Olympians Who Won a Medal at the European Volleyball Championships (664)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Pavel Abramov RUS VOL 2004 0–2–2 2001 CZE bronze; 2003 GER bronze; 2005 ITA/SCG silver; 2007 RUS silver
Nelli Abramova RUS
URS
VOL 1964 1–0–0 1967 TUR gold
Tai Agüero CUB
ITA
VOL 1996—2008 2–0–0 2007 BEL/LUX gold (competed for Italy); 2009 POL gold (competed for Italy)
Yelena Akhaminova RUS
URS
VOL 1980 1–2–0 1979 FRA gold; 1981 BUL silver; 1983 GDR silver (competed as Yelena Sokolovskaya)
Marina Akulova RUS VOL 2008 0–0–1 2007 BEL/LUX bronze
Todor Aleksiev BUL VOL 2008—2012 0–0–1 2009 TUR bronze
Nataliya Alimova RUS VOL 2008 0–0–2 2005 CRO bronze; 2007 BEL/LUX bronze
Zdzisław Ambroziak POL VOL 1968—1972 0–0–1 1967 TUR bronze
Yelena Andreyuk RUS
URS
VOL 1980 1–0–0 1979 FRA gold
Yordan Angelov BUL VOL 1980 0–0–1 1981 BUL bronze
Stéphane Antiga FRA
POL
Coach/VOL 2004—2016 0–2–0 2003 GER silver; 2009 TUR silver
Oleg Antonov ITA VOL 2016 0–0–1 2015 BUL/ITA bronze
Yaroslav Antonov RUS
URS
VOL 1988 2–0–0 1985 NED gold; 1987 BEL gold
Marija Anzulović CRO VOL 2000 0–1–0 1997 CZE silver
Nikolay Apalikov RUS VOL 2012 1–1–0 2005 ITA/SCG silver; 2013 DEN/POL gold
Maike Arlt GDR VOL 1988 2–1–1 1983 GDR gold; 1985 NED silver; 1987 BEL gold; 1991 ITA bronze (competed for Germany)
Valentina Arrighetti ITA VOL 2012 1–0–0 2009 POL gold
Yevgeniya Artamonova-Estes RUS
EUN
VOL 1992—2012 4–0–1 1993 CZE gold (competed as Yevgeniya Artamonova for Russia); 1995 NED bronze (competed as Yevgeniya Artamonova for Russia); 1997 CZE gold (competed as Yevgeniya Artamonova for Russia); 1999 ITA gold (competed as Yevgeniya Artamonova for Russia); 2001 BUL gold (competed as Yevgeniya Artamonova for Russia)
Andrey Ashchev RUS VOL 2016 2–0–0 2013 DEN/POL gold; 2017 POL gold
Halina Aszkiełowicz POL VOL 1968 0–1–0 1967 TUR silver
Aleksandar Atanasijević SRB VOL 2012 2–0–2 2011 AUT/CZE gold; 2013 DEN/POL bronze; 2017 POL bronze; 2019 BEL/FRA/NED/SLO gold
Naz Aydemir TUR VOL 2012—2020 0–1–1 2017 AZE/GEO bronze (competed as Naz Aydemir Akyol); 2019 HUN/POL/SVK/TUR silver (competed as Naz Aydemir Akyol)
Svetlana Badulina RUS
URS
VOL 1980 1–2–0 1983 GDR silver; 1985 NED gold (competed as Svetlana Safronova); 1987 BEL silver (competed as Svetlana Safronova)
Michał Bąkiewicz POL VOL 2004 1–0–0 2009 TUR gold
Viorel Bălaș ROU VOL 1972 0–0–1 1971 ITA bronze
Maret Balkestein-Grothues NED VOL 2016 0–3–0 2009 POL silver (competed as Maret Grothues); 2015 BEL/NED silver; 2017 AZE/GEO silver
Jutta Balster GDR VOL 1976 0–0–1 1975 YUG bronze
Lucia Bánhegyi-Radó HUN VOL 1972—1980 0–1–2 1975 YUG silver; 1977 FIN bronze; 1981 BUL bronze
Sergey Baranov RUS VOL 2004 0–1–1 2003 GER bronze; 2005 ITA/SCG silver
Anna Barańska POL VOL 2008 0–0–1 2009 POL bronze
Jenny Barazza ITA VOL 2004—2012 2–1–0 2005 CRO silver; 2007 BEL/LUX gold; 2009 POL gold
Nicolae Bărbuță ROU VOL 1964 1–0–0 1963 ROU gold
Gyöngyi Bardi-Gerevich HUN VOL 1976—1980 0–0–3 1977 FIN bronze; 1981 BUL bronze; 1983 GDR bronze
Andrea Bari ITA VOL 2012 0–1–0 2011 AUT/CZE silver
Gyula Bartha ROU VOL 1972 0–0–1 1971 ITA bronze
Zbigniew Bartman POL VOL 2012 1–0–0 2009 TUR gold
Vladimir Batez MNE
SCG
VOL 1996—2000 0–1–1 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia)
Yelena Batukhtina-Tyurina RUS
EUN
VOL 1992—2004 5–0–1 1989 GER gold (competed as Yelena Batukhtina for the Soviet Union); 1991 ITA gold (competed as Yelena Batukhtina for the Soviet Union); 1993 CZE gold (competed as Yelena Batukhtina for Russia); 1995 NED bronze (competed as Yelena Batukhtina for Russia); 1997 CZE gold (competed as Yelena Batukhtina for Russia); 2001 BUL gold (competed as Yelena Tyurina for Russia)
Bronisław Bebel POL VOL 1972—1976 0–1–0 1977 FIN silver
Agnieszka Bednarek POL VOL 2008 0–0–1 2009 POL bronze
Yvon Beliën NED VOL 2016 0–2–0 2015 BEL/NED silver; 2017 AZE/GEO silver
Anastasiya Belikova RUS VOL 2000 2–0–0 1997 CZE gold; 1999 ITA gold
Vladimir Belyayev URS
UKR
VOL 1968 1–0–0 1967 TUR gold
Júlia Bendeová TCH
SVK
VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Christina Benecke GER VOL 2000—2004 0–0–1 2003 TUR bronze
Edwin Benne NED VOL 1988—1992 0–1–2 1989 SWE bronze; 1991 GER bronze; 1993 FIN silver
Yury Berezhko RUS VOL 2008—2012 1–1–0 2007 RUS silver; 2017 POL gold
Larisa Bergen RUS
URS
VOL 1976 2–0–0 1971 ITA gold; 1975 YUG gold
Lorenzo Bernardi ITA VOL 1988—1996 2–2–0 1989 SWE gold; 1991 GER silver; 1995 GRE gold; 2001 CZE silver
Sabrina Bertini ITA VOL 2000 0–0–2 1989 GER bronze; 1999 ITA bronze
Monika Beu GDR VOL 1988 2–1–0 1983 GDR gold; 1985 NED silver; 1987 BEL gold
Mateusz Bieniek POL VOL 2016—2020 0–0–1 2019 BEL/FRA/NED/SLO bronze
Emanuele Birarelli ITA VOL 2008—2016 0–2–0 2011 AUT/CZE silver; 2013 DEN/POL silver
Éva Biszku HUN VOL 1976 0–1–0 1975 YUG silver
Novica Bjelica SRB VOL 2008 0–0–1 2005 ITA/SCG bronze
Håkan Björne SWE VOL 1988 0–1–0 1989 SWE silver
Jelena Blagojević SRB VOL 2012—2020 2–0–0 2017 AZE/GEO gold; 2019 HUN/POL/SVK/TUR gold
Philippe Blain FRA Coach/VOL 1988—2004 0–1–1 1985 NED bronze; 1987 BEL silver
Peter Blangé NED VOL 1988—2000 1–2–1 1989 SWE bronze; 1993 FIN silver; 1995 GRE silver; 1997 NED gold
Cintha Boersma NED VOL 1992—1996 1–1–0 1991 ITA silver; 1995 NED gold
Vladimir Bogoevski MKD
YUG
VOL 1980—1996 0–0–2 1975 YUG bronze; 1979 FRA bronze
Marcus Böhme GER VOL 2008—2012 0–1–0 2017 POL silver
Dejan Bojović SRB VOL 2008 0–0–1 2005 ITA/SCG bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Dante Boninfante ITA VOL 2012 0–1–0 2011 AUT/CZE silver
Verka Borisova BUL VOL 1980 1–0–1 1979 FRA bronze (competed as Verka Stoyanova); 1981 BUL gold (competed as Verka Stoyanova)
Mariya Borodakova-Borisenko RUS VOL 2008—2012 0–0–1 2005 CRO bronze (competed as Mariya Borodakova)
Lyudmila Borozna RUS
URS
VOL 1972 1–0–0 1977 FIN gold (competed as Lyudmila Zhigily)
Ryszard Bosek POL VOL 1972—1980 0–3–0 1975 YUG silver; 1977 FIN silver; 1979 FRA silver
Lucia Bosetti ITA VOL 2012 1–0–1 2009 POL gold; 2019 HUN/POL/SVK/TUR bronze
Slobodan Boškan SRB
SCG
VOL 2000 1–1–4 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia); 2005 ITA/SCG bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2007 RUS bronze (competed for Serbia)
Tijana Bošković SRB VOL 2016—2020 2–0–1 2015 BEL/NED bronze; 2017 AZE/GEO gold; 2019 HUN/POL/SVK/TUR gold
Atika Bouagaa GER VOL 2004 0–0–1 2003 TUR bronze
Ron Boudrie NED VOL 1988—1992 0–0–2 1989 SWE bronze; 1991 GER bronze
Éric Bouvier FRA VOL 1988—1992 0–1–1 1985 NED bronze; 1987 BEL silver
Vigor Bovolenta ITA VOL 1996—2008 1–1–1 1995 GRE gold; 1997 NED bronze; 2001 CZE silver
Tsvetana Bozhurina BUL VOL 1980 1–0–1 1979 FRA bronze; 1981 BUL gold
Marco Bracci ITA VOL 1988—2000 4–0–0 1989 SWE gold; 1993 FIN gold; 1995 GRE gold; 1999 AUT gold
Antonella Bragaglia ITA VOL 2000 0–0–1 1999 ITA bronze
Jovana Brakočević-Kancian SRB VOL 2008—2016 1–1–0 2007 BEL/LUX silver (competed as Jovana Brakočević); 2011 ITA/SRB gold (competed as Jovana Brakočević)
Georgi Bratoev BUL VOL 2012 0–0–1 2009 TUR bronze
Valentin Bratoev BUL VOL 2012 0–0–1 2009 TUR bronze
Dejan Brđović SRB
SCG
VOL 1996 0–0–1 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia)
Erna Brinkman NED VOL 1992—1996 1–1–0 1991 ITA silver; 1995 NED gold
Marco Brouwers NED VOL 1988 0–0–1 1989 SWE bronze
Ivans Bugajenkovs LAT
URS
VOL 1964—1968 1–0–1 1963 ROU bronze; 1967 TUR gold
Anne Buijs NED VOL 2016 0–2–0 2015 BEL/NED silver; 2017 AZE/GEO silver
Teun Buijs NED VOL 1988 0–0–1 1989 SWE bronze
Lyudmila Buldakova RUS
URS
VOL 1964—1972 3–1–0 1955 ROU silver (competed as Lyudmila Meshcheryakova); 1958 TCH gold (competed as Lyudmila Meshcheryakova); 1967 TUR gold; 1971 ITA gold
Katharina Bullin GDR VOL 1980 0–2–0 1977 FIN silver; 1979 FRA silver
Nikolay Burobin RUS
URS
VOL 1964 0–0–2 1958 TCH bronze; 1963 ROU bronze
Bianka Buša SRB VOL 2016—2020 2–0–1 2015 BEL/NED bronze; 2017 AZE/GEO gold; 2019 HUN/POL/SVK/TUR gold
Simone Buti ITA VOL 2016 0–1–1 2011 AUT/CZE silver; 2015 BUL/ITA bronze
Aleksandr Butko RUS VOL 2012 1–0–0 2017 POL gold
Maurizia Cacciatori ITA VOL 2000 0–1–1 1999 ITA bronze; 2001 BUL silver
Büşra Cansu TUR VOL 2012 0–0–1 2011 ITA/SRB bronze
Luca Cantagalli ITA VOL 1988—1996 3–1–0 1989 SWE gold; 1991 GER silver; 1993 FIN gold; 1995 GRE gold
Laurent Capet FRA VOL 2004 0–1–0 2003 GER silver
Paola Cardullo ITA VOL 2004—2008 2–2–0 2001 BUL silver; 2005 CRO silver; 2007 BEL/LUX gold; 2009 POL gold
Suzana Ćebić SRB VOL 2008—2012 1–1–1 2007 BEL/LUX silver; 2011 ITA/SRB gold; 2015 BEL/NED bronze
Nadia Centoni ITA VOL 2004—2016 0–1–0 2005 CRO silver
Matej Cernic ITA VOL 2004 2–0–0 2003 GER gold; 2005 ITA/SCG gold
Yury Cherednik RUS
URS
EUN
VOL 1988—1992 1–0–0 1991 GER gold (competed for the Soviet Union)
Vladimir Chernyshov RUS
URS
VOL 1976—1980 4–0–0 1975 YUG gold; 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL gold
Lyudmila Chernyshova RUS
URS
VOL 1976—1980 3–1–0 1975 YUG gold; 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL silver
Yury Chesnokov RUS
URS
Coach/VOL 1964—1976 0–0–1 1963 ROU bronze
Alexandrina Chezan ROU VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Mihai Chezan ROU VOL 1964 1–1–0 1955 ROU silver; 1963 ROU gold
Corneliu Chifu ROU VOL 1980 0–0–1 1977 FIN bronze
Cristina Chirichella ITA VOL 2016—2020 0–0–1 2019 HUN/POL/SVK/TUR bronze
Aleksandra Chudina RUS
URS
ATH 1952 4–1–0 1949 CZE gold; 1950 BUL gold; 1951 FRA gold; 1955 ROU silver; 1958 TCH gold
Olga Chukanova RUS VOL 2004 1–0–0 1997 CZE gold
Yefim Chulak RUS
URS
VOL 1972—1976 2–0–0 1971 ITA gold; 1975 YUG gold
Raquel Chumpitaz PER VOL 1980 0–0–1 1983 GDR bronze
Alberto Cisolla ITA VOL 2004—2008 1–0–0 2005 ITA/SCG gold
Vesna Čitaković SRB VOL 2008 0–1–0 2007 BEL/LUX silver
Massimo Colaci ITA VOL 2016—2020 0–0–1 2015 BUL/ITA bronze
Sonia Colceru ROU VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Mirko Corsano ITA VOL 2000—2008 2–1–0 1999 AUT gold; 2001 CZE silver; 2005 ITA/SCG gold
Mihai Coste ROU VOL 1964 1–0–0 1963 ROU gold
Paolo Cozzi ITA VOL 2004 2–0–0 2003 GER gold; 2005 ITA/SCG gold
Heleen Crielaard NED VOL 1992 0–1–0 1991 ITA silver
Albert Cristina NED VOL 2000—2004 1–0–0 1997 NED gold
Gabriella Csapó-Fekete HUN VOL 1976—1980 0–1–3 1975 YUG silver; 1977 FIN bronze; 1981 BUL bronze; 1983 GDR bronze
Béla Czafik HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Wiesław Czaja POL VOL 1980 0–3–0 1975 YUG silver; 1977 FIN silver; 1979 FRA silver
Barbara Czekalla GDR VOL 1976—1980 0–2–1 1975 YUG bronze; 1977 FIN silver; 1979 FRA silver
Anna Danesi ITA VOL 2016—2020 0–0–1 2019 HUN/POL/SVK/TUR bronze
Dominique Daquin FRA VOL 2004 0–1–0 2003 GER silver
Neslihan Darnel TUR VOL 2012 0–1–1 2003 TUR silver (competed as Neslihan Demir); 2011 ITA/SRB bronze
Monica De Gennaro ITA VOL 2012—2020 0–0–1 2019 HUN/POL/SVK/TUR bronze
Ferdinando De Giorgi ITA VOL 1988 1–1–0 1989 SWE gold; 1991 GER silver
Antonella Del Core ITA VOL 2004—2016 2–1–0 2005 CRO silver; 2007 BEL/LUX gold; 2009 POL gold
Eduard Derzsei ROU VOL 1964 1–2–0 1955 ROU silver; 1958 TCH silver; 1963 ROU gold
Laura Dijkema NED VOL 2016 0–2–0 2015 BEL/NED silver; 2017 AZE/GEO silver
Dimitar Dimitrov BUL VOL 1980 0–0–2 1981 BUL bronze; 1983 GDR bronze
Tanya Dimitrova BUL VOL 1980 1–0–1 1979 FRA bronze; 1981 BUL gold
Stanislav Dineykin RUS VOL 1996—2004 0–1–0 1999 AUT silver
Vyacheslav Domani RUS
URS
VOL 1972 1–0–0 1971 ITA gold
Vladimir Dorokhov RUS
URS
VOL 1976—1980 4–0–0 1975 YUG gold; 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL gold
Aurel Drăgan ROU VOL 1964 1–1–0 1958 TCH silver; 1963 ROU gold
Petyo Dragiev BUL VOL 1988 0–0–1 1983 GDR bronze
Fabian Drzyzga POL VOL 2016—2020 0–0–2 2011 AUT/CZE bronze; 2019 BEL/FRA/NED/SLO bronze
Wojciech Drzyzga POL VOL 1980 0–3–0 1979 FRA silver; 1981 BUL silver; 1983 GDR silver
Patrick Duflos FRA VOL 1988 0–1–0 1987 BEL silver
Laurențiu Dumănoiu ROU VOL 1972—1980 0–0–2 1971 ITA bronze; 1977 FIN bronze
Cornelia Dumler GER VOL 2004 0–0–1 2003 TUR bronze
Đorđe Đurić SRB
SCG
VOL 1996 0–1–2 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia)
Paola Egonu ITA VOL 2016—2020 0–0–1 2019 HUN/POL/SVK/TUR bronze
Katalin Eichler-Schadek HUN VOL 1972—1976 0–1–0 1975 YUG silver
Ileana Enculescu ROU VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Romeo Enescu ROU VOL 1972 0–0–1 1971 ITA bronze
Eda Erdem TUR VOL 2012—2020 0–0–2 2011 ITA/SRB bronze; 2017 AZE/GEO bronze
Alain Fabiani FRA VOL 1988 0–1–1 1985 NED bronze; 1987 BEL silver
Miguel Ángel Falasca ESP VOL 2000 1–0–0 2007 RUS gold
Alessandro Fei ITA VOL 2000—2012 2–1–0 2001 CZE silver; 2003 GER gold; 2005 ITA/SCG gold
Gheorghe Ferariu ROU VOL 1964 1–1–0 1958 TCH silver; 1963 ROU gold
Francesca Ferretti ITA VOL 2004—2008 1–0–0 2007 BEL/LUX gold
Irina Fetisova RUS
ROC
VOL 2016—2020 1–0–0 2015 BEL/NED gold
Brigitte Fetzer GDR VOL 1980 0–1–0 1979 FRA silver
Tibor Flórián HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Dmitry Fomin RUS
EUN
VOL 1992—1996 1–0–1 1991 GER gold (competed for the Soviet Union); 1993 FIN bronze (competed for Russia)
Sébastien Frangolacci FRA VOL 2004 0–1–0 2003 GER silver
Enrique de la Fuente ESP VOL 2000 1–0–0 2007 RUS gold
Christiane Fürst GER VOL 2004 0–2–1 2003 TUR bronze; 2011 ITA/SRB silver; 2013 GER/SUI silver
Ágnes Gajdos-Hubai HUN VOL 1976 0–1–0 1975 YUG silver
Katarzyna Gajgał POL VOL 2008 0–0–1 2009 POL bronze
Claudio Galli ITA VOL 1988—1992 1–1–0 1991 GER silver; 1993 FIN gold
László Gálos HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Yekaterina Gamova RUS VOL 2000—2012 2–0–2 1999 ITA gold; 2001 BUL gold; 2005 CRO bronze; 2007 BEL/LUX bronze
Constantin Ganciu ROU VOL 1964 1–1–0 1958 TCH silver; 1963 ROU gold
Andrea Gardini ITA VOL 1988—2000 4–1–1 1989 SWE gold; 1991 GER silver; 1993 FIN gold; 1995 GRE gold; 1997 NED bronze; 1999 AUT gold
Wiesław Gawłowski POL VOL 1972—1980 0–3–0 1975 YUG silver; 1977 FIN silver; 1979 FRA silver
Krasimir Gaydarski BUL VOL 2008 0–0–1 2009 TUR bronze
Maya Georgieva BUL VOL 1980 1–0–1 1979 FRA bronze; 1981 BUL gold
Aleksandr Gerasimov RUS VOL 2000 0–1–1 1999 AUT silver; 2001 CZE bronze
Andrija Gerić SRB
SCG
VOL 1996—2008 1–1–4 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia); 2005 ITA/SCG bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2007 RUS bronze (competed for Serbia)
Andrea Giani ITA VOL 1988—2004 4–1–1 1991 GER silver; 1993 FIN gold; 1995 GRE gold; 1997 NED bronze; 1999 AUT gold; 2003 GER gold
Simone Giannelli ITA VOL 2016—2020 0–0–1 2015 BUL/ITA bronze
Simona Gioli ITA VOL 2008—2012 2–1–1 1999 ITA bronze; 2005 CRO silver; 2007 BEL/LUX gold; 2009 POL gold
Andrea Giovi ITA VOL 2012 0–2–0 2011 AUT/CZE silver; 2013 DEN/POL silver
Dan Gîrleanu ROU VOL 1980 0–0–1 1977 FIN bronze
Kirsten Gleis NED VOL 1992 0–1–0 1991 ITA silver
Biljana Gligorović CRO VOL 2000 0–1–0 1997 CZE silver
Małgorzata Glinka POL VOL 2008 2–0–0 2003 TUR gold; 2005 CRO gold
Lena Godina RUS VOL 1996—2008 3–0–3 1995 NED bronze; 1997 CZE gold; 1999 ITA gold; 2001 BUL gold; 2005 CRO bronze; 2007 BEL/LUX bronze
Tanya Gogova BUL VOL 1980 1–0–1 1979 FRA bronze; 1981 BUL gold
Bohumil Golián TCH
SVK
VOL 1964—1968 1–1–0 1958 TCH gold; 1967 TUR silver
Maria Golimowska POL VOL 1964 0–1–1 1958 TCH bronze; 1963 ROU silver
Elisabeta Goloșie ROU VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Nataliya Goncharova-Obmochayeva RUS
ROC
VOL 2012—2020 2–0–0 2013 GER/SUI gold (competed as Nataliya Obmochayeva); 2015 BEL/NED gold (competed as Nataliya Obmochayeva)
Tatyana Gonobobleva RUS
URS
VOL 1972 1–0–0 1971 ITA gold (competed as Tatyana Semyonova)
Bas van de Goor NED VOL 1996—2000 1–2–0 1993 FIN silver; 1995 GRE silver; 1997 NED gold
Mike van de Goor NED VOL 1996—2004 1–0–0 1997 NED gold
Sergey Gorbunov RUS
EUN
VOL 1992 1–0–0 1991 GER gold (competed for the Soviet Union)
Guido Görtzen NED VOL 1996—2004 1–1–0 1995 GRE silver; 1997 NED gold
Valery Goryushev RUS VOL 1996—2000 0–1–0 1999 AUT silver
Stanisław Gościniak POL Coach/VOL 1968—2004 0–0–1 1967 TUR bronze
Rob Grabert NED VOL 1988—1996 0–1–1 1989 SWE bronze; 1993 FIN silver
Tatyana Gracheva RUS VOL 1996—2000 3–0–1 1993 CZE gold; 1995 NED bronze; 1997 CZE gold; 2001 BUL gold
Sergey Grankin RUS VOL 2008—2016 2–1–0 2007 RUS silver; 2013 DEN/POL gold; 2017 POL gold
Frantz Granvorka FRA VOL 2004 0–1–0 2003 GER silver
Pasquale Gravina ITA VOL 1996—2000 3–0–1 1993 FIN gold; 1995 GRE gold; 1997 NED bronze; 1999 AUT gold
Nikola Grbić SRB
SCG
VOL 1996—2008 1–1–4 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia); 2005 ITA/SCG bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2007 RUS bronze (competed for Serbia)
Vladimir Grbić SRB
SCG
VOL 1996—2004 1–1–2 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia)
Jenia Grebennikov FRA VOL 2016—2020 1–0–0 2015 BUL/ITA gold
Mihai Grigorovici ROU VOL 1964 1–0–0 1963 ROU gold
Zdeněk Groessl CZE
TCH
VOL 1968—1972 0–2–0 1967 TUR silver; 1971 ITA silver
Georg Grozer GER VOL 2012 0–1–0 2017 POL silver
Angelina Grün GER VOL 2000—2004 0–1–1 2003 TUR bronze; 2011 ITA/SRB silver
Piotr Gruszka POL VOL 1996—2008 1–0–1 2009 TUR gold; 2011 AUT/CZE bronze
Martina Guiggi ITA VOL 2008—2016 1–0–0 2007 BEL/LUX gold
Esra Gümüş TUR VOL 2012 0–1–1 2003 TUR silver; 2011 ITA/SRB bronze
Stoyan Gunchev BUL VOL 1980 0–0–1 1983 GDR bronze
Gizem Güreşen TUR VOL 2012 0–0–1 2011 ITA/SRB bronze
Bengt Gustafson SWE VOL 1988 0–1–0 1989 SWE silver
Boris Gyuderov BUL VOL 1964 0–1–1 1951 FRA silver; 1955 ROU bronze
Aafke Hament NED VOL 1992 0–1–0 1991 ITA silver
Tanja Hart GER VOL 1996—2004 0–0–1 2003 TUR bronze
Jan Hedengård SWE VOL 1988 0–1–0 1989 SWE silver
Andrea Heim GDR VOL 1980 1–0–0 1983 GDR gold
Henk Jan Held NED VOL 1992—1996 1–2–1 1991 GER bronze; 1993 FIN silver; 1995 GRE silver; 1997 NED gold
Hubert Henno FRA VOL 2004 0–2–0 2003 GER silver; 2009 TUR silver
Barbara Hermel-Niemczyk POL VOL 1964—1968 0–0–1 1971 ITA bronze
Martin van der Horst NED VOL 1992—2000 0–2–2 1989 SWE bronze; 1991 GER bronze; 1993 FIN silver; 1995 GRE silver
Věra Hrabáková CZE
TCH
VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Zdeněk Humhal CZE
TCH
VOL 1964 2–0–0 1955 ROU gold; 1958 TCH gold
Krzysztof Ignaczak POL VOL 2004—2012 1–0–1 2009 TUR gold; 2011 AUT/CZE bronze
Ivan Ilić SCG VOL 2004 0–0–1 2005 ITA/SCG bronze
Dmitry Ilyinykh RUS VOL 2012 1–0–0 2013 DEN/POL gold
Cristian Ion ROU VOL 1972 0–0–1 1971 ITA bronze
Vilmos Iváncsó HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Doina Ivănescu ROU VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Vladimir Ivanov URS
UKR
VOL 1968 1–0–0 1967 TUR gold
Stanisław Iwaniak POL VOL 1972 0–1–0 1975 YUG silver
Krystyna Jakubowska POL VOL 1964—1968 0–2–0 1963 ROU silver; 1967 TUR silver
Bojan Janić SRB VOL 2008—2012 0–0–2 2005 ITA/SCG bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2007 RUS bronze
Ferenc Jánosi HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Jakub Jarosz POL VOL 2012 1–0–1 2009 TUR gold; 2011 AUT/CZE bronze
Maciej Jarosz POL VOL 1980 0–3–0 1977 FIN silver; 1979 FRA silver; 1981 BUL silver
Zbigniew Jasiukiewicz POL VOL 1968 0–1–1 1967 TUR bronze; 1975 YUG silver
Barbara Jelić CRO VOL 2000 0–3–0 1995 NED silver; 1997 CZE silver; 1999 ITA silver
Ivica Jelić CRO
YUG
Coach/VOL 1980—2000 0–0–1 1975 YUG bronze
Heike Jensen GDR VOL 1988 1–1–0 1985 NED silver; 1987 BEL gold
Rajko Jokanović SRB
SCG
VOL 1996 1–1–1 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia)
Marjolein de Jong NED VOL 1992—1996 1–1–0 1991 ITA silver; 1995 NED gold
Boro Jović BIH
YUG
VOL 1980 0–0–1 1979 FRA bronze
Osmany Juantorena ITA VOL 2016—2020 0–0–1 2015 BUL/ITA bronze
Ágnes Juhász-Balajcza HUN VOL 1980 0–1–2 1975 YUG silver; 1977 FIN bronze; 1981 BUL bronze
Gordana Jurcan CRO VOL 2000 0–1–0 1995 NED silver
Jean-Marc Jurkovitz FRA VOL 1988 0–1–1 1985 NED bronze; 1987 BEL silver
Vazha K'ach'arava GEO
URS
VOL 1964 1–0–1 1963 ROU bronze; 1967 TUR gold
Yekaterina Kabeshova-Ulanova RUS VOL 2008—2012 0–0–2 2005 CRO bronze (competed as Yekaterina Kabeshova); 2007 BEL/LUX bronze (competed as Yekaterina Kabeshova)
Joanna Kaczor POL VOL 2008 0–0–1 2009 POL bronze
Rumyana Kaisheva BUL VOL 1980 1–0–1 1979 FRA bronze; 1981 BUL gold
Valery Kalachikhin RUS
URS
VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Denys Kaliberda GER VOL 2012 0–1–0 2017 POL silver
Jannis Kalmazidis SWE VOL 1988 0–1–0 1989 SWE silver
Valentina Kamenyok-Vinogradova RUS
URS
VOL 1964—1968 2–0–0 1963 ROU gold (competed as Valentina Kamenyok); 1967 TUR gold (competed as Valentina Vinogradova)
Lukas Kampa GER VOL 2012 0–1–0 2017 POL silver
Marek Karbarz POL VOL 1972—1976 0–1–0 1977 FIN silver
Mats Karlsson SWE VOL 1988 0–1–0 1989 SWE silver
Marita Katusheva RUS
URS
VOL 1964 1–0–0 1963 ROU gold (competed as Marita Aven)
Gülden Kayalar TUR VOL 2012 0–1–1 2003 TUR silver; 2011 ITA/SRB bronze (competed as Gülden Kuzubaşıoğlu)
Aleksey Kazakov RUS VOL 1996—2004 0–2–2 1999 AUT silver; 2001 CZE bronze; 2003 GER bronze; 2005 ITA/SCG silver
Matey Kaziyski BUL VOL 2008 0–0–1 2009 TUR bronze
Loïc de Kergret FRA VOL 2004 0–1–0 2003 GER silver
Vadim Khamuttskikh RUS VOL 1996—2008 0–2–2 1999 AUT silver; 2001 CZE bronze; 2003 GER bronze; 2007 RUS silver
Anka Khristolova BUL VOL 1980 1–0–1 1979 FRA bronze (competed as Anka Uzunova); 1981 BUL gold (competed as Anka Uzunova)
Plamen Khristov BUL VOL 1988—1996 0–0–1 1983 GDR bronze
Taras Khtey RUS VOL 2004—2012 0–1–0 2005 ITA/SCG silver
Oliver Kieffer FRA VOL 2004 0–2–0 2003 GER silver; 2009 TUR silver
Gözde Kırdar TUR VOL 2012 0–0–2 2011 ITA/SRB bronze; 2017 AZE/GEO bronze
Özge Kırdar TUR VOL 2012 0–0–1 2011 ITA/SRB bronze
Marko Klok NED VOL 1992—2004 0–1–1 1991 GER bronze; 1993 FIN silver
Karol Kłos POL VOL 2016 0–0–1 2019 BEL/FRA/NED/SLO bronze
Yegor Klyuka RUS
ROC
VOL 2016—2020 1–0–0 2017 POL gold
Darina Kodajová TCH
SVK
VOL 1972 0–1–0 1971 ITA silver
Vera Koenen NED VOL 1992 0–1–0 1991 ITA silver
Olha Kolomiyets UKR VOL 1996 0–0–1 1993 CZE bronze
Dawid Konarski POL VOL 2016 0–0–1 2019 BEL/FRA/NED/SLO bronze
Vladimir Kondra RUS
URS
Coach/VOL 1972—1988 5–0–0 1971 ITA gold; 1975 YUG gold; 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL gold
Petr Kop CZE
TCH
Coach/VOL 1964—1976 0–1–0 1967 TUR silver
Danuta Kordaczuk POL VOL 1964 0–0–1 1958 TCH bronze
Yury Korovyansky UKR
EUN
VOL 1992 1–0–0 1991 GER gold (competed for the Soviet Union)
Svetlana Korytova RUS
URS
EUN
VOL 1988—1992 2–0–0 1989 GER gold (competed for the Soviet Union); 1991 ITA gold (competed for the Soviet Union)
Aleksandr Kosaryev RUS VOL 2004—2008 0–1–1 2001 CZE bronze; 2007 RUS silver
Tatyana Kosheleva RUS VOL 2012—2016 2–0–1 2007 BEL/LUX bronze; 2013 GER/SUI gold; 2015 BEL/NED gold
Grzegorz Kosok POL VOL 2012 0–0–1 2011 AUT/CZE bronze
Yekaterina Kosyanenko RUS VOL 2016 2–0–0 2013 GER/SUI gold (competed as Yekaterina Pankova); 2015 BEL/NED gold
Bernadett Kőszegi HUN VOL 1980 0–0–3 1977 FIN bronze; 1981 BUL bronze; 1983 GDR bronze
Drahomír Koudelka CZE
TCH
VOL 1968—1976 0–2–0 1967 TUR silver; 1971 ITA silver
Slobodan Kovač SRB
SCG
VOL 1996—2000 0–1–1 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia)
Nikola Kovačević SRB VOL 2008—2012 1–0–2 2007 RUS bronze; 2011 AUT/CZE gold; 2013 DEN/POL bronze
Uroš Kovačević SRB VOL 2012 2–0–1 2011 AUT/CZE gold; 2017 POL bronze; 2019 BEL/FRA/NED/SLO gold
Vitaly Kovalenko RUS
URS
VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Olga Kozakova URS
UKR
VOL 1976 1–0–0 1975 YUG gold
Lyubov Kozyreva RUS
URS
VOL 1980 1–0–0 1979 FRA gold (competed as Lyubov Timofeyeva)
Yevgeny Krasilnikov RUS
URS
EUN
VOL 1988—1992 1–0–1 1991 GER gold (competed for the Soviet Union); 1993 FIN bronze (competed for Russia)
Valery Kravchenko KAZ
URS
VOL 1968—1972 2–0–0 1967 TUR gold; 1971 ITA gold
Alla Kravets UKR VOL 1996 0–0–1 1993 CZE bronze
Cyril Krejčí CZE
TCH
VOL 1980 0–1–0 1985 NED silver
Olga Krivosheyeva KAZ
URS
VOL 1988 1–1–0 1985 NED gold; 1987 BEL silver
Valery Krivov URS
UKR
VOL 1980 1–0–0 1977 FIN gold
Nataša Krsmanović SRB VOL 2008—2012 1–1–0 2007 BEL/LUX silver; 2011 ITA/SRB gold
Robin de Kruijf NED VOL 2016 0–3–0 2009 POL silver; 2015 BEL/NED silver; 2017 AZE/GEO silver
Krystyna Krupa POL VOL 1964—1968 0–2–0 1963 ROU silver; 1967 TUR silver
Svetlana Kryuchkova RUS VOL 2012 1–0–0 2013 GER/SUI gold
Michał Kubiak POL VOL 2012—2020 0–0–2 2011 AUT/CZE bronze; 2019 BEL/FRA/NED/SLO bronze
Olessya Kulakova GER VOL 2004 0–0–1 2003 TUR bronze
Aleksey Kuleshov RUS VOL 2000—2008 0–1–2 2001 CZE bronze; 2003 GER bronze; 2007 RUS silver
Zdravko Kuljić SRB
YUG
VOL 1980 0–0–1 1979 FRA bronze
Marina Kumysh RUS
URS
VOL 1988 1–1–0 1985 NED gold; 1987 BEL silver
Bartosz Kurek POL VOL 2012—2020 1–0–1 2009 TUR gold; 2011 AUT/CZE bronze
Nataliya Kushnir RUS
URS
VOL 1976 1–0–0 1975 YUG gold
Andrey Kuznetsov RUS
URS
EUN
VOL 1988—1992 2–0–1 1987 BEL gold (competed for the Soviet Union); 1991 GER gold (competed for the Soviet Union); 1993 FIN bronze (competed for Russia)
Borislav Kyosev BUL VOL 1988 0–0–2 1981 BUL bronze; 1983 GDR bronze
Franck Lafitte FRA VOL 2016 1–0–0 2015 BUL/ITA gold
Susanne Lahme GDR
GER
BVO/VOL 1988—2004 1–1–1 1987 BEL gold (competed for East Germany); 1989 GER silver (competed for East Germany); 1991 ITA bronze (competed for Germany)
Kathrin Langschwager GDR VOL 1988 1–0–0 1987 BEL gold
Csaba Lantos HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Vera Lantratova AZE
URS
VOL 1968 1–0–0 1967 TUR gold
Filippo Lanza ITA VOL 2016 0–1–1 2013 DEN/POL silver; 2015 BUL/ITA bronze
Yevgeny Lapinsky URS
UKR
VOL 1968—1972 2–0–0 1967 TUR gold; 1971 ITA gold
Fyodor Lashchonov URS
UKR
VOL 1980 2–0–0 1977 FIN gold; 1979 FRA gold
Lech Łasko POL VOL 1976—1980 0–4–0 1975 YUG silver; 1979 FRA silver; 1981 BUL silver; 1983 GDR silver
Michal Lasko ITA VOL 2012 1–1–0 2005 ITA/SCG gold; 2011 AUT/CZE silver
Misha Latuhihin NED VOL 1996—2000 1–1–0 1995 GRE silver; 1997 NED gold
Nicolas Le Goff FRA VOL 2016—2020 1–0–0 2015 BUL/ITA gold
Kévin Le Roux FRA VOL 2016 1–0–0 2015 BUL/ITA gold
Józefa Ledwig POL VOL 1964—1968 0–2–0 1963 ROU silver; 1967 TUR silver
Marrit Leenstra NED BVO/VOL 1992—2004 1–0–0 1995 NED gold
Elles Leferink NED VOL 1996 1–0–0 1995 NED gold
Manuela Leggeri ITA VOL 2000—2004 0–1–1 1999 ITA bronze; 2001 BUL silver
Heike Lehmann GDR VOL 1980 1–1–0 1983 GDR gold; 1985 NED silver
Urban Lennartsson SWE VOL 1988 0–1–0 1989 SWE silver
Galina Leontyeva RUS
URS
VOL 1968—1972 2–0–0 1967 TUR gold (competed as Galina Yelnitskaya); 1971 ITA gold
Nataša Leto CRO VOL 2000 0–2–0 1995 NED silver; 1999 ITA silver
Maria Liktoras POL VOL 2008 1–0–0 2003 TUR gold
Eleonora Lo Bianco ITA VOL 2000—2016 2–2–1 1999 ITA bronze; 2001 BUL silver; 2005 CRO silver; 2007 BEL/LUX gold; 2009 POL gold
Lidiya Loginova RUS
URS
VOL 1980 2–1–0 1975 YUG gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL silver
Viljar Loor EST
URS
VOL 1980 5–0–0 1975 YUG gold; 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL gold; 1983 GDR gold
Valery Losev RUS
URS
VOL 1988 2–0–0 1985 NED gold; 1987 BEL gold
Slobodan Lozančić SRB
YUG
VOL 1980 0–0–2 1975 YUG bronze; 1979 FRA bronze
Zbigniew Lubiejewski POL VOL 1976 0–1–0 1975 YUG silver
Andrea Lucchetta ITA VOL 1984—1992 1–1–0 1989 SWE gold; 1991 GER silver
Ninel Lukanina RUS
URS
VOL 1964 1–0–0 1963 ROU gold
Sorin Macavei ROU VOL 1980 0–0–1 1977 FIN bronze
Irina Makogonova RUS
URS
VOL 1980 1–1–0 1979 FRA gold; 1981 BUL silver
Sanja Malagurski SRB VOL 2008 1–0–0 2011 ITA/SRB gold
Tijana Malešević SRB VOL 2016 2–0–1 2011 ITA/SRB gold; 2015 BEL/NED bronze; 2017 AZE/GEO gold
Radovan Malević MNE
YUG
VOL 1980 0–0–1 1979 FRA bronze
Robert Malinowski POL VOL 1980 0–2–0 1979 FRA silver; 1981 BUL silver
Mária Mališová TCH
SVK
VOL 1972 0–1–0 1971 ITA silver
Anna Malova-Podkopayeva RUS
ROC
VOL 2016—2020 2–0–0 2013 GER/SUI gold; 2015 BEL/NED gold
Nicolas Marechal (DNS) FRA VOL 2016 1–0–0 2015 BUL/ITA gold
Luc Marquet FRA VOL 1992 0–1–0 2003 GER silver
Jean-Baptiste Martzluff FRA VOL 1988 0–0–1 1985 NED bronze
Roberto Masciarelli ITA VOL 1992 1–1–0 1989 SWE gold; 1991 GER silver
Luigi Mastrangelo ITA VOL 2000—2012 3–1–0 1999 AUT gold; 2003 GER gold; 2005 ITA/SCG gold; 2011 AUT/CZE silver
Vita Mateshuk UKR VOL 1996 0–0–1 1993 CZE bronze
Anna Matiyenko RUS VOL 2012 1–0–0 2013 GER/SUI gold
Hervé Mazzon FRA VOL 1988 0–1–1 1985 NED bronze; 1987 BEL silver
Hannelore Meincke GDR VOL 1976 0–0–1 1975 YUG bronze
Monika Meißner GDR VOL 1976 0–1–1 1975 YUG bronze; 1977 FIN silver
Anna Vania Mello ITA VOL 2000 0–1–0 2001 BUL silver
Christophe Meneau FRA VOL 1988—1992 0–1–0 1987 BEL silver
Tatyana Menshova RUS
EUN
VOL 1992—1996 2–0–1 1993 CZE gold; 1995 NED bronze; 1997 CZE gold
Marco Meoni ITA VOL 1996—2008 3–1–1 1995 GRE gold; 1997 NED bronze; 1999 AUT gold; 2001 CZE silver; 2003 GER gold
Yuliya Merkulova RUS VOL 2008—2012 0–0–2 2005 CRO bronze; 2007 BEL/LUX bronze
Đula Mešter SRB
SCG
VOL 1996—2004 1–1–2 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia)
Olof van der Meulen NED VOL 1992—1996 1–2–1 1991 GER bronze; 1993 FIN silver; 1995 GRE silver; 1997 NED gold
Ingrid Mierzwiak GDR VOL 1976 0–0–1 1975 YUG bronze
Anna Mifková CZE
TCH
VOL 1968—1972 0–1–0 1971 ITA silver
Darina Mifkova ITA VOL 2000 0–1–0 2001 BUL silver
Brankica Mihajlović SRB VOL 2012—2020 2–0–1 2015 BEL/NED bronze; 2017 AZE/GEO gold; 2019 HUN/POL/SVK/TUR gold
Vasa Mijić SRB
SCG
VOL 2000—2004 1–0–1 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia)
Mateusz Mika POL VOL 2016 0–0–1 2011 AUT/CZE bronze
Viktor Mikhalchuk URS
UKR
VOL 1968 1–0–0 1967 TUR gold
Maksim Mikhaylov RUS
ROC
VOL 2008—2020 2–0–0 2013 DEN/POL gold; 2017 POL gold
Rositsa Mikhaylova BUL VOL 1980 1–0–1 1979 FRA bronze; 1981 BUL gold
Lyudmila Mikhaylovskaya RUS
URS
VOL 1968 1–0–0 1963 ROU gold
Ivan Miljković SRB
SCG
VOL 2000—2008 2–0–3 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia); 2005 ITA/SCG bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2007 RUS bronze (competed for Serbia); 2011 AUT/CZE gold (competed for Serbia)
Valentina Mishak URS
UKR
VOL 1964 2–0–0 1963 ROU gold (competed as Valentyna Voloshchuk); 1967 TUR gold
Mihajlo Mitić SRB VOL 2012 1–0–0 2011 AUT/CZE gold
Miodrag Mitić SRB
YUG
VOL 1980 0–0–1 1979 FRA bronze
Yevgeny Mitkov RUS VOL 2000 0–1–3 1993 FIN bronze; 1999 AUT silver; 2001 CZE bronze; 2003 GER bronze
Aleksandar Mitrović SRB
SCG
VOL 2004 0–0–1 2005 ITA/SCG bronze
Ana Mocanu ROU VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Leszek Molenda POL VOL 1980 0–2–0 1977 FIN silver; 1979 FRA silver
Oleg Moliboga URS
UKR
VOL 1976—1980 4–0–0 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL gold; 1983 GDR gold
Brižitka Molnar SRB VOL 2008 1–1–0 2007 BEL/LUX silver; 2011 ITA/SRB gold
István Molnár HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
José Luis Moltó ESP VOL 2000 1–0–0 2007 RUS gold
Georgy Mondzolevsky RUS
URS
VOL 1964—1968 1–0–1 1963 ROU bronze; 1967 TUR gold
Vincent Montmeat FRA VOL 2004 0–1–0 2003 GER silver
Nataliya Morozova RUS
EUN
VOL 1992—2000 5–0–1 1991 ITA gold (competed for the Soviet Union); 1993 CZE gold (competed for Russia); 1995 NED bronze (competed for Russia); 1997 CZE gold (competed for Russia); 1999 ITA gold (competed for Russia); 2001 BUL gold (competed for Russia)
Marcin Możdżonek POL VOL 2008—2012 1–0–1 2009 TUR gold; 2011 AUT/CZE bronze
Nina Muradyan RUS
URS
VOL 1976 1–0–0 1977 FIN gold
Dmitry Musersky RUS VOL 2012 1–0–0 2013 DEN/POL gold
Josef Musil CZE
TCH
VOL 1964—1968 2–1–0 1955 ROU gold; 1958 TCH gold; 1967 TUR silver
Earvin N'Gapeth FRA VOL 2016—2020 1–0–0 2015 BUL/ITA gold
Éric N'Gapeth FRA VOL 1988 0–1–0 1987 BEL silver
Włodzimierz Nalazek POL VOL 1980 0–3–0 1979 FRA silver; 1981 BUL silver; 1983 GDR silver
Miroslav Nekola CZE
TCH
VOL 1972—1976 0–1–0 1971 ITA silver
Horațiu Nicolau ROU VOL 1964 1–2–0 1955 ROU silver; 1958 TCH silver; 1963 ROU gold
Miloš Nikić SRB VOL 2008—2012 1–0–2 2007 RUS bronze; 2011 AUT/CZE gold; 2013 DEN/POL bronze
Svetlana Nikishina RUS
URS
VOL 1980 1–1–0 1979 FRA gold; 1981 BUL silver (competed as Svetlana Kunysheva)
Jelena Nikolić SRB VOL 2008—2016 1–1–1 2007 BEL/LUX silver; 2011 ITA/SRB gold; 2015 BEL/NED bronze
Vladimir Nikolov BUL VOL 2008—2012 0–0–1 2009 TUR bronze
Marina Nikulina-Pankova RUS
URS
EUN
VOL 1988—1996 2–1–0 1987 BEL silver (competed as Marina Nikulina for the Soviet Union); 1991 ITA gold (competed as Marina Pankova for the Soviet Union); 1993 CZE gold (competed as Marina Pankova for Russia)
Lars Nilsson SWE VOL 1988 0–1–0 1989 SWE silver
Josef Novotný CZE
TCH
VOL 1980 0–1–0 1985 NED silver
Piotr Nowakowski POL VOL 2012—2020 1–0–2 2009 TUR gold; 2011 AUT/CZE bronze; 2019 BEL/FRA/NED/SLO bronze
Reinder Nummerdor NED BVO/VOL 2000—2016 1–1–0 1995 GRE silver; 1997 NED gold
Helga Offen GDR VOL 1976 0–1–1 1975 YUG bronze; 1977 FIN silver
Valentina Ogiyenko RUS
URS
EUN
VOL 1988—1996 4–2–1 1983 GDR silver (competed for the Soviet Union); 1985 NED gold (competed for the Soviet Union); 1987 BEL silver (competed for the Soviet Union); 1989 GER gold (competed for the Soviet Union); 1991 ITA gold (competed as Valentina Makovetskaya for the Soviet Union); 1993 CZE gold (competed for Russia); 1995 NED bronze (competed for Russia)
Maja Ognjenović SRB VOL 2008—2020 2–1–1 2007 BEL/LUX silver; 2011 ITA/SRB gold; 2015 BEL/NED bronze; 2019 HUN/POL/SVK/TUR gold
Ruslan Olikhver RUS
EUN
VOL 1992—2000 1–1–2 1991 GER gold (competed for the Soviet Union); 1993 FIN bronze (competed for Russia); 1999 AUT silver (competed for Russia); 2001 CZE bronze (competed for Russia)
Sergey Orlenko RUS VOL 1996 0–1–1 1993 FIN bronze; 1999 AUT silver
Cornel Oros ROU VOL 1972—1980 0–0–1 1971 ITA bronze
Alessia Orro ITA VOL 2016—2020 0–0–1 2019 HUN/POL/SVK/TUR bronze
Serena Ortolani ITA VOL 2008—2016 2–1–0 2005 CRO silver; 2007 BEL/LUX gold; 2009 POL gold
Liliya Osadchaya URS
UKR
VOL 1976 1–0–0 1975 YUG gold
Aleksey Ostapenko RUS VOL 2008 0–1–0 2007 RUS silver
Jelena Ovchinnikova-Čebukina CRO
KAZ
URS
EUN
VOL 1988—2000 4–4–0 1983 GDR silver (competed as Yelena Chebukina for the Soviet Union); 1985 NED gold (competed as Yelena Chebukina for the Soviet Union); 1987 BEL silver (competed as Yelena Ovchinnikova for the Soviet Union); 1989 GER gold (competed as Yelena Ovchinnikova for the Soviet Union); 1991 ITA gold (competed as Yelena Chebukina for the Soviet Union); 1993 CZE gold (competed as Yelena Chebukina for Russia); 1995 NED silver (competed as Elena Čebukina for Croatia); 1997 CZE silver (competed as Elena Čebukina for Croatia)
Neriman Özsoy TUR VOL 2012 0–0–2 2011 ITA/SRB bronze; 2017 AZE/GEO bronze
Paola Paggi ITA VOL 2000—2004 0–1–1 1999 ITA bronze; 2001 BUL silver
Erzsébet Pálinkás-Varga HUN VOL 1980 0–0–1 1983 GDR bronze
Yury Panchenko URS
UKR
VOL 1980—1988 5–0–0 1979 FRA gold; 1981 BUL gold; 1983 GDR gold; 1985 NED gold; 1987 BEL gold
Alessandro Paparoni ITA VOL 2008 1–0–0 2005 ITA/SCG gold
Samuele Papi ITA VOL 1996—2012 3–1–0 1995 GRE gold; 1999 AUT gold; 2001 CZE silver; 2003 GER gold
Irina Parkhomchuk RUS
URS
VOL 1988 1–4–0 1983 GDR silver (competed as Irina Kirillova); 1987 BEL silver; 1989 GER gold; 1995 NED silver (competed as Irina Kirillova for Croatia); 1997 CZE silver (competed as Irina Kirillova for Croatia)
Simone Parodi ITA VOL 2012 0–2–0 2011 AUT/CZE silver; 2013 DEN/POL silver
Rafael Pascual ESP VOL 1992—2000 1–0–0 2007 RUS gold
Michele Pasinato ITA VOL 1992 2–0–1 1993 FIN gold; 1995 GRE gold; 1997 NED bronze
Aleksandra Pasynkova RUS VOL 2008 2–0–0 2013 GER/SUI gold; 2015 BEL/NED gold
Romuald Paszkiewicz POL VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Mathias Patin FRA VOL 2004 0–1–0 2003 GER silver
Vladimir Patkin RUS
URS
VOL 1972 1–0–0 1971 ITA gold
Karel Paulus CZE
TCH
VOL 1964 2–0–0 1955 ROU gold; 1958 TCH gold
Petko Petkov BUL VOL 1980—1988 0–0–2 1981 BUL bronze; 1983 GDR bronze
Vlado Petković SRB VOL 2008—2012 1–0–2 2007 RUS bronze; 2011 AUT/CZE gold; 2013 DEN/POL bronze
Vladimír Petlák CZE
TCH
VOL 1968—1976 0–2–0 1967 TUR silver; 1971 ITA silver
Žarko Petrović SRB
SCG
VOL 1996 0–0–1 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia)
Silviya Petrunova BUL VOL 1980 0–0–1 1979 FRA bronze
Ines Pianka GER VOL 1996 0–1–1 1989 GER silver (competed for East Germany); 1991 ITA bronze
Matteo Piano ITA VOL 2016—2020 0–1–1 2013 DEN/POL silver; 2015 BUL/ITA bronze
Francesca Piccinini ITA VOL 2000—2012 1–1–1 1999 ITA bronze; 2001 BUL silver; 2009 POL gold
Judith Pietersen NED VOL 2016 0–1–0 2015 BEL/NED silver
Štefan Pipa TCH
SVK
VOL 1972—1976 0–1–0 1971 ITA silver
Damiano Pippi ITA VOL 2004 2–0–1 1993 FIN gold; 1997 NED bronze; 2003 GER gold
Celeste Plak NED VOL 2016 0–2–0 2015 BEL/NED silver; 2017 AZE/GEO silver
Daniel Pliński POL VOL 2008 1–0–0 2009 TUR gold
Davila Plocon ROU VOL 1964 1–0–0 1963 ROU gold
Yelena Plotnikova RUS VOL 2004 2–0–0 1999 ITA gold; 2001 BUL gold
Anna Podolec POL VOL 2008 1–0–0 2003 TUR gold
Marko Podraščanin SRB VOL 2008—2012 2–0–3 2007 RUS bronze; 2011 AUT/CZE gold; 2013 DEN/POL bronze; 2017 POL bronze; 2019 BEL/FRA/NED/SLO gold
Mariya Poliakova UKR VOL 1996 0–0–1 1993 CZE bronze
Anatoly Polishchuk URS
UKR
VOL 1976 2–0–0 1975 YUG gold; 1977 FIN gold
Semyon Poltavsky RUS VOL 2008 0–2–1 2003 GER bronze; 2005 ITA/SCG silver; 2007 RUS silver
Tatyana Ponyayeva-Tretyakova RUS
URS
VOL 1968—1972 2–0–0 1967 TUR gold (competed as Tatyana Ponyayeva); 1971 ITA gold (competed as Tatyana Tretyakova)
Nicolae Pop ROU VOL 1980 0–0–1 1977 FIN bronze
Doina Popescu ROU VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Silvija Popović SRB VOL 2016—2020 2–0–1 2011 ITA/SRB gold; 2015 BEL/NED bronze; 2019 HUN/POL/SVK/TUR gold
Jan Posthuma NED VOL 1988—1996 0–0–1 1989 SWE bronze
Olga Potashova RUS VOL 2000 1–0–0 2001 BUL gold
Yury Poyarkov URS
UKR
VOL 1964—1972 2–0–1 1963 ROU bronze; 1967 TUR gold; 1971 ITA gold
Igor Prieložný TCH
SVK
VOL 1980 0–1–0 1985 NED silver
Antonín Procházka CZE
TCH
VOL 1968 0–1–0 1967 TUR silver
Ottó Prouza HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Pierre Pujol FRA VOL 2016 1–0–0 2015 BUL/ITA gold
Karin Püschel GDR VOL 1980 0–1–0 1979 FRA silver
Ariane Radfan GDR VOL 1988 2–2–1 1983 GDR gold; 1985 NED silver; 1987 BEL gold; 1989 GER silver; 1991 ITA bronze
Nadezhda Radzevich RUS
URS
VOL 1980 3–1–0 1975 YUG gold (competed as Nadezhda Zezyulya); 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL silver
Kathy Radzuweit GER VOL 2004 0–0–1 2003 TUR bronze
Milan Rašić SRB VOL 2012 1–0–1 2011 AUT/CZE gold; 2013 DEN/POL bronze
Milena Rašić SRB VOL 2012—2020 2–0–1 2011 ITA/SRB gold; 2015 BEL/NED bronze; 2017 AZE/GEO gold
Nataliya Razumova RUS
URS
VOL 1980 1–2–0 1979 FRA gold; 1981 BUL silver; 1983 GDR silver (competed as Nataliya Starshova)
Marijana Ribičić CRO VOL 2000 0–2–0 1997 CZE silver; 1999 ITA silver
Cornelia Rickert GDR VOL 1976 0–1–1 1975 YUG bronze; 1977 FIN silver
Renate Riek FRG VOL 1984 0–0–1 1991 ITA bronze (competed for Germany)
Beti Rimac CRO VOL 2000 0–1–0 1999 ITA silver
Simona Rinieri Dennis ITA VOL 2000—2004 0–2–1 1999 ITA bronze; 2001 BUL silver; 2005 CRO silver
Brecht Rodenburg NED VOL 1996 0–2–0 1993 FIN silver; 1995 GRE silver
Karla Roffeis GDR VOL 1976—1980 0–1–0 1979 FRA silver
Giulia Rondon ITA VOL 2012 1–0–0 2009 POL gold
Simone Rosalba ITA VOL 2000 1–0–1 1997 NED bronze; 1999 AUT gold
Tatyana Roshchina RUS
URS
VOL 1964 2–0–0 1963 ROU gold; 1967 TUR gold
Nikola Rosić SRB VOL 2012 1–0–2 2011 AUT/CZE gold; 2013 DEN/POL bronze; 2017 POL bronze
Milena Rosner POL VOL 2008 1–0–0 2005 CRO gold
Olivier Rossard FRA VOL 1988—1992 0–1–0 1987 BEL silver
Salvatore Rossini ITA VOL 2016 0–1–1 2013 DEN/POL silver; 2015 BUL/ITA bronze
Anna Rostova URS
UKR
VOL 1976 2–0–0 1971 ITA gold; 1975 YUG gold
Antonin Rouzier FRA VOL 2016 1–1–0 2009 TUR silver; 2015 BUL/ITA gold
Michał Ruciak POL VOL 2012 1–0–1 2009 TUR gold; 2011 AUT/CZE bronze
Igor Runov RUS
URS
EUN
VOL 1988—1992 2–0–0 1987 BEL gold (competed for the Soviet Union); 1991 GER gold (competed for the Soviet Union)
Wojciech Rutkowski POL VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Mirosław Rybaczewski POL VOL 1976 0–1–0 1975 YUG silver
Inna Ryskal AZE
URS
VOL 1964—1976 3–0–0 1963 ROU gold; 1967 TUR gold; 1971 ITA gold
Antonina Ryzhova RUS
URS
VOL 1964 2–1–0 1955 ROU silver (competed as Antonina Moiseyeva); 1958 TCH gold (competed as Antonina Moiseyeva); 1963 ROU gold
Per-Anders Sääf SWE VOL 1988 0–1–0 1989 SWE silver
Włodzimierz Sadalski POL VOL 1976 0–2–0 1975 YUG silver; 1977 FIN silver
Milena Sadurek POL VOL 2008 0–0–1 2009 POL bronze (competed as Milena Sadurek-Mikołajczyk)
Roza Salikhova RUS
URS
VOL 1968—1972 2–0–0 1967 TUR gold; 1971 ITA gold
Teodor Salparov BUL VOL 2008—2012 0–0–1 2009 TUR bronze
Marko Samardžić SRB VOL 2008 0–0–2 2005 ITA/SCG bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2007 RUS bronze
Guillaume Samica FRA VOL 2004 0–1–0 2009 TUR silver
Anastasiya Samoylenko RUS VOL 2016 1–0–0 2013 GER/SUI gold (competed as Anastasiya Shlyakhovaya)
Yury Sapega RUS
URS
VOL 1988 1–0–0 1991 GER gold
Aleksandr Saprykin RUS
URS
VOL 1972 1–0–0 1971 ITA gold
Inessa Sargsyan RUS VOL 2000 2–0–1 1991 ITA gold (competed as Inessa Yemelyanova for the Soviet Union); 1995 NED bronze (competed as Inessa Yemelyanova); 2001 BUL gold
Andrea Sartoretti ITA VOL 1996—2004 2–1–1 1997 NED bronze; 1999 AUT gold; 2001 CZE silver; 2003 GER gold
Tatyana Sarycheva RUS
URS
VOL 1968—1972 2–0–0 1971 ITA gold; 1975 YUG gold
Karla Šašková CZE
TCH
VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Cristian Savani ITA VOL 2012 2–2–0 2003 GER gold; 2005 ITA/SCG gold; 2011 AUT/CZE silver; 2013 DEN/POL silver
Ilya Savelyev RUS VOL 2000 0–0–1 1993 FIN bronze
Aleksandr Savin RUS
URS
VOL 1976—1980 6–0–0 1975 YUG gold; 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL gold; 1983 GDR gold; 1985 NED gold
Pavel Schenk CZE
TCH
Coach/VOL 1964—1980 0–2–0 1967 TUR silver; 1971 ITA silver
Julia Schlecht GER VOL 2004 0–0–1 2003 TUR bronze
Judit Schlégl-Blaumann HUN VOL 1972—1976 0–1–1 1975 YUG silver; 1977 FIN bronze
Steffi Schmidt GDR VOL 1988 1–0–0 1987 BEL gold
Myrthe Schoot NED VOL 2016 0–2–0 2015 BEL/NED silver; 2017 AZE/GEO silver
William Schreiber ROU VOL 1964—1972 1–0–1 1963 ROU gold; 1971 ITA bronze
Richard Schuil NED BVO/VOL 1996—2012 1–1–0 1995 GRE silver; 1997 NED gold
Annette Schultz GDR VOL 1980 0–2–0 1977 FIN silver; 1979 FRA silver
Christina Schultz GER VOL 1996—2000 0–1–1 1989 GER silver (competed for East Germany); 1991 ITA bronze
Éva Sebők-Szalay HUN VOL 1972—1980 0–1–1 1975 YUG silver; 1981 BUL bronze
Manuela Secolo ITA VOL 2004—2008 2–0–0 2007 BEL/LUX gold; 2009 POL gold
Avital Selinger NED VOL 1988—1992 0–0–2 1989 SWE bronze; 1991 GER bronze
Pāvels Seļivanovs LAT
URS
VOL 1976—1980 4–0–0 1975 YUG gold; 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1983 GDR gold
Jana Semecká CZE
TCH
VOL 1972 0–1–0 1971 ITA silver
Jitka Senecká CZE
TCH
VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Aleksandr Shadchin UKR
EUN
VOL 1992 1–0–0 1991 GER gold (competed for the Soviet Union)
Oleg Shatunov RUS
EUN
VOL 1992—1996 1–0–1 1991 GER gold (competed for the Soviet Union); 1993 FIN bronze (competed for Russia)
Yana Shcherban RUS VOL 2016 1–0–0 2015 BEL/NED gold
Lyudmila Shchetinina RUS
URS
VOL 1976 3–0–0 1971 ITA gold; 1975 YUG gold; 1977 FIN gold
Marina Sheshenina RUS VOL 2004—2008 0–0–1 2005 CRO bronze
Pavel Shishkin RUS
EUN
VOL 1992—1996 0–0–1 1993 FIN bronze (competed for Russia)
Vladimir Shkurikhin RUS
URS
VOL 1988 4–0–0 1981 BUL gold; 1983 GDR gold; 1985 NED gold; 1987 BEL gold
Olga Shkurnova URS VOL 1988 0–1–0 1983 GDR silver (competed as Olha Pozdniakova)
Igor Shulepov RUS VOL 1996—2000 0–1–2 1999 AUT silver; 2001 CZE bronze; 2003 GER bronze
Eduard Sibiryakov RUS
URS
VOL 1964—1968 1–0–1 1963 ROU bronze; 1967 TUR gold
Tatyana Sidorenko RUS
URS
EUN
VOL 1988—1992 3–1–0 1985 NED gold; 1989 GER gold; 1991 ITA gold; 1997 CZE silver (competed as Tatjana Sidorenko for Croatia)
Eva Široká CZE
TCH
VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Emerencia Siry-Király HUN VOL 1972—1980 0–1–0 1975 YUG silver
Ingrid Šišković CRO VOL 2000 0–1–0 1999 ITA silver
Tadeusz Siwek POL VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Aleksander Skiba POL Coach/VOL 1968—1980 0–0–1 1967 TUR bronze
Edward Skorek POL VOL 1968—1976 0–0–1 1967 TUR bronze
Katarzyna Skowrońska POL VOL 2008 2–0–0 2003 TUR gold; 2005 CRO gold
Maria Śliwka POL VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Lonneke Slöetjes NED VOL 2016 0–2–0 2015 BEL/NED silver; 2017 AZE/GEO silver
Jaroslav Šmíd CZE
TCH
VOL 1980 0–1–0 1985 NED silver
Václav Šmídl CZE
TCH
VOL 1964 0–1–0 1967 TUR silver
Irina Smirnova-Ilchenko RUS
URS
EUN
VOL 1988—1996 3–1–0 1987 BEL silver (competed as Irina Smirnova for the Soviet Union); 1989 GER gold (competed as Irina Smirnova for the Soviet Union); 1991 ITA gold (competed as Irina Smirnova for the Soviet Union); 1993 CZE gold (competed as Irina Ilchenko for Russia)
Nina Smoleyeva KAZ
URS
VOL 1968—1976 4–0–0 1967 TUR gold; 1971 ITA gold; 1975 YUG gold; 1977 FIN gold
Josef Smolka CZE
TCH
VOL 1968 0–1–0 1967 TUR silver
Tsvetan Sokolov BUL VOL 2012 0–0–1 2009 TUR bronze
Lyubov Sokolova-Shashkova RUS VOL 1996—2012 2–0–1 1999 ITA gold (competed as Lyubov Sokolova); 2001 BUL gold (competed as Lyubov Shashkova); 2007 BEL/LUX bronze (competed as Lyubov Shashkova)
Olga Solovova RUS
URS
VOL 1980 0–1–0 1981 BUL silver
Aleksandr Sorokolet URS
UKR
VOL 1988 3–0–0 1983 GDR gold; 1985 NED gold; 1987 BEL gold
Pasquale Sottile ITA VOL 2016 0–0–1 2015 BUL/ITA bronze
Goran Srbinovski MKD
YUG
VOL 1980 0–0–1 1979 FRA bronze
Debby Stam-Pilon NED VOL 2016 0–2–0 2009 POL silver (competed as Debby Stam); 2015 BEL/NED silver
Marian Stamate ROU Referee/VOL 1972—2004 0–0–1 1971 ITA bronze
Jaroslav Stančo CZE
TCH
VOL 1972—1976 0–1–0 1971 ITA silver
Dragan Stanković SRB VOL 2012 1–0–4 2005 ITA/SCG bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2007 RUS bronze; 2011 AUT/CZE gold; 2013 DEN/POL bronze; 2017 POL bronze
Saša Starović SRB VOL 2008—2012 1–0–2 2007 RUS bronze; 2011 AUT/CZE gold; 2013 DEN/POL bronze
Yevgeniya Startseva RUS
ROC
VOL 2012—2020 1–0–0 2015 BEL/NED gold
Yury Starunsky RUS
URS
VOL 1972—1976 2–0–0 1971 ITA gold; 1975 YUG gold
Quinta Steenbergen NED VOL 2016 0–1–0 2015 BEL/NED silver
Włodzimierz Stefański POL VOL 1972—1976 0–2–0 1975 YUG silver; 1977 FIN silver
Ute Steppin GDR
GER
VOL 1988—1996 2–2–1 1983 GDR gold (competed as Ute Oldenburg for East Germany); 1985 NED silver (competed as Ute Oldenburg for East Germany); 1987 BEL gold (competed as Ute Oldenburg for East Germany); 1989 GER silver (competed for East Germany); 1991 ITA bronze (competed for Germany)
Jovana Stevanović SRB VOL 2016 1–0–1 2015 BEL/NED bronze; 2017 AZE/GEO gold
Femke Stoltenborg NED VOL 2016 0–2–0 2015 BEL/NED silver; 2017 AZE/GEO silver
Khristo Stoyanov BUL VOL 1980 0–0–1 1981 BUL bronze
Věra Štruncová CZE
TCH
VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Dörte Stüdemann GDR VOL 1988 1–1–0 1985 NED silver; 1987 BEL gold
Jiří Svoboda CZE
TCH
VOL 1968 0–1–0 1967 TUR silver
Irena Svobodová CZE
TCH
VOL 1972 0–1–0 1971 ITA silver
Miriam Sylla ITA VOL 2016—2020 0–0–1 2019 HUN/POL/SVK/TUR bronze
Judith Sylvester GER VOL 2000—2004 0–0–1 2003 TUR bronze
Zofia Szcześniewska POL VOL 1964—1968 0–2–0 1963 ROU silver; 1967 TUR silver
Iuliu Szöcs ROU VOL 1964 1–0–0 1963 ROU gold
Jerzy Szymczyk POL VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Željko Tanasković SRB
SCG
VOL 1996 0–1–2 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia)
Aleksandar Tasevski MKD
YUG
VOL 1980 0–0–1 1979 FRA bronze
Mihály Tatár HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Irina Tebenikhina RUS VOL 2004 2–0–0 1997 CZE gold; 1999 ITA gold
Martin Teffer NED VOL 1988—1992 0–0–2 1989 SWE bronze; 1991 GER bronze
Boris Tereshchuk URS
UKR
VOL 1968 1–0–0 1971 ITA gold
Sergey Tetyukhin RUS VOL 1996—2016 0–3–2 1999 AUT silver; 2001 CZE bronze; 2003 GER bronze; 2005 ITA/SCG silver; 2007 RUS silver
Peter Tholse SWE VOL 1988 0–1–0 1989 SWE silver
Tamara Tikhonina RUS
URS
VOL 1964 1–0–0 1963 ROU gold
Kévin Tillie FRA VOL 2016—2020 1–0–0 2015 BUL/ITA gold
Laurent Tillie FRA Coach/VOL 1988—2016 0–1–1 1985 NED bronze; 1987 BEL silver
Yuliya Timonova RUS VOL 1996 1–0–1 1993 CZE gold; 1995 NED bronze
Yelizaveta Tishchenko RUS VOL 1996—2004 4–0–1 1993 CZE gold; 1995 NED bronze; 1997 CZE gold; 1999 ITA gold; 2001 BUL gold
Mitko Todorov BUL VOL 1980 0–0–2 1981 BUL bronze; 1983 GDR bronze
Natalia Todorovschi ROU VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Paolo Tofoli ITA VOL 1992—2004 4–1–0 1989 SWE gold; 1991 GER silver; 1993 FIN gold; 1995 GRE gold; 1999 AUT gold
Elisa Togut ITA VOL 2000—2004 0–2–1 1999 ITA bronze; 2001 BUL silver; 2005 CRO silver
Bahar Toksoy TUR VOL 2012 0–0–2 2011 ITA/SRB bronze; 2017 AZE/GEO bronze (competed as Bahar Toksoy Guidetti)
Ladislav Toman CZE
TCH
VOL 1964 2–0–0 1955 ROU gold; 1958 TCH gold
Jaroslav Tomáš CZE
TCH
VOL 1972—1976 0–1–0 1971 ITA silver
Benjamin Toniutti FRA VOL 2016—2020 1–0–0 2015 BUL/ITA gold
Ágnes Torma HUN VOL 1972—1980 0–1–3 1975 YUG silver; 1977 FIN bronze; 1981 BUL bronze; 1983 GDR bronze
Dragan Travica ITA VOL 2012 0–2–0 2011 AUT/CZE silver; 2013 DEN/POL silver
Vladimir Trifunović SRB
YUG
VOL 1980 0–0–1 1979 FRA bronze
Khristo Tsvetanov BUL VOL 2008 0–0–1 2009 TUR bronze
Ferenc Tüske HUN VOL 1964 0–1–0 1963 ROU silver
Mircea Tutovan ROU VOL 1972 0–0–2 1971 ITA bronze; 1977 FIN bronze
Lyubov Tyurina RUS
URS
VOL 1972 1–0–0 1967 TUR gold (competed as Lyubov Yevtushenko)
Kerstin Tzscherlich GER VOL 2000—2004 0–1–1 2003 TUR bronze; 2011 ITA/SRB silver
Gabriel Udișteanu ROU VOL 1972 0–0–2 1971 ITA bronze; 1977 FIN bronze
Vladimir Ulanov RUS
URS
VOL 1976 1–0–0 1975 YUG gold
Konstantin Ushakov RUS
EUN
VOL 1992—2004 1–2–2 1991 GER gold (competed for the Soviet Union); 1993 FIN bronze (competed for Russia); 1999 AUT silver (competed for Russia); 2003 GER bronze (competed for Russia); 2005 ITA/SCG silver (competed for Russia)
Polen Uslupehlivan TUR VOL 2012 0–0–2 2011 ITA/SRB bronze; 2017 AZE/GEO bronze
Lia Vanea ROU VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Milan Vápenka CZE
TCH
VOL 1972 0–1–0 1971 ITA silver
Yelena Vasilevskaya RUS VOL 2000 3–0–0 1997 CZE gold; 1999 ITA gold; 2001 BUL gold
Stefana Veljković SRB VOL 2008—2016 2–0–1 2015 BEL/NED bronze; 2017 AZE/GEO gold; 2019 HUN/POL/SVK/TUR gold
Yury Vengerovsky URS
UKR
VOL 1964 0–0–1 1958 TCH bronze
Aleksey Verbov RUS VOL 2004—2016 1–2–0 2005 ITA/SCG silver; 2007 RUS silver; 2013 DEN/POL gold
Valerio Vermiglio ITA VOL 2004—2008 2–1–0 2001 CZE silver; 2003 GER gold; 2005 ITA/SCG gold
Jovana Vesović SRB VOL 2008—2012 1–1–0 2007 BEL/LUX silver; 2011 ITA/SRB gold
Luca Vettori ITA VOL 2016—2020 0–1–1 2013 DEN/POL silver; 2015 BUL/ITA bronze
Raimonds Vilde LAT
URS
VOL 1988 1–0–0 1985 NED gold
Ludmila Vindušková CZE
TCH
VOL 1972 0–1–0 1971 ITA silver
Ingrid Visser NED VOL 1996 1–1–0 1995 NED gold; 2009 POL silver
Hana Vlasáková CZE
TCH
VOL 1968—1972 0–1–0 1971 ITA silver
Aleksandr Volkov RUS VOL 2008—2016 0–1–0 2007 RUS silver
Dmitry Volkov RUS
ROC
VOL 2016—2020 1–0–0 2017 POL gold
Yelena Volkova RUS
URS
VOL 1988 1–3–0 1981 BUL silver; 1983 GDR silver; 1985 NED gold; 1987 BEL silver
Artyom Volvich RUS
ROC
VOL 2016—2020 2–0–0 2013 DEN/POL gold; 2017 POL gold
Dmitry Voskoboynikov RUS
URS
VOL 1964 0–0–1 1963 ROU bronze
Goran Vujević MNE
SCG
VOL 1996—2004 1–1–3 1995 GRE bronze (competed for FR Yugoslavia); 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 1999 AUT bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia); 2005 ITA/SCG bronze
Igor Vušurović MNE
SCG
VOL 2000 1–1–0 1997 NED silver (competed for FR Yugoslavia); 2001 CZE gold (competed for FR Yugoslavia)
Hubert Wagner POL
TUN
Coach/VOL 1968—1988 0–0–1 1967 TUR bronze
Anke Westendorf GDR VOL 1976—1980 0–2–1 1975 YUG bronze; 1977 FIN silver; 1979 FRA silver
Brit Wiedemann GDR VOL 1988 0–1–1 1989 GER silver; 1991 ITA bronze (competed for Germany)
Paweł Woicki POL VOL 2008 1–0–0 2009 TUR gold
Tomasz Wójtowicz POL VOL 1976—1980 0–4–0 1975 YUG silver; 1977 FIN silver; 1979 FRA silver; 1983 GDR silver
Roman Yakovlev RUS VOL 2000 0–1–2 1999 AUT silver; 2001 CZE bronze; 2003 GER bronze
Andrey Yegorchev RUS VOL 2004 0–1–1 2003 GER bronze; 2005 ITA/SCG silver
Artyom Yermakov RUS VOL 2016 1–0–0 2013 DEN/POL gold
Aleksandr Yermilov RUS
URS
VOL 1976—1980 3–0–0 1975 YUG gold; 1977 FIN gold; 1979 FRA gold
Viktor Yosifov BUL VOL 2012 0–0–1 2009 TUR bronze
Paweł Zagumny POL VOL 1996—2012 1–0–0 2009 TUR gold
Lubomír Zajíček CZE
TCH
VOL 1968—1972 0–1–0 1971 ITA silver
Irina Zaryazhko-Korolyova RUS
ROC
VOL 2016—2020 2–0–0 2013 GER/SUI gold; 2015 BEL/NED gold
Paweł Zatorski POL VOL 2016—2020 0–0–2 2011 AUT/CZE bronze; 2019 BEL/FRA/NED/SLO bronze
Leonid Zayko RUS
URS
VOL 1972 1–0–0 1971 ITA gold
Ivan Zaytsev ITA VOL 2012—2020 0–2–1 2011 AUT/CZE silver; 2013 DEN/POL silver; 2015 BUL/ITA bronze
Vyacheslav Zaytsev RUS
URS
VOL 1976—1988 6–0–0 1975 YUG gold; 1977 FIN gold; 1979 FRA gold; 1981 BUL gold; 1983 GDR gold; 1985 NED gold
Stanisław Zduńczyk POL VOL 1968 0–0–1 1967 TUR bronze
Mariola Zenik POL VOL 2008 1–0–1 2005 CRO gold; 2009 POL bronze
Andrey Zhekov BUL VOL 2008 0–0–1 2009 TUR bronze
Bojana Živković SRB VOL 2012—2016 1–0–1 2015 BEL/NED bronze; 2017 AZE/GEO gold
Hristo Zlatanov ITA VOL 2008 0–1–0 2001 CZE silver
Ronald Zoodsma NED VOL 1988—1992 0–1–1 1989 SWE bronze; 1993 FIN silver
Andrea Zorzi ITA VOL 1988—1996 3–1–0 1989 SWE gold; 1991 GER silver; 1993 FIN gold; 1995 GRE gold
Ron Zwerver NED VOL 1988—1996 0–2–2 1989 SWE bronze; 1991 GER bronze; 1993 FIN silver; 1995 GRE silver
Łukasz Żygadło POL VOL 2012 0–0–1 2011 AUT/CZE bronze