|
| Event type

Eights, Men

Date20 – 27 July 1980
StatusOlympic
LocationGrebnoy kanal, Sportivny komplex Krylatskoye, Moskva
Participants81 from 9 countries

East Germany was the defending Olympic champion in the men’s coxed eights, as well as the winner of the last four World Championships. With New Zealand not entering a crew and the absence of West Germany due to the American-led boycott, the stage seemed set for an easy East German victory. In the opening round, however, the Soviet Union had the fastest time, perhaps facilitated by the presence of Great Britain in their heat, the runners-up from the 1976 Summer Olympics. While Great Britain had not been on the podium at a major international event since then, the Soviet Union had been runner-up at the 1977 World Championships and a bronze medalist in 1979. In the final, the East Germans were less dominant than they had been at other events, but still took gold comfortably from the Britons, who settled for silver. The Soviets rounded out the podium with a third-place finish, ahead of the Czechoslovakians.

PosNrBoatNOCR1R1 RepFinal
1East GermanyGDR5:55.89 (1 h2)5:49.05 (1 h1)Gold
Bernd KraußHans-Peter KoppeUlrich KonsJörg FriedrichJens DoberschützUlrich KarnatzUwe DühringBernd HöingKlaus-Dieter Ludwig
2Great BritainGBR5:53.38 (2 h1)5:49.35 (2 h1)5:51.92 (2 h1)Silver
Duncan McDougallAllan WhitwellHenry ClayChris MahoneyAndrew JusticeJohn PritchardMalcolm McGowanRichard StanhopeColin, Lord Moynihan
3Soviet UnionURS5:50.76 (1 h1)5:52.66 (3 h1)Bronze
Viktor KakoshinAndrey TishchenkoAleksandr TkachenkoJonas PinskusJonas NarmontasAndrey LuginAleksandr MantsevichIgor MaystrenkoHryhoriy Dmytrenko
4CzechoslovakiaTCH6:01.68 (2 h2)5:44.80 (1 h2)5:53.75 (4 h1)
Pavel PevnýLubomír JankoCtirad JungmannKarel NeffeKarel Mejta, Jr.Dušan VičíkMilan DolečekMilan KyselýJiří Pták
5AustraliaAUS6:05.12 (3 h2)5:45.04 (1 h1)5:56.74 (5 h1)
Islay LeeStephen HandleyBill DankbaarAndrew WithersTim WilloughbyJames LoweTim YoungBrian RichardsonDavid England
6BulgariaBUL6:03.99 (4 h1)5:46.28 (2 h2)6:04.05 (6 h1)
Dimitar YanakievTeodor MrankovBozhidar RangelovIvan BotevYani IgnatovMihail PetrovPetar PatsevVeselin ShterevVentseslav Kanchev
7HungaryHUN6:04.32 (5 h1)5:59.53 (4 h1)5:57.61 (1 h2)
Ferenc KissPéter TóváriRóbert SassAttila StrochmayerAndrás KormosZoltán SztárcsevicsKálmán ToronyiLászló KissMiklós Bálint
8CubaCUB6:26.53 (4 h2)5:56.19 (3 h1)6:14.98 (2 h2)
Wenceslao BorrotoIsmael CarbonellJuan AlfonsoJuan BuenoFrancisco MoraHermenegildo PalacioJorge ÁlvarezAntonio RiañoEnrique Carrillo
9PolandPOL6:00.43 (3 h1)5:47.35 (3 h2)
Paweł BorkowskiWiesław KujdaGrzegorz StellakAdam TomasiakGrzegorz NowakRyszard StadniukMirosław KowalewskiWładysław BeszterdaRyszard Kubiak

Round One (20 July 1980 — 13:10)

Winner of each heat advanced to final

Heat One

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Soviet UnionURS5:50.761:21.43 (1)
1:28.46 (2)
2:49.89 (1)
1:31.68 (1)
4:21.57 (1)
1:29.19 (2)
Q
Viktor KakoshinAndrey TishchenkoAleksandr TkachenkoJonas PinskusJonas NarmontasAndrey LuginAleksandr MantsevichIgor MaystrenkoHryhoriy Dmytrenko
2Great BritainGBR5:53.381:24.77 (3)
1:28.34 (1)
2:53.11 (2)
1:32.01 (2)
4:25.12 (2)
1:28.26 (1)
Duncan McDougallAllan WhitwellHenry ClayChris MahoneyAndrew JusticeJohn PritchardMalcolm McGowanRichard StanhopeColin, Lord Moynihan
3PolandPOL6:00.431:27.52 (4)
1:30.59 (4)
2:58.11 (4)
1:32.88 (3)
4:30.99 (4)
1:29.44 (3)
Paweł BorkowskiWiesław KujdaGrzegorz StellakAdam TomasiakGrzegorz NowakRyszard StadniukMirosław KowalewskiWładysław BeszterdaRyszard Kubiak
4BulgariaBUL6:03.991:28.55 (5)
1:31.33 (5)
2:59.88 (5)
1:33.45 (4)
4:33.33 (5)
1:30.66 (4)
Dimitar YanakievTeodor MrankovBozhidar RangelovIvan BotevYani IgnatovMihail PetrovPetar PatsevVeselin ShterevVentseslav Kanchev
5HungaryHUN6:04.321:24.49 (2)
1:30.46 (3)
2:54.95 (3)
1:35.79 (5)
4:30.74 (3)
1:33.58 (5)
Ferenc KissPéter TóváriRóbert SassAttila StrochmayerAndrás KormosZoltán SztárcsevicsKálmán ToronyiLászló KissMiklós Bálint

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR5:55.891:23.27 (1)
1:29.61 (1)
2:52.88 (1)
1:32.99 (1)
4:25.87 (1)
1:30.02 (1)
Q
Bernd KraußHans-Peter KoppeUlrich KonsJörg FriedrichJens DoberschützUlrich KarnatzUwe DühringBernd HöingKlaus-Dieter Ludwig
2CzechoslovakiaTCH6:01.681:24.28 (2)
1:30.55 (2)
2:54.83 (2)
1:34.08 (2)
4:28.91 (2)
1:32.77 (2)
Pavel PevnýLubomír JankoCtirad JungmannKarel NeffeKarel Mejta, Jr.Dušan VičíkMilan DolečekMilan KyselýJiří Pták
3AustraliaAUS6:05.121:24.97 (3)
1:31.47 (3)
2:56.44 (3)
1:34.40 (3)
4:30.84 (3)
1:34.28 (3)
Bill DankbaarStephen HandleyIslay LeeAndrew WithersTim WilloughbyJames LoweTim YoungBrian RichardsonDavid England
4CubaCUB6:26.531:29.21 (4)
1:37.38 (4)
3:06.59 (4)
1:41.18 (4)
4:47.77 (4)
1:38.76 (4)
Wenceslao BorrotoIsmael CarbonellJuan AlfonsoJuan BuenoFrancisco MoraHermenegildo PalacioJorge ÁlvarezAntonio RiañoEnrique Carrillo

Round One Repêchage (24 July 1980 — 12:10)

Top two finishers in each heat advanced to final

Heat One

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1AustraliaAUS5:45.041:21.02 (1)
1:25.33 (1)
2:46.35 (1)
1:29.69 (2)
4:16.04 (1)
1:29.00 (1)
Q
Bill DankbaarStephen HandleyIslay LeeAndrew WithersTim WilloughbyJames LoweTim YoungBrian RichardsonDavid England
2Great BritainGBR5:49.351:22.56 (2)
1:27.01 (2)
2:49.57 (2)
1:29.81 (3)
4:19.38 (2)
1:29.97 (2)
Q
Duncan McDougallAllan WhitwellHenry ClayChris MahoneyAndrew JusticeJohn PritchardMalcolm McGowanRichard StanhopeColin, Lord Moynihan
3CubaCUB5:56.191:25.17 (4)
1:28.08 (3)
2:53.25 (3)
1:29.46 (1)
4:22.71 (3)
1:33.48 (4)
Wenceslao BorrotoIsmael CarbonellJuan AlfonsoJuan BuenoFrancisco MoraHermenegildo PalacioJorge ÁlvarezAntonio RiañoEnrique Carrillo
4HungaryHUN5:59.531:24.90 (3)
1:30.47 (4)
2:55.37 (4)
1:33.82 (4)
4:29.19 (4)
1:30.34 (3)
Ferenc KissPéter TóváriRóbert SassAttila StrochmayerAndrás KormosZoltán SztárcsevicsKálmán ToronyiLászló KissMiklós Bálint

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1CzechoslovakiaTCH5:44.801:21.39 (1)
1:26.29 (3)
2:47.68 (1)
1:29.12 (3)
4:16.80 (2)
1:28.00 (1)
Q
Pavel PevnýLubomír JankoCtirad JungmannKarel NeffeKarel Mejta, Jr.Dušan VičíkMilan DolečekMilan KyselýJiří Pták
2BulgariaBUL5:46.281:21.80 (2)
1:26.23 (2)
2:48.03 (2)
1:28.11 (1)
4:16.14 (1)
1:30.14 (3)
Q
Dimitar YanakievTeodor MrankovBozhidar RangelovIvan BotevYani IgnatovMihail PetrovPetar PatsevVeselin ShterevVentseslav Kanchev
3PolandPOL5:47.351:25.50 (3)
1:25.48 (1)
2:50.98 (3)
1:28.22 (2)
4:19.20 (3)
1:28.15 (2)
Paweł BorkowskiWiesław KujdaGrzegorz StellakAdam TomasiakGrzegorz NowakRyszard StadniukMirosław KowalewskiWładysław BeszterdaRyszard Kubiak

Final Round (27 July 1980)

A Final (13:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR5:49.051:22.32 (4)
1:25.33 (1)
2:47.65 (1)
1:30.97 (2)
4:18.62 (1)
1:30.43 (4)
Bernd KraußHans-Peter KoppeUlrich KonsJörg FriedrichJens DoberschützUlrich KarnatzUwe DühringBernd HöingKlaus-Dieter Ludwig
2Great BritainGBR5:51.921:21.73 (1)
1:29.36 (5)
2:51.09 (4)
1:30.64 (1)
4:21.73 (2)
1:30.19 (3)
Duncan McDougallAllan WhitwellHenry ClayChris MahoneyAndrew JusticeJohn PritchardMalcolm McGowanRichard StanhopeColin, Lord Moynihan
3Soviet UnionURS5:52.661:22.00 (2)
1:28.23 (3)
2:50.23 (2)
1:33.14 (4)
4:23.37 (4)
1:29.29 (1)
Viktor KakoshinAndrey TishchenkoAleksandr TkachenkoJonas PinskusJonas NarmontasAndrey LuginAleksandr MantsevichIgor MaystrenkoHryhoriy Dmytrenko
4CzechoslovakiaTCH5:53.751:24.84 (6)
1:26.59 (2)
2:51.43 (5)
1:31.66 (3)
4:23.09 (3)
1:30.66 (5)
Pavel PevnýLubomír JankoCtirad JungmannKarel NeffeKarel Mejta, Jr.Dušan VičíkMilan DolečekMilan KyselýJiří Pták
5AustraliaAUS5:56.741:22.22 (3)
1:28.53 (4)
2:50.75 (3)
1:36.05 (6)
4:26.80 (5)
1:29.94 (2)
Bill DankbaarStephen HandleyIslay LeeAndrew WithersTim WilloughbyJames LoweTim YoungBrian RichardsonDavid England
6BulgariaBUL6:04.051:22.48 (5)
1:31.39 (6)
2:53.87 (6)
1:33.73 (5)
4:27.60 (6)
1:36.45 (6)
Dimitar YanakievTeodor MrankovBozhidar RangelovIvan BotevYani IgnatovMihail PetrovPetar PatsevVeselin ShterevVentseslav Kanchev

B Final (13:45)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1HungaryHUN5:57.611:22.96 (1)
1:30.38 (1)
2:53.34 (1)
1:34.64 (2)
4:27.98 (1)
1:29.63 (1)
Ferenc KissPéter TóváriRóbert SassAttila StrochmayerAndrás KormosZoltán SztárcsevicsKálmán ToronyiLászló KissMiklós Bálint
2CubaCUB6:14.981:27.48 (2)
1:34.80 (2)
3:02.28 (2)
1:30.55 (1)
4:32.83 (2)
1:42.15 (2)
Wenceslao BorrotoIsmael CarbonellJuan AlfonsoJuan BuenoFrancisco MoraHermenegildo PalacioJorge ÁlvarezAntonio RiañoEnrique Carrillo