1–0–0 2005 Almería HAN gold
Fran Fernández ESP WAP 2016 0–1–0 2013 Mersin WAP silver
Francisco Javier Fernández ESP ATH 2000—2008 1–0–0 2005 Almería ATH gold: 20 km walk
Gonzalo, Duke Fernández ESP SAI 1960—1972 0–0–1 1955 Barcelona SAI bronze: Snipe
Isabel Fernández ESP JUD 1996—2008 1–0–0 2005 Almería JUD gold: lightweight -57 kg
Jaime Fernández ESP SWI 1992 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon SWI silver: 4×100 m medley relay
Jean Fernandez FRA FTB 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir FTB silver
Jérôme Fernandez FRA HAN 2000—2012 0–0–1 2001 Tunis HAN bronze
Jesús Fernández ESP HAN 1996 0–0–1 1997 Bari HAN bronze
Joaquín Fernández ESP SWI 1988—1996 0–1–1 1991 Athina SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
María del Pilar Fernández ESP SHO 1992—2008 2–2–0 1993 Linguadoca-Roussillon SHO gold: 25 m sporting pistol; 1997 Bari SHO gold: 10 m air pistol, silver: 25 m sporting pistol; 2005 Almería SHO silver: 25 m sporting pistol
María Luisa Fernández ESP SWI 1988—1992 0–0–2 1987 Latakia SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI bronze: 100 m butterfly
Marta Fernández ESP BAS 2004 0–0–1 2001 Tunis BAS bronze
Miguel Fernández ESP CYC 1992 0–0–1 1991 Athina CYC bronze: road time trial team
Nuría Fernández ESP ATH 2000—2012 0–0–1 2005 Almería ATH bronze: 1500 m
Sonia Fernández ESP DIV 1980 0–0–1 1979 Split DIV bronze: springboard
Marina Ferragut ESP BAS 1992—2004 1–0–1 1991 Athina BAS gold; 1993 Linguadoca-Roussillon BAS bronze
Erika Ferraioli ITA SWI 2008—2016 4–1–0 2009 Pescara SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2013 Mersin SWI silver: 100 m freestyle; 2018 Tarragona SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Giancarlo Ferrari ITA ARC 1972—1988 0–1–0 1979 Split ARC silver: individual
Jean-Noël Ferrari FRA FEN 2000—2004 0–0–2 2001 Tunis FEN bronze: foil; 2005 Almería FEN bronze: foil
Osvaldo Ferrari ITA WRE 1968 0–1–0 1967 Tunis WRE silver: freestyle lightweight -70 kg
Roberto Ferrari ITA FEN 1952—1960 2–1–1 1951 Al-Iskanderiya FEN gold: sabre team, bronze: sabre; 1955 Barcelona FEN gold: sabre team, silver: sabre
Vanessa Ferrari ITA GYM 2008—2016 8–1–1 2005 Almería GYM gold: all-around, floor, vault, balance beam, and team, silver: uneven bars; 2013 Mersin GYM gold: all-around, floor, and team, bronze: balance beam
Roberto Ferraris ITA SHO 1972—1980 0–1–0 1979 Split SHO silver: 25 m rapid-fire pistol
Gregoria Ferrer ESP ATH 1992 0–0–1 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay
Massimiliano Ferretti ITA WAP 1988—1992 2–0–0 1987 Latakia WAP gold; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP gold
Daniela Ferrian ITA ATH 1988 0–3–0 1983 Casablanca ATH silver: 4×100 m relay; 1987 Latakia ATH silver: 4×100 m relay; 1991 Athina ATH silver: 4×100 m relay
Salah Fettouh MAR ATH 1972 0–0–1 1971 İzmir ATH bronze: 4×100 m relay
Rossella Fiamingo ITA FEN 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin FEN gold: épée
Fabienne Ficher FRA ATH 1988 2–1–0 1991 Athina ATH gold: 4×100 m relay and 4×400 m relay, silver: 200 m
Nicolas Figère FRA ATH 2012 0–0–1 2005 Almería ATH bronze: hammer throw
Guido Figone ITA GYM 1948—1952 4–5–7 1951 Al-Iskanderiya GYM gold: parallel bars, horizontal bar, and horizontal bar team, silver: all-around, floor, team, pommelled horse team, and horse vault team, bronze: pommelled horse, rings, floor team, rings team, and parallel bars team; 1955 Barcelona GYM gold: team, bronze: rings and pommelled horse
Julia Figueroa ESP JUD 2016 1–0–0 2018 Tarragona JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Solenne Figuès FRA SWI 1996—2004 3–1–4 1997 Bari SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2001 Tunis SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2005 Almería SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Isabelle Fijalkowski FRA BAS 2000 0–1–0 1991 Athina BAS silver
Eleni Filandra GRE ATH 2012 0–0–1 2009 Pescara ATH bronze: 800 m
Varvara Filiou GRE RGY 2016 0–1–0 2013 Mersin RGY silver: Individual
Dušan Filipović YUG CAN 1972 0–1–0 1979 Split CAN silver: K2 1000 m
Filip Filipović SRB WAP 2008—2016 2–0–1 2005 Almería WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2009 Pescara WAP gold; 2018 Tarragona WAP gold
Ognjen Filipović SCG CAN 2000—2004 0–0–1 2005 Almería CAN bronze: K2 500 m
Alessia Filippi ITA SWI 2004—2012 5–0–3 2005 Almería SWI gold: 200 m backstroke and 400 m medley, bronze: 200 m medley, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI gold: 800 m freestyle, 200 m backstroke, and 4×200 m freestyle relay
Kostas Filippidis GRE ATH 2012—2016 1–0–0 2005 Almería ATH gold: pole vault
Filippos Filippou CYP ATH 1984 0–1–0 1983 Casablanca ATH silver: 5000 m
Armando Filiput ITA ATH 1952 1–0–1 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: 400 m hurdles; 1955 Barcelona ATH bronze: 400 m hurdles
Nicolas Fillon (DNS) FRA ATH 2008 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: 4×400 m relay
Renzo Finelli ITA ATH 1968 1–0–0 1967 Tunis ATH gold: 1500 m
Alessandra Finesso ITA SWI 1972 1–0–0 1971 İzmir SWI gold: 100 m backstroke
Enzo Finocchiaro ITA SWI 1972 0–0–1 1971 İzmir SWI bronze: 1500 m freestyle
Domenico Fioravanti ITA SWI 2000 2–1–0 1997 Bari SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Augusto Fiorentini ITA WLT 1952 0–1–0 1955 Barcelona WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Goran Fiorentini ITA WAP 2004 0–1–1 2005 Almería WAP silver; 2009 Pescara WAP bronze
Mario Fiorillo ITA WAP 1984—1992 3–0–0 1987 Latakia WAP gold; 1991 Athina WAP gold; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP gold
Georges Firmin FRA WLT 1948—1952 0–0–2 1951 Al-Iskanderiya WLT bronze: middleweight -75 kg; 1955 Barcelona WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg
Didier Flament FRA FEN 1976—1980 1–0–0 1979 Split FEN gold: foil
Konstantinos Flegkas GRE WAP 2016 0–1–0 2018 Tarragona WAP silver
Laura Flessel-Colovic FRA FEN 1996—2012 0–1–0 2005 Almería FEN silver: épée
Mohamed Flissi ALG BOX 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin BOX gold: light-flyweight -49 kg
Georges Floquet FRA GYM 1952 5–2–1 1951 Al-Iskanderiya GYM gold: team, floor team, pommelled horse team, rings team, and parallel bars team, silver: horizontal bar team, bronze: horse vault team; 1959 Beirut GYM silver: team
Juan Manuel Florido ESP ROW 1996 0–0–1 1997 Bari ROW bronze: lightweight coxless fours
Rocío Florido ESP ATH 2004 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: 20 km walk
Sandro Floris ITA ATH 1988—1996 3–0–1 1987 Latakia ATH gold: 4×100 m relay; 1991 Athina ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m; 1997 Bari ATH gold: 4×100 m relay
Sébastien Flûte FRA ARC 1992—2000 3–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ARC gold: individual and team; 1997 Bari ARC gold: team, silver: individual
Đurđa Fočić YUG ATH 1968—1976 0–4–4 1967 Tunis ATH silver: 80 m hurdles, high jump, and long jump; 1971 İzmir ATH bronze: 100 m hurdles and 4×100 m relay; 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m hurdles and high jump
Anna Foitidou CYP ATH 2004—2008 0–1–0 2005 Almería ATH silver: pole vault
Ayomide Folorunso ITA ATH 2016 1–1–0 2018 Tarragona ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m hurdles
Laurent Fombertasse FRA WLT 1988—1992 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon WLT bronze: bantamweight -59 kg
Silvia Fontana ESP SWI 1976 0–0–2 1975 Al-Jaza'ir SWI bronze: 100 m backstroke; 1979 Split SWI bronze: 4×100 m medley relay
Daniele Fontecchio ITA ATH 1984 0–0–1 1983 Casablanca ATH bronze: 110 m hurdles
Laura Foralosso ITA SWI 1980 0–0–1 1979 Split SWI bronze: 100 m backstroke
Judith Forca ESP WAP 2016 1–0–0 2018 Tarragona WAP gold
Rosalba Forciniti ITA JUD 2012 0–1–0 2009 Pescara JUD silver: half-lightweight -52 kg
Marco Formentini ITA SWI 1996 0–1–0 1997 Bari SWI silver: 1500 m freestyle
Serge Fornara FRA ROW 1976—1984 0–1–0 1979 Split ROW silver: eights
Diego Fortuna ITA ATH 1996—2000 1–1–0 1997 Bari ATH silver: discus throw; 2001 Tunis ATH gold: discus throw
Juan Fortuny ESP SWI 1964—1968 2–0–4 1963 Napoli SWI bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1967 Tunis SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle, WAP bronze
Giampiero Fossati ITA SWI 1960—1968 2–2–0 1963 Napoli SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly; 1967 Tunis SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Francesco Fossi ITA ROW 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin ROW gold: double sculls
Abdel Hamid Fouad Gad EGY BOX 1972 1–0–0 1971 İzmir BOX gold: light-middleweight -71 kg
Marc Foucan FRA ATH 2000 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: 4×400 m relay
Jean-Paul Fouletier FRA WLT 1968—1972 1–0–0 1967 Tunis WLT gold: heavyweight +90 kg
Ioannis Fountoulis GRE WAP 2012—2016 0–1–1 2013 Mersin WAP bronze; 2018 Tarragona WAP silver
Maurice Fournier FRA ATH 1956—1960 2–0–0 1955 Barcelona ATH gold: high jump; 1959 Beirut ATH gold: high jump
Pedro Fraga POR ROW 2008—2012 0–1–0 2018 Tarragona ROW silver: lightweight single sculls
Giacobbe Fragomeni ITA BOX 2000 1–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon BOX bronze: light-heavyweight -81 kg; 1997 Bari BOX gold: heavyweight -91 kg
Antonio Fraguas ESP GYM 1984 0–1–1 1983 Casablanca GYM bronze: team; 1987 Latakia GYM silver: team
Susana Fraile ESP HAN 2004 0–1–0 2001 Tunis HAN silver
Robert Fraisse FRA FEN 1964 1–0–1 1959 Beirut FEN gold: sabre team, bronze: sabre
Yves Fraisse FRA ROW 1964—1976 0–0–1 1979 Split ROW bronze: coxed pairs
Bruno Franceschetti ITA GYM 1964—1968 1–0–0 1967 Tunis GYM gold: team
Giovanni Franceschi ITA SWI 1980—1984 2–1–0 1979 Split SWI silver: 400 m medley; 1983 Casablanca SWI gold: 400 m medley and 4×200 m freestyle relay
Aleix Franch ESP HAN 1992 0–0–1 1987 HAN Latakia bronze
Salvador Franch ESP WAP 1972—1980 0–0–1 1979 Split WAP bronze
Jasminka Francki CRO SHO 1992 2–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 10 m air rifle
Bárbara Franco ESP SWI 1992—1996 0–3–2 1991 Athina SWI silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI bronze: 200 m butterfly; 1997 Bari SWI silver: 200 m butterfly
Claudia Franco ESP SWI 1992—1996 1–4–2 1991 Athina SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 1997 Bari SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle
Michele Frangilli ITA ARC 1996—2012 0–1–1 2013 Mersin ARC silver: individual, bronze: team
Lovrenco Franićević CRO SWI 2000 0–0–1 2001 Tunis SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Tomislav Franjković YUG WAP 1956 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir WAP silver
Tihomir Franković CRO ROW 1996—2000 0–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon ROW bronze: coxed pairs; 1997 Bari ROW silver: coxless pairs
Valner Franković CRO HAN 1996 1–0–0 1997 Bari HAN gold
Sonia Franquet ESP SHO 2008—2016 1–0–0 2009 Pescara SHO gold: 25 m sporting pistol
Silvio Fraquelli ITA ATH 1972 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: pole vault
Polona Frelih SLO TTN 1992 0–1–1 1987 Latakia TTN silver: doubles, bronze: doubles mixed
Walter Frescura ITA SHO 1972—1980 0–1–0 1979 Split SHO silver: 50 m small-bore rifle prone
Ivica Frgić YUG WRE 1976—1980 2–0–0 1975 Al-Jaza'ir WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1979 Split WRE gold: Greco-Roman featherweight -62 kg
Boštjan Fridrih SLO ATH 2000 0–0–1 2005 Almería ATH bronze: 4×100 m relay
Taimuraz Friev ESP WRE 2016 0–0–1 2018 Tarragona WRE bronze: freestyle light-heavyweight -86 kg
Giorgio Frinolli Puzzilli ITA ATH 2000 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: 400 m hurdles
Roberto Frinolli ITA ATH 1964—1972 1–0–0 1963 Napoli ATH gold: 400 m hurdles
Kristijan Fris SRB WRE 2008—2016 2–0–1 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman featherweight -55 kg; 2009 Pescara WRE gold: Greco-Roman featherweight -55 kg; 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman lightweight -60 kg
Robert Froissart FRA ATH 1980 1–0–0 1979 Split ATH gold: 4×400 m relay
José Luis de Frutos ESP JUD 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir JUD silver: middleweight -80 kg
Paolo Fucile ITA WRE 2004 0–0–1 2009 Pescara WRE bronze: Greco-Roman lightweight -60 kg
Gregor Fucka ITA BAS 2000 1–0–0 1991 Athina BAS gold
Rodrigo de la Fuente ESP BAS 2000—2004 1–0–0 1997 Bari BAS gold
Jesús Fuentes ESP SWI 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Mercedes Fuertes ESP HAN 1992 0–1–1 1979 Split HAN silver; 1987 Latakia HAN bronze
Dražen Funtak CRO CAN 1996—2000 0–0–4 1993 Linguadoca-Roussillon CAN bronze: C1 500 m, C1 1000 m, and C2 500 m; 1997 Bari CAN bronze: C1 1000 m
Ludivine Furnon FRA GYM 1996—2000 3–0–0 1997 Bari GYM gold: all-around, floor, and team
Danijel Furtula MNE ATH 2012—2016 0–0–1 2013 Mersin ATH bronze: discus throw
Roberto Fusaro ITA ROW 1988 1–0–0 1991 Athina ROW gold: single sculls
Furio Fusi ITA ATH 1968 1–0–0 1967 Tunis ATH gold: 4×400 m relay
María Fuster ESP SWI 2008 0–3–3 2005 Almería SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Karam Gaber EGY WRE 2004—2012 2–0–1 1997 Bari WRE bronze: Greco-Roman middleweight -76 kg; 2001 Tunis WRE gold: Greco-Roman heavyweight -97 kg; 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Andrej Gaćina CRO TTN 2008—2016 0–2–0 2009 Pescara TTN silver: singles and team
Youssef Gaddour TUN BAS 2012 0–0–1 2013 Mersin BAS bronze
Thierry Gadou FRA BAS 2000 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon BAS bronze
Christophe Gagliano FRA JUD 1996 1–0–0 1997 Bari JUD gold: lightweight -71 kg
Sante Gaiardoni ITA CTR 1960 2–0–0 1959 Beirut CYC gold: sprint and time trail
Milorad Gajović MNE BOX 2008 1–0–0 2001 Tunis BOX gold: heavyweight -91 kg (competed for FR Yugoslavia)
Jennifer Galais FRA ATH 2016 1–0–0 2018 Tarragona ATH gold: 4×100 m relay
Petros Galaktopoulos GRE WRE 1964—1976 0–1–0 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman lightweight -70 kg
Giuseppe Galante ITA ROW 1960—1968 0–1–0 1963 Napoli ROW silver: coxed fours
Carol Galea MLT ATH 1992—1996 0–1–0 1997 Bari ATH silver: marathon
Christian Galenda ITA SWI 2004—2008 1–1–1 2001 Tunis SWI bronze: 200 m butterfly; 2005 Almería SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Luciano Galesi ITA SHO 1952 0–0–1 1955 Barcelona SHO bronze: 50 m free pistol
Jean Galfione FRA ATH 1992—2000 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: pole vault
Habib Galhia TUN BOX 1964—1968 0–1–0 1963 Napoli BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Marco Galiazzo ITA ARC 2004—2016 1–0–0 2005 Almería ARC gold: individual
Rudolf Galin YUG ATH 1952 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya ATH bronze: hammer throw
Almudena Gallardo ESP ARC 2000—2004 1–0–0 2005 Almería ARC gold: individual
Iván Gallego ESP WAP 2008 0–1–0 2009 Pescara WAP silver
Didier Gallet FRA ROW 1980 0–1–0 1979 Split ROW silver: single sculls
Marco Galli ITA WAP 1984 0–1–0 1979 Split WAP silver
Mauro Gallo ITA SWI 2000 1–0–1 2001 Tunis SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Valentino Gallo ITA WAP 2008—2016 0–0–1 2009 Pescara WAP bronze
Tony Gallopin FRA CYC 2012 0–1–0 2009 Pescara CYC silver: individual time trial
Rossano Galtarossa ITA ROW 1992—2008 1–1–1 1991 Athina ROW bronze: double sculls; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW gold: quadruple sculls; 2001 Tunis ROW silver: double sculls
Vinko Galušić YUG ATH 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 20 km walk
Matteo Galvan ITA ATH 2016 3–1–0 2009 Pescara ATH silver: 200 m; 2013 Mersin ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 2018 Tarragona ATH gold: 4×400 m relay
Fátima Gálvez ESP SHO 2012—2016 0–2–0 2013 Mersin SHO silver: trap; 2018 Tarragona SHO silver: trap
Taha El-Gamal EGY SWI/WAP 1948—1952 0–1–1 1951 Al-Iskanderiya SWI bronze: 4×200 m freestyle relay, WAP silver
Ezio Gamba ITA JUD 1976—1988 2–1–1 1975 Al-Jaza'ir JUD bronze: half-middleweight -70 kg; 1979 Split JUD silver: lightweight -71 kg; 1983 Casablanca JUD gold: lightweight -71 kg; 1987 Latakia JUD gold: lightweight -71 kg
Sandro Gamba ITA BAS/Coach 1960—1984 0–1–0 1955 Barcelona BAS silver
Raffaello Gambino ITA WAP 1952 1–0–0 1955 Barcelona WAP gold
Mostafa Al-Gamel EGY ATH 2012 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: hammer throw
Zahra Gamir ALG FEN 2000—2004 0–0–1 2001 Tunis FEN bronze: épée
Mohamad Gammoudi TUN ATH 1964—1976 4–1–0 1963 Napoli ATH gold: 5000 m and 10000 m; 1967 Tunis ATH gold: 5000 m and 10000 m; 1971 İzmir ATH silver: 5000 m
Alessandro Gandellini ITA ATH 2000—2004 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: 20 km walk
Ferdinando Gandolfi ITA WAP 1992 2–0–0 1991 Athina WAP gold; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP gold
Vasilios Ganotis GRE WRE 1964—1972 0–1–0 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Rubén Garabaya ESP HAN 2008 1–0–0 2005 Almería HAN gold
Romano Garagnani ITA SHO 1968—1980 1–0–1 1971 İzmir SHO gold: skeet; 1975 Al-Jaza'ir SHO bronze: skeet
Amaya Garbayo ESP SWI 1988 0–1–0 1991 Athina SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Tathiana Garbin ITA TEN 2000—2004 1–1–0 1997 Bari TEN gold: singles, silver: doubles
Alberto García ESP ATH 2000—2008 1–0–0 1997 Bari ATH gold: 5000 m
Alfonso García ESP JUD 1984 0–1–0 1983 Casablanca JUD silver: middleweight -86 kg
Antonio García ESP FEN 1984—2000 0–0–1 1991 Athina FEN bronze: sabre
Didier Garcia FRA CTR 1984 0–0–1 1983 Casablanca CYC bronze: individual pursuit
Estela García ESP ATH 2016 0–2–1 2013 Mersin ATH silver: 100 m; 2018 Tarragona ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Javier García ESP FEN 1996 0–1–0 1997 Bari FEN silver: foil
Javier García ESP HAN 1972 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir HAN silver
José Miguel García ESP HOK 1980—1984 0–1–0 1979 Split HOK silver
Juan García ESP HAN 2004—2008 1–0–0 2005 Almería HAN gold
Juan García ESP SHO 1964—1968 1–0–0 1971 İzmir SHO gold: 50 m free pistol
Luis Eduardo García ESP HAN 1992 0–0–1 1987 HAN Latakia bronze
Maica García ESP WAP 2012—2016 1–0–0 2018 Tarragona WAP gold
Marina García ESP SWI 2012 0–2–0 2018 Tarragona SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Mario José García ESP WAP 2008—2012 0–1–0 2009 Pescara WAP silver
Miguel García ESP CAN 1992—1996 0–1–0 1997 Bari CAN silver: K1 500 m
Mireia García ESP SWI 2000 2–4–0 2001 Tunis SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 2005 Almería SWI silver: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Nicolás García ESP TKW 2012 0–0–1 2013 Mersin TKW bronze: welterweight -80 kg
Nuria García ESP GYM 1988 2–1–0 1987 Latakia GYM gold: balance beam and team, silver: all-around
Pedro García ESP HAN 1984 0–0–1 1983 Casablanca HAN bronze
Pedro García ESP WAP 1988—2000 0–1–1 1987 Latakia WAP silver; 1997 Bari WAP bronze
Soraya García ESP HAN 2004 1–0–0 2005 Almería HAN gold
Susana García ESP GYM 2000 2–0–1 1997 Bari GYM bronze: team; 2001 Tunis GYM gold: uneven bars and team
Xavier García CRO
ESP
WAP 2004—2016 2–2–0 2001 Tunis WAP gold (competed for Spain); 2005 Almería WAP gold (competed for Spain); 2009 Pescara WAP silver (competed for Spain); 2013 Mersin WAP silver (competed for Spain)
Hubert Gardas FRA FEN 1980 0–0–1 1979 Split FEN bronze: épée
Valentina Gardellin ITA BAS 1996 0–1–0 2001 Tunis BAS silver
Andrea Gardini ITA VOL 1988—2000 1–0–0 1991 Athina VOL gold
Margherita Gargano ITA ATH 1976 1–0–0 1979 Split ATH gold: 1500 m
Maria Teresa Gargano ITA GYM 2004 0–2–1 2001 Tunis GYM silver: balance beam and team, bronze: floor
Arianna Garibotti ITA WAP 2016 0–1–0 2018 Tarragona WAP silver
Harri Garmendia ESP SWI 1984 1–0–0 1983 Casablanca SWI gold: 200 m butterfly
Vincent Garos FRA SAI 2012 0–0–1 2009 Pescara SAI bronze: 470
Enrico Garozzo ITA FEN 2016 0–0–1 2013 Mersin FEN bronze: épée
Mateo Garralda ESP HAN 1992—2004 0–0–1 1987 HAN Latakia bronze
Luca Garri ITA BAS 2004 1–0–0 2005 Almería BAS gold
Jesús Garrido ESP VOL 1992 0–1–1 1991 Athina VOL bronze; 1993 Languedoc-Roussillon VOL silver
Francisco Garrigós ESP JUD 2016 1–0–0 2018 Tarragona JUD gold: extra-lightweight -60 kg
Laura Garrone ITA TEN 1992 0–0–1 1983 Casablanca TEN bronze: doubles
Andreas Garyfallos GRE WAP 1968 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya WAP bronze
Liliane Gaschet FRA ATH 1984 1–2–0 1983 Casablanca ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m and 4×400 m relay
Valentino Gasparella ITA CTR 1956—1960 0–2–0 1959 Beirut CYC silver: sprint and time trail
Marc Gasparoni FRA ATH 1984 0–1–0 1983 Casablanca ATH silver: 4×100 m relay
Pedro Gasset ESP HOK 1948 1–0–0 1955 Barcelona HOK gold
Béryl Gastaldello FRA SWI 2016 1–0–2 2013 Mersin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Denis Gaté FRA ROW 1980—1984 1–0–0 1979 Split ROW gold: double sculls
Jean-Philippe Gatien FRA TTN 1988—2000 2–1–2 1987 Latakia TTN silver: doubles; 1991 Athina TTN gold: singles, bronze: doubles; 1993 Languedoc-Roussillon TTN gold: singles, bronze: doubles
Spyridon Gatos GRE ROW 1988 0–0–1 1991 Athina ROW bronze: coxed pairs
Kostas Gatsioudis GRE ATH 1996—2000 1–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: javelin throw; 1997 Bari ATH gold: javelin throw
Guido Gatti ITA BAS 1968 1–0–0 1963 Napoli BAS gold
Luigi Gaudiano ITA BOX 1988 0–1–0 1987 Latakia BOX silver: heavyweight -91 kg
Christian Gaudin FRA HAN 1996—2000 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon HAN silver
Philippe Gaumont FRA CTR/CYC 1992—2000 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon CYC bronze: road time trial team
Niki Gavera GRE ATH 1992 0–1–0 1991 Athina ATH silver: high jump
Adrián Gavira ESP BVO 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin BVO silver
Mauro Gavotto ITA VOL 2008 1–0–0 2001 Tunis VOL gold
Manuel Gayoso ESP ATH 1972 0–0–1 1967 Tunis ATH bronze: 400 m hurdles
Georgios Gazis GRE BOX 2004—2008 0–0–1 2001 Tunis BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Mete Gazoz TUR ARC 2014—2016 1–0–0 2018 Tarragona ARC gold: individual
Roberto Gazzei ITA SAI 1980 0–1–0 1979 Split SAI silver: Flying Dutchman
Luiza Gega ALB ATH 2016 1–1–0 2013 Mersin ATH silver: 1500 m; 2018 Tarragona ATH gold: 3000 m steeplechase
Mohamed Geisa EGY WLT 1936 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya WLT gold: heavyweight +90 kg; 1955 Barcelona WLT silver: heavyweight +90 kg
Moussa El-Gelidi UAR BOX 1960 1–0–0 1955 Barcelona BOX gold: middleweight -75 kg (competed for Egypt)
Deborah Gelisio ITA SHO 1996—2008 0–1–0 2009 Pescara SHO silver: trap
Laure Gély FRA GYM 1996 1–0–0 1997 Bari GYM gold: team
Hasan Gemici TUR WRE 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Elena Gemo ITA SWI 2012 4–1–0 2005 Almería SWI gold: 50 m butterfly, silver: 50 m backstroke; 2009 Pescara SWI gold: 50 m backstroke; 2013 Mersin SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Necmi Gençalp TUR WRE 1988 1–0–0 1987 Latakia WRE gold: freestyle middleweight -82 kg
Ahmed Kadry Genena EGY SHO 1964 0–0–1 1963 Napoli SHO bronze: trap
Tania Gener ESP GYM 2004 1–2–1 2005 Almería GYM gold: uneven bars, silver: all-around and vault, bronze: team
Paul Genevay FRA ATH 1960—1964 2–3–0 1959 Beirut ATH gold: 200 m and 4×100 m relay, silver: 100 m and 4×400 m relay; 1963 Napoli ATH silver: 4×100 m relay
Konstantinos Genidounias GRE WAP 2016 0–1–1 2013 Mersin WAP bronze; 2018 Tarragona WAP silver
Alessia Gennari ITA VOL 2016 1–0–0 2013 Mersin VOL gold
Alexandros Genovelis GRE ATH 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: 4×100 m relay
Giuseppe Gentile ITA ATH 1968—1972 0–2–0 1963 Napoli ATH silver: triple jump; 1967 Tunis ATH silver: triple jump
Kostas Georgakopoulos GRE ATH 1984 1–1–0 1983 Casablanca ATH gold: discus throw; 1987 Latakia ATH silver: discus throw
Georgios Georgiadis GRE ATH 1972 1–0–0 1971 İzmir ATH gold: hammer throw
Blagoja Georgievski YUG BAS 1972—1976 2–0–0 1971 İzmir BAS gold; 1975 Al-Jaza'ir BAS gold
Marios Georgiou CYP GYM 2016 2–1–1 2018 Tarragona GYM gold: all-around and horizontal bar, silver: parallel bars, bronze: pommelled horse
Nikolaos Georgopoulos GRE ATH 1960 1–3–1 1955 Barcelona ATH silver: 4×100 m relay; 1959 Beirut ATH gold: 4×400 m relay, silver: 200 m and 4×100 m relay; 1963 Napoli ATH bronze: 4×400 m relay
Antonios Georgoulis GRE WRE 1952—1956 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya WRE silver: Greco-Roman heavyweight +87 kg
Roger Gerber FRA WLT 1956—1960 0–1–0 1959 Beirut WLT silver: lightweight -67.5 kg
Rodrigo Germade ESP CAN 2016 1–0–0 2018 Tarragona CAN gold: K2 500 m
Mathilde Geron FRA SAI 2012 1–0–1 2009 Pescara SAI bronze: 470; 2013 Mersin SAI gold: 470
Giannis Gerontas GRE WLT 1984 0–1–0 1983 Casablanca WLT silver: heavyweight I -100 kg
Margarita Geuer ESP BAS 1992 1–0–0 1991 Athina BAS gold
Hassine Ghada TUN WLT 2012 0–2–0 2013 Mersin WLT light-heavyweight -69 kg silver: snatch and clean & jerk
Seifollah Ghaleb EGY SHO 1952 0–2–1 1951 Al-Iskanderiya SHO bronze: trap; 1955 Barcelona SHO silver: trap and trap team
Ahmed Ghanem EGY ATH 1984—1988 0–0–1 1983 Casablanca ATH bronze: 400 m hurdles
Ashraf El-Gharably EGY WRE 2004—2012 1–0–1 2001 Tunis WRE bronze: Greco-Roman featherweight -58 kg; 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman lightweight -60 kg
Bassel El-Gharbawy EGY JUD 1996—2004 1–1–0 2001 Tunis JUD gold: half-heavyweight -100 kg; 2005 Almería JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Ali Gharbi TUN BOX 1972 1–0–0 1971 İzmir BOX gold: flyweight -51 kg
Ali Gharbi TUN SWI 1976 1–0–1 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle
Mahmoud Gharbi TUN HAN 2012 0–0–2 2005 Almería HAN bronze; 2009 Pescara HAN bronze
Senda Gharbi TUN SWI 1988 1–1–1 1987 Latakia SWI silver: 100 m freestyle; 1991 Athina SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle
Samir Gharbo EGY SWI/WAP 1948—1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya WAP silver
Jaouad Gharib MAR ATH 2004—2008 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: 10000 m
Shawki Gharib EGY FTB 1984 0–0–1 1983 Casablanca FTB bronze
Majed Ghazal SYR ATH 2008—2016 1–0–0 2018 Tarragona ATH gold: high jump
Agostino Ghesini ITA ATH 1984 1–0–0 1983 Casablanca ATH gold: javelin throw
Chaker Ghezal TUN VOL 2004 0–1–0 2001 Tunis VOL silver
Alessandro Ghibellini ITA WAP 1968—1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir WAP gold
Giovanni Ghiselli ITA ATH 1956 1–0–0 1955 Barcelona ATH gold: 4×100 m relay
Omar Ghizlat MAR ATH 1968—1972 0–0–2 1971 İzmir ATH bronze: 4×100 m relay; 1971 İzmir ATH bronze: 4×400 m relay
Ahmed Ghonaim UAR GYM 1960 1–3–1 1959 Beirut GYM gold: parallel bars, silver: floor, horse vault, and rings, bronze: all-around
Hatem Ghoula TUN ATH 1996—2008 1–0–1 1997 Bari ATH bronze: 20 km walk; 2001 Tunis ATH gold: 20 km walk
Habiba Ghribi TUN ATH 2008—2016 0–1–1 2009 Pescara ATH bronze: 1500 m; 2018 Tarragona ATH silver: 3000 m steeplechase
Mokhtar Ghyaza TUN BAS 2012 0–0–1 2013 Mersin BAS bronze
Gianni Giacomini ITA CYC 1980 1–0–0 1979 Split CYC gold: road time trial team
Andrea Giaconi ITA ATH 2000 0–1–0 2005 Almería ATH silver: 110 m hurdles
André Giamarchi FRA FTB 1960 0–0–1 1955 Barcelona FTB bronze
Valerio Giambalvo ITA SWI 1988 0–1–0 1987 Latakia SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Diletta Giampiccolo ITA WRE 2004 2–0–0 2001 Tunis WRE gold: freestyle welterweight -62 kg; 2005 Almería WRE gold: freestyle welterweight -59 kg
Ito Giani ITA ATH 1964—1968 2–0–0 1967 Tunis ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Panagiotis Giannakis GRE BAS/Coach 1996—2008 1–0–0 1979 Split BAS gold
Spyros Giannaros GRE ROW 2016 1–0–1 2013 Mersin ROW gold: lightweight double sculls; 2018 Tarragona ROW bronze: lightweight single sculls
Pasquale Giannattasio ITA ATH 1964 2–1–0 1963 Napoli ATH gold: 4×100 m relay; 1967 Tunis ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Spyros Gianniotis GRE SWI 2000—2016 2–3–1 2001 Tunis SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 2005 Almería SWI silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Athanasios Giannopoulos GRE BOX 1972 0–0–1 1971 İzmir BOX bronze: middleweight -75 kg
Kyriakos Giannopoulos GRE WAP 1980—1992 0–0–1 1991 Athina WAP bronze
Antonios Giannoulas GRE BOX 2000 0–0–1 1997 Bari BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Giannis Giannoulis GRE SWI 2008 0–0–1 2009 Pescara SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ioannis Giapalakis GRE SAI 1972 1–0–0 1971 İzmir SAI gold: Dragon
Celso Giardini ITA SHO 1980—1988 0–1–0 1979 Split SHO silver: skeet
Theodora Giareni GRE SWI 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Konstantinos Giataganas GRE ATH 1948—1952 1–0–2 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: shot put, bronze: discus throw; 1955 Barcelona ATH bronze: discus throw
Khristina Giazitzidou GRE ROW 2012 1–0–0 2009 Pescara ROW gold: lightweight double sculls
Giuseppe Gibilisco ITA ATH 2000—2008 1–1–0 2001 Tunis ATH silver: pole vault; 2013 Mersin ATH gold: pole vault
Ahmed El-Giddawi EGY GYM 1948—1952 0–0–1 1955 Barcelona GYM bronze: team
Eva Giganti ITA WLT 2000 0–1–1 2001 Tunis WLT flyweight -48 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk
Khristos Gikas GRE WRE 2004 0–1–0 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman lightweight -63 kg
Bertrand Gille FRA HAN 2000—2012 0–0–1 2001 Tunis HAN bronze
Guillaume Gille FRA HAN 2000—2012 0–0–1 2001 Tunis HAN bronze
Abdel Moneim El-Gindy UAR BOX 1960 1–0–0 1959 Beirut BOX gold: flyweight -51 kg
José Ginés ESP GYM 1972 2–0–2 1967 Tunis GYM bronze: team; 1971 İzmir GYM gold: floor and horse vault, bronze: team
Simona Gioli ITA VOL 2008—2012 1–0–0 2009 Pescara VOL gold
Laura Giombini ITA BVO 2016 0–0–1 2013 Mersin BVO bronze
Panagiotis Gionis GRE TTN 2004—2016 1–0–0 2009 Pescara TTN gold: singles
Salvatore Gionta ITA WAP 1952—1960 1–0–0 1955 Barcelona WAP gold
Riccardo Giordano ITA SAI 1992—2004 0–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon SAI silver: Mistral; 1997 Bari SAI bronze: Mistral
Alex Giorgetti ITA WAP 2012 0–0–1 2009 Pescara WAP bronze
Eleonora Giorgi ITA ATH 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: 20 km walk
Daniele Giovanardi ITA ATH 1972 1–0–0 1971 İzmir ATH gold: 4×400 m relay
Andrea Giovi ITA VOL 2012 1–0–0 2009 Pescara VOL gold
Girolamo Giovinazzo ITA JUD 1996—2000 3–0–1 1987 Latakia JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 1991 Athina JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 1997 Bari JUD gold: extra-lightweight -60 kg
Patricia Girard-Léno FRA ATH 1988—2000 4–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m hurdles (competed as Patricia Girard); 1997 Bari ATH gold: 100 m hurdles and 4×100 m relay; 2001 Tunis ATH gold: 100 m hurdles
Olivier Girault FRA HAN 2000—2008 0–0–1 2001 Tunis HAN bronze
Giovanni Girgenti ITA BOX 1964 1–0–0 1963 Napoli BOX gold: featherweight -57 kg
Alfredo Girón ESP ROW 1996 0–0–1 1997 Bari ROW bronze: lightweight coxless fours
Romain Girouille FRA ARC 2008—2012 0–1–0 2005 Almería ARC silver: individual
Juan Gisbert ESP TEN 1968 1–3–0 1967 Tunis TEN silver: singles and doubles; 1971 İzmir TEN gold: doubles, silver: singles
Domenico Giuffrida ITA WRE 1976 0–1–2 1975 Al-Jaza'ir WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg; 1979 Split WRE bronze: Greco-Roman lightweight -68 kg; 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg
Odette Giuffrida ITA JUD 2010—2016 0–1–0 2018 Tarragona JUD silver: half-lightweight -52 kg
Giuseppe Giunta ITA WRE 1996—2000 0–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -100 kg; 1997 Bari WRE silver: Greco-Roman heavyweight -97 kg
Nora Gjakova KOS JUD 2016 1–0–0 2018 Tarragona JUD gold: lightweight -57 kg
Kostas Gkaripis GRE WLT 2008 0–1–0 2001 Tunis WLT middle-heavyweight -94 kg silver: clean & jerk
Nikita Glasnovic SWE TKW 2016 0–0–1 2018 Tarragona TKW bronze: lightweight -57 kg (competed for Croatia)
Roberto Gleria ITA SWI 1988—1992 1–1–0 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Biljana Gligorović CRO VOL 2000 0–0–1 2009 Pescara VOL bronze
Elio Gnagnarelli ITA SHO 1984 0–0–1 1979 Split SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone
Priscilla Gneto FRA JUD 2012—2016 0–0–1 2018 Tarragona JUD bronze: lightweight -57 kg
Luigi Gnocchi ITA ATH 1956 3–0–0 1955 Barcelona ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay
Julien Gobaux FRA GYM 2016 0–1–2 2018 Tarragona GYM silver: all-around, bronze: parallel bars and team
Céline Goberville FRA SHO 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin SHO gold: 10 m air pistol
Živko Gocić SRB WAP 2008—2016 1–0–0 2009 Pescara WAP gold
Jernej Godec SLO SWI 2004—2008 0–0–1 2005 Almería SWI bronze: 50 m freestyle
Daniel Godelli ALB WLT 2012 2–0–0 2013 Mersin WLT lightweight -69 kg gold: snatch and clean & jerk
Hervé Godignon FRA EQU 1992—1996 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon EQU gold: jumping team
Tanja Godina SLO SWI 1992 0–0–1 1987 Latakia SWI bronze: 200 m backstroke (competed for Yugoslavia)
Sabine Goetschy-Kleinhenz FRA CAN 1992—1996 0–1–0 1997 Bari CAN silver: K2 500 m (competed as Sabine Kleinhenz)
Sara Goffi ITA SWI 2000 0–0–1 2001 Tunis SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Apostolos Gointoulas GRE ROW 2012 1–0–0 2009 Pescara ROW gold: coxless pairs
Nikos Gointoulas GRE ROW 2012 1–0–0 2009 Pescara ROW gold: coxless pairs
Maxime Goisset FRA ROW 2008 0–0–1 2009 Pescara ROW bronze: lightweight single sculls
Laura Golarsa ITA TEN 1996 0–2–0 1983 Casablanca TEN silver: singles and doubles
Andrej Golić FRA HAN 2000 0–0–1 2001 Tunis HAN bronze
Kristian Golomeev GRE SWI 2012—2016 3–2–2 2013 Mersin SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 2018 Tarragona SWI gold: 50 m freestyle, 50 m butterfly, and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Slavko Goluža CRO Coach/HAN 1996—2012 1–0–0 2001 Tunis HAN gold
Cristina Gómez ESP HAN 1992—2004 0–1–3 1987 Latakia HAN bronze; 1991 Athina HAN bronze; 1993 Linguadoca-Roussillon HAN bronze; 2001 Tunis HAN silver
Elena Gómez ESP GYM 2004 2–0–1 2001 Tunis GYM gold: floor and team, bronze: all-around
Javier Gómez ESP GYM 2012 2–0–2 2009 Pescara GYM bronze: team; 2013 Mersin GYM gold: all-around and team, bronze: rings
Jesús Gómez ESP HAN 1988 0–0–1 1983 Casablanca HAN bronze
José Gómez ESP CYC 1968 0–1–1 1967 Tunis CYC silver: road time trial team, bronze: road race team
José Manuel Gómez ESP BOX 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Laura Gómez ESP JUD 2016 1–0–0 2013 Mersin JUD gold: half-lightweight -52 kg
Miguel Ángel Gómez ESP ATH 1992 0–2–0 1991 Athina ATH silver: 200 m and 4×100 m relay
Salvador Gómez ESP WAP 1988—2004 0–1–1 1987 Latakia WAP silver; 1997 Bari WAP bronze
Fernando Gómez-Reino ESP SWI 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Anna Gomis FRA WRE 2004 1–0–1 2001 Tunis WRE bronze: freestyle lightweight -56 kg; 2005 Almería WRE gold: freestyle lightweight -55 kg
Sandra Gomis FRA ATH 2016 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: 100 m hurdles
Álvaro González de Galdeano ESP CYC 1992 0–0–1 1991 Athina CYC bronze: road time trial team
Benjamín González ESP ATH 1980—1984 0–0–1 1983 Casablanca ATH bronze: 4×400 m relay
Enrique González ESP FEN 1960 0–1–0 1959 Beirut FEN silver: sabre team
Fabián González ESP GYM 2012 1–2–3 2009 Pescara GYM bronze: floor and team; 2013 Mersin GYM gold: team, silver: all-around and floor, bronze: pommelled horse
Fernando González ESP JUD 2000 0–1–1 1993 Linguadoca-Roussillon JUD silver: middleweight -86 kg; 1997 Bari JUD bronze: middleweight -86 kg
Hugo González ESP SWI 2016 0–2–1 2018 Tarragona SWI silver: 200 m backstroke and 200 m medley, bronze: 4×200 m freestyle relay
Jorge González ESP ATH 1968 0–0–1 1967 Tunis ATH bronze: 1500 m
Jorge González ESP SHO 1984—2000 2–2–0 1987 Latakia SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle prone; 1993 Linguadoca-Roussillon SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle prone
José Luis González ESP ATH 1980—1992 0–1–0 1983 Casablanca ATH silver: 1500 m
Jovino González ESP CAN 1996—2000 0–0–1 1997 Bari CAN bronze: K2 500 m
Lara González ESP RGY 2008 1–0–0 2018 Tarragona HAN gold
Luis González ESP ATH 1992 0–1–0 1991 Athina ATH silver: 800 m
Marta González ESP SWI 2016 0–3–1 2013 Mersin SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2018 Tarragona SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Miguel González ESP BAS 1960 0–1–0 1963 Napoli BAS silver
Raquel González ESP ATH 2016 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: 20 km walk
Victorino González ESP JUD 1988 0–1–0 1987 Latakia JUD silver: half-middleweight -78 kg
Henri Goosen FRA DIV 1952 0–0–1 1959 Beirut DIV bronze: springboard
Zoran Gopčević YUG WAP 1980 1–0–0 1979 Split WAP gold
Slobodan Gordić YUG BAS 1960—1964 1–0–0 1959 Beirut BAS gold
Giulia Gorlero ITA WAP 2012—2016 0–1–0 2018 Tarragona WAP silver
Antonio Gorostegui ESP SAI 1976—1988 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SAI silver: 470
Moisés Gosálvez ESP SWI 1980 0–0–1 1979 Split SWI bronze: 4×100 m medley relay
Francesco Gotti ITA ROW 1948 2–0–0 1951 Al-Iskanderiya ROW gold: coxed fours and eights
Mariano Gottifredi ITA ROW 1968—1972 0–1–0 1963 Napoli ROW silver: coxed fours
Alain Gottvallès FRA SWI 1960—1964 2–1–0 1963 Napoli SWI gold: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m medley relay
Khalifa Said Gouda EGY WLT 1952 2–0–0 1951 Al-Iskanderiya WLT gold: featherweight -60 kg; 1955 Barcelona WLT gold: lightweight -67.5 kg
Jean-Pierre Goudeau FRA ATH 1952—1956 0–1–0 1959 Beirut ATH silver: 4×400 m relay
Khrysoula Goudenoudi GRE ATH 2000—2004 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: 4×400 m relay
Alexandros Gounas GRE WAP 2016 0–1–1 2013 Mersin WAP bronze; 2018 Tarragona WAP silver
Mohamed Gouni ALG WLT 1980 0–1–0 1979 Split WLT silver: featherweight -60 kg
Mohamed El Gourch MAR CYC 1960 0–0–1 1959 Beirut CYC bronze: road race team
Pierre Gourrier FRA WLT 1968—1976 4–0–0 1971 İzmir WLT gold: middle-heavyweight -90 kg; 1975 Al-Jaza'ir WLT heavyweight -100 kg gold: snatch, clean & jerk, and total
Donata Govoni ITA ATH 1968—1972 0–3–0 1967 Tunis ATH silver: 100 m; 1971 İzmir ATH silver: 400 m and 800 m
Gianni Govoni ITA EQU 1992—2000 0–2–0 1993 Linguadoca-Roussillon EQU silver: jumping individual and jumping team
Juraj Grabušić CRO ATH/BOB 2004—2008 0–0–2 2005 Almería ATH bronze: 110 m hurdles; 2009 Pescara ATH bronze: 110 m hurdles
Zdravko Gracin YUG ROW 1972 0–1–0 1979 Split ROW silver: coxed fours
Serafim Grammatikopoulos GRE WLT 1984 0–0–1 1983 Casablanca WLT bronze: super-heavyweight +110 kg
Enrique Granados ESP SWI 1952 0–1–3 1951 Al-Iskanderiya SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 1955 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Margherita Granbassi ITA FEN 2004—2008 0–1–0 2009 Pescara FEN silver: foil
Alessandro Grandoni ITA FTB 2000 1–0–0 1997 Bari FTB gold
Lara Grangeon FRA SWI 2012—2016 0–1–1 2009 Pescara SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m medley
Michel Grangier FRA WRE 1972—1976 1–0–1 1975 Al-Jaza'ir WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg, bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Nicola Granieri ITA FEN 1964—1976 1–0–0 1967 Tunis FEN gold: foil
Frantz Granvorka FRA VOL 2004 1–0–0 1997 Bari VOL gold
Maddalena Grassano ITA ATH 1972 1–0–0 1971 İzmir ATH gold: 4×100 m relay
Sandro Grassi (DNS) ITA SWI 1972 1–1–0 1971 İzmir SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Vincenzo Grassi ITA WRE 1964—1972 2–1–0 1963 Napoli WRE gold: freestyle flyweight -52 kg; 1967 Tunis WRE gold: freestyle flyweight -52 kg; 1971 İzmir WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Dario Grava FRA FTB 1968 1–0–0 1967 Tunis FTB gold
Dimitrios Gravalos GRE ATH 2008 0–0–2 2009 Pescara ATH bronze: 4×400 m relay; 2013 Mersin ATH bronze: 4×400 m relay
Janez Grbelja YUG ROW 1972 0–1–0 1979 Split ROW silver: coxed fours
Vladimir Grbić SCG VOL 1996—2004 0–1–0 1991 Athina VOL silver (competed for Yugoslavia)
Daniele Greco ITA ATH 2012 1–0–1 2009 Pescara ATH bronze: triple jump; 2013 Mersin ATH gold: triple jump
Sergio De Gregorio ITA SWI 1964 0–1–0 1963 Napoli SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Alan Gregov CRO BAS 1992 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS silver
Libania Grenot ITA ATH 2008—2016 2–2–0 2009 Pescara ATH gold: 400 m; 2013 Mersin ATH silver: 200 m; 2018 Tarragona ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Aristidis Grigoriadis GRE SWI 2004—2012 2–2–2 2005 Almería SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Manuela Grillo (DNS) ITA ATH 2008 0–1–1 2001 Tunis ATH silver: 4×100 m relay; 2005 Almería ATH bronze: 4×100 m relay
Giorgio Grilz ITA SWI 1952 0–1–1 1951 Al-Iskanderiya SWI silver: 3×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Gianpaolo Grisandi ITA CTR 1988 0–1–0 1983 Casablanca CYC silver: individual pursuit
Gérard Gropaiz FRA SWI 1960—1964 1–0–0 1963 Napoli SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Jean-Paul Gros FRA SHO 1992—2000 0–1–0 1991 Athina SHO silver: trap
Gian Corrado Gross ITA SWI 1964 2–0–0 1967 Tunis SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Fabio Grossi ITA ATH 1992 1–1–0 1991 Athina ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Franco Grossi ITA ATH 1960 0–0–1 1963 Napoli ATH bronze: discus throw
Luigi Grossi ITA ATH 1952 0–1–0 1955 Barcelona ATH silver: 4×400 m relay
Élisabeth Grousselle FRA ATH 2004 0–2–0 2005 Almería ATH silver: 800 m and 4×400 m relay
Jelena Grubišić CRO HAN 2012 0–0–1 2005 Almería HAN bronze
Slobodan Grujić IOA
SCG
TTN 1992—2004 2–1–4 1997 Bari TTN silver: doubles, bronze: singles (competed for FR Yugoslavia); 2001 Tunis TTN gold: doubles, bronze: singles (competed for FR Yugoslavia); 2005 Almería TTN gold: doubles, bronze: singles (competed for Serbia and Montenegro); 2009 Pescara TTN bronze: team (competed for Serbia)
Gauthier Grumier FRA FEN 2012—2016 2–0–0 2005 Almería FEN gold: épée; 2009 Pescara FEN gold: épée
Marcello Guarducci ITA SWI 1972—1984 11–1–1 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 1979 Split SWI gold: 100 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle; 1983 Casablanca SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Ante Guberina YUG ROW 1964 1–0–0 1963 Napoli ROW gold: coxed pairs
Ivan Gubijan YUG ATH 1948—1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya ATH silver: hammer throw
Mehmet Güçlü TUR WRE 1972 3–1–0 1971 İzmir WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1975 Al-Jaza'ir WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg, silver: Greco-Roman heavyweight -100 kg; 1983 Casablanca WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg
Bruno Gudelj CRO HAN 1996 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon HAN gold
Fabrice Guelzec FRA GYM 1992 0–2–1 1993 Linguadoca-Roussillon GYM silver: floor and team, bronze: rings
Mahmoud Guendouz ALG FTB 1980 0–0–1 1979 Split FTB bronze
Christophe Guénot FRA WRE 2008—2012 1–1–1 2001 Tunis WRE gold: Greco-Roman welterweight -69 kg; 2005 Almería WRE bronze: Greco-Roman middleweight -74 kg; 2009 Pescara WRE silver: Greco-Roman middleweight -74 kg
Steeve Guénot FRA WRE 2008—2012 0–0–1 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman middleweight -74 kg
Pierre Guerin (DNS) FRA HOK 1948 0–0–1 1955 Barcelona HOK bronze
Vincenzo Guerini ITA ATH 1972—1976 1–0–0 1971 İzmir ATH gold: 4×100 m relay
Audrey Guérit FRA SWI 1992 1–1–0 1991 Athina SWI silver: 200 m breaststroke; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 200 m breaststroke
Manuel Guerra ESP SWI 1948 0–0–1 1955 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Patricia Guerra ESP SAI 1988—1992 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon SAI gold: 470
Giancarlo Guerrini ITA WAP 1960—1968 1–0–0 1963 Napoli WAP gold
Mansour Guettaya TUN ATH 1972 2–1–0 1971 İzmir ATH gold: 800 m and 1500 m; 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 1500 m
Ghazi Guidara TUN VOL 1996—2004 0–1–0 2001 Tunis VOL silver
Luigi Guido ITA JUD 1992—2000 1–1–0 1991 Athina JUD silver: half-heavyweight -95 kg; 1997 Bari JUD gold: half-heavyweight -95 kg
Christian Guiffroy FRA GYM 1964—1972 0–0–2 1963 Napoli GYM bronze: horizontal bar and team
Martina Guiggi ITA VOL 2008—2016 1–0–0 2009 Pescara VOL gold
Olivier Guillon FRA EQU 2012 1–1–0 2005 Almería EQU silver: jumping team; 2009 Pescara EQU gold: jumping team
Jean Guillou FRA GYM 1952—1956 0–1–1 1955 Barcelona GYM silver: team; 1963 Napoli GYM bronze: team
Needy Guims FRA ATH 1996—2000 0–1–0 2001 Tunis ATH silver: 4×100 m relay
Mohamed El-Guindi EGY FTB 1948 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya FTB silver
Jean-Jacques Guissart FRA ROW 1952 0–0–1 1955 Barcelona ROW bronze: coxed fours
René Guissart FRA ROW 1952—1956 0–0–1 1955 Barcelona ROW bronze: eights
Jack Guittet FRA FEN 1960—1964 3–0–0 1959 Beirut FEN gold: épée, foil team, and épée team
Yekta Yılmaz Gül TUR WRE 2004 1–1–0 2001 Tunis WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg; 2005 Almería WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Ramil Guliyev AZE
TUR
ATH 2008—2016 1–3–0 2013 Mersin ATH silver: 100 m and 200 m (competed for Turkey); 2018 Tarragona ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay (competed for Turkey)
Esra Gümüş TUR VOL 2012 0–2–0 2009 Pescara VOL silver; 2013 Mersin VOL silver
Bediha Gün TUR WRE 2016 1–0–0 2018 Tarragona WRE gold: lightweight -57 kg
Damla Günay TUR ARC 2004 0–1–0 2005 Almería ARC silver: team
Buse Günaydın TUR SWI 2008—2012 0–1–2 2013 Mersin SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Viktoria Zeynep Güneş TUR SWI 2016 0–1–1 2018 Tarragona SWI silver: 200 m medley, bronze: 200 m breaststroke
Hasan Güngör TUR WRE 1960—1964 1–0–0 1963 Napoli WRE gold: freestyle middleweight -87 kg
Kemal Arda Gürdal TUR SWI 2012 0–2–4 2013 Mersin SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2018 Tarragona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Gizem Güreşen TUR VOL 2012 0–2–0 2009 Pescara VOL silver; 2013 Mersin VOL silver (competed as Gizem Karadayı)
Hüseyin Gürsoy TUR WRE 1968 1–0–0 1967 Tunis WRE gold: freestyle light-heavyweight -97 kg
René Gusperti ITA SWI 1992—1996 1–2–1 1991 Athina SWI gold: 50 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Bruno Gutzeit FRA SWI 1988—1992 2–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Alexandre Guyader FRA SAI 2000 0–0–1 2001 Tunis SAI bronze: Mistral
Astrid Guyart FRA FEN 2012—2016 1–0–0 2005 Almería FEN gold: foil
Sarah Guyot FRA CAN 2012—2016 0–1–0 2018 Tarragona CAN silver: K1 200 m
Michela Guzzetti ITA SWI 2012 1–0–0 2013 Mersin SWI gold: 50 m breaststroke
Edwige Gwend ITA JUD 2012—2016 1–0–0 2018 Tarragona JUD gold: half-middleweight -63 kg
Pierre Haarhoff FRA ATH 1956 1–1–0 1955 Barcelona ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Rachid Habchaoui ALG ATH 1980 0–1–1 1979 Split ATH silver: 5000 m, bronze: 10000 m
Skander Hachicha TUN JUD 1996—2000 0–0–1 1997 Bari JUD bronze: middleweight -86 kg
Abdelkader Hachlaf MAR ATH 2008 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: 1500 m
Halima Hachlaf MAR ATH 2012 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: 800 m
Mustapha El-Hadaoui MAR FTB 1984 1–0–0 1983 Casablanca FTB gold
Hassan El-Haddad EGY WRE 1984—1988 0–2–2 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg, bronze: freestyle super-heavyweight +100 kg; 1987 Latakia WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg, bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg
Mohamed Haddad SYR BOX 1988 1–0–1 1983 Casablanca BOX bronze: light-flyweight -48 kg; 1987 Latakia BOX gold: light-flyweight -48 kg
Soraya Haddad ALG JUD 2004—2012 1–0–0 2005 Almería JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Hamadi Haddou MAR ATH 1968—1972 0–1–1 1971 İzmir ATH bronze: 5000 m; 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 5000 m
Abdel Krim El-Hadrioui MAR FTB 1992 0–0–1 1991 Athina FTB bronze
Sabit Hadžić YUG BAS 1984 0–1–0 1979 Split BAS silver
Abdel Rahman Hafez EGY BAS 1948—1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya BAS gold
Gaber Hafez EGY WLT 1968 1–2–1 1971 İzmir WLT gold: super-heavyweight +110 kg; 1975 Al-Jaza'ir WLT heavyweight -100 kg silver: clean & jerk and total; 1979 Split WLT bronze: super-heavyweight +110 kg
Saad Hafez EGY WRE 1948—1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Franc Hafner YUG ATH 1960 0–0–1 1959 Beirut ATH bronze: 3000 m steeplechase
El-Mahjoub Haïda MAR ATH 1992—2000 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 800 m
Mohamed Haioun ALG BOX 1992 1–0–1 1991 Athina BOX gold: light-flyweight -48 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Khaled Haj Youssef TUN HAN 2016 0–1–0 2018 Tarragona HAN silver
Jack Hakim EGY SWI/WAP 1948—1952 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Hamed Halbouni SYR BOX 1988 1–0–1 1987 Latakia BOX gold: flyweight -51 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon BOX bronze: bantamweight -54 kg
Ali Hallab FRA BOX 2004—2008 1–0–0 2005 Almería BOX gold: bantamweight -54 kg
Gérard Hallet FRA FTB 1968 1–0–0 1967 Tunis FTB gold
Mohi Hamaky EGY BOX 1952 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya BOX silver: lightweight -60 kg; 1955 Barcelona BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Sayed Hamdi EGY GYM 1952 0–0–1 1955 Barcelona GYM bronze: team
Ahmed Hamdy EGY SHO 1952 2–0–0 1951 Al-Iskanderiya SHO gold: 300 m free rifle and 50 m small-bore rifle
Abderrahmane Hammad ALG ATH 2000—2004 1–0–0 2001 Tunis ATH gold: high jump
Abdel Aziz El-Hammami EGY FTB 1948 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya FTB silver
Abdel Aziz Hammi TUN BOX 1972 0–1–0 1971 İzmir BOX silver: bantamweight -54 kg
Tahar Hamou ALG FEN 1980 0–1–0 1979 Split FEN silver: foil
Alaa El-Hamouly EGY
UAR
FTB 1952—1960 1–0–0 1955 Barcelona FTB gold (competed for Egypt)
Ahmed El-Hamy El-Husseini EGY
UAR
FEN 1960—1968 0–1–0 1959 Beirut FEN silver: foil team (competed for the United Arab Republic)
Samar Hamza EGY WRE 2016 0–0–1 2018 Tarragona WRE bronze: light-heavyweight -68 kg
Abderrahim El Haouzy FRA ATH 2004 0–1–0 2005 Almería ATH silver: 4×400 m relay
Barbara Harel FRA JUD 2000—2008 0–1–0 2009 Pescara JUD silver: lightweight -57 kg
Jean-Louis Harel FRA CYC 1992 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon CYC bronze: road time trial team
Shaimaa Haridy EGY WLT 2016 2–0–0 2013 Mersin WLT super-heavyweight +75 kg gold: snatch and clean & jerk
Abdel Hakim Harkat ALG JUD 1992—1996 2–0–1 1987 Latakia JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 1991 Athina JUD gold: half-lightweight -65 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon JUD gold: half-lightweight -65 kg
Mariano Haro ESP ATH 1968—1976 0–2–1 1967 Tunis ATH bronze: 3000 m steeplechase; 1971 İzmir ATH silver: 10000 m; 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 10000 m
Jak Ali Harvey TUR ATH 2016 1–1–0 2018 Tarragona ATH gold: 100 m, silver: 4×100 m relay
Ahmed Fathi Hashad EGY DIV 1952 0–1–0 1955 Barcelona DIV silver: springboard
Ahmed Hassan EGY BOX 1964 1–0–0 1963 Napoli BOX gold: middleweight -75 kg
Fawzi Hassan EGY BOX 1964 0–1–1 1963 Napoli BOX silver: lightweight -60 kg; 1971 İzmir BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Kamal Ali Hassan EGY DIV 1948—1952 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya DIV bronze: springboard
Mahmoud Hassan EGY WRE 1948—1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Moustafa Hassan EGY BOX 1988—1992 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon BOX gold: flyweight -51 kg
Moustafa Hassan UAR DIV 1960 0–0–1 1959 Beirut DIV bronze: platform
Hamza Hassine TUN BOX 2008 0–0–1 2009 Pescara BOX bronze: light-welterweight -64 kg
Claude Hauet FRA HOK 1948—1952 0–0–1 1955 Barcelona HOK bronze
Jean Hauet FRA HOK 1948—1952 0–0–1 1955 Barcelona HOK bronze
Andrej Hauptman SLO CYC 2000—2004 0–1–0 1997 Bari CYC silver: road race
Erna Havelka YUG GYM 1972 0–2–0 1971 İzmir GYM silver: all-around and team
Zhiwen He ESP TTN 2004—2016 0–1–1 2005 Almería TTN silver: doubles; 2013 Mersin TTN bronze: team
Zdravko Hebel CRO
YUG
HOO/WAP 1968—2002 1–0–0 1967 Tunis WAP gold
Adem Hecini ALG ATH 1996—2004 1–1–0 2001 Tunis ATH gold: 800 m, silver: 4×400 m relay
Selim Hedoui TUN HAN 2012 0–0–2 2005 Almería HAN bronze; 2009 Pescara HAN bronze
Heba Hefny EGY JUD 1992—2000 1–1–0 1997 Bari JUD silver: heavyweight +72 kg; 2001 Tunis JUD gold: heavyweight +78 kg
Serge Hélan FRA ATH 1992 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: long jump
Karim Hendawy EGY HAN 2016 1–0–0 2013 Mersin HAN gold
Mélanie Hénique FRA SWI 2016 1–0–0 2009 Pescara SWI gold: 50 m butterfly
Benjamin Hennequin FRA WLT 2008—2016 1–0–0 2009 Pescara WLT light-heavyweight -85 kg gold: clean & jerk
Max Heral FRA WLT 1948—1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya WLT silver: featherweight -60 kg
Raymond Herbaux FRA WLT 1948 0–0–1 1955 Barcelona WLT bronze: heavyweight +90 kg
Claudie Herbster-Josland FRA FEN 1968—1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir FEN gold: foil (competed as Claudie Josland)
Leopold Herenčić YUG WLT 1972 0–1–0 1971 İzmir WLT silver: lightweight -67.5 kg
Mohamed Herit EGY WLT 1964—1968 0–1–0 1971 İzmir WLT silver: bantamweight -56 kg
Ángel Hermida ESP HAN 1992 0–0–1 1987 HAN Latakia bronze
Ainhoa Hernández (DNS) ESP HAN 2016 1–0–0 2018 Tarragona HAN gold
Fernando Hernández ESP HAN 1996—2004 0–0–1 1997 Bari HAN bronze
Gabriel Hernández ESP Coach/WAP 2000—2016 1–0–1 1997 Bari WAP bronze; 2005 Almería WAP gold
Honorato Hernández ESP ATH 1988 0–0–1 1983 Casablanca ATH bronze: marathon
Patricia Hernández ESP BAS 1992 1–0–0 1991 Athina BAS gold
Rita Hernández ESP HAN 1992 0–0–2 1987 Latakia HAN bronze; 1991 Athina HAN bronze
José Hernando ESP SWI 1988 0–0–1 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Javier Hernanz ESP CAN 2004—2016 1–0–0 2005 Almería CAN gold: K2 1000 m
Ander Herrera ESP FTB 2012 1–0–0 2009 Pescara FTB gold
Pablo Herrera ESP BVO 2004—2016 0–1–0 2013 Mersin BVO silver
Francisco Hervás ESP VOL 1992 0–0–1 1991 Athina VOL bronze
Francis Hervieu FRA CAN 1980—1984 2–0–0 1979 Split CAN gold: K2 500 m and K2 1000 m
Noureddine Hfaiedh TUN VOL 1996—2012 0–1–0 2001 Tunis VOL silver
Michel Hiblot FRA ATH 1964 2–0–0 1963 Napoli ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Nathalie Hibon FRA ARC 1988—1992 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon ARC gold: team
Mohamed Hikal EGY BOX 2000—2012 1–0–0 2005 Almería BOX gold: middleweight -75 kg
Pierre-Marie Hilaire FRA ATH 2000 1–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 4×400 m relay; 1997 Bari ATH silver: 4×400 m relay
Siham Hilali MAR ATH 2008—2016 1–1–0 2013 Mersin ATH gold: 1500 m, silver: 800 m
Boujemaa Hilmann MAR BOX 1968 1–0–0 1967 Tunis BOX gold: flyweight -51 kg
Ramy Hilmi EGY BOX 2012 0–0–1 2013 Mersin BOX bronze: light-flyweight -49 kg
Igor Hinić CRO WAP 1996—2012 0–1–0 1997 Bari WAP silver
Seyyit Hışırlı TUR WRE 1972 0–1–0 1971 İzmir WRE silver: Greco-Roman lightweight -68 kg
Ouissem Hmam TUN HAN 2000—2012 0–1–1 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN bronze
Afaf El-Hodhod EGY SHO 2014—2016 0–0–1 2018 Tarragona SHO bronze: 10 m air pistol
Jean-Louis Hodoul FRA FTB 1968 1–0–0 1967 Tunis FTB gold
Juan Carlos Holgado ESP ARC 1988—1992 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ARC bronze: team
Ervin Holpert SRB CAN 2012 0–1–1 2013 Mersin CAN silver: K2 1000 m; 2018 Tarragona CAN bronze: K2 500 m
José Javier Hombrados ESP HAN 1996—2012 0–0–1 1997 Bari HAN bronze
Alberto Honrubia ESP EQU 1984 1–0–2 1983 Casablanca EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual; 1993 Linguadoca-Roussillon EQU bronze: jumping team
Gloria Hooper ITA ATH 2012—2016 0–1–1 2018 Tarragona ATH silver: 200 m, bronze: 4×100 m relay
Yasemin Horasan TUR BAS 2012 1–0–0 2005 Almería BAS gold
Daniel Horlaville FRA FTB 1968 1–0–0 1967 Tunis FTB gold
Hrvoje Horvat YUG HAN 1972—1976 1–0–0 1967 Tunis HAN gold
Lidija Horvat CRO HAN 2012 0–0–1 2005 Almería HAN bronze
Nikolina Horvat CRO ATH 2008—2012 0–0–1 2009 Pescara ATH bronze: 400 m hurdles
Stevan Horvat YUG WRE 1960—1968 2–0–0 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman welterweight -73 kg; 1967 Tunis WRE gold: Greco-Roman lightweight -70 kg
Zlatko Horvat CRO HAN 2008—2016 0–1–0 2005 Almería HAN silver
Zouheir Hory SYR WRE 1988 0–1–0 1987 Latakia WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Oussama Hosni TUN HAN 2016 0–1–0 2018 Tarragona HAN silver
Wissem Hosni TUN ATH 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: half-marathon
Philippe Houvion FRA ATH 1980 1–0–0 1979 Split ATH gold: pole vault
Didier Hoyer FRA CAN 1984—1992 2–0–0 1991 Athina CAN gold: C2 500 m and C2 1000 m
Snežana Hrepevnik YUG ATH 1968—1976 2–1–0 1967 Tunis ATH gold: high jump; 1971 İzmir ATH gold: high jump; 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: high jump
Miloš Hrstić YUG FTB 1980 1–0–0 1979 Split FTB gold
Melek Hu TUR TTN 2008—2016 2–0–0 2009 Pescara TTN gold: singles; 2013 Mersin TTN gold: singles
Sophie Huber FRA SWI 2008 1–1–1 2005 Almería SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 800 m freestyle; 2009 Pescara SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Étienne Hubert FRA CAN 2016 0–2–0 2009 Pescara CAN silver: K2 500 m and K2 1000 m
Serge Hubert FRA SHO 1960 0–1–0 1959 Beirut SHO silver: 50 m free pistol
Jean-Pierre Huguet-Balent FRA ROW 1976—1992 1–1–0 1979 Split ROW silver: eights; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW gold: coxed pairs
Zdravko Huljev YUG ROW 1972 0–0–1 1979 Split ROW bronze: coxless fours
Ali Hüryılmaz TUR CYC 1972 0–0–1 1971 İzmir CYC bronze: team pursuit
Ahmed Hussain EGY SWI 2000—2004 0–1–2 2005 Almería SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 50 m backstroke and 200 m backstroke
Kamal Hussain EGY WRE 1952 1–0–1 1951 Al-Iskanderiya WRE gold: Greco-Roman lightweight -67 kg; 1959 Beirut WRE bronze: Greco-Roman lightweight -67 kg (competed for the United Arab Republic)
Walid Hussain EGY JUD 1984—1988 0–1–1 1983 Casablanca JUD bronze: half-middleweight -78 kg; 1991 Athina JUD silver: middleweight -86 kg
Hafez El-Hussein SYR ATH 1988 0–0–1 1987 Latakia ATH bronze: javelin throw
Guy Husson FRA ATH 1956—1964 0–2–0 1955 Barcelona ATH silver: hammer throw; 1963 Napoli ATH silver: hammer throw
Sezer Huysuz TUR JUD 2008—2012 0–1–1 2005 Almería JUD silver: lightweight -73 kg; 2009 Pescara JUD bronze: lightweight -73 kg
Frederik Hviid ESP SWI 1996—2000 0–0–1 1997 Bari SWI bronze: 400 m medley
Arnaud Hybois FRA CAN 2008—2016 0–2–0 2009 Pescara CAN silver: K2 500 m and K2 1000 m
Periklis Iakovakis GRE ATH 2000—2012 1–0–1 2001 Tunis ATH gold: 400 m hurdles; 2013 Mersin ATH bronze: 4×400 m relay
Theodoros Iakovidis GRE WLT 2016 1–1–2 2013 Mersin WLT light-heavyweight -85 kg bronze: snatch and clean & jerk; 2018 Tarragona WLT middle-heavyweight -94 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Thaleia Iakovidou GRE ATH 2000 0–1–0 2001 Tunis ATH silver: pole vault
Khristos Iakovou GRE WLT 1968—1976 5–0–1 1967 Tunis WLT bronze: middleweight -75 kg; 1971 İzmir WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1975 Al-Jaza'ir WLT middle-heavyweight -90 kg gold: snatch, clean & jerk, and total; 1979 Split WLT gold: heavyweight I -100 kg
Khrysostomia Iakovou GRE ATH 2000 1–0–0 1997 Bari ATH gold: 10000 m
José Andrés Ibáñez ESP WLT 1988—1992 0–2–0 1987 Latakia WLT silver: flyweight -52 kg; 1991 Athina WLT silver: flyweight -52 kg
Lolo Ibern ESP WAP 1968 0–0–1 1967 Tunis WAP bronze
Ali Ibrahim EGY ROW 1996—2008 0–2–0 1997 Bari ROW silver: single sculls; 2001 Tunis ROW silver: single sculls
Mahmoud Ibrahim EGY WRE 1964 0–1–0 1963 Napoli WRE silver: Greco-Roman lightweight -70 kg
Mohamed Mahmoud Ibrahim EGY
UAR
WLT 1960—1964 1–1–0 1959 Beirut WLT gold: heavyweight +90 kg (competed for the United Arab Republic); 1971 İzmir WLT silver: heavyweight -110 kg (competed for Egypt)
Rachid Iddaoudi (DNS) MAR FTB 1992 0–0–1 1991 Athina FTB bronze
Alexandre Iddir FRA JUD 2016 0–0–1 2018 Tarragona JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Josefa Idem-Guerrini ITA
FRG
CAN 1984—2012 3–0–1 1997 Bari CAN gold: K1 500 m and K2 500 m (competed as Josefa Idem for Italy); 2009 Pescara CAN gold: K1 1000 m, bronze: K1 500 m (competed as Josefa Idem for Italy)
Emanuele Idini ITA SWI 1992—1996 2–2–3 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1997 Bari SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Ali Idir ALG JUD 1988 0–0–1 1991 Athina JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Sofia Ifantidou GRE ATH 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: heptathlon
Leire Iglesias ESP JUD 2008 0–0–1 2009 Pescara JUD bronze: middleweight -70 kg
Abdalaati Iguider MAR ATH 2008—2016 0–0–1 2009 Pescara ATH bronze: 1500 m
Mohamed Ihab EGY WLT 2016 2–0–0 2018 Tarragona WLT middleweight -77 kg gold: snatch and clean & jerk
Danilo Ikodinović SCG WAP 2000—2004 1–0–0 1997 Bari WAP gold (competed for FR Yugoslavia)
Ayodélé Ikuesan FRA ATH 2008—2012 1–0–1 2009 Pescara ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Cenk İldem TUR WRE 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin WRE silver: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Katica Ileš YUG HAN 1980 1–0–0 1979 Split HAN gold
Salim Iles ALG SWI 1996—2008 5–1–0 1997 Bari SWI gold: 100 m freestyle, silver: 50 m freestyle; 2001 Tunis SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2005 Almería SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle
Athanasios Iliadis GRE BOX 1976 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir BOX bronze: welterweight -67 kg
Dionysios Iliadis GRE JUD 2004 0–0–1 2005 Almería JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Ilias Iliadis GRE JUD 2004—2016 2–0–0 2005 Almería JUD gold: middleweight -90 kg; 2009 Pescara JUD gold: middleweight -90 kg
Nikos Iliadis GRE WLT 1972—1984 2–0–0 1975 Al-Jaza'ir WLT light-heavyweight -82.5 kg gold: clean & jerk; 1983 Casablanca WLT gold: middle-heavyweight -90 kg
Prvoslav Ilić YUG WRE 1980 1–1–0 1979 Split WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg; 1983 Casablanca WRE silver: freestyle super-heavyweight +100 kg
Charles Imbert FRA ROW 1976—1984 1–0–0 1979 Split ROW gold: quadruple sculls
İzzet İnce TUR WLT 2004—2008 1–0–0 2009 Pescara WLT light-heavyweight -85 kg gold: snatch
Anna Incerti ITA ATH 2008—2016 1–0–0 2009 Pescara ATH gold: half-marathon
Marco Innocenti ITA SHO 2000—2016 1–0–0 2005 Almería SHO gold: double trap
Elisabetta Introini ITA CAN 1980 1–0–1 1979 Split CAN gold: K2 500 m, bronze: K4 500 m
Khristina Ioannidi GRE WLT 2004 0–1–0 2001 Tunis WLT heavyweight -75 kg silver: clean & jerk
Georgios Ioannidis GRE BOX 1988 0–0–1 1991 Athina BOX bronze: lightweight -60 kg
Spyros Ioannidis GRE BOX 2004 0–0–1 2001 Tunis BOX bronze: welterweight -67 kg
Stefanos Ioannidis GRE WRE 1960—1972 1–1–1 1963 Napoli WRE bronze: freestyle lightweight -70 kg; 1967 Tunis WRE gold: freestyle lightweight -70 kg; 70 kg; 1975 Al-Jaza'ir WRE silver: freestyle lightweight -68 kg
Mairi Ioannidou GRE SWI 1972 0–1–0 1971 İzmir SWI silver: 100 m breaststroke
Ioannis Ioannou GRE FTB 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya FTB gold
Kyriakos Ioannou CYP ATH 2004—2016 2–0–0 2005 Almería ATH gold: high jump; 2009 Pescara ATH gold: high jump
Mile Isaković YUG HAN 1980—1984 1–0–0 1983 Casablanca HAN gold
Sara Isakovič SLO SWI 2004—2012 0–2–0 2005 Almería SWI silver: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Ahmed Ismail EGY BOX 2004 0–0–1 2001 Tunis BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Daniýar Ismaýilow TUR
TKM
WLT 2012—2016 2–0–0 2018 Tarragona WLT lightweight -69 kg gold: snatch and clean & jerk (competed for Turkey)
Vahdettin İşsever TUR BOX 1996 1–1–0 1991 Athina BOX silver: featherweight -57 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon BOX gold: featherweight -57 kg
Piero Italiani ITA DIV 1984—1988 1–1–1 1983 Casablanca DIV bronze: springboard; 1987 Latakia DIV gold: springboard, silver: platform
Juliet Itoya ESP ATH 2016 0–1–0 2018 Tarragona ATH silver: long jump
Iker Iturbe ESP BAS 2004 1–0–0 1997 Bari BAS gold
André Iuncker FRA BOX 1960 1–0–1 1955 Barcelona BOX bronze: lightweight -60 kg; 1959 Beirut BOX gold: featherweight -57 kg
Matteo Ivaldi ITA SAI 1996—2000 1–0–1 1991 Athina SAI bronze: 470; 1993 Linguadoca-Roussillon SAI gold: 470
Michele Ivaldi ITA SAI 1996 1–0–1 1991 Athina SAI bronze: 470; 1993 Linguadoca-Roussillon SAI gold: 470
Andrea Ivančević CRO ATH 2016 1–0–0 2018 Tarragona ATH gold: 100 m hurdles
Ivan Ivančić YUG ATH 1972—1976 1–0–1 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: shot put; 1979 Split ATH bronze: shot put
Mirko Ivančić YUG ROW 1984 0–0–1 1979 Split ROW bronze: coxless pairs
Ivo Ivaniš CRO WAP 2000 0–1–0 1997 Bari WAP silver
Luca Ivanković CRO BAS 2012 0–0–1 2009 Pescara BAS bronze
Zoran Ivanović YUG GYM 1972 1–0–0 1971 İzmir GYM gold: team
Şaziye İvegin Üner TUR BAS 2012—2016 1–0–0 2005 Almería BAS gold (competed as Şaziye İvegin)
Jelena Ivezić CRO BAS 2012 0–1–1 2005 Almería BAS silver; 2009 Pescara BAS bronze
Tomislav Ivković YUG FTB 1980—1984 1–0–0 1979 Split FTB gold
Pajo Ivošević IOA WRE 1992 0–1–0 1991 Athina WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg (competed for Yugoslavia)
Aleksandar Ivović MNE WAP 2008—2016 0–0–1 2005 Almería WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Claire Izacard FRA DIV 1984 1–1–0 1983 Casablanca DIV silver: springboard; 1987 Latakia DIV gold: springboard
Jean-Michel Izart FRA ROW 1976 1–0–0 1979 Split ROW gold: coxed fours
Faicel Jaballah TUN JUD 2012—2016 0–0–2 2013 Mersin JUD bronze: heavyweight +100 kg; 2018 Tarragona JUD bronze: heavyweight +100 kg
Ons Jabeur TUN TEN 2010—2016 0–0–1 2013 Mersin TEN bronze: doubles
Maurice Jacquel FRA WRE 1960 0–1–1 1959 Beirut WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -87 kg, bronze: freestyle light-heavyweight -87 kg
Joséphine Jacques-André-Coquin FRA FEN 2016 0–1–0 2018 Tarragona FEN silver: épée
Lina Jacques-Sébastien FRA ATH 2008—2012 1–1–0 2005 Almería ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
Goran Jagar SRB ROW 2008—2012 0–0–1 2009 Pescara ROW bronze: coxless pairs
Jean Jaillard FRA GYM 1960 0–1–1 1959 Beirut GYM silver: team, bronze: pommelled horse
Nikola Jakšić SRB WAP 2016 1–0–0 2018 Tarragona WAP gold
Gilles Jalabert FRA WRE 1984—1988 0–0–1 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Juan Jané ESP Coach/WAP 1968—2012 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir WAP bronze
Bojan Janić SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2005 Almería VOL bronze
Milan Janić YUG CAN 1980—1984 0–3–0 1979 Split CAN silver: K1 500 m, K1 1000 m, and K2 1000 m
Stjepan Janić CRO CAN 2008 2–1–1 2005 Almería CAN gold: K1 1000 m and K2 500 m; 2009 Pescara CAN silver: K1 500 m, bronze: K1 1000 m
Slavko Janjušević YUG ROW 1964 0–1–0 1963 Napoli ROW silver: eights
Zoran Janković YUG WAP 1964—1972 2–1–0 1963 Napoli WAP silver; 1967 Tunis WAP gold; 1971 İzmir WAP gold
Mlađan Janović MNE WAP 2008—2016 0–0–1 2005 Almería WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Milan Janša SLO
YUG
ROW 1988—2000 0–0–1 1997 Bari ROW bronze: coxless fours (competed for Slovenia)
Alex Jany FRA SWI/WAP 1948—1960 4–0–0 1951 Al-Iskanderiya SWI gold: 100 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 3×100 m medley relay; 1955 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Véronique Jardin FRA SWI 1984—1992 0–4–0 1983 Casablanca SWI silver: 100 m freestyle, 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Đurđina Jauković MNE HAN 2016 0–1–0 2018 Tarragona HAN silver
Helena Javornik SLO ATH 1996—2004 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: marathon
Malek Jaziri TUN TEN 2012—2016 0–1–1 2013 Mersin TEN silver: doubles, bronze: singles
Valérie Jean-Charles FRA ATH 1992 2–1–1 1991 Athina ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
François Jeanne FRA FEN 1968—1976 0–0–1 1971 İzmir FEN bronze: épée
Cécile Jeanson FRA SWI 1992—2000 3–1–1 1991 Athina SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Vera Jeftimijades YUG FEN 1960 0–0–1 1971 İzmir FEN bronze: foil
Milan Jeger YUG SWI 1960 0–2–0 1959 Beirut SWI silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Tatjana Jelača SRB ATH 2008—2012 0–1–0 2013 Mersin ATH silver: javelin throw
Anđa Jelavić CRO BAS 2012 1–1–1 2001 Tunis BAS gold (competed as Anđa Radoš); 2005 Almería BAS silver; 2009 Pescara BAS bronze
Ivana Jelčić CRO HAN 2012 0–0–1 2005 Almería HAN bronze
Viktor Jelenić SCG WAP 1996—2004 0–1–0 1991 Athina WAP silver (competed for Yugoslavia)
Barbara Jelić CRO VOL 2000 1–0–0 1993 Languedoc-Roussillon VOL gold
Matea Jelić CRO TKW 2014 1–0–0 2018 Tarragona TKW gold: middleweight -67 kg
Vinko Jelovac YUG BAS 1972—1976 1–0–0 1971 İzmir BAS gold
Željko Jerkov YUG BAS 1976—1980 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir BAS gold
Makrem Jerou TUN HAN 2000 0–1–0 2001 Tunis HAN silver
Gianluigi Jessi ITA BAS 1968 0–1–0 1967 Tunis BAS silver
Olivera Jevtić SRB
SCG
ATH 2000—2016 0–2–4 1997 Bari ATH bronze: 10000 m (competed for FR Yugoslavia); 2001 Tunis ATH silver: 10000 m, bronze: 5000 m (competed for FR Yugoslavia); 2005 Almería ATH bronze: 10000 m and half-marathon (competed for Serbia and Montenegro); 2009 Pescara ATH silver: 10000 m (competed for Serbia)
Zdravko Ježić YUG WAP 1952—1960 1–0–0 1959 Beirut WAP gold
Antonio Jiménez ESP ATH 2004 1–1–0 2001 Tunis ATH gold: 3000 m steeplechase; 2005 Almería ATH silver: 3000 m steeplechase
Nemesio Jiménez ESP CYC 1968 0–1–0 1967 Tunis CYC silver: road time trial team
Raúl Jimeno ESP ATH 1984 0–0–1 1983 Casablanca ATH bronze: hammer throw
Bechir Jlassi (DNS) TUN BOX 1976 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir BOX gold: lightweight -60 kg
Miroslav Jočić IOA JUD 1992 0–1–0 1991 Athina JUD silver: lightweight -71 kg (competed for Yugoslavia)
Maro Joković CRO WAP 2008—2016 1–0–0 2013 Mersin WAP gold
Venancio José ESP ATH 1996—2000 0–1–0 1997 Bari ATH silver: 4×100 m relay
Frédérique Jossinet FRA JUD 2004—2008 1–0–0 1997 Bari JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Ahed Joughili SYR WLT/WRE 2008—2012 2–3–1 2005 Almería WLT heavyweight -105 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch; 2009 Pescara WLT heavyweight -105 kg gold: snatch and clean & jerk; 2013 Mersin WLT heavyweight -105 kg silver: snatch and clean & jerk
Sébastien Jouve FRA CAN 2008—2016 1–1–0 2005 Almería CAN gold: K1 500 m, silver: K2 1000 m
Aleksandar Jovančević SCG WRE 1996 0–0–1 1997 Bari WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg (competed for FR Yugoslavia)
Marija Jovanović MNE HAN 2012—2016 0–0–1 2009 Pescara HAN bronze
Nedeljko Jovanović SCG HAN 2000 1–0–0 1991 Athina HAN gold (competed for Yugoslavia)
Nevena Jovanović SRB BAS 2016 0–1–0 2009 Pescara BAS silver
Sanja Jovanović CRO SWI 2004—2012 1–2–3 2001 Tunis SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 100 m freestyle; 2005 Almería SWI silver: 50 m butterfly, bronze: 100 m backstroke; 2009 Pescara SWI bronze: 50 m backstroke; 2013 Mersin SWI gold: 50 m backstroke
Dijana Jovetić CRO HAN 2012 0–0–1 2005 Almería HAN bronze (competed as Dijana Golubić)
Boro Jović YUG VOL 1980 1–0–0 1979 Split VOL gold
Božidar Jović CRO HAN 1996 2–0–0 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Stefan Jović SRB BAS 2016 0–1–0 2013 Mersin BAS silver
Dejan Jovković IOA ATH 1992 0–1–0 1991 Athina ATH silver: 4×400 m relay (competed for Yugoslavia)
Drago Jovović YUG HAN 1980 1–0–0 1979 Split HAN gold
Mirjana Jovović-Horvat BIH
YUG
SHO 1984—1992 1–1–0 1979 Split SHO silver: 50 m small-bore rifle prone (competed as Mirjana Jovović for Yugoslavia); 1987 Latakia SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions (competed as Mirjana Jovović for Yugoslavia)
Fahmy Al-Juhiny EGY
UAR
WLT 1952—1960 2–0–0 1955 Barcelona WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg (competed for Egypt); 1959 Beirut WLT gold: middle-heavyweight -90 kg (competed for the United Arab Republic)
Ricardo Jurado ESP EQU 2000 0–1–1 2005 Almería EQU bronze: jumping team; 2009 Pescara EQU silver: jumping team
Gordana Jurcan CRO VOL 2000 1–0–0 1993 Languedoc-Roussillon VOL gold
Darko Juričić CRO ATH 2000 0–1–0 2001 Tunis ATH silver: 400 m hurdles
Pavao Jurina YUG HAN 1980—1984 2–0–0 1979 Split HAN gold; 1983 Casablanca HAN gold
Jean-Marc Jurkovitz FRA VOL 1988 1–0–0 1993 Languedoc-Roussillon VOL gold
Fouad El-Kaam MAR ATH 2016 0–0–1 2018 Tarragona ATH bronze: 1500 m
Brahim Kaazouzi MAR ATH 2016 1–0–0 2018 Tarragona ATH gold: 1500 m
Slobodan Kačar YUG BOX 1980 1–0–0 1979 Split BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Tadija Kačar YUG BOX 1976 1–0–0 1979 Split BOX gold: middleweight -75 kg
Hrvoje Kačić YUG WAP 1956—1960 1–0–0 1959 Beirut WAP gold
Zoran Kačić YUG WAP 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir WAP silver
Ahmed Kadhi TUN VOL 2012 0–1–0 2013 Mersin VOL silver
Ioanna Kafetzi GRE ATH 2004 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: 4×100 m relay
Pavlos Kagialis GRE SAI 2016 0–1–0 2013 Mersin SAI silver: 470
Filippos Kaiafas GRE WAP 1988—2000 0–0–2 1991 Athina WAP bronze; 1993 Linguadoca-Roussillon WAP bronze
Olga Kaidantzi GRE ATH 2004 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: 4×100 m relay
Hassan El-Kaissi LBN WLT 1988—1992 0–1–0 1991 Athina WLT silver: middle-heavyweight -90 kg
Akakios Kakiasvili GRE
EUN
WLT 1992—2004 1–1–0 1997 Bari WLT heavyweight I -99 kg gold: clean & jerk, silver: snatch (competed for Greece)
Selim Kakış TUR SAI 2004 0–1–0 2001 Tunis SAI silver: 470
Nikos Kaklamanakis GRE SAI 1992—2008 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon SAI gold: Mistral
Ioannis Kalargaris GRE SWI 2012 0–1–1 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Christophe Kalfayan FRA SWI 1988—1996 7–0–0 1991 Athina SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Nikola Kalinić SRB BAS 2016 0–1–0 2013 Mersin BAS silver
Zoran Kalinić IOA
YUG
TTN 1988—1992 1–1–2 1979 Split TTN gold: team, bronze: doubles and doubles mixed (competed for Yugoslavia); 1987 Latakia TTN silver: doubles mixed (competed for Yugoslavia)
Mohamed Gamil El-Kalyoubi EGY
UAR
FEN 1960—1968 1–1–1 1955 Barcelona FEN bronze: sabre team; 1959 Beirut FEN gold: foil, silver: foil team (competed for the United Arab Republic)
Ahmed Kamar EGY SHO 2016 0–1–0 2018 Tarragona SHO silver: trap
Marwan El-Kamash EGY SWI 2016 0–0–2 2018 Tarragona SWI bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Ioannis Kambadelis GRE ATH 1956 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya ATH silver: 110 m hurdles
Zhor El-Kamch MAR ATH 2000 1–0–0 2005 Almería ATH gold: half-marathon
Sophie Kamoun FRA SWI 1984 3–3–0 1983 Casablanca SWI gold: 100 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Hüseyin Kandemir TUR ROW 2016 0–1–0 2013 Mersin ROW silver: lightweight single sculls
El-Sayed Kandil EGY WRE 1948 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg
Marjan Kandus YUG BAS 1960 1–0–0 1959 Beirut BAS gold
Angeliki Kanellopoulos GRE TEN 1984 1–1–0 1987 Latakia TEN gold: doubles, silver: singles
Kanellos Kanellopoulos GRE CYC 1984 0–1–0 1983 Casablanca CYC silver: road race
Marijan Kanjer CRO SWI 1996—2000 0–0–1 2001 Tunis SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Adil Kaouch MAR ATH 2000—2004 0–1–0 2005 Almería ATH silver: 1500 m
Hamit Kaplan TUR WRE 1956—1964 2–0–0 1955 Barcelona WRE gold: freestyle heavyweight +87 kg; 1959 Beirut WRE gold: freestyle heavyweight +87 kg
Reşit Karabacak TUR WRE 1984 2–0–0 1983 Casablanca WRE gold: freestyle middleweight -82 kg; 1987 Latakia WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg
Igor Karačić CRO HAN 2016 0–1–0 2013 Mersin HAN silver
Mehmet Serhat Karadağ TUR WRE 1984 1–0–2 1979 Split WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1987 Latakia WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Fırat Karagöllü TUR BOX 2000 0–1–0 2001 Tunis BOX silver: middleweight -75 kg
Soner Karagöz TUR BOX 1996 2–0–0 1991 Athina BOX gold: flyweight -51 kg; 1997 Bari BOX gold: bantamweight -54 kg
Aleksandar Karakašević SRB
SCG
TTN 1996—2016 2–1–1 1997 Bari TTN silver: doubles (competed for FR Yugoslavia); 2001 Tunis TTN gold: doubles (competed for FR Yugoslavia); 2005 Almería TTN gold: doubles (competed for Serbia and Montenegro); 2009 Pescara TTN bronze: team (competed for Serbia)
Tuğba Karakaya TUR ATH 2012 0–0–2 2013 Mersin ATH bronze: 800 m and 1500 m (competed as Tuğba Koyuncu)
Ayhan Karakuş TUR WRE 2012 0–0–1 2009 Pescara WRE bronze: Greco-Roman featherweight -55 kg
Nimet Karakuş TUR ATH 2012 0–0–1 2013 Mersin ATH bronze: 200 m
Milorad Karalić YUG HAN 1972—1976 2–0–0 1967 Tunis HAN gold; 1975 Al-Jaza'ir HAN gold
İrem Karamete TUR FEN 2016 0–0–1 2013 Mersin FEN bronze: foil
Hosni Karamosly TUN VOL 2004 0–1–0 2001 Tunis VOL silver
Nezir Karap TUR SWI 2016 0–0–1 2013 Mersin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Yalçın Karapınar TUR WRE 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Dimitri Karbanenko FRA GYM 2000—2008 3–2–2 1997 Bari GYM silver: all-around and horse vault, bronze: parallel bars and team; 2001 Tunis GYM gold: floor, horse vault, and team
Amiran Kardanov GRE WRE 1996—2004 1–0–0 2001 Tunis WRE gold: freestyle bantamweight -54 kg
Virginia Karentzou GRE GYM 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon GYM silver: floor
Monia Kari TUN ATH 1996—2000 0–0–2 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: discus throw; 2001 Tunis ATH bronze: discus throw
Konstantinos Kariotis GRE ROW 1992 0–1–0 1991 Athina ROW silver: single sculls
Mohamed Karmous MAR WRE 1968—1976 0–1–0 1971 İzmir WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Nilay Kartaltepe TUR BAS 2012 1–0–0 2005 Almería BAS gold (competed as Nilay Yiğit)
Nikos Karypidis GRE WRE 1968 0–0–2 1967 Tunis WRE bronze: freestyle featherweight -63 kg; 1971 İzmir WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg
Aser El-Kasaby EGY HAN 1992 0–1–0 1991 Athina HAN silver
Karlo Kasap CAN
YUG
WRE 1980—1992 2–0–0 1979 Split WRE gold: Greco-Roman welterweight -74 kg (competed for Yugoslavia); 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman welterweight -74 kg (competed for Yugoslavia)
Alper Kasapoğlu TUR ATH 1992—1996 0–1–0 1991 Athina ATH silver: decathlon
Abdel Ali Kasbane MAR ATH 1992 0–0–3 1987 Latakia ATH bronze: 4×400 m relay; 1991 Athina ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Agi Kasoumi GRE SHO 1984—2004 0–1–1 2005 Almería SHO bronze: 25 m sporting pistol; 2013 Mersin SHO silver: 25 m sporting pistol
Aurore Kassambara (DNS) FRA ATH 2008 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: 400 m hurdles
Goran Kasum IOA
SCG
YUG
WRE 1988—1996 1–0–0 1991 Athina WRE gold: Greco-Roman middleweight -82 kg (competed for Yugoslavia)
Apostolos Kathiniotis GRE ATH 1976 0–1–0 1971 İzmir ATH silver: triple jump
Büşra Katipoğlu TUR JUD 2016 0–0–1 2018 Tarragona JUD bronze: half-middleweight -63 kg
Ahmed Katou (DNS) EGY FTB 1952 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya FTB silver; 1955 Barcelona FTB gold
Khristos Katrantzis GRE SWI 2016 0–1–1 2013 Mersin SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay
Ioannis Katsaidonis GRE WLT 1980—1984 2–0–0 1979 Split WLT gold: flyweight -52 kg; 1983 Casablanca WLT gold: bantamweight -56 kg
Prodromos Katsantonis CYP ATH 1996—2004 0–0–2 1997 Bari ATH bronze: 200 m and 4×100 m relay
Ebru Kavaklıoğlu TUR
EUN
ATH 1992—2004 1–0–1 2001 Tunis ATH gold: 5000 m, bronze: 1500 m (competed for Turkey)
David Kavelasvili GRE WLT 2012 2–0–0 2013 Mersin WLT heavyweight -105 kg gold: snatch and clean & jerk
Kıvılcım Kaya TUR ATH 2012—2016 0–1–0 2018 Tarragona ATH silver: hammer throw
Mustafa Kaya TUR WRE 2016 1–0–0 2013 Mersin WRE gold: freestyle welterweight -66 kg
Rıza Kayaalp TUR WRE 2008—2016 2–0–0 2009 Pescara WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg; 2013 Mersin WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Gülden Kayalar TUR VOL 2012 1–0–0 2005 Almería VOL gold
Ali Kayalı TUR WRE 1992 1–0–0 1991 Athina WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg
Selman Kaygusuz TUR WRE 1984—1988 0–1–0 1987 Latakia WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Nabil Kebbab ALG SWI 2008—2012 0–0–2 2005 Almería SWI bronze: 100 m freestyle; 2009 Pescara SWI bronze: 100 m freestyle
Marouan Kechrid TUN BAS 2012 0–0–1 2013 Mersin BAS bronze
Momir Kecman YUG WRE 1972 0–1–0 1971 İzmir WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Alenka Kejžar SLO SWI 1996—2004 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon SWI bronze: 200 m breaststroke
Nataša Kejžar SLO SWI 2000 0–2–0 1997 Bari SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Fatih Keleş TUR BOX 2012 0–1–0 2013 Mersin BOX silver: light-welterweight -64 kg
Anastasia Kelesidou GRE ATH 1996—2004 1–0–0 1997 Bari ATH gold: discus throw
Erol Kemah TUR WRE 1984—1988 1–0–0 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Christophe Kempé FRA HAN 2008 0–0–1 2001 Tunis HAN bronze
Kostas Kenteris GRE ATH 2000 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon ATH gold: 400 m
Francis Kerbiriou FRA ATH 1972—1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir ATH silver: 4×400 m relay
Milenko Kersnić YUG GYM 1968—1972 1–3–2 1967 Tunis GYM silver: horse vault and team; 1971 İzmir GYM gold: team, silver: pommelled horse, bronze: all-around and parallel bars
Guéric Kervadec FRA HAN 1996—2004 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon HAN silver
Zekiye Keskin Şatır TUR ARC 2000—2008 0–1–0 2005 Almería ARC silver: team
Rashad Khadr EGY ATH 1948 0–0–1 1951 Al-Iskanderiya ATH bronze: decathlon
Lotfi Khaïda ALG ATH 1988—1992 0–0–2 1991 Athina ATH bronze: triple jump; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: triple jump
Ali Khalafalla EGY SWI 2016 0–0–1 2018 Tarragona SWI bronze: 50 m freestyle
Mohamed Khaldi ALG ATH 2000—2004 1–1–0 2001 Tunis ATH gold: 5000 m, silver: 1500 m
Sadok Khalki TUN JUD 2000 0–0–1 2001 Tunis JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Abdel Hady Khallaf Allah EGY BOX 1968—1972 1–0–0 1971 İzmir BOX gold: lightweight -60 kg
Mehdi Khalsi MAR BOX 2008—2012 0–1–0 2009 Pescara BOX silver: welterweight -69 kg
Ahmad Mayez Khanji SYR BOX 1988 2–0–0 1987 Latakia BOX gold: lightweight -60 kg; 1991 Athina BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Dimitrios Khasiotis GRE SWI 2008 0–1–0 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Marios Khatziandreou CYP ATH 1988—1992 2–0–0 1987 Latakia ATH gold: triple jump; 1991 Athina ATH gold: triple jump
Georgios Khatziioannidis GRE WRE 1972—1980 0–2–0 1975 Al-Jaza'ir WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg; 1979 Split WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Ilias Khatzipavlis GRE SAI 1972—1988 0–1–2 1971 İzmir SAI bronze: Finn; 1975 Al-Jaza'ir SAI bronze: Finn; 1979 Split SAI silver: Finn
Thomas Khatzis GRE WAP 1996—2000 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon WAP bronze
Panagiotis Khatzistathis GRE ATH 1976 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir ATH bronze: long jump
Fadhel Khayati (DNS) TUN ATH 1992 0–0–1 1993 Languedoc-Roussillon ATH bronze: 400 m hurdles
Evangelos Kheimonas GRE SAI 2004—2012 0–0–1 2009 Pescara SAI bronze: Laser
Sami Khelifi TUN BOX 2000 0–1–0 2001 Tunis BOX silver: welterweight -67 kg
Themis Kholevas GRE BAS 1952 0–0–1 1955 Barcelona BAS bronze
Babis Kholidis GRE WRE 1976—1988 2–2–0 1975 Al-Jaza'ir WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg, silver: freestyle flyweight -52 kg; 1979 Split WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1987 Latakia WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Saleh Khoulef EGY BOX 2000—2004 1–0–0 2001 Tunis BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Antri Khristoforou CYP CYC 2010—2016 0–0–1 2018 Tarragona CYC bronze: road time trial
Apostolos Khristou GRE SWI 2014—2016 2–1–2 2018 Tarragona SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m backstroke and 200 m backstroke
Ioannis Khristou GRE ROW 2008—2016 1–1–0 2005 Almería ROW silver: coxless pairs; 2009 Pescara ROW gold: single sculls
Dragan Kićanović SCG
YUG
BAS/OKSCG 1976—2005 2–0–0 1971 İzmir BAS gold; 1975 Al-Jaza'ir BAS gold
Bechir Kiiari TUN JUD 1984 0–0–2 1987 Latakia JUD bronze: heavyweight +95 kg and open class
Ayşe Kil TUR SHO 2000 0–1–0 2009 Pescara SHO silver: 10 m air pistol
Yakup Kiliç TUR BOX 2008 0–0–2 2005 Almería BOX bronze: featherweight -57 kg; 2009 Pescara BOX bronze: lightweight
Adem Kılıççı TUR BOX 2008—2012 1–1–0 2009 Pescara BOX silver: middleweight -75 kg; 2013 Mersin BOX gold: middleweight -75 kg
Nicolas Kintz FRA SWI 2000—2004 0–1–2 2001 Tunis SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Eleni Kiosi GRE VOL 2004 0–1–0 2005 Almería VOL silver
Ioannis Kiousis GRE SAI 1972 1–0–0 1971 İzmir SAI gold: Dragon
Hajnalka Kiraly-Picot FRA FEN 2004—2008 1–0–0 2005 Almería FEN gold: épée
Ümmü Kiraz TUR ATH 2012 0–0–1 2013 Mersin ATH bronze: half-marathon
Hannes Kirchler ITA ATH 2008 0–0–1 2018 Tarragona ATH bronze: discus throw
Gözde Kırdar TUR VOL 2012 1–1–0 2005 Almería VOL gold; 2013 Mersin VOL silver
Özge Kırdar TUR VOL 2012 0–1–0 2009 Pescara VOL silver
Seyit Kırmızı TUR CYC 1972 0–0–1 1971 İzmir CYC bronze: team pursuit
Tevfik Kış TUR WRE 1960—1968 1–0–0 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -87 kg
Siniša Kisić BIH OKBiH 2008—2019 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir VOL gold
Alp Kızılsu TUR SHO 1984—1996 0–0–1 1987 Latakia SHO bronze: trap
Iraklis Klangas GRE ROW 1948—1952 0–1–0 1951 Al-Iskanderiya ROW silver: coxed pairs
Jani Klemenčič SLO ROW 1992—2004 0–0–1 1997 Bari ROW bronze: coxless fours
Sofia Kligkopoulou GRE BAS 2004 0–0–1 1991 Athina BAS bronze
Filip Klikovać MNE WAP 2016 0–0–1 2018 Tarragona WAP bronze
Anja Klinar SLO SWI 2004—2016 4–3–2 2005 Almería SWI gold: 200 m medley, silver: 400 m medley; 2009 Pescara SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2013 Mersin SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 400 m freestyle and 200 m butterfly, bronze: 4×200 m freestyle relay
Nenad Kljaić CRO HAN 1996 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon HAN gold
Željko Knapić YUG ATH 1980 0–1–1 1979 Split ATH silver: 4×400 m; 1983 Casablanca ATH bronze: 400 m
Andro Knego YUG BAS 1976—1984 1–1–0 1975 Al-Jaza'ir BAS gold; 1979 Split BAS silver
Aleksandar Knežević SCG HAN 2000 1–0–0 1991 Athina HAN gold (competed for Yugoslavia)
Milena Knežević-Raičević MNE HAN 2012—2016 0–0–1 2009 Pescara HAN bronze
Nizar Knioua TUN BAS 2012 0–0–1 2013 Mersin BAS bronze
Vjekoslav Kobešćak CRO WAP 1996—2004 0–2–0 1993 Linguadoca-Roussillon WAP silver; 1997 Bari WAP silver
Hakan Koç TUR WRE 2008 1–0–0 2005 Almería WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg
Ekrem Koçak TUR ATH 1952—1960 2–0–2 1951 Al-Iskanderiya ATH bronze: 800 m and 4×400 m relay; 1955 Barcelona ATH gold: 800 m and 1500 m
Sümer Koçak TUR WRE 1984—1988 0–0–2 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman lightweight -68 kg; 1987 Latakia WRE bronze: Greco-Roman lightweight -68 kg
Gülşah Kocatürk TUR JUD 2012 0–0–1 2009 Pescara JUD bronze: heavyweight +78 kg
Janez Kocmur YUG SWI 1960 0–2–1 1959 Beirut SWI silver: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Miro Kocuvan YUG ATH 1972 0–2–0 1971 İzmir ATH silver: 4×100 m relay and 4×400 m relay
Miro Kocuvan SLO ATH 1996 0–0–1 1997 Bari ATH bronze: 400 m hurdles
Katerina Koffa GRE ATH 1988—2000 0–2–2 1991 Athina ATH bronze: 4×100 m relay; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: 100 m; 1997 Bari ATH silver: 200 m and 4×100 m relay
Kamel Kohil ALG ATH 2000 0–1–1 1997 Bari ATH bronze: 10000 m; 2001 Tunis ATH silver: 10000 m
Leonidas Kokas GRE WLT 1996 2–1–1 1997 Bari WLT middle-heavyweight -91 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk; 2001 Tunis WLT middle-heavyweight -94 kg gold: snatch and clean & jerk
Ioannis Kokkodis GRE SWI 2000—2008 0–0–1 2001 Tunis SWI bronze: 200 m medley
Georgia Kokloni GRE ATH 2004 1–0–1 2009 Pescara ATH gold: 100 m, bronze: 4×100 m relay
Rok Kolander SLO ROW 2000—2008 0–0–1 2005 Almería ROW bronze: double sculls
Nina Kolarič SLO ATH 2008 0–1–1 2009 Pescara ATH bronze: long jump; 2013 Mersin ATH silver: long jump
Nataša Kolega YUG HAN 1988 0–1–0 1997 Bari HAN silver (competed for Croatia)
Slavko Koletić YUG WRE 1972 0–0–1 1971 İzmir WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Alexios Kolitsopoulos GRE WRE 2004 0–1–0 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman middleweight -76 kg
Éric Koloko FRA GYM 1976 2–1–0 1975 Al-Jaza'ir GYM gold: horse vault and team, silver: parallel bars
Khristodoulos Kolomvos GRE WAP 2016 0–1–1 2013 Mersin WAP bronze; 2018 Tarragona WAP silver
Arijan Komazec CRO BAS 1992—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS silver
Ioannis Komitoudis GRE ATH 1960 0–1–0 1959 Beirut ATH silver: 4×100 m relay
Levteris Konsolas GRE ROW 2012 1–0–0 2013 Mersin ROW gold: lightweight double sculls
Iordanis Konstantinidis GRE WRE 1992—1996 0–0–1 1991 Athina WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Khristos Konstantinidis GRE WLT 1988 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon WLT silver: middleweight -76 kg
Pavlos Kontides CYP SAI 2008—2016 0–1–0 2018 Tarragona SAI silver: Laser
Kostas Kontomanolis GRE ROW 1980—1984 0–0–1 1979 Split ROW bronze: single sculls
Spyridon Kontosoros GRE ATH 1972 0–1–0 1971 İzmir ATH silver: 3000 m steeplechase
Karolj Kopas YUG WRE 1984 1–0–0 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman middleweight -82 kg
Rok Kopitar YUG ATH 1980—1988 1–1–0 1979 Split ATH gold: 400 m hurdles, silver: 4×400 m relay
Peter Koprivnikar SLO ARC 1996—2000 0–0–1 1997 Bari ARC bronze: team
Anna Korakaki GRE SHO 2014—2016 1–0–0 2018 Tarragona SHO gold: 10 m air pistol
Khaled El-Kordy EGY HAN 1992 0–1–0 1991 Athina HAN silver
Myriam Korfanty FRA HAN 2000—2004 1–0–0 2001 Tunis HAN gold
Prodromos Korkizoglou GRE ATH 2000—2004 1–0–1 1997 Bari ATH bronze: decathlon; 2001 Tunis ATH gold: decathlon
Leonidas Kormalis GRE ATH 1960 1–1–0 1959 Beirut ATH gold: 4×400 m relay, silver: 4×100 m relay
Fotios Kosmas GRE ATH 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: decathlon
Andreas Kosmatopoulos GRE SAI 1992—2008 0–0–1 1997 Bari SAI bronze: 470
Eleni Kosti GRE SWI 2004—2008 0–0–1 2005 Almería SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Theodoros Kotakos GRE BOX 2004 0–0–1 1997 Bari BOX bronze: welterweight -67 kg
Babis Kotridis (DNS) GRE FTB 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya FTB gold
Aikaterini Kotroni GRE SHO 1992 0–1–1 1991 Athina SHO silver: 10 m small-bore rifle; 1993 Linguadoca-Roussillon SHO bronze: 10 m air rifle
Mustapha Kouchene ALG BOX 1984 0–0–1 1983 Casablanca BOX bronze: flyweight -51 kg
Kostas Koukodimos GRE ATH 1992—2000 1–1–0 1991 Athina ATH gold: long jump; 1997 Bari ATH silver: long jump
Dimitrios Koulouris GRE SWI 2016 0–1–1 2013 Mersin SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 200 m breaststroke
Antonios Kounadis GRE ATH 1960 1–2–0 1955 Barcelona ATH silver: discus throw; 1959 Beirut ATH gold: discus throw, silver: shot put
Mikhail Kountras GRE CTR/CYC 1976 0–0–1 1975 Al-Jaza'ir CYC bronze: 1000 m time trail
Ioannis Kousoulas GRE ATH 1968—1972 0–2–0 1967 Tunis ATH silver: high jump; 1971 İzmir ATH silver: high jump
Mikhail Koussis GRE ATH 1976—1984 1–0–0 1979 Split ATH gold: marathon
Theodoros Koutoumanis GRE SWI 1972 0–0–1 1971 İzmir SWI bronze: 100 m breaststroke
Georgios Koutsioumbas GRE WRE 2004 0–1–0 2005 Almería WRE silver: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Xenofon Koutsioumbas GRE WRE 2004 1–1–0 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg; 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Dimitrios Koutsoukis GRE ATH 1984 1–0–1 1987 Latakia ATH gold: shot put; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: shot put
Panagiotis Koutsoupakis GRE WRE 1972 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Andreas Kouvelogiannis GRE ATH 1960 0–0–1 1959 Beirut ATH bronze: hammer throw
Slobodan Kovač SCG VOL 1996—2000 0–1–0 1991 Athina VOL silver (competed for Yugoslavia)
Dušan Kovačević YUG ROW 1980 0–0–1 1979 Split ROW bronze: eights
Mara Kovačević SCG JUD 2000 0–0–2 1997 Bari JUD bronze: heavyweight +72 kg (competed for FR Yugoslavia); 2001 Tunis JUD bronze: heavyweight +78 kg (competed for FR Yugoslavia)
Nikola Kovačević SRB VOL 2008—2012 0–0–1 2005 Almería VOL bronze
Radomir Kovačević YUG JUD 1976—1984 1–0–0 1979 Split JUD gold: heavyweight +95 kg
Frédéric Kowal FRA ROW 1996—2000 0–1–2 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: quadruple sculls; 1997 Bari ROW bronze: double sculls; 2001 Tunis ROW bronze: single sculls
Ahmet Tuna Kozan TUR FTB 1960 0–1–0 1959 Beirut FTB silver
Gordan Kožulj CRO SWI 1996—2008 0–2–0 1997 Bari SWI silver: 100 m backstroke; 2005 Almería SWI silver: 200 m backstroke
Matija Kranjc SLO ATH 2008—2012 0–0–1 2009 Pescara ATH bronze: javelin throw
Frédéric Krantz FRA ATH 2000—2004 0–1–0 2005 Almería ATH silver: 4×100 m relay
Ivan Krapić CRO WAP 2016 1–0–0 2013 Mersin WAP gold
Sejad Krdžalić YUG ATH 1984—1988 1–0–0 1987 Latakia ATH gold: javelin throw
Kallinikos Kreangka GRE TTN 1996—2012 1–0–0 1997 Bari TTN gold: singles
Elvir Krehmić BIH ATH 2000 0–0–1 2001 Tunis ATH bronze: high jump
Joško Kreković CRO WAP 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon WAP silver
Jean-Marie Kretz FRA WLT 1984 0–1–0 1987 Latakia WLT silver: heavyweight I -100 kg
Milorad Krivokapić YUG WAP 1980—1984 1–0–0 1979 Split WAP gold
Radivoj Krivokapić YUG HAN 1976 1–0–0 1979 Split HAN gold
Vladimir Krstić YUG ROW 1980 0–0–1 1979 Split ROW bronze: eights
Mišo Krstičević YUG FTB 1980 1–0–0 1979 Split FTB gold
Ognjen Kržić CRO WAP 1996—2000 0–2–0 1993 Linguadoca-Roussillon WAP silver; 1997 Bari WAP silver
Zvonimir Krznarić CRO CAN 1992 0–0–2 1993 Linguadoca-Roussillon CAN bronze: K1 500 m and K1 1000 m
Erol Küçükbakırcı TUR CTR/CYC 1972—1976 0–0–1 1971 İzmir CYC bronze: team pursuit
Aleksandar Kukolj SRB JUD 2016 1–0–0 2013 Mersin JUD gold: middleweight -90 kg
Nikola Kuljača SCG WAP 2000 1–0–0 1997 Bari WAP gold (competed for FR Yugoslavia)
Zdravko Kuljić YUG VOL 1980 1–0–0 1979 Split VOL gold
Akın Kuloğlu GEO
TUR
BOX 1996—2000 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon BOX gold: middleweight -75 kg (competed for Turkey)
Mehmet Kumova TUR BOX 1972 1–0–0 1971 İzmir BOX gold: bantamweight -54 kg
Nazif Kuran TUR BOX 1972 0–0–1 1967 Tunis BOX bronze: middleweight -75 kg
Dragomir Kusmuk YUG JUD 1988 0–0–1 1987 Latakia JUD bronze: heavyweight +95 kg
Nikoleta Kyriakopoulou GRE ATH 2008—2016 1–0–1 2009 Pescara ATH gold: pole vault; 2018 Tarragona ATH bronze: pole vault
Dora Kyriakou CYP ATH 1996 0–1–0 1997 Bari ATH silver: 400 m
Antonio La Bruna ITA WRE 1980—1984 0–2–0 1979 Split WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg; 1983 Casablanca WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Roby La Mura ITA ROW 1992—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: coxless fours
Antonio La Penna ITA WRE 1980—1984 0–0–2 1979 Split WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg; 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Pasquale La Ragione ITA FEN 1964—1968 0–1–0 1963 Napoli FEN silver: foil
Stefano La Rosa ITA ATH 2016 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: 5000 m
Sofiène Laâbidi TUN ATH 2000—2004 1–1–1 2001 Tunis ATH silver: 400 m; 2005 Almería ATH gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Amine Laâlou MAR ATH 2004—2012 1–0–1 2005 Almería ATH bronze: 800 m; 2009 Pescara ATH gold: 800 m
Florence Laborderie FRA GYM 1984 0–2–0 1983 Casablanca GYM silver: balance beam and team
Laurent Lacasa FRA ROW 1988—1992 0–0–1 1991 Athina ROW bronze: coxless fours
Lionel Lacaze FRA WRE 1976—1980 0–1–0 1979 Split WRE silver: Greco-Roman lightweight -68 kg
Moustafa Lachaal MAR ATH 1988 0–0–1 1987 Latakia ATH bronze: 4×400 m relay
Ali Lachkar MAR WRE 1972—1984 0–3–0 1975 Al-Jaza'ir WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1979 Split WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Blaženko Lacković CRO HAN 2004—2012 1–0–0 2001 Tunis HAN gold
Camille Lacourt FRA SWI 2012—2016 0–1–0 2009 Pescara SWI silver: 50 m backstroke
Jacques Ladègaillerie FRA FEN 1968—1976 1–0–0 1967 Tunis FEN gold: épée
Mahmoud Ladjili TUN BOX 1968 0–0–1 1967 Tunis BOX bronze: bantamweight -54 kg
Rafael Ladrón ESP CYC 1976 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir CYC silver: road time trail team
Franck Lafitte FRA VOL 2016 0–0–1 2013 Mersin VOL bronze
Giuseppe Lagrotteria ITA WLT 1984 0–1–0 1979 Split WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Moustafa Laham LBN WLT 1952 1–1–0 1951 Al-Iskanderiya WLT silver: middleweight -75 kg; 1955 Barcelona WLT gold: middleweight -75 kg
Aziz Lahbabi MAR ATH 2012 0–1–1 2013 Mersin ATH silver: 10000 m, bronze: 5000 m
Faouzi Lahbi MAR ATH 1984—1988 1–1–1 1983 Casablanca ATH silver: 800 m; 1987 Latakia ATH gold: 800 m, bronze: 4×400 m relay
Abderrahim Lahcinia MAR JUD 1988 0–1–0 1983 Casablanca JUD silver: heavyweight +95 kg
Abdelmalik Lahoulou ALG ATH 2016 0–0–1 2018 Tarragona ATH bronze: 4×400 m relay
Esther Lahoz ESP ATH 1992 0–0–2 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay; 1997 Bari ATH bronze: 4×400 m relay
El Hassan Lahssini FRA ATH 2004 0–1–1 1997 Bari ATH silver: 5000 m; 2005 Almería ATH bronze: 10000 m
Btissam Lakhouad MAR ATH 2008—2012 0–1–0 2009 Pescara ATH silver: 1500 m
Mara Lakić YUG BAS 1988 1–0–0 1993 Linguadoca-Roussillon BAS gold (competed for Bosnia and Herzegovina)
Giorgio Lalle ITA SWI 1976 2–1–0 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay
Yves Lamarque FRA ROW 1992—1996 1–0–1 1991 Athina ROW bronze: single sculls; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW gold: double sculls
Hayat Lambarki MAR ATH 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: 400 m hurdles
Charles Lambert FRA WAP 1960 0–1–0 1955 Barcelona WAP silver
Giorgio Lamberti ITA SWI 1988—1992 6–2–1 1987 Latakia SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 1991 Athina SWI gold: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Maroula Lambrou-Teloni CYP
GRE
ATH 1976—1988 1–0–1 1979 Split ATH gold: long jump, bronze: 4×100 m relay (competed as Maroula Lambrou for Greece)
Alessandro Lambruschini ITA ATH 1988—1996 1–1–0 1987 Latakia ATH gold: 3000 m steeplechase; 1991 Athina ATH silver: 3000 m steeplechase
Bernard Lamitié FRA ATH 1972—1976 2–0–0 1975 Al-Jaza'ir ATH gold: triple jump; 1979 Split ATH gold: triple jump
Jean-François Lamour FRA FEN 1980—1998 0–1–0 1983 Casablanca FEN silver: sabre
Janez Lampič YUG CYC 1984 0–1–0 1983 Casablanca CYC silver: road time trial team
Abdel Majid Lamris MAR FTB 1984 1–0–0 1983 Casablanca FTB gold
Patrick Lancereau FRA CAN 1992—1996 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon CAN bronze: K2 1000 m
Francine Landre FRA ATH 1996 2–2–1 1991 Athina ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1993 Linguadoca-Roussillon ATH silver: 400 m; 2001 Tunis ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Giovanni Lanfranco ITA VOL 1976—1984 1–0–0 1983 Casablanca VOL gold
Patrizia Lanfredini ITA SWI 1972 1–0–0 1975 Al-Jaza'ir SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Arturo Lang-Lenton ESP SWI 1968—1972 2–2–1 1967 Tunis SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 1971 İzmir SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Brigita Langerholc SLO ATH 2000—2008 0–1–0 2001 Tunis ATH silver: 800 m
Fatma Lanouar TUN ATH 2000 2–0–0 2001 Tunis ATH gold: 1500 m; 2005 Almería ATH gold: 1500 m
Filippo Lanza ITA VOL 2016 1–0–0 2013 Mersin VOL gold
Dario Lari ITA ROW 2004 1–0–0 2005 Almería ROW gold: coxless pairs
Olivier Lasak FRA CAN 1988—1992 0–0–1 1991 Athina CAN bronze: K2 500 m
Carla Lasi ITA SWI 1984 1–1–0 1983 Casablanca SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Damiano Lassandro ITA BOX 1972 0–0–1 1971 İzmir BOX bronze: welterweight -67 kg
Leila Françoise Lassouani ALG WLT 2000—2008 1–1–0 2005 Almería WLT middleweight -63 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Luis Lasúrtegui ESP ROW 1980—1988 1–0–0 1979 Split ROW gold: eights
Rutherford Latham ESP EQU 1984—2000 1–2–1 1983 Casablanca EQU gold: jumping team, silver: jumping individual; 1991 Athina EQU bronze: jumping team; 2009 Pescara EQU silver: jumping team
Denis Lathoud FRA HAN 1992—1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon HAN silver
Brigitte Latrille-Gaudin FRA FEN 1976—1988 1–0–0 1979 Split FEN gold: foil (competed as Brigitte Latrille)
Lila Latrous ALG JUD 2004—2008 0–0–1 2009 Pescara JUD bronze: lightweight -57 kg
Vanni Lauzana ITA WLT 1992 1–0–1 1991 Athina WLT gold: super-heavyweight +110 kg; 1997 Bari WLT super-heavyweight +108 kg bronze: clean & jerk
Ramón Lavín ESP SWI 1980 0–0–2 1979 Split SWI bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Mylène Lazare FRA SWI 2012 0–1–0 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Nikolaos Lazarou GRE WRE 1968 0–0–2 1963 Napoli WRE bronze: Greco-Roman featherweight -63 kg; 1967 Tunis WRE bronze: Greco-Roman featherweight -63 kg
Suzana Lazović MNE HAN 2012—2016 0–0–1 2009 Pescara HAN bronze
Roberto Lazzari ITA SWI 1960 2–2–1 1955 Barcelona SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke; 1959 Beirut SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Diego Lazzarich ITA GYM/Referee 1984—2016 3–3–1 1979 Split GYM gold: horse vault, bronze: horizontal bar; 1983 Casablanca GYM gold: all-around and floor, silver: horse vault, horizontal bar, and team
Marc Lazzaro FRA SWI 1976—1980 0–1–0 1975 Al-Jaza'ir SWI silver: 400 m freestyle
Alessandro Lazzeroni ITA VOL 1988 1–0–0 1983 Casablanca VOL gold
Aboubakr Seddik Lbida MAR BOX 2012 0–0–1 2005 Almería BOX bronze: featherweight -57 kg
Émilie Le Pennec FRA GYM 2004 0–2–1 2005 Almería GYM silver: floor and team, bronze: balance beam
Marianne Le Verge FRA SWI 1996 0–0–1 1997 Bari SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Cecilio Leal ESP WLT 1992 0–1–0 1991 Athina WLT silver: featherweight -60 kg
Alain Lebas FRA CAN 1976—1980 2–0–0 1979 Split CAN gold: K2 500 m and K2 1000 m
Emmanuel Lebesson FRA TTN 2016 1–0–0 2009 Pescara TTN gold: team
Pierre Leboucher FRA SAI 2012 0–0–1 2009 Pescara SAI bronze: 470
Bruno Lebrun FRA WLT 1980 0–0–1 1979 Split WLT bronze: bantamweight -56 kg
Céline Lebrun FRA JUD 2000—2004 1–0–0 1997 Bari JUD gold: heavyweight +72 kg
Florence Lebrun FRA SAI 1988—1996 1–0–0 1991 Athina SAI gold: 470
Jacques Baptiste Lebrun FRA SAI 1932—1960 0–1–0 1955 Barcelona SAI silver: 505
Franco Leccese ITA ATH 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya ATH gold: 4×100 m relay
Fabrice LeClerc FRA ROW 1992—1996 0–2–0 1991 Athina ROW silver: quadruple sculls; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: quadruple sculls
Jean-Baptiste Leclerc FRA WRE 1948—1952 0–1–0 1955 Barcelona WRE silver: freestyle welterweight -73 kg
Valérie Leclerc FRA CAN 1980 1–0–1 1979 Split CAN gold: K4 500 m, bronze: K2 500 m
Dominique Lecointe FRA ROW 1980—1992 1–1–0 1979 Split ROW gold: coxless fours, silver: coxless pairs
Camille Lecointre FRA SAI 2012—2016 2–0–1 2005 Almería SAI gold: 470; 2009 Pescara SAI bronze: 470; 2013 Mersin SAI gold: 470
Stella-Iro Ledaki GRE ATH 2012 1–0–0 2013 Mersin ATH gold: pole vault
Delphine Ledoux FRA RGY 2012 0–2–0 2005 Almería RGY silver: Individual; 2009 Pescara RGY silver: Individual
Clément Lefert FRA SWI 2008—2012 0–1–0 2009 Pescara SWI silver: 100 m butterfly
Alain Lefèvre FRA ATH 1964 0–0–1 1963 Napoli ATH bronze: long jump
Frédéric Lefèvre FRA SWI 1992—1996 2–0–1 1991 Athina SWI gold: 200 m medley and 4×100 m freestyle relay; 1993 Linguadoca-Roussillon SWI bronze: 200 m medley
Jacques Lefèvre FRA FEN 1948—1964 2–1–1 1951 Al-Iskanderiya FEN gold: sabre, bronze: sabre team; 1955 Barcelona FEN gold: sabre, silver: sabre team
Enzo Lefort FRA FEN 2012—2016 0–1–0 2013 Mersin FEN silver: foil
Patrick Lefoulon FRA CAN 1980—1984 0–0–2 1979 Split CAN bronze: K4 500 m and K4 1000 m
Guy Lefrant FRA EQU/EVE 1952—1964 0–1–1 1955 Barcelona EQU silver: jumping individual, bronze: jumping team
Manuela Leggeri ITA VOL 2000—2004 2–0–0 1997 Bari VOL gold; 2001 Tunis VOL gold
Asmae Leghzaoui MAR ATH 2000—2008 1–3–0 2001 Tunis ATH gold: 10000 m, silver: 5000 m; 2005 Almería ATH silver: 5000 m and 10000 m
Assunta Legnante ITA ATH 2008 1–1–0 2001 Tunis ATH gold: shot put; 2009 Pescara ATH silver: shot put
Christophe Legoût FRA TTN 1996—2008 1–0–0 1997 Bari TTN gold: doubles
Alcide Legrand FRA WRE 1992 0–2–0 1991 Athina WRE silver: freestyle middleweight -82 kg; 1993 Linguadoca-Roussillon WRE silver: freestyle middleweight -82 kg
David Legrand FRA WRE 1996 0–1–0 1997 Bari WRE silver: freestyle bantamweight -54 kg
Lise Legrand FRA WRE 2004—2008 1–0–0 2001 Tunis WRE gold: freestyle light-heavyweight -68 kg
Édouard Leguery FRA ROW 1956 1–0–0 1955 Barcelona ROW gold: coxed pairs
Paula Leitón ESP WAP 2016 1–0–0 2018 Tarragona WAP gold
Leïla Lejeune-Duchemann FRA HAN 2000—2004 1–0–0 2001 Tunis HAN gold
Ana Lelas CRO BAS 2012 1–0–0 2001 Tunis BAS gold
Gérard Lelièvre FRA ATH 1976—1984 1–1–0 1979 Split ATH gold: 20 km walk; 1983 Casablanca ATH silver: 20 km walk
Ghislain Lemaire FRA JUD 2004 1–0–0 2005 Almería JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Gwendolyn Lemaitre FRA SAI 2008 1–0–0 2005 Almería SAI gold: 470
Jean Lempereur FRA FTB 1968 1–0–0 1967 Tunis FTB gold
Spyros Lempesis GRE ATH 2012 0–1–1 2009 Pescara ATH silver: javelin throw; 2013 Mersin ATH bronze: javelin throw
Olivier Lenglet FRA FEN 1984—1992 0–1–0 1991 Athina FEN silver: épée
Pierre-Yvon Lenoir FRA ATH 1960 1–1–0 1959 Beirut ATH gold: 800 m, silver: 4×400 m relay
Ivan Lenđer SRB SWI 2008—2012 4–2–0 2009 Pescara SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly; 2013 Mersin SWI gold: 50 m butterfly and 100 m butterfly; 2018 Tarragona SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Ángel León ESP SHO 1948—1960 3–0–0 1951 Al-Iskanderiya SHO gold: 50 m free pistol; 1955 Barcelona SHO gold: 50 m free pistol; 1959 Beirut SHO gold: 50 m free pistol
José Vicente León ESP SWI 1960 0–0–1 1959 Beirut SWI bronze: 200 m butterfly
Luca Leonardi ITA SWI 2016 2–0–0 2013 Mersin SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Raffaello Leonardo ITA ROW 1992—2008 0–2–0 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: coxless fours; 1997 Bari ROW silver: coxless fours
Francesco Lepre ITA JUD 2000—2004 0–0–1 2005 Almería JUD bronze: middleweight -90 kg
Vincent Lepvraud FRA ROW 1996 1–1–0 1991 Athina ROW gold: double sculls; 1993 Linguadoca-Roussillon ROW silver: single sculls
Fantine Lesaffre FRA SWI 2016 0–0–1 2013 Mersin SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Odile Lesage FRA ATH 1992 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon ATH bronze: heptathlon
Filip Leščak SLO
YUG
JUD 1984—1992 0–0–2 1983 Casablanca JUD bronze: half-middleweight -78 kg (competed for Yugoslavia); 1987 Latakia JUD bronze: half-middleweight -78 kg (competed for Yugoslavia)
Nathalie Lesdema FRA BAS 2000 0–0–1 1997 Bari BAS bronze
Roman Lešek YUG ATH 1960—1964 1–0–0 1963 Napoli ATH gold: pole vault
Pavlos Lespouridis GRE WLT 1980—1984 0–1–1 1979 Split WLT bronze: lightweight -67.5 kg; 1987 Latakia WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Damiano Lestingi ITA SWI 2008 1–1–1 2009 Pescara SWI bronze: 200 m backstroke; 2013 Mersin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m backstroke
Laura Letrari ITA SWI 2012 3–0–0 2009 Pescara SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2018 Tarragona SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Éric le Leuch FRA CAN 1996—2000 2–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon CAN gold: C1 500 m; 1997 Bari CAN gold: C2 500 m, silver: C2 1000 m
Jean Levavasseur FRA FEN 1948—1952 0–1–0 1955 Barcelona FEN silver: sabre team
Amaury Leveaux FRA SWI 2004—2012 2–0–2 2005 Almería SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Brice Leverdez FRA BDM 2012—2016 1–0–0 2013 Mersin BDM gold: singles
Ahmet Li TUR TTN 2016 1–0–1 2013 Mersin TTN gold: team, bronze: singles
Xue Li FRA TTN 2012—2016 0–2–1 2009 Pescara TTN silver: singles, bronze: team; 2013 Mersin TTN silver: team
Sergio Liani ITA ATH 1968—1972 0–2–0 1967 Tunis ATH silver: 110 m hurdles; 1971 İzmir ATH silver: 110 m hurdles
Carlo Lievore ITA ATH 1960—1964 1–0–0 1963 Napoli ATH gold: javelin throw
Ciro Liguori ITA ROW 1992 1–0–0 1991 Athina ROW gold: coxless fours
Savva Lika GRE ATH 2004—2012 1–0–0 2009 Pescara ATH gold: javelin throw
Jani Likaveč SLO HAN 2000 0–0–1 1993 Linguadoca-Roussillon HAN bronze
Katheleen Lindor FRA GYM 2008 0–1–0 2005 Almería GYM silver: team
Kostas Linoxylakis GRE FTB 1952 1–0–0 1951 Al-Iskanderiya FTB gold
Riccardino Lione ITA BVO 2008 1–0–0 2005 Almería BVO gold
Pia Lionetti ITA ARC 2008—2012 1–0–0 2005 Almería ARC gold: team
Andraž Lipolt SLO SHO 2000 0–0–1 1997 Bari SHO bronze: trap
Michele Liuzzi ITA WRE 1996 0–1–0 1993 Linguadoca-Roussillon WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Franco Lizzio