Yugoslavia at the 1980 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Zoran Matković 11

Athletics

200 metres, Men Aleksandar Popović 7 h1 r2/4
400 metres, Men Jozo Alebić 6 h1 r2/4
800 metres, Men Milovan Savić 5 h1 r2/3
1,500 metres, Men Dragan Zdravković 9
110 metres Hurdles, Men Borislav Pisić 7 h1 r2/3
Petar Vukičević 8 h2 r2/3
400 metres Hurdles, Men Rok Kopitar 5
4 × 400 metres Relay, Men Yugoslavia 3 h1 r1/2
Željko KnapićMilovan SavićRok KopitarJozo Alebić
High Jump, Men Vaso Komnenić 6
Long Jump, Men Nenad Stekić 30 r1/2
Triple Jump, Men Milan Spasojević 10
Shot Put, Men Vladimir Milić 8
1,500 metres, Women Breda Pergar 8 h2 r1/2
High Jump, Women Lidija Benedetič 19 r1/2

Basketball

Basketball, Men Yugoslavia 1 Gold
Mihovil Nakić-VojnovićDragan KićanovićBranko SkročeRajko ŽižićŽeljko JerkovAndro KnegoZoran SlavnićRatko RadovanovićDuje KrstulovićKrešimir ĆosićDražen DalipagićMirza Delibašić
Basketball, Women Yugoslavia 3 Bronze
Vera ĐuraškovićMersada BećirspahićJelica KomnenovićMira BjedovVukica MitićSanja OžegovićSofija PekićMarija TonkovićZorica ĐurkovićVesna DespotovićBiljana MajstorovićJasmina Perazić

Boxing

Bantamweight, Men Fazlija Šaćirović =17
Featherweight, Men Dejan Marović =9
Lightweight, Men Geza Tumbas =9
Light-Welterweight, Men Ace Rusevski =5
Welterweight, Men Mehmet Bogujevci =5
Light-Middleweight, Men Miodrag Perunović =9
Middleweight, Men Damir Škaro =17
Light-Heavyweight, Men Slobodan Kačar 1 Gold
Heavyweight, Men Aziz Salihu =9

Canoe Sprint

Kayak Singles, 500 metres, Men Milan Janić 4
Kayak Singles, 1,000 metres, Men Milan Janić 7
Kayak Doubles, 500 metres, Men Yugoslavia DNS
Milan JanićJovan Đolić
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Yugoslavia DNS
Milan JanićJovan Đolić
Canadian Singles, 500 metres, Men Matija Ljubek 9
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Matija Ljubek 8
Canadian Doubles, 500 metres, Men Yugoslavia DNS
Milan JanićJovan Đolić
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Yugoslavia 4
Matija LjubekMirko Nišović

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Bruno Bulić 50
Vinko Polončič AC
Bojan Ropret AC
Bojan Udovič AC
100 kilometres Team Time Trial, Men Yugoslavia 8
Bruno BulićVinko PolončičBojan RopretBojan Udovič

Football

Football, Men Yugoslavia 4
Ante MiročevićBoro PrimoracDragan PantelićDušan PešićDževad ŠećerbegovićIvan GudeljMilan JovinMiloš HrstićMiloš ŠestićMišo KrstičevićNikica KlinčarskiSrebrenko RepčićTomislav IvkovićVladimir MatijevićZlatko VujovićZoran VujovićNikica Cukrov

Handball

Handball, Men Yugoslavia 6
Adnan DizdarDrago JovovićEnver KosoGoran NerićJasmin MrkonjaJovica CvetkovićJovan ElezovićMile IsakovićMomir RnićPavao JurinaPeter MahneStjepan ObranVelibor NenadićZlatan Arnautović
Handball, Women Yugoslavia 2 Silver
Ana TitlićSlavica JeremićZorica VojinovićRadmila DrljačaKatica IlešMirjana OgnjenovićSvetlana AnastasovskiRada SavićSvetlana KitićMirjana ĐuricaBiserka VišnjićVesna RadovićJasna MerdanVesna Milošević

Judo

Half-Lightweight, Men Franc Očko =19
Lightweight, Men Vojo Vujević =19
Half-Middleweight, Men Slavko Sikirić =7
Middleweight, Men Slavko Obadov =10
Half-Heavyweight, Men Rajko Kušić =13
Heavyweight, Men Radomir Kovačević =3 Bronze

Rowing

Double Sculls, Men Yugoslavia 2 Silver
Zoran PančićMilorad Stanulov
Coxed Pairs, Men Yugoslavia 3 Bronze
Duško MrduljašZlatko CelentJosip Reić
Quadruple Sculls, Men Yugoslavia 6
Milan ArežinaDarko ZibarDragan ObradovićNikola Stefanović
Coxed Fours, Men Yugoslavia 10
Milan ĆulibrkVladimir KrstićBožidar ÐorđevićDušan KovačevićSaša Mimić

Sailing

One Person Dinghy, Open Minski Fabris 11
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Yugoslavia 9
Danko MandićZoran Kalebić

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Open Franc Peternel =23
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Open Srećko Pejović =17
Zdravko Milutinović 21
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Open Zdravko Milutinović =15
Srećko Pejović 47

Swimming

200 metres Freestyle, Men Borut Petrič 6 h2 r1/2
400 metres Freestyle, Men Borut Petrič 3 h1 r1/2
Darjan Petrič 4 h2 r1/2
1,500 metres Freestyle, Men Borut Petrič 5
Darjan Petrič 4 h3 r1/2
100 metres Backstroke, Men Nenad Miloš 5 h1 r1/3
200 metres Backstroke, Men Nenad Miloš 5 h4 r1/2

Volleyball

Volleyball, Men Yugoslavia 6
Vladimir BogoevskiIvica JelićBoro JovićMladen KašićZdravko KuljićSlobodan LozančićRadovan MalevićMiodrag MitićGoran SrbinovskiAleksandar TasevskiLjubomir TravicaVladimir Trifunović

Water Polo

Water Polo, Men Yugoslavia 2 Silver
Luka VezilićZoran GopčevićDamir PolićRatko RudićZoran MusturZoran RojeMilivoj BebićSlobodan TrifunovićBoško LozicaPredrag ManojlovićMilorad Krivokapić

Weightlifting

Middleweight, Men Dušan Mirković 12
Light-Heavyweight, Men Vladimir Zrnić 9

Wrestling

Featherweight, Greco-Roman, Men Ivica Frgić 4
Lightweight, Greco-Roman, Men Ferenc Čaba AC
Welterweight, Greco-Roman, Men Karlo Kasap AC
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Darko Nišavić AC
Heavyweight, Greco-Roman, Men Refik Memišević 4
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Prvoslav Ilić 5
Flyweight, Freestyle, Men Koce Efremov 7
Lightweight, Freestyle, Men Šaban Sejdi 3 Bronze
Welterweight, Freestyle, Men Kiro Ristov AC
Middleweight, Freestyle, Men Abdulah Memedi 5