1976 Summer Olympics
|
200 metres, Men |
Cuthbert Jacobs |
6 h3 r2/4 |
|
400 metres, Men |
Fred Sowerby |
7 h4 r2/4 |
|
110 metres Hurdles, Men |
Conrad Mainwaring |
8 h1 r1/3 |
|
400 metres Hurdles, Men |
Conrad Mainwaring |
6 h3 r1/3 |
|
4 × 100 metres Relay, Men |
Antigua and Barbuda |
7 h1 r1/3 |
|
|
Calvin Greenaway • Paul Richards • Everton Cornelius • Elroy Turner • Cuthbert Jacobs (DNS) • Fred Sowerby (DNS) |
4 × 400 metres Relay, Men |
Antigua and Barbuda |
8 h2 r1/2 |
|
|
Cuthbert Jacobs • Paul Richards • Elroy Turner • Fred Sowerby • Conrad Mainwaring (DNS) |
Long Jump, Men |
Calvin Greenaway |
29 r1/2 |
|
Triple Jump, Men |
Maxwell Peters |
21 r1/2 |
|
1984 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
Anthony Henry |
7 h8 r1/4 |
|
200 metres, Men |
Larry Miller |
6 h4 r1/4 |
|
400 metres, Men |
Alfred Browne |
5 h6 r1/4 |
|
800 metres, Men |
Dale Jones |
6 h9 r1/4 |
|
1,500 metres, Men |
Dale Jones |
7 h2 r1/3 |
|
4 × 100 metres Relay, Men |
Antigua and Barbuda |
6 h2 r2/3 |
|
|
Anthony Henry • Lester Benjamin • Alfred Browne • Larry Miller • Howard Lindsay (DNS) |
4 × 400 metres Relay, Men |
Antigua and Barbuda |
5 h2 r1/3 |
|
|
Alfred Browne • Larry Miller • Howard Lindsay • Dale Jones • Lester Benjamin (DNS) • Anthony Henry (DNS) |
Long Jump, Men |
Lester Benjamin |
15 r1/2 |
|
100 metres, Women |
Ruperta Charles |
7 h6 r1/4 |
|
400 metres, Women |
Jocelyn Joseph |
7 h1 r1/3 |
|
800 metres, Women |
Laverne Bryan |
6 h4 r1/3 |
|
1,500 metres, Women |
Laverne Bryan |
11 h1 r1/2 |
|
4 × 400 metres Relay, Women |
Antigua and Barbuda |
4 h2 r1/2 |
|
|
Jocelyn Joseph • Ruperta Charles • Monica Stevens • Laverne Bryan |
1988 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
St. Clair Soleyne |
7 h8 r1/4 |
|
200 metres, Men |
Howard Lindsay |
6 h10 r1/4 |
|
400 metres, Men |
Alfred Browne |
8 h8 r1/4 |
|
800 metres, Men |
Dale Jones |
5 h9 r1/4 |
|
1,500 metres, Men |
Dale Jones |
8 h4 r1/3 |
|
400 metres Hurdles, Men |
Oral Selkridge |
7 h3 r1/3 |
|
4 × 100 metres Relay, Men |
Antigua and Barbuda |
6 h3 r1/3 |
|
|
St. Clair Soleyne • Alfred Browne • Howard Lindsay • Larry Miller • James Browne (DNS) • Evans Jones (DNS) |
4 × 400 metres Relay, Men |
Antigua and Barbuda |
6 h2 r1/3 |
|
|
Howard Lindsay • Alfred Browne • Oral Selkridge • Larry Miller • Dale Jones (DNS) • Evans Jones (DNS) |
Long Jump, Men |
James Browne |
17 r1/2 |
|
Triple Jump, Men |
James Browne |
DNS |
|
200 metres, Women |
Jocelyn Joseph |
7 h3 r2/4 |
|
400 metres, Women |
Barbara Selkridge |
7 h6 r1/4 |
|
800 metres, Women |
Laverne Bryan |
7 h3 r1/3 |
|
1,500 metres, Women |
Laverne Bryan |
13 h2 r1/2 |
|
1992 Summer Olympics
|
200 metres, Men |
Kenmore Hughes |
7 h7 r1/4 |
|
400 metres, Men |
Kenmore Hughes |
7 h4 r1/4 |
|
800 metres, Men |
Dale Jones |
5 h6 r1/3 |
|
1,500 metres, Men |
Reuben Appleton |
10 h3 r1/3 |
|
100 metres, Women |
Heather Samuel |
5 h4 r1/4 |
|
200 metres, Women |
Heather Samuel |
8 h3 r2/4 |
|
400 metres, Women |
Charmaine Gilgeous |
5 h2 r1/4 |
|
1996 Summer Olympics
|
4 × 400 metres Relay, Men |
Antigua and Barbuda |
6 h2 r1/3 |
|
|
N'Kosie Barnes • Michael Terry • Mitchell Browne • Howard Lindsay |
100 metres, Women |
Heather Samuel |
7 h1 r2/4 |
|
200 metres, Women |
Heather Samuel |
8 h3 r2/4 |
|
4 × 100 metres Relay, Women |
Antigua and Barbuda |
AC h1 r1/2 |
|
|
Sonia Williams • Dine Potter • Charmaine Thomas • Heather Samuel |
4 × 400 metres Relay, Women |
Antigua and Barbuda |
6 h1 r1/2 |
|
|
Dine Potter • Sonia Williams • Charmaine Thomas • Heather Samuel |
2000 Summer Olympics
|
200 metres, Men |
N'Kosie Barnes |
8 h9 r1/4 |
|
100 metres, Women |
Heather Samuel |
4 h5 r1/4 |
|
200 metres, Women |
Heather Samuel |
8 h5 r1/4 |
|
2004 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
Daniel Bailey |
6 h9 r1/4 |
|
200 metres, Men |
Brendan Christian |
7 h3 r2/4 |
|
100 metres, Women |
Heather Samuel |
6 h6 r1/4 |
|
2008 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
Daniel Bailey |
4 h5 r2/4 |
|
200 metres, Men |
Brendan Christian |
5 h2 r3/4 |
|
High Jump, Men |
James Grayman |
28 r1/2 |
|
100 metres, Women |
Sonia Williams |
6 h5 r1/4 |
|
2010 Summer Youth Olympics
|
100 metres, Boys |
Tahir Walsh |
4 |
|
400 metres, Boys |
Jalil Salmon |
19 |
|
3,000 metres, Girls |
Kenryca Francis |
17 |
|
2012 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
Daniel Bailey |
6 h2 r3/4 |
|
200 metres, Men |
Brendan Christian |
5 h3 r2/3 |
|
400 metres, Women |
Afia Charles |
5 h2 r1/3 |
|
2014 Summer Youth Olympics
|
200 metres, Boys |
Coull Graham |
12 |
|
100 metres, Girls |
Jade Soleyn |
4 |
|
2016 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
Cejhae Greene |
7 h2 r3/4 |
|
|
Daniel Bailey |
DNS r3/4 |
|
200 metres, Men |
Miguel Francis |
DNS |
|
4 × 100 metres Relay, Men |
Antigua and Barbuda |
6 h1 r1/2 |
|
|
Chavaughn Walsh • Cejhae Greene • Jared Jarvis • Tahir Walsh |
High Jump, Women |
Priscilla Frederick |
28 r1/2 |
|
2018 Summer Youth Olympics
|
100 metres, Girls |
Soniya Jones |
19 |
|
Long Jump, Girls |
Dahlia Barnes |
13 |
|
2020 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
Cejhae Greene |
6 h6 r2/4 |
|
100 metres, Women |
Joella Lloyd |
7 h1 r2/4 |
|