|
| Event type

Singles, Men

Date25 July – 1 August 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia World Congress Center, Atlanta, Georgia (Hall D)
Participants64 from 39 countries
FormatRound-robin qualifying pools, followed by single-elimination tournament.

The favorite was 1995 World Champion, Kong Linghui, known as King Kong. He had been sent to Europe in the early 1990s to learn from the top European players who were dominating men’s singles play. But he was defeated in the round of 16 by Korea’s Kim Taek-Soo. The final still came down to two Chinese players – Liu Guoliang, who had been runner-up at the 1995 Worlds, and Wang Tao. The final was close for four games, which they split, but Liu overwhelmed Wang in the final game, 21-6. Liu would later win the 1999 World Championships. The defending champion, Jan-Ove Waldner, had his worst ever performance at a major event, losing early to Canadian Wenguang “Johnny” Huang. The surprise of the tournament was Petr Korbel (CZE), who eliminated both Jean-Philippe Gatien and Jean-Michel Saive , before finishing fourth.

PosCompetitor(s)NOC
1Liu GuoliangCHNGold
2Wang TaoCHNSilver
3Jörg RoßkopfGERBronze
4Petr KorbelCZE
=5Kim Taek-SuKOR
=5Johnny HuangCAN
=5Jean-Michel SaiveBEL
=5Uladzimir SamsonauBLR
=9Kong LinghuiCHN
=9Patrick ChilaFRA
=9Koji MatsushitaJPN
=9Jan-Ove WaldnerSWE
=9Zoran PrimoracCRO
=9Hugo HoyamaBRA
=9Dmitry MazunovRUS
=9Yu Nam-GyuKOR
=17Chiang Peng-LungTPE
=17Andrey MazunovRUS
=17Andrzej GrubbaPOL
=17Xinhua ChenGBR
=17Daniel TsiokasGRE
=17Hiroshi ShibutaniJPN
=17Jean-Philippe GatienFRA
=17Jörgen PerssonSWE
=17Kallinikos KreangkaGRE
=17Károly NémethHUN
=17Lee Cheol-SeungKOR
=17Li Gun-SangPRK
=17Peter FranzGER
=17Peter KarlssonSWE
=17Slobodan GrujićSCG
=17Werner SchlagerAUT
=33Toshio TasakiJPN
=33Aleksandar KarakaševićSCG
=33Anton SusenoINA
=33Carl PreanGBR
=33Choi Kyong-SobPRK
=33Danny HeisterNED
=33David ZhuangUSA
=33Yi DingAUT
=33Ilija LupuleskuSCG
=33Jim ButlerUSA
=33Kim Song-HuiPRK
=33Lo Chuen TsungHKG
=33Philippe SaiveBEL
=33Segun ToriolaNGR
=33Vasile FloreaROU
=33Zoltán BátorfiHUN
=49Ahmed Mohamed OsamaSUD
=49Augusto MoralesCHI
=49Chetan BaboorIND
=49Dexter St. LouisTTO
=49Dukhail Al-HabashiKUW
=49Joe NgCAN
=49Guillermo MuñozMEX
=49Hamad Al-HammadiQAT
=49Isaac OpokuGHA
=49Mark SmytheAUS
=49Michael HyattJAM
=49Paul LangleyAUS
=49Paul MutambuzeUGA
=49Stephen HyltonJAM
=49Sule OlaleyeNGR
=49Tarik HodžićBIH

Final Round (1 August 1996)

Match 1/2 Liu GuoliangCHN 3 – 2
21-12, 22-24, 21-19, 15-21, 21-6
Wang TaoCHN
Match 3/4 Jörg RoßkopfGER 3 – 1
21-17, 19-21, 21-18, 21-19
Petr KorbelCZE

Semi-Finals (31 July 1996)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Liu GuoliangCHN 3 – 1
21-17, 18-21, 21-18, 21-18
Jörg RoßkopfGER
Match #2 Wang TaoCHN 3 – 0
23-21, 21-7, 21-16
Petr KorbelCZE

Quarter-Finals (30 July 1996)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Jörg RoßkopfGER 3 – 2
12-21, 26-24, 21-12, 16-21, 26-24
Kim Taek-SuKOR
Match #2 Liu GuoliangCHN 3 – 1
9-21, 21-19, 21-16, 21-16
Johnny HuangCAN
Match #3 Petr KorbelCZE 3 – 0
21-10, 21-13, 21-19
Jean-Michel SaiveBEL
Match #4 Wang TaoCHN 3 – 2
16-21, 16-21, 21-10, 21-15, 21-15
Uladzimir SamsonauBLR

Round One (28 July 1996)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Kim Taek-SuKOR 3 – 1
21-17, 21-18, 20-22, 21-12
Kong LinghuiCHN
Match #2 Jörg RoßkopfGER 3 – 0
21-16, 21-16, 23-21
Patrick ChilaFRA
Match #3 Liu GuoliangCHN 3 – 0
21-18, 21-10, 21-17
Koji MatsushitaJPN
Match #4 Johnny HuangCAN 3 – 1
21-15, 17-21, 21-16, 21-15
Jan-Ove WaldnerSWE
Match #5 Jean-Michel SaiveBEL 3 – 0
21-13, 21-16, 21-8
Zoran PrimoracCRO
Match #6 Petr KorbelCZE 3 – 2
17-21, 19-21, 21-17, 21-14, 21-13
Hugo HoyamaBRA
Match #7 Uladzimir SamsonauBLR 3 – 0
21-14, 21-15, 21-13
Dmitry MazunovRUS
Match #8 Wang TaoCHN 3 – 0
21-15, 21-16, 21-9
Yu Nam-GyuKOR

Preliminary Round (25 – 27 July 1996)

Group A (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Kong LinghuiCHN306012675Q
2Chiang Peng-LungTPE214211889
3Toshio TasakiJPN122496107
4Ahmed Mohamed OsamaSUD030657126

Match #1 Kong LinghuiCHN 2 – 0
21-9, 21-10
Ahmed Mohamed OsamaSUD
Match #2 Chiang Peng-LungTPE 2 – 0
22-20, 21-11
Toshio TasakiJPN
Match #3 Chiang Peng-LungTPE 2 – 0
21-10, 21-6
Ahmed Mohamed OsamaSUD
Match #4 Kong LinghuiCHN 2 – 0
21-9, 21-14
Toshio TasakiJPN
Match #5 Toshio TasakiJPN 2 – 0
21-13, 21-9
Ahmed Mohamed OsamaSUD
Match #6 Kong LinghuiCHN 2 – 0
21-19, 21-14
Chiang Peng-LungTPE

Group B (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Wang TaoCHN3061148111Q
2Daniel TsiokasGRE214211498
3Danny HeisterNED1234129120
4Paul MutambuzeUGA030664126

Match #1 Wang TaoCHN 2 – 0
21-11, 21-14
Paul MutambuzeUGA
Match #2 Daniel TsiokasGRE 2 – 0
21-16, 21-15
Danny HeisterNED
Match #3 Daniel TsiokasGRE 2 – 0
21-8, 21-17
Paul MutambuzeUGA
Match #4 Wang TaoCHN 2 – 1
21-16, 22-24, 21-16
Danny HeisterNED
Match #5 Danny HeisterNED 2 – 0
21-6, 21-8
Paul MutambuzeUGA
Match #6 Wang TaoCHN 2 – 0
21-19, 21-11
Daniel TsiokasGRE

Group C (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Jean-Michel SaiveBEL306012694Q
2Vasile FloreaROU214212193
3Peter FranzGER1224107102
4Dukhail Al-HabashiKUW030661126

Match #1 Jean-Michel SaiveBEL 2 – 0
21-12, 21-12
Dukhail Al-HabashiKUW
Match #2 Vasile FloreaROU 2 – 0
21-16, 21-16
Peter FranzGER
Match #3 Peter FranzGER 2 – 0
21-7, 21-11
Dukhail Al-HabashiKUW
Match #4 Jean-Michel SaiveBEL 2 – 0
21-19, 21-18
Vasile FloreaROU
Match #5 Vasile FloreaROU 2 – 0
21-8, 21-11
Dukhail Al-HabashiKUW
Match #6 Jean-Michel SaiveBEL 2 – 0
21-19, 21-14
Peter FranzGER

Group D (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Jan-Ove WaldnerSWE306012685
2Ilija LupuleskuSCG1234132123
3Lee Cheol-SeungKOR1225121140
4Isaac OpokuGHA122483114

Match #1 Jan-Ove WaldnerSWE 2 – 0
21-14, 21-7
Isaac OpokuGHA
Match #2 Lee Cheol-SeungKOR 2 – 1
19-21, 21-17, 21-18
Ilija LupuleskuSCG
Match #3 1 2 Isaac OpokuGHA 32 – 0
21-11, 21-19
Lee Cheol-SeungKOR 4
Match #4 Jan-Ove WaldnerSWE 2 – 0
21-18, 21-16
Ilija LupuleskuSCG
Match #5 Ilija LupuleskuSCG 2 – 0
21-4, 21-16
Isaac OpokuGHA
Match #6 Jan-Ove WaldnerSWE 2 – 0
21-11, 21-19
Lee Cheol-SeungKOR

Group E (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Jörg RoßkopfGER306012681Q
2Hiroshi ShibutaniJPN214211198
3Lo Chuen TsungHKG122499112
4Guillermo MuñozMEX030681126

Match #1 Jörg RoßkopfGER 2 – 0
21-15, 21-11
Guillermo MuñozMEX
Match #2 Hiroshi ShibutaniJPN 2 – 0
21-14, 21-15
Lo Chuen TsungHKG
Match #3 Hiroshi ShibutaniJPN 2 – 0
21-15, 21-12
Guillermo MuñozMEX
Match #4 Jörg RoßkopfGER 2 – 0
21-15, 21-13
Lo Chuen TsungHKG
Match #5 Lo Chuen TsungHKG 2 – 0
21-14, 21-14
Guillermo MuñozMEX
Match #6 Jörg RoßkopfGER 2 – 0
21-15, 21-12
Hiroshi ShibutaniJPN

Group F (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Liu GuoliangCHN3061147100Q
2Slobodan GrujićSCG2154162163
3Philippe SaiveBEL1234133125
4Mark SmytheAUS031688142

Match #1 Liu GuoliangCHN 2 – 0
21-8, 21-10
Mark SmytheAUS
Match #2 Slobodan GrujićSCG 2 – 1
21-17, 14-21, 21-19
Philippe SaiveBEL
Match #3 Slobodan GrujićSCG 2 – 1
16-21, 21-8, 21-16
Mark SmytheAUS
Match #4 Liu GuoliangCHN 2 – 0
23-21, 21-13
Philippe SaiveBEL
Match #5 Philippe SaiveBEL 2 – 0
21-17, 21-8
Mark SmytheAUS
Match #6 Liu GuoliangCHN 2 – 1
19-21, 21-16, 21-11
Slobodan GrujićSCG

Group G (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Petr KorbelCZE3061141102Q
2Jean-Philippe GatienFRA214211675
3Choi Kyong-SobPRK1234115131
4Augusto MoralesCHI030662126

Match #1 Jean-Philippe GatienFRA 2 – 0
21-6, 21-4
Augusto MoralesCHI
Match #2 Petr KorbelCZE 2 – 1
15-21, 21-16, 21-13
Choi Kyong-SobPRK
Match #3 Petr KorbelCZE 2 – 0
21-9, 21-11
Augusto MoralesCHI
Match #4 Jean-Philippe GatienFRA 2 – 0
21-15, 21-8
Choi Kyong-SobPRK
Match #5 Choi Kyong-SobPRK 2 – 0
21-14, 21-18
Augusto MoralesCHI
Match #6 Petr KorbelCZE 2 – 0
21-13, 21-19
Jean-Philippe GatienFRA

Group H (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Uladzimir SamsonauBLR306114374Q
2Andrey MazunovRUS2153147143
3Carl PreanGBR1234110117
4Stephen HyltonJAM030660126

Match #1 Uladzimir SamsonauBLR 2 – 0
21-6, 21-10
Stephen HyltonJAM
Match #2 Andrey MazunovRUS 2 – 1
21-19, 18-21, 21-15
Carl PreanGBR
Match #3 Andrey MazunovRUS 2 – 0
21-19, 21-10
Stephen HyltonJAM
Match #4 Uladzimir SamsonauBLR 2 – 0
21-6, 21-7
Carl PreanGBR
Match #5 Carl PreanGBR 2 – 0
21-8, 21-7
Stephen HyltonJAM
Match #6 Uladzimir SamsonauBLR 2 – 1
21-6, 17-21, 21-18
Andrey MazunovRUS

Group I (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Kim Taek-SuKOR306012780Q
2Károly NémethHUN2143123122
3Yi DingAUT1235148147
4Paul LangleyAUS031693142

Match #1 Kim Taek-SuKOR 2 – 0
21-18, 21-6
Paul LangleyAUS
Match #2 Károly NémethHUN 2 – 1
14-21, 21-19, 21-19
Yi DingAUT
Match #3 Károly NémethHUN 2 – 0
21-10, 21-11
Paul LangleyAUS
Match #4 Kim Taek-SuKOR 2 – 0
21-11, 22-20
Yi DingAUT
Match #5 Yi DingAUT 2 – 1
16-21, 21-16, 21-11
Paul LangleyAUS
Match #6 Kim Taek-SuKOR 2 – 0
21-12, 21-13
Károly NémethHUN

Group J (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Zoran PrimoracCRO306114395Q
2Werner SchlagerAUT214211899
3Zoltán BátorfiHUN1234122123
4Hamad Al-HammadiQAT030660126

Match #1 Zoran PrimoracCRO 2 – 0
21-6, 21-7
Hamad Al-HammadiQAT
Match #2 Werner SchlagerAUT 2 – 0
21-15, 21-17
Zoltán BátorfiHUN
Match #3 Werner SchlagerAUT 2 – 0
21-9, 21-16
Hamad Al-HammadiQAT
Match #4 Zoran PrimoracCRO 2 – 1
21-17, 17-21, 21-10
Zoltán BátorfiHUN
Match #5 Zoltán BátorfiHUN 2 – 0
21-4, 21-18
Hamad Al-HammadiQAT
Match #6 Zoran PrimoracCRO 2 – 0
21-15, 21-19
Werner SchlagerAUT

Group K (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Hugo HoyamaBRA3061151131Q
2Jörgen PerssonSWE2152135115
3Kim Song-HuiPRK1224121116
4Dexter St. LouisTTO030682127

Match #1 Hugo HoyamaBRA 2 – 0
21-15, 22-20
Dexter St. LouisTTO
Match #2 Jörgen PerssonSWE 2 – 0
21-17, 21-17
Kim Song-HuiPRK
Match #3 Jörgen PerssonSWE 2 – 0
21-11, 21-11
Dexter St. LouisTTO
Match #4 Hugo HoyamaBRA 2 – 0
27-25, 22-20
Kim Song-HuiPRK
Match #5 Kim Song-HuiPRK 2 – 0
21-14, 21-11
Dexter St. LouisTTO
Match #6 Hugo HoyamaBRA 2 – 1
17-21, 21-16, 21-14
Jörgen PerssonSWE

Group L (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Dmitry MazunovRUS306012895Q
2Peter KarlssonSWE2143123124
3Jim ButlerUSA1234133136
4Tarik HodžićBIH030697126

Match #1 Dmitry MazunovRUS 2 – 0
21-17, 21-16
Tarik HodžićBIH
Match #2 Peter KarlssonSWE 2 – 1
21-19, 14-21, 21-14
Jim ButlerUSA
Match #3 Peter KarlssonSWE 2 – 0
21-13, 21-15
Tarik HodžićBIH
Match #4 Dmitry MazunovRUS 2 – 0
21-16, 23-21
Jim ButlerUSA
Match #5 Jim ButlerUSA 2 – 0
21-18, 21-18
Tarik HodžićBIH
Match #6 Dmitry MazunovRUS 2 – 0
21-11, 21-14
Peter KarlssonSWE

Group M (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Johnny HuangCAN306012676Q
2Xinhua ChenGBR2144142145
3David ZhuangUSA1234122126
4Sule OlaleyeNGR0316102145

Match #1 Johnny HuangCAN 2 – 0
21-15, 21-13
Sule OlaleyeNGR
Match #2 Xinhua ChenGBR 2 – 1
21-18, 14-21, 21-18
David ZhuangUSA
Match #3 Xinhua ChenGBR 2 – 1
18-21, 21-12, 21-13
Sule OlaleyeNGR
Match #4 Johnny HuangCAN 2 – 0
21-11, 21-11
David ZhuangUSA
Match #5 David ZhuangUSA 2 – 0
21-8, 22-20
Sule OlaleyeNGR
Match #6 Johnny HuangCAN 2 – 0
21-14, 21-12
Xinhua ChenGBR

Group N (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Yu Nam-GyuKOR306012685Q
2Li Gun-SangPRK2143134116
3Aleksandar KarakaševićSCG1234120128
4Michael HyattJAM030675126

Match #1 Yu Nam-GyuKOR 2 – 0
21-10, 21-12
Michael HyattJAM
Match #2 Li Gun-SangPRK 2 – 1
17-21, 21-14, 21-13
Aleksandar KarakaševićSCG
Match #3 Li Gun-SangPRK 2 – 0
21-12, 21-14
Michael HyattJAM
Match #4 Yu Nam-GyuKOR 2 – 0
21-11, 21-19
Aleksandar KarakaševićSCG
Match #5 Aleksandar KarakaševićSCG 2 – 0
21-12, 21-15
Michael HyattJAM
Match #6 Yu Nam-GyuKOR 2 – 0
21-19, 21-14
Li Gun-SangPRK

Group O (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Koji MatsushitaJPN3061143124Q
2Andrzej GrubbaPOL2152146116
3Anton SusenoINA1224100105
4Joe NgCAN030682126

Match #1 Koji MatsushitaJPN 2 – 0
21-15, 21-16
Joe NgCAN
Match #2 Andrzej GrubbaPOL 2 – 0
21-8, 21-19
Anton SusenoINA
Match #3 Andrzej GrubbaPOL 2 – 0
21-18, 21-12
Joe NgCAN
Match #4 Koji MatsushitaJPN 2 – 0
21-18, 21-13
Anton SusenoINA
Match #5 Anton SusenoINA 2 – 0
21-8, 21-13
Joe NgCAN
Match #6 Koji MatsushitaJPN 2 – 1
25-23, 13-21, 21-18
Andrzej GrubbaPOL

Group P (25 – 27 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Patrick ChilaFRA3062158120
2Kallinikos KreangkaGRE2152133114
3Segun ToriolaNGR122598133
4Chetan BaboorIND0326132154

Match #1 Patrick ChilaFRA 2 – 1
21-15, 16-21, 21-18
Chetan BaboorIND
Match #2 Kallinikos KreangkaGRE 2 – 0
21-12, 21-15
Segun ToriolaNGR
Match #3 Kallinikos KreangkaGRE 2 – 0
22-20, 21-9
Chetan BaboorIND
Match #4 Patrick ChilaFRA 2 – 0
21-13, 21-5
Segun ToriolaNGR
Match #5 Segun ToriolaNGR 2 – 1
21-12, 11-21, 21-16
Chetan BaboorIND
Match #6 Patrick ChilaFRA 2 – 1
21-14, 16-21, 21-13
Kallinikos KreangkaGRE