Olympians Who Won a Medal at the European Aquatics Championships (1902)

Description

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Stefan Aartsen NED SWM 1996—2000 1–0–0 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m medley relay
Silke Abicht GDR DIV 1988 0–0–1 1987 Strasbourg DIV bronze: platform
Viktor Aboimov KAZ
URS
SWM 1972 1–2–0 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 1974 Wien SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Tony Adam GER DIV 2004 0–1–0 2004 Madrid DIV silver: synchronized platform
Beatrice Adelizzi ITA SWA 2008 0–1–1 2008 Eindhoven SYN silver: duet, bronze: solo
Hanns Aderhold GER
FRG
DIV 1952 1–0–0 1950 Wien DIV gold: 3 m springboard (competed for West Germany)
Becky Adlington GBR SWM 2008—2012 1–1–1 2006 Budapest SWI silver: 800 m freestyle; 2010 Budapest SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Jasper Aerents BEL SWM 2012—2016 0–0–1 2016 London SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Marianne Aeschbacher FRA SWA 1992—1996 3–6–0 1987 Strasbourg SYN gold: team; 1989 Bonn SYN gold: duet and team; 1993 Sheffield SYN silver: solo, duet, and team; 1995 Wien SYN silver: solo, duet, and team
Inga Afonina UKR
EUN
DIV 1992 0–2–0 1989 Bonn DIV silver: platform (competed for the Soviet Union); 1991 Athina DIV silver: platform (competed for the Soviet Union)
Dragoș Agache ROU SWM 2012 0–1–0 2010 Budapest SWI silver: 50 m breaststroke
Yannick Agnel FRA SWM 2012—2016 1–2–2 2010 Budapest SWI gold: 400 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI bronze: 200 m freestyle; 2016 London SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Elisabeth Ahlgren SWE SWM 1948 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Stefan Ahrens GER DIV 2000 0–1–2 1997 Sevilla DIV bronze: 3 m springboard; 1999 İstanbul DIV bronze: 1 m springboard; 2000 Helsinki DIV silver: 3 m springboard
Marion Aizpors FRG SWM 1988 0–1–2 1981 Split SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Aleksey Akatyev RUS SWM 1996 4–2–0 1995 Wien SWI gold: 5 km, silver: 25 km; 1997 Sevilla SWI gold: 5 km and 25 km; 1999 İstanbul SWI gold: 25 km, silver: 5 km
Anastasiya Aksenova RUS SWM 2008 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Anna-Maria Alexandri AUT SWA 2016—2020 0–0–2 2020/2021 Budapest SYN bronze: duet Free and duet Technical
Eirini-Marina Alexandri AUT SWA 2016—2020 0–0–2 2020/2021 Budapest SYN bronze: duet Free and duet Technical
Vladimir Aleynik BLR
URS
DIV 1976—1980 1–1–0 1977 Jönköping DIV gold: platform; 1981 Split DIV silver: platform
Tony Ali-Ally GBR DIV 1996—2004 1–0–1 1999 İstanbul DIV gold: 3 m springboard, bronze: synchronized springboard
Sviatlana Aliakseyeuna BLR DIV 1996—2000 0–0–2 1989 Bonn DIV bronze: 3 m springboard (competed for the Soviet Union); 1995 Wien DIV bronze: 1 m springboard
Triin Aljand EST SWM 2004—2012 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 50 m butterfly
Sophie Allen GBR SWM 2012 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 200 m medley
Franziska van Almsick GER SWM 1992—2004 18–3–0 1993 Sheffield SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 1995 Wien SWI gold: 100 m freestyle, 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle; 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Therèse Alshammar SWE SWM 1996—2016 10–7–4 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI gold: 50 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2004 Madrid SWI gold: 50 m freestyle; 2006 Budapest SWI gold: 50 m butterfly, silver: 50 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI bronze: 50 m freestyle; 2010 Budapest SWI gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay
Rafael Álvarez ESP DIV 1992—2000 0–0–2 1997 Sevilla DIV bronze: 1 m springboard; 2000 Helsinki DIV bronze: synchronized springboard
Yevgeny Alyoshin RUS SWM 2004 2–0–0 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay; 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Vladislav Aminov RUS SWM 2000 1–0–0 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m medley relay
Linda Amos GBR SWM 1964 0–1–0 1962 Leipzig SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Iryna Amshennikova UKR SWM 2004—2008 0–2–2 2002 Berlin SWI bronze: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay; 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m medley relay; 2006 Budapest SWI silver: 200 m backstroke
Lolita Ananasova UKR SWA 2016 2–8–4 2010 Budapest SYN bronze: solo, team Free, and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination, bronze: solo; 2014 Berlin SYN gold: team Free Routine Combination, silver: duet and team Free; 2016 London SYN gold: team Free, silver: duet Technical, duet Free, team Technical, and team Free Routine Combination
Akhmed Anarbayev KGZ
URS
SWM 1968 1–1–1 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Greta Andersen DEN SWM 1948—1952 2–1–2 1947 Monte Carlo SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 1950 Wien SWI gold: 400 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Lilli Andersen DEN SWM 1932 0–0–1 1934 Magdeburg SWI bronze: 400 m freestyle
Eva Andersson SWE SWM 1972 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Gunilla Andersson SWE SWM 1976 0–0–2 1974 Wien SWI bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Joakim Andersson SWE DIV 1988—1996 0–3–1 1991 Athina DIV silver: 3 m springboard; 1993 Sheffield DIV silver: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard; 1995 Wien DIV silver: 1 m springboard
Jonas Andersson SWE SWM 2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m medley relay
Tord Andersson SWE DIV 1968 0–1–0 1966 Utrecht DIV silver: 3 m springboard
Jakob Andkjær DEN SWM 2008 0–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 50 m butterfly
Viktoriya Andreyeva RUS SWM 2012—2016 0–2–0 2018 Glasgow SWI silver: 4×200 m freestyle mixed relay and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Gennady Androsov RUS
URS
SWM 1956—1960 1–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 1500 m freestyle; 1962 Leipzig SWI gold: 400 m medley
Vyacheslav Andrusenko RUS SWM 2016 0–3–1 2012 Debrecen SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×200 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Hannelore Anke GDR SWM 1972—1976 1–0–0 1974 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Yelena Antonova RUS SWA 1996 2–0–0 1995 Wien SYN gold: team; 1999 İstanbul SYN gold: team (competed in prelims only)
Václav Antoš CZE
TCH
SWM 1924—1928 0–0–1 1927 Bologna SWI bronze: 400 m freestyle
Kelly Araouzou GRE OWS 2016 1–4–0 2010 Budapest SWI gold: 5 km team, silver: 5 km; 2012 Piombino SWI silver: 5 km and 5 km team; 2014 Berlin SWI silver: 5 km team
Odile Arboles-Souchon FRA DIV 2000 0–1–2 1997 Sevilla DIV silver: synchronized platform; 1999 İstanbul DIV bronze: synchronized springboard and synchronized platform
Heinz Arendt GER SWM 1936 0–0–1 1938 London SWI bronze: 1500 m freestyle
Eva Arndt-Riise DEN SWM 1936—1948 1–0–0 1938 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed as Eva Arndt)
Pär Arvidsson SWE SWM 1976—1980 0–3–2 1977 Jönköping SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 200 m butterfly; 1981 Split SWI silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1983 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Sergey Ashikhmin KGZ SWM 1996—2000 0–1–0 1999 İstanbul SWI silver: 4×100 m freestyle relay (competed for Russia)
Charlotte Atkinson GBR SWM 2014 1–0–0 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Jeannette Aubert-Pinci FRA DIV 1948 0–0–1 1947 Monte Carlo DIV bronze: 3 m springboard
Felix Auböck AUT SWM 2016—2020 0–1–0 2020/2021 Budapest SWI silver: 400 m freestyle
Benjamin Auffret FRA DIV 2016 0–0–1 2018 Edinburgh DIV bronze: platform
Yelena Azarova RUS SWA 1996—2004 7–0–0 1991 Athina SYN gold: team (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SYN gold: team; 1995 Wien SYN gold: duet and team; 1997 Sevilla SYN gold: team; 1999 İstanbul SYN gold: team; 2000 Helsinki SYN gold: team
Madelon Baans NED SWM 1996—2004 0–0–1 2004 Madrid SWI bronze: 4×100 m medley relay
Svetlana Babanina URS
UZB
SWM 1964—1968 1–0–0 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Charles Babey (DNS) FRA SWM 1948 0–1–0 1947 Monte Carlo SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Marina Babkova RUS
URS
DIV 1988 1–1–1 1987 Strasbourg DIV silver: 3 m springboard; 1989 Bonn DIV gold: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard
Jürgen Bachmann GDR
GER
SWM 1960 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 400 m medley (competed for East Germany)
Cezar Bădiță ROU SWM 2000 0–1–0 2000 Helsinki SWI silver: 400 m medley
Vera Baklanova RUS
URS
DIV 1964—1968 1–0–0 1966 Utrecht DIV gold: 3 m springboard
Lev Balandin RUS
URS
SWM 1952—1956 0–1–1 1954 Torino SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Július Baláž TCH
SVK
DIV/SWM 1924—1928 0–0–1 1926 Budapest DIV bronze: 3 m springboard
Brita Baldus GDR
GER
DIV 1988—1992 3–2–2 1983 Roma DIV gold: 3 m springboard (competed for East Germany); 1987 Strasbourg DIV bronze: 3 m springboard (competed for East Germany); 1989 Bonn DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard (competed for East Germany); 1991 Athina DIV gold: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard (competed for Germany); 1993 Sheffield DIV gold: 3 m springboard (competed for Germany)
Kirsty Balfour GBR SWM 2004—2008 2–1–0 2006 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke
Jochen Balke GER SWM 1936 1–0–0 1938 London SWI gold: 200 m breaststroke
Giada Ballan ITA SWA 1996—2000 0–1–6 1991 Athina SYN bronze: team; 1993 Sheffield SYN bronze: team; 1995 Wien SYN bronze: team; 1997 Sevilla SYN bronze: duet and team; 1999 İstanbul SYN bronze: team; 2000 Helsinki SYN silver: team
Coralie Balmy FRA SWM 2008—2016 2–3–1 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 2010 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI gold: 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle; 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay
Gábor Balog HUN SWM 2008—2016 0–0–3 2014 Berlin SWI bronze: 200 m backstroke; 2016 London SWI bronze: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay
Frank Baltrusch GDR SWM 1988 0–1–4 1983 Roma SWI bronze: 200 m backstroke; 1985 Sofia SWI bronze: 200 m backstroke; 1987 Strasbourg SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay
Natalia Baranovskaya-Khatziloizou BLR
CYP
SWM 1996—2008 1–1–1 1999 İstanbul SWI bronze: 200 m freestyle (competed as Natalia Baranovskaya for Belarus); 2000 Helsinki SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle (competed as Natalia Baranovskaya for Belarus)
Kasia Baranowska POL SWM 2008—2016 0–1–1 2006 Budapest SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
István Bárány HUN SWM 1924—1932 4–2–1 1926 Budapest SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay; 1927 Bologna SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1931 Paris SWI gold: 100 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay
Arianna Barbieri ITA SWM 2012 0–3–0 2012 Debrecen SWI silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Leonid Barbiyer URS
UKR
SWM 1960 2–1–0 1958 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke; 1962 Leipzig SWI gold: 200 m backstroke
Guy Barnea ISR SWM 2008 0–0–2 2010 Budapest SWI bronze: 50 m backstroke; 2012 Debrecen SWI bronze: 50 m backstroke
Romain Barnier FRA SWM 2000—2004 0–1–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m medley relay
Bengt Baron SWE SWM 1980—1984 0–2–1 1981 Split SWI silver: 4×100 m medley relay; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 1985 Sofia SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Sarah Barrow GBR DIV 2012—2016 2–0–0 2012 Eindhoven DIV gold: synchronized platform; 2014 Berlin DIV gold: platform
Nóra Barta HUN DIV 2000—2012 0–1–2 2006 Budapest DIV bronze: 3 m springboard; 2008 Eindhoven DIV silver: 1 m springboard; 2010 Budapest DIV bronze: 3 m springboard
Károly Bartha HUN SWM 1924 0–1–0 1926 Budapest SWI silver: 100 m backstroke
Timo Barthel GER DIV 2014—2020 0–0–1 2020/2021 Budapest DIV bronze: synchronized platform
Heidemarie Bártová-Grécká CZE
TCH
DIV 1980—1992 0–0–1 1985 Sofia DIV bronze: 3 m springboard (competed as Heidemarie Grécká)
Miroslav Bartůšek CZE
TCH
SWM 1948 0–0–1 1947 Monte Carlo SWI bronze: 400 m freestyle
Paulina Barzycka POL SWM 2004—2008 0–1–0 2006 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Iurie Başcatov MDA
URS
EUN
SWM 1988—1992 1–1–0 1989 Bonn SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle (competed for the Soviet Union)
Clara Basiana ESP SWA 2012 2–3–1 2010 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
István Batházi HUN SWM 1996—2000 1–1–0 2000 Helsinki SWI gold: 400 m medley; 2002 Berlin SWI silver: 400 m medley
Noemi Batki ITA DIV 2008—2020 0–4–1 2008 Eindhoven DIV bronze: synchronized platform; 2010 Budapest DIV silver: platform; 2012 Eindhoven DIV silver: platform; 2014 Berlin DIV silver: platform; 2018 Edinburgh DIV silver: platform
Stefano Battistelli ITA SWM 1988—1992 2–1–2 1989 Bonn SWI gold: 200 m backstroke and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m medley and 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Truus Baumeister NED SWM 1928 1–0–0 1931 Paris SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Simona Baumrtová-Kubová CZE SWM 2012—2020 0–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 100 m backstroke
Nadezhda Bazhina RUS DIV 2012—2016 5–1–6 2006 Budapest DIV gold: synchronized springboard; 2010 Budapest DIV gold: 3 m springboard; 2012 Eindhoven DIV bronze: 1 m springboard and Team Event; 2014 Berlin DIV gold: 3 m springboard and Team Event; 2016 London DIV gold: Team Event, bronze: 1 m springboard, synchronized springboard, and mixed synchronized springboard; 2018 Edinburgh DIV silver: 1 m springboard, bronze: synchronized springboard
Andrea Beccari ITA SWM 2000—2004 1–0–1 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2004 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Leonie Beck GER OWS/SWM 2016—2020 0–3–0 2018 Loch Lomond SWI silver: 5 km and 5 km team; 2020/2021 Budapest SWI silver: 5 km team
Heidi Becker-Ramlow GDR DIV 1972—1976 1–0–0 1970 Barcelona DIV gold: 3 m springboard (competed as Heidi Becker)
Gudrun Beckmann FRG SWM 1972—1976 0–1–1 1974 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Brigitte Becue BEL SWM 1988—2000 3–3–3 1989 Bonn SWI silver: 200 m breaststroke; 1993 Sheffield SWI gold: 200 m breaststroke; 1995 Wien SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, silver: 200 m medley; 1997 Sevilla SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 1999 İstanbul SWI bronze: 100 m breaststroke; 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m medley relay
Inge Beeken DEN DIV 1948 1–0–0 1938 London DIV gold: platform
Semyon Belits-Geyman RUS
URS
SWM 1964—1968 2–1–0 1966 Utrecht SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Anders Bellbring SWE SWM 1972—1976 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Mireia Belmonte ESP SWM 2008—2020 4–5–5 2000 Helsinki SWI bronze: 200 m butterfly; 2008 Eindhoven SWI gold: 200 m medley, bronze: 200 m butterfly; 2012 Debrecen SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 2014 Berlin SWI gold: 1500 m freestyle and 200 m butterfly, silver: 800 m freestyle and 400 m medley, bronze: 400 m freestyle and 5 km; 2016 London SWI silver: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Marco Belotti ITA SWM 2008—2016 1–1–1 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2012 Debrecen SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Darya Belyakina RUS SWM 2008—2012 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m medley relay
Michele Benedetti ITA DIV 2012—2016 0–0–1 2006 Budapest DIV bronze: synchronized platform
Lars-Erik Bengtsson SWE SWM 1960 1–0–0 1962 Leipzig SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Craig Benson GBR SWM 2012—2016 1–0–0 2016 London SWI gold: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Conny van Bentum NED SWM 1980—1988 0–3–9 1981 Split SWI bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 200 m butterfly, and 4×200 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Olha Beresnieva UKR OWS/SWM 2000—2012 1–0–0 2010 Budapest SWI gold: 25 km
Guylaine Berger FRA SWM 1972—1980 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Friedel Berges GER SWM 1928 2–1–1 1926 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 1927 Bologna SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Elisabeth Berglund SWE SWM 1968 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Jean-Paul Berjeau FRA SWM 1972 0–1–0 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay
Peter Bermel FRG SWM 1988 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 200 m medley
Alain Bernard FRA SWM 2008—2012 4–2–1 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2010 Budapest SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Yohan Bernard FRA SWM 2000 0–1–1 1999 İstanbul SWI bronze: 200 m breaststroke; 2002 Berlin SWI silver: 200 m breaststroke
Jo Bernardo FRA SWM 1948—1952 0–1–1 1950 Wien SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Jens-Peter Berndt FRG SWM 1988 0–2–0 1983 Roma SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Péter Bernek HUN SWM 2010—2020 0–1–3 2012 Debrecen SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI bronze: 400 m freestyle
Elena Bertocchi ITA DIV 2010—2020 2–2–1 2016 London DIV silver: 1 m springboard; 2018 Glasgow DIV gold: synchronized springboard, bronze: 1 m springboard; 2020/2021 Budapest DIV gold: 1 m springboard, silver: synchronized springboard
Jack Besford GBR SWM 1928—1936 1–0–0 1934 Magdeburg SWI gold: 100 m backstroke
Irina Bespalova RUS SWM 2008—2012 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Pascale Besson FRA SWA 1984 1–1–0 1985 Sofia SYN gold: team, silver: duet
Toos Beumer NED SWM 1964—1968 1–0–1 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Ina Beyermann FRG SWM 1984—1988 0–1–2 1983 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Urša Bežan SLO SWM 2012 0–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ilaria Bianchi ITA SWM 2008—2020 0–3–2 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m medley relay; 2014 Berlin SWI bronze: 100 m butterfly; 2016 London SWI silver: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), bronze: 100 m butterfly
Serena Bianchi ITA SWA 1996—2000 0–1–4 1995 Wien SYN bronze: team; 1997 Sevilla SYN bronze: duet and team; 1999 İstanbul SYN bronze: team; 2000 Helsinki SYN silver: team
Bence Biczó HUN SWM 2010—2012 0–2–0 2012 Debrecen SWI silver: 200 m butterfly; 2014 Berlin SWI silver: 200 m butterfly
Paul Biedermann GER SWM 2008—2016 6–3–0 2008 Eindhoven SWI gold: 200 m freestyle; 2010 Budapest SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle
Hedy Bienenfeld AUT SWM 1928 0–0–1 1927 Bologna SWI bronze: 200 m breaststroke
Johann Le Bihan FRA SWM 2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 400 m medley
Klenie Bimolt NED SWM 1964—1968 0–2–0 1962 Leipzig SWI silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Aladár Bitskey HUN SWM 1924—1928 0–2–0 1927 Bologna SWI silver: 100 m backstroke; 1931 Paris SWI silver: 100 m backstroke
Zoltán Bitskey HUN SWM 1924 0–1–0 1926 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Ian Black GBR SWM 1960 3–0–0 1958 Budapest SWI gold: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 200 m butterfly
Alicia Blagg GBR DIV 2012—2016 0–2–0 2016 London DIV silver: synchronized springboard; 2018 Edinburgh DIV silver: 3 m springboard
Constantin Blaha AUT DIV 2008—2016 0–0–1 2016 London DIV bronze: 1 m springboard
Pernille Blume DEN SWM 2012—2020 1–3–1 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay; 2018 Glasgow SWI silver: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2020/2021 Budapest SWI silver: 50 m freestyle
Claudia Bockner GER DIV 1996 1–0–1 1995 Wien DIV bronze: 3 m springboard; 1997 Sevilla DIV gold: synchronized springboard
Richárd Bodor HUN SWM 2004—2008 0–0–3 2004 Madrid SWI bronze: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Andrey Bogdanov RUS
URS
SWM 1976 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Yuliya Bogdanova RUS
URS
SWM 1980 2–1–0 1977 Jönköping SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay
Alessio Boggiatto ITA SWM 2000—2008 1–2–2 2002 Berlin SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley; 2004 Madrid SWI bronze: 400 m medley; 2006 Budapest SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
Chiara Boggiatto ITA SWM 2004—2012 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m medley relay
Yelena Bogomazova RUS SWM 2004—2008 1–2–3 2002 Berlin SWI bronze: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2004 Madrid SWI silver: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 2006 Budapest SWI gold: 50 m breaststroke
Tanya Bogomilova-Dangalakova BUL SWM 1980—1988 1–1–5 1983 Roma SWI bronze: 100 m breaststroke (competed as Tanya Bogomilova); 1985 Sofia SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay (competed as Tanya Bogomilova); 1989 Bonn SWI silver: 100 m breaststroke (competed as Tanya Dangalakova); 1991 Athina SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke (competed as Tanya Dangalakova)
Richárd Bohus HUN SWM 2012—2020 0–1–2 2012 Debrecen SWI bronze: 50 m backstroke; 2016 London SWI silver: 50 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Jean Boiteux FRA SWM 1952—1960 0–4–0 1950 Wien SWI silver: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 1954 Torino SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Sergey Bolshakov RUS OWS 2012 0–0–1 2010 Budapest SWI bronze: 5 km team
Oleksandr Bondar ROC
UKR
DIV 2010—2020 3–3–2 2012 Eindhoven DIV silver: Team Event, bronze: synchronized platform; 2014 Berlin DIV silver: Team Event, bronze: synchronized platform; 2018 Edinburgh DIV gold: platform and synchronized platform (competed as Aleksandr Bondar for Russia); 2020/2021 Budapest DIV gold: platform, silver: synchronized platform (competed as Aleksandr Bondar for Russia)
Svitlana Bondarenko UKR SWM 1996—2004 1–9–2 1991 Athina SWI silver: 100 m breaststroke (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SWI silver: 100 m breaststroke; 1995 Wien SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 1997 Sevilla SWI silver: 100 m breaststroke; 1999 İstanbul SWI silver: 100 m breaststroke; 2000 Helsinki SWI bronze: 100 m breaststroke; 2002 Berlin SWI silver: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2004 Madrid SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay
Charlotte Bonnet FRA SWM 2012—2020 3–0–4 2016 London SWI bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle mixed relay; 2018 Glasgow SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 100 m freestyle; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Lies Bonnier NED SWM 1952 0–1–0 1950 Wien SWI silver: 200 m breaststroke
Johan Bontekoe NED SWM 1964 1–0–0 1962 Leipzig SWI gold: 400 m freestyle
Christophe Bordeau FRA SWM 1988—1996 0–0–2 1991 Athina SWI bronze: 200 m butterfly; 1993 Sheffield SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Åke Borg SWE SWM 1924—1928 0–1–1 1926 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1927 Bologna SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Arne Borg SWE SWM 1920—1928 5–2–1 1926 Budapest SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1927 Bologna SWI gold: 100 m freestyle, 400 m freestyle, and 1500 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay
Björn Borg SWE SWM 1936 2–0–0 1938 London SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Karin Bormann FRG SWM 1972—1976 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Klara Bornett AUT DIV 1924—1928 1–0–0 1927 Bologna DIV gold: 3 m springboard
Susanne Börnike GDR SWM 1988 3–0–1 1985 SWI Sofia bronze: 200 m medley; 1989 Bonn SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Edith Boss SUI SWA 1984—1988 0–1–4 1981 Split SYN bronze: team; 1987 Strasbourg SYN silver: duet, bronze: team; 1989 Bonn SYN bronze: duet and team
Paolo Bossini ITA SWM 2004—2008 1–1–0 2004 Madrid SWI gold: 200 m breaststroke; 2006 Budapest SWI silver: 200 m breaststroke
Tine Bossuyt BEL SWM 2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Marjolijn Both NED SWA 1992 0–0–1 1991 Athina SYN bronze: duet
Cinthia Bouhier FRA SWA 2000 0–1–1 1999 İstanbul SYN silver: team; 2000 Helsinki SYN bronze: team
Lorys Bourelly FRA SWM 2016 2–0–1 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2016 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Fréd Bousquet FRA SWM 2000—2016 4–2–3 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2010 Budapest SWI gold: 50 m freestyle and: 4×100 m medley relay, silver: 50 m butterfly; 2012 Debrecen SWI gold: 50 m freestyle ans 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m butterfly; 2016 London SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Rachel le Bozec FRA SWA 2000 0–2–1 1995 Wien SYN silver: team (competed in technical prelim only); 1997 Sevilla SYN silver: team (competed in technical prelim only); 1999 İstanbul SYN silver: team; 2000 Helsinki SYN bronze: team
Alicia Bozon FRA SWM 2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Gilbert Bozon FRA SWM 1952—1956 1–1–0 1954 Torino SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×200 m freestyle relay
Elisa Bozzo ITA SWA 2016 0–3–7 2006 Budapest SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN bronze: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free, bronze: team Technical and team Free Routine Combination
Marco Braida ITA SWM 1992 0–0–1 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m medley relay
David Brandl AUT SWM 2008—2016 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Dorothea Brandt GER SWM 2004—2016 1–0–0 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Ralf Braun GER SWM 1996—2000 1–1–1 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke; 1999 İstanbul SWI gold: 200 m backstroke
Emiliano Brembilla ITA SWM 1996—2008 10–3–0 1997 Sevilla SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 1999 İstanbul SWI silver: 400 m freestyle; 2000 Helsinki SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 1500 m freestyle; 2002 Berlin SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle; 2004 Madrid SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Chris-Carol Bremer GER SWM 1992—1996 0–0–2 1993 Sheffield SWI bronze: 200 m butterfly; 1995 Wien SWI bronze: 200 m butterfly
Karine Brémond FRA SWM 1996—2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 200 m breaststroke
Roman Brener URS
UKR
DIV 1952—1956 2–0–1 1954 Torino DIV gold: 3 m springboard and platform; 1958 Budapest DIV bronze: 3 m springboard
Rosalind Brett GBR SWM 2000 1–0–0 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Serhiy Breus UKR SWM 2008 2–2–1 2004 Madrid SWI gold: 50 m butterfly; 2006 Budapest SWI gold: 50 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2008 Eindhoven SWI silver: 50 m butterfly; 2012 Debrecen SWI bronze: 800 m freestyle
Karin Brienesse NED SWM 1988—1996 1–2–3 1985 Sofia SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1991 Athina SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Enith Brigitha NED SWM 1972—1976 0–4–3 1974 Wien SWI silver: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle, 100 m backstroke, and 200 m backstroke; 1977 Jönköping SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Brian Brinkley GBR SWM 1972—1976 0–2–0 1974 Wien SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay
John Brockway GBR SWM 1948—1956 0–0–1 1954 Torino SWI bronze: 100 m backstroke
Viktor Bromer DEN SWM 2016 1–1–0 2014 Berlin SWI gold: 200 m butterfly; 2016 London SWI silver: 200 m butterfly
Suki Brownsdon GBR SWM 1980—1992 0–1–0 1981 Split SWI silver: 100 m breaststroke
Peter Bruch GDR SWM 1972 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Annika Bruhn GER SWM 2012—2020 1–0–1 2018 Glasgow SWI gold: 4×200 m freestyle mixed relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Inge de Bruijn NED SWM 1992—2004 3–2–3 1991 Athina SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay; 1993 Sheffield SWI bronze: 50 m freestyle; 1999 İstanbul SWI gold: 50 m freestyle and 100 m butterfly, silver: 100 m freestyle
Mara Brunetti ITA SWA 1996—2000 0–1–2 1995 Wien SYN bronze: team; 1999 İstanbul SYN bronze: team; 2000 Helsinki SYN silver: team
Rachele Bruni ITA OWS 2016—2020 9–2–2 2008 Dubrovnik SWI gold: 5 km and 5 km team; 2010 Budapest SWI silver: 5 km team; 2011 Eilat SWI gold: 5 km and 5 km team, silver: 10 km; 2012 Piombino SWI gold: 5 km and 5 km team; 2016 Hoorn SWI gold: 10 km and 5 km team; 2018 Loch Lomond SWI bronze: 5 km; 2020/2021 Budapest SWI gold: 5 km team, bronze: 10 km
Lennart Brunnhage SWE DIV 1948 0–1–0 1947 Monte Carlo DIV silver: platform
Olga Brusnikina RUS SWA 1996—2004 11–0–0 1993 Sheffield SYN gold: team; 1995 Wien SYN gold: team; 1997 Sevilla SYN gold: duet and team; 1999 İstanbul SYN gold: solo, duet, and team; 2000 Helsinki SYN gold: solo, duet, and team; 2004 Madrid SYN gold: team Free
Maarten Brzoskowski NED SWM 2016 1–0–0 2016 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Kira Bulten NED SWM 1992 0–0–2 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay
Carmen Bunaciu ROU SWM 1980—1984 0–0–3 1977 Jönköping SWI bronze: 200 m backstroke; 1981 Split SWI bronze: 100 m backstroke; 1983 Roma SWI bronze: 100 m backstroke
Federico Burdisso ITA SWM 2018—2020 0–1–2 2018 Glasgow SWI bronze: 200 m butterfly; 2020/2021 Budapest SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Vladimir Bure RUS
URS
SWM 1968—1976 2–4–2 1966 Utrecht SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay; 1974 Wien SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 1977 Jönköping SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Giovanna Burlando ITA SWA 1992—2000 0–1–9 1991 Athina SYN bronze: team; 1993 Sheffield SYN bronze: team; 1995 Wien SYN bronze: duet and team; 1997 Sevilla SYN bronze: solo and team; 1999 İstanbul SYN bronze: solo, duet, and team; 2000 Helsinki SYN silver: team
Jack Burnell GBR OWS 2016 0–1–0 2016 Hoorn SWI silver: 10 km
Simon Burnett GBR SWM 2004—2012 0–1–1 2006 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Kim Busch NED SWM 2014—2020 0–3–0 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Antje Buschschulte GER SWM 1996—2008 6–3–4 1997 Sevilla SWI gold: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m freestyle; 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI bronze: 200 m backstroke; 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke; 2006 Budapest SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m backstroke
Nicolae Butacu ROU SWM 1996 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 200 m backstroke
Cobie Buter NED SWM 1968 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 100 m backstroke
Kimberly Buys BEL SWM 2012—2016 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 50 m butterfly
Derya Büyükuncu TUR SWM 1992—2012 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 100 m backstroke
Nataliya Bystrova RUS
URS
SWM 1964 0–1–0 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Melissa Caballero ESP SWM 2004 1–1–0 2002 Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Alba Cabello ESP SWA 2008—2012 4–4–2 2006 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2010 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN bronze: team Free; 2016 London SYN bronze: team Free
Franco Cagnotto ITA DIV 1964—1980 1–2–2 1966 Utrecht DIV bronze: 3 m springboard; 1970 Barcelona DIV gold: 3 m springboard, bronze: platform; 1974 Wien DIV silver: 3 m springboard; 1977 Jönköping DIV silver: 3 m springboard
Tania Cagnotto ITA DIV 2000—2016 10–4–3 2002 Berlin DIV silver: platform, bronze: synchronized springboard; 2004 Madrid DIV gold: platform, bronze: 1 m springboard; 2008 Eindhoven DIV gold: platform, bronze: synchronized platform; 2010 Budapest DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard; 2012 Eindhoven DIV gold: synchronized springboard, silver: 1 m springboard; 2014 Berlin DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard, silver: 3 m springboard; 2016 London DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and synchronized springboard, silver: mixed synchronized springboard
Beatrice Callegari ITA SWA 2016—2020 0–2–6 2012 Eindhoven SYN bronze: team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN bronze: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free, bronze: team Technical and team Free Routine Combination; 2018 Glasgow SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free and team Technical
Novella Calligaris ITA SWM 1968—1972 0–1–2 1970 Barcelona SWI bronze: 800 m freestyle; 1974 Wien SWI silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Alessandro Calvi ITA SWM 2004—2008 2–1–0 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Richard Campion GBR SWM 1960 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 1500 m freestyle
Alessandra Cappa ITA SWM 2004 0–0–1 2004 Madrid SWI bronze: 50 m backstroke
Federico Cappellazzo ITA SWM 2004 3–0–0 2000 Helsinki SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2002 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Anne Capron FRA SWA 1988—1992 4–2–1 1985 Sofia SYN gold: team; 1987 Strasbourg SYN gold: duet (competed in preliminary round only) and team; 1989 Bonn SYN gold: team; 1991 Athina SYN silver: duet and team, bronze: solo
Ona Carbonell ESP SWA 2012—2020 3–6–3 2008 Eindhoven SYN gold: team Free; 2010 Budapest SYN silver: duet, team Free, and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination, silver: duet; 2014 Berlin SYN silver: solo and team Free Routine Combination, bronze: duet and team Free; 2020/2021 Budapest SYN bronze: team Technical
Diletta Carli ITA SWM 2012—2016 1–0–0 2012 Debrecen SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Marco di Carli GER SWM 2004—2012 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m medley relay
Jazz Carlin GBR SWM 2016 2–2–1 2010 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle; 2016 London SWI silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Daniel Carlsson SWE SWM 2000 0–0–1 1999 İstanbul SWI bronze: 4×100 m medley relay
Cathrin Carlzon SWE SWM 2004 0–1–1 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2004 Madrid SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Anja Čarman SLO SWM 2004—2012 0–2–0 2004 Madrid SWI silver: 800 m freestyle and 200 m backstroke
Manuela Carnini ITA SWA 1996 0–0–4 1991 Athina SYN bronze: team; 1993 Sheffield SYN bronze: team; 1995 Wien SYN bronze: duet and team
Fernande Caroen BEL SWM 1948 0–0–2 1938 SWI London bronze: 400 m freestyle; 1947 Monte Carlo SWI bronze: 400 m freestyle
Kiki Caron FRA SWM 1964—1985 1–0–0 1966 Utrecht SWI gold: 100 m backstroke
Stéphan Caron FRA SWM 1984—1992 1–3–0 1985 Sofia SWI gold: 100 m freestyle; 1987 Strasbourg SWI silver: 100 m freestyle; 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Manuela Carosi ITA SWM 1980—1988 0–1–0 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m medley relay
Alice Carpanese ITA SWM 2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Brunella Carrafelli ITA SWA 1996 0–0–2 1995 Wien SYN bronze: team (competed in technical prelim only); 1997 Sevilla SYN bronze: team
Martina Carraro ITA SWM 2010—2020 0–2–2 2016 London SWI silver: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
David Carry GBR SWM 2004—2012 0–1–0 2006 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Fritze Carstensen DEN SWM 1948 2–0–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Jim Carter GBR SWM 1972—1980 0–1–1 1974 Wien SWI silver: 1500 m freestyle; 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m medley relay
Chiara Cassin ITA SWA 2000 0–1–2 1997 Sevilla SYN bronze: team; 1999 İstanbul SYN bronze: team; 2000 Helsinki SYN silver: team
Nicola Cassio ITA SWM 2008 2–0–0 2006 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Alexianne Castel FRA SWM 2008—2012 1–0–0 2012 Debrecen SWI gold: 200 m backstroke
Arianna Castiglioni ITA SWM 2016—2020 0–2–5 2014 Berlin SWI bronze: 100 m breaststroke; 2016 London SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI bronze: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only); 2020/2021 Budapest SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Patricia Castro ESP SWM 2012—2016 0–1–0 2016 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Camilla Cattaneo ITA SWA 2016 0–1–5 2012 Eindhoven SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN bronze: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free, bronze: team Technical and team Free Routine Combination
René Cavalero FRA SWM 1936 0–1–0 1938 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Paola Cavallino ITA SWM 2004—2008 0–1–0 2004 Madrid SWI silver: 200 m butterfly
Milorad Čavić SRB
SCG
SWM 2000—2012 2–0–0 2008 Eindhoven SWI gold: 50 m butterfly (competed for Serbia); 2012 Debrecen SWI gold: 100 m butterfly (competed for Serbia)
Andrea Ceccarini ITA SWM 1980—1988 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 4×100 m medley relay
Thomas Ceccon ITA SWM 2018—2020 0–0–3 2020/2021 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, and 4×100 m freestyle mixed relay
Maurizia Cecconi ITA SWA 1996—2000 0–1–4 1993 Sheffield SYN bronze: team; 1995 Wien SYN bronze: team; 1999 İstanbul SYN bronze: duet and team; 2000 Helsinki SYN silver: team
Paola Celli ITA SWA 1992—1996 0–0–3 1991 Athina SYN bronze: team; 1993 Sheffield SYN bronze: team; 1995 Wien SYN bronze: team
Simone Cercato ITA SWM 2000—2004 2–0–1 2000 Helsinki SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Tone Cerer SLO
YUG
SWM 1936—1948 0–0–2 1938 London SWI bronze: 200 m breaststroke; 1947 Monte Carlo SWI bronze: 200 m breaststroke
Hana Černá CZE
TCH
SWM 1992—2000 0–0–3 1993 Sheffield SWI bronze: 400 m medley (competed for the Czech Republic); 1997 Sevilla SWI bronze: 400 m medley (competed for the Czech Republic); 1999 İstanbul SWI bronze: 400 m medley (competed for the Czech Republic)
Linda Cerruti ITA SWA 2016—2020 0–3–12 2012 Eindhoven SYN bronze: team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN bronze: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free, bronze: solo Technical, solo Free, duet Technical, duet Free, and team Free Routine Combination; 2018 Glasgow SYN silver: solo Free and team Free Routine Combination bronze: solo Technical, duet Free, duet Technical, team Free,and team Technical
Mikhail Chachba RUS
URS
DIV 1952—1956 0–2–0 1954 Torino DIV silver: platform; 1958 Budapest DIV silver: platform
Anastasiya Chaun RUS SWM 2012 1–0–0 2010 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke
Aleksandr Chayev RUS
URS
SWM 1980 1–0–0 1981 Split SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Nadezhda Chemezova RUS SWM 1996—2000 0–1–1 1997 Sevilla SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Mariya Chernyayeva RUS
URS
SWA 1988 0–3–0 1987 Strasbourg SYN silver: team; 1989 Bonn SYN silver: duet and team
Dmitry Chernyshov RUS SWM 2000 2–2–1 1999 İstanbul SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2004 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Ihor Chervynskyi UKR OWS/SWM 2000—2012 1–1–1 2000 Helsinki SWI gold: 1500 m freestyle; 2002 Berlin SWI bronze: 1500 m freestyle; 2004 Madrid SWI silver: 1500 m freestyle
Vlada Chigiryova ROC
RUS
SWA 2016—2020 4–0–0 2014 Berlin SYN gold: team Free; 2016 London SYN gold: team Technical and team Free Routine Combination; 2020/2021 Budapest SYN gold: team Technical
Edna Child GBR DIV 1948 0–0–1 1938 London DIV bronze: 3 m springboard
Svetlana Chimrova ROC
RUS
SWM 2016—2020 1–4–2 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Cristina Chiuso ITA SWM 1992—2008 0–2–0 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Petra Chocová CZE SWM 2012 1–0–0 2012 Debrecen SWI gold: 50 m breaststroke
Giorgi Chogovadze GEO
URS
EUN
DIV 1988—1992 2–0–0 1987 Strasbourg DIV gold: platform (competed for the Soviet Union); 1989 Bonn DIV gold: platform (competed for the Soviet Union)
Laëtitia Choux FRA SWM 1996—2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Glen Christiansen SWE SWM 1980 0–1–0 1981 Split SWI silver: 4×100 m medley relay
Henrik Christiansen NOR SWM 2014—2020 0–2–0 2016 London SWI silver: 400 m freestyle; 2018 Glasgow SWI silver: 400 m freestyle
Thomas Christiansen DEN DIV 1948—1952 1–0–1 1947 Monte Carlo DIV gold: platform; 1950 Wien DIV bronze: platform
Birte Christoffersen-Hanson DEN
SWE
DIV 1948—1960 0–2–3 1950 Wien DIV bronze: 3 m springboard and platform (competed as Birte Christoffersen for Denmark); 1954 Torino DIV silver: 3 m springboard and platform (competed as Birte Hanson for Sweden); 1958 Budapest DIV bronze: platform (competed as Birte Hanson for Sweden)
Robert Christophe FRA SWM 1956—1964 2–1–0 1958 Budapest SWI gold: 100 m backstroke; 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Valentina Chumicheva RUS
URS
DIV 1952—1956 1–0–0 1954 Torino DIV gold: 3 m springboard
Anton Chupkov ROC
RUS
SWM 2014—2020 2–2–1 2018 Glasgow SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 2020/2021 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Monica Cirulli ITA SWA 2004 0–1–2 2002 Berlin SYN bronze: team; 2004 Madrid SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
Stanley Clarke GBR SWM 1960 0–1–0 1962 Leipzig SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Andrew Clayton GBR SWM 1996—2000 1–0–0 1997 Sevilla SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Valerio Cleri ITA OWS 2008—2012 2–1–0 2008 Dubrovnik SWI gold: 25 km; 2010 Budapest SWI gold: 25 km, silver: 10 km
Beatrice Coadă-Cășlaru ROU SWM 1992—2004 3–8–4 1991 Athina SWI silver: 400 m freestyle, 200 m breaststroke, 200 m medley, and 400 m medley (competed as Beatrice Coadă); 1999 İstanbul SWI silver: 200 m breaststroke, 200 m medley, and 400 m medley, bronze: 4×200 m freestyle relay (competed as Beatrice Cășlaru); 2000 Helsinki SWI gold: 200 m breaststroke, 200 m medley, and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay (competed as Beatrice Cășlaru); 2004 Madrid SWI bronze: 200 m medley and 4×200 m freestyle relay (competed as Beatrice Cășlaru)
Neil Cochran GBR SWM 1984—1988 0–1–0 1987 Strasbourg SWI silver: 4×100 m medley relay
Piero Codia ITA SWM 2016 2–1–1 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2016 London SWI silver: 4×100 m medley mixed relay; 2018 Glasgow SWI gold: 100 m butterfly; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Michelle Coleman SWE SWM 2012—2020 1–3–1 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle
Dimitri Colupaev GER SWM 2012 1–1–0 2012 Debrecen SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Dragoș Coman ROU SWM 2000—2008 0–2–6 1999 İstanbul SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2000 Helsinki SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle; 2002 Berlin SWI bronze: 400 m freestyle; 2004 Madrid SWI bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI bronze: 800 m freestyle
Antonio Conelli ITA SWM 1928 0–0–1 1931 Paris SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Lars Conrad GER SWM 2000—2004 2–3–3 1997 Sevilla SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Chris Cook GBR SWM 2004—2008 0–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Rebecca Cooke GBR SWM 2000—2004 0–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 800 m freestyle
Joyce Cooper GBR SWM 1928—1932 1–4–1 1927 Bologna SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle; 1931 Paris SWI silver: 400 m freestyle, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Todd Cooper GBR SWM 2004—2008 0–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay
Raquel Corral ESP SWA 2004—2008 3–4–0 2002 Berlin SYN silver: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free; 2006 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination
Melani Costa ESP SWM 2008—2016 0–1–0 2016 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Tamara Costache ROU SWM 1988 1–0–1 1987 Strasbourg SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Paolo Costoli ITA SWM 1928—1932 0–2–4 1931 Paris SWI bronze: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 1934 Magdeburg SWI silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Mary Anne Cotterill GBR SWM 1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m medley relay
Tonia Couch GBR DIV 2008—2016 1–1–0 2012 Eindhoven DIV gold: synchronized platform; 2016 London DIV silver: platform
Céline Couderc FRA SWM 2004—2008 1–1–3 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×100 m medley relay
Luciano Cozzi ITA DIV 1928 0–0–1 1927 Bologna DIV bronze: 3 m springboard
Margalida Crespí ESP SWA 2012 2–3–1 2010 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
Renée Cretté-Flavier FRA DIV 1928 0–0–1 1931 Paris DIV bronze: platform
Louis Croenen BEL SWM 2012—2020 0–1–2 2014 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2016 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Julia Cruz ESP DIV 1992—1996 0–0–1 1997 Sevilla DIV bronze: synchronized springboard
Judit Csabai HUN SWM 1988 0–0–1 1987 Strasbourg SWI bronze: 800 m freestyle
László Cseh HUN SWM 2004—2020 14–4–5 2004 Madrid SWI gold: 100 m backstroke and 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay; 2006 Budapest SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 200 m backstroke; 2008 Eindhoven SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 2010 Budapest SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 2012 Debrecen SWI gold: 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley, silver: 100 m butterfly, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2014 Berlin SWI gold: 200 m medley, silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay; 2016 London SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 50 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Ferenc Csík HUN SWM 1936 2–0–0 1934 Magdeburg SWI gold: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
József Csikány HUN SWM 1960—1964 0–0–2 1962 Leipzig SWI bronze: 200 m backstroke; 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m medley relay
György Csordás HUN SWM 1948—1956 2–0–0 1954 Torino SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Colin Cunningham GBR SWM 1972 0–1–0 1974 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay
Jean-Pascal Curtillet FRA SWM 1960—1964 1–1–0 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Attila Czene HUN SWM 1992—2000 0–3–0 1993 Sheffield SWI silver: 200 m medley; 1995 Wien SWI silver: 200 m medley and 4×100 m medley relay
Konrad Czerniak POL SWM 2012—2020 1–2–2 2010 Budapest SWI bronze: 100 m butterfly; 2014 Berlin SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m freestyle; 2016 London SWI silver: 100 m butterfly; 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Agnieszka Czopek POL SWM 1980 0–0–2 1981 Split SWI bronze: 200 m butterfly and 400 m medley
Andrea D'Arrigo ITA SWM 2016 0–1–1 2014 Berlin SWI silver: 400 m freestyle; 2016 London SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Duane Da Rocha ESP SWM 2012—2016 1–0–2 2010 Budapest SWI bronze: 200 m backstroke; 2012 Debrecen SWI bronze: 200 m backstroke; 2014 Berlin SWI gold: 200 m backstroke
Étienne Dagon SUI SWM 1984—1988 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 200 m breaststroke
Britta Dahm FRG SWM 1988 0–0–1 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×100 m medley relay
Heike Dähne GDR SWM 1980 0–1–0 1981 Split SWI silver: 200 m butterfly
Irene Dalby NOR SWM 1988—1996 2–1–4 1989 Bonn SWI bronze: 800 m freestyle; 1991 Athina SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle; 1993 Sheffield SWI silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 1995 Wien SWI bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Euan Dale GBR SWM 2008 0–1–0 2006 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Tom Daley GBR DIV 2008—2020 5–3–0 2008 Eindhoven DIV gold: platform; 2012 Eindhoven DIV gold: platform; 2014 Berlin DIV silver: platform; 2016 London DIV gold: platform and mixed synchronized springboard, silver: synchronized platform; 2020/2021 Budapest DIV DIV gold: synchronized platform, silver: platform
Manuela Dalla Valle ITA SWM 1984—1996 0–3–1 1987 Strasbourg SWI silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Francesca Dallapè ITA DIV 2008—2016 4–0–0 2010 Budapest DIV gold: synchronized springboard; 2012 Eindhoven DIV gold: synchronized springboard; 2014 Berlin DIV gold: synchronized springboard; 2016 London DIV gold: synchronized springboard
Petra Dallmann GER SWM 2004—2008 5–0–0 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Julie Danaux FRA DIV 1996—2000 0–1–2 1997 Sevilla DIV silver: synchronized platform; 1999 İstanbul DIV bronze: synchronized springboard and synchronized platform
Eszter Dara HUN SWM 2008—2012 1–0–0 2010 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Tamás Darnyi HUN SWM 1988—1992 8–0–0 1985 Sofia SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 1987 Strasbourg SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 1989 Bonn SWI gold: 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley; 1993 Sheffield SWI gold: 400 m medley
Uwe Daßler GDR SWM 1988 3–1–2 1985 Sofia SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 1987 Strasbourg SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle; 1989 Bonn SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1991 Athina SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (competed for Germany)
Gerda Daumerlang GER DIV 1936 0–1–0 1938 London DIV silver: 3 m springboard
Ross Davenport GBR SWM 2004—2012 0–1–1 2006 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Dave Davies GBR OWS/SWM 2004—2012 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 1500 m freestyle
Georgia Davies GBR SWM 2012—2016 5–2–4 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only) and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), bronze: 50 m backstroke; 2018 Glasgow SWI gold: 50 m backstroke and 4×100 m medley mixed relay, silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Sharron Davies GBR SWM 1976—1992 0–0–2 1977 Jönköping SWI bronze: 400 m medley and 4×100 m freestyle relay
Valerie Davies GBR SWM 1932 1–1–0 1927 Bologna SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1931 Paris SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Anastasiya Davydova RUS SWA 2004—2012 6–1–0 2002 Berlin SYN gold: duet and team, silver: solo; 2004 Madrid SYN gold: duet and team Free; 2006 Budapest SYN gold: duet and team Free Routine Combination
Martina De Memme ITA SWM 2016 1–0–0 2012 Debrecen SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Marco De Tullio ITA SWM 2018—2020 0–0–1 2020/2021 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Fred Deburghgraeve BEL SWM 1992—1996 1–0–1 1995 Wien SWI gold: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Virginie Dedieu FRA SWA 1996—2004 2–8–3 1997 Sevilla SYN silver: solo, duet, and team; 1999 İstanbul SYN silver: solo, duet, and team; 2000 Helsinki SYN silver: solo and duet, bronze: team; 2002 Berlin SYN gold: solo, bronze: duet; 2004 Madrid SYN gold: solo, bronze: duet
Steffen Deibler GER SWM 2008—2016 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m medley relay
Francesca Deidda ITA SWA 2016—2020 0–2–6 2012 Eindhoven SYN bronze: team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN bronze: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free, bronze: team Technical and team Free Routine Combination; 2018 Glasgow SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free and team Technical
Inge Dekker NED SWM 2004—2016 2–6–3 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2006 Budapest SWI gold: 100 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m butterfly and 100 m butterfly, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay; 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley mixed relay
Dieter Dekoninck BEL SWM 2012—2016 0–1–1 2016 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Frédéric Delcourt FRA SWM 1980—1984 0–0–1 1981 Split SWI bronze: 200 m backstroke
Francesco Dell'Uomo ITA DIV 2004—2012 0–0–2 2006 Budapest DIV bronze: synchronized platform; 2008 Eindhoven DIV bronze: platform
Willy den Ouden NED SWM 1932—1936 3–3–0 1931 Paris SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle; 1934 Magdeburg SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 1938 London SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Yelena Dendeberova RUS
URS
EUN
SWM 1988—1992 0–2–1 1985 Sofia SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 400 m freestyle (competed for the Soviet Union); 1987 Strasbourg SWI silver: 400 m medley (competed for the Soviet Union)
Fritz Dennerlein ITA SWM/WPO 1956—1964 0–1–1 1958 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Jérémy Desplanches SUI SWM 2016—2020 1–1–0 2018 Glasgow SWI gold: 200 m medley; 2020/2021 Budapest SWI silver: 200 m medley
Gabriele Detti ITA SWM 2012—2020 1–2–4 2014 Berlin SWI bronze: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2016 London SWI gold: 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle and 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 800 m freestyle
Tamás Deutsch HUN SWM 1988—1996 0–2–1 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m medley relay; 1995 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay
Tatyana Devyatova URS
UKR
SWM 1964—1968 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 4×100 m medley relay
Alex Di Giorgio ITA SWM 2012—2016 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Elena Di Liddo ITA SWM 2010—2020 0–0–4 2018 Glasgow SWI bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay
Silvia Di Pietro ITA SWM 2016 0–2–2 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2016 London SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only) and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Mirco Di Tora ITA SWM 2008—2012 1–1–0 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 50 m backstroke
Lorena Diaconescu ROU SWM 1996—2000 1–0–2 1999 İstanbul SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Klaus Dibiasi ITA DIV 1964—1976 3–2–0 1966 Utrecht DIV gold: platform; 1970 Barcelona DIV silver: 3 m springboard and platform; 1974 Wien DIV gold: 3 m springboard and platform
Katja Dieckow GER DIV 2008—2012 0–1–2 2008 Eindhoven DIV silver: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard and synchronized springboard
Christian Diener GER SWM 2010—2020 0–2–1 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI silver: 200 m backstroke; 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ines Diers GDR SWM 1980 2–1–0 1981 Split SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 800 m freestyle
Jürgen Dietze GDR
GER
SWM 1960—1964 1–1–0 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m medley relay (competed for East Germany); 1966 Utrecht SWI silver: 4×100 m medley relay (competed for East Germany)
Edith van Dijk NED OWS 2008 2–2–1 1995 Wien SWI silver: 25 km; 1997 Sevilla SWI bronze: 25 km; 2000 Helsinki SWI silver: 25 km; 2002 Berlin SWI gold: 10 km and 25 km
Gyula Dobay HUN SWM 1956—1964 0–1–2 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Luminița Dobrescu ROU SWM 1988—1996 0–2–2 1987 Strasbourg SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 1991 Athina SWI bronze: 200 m freestyle; 1993 Sheffield SWI silver: 200 m freestyle
Aleksandr Dobroskok RUS DIV 2000—2008 0–3–1 2000 Helsinki DIV silver: synchronized springboard; 2000 Helsinki DIV bronze: 3 m springboard; 2006 Budapest DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard
Dmitry Dobroskok RUS DIV 2004—2008 1–0–0 2006 Budapest DIV gold: synchronized platform
Amanda Dodd GBR SWA 1984 3–1–1 1981 Split SYN gold: team; 1983 Roma SYN gold: duet and team; 1985 Sofia SWI silver: team, bronze: duet
Maksym Dolhov UKR DIV 2016 1–0–2 2014 Berlin DIV bronze: synchronized platform; 2016 London DIV gold: mixed synchronized platform, bronze: synchronized platform
Yelena Dolzhenko RUS
EUN
SWA 1992 1–2–0 1987 Strasbourg SYN silver: team (competed for the Soviet Union); 1989 Bonn SYN silver: team (competed for the Soviet Union); 1991 Athina SYN gold: team (competed for the Soviet Union)
Alice Dominici ITA SWA 2000 0–1–1 1999 İstanbul SYN bronze: team; 2000 Helsinki SYN silver: team
Zoltán Dömötör HUN WPO 1960—1968 1–0–0 1954 Torino SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Stanislav Donets RUS SWM 2008 2–1–0 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2010 Budapest SWI gold: 200 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay
Dieter Dörr FRG DIV 1976—1984 0–0–1 1985 Sofia DIV bronze: 3 m springboard
Jana Dörries GER SWM 1992 1–0–0 1995 Wien SWI gold: 4×100 m medley relay
Luca Dotto ITA SWM 2012—2016 2–3–3 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Freddie Dove GBR SWM 1936 0–1–1 1938 London SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Mikhail Dovgalyuk ROC
RUS
SWM 2016—2020 0–2–1 2018 Glasgow SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×200 m freestyle mixed relay, bronze: 200 m freestyle
Duje Draganja CRO SWM 2000—2008 0–3–2 2002 Berlin SWI bronze: 100 m freestyle; 2006 Budapest SWI silver: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI silver: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay
Yevgeny Drattsev RUS OWS 2008—2016 0–3–2 2008 Dubrovnik SWI silver: 10 km and 5 km team; 2010 Budapest SWI bronze: 10 km; 2014 Berlin SWI silver: 25 km, bronze: 10 km
Liesbet Dreesen BEL SWM 2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Dion Dreesens NED SWM 2010—2016 1–0–0 2016 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Nick Driebergen NED SWM 2008—2012 0–0–1 2010 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay
Frank Drost NED SWM 1984—1988 0–0–2 1985 Sofia SWI bronze: 200 m butterfly and 4×200 m freestyle relay
Monique Drost NED SWM 1980 0–0–1 1981 Split SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Ioannis Drymonakos GRE SWM 2000—2012 0–1–3 2006 Budapest SWI silver: 200 m butterfly; 2010 Budapest SWI bronze: 200 m butterfly; 2012 Debrecen SWI bronze: 200 m butterfly and 400 m medley
Hugues Duboscq FRA SWM 2000—2008 1–6–3 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 2004 Madrid SWI silver: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 2008 Eindhoven SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Milena Duchková CZE
TCH
DIV 1968—1976 1–0–0 1970 Barcelona DIV gold: platform
Fabienne Dufour BEL SWM 2000 0–1–0 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m medley relay
Simon Dufour FRA SWM 2000—2008 0–2–1 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke
Damir Dugonjič SLO SWM 2008—2016 1–0–1 2012 Debrecen SWI gold: 50 m breaststroke; 2014 Berlin SWI bronze: 50 m breaststroke
Andrey Dunayev RUS
URS
SWM 1968 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 400 m medley
Vladimir Dyatchin RUS OWS 2008—2012 1–1–0 2002 Berlin SWI gold: 10 km; 2011 Eilat SWI silver: 10 km
Patrick Dybiona NED SWM 1988 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Valeriy Dymo UKR SWM 2004—2012 1–2–0 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2006 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2012 Debrecen SWI silver: 100 m breaststroke
Eva-Maria Edinger AUT SWA 1984 1–0–1 1981 Split SYN bronze: duet; 1985 Sofia SYN gold: duet
Margaret Edwards GBR SWM 1956 0–1–0 1958 Budapest SWI silver: 100 m backstroke
Karen Egdal DEN SWM 1996 0–1–0 2000 Helsinki SWI silver: 50 m butterfly
Krisztina Egerszegi HUN SWM 1988—2001 9–4–0 1989 Bonn SWI silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 400 m medley; 1991 Athina SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 400 m medley; 1993 Sheffield SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 200 m butterfly, and 400 m medley; 1995 Wien SWI gold: 200 m backstroke and 400 m medley, silver: 4×100 m medley relay
Márta Egerváry HUN SWM 1960—1968 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 400 m medley
Elina Eggers SWE DIV 2008 0–0–1 2008 Eindhoven DIV bronze: platform
Andrea Eife GDR SWM 1972 2–0–1 1974 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 200 m freestyle
Catrien Eijken NED SWA 1984 1–3–1 1977 Jönköping SYN gold: team; 1981 Split SYN silver: duet and team; 1983 Roma SYN silver: team, bronze: duet
Gilberto Elsa ITA SWM 1960 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ellen Elzerman NED SWM 1992 0–0–3 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Aldo Eminente FRA SWM 1952—1956 0–1–0 1954 Torino SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Gilles Emptoz-Lacôte FRA DIV 2000 0–0–1 1997 Sevilla DIV bronze: synchronized platform
Kornelia Ender GDR SWM 1972—1976 4–0–0 1974 Wien SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Marijke Engelen NED SWA 1984 1–5–3 1974 Wien SYN bronze: team; 1977 Jönköping SYN gold: team, silver: solo and duet; 1981 Split SYN silver: duet and team, bronze: solo; 1983 Roma SYN silver: team, bronze: duet
Cocki van Engelsdorp Gastelaars NED SWM 1960 3–1–0 1958 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Magdalena Epply-Staudinger AUT DIV 1932—1936 1–1–0 1931 Paris DIV gold: platform, silver: 3 m springboard (competed as Magdalena Epply)
Éva Erdélyi HUN SWM 1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Agneta Eriksson SWE SWM 1980—1988 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ingvar Eriksson SWE SWM 1964—1968 0–0–2 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Lester Eriksson SWE SWM 1964—1968 0–0–2 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Reni Erkens GER SWM 1928 0–0–1 1927 Bologna SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Rafael Escalas ESP SWM 1980—1984 0–0–1 1981 Split SWI bronze: 1500 m freestyle
Franck Esposito FRA SWM 1992—2004 4–4–1 1991 Athina SWI gold: 200 m butterfly; 1993 Sheffield SWI silver: 200 m butterfly; 1997 Sevilla SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 1999 İstanbul SWI gold: 200 m butterfly; 2002 Berlin SWI gold: 200 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay; 2004 Madrid SWI silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Leo Esser GER DIV 1932—1936 1–0–0 1934 Magdeburg DIV gold: 3 m springboard
Santiago Esteva ESP SWM 1968—1976 0–2–2 1970 SWI Barcelona silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Ophélie Etienne FRA SWM 2008—2012 0–3–2 2010 Budapest SWI silver: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Charlotte Fabre FRA SWA 2000 0–0–1 2000 Helsinki SYN bronze: team
Margaux Fabre FRA SWM 2016—2020 2–0–1 2016 London SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Yann de Fabrique FRA SWM 1992—1996 0–0–1 1993 Sheffield SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Gabriella Fagundez SWE SWM 2008—2012 0–1–2 2004 Madrid SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Thomas Fahrner FRG SWM 1984—1988 4–1–2 1983 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 1985 Sofia SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Grigory Falko RUS SWM 2004—2008 2–1–1 2008 Eindhoven SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Roberta Farinelli ITA SWA 1996 0–0–3 1991 Athina SYN bronze: team; 1993 Sheffield SYN bronze: team; 1995 Wien SYN bronze: team
Margaux Farrell FRA SWM 2012 0–1–0 2010 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Hans Faßnacht FRG SWM 1968—1972 3–3–0 1970 Barcelona SWI gold: 200 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, 400 m medley, and 4×100 m freestyle relay
Ellie Faulkner GBR SWM 2010—2016 1–0–0 2018 Glasgow SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Claire Febvay FRA DIV 2000—2008 0–0–1 2010 Budapest DIV bronze: Team Event
Stephan Feck GER DIV 2012—2016 0–3–0 2010 Budapest DIV silver: synchronized springboard; 2012 Eindhoven DIV silver: synchronized springboard; 2014 Berlin DIV silver: synchronized springboard
Olena Fedorova UKR DIV 2004—2016 0–3–7 2004 Madrid DIV bronze: 3 m springboard and synchronized springboard; 2006 Budapest DIV bronze: synchronized springboard; 2008 Eindhoven DIV bronze: 3 m springboard and synchronized springboard; 2010 Budapest DIV silver: synchronized springboard; 2012 Eindhoven DIV silver: synchronized springboard and Team Event, bronze: 3 m springboard; 2014 Berlin DIV bronze: synchronized springboard
Tamara Fedosova-Pogozheva-Safonova RUS
URS
DIV 1964—1972 0–0–3 1966 Utrecht DIV bronze: 3 m springboard (competed as Tamara Fedosova); 1970 Barcelona DIV bronze: 3 m springboard (competed as Tamara Safonova); 1974 Wien DIV bronze: 3 m springboard (competed as Tamara Safonova)
Olle Ferm SWE SWM 1964—1968 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Erika Ferraioli ITA SWM 2008—2016 1–4–2 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2016 London SWI silver: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, and 4×100 m freestyle mixed relay
Costanza Ferro ITA SWA 2016—2020 0–2–9 2014 Berlin SYN bronze: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free, bronze: duet Technical, duet Free, team Technical, and team Free Routine Combination; 2018 Glasgow SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: duet Free, duet Technical, Team Free, and team Technical
Sergey Fesenko URS
UKR
SWM 1980 2–1–1 1977 Jönköping SWI gold: 400 m medley; 1981 Split SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m butterfly; 1983 Roma SWI silver: 200 m butterfly
Sergey Fesikov RUS SWM 2008—2012 3–1–0 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Mike Fibbens GBR SWM 1988—1996 0–0–2 1991 Athina SWI bronze: 50 m freestyle; 1993 Sheffield SWI bronze: 4×100 m medley relay
Sylvia Fiedler GDR DIV 1968—1972 0–0–1 1970 Barcelona DIV bronze: platform
Solenne Figuès FRA SWM 1996—2004 2–2–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2004 Madrid SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Alessia Filippi ITA SWM 2004—2012 3–0–2 2006 Budapest SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2008 Eindhoven SWI gold: 800 m freestyle and 400 m medley, bronze: 4×200 m freestyle relay
Svetlana Filippova RUS DIV 2008 0–0–1 2010 Budapest DIV bronze: synchronized springboard
Domenico Fioravanti ITA SWM 2000 2–1–0 1999 İstanbul SWI gold: 100 m breaststroke; 2000 Helsinki SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Costanza Fiorentini ITA SWA 2004 0–3–1 2004 Madrid SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free; 2008 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination
Heike Fischer GER DIV 2004—2008 2–3–0 2000 Helsinki DIV silver: 1 m springboard; 2002 Berlin DIV gold: 1 m springboard; 2004 Madrid DIV gold: 1 m springboard; 2006 Budapest DIV silver: synchronized springboard; 2008 Eindhoven DIV silver: synchronized springboard
Helmut Fischer GER SWM 1936 0–1–0 1934 Magdeburg SWI silver: 100 m freestyle
Manila Flamini ITA SWA 2016 0–6–7 2006 Budapest SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN bronze: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free and duet Technical (mixed), bronze: team Technical and team Free Routine Combination; 2018 Glasgow SYN silver: duet Free (mixed) and duet Technical (mixed)
Thomas Flemming GDR SWM 1988 1–1–1 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Eric la Fleur SWE SWM 2004 0–1–0 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Hartmut Flöckner GDR SWM 1972—1976 1–0–2 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 200 m butterfly; 1974 Wien SWI bronze: 200 m butterfly
Răzvan Florea ROU SWM 2000—2008 0–1–2 2004 Madrid SWI silver: 200 m backstroke; 2006 Budapest SWI bronze: 200 m backstroke; 2008 Eindhoven SWI bronze: 200 m backstroke
Daniel Fogg GBR OWS/SWM 2012 1–0–0 2014 Berlin SWI gold: 5 km
Dávid Földházi HUN SWM 2016 0–0–1 2016 London SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Yuliya Fomenko RUS SWM 2000 0–1–0 1999 İstanbul SWI silver: 200 m backstroke
Caroline Foot GBR SWM 1988—1996 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m medley relay
Marco Formentini ITA SWM 1996 1–0–0 1993 Slapy SWI gold: 5 km
Mark Foster GBR SWM 1988—2008 0–1–3 1993 Sheffield SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1997 Sevilla SWI silver: 50 m freestyle; 1999 İstanbul SWI bronze: 50 m butterfly; 2000 Helsinki SWI bronze: 50 m butterfly
Giovanni Franceschi ITA SWM 1980—1984 2–1–1 1981 Split SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley; 1983 Roma SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Raffaele Franceschi ITA SWM 1980—1984 0–0–1 1983 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Bárbara Franco ESP SWM 1992—1996 0–0–1 1993 Sheffield SWI bronze: 200 m butterfly
Claudia Franco ESP SWM 1992—1996 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay
Mária Frank HUN SWM 1960—1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Angela Franke GDR SWM 1972 3–1–0 1974 Wien SWI gold: 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m freestyle
Ingegärd Fredin SWE SWM 1948—1952 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Hans Freese GER SWM 1936 1–0–0 1938 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Meike Freitag GER SWM 1996—2008 1–0–0 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Uschi Freitag NED DIV 2016 0–2–1 2012 Eindhoven DIV silver: 3 m springboard, bronze: synchronized springboard (competed for Germany); 2016 London DIV silver: 3 m springboard
Heike Friedrich GDR SWM 1988 11–2–0 1985 Sofia SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1987 Strasbourg SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 1991 Athina SWI silver: 4×200 m freestyle relay (competed for Germany)
Lotte Friis DEN SWM 2008—2016 2–0–2 2008 Eindhoven SWI bronze: 1500 m freestyle; 2010 Budapest SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Lars Frölander SWE SWM 1992—2012 3–6–8 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1995 Wien SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI gold: 100 m butterfly, silver: 100 m freestyle; 1999 İstanbul SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 100 m freestyle, 50 m butterfly, and 4×100 m medley relay; 2000 Helsinki SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle; 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m butterfly; 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Uta Frommater FRG SWM 1968 0–1–1 1970 Barcelona SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Eleftheria Ftouli GRE SWA 2004 0–0–2 2004 Madrid SYN bronze: team Free Routine Combination; 2006 Budapest SYN bronze: duet
Andrea Fuentes ESP SWA 2004—2012 6–10–0 2002 Berlin SYN silver: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free; 2006 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN gold: duet, team Free, and team Free Routine Combination; 2010 Budapest SYN silver: solo, duet, team Free, and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination, silver: solo and duet
Tina Fuentes ESP SWA 2004 1–4–0 2002 SYN Berlin silver: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free; 2006 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination
Greetje Gaillard NED SWM 1948 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 100 m backstroke
Christian Galenda ITA SWM 2004—2008 4–1–2 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 100 m freestyle; 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay
Konrad Gałka POL SWM 1992—1996 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 200 m butterfly
Gennady Galkin RUS
URS
DIV 1956—1960 0–0–1 1962 Leipzig DIV bronze: platform
Rebecca Gallantree GBR DIV 2008—2016 0–1–0 2016 London DIV silver: synchronized springboard
Fátima Gallardo ESP SWM 2016 0–1–0 2016 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Paolo Galletti ITA SWM 1956—1960 0–1–1 1958 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Mauro Gallo ITA SWM 2000 1–0–0 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Gleb Galperin RUS DIV 2004—2012 2–0–1 2006 Budapest DIV gold: platform and synchronized platform; 2012 Eindhoven DIV bronze: platform
Annett Gamm GER DIV 2004—2008 4–0–0 2002 Berlin DIV gold: synchronized platform; 2004 Madrid DIV gold: synchronized platform; 2006 Budapest DIV gold: synchronized platform; 2008 Eindhoven DIV gold: synchronized platform
Ellen Gandy GBR SWM 2008—2012 0–1–1 2008 Eindhoven SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI bronze: 200 m butterfly
Marina García ESP SWM 2012—2020 0–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 100 m breaststroke
Stina Gardell SWE SWM 2012—2016 0–1–0 2014 Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Zsolt Gáspár HUN SWM 2000—2004 0–0–1 2004 Madrid SWI bronze: 4×100 m medley relay
Béryl Gastaldello FRA SWM 2016—2020 2–0–0 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Yoav Gath ISR SWM 2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 200 m backstroke
Judy Gegan GBR SWM 1964 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ines Geißler GDR SWM 1980 4–2–0 1981 Split SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 1983 Roma SWI gold: 100 m butterfly annd 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Aleksandr Gendrikson KAZ
URS
DIV 1972 0–0–1 1974 Wien DIV bronze: platform
Martha Genenger GER SWM 1936 1–0–0 1934 Magdeburg SWI gold: 200 m breaststroke
Cathy Geoffroy (DNS) FRA SWA 2000 0–3–1 1997 Sevilla SYN silver: team (competed in technical prelim only); 1999 İstanbul SYN silver: duet (competed in technical prelim only) and team; 2000 Helsinki SYN bronze: team
Petar Georgiev BUL DIV 1980 1–1–0 1983 Roma DIV gold: 3 m springboard; 1985 Sofia DIV silver: 3 m springboard
Eleni Georgiou GRE SWA 2004 0–0–1 2004 Madrid SYN bronze: team Free Routine Combination
Sylvia Gerasch GER SWM 2000 5–5–2 1983 Roma SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke (competed for East Germany); 1985 Sofia SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke (competed for East Germany); 1987 Strasbourg SWI bronze: 100 m breaststroke (competed for East Germany); 1991 Athina SWI silver: 4×100 m medley relay; 1993 Sheffield SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1997 Sevilla SWI gold: 4×100 m medley relay; 2000 Helsinki SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke
Irina Gerasimova GEO
URS
SWM 1980 0–0–1 1983 Roma SWI bronze: 200 m medley
Yseult Gervy BEL SWM 1996—2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 400 m medley
Marcel Gery CAN SWM 1992 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 100 m butterfly (competed as Marcel Géry for Czechoslovakia)
Christian Geßner GER SWM 1992 0–1–1 1991 Athina SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
Carla Geurts NED SWM 1996—2000 0–4–0 1993 Slapy SWI silver: 5 km; 1995 Wien SWI silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI silver: 800 m freestyle
Ute Geweniger GDR SWM 1980 9–1–0 1981 Split SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 100 m butterfly,200 m medley, and 4×100 m medley relay, silver: 400 m medley; 1983 Roma SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 200 m medley, and 4×100 m medley relay
Ștefan Gherghel ROU SWM 2000—2008 0–1–1 2000 Helsinki SWI bronze: 200 m butterfly; 2004 Madrid SWI silver: 200 m butterfly
Spyros Gianniotis GRE OWS/SWM 2000—2016 2–1–2 2002 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2008 Dubrovnik SWI gold: 5 km; 2010 Budapest SWI gold: 5 km team, bronze: 5 km; 2014 Berlin SWI silver: 5 km team
Cathie Gibson GBR SWM 1948 0–2–1 1947 Monte Carlo SWI silver: 400 m freestyle and 100 m backstroke, bronze: 4×100 m freestyle relay
James Gibson GBR SWM 2004 0–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay
José Miguel Gil ESP DIV 1988—2000 1–1–1 1999 İstanbul DIV gold: 1 m springboard; 2000 Helsinki DIV bronze: synchronized springboard; 2002 Berlin DIV silver: 1 m springboard
Kris Gilchrist GBR SWM 2008 0–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 200 m breaststroke
Nick Gillingham GBR SWM 1988—1996 3–1–2 1989 Bonn SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 1991 Athina SWI gold: 200 m breaststroke; 1993 Sheffield SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Fabien Gilot FRA SWM 2004—2016 3–3–3 2004 Madrid SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Bengt Gingsjö SWE SWM 1972—1976 0–1–1 1974 Wien SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Margaret Girvan GBR SWM 1948—1956 0–0–1 1947 Monte Carlo SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Monique Gladding GBR DIV 2012 0–0–1 2010 Budapest DIV bronze: synchronized platform
Jan-Philip Glania GER SWM 2012—2016 0–0–2 2014 Berlin SWI bronze: 100 m backstroke; 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Roberto Gleria ITA SWM 1988—1992 1–1–1 1989 Bonn SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1991 Athina SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Myriam Glez AUS
FRA
SWA 2000—2008 0–1–2 1999 İstanbul SYN silver: team (competed in prelims only); 2000 Helsinki SYN bronze: team (competed for France); 2002 Berlin SYN bronze: duet (competed for France)
Robert Glință ROU SWM 2014—2020 1–2–0 2018 Glasgow SWI silver: 50 m backstroke; 2020/2021 Budapest SWI gold: 100 m backstroke, silver: 50 m backstroke
Barbara Göbel GDR
GER
SWM 1960 1–0–0 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m medley relay (competed for East Germany)
Yvonne Godard FRA SWM 1932 1–0–1 1931 Paris SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
James Goddard GBR SWM 2004—2012 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 200 m medley
Tanja Godina SLO SWM 1992 0–0–1 1989 Stari Grad SWI bronze: 5 km (competed for Yugoslavia)
Sara Goffi ITA SWM 2000 0–1–0 2000 Helsinki SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Sofie Goffin BEL SWM 2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Kristian Golomeev GRE SWM 2012—2020 0–1–1 2018 Glasgow SWI silver: 50 m freestyle; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 50 m freestyle
Nataliya Goncharova RUS DIV 2004—2008 0–1–0 2006 Budapest DIV silver: synchronized platform
Hugo González ESP SWM 2016—2020 1–1–1 2020/2021 Budapest SWI gold: 200 m medley, silver: 100 m backstroke, bronze: 50 m backstroke
Daniel Goodfellow GBR DIV 2016—2020 0–1–0 2016 London DIV silver: synchronized platform
Duncan Goodhew GBR SWM 1976—1980 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m medley relay
Anastasia Gorbenko ISR SWM 2018—2020 1–0–0 2020/2021 Budapest SWI gold: 200 m medley
Larisa Gorchakova RUS
URS
SWM 1980 0–1–2 1981 Split SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke; 1983 Roma SWI bronze: 200 m backstroke
Raisa Gorokhovskaya URS DIV 1956—1960 0–1–0 1958 Budapest DIV silver: platform
Leszek Górski POL SWM 1980 0–1–0 1981 Split SWI silver: 400 m medley
Christine Gosden GBR SWM 1956—1960 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay
Bistra Gospodinova BUL SWM 1988 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 4×100 m medley relay
Alain Gottvallès FRA SWM 1960—1964 2–1–0 1962 Leipzig SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Daniela Götz GER SWM 2004—2008 2–1–0 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Janina-Kristin Götz GER SWM 2004 1–0–0 1997 Sevilla SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Efrosyni Gouda GRE SWA 2004 0–0–1 2004 Madrid SYN bronze: team Free Routine Combination
Detlev Grabs GDR SWM 1980 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Lisa Graf GER SWM 2016 1–0–0 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Lara Grangeon de Villèle FRA OWS/SWM 2012—2020 0–1–2 2018 Loch Lomond SWI bronze: 25 km and 5 km team; 2020/2021 Budapest SWI silver: 25 km
Petra Granlund SWE SWM 2008 0–0–1 2010 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Martina Granström SWE SWM 2012 0–1–2 2012 Debrecen SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay
Zilpha Grant GBR SWM 1936 0–0–1 1938 London SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Alla Grebennikova RUS
URS
SWM 1968 0–1–1 1970 Barcelona SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Andrey Grechin RUS SWM 2008—2016 2–5–0 2006 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay
Luke Greenbank GBR SWM 2014—2020 1–1–0 2020/2021 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke
Horst-Günter Gregor GDR
GER
SWM 1964—1968 2–3–0 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m medley relay (competed for East Germany); 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (competed for East Germany)
Angelika Grieser FRG SWM 1976 0–1–0 1974 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay
Darius Grigalionis LTU SWM 1996—2004 0–2–0 2000 Helsinki SWI silver: 50 m backstroke; 2004 Madrid SWI silver: 50 m backstroke
Aristidis Grigoriadis GRE SWM 2004—2012 2–2–1 2006 Budapest SWI silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2008 Eindhoven SWI gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 2012 Debrecen SWI gold: 100 m backstroke
Martina Grimaldi ITA OWS 2008—2012 4–1–2 2008 Dubrovnik SWI silver: 10 km; 2010 Budapest SWI bronze: 25 km; 2011 Eilat SWI gold: 10 km; 2012 Piombino SWI gold: 10 km, bronze: 25 km; 2014 Berlin SWI gold: 25 km; 2016 Hoorn SWI gold: 25 km
Judith Grinham GBR SWM 1956 1–1–2 1958 Budapest SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Ödön Gróf HUN SWM 1936 1–0–0 1934 Magdeburg SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Yury Gromak URS
UKR
SWM 1968 1–0–0 1966 Utrecht SWI gold: 200 m backstroke
Mariya Gromova RUS SWA 2004—2012 4–0–0 2002 Berlin SYN gold: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free; 2006 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination
Chantal Groot NED SWM 2000—2008 2–2–7 1999 İstanbul SWI bronze: 50 m butterfly; 2002 Berlin SWI bronze: 50 m butterfly and 4×100 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m butterfly and 4×100 m medley relay; 2006 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m butterfly; 2008 Eindhoven SWI gold: 50 m butterfly and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Jannie de Groot NED SWM 1948 0–0–2 1947 Monte Carlo SWI bronze: 200 m breaststroke; 1950 Wien SWI bronze: 200 m breaststroke
Gérard Gropaiz FRA SWM 1960—1964 1–1–0 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Michael Groß FRG SWM 1984—1988 13–4–2 1981 SWI Split gold: 200 m butterfly, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1983 Roma SWI gold: 200 m freestyle, 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 1985 Sofia SWI gold: 200 m freestyle, 100 m butterfly, 200 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1987 Strasbourg SWI gold: 200 m butterfly and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Martina Grunert GDR
GER
SWM 1964—1968 3–0–0 1966 Utrecht SWI gold: 100 m freestyle (competed for East Germany); 1970 Barcelona SWI gold: 200 m medley and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) (competed for East Germany)
Marcello Guarducci ITA SWM 1972—1984 0–1–3 1977 Jönköping SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 1983 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ingrid Gulbin-Engel-Krämer GDR
GER
DIV 1960—1968 2–0–0 1962 Leipzig DIV gold: 3 m springboard and platform (competed as Ingrid Krämer for East Germany)
Ákos Gulyás HUN SWM 1964 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m medley relay
Anna Guseva RUS OWS 2012 0–0–1 2010 Budapest SWI bronze: 5 km team
Aulo Gustafsson SWE SWM 1928 0–1–0 1927 Bologna SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Ingrid Gustavsson SWE SWM 1968 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Martin Gustavsson SWE SWM 2000—2004 0–1–0 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m medley relay
Károly Güttler HUN SWM 1988—2000 1–6–2 1993 Sheffield SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1995 Wien SWI silver: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 1997 Sevilla SWI silver: 100 m breaststroke; 1999 İstanbul SWI bronze: 50 m breaststroke; 2002 Berlin SWI bronze: 50 m breaststroke
Bruno Gutzeit FRA SWM 1988—1992 0–4–0 1989 Bonn SWI silver: 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI silver: 4×100 m medley relay
James Guy GBR SWM 2016—2020 7–2–3 2016 London SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle; 2018 Glasgow SWI gold: 4×200 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay, bronze: 100 m butterfly; 2020/2021 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, 4×200 m freestyle mixed relay, and 4×100 m medley mixed relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Andrea Gyarmati HUN SWM 1968—1972 2–2–0 1970 Barcelona SWI gold: 200 m backstroke and 100 m butterfly, silver: 100 m backstroke and 4×100 m freestyle relay
Valéria Gyenge HUN SWM 1952—1956 1–1–0 1954 Torino SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Dániel Gyurta HUN IOC/SWM 2004—2016 2–0–2 2010 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke; 2012 Debrecen SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Gergely Gyurta HUN SWM 2012—2020 0–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 1500 m freestyle
Steffen Haage GDR DIV 1988 0–0–1 1983 Roma DIV bronze: platform
Ada den Haan NED SWM 1960 2–0–0 1958 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Günther Haase GER
FRG
DIV 1952 1–0–0 1950 Wien DIV gold: platform (competed for West Germany)
Ann-Christine Hagberg SWE SWM 1964 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 4×100 m freestyle relay
András Hajnal HUN DIV 2000—2004 0–1–0 2002 Berlin DIV silver: synchronized platform
Eva-Marie Håkansson SWE SWM 1980—1984 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 200 m breaststroke
Olivér Halassy HUN SWM/WPO 1928—1936 1–0–0 1931 Paris SWI gold: 1500 m freestyle
Ruth Halbsguth GER SWM 1936 0–1–0 1934 Magdeburg SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Miki Halika ISR SWM 2000 0–1–0 1999 İstanbul SWI silver: 400 m medley
Fran Halsall GBR SWM 2008—2016 10–3–4 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 2014 Berlin SWI gold: 50 m freestyle, 50 m backstroke, and 4×100 m medley mixed relay, bronze: 50 m butterfly and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI gold: 50 m backstroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay, silver: 50 m freestyle, bronze: 50 m butterfly
Davit Hambardzumyan ARM
URS
DIV 1972—1980 2–1–0 1977 Jönköping DIV silver: platform; 1981 Split DIV gold: platform; 1983 Roma DIV gold: platform
Gudrun Hänisch FRG SWA 1984 0–1–2 1983 Roma SYN silver: duet, bronze: solo and team
Raik Hannemann GDR SWM 1988 0–1–2 1985 Sofia SWI bronze: 400 m medley; 1987 Strasbourg SWI bronze: 200 m medley; 1989 Bonn SWI silver: 200 m medley
Jytte Hansen DEN SWM 1948—1956 0–1–0 1954 Torino SWI silver: 200 m breaststroke
Ida Hanson SWE SWM 1976 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Louise Hansson SWE SWM 2016—2020 1–3–2 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2016 London SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 100 m butterfly
Sophie Hansson SWE SWM 2014—2020 1–0–0 2020/2021 Budapest SWI gold: 100 m breaststroke
Ursula Happe GER
FRG
SWM 1952—1956 1–0–1 1954 Torino SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m butterfly (competed for West Germany)
Jere Hård FIN SWM 2000—2004 2–0–0 2000 Helsinki SWI gold: 50 m butterfly; 2002 Berlin SWI gold: 50 m butterfly
Sarah Hardcastle GBR SWM 1984—1996 0–1–2 1983 Roma SWI bronze: 800 m freestyle; 1985 Sofia SWI silver: 800 m freestyle; 1993 Sheffield SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Marie Hardiman GBR SWM 1996 0–0–1 1993 Sheffield SWI bronze: 200 m breaststroke
Phyllis Harding GBR SWM 1924—1936 0–1–2 1927 Bologna SWI bronze: 100 m backstroke; 1931 Paris SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m backstroke
Tsimafei Hardzieychuk BLR DIV 2012 0–0–1 2010 Budapest DIV bronze: synchronized platform
András Hargitay HUN SWM 1972—1980 3–0–1 1974 Wien SWI gold: 200 m butterfly and 400 m medley, bronze: 200 m medley; 1977 Jönköping SWI gold: 200 m medley
Isabelle Härle GER OWS 2016 1–0–1 2014 Berlin SWI gold: 5 km, bronze: 5 km team
Diana Harris GBR SWM 1968—1972 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m medley relay
Martin Harris GBR SWM 1992—1996 0–0–2 1993 Sheffield SWI bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Dorothy Harrison GBR SWM 1968—1972 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 200 m breaststroke
Wilfried Hartung GDR SWM 1972—1976 0–0–2 1970 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Karen Margrethe Harup DEN SWM 1948 3–0–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 400 m freestyle, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay
Dagmar Hase GER SWM 1992—1996 6–4–2 1989 Bonn SWI gold: 200 m backstroke (competed for East Germany); 1991 Athina SWI silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1993 Sheffield SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1995 Wien SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m backstroke; 1997 Sevilla SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Ute Hasse FRG SWM 1984 0–0–1 1983 Roma SWI bronze: 4×100 m medley relay
Patrick Hausding GER DIV 2008—2020 10–6–3 2008 Eindhoven DIV gold: synchronized platform; 2010 Budapest DIV gold: 3 m springboard and synchronized platform, silver: 1 m springboard, platform, and synchronized springboard; 2012 Eindhoven DIV gold: synchronized platform, silver: 3 m springboard and synchronized springboard; 2014 Berlin DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and synchronized platform, silver: synchronized springboard; 2016 London DIV gold: synchronized platform; 2018 Edinburgh DIV bronze: synchronized springboard; 2020/2021 Budapest DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard, bronze: synchronized platform and Team Event
Kate Haywood GBR SWM 2008—2012 2–2–0 2006 Budapest SWI silver: 50 m breaststroke; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 50 m breaststroke
Peter Heatly GBR CGF/DIV 1948—1990 0–0–1 1954 Torino DIV bronze: platform
Claire Hedenskog SWE SWM 2008 0–0–1 2008 Eindhoven bronze: 4×100 m freestyle relay
Femke Heemskerk NED SWM 2008—2020 3–12–5 2006 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2010 Budapest SWI bronze: 100 m freestyle; 2014 Berlin SWI silver: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley mixed relay, bronze: 200 m freestyle; 2016 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2018 Glasgow SWI silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m freestyle mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m freestyle mixed relay, and 4×100 m medley mixed relay
Marianne Heemskerk NED SWM 1960—1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 100 m butterfly
Jacob Heidtmann GER SWM 2016—2020 1–0–0 2018 Glasgow SWI gold: 4×200 m freestyle mixed relay
Irma Heijting-Schuhmacher NED SWM 1948—1952 2–2–0 1947 Monte Carlo SWI silver: 4×100 m freestyle relay (competed as Irma Schuhmacher); 1950 Wien SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle (competed as Irma Schuhmacher)
Michelle Heimberg SUI DIV 2018—2020 0–1–0 2020/2021 Budapest DIV silver: 1 m springboard
Wolfgang Heimlich GER SWM 1936 1–0–0 1938 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Christian Hein GER SWM 2004 0–1–1 2006 Budapest SWI silver: 5 km, bronze: 10 km
Roger Heinkelé FRA DIV 1936—1948 1–0–0 1947 Monte Carlo DIV gold: 3 m springboard
Herbert Heinrich GER SWM 1928 2–3–0 1926 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 1927 Bologna SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 1931 Paris SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Philip Heintz GER SWM 2012—2020 0–2–1 2014 Berlin SWI silver: 200 m medley; 2018 Glasgow SWI silver: 200 m medley, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Suse Heinze GER DIV 1936 0–0–1 1938 London DIV bronze: platform
August Heitmann GER SWM 1928 2–0–1 1926 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1927 Bologna SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Mirjam van Hemert NED SWM 1968 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Jan Hempel GDR
GER
DIV 1988—2000 4–4–2 1987 Strasbourg DIV silver: platform (competed for East Germany); 1989 Bonn DIV silver: platform, bronze: 3 m springboard (competed for East Germany); 1993 Sheffield DIV gold: 3 m springboard, bronze: platform; 1995 Wien DIV silver: 3 m springboard and platform; 1997 Sevilla DIV gold: platform and synchronized platform; 1999 İstanbul DIV gold: synchronized platform
Mélanie Hénique FRA SWM 2016—2020 0–1–1 2010 Budapest SWI bronze: 50 m butterfly; 2020/2021 Budapest SWI silver: 50 m butterfly
Jana Henke GER SWM 1992—2004 2–2–2 1991 Athina SWI silver: 800 m freestyle; 1993 Sheffield SWI gold: 800 m freestyle; 1995 Wien SWI silver: 800 m freestyle; 1997 Sevilla SWI bronze: 800 m freestyle; 1999 İstanbul SWI bronze: 800 m freestyle; 2002 Berlin SWI gold: 800 m freestyle
Rainer Henkel FRG SWM 1984—1988 2–2–1 1985 Sofia SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 1987 Strasbourg SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Egon Henninger GDR
GER
SWM 1960—1968 1–1–1 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m medley relay (competed for East Germany); 1966 Utrecht SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke (competed for East Germany)
Thaïs Henríquez ESP SWA 2008—2012 4–4–0 2006 Budapest SYN silver: team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2010 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN silver: team Free Routine Combination
Franziska Hentke GER SWM 2016—2020 1–0–0 2016 London SWI gold: 200 m butterfly
Aliaksandra Herasimenia BLR SWM 2008—2016 1–2–2 2002 Berlin SWI bronze: 50 m freestyle and bronze: 50 m backstroke; 2006 Budapest SWI silver: 50 m backstroke; 2010 Budapest SWI gold: 50 m backstroke, silver: 100 m freestyle
Sabine Herbst-Klenz GER SWM 1996—2000 0–1–1 1991 Athina SWI silver: 200 m butterfly (competed as Sabine Herbst); 1999 İstanbul SWI bronze: 200 m medley (competed as Sabine Herbst)
Jochen Herbst GDR SWM 1968 1–2–2 1962 Leipzig SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Stefan Herbst GER SWM 2000—2008 1–5–1 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×200 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Carmen Herea ROU SWM 1996—2000 1–0–0 2000 Helsinki SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Muriel Hermine FRA SWA 1984—1988 4–3–0 1983 Roma SYN silver: solo; 1985 Sofia SYN gold: team, silver: solo and duet; 1987 Strasbourg SYN gold: solo, duet, and team
Guy Hernandez FRA DIV 1948 0–1–0 1950 Wien DIV silver: 3 m springboard
Gertrud Herrbruck GER
FRG
SWM 1952 0–1–0 1950 Wien SWI silver: 100 m backstroke (competed for West Germany)
Martin Herrmann GER
FRG
SWM 1988—1992 0–1–1 1989 Bonn SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly (competed for West Germany)
Nicole Hetzer GER SWM 2000—2004 1–1–1 2002 Berlin SWI bronze: 400 m medley; 2006 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 400 m medley
Betty Heukels NED SWM 1964 1–0–0 1966 Utrecht SWI gold: 400 m medley
James Hickman GBR SWM 1996—2004 0–2–1 1999 İstanbul SWI silver: 100 m butterfly; 2000 Helsinki SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly
László Hidvégi HUN DIV 1936—1948 0–0–2 1938 London DIV bronze: platform; 1947 Monte Carlo DIV bronze: 3 m springboard
Lars Hinneburg GDR SWM 1988 0–2–0 1985 Sofia SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Margery Hinton GBR SWM 1928—1936 0–0–3 1931 Paris SWI bronze: 200 m breaststroke; 1934 Magdeburg SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1938 London SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Josef Hladky GER SWM 1992 0–1–4 1981 Split SWI bronze: 200 m medley (competed for Czechoslovakia); 1983 Roma SWI bronze: 200 m medley and 400 m medley (competed for Czechoslovakia); 1985 Sofia SWI silver: 200 m medley (competed for Czechoslovakia); 1989 Bonn SWI bronze: 200 m medley (competed for West Germany)
Ilona Hlaváčková CZE SWM 2000—2004 1–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 50 m backstroke; 2004 Madrid SWI gold: 50 m backstroke
Erik Hochstein FRG SWM 1988 0–1–0 1989 Bonn SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Freddie Hodges GBR DIV 1936 0–0–1 1938 London DIV bronze: 3 m springboard
Falk Hoffmann GDR DIV 1972—1980 1–1–1 1974 Wien DIV silver: platform; 1977 Jönköping DIV gold: 3 m springboard, bronze: platform
Jörg Hoffmann GDR
GER
SWM 1988—1996 4–1–1 1989 Bonn SWI gold: 1500 m freestyle (competed for East Germany); 1991 Athina SWI gold: 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay (competed for Germany); 1993 Sheffield SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay (competed for Germany); 1995 Wien SWI gold: 1500 m freestyle (competed for Germany)
Frank Hoffmeister FRG SWM 1988 0–0–1 1987 Strasbourg SWI bronze: 100 m backstroke
Veronika Holletz GDR
GER
SWM 1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 100 m backstroke (competed for East Germany)
Anders Holmertz SWE SWM 1984—1996 1–4–8 1985 Sofia SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 1995 Wien SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Per Holmertz SWE SWM 1980 0–3–0 1981 Split SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Joakim Holmquist SWE SWM 1988—1992 0–0–1 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Caroline Holmyard GBR SWA 1984 3–0–0 1981 Split SYN gold: duet and team; 1983 Roma SYN gold: team
Sven von Holst SWE SWM 1968 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Jan Hołub POL SWM 2014 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Hanni Hölzner GER SWM 1936 0–1–0 1934 Magdeburg SWI silver: 200 m breaststroke
Pieter van den Hoogenband NED SWM 1996—2008 10–5–4 1997 Sevilla SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 200 m freestyle, 50 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2000 Helsinki SWI silver: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 200 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 2004 Madrid SWI gold: 200 m freestyle, silver: 100 m freestyle; 2006 Budapest SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Silke Hörner GDR SWM 1988 3–1–1 1985 Sofia SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 1987 Strasbourg SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Vicky Horner GBR SWM 1996 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Oleksandr Horshkovozov UKR DIV 2012—2016 0–1–5 2012 Eindhoven DIV bronze: synchronized platform; 2014 Berlin DIV bronze: synchronized springboard; 2016 London DIV silver: Team Event, bronze: synchronized springboard and synchronized platform; 2020/2021 Budapest DIV bronze: synchronized springboard
Ria van der Horst NED SWM 1948—1952 1–0–0 1950 Wien SWI gold: 100 m backstroke
Fabien Horth FRA SWM 2004 0–0–1 2004 Madrid SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Péter Horváth HUN SWM 1992—2004 0–2–1 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m medley relay; 1995 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay
Katinka Hosszú HUN SWM 2004—2020 15–7–3 2008 Eindhoven SWI silver: 400 m medley; 2010 Budapest SWI gold: 200 m butterfly, 200 m medley, and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m medley; 2012 Debrecen SWI gold: 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley, silver: 4×200 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 100 m backstroke, 200 m medley, and 400 m medley, silver: 200 m freestyle, bronze: 200 m butterfly and 4×200 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 200 m backstroke, 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke; 2018 Glasgow SWI gold: 200 m medley; 2020/2021 Budapest SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m butterfly, bronze: 200 m medley
Joline Höstman SWE SWM 2008—2012 0–1–2 2008 Eindhoven SWI bronze: 100 m breaststroke; 2010 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay; 2012 Debrecen SWI bronze: 4×100 m medley relay
Andriy Hovorov UKR SWM 2010—2016 2–2–2 2012 Debrecen SWI bronze: 50 m freestyle; 2014 Berlin SWI bronze: 50 m butterfly; 2016 London SWI gold: 50 m butterfly, silver: 50 m freestyle; 2018 Glasgow SWI gold: 50 m butterfly; 2020/2021 Budapest SWI silver: 50 m butterfly
Olena Hrechykhina UKR SWA 2016 2–4–2 2010 Budapest SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN silver: team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN gold: team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN silver: team Free; 2016 London SYN gold: team Free, silver: team Technical and team Free Routine Combination
Philip Hubble GBR SWM 1980—1984 0–1–0 1981 Split SWI silver: 200 m butterfly
Sophie Huber FRA SWM 2008 1–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Claire Huddart GBR SWM 1996—2000 0–0–4 1993 Sheffield SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1995 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Edna Hughes GBR SWM 1932—1936 0–0–1 1934 Magdeburg SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Aliaksandr Hukau BLR SWM 1996—2000 2–0–0 1997 Sevilla SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Daniela Hunger GDR
GER
SWM 1988—1992 7–3–0 1987 SWI Strasbourg silver: 200 m medley (competed for East Germany); 1989 Bonn SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, and 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle (competed for East Germany); 1991 Athina SWI gold: 200 m medley, silver: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany); 1993 Sheffield SWI gold: 200 m medley and 4×100 m freestyle relay (competed for Germany); 1995 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Andrew Hunter GBR SWM 2008 0–1–0 2006 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Heike Hustede-Nagel GER
FRG
SWM 1964—1972 0–1–1 1966 Utrecht SWI silver: 100 m butterfly (competed as Heike Hustede for West Germany); 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed as Heike Nagel for West Germany)
Ragnhild Hveger DEN SWM 1936—1952 3–0–0 1938 London SWI gold: 100 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay
Frederik Hviid ESP SWM 1996—2000 1–1–0 1997 Sevilla SWI silver: 400 m medley; 1999 İstanbul SWI gold: 400 m medley
Emanuele Idini ITA SWM 1992—1996 0–1–1 1991 Athina SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1995 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Emma Igelström SWE SWM 2000 3–1–1 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Judit Ignacio ESP SWM 2010—2016 0–1–1 2014 Berlin SWI silver: 200 m butterfly; 2016 London SWI bronze: 200 m butterfly
Lara Ilchenko RUS OWS 2008 1–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 5 km; 2008 Dubrovnik SWI gold: 10 km
Kristina Ilinykh RUS DIV 2016 1–1–2 2014 Berlin DIV silver: 1 m springboard; 2016 London DIV bronze: synchronized springboard; 2018 Edinburgh DIV bronze: synchronized springboard; 2020/2021 Budapest DIV gold: Team Event
Javi Illana ESP DIV 2004—2012 0–0–1 2010 Budapest DIV bronze: 1 m springboard
Pavlo Illichov UKR SWM 2004 1–0–0 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Leonid Ilyichov RUS
URS
SWM 1968 3–3–1 1966 Utrecht SWI gold: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m medley relay
Vera Ilyina RUS
EUN
DIV 1992—2004 8–6–1 1991 Athina DIV silver: 3 m springboard (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield DIV silver: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard (competed for Russia); 1995 Wien DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard (competed for Russia); 1997 Sevilla DIV gold: 1 m springboard, silver: 3 m springboard (competed for Russia); 1999 İstanbul DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard (competed for Russia); 2000 Helsinki DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard (competed for Russia); 2002 Berlin DIV silver: 1 m springboard and synchronized springboard (competed for Russia); 2004 Madrid DIV gold: synchronized springboard, silver: 3 m springboard (competed for Russia)
Caroline Imoberdorf SUI SWA 1992 0–0–1 1989 Bonn SYN bronze: team
Apostolia Ioannou GRE SWA 2004 0–0–1 2004 Madrid SYN bronze: team Free Routine Combination
Sara Isakovič SLO SWM 2004—2012 1–0–1 2008 Eindhoven SWI gold: 200 m freestyle; 2012 Debrecen SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Patrik Isaksson SWE SWM 2000 0–0–1 1999 İstanbul SWI bronze: 4×100 m medley relay
Nataliya Ishchenko RUS SWA 2008—2016 12–2–0 2004 Madrid SYN silver: solo; 2006 Budapest SYN gold: solo, team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN silver: solo; 2010 Budapest SYN gold: solo, duet, team Free, and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: solo,: duet; 2016 London SYN gold: solo Free, duet Technical, and duet Free
Roman Ivanovsky RUS SWM 1996 2–0–0 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Amit Ivry ISR SWM 2012—2016 0–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 100 m butterfly
Dan Izotov RUS SWM 2008—2016 3–1–1 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Alex Jackson GBR SWM 1968 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 100 m freestyle
Jo Jackson GBR SWM 2004—2012 0–3–1 2006 Budapest SWI silver: 400 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Gisela Jacob-Arendt GER
FRG
SWM 1936—1952 0–2–1 1934 Magdeburg SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle (competed as Gisela Arendt)
Rainer Jacob FRG SWM 1972 0–1–0 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Mette Jacobsen DEN SWM 1988—2004 7–3–8 1989 SWI Bonn bronze: 200 m freestyle and 200 m butterfly; 1991 Athina SWI gold: 200 m freestyle, 200 m butterfly, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1995 Wien SWI gold: 100 m backstroke and 100 m butterfly, silver: 100 m freestyle and 200 m butterfly, bronze: 200 m freestyle; 1997 Sevilla SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 200 m butterfly and 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI gold: 200 m butterfly; 2000 Helsinki SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m freestyle; 2004 Madrid SWI bronze: 200 m butterfly
Ulla Jäfvert SWE SWM 1964 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Zsu Jakabos HUN SWM 2004—2020 1–5–4 2010 Budapest SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 400 m medley; 2012 Debrecen SWI silver: 200 m butterfly, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m medley and 4×100 m medley mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Mimosa Jallow FIN SWM 2016—2020 0–0–2 2016 London SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2018 Glasgow SWI bronze: 50 m backstroke
Andy Jameson GBR SWM 1984—1988 1–2–0 1985 Sofia SWI silver: 100 m butterfly; 1987 Strasbourg SWI gold: 100 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay
Marina Janicke GDR DIV 1972 0–2–0 1970 Barcelona DIV silver: 3 m springboard and platform
Florian Janistyn AUT SWM 2008—2012 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Kati Jansen GER
FRG
SWM 1952—1956 0–0–1 1954 Torino SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for West Germany)
Vytautas Janušaitis LTU SWM 2004—2012 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 200 m medley
Alex Jany FRA SWM/WPO 1948—1960 4–2–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 100 m freestyle and 400 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay; 1950 Wien SWI gold: 100 m freestyle and 400 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay
Beate Jasch FRG SWM 1976 0–1–0 1974 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay
Martina Jäschke GDR DIV 1980 0–1–1 1981 Split DIV silver: 3 m springboard, bronze: platform
Cécile Jeanson FRA SWM 1992—2000 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 100 m butterfly
Otylia Jędrzejczak POL SWM 2000—2012 5–3–2 1999 İstanbul SWI bronze: 200 m butterfly; 2000 Helsinki SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly; 2002 Berlin SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly; 2004 Madrid SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2006 Budapest SWI gold: 200 m freestyle and 200 m butterfly, silver: 4×200 m freestyle relay
Brian Jenkins GBR SWM 1964 0–1–0 1962 Leipzig SWI silver: 200 m butterfly
Sue Jenner GBR SWM 1976 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 200 m butterfly
Olga Jensch-Jordan GER DIV 1932—1936 2–0–0 1931 Paris DIV gold: 3 m springboard (competed as Olga Jordan); 1934 Magdeburg DIV gold: 3 m springboard (competed as Olga Jensch-Jordan)
Ditte Jensen DEN SWM 1996 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Gitta Jensen DEN SWM 1988—1992 1–0–1 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Julie Jensen DEN SWM 2016—2020 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Jan Jiskoot NED SWM 1960—1964 0–1–1 1962 Leipzig SWI silver: 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay
Kate Jobson SWE SWM 1956 1–0–1 1958 Budapest SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Pál Joensen DEN SWM 2012—2016 0–3–0 2010 Budapest SWI silver: 1500 m freestyle (competed for the Faroer Islands); 2014 Berlin SWI silver: 800 m freestyle and 1500 m freestyle (competed for the Faroer Islands)
Camilla Johansson SWE SWM 2000 1–0–0 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Jennie Johansson SWE SWM 2012—2016 1–5–1 2010 Budapest SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke; 2012 Debrecen SWI silver: 100 m breaststroke; 2014 Berlin SWI silver: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI gold: 50 m breaststroke
Olle Johansson SWE SWM/WPO 1948—1952 2–0–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1950 Wien SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Per Johansson SWE SWM 1980—1988 2–4–1 1981 Split SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1983 Roma SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Svante Johansson SWE DIV 1948 0–1–0 1947 Monte Carlo DIV silver: 3 m springboard
Heike John FRG SWM 1976 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m medley relay
Louise Jöhncke SWE SWM 1996—2000 2–7–0 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1995 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Reggie de Jong NED SWM 1980 0–0–1 1983 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Daphne Jongejans NED DIV 1984—1992 1–0–1 1983 Roma DIV bronze: 3 m springboard; 1987 Strasbourg DIV gold: 3 m springboard
Edwin Jongejans NED DIV 1988—1992 2–0–1 1989 Bonn DIV gold: 1 m springboard; 1991 Athina DIV bronze: 1 m springboard; 1995 Wien DIV gold: 1 m springboard
Sanja Jovanović CRO SWM 2004—2012 0–1–2 2004 Madrid SWI bronze: 200 m backstroke; 2008 Eindhoven SWI bronze: 50 m backstroke; 2012 Debrecen SWI silver: 50 m backstroke
Dinko Jukic AUT SWM 2008—2012 0–1–2 2008 Eindhoven SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley and 4×200 m freestyle relay
Mirna Jukic AUT SWM 2004—2008 3–1–2 2002 Berlin SWI gold: 200 m breaststroke; 2004 Madrid SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2008 Eindhoven SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke
Ágnes Kaczander-Kiss HUN SWM 1972 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 100 m breaststroke
Marcin Kaczmarek POL SWM 2000 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m medley relay
Géza Kádas HUN SWM 1948—1952 1–0–2 1947 Monte Carlo SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1954 Torino SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Sabine Kahle GDR SWM 1976 0–2–0 1977 Jönköping SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Christophe Kalfayan FRA SWM 1988—1996 0–4–0 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1991 Athina SWI silver: 4×100 m medley relay; 1993 Sheffield SWI silver: 50 m freestyle; 1995 Wien SWI silver: 50 m freestyle
Irina Kalinina RUS
URS
DIV 1976—1980 0–2–3 1974 Wien DIV silver: 3 m springboard and platform; 1977 Jönköping DIV bronze: 3 m springboard and platform; 1981 Split DIV bronze: 3 m springboard
Anna-Karin Kammerling SWE SWM 2000—2008 4–3–1 1999 İstanbul SWI gold: 50 m butterfly; 2000 Helsinki SWI gold: 50 m butterfly and 4×100 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI gold: 50 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 2006 Budapest SWI silver: 50 m butterfly
Berber Kamstra NED SWM 1976 0–1–0 1977 Jönköping SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Tivadar Kanizsa HUN SWM/WPO 1956—1964 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Boglárka Kapás HUN SWM 2008—2020 7–2–3 2012 Debrecen SWI gold: 800 m freestyle; 2014 Berlin SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2018 Glasgow SWI gold: 200 m butterfly; 2020/2021 Budapest SWI gold: 200 m butterfly, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Anni Kapp GER DIV 1936 0–0–1 1934 Magdeburg DIV bronze: 3 m springboard
Andrey Kapralov RUS SWM 2000—2008 2–5–1 1999 İstanbul SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI silver: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Vadzim Kaptur BLR DIV 2008—2016 0–2–2 2008 Eindhoven DIV silver: synchronized platform; 2010 Budapest DIV bronze: platform and synchronized platform; 2014 Berlin DIV silver: synchronized platform
Yauhen Karaliou BLR DIV 2016 0–1–0 2014 Berlin DIV silver: synchronized platform
Maria Kardum SWE SWM 1984 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Håkan Karlsson SWE SWM 1992 0–0–1 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Louise Karlsson SWE SWM 1992—1996 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Simone Karn GER SWM 2000 1–0–0 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay (competed as Simone Weiler)
György Kárpáti HUN SWM/WPO 1952—1964 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Jenny Kastein NED SWM 1936 0–1–0 1931 Paris silver: 200 m breaststroke
Antti Kasvio FIN SWM 1992—1996 2–0–1 1993 Sheffield SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 1995 Wien SWI bronze: 200 m freestyle
József Katona HUN SWM 1960—1964 1–1–1 1958 Budapest SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1962 Leipzig SWI gold: 1500 m freestyle
Klaus Katzur GDR
GER
SWM 1964—1972 2–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 400 m medley (competed for East Germany); 1970 Barcelona SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay (competed for East Germany)
Radosław Kawęcki POL SWM 2012—2020 3–1–0 2012 Debrecen SWI gold: 200 m backstroke; 2014 Berlin SWI gold: 200 m backstroke; 2016 London SWI gold: 200 m backstroke; 2018 Glasgow SWI silver: 200 m backstroke
Alenka Kejžar SLO SWM 1996—2004 0–1–1 2002 Berlin SWI bronze: 200 m medley; 2004 Madrid SWI silver: 200 m breaststroke
Christian Keller GER SWM 1992—2004 2–5–5 1991 Athina SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1993 Sheffield SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m medley; 1995 Wien SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m medley; 1997 Sevilla SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI silver: 200 m medley and 4×200 m freestyle relay
Tamás Kenderesi HUN SWM 2014—2020 0–1–2 2016 London SWI bronze: 200 m butterfly; 2018 Glasgow SWI silver: 200 m butterfly; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 200 m butterfly
Peter Kendrew GBR SWM 1964 0–1–0 1962 Leipzig SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Johan Kenkhuis NED SWM 2000—2004 1–0–0 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Tamás Kerékjártó HUN SWM 1996—2008 0–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 200 m medley
Ajna Késely HUN SWM 2016—2020 1–2–1 2016 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle
Elvira Khasyanova RUS SWA 2004—2012 6–0–0 2002 Berlin SYN gold: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free; 2006 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2010 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination
Hanna Khlistunova UKR SWM 2008 1–0–0 2006 Budapest SWI gold: 100 m breaststroke
Pavlo Khnykin UKR
EUN
SWM 1992—2004 1–0–2 1991 Athina SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SWI bronze: 100 m freestyle (competed for Ukraine); 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed for Ukraine)
Sviatlana Khokhlava BLR SWM 2004—2012 0–1–1 2004 Madrid SWI silver: 50 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI bronze: 50 m butterfly
Leonid Khokhlov RUS SWM 2000 1–0–0 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Ilya Khomenko RUS SWM 2016 0–1–0 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Maria Khristodoulou GRE SWA 2004 0–0–1 2004 Madrid SYN bronze: team Free Routine Combination
Olga Khristoforova RUS DIV 1996 1–0–0 1997 Sevilla DIV gold: platform
Apostolos Khristou GRE SWM 2014—2020 0–0–3 2016 London SWI bronze: 100 m backstroke; 2018 Glasgow SWI bronze: 100 m backstroke; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 100 m backstroke
Michael Kiedel GER SWM 2000 1–1–0 1999 İstanbul SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Kerstin Kielgaß GER SWM 1992—2000 10–3–1 1985 Sofia SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only) (competed for East Germany); 1993 Sheffield SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 1995 Wien SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI gold: 800 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 1999 İstanbul SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Cees Kievit NED SWM 1948 0–1–0 1950 Wien SWI silver: 100 m backstroke
Albin Killat GER
FRG
DIV 1984—1992 3–1–0 1985 Sofia DIV silver: platform (competed for West Germany); 1987 Strasbourg DIV gold: 3 m springboard (competed for West Germany); 1989 Bonn DIV gold: 3 m springboard (competed for West Germany); 1991 Athina DIV gold: 3 m springboard (competed for Germany)
Klára Killermann-Bartos HUN SWM 1952—1960 0–0–1 1954 Torino SWI bronze: 200 m breaststroke (competed as Klára Killermann)
Ellen King GBR SWM 1924—1928 1–0–0 1927 Bologna SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Jaime King GBR SWM 1992—2000 0–0–2 1993 Sheffield SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m medley relay
Nicolas Kintz FRA SWM 2000—2004 0–0–2 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Olga Kirichenko UKR
EUN
SWM 1992 0–0–1 1993 Sheffield SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Russia)
Gergő Kis HUN SWM 2004—2016 2–2–2 2008 Eindhoven SWI gold: 800 m freestyle; 2010 Budapest SWI bronze: 400 m freestyle; 2012 Debrecen SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Mariya Kiselyova RUS SWA 1996—2004 9–0–0 1995 Wien SYN gold: duet and team; 1997 Sevilla SYN gold: duet and team; 1999 İstanbul SYN gold: duet and team; 2000 Helsinki SYN gold: duet and team; 2004 Madrid SYN gold: team Free
Bartosz Kizierowski POL SWM 1996—2008 2–0–2 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 50 m backstroke; 2006 Budapest SWI gold: 50 m freestyle
Paula Klamburg ESP SWA 2012 2–2–2 2010 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN bronze: duet and team Free
Truus Klapwijk NED DIV/SWM/WPO 1920—1928 0–1–0 1927 Bologna SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Ina Kleber GDR SWM 1980 4–0–0 1981 Split SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 1983 Roma SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Herbert Klein GER
FRG
SWM 1952—1956 1–0–0 1950 Wien SWI gold: 200 m breaststroke (competed for West Germany)
Sascha Klein GER DIV 2008—2016 7–2–2 2006 Budapest DIV silver: synchronized platform; 2008 Eindhoven DIV gold: synchronized platform, silver: platform; 2010 Budapest DIV gold: platform, synchronized platform, and Team Event; 2012 Eindhoven DIV gold: synchronized platform; 2014 Berlin DIV gold: synchronized platform, bronze: platform and Team Event; 2016 London DIV gold: synchronized platform
Olga Klevakina RUS
URS
SWM 1980 0–1–2 1977 Jönköping SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m medley; 1981 Split SWI bronze: 200 m medley
Anja Klinar SLO SWM 2004—2016 0–0–2 2004 Madrid SWI bronze: 400 m medley; 2012 Debrecen SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Martin Klink GDR
GER
SWM 1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (competed for East Germany)
Yana Klochkova UKR SWM 2000—2008 10–2–4 1997 Sevilla SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 1999 İstanbul SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, bronze: 400 m freestyle; 2000 Helsinki SWI gold: 400 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley; 2002 Berlin SWI gold: 400 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay; 2004 Madrid SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 400 m freestyle
Edit Klocker HUN SWM 1996 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay
Birgit Klomp GER
FRG
SWM 1956 0–0–1 1954 Torino SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for West Germany)
Ulyana Klyuyeva RUS DIV 2018 0–0–1 2020/2021 Budapest DIV bronze: synchronized springboard
Christiane Knacke GDR SWM 1980 1–1–0 1977 Jönköping SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m butterfly
Ulrika Knape SWE DIV 1972—1976 2–0–0 1974 Wien DIV gold: 3 m springboard and platform
Andrea Kneppers NED SWM 2016 0–0–1 2016 London SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Reggie Knight GBR DIV 1924—1928 0–0–1 1926 Budapest DIV bronze: platform
Thomas Knuths GDR DIV 1980 1–0–0 1985 Sofia DIV gold: platform
Edeltraud Koch FRG SWM 1972 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 100 m butterfly
Marco Koch GER SWM 2012—2020 1–2–0 2012 Debrecen SWI silver: 200 m breaststroke; 2014 Berlin SWI gold: 200 m breaststroke; 2016 London SWI silver: 200 m breaststroke
Simona Koch GER DIV 1992—1996 1–1–1 1993 Sheffield DIV gold: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard; 1999 İstanbul DIV silver: synchronized springboard
Olga Kochetkova RUS SWM 1996 0–1–0 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m medley relay
Vera Kock SWE SWM 1968 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Christa Köhler GDR DIV 1972—1976 1–0–0 1977 Jönköping DIV gold: 3 m springboard
Sarah Köhler GER SWM 2016—2020 0–2–1 2018 Glasgow SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2018 Loch Lomond SWI silver: 5 km team
Ada Kok NED SWM 1964—1968 3–2–0 1962 Leipzig SWI gold: 100 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay; 1966 Utrecht SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 400 m freestyle
Gretta Kok NED SWM 1960—1964 2–0–0 1958 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m medley relay
Ioannis Kokkodis GRE SWM 2000—2008 0–0–1 2002 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Svetlana Kolesnichenko ROC
RUS
SWA 2016—2020 11–0–0 2014 Berlin SYN gold: duet and team Free; 2016 London SYN gold: team Technical and team Free Routine Combination; 2018 Glasgow SYN gold: solo Free, solo Technical, duet Free, and duet Technical; 2020/2021 Budapest SYN gold: duet Free, duet Technical, and team Technical
Kliment Kolesnikov ROC
RUS
SWM 2018—2020 6–3–1 2018 Glasgow SWI gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay, bronze: 4×100 m freestyle mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI gold: 100 m freestyle, 50 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Leonid Kolesnikov URS
UZB
SWM 1960 1–1–0 1958 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke; 1962 Leipzig SWI silver: 4×100 m medley relay
Dominik Koll AUT SWM 2004—2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Yuliya Koltunova RUS DIV 2004—2012 0–2–1 2006 Budapest DIV silver: synchronized platform and Team Event, bronze: platform
Stanislava Komarova RUS SWM 2004—2008 3–2–0 2002 Berlin SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2004 Madrid SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Dmitry Komornikov RUS SWM 2000—2008 3–2–2 1999 İstanbul SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2000 Helsinki SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 2004 Madrid SWI silver: 200 m breaststroke; 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Sergey Konov URS
UZB
SWM 1968 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Sergey Koplyakov BLR
URS
SWM 1976—1980 4–0–1 1977 Jönköping SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1981 Split SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Villő Kormos HUN DIV 2004—2016 0–0–2 2014 Berlin DIV bronze: synchronized platform; 2016 London DIV bronze: synchronized platform
Andrey Korneyev RUS SWM 1996 3–1–2 1993 Sheffield SWI bronze: 200 m breaststroke; 1995 Wien SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 1997 Sevilla SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Darya Korobova RUS SWA 2012 3–0–0 2010 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN gold: duet
Yevgeny Korotyshkin RUS SWM 2004—2012 4–1–1 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2008 Eindhoven SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI gold: 100 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly
Joke de Korte NED SWM 1952 0–2–0 1954 Torino SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m freestyle relay
Dirk Korthals FRG SWM 1984 1–0–0 1985 Sofia SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Paweł Korzeniowski POL SWM 2004—2020 3–0–1 2006 Budapest SWI gold: 200 m butterfly; 2008 Eindhoven SWI gold: 200 m butterfly; 2010 Budapest SWI gold: 200 m butterfly; 2014 Berlin SWI bronze: 200 m butterfly
Aleksandr Kosenkov BLR
URS
DIV 1976—1980 0–0–1 1977 Jönköping DIV bronze: 3 m springboard
Annabel Kosten NED SWM 2004 0–1–0 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Rosemarie Kother-Gabriel GDR SWM 1972—1976 3–0–0 1974 Wien SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay (competed as Rosemarie Kother)
Ditte Kotzian GER DIV 2000—2008 2–6–0 2002 Berlin DIV gold: synchronized springboard and synchronized platform, silver: 3 m springboard; 2004 Madrid DIV silver: synchronized springboard; 2006 Budapest DIV silver: 1 m springboard, 3 m springboard, and synchronized springboard; 2008 Eindhoven DIV silver: synchronized springboard
Evgenia Koutsoudi GRE SWA 2004 0–0–1 2004 Madrid SYN bronze: team Free Routine Combination
Ágnes Kovács HUN SWM 1996—2004 7–2–4 1995 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 1997 Sevilla SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 1999 İstanbul SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 200 m breaststroke; 2000 Helsinki SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke; 2006 Budapest SWI bronze: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 200 m breaststroke
Edit Kovács HUN SWM 1968—1972 0–1–0 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Emese Kovács HUN SWM 2008 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 200 m butterfly
Rita Kovács HUN SWM 1996 2–1–2 1991 Terracina SWI bronze: 25 km; 1995 Wien SWI gold: 5 km; 1997 Sevilla SWI gold: 25 km, bronze: 5 km; 2006 Budapest SWI silver: 10 km
Zsuzsa Kovács HUN SWM 1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Jiří Kovář CZE
TCH
SWM 1948 0–0–1 1947 Monte Carlo SWI bronze: 100 m backstroke
Birgit Kowalczik FRG SWM 1984 0–1–0 1983 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Jerzy Kowalewski POL DIV 1960—1968 0–0–1 1966 Utrecht DIV bronze: platform
Matjaž Kozelj SLO
YUG
SWM 1988—1992 0–0–1 1989 Bonn SWI bronze: 200 m butterfly (competed for Yugoslavia)
Anna Kozlova RUS
EUN
USA
SWA 1992—2004 4–0–0 1991 Athina SYN gold: duet and team (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SYN gold: duet and team (competed for Russia)
Dominik Kozma HUN SWM 2008—2020 0–0–4 2012 Debrecen SWI bronze: 200 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Gordan Kožulj CRO SWM 1996—2008 2–3–0 1999 İstanbul SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2000 Helsinki SWI gold: 200 m backstroke; 2002 Berlin SWI gold: 200 m backstroke; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m medley relay
Gunvor Kraft-Borup (DNS) DEN SWM 1948 1–0–0 1938 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed as Gunvor Kraft)
Jakub Kraska POL SWM 2018—2020 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Hanna Krasnoshlyk UKR DIV 2014—2016 0–1–0 2016 London DIV silver: synchronized platform
Aleksandr Krasnykh ROC
RUS
SWM 2016—2020 1–1–1 2014 Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2020/2021 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle mixed relay
Sergey Krasyuk URS
UKR
SWM 1980 3–0–1 1981 Split SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle; 1983 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Angelika Kraus FRG SWM 1968—1972 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay
Michael Kraus FRG SWM 1976 3–1–0 1974 Wien SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1977 Jönköping SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Barbara Krause GDR SWM 1980 3–1–1 1977 Jönköping SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Marek Krawczyk POL SWM 1996—2000 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m medley relay
Wolfgang Kremer GER
FRG
SWM 1964—1968 0–1–0 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Vladimir Krivtsov AZE
URS
SWM 1972 0–1–0 1974 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Ľuboš Križko SVK SWM 2004—2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 50 m backstroke
Hans Kroes NED SWM 1984—1988 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ranomi Kromowidjojo NED SWM 2008—2020 6–7–1 2006 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m freestyle mixed relay, silver: 100 m freestyle; 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 50 m freestyle; 2020/2021 Budapest SWI gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m freestyle mixed relay, and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Ron Kroon NED SWM 1960—1964 0–0–2 1962 Leipzig SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Jens Kruppa GER SWM 2000—2004 0–1–1 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ninel Krutova RUS
URS
DIV 1952—1960 1–1–0 1958 Budapest DIV gold: 3 m springboard; 1962 Leipzig DIV silver: platform
Andrey Krylov RUS
URS
SWM 1976—1980 1–2–2 1974 Wien SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 1977 Jönköping SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Christian Kubusch GER SWM 2008 0–1–0 2010 Budapest SWI silver: 800 m freestyle
Sławomir Kuczko POL SWM 2012 1–0–0 2006 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke
Yury Kudinov KAZ OWS 2012 1–0–0 2002 Berlin SWI gold: 25 km (competed for Russia)
Patrick Kühl GDR
GER
SWM 1988—1992 0–2–1 1987 Strasbourg SWI bronze: 400 m medley (competed for East Germany); 1989 Bonn SWI silver: 400 m medley; 1991 Athina SWI silver: 400 m medley (competed for East Germany)
Michael Kühne GER DIV 1992—1996 1–0–0 1997 Sevilla DIV gold: synchronized platform
Vladislav Kulikov RUS
EUN
SWM 1992—1996 3–0–1 1991 Athina SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay (competed for the Soviet Union); 1997 Sevilla SWI gold: 4×100 m medley relay (competed for Russia); 1999 İstanbul SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed for Russia)
Georgijs Kuļikovs LAT
URS
SWM 1968—1972 2–4–2 1966 Utrecht SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay; 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 1974 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Yury Kunakov RUS DIV 2008 1–1–1 2006 Budapest DIV silver: synchronized springboard; 2008 Eindhoven DIV gold: synchronized springboard; 2010 Budapest DIV bronze: synchronized springboard
György Kunsági HUN SWM 1960 0–1–0 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Stephan Kunzelmann GER SWM 2000—2004 1–1–0 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Ursula Küper GDR
GER
SWM 1960—1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 200 m breaststroke (competed for East Germany)
Ernst Küppers GER SWM 1928—1932 0–1–0 1934 Magdeburg SWI silver: 100 m backstroke
Vyacheslav Kurennoy RUS
URS
WPO 1956—1960 0–0–1 1954 Torino SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Maria Kurjo GER DIV 2012—2016 1–2–3 2012 Eindhoven DIV bronze: platform; 2014 Berlin DIV silver: synchronized platform; 2016 London DIV gold: synchronized platform; 2018 Edinburgh DIV silver: Team Event, bronze: platform and synchronized platform
Cam Kurle GBR SWM 2016 1–0–0 2018 Glasgow SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Walter Kusch FRG SWM 1972—1976 1–1–3 1970 Barcelona SWI bronze: 200 m breaststroke; 1974 Wien SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 1977 Jönköping SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Olga Kuzhela RUS SWA 2008 3–0–0 2006 Budapest SYN gold: team Free, team Free Routine Combination; 2010 Budapest SYN gold: team Free Routine Combination
Dmitry Kuzmin KGZ SWM 2000 0–0–1 1999 İstanbul SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (competed for Russia)
Valentin Kuzmin RUS
URS
SWM 1960—1968 3–1–0 1962 Leipzig SWI gold: 200 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay; 1966 Utrecht SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay
Svetlana Kuzmina RUS
URS
SWM 1988 0–1–1 1985 Sofia SWI silver: 4×100 m medley relay; 1987 Strasbourg SWI bronze: 200 m breaststroke
Maksim Kuznetsov RUS SWM 2004 0–1–0 2004 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Viktor Kuznetsov RUS
URS
SWM 1980 1–0–1 1981 Split SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Yevgeny Kuznetsov ROC
RUS
DIV 2012—2020 6–4–3 2010 Budapest DIV bronze: 3 m springboard; 2012 Eindhoven DIV gold: synchronized springboard, silver: 1 m springboard; 2014 Berlin DIV gold: synchronized springboard, silver: 1 m springboard; 2016 London DIV gold: 3 m springboard, silver: synchronized springboard; 2018 Edinburgh DIV gold: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard and Team Event; 2020/2021 Budapest DIV gold: 3 m springboard and Team Event, silver: synchronized springboard
Nataliya Kuznetsova-Lobanova RUS
URS
DIV 1964—1972 1–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 3 m springboard (competed as Nataliya Kuznetsova); 1966 Utrecht SWI gold: platform (competed as Nataliya Kuznetsova)
Illia Kvasha UKR DIV 2008—2016 5–1–5 2008 Eindhoven DIV gold: 1 m springboard, silver: 3 m springboard; 2010 Budapest DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard; 2012 Eindhoven DIV gold: 1 m springboard, bronze: synchronized springboard; 2014 Berlin DIV bronze: 3 m springboard and synchronized springboard; 2016 London DIV gold: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard and synchronized springboard
Audrey Labeau FRA DIV 2008—2012 1–0–0 2012 Eindhoven DIV gold: Team Event
Camille Lacourt FRA SWM 2012—2016 5–0–0 2010 Budapest SWI gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke
Larisa Lăcusță ROU SWM 1996—2004 0–0–1 2004 Madrid SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Tineke Lagerberg NED SWM 1960 2–0–0 1958 Budapest SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay
Yevgeny Lagunov RUS SWM 2004—2012 3–5–0 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Gyöngyvér Lakos HUN SWM 1996—2000 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay
Giorgio Lalle ITA SWM 1976 0–1–0 1977 Jönköping SWI silver: 100 m breaststroke
Giorgio Lamberti ITA SWM 1988—1992 3–3–3 1987 Strasbourg SWI silver: 200 m freestyle; 1989 Bonn SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 400 m freestyle
Hans Lampe FRG SWM 1972 1–0–0 1970 Barcelona SWI gold: 100 m butterfly
Oliver Lampe GER SWM 1996 1–0–0 1995 Wien SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Werner Lampe FRG SWM 1972—1976 3–2–0 1970 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 1500 m freestyle; 1974 Wien SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1977 Jönköping SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Olga Landik RUS SWM 1996 0–1–0 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m medley relay
Christine Lang FRG SWA 1984 0–0–1 1983 Roma SYN bronze: team
Flori Lang SUI SWM 2008 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 50 m backstroke
Jutta Langenau GDR
GER
SWM 1956 1–0–0 1954 Torino SWI gold: 100 m butterfly (competed for East Germany)
Sylvia Langer GDR SWM 1972 1–0–0 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Klaus Lanzarini ITA SWM 2000 1–0–0 2000 Helsinki SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Christiane Lanzke GDR
GER
DIV 1964 0–1–0 1962 Leipzig DIV silver: 3 m springboard (competed for East Germany)
Giulia Lapi ITA SWA 2008—2012 0–1–1 2008 Eindhoven SYN silver: duet, bronze: team Free
Katinka Larsen GBR DIV 1936 0–1–0 1934 Magdeburg DIV silver: 3 m springboard
Göran Larsson SWE SWM 1952 2–1–0 1950 Wien SWI gold: 100 m backstroke and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Gunnar Larsson SWE SWM 1968—1972 3–1–0 1970 Barcelona SWI gold: 400 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley, silver: 200 m freestyle
Karin Larsson SWE SWM 1956—1960 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Irina Lashko AUS
RUS
URS
EUN
DIV 1988—2004 2–6–0 1989 Bonn DIV gold: 1 m springboard (competed for the Soviet Union); 1991 Athina DIV gold: 3 m springboard, silver: 1 m springboard (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield DIV silver: 1 m springboard (competed for Russia); 1997 Sevilla DIV silver: 1 m springboard and synchronized springboard (competed for Russia); 1999 İstanbul DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard (competed for Russia)
Adrie Lasterie NED SWM 1964 3–0–0 1962 Leipzig SWI gold: 400 m freestyle, 400 m medley, and 4×100 m freestyle relay
Jack Laugher GBR DIV 2012—2020 3–3–0 2016 London DIV gold: synchronized springboard, silver: 3 m springboard; 2018 Edinburgh DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard, silver: synchronized springboard; 2020/2021 Budapest DIV silver: 1 m springboard
Jenna Laukkanen FIN SWM 2012—2016 0–0–2 2016 London SWI bronze: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Arseniy Lavrentyev POR OWS 2008—2012 0–1–0 2012 Piombino SWI silver: 25 km
Vladimer Lavrinenk'o GEO
URS
SWM 1952 0–0–1 1954 Torino SWI bronze: 1500 m freestyle
Mylène Lazare FRA SWM 2012 1–0–0 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Roberto Lazzari ITA SWM 1960 0–1–1 1958 Budapest SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Yannick Lebherz GER SWM 2012 1–0–0 2014 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Christophe Lebon FRA SWM 2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 200 m butterfly
Roland Lee GBR SWM 1984—1992 0–1–0 1987 Strasbourg SWI silver: 4×100 m medley relay
Clément Lefert FRA SWM 2008—2012 1–0–1 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay
Heinz-Günther Lehmann GER
FRG
SWM 1952 1–0–1 1950 Wien SWI gold: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle (competed for West Germany)
Lotte Lehmann GER SWM 1928 0–0–2 1927 Bologna SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
David Leigh GBR SWM 1976 0–0–2 1974 Wien SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
František Leikert CZE
TCH
DIV 1936 0–1–1 1934 Magdeburg DIV silver: platform, bronze: 3 m springboard
Bobby Leivers GBR SWM 1932—1936 0–1–1 1938 London silver: 1500 m freestyle; 1938 London bronze: 4×200 m freestyle relay
Thomas Lejdström SWE SWM 1980—1984 0–1–2 1981 Split SWI bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Tina Lek'veishvili GEO
URS
SWM 1968—1972 1–1–1 1970 Barcelona SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke
Ingrid Lempereur BEL SWM 1984—1988 0–1–0 1987 Strasbourg SWI silver: 200 m breaststroke
Árpád Lengyel HUN SWM 1936 1–0–1 1934 Magdeburg SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1938 London SWI bronze: 100 m backstroke
Imre Lengyel HUN DIV 1996—2000 0–3–0 1999 İstanbul DIV silver: 3 m springboard; 2002 Berlin DIV silver: platform and synchronized platform
Ferenc Lenkei HUN SWM 1964 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m medley relay
Magda Lenkei HUN SWM 1936 0–0–1 1931 Paris SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Luca Leonardi ITA SWM 2016 1–3–2 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 2016 London SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Olha Leonova UKR DIV 2004 0–1–2 2000 Helsinki DIV bronze: synchronized platform; 2002 Berlin DIV silver: synchronized platform, bronze: platform
Maurice Lepage FRA DIV 1928 0–1–0 1931 Paris DIV silver: 3 m springboard
Dmitry Lepikov RUS
EUN
SWM 1992 2–0–0 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SWI gold: 4×200 m freestyle relay (competed for Russia)
Fantine Lesaffre FRA SWM 2016—2020 1–0–0 2018 Glasgow SWI gold: 400 m medley
Svetlana Leshukova RUS
EUN
SWM 1992—1996 0–0–2 1993 Sheffield SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Russia); 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Russia)
Laura Letrari ITA SWM 2012 0–1–0 2016 London SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Jirka Letzin GER SWM 2000 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 100 m backstroke
Fredrik Letzler SWE SWM 1992—1996 0–1–1 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1995 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Amaury Leveaux FRA SWM 2004—2012 1–5–3 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI silver: 200 m freestyle; 2010 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle
Céline Lévêque (DNS) FRA SWA 1996 1–5–0 1989 Bonn SYN gold: team; 1991 Athina SYN silver: duet and team; 1993 Sheffield SYN silver: duet and team; 1995 Wien SYN silver: team
Christian Lietzmann GDR SWM 1972 0–2–0 1974 Wien SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Myriam Lignot FRA SWA 1996—2000 1–9–1 1989 Bonn SYN gold: team; 1991 Athina SYN silver: team; 1993 Sheffield SYN silver: team; 1995 Wien SYN silver: duet and team; 1997 Sevilla SYN silver: duet and team; 1999 İstanbul SYN silver: duet and team; 2000 Helsinki SYN silver: duet, bronze: team
Bastiaan Lijesen NED SWM 2012 0–1–1 2010 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m medley mixed relay
Robert Lijesen NED SWM 2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Ann-Charlotte Lilja SWE SWM 1964 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Josefin Lillhage SWE SWM 1996—2008 1–6–5 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Anna Lindberg SWE DIV 1996—2012 5–1–2 1997 Sevilla DIV bronze: 3 m springboard; 2000 Helsinki DIV bronze: 3 m springboard; 2006 Budapest DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard; 2008 Eindhoven SWI gold: 1 m springboard; 2010 Budapest SWI silver: 1 m springboard; 2012 Eindhoven SWI gold: 1 m springboard and 3 m springboard
Per-Ola Lindberg SWE SWM 1960—1964 1–1–1 1962 Leipzig SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Ida Lindborg SWE SWM 2010—2016 0–1–1 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m medley relay; 2016 London SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Edmund Lindmark SWE DIV/GAR 1920—1928 0–1–0 1927 Bologna DIV silver: 3 m springboard
Dörte Lindner GER DIV 2000 0–3–1 1995 Wien DIV silver: 1 m springboard; 1997 Sevilla DIV bronze: 1 m springboard; 2000 Helsinki DIV silver: 3 m springboard and synchronized springboard
Helga Lindner GDR SWM 1968—1972 2–1–0 1970 Barcelona SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Karla Linke GDR SWM 1976 2–0–0 1974 Wien SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Marie-Louise Linssen-Vaessen NED SWM 1948—1952 1–2–0 1947 Monte Carlo SWI silver: 4×100 m freestyle relay (competed as Marie–Louise Vaessen); 1950 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle (competed as Marie–Louise Vaessen)
Silke Lippok GER SWM 2012 2–2–1 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m medley relay; 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle
Oleh Lisohor UKR SWM 2000—2008 7–3–3 1999 İstanbul SWI silver: 50 m breaststroke; 2000 Helsinki SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2004 Madrid SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 2006 Budapest SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 2008 Eindhoven SWI gold: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Max Litchfield GBR SWM 2016—2020 0–2–2 2018 Glasgow SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 400 m medley
Mária Littomeritzky HUN SWM 1948—1956 0–1–0 1954 Torino SWI silver: 100 m butterfly
Ari-Pekka Liukkonen FIN SWM 2012—2020 1–0–1 2014 Berlin SWI bronze: 50 m freestyle; 2020/2021 Budapest SWI gold: 50 m freestyle
Hans Ljungberg SWE SWM 1968—1972 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 200 m medley
Elisabeth Ljunggren-Morris SWE SWM 1964—1968 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 400 m freestyle (competed as Elisabeth Ljunggren)
Nikita Lobintsev RUS SWM 2008—2016 2–4–1 2008 Eindhoven SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle; 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Marina Lobova (DNS) RUS SWA 1996 1–0–0 1995 Wien SYN gold: team (competed in technical prelim only)
Artyom Lobuzov RUS SWM 2012 0–1–0 2014 Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Sven Lodziewski GDR SWM 1988 2–5–2 1983 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI silver: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Birgit Lohberg-Schulz FRG SWM 1988 0–0–2 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Anita Lonsbrough GBR SWM 1960—1964 1–2–2 1958 Budapest SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 1962 Leipzig SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay
David López-Zubero ESP SWM 1976—1984 0–1–0 1983 Roma SWI silver: 100 m butterfly
Martín López-Zubero ESP SWM 1988—1996 5–2–0 1989 Bonn SWI gold: 100 m backstroke; 1991 Athina SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 100 m butterfly; 1993 Sheffield SWI gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke; 1997 Sevilla SWI gold: 100 m backstroke
Laura López ESP SWA 2008 1–2–0 2006 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN gold: team Free Routine Combination
Sergio López ESP SWM 1988—1992 0–0–1 1991 Athina SWI bronze: 200 m breaststroke
Davide Lorenzini ITA DIV 1992—1996 0–0–1 1991 Athina DIV bronze: 3 m springboard
Jemma Lowe GBR SWM 2008—2012 3–0–1 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m medley mixed relay, bronze: 4×100 m medley relay
Fritzi Löwy AUT SWM 1928 0–0–1 1927 Bologna SWI bronze: 400 m freestyle
Hans Luber GER DIV 1912 2–0–0 1926 Budapest DIV gold: platform; 1927 Bologna DIV gold: platform
Alessia Lucchini ITA SWA 2000 0–1–3 1997 Sevilla SYN bronze: team; 1999 İstanbul SYN bronze: duet (competed in technical prelim only) and team; 2000 Helsinki SYN silver: team
Alexander Lüderitz GER SWM 1996 0–2–0 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Linda Ludgrove GBR SWM 1964 0–1–2 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1966 Utrecht SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Stefanie Luiken NED SWM 2004 0–0–1 2004 Madrid SWI bronze: 4×100 m medley relay
Igor Lukashin RUS DIV 2000 1–2–1 1997 Sevilla DIV silver: synchronized platform; 1999 İstanbul DIV silver: synchronized platform; 2000 Helsinki DIV gold: synchronized platform, bronze: platform
Eskil Lundahl SWE ART/SWM 1928—1948 1–1–2 1926 Budapest SWI bronze: 100 m backstroke and 4×200 m freestyle relay; 1927 Bologna SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×200 m freestyle relay
Gunilla Lundberg SWE SWM 1976 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay
Martin Lundén SWE SWM 1948 1–0–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Jan Lundin SWE SWM 1964 0–0–3 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Therèse Lundin SWE SWM 1992 0–1–1 1991 Athina SWI bronze: 100 m butterfly; 1993 Sheffield SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Marianne Lundquist SWE SWM 1948—1952 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Noëmi Lung ROU SWM 1988—1992 1–1–1 1987 Strasbourg SWI gold: 400 m medley, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m medley
Annika Lurz GER SWM 2008 2–1–0 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle (competed as Annika Liebs)
Thomas Lurz GER OWS/SWM 2004—2012 5–2–5 2002 Berlin SWI silver: 5 km; 2006 Budapest SWI gold: 5 km and 10 km; 2008 Dubrovnik SWI gold: 10 km, bronze: 5 km and 5 km team; 2010 Budapest SWI gold: 10 km; 2011 Eilat SWI gold: 10 km; 2012 Piombino SWI bronze: 5 km team; 2014 Berlin SWI silver: 10 km, bronze: 5 km and 5 km team
Maurice Lusien FRA SWM 1948—1952 0–1–0 1950 Wien SWI silver: 200 m breaststroke
Hrafnhildur Lúthersdóttir ISL SWM 2012—2016 0–2–1 2016 London SWI silver: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Remo Lütolf SUI SWM 2000—2004 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 50 m breaststroke
Igor Luzhkovsky RUS
URS
SWM 1960 1–0–0 1958 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Marianna Lymberta GRE OWS/SWM 2000—2012 0–0–1 2010 Budapest SWI bronze: 5 km
Dmytro Lysenko UKR DIV 2000—2004 0–0–2 2004 Madrid DIV bronze: synchronized springboard; 2008 Eindhoven DIV bronze: synchronized springboard
Sofiya Lyskun UKR DIV 2018—2020 1–0–1 2018 Glasgow DIV gold: team; 2020/2021 Budapest DIV bronze: synchronized platform
Annelies Maas NED SWM 1976—1980 0–3–1 1977 Jönköping SWI silver: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Csilla Madarász-Dobay HUN SWM 1960—1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed as Csilla Madarász)
Stefaan Maene BEL SWM 1992 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 100 m backstroke
Riccardo Maestri ITA SWM 2012 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Gianluca Maglia ITA SWM 2012 0–2–0 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×200 m freestyle relay
Filippo Magnini ITA SWM 2004—2016 9–5–5 2004 Madrid SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI bronze: 200 m freestyle; 2006 Budapest SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2012 Debrecen SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2016 London SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Per-Alvar Magnusson SWE SWM 1980 0–1–1 1981 Split SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
László Magyar HUN SWM 1956 0–2–0 1954 Torino SWI silver: 100 m backstroke; 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Winfried Mahraun GER DIV 1936 0–1–0 1934 Magdeburg DIV silver: 3 m springboard
Igor Majcen SLO
YUG
SWM 1988—1996 1–0–1 1989 Stari Grad SWI gold: 5 km (competed for Yugoslavia); 1993 Sheffield SWI bronze: 1500 m freestyle (competed for Slovenia)
Nače Majčen SLO SWM 1992 1–0–0 1989 Stari Grad SWI gold: 21 km (competed for Yugoslavia)
Kacper Majchrzak POL SWM 2012—2020 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Jaroslav Makohin CZE DIV 2000 0–1–0 1997 Sevilla DIV silver: platform
Evanthia Makrygianni GRE SWA 2008 0–0–2 2004 Madrid SYN bronze: team Free Routine Combination; 2006 Budapest SYN bronze: duet
Gana Maksimova RUS SWA 1996 3–1–0 1989 Bonn SYN silver: team (competed for the Soviet Union); 1991 Athina SYN gold: team (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SYN gold: team; 1995 Wien SYN gold: team
Daniel Málek CZE SWM 1996—2004 0–0–2 1997 Sevilla SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Marcin Maliński POL SWM 1992—1996 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 400 m medley
Grégory Mallet FRA SWM 2008—2016 1–1–2 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle mixed relay
Hans Malmström DEN SWM 1936 0–0–1 1934 Magdeburg SWI bronze: 200 m breaststroke
Lisa Mamié SUI SWM 2014—2020 0–1–0 2020/2021 Budapest SWI silver: 200 m breaststroke
Andrei Mamontou BLR DIV 2004 0–0–1 2002 Berlin DIV bronze: synchronized platform
Isabelle Manable (DNS) FRA SWA 1996 0–4–0 1991 Athina SYN silver: team; 1993 Sheffield SYN silver: team; 1995 Wien SYN silver: team; 1997 Sevilla SYN silver: team
Florent Manaudou FRA SWM 2012—2020 6–1–0 2014 Berlin SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 50 m butterfly, and 4×100 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Laure Manaudou FRA SWM 2004—2012 9–1–3 2004 Madrid SWI gold: 400 m freestyle, 100 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 2006 Budapest SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, 100 m backstroke, and 200 m medley, bronze: 200 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 200 m backstroke and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke
Claude Mandonnaud FRA SWM 1968—1972 1–0–1 1966 Utrecht SWI gold: 400 m freestyle; 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Dimitrios Manganas GRE SWM 1996—2004 0–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Peter Mankoč SLO SWM 1996—2012 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 100 m butterfly
Roxana Maracineanu FRA SWM 2000 1–1–2 1997 Sevilla SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke; 1999 İstanbul SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Christophe Marchand FRA SWM 1988—1992 0–0–1 1993 Sheffield SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Xavier Marchand FRA SWM 1996—2000 0–1–1 1997 Sevilla SWI silver: 200 m medley; 2000 Helsinki SWI bronze: 200 m medley
Louis Marchant GBR DIV 1948 0–0–1 1947 Monte Carlo DIV bronze: platform
Igor Marchenko RUS SWM 2000—2004 1–0–0 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay
Maria Marconi ITA DIV 2000—2016 0–0–2 2002 Berlin DIV bronze: synchronized springboard; 2006 Budapest DIV bronze: 1 m springboard
Nicola Marconi ITA DIV 2000—2008 3–1–3 1997 Sevilla DIV bronze: synchronized springboard; 1999 İstanbul DIV gold: synchronized springboard; 2002 Berlin DIV gold: 1 m springboard, bronze: synchronized springboard; 2004 Madrid DIV gold: synchronized springboard, silver: 1 m springboard; 2006 Budapest DIV bronze: synchronized springboard
Tommaso Marconi ITA DIV 2004—2008 1–0–2 2002 Berlin DIV bronze: synchronized springboard; 2004 Madrid DIV gold: synchronized springboard; 2006 Budapest DIV bronze: synchronized springboard
Délphine Maréchal FRA SWA 1996 0–3–0 1991 Athina SYN silver: team; 1993 Sheffield SYN silver: team; 1997 Sevilla SYN silver: team
Ivette María ESP SWM 1996—2000 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay
Luca Marin ITA SWM 2004—2016 0–3–0 2004 Madrid SWI silver: 400 m medley; 2006 Budapest SWI silver: 400 m medley; 2008 Eindhoven SWI silver: 400 m medley
Matjaž Markič SLO SWM 2008 0–0–2 2004 Madrid SWI bronze: 50 m breaststroke; 2006 Budapest SWI bronze: 50 m breaststroke
Aleksey Markovsky RUS
URS
SWM 1980 5–0–1 1981 Split SWI gold: 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1983 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Valentina Marocchi ITA DIV 2004—2008 0–0–2 2004 Madrid DIV bronze: platform and synchronized platform
Melanie Marshall GBR SWM 2004—2008 1–1–1 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Margot Marsman NED SWM 1948 0–1–0 1947 Monte Carlo SWI silver: 4×100 m freestyle relay
John Martin-Dye GBR SWM 1960—1964 0–1–0 1962 Leipzig SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Yana Martynova RUS SWM 2004—2012 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 400 m medley
Chiara Masini Luccetti ITA SWM 2016 1–0–0 2014 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Charlotte Massardier FRA SWA 1996—2000 0–5–1 1993 Sheffield SYN silver: team; 1995 Wien SYN silver: team; 1997 Sevilla SYN silver: duet (competed in technical prelim only) and team; 1999 İstanbul SYN silver: team; 2000 Helsinki SYN bronze: team
Lou Massenberg GER DIV 2018 1–2–1 2018 Glasgow DIV gold: synchronized springboard, silver: team; 2020/2021 Budapest DIV silver: mixed synchronized springboard, bronze: Team Event
Rie Mastenbroek NED SWM 1936—1997 3–1–0 1934 Magdeburg SWI gold: 400 m freestyle, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Lothar Matthes GDR DIV 1968—1972 1–0–0 1970 Barcelona DIV gold: platform
Roland Matthes GDR SWM 1968—1976 5–2–3 1970 Barcelona SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1974 Wien SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle relay
Ida Mattsson-Marko-Varga SWE SWM 2004—2016 1–1–4 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) (competed as Ida Mattsson); 2002 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (competed as Ida Mattsson); 2004 Madrid SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) (competed as Ida Mattsson); 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed as Ida Marko-Varga); 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m freestyle relay (competed as Ida Marko-Varga); 2016 London SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed as Ida Marko-Varga)
Angela Maurer GER OWS 2008—2012 2–4–4 1999 İstanbul SWI silver: 25 km; 2002 Berlin SWI silver: 10 km; 2004 Madrid SWI bronze: 10 km; 2006 Budapest SWI gold: 10 km and 25 km; 2010 Budapest SWI silver: 25 km, bronze: 10 km; 2012 Piombino SWI silver: 10 km, bronze: 5 km team; 2014 Berlin SWI bronze: 25 km
Eve Maurer EST
URS
SWM 1960 0–1–0 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay (competed as Eve Usmees)
Viktor Mazanov RUS
URS
SWM 1964—1972 2–1–1 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Raimundas Mažuolis LTU
URS
SWM 1988—1996 0–0–2 1989 Bonn SWI bronze: 100 m freestyle (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SWI bronze: 50 m freestyle (competed for Lithuania)
Caitlin McClatchey GBR SWM 2004—2012 0–1–1 2006 Budapest SWI bronze: 400 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Jean McDowall GBR SWM 1928 0–1–0 1931 Paris SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Bobby McGregor GBR SWM 1964—1968 1–1–0 1962 Leipzig SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1966 Utrecht SWI gold: 100 m freestyle
Sycerika McMahon IRL SWM 2012 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 50 m breaststroke
Gavin Meadows GBR SWM 2004 1–1–0 1997 Sevilla SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Chris Mears GBR DIV 2012—2016 1–1–0 2016 London DIV gold: synchronized springboard; 2018 Edinburgh DIV silver: synchronized springboard
Jolande van der Meer NED SWM 1984 0–1–1 1983 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Maud van der Meer NED SWM 2016 2–1–0 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay
Folkert Meeuw FRG SWM 1968—1976 3–2–1 1970 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m butterfly and 4×100 m freestyle relay; 1974 Wien SWI gold: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Helge Meeuw GER SWM 2004—2012 1–2–0 2006 Budapest SWI gold: 50 m backstroke; 2012 Debrecen SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Annika Mehlhorn GER SWM 2004 0–1–1 2002 Berlin SWI bronze: 200 m butterfly; 2006 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Kersten Meier FRG SWM 1972 2–0–0 1974 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Rūta Meilutytė LTU SWM 2012—2016 2–1–0 2014 Berlin SWI gold: 50 m breaststroke; 2016 London SWI gold: 100 m breaststroke; 2018 Glasgow SWI silver: 100 m breaststroke
Katrin Meißner GDR
GER
SWM 1988—2000 8–4–1 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle (competed for East Germany); 1989 Bonn SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle (competed for East Germany); 1991 Athina SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (competed for Germany); 1997 Sevilla SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (competed for Germany); 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay (competed for Germany); 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Manuela Melchiorri ITA SWM 1988—1992 0–0–2 1989 Bonn SWI bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Gemma Mengual ESP SWA 2000—2016 5–6–4 2000 Helsinki SYN bronze: solo and duet; 2002 Berlin SYN silver: duet and team, bronze: solo; 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: duet, bronze: solo; 2006 Budapest SYN silver: solo, duet, and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN gold: solo, duet, team Free, and team Free Routine Combination
Jenny Mensing GER SWM 2012—2016 2–1–2 2010 Budapest SWI bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 2012 Debrecen SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke
Wieger Mensonides NED SWM 1960—1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m medley relay
Roger-Philippe Menu FRA SWM 1972 0–2–0 1970 Barcelona SWI silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Emanuele Merisi ITA SWM 1992—2004 0–2–3 1993 Sheffield SWI bronze: 200 m backstroke; 1995 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI silver: 200 m backstroke; 1999 İstanbul SWI bronze: 200 m backstroke; 2000 Helsinki SWI silver: 200 m backstroke
Nataliya Meshcheryakova RUS
EUN
SWM 1992—1996 1–2–2 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Russia); 1997 Sevilla SWI gold: 50 m freestyle, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Russia)
Malia Metella FRA SWM 2004—2008 3–1–1 2004 Madrid SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Mehdy Metella FRA SWM 2010—2020 3–3–2 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 2016 London SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle mixed relay, silver: 100 m butterfly, bronze: 100 m freestyle
Caren Metschuck GDR SWM 1980 3–0–0 1981 Split SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Heiko Meyer GER DIV 2000—2004 2–6–1 1997 Sevilla DIV bronze: platform; 1999 İstanbul DIV gold: synchronized platform, silver: platform; 2000 Helsinki DIV silver: platform; 2002 Berlin DIV gold: platform; 2004 Madrid DIV silver: platform and synchronized platform; 2006 Budapest DIV silver: platform and synchronized platform
William Meynard FRA SWM 2016 2–1–1 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2016 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Clément Mignon FRA SWM 2016—2020 2–0–3 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle mixed relay; 2016 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle mixed relay
Nataliya Mikhaylova RUS
URS
SWM 1964 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 4×100 m medley relay
Vladimir Mikheyev RUS
URS
SWM 1976 0–1–0 1974 Wien SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Kristóf Milák HUN SWM 2018—2020 3–0–0 2018 Glasgow SWI gold: 200 m butterfly; 2020/2021 Budapest SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Hannah Miley GBR SWM 2008—2016 1–1–4 2010 Budapest SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley and 4×200 m freestyle relay; 2016 London SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2018 Glasgow SWI bronze: 400 m medley
Kostiantyn Miliaiev UKR DIV 2008 0–0–1 2006 Budapest DIV bronze: platform
John Mills GBR SWM 1972—1976 0–0–2 1977 Jönköping SWI bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Stephen Milne GBR SWM 2016 2–0–1 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle mixed relay
Miloš Milošević CRO SWM 1996—2000 0–1–1 1993 Sheffield SWI bronze: 100 m butterfly; 1999 İstanbul SWI silver: 50 m butterfly
Hanna Miluska SUI SWM 2004 0–1–0 2002 Berlin SWI silver: 5 km
Andrey Minakov ROC
RUS
SWM 2018—2020 1–1–1 2020/2021 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle
Gianni Minervini ITA SWM 1984—1992 0–0–4 1985 Sofia SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1987 Strasbourg SWI bronze: 100 m breaststroke; 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI bronze: 100 m breaststroke
Viktor Minibayev ROC
RUS
DIV 2012—2020 5–5–1 2010 Budapest DIV silver: synchronized platform; 2012 Eindhoven DIV silver: platform and synchronized platform; 2014 Berlin DIV gold: platform and Team Event; 2016 London DIV gold: Team Event, silver: platform; 2018 Edinburgh DIV gold: synchronized platform; 2020/2021 Budapest DIV gold: Team Event, silver: synchronized platform, bronze: platform
Christian Minotti ITA SWM 2000—2004 0–1–0 2002 Berlin SWI silver: 1500 m freestyle
Donald Miranda ITA DIV 2000 1–0–1 1997 Sevilla DIV bronze: synchronized springboard; 1999 İstanbul DIV gold: synchronized springboard
Yelena Miroshina RUS
URS
EUN
DIV 1988—1992 2–0–0 1987 Strasbourg DIV gold: platform (competed for the Soviet Union); 1991 Athina DIV gold: platform (competed for the Soviet Union)
Arsens Miskarovs LAT
URS
SWM 1980 0–3–0 1977 Jönköping SWI silver: 200 m breaststroke; 1981 Split SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
György Mitró HUN SWM 1948 1–1–1 1947 Monte Carlo SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Alice Mizzau ITA SWM 2012—2016 2–1–2 2012 Debrecen SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Diana Mocanu ROU SWM 2000 0–3–2 1999 İstanbul SWI bronze: 100 m butterfly; 2000 Helsinki SWI silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Anke Möhring GDR SWM 1988 5–1–1 1985 Sofia SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 1987 Strasbourg SWI gold: 800 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay
Aurore Mongel FRA SWM 2004—2008 3–0–3 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and bronze: 4×200 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly
Ana Montero ESP SWA 2004 1–2–0 2002 Berlin SYN silver: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free
Irene Montrucchio (DNS) ESP SWA 2012 2–1–0 2010 Budapest SYN silver: team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination
Guy Montserret FRA SWM 1956 0–1–0 1954 Torino SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Jaime Monzo ESP SWM 1968 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 200 m backstroke
Adrian Moorhouse GBR SWM 1984—1992 4–3–2 1981 Split SWI bronze: 200 m breaststroke; 1983 Roma SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 1985 Sofia SWI gold: 100 m breaststroke; 1987 Strasbourg SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke; 1989 Bonn SWI gold: 100 m breaststroke; 1991 Athina SWI silver: 100 m breaststroke
Ivanka Moralieva BUL SWM 2000—2004 0–0–1 2004 Madrid SWI bronze: 25 km
Martina Moravcová CZE
TCH
SVK
SWM 1992—2008 3–10–1 1993 Sheffield SWI silver: 100 m freestyle (competed for Slovakia); 1997 Sevilla SWI silver: 100 m freestyle, 100 m butterfly, and 200 m medley (competed for Slovakia); 2000 Helsinki SWI gold: 100 m butterfly, silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle, bronze: 50 m butterfly (competed for Slovakia); 2002 Berlin SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m freestyle and 100 m freestyle (competed for Slovakia); 2004 Madrid SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly (competed for Slovakia); 2006 Budapest SWI silver: 100 m butterfly (competed for Slovakia)
Mady Moreau FRA DIV 1948—1952 2–0–0 1947 Monte Carlo DIV gold: 3 m springboard; 1950 Wien DIV gold: 3 m springboard
Bob Morgan GBR DIV 1984—1996 0–1–1 1991 Athina DIV bronze: platform; 1993 Sheffield DIV silver: platform
Gerald Mörken FRG SWM 1984 3–1–2 1977 Jönköping SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 1981 Split SWI bronze: 100 m breaststroke; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Gisela Morón (DNS) ESP SWA 2008 2–3–0 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free; 2006 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN gold: team Free Routine Combination
Vladimir Morozov ROC
RUS
SWM 2012—2020 2–4–1 2014 Berlin SWI gold: 50 m backstroke, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×100 m medley mixed relay; 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay
Alain Mosconi FRA SWM 1968—1972 0–1–1 1966 Utrecht SWI bronze: 400 m freestyle; 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay
Kurt Mrkwicka AUT DIV 1960—1964 1–0–0 1962 Leipzig DIV gold: 3 m springboard
Camille Muffat FRA SWM 2008—2012 0–1–2 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2008 Eindhoven SWI bronze: 200 m medley; 2010 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Lotte Mühe GER SWM 1928 0–1–0 1927 Bologna SWI silver: 200 m breaststroke
Marianne Muis NED SWM 1988—1996 0–5–2 1987 Strasbourg SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI silver: 200 m freestyle, 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Mildred Muis NED SWM 1988—1992 0–4–1 1985 Sofia SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m medley
Yury Mukhin RUS
EUN
SWM 1992 1–0–0 1993 Sheffield SWI gold: 4×200 m freestyle relay (competed for Russia)
Olha Mukomol UKR SWM 2000—2004 0–1–2 2000 Helsinki SWI bronze: 50 m freestyle; 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m medley relay
Alfred Müller GDR SWM 1968 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Aurélie Muller FRA OWS 2008—2016 1–0–0 2016 Hoorn SWI gold: 10 km
György Müller HUN SWM 1960 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Arthur Mund GER DIV 1928 1–0–0 1926 Budapest DIV gold: 3 m springboard
Rafa Múñoz ESP SWM 2008 2–0–2 2008 Eindhoven SWI bronze: 50 m butterfly and 100 m butterfly; 2010 Budapest SWI gold: 50 m butterfly; 2012 Debrecen SWI gold: 50 m butterfly
Ross Murdoch GBR SWM 2016—2020 4–3–1 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only) and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2016 London SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke
Gráinne Murphy IRL SWM 2012 0–1–0 2010 Budapest SWI silver: 1500 m freestyle
Ágnes Mutina HUN SWM 2004—2012 1–1–2 2008 Eindhoven SWI bronze: 200 m freestyle; 2010 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2012 Debrecen SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Elsa N'Guessan FRA SWM 2004 0–1–0 2004 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Richard Nagy SVK OWS/SWM 2016—2020 0–1–0 2016 London SWI silver: 400 m medley
Artem Nakache FRA SWM 1936—1948 0–1–0 1938 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Rozaliya Nasretdinova RUS SWM 2014—2016 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Yevgeny Natsvin RUS SWM 2004 0–1–0 2004 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Sándor Németh HUN SWM 1948 0–1–0 1947 Monte Carlo SWI silver: 200 m breaststroke
Vladimir Nemshilov RUS
URS
SWM 1968 0–0–2 1970 Barcelona SWI bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Margarita Nesterova RUS SWM 2012 0–1–0 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay
Alice Nesti ITA SWM 2012 1–0–1 2012 Debrecen SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Robin Neumann NED SWM 2014—2016 0–1–1 2016 London SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Laurent Neuville FRA SWM 1984—1988 0–1–0 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Gal Nevo ISR SWM 2008—2016 0–1–1 2010 Budapest SWI bronze: 400 m medley; 2016 London SWI silver: 200 m medley
Nery Mantey Niangkouara GRE SWM 2004—2012 0–0–3 2004 Madrid SWI bronze: 100 m freestyle; 2006 Budapest SWI bronze: 100 m freestyle; 2012 Debrecen SWI bronze: 50 m freestyle
Benny Nielsen DEN SWM 1988 0–2–1 1985 Sofia SWI silver: 200 m butterfly; 1987 Strasbourg SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly
Mette Nørskov Nielsen DEN SWM 1992—1996 0–0–1 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Mie Ø. Nielsen DEN SWM 2012—2016 3–2–2 2014 Berlin SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m backstroke; 2016 London SWI gold: 100 m backstroke, silver: 50 m backstroke; 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Susanne Nielsson DEN SWM 1976—1980 0–1–0 1977 Jönköping SWI silver: 200 m breaststroke
Moniek Nijhuis NED SWM 2012 0–0–1 2014 Berlin SWI bronze: 50 m breaststroke
Boris Nik'it'ini GEO
URS
SWM 1956—1960 1–1–0 1958 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Volodymyr Nikolaichuk UKR SWM 1996—2004 1–1–1 2000 Helsinki SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m medley relay
Gennady Nikolayev URS
TKM
SWM 1956—1960 1–0–0 1958 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Malin Nilsson SWE SWM 1992—1996 0–3–0 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1995 Wien SWI silver: 200 m freestyle
Suzanne Nilsson SWE SWM 1984—1988 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ann-Margret Nirling SWE DIV 1936 0–1–0 1938 London DIV silver: platform
Carola Nitschke GDR SWM 1976 1–1–0 1977 Jönköping SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke
Sylvie Le Noach FRA SWM 1972—1976 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Ute Noack GDR
GER
SWM 1964 1–1–0 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly (competed for East Germany)
Peter Nocke FRG SWM 1976 9–1–0 1974 Wien SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1977 Jönköping SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Kathleen Nord GDR SWM 1988 5–1–2 1983 Roma SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley; 1985 Sofia SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 1987 Strasbourg SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 400 m medley; 1989 Bonn SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly
Inger Nordbø NOR DIV 1936—1948 0–0–2 1934 Magdeburg SWI bronze: 200 m breaststroke, DIV bronze: platform (competed as Inger Kragh)
Sara Nordenstam NOR SWM 2008—2012 1–1–0 2010 Budapest SWI silver: 200 m breaststroke; 2012 Debrecen SWI gold: 200 m breaststroke
Bengt Nordwall SWE SWM 1960—1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Yevgeny Novikov RUS
URS
SWM 1964 1–0–0 1966 Utrecht SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Olga Novokshchenova RUS SWA 1996—2004 6–0–0 1993 Sheffield SYN gold: team; 1995 Wien SYN gold: team; 1997 Sevilla SYN gold: team; 1999 İstanbul SYN gold: team; 2000 Helsinki SYN gold: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free
Anna Ntountounaki GRE SWM 2016—2020 1–0–0 2020/2021 Budapest SWI gold: 100 m butterfly
Letizia Nuzzo ITA SWA 1996 0–0–1 1997 Sevilla SYN bronze: team
Eva Nyberg SWE SWM 1988—1992 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Imre Nyéki HUN SWM 1948—1952 2–0–2 1947 Monte Carlo SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1954 Torino SWI gold: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1958 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Stefan Nystrand SWE SWM 2000—2012 1–7–3 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI silver: 50 m freestyle; 2006 Budapest SWI silver: 100 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI silver: 50 m freestyle
Siobhan-Marie O'Connor GBR SWM 2012—2016 2–1–1 2016 London SWI gold: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay, silver: 200 m medley; 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m medley relay
Gary O'Toole IRL SWM 1988—1992 0–1–0 1989 Bonn SWI silver: 200 m breaststroke
Helge Öberg SWE DIV 1924—1928 0–1–0 1926 Budapest DIV silver: platform
Tjaša Oder SLO SWM 2012—2016 0–0–1 2016 London SWI bronze: 800 m freestyle
Alexander Dale Oen NOR SWM 2004—2008 2–4–0 2006 Budapest SWI silver: 100 m breaststroke; 2008 Eindhoven SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2010 Budapest SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Mattias Ohlin SWE SWM 2000—2004 0–2–1 1999 İstanbul SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Mariya Ohurtsova UKR SWM 2000 0–0–1 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Thanasis Oikonomou GRE SWM 2000 0–0–1 2002 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Anna Olasz HUN OWS/SWM 2010—2020 0–2–1 2014 Berlin SWI silver: 25 km; 2020/2021 Budapest SWI silver: 10 km, bronze: 5 km team
María Olay ESP SWM 1996 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay
Marc-Antoine Olivier FRA OWS 2016—2020 0–2–2 2016 Hoorn SWI bronze: 10 km; 2018 Loch Lomond SWI bronze: 5 km team; 2020/2021 Budapest SWI silver: 5 km and 10 km
Ewa Olliwier SWE DIV 1920—1924 0–0–1 1927 Bologna DIV bronze: platform
Linda Olofsson SWE SWM 1992—1996 1–3–0 1993 Sheffield SWI silver: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1995 Wien SWI gold: 50 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay
Gerda Olsen DEN SWM 1952 0–1–0 1950 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Yevgeniya Olshevskaya RUS DIV 2000 1–1–1 1999 İstanbul DIV gold: synchronized platform; 2000 Helsinki DIV silver: synchronized platform; 2002 Berlin DIV bronze: synchronized platform
Diana Olsson SWE SWM 1972—1976 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay
Per-Olof Olsson SWE SWM 1948 1–1–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Arina Opyonysheva RUS SWM 2016 1–1–1 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle mixed relay
Mikael Örn SWE SWM 1984 0–1–1 1983 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Louise Ørnstedt DEN SWM 2000—2004 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 100 m backstroke
Marco Orsi ITA SWM 2012—2016 0–1–1 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
David Ortega ESP SWM 2000 1–0–2 2000 Helsinki SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 50 m backstroke; 2004 Madrid SWI bronze: 50 m backstroke
Sergey Ostapchuk RUS SWM 1996—2000 0–0–1 1999 İstanbul SWI bronze: 4×100 m medley relay
Maria Östling SWE SWM 1996—2004 3–0–1 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m medley relay; 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2004 Madrid SWI gold: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Per-Olof Östrand SWE SWM 1948—1956 2–0–1 1947 Monte Carlo SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1950 Wien SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1954 Torino SWI bronze: 400 m freestyle
Simone Osygus GER SWM 1992—1996 4–3–1 1991 Athina SWI gold: 50 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle; 1993 Sheffield SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1995 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Jeanette Ottesen Gray DEN SWM 2004—2020 2–4–2 2010 Budapest SWI silver: 50 m butterfly; 2014 Berlin SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 2016 London SWI silver: 50 m butterfly and 100 m butterfly, bronze: 50 m freestyle
Kristin Otto GDR SWM 1988 9–1–1 1983 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle; 1987 Strasbourg SWI gold: 100 m freestyle, 100 m backstroke, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1989 Bonn SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke
Yelena Ovchinnikova RUS SWA 2008 3–0–0 2002 Berlin SYN gold: team; 2006 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination
Puck Oversloot NED SWM 1932 0–0–1 1934 Magdeburg SWI bronze: 100 m backstroke
Joey Paccagnella ITA SWA 2004 0–1–2 2002 Berlin SYN bronze: team; 2004 Madrid SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
Simona Păduraru ROU SWM 2000—2004 1–0–2 1999 İstanbul SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Yuliya Pakhalina RUS DIV 2000—2008 8–3–0 1995 Wien DIV silver: 3 m springboard; 1997 Sevilla DIV gold: 3 m springboard, silver: synchronized springboard; 2000 Helsinki DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard; 2002 Berlin DIV gold: 3 m springboard, silver: synchronized springboard; 2004 Madrid DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard; 2008 Eindhoven DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard
Paul Palmer GBR SWM 1992—2000 3–4–3 1993 Sheffield SWI silver: 400 m freestyle; 1995 Wien SWI silver: 400 m freestyle; 1997 Sevilla SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 1999 İstanbul SWI gold: 400 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Gregorio Paltrinieri ITA OWS/SWM 2012—2020 8–4–1 2012 Debrecen SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 800 m freestyle; 2014 Berlin SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2016 London SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2018 Glasgow SWI silver: 800 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle; 2020/2021 Budapest SWI gold: 5 km, 10 km, and 5 km team; 2020/2021 Budapest SWI silver: 800 m freestyle and 1500 m freestyle
Roberto Pangaro ITA SWM 1972—1976 0–1–0 1977 Jönköping SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Nikolay Pankin RUS
URS
SWM 1968—1976 2–2–2 1970 Barcelona SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 1974 Wien SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Denis Pankratov RUS
EUN
SWM 1992—2000 5–1–0 1993 Sheffield SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly (competed for Russia); 1995 Wien SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay (competed for Russia)
Yuliya Pankratova RUS SWA 1996 1–0–0 1995 Wien SYN gold: team
Margherita Panziera ITA SWM 2016—2020 2–2–3 2018 Glasgow SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 4×200 m freestyle mixed relay, bronze: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay
Márk Papp HUN OWS 2016 0–0–1 2016 Hoorn SWI bronze: 5 km team
Silvia Parera ESP SWM 1988—1996 0–0–1 1993 Sheffield SWI bronze: 200 m medley
Valentin Parinov URS
TKM
SWM 1976 0–1–0 1977 Jönköping SWI silver: 1500 m freestyle
Sara Parise ITA SWM 2000—2004 0–2–0 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Steve Parry GBR SWM 2000—2004 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 200 m butterfly
Magdolna Patóh HUN SWM 1968—1972 0–1–0 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Anca Pătrășcoiu ROU SWM 1984—1988 0–1–0 1987 Strasbourg SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Aleksandra Patskevich ROC
RUS
SWA 2012—2020 4–0–0 2010 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2016 London SYN gold: team Technical and team Free Routine Combination
Roberto Pavoni GBR SWM 2012 0–1–1 2014 Berlin SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Pavel Pazdírek CZE
TCH
SWM 1960 0–1–0 1958 Budapest SWI silver: 200 m butterfly
Adam Peaty GBR SWM 2016—2020 16–0–0 2014 Berlin SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay; 2016 London SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay; 2018 Glasgow SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay
Jana Pechanová CZE OWS/SWM 2004—2016 0–1–6 2000 Helsinki SWI bronze: 5 km; 2006 Budapest SWI bronze: 5 km and 10 km; 2011 Eilat SWI silver: 5 km, bronze: 25 km; 2012 Piombino SWI bronze: 5 km and 10 km
Heidi Pechstein GDR
GER
SWM 1960—1964 2–1–0 1962 Leipzig SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay (competed for East Germany); 1966 Utrecht SWI silver: 400 m medley (competed for East Germany)
Alicja Pęczak POL SWM 1992—2000 0–1–3 1995 Wien SWI bronze: 200 m breaststroke and 200 m medley; 1997 Sevilla SWI silver: 200 m breaststroke; 1999 İstanbul SWI bronze: 200 m breaststroke
Claudia Peczinka SUI SWA 1988—1992 0–0–2 1987 Strasbourg SYN bronze: team; 1989 Bonn SYN bronze: team
Rikke Møller Pedersen DEN SWM 2012—2016 4–2–1 2010 Budapest SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 2014 Berlin SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI gold: 200 m breaststroke; 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m medley relay
María Peláez ESP SWM 1992—2008 1–1–1 1995 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1997 Sevilla SWI gold: 200 m butterfly; 1999 İstanbul SWI silver: 200 m butterfly
Olga Pelekanou GRE SWA 2004 0–0–1 2004 Madrid SYN bronze: team Free Routine Combination
Chiara Pellacani ITA DIV 2018—2020 2–3–1 2018 Glasgow DIV gold: synchronized springboard; 2020/2021 Budapest DIV gold: mixed synchronized springboard, silver: 3 m springboard, synchronized springboard and Team Event, bronze: 1 m springboard
Federica Pellegrini ITA IOC/SWM 2004—2021 7–6–7 2008 Eindhoven SWI gold: 400 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 2012 Debrecen SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 200 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m freestyle mixed relay, and 4×100 m medley mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle mixed relay, bronze: 4×200 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, and 4×100 m freestyle mixed relay
Matteo Pelliciari ITA SWM 2000—2004 4–0–1 2000 Helsinki SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2004 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Nicole Péllissard-Darrigrand FRA DIV 1948—1960 2–1–0 1947 Monte Carlo DIV gold: platform (competed as Nicole Péllissard); 1950 Wien DIV gold: platform, silver: 3 m springboard (competed as Nicole Péllissard)
Cédric Pénicaud FRA SWM 1988 0–2–0 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI silver: 4×100 m medley relay
Giuseppe Perentin ITA SWM 1928—1932 0–2–0 1927 Bologna SWI silver: 1500 m freestyle; 1931 Paris SWI silver: 1500 m freestyle
Giacomo Perez-Dortona FRA SWM 2012 0–2–0 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m medley relay; 2016 London SWI silver: 4×100 m medley relay
Merche Peris ESP SWM 2008 1–0–1 2010 Budapest SWI bronze: 50 m backstroke; 2012 Debrecen SWI gold: 50 m backstroke
Stéphan Perrot FRA SWM 1996—2000 1–0–1 1999 İstanbul SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Mariangela Perrupato ITA SWA 2012—2016 0–4–6 2006 Budapest SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination, bronze: team Free; 2014 Berlin SYN bronze: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free and duet Free (mixed), bronze: team Technical and team Free Routine Combination
Irina Pershina RUS SWA 2000 2–0–0 1999 İstanbul SYN gold: team; 2000 Helsinki SYN gold: team
Silvia Persi ITA SWM 1984—1988 0–2–1 1987 Strasbourg SWI silver: 4×100 m medley relay; 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Erik Persson SWE SWM 2016—2020 0–0–1 2020/2021 Budapest SWI bronze: 200 m breaststroke
Jonas Persson SWE SWM 2008 1–0–1 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Inge Pertmayr AUT DIV 1964—1972 0–1–0 1966 Utrecht DIV silver: platform
Mattia Pesce ITA SWM 2012 1–0–1 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m breaststroke
Stefan Peter FRG SWM 1984 0–1–0 1983 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay
Mette Ove Petersen DEN SWM 1952 0–1–0 1950 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Odile Petit FRA SWA 1984 2–0–0 1985 Sofia SYN gold: team; 1987 Strasbourg SYN gold: team
Borut Petrič SLO
YUG
SWM 1976—1984 1–3–1 1977 Jönköping SWI bronze: 1500 m freestyle; 1981 Split SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle; 1983 Roma SWI silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Darjan Petrič SLO
YUG
SWM 1980—1988 0–0–2 1981 Split SWI bronze: 400 m freestyle; 1983 Roma SWI bronze: 400 m freestyle
Anamarija Petričević CRO
YUG
SWM 1988 1–0–0 1989 Stari Grad SWI gold: 5 km
Konstantin Petrov KAZ
URS
SWM 1988 1–0–0 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m medley relay
Marek Petrusewicz POL SWM 1952 0–1–0 1954 Torino SWI silver: 200 m breaststroke
Jeanette Pettersson SWE SWM 1972 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay
Peter Pettersson SWE SWM 1976 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Rolf Pettersson SWE SWM 1972 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Yekaterina Petukhova RUS DIV 2016 1–0–0 2014 Berlin DIV gold: synchronized platform
Aglaia Pezzato ITA SWM 2016 0–2–0 2016 London SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Eva Pfarrhofer AUT DIV 1952—1956 0–0–1 1954 Torino DIV bronze: platform
Stefan Pfeiffer GER
FRG
SWM 1984—1992 0–3–3 1983 Roma SWI bronze: 1500 m freestyle (competed for West Germany); 1985 Sofia SWI bronze: 1500 m freestyle (competed for West Germany); 1987 Strasbourg SWI bronze: 1500 m freestyle (competed for West Germany); 1989 Bonn SWI silver: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay (competed for West Germany)
Frank Pfütze GDR SWM 1976—1980 1–0–2 1974 Wien SWI gold: 1500 m freestyle; 1977 Jönköping SWI bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Brian Phelps GBR DIV 1960—1964 2–1–0 1958 Budapest DIV gold: platform; 1962 Leipzig DIV gold: platform; 1966 Utrecht DIV silver: platform
Zus Philipsen-Braun NED SWM 1928—1932 4–2–0 1927 Bologna SWI gold: 400 m freestyle, silver: 100 m backstroke and 4×100 m freestyle relay (competed as Zus Braun); 1931 Paris SWI gold: 400 m freestyle, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay (competed as Zus Braun)
Marjolein Philipsen NED SWA 1984 0–1–1 1983 Roma SYN silver: team; 1985 Sofia SYN bronze: team
Karen Pickering GBR SWM 1992—2004 0–0–9 1993 Sheffield SWI bronze: 200 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1995 Wien SWI bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1999 İstanbul SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Yuliya Pidlisna UKR SWM 2008 0–1–0 2006 Budapest SWI silver: 200 m breaststroke
Jukka Piekkanen FIN DIV 2000—2004 0–0–1 1999 İstanbul DIV bronze: 3 m springboard
Silke Pielen FRG SWM 1972 0–1–0 1974 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Christiane Pielke FRG SWM 1984—1988 0–1–3 1985 Sofia SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI bronze: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Frédéric Pierre FRA DIV 1988—2000 0–0–1 1997 Sevilla DIV bronze: synchronized platform
Janine Pietsch GER SWM 2004 1–0–1 2006 Budapest SWI gold: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Jarno Pihlava FIN SWM 2000—2004 0–1–0 2000 Helsinki SWI silver: 100 m breaststroke
Emilia Pikkarainen FIN SWM 2008—2016 0–0–1 2016 London SWI bronze: 4×100 m medley relay
Denis Pimankov RUS SWM 1996—2004 3–2–0 1997 Sevilla SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Anke Piper GER DIV/Referee 2012—2020 3–1–0 1997 Sevilla DIV gold: synchronized platform; 1999 İstanbul silver: synchronized platform; 2000 Helsinki gold: synchronized platform; 2002 Berlin gold: platform
Christian Pire FRA DIV 1956—1960 0–0–1 1954 Torino DIV bronze: 3 m springboard
Stefania Pirozzi ITA SWM 2010—2020 1–1–1 2014 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay
Samuel Pizzetti ITA SWM 2008—2012 0–2–3 2008 Eindhoven SWI silver: 800 m freestyle; 2010 Budapest SWI bronze: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2012 Debrecen SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Luca Pizzini ITA SWM 2016 0–0–2 2016 London SWI bronze: 200 m breaststroke; 2018 Glasgow SWI bronze: 200 m breaststroke
Diane van der Plaats NED SWM 1988—1992 1–3–1 1987 Strasbourg SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1991 Athina SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Elisa Plaisant ITA SWA 2004 0–1–2 2002 Berlin SYN bronze: team; 2004 Madrid SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
Evangelia Platanioti GRE SWA 2012—2020 0–1–1 2020/2021 Budapest SYN silver: solo Technical, bronze: solo Free
Werner Plath GER SWM 1936 1–1–0 1938 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Marion Platten FRG SWM 1976 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Catherine Plewinski FRA SWM 1988—1992 5–2–2 1987 Strasbourg SWI bronze: 100 m butterfly; 1989 Bonn SWI gold: 50 m freestyle and 100 m butterfly; 1991 Athina SWI gold: 100 m freestyle and 100 m butterfly; 1991 Athina SWI silver: 50 m freestyle and 200 m freestyle; 1993 Sheffield SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 100 m freestyle
Mariusz Podkościelny POL SWM 1988—1992 0–0–2 1989 Bonn SWI bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Maxim Podoprigora AUT SWM 2000—2008 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 200 m breaststroke
Sarah Poewe GER
RSA
SWM 2000—2012 2–1–2 2006 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay (competed for Germany); 2010 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2012 Debrecen SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke (competed for Germany)
Stefan Pohl GER SWM 2000 1–2–1 1997 Sevilla SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Lionel Poirot FRA SWM 1992—1996 0–0–1 1993 Sheffield SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Anne Poleska GER SWM 2000—2008 0–1–0 2002 Berlin SWI silver: 200 m breaststroke
Mikhail Polishchuk RUS SWM 2008—2012 1–0–0 2010 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Cornelia Polit GDR SWM 1980 2–2–0 1981 Split SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 1983 Roma SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly
Andrea Pollack GDR SWM 1976—1980 2–1–0 1977 Jönköping SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Anatoly Polyakov RUS SWM 2000—2004 2–0–3 1999 İstanbul SWI bronze: 200 m butterfly; 2000 Helsinki SWI gold: 200 m butterfly; 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 200 m butterfly; 2004 Madrid SWI bronze: 200 m butterfly
Igor Polyansky RUS
URS
SWM 1988 3–1–0 1985 Sofia SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke
Jean Pommat FRA SWM 1960—1964 0–1–0 1962 Leipzig SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Joan Lluís Pons ESP SWM 2016—2020 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 400 m medley
Laia Pons ESP SWA 2012 1–0–0 2012 Eindhoven SYN gold: team Free Routine Combination
Alena Popchanka BLR
FRA
SWM 1996—2008 1–0–6 2002 Berlin SWI bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle (competed for Belarus); 2006 Budapest SWI bronze: 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (competed for France); 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay (competed for France)
Hans-Dieter Pophal GDR
GER
DIV 1960—1964 0–1–0 1962 Leipzig DIV silver: 3 m springboard (competed for East Germany)
Aleksandr Popov RUS
EUN
IOC/SWM 1992—2018 21–3–2 1991 Athina SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (competed for Russia); 1995 Wien SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (competed for Russia); 1997 Sevilla SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (competed for Russia); 1999 İstanbul SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay (competed for Russia); 2000 Helsinki SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (competed for Russia); 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle (competed for Russia); 2004 Madrid SWI gold: 50 m freestyle (competed for Russia)
Veronika Popova-Andrusenko ROC
RUS
SWM 2012—2020 0–1–1 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×100 m medley mixed relay
Clara Porchetto ITA SWA 2000 0–1–2 1997 Sevilla SYN bronze: team; 1999 İstanbul SYN bronze: team (competed in prelims only); 2000 Helsinki SYN silver: team
Aleksandr Portnov BLR
URS
DIV 1980—1988 1–0–0 1981 Split DIV gold: 3 m springboard
Udo Poser GDR SWM 1968—1972 3–2–3 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 1970 Barcelona SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Angela Postma NED SWM 1996 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 50 m freestyle
Christian Poswiat GDR
GER
SWM 1988—1992 0–0–1 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed for East Germany)
Camelia Potec ROU SWM 2000—2012 4–3–10 1997 Sevilla SWI bronze: 200 m freestyle; 1999 İstanbul SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2004 Madrid SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle, bronze: 800 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Viktoriya Potiekhina UKR DIV 2010—2012 0–1–0 2012 Eindhoven DIV silver: synchronized platform
Annette Poulsen DEN SWM 1988—1992 1–0–0 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Svetlana Pozdeyeva RUS SWM 1996 0–2–0 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley relay
Anastasiya Pozdnyakova RUS DIV 2008—2012 1–1–2 2008 Eindhoven DIV gold: synchronized springboard; 2010 Budapest DIV silver: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard and synchronized springboard
Valentina Poznyak RUS
URS
SWM 1960 0–1–0 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Vladimir Predkin RUS SWM 1996 2–0–0 1993 Sheffield SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1995 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Lillian Preece GBR SWM 1948—1952 0–0–1 1947 Monte Carlo SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Sarah Price GBR SWM 2000—2004 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m medley relay
Petra Priemer GDR SWM 1976 2–0–1 1977 Jönköping SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m freestyle
Gennady Prigoda RUS
URS
EUN
SWM 1988—1992 2–2–1 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for the Soviet Union); 1991 Athina SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle (competed for the Soviet Union)
Kirill Prigoda ROC
RUS
SWM 2016—2020 0–2–0 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Yury Prilukov RUS SWM 2004—2008 6–3–0 2002 Berlin SWI gold: 1500 m freestyle; 2004 Madrid SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay
Yelena Prokofyeva RUS SWA 2016 3–0–0 2014 Berlin SYN gold: team Free; 2016 London SYN gold: team Technical and team Free Routine Combination
Yuliya Prokopchuk UKR DIV 2008—2016 4–6–2 2006 Budapest DIV gold: platform, bronze: synchronized platform; 2008 Eindhoven DIV silver: platform and synchronized platform; 2010 Budapest DIV silver: synchronized platform; 2012 Eindhoven DIV gold: platform, silver: synchronized platform; 2014 Berlin DIV silver: Team Event, bronze: platform; 2016 London DIV gold: platform and mixed synchronized platform, silver: Team Event
Georgy Prokopenko URS
UKR
SWM 1960—1964 3–0–0 1962 Leipzig SWI gold: 200 m breaststroke; 1966 Utrecht SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Ben Proud GBR SWM 2016—2020 2–2–3 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly; 2016 London SWI bronze: 50 m freestyle and 50 m butterfly; 2018 Glasgow SWI gold: 50 m freestyle, silver: 50 m butterfly; 2020/2021 Budapest SWI silver: 50 m freestyle
Galina Prozumenshchikova-Stepanova URS
UKR
SWM 1964—1972 3–2–0 1966 Utrecht SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay (competed as Halyna Prozumenshchikova); 1970 Barcelona SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay (competed as Halyna Stepanova)
Oleksiy Pryhorov UKR DIV 2008—2012 1–0–1 2010 Budapest DIV gold: synchronized springboard; 2012 Eindhoven DIV bronze: synchronized springboard
Paolo Pucci ITA SWM/WPO 1956 1–1–1 1958 Budapest SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Berit Puggaard DEN SWM 1992—1996 1–0–3 1991 SWI Athina gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m butterfly and 4×100 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Joona Puhakka FIN DIV 2000—2008 2–2–3 2000 Helsinki DIV bronze: 1 m springboard; 2004 Madrid DIV gold: 1 m springboard, silver: 3 m springboard; 2006 Budapest DIV gold: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard; 2008 Eindhoven DIV silver: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard
Bence Pulai HUN SWM 2012—2016 0–0–2 2012 Debrecen SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Tina Punzel GER DIV 2016—2020 3–3–4 2014 Berlin DIV silver: synchronized springboard, bronze: 1 m springboard and Team Event; 2018 Edinburgh DIV gold: mixed synchronized springboard, silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2020/2021 Budapest DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard, silver: synchronized springboard, bronze: Team Event
Stela Marian Pura ROU SWM 1988 0–1–2 1987 Strasbourg SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle and 200 m butterfly
Alexandra Putra FRA
POL
SWM 2004—2012 1–0–0 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only) (competed for France)
Eila Pyrhönen FIN SWM 1964 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 100 m butterfly
Vlad Pyshnenko RUS
EUN
SWM 1992—1996 4–0–0 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (competed for Russia); 1997 Sevilla SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed for Russia)
Hanna Pysmenska UKR DIV 2008—2020 0–2–1 2010 Budapest DIV silver: synchronized springboard; 2012 Eindhoven DIV silver: synchronized springboard; 2014 Berlin DIV bronze: synchronized springboard
Roger Pyttel GDR SWM 1972—1980 2–2–2 1974 Wien SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1977 Jönköping SWI gold: 100 m butterfly, silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Simona Quadarella ITA SWM 2014—2020 6–0–1 2018 Glasgow SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 1500 m freestyle; 2020/2021 Budapest SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle
Katarin Quelennec FRA SWM 2000—2004 0–1–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Britt Raaby DEN SWM 1996 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Erich Rademacher GER SWM/WPO 1928—1932 2–0–0 1926 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke; 1927 Bologna SWI gold: 200 m breaststroke
Joachim Rademacher GER WPO 1928—1932 2–0–2 1926 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle; 1927 Bologna SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Nan Rae GBR SWM 1960 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 400 m freestyle
Arantxa Ramos ESP SWM 2004—2008 1–0–0 2004 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Fabrizio Rampazzo ITA SWM 1980—1988 0–0–2 1983 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ineke Ran NED SWM 1976 0–1–1 1977 Jönköping SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Clemens Rapp GER SWM 2012—2016 2–1–0 2010 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Danas Rapšys LTU SWM 2016—2020 0–1–2 2016 London SWI bronze: 200 m backstroke; 2018 Glasgow SWI silver: 200 m freestyle; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 400 m freestyle
Bengt Rask SWE SWM 1952 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 200 m breaststroke
Vladimir Raskatov URS
UKR
SWM 1976 1–0–0 1977 Jönköping SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Kristóf Rasovszky HUN OWS/SWM 2016—2020 2–1–1 2018 Loch Lomond SWI gold: 5 km and 25 km, silver: 10 km; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 5 km team
Shelagh Ratcliffe GBR SWM 1968—1972 0–0–2 1970 Barcelona SWI bronze: 200 m medley and 400 m medley
Magali Rathier FRA SWA 1996—2000 0–3–1 1993 Sheffield SYN silver: team; 1995 Wien SYN silver: team; 1999 İstanbul SYN silver: team; 2000 Helsinki SYN bronze: team
Kathy Read GBR SWM 1984—1992 0–0–1 1993 Sheffield SWI bronze: 4×100 m medley relay
Elisabeth Rechlin GER
FRG
SWM 1952 0–0–1 1954 Torino SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for West Germany)
Dagmar Rehak FRG SWM 1976 0–1–1 1974 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m medley relay
Anni Rehborn (DNS) GER SWM 1928 0–0–1 1927 Bologna SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Hanni Rehborn GER DIV 1928 0–0–1 1927 Bologna DIV bronze: 3 m springboard
Grace Reid GBR DIV 2016—2020 2–1–1 2016 London DIV gold: mixed synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2018 Edinburgh DIV gold: 3 m springboard, silver: mixed synchronized springboard
Marion Reiff AUT DIV 2000—2004 0–0–1 1997 Sevilla DIV bronze: synchronized platform
Heidi Reineck FRG SWM 1968—1972 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay
Toivo Reingoldt FIN SWM 1932 1–0–0 1931 Paris SWI gold: 200 m breaststroke
Delia Reinhardt GDR
GER
DIV 1964 0–1–0 1966 Utrecht DIV silver: 3 m springboard (competed for East Germany)
Molly Renshaw GBR SWM 2016—2020 3–1–1 2014 Berlin SWI silver: 200 m breaststroke; 2016 London SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI bronze: 200 m breaststroke; 2020/2021 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Robbie Renwick GBR SWM 2008—2016 1–1–0 2006 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2016 London SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Paolo Revelli ITA SWM 1976—1984 0–1–2 1977 Jönköping SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1983 Roma SWI bronze: 200 m butterfly and 4×200 m freestyle relay
Susan Richardson GBR SWM 1972—1976 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 400 m medley
Anja Richter-Libiseller AUT DIV 1996—2008 0–1–1 1997 Sevilla DIV bronze: synchronized platform (competed as Anja Richter); 2006 Budapest DIV silver: platform (competed as Anja Richter)
Dirk Richter GDR
GER
SWM 1988—1992 2–7–5 1981 Split SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed for East Germany); 1983 Roma SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (competed for East Germany); 1985 Sofia SWI silver: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (competed for East Germany); 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle (competed for East Germany); 1989 Bonn SWI bronze: 100 m backstroke (competed for East Germany); 1991 Athina SWI silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Ulrike Richter GDR SWM 1976 5–2–0 1974 Wien SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×100 m medley relay; 1977 Jönköping SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Ewald Riebschläger GER DIV 1928 2–1–2 1927 Bologna DIV gold: 3 m springboard, silver: platform; 1931 Paris DIV gold: 3 m springboard, bronze: platform; 1934 Magdeburg DIV bronze: platform
Éva Riffet FRA SWA 1996 0–3–0 1993 Sheffield SYN silver: team; 1995 Wien SYN silver: team (competed in technical prelim only); 1997 Sevilla SYN silver: team
Flavia Rigamonti SUI SWM 2000—2008 2–0–0 2000 Helsinki SWI gold: 800 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI gold: 1500 m freestyle
Dennis Rijnbeek NED SWM 2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Anke Rijnders NED SWM 1972 0–1–0 1974 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Domenico Rinaldi ITA DIV 1984—1988 0–0–1 1985 Sofia DIV bronze: platform
Éva Risztov HUN OWS/SWM 2000—2016 0–7–2 2002 Berlin SWI silver: 400 m freestyle, 800 m freestyle, 200 m butterfly, and 400 m medley; 2004 Madrid SWI silver: 400 m medley; 2012 Debrecen SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 2014 Berlin SWI silver: 10 km; 2016 Hoorn SWI bronze: 5 km team
Matteo Rivolta ITA SWM 2012—2016 1–0–1 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Laura Roca ESP SWM 2000—2004 1–1–0 2002 Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Irina Rodríguez ESP SWA 2004—2008 3–5–0 2002 Berlin SYN silver: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free; 2006 Budapest SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2010 Budapest SYN silver: team Free Routine Combination
Joe Roebuck GBR SWM 2012 0–0–1 2010 Budapest SWI bronze: 200 m medley
Markus Rogan AUT SWM 2000—2012 4–6–3 2002 Berlin SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 200 m medley; 2004 Madrid SWI gold: 200 m backstroke and 200 m medley, silver: 100 m backstroke; 2006 Budapest SWI silver: 100 m backstroke; 2008 Eindhoven SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI silver: 200 m backstroke and 200 m medley; 2012 Debrecen SWI bronze: 200 m medley
Pierre Roger FRA SWM 2004—2008 0–2–1 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke; 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Vanja Rogulj CRO SWM 2000—2008 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m medley relay
Miloslav Roľko TCH
SVK
SWM 1976—1980 1–1–0 1977 Jönköping SWI gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke
Andrea Rolla ITA SWM 2012 1–1–0 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay
Sue Rolph GBR SWM 1996—2000 1–0–4 1995 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2000 Helsinki SWI bronze: 200 m medley
Roy Romain GBR SWM 1948 1–0–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 200 m breaststroke
Mykhailo Romanchuk UKR SWM 2014—2020 4–1–2 2016 London SWI bronze: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2018 Glasgow SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle, silver: 1500 m freestyle; 2020/2021 Budapest SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle
Angelo Romani ITA SWM 1952—1960 0–2–0 1954 Torino SWI silver: 400 m freestyle; 1958 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Svetlana Romashina ROC
RUS
SWA 2008—2020 13–0–0 2006 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2010 Budapest SYN gold: duet, team Free, and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN gold: duet; 2014 Berlin SYN gold: solo; 2016 London SYN gold: solo Technical, duet Technical, and duet Free; 2020/2021 Budapest SYN gold: duet Free, duet Technical, and team Technical
Gilles Rondy FRA OWS 2008 1–1–0 2002 Berlin SWI silver: 25 km; 2006 Budapest SWI gold: 25 km
Manon van Rooijen NED SWM 2000—2008 0–0–1 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Hans Rosendahl SWE SWM 1964 1–1–1 1962 Leipzig SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 1966 Utrecht SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Horst Rosenfeldt GER
FRG
DIV 1964 0–1–0 1958 Budapest DIV silver: 3 m springboard (competed for West Germany)
Massi Rosolino ITA SWM 1996—2008 7–8–6 1995 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI silver: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 1999 İstanbul SWI silver: 200 m medley, bronze: 200 m freestyle; 2000 Helsinki SWI gold: 200 m freestyle, 200 m medley, and gold: 4×200 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, bronze: 200 m freestyle; 2004 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle, and 200 m medley; 2006 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Matthieu Rosset FRA DIV 2012—2020 2–0–3 2010 Budapest DIV bronze: Team Event; 2012 Eindhoven DIV gold: 3 m springboard and Team Event,n bronze: 1 m springboard; 2014 Berlin DIV bronze: 1 m springboard
Nicolas Rostoucher FRA SWM 2000—2008 0–0–4 2002 Berlin SWI bronze: 400 m medley; 2004 Madrid SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Joachim Rother GDR SWM 1968 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 200 m backstroke
Sébastien Rouault FRA SWM 2008 2–1–0 2006 Budapest SWI silver: 1500 m freestyle; 2010 Budapest SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle
Tatiana Rouba ESP SWM 2004 1–1–0 2002 Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Michel Rousseau FRA SWM 1968—1976 1–1–0 1970 Barcelona SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m medley relay
Sharon van Rouwendaal NED OWS/SWM 2012—2020 7–3–1 2014 Berlin SWI gold: 10 km and 5 km team, silver: 400 m freestyle and 5 km; 2016 Hoorn SWI bronze: 5 km; 2018 Loch Lomond SWI gold: 5 km, 10 km, and 5 km team, silver: 25 km; 2020/2021 Budapest SWI gold: 5 km and 10 km
Jolanda de Rover NED SWM 1980—1988 0–2–1 1981 Split SWI silver: 200 m backstroke; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay; 1985 Sofia SWI bronze: 200 m backstroke
Norbert Rózsa HUN SWM 1992—2000 1–1–1 1991 Athina SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Adam Ruckwood GBR SWM 1992—2000 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 200 m backstroke
Alena Rudkouskaya BLR
EUN
SWM 1992—1996 3–0–1 1991 Athina SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SWI bronze: 100 m breaststroke (competed for Belarus)
Róbert Rudolf HUN SWM 1972—1980 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 200 m backstroke
Nils Rudolph GER SWM 1992 1–2–2 1989 Bonn SWI bronze: 50 m freestyle (competed for East Germany); 1991 Athina SWI gold: 50 m freestyle, silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Simone Ruffini ITA OWS 2016 1–1–1 2010 Budapest SWI silver: 5 km team, bronze: 5 km; 2016 Hoorn SWI gold: 5 km team
Caroline Ruhnau GER SWM 2012 1–0–2 2010 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 50 m breaststroke
Aleh Rukhlevich BLR SWM 1996—2000 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 100 m freestyle
Davide Rummolo ITA SWM 2000 1–0–0 2002 Berlin SWI gold: 200 m breaststroke
Cathleen Rund GER SWM 1996—2000 2–2–2 1995 Wien SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke and 400 m medley; 1997 Sevilla SWI gold: 200 m backstroke; 1999 İstanbul SWI silver: 200 m backstroke
Peter Rund GDR WPO 1968 1–0–2 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Thomas Rupprath GER SWM 2000—2008 2–4–1 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m medley relay; 1999 İstanbul SWI silver: 50 m backstroke; 2000 Helsinki SWI silver: 100 m butterfly; 2002 Berlin SWI gold: 50 m backstroke and 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Sergey Rusin RUS
URS
SWM 1980 2–0–0 1977 Jönköping SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Shane Ryan IRL SWM 2016—2020 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 50 m backstroke
Brian Ryckeman BEL OWS 2008—2012 1–0–0 2011 Eilat SWI gold: 25 km
Yevgeny Rylov ROC
RUS
SWM 2014—2020 4–3–1 2018 Glasgow SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2020/2021 Budapest SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Oleksandra Sabada UKR SWA 2016 2–5–2 2010 Budapest SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free; 2016 London SYN gold: team Free, silver: team Technical and team Free Routine Combination
Simone Sabbioni ITA SWM 2014—2020 0–1–2 2016 London SWI silver: 4×100 m medley mixed relay, bronze: 100 m backstroke; 2020/2021 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Luca Sacchi ITA SWM 1988—1996 1–0–2 1991 Athina SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 1995 Wien SWI bronze: 400 m medley
Aleksandr Sadovnikov RUS SWM 2014—2016 0–1–0 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Yevgeny Sadovy RUS
EUN
SWM 1992 4–1–0 1991 Athina SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle (competed for Russia)
Kateryna Sadurska UKR SWA 2016 2–5–2 2010 Budapest SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free; 2016 London SYN gold: team Free, silver: team Technical and team Free Routine Combination
María Dolores Sáez de Ibarra ESP DIV 1996—2004 0–2–1 1997 Sevilla DIV bronze: synchronized springboard; 1999 İstanbul DIV silver: platform; 2004 Madrid DIV silver: synchronized platform
Mikhail Safonov RUS
URS
DIV 1964—1968 1–0–0 1966 Utrecht DIV gold: 3 m springboard
Leonid Sagayduk RUS
URS
SWM 1952 1–0–0 1958 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Mojca Sagmeister SLO SWM 2012 0–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Vladimir Salnikov RUS
URS
SWM 1976—1988 5–1–0 1977 Jönköping SWI gold: 1500 m freestyle; 1981 Split SWI SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 1983 Roma SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Jamie Salter GBR SWM 1996—2000 1–1–0 1997 Sevilla SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Matea Samardžić CRO SWM 2016 0–0–1 2016 London SWI bronze: 200 m backstroke
Panagiotis Samilidis GRE SWM 2010—2016 0–0–2 2012 Debrecen SWI bronze: 50 m breaststroke and 200 m breaststroke
Aleksandr Samsonov RUS
URS
SWM 1972 1–3–1 1970 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1974 Wien SWI gold: 400 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Judy Samuel GBR SWM 1960 0–1–0 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Daniela Samulski GER SWM 2000—2008 3–2–1 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 50 m butterfly; 2006 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Paval Sankovich BLR SWM 2008—2016 0–0–1 2014 Berlin SWI bronze: 100 m butterfly
Anna Santamans FRA SWM 2010—2016 0–0–2 2014 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay; 2016 London SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay
Alexis Santos POR SWM 2010—2020 0–0–1 2016 London SWI bronze: 200 m medley
Leire Santos ESP DIV 2000—2004 0–1–0 2004 Madrid DIV silver: synchronized platform
Rubén Santos ESP DIV 2000 0–1–0 1997 Sevilla DIV silver: synchronized springboard
Michele Santucci ITA SWM 2008—2016 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Alicia Sanz (DNS) ESP SWA 2004 1–2–0 2002 Berlin SYN silver: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free
Lev Sargsyan ARM DIV 2014 0–0–1 2018 Glasgow DIV bronze: synchronized platform
Dmitry Sautin RUS
EUN
DIV 1992—2008 12–4–2 1991 Athina DIV silver: platform (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield DIV gold: platform, silver: 3 m springboard (competed for Russia); 1995 Wien DIV gold: 3 m springboard and platform (competed for Russia); 1997 Sevilla DIV gold: 3 m springboard (competed for Russia); 1999 İstanbul DIV gold: platform (competed for Russia); 2000 Helsinki DIV gold: 3 m springboard, platform, and synchronized platform, silver: synchronized springboard (competed for Russia); 2002 Berlin DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard (competed for Russia); 2006 Budapest DIV gold: 3 m springboard, silver: synchronized springboard (competed for Russia); 2008 Eindhoven DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard (competed for Russia); 2010 Budapest DIV bronze: synchronized springboard (competed for Russia)
Anastasiya Savchuk UKR SWA 2016—2020 6–10–0 2014 Berlin SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free; 2016 London SYN gold: team Free, silver: team Technical and team Free Routine Combination; 2018 Glasgow SYN gold: team Free Routine Combination, silver: duet Free, duet Technical, team Free, and team Technical; 2020/2021 Budapest SYN gold: team Free, team Free Routine Combination, and team Highlights, silver: duet Free, duet Technical, and team Technical
Tatyana Savelyeva RUS
URS
SWM 1964—1968 0–1–0 1966 Utrecht SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Cinzia Savi Scarponi ITA SWM 1980 0–0–1 1983 Roma SWI bronze: 100 m butterfly
Sara Savoia ITA SWA 2004 0–1–0 2004 Madrid SYN silver: team Free Routine Combination
Mateusz Sawrymowicz POL SWM 2008—2016 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 1500 m freestyle
Michele Scarica ITA SWM 2004 1–0–1 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Stans Scheffer NED SWM 1936 0–0–1 1938 London SWI bronze: 100 m backstroke
Tobias Schellenberg GER DIV 2004 2–2–1 2000 Helsinki DIV gold: synchronized springboard; 2002 Berlin DIV silver: synchronized springboard; 2004 Madrid DIV bronze: 1 m springboard; 2006 Budapest DIV gold: synchronized springboard; 2008 Eindhoven DIV silver: synchronized springboard
Gerlind Scheller FRG SWA 1984—1988 0–1–1 1983 Roma SYN silver: duet, bronze: team
Chantal Schertz FRA SWM 1972—1976 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Gerhard Schiller FRG SWM 1972 4–1–0 1970 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay; 1974 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Olaf von Schilling FRG SWM 1968—1972 1–0–0 1970 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Corrie Schimmel NED SWM 1960 1–1–0 1958 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Heinz Schlauch GER SWM 1936 1–0–0 1938 London SWI gold: 100 m backstroke
Svenja Schlicht FRG SWM 1984—1988 0–1–5 1983 Roma SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1987 Strasbourg SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Edsard Schlingemann NED SWM 1984 0–0–1 1985 Sofia SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Conny Schmalfuß GER DIV 2000—2004 2–4–4 1991 Athina DIV bronze: 1 m springboard; 1995 Wien DIV silver: platform; 1997 Sevilla DIV gold: synchronized springboard; 1999 İstanbul DIV silver: synchronized springboard, bronze: 1 m springboard and 3 m springboard; 2000 Helsinki DIV silver: synchronized springboard; 2002 Berlin DIV gold: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2004 Madrid DIV silver: synchronized springboard
Andreas Schmidt FRG SWM 1976—1984 2–3–1 1977 Jönköping SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 1981 Split SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1983 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Carmela Schmidt GDR SWM 1980 2–1–0 1981 Split SWI gold: 200 m freestyle and 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Ingrid Schmidt GDR
GER
SWM 1960—1964 1–0–0 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m medley relay (competed for East Germany)
Petra Schneider GDR SWM 1980 1–2–0 1981 Split SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley; 1983 Roma SWI silver: 400 m medley
Gabriele Schöpe GDR
GER
DIV 1960 0–0–2 1962 Leipzig DIV bronze: platform (competed for East Germany); 1966 Utrecht DIV bronze: platform (competed for East Germany)
Franck Schott FRA SWM 1988—1996 0–2–1 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Bob Schoutsen NED SWM 1968—1972 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 100 m backstroke
Alexander Schowtka FRG SWM 1984 4–0–0 1983 SWI Roma gold: 4×200 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Hilde Schrader GER SWM 1928 1–0–0 1927 Bologna SWI gold: 200 m breaststroke
Daniela Schreiber GER SWM 2012 3–0–2 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m freestyle
Hinkelien Schreuder NED SWM 2008—2012 1–4–1 2006 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI silver: 50 m freestyle; 2012 Debrecen SWI silver: 50 m freestyle
Karl Schubert GER SWM 1928 0–1–0 1931 Paris SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Brigitte Schuchardt GDR SWM 1972 1–1–0 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 400 m medley
Karine Schuler FRA SWA 1988—1992 5–1–0 1985 Sofia SYN gold: team; 1987 Strasbourg SYN gold: duet and team; 1989 Bonn SYN gold: duet and team, silver: solo
Susanne Schuster FRG SWM 1984 0–2–3 1981 Split SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1983 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Heiko Schwartz GER SWM/WPO 1932—1936 0–1–0 1934 Magdeburg SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Barbara Schwarzfeldt FRG SWM 1972 0–1–1 1974 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 200 m butterfly
Ben Schwietert NED SWM 2016 2–0–0 2016 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×100 m freestyle mixed relay
Duncan Scott GBR SWM 2014—2020 7–4–0 2016 London SWI gold: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI gold: 200 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 2020/2021 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay and 4×100 m freestyle mixed relay, silver: 200 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Fabio Scozzoli ITA SWM 2012 3–3–2 2010 Budapest SWI gold: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2012 Debrecen SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 50 m breaststroke; 2016 London SWI silver: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley mixed relay
Olga Sedakova RUS
EUN
SWA 1992—1996 9–0–0 1991 Athina SYN gold: solo, duet, and team (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SYN gold: solo, duet, and team (competed for Russia); 1995 Wien SYN gold: solo and team (competed for Russia); 1997 Sevilla SYN gold: solo (competed for Russia)
Barbora Seemanová CZE SWM 2016—2020 1–0–0 2020/2021 Budapest SWI gold: 200 m freestyle
Francesca Segat ITA SWM 2004 0–1–1 2006 Budapest SWI silver: 200 m butterfly; 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Mirjana Šegrt CRO
YUG
SWM 1968 0–3–0 1970 Barcelona SWI silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 200 m butterfly
Elke Sehmisch GDR SWM 1972 2–0–0 1970 Barcelona SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Karin Seick FRG SWM 1984—1988 0–2–6 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1981 Split SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1983 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1985 Sofia SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Jopie Selbach NED SWM 1936 1–0–0 1934 Magdeburg SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Vladimir Selkov RUS
EUN
SWM 1992—1996 9–3–1 1989 Bonn SWI silver: 200 m backstroke (competed for the Soviet Union); 1991 Athina SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke (competed for the Soviet Union); 1993 Sheffield SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke (competed for Russia); 1995 Wien SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay (competed for Russia); 1997 Sevilla SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke (competed for Russia); 2000 Helsinki SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only) (competed for Russia)
Ezio Selva ITA DIV 1928 0–0–1 1927 Bologna DIV bronze: platform
Andrei Semeniuk BLR DIV 1996 1–0–0 1991 Athina DIV gold: 1 m springboard (competed for the Soviet Union)
Hanna-Maria Seppälä FIN SWM 2000—2016 0–1–1 2008 Eindhoven SWI silver: 100 m freestyle; 2016 London SWI bronze: 4×100 m medley relay
Svitlana Serbina UKR DIV 1996—2000 0–0–1 1997 Sevilla DIV bronze: platform
Andriy Serdinov UKR SWM 2000—2008 3–2–3 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2002 Berlin SWI silver: 100 m butterfly; 2004 Madrid SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly; 2006 Budapest SWI gold: 100 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly
Ione Serrano ESP SWA 2004 1–1–0 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free
Katy Sexton GBR SWM 2000—2004 0–0–1 1999 İstanbul SWI bronze: 4×100 m medley relay
Sara Sgarzi ITA SWA 2016 0–3–7 2006 Budapest SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN bronze: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free, bronze: team Technical and team Free Routine Combination
Kerry Shacklock GBR SWA 1992 0–0–2 1993 Sheffield SYN bronze: solo and duet
Viktor Sharygin RUS
URS
SWM 1968—1972 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay
Hanna Shcherba-Lorgeril BLR
FRA
SWM 2004—2008 0–2–0 2002 Berlin SWI silver: 200 m medley (competed as Anna Shcherba for Belarus); 2004 Madrid SWI silver: 200 m medley (competed as Anna Shcherba for Belarus)
Nicola Shearn GBR SWA 1988 1–1–0 1983 Roma SYN gold: team; 1985 Sofia SYN silver: team
Vladimir Shemetov RUS
URS
SWM 1980 2–3–1 1981 Split SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1983 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke; 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Alison Sheppard GBR SWM 1988—2004 0–0–2 1999 İstanbul SWI bronze: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Nataliya Shibayeva UKR
EUN
SWM 1992 0–1–1 1985 Sofia SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke (competed for the Soviet Union)
Mark Shipman GBR DIV 2000—2004 0–0–1 1999 İstanbul DIV bronze: synchronized springboard
Alla Shishkina ROC
RUS
SWA 2012—2020 6–0–0 2010 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN gold: team Free; 2016 London SYN gold: team Technical and team Free Routine Combination; 2020/2021 Budapest SYN gold: team Technical
Nikita Shleykher ROC
RUS
DIV 2016—2020 1–3–3 2016 London DIV bronze: platform, bronze: mixed synchronized springboard, mixed synchronized platform; 2018 Edinburgh DIV gold: mixed synchronized platform; 2018 Edinburgh silver: platform; 2020/2021 Budapest DIV silver: 3 m synchronized and synchronized springboard
Yuriy Shliakhov UKR DIV 2004—2008 0–0–1 2004 Madrid DIV bronze: synchronized springboard
Darya Shmelyova RUS SWM 1996 0–2–0 1993 Sheffield SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Anna Shorina RUS SWA 2004—2008 5–0–0 1999 İstanbul SYN gold: team (competed in technical prelim only); 2002 Berlin SYN gold: team; 2004 Madrid SYN gold: team Free; 2006 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination
Mariya Shurochkina ROC
RUS
SWA 2016—2020 6–0–0 2014 Berlin SYN gold: team Free; 2016 London SYN gold: team Technical and team Free Routine Combination; 2018 Glasgow SYN gold: team Free and team Technical; 2020/2021 Budapest SYN gold: team Technical
Vladimir Shuvalov RUS
URS
SWM 1964 1–1–0 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay
Piermaria Siciliano ITA SWM 1992—1996 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Julien Sicot FRA SWM 2004 0–1–3 1997 Sevilla SWI bronze: 50 m freestyle; 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Aleksandr Sidorenko URS
UKR
SWM 1980 1–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 200 m medley; 1981 Split SWI gold: 200 m medley
Irina Sidorova BLR
URS
DIV 1980 0–1–0 1985 Sofia DIV silver: 3 m springboard
Wolfgang Sieber GDR
GER
SWM 1960 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 200 m butterfly (competed for East Germany)
Mariusz Siembida POL SWM 1996—2000 0–0–2 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1999 İstanbul SWI bronze: 50 m backstroke
Erwin Sietas GER SWM 1928—1936 1–1–1 1931 Paris SWI bronze: 200 m breaststroke; 1934 Magdeburg SWI gold: 200 m breaststroke; 1938 London SWI silver: 200 m breaststroke
Jani Sievinen FIN SWM 1992—2004 5–2–2 1993 Sheffield SWI gold: 200 m medley, silver: 400 m medley; 1995 Wien SWI gold: 200 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley; 1997 Sevilla SWI bronze: 200 m medley; 1999 İstanbul SWI bronze: 200 m medley; 2002 Berlin SWI gold: 200 m medley; 2004 Madrid SWI silver: 200 m medley
Coby Sikkens NED SWM 1968 1–0–0 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m medley relay
Pauline Sillett GBR SWM 1964 0–0–2 1966 Utrecht SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Lizzie Simmonds GBR SWM 2008—2012 4–2–1 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m backstroke; 2014 Berlin SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Maria Laura Simonetto ITA SWM 2008 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Edward Sinclair GBR SWM 2000 0–1–0 1999 İstanbul SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Karin Singer SUI SWA 1984—1988 0–1–6 1981 Split SYN bronze: team; 1987 Strasbourg SYN silver: duet, bronze: solo and team; 1989 Bonn SYN bronze: solo, duet, and team
Margit Sipos HUN SWM 1928 0–0–1 1931 Paris SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Cornelia Sirch GDR SWM 1988 6–2–0 1983 Roma SWI gold: 200 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke; 1985 Sofia SWI gold: 200 m backstroke, silver: 400 m medley; 1987 Strasbourg SWI gold: 200 m backstroke and 200 m medley
Peter Sitt GER
FRG
SWM 1988—1992 2–2–0 1987 Strasbourg SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay (competed for West Germany); 1989 Bonn SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay (competed for West Germany)
Johanna Sjöberg SWE SWM 1996—2004 3–6–4 1997 Sevilla SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly; 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m medley relay; 1999 İstanbul silver: 50 m butterfly; 1999 İstanbul silver: 100 m butterfly; 1999 İstanbul silver: 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki gold: 4×100 m freestyle relay; 2000 Helsinki gold: 4×100 m medley relay; 2000 Helsinki bronze: 100 m butterfly; 2002 Berlin silver: 4×100 m freestyle relay; 2002 Berlin silver: 4×100 m medley relay; 2002 Berlin bronze: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid bronze: 4×100 m freestyle relay
Simon Sjödin SWE SWM 2008—2016 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ingeborg Sjöqvist SWE DIV 1932—1936 0–2–0 1931 Paris DIV silver: platform; 1934 Magdeburg DIV silver: platform
Sarah Sjöström SWE SWM 2008—2020 14–6–3 2008 Eindhoven SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2010 Budapest SWI gold: 100 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI gold: 100 m freestyle and 50 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 100 m freestyle, 50 m butterfly, and 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle, 100 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI gold: 100 m freestyle, 50 m butterfly, and 100 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2018 Glasgow SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 50 m butterfly, and 100 m butterfly
Boris Škanata CRO
YUG
SWM 1948—1952 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 100 m backstroke
Sophia Skou DEN SWM 1996—2000 0–0–1 1995 Wien SWI bronze: 200 m butterfly
Marta Skupilová TCH
SVK
SWM 1956 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 100 m butterfly
Nikolay Skvortsov RUS SWM 2004—2012 2–4–3 2004 Madrid SWI silver: 50 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 200 m butterfly; 2010 Budapest SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Betty Slade GBR DIV 1936 1–0–0 1938 London DIV gold: 3 m springboard
Jill Slattery GBR SWM 1964—1968 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 200 m breaststroke
Roman Sludnov RUS SWM 2000—2012 3–2–1 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 2006 Budapest SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m medley relay
Britt-Marie Smedh SWE SWM 1972 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Andrey Smirnov RUS
URS
SWM 1976 1–3–1 1974 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 400 m medley; 1977 Jönköping SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 200 m medley and 400 m medley
Sergey Smiryagin RUS
URS
SWM 1980 3–0–1 1981 Split SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1983 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle
Minouche Smit NED SWM 1996 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Amy Smith GBR SWM 2012 1–1–0 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay
George Smith CAN SWM 1968 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 1500 m freestyle
Martin Smith GBR SWM 1976—1980 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m medley relay
Michelle Smith IRL SWM 1988—1996 4–3–0 1995 Wien SWI gold: 200 m butterfly and 200 m medley, silver: 400 m medley; 1997 Sevilla SWI gold: 200 m freestyle and 400 m medley, silver: 400 m freestyle and 200 m butterfly (competed as Michelle De Bruin)
Ingvild Snildal NOR SWM 2008—2012 1–0–1 2012 Debrecen SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly
Ihor Snitko UKR SWM 1996—2000 1–1–1 1997 Sevilla SWI silver: 1500 m freestyle; 1999 İstanbul SWI gold: 1500 m freestyle; 2011 Eilat SWI bronze: 10 km
Chris Snode GBR DIV 1976—1984 0–0–1 1983 Roma DIV bronze: 3 m springboard
Werner Sobek GER
FRG
DIV 1952 0–1–1 1950 Wien DIV silver: platform, bronze: 3 m springboard (competed for West Germany)
Michael Söderlund SWE SWM 1980—1988 0–2–3 1981 Split SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Lini Söhnchen GER DIV 1928 0–1–0 1927 Bologna DIV silver: 3 m springboard
Inge Sørensen DEN SWM 1936 1–0–0 1938 London SWI gold: 200 m breaststroke
Lars Sørensen DEN SWM 1988—1992 1–0–0 1991 Athina SWI gold: 200 m medley
Vitaly Sorokin RUS
URS
SWM 1956—1960 1–0–0 1958 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Hanna Sorokina UKR DIV 2000—2004 1–0–1 1999 İstanbul DIV gold: synchronized springboard; 2000 Helsinki DIV bronze: synchronized springboard
Csaba Sós HUN SWM 1972—1980 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 400 m medley
Tamara Sosnova RUS
URS
SWM 1968 1–0–1 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Yelena Soya RUS SWA 2000 2–0–0 1999 İstanbul SYN gold: team; 2000 Helsinki SYN gold: team
Renata Spagnolo ITA SWM 2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Torsten Spanneberg GER SWM 2000—2004 2–3–1 1995 Wien SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Metka Sparavec SLO SWM 1996 0–0–1 1999 İstanbul SWI bronze: 50 m backstroke
Beatrice Spaziani ITA SWA 2004 0–1–2 2002 Berlin SYN bronze: team; 2004 Madrid SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
Brenda Spaziani ITA DIV 2012 0–0–1 2004 Madrid DIV bronze: synchronized platform
Rolf Sperling GDR
GER
DIV 1960—1968 0–1–0 1962 Leipzig DIV silver: platform (competed for East Germany)
Olga Šplíchalová CZE
TCH
SWM 1992—1996 1–0–1 1993 Slapy SWI gold: 5 km (competed for the Czech Republic); 1993 Sheffield SWI bronze: 800 m freestyle (competed for the Czech Republic)
Gemma Spofforth GBR SWM 2008—2012 2–1–0 2010 Budapest SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke
Niki Stajkovic AUT DIV 1972—1992 0–1–1 1981 Split DIV bronze: 3 m springboard; 1987 Strasbourg DIV silver: 3 m springboard
Benjamin Stasiulis FRA SWM 2008—2012 0–2–1 2010 Budapest SWI bronze: 200 m backstroke; 2014 Berlin silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2016 London SWI silver: 4×100 m medley relay
Anzhela Stasyulevich BLR
URS
DIV 1988 1–2–0 1983 Roma DIV silver: platform; ; 1985 Sofia DIV gold: platform; 1987 Strasbourg DIV silver: platform
Valery Statsenko RUS
UKR
EUN
DIV 1992—1996 0–1–0 1989 Bonn DIV silver: 1 m springboard (competed for the Soviet Union)
Alma Staudinger AUT DIV 1948 0–2–1 1947 Monte Carlo DIV silver: 3 m springboard, bronze: platform; 1950 Wien DIV silver: platform
Josef Staudinger AUT DIV 1928—1932 1–0–0 1931 Paris DIV gold: platform
Petra van Staveren NED SWM 1984 0–1–0 1983 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay
Nadezhda Stavko URS
UKR
SWM 1976 0–1–0 1977 Jönköping SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Marrit Steenbergen NED SWM 2016—2020 2–2–1 2016 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Federica Stefanelli ITA SWA 2004 0–1–1 2004 Madrid SYN silver: team Free Routine Combination; 2004 Madrid SYN bronze: team Free
Britta Steffen GER SWM 2000—2012 8–2–0 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2006 Budapest SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 2012 Debrecen SWI gold: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle
Boris Steimetz FRA SWM 2008 0–1–0 2010 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Klaus Steinbach GER
FRG
DOSB/SWM 1972—2006 5–2–2 1974 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 1977 Jönköping SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m backstroke
Pavol Steiner TCH
SVK
WPO 1928 0–0–1 1931 Paris SWI bronze: 100 m freestyle
Lennart Stekelenburg NED SWM 2012 0–0–2 2010 Budapest SWI bronze: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Manuela Stellmach GDR
GER
SWM 1988—1992 9–6–0 1985 Sofia SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle (competed for East Germany); 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle (competed for East Germany); 1989 Bonn SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle (competed for East Germany); 1991 Athina SWI silver: 4×200 m freestyle relay (competed for Germany); 1993 Sheffield SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Christin Steuer GER DIV 2004—2012 3–0–2 2006 Budapest DIV bronze: platform; 2010 Budapest DIV gold: platform, synchronized platform, and Team Event; 2012 Eindhoven DIV bronze: synchronized platform
Marijan Stipetić CRO
YUG
SWM 1948 0–0–2 1947 Monte Carlo SWI bronze: 1500 m freestyle; 1950 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Velimir Stjepanović SRB SWM 2010—2020 2–1–0 2014 Berlin SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2016 London SWI silver: 200 m freestyle
Hannah Stockbauer GER SWM 2000—2004 3–0–1 1999 İstanbul SWI gold: 800 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 800 m freestyle
Patricia Stokkers NED SWM 1996 0–1–0 1995 Wien SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Kyle Stolk NED SWM 2014—2016 2–1–0 2016 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only); 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Evelyn Stolze GDR SWM 1972 1–1–1 1970 Barcelona SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley, bronze: 200 m butterfly
Doris Storey GBR SWM 1936 0–1–0 1938 London SWI silver: 200 m breaststroke
Hermann Stork GER DIV 1936 1–0–0 1934 Magdeburg DIV gold: platform
Petar Stoychev BUL OWS/SWM 2000—2012 1–1–1 2004 Madrid SWI bronze: 25 km; 2011 Eilat SWI silver: 25 km; 2012 Piombino SWI gold: 25 km
Marko Strahija CRO SWM 1996—2008 0–0–1 2002 Berlin SWI bronze: 200 m backstroke
Vyacheslav Strakhov RUS
URS
DIV 1972—1976 0–0–1 1974 Wien DIV bronze: 3 m springboard
Chantal Strasser SUI SWM 1996—2004 0–1–0 2000 Helsinki SWI silver: 800 m freestyle
Astrid Strauß GDR SWM 1988 8–4–0 1983 Roma SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle; 1985 Sofia SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle; 1989 Bonn SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 800 m freestyle
Jérémy Stravius FRA SWM 2012—2016 4–4–2 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m backstroke, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay; 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle mixed relay
Luisa Striani ITA SWM 2000 0–2–0 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Rainer Strohbach GDR SWM 1976—1980 0–0–1 1977 Jönköping SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Nataliya Strunnikova RUS
URS
SWM 1980 0–1–0 1981 Split SWI silver: 4×100 m medley relay
Vladimir Struzhanov RUS
URS
SWM 1956 1–0–0 1958 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Caroline Sturzenegger SUI SWA 1984 0–0–2 1977 Jönköping SYN bronze: team; 1981 Split SYN bronze: team
Petter Stymne SWE SWM 2008 1–0–0 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Nora Subschinski GER DIV 2004—2016 4–1–2 2004 Madrid DIV gold: synchronized platform; 2006 Budapest DIV gold: synchronized platform; 2008 Eindhoven DIV gold: synchronized platform; 2010 Budapest DIV gold: synchronized platform; 2012 Eindhoven DIV bronze: synchronized platform; 2014 Berlin DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard
Aleksandr Sukhorukov RUS SWM 2008—2016 2–3–0 2008 Eindhoven SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×200 m freestyle relay; 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Glenn Surgeloose BEL SWM 2008—2016 0–1–2 2014 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2016 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Nataliya Sutyagina RUS SWM 2000—2008 1–1–0 2004 Madrid SWI gold: 50 m butterfly; 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m medley relay
Malin Svahnström SWE SWM 2000—2004 1–5–0 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2002 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Elvi Svendsen DEN SWM 1936—1948 1–0–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Therese Svendsen SWE SWM 2012 0–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ellenor Svensson SWE SWM 1992 0–2–0 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1995 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Mats Svensson SWE SWM 1964 1–0–2 1962 Leipzig SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1966 Utrecht SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Jan Świtkowski POL SWM 2016 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Kseniya Sydorenko UKR SWA 2008—2020 5–6–7 2008 Eindhoven SYN bronze: duet, team Free, and team Free Routine Combination; 2010 Budapest SYN bronze: duet, team Free, and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination, bronze: duet; 2014 Berlin SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Free; 2016 London SYN gold: team Free, silver: team Technical and team Free Routine Combination; 2020/2021 Budapest SYN gold: team Free, team Free Routine Combination, and team Highlights, silver: team Technical
Denys Sylantiev UKR SWM 1996—2008 2–5–2 1995 Wien SWI silver: 100 m butterfly; 1997 Sevilla SWI silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 1999 İstanbul SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2002 Berlin SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2004 Madrid SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Jess Sylvester GBR SWM 2008 0–1–0 2010 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Megan Sylvester GBR DIV 2010 0–0–1 2010 Budapest DIV bronze: synchronized platform
Graham Symonds GBR SWM 1956 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 200 m butterfly
Ewa Synowska POL SWM 1992 0–0–1 1991 Athina SWI bronze: 400 m medley
Béla Szabados HUN SWM 1992—2000 0–1–2 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1993 Sheffield SWI silver: 4×100 m medley relay; 1997 Sevilla SWI bronze: 200 m freestyle
László Szabados HUN SWM 1932 1–0–0 1931 Paris SWI gold: 4×200 m freestyle relay
József Szabó HUN SWM 1988 1–1–1 1987 Strasbourg SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 400 m medley; 1989 Bonn SWI bronze: 200 m breaststroke
Tünde Szabó HUN SWM 1992 0–2–0 1991 Athina SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Elemér Szathmáry HUN SWM 1948 0–0–2 1947 Monte Carlo SWI bronze: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
András Székely HUN SWM 1932 1–1–0 1931 Paris SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Éva Székely HUN SWM 1948—1956 0–1–0 1947 Monte Carlo SWI silver: 200 m breaststroke
István Szentirmay HUN SWM 1968—1972 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m medley relay
Nikolett Szepesi HUN SWM 2004—2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 200 m backstroke
Géza Szigritz HUN SWM 1928 0–1–1 1926 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1927 Bologna SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Liliána Szilágyi HUN SWM 2012—2016 0–1–0 2016 London SWI silver: 200 m butterfly
Katalin Szőke HUN SWM 1952—1956 2–0–0 1954 Torino SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Rafał Szukała POL SWM 1988—1996 2–2–1 1989 Bonn SWI gold: 100 m butterfly, silver: 200 m butterfly; 1991 Athina SWI silver: 200 m butterfly; 1993 Sheffield SWI gold: 100 m butterfly; 1995 Wien SWI bronze: 100 m butterfly
Aleksandr T'ut'ak'aevi GEO
URS
SWM 1964 1–1–0 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 200 m breaststroke
Stacey Tadd GBR SWM 2012 1–0–0 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Katalin Takács HUN SWM 1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Christian Talli FRA SWM 1936 0–1–0 1938 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Liam Tancock GBR SWM 2008—2012 0–1–2 2006 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Grigory Tarasevich ROC
RUS
SWM 2016—2020 0–2–1 2016 London SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 50 m backstroke; 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Jean Taris FRA SWM 1928—1936 2–1–0 1931 Paris SWI silver: 400 m freestyle; 1934 Magdeburg SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Ulrike Tauber GDR SWM 1976—1980 4–2–0 1974 Wien SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1977 Jönköping SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Veniamin Tayanovich RUS
EUN
SWM 1992 2–0–1 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for the Soviet Union); 1991 Athina SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (competed for the Soviet Union)
Leon Taylor GBR DIV 1996—2004 0–0–2 1999 İstanbul DIV bronze: synchronized platform; 2000 Helsinki DIV bronze: synchronized platform
Judit Temes HUN SWM 1948—1956 1–1–0 1954 Torino SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Hannie Termeulen NED SWM 1948—1952 1–2–0 1947 Monte Carlo SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1950 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Erica Terpstra NED NOC*NSF/SWM 1960—2010 1–0–0 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Alessandro Terrin ITA SWM 2008 1–0–1 2006 Budapest SWI gold: 50 m breaststroke; 2008 Eindhoven SWI bronze: 50 m breaststroke
Khristina Thalassinidou GEO
GRE
URS
SWA 1988—2004 1–3–2 1987 Strasbourg SYN silver: team; 1989 Bonn SYN gold: solo, silver: team (competed as Krist'ine Palasinidi for the Soviet Union); 1991 Athina SYN silver: solo (competed for Greece); 1995 Wien SYN bronze: solo (competed for Greece); 2004 Madrid SYN bronze: team Free Routine Combination (competed for Greece)
Stev Theloke GER SWM 1996—2000 5–2–2 1999 İstanbul SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay; 2000 Helsinki SWI gold: 50 m backstroke; 2002 Berlin SWI gold: 100 m backstroke, silver: 50 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2004 Madrid SWI gold: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Laure Thibaud FRA SWA 2004 0–0–1 2004 Madrid SYN bronze: duet
Gisela Thidholm SWE SWM 1948 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Colette Thomas FRA SWM 1948—1956 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 400 m freestyle
Laurie Thomassin FRA SWM 2004 1–0–0 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m medley relay
Majken Thorup DEN SWM 2004 0–0–1 2004 Madrid SWI bronze: 50 m breaststroke
Petra Thümer GDR SWM 1976 3–0–0 1977 Jönköping SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 800 m freestyle
Ineke Tigelaar NED SWM 1964 1–2–1 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle
Aleksandr Tikhonov RUS SWM 2008—2012 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Anzhelika Timanina RUS SWA 2012 2–0–0 2010 Budapest SYN gold: team Free and team Free Routine Combination
Ans Timmermans NED SWM 1936 1–0–0 1934 Magdeburg SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Pieter Timmers BEL SWM 2012—2016 0–1–2 2014 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2016 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Vladimir Timoshinin RUS
URS
DIV 1988—1996 2–1–1 1989 Bonn DIV bronze: platform (competed for the Soviet Union); 1991 Athina DIV gold: platform (competed for the Soviet Union); 1995 Wien DIV gold: platform (competed for Russia); 1999 İstanbul DIV silver: synchronized platform (competed for Russia)
Svetlana Timoshinina RUS DIV 1996—2004 3–1–3 1993 Sheffield Gold: platform (competed as Svetlana Khokhlova); 1995 Wien DIV bronze: platform; 1999 İstanbul DIV gold: synchronized platform, bronze: platform; 2000 Helsinki DIV gold: platform, silver: synchronized platform; 2002 Berlin DIV bronze: synchronized platform
Yuliya Timoshinina ROC
RUS
DIV 2016—2020 3–2–2 2014 Berlin DIV gold: synchronized platform; 2016 London DIV bronze: mixed synchronized platform; 2018 Edinburgh DIV gold: mixed synchronized platform, silver: synchronized platform, bronze: Team Event; 2020/2021 Budapest DIV gold: synchronized platform, silver: platform
Paola Tirados ESP SWA 2000—2008 3–6–1 2000 Helsinki SYN bronze: duet; 2002 Berlin SYN silver: duet and team; 2004 Madrid SYN gold: team Free Routine Combination, silver: duet; 2006 Budapest SYN silver: duet, team Free, and team Free Routine Combination; 2008 Eindhoven SYN gold: team Free and team Free Routine Combination
Giedrius Titenis LTU SWM 2008—2020 0–1–3 2014 Berlin SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2016 London SWI bronze: 100 m breaststroke
Tatyana Titova RUS
URS
SWA 1988 0–1–1 1987 Strasbourg SYN silver: team, bronze: duet
Göran Titus SWE SWM 1988—1992 0–0–1 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Joris Tjebbes NED SWM 1952 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 100 m freestyle
Vladimir Tkachenko URS
UKR
SWM 1988 2–0–2 1983 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI gold: 50 m freestyle; 1991 Athina SWI bronze: 50 m freestyle
Ilaria Tocchini ITA SWM 1988—1996 0–2–0 1987 Strasbourg SWI silver: 4×100 m medley relay; 1995 Wien SWI silver: 100 m butterfly
Giovanni Tocci ITA DIV 2010—2020 0–2–1 2016 London DIV silver: 1 m springboard; 2018 Edinburgh silver: 1 m springboard; 2020/2021 Budapest DIV bronze: 1 m springboard
Mario Todorović CRO SWM 2008—2016 0–1–0 2008 Eindhoven SWI silver: 4×100 m medley relay
Gelena Topilina RUS SWA 2016 3–0–0 2014 Berlin SYN gold: team Free; 2016 London SYN gold: team Technical and team Free Routine Combination
Miguel Torres ESP SWM 1960—1968 0–1–0 1962 Leipzig SWI silver: 1500 m freestyle
Lois Toulson GBR DIV 2016—2020 1–2–0 2018 Edinburgh DIV gold: synchronized platform, silver: mixed synchronized platform; 2020/2021 Budapest DIV silver: synchronized platform
Yakov Toumarkin ISR SWM 2010—2020 0–1–2 2012 Debrecen SWI bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2016 London SWI silver: 200 m backstroke
Kira Toussaint NED SWM 2016—2020 1–4–0 2018 Glasgow SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only); 2020/2021 Budapest SWI gold: 50 m backstroke, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley mixed relay
Norbert Trandafir ROU SWM 2008—2016 0–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 100 m freestyle
Birgit Treiber GDR SWM 1976—1980 4–0–0 1977 Jönköping SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Massimo Trevisan ITA SWM 1988—1992 1–0–0 1989 Bonn SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Christian Tröger GER SWM 1992—2000 0–6–2 1993 Sheffield SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1995 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1999 İstanbul SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Jopie Troost NED SWM 1960 1–0–0 1958 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Vyacheslav Troshin RUS
URS
DIV 1980 0–1–0 1983 Roma DIV silver: platform
Larisa Tsaryova RUS
URS
SWM 1976—1980 0–1–0 1977 Jönköping SWI silver: 4×100 m medley relay
Zhanna Tsirulnikova URS
UKR
DIV 1980 2–0–0 1981 Split DIV gold: 3 m springboard; 1985 Sofia DIV gold: 3 m springboard
Yauhen Tsurkin BLR SWM 2012—2020 1–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 50 m butterfly; 2014 Berlin SWI gold: 50 m butterfly
Karin Tülling GDR SWM 1972 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 400 m freestyle
György Tumpek HUN SWM 1956 1–1–0 1954 Torino SWI gold: 200 m butterfly; 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Willy den Turk (DNS) NED SWM 1928 1–1–0 1927 Bologna SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×100 m freestyle relay
Rebecca Turner GBR SWM 2012 1–0–1 2014 Berlin SWI gold: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Judit Turóczy HUN SWM 1964—1972 0–2–0 1966 Utrecht SWI silver: 100 m freestyle; 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Federico Turrini ITA SWM 2012—2016 0–0–2 2014 Berlin SWI bronze: 400 m medley; 2016 London SWI bronze: 400 m medley
Chloé Tutton GBR SWM 2016 1–0–1 2016 London SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Gennady Udalov RUS
URS
DIV 1952—1956 0–1–0 1954 Torino DIV silver: 3 m springboard
Raluca Udroiu ROU SWM 2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m medley relay
Maria Ugolkova SUI SWM 2016—2020 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 200 m medley
Lutz Unger GDR SWM 1972 1–0–2 1970 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Eithan Urbach ISR SWM 1996—2000 0–1–1 1997 Sevilla SWI silver: 100 m backstroke; 1999 İstanbul SWI bronze: 100 m backstroke
Wiltrud Urselmann GER
FRG
SWM 1960—1964 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 200 m breaststroke (competed for West Germany)
Ivan Usov RUS SWM 2004 0–2–0 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle relay
Darya Ustinova ROC
RUS
SWM 2016—2020 1–1–1 2014 Berlin SWI bronze: 200 m backstroke; 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 200 m backstroke
Nataliya Ustinova URS
UZB
SWM 1964—1968 1–0–0 1966 Utrecht SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Bettina Ustrowski GER SWM 1992 1–0–1 1993 Sheffield SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Laila Vakil GBR SWA 1992 0–0–1 1993 Sheffield SYN bronze: duet
Gyula Válent HUN SWM 1948 0–1–0 1947 Monte Carlo SWI silver: 100 m backstroke
Jolijn van Valkengoed NED SWM 2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m medley relay
Jessica Vall ESP SWM 2016—2020 0–2–1 2014 Berlin SWI bronze: 200 m breaststroke; 2016 London SWI silver: 200 m breaststroke; 2018 Glasgow SWI silver: 200 m breaststroke
Georges Vallerey, Jr. FRA SWM 1948 1–1–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×200 m freestyle relay
Wilma van Hofwegen-van Rijn NED SWM 1996—2000 0–1–1 2000 Helsinki SWI silver: 50 m freestyle (competed as Wilma van Rijn); 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed as Wilma van Hofwegen)
Nina Van Koeckhoven BEL SWM 2000 0–1–1 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Louis Van Parijs BEL SWM 1928 0–1–1 1926 Budapest SWI silver: 200 m breaststroke; 1927 Bologna SWI bronze: 200 m breaststroke
Federico Vanelli ITA OWS 2016 1–1–0 2016 Hoorn SWI gold: 5 km team, silver: 5 km
Emmanuel Vanluchene BEL SWM 2012—2016 0–0–1 2014 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Aliaksandr Varlamau BLR DIV 2004—2008 0–2–2 1997 Sevilla DIV silver: synchronized platform; 2002 Berlin DIV bronze: platform and synchronized platform; 2008 Eindhoven DIV silver: synchronized platform
Yuliya Vasilyeva RUS SWA 2000 2–0–0 1999 İstanbul SYN gold: team; 2000 Helsinki SYN gold: team
Vladimir Vasin RUS
URS
DIV 1964—2001 0–0–1 1970 Barcelona DIV bronze: 3 m springboard
Giacomo Vassanelli ITA SWM 2004 2–0–0 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Olga Vasyukova RUS SWA 2000 2–0–0 1999 İstanbul SYN gold: team; 2000 Helsinki SYN gold: team
Yelena Vaytsekhovskaya RUS
URS
DIV 1976 0–1–1 1974 Wien DIV bronze: platform; 1977 Jönköping DIV silver: platform
Andreas Vazaios GRE SWM 2012—2020 1–0–0 2016 London SWI gold: 200 m medley
Mark Veens NED SWM 1996—2004 1–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Marleen Veldhuis NED SWM 2004—2012 3–4–4 2002 Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2006 Budapest SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 2008 Eindhoven SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Ria van Velsen NED SWM 1960—1964 1–1–0 1962 Leipzig SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay
Wilma van Velsen NED SWM 1980—1984 0–1–1 1981 Split SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Bas van Velthoven NED SWM 2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Tatyana Vereina-Karakashyants RUS
URS
DIV 1952—1956 1–0–0 1954 Torino DIV gold: platform (competed as Tatyana Karakashiyants)
Oksana Verevka RUS SWM 2000—2004 1–0–0 1997 Sevilla SWI gold: 200 m medley
Raymonda Vergauwen BEL SWM 1952 1–0–0 1950 Wien SWI gold: 200 m breaststroke
Joeri Verlinden NED SWM 2012—2016 0–1–1 2010 Budapest SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Albán Vermes HUN SWM 1976—1980 0–1–0 1983 Roma SWI silver: 200 m breaststroke
Esmee Vermeulen NED SWM 2016 2–1–2 2014 Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay; 2018 Loch Lomond SWI gold: 5 km team, bronze: 10 km
Dávid Verrasztó HUN SWM 2012—2020 3–2–0 2010 Budapest SWI silver: 400 m medley; 2012 Debrecen SWI silver: 400 m medley; 2014 Berlin SWI gold: 400 m medley; 2016 London SWI gold: 400 m medley; 2018 Glasgow SWI gold: 400 m medley
Evelyn Verrasztó HUN SWM 2004—2020 2–4–3 2008 Eindhoven SWI silver: 200 m medley; 2010 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m medley; 2012 Debrecen SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m medley; 2014 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2016 London SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Zoltán Verrasztó HUN SWM 1972—1980 1–2–1 1974 Wien SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 1977 Jönköping SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke
Sebastiaan Verschuren NED SWM 2012—2016 3–1–2 2010 Budapest SWI bronze: 200 m freestyle and 4×100 m medley relay; 2016 London SWI gold: 200 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m freestyle mixed relay, silver: 100 m freestyle
Annemarie Verstappen NED SWM 1984 0–2–3 1981 Split SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Maicol Verzotto ITA DIV 2016 0–1–0 2016 London DIV silver: mixed synchronized springboard
Cecilia Vianini ITA SWM 1996—2004 0–2–0 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Hugo Viart FRA SWM 2000 0–0–1 2000 Helsinki SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Branko Vidović CRO
YUG
SWM 1948 0–0–1 1950 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Rie Vierdag NED SWM 1924—1932 2–1–0 1927 Bologna SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay; 1931 Paris SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Lorenza Vigarani ITA SWM 1988—1996 0–3–0 1987 Strasbourg SWI silver: 4×100 m medley relay; 1989 Bonn SWI silver: 4×100 m medley relay; 1993 Sheffield SWI silver: 200 m backstroke
Gilles Vigne FRA SWM 1972 0–1–0 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Larisa Viktorova RUS
URS
SWM 1960 0–1–1 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Oleg Vikulov RUS DIV 2008 0–1–1 2004 Madrid DIV silver: synchronized platform; 2008 Eindhoven DIV bronze: synchronized platform
María Vilas ESP SWM 2016 0–0–1 2016 London SWI bronze: 1500 m freestyle
Erika Villaécija ESP OWS/SWM 2004—2016 2–3–2 2002 Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 800 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2008 Eindhoven SWI silver: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2010 Budapest SWI bronze: 1500 m freestyle; 2012 Debrecen SWI bronze: 1500 m freestyle
Lorenzo Vismara ITA SWM 2000—2004 2–2–3 1999 İstanbul SWI silver: 50 m freestyle; 2000 Helsinki SWI bronze: 50 m freestyle; 2002 Berlin SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 2006 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Lisa Vitting GER SWM 2012 2–0–0 2010 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Kirsten Vlieghuis NED SWM 1996—2000 0–2–1 1995 Wien SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI silver: 800 m freestyle; 2000 Helsinki SWI bronze: 800 m freestyle
Nel van Vliet NED SWM 1948 1–0–0 1947 Monte Carlo SWI gold: 200 m breaststroke
Renate Vogel GDR SWM 1972 1–1–0 1974 Wien SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke
Julia Voitovitsch GER SWM 1996 1–0–0 1995 Wien SWI gold: 4×100 m medley relay
Stéfan Voléry SUI SWM 1980—1992 0–0–2 1985 Sofia SWI bronze: 100 m freestyle; 1987 Strasbourg SWI bronze: 50 m freestyle
Sandra Völker GER SWM 1992—2004 9–4–4 1993 Sheffield SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke; 1997 Sevilla SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle, bronze: 100 m backstroke; 1999 İstanbul SWI gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle; 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2004 Madrid SWI bronze: 50 m freestyle
Dmitry Volkov RUS
URS
EUN
SWM 1988—1992 4–2–1 1985 Sofia SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke (competed for the Soviet Union); 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke (competed for the Soviet Union); 1989 Bonn SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke (competed for the Soviet Union); 1991 Athina SWI gold: 4×100 m medley relay (competed for the Soviet Union)
Yelena Volkova RUS
URS
EUN
SWM 1988—1992 0–0–1 1989 Bonn SWI bronze: 200 m breaststroke (competed for the Soviet Union)
Roman Volodkov UKR DIV 1996—2004 2–1–3 1995 Wien DIV bronze: 3 m springboard; 1999 İstanbul DIVbronze: platform; 2000 Helsinki DIV silver: synchronized platform; 2002 Berlin DIV gold: synchronized platform; 2004 Madrid DIV gold: synchronized platform, bronze: platform
Anna Voloshyna UKR SWA 2016 2–10–3 2010 Budapest SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2014 Berlin SYN gold: team Free Routine Combination, silver: duet and team Free, bronze: solo; 2016 London SYN gold: team Free, silver: solo Technical, solo Free, duet Technical, duet Free, team Technical, and team Free Routine Combination
Oleksandr Volynets UKR SWM 2000—2004 0–1–1 2002 Berlin SWI bronze: 50 m freestyle; 2006 Budapest SWI silver: 50 m freestyle
Christian vom Lehn GER SWM 2010—2016 0–1–0 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m medley relay
Ulvi Voog EST
URS
SWM 1960 0–1–0 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Atie Voorbij NED SWM 1960 1–1–0 1958 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Ferenc Vörös HUN SWM 1948 0–1–0 1947 Monte Carlo SWI silver: 1500 m freestyle
Elles Voskes NED SWM 1984 0–1–0 1983 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Hans-Günther Vosseler FRG SWM 1972 1–0–0 1970 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Arkady Vyatchanin RUS SWM 2004—2012 5–1–1 2002 Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2006 Budapest SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Jopie Waalberg NED SWM 1936 0–0–1 1938 London SWI bronze: 200 m breaststroke
Maaike de Waard NED SWM 2014—2020 0–0–1 2020/2021 Budapest SWI bronze: 50 m backstroke
Olive Wadham GBR SWM 1936 0–0–1 1938 London SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Wolfgang Wagner GDR
GER
SWM 1960—1964 0–1–1 1958 Budapest SWI bronze: 100 m backstroke (competed for East Germany); 1962 Leipzig SWI silver: 200 m backstroke (competed for East Germany)
Norman Wainwright GBR SWM 1932—1948 0–0–3 1934 Magdeburg SWI bronze: 1500 m freestyle; 1938 London SWI bronze: 400 m freestyl and 4×200 m freestyle relay
Chris Walker-Hebborn GBR SWM 2012—2016 5–0–1 2014 Berlin SWI gold: 100 m backstroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay, bronze: 50 m backstroke; 2016 London SWI gold: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay
Tim Wallburger GER SWM 2012 1–1–0 2010 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2012 Debrecen SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Christer Wallin SWE SWM 1988—1996 0–1–1 1995 Wien SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Annika Walter GER DIV 1996 0–1–0 1997 Sevilla DIV silver: platform
Birgitta Wängberg SWE SWM 1956 0–0–1 1958 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
András Wanié HUN SWM 1928—1932 1–1–1 1926 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1927 Bologna SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1931 Paris SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Rezső Wanié HUN SWM 1928 0–0–1 1927 Bologna SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Lutz Wanja GDR SWM 1972—1976 0–2–1 1974 Wien SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1977 Jönköping SWI silver: 4×100 m medley relay
Mark Warnecke GER
FRG
SWM 1988—2000 2–2–1 1995 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed for Germany); 1999 İstanbul SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay (competed for Germany); 2000 Helsinki SWI gold: 50 m breaststroke (competed for Germany)
Andreas Waschburger GER OWS 2012 0–3–1 2012 Piombino SWI silver: 5 km and 10 km, bronze: 5 km team; 2016 Hoorn SWI silver: 5 km team
Dieter Waskow GDR DIV 1976—1980 0–0–1 1981 Split DIV bronze: platform
Elena Wassen GER DIV 2016—2020 0–0–1 2018 Edinburgh DIV bronze: synchronized platform
Peter Waterfield GBR DIV 2000—2012 0–0–2 1999 İstanbul DIV bronze: synchronized platform; 2000 Helsinki DIV bronze: synchronized platform
Marie Wattel FRA SWM 2016—2020 3–1–1 2018 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI gold: 100 m butterfly, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Jutta Weber FRG SWM 1972—1976 0–1–1 1974 Wien SWI silver: 4×100 m medley relay; 1977 Jönköping SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed as Jutta Meeuw)
Tino Weber GER SWM 1992 0–0–2 1989 Bonn SWI bronze: 200 m backstroke (competed for East Germany); 1995 Wien SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ferry Weertman NED OWS 2016—2020 5–0–0 2014 Berlin SWI gold: 10 km and 5 km team; 2016 Hoorn SWI gold: 10 km; 2018 Loch Lomond gold: 10 km and 5 km team
Bep Weeteling NED SWM 1964—1968 0–0–1 1966 Utrecht SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Jan Weeteling NED SWM 1964 0–0–1 1962 Leipzig SWI bronze: 4×100 m medley relay
Gudrun Wegner GDR SWM 1972 0–1–1 1974 Wien SWI silver: 400 m medley, bronze: 800 m freestyle
Birte Weigang GDR SWM 1988 3–3–0 1985 Sofia SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Maarten van der Weijden NED OWS 2008 0–1–0 2006 Budapest SWI silver: 10 km
Florian Wellbrock GER OWS/SWM 2016—2020 1–2–2 2018 Glasgow SWI gold: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 2018 Loch Lomond silver: 5 km team; 2020/2021 Budapest SWI silver: 5 km team, bronze: 10 km
Margaret Wellington GBR SWM 1948 0–0–1 1947 Monte Carlo SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Andreas Wels GER DIV 1996—2004 4–5–0 1997 Sevilla DIV gold: 1 m springboard, silver: 3 m springboard; 1999 İstanbul DIV silver: 1 m springboard; 2000 Helsinki DIV gold: synchronized springboard; 2002 Berlin DIV silver: 3 m springboard and synchronized springboard; 2004 Madrid DIV gold: 3 m springboard; 2006 Budapest DIV gold: synchronized springboard; 2008 Eindhoven DIV silver: synchronized springboard
Charmain Welsh GBR DIV 1952—1956 0–1–0 1958 Budapest DIV silver: 3 m springboard
Alexandra Wenk GER SWM 2012—2016 1–0–0 2012 Debrecen SWI gold: 4×100 m medley relay
Stefan Wenz FRG SWM 1976 1–0–0 1974 Wien SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Ramona Wenzel GDR DIV 1980 0–1–1 1983 Roma DIV bronze: platform; 1985 Sofia DIV silver: platform
Georg Werner SWE SWM 1924 0–0–2 1926 Budapest SWI bronze: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Tom Werner SWE SWM 1984—1992 0–3–5 1985 Sofia SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1987 Strasbourg SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1993 Sheffield SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Ute Wetzig GER DIV 1992—2000 4–3–1 1989 Bonn DIV gold: platform (competed for East Germany); 1991 Athina DIV bronze: platform; 1993 Sheffield DIV silver: platform; 1995 Wien DIV gold: platform; 1997 Sevilla DIV gold: synchronized platform; 1999 İstanbul DIV silver: synchronized platform; 2000 Helsinki DIV gold: synchronized platform, silver: platform
Gabriele Wetzko GDR SWM 1968—1972 4–0–0 1970 Barcelona SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Belle White GBR DIV 1912—1928 1–0–0 1927 Bologna DIV gold: platform
Frank Wiegand GDR
GER
SWM 1960—1968 4–2–2 1962 Leipzig SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay (competed for East Germany); 1966 Utrecht SWI gold: 400 m freestyle, 400 m medley, and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (competed for East Germany)
Geertje Wielema NED SWM 1952 1–1–1 1954 Torino SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Damian Wierling GER SWM 2014—2020 0–0–1 2018 Glasgow SWI bronze: 4×100 m medley relay
Sebastian Wiese GER SWM 1992—1996 0–1–1 1991 Athina SWI bronze: 1500 m freestyle; 1993 Sheffield SWI silver: 1500 m freestyle
Christoffer Wikström SWE SWM 2008 1–0–0 2008 Eindhoven SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Per Wikström SWE SWM 1980 0–2–1 1981 Split SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1983 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Katarzyna Wilk-Wasick POL SWM 2008—2020 0–1–0 2020/2021 Budapest SWI silver: 50 m freestyle
David Wilkie GBR SWM 1972—1976 2–1–0 1974 Wien SWI gold: 200 m breaststroke and 200 m medley, silver: 4×100 m medley relay
Diana Wilkinson GBR SWM 1960—1964 0–3–2 1958 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 1962 Leipzig SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Aimee Willmott GBR SWM 2012—2020 0–2–1 2014 Berlin SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley; 2020/2021 Budapest SWI silver: 400 m medley
Jackie Willmott GBR SWM 1980 0–0–2 1981 Split SWI bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Carolyn Wilson GBR SWA 1984 7–1–1 1981 Split SYN gold: solo, duet, and team; 1983 Roma SYN gold: solo, duet, and team; 1985 Sofia SYN gold: solo, silver: team, bronze: duet
Ian Wilson GBR SWM 1992 0–1–0 1991 Athina SWI silver: 1500 m freestyle
Corrie Winkel NED SWM 1964 0–1–0 1962 Leipzig SWI silver: 100 m backstroke
Sándor Wladár HUN SWM 1980 2–1–0 1981 Split SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1983 Roma SWI silver: 200 m backstroke
Jörg Woithe GDR SWM 1980 1–7–3 1981 Split SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley relay; 1983 Roma SWI silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1985 Sofia SWI silver: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1987 Strasbourg SWI gold: 50 m freestyle
Artur Wojdat POL SWM 1988—1992 2–2–0 1989 Bonn SWI gold: 400 m freestyle, silver: 200 m freestyle; 1991 Athina SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Martin Wolfram GER DIV 2012—2020 0–0–1 2020/2021 Budapest DIV bronze: 3 m springboard
Sofie Wolfs BEL SWM 2000 0–1–0 2000 Helsinki SWI silver: 4×100 m medley relay
Cecelia Wolstenholme GBR SWM 1932 1–0–0 1931 Paris SWI gold: 200 m breaststroke
Alexandra Worisch AUT SWA 1984 1–2–2 1981 Split SYN silver: solo, bronze: duet; 1985 Sofia SYN gold: duet, bronze: solo; 1987 Strasbourg SYN silver: solo
Marcel Wouda NED SWM 1992—2000 5–1–3 1993 Sheffield SWI bronze: 400 m medley; 1997 Sevilla SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 4×200 m freestyle relay; 1999 İstanbul SWI gold: 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 400 m medley; 2000 Helsinki SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Nikos Xylouris GRE SWM 2004—2008 0–0–2 2002 Berlin SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2006 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Inna Yaitskaya RUS SWM 1996—2000 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Vadim Yaroshchuk URS
UKR
SWM 1988 1–2–1 1985 Sofia SWI silver: 400 m medley; 1987 Strasbourg SWI silver: 200 m medley, bronze: 200 m butterfly; 1989 Bonn SWI gold: 4×100 m medley relay
Yuliya Yefimova ROC
RUS
SWM 2008—2020 7–4–2 2008 Eindhoven SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 2010 Budapest SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2018 Glasgow SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m medley mixed relay; 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke and 200 m breaststroke
Roman Yegorov RUS SWM 1996 2–0–0 1995 Wien SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1997 Sevilla SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Yuriy Yehoshyn UKR SWM 2004—2008 1–1–0 2004 Madrid SWI gold: 4×100 m medley relay; 2006 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Anastasiya Yermakova RUS SWA 2004—2008 7–0–0 2002 Berlin SYN gold: duet and team; 2004 Madrid SYN gold: duet and team Free; 2006 Budapest SYN gold: duet, team Free Routine Combination, and team Free Routine Combination
Yevgeniya Yermakova KAZ
EUN
SWM 1992—1996 1–0–0 1991 Athina SWI gold: 4×100 m medley relay (competed for the Soviet Union)
Alexandre Yokochi POR SWM 1984—1992 0–1–0 1985 Sofia SWI silver: 200 m breaststroke
Marina Yurchenya URS
UKR
SWM 1976 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 200 m breaststroke
Anna Yuryayeva RUS SWA 1996 1–0–0 1997 Sevilla SYN gold: team
Dar'ia Yushko UKR SWA 2004—2016 1–4–6 2008 Eindhoven SYN bronze: duet, team Free, and team Free Routine Combination; 2010 Budapest SYN bronze: duet and team Free Routine Combination; 2012 Eindhoven SYN silver: team Free and team Free Routine Combination, bronze: duet; 2016 London SYN gold: team Free, silver: team Technical and team Free Routine Combination
Sergey Zabolotnov URS
UZB
SWM 1988 4–2–2 1983 Roma SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 1985 Sofia SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 1987 Strasbourg SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1989 Bonn SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke
Lorena Zaffalon ITA SWA 2004 0–1–2 2002 Berlin SYN bronze: team; 2004 Madrid SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
Lisa Zaiser AUT SWM 2012—2016 0–0–1 2014 Berlin SWI bronze: 200 m medley
Anton Zakharov UKR DIV 2004—2012 3–0–1 2002 Berlin DIV gold: synchronized platform; 2004 Madrid DIV gold: platform and synchronized platform; 2008 Eindhoven DIV bronze: synchronized springboard
Ilya Zakharov RUS DIV 2012—2016 3–7–1 2010 Budapest DIV silver: 3 m springboard, synchronized platform, and Team Event; 2012 Eindhoven DIV gold: synchronized springboard, silver: synchronized platform, bronze: 3 m springboard; 2014 Berlin DIV gold: synchronized springboard, silver: 3 m springboard; 2016 London DIV silver: synchronized springboard; 2018 Edinburgh DIV gold: synchronized springboard, silver: 3 m springboard
África Zamorano ESP SWM 2014—2020 0–1–0 2016 London SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Laura Zanazza ITA SWA 2004 0–1–2 2002 Berlin SYN bronze: team; 2004 Madrid SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
Anita Zarnowiecki SWE SWM 1972 0–0–1 1970 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Bernt Zarnowiecki SWE SWM 1972 0–0–1 1974 Wien SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Mitja Zastrow NED SWM 2004—2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Barbora Závadová CZE SWM 2010—2016 0–0–1 2012 Debrecen SWI bronze: 400 m medley
Denys Zavhorodnyi UKR SWM 1996 0–0–1 1997 Sevilla SWI bronze: 1500 m freestyle
Steffen Zesner GDR
GER
SWM 1988—1996 3–4–5 1987 Strasbourg SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay (competed for East Germany); 1989 Bonn SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (competed for East Germany); 1991 Athina SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay (competed for Germany); 1993 Sheffield SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany); 1995 Wien SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle (competed for Germany); 1997 Sevilla SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay (competed for Germany)
Daryna Zevina UKR SWM 2010—2020 0–1–0 2016 London SWI silver: 200 m backstroke
Lyubov Zhigalova RUS
URS
DIV 1952—1956 0–0–1 1954 Torino DIV bronze: 3 m springboard
Nina Zhivanevskaya RUS
ESP
EUN
SWM 1992—2008 4–7–5 1993 Sheffield SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke and 4×100 m freestyle relay (competed for Russia); 1995 Wien SWI bronze: 100 m backstroke (competed for Russia); 1999 İstanbul SWI silver: 50 m backstroke and 100 m backstroke (competed for Spain); 2000 Helsinki SWI gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 200 m backstroke (competed for Spain); 2002 Berlin SWI gold: 50 m backstroke, silver: 200 m backstroke (competed for Spain); 2004 Madrid SWI silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke (competed for Spain); 2008 Eindhoven SWI silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke (competed for Spain)
Olena Zhupina UKR DIV 1996—2004 2–2–4 1993 Sheffield DIV bronze: platform; 1999 İstanbul DIV gold: platform and synchronized springboard; 2000 Helsinki DIV bronze: platform, synchronized springboard, and synchronized platform; 2002 Berlin DIV silver: synchronized platform; 2004 Madrid DIV silver: platform
Mark van der Zijden NED SWM 1996—2000 0–1–1 1997 Sevilla SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Bengt Zikarsky GER SWM 1992—1996 1–0–0 1989 Bonn SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed for West Germany)
Björn Zikarsky GER
FRG
SWM 1988—1996 1–1–3 1989 Bonn SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed for West Germany); 1993 Sheffield SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany); 1995 Wien SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay (competed for Germany)
Katja Ziliox FRG SWM 1988 0–0–1 1989 Bonn SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Kathrin Zimmermann GDR SWM 1988 0–4–1 1983 Roma SWI silver: 200 m backstroke; 1985 Sofia SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1987 Strasbourg SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Petra Zindler FRG SWM 1984 0–1–2 1983 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m medley; 1985 Sofia SWI bronze: 200 m butterfly
Andreas Zisimos GRE SWM 2004—2008 0–0–1 2006 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Flavia Zoccari ITA SWM 2008 0–0–1 2008 Eindhoven SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Carlotta Zofkova ITA SWM 2016 0–2–1 2012 Debrecen SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2016 London SWI silver: 4×100 m medley relay; 2018 Glasgow SWI bronze: 100 m backstroke
Marion Zoller GER SWM 1992 0–0–1 1991 Athina SWI bronze: 200 m medley
Olha Zolotarova (DNS) UKR SWA 2016 1–1–0 2014 Berlin SYN gold: team Free Routine Combination; 2016 London SYN silver: team Free Routine Combination
Tatyana Zolotnitskaya RUS
URS
SWM 1972 0–1–0 1970 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay
Iris Zscherpe FRG SWM 1984 0–1–1 1983 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1985 Sofia SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Kateryna Zubkova UKR SWM 2004—2008 0–1–0 2004 Madrid SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Attila Zubor HUN SWM 1996—2004 0–0–1 2004 Madrid SWI bronze: 4×100 m medley relay
Martijn Zuijdweg NED SWM 2000 0–1–2 1997 Sevilla SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2000 Helsinki SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Robertas Žulpa LTU
URS
SWM 1980 3–0–1 1981 Split SWI gold: 200 m breaststroke; 1983 Roma SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Anastasiya Zuyeva-Fesikova ROC
RUS
SWM 2008—2020 4–4–0 2008 Eindhoven SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay (competed as Anastasiya Zuyeva); 2018 Glasgow SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 50 m backstroke (competed as Anastasiya Fesikova); 2020/2021 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only) (competed as Anastasiya Fesikova)
Tamara Zwart NED SWA 1992 0–0–1 1991 Athina SYN bronze: duet
Klaas-Erik Zwering NED SWM 2000—2004 1–0–0 1999 İstanbul SWI gold: 4×100 m medley relay