Gelderland, Netherlands

Place names (84)

Apeldoorn (NED)
Appeltern (NED)
Arnhem (NED)
Asperen (NED)
Barneveld (NED)
Bennekom (NED)
Beusichem (NED)
Brummen (NED)
Buren (NED)
Culemborg (NED)
Didam (NED)
Dieren (NED)
Dinxperlo (NED)
Doesburg (NED)
Doetinchem (NED)
Doornspijk (NED)
Ede (NED)
Ederveen (NED)
Eefde (NED)
Eibergen (NED)
Elburg (NED)
Elst (NED)
Empe (NED)
Emst (NED)
Enspijk (NED)
Epe (NED)
Ermelo (NED)
Gaanderen (NED)
Gendringen (NED)
Gorssel (NED)
Groenlo (NED)
Groesbeek (NED)
Hall (NED)
Harderwijk (NED)
Hattem (NED)
Heerde (NED)
Heesselt (NED)
Hengelo (NED)
Herwen en Aerdt (NED)
Heumen (NED)
Hierden (NED)
Hoevelaken (NED)
Hummelo en Keppel (NED)
Kerkdriel (NED)
Laag-Soeren (NED)
Laren (NED)
Lichtenvoorde (NED)
Lienden (NED)
Lobith (NED)
Lochem (NED)
Neede (NED)
Nijkerk (NED)
Nijmegen (NED)
Nunspeet (NED)
Oldebroek (NED)
Oosterbeek (NED)
Ophemert (NED)
Oude IJsselstreek (NED)
Putten (NED)
Renkum (NED)
Rheden (NED)
Rossum (NED)
Silvolde (NED)
Tiel (NED)
Twello (NED)
Varsseveld (NED)
Velp, Rheden (NED)
Voorst (NED)
Voorthuizen (NED)
Vuren (NED)
Wageningen (NED)
Wapenveld (NED)
Warnsveld (NED)
Wehl (NED)
Wekerom (NED)
Westervoort (NED)
Wijchen (NED)
Winterswijk (NED)
Zaltbommel (NED)
Zeddam (NED)
Zelhem (NED)
Zevenaar (NED)
Zutphen (NED)
Zuuk (NED)

People born here (216)

Karin Abma NED ROW 1976 5 December 1951 Arnhem (NED)
Lies Aengenendt NED ATH 1928 10 July 1907 Nijmegen (NED)
Jos Alberts NED CYC 1984 24 January 1960 Zutphen (NED)
Sjaak Alberts NED FTB 1948—1952 27 February 1926 Arnhem (NED)
Anton van Anrooy GBR ART 1928—1932 11 January 1870 Zaltbommel (NED)
Marcel Arntz NED MTB 1996 18 November 1965 Lobith (NED)
Vinus van Baalen NED SWI 1964 1 July 1942 Dinxperlo (NED)
Jan van Balkum NED SHO 1924 29 February 1888 Rossum (NED)
Elvira Becks NED GYM 1992 8 May 1976 Nijmegen (NED)
Teun Beijnen NED ROW 1924—1928 13 June 1899 Ophemert (NED)
Wim Bekkers NED TOW 1920 21 August 1890 Arnhem (NED)
Conny van Bentum NED SWI 1980—1988 12 August 1965 Barneveld (NED)
Bert Bergsma NED SWI 1972 12 August 1955 Apeldoorn (NED)
Paul Besselink NED FEN 1988 17 November 1967 Arnhem (NED)
Marcel Beumer NED CTR 1988 12 March 1969 Ede (NED)
Léon van Bon NED CTR/CYC 1992—2000 28 January 1972 Asperen (NED)
Bart Bongers NED WAP 1968 6 October 1946 Arnhem (NED)
Albert Boonstra NED SWI 1980 22 May 1957 Nijmegen (NED)
Annie Borckink NED SSK 1976—1980 17 October 1951 Eibergen (NED)
Jan Bos NED CTR/SSK 1998—2010 29 March 1975 Hierden (NED)
Kimberley Bos NED BOB/SKE 2012—2018 7 October 1993 Ede (NED)
Theo Bos NED CTR 2004—2016 22 August 1983 Hierden (NED)
Dick Boschman NED SHO 2000—2004 10 October 1974 Elburg (NED)
Carline Bouw NED ROW 2012—2016 14 December 1984 Epe (NED)
Erik Breukink NED CYC 1984—1996 1 April 1964 Rheden (NED)
Harry Brokking NED Coach/VOL 2012 22 January 1955 Ede (NED)
Chris Bruil NED BDM 2000—2004 20 December 1970 Doetinchem (NED)
Berend Brummelman NED ROW 1968 2 January 1943 Eefde (NED)
Kira Bulten NED SWI 1992 12 May 1973 Elburg (NED)
Marion Bultman NED SAI 1988 16 February 1960 Oosterbeek (NED)
Eline Coene NED BDM 1992—1996 11 April 1964 Rheden (NED)
Han Cox NED ROW 1928 21 May 1899 Arnhem (NED)
Hurnet Dekkers NED ROW 2004 8 May 1974 Rossum (NED)
Geert-Jan Derksen NED ROW 2000—2004 2 May 1975 Didam (NED)
Adolphe Desertine AHO NAOC 1941—1946 26 March 1892 Nijmegen (NED)
Kay van Dijk NED VOL 2004 25 June 1984 Oosterbeek (NED)
Guus van Ditzhuyzen NED ROW 1928 12 January 1909 Arnhem (NED)
Lambertus Doedes NED SAI 1928 4 July 1878 Zutphen (NED)
Corine Dorland NED MTB 2000 30 June 1973 Apeldoorn (NED)
Annette Duetz NED SAI 2016 29 June 1993 Zeddam (NED)
Maarten van Dulm NED FEN 1924—1928 4 August 1879 Arnhem (NED)
Denny Ebbers NED JUD 1996 17 July 1974 Nijmegen (NED)
Ralf Elshof NED CTR 1984 5 July 1962 Wijchen (NED)
Jacco Eltingh NED TEN 1996 29 August 1970 Heerde (NED)
Marijke Engelen NED SWA 1984 30 November 1961 Nijmegen (NED)
Gee van Enst NED ROW 1968 3 March 1945 Hummelo en Keppel (NED)
Ed van Es NED WAP 1984 28 June 1959 Wageningen (NED)
Marit van Eupen NED ROW 2000—2008 26 September 1969 Arnhem (NED)
Bram Evers NED ATH 1908 16 July 1886 Arnhem (NED)
André le Fèvre NED FTB 1924 12 December 1898 Arnhem (NED)
Edward Gal NED EDR 2012—2016 4 March 1970 Rheden (NED)
Pie Geelen NED SWI 1996 20 October 1972 Nijmegen (NED)
Robert Gesink NED CYC 2008—2012 31 May 1986 Varsseveld (NED)
Jelle van Gorkom NED BMX 2012—2016 5 January 1991 Doetinchem (NED)
Hendrik de Grijff NED SHO 1924 22 September 1892 Zutphen (NED)
Christiaan Groothoff NED FTB/Referee 1912 11 September 1878 Zaltbommel (NED)
Stefan Groothuis NED SSK 2006—2014 23 November 1981 Empe (NED)
Loes Gunnewijk NED CYC 2012 27 November 1980 Groenlo (NED)
Arie Hassink NED CYC 1976 9 December 1950 Neede (NED)
Soufian El Hassnaoui MAR FTB 2012 28 January 1989 Ede (NED)
Patrick van der Heijden BRA HOK 2016 19 September 1992 Apeldoorn (NED)
Danny Heister NED TTN 1996—2004 18 November 1971 Zevenaar (NED)
Kaj Hendriks NED ROW 2012—2016 19 August 1987 Wageningen (NED)
Jan Hengeveld NED TOW 1920 24 December 1894 Arnhem (NED)
Bernard te Hennepe NED ROW 1920 4 October 1884 Winterswijk (NED)
Jos Hermens NED ATH 1972—1976 8 January 1950 Nijmegen (NED)
Harrie van Heumen NED ICH 1980 24 December 1959 Nijmegen (NED)
Willy Hillen NED SHO 1972—1976 22 April 1943 Winterswijk (NED)
Tristan Hoffman NED CYC 1996—2000 1 January 1970 Groenlo (NED)
Jacobus Hoogveld NED ATH 1908 4 August 1884 Arnhem (NED)
Mirjam Hooman-Kloppenburg NED TTN 1988—1996 4 January 1966 Lichtenvoorde (NED)
Robert Horstink NED VOL 2004 26 December 1981 Twello (NED)
Adri van Houwelingen NED CYC 1976 27 October 1953 Heesselt (NED)
Elly van Hulst NED ATH 1984—1988 9 June 1959 Culemborg (NED)
Frederik Hulswit NED WAP 1908 9 April 1885 Apeldoorn (NED)
Monique Jansen NED ATH 2012 3 October 1978 Harderwijk (NED)
Henk Janssen NED TOW 1920 17 June 1890 Arnhem (NED)
Martine Janssen NED SWI 1992 16 June 1977 Dieren (NED)
Hans Jorritsma NED Coach/HOK 1976—1992 19 March 1949 Lochem (NED)
Maarten Jurgens NED EVE 1972 18 August 1944 Nijmegen (NED)
Jan Kan NED ART 1932 18 May 1873 Nijmegen (NED)
Gerdie Keen NED TTN 1996 29 September 1969 Wageningen (NED)
Trinko Keen NED TTN 1996—2004 22 September 1971 Wageningen (NED)
Sanne Keizer NED BVO 2012 6 February 1985 Doetinchem (NED)
Hans Keldermann NED ROW 1988—1992 22 March 1966 Zutphen (NED)
Robbert Kemperman NED HOK 2012—2016 24 June 1990 Nijmegen (NED)
René Klaassen NED HOK 1984—1988 4 March 1961 Velp, Rheden (NED)
Lieke Klaus NED BMX 2008 28 October 1989 Wijchen (NED)
Leo Klein Gebbink NED HOK 1992—1996 9 January 1968 Zelhem (NED)
Jan Kleyn NED ATH 1948 18 April 1925 Asperen (NED)
Ruben Knab NED ROW 2012 19 February 1988 Ede (NED)
Servais Knaven NED CTR/CYC 1992—2004 6 March 1971 Lobith (NED)
Tessa Knaven NED ROW 1996 4 December 1971 Arnhem (NED)
Ben Kniest NED WAP 1960—1964 14 August 1927 Arnhem (NED)
Evert Koops NED ATH 1908 2 January 1885 Arnhem (NED)
Adrianus van Korlaar NED SHO 1924 26 June 1882 Kerkdriel (NED)
Femke Kramer AUT BIA 2020 27 September 2003 Apeldoorn (NED)
Chris Kropman NED CTR 1936 10 October 1919 Nijmegen (NED)
Gerard de Kruijff NED EQU/EVE 1924—1928 27 January 1890 Buren (NED)
Gerrit Kruize USA HOK 1956 2 May 1923 Apeldoorn (NED)
Susan Kuijken NED ATH 2016 8 July 1986 Nijmegen (NED)
Benno Kuipers NED SWI 1996—2000 6 March 1974 Ede (NED)
Ellen Kuipers NED HOK 1996 8 April 1971 Hattem (NED)
Frits Kuipers NED FTB 1920 11 July 1899 Elst (NED)
Maria Kusters-ten Beitel NED ROW 1976 20 September 1949 Eibergen (NED)
Enrico Lacruz NED BOX 2016 31 August 1993 Arnhem (NED)
Karin de Lange NED ATH 1992 15 January 1964 Arnhem (NED)
Alexander Langeweg NED ART 1936 30 March 1890 Arnhem (NED)
Brigitte van der Lans NED SWI 1984 28 July 1968 Hoevelaken (NED)
Misha Latuhihin NED VOL 1996—2000 26 December 1970 Nijmegen (NED)
Gert-Jan Liefers NED ATH 2004 26 September 1978 Apeldoorn (NED)
Thea Limbach NED SSK 1984 27 February 1959 Harderwijk (NED)
Frans Lodérus NED Referee/VOL 2008—2012 17 March 1959 Appeltern (NED)
Truus Looijs NED SWI 1964 27 June 1946 Wageningen (NED)
Anton van Loon NED TOW 1920 25 June 1888 Arnhem (NED)
Willem van Loon NED TOW 1920 15 August 1891 Arnhem (NED)
Stefanie Luiken NED SWI 2004 16 May 1985 Nijmegen (NED)
Johannes van Maaren NED WRE 1920—1928 4 March 1890 Zaltbommel (NED)
Annelies Maas NED SWI 1976—1980 25 January 1960 Wageningen (NED)
Kamiel Maase NED ATH 2000—2008 20 October 1971 Nijmegen (NED)
Roy Makaay NED FTB 2008 9 March 1975 Wijchen (NED)
Aletta van Manen NED HOK 1984—1988 20 October 1958 Wageningen (NED)
Johan de Meester NED ART/Referee 1928 6 February 1860 Harderwijk (NED)
Mirjam Melchers-van Poppel NED CYC 2000—2008 26 September 1975 Arnhem (NED)
Herbert Memelink NED SHO 1984 3 May 1961 Hengelo (NED)
Chris Mijnarends NED HOK 1964 8 August 1939 Wehl (NED)
Gerrit Möhlmann NED CTR 1976 2 August 1950 Apeldoorn (NED)
Ad Moolhuijzen NED WAP 1968 1 April 1943 Arnhem (NED)
Jeroen Mooren NED JUD 2012—2016 30 July 1985 Nijmegen (NED)
Eefke Mulder NED HOK 2004—2008 13 October 1977 Nijmegen (NED)
Teun Mulder NED CTR 2004—2012 18 June 1981 Zuuk (NED)
Betsy Muus BEL ART 1932 30 June 1891 Arnhem (NED)
Alice Naber-Lozeman NED EVE 2016 7 May 1971 Putten (NED)
Jan-Dirk Nijkamp NED CAN 1992 11 August 1964 Voorst (NED)
Roald van Noort NED WAP 1984 2 March 1960 Elst (NED)
Rudolph, Baron van Pallandt NED SHO 1908 28 November 1868 Oldebroek (NED)
Erik Parlevliet NED HOK 1988 8 June 1964 Zevenaar (NED)
Liesbeth Pascal-de Graaff NED ROW 1976 11 October 1946 Arnhem (NED)
Leo Peelen NED CTR 1988 16 July 1968 Arnhem (NED)
Erik Pieters NED FTB 2008 7 August 1988 Enspijk (NED)
Judith Pietersen NED VOL 2016 3 July 1989 Eibergen (NED)
Estavana Polman NED HAN 2016 5 August 1992 Arnhem (NED)
Alette Pos NED HOK 1984 30 March 1962 Arnhem (NED)
Klara Post NED GYM 1948 5 July 1926 Arnhem (NED)
Angela Postma NED SWI 1996 6 August 1971 Ede (NED)
Carla Quint NED WAP 2000 22 September 1972 Wageningen (NED)
Anne-Marie Quist NED ROW 1984 26 December 1957 Nijmegen (NED)
Desi Reijers NED SWI 1984 4 June 1964 Doetinchem (NED)
Rinus van Rekum NED TOW 1920 7 February 1884 Arnhem (NED)
Wim van Rekum NED TOW 1920 9 June 1892 Arnhem (NED)
Thedo Remmelink NED SNB 1998 22 April 1963 Zelhem (NED)
Nico Rienks NED ROW 1984—2000 1 February 1962 Tiel (NED)
Jaap Rijks NED EQU 1948 25 August 1919 Nijmegen (NED)
Jan Roodzant ARU SWI 2008 6 January 1984 Ede (NED)
Jack Rosendaal NED ATH 1996 12 September 1973 Apeldoorn (NED)
Michiel de Ruiter NED FRS 1992—1994 11 March 1964 Ermelo (NED)
Theo Saat NED ATH 1952 13 May 1928 Arnhem (NED)
Tessie Savelkouls NED JUD 2016 11 March 1992 Nijmegen (NED)
Wout-Jan van der Schans NED EQU 1988 12 May 1961 Ede (NED)
Margo Scharten-Antink NED ART 1928 7 September 1869 Zutphen (NED)
Dolf van der Scheer NED SSK 1936 18 April 1909 Zutphen (NED)
John Scherrenburg NED WAP 1992 23 October 1963 Ede (NED)
Geurt Schoonman NED SHO 1948 17 December 1896 Brummen (NED)
Myrthe Schoot NED VOL 2016 29 August 1988 Winterswijk (NED)
Anne van Schuppen NED ATH 1996 11 October 1960 Doornspijk (NED)
Ans Schut NED SSK 1968 26 November 1944 Apeldoorn (NED)
Ben Schwietert NED SWI 2016 16 February 1997 Nijmegen (NED)
Diederik van Silfhout NED EDR 2016 20 April 1988 Ede (NED)
Lonneke Slöetjes NED VOL 2016 15 November 1990 Oude IJsselstreek (NED)
Laura Smulders NED BMX 2012—2016 9 December 1993 Nijmegen (NED)
Bram Som NED ATH 2000—2004 20 February 1980 Gaanderen (NED)
Sophie Souwer NED ROW 2016 29 June 1987 Westervoort (NED)
Ben Spijkers NED JUD/Referee 1984—2012 10 March 1961 Nijmegen (NED)
Martin van der Spoel NED SWI 1996 19 February 1971 Ermelo (NED)
Esther Stam GEO JUD 2016 11 March 1987 Zutphen (NED)
Jan Steinhauser NED ROW 1968 20 September 1944 Nijmegen (NED)
Ron Stevens NED CAN 1980—1984 15 February 1959 Lienden (NED)
Femke Stoltenborg NED VOL 2016 30 July 1991 Winterswijk (NED)
Herman Suselbeek NED ROW 1968 27 November 1943 Silvolde (NED)
Jo Teunissen-Waalboer NED ATH 1948 25 May 1919 Velp, Rheden (NED)
Claudia van Thiel NED VOL 1996 22 December 1977 Wijchen (NED)
Adnane Tighadouini MAR FTB 2012 30 November 1992 Ede (NED)
Jan Timmer NED 1990 20 February 1933 Lienden (NED)
Sonja Tol NED FEN 2004 16 November 1972 Ede (NED)
Rik Toonen NED WAP 1976 21 May 1954 Arnhem (NED)
Henny Top NED CYC 1984 23 August 1956 Wekerom (NED)
Jacqueline Toxopeus NED HOK 1992—1996 11 December 1964 Wageningen (NED)
Jeroen Trommel NED VOL 2004 1 August 1980 Apeldoorn (NED)
Esmeral Tunçluer TUR BAS 2012 7 June 1980 Ede (NED)
Leo Turksma NED BOX 1924 25 August 1905 Nijmegen (NED)
Wiljon Vaandrager NED ROW 1984 27 August 1957 Hall (NED)
Shane Van Beest AUS VOL 2000—2004 20 July 1979 Arnhem (NED)
Johannes van der Vegte NED ROW 1920 16 December 1892 Gendringen (NED)
Gerard van Velde NED SSK 1992—2002 30 November 1971 Wapenveld (NED)
Bianca van der Velden NED SWA 2004—2008 11 February 1976 Nijmegen (NED)
Sonja van der Velden NED SWA 2004—2008 11 February 1976 Nijmegen (NED)
Wilma van Velsen NED SWI 1980—1984 22 April 1964 Tiel (NED)
Piet Velthuizen NED FTB 2008 3 November 1986 Nijmegen (NED)
Theo van de Vendel NED EVE 2016 24 October 1980 Ederveen (NED)
Marcel Versteeg NED ATH 1992 20 August 1965 Arnhem (NED)
Bas Veth NED ART 1924 12 March 1861 Arnhem (NED)
Anouk Vetter NED ATH 2016 4 February 1993 Ede (NED)
Aart Vierhouten NED CYC 1996 19 March 1970 Ermelo (NED)
Cornelis Viruly NED SHO 1908 11 November 1875 Vuren (NED)
Jantine van der Vlist NED BVO 2016 30 October 1985 Wageningen (NED)
Bart Voskamp NED CYC 1992 6 June 1968 Wageningen (NED)
Eric de Vries NED BSB 1988 3 December 1960 Apeldoorn (NED)
Daniëlle Vriezema NED JUD 2000 25 March 1977 Arnhem (NED)
Frits Vrijlandt NED UIAA 2012 21 July 1967 Warnsveld (NED)
Xan de Waard NED HOK 2016 8 November 1995 Renkum (NED)
Chiel Warners NED ATH 2004 2 April 1978 Harderwijk (NED)
Roderick Weusthof NED HOK 2008—2012 18 May 1982 Nijmegen (NED)
Nico de Wolf NED FTB 1912 27 October 1887 Apeldoorn (NED)
Hans van Zeeland NED WAP 1976—1980 4 May 1954 Arnhem (NED)
Jaap Zielhuis NED SAI 2004 2 July 1966 Heerde (NED)
Piet de Zwarte NED WAP 1976 16 February 1948 Renkum (NED)

People who died here (89)

Jan van Balkum NED SHO 1924 17 May 1978 Rossum (NED)
Teun Beijnen NED ROW 1924—1928 13 July 1949 Beusichem (NED)
Wim Bekkers NED TOW 1920 13 November 1957 Arnhem (NED)
Cees Benedictus-Lieftinck NED EDR 1972 25 February 2008 Harderwijk (NED)
Han van den Berg NED ROW 1948 7 December 2015 Nijmegen (NED)
Steven Blaisse NED ROW 1960—1964 20 April 2001 Brummen (NED)
Theo Blankenaauw NED CTR 1948 28 August 2011 Nijmegen (NED)
Jan de Blécourt NED SHO 1908 20 March 1925 Laag-Soeren (NED)
Leen Bolle NED ART 1928 13 December 1942 Velp, Rheden (NED)
Jan Bolt NED GYM 1908 7 May 1967 Laren (NED)
Jan-Just Bos NED ROW 1960—1964 24 March 2003 Oosterbeek (NED)
Gerrit Bouwhuis NED SHO 1924 23 March 1957 Arnhem (NED)
Piet ten Bruggen Cate NED SHO 1908 15 November 1942 Apeldoorn (NED)
Daniël Camerling Helmolt NED EDR 1936 18 September 1960 Nijmegen (NED)
Antonius Colenbrander NED EQU/EVE 1924—1928 24 September 1929 Arnhem (NED)
Guus van Ditzhuyzen NED ROW 1928 17 June 1996 Voorthuizen (NED)
Denny Ebbers NED JUD 1996 22 July 2015 Nijmegen (NED)
Willem Eijmers NED FTB/Referee 1920—1928 15 September 1932 Arnhem (NED)
Jan Elfring NED FTB 1928 4 September 1977 Apeldoorn (NED)
Freek Engel NED ART 1924—1936 8 November 1958 Zutphen (NED)
Bram Evers NED ATH 1908 7 October 1952 Arnhem (NED)
Ate Faber NED FEN 1936 19 March 1962 Zutphen (NED)
Constant Feith NED FTB 1912 15 September 1958 Bennekom (NED)
Harm Gerding NED KFB 1928 9 May 1991 Nunspeet (NED)
Jacob van Geuns NED FEN 1912 12 November 1952 Apeldoorn (NED)
Just Göbel NED FTB 1912 5 March 1984 Ede (NED)
Johan Greter NED EQU 1936 29 January 1975 Ede (NED)
Joachim Gruppelaar NED EQU 1948 12 July 1971 Renkum (NED)
Bert Gunther NED ROW 1928 14 October 1968 Arnhem (NED)
Otto Hanrath NED ART 1928 13 September 1944 Groesbeek (NED)
Bertha van Hasselt NED ART 1928 11 June 1932 Nijmegen (NED)
Truida Heil-Bonnet NED GYM 1948 4 July 2014 Varsseveld (NED)
Jan Hengeveld NED TOW 1920 4 May 1961 Arnhem (NED)
Fedor den Hertog NED CTR/CYC 1968—1972 12 February 2011 Ermelo (NED)
Jacobus Hoogveld NED ATH 1908 17 February 1948 Arnhem (NED)
Nicolaas van Hoorn NED FEN 1936 17 June 1946 Harderwijk (NED)
Gerrit Horsten NED FTB 1924 23 July 1961 Arnhem (NED)
Carl Huisken NED SAI 1928 25 June 1987 Putten (NED)
Gustaaf van Hulstijn NED FEN 1908 22 April 1976 Gorssel (NED)
Henk Janssen NED TOW 1920 28 August 1969 Arnhem (NED)
Ko Janssens NED BOX 1920 21 August 1970 Epe (NED)
Nico de Jong NED CYC 1920 14 July 1966 Apeldoorn (NED)
Sjoerd Joustra NED ART 1948 7 July 2001 Zevenaar (NED)
Frans Jurgens NED SHO 1920 26 March 1941 Nijmegen (NED)
Jan Kleintjes NED ART 1928—1936 2 May 1955 Heerde (NED)
Ben Kniest NED WAP 1960—1964 18 July 1992 Arnhem (NED)
Evert Koops NED ATH 1908 10 November 1938 Arnhem (NED)
Leen Korpershoek NED SWI 1928 24 July 1989 Epe (NED)
Jaap van der Krol NED NOC*NSF 1981—1985 1 July 1994 Nijkerk (NED)
Henriëtte Laman Trip-de Beaufort NED ART 1928 26 March 1982 Bennekom (NED)
Aäron Lelie NED WRE 1908 25 March 1954 Warnsveld (NED)
Maurits van Löben Sels NED FEN 1906—1908 4 October 1944 Velp, Rheden (NED)
Anton van Loon NED TOW 1920 3 November 1962 Arnhem (NED)
Willem van Loon NED TOW 1920 29 November 1975 Arnhem (NED)
Jos Lussenburg NED ART 1932 28 July 1975 Nunspeet (NED)
Gerard Maarse NED SSK 1952—1956 27 December 1989 Ermelo (NED)
Jac Maris NED ART 1936 5 April 1996 Nijmegen (NED)
Karel van der Meer NED FTB/Referee 1948—1952 2 November 1978 Bennekom (NED)
Piet Metman NED SWI 1936 28 March 1990 Arnhem (NED)
Barent Momma NED MOP 1924 31 January 1936 Velp, Rheden (NED)
Otto Muller von Czernicki NED HOK 1928 21 June 1998 Wapenveld (NED)
Betsy Muus BEL ART 1932 21 October 1986 Arnhem (NED)
Joop Odenthal NED FTB 1952 19 January 2005 Neede (NED)
Tjeerd Pasma NED ATH/MOP 1928 28 December 1944 Ede (NED)
Leo Peelen NED CTR 1988 24 March 2017 Apeldoorn (NED)
Jan van Reede NED EDR 1924—1928 15 November 1956 Epe (NED)
Rinus van Rekum NED TOW 1920 16 November 1955 Arnhem (NED)
Wim van Rekum NED TOW 1920 27 December 1961 Arnhem (NED)
Willem van Rhijn NED MOP 1928—1932 10 January 1979 Bennekom (NED)
Annie Ros NED GYM 1948—1952 14 June 2013 Wijchen (NED)
Toon de Ruiter NED ROW 1960 23 November 2001 Doetinchem (NED)
Johannes Scheuter NED SHO 1924 7 August 1944 Apeldoorn (NED)
Edsard Schlingemann NED SWI 1984 8 May 1990 Epe (NED)
Geurt Schoonman NED SHO 1948 19 February 1971 Brummen (NED)
Karel Schummelketel NED EVE 1932 8 January 1981 Harderwijk (NED)
Tollien Schuurman NED ATH 1932 29 January 1994 Apeldoorn (NED)
Idzard, Baron Sirtema van Grovestins NED EVE 1920 6 October 1983 Brummen (NED)
Willem van der Steen NED ATH 1928 10 March 1983 Warnsveld (NED)
Gerard Tebroke NED ATH 1980 19 March 1995 Doetinchem (NED)
Jo Teunissen-Waalboer NED ATH 1948 3 April 1991 Velp, Rheden (NED)
Eddy Tiel NED HOK 1948—1952 21 February 1993 Emst (NED)
Haas Visser 't Hooft NED HOK 1928 28 July 1977 Velp, Rheden (NED)
Henk Visser NED ATH 1952—1960 13 November 2015 Arnhem (NED)
Eduardus, Baron van Voorst tot Voorst NED SHO 1908—1920 2 April 1945 Warnsveld (NED)
A. C. J. van Vossen NED BWF 1959—1961 March 1961 Velp, Rheden (NED)
Uilke Vuurman NED SHO 1900—1908 14 July 1955 Velp, Rheden (NED)
Coenraad Lodewijk Walther Boer NED ART 1932 15 March 1984 Lochem (NED)
David Wijnveldt NED FTB 1912 28 March 1962 Zutphen (NED)
Nico de Wolf NED FTB 1912 18 July 1967 Doesburg (NED)

Affiliations

?, Zutphen (NED) Zutphen (NED)
?, Apeldoorn (NED) Apeldoorn (NED)
?, Eibergen (NED) Eibergen (NED)
Achilles, Arnhem (NED) Arnhem (NED)
AMHC, Apeldoorn (NED) Apeldoorn (NED)
Argo, Wageningen (NED) Wageningen (NED)
ASV, Eibergen (NED) Eibergen (NED)
AV'34, Apeldoorn (NED) Apeldoorn (NED)
BMX Greenhoppers, Groenlo (NED) Groenlo (NED)
CIKO '66, Arnhem (NED) Arnhem (NED)
D.O.C.-Stap Orion, Doetinchem (NED) Doetinchem (NED)
DDD, Doetinchem (NED) Doetinchem (NED)
De Graafschap, Doetinchem (NED) Doetinchem (NED)
De Hoge Oorsprong, Velp, Rheden (NED) Velp, Rheden (NED)
De Rijn, Wageningen (NED) Wageningen (NED)
Dukenburg, Nijmegen (NED) Nijmegen (NED)
DWK, Barneveld (NED) Barneveld (NED)
Eerste Korfbal Club Arnhem, Arnhem (NED) Arnhem (NED)
FCV Wycross, Wijchen (NED) Wijchen (NED)
GVC, Wageningen (NED) Wageningen (NED)
Hattemse MHC, Hattem (NED) Hattem (NED)
N.E.C., Nijmegen (NED) Nijmegen (NED)
Neptunus, Arnhem (NED) Arnhem (NED)
Nijmegen, Nijmegen (NED) Nijmegen (NED)
Nijmegen Tigers, Nijmegen (NED) Nijmegen (NED)
NZC '21, Nijmegen (NED) Nijmegen (NED)
Phocas, Nijmegen (NED) Nijmegen (NED)
Quick, Nijmegen (NED) Nijmegen (NED)
Stichting Top Judo Nijmegen, Nijmegen (NED) Nijmegen (NED)
TZC Vahalis, Tiel (NED) Tiel (NED)
UDI, Arnhem (NED) Arnhem (NED)
Upward, Arnhem (NED) Arnhem (NED)
Vitesse, Arnhem (NED) Arnhem (NED)