|
| Event type

4 x 400 metres Relay, Men

Date20 – 21 October 1964
StatusOlympic
LocationKokuritsu Kyogijo, Shinjuku, Tokyo
Participants68 from 17 countries
Olympic Record 3:02.2 WR / United States USA / 8 September 1960

The US was led by the gold medalists from the 200 and 400, Henry Carr and Mike Larrabee. Carr had not run the 400 at the Olympics, but was considered the equal of any one-lapper and was chosen to run the anchor leg. With Tim Graham running the opener for Britain, they led by one metre after the first lap. Britain’s Adrian Metcalfe then powered away and led Larrabee by five metres on the backstretch. But that was it, as Larrabee stormed to a 44.8 split, distancing Metcalfe by five metres. Ulis Williams maintained the lead for the US on the third leg, but the race was still close when Carr received the baton. He then ran 44.5 for the anchor to win easily, a time that only he had bettered in a relay split for the US – in 1963, when he ran 44.3 at the Pan American Games.

PosNrTeamNOCR1Final
1United StatesUSA3:05.3 (1 h1)3:00.7 (1)GoldWR
708Ollan Cassell
709Mike Larrabee
710Ulis Williams
705Henry Carr
733Theron Lewis (DNS)
726Rex Cawley (DNS)
2Great BritainGBR3:04.7 (1 h3)3:01.6 (2)Silver
154Tim Graham
155Adrian Metcalfe
170John Cooper
153Robbie Brightwell
177John Sherwood (DNS)
172Peter Warden (DNS)
3Trinidad and TobagoTTO3:05.0 (1 h2)3:01.7 (3)Bronze
614Edwin Skinner
612Kent Bernard
609Edwin Roberts
613Wendell Mottley
611Cliff Bertrand (DNS)
610Wilton Jackson (DNS)
4JamaicaJAM3:05.3 (3 h3)3:02.3 (4)
376Laurie Khan
382Mal Spence
381Mel Spence
375George Kerr
377Rupert Hoilette (DNS)
378Neville Myton (DNS)
5Unified Team of GermanyGER3:04.9 (2 h3)3:04.3 (5)
199Jörg Jüttner
228Hans-Ulrich Schulz
201Johannes Schmitt
204Manfred Kinder
200Jürgen Kalfelder (DNS)
229Wilfried Weiland (DNS)
6PolandPOL3:07.2 (2 h2)3:05.3 (6)
503Marian Filipiuk
498Ireneusz Kluczek
497Stanisław Swatowski
495Andrzej Badeński
504Wojciech Lipoński (DNS)
501Bogusław Gierajewski (DNS)
7Soviet UnionURS3:07.4 (2 h1)3:05.9 (7)
645Hryhoriy Sverbetov
644Viktor Bychkov
658Vasyl Anisimov
643Vadim Arkhipchuk
665Valery Frolov (DNS)
646Valery Bulyshev (DNS)
8FranceFRA3:07.5 (3 h1)3:07.4 (8)
135Michel Hiblot
137Bernard Martin
138Germain Nelzy
121Jean-Pierre Boccardo
136Michel Samper (DNS)
132Robert Poirier (DNS)
3 h2 r1/2ItalyITA3:07.6 (3 h2)
356Bruno Bianchi
352Salvatore Morale
351Roberto Frinolli
346Sergio Bello
357Gian Paolo Iraldo (DNS)
345Sergio Ottolina (DNS)
4 h1 r1/2IndiaIND3:08.8 (4 h1)
310Makhan Singh
313Amrit Pal
317Ajmer Singh
311Milkha Singh
309Ken Powell (DNS)
312Gurbachan Singh Randhawa (DNS)
4 h2 r1/2AustraliaAUS3:08.2 (4 h2)
9Peter Vassella
14Gary Knoke
7Gary Eddy
8Ken Roche
10Tony Blue (DNS)
15Michael Ryan (DNS)
4 h3 r1/2SwitzerlandSUI3:09.3 (4 h3)
580Jean-Louis Descloux
585Hansjörg Bosshard
584Marius Theiler
581Peter Laeng
586Hansruedi Bruder (DNS)
5 h1 r1/2JapanJPN3:12.3 (5 h1)
808Toru Honda
789Hirotada Hayase
809Yoshihiro Amano
810Masami Yoshida
790Mamoru Morimoto (DNS)
798Keiji Ogushi (DNS)
5 h3 r1/2GhanaGHA3:10.4 (5 h3)
269James Addy
274Brobbey Mensah
273Sam Bugri
268Ebenezer Quartey
271Eric Amevor (DNS)
267Michael Okantey (DNS)
6 h1 r1/2SenegalSEN3:12.5 (6 h1)
553Daour M'baye Guèye
554Daniel Thiaw
552Mamadou N'Diaye
551Papa M'Baye N'Diaye
547Amadou Gakou (DNS)
548Mamadou Sarr (DNS)
6 h3 r1/2MalaysiaMAS3:17.6 (6 h3)
418Karu Selvaratnam
417Kuda Ditta
424Mohamed bin Abdul Rahman
423Victor Asirvatham
415Mani Jegathesan (DNS)
416Ramasamy Subramaniam (DNS)
7 h3 r1/2ThailandTHA3:18.4 (7 h3)
597Somsak Thongsuk
598Nipon Pensuvapap
606Adisorn Vitsudhamakul
605Manut Bumrungphuk
604Intachot Vajchareevongse (DNS)
DNSUgandaUGA
631Sam Amukun (DNS)
632Aggrey Awori (DNS)
635Jorem Ochana (DNS)
630James Odongo (DNS)
633Amos Omolo (DNS)
637George Odeke (DNS)
DNSIraqIRQ
336Bashir Adil (DNS)
338Aboud Shawki (DNS)
337Abdul Sattar Al-Shaikhli (DNS)
339Mahir Nashat (DNS)
DNSHungaryHUN
286Csaba Csutorás (DNS)
289István Gyulai (DNS)
287László Mihályfi (DNS)
295Gyula Rábai (DNS)
288Huba Rozsnyai (DNS)

Round One (20 October 1964 — 15:00)

Top two in each heat and next two fastest advanced to the final.

Heat One

PosLaneTeamNOCTimeReaction Time
16United StatesUSAQ
Henry CarrOllan CassellMike LarrabeeUlis Williams
22Soviet UnionURSQ
Hryhoriy SverbetovViktor BychkovVasyl AnisimovVadim Arkhipchuk
34FranceFRAq
Germain NelzyMichel HiblotBernard MartinJean-Pierre Boccardo
45IndiaIND
Makhan SinghAmrit PalAjmer SinghMilkha Singh
57JapanJPN
Toru HondaHirotada HayaseYoshihiro AmanoMasami Yoshida
63SenegalSEN
Daour M'baye GuèyeDaniel ThiawMamadou N'DiayePapa M'Baye N'Diaye

Heat Two

PosLaneTeamNOCTimeReaction Time
16Trinidad and TobagoTTOQ
Edwin SkinnerKent BernardEdwin RobertsWendell Mottley
25PolandPOLQ
Marian FilipiukIreneusz KluczekStanisław SwatowskiAndrzej Badeński
31ItalyITA
Bruno BianchiSalvatore MoraleRoberto FrinolliSergio Bello
44AustraliaAUS
Peter VassellaGary KnokeGary EddyKen Roche

Heat Three

PosLaneTeamNOCTimeReaction Time
16Great BritainGBRQ
Tim GrahamAdrian MetcalfeJohn CooperRobbie Brightwell
21Unified Team of GermanyGERQ
Jörg JüttnerHans-Ulrich SchulzJohannes SchmittManfred Kinder
35JamaicaJAMq
Laurie KhanMal SpenceMel SpenceGeorge Kerr
43SwitzerlandSUI
Jean-Louis DesclouxHansjörg BosshardMarius TheilerPeter Laeng
54GhanaGHA
James AddyBrobbey MensahSam BugriEbenezer Quartey
62MalaysiaMAS
Karu SelvaratnamKuda DittaMohamed bin Abdul RahmanVictor Asirvatham
77ThailandTHA
Somsak ThongsukNipon PensuvapapAdisorn VitsudhamakulManut Bumrungphuk

Final (21 October 1964 — 14:50)

PosLaneTeamNOCTimeSplit (Pos)Reaction Time
12United StatesUSAWR
Ollan Cassell46.0 (=2)
Mike Larrabee1:30.8 (1)
Ulis Williams2:16.2 (1)
Henry Carr3:00.7 (1)
28Great BritainGBR
Tim Graham45.9 (1)
Adrian Metcalfe1:31.4 (3)
John Cooper2:16.8 (4)
Robbie Brightwell3:01.6 (2)
34Trinidad and TobagoTTO
Edwin Skinner46.0 (=2)
Kent Bernard1:31.3 (2)
Edwin Roberts2:16.7 (=2)
Wendell Mottley3:01.7 (3)
43JamaicaJAM
Laurie Khan46.1 (4)
Mal Spence1:31.5 (4)
Mel Spence2:16.7 (=2)
George Kerr3:02.3 (4)
51Unified Team of GermanyGER
Jörg Jüttner47.1 (=6)
Hans-Ulrich Schulz1:32.8 (5)
Johannes Schmitt2:18.7 (5)
Manfred Kinder3:04.3 (5)
67PolandPOL
Marian Filipiuk47.5 (8)
Ireneusz Kluczek1:33.5 (=7)
Stanisław Swatowski2:19.8 (7)
Andrzej Badeński3:05.3 (6)
75Soviet UnionURS
Hryhoriy Sverbetov46.8 (5)
Viktor Bychkov1:33.1 (6)
Vasyl Anisimov2:19.6 (6)
Vadim Arkhipchuk3:05.9 (7)
86FranceFRA
Michel Hiblot47.1 (=6)
Bernard Martin1:33.5 (=7)
Germain Nelzy2:20.6 (8)
Jean-Pierre Boccardo3:07.4 (8)