Olympians Who Won a Medal at the Summer Universiade (6129)

Description

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Role(s) Era Notes
Patrick Abada FRA ATH Olympics 1976 0–0–1 1979 Ciudad de México ATH bronze: pole vault
Patimat Abakarova AZE TKW Olympics 2016 0–0–1 2019 Napoli TKW bronze: bantamweight -53 kg
Mariya Abakumova RUS ATH Olympics 2008—2012 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: javelin throw
Jesús Aballí CUB DIV Olympics 2000 0–0–2 1997 Catania DIV bronze: platform; 1999 Palma de Mallorca DIV bronze: platform
Emanuele Abate ITA ATH Olympics 2012 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: 110 m hurdles
Péter Abay HUN FEN Olympics 1992 1–0–0 1987 Zagreb FEN gold: sabre team
Reema Abdo CAN SWM Olympics 1984 0–0–1 1983 Edmonton SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ruky Abdulai CAN ATH Olympics 2008 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: long jump
Adlan Abdurashidov RUS BOX Olympics 2016 1–0–0 2013 Kazan BOX gold: lightweight -60 kg
Naoki Abe JPN ATH Olympics 1968 1–1–0 1967 Tokyo ATH gold: long jump, silver: 4×100 m relay
Ismail Abilov BUL WRE Olympics 1976—1980 0–0–1 1977 Sofia WRE bronze: freestyle middleweight -82 kg
Denis Ablyazin ROC
RUS
GAR Olympics 2012—2020 1–2–0 2013 Kazan GYM gold: team, silver: vault and rings
Viktor Aboimov KAZ
URS
SWM Olympics 1972 1–2–0 1970 Torino SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1973 Moskva SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Attila Ábrahám HUN CSP Olympics 1988—1992 1–0–1 1987 Zagreb CAN gold: K4 1000 m, bronze: K1 500 m
Göran Abrahamsson SWE FEN Olympics / Referee 1960—1992 0–0–1 1959 Torino FEN bronze: épée
Alena Abramchuk BLR ATH Olympics 2016 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: shot put (competed as Yelena Kopets)
Andrey Abramov RUS ARC Olympics 2008 0–0–1 2005 İzmir ARC bronze: recurve team
Inna Abramova RUS
URS
SWM Olympics 1988 2–0–0 1985 Kobe SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Nelli Abramova RUS
URS
VVO Olympics 1964 1–0–0 1965 Budapest VOL gold
Svetlana Abrosimova RUS BKB Olympics 2000—2008 0–0–1 1999 Palma de Mallorca BAS bronze
Roberto Abugattás PER ATH Olympics 1964—1968 0–0–1 1963 Porto Alegre ATH bronze: high jump
Ahmad Abughaush JOR TKW Olympics / Other 2016 0–0–1 2017 Taipei TKW bronze: featherweight -68 kg
Aleksandr Abushakhmetov RUS
URS
FEN Olympics 1976—1980 0–1–1 1977 Sofia FEN bronze: épée team; 1979 Ciudad de México FEN silver: épée team
Jaouad Achab BEL TKW Olympics 2016—2020 1–0–0 2015 Gwangju TKW gold: bantamweight -63 kg
Georg Ackermann GER ATH Olympics 1996 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: long jump
Briseida Acosta MEX TKW Olympics / YOG 2010—2020 0–0–1 2017 Taipei TKW bronze: heavyweight +73 kg
Amy Acuff USA ATH Olympics 1996—2012 1–0–0 1997 Catania ATH gold: high jump
Patrycja Adamkiewicz POL TKW Olympics / YOG 2014—2020 0–1–2 2017 Taipei TKW silver: Kyorugi team; 2019 Napoli bronze: featherweight -57 kg and Kyorugi team
Olapade Adeniken NGR ATH Olympics 1988—1996 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: 100 m
Derrick Adkins USA ATH Olympics 1996 2–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 400 m hurdles; 1993 Buffalo ATH gold: 400 m hurdles
Elisângela Adriano BRA ATH Olympics 1996—2008 0–0–2 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: shot put and discus throw
Serhiy Advena UKR SWM Olympics 2004—2008 1–1–1 2003 Daegu SWI silver: 200 m butterfly; 2005 İzmir SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Sara Aerts BEL ATH/BOB Olympics 2012—2022 0–1–0 2007 Bangkok ATH silver: heptathlon
Kseniya Afanasyeva RUS GAR Olympics 2008—2012 3–1–0 2013 Kazan GYM gold: floor, vault, and team, silver: all-around
Leonardo Affede ITA FEN YOG 2010 0–0–1 2015 Gwangju FEN bronze: sabre
Bisi Afolabi NGR ATH Olympics 1996—2000 1–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: 4×400 m relay; 1995 Fukuoka ATH gold: 400 m
Ágatha BRA VBV Olympics 2016—2020 0–0–1 2011 Shenzhen BVO bronze
Ajayi Agbebaku NGR ATH Olympics 1984 1–0–0 1983 Edmonton ATH gold: triple jump
Judit Ágoston-Mendelényi HUN FEN Olympics 1964 0–1–1 1963 Porto Alegre FEN silver: foil team, bronze: foil
Judith Águila CUB BKB Olympics 1992—1996 0–1–0 1993 Buffalo BAS silver
Jorge Aguilera CUB ATH Olympics 1992 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: 4×100 m relay
Juan Aguirre ESP ROW Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg ROW silver: lightweight coxless fours
Sri Wahyuni Agustiani INA WLF Olympics 2016 0–0–1 2017 Taipei WLT bronze: flyweight -48 kg
Tontowi Ahmad INA BDM Olympics 2012—2016 0–0–1 2007 Bangkok BDM bronze: team
Stefan Ahrens GER DIV Olympics 2000 0–0–1 2001 Beijing DIV bronze: synchronized springboard
Mohammad Ahsan INA BDM Olympics 2012—2020 0–0–1 2007 Bangkok BDM bronze: team
Pasquale Aiese ITA ROW Olympics 1984 0–0–1 1987 Zagreb ROW bronze: coxless pairs
Yutaka Aihara JPN GAR Olympics 1992 0–2–2 1991 Sheffield GYM silver: floor and team, bronze: horse vault and parallel bars
Samir Aït Saïd FRA GAR Olympics / Other 2016—2020 0–1–0 2011 Shenzhen GYM silver: rings
Marina Aitova KAZ ATH Olympics / Non-starter 2004—2012 1–0–0 2007 Bangkok ATH gold: high jump
Zita Ajkler HUN ATH Olympics 2000—2004 0–0–1 2003 Daegu ATH bronze: long jump
Yukiko Akaba JPN ATH Olympics 2008 0–1–1 1999 Palma de Mallorca ATH silver: half marathon; 2001 Beijing ATH bronze: 10000 m
Egamnazar Akbarov UZB JUD Olympics 2004 1–0–0 2001 Beijing JUD gold: lightweight -73 kg
Taha Akgül TUR WRE Olympics / Other 2012—2020 1–0–0 2013 Kazan WRE gold: freestyle super-heavyweight -120 kg
Artur Akhmatkhuzin RUS FEN Olympics 2012—2016 2–0–1 2009 Beograd FEN gold: foil team; 2011 Shenzhen FEN bronze: foil team; 2013 Kazan FEN gold: foil team
Nataliya Akhrimenko RUS
URS
ATH Olympics 1980—1988 0–1–1 1983 Edmonton ATH silver: discus throw, bronze: shot put
Lade Akinremi NGR ATH Olympics / Non-starter 1996—2004 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: 4×400 m relay
Halil Akkaş TUR ATH Olympics 2008—2016 4–2–0 2005 İzmir ATH gold: 3000 m steeplechase; 2007 Bangkok ATH gold: 5000 m and 3000 m steeplechase; 2009 Beograd ATH gold: 5000 m, silver: 3000 m steeplechase; 2011 Shenzhen ATH silver: 3000 m steeplechase
Ime Akpan NGR ATH Olympics 1996 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: 4×100 m relay
Aleksandr Aksinin RUS
URS
ATH Olympics 1976—1980 1–1–0 1977 Sofia ATH gold: 4×100 m relay; 1981 București ATH silver: 4×100 m relay
Ohenewa Akuffo CAN WRE Olympics 2008 1–0–0 2005 İzmir WRE gold: freestyle heavyweight -72 kg
Taiwo Aladefa NGR ATH Olympics 1996 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: 4×100 m relay
Päivi Alafrantti FIN ATH Olympics 1988—1992 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: javelin throw
Michèle Alayrangues FRA ATH Olympics 1968 1–0–0 1967 Tokyo ATH gold: 4×100 m relay
Toni Albanese ITA FEN Olympics 1968 1–0–1 1961 Sofia FEN gold: épée team; 1963 Porto Alegre FEN bronze: épée team
Ruslan Albegov RUS WLF Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan WLT gold: super-heavyweight +105 kg
Pierre Albertini FRA JUD Olympics 1972 0–0–1 1967 Tokyo JUD bronze: half-middleweight -93 kg
Islam-Beka Albiyev RUS WRE Olympics 2008—2016 0–1–0 2013 Kazan WRE silver: Greco-Roman welterweigth -66 kg
María José Alcalá MEX DIV Olympics / Administrator 1988—2021 0–1–1 1995 Fukuoka DIV silver: 3 m springboard; 1997 Catania DIV bronze: 3 m springboard
Jannet Alegría MEX TKW Olympics 2012 0–0–2 2007 Bangkok TKW bronze: flyweight -51 kg; 2009 Beograd TKW bronze: flyweight -51 kg
Mihail Aleksandrov BUL SWM Olympics 2004—2008 0–1–1 2013 Kazan SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay (competed for the United States)
Dmitry Aleksanin KAZ FEN Olympics 2012 0–0–1 2013 Kazan FEN bronze: épée team
Artur Aleksanyan ARM WRE Olympics / Other 2012—2020 0–1–0 2013 Kazan WRE silver: Heavyweight Greco-Roman
Milan Aleksić SRB WPO Olympics 2012—2020 1–0–0 2005 İzmir WAP gold
Constantin Alexandru ROU WRE Olympics 1976—1980 1–1–0 1977 Sofia WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1981 București WRE silver: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Vladimir Aleynik BLR
URS
DIV Olympics 1976—1980 1–0–1 1979 Ciudad de México DIV gold: platform; 1981 București DIV bronze: platform
Mohamed Sid Ali Djouadi ALG ATH Olympics 1972 0–0–1 1975 Roma ATH bronze: 800 m
Ahmed Ali Saleh EGY TTE Olympics 2008—2020 0–0–1 2001 Beijing TTN bronze: team
Nia Ali USA ATH Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen ATH gold 100 m hurdles
Elmir Alimzhanov KAZ FEN Olympics 2012 0–0–1 2013 Kazan FEN bronze: épée team
Diane Allahgreen GBR ATH Olympics 2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 100 m hurdles
Kanati Allen USA GAR Olympics 1968 0–1–0 1967 Tokyo GYM silver: team
Liliana Allen CUB
MEX
ATH Olympics 1992—2004 1–2–0 1989 Duisburg ATH gold: 100 m, silver: 200 m (competed for Cuba); 1993 Buffalo ATH silver: 100 m (competed for Cuba)
Ray Allen USA BKB Olympics 2000 1–0–0 1995 Fukuoka BAS gold
Yusuf Alli NGR ATH Olympics / Other 1980—1988 1–0–0 1983 Edmonton ATH gold: long jump
Audrey Alloh ITA ATH Olympics 2008 1–0–0 2009 Beograd ATH gold: 4×100 m relay
Lynne Allsup USA SWM Olympics 1964 1–1–0 1967 Tokyo SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Rose Mary Almanza CUB ATH Olympics 2012—2020 1–0–0 2017 Taipei ATH gold: 800 m
Michel Almeida POR JUD Olympics 1996—2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: lightweight -73 kg
Maria Laura Almirão BRA ATH Olympics 2004—2008 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: 4×100 m relay
Mohamed Alouini TUN ATH Olympics 1984 0–0–1 1983 Edmonton ATH bronze: 800 m
Misha Aloyan RUS BOX Olympics 2012—2016 0–1–0 2013 Kazan BOX silver: flyweight -52 kg
Andrey Alshan RUS
URS
FEN Olympics 1988 1–2–0 1981 București FEN silver: sabre and sabre team; 1985 Kobe FEN gold: sabre team
Juan María Altuna ESP ROW Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg ROW silver: lightweight coxless fours
Dorin Alupei ROU ROW Olympics 1996—2000 1–0–0 1993 Buffalo ROW gold: coxed fours
José Miguel Álvarez CUB BKB Olympics 1972 0–0–1 1970 Torino BAS bronze
Rafael Álvarez ESP DIV Olympics 1992—2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca DIV bronze: 3 m springboard
Ana Álvaro ESP BKB Olympics 1992 0–1–0 1991 Sheffield BAS silver
Thiago Alves BRA VVO Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen VOL bronze
Nikolay Alyokhin BLR
URS
FEN Olympics 1980 1–0–0 1979 Ciudad de México FEN gold: sabre team
Yevgeny Alyoshin RUS SWM Olympics 2004 0–1–0 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Akgul Amanmuradova UZB TEN Olympics 2008 0–0–1 2003 Daegu TEN bronze: singles
Amaury BRA BKB Olympics 1956—1964 1–0–0 1963 Porto Alegre BAS gold
Miklós Ambrus HUN SWM/WPO Olympics / Non-starter 1960—1964 0–0–1 1961 Sofia WAP bronze
Henry Amike NGR ATH Olympics 1984—1988 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: 400 m hurdles
Vladislav Aminov RUS SWM Olympics 2000 0–1–1 1997 Catania SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 4×100 m medley relay
Savitree Amitrapai THA BDM Olympics 2016 0–0–4 2011 Shenzhen BDM bronze: doubles, mixed doubles, and team; 2013 Kazan BDM bronze: team
Agapius Amo TAN ATH Olympics 1984 0–1–0 1983 Edmonton ATH silver: 10000 m
Nijel Amos BOT ATH Olympics / Other 2012—2020 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: 800 m
Iryna Amshennikova UKR SWM Olympics 2004—2008 0–0–1 2005 İzmir SWI bronze: 100 m backstroke
An Ba-Ul KOR JUD Olympics 2016—2020 2–1–0 2015 Gwangju JUD gold: half-lightweight -66 kg, silver: team; 2017 Taipei JUD gold: half-lightweight -66 kg
An Chang-Rim KOR JUD Olympics 2016—2020 1–1–0 2015 Gwangju JUD gold: lightweight -73 kg, silver: team
An Kum-Ae PRK JUD Olympics 2008—2012 0–1–1 2001 Beijing JUD bronze: half-lightweight -52 kg; 2003 Daegu JUD silver: half-lightweight -52 kg
An Myong-Hwa PRK GAR Olympics 1992 1–1–1 1991 Sheffield GYM gold: team, silver: all-around, bronze: horse vault
Galina Anahrieva BUL ROW Olympics 1988—1992 1–1–0 1987 Zagreb ROW silver: quadruple sculls; 1989 Duisburg ROW gold: quadruple sculls
Takamasa Anai JPN JUD Olympics 2012 2–1–0 2003 Daegu JUD silver: team; 2007 Bangkok JUD gold: half-heavyweight -100 kg and team
Akhmed Anarbayev KGZ
URS
SWM Olympics 1968 0–2–0 1970 Torino SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Émilie Andéol FRA JUD Olympics 2016 0–1–3 2007 Bangkok JUD silver: team; 2011 Shenzhen JUD bronze: heavyweight +78 kg, open class, and team
Alyssa Anderson USA SWM Olympics 2012 1–0–0 2011 Shenzhen SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Andrea Anderson USA ATH Olympics 2000 1–0–0 1997 Catania ATH gold: 4×100 m relay
Haley Anderson USA OWS Olympics 2012—2020 1–1–0 2011 Shenzhen SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 800 m freestyle
Jodi Anderson USA ATH Olympics 1984 0–1–1 1977 Sofia ATH bronze: long jump; 1979 Ciudad de México ATH silver: long jump
Katie Anderson CAN ATH Olympics 1988—2000 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: 4×100 m relay
Wayne Anderson USA SWM Olympics 1964 0–0–1 1965 Budapest SWI bronze: 200 m breaststroke
Tord Andersson SWE DIV Olympics 1968 0–0–1 1967 Tokyo DIV bronze: 3 m springboard
Kozue Ando JPN FBL Olympics 2004—2012 0–1–0 2003 Daegu FTB silver
Lyudmila Andonova BUL ATH Olympics 1988—1992 0–1–0 1981 București ATH silver: high jump
Alessandro Andrei ITA ATH Olympics 1984—1992 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: shot put
Vasile Andrei ROU WRE Olympics / Other 1980—1988 0–1–0 1981 București WRE silver: Greco-Roman heavyweight -100 kg
Enrique Andreu ESP BKB Olympics 1988—1992 0–0–1 1987 Zagreb BAS bronze
Viktoriya Andreyeva RUS SWM Olympics 2012—2016 4–1–0 2013 Kazan SWI gold: 200 m freestyle, 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Nikolay Andrianov RUS
URS
GAR Olympics 1972—1980 4–1–0 1973 Moskva GYM gold: all-around, floor, pommelled horse, and team, silver: horse vault
Dragan Andrić GRE
SRB
YUG
WPO Olympics / Coach 1984—2012 0–0–1 1987 Zagreb WAP bronze
Gheorghe Andriev ROU CSP Olympics 1988—1996 0–1–1 1987 Zagreb CAN silver: C2 500 m, bronze: C2 1000 m
Spyros Andriopoulos GRE ATH Olympics 1996 0–1–0 1987 Zagreb ATH silver: 10000 m
Vyacheslav Andrusenko RUS SWM Olympics 2016 0–0–1 2017 Taipei SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Nedyalka Angelova BUL ATH Olympics 1972 0–1–0 1970 Torino ATH silver: pentathlon
Gigel Anghel ROU WRE Olympics 1976 0–0–1 1977 Sofia WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg
Tatyana Anisimova RUS
URS
ATH Olympics 1976—1980 3–1–1 1975 Roma ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m hurdles; 1977 Sofia ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m hurdles; 1979 Ciudad de México ATH gold: 4×100 m relay
Emilia Ankiewicz POL ATH Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: 400 m hurdles
Eddy Annijs BEL ATH Olympics 1984 0–1–0 1983 Edmonton ATH silver: high jump
Noriko Anno JPN JUD Olympics 1996—2004 1–0–0 1995 Fukuoka JUD gold: open class
Adrián Annus HUN ATH Olympics 1996—2004 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: hammer throw
Helmut Anschütz GER
FRG
FEN Olympics 1960 0–0–1 1961 Sofia FEN bronze: épée team
LaDonna Antoine CAN ATH Olympics 1996—2000 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: 4×100 m relay
Semyon Antonov RUS BKB Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan BAS gold
Aleksandra Antonova RUS WPO Olympics 2012 1–0–1 2009 Beograd WAP bronze; 2013 Kazan WAP gold
Diana Antonova RUS WPO Olympics 2012 1–0–1 2011 Shenzhen WAP bronze; 2013 Kazan WAP gold
Jitka Antošová CZE ROW Olympics 2008—2012 0–1–0 2013 Kazan ROW silver: single sculls
Oļegs Antropovs LAT
URS
VVO Olympics 1968 1–0–0 1973 Moskva VOL gold
Yelena Anyushina RUS CSP Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan CAN silver: K4 500 m
Shinji Aoto JPN ATH/BOB Olympics 1988—1998 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: 4×100 m relay
Saïd Aouita MAR ATH Olympics / Non-starter 1984—1992 1–0–0 1981 București ATH gold: 1500 m
Ayari Aoyama JPN SWM Olympics 1996 0–0–1 2001 Beijing SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Eşref Apak TUR ATH Olympics 2004—2020 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: hammer throw
Kiradech Aphibarnrat THA GLF Olympics 2016 1–0–0 2007 Bangkok GOL gold: team
Vladimer Aptsiauri GEO
URS
FEN Olympics 1988 0–1–0 1981 București FEN silver: foil team
Enrique Aquino MEX ATH Olympics 1980 0–1–1 1979 Ciudad de México ATH silver: 10000 m, bronze: 5000 m
Toshiaki Araki JPN FEN Olympics 1964 1–0–1 1967 Tokyo FEN gold: foil team, bronze: épée team
José Roberto Aranha BRA SWM Olympics 1968—1972 0–0–2 1973 Moskva SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Rômulo Arantes BRA SWM Olympics 1972—1980 1–1–2 1977 Sofia SWI gold: 100 m backstroke; 1979 Ciudad de México SWI silver: 100 m backstroke; 1981 București SWI bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Franjo Arapović CRO
YUG
BKB Olympics 1988—1992 1–0–0 1987 Zagreb BAS gold (competed for Yugoslavia)
Anđelija Arbutina SRB
YUG
BKB Olympics 1988 1–0–0 1987 Zagreb BAS gold
José Arcega ESP BKB Olympics 1992 0–0–1 1987 Zagreb BAS bronze
Angelo Arcidiacono ITA FEN Olympics 1976—1984 1–1–0 1977 Sofia FEN silver: sabre; 1981 București FEN gold: sabre team
Giulia Arcioni ITA ATH Olympics 2008 1–0–0 2009 Beograd ATH gold: 4×100 m relay
Suzana Ardeleanu ROU FEN Olympics / Non-starter 1972—1980 1–1–0 1970 Torino FEN silver: foil team; 1973 Moskva FEN gold: foil team
Walter Arena ITA ATH Olympics 1992 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: 20 km walk
Yordanis Arencibia CUB JUD Olympics 2000—2008 0–1–0 2003 Daegu JUD silver: half-lightweight -66 kg
Helga Arendt FRG ATH Olympics 1988 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: 4×400 m relay
Blanca Ares ESP BKB Olympics 1992 0–1–0 1991 Sheffield BAS silver
Franco Arese ITA ATH Olympics 1968—1972 1–0–0 1970 Torino ATH gold: 1500 m
Luis Felipe Areta ESP ATH Olympics 1960—1968 0–0–1 1963 Porto Alegre ATH bronze: triple jump
Yosuke Arimitsu JPN DIV Olympics 1964—1968 1–0–0 1967 Tokyo DIV gold: platform
Ramil Aritkulov RUS ATH Olympics 2004 0–1–0 2003 Daegu ATH silver: 800 m
Vasily Arkhipenko URS
UKR
ATH Olympics 1980 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: 400 m hurdles
Mihaela Armășescu ROU ROW Olympics 1984—1988 0–1–0 1987 Zagreb ROW silver: coxless pairs
Marie-Thérèse Armentero SUI SWM Olympics 1984—1988 0–1–0 1987 Zagreb SWI silver: 50 m freestyle
Daniel Arnamnart AUS SWM Olympics 2012 0–1–0 2013 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Isabelle Arnould BEL SWM Olympics 1988—1992 0–1–1 1993 Buffalo SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Marco Arpino ITA FEN Olympics 1992—1996 1–1–1 1987 Zagreb FEN bronze: foil team; 1991 Sheffield FEN gold: foil team; 1993 Buffalo FEN silver: foil team
Valentina Arrighetti ITA VVO Olympics 2012 1–0–0 2009 Beograd VOL gold
Vladimir Artyomov RUS
URS
GAR Olympics 1988 3–3–2 1983 Edmonton GYM gold: team, silver: all-around, floor, and parallel bars; 1987 Zagreb GYM gold: parallel bars and team, bronze: all-around and horse vault
Nataliya Artyomova RUS
URS
ATH Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: 3000 m
Zorana Arunović SRB SHO Olympics 2012—2020 0–1–0 2011 Shenzhen SHO silver: 25 m sporting pistol
Tatyana Aryasova RUS ATH Olympics 2008 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: 5000 m (competed as Tatyana Khmeleva)
Donaldo Arza PAN ATH Olympics / Other 1972 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: 800 m
Vladimir Arzamaskov RUS
URS
BKB Olympics 1976 0–1–0 1973 Moskva BAS silver
Yevgeny Arzhanov URS
UKR
ATH Olympics 1968—1972 1–0–0 1973 Moskva ATH gold: 800 m
Shinobu Asagoe JPN TEN Olympics 2000—2004 1–0–1 1995 Fukuoka TEN gold: doubles; 1997 Catania TEN bronze: doubles
Kentaro Asahi JPN VBV Olympics 2008—2012 0–1–0 1999 Palma de Mallorca VOL silver
Kiyoshi Asai JPN ATH Olympics 1964 0–1–0 1961 Sofia ATH silver: 4×100 m relay
Nugzar Asatiani GEO
URS
FEN Olympics 1960—1964 0–2–0 1961 Sofia FEN silver: sabre and sabre team
Ali Ashkani IRI WRE Olympics 2000—2004 1–0–0 2005 İzmir WRE gold: Greco-Roman lightweight -60 kg
Alina Astafei GER
ROU
ATH Olympics 1988—1996 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: high jump (competed as Galina Astafei for Romania)
Ihar Astapkovich BLR
EUN
ATH Olympics / Other 1992—2004 2–0–0 1987 Zagreb ATH gold: hammer throw (competed for the Soviet Union); 1989 Duisburg ATH gold: hammer throw (competed for the Soviet Union)
Vladimir Atamas URS
UKR
ATH Olympics 1972 0–1–0 1973 Moskva ATH silver: 4×100 m relay
Atanaska Atanassova BUL ATH Non-starter 1980 0–1–0 1977 Sofia ATH silver: 4×100 m relay
Sarah Atcho SUI ATH Olympics 2016 1–0–0 2019 Napoli ATH gold: 4×100 m relay
Angela Atede NGR ATH Olympics 1996—2000 1–0–0 1997 Catania ATH gold: 100 m hurdles
Loïc Attely FRA FEN Olympics 2004 0–0–1 1999 Palma de Mallorca FEN bronze: foil team
Alessandro Attene ITA ATH Olympics 2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 4×100 m relay
Susie Atwood USA SWM Olympics 1968—1972 1–0–0 1973 Moskva SWI gold: 200 m medley
Stephanie Au HKG SWM Olympics / Other 2008—2020 0–1–0 2015 Gwangju SWI silver: 50 m backstroke
Doris Auer AUT ATH Olympics 2000 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: pole vault
Axel Augis FRA GAR Olympics 2016 1–0–0 2017 Taipei GYM gold: horizontal bar
Stacey Augmon USA BKB Olympics 1988 1–0–0 1989 Duisburg BAS gold
Jéssica Augusto POR ATH Olympics 2008—2016 1–0–0 2007 Bangkok ATH gold: 5000 m
Seimone Augustus USA BKB Olympics 2008—2016 1–0–0 2005 İzmir BAS gold
Apti Aukhadov RUS WLF Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan WLT gold: light-heavyweight -85 kg
Bastien Auzeil FRA ATH Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: decathlon
Fatih Avan TUR ATH Olympics 2012 1–0–1 2011 Shenzhen ATH gold: javelin throw; 2013 Kazan ATH bronze: javelin throw
Vule Avdalović SRB
SCG
BKB Olympics 2004 1–0–0 2001 Beijing BAS gold (competed for FR Yugoslavia)
Liudmyla Avdieienko URS
UKR
ATH Olympics 1988 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: high jump (competed as Liudmyla Petrus)
Gianni Averaimo ITA WPO Olympics 1988 1–0–0 1987 Zagreb WAP gold
Alex Averbukh ISR ATH Olympics 2000—2008 1–0–0 2001 Beijing ATH gold: pole vault
Nikolay Avilov URS
UKR
ATH Olympics 1968—1976 1–1–0 1970 Torino ATH gold: decathlon; 1973 Moskva ATH silver: decathlon
Roman Avramenko UKR ATH Olympics 2008—2012 0–1–0 2011 Shenzhen ATH silver: javelin throw
Esma Aydemir TUR ATH Olympics 2016 0–2–0 2017 Taipei ATH silver: half marathon and half marathon team
Merve Aydın TUR ATH Olympics 2008—2012 0–1–0 2011 Shenzhen ATH silver: 4×400 m relay
Süreyya Ayhan TUR ATH Olympics 2000 1–0–0 2001 Beijing ATH gold: 1500 m
Gulnafis Aytmukhambetova KAZ TKW Olympics 2012 1–0–0 2009 Beograd TKW gold: welterweight -67 kg
Tatyana Azarova KAZ ATH Olympics 2008—2012 1–0–0 2007 Bangkok ATH gold: 400 m hurdles
Karina Aznavuryan RUS FEN Olympics 1996—2004 0–2–0 1997 Catania FEN silver: épée and épée team
Sandra Azón ESP SAL Olympics 2000—2008 1–0–0 1999 Palma de Mallorca SAI gold: 470 women
Marina Azyabina RUS
EUN
ATH Olympics 1992 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 100 m hurdles (competed for the Soviet Union)
Gülbadam Babamyradowa TKM JUD Olympics / Other 2016—2020 1–0–1 2013 Kazan belt wrestling gold: freestyle -52 kg, Sambo bronze: -52 kg
Svetlana Babanina URS
UZB
SWM Olympics 1964—1968 1–0–2 1965 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Nazim Babayev AZE ATH Olympics / YOG 2014—2020 2–0–0 2017 Taipei ATH gold: triple jump; 2019 Napoli ATH gold: triple jump
Alonzo Babers USA ATH Olympics 1984 1–0–0 1983 Edmonton ATH gold: 4×400 m relay
Féthi Baccouche TUN ATH Olympics / Other 1984—1988 0–1–1 1983 Edmonton ATH silver: 5000 m, bronze: 10000 m
Harold Backer CAN ROW Olympics 1984—1992 0–0–1 1987 Zagreb ROW bronze: coxed fours
Ron Backes USA ATH Olympics 1992 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: shot put
Steve Backley GBR ATH Olympics 1992—2004 2–0–0 1989 Duisburg gold: javelin throw; 1991 Sheffield ATH gold: javelin throw
Rose-Aimée Bacoul FRA ATH Olympics / Non-starter 1980—1984 0–0–1 1975 Roma ATH bronze: 4×100 m relay
Andy Baddeley GBR ATH Olympics 2008—2012 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: 1500 m
Ndiss Kaba Badji SEN ATH Olympics 2004—2012 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: long jump
Stephan Baeck GER BKB Olympics 1992 0–0–1 1989 Duisburg BAS bronze (competed for West Germany)
Baek I-Seul KOR HOC Olympics / YOG 2010—2016 1–0–0 2013 Kazan HOK gold
Armen Bagdasarov UZB JUD Olympics 1996—2000 0–1–0 1999 Palma de Mallorca JUD silver: middleweight -90 kg
Mohammad Bagheri Motamed IRI TKW Olympics 2012 1–1–0 2005 İzmir TKW silver: bantamweight -62 kg; 2007 Bangkok TKW gold: featherweight -67 kg
Nikolay Bagley URS
UKR
BKB Olympics 1964 2–0–0 1959 Torino BAS gold; 1961 Sofia BAS gold
István Bagyula HUN ATH Olympics 1988—1992 3–0–0 1991 Sheffield ATH gold: pole vault; 1993 Buffalo ATH gold: pole vault; 1995 Fukuoka ATH gold: pole vault
Andrei Bahdanovich BLR CSP Olympics 2008—2012 0–1–1 2013 Kazan CAN silver: C4 200 m, bronze: C1 500 m
Dave Bailey CAN ATH Olympics 1968 0–1–0 1967 Tokyo ATH silver: 1500 m
Sarah Bainbridge GBR TKW Olympics 2004 0–0–1 2003 Daegu TKW bronze: welterweight -67 kg
RaNae Bair USA ATH Olympics 1964—1968 1–0–0 1967 Tokyo ATH gold: javelin throw
Cameron Bairstow AUS BKB Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan BAS silver
Balázs Baji HUN ATH Olympics 2012—2016 1–0–0 2017 Taipei ATH gold: 110 m hurdles
József Bakai HUN ATH Olympics 1972 0–1–0 1965 Budapest ATH silver: decathlon
Airat Bakare NGR ATH Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: 4×400 m relay
Yury Bakarinov RUS
URS
ATH Olympics 1964 0–0–1 1965 Budapest ATH bronze: hammer throw
Yuliya Bakhareva-Lichagina ROC
RUS
FEN Olympics / YOG 2010—2020 0–1–1 2015 Gwangju FEN silver: épée team, bronze: épée
Yekaterina Bakhvalova RUS ATH Olympics 2004 1–1–0 1997 Catania ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m hurdles
Mariya Baklakova RUS SWM Olympics 2012 1–1–2 2017 Taipei SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2019 Napoli SWI bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Péter Bakonyi HUN FEN Olympics 1964—1972 4–2–0 1961 Sofia FEN gold: sabre and sabre team; 1963 Porto Alegre FEN gold: sabre team, silver: sabre; 1965 Budapest FEN gold: sabre team, silver: sabre
György Bakos HUN ATH Olympics 1988 0–1–0 1985 Kobe silver: 110 m hurdles
Béla Bakosi HUN ATH Olympics / Non-starter 1980—1988 0–1–0 1981 București ATH silver: triple jump
Barbara Bakulin POL ATH Olympics / Non-starter 1972—1976 0–2–0 1973 Moskva ATH silver: 4×100 m relay; 1975 Roma ATH silver: 4×100 m relay
Sergey Bakulin RUS ATH Olympics 2012 1–0–0 2009 Beograd ATH gold: 20 km walk
Anișoara Bălan-Dobre ROU ROW Olympics 1988—1992 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: quadruple sculls (competed as Anișoara Bălan)
Aleksandr Balandin RUS GAR Olympics 2012 1–1–0 2009 Beograd GYM gold: rings, silver: team
Dmitry Balandin KAZ SWM Olympics 2016—2020 1–1–2 2015 Gwangju SWI gold: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke; 2017 Taipei SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Iolanda Balaș ROU ATH Olympics 1956—1964 2–0–0 1959 Torino ATH gold: high jump; 1961 Sofia ATH gold: high jump
Ester Balassini ITA ATH Olympics 2000—2004 0–0–1 2005 İzmir ATH bronze: hammer throw
Eglė Balčiūnaitė LTU ATH Olympics 2008—2016 0–0–1 2013 Kazan ATH bronze: 800 m
Andrea Baldini ITA FEN Olympics 2012—2016 1–1–0 2005 İzmir FEN gold: foil, silver: foil team
Sean Baldock GBR ATH Olympics 2000—2004 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: 4×400 m relay
Brita Baldus GDR
GER
DIV Olympics 1988—1992 1–2–2 1987 Zagreb DIV bronze: 3 m springboard (competed for East Germany); 1991 Sheffield DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard (competed for Germany); 1993 Buffalo DIV gold: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard (competed for Germany)
Patrick van Balkom NED ATH Olympics 2004 0–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 200 m
Lloy Ball USA VVO Olympics 1996—2008 0–1–0 1991 Sheffield VOL silver
Mária Balla-Lantos HUN SWM Olympics 1964—1968 3–0–0 1963 Porto Alegre SWI gold: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (competed as Mária Balla)
Valentina Ballod URS
UZB
ATH Olympics 1956—1960 0–1–0 1959 Torino ATH silver: high jump
Coralie Balmy FRA SWM Olympics 2008—2016 0–1–0 2007 Bangkok SWI silver: 400 m freestyle
Györgyi Balogh-Szomov HUN ATH Olympics 1968—1972 0–2–1 1970 Torino ATH silver: 200 m and 4×100 m relay, bronze: 100 m (competed as Györgyi Balogh)
Halina Balon POL FEN Olympics 1968—1972 0–0–1 1973 Moskva FEN bronze: foil team
Stoyan Balov BUL WRE Olympics 1988 0–0–1 1981 București WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Ramona Balthasar GDR ROW Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb ROW bronze: quadruple sculls
Viktor Baluda RUS TEN YOG 2010 0–1–1 2013 Kazan TEN silver: doubles, bronze: team
Ágnes Bánfai HUN GAR Olympics 1968 0–0–2 1970 Torino GYM bronze: team; 1973 Moskva GYM bronze: team
Bang Dae-Du KOR WRE Olympics 1984 0–0–1 1981 București WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Bang Gwi-Man KOR JUD Olympics 2004 1–0–0 2003 Daegu JUD gold: team
Witold Bańka POL Administrator 2020 1–1–0 2007 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay; 2009 Beograd ATH silver: 4×400 m relay
Willie Banks USA ATH Olympics 1984—1988 1–0–1 1977 Sofia ATH bronze: triple jump; 1979 Ciudad de México ATH gold: triple jump
Marko Banović CRO ROW Olympics 1992—1996 0–0–1 1987 Zagreb ROW bronze: quadruple sculls (competed for Yugoslavia)
Ivan Banzeruk UKR ATH Olympics 2016—2020 1–0–1 2015 Gwangju ATH gold: 20 km walk team; 2017 Taipei ATH bronze: 20 km walk team
Bao Yingying CHN FEN Olympics 2008 1–2–2 2001 Beijing FEN silver: sabre team, bronze: sabre; 2003 Daegu FEN gold: sabre team, bronze: sabre; 2009 Beograd FEN silver: sabre
Andrei Barabaș ROU ATH Olympics 1960—1964 0–1–0 1961 Sofia ATH silver: 5000 m
Silvio Baracchini ITA WPO Olympics 1972—1976 0–1–0 1970 Torino WAP silver
Costică Bărăgan ROU FEN Olympics 1972—1980 1–0–0 1977 Sofia FEN gold: épée team
Darren Barber CAN ROW Olympics 1992—1996 1–1–0 1993 Buffalo ROW gold: coxless pairs, silver: quadruple sculls
Arianna Barbieri ITA SWM Olympics 2012 1–0–0 2015 Gwangju SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Erica Barbieri ITA JUD Olympics 2012 0–0–1 2007 Bangkok JUD bronze: middleweight -70 kg
Nicolae Bărbuță ROU VVO Olympics 1964 0–1–0 1959 Torino VOL silver
Philippe Barca-Cysique FRA VVO Olympics 2004 0–1–0 2001 Beijing VOL silver
Olesya Barel RUS
URS
BKB Olympics 1988 2–0–0 1981 București BAS gold; 1985 Kobe BAS gold
Paval Bareysha BLR ATH Olympics 2016 0–2–0 2015 Gwangju ATH silver: hammer throw; 2017 Taipei ATH silver: hammer throw
Mikhail Bariban RUS
URS
ATH Olympics 1972 1–0–0 1973 Moskva ATH gold: triple jump
Antonino Barillà ITA SHO Olympics 2016 1–1–1 2011 Shenzhen SHO bronze: double trap team; 2013 Kazan SHO gold: double trap, silver: double trap team
Charles Barkley USA BKB Olympics 1992—1996 0–0–1 1983 Edmonton BAS bronze
Sylvia Barlag NED ATH Olympics 1980 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: pentathlon
Valérie Barlois-Mevel-Leroux FRA FEN Olympics 1996—2000 0–1–1 1991 Sheffield FEN bronze: épée team (competed as Valérie Barlois); 1993 Buffalo FEN silver: épée team (competed as Valérie Barlois)
Guy Barnea ISR SWM Olympics 2008 0–1–1 2009 Beograd SWI bronze: 50 m backstroke; 2011 Shenzhen SWI silver: 50 m backstroke
Kirsten Barnes CAN ROW Olympics 1988—1992 0–1–0 1989 Duisburg ROW silver: coxless fours
Christine Barnetson AUS SWM Olympics 1964 0–0–1 1967 Tokyo SWI bronze: 100 m breaststroke
Romain Barnier FRA SWM Olympics 2000—2004 1–1–4 1997 Catania SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2001 Beijing SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Thomas Barr IRL ATH Olympics 2016—2020 1–0–0 2015 Gwangju ATH gold: 400 m hurdles
Guy Barrabino FRA FEN Olympics 1960 1–0–1 1959 Torino FEN gold: foil, bronze: foil team
Gérard Barras SUI ATH Olympics 1960 0–1–0 1961 Sofia ATH silver: pole vault
Romain Barras FRA ATH Olympics 2004—2008 1–0–0 2003 Daegu ATH gold: decathlon
Pascal Barré FRA ATH Olympics 1980 0–0–1 1979 Ciudad de México ATH bronze: 4×100 m relay
Juan Carlos Barreras CUB WPO Olympics 1992 0–1–0 1987 Zagreb WAP silver
Brigetta Barrett USA ATH Olympics 2012 1–0–0 2011 Shenzhen ATH gold: high jump
Rowan Barrett CAN BKB Olympics 2000 0–1–1 1993 Buffalo BAS silver; 1995 Fukuoka BAS bronze
Yarelis Barrios CUB ATH Olympics 2008—2012 1–0–0 2007 Bangkok ATH gold: discus throw
Jaime Barroso ESP ATH Olympics 1992—1996 0–1–0 1991 Sheffield ATH silver: 20 km
Tatyana Barsuk RUS SHO Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan SHO silver: trap team
Danka Barteková SVK SHO Olympics / Other / Administrator 2008—2022 0–1–0 2011 Shenzhen SHO silver: skeet
Leonid Bartenev URS
UKR
ATH Olympics 1956—1960 1–0–0 1961 Sofia ATH gold: 4×100 m relay
Magdalena Bartoș ROU FEN Olympics 1976 1–1–0 1973 Moskva FEN gold: foil team; 1977 Sofia FEN silver: foil team (competed as Magdalena Chezan)
Olga Barysheva-Korostelyova RUS
URS
BKB Olympics 1976—1980 2–0–0 1977 Sofia BAS gold (competed as Olga Barysheva); 1981 București BAS gold (competed as Olga Korostelyova)
Aleksandr Baryshnikov RUS
URS
ATH Olympics 1972—1980 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: shot put
Anna Basalkina RUS SAL Olympics 2000 0–1–0 1999 Palma de Mallorca SAI silver: 470 women
Alibek Bashkayev RUS JUD Olympics 2008 0–1–0 2009 Beograd JUD silver: team
Leonardo Basile ITA TKW Olympics 2008 0–1–1 2005 İzmir TKW bronze: heavyweight +84 kg; 2007 Bangkok TKW silver: heavyweight +84 kg
Cristian Ioan Bățagă ROU GAR Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen GYM bronze: team
Matthieu Bataille FRA JUD Olympics / Referee 2004—2020 0–0–1 2001 Beijing JUD bronze: team
Michael Bates USA ATH Olympics 1992 2–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Noemi Batki ITA DIV Olympics 2008—2020 1–0–0 2007 Bangkok DIV gold: 1 m springboard
Magali Baton FRA JUD Olympics 1996 0–1–1 1995 Fukuoka JUD silver: team, bronze: lightweight -56 kg
Stefano Battistelli ITA SWM Olympics 1988—1992 0–0–1 1997 Catania SWI bronze: 400 m medley
Sabine Bau GER
FRG
FEN Olympics 1988—2000 1–2–0 1989 Duisburg FEN silver: foil team (competed for West Germany); 1993 Buffalo FEN silver: foil team (competed for Germany); 1995 Fukuoka FEN gold: foil team (competed for Germany)
Stefano Baudino ITA CTR Olympics 1984 0–1–0 1983 Edmonton CYC silver: 1000 m time trial
Simone Bauer GER FEN Olympics 2004 1–0–0 1995 Fukuoka FEN gold: foil team
Alex Baumann CAN SWM Olympics / Other 1984 2–1–3 1983 Edmonton SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Iga Baumgart-Witan POL ATH Olympics 2012—2020 1–0–0 2017 Taipei ATH gold: 4×400 m relay
Bruce Baumgartner USA WRE Olympics / Other 1984—1996 1–0–0 1981 București WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg
Hans Baumgartner FRG ATH Olympics 1972—1976 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: long jump
Simona Baumrtová-Kubová CZE SWM Olympics 2012—2020 0–1–0 2015 Gwangju SWI silver: 200 m backstroke
Karolis Bauža LTU JUD Olympics 2012 0–0–2 2007 Bangkok JUD bronze: middleweight -90 kg; 2015 Gwangju JUD bronze: open class
Bayaraagiin Naranbaatar MGL WRE Olympics 2004—2012 1–0–0 2005 İzmir WRE gold: freestyle featherweight -55 kg
Sergey Bazarevich RUS
EUN
BKB Olympics 1992—2000 1–0–0 1985 Kobe BAS gold
Viktor Bazhenov RUS
URS
FEN Olympics / Referee 1972—2000 2–0–0 1970 Torino FEN gold: sabre team; 1973 Moskva FEN gold: sabre team
Nadezhda Bazhina RUS DIV Olympics 2012—2016 0–0–1 2007 Bangkok DIV bronze: team
Michael Bazynski FRG JUD Olympics 1988 0–0–1 1985 Kobe JUD bronze: middleweight -86 kg
Amanda Beard USA SWM Olympics 1996—2008 0–2–0 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Glenn Beauchamp CAN JUD Olympics 1984—1988 0–1–0 1985 Kobe JUD silver: half-middleweight -78 kg
Marie-Ève Beauchemin-Nadeau CAN WLF Olympics 2012—2016 0–0–2 2011 Shenzhen WLT bronze: light-heavyweight -69 kg; 2013 Kazan WLT bronze: middle-heavyweight -75 kg
Keith Beavers CAN SWM Olympics 2004—2008 0–1–1 2009 Beograd SWI silver: 200 m medley, bronze: 4×200 m freestyle relay
Andrea Beccari ITA SWM Olympics 2000—2004 1–1–2 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2001 Beijing SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2003 Daegu SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Felix Becker GER
FRG
FEN Olympics 1988—1996 1–0–0 1991 Sheffield FEN gold: sabre team (competed for Germany)
James Beckford JAM ATH Olympics 1996—2004 0–1–0 1997 Catania ATH silver: long jump
Gudrun Beckmann FRG SWM Olympics 1972—1976 0–1–0 1977 Sofia SWI silver: 100 m butterfly
Jana Beckmann GER SHO Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen SHO gold: trap
B. J. Bedford USA SWM Olympics 2000 4–0–0 1991 Sheffield SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 1993 Buffalo SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Gunther Behnke GER BKB Olympics 1992 0–0–1 1989 Duisburg BAS bronze (competed for West Germany)
Reinhold Behr FRG FEN Olympics 1972—1976 1–0–0 1970 Torino FEN gold: épée team
Hartmuth Behrens GDR FEN Olympics 1980 0–0–1 1979 Ciudad de México FEN bronze: foil team
Rolf Beilschmidt GDR ATH Olympics 1976 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: high jump
Monika Bejnar POL ATH Olympics 2004—2008 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: 4×400 m relay
Ilona Békési HUN GAR Olympics 1968—1972 0–0–1 1973 Moskva GYM bronze: team
Maryna Bekh-Romanchuk UKR ATH Olympics 2016—2020 1–0–0 2019 Napoli ATH gold: long jump
Zhan Beleniuk UKR WRE Olympics 2016—2020 0–0–1 2013 Kazan WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Lyndsay Belisle CAN WRE Olympics 2004 0–1–0 2005 İzmir WRE silver: freestyle featherweight -51 kg
Semyon Belits-Geyman RUS
URS
SWM Olympics 1964—1968 1–3–0 1965 Budapest SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Paul Belk GBR SWM Olympics 2000 1–0–0 2001 Beijing SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Katie Bell USA DIV Olympics 2012 0–1–0 2011 Shenzhen DIV silver: team
Kenta Bell USA ATH Olympics 2004—2008 1–0–0 2001 Beijing ATH gold: triple jump
Hicham Bellani MAR ATH Olympics 2004 0–0–1 2003 Daegu ATH bronze: 5000 m
Sergio Bello ITA ATH Olympics 1964—1972 2–0–2 1963 Porto Alegre ATH bronze: 4×400 m relay; 1965 Budapest ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 1967 Tokyo ATH bronze: 400 m
Stefano Bellone ITA FEN Olympics 1980—1988 2–1–1 1977 Sofia FEN bronze: foil team; 1979 Ciudad de México FEN silver: foil team; 1983 Edmonton FEN gold: épée and épée team
Wilhem Belocian FRA ATH Olympics 2016—2020 0–1–0 2019 Napoli ATH silver: 110 m hurdles
Anatoly Beloglazov RUS
URS
WRE Olympics 1980 1–0–0 1981 București WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Aleksandr Belostenny URS
UKR
EUN
BKB Olympics 1980—1992 1–1–0 1981 București BAS silver (competed for the Soviet Union); 1985 Kobe BAS gold (competed for the Soviet Union)
Marco Belotti ITA SWM Olympics 2008—2016 0–0–1 2015 Gwangju SWI bronze: 100 m freestyle
Aleksandr Belov RUS
URS
BKB Olympics 1972—1976 1–1–0 1970 Torino BAS gold; 1973 Moskva BAS silver
Sergey Belov RUS
URS
BKB Olympics / Other 1968—1994 1–0–0 1970 Torino BAS gold
Olga Belova-Gorbunova RUS WPO Olympics 2012—2016 0–0–1 2011 Shenzhen WAP bronze
Janine Belton GBR SWM Olympics 1996—2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Daima Beltrán CUB JUD Olympics 2000—2004 1–0–3 1995 Fukuoka JUD gold: heavyweight +72 kg, bronze: team; 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: heavyweight +78 kg and open class
Ileana Beltrán CUB JUD Olympics 1992—1996 0–0–2 1995 Fukuoka JUD bronze: half-middleweight -61 kg and team
Darya Belyakina RUS SWM Olympics 2008—2012 1–1–0 2013 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Yevgeniya Belyakova RUS BKB Olympics 2012 0–2–0 2007 Bangkok BAS silver; 2009 Beograd BAS silver
David Belyavsky ROC
RUS
GAR Olympics 2012—2020 1–1–2 2013 Kazan GYM gold: team, silver: parallel bars, bronze: all-around and floor
Olga Belyayeva RUS WPO Olympics 2008—2012 1–0–0 2013 Kazan WAP gold
Christian Belz SUI ATH Olympics 2000—2004 0–0–2 2001 Beijing ATH bronze: 5000 m and 3000 m steeplechase
Lahlou Ben Younès MAR ATH Olympics 1992—1996 0–1–0 1991 Sheffield ATH silver: 400 m
Óscar Benalcázar PER BKB Olympics 1964 0–0–1 1963 Porto Alegre BAS bronze
Virgen Benavides CUB ATH Olympics 2004—2008 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 100 m
Júlia Bendeová TCH
SVK
VVO Olympics 1968 0–0–1 1965 Budapest VOL bronze
Luigi Benedetti ITA ATH Olympics 1972—1976 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: 4×100 m relay
Ainsley Bennett GBR ATH Olympics 1976 0–0–2 1979 Ciudad de México ATH bronze: 100 m and 200 m
Craig Benson GBR SWM Olympics 2012—2016 0–0–2 2015 Gwangju SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Neisser Bent CUB SWM Olympics 1996—2000 1–1–0 1997 Catania SWI gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke
Conny van Bentum NED SWM Olympics 1980—1988 3–4–4 1985 Kobe SWI gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1987 Zagreb SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay
Marius Daniel Berbecar ROU GAR Olympics 2012 0–1–1 2011 Shenzhen GYM silver: parallel bars, bronze: team
Lalka Berberova BUL ROW Olympics 1988—1992 0–1–0 1987 Zagreb ROW silver: quadruple sculls
Gheorghe Berceanu ROU WRE Olympics 1972—1976 1–0–0 1973 Moskva WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Brigitte Berendonk FRG ATH Olympics 1968—1972 0–2–1 1967 Tokyo ATH silver: discus throw, bronze: shot put; 1970 Torino ATH silver: discus throw
Oleksandr Beresh UKR GAR Olympics 2000 1–0–0 1999 Palma de Mallorca GYM gold: all-around
Olha Beresnieva UKR OWS/SWM Olympics 2000—2012 0–0–1 2003 Daegu SWI bronze: 800 m freestyle
Tetiana Berezhna UKR ARC Olympics 2004—2008 0–1–1 2003 Daegu ARC bronze: recurve team; 2005 İzmir ARC silver: recurve team
Larisa Bergen RUS
URS
VVO Olympics 1976 2–0–0 1973 Moskva VOL gold; 1977 Sofia VOL gold
Denys Berinchyk UKR BOX Olympics 2012 0–0–1 2013 Kazan BOX bronze: light-welterweight -64 kg
Krisztián Berki HUN GAR Olympics 2012 1–0–0 2009 Beograd GYM gold: pommelled horse
Dave Berkoff USA SWM Olympics 1988—1992 1–1–0 1987 Zagreb SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke
Andrea Bermond Des Ambrois ITA FEN Olympics 1988 2–0–1 1985 Kobe FEN bronze: épée team; 1987 Zagreb FEN gold: épée and épée team
Yanet Bermoy CUB JUD Olympics 2008—2012 0–1–1 2009 Beograd JUD bronze: half-lightweight -52 kg; 2013 Kazan JUD silver: half-lightweight -52 kg
Alain Bernard FRA SWM Olympics 2008—2012 1–0–0 2005 İzmir SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Martyn Bernard GBR ATH Olympics 2008 0–0–1 2005 İzmir ATH bronze: high jump
Sylvie Bernier CAN DIV Olympics 1984 0–0–1 1983 Edmonton DIV bronze: 3 m springboard
Gilles Berolatti FRA FEN Olympics 1968—1972 1–0–1 1965 Budapest FEN gold: foil team; 1967 Tokyo FEN bronze: foil team
Rachid Berradi ITA ATH Olympics 2000 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: 10000 m
Livio Berruti ITA ATH Olympics 1960—1968 4–0–2 1959 Torino ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay; 1963 Porto Alegre ATH bronze: 100 m and 200 m; 1967 Tokyo ATH gold: 4×100 m relay
Paula Berry USA ATH Olympics 1992 0–0–1 1991 Sheffield ATH bronze: javelin throw
Marcello Bertinetti ITA FEN Olympics 1976 0–0–1 1973 Moskva FEN bronze: épée team
Franco Bertini ITA BKB Olympics 1964 0–1–0 1959 Torino BAS silver
Gilles Bertould FRA ATH Olympics 1968—1972 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: 4×400 m relay
Ryan Berube USA SWM Olympics 1996 1–0–0 1993 Buffalo SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Nadezhda Besfamilnaya RUS
URS
ATH Olympics 1972—1976 1–0–0 1973 Moskva ATH gold: 4×100 m relay
Doina Beșliu-Melinte ROU ATH Olympics 1980—1992 1–2–1 1981 București ATH gold: 800 m, silver: 1500 m (competed as Doina Melinte); 1983 Edmonton ATH silver: 1500 m, bronze: 800 m (competed as Doina Melinte)
Irina Bespalova RUS SWM Olympics 2008—2012 1–2–2 2001 Beijing SWI gold: 100 m butterfly; 2003 Daegu SWI silver: 50 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2005 İzmir SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2007 Bangkok SWI silver: 100 m butterfly
Guillermo Betancourt CUB FEN Olympics 1980—1992 2–0–1 1981 București FEN bronze: foil team; 1987 Zagreb FEN gold: foil team; 1989 Duisburg FEN gold: foil team
Jorge Betancourt CUB DIV Olympics 2004—2008 0–1–0 2005 İzmir DIV silver: synchronized springboard
Lázaro Betancourt CUB ATH Olympics 1964 0–1–0 1963 Porto Alegre ATH silver: 4×100 m relay
Udo Beyer GDR
GER
ATH Olympics 1976—1992 1–0–0 1979 Ciudad de México ATH gold: shot put (competed for East Germany)
Uwe Beyer GER
FRG
ATH Olympics 1964—1972 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: hammer throw (competed for West Germany)
Milad Beygi AZE TKW Olympics 2016—2020 1–0–0 2017 Taipei TKW gold: welterweight -80 kg
Hanna Bezsonova UKR GRY Olympics 2004—2008 10–8–1 2003 Daegu RGY gold: ribbon, silver: individual, ball, clubs, and hoop; 2005 İzmir RGY gold: individual, ball, clubs, and rope, bronze: ribbon; 2007 Bangkok RGY gold: individual, clubs, hoop, ribbon, and rope; 2009 Beograd RGY silver: individual, ball, ribbon, and rope
Manuela Bezzola SUI TKW Olympics 2008 1–0–0 2009 Beograd TKW gold: flyweight -51 kg
Patimat Bəhəmmədova AZE WRE YOG 2010 0–1–0 2013 Kazan WRE silver: freestyle flyweight -48 kg
Bi Wenjing CHN GAR Olympics 1996 0–0–2 1999 Palma de Mallorca GYM bronze: balance beam and team
Bi Yan CHN FBL Olympics 2004—2008 1–0–0 2011 Shenzhen FTB gold
Yauhen Biadulin BLR JUD Olympics 2012 0–0–1 2009 Beograd JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Małgorzata Białecka POL SAL Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen SAI bronze: RS:X
Diana Bianchedi ITA FEN Olympics 1992—2000 4–0–1 1989 Duisburg FEN gold: foil and foil team; 1991 Sheffield FEN gold: foil team; 1993 Buffalo FEN gold: foil team, bronze: foil
Bruno Bianchi ITA ATH Olympics 1964 1–0–0 1965 Budapest ATH gold: 4×400 m relay
Bruno Bianchi ITA SWM Olympics 1960—1964 0–1–1 1963 Porto Alegre SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Guillaume Bianchi ITA FEN YOG 2014 1–1–1 2017 Taipei FEN bronze: foil team; 2019 Napoli gold: foil team, silver: foil
Ilaria Bianco ITA FEN Olympics 2008—2016 1–0–1 2001 Beijing FEN gold: sabre, bronze: sabre team
Bence Biczó HUN SWM Olympics / YOG 2010—2012 1–0–1 2013 Kazan SWI gold: 200 m butterfly; 2017 Taipei SWI bronze: 200 m butterfly
Klaus Bieler FRG ATH Olympics / Non-starter 1972—1976 0–0–1 1975 Roma ATH bronze: 4×100 m relay
Hennadiy Bilodid UKR JUD Olympics 2000—2008 0–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: team
Yuriy Bilonoh UKR ATH Olympics 2000—2008 2–1–0 1995 Fukuoka ATH gold: shot put; 1997 Catania ATH gold: shot put; 2001 Beijing ATH silver: shot put
Laura Bilotta ITA DIV YOG 2014 0–0–1 2017 Taipei DIV bronze: synchronized springboard (mixed)
Dmitry Bilozerchev RUS
URS
GAR Olympics 1988 6–1–0 1985 Kobe GYM gold: all-around, floor, parallel bars, rings, pommelled horse, and team, silver: horizontal bar
Matt Biondi USA SWM Olympics 1984—1992 4–1–0 1985 Kobe SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m butterfly
Stefan Birčević SRB BKB Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen BAS gold
Dane Bird-Smith AUS ATH Olympics 2016 1–0–0 2015 Gwangju ATH gold: 20 km walk
Larry Bird USA BKB Olympics 1992 1–0–0 1977 Sofia BAS gold
Vera Biryukova RUS GRY Olympics 2016 2–0–1 2017 Taipei RGY gold: group 5 hoops and group 3 balls + 2 ropes, bronze: group all-around
Ole Bischof GER JUD Olympics 2008—2012 0–0–1 2003 Daegu JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Sabine Bischoff FRG FEN Olympics 1984 0–0–2 1979 Ciudad de México FEN bronze: foil team; 1985 Kobe FEN bronze: foil team
Federica Biscia ITA SWM Olympics 2000 1–0–0 2001 Beijing SWI gold: 400 m medley
Abby Bishop AUS BKB Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen BAS bronze
Iso Bishop AUS WPO Olympics 2016 1–0–0 2015 Gwangju WAP gold
Stelios Bismbas GRE ATH Olympics 1996 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: 110 m hurdles
Edson Bispo BRA BKB Olympics 1956—1964 1–0–0 1963 Porto Alegre BAS gold
Ralf Bißdorf GER FEN Olympics 2000—2004 0–0–1 1995 Fukuoka FEN bronze: foil team
Sonia Bisset CUB ATH Olympics 2000—2004 0–1–0 1997 Catania ATH silver: javelin throw
Victor Bivol MDA JUD Olympics 2000—2004 0–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Alexandru Bizim ROU ATH Olympics / Other 1960 0–0–1 1959 Torino ATH bronze: javelin throw
Đurđica Bjedov CRO
YUG
SWM Olympics 1968 0–1–1 1970 Torino SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Ellie Black CAN GAR Olympics 2012—2020 1–2–3 2013 Kazan GYM silver: floor, bronze: balance beam; 2017 Taipei GYM gold: balance beam, silver: team, bronze: all-around and uneven bars
Kim Black USA SWM Olympics 2000 5–2–0 1997 Catania SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle; 1999 Palma de Mallorca SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2001 Beijing SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Vakht'ang Blagidze GEO
URS
WRE Olympics 1980 1–0–0 1977 Sofia WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Yordanka Blagoeva BUL ATH Olympics 1968—1980 1–0–0 1965 Budapest ATH gold: high jump
Kelly Blair USA ATH Olympics 1996 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: heptathlon
Gavril Blajek ROU WPO Olympics 1960 0–0–1 1965 Budapest WAP bronze
Dennis Blake JAM ATH Olympics 1992—1996 0–1–0 1997 Catania ATH silver: 4×400 m relay
Moysés Blás BRA BKB Olympics 1960 1–0–0 1963 Porto Alegre BAS gold
Waldemar Blatskauskas BRA BKB Olympics 1960 1–0–0 1963 Porto Alegre BAS gold
Frank Bleckmann GER FEN Olympics 1996 1–0–0 1991 Sheffield FEN gold: sabre team
Gennady Bliznetsov URS
UKR
ATH Olympics 1964—1968 1–1–0 1963 Porto Alegre ATH gold: pole vault; 1965 Budapest ATH silver: pole vault
Anastasiya Bliznyuk ROC
RUS
GRY Olympics 2012—2020 3–0–0 2013 Kazan RGY gold: group all-around, group 10 clubs, and group 3 balls + 2 ribbons
Liudmyla Blonska UKR ATH Olympics 2008 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: heptathlon
Andy Bloom USA ATH Olympics 2000 1–2–0 1997 Catania ATH silver: discus throw; 1999 Palma de Mallorca ATH gold: shot put, silver: discus throw
Ana Boban CRO
YUG
SWM Olympics 1968 0–1–1 1970 Torino SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Philippe Bobin FRA ATH Olympics 1976 0–1–0 1975 Roma ATH silver: decathlon
Ancuța Bobocel ROU ATH Olympics 2008—2016 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: 3000 m steeplechase
Pyotr Bochkaryov RUS ATH Olympics 1996 0–0–1 1991 Sheffield ATH bronze: pole vault (competed for the Soviet Union)
Gábor Boczkó HUN FEN Olympics 2004—2016 0–1–1 1997 Catania FEN silver: épée team; 2003 Daegu FEN bronze: épée team
Sébastien Bodet FRA SWM Olympics 2008 1–0–1 2005 İzmir SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2009 Beograd SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
András Bodnár HUN SWM/WPO Olympics 1960—1972 2–0–2 1961 Sofia SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and WAP bronze; 1963 Pôrto Alegre WAP gold; 1965 Budapest WAP gold
Antal Bodó HUN WRE Olympics 1980 0–0–1 1977 Sofia WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -100 kg
Gábor Bodó HUN VVO Olympics 1964 0–1–0 1965 Budapest VOL silver
Richárd Bodor HUN SWM Olympics 2004—2008 0–0–1 2001 Beijing SWI bronze: 100 m breaststroke
Ihor Bodrov UKR ATH Olympics 2008—2016 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: 4×100 m relay
Nadiya Bodrova UKR ATH Olympics 1996—2000 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: 100 m hurdles (competed for the Soviet Union)
Franco Boffi ITA ATH Olympics 1984 1–0–0 1985 Kobe ATH gold: 3000 m steeplechase
Irina Bogacheva KGZ ATH Olympics 1996—2004 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: marathon (competed for the Soviet Union)
Andrey Bogdanov RUS
URS
SWM Olympics 1976 0–1–0 1977 Sofia SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Tijana Bogdanović SRB TKW Olympics / YOG / Other 2014—2020 2–0–0 2017 Taipei TKW gold: bantamweight -53 kg and Kyorugi team
Chiara Boggiatto ITA SWM Olympics 2004—2012 1–1–0 2009 Beograd SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay
Mauro Bogliatto ITA ATH Olympics 1964 0–1–0 1963 Porto Alegre ATH silver: high jump
Judit Bognár HUN ATH Olympics / Non-starter 1960—1972 0–1–2 1963 Porto Alegre ATH silver: shot put, bronze: discus throw; 1965 Budapest ATH bronze: shot put
Yelena Bogomazova RUS SWM Olympics 2004—2008 0–0–2 2001 Beijing SWI bronze: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Tanya Bogomilova-Dangalakova BUL SWM Olympics 1980—1988 2–0–1 1985 Kobe SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, bronze: 200 m medley (competed as Tanya Bogomilova)
Jaroslav Bohatý CZE
TCH
ATH Olympics 1960 0–0–1 1959 Torino ATH bronze: 5000 m
Dmytro Boiko UKR FEN Olympics 2012 2–1–0 2005 İzmir FEN silver: sabre team; 2007 Bangkok FEN gold: sabre team; 2011 Shenzhen FEN gold: sabre team
Éric Boisse FRA FEN Olympics 2004 1–0–0 2001 Beijing FEN gold: épée team
Evelyne Boisvert CAN DIV Olympics 1992 0–1–0 1993 Buffalo DIV silver: team
Pavol Bojanovský TCH
SVK
BKB Olympics 1980 0–0–1 1977 Sofia BAS bronze
Claudia Bokel GER FEN Olympics / Administrator 1996—2016 0–0–1 1993 Buffalo FEN bronze: épée team
Kirsten Bolm GER ATH Olympics 2004 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 4×100 m relay
Flóra Bolonyai HUN WPO Olympics 2012 0–1–0 2017 Taipei WAP silver
Aleksandr Boloshev RUS
URS
BKB Olympics 1972 1–1–0 1970 Torino BAS gold; 1973 Moskva BAS silver
Yelena Bolsun RUS ATH Olympics 2004 1–0–1 2003 Daegu ATH gold: 200 m, bronze: 100 m
Ruthie Bolton-Holifield USA BKB Olympics 1996—2000 1–0–0 1991 Sheffield BAS gold (competed as Ruthie Bolton)
Virginia Bonci ROU ATH Olympics 1968 1–0–0 1973 Moskva ATH gold: high jump (competed as Virginia Ioan)
Oleksandr Bondar ROC
UKR
DIV Olympics / YOG 2010—2020 1–1–0 2011 Shenzhen DIV silver: team; 2017 Taipei DIV gold: team
Aleksey Bondarenko RUS GAR Olympics 2000—2004 0–2–0 1999 Palma de Mallorca GYM silver: floor and team
Bohdan Bondarenko UKR ATH Olympics 2012—2016 1–0–0 2011 Shenzhen ATH gold: high jump
Svitlana Bondarenko UKR SWM Olympics 1996—2004 2–2–0 1993 Buffalo SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 1997 Catania SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Susanna Bonfiglio ITA BKB Olympics 1996 1–0–0 1995 Fukuoka BAS gold
Anna Bongiorni ITA ATH Olympics / YOG 2010—2020 0–0–1 2017 Taipei ATH bronze: 200 m
Idalmis Bonne CUB ATH Olympics 1992—2000 0–2–1 1993 Buffalo ATH silver: 4×400 m relay; 1997 Catania ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Yaowapa Boorapolchai THA TKW Olympics 2004 0–2–1 2003 Daegu TKW bronze: flyweight -51 kg; 2005 İzmir TKW silver: flyweight -51 kg; 2007 Bangkok TKW silver: flyweight -51 kg
Rachel Bootsma USA SWM Olympics 2012 0–0–2 2015 Gwangju SWI bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Barna Bor HUN JUD Olympics 2008—2016 0–1–2 2009 Beograd JUD bronze: heavyweight +100 kg; 2013 Kazan JUD silver: heavyweight +100 kg, bronze: team
Reinhard Borchert FRG ATH Olympics 1976 0–0–1 1975 Roma ATH bronze: 4×100 m relay
Yannick Borel FRA FEN Olympics 2012—2020 3–0–0 2013 Kazan FEN gold: épée team; 2015 Gwangju FEN gold: épée and épée team
Andrea Borella ITA FEN Olympics 1984—1992 2–1–3 1979 Ciudad de México FEN silver: foil team; 1981 București FEN gold: foil team; 1983 Edmonton FEN gold: foil team, bronze: foil; 1985 Kobe FEN bronze: foil team; 1989 Duisburg FEN bronze: foil team
Karla Borger GER VBV Olympics 2016—2020 1–0–0 2011 Shenzhen BVO gold
Gustavo Borges BRA SWM Olympics / Other 1992—2004 0–2–0 1995 Fukuoka SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Flavio Borghi ITA ATH Non-starter 1980 0–0–1 1979 Ciudad de México ATH bronze: 4×400 m relay
Alessandro Bori ITA SWM YOG 2014 0–0–1 2019 Napoli SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Françoise Borie FRA SWM Olympics 1964 1–1–0 1965 Budapest SWI gold: 100 m backstroke; 1967 Tokyo SWI silver: 100 m backstroke
Zsolt Borkai HUN GAR Olympics / Administrator 1988—2017 1–1–1 1985 Kobe GYM silver: horizontal bar, bronze: pommelled horse; 1987 Zagreb GYM gold: pommelled horse
Mickaël Borot FRA TKW Olympics 2008 1–0–0 2003 Daegu TKW gold: heavyweight +84 kg
Andrea Borrell CUB BKB Olympics 1980—1992 0–1–0 1979 Ciudad de México BAS silver
Mihai Borș ROU GAR Olympics 1976 0–0–2 1973 Moskva GYM bronze: rings and team
Lisa Borsholt CAN SWM Olympics 1976—1984 0–0–1 1983 Edmonton SWI bronze: 200 m breaststroke
Francesca Bortolozzi-Borella ITA FEN Olympics 1988—1996 3–0–0 1989 Duisburg FEN gold: foil team (competed as Francesca Bortolozzi); 1991 Sheffield FEN gold: foil team (competed as Francesca Bortolozzi); 1993 Buffalo FEN gold: foil team (competed as Francesca Bortolozzi)
Ihor Borysyk UKR SWM Olympics 2008—2012 3–0–0 2007 Bangkok SWI gold: 50 m breaststroke; 2009 Beograd SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Edith Bosch NED JUD Olympics 2000—2012 0–0–1 2001 Beijing JUD bronze: middleweight -70 kg
Lucia Bosetti ITA VVO Olympics 2012 1–0–0 2009 Beograd VOL gold
Cathy Boswell USA BKB Olympics 1984 1–0–0 1983 Edmonton BAS gold
Mark Boswell CAN ATH Olympics 2000—2004 0–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: high jump
Pavel Botev BUL JUD Olympics 1988 0–0–1 1985 Kobe JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Maria Both ROU SWM Olympics 1956 0–1–1 1961 Sofia SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Anita Botnen CAN GAR Olympics 1984 0–0–2 1983 Edmonton GYM bronze: balance beam and team
Beth Botsford USA SWM Olympics 1996 0–2–0 2003 Daegu SWI silver: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay
Joachim Bottieau BEL JUD Olympics 2012—2016 0–0–1 2009 Beograd JUD bronze: lightweight -73 kg
Brahim Boulami MAR ATH Olympics 1996—2000 0–1–1 1995 Fukuoka ATH silver: 5000 m, bronze: 3000 m steeplechase
John Boulter GBR ATH Olympics 1964—1968 1–1–0 1963 Porto Alegre ATH gold: 4×400 m relay, silver: 800 m
Lorys Bourelly FRA SWM Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Joël Bourgeois CAN ATH Olympics 1996—2000 0–1–1 1995 Fukuoka ATH silver: 3000 m steeplechase; 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 3000 m steeplechase
Alexandre Bouzaid SEN FEN Olympics 2012—2016 0–1–0 2007 Bangkok FEN silver: épée team (competed for France)
Christopher Bowie CAN SWM Olympics 1992 0–0–2 1991 Sheffield SWI bronze: 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Kevin Boyd GBR SWM Olympics 1988 0–0–2 1987 Zagreb SWI bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Greg Boyer USA WPO Olympics 1988 1–0–0 1979 Ciudad de México WAP gold
Svetlana Boyko RUS FEN Olympics 1996—2008 0–0–2 1999 Palma de Mallorca FEN bronze: foil and foil team
Lauren Boyle NZL SWM Olympics 2008—2016 2–2–1 2011 Shenzhen SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Kamil Brabenec CZE
TCH
BKB Olympics 1972—1980 0–0–1 1977 Sofia BAS bronze
Bill Bradley USA BKB Olympics 1964 1–0–0 1965 Budapest BAS gold
Mark Bradshaw USA DIV Olympics 1988 0–0–1 1985 Kobe DIV bronze: 3 m springboard
Rui Bragança POR TKW Olympics 2016—2020 0–2–0 2015 Gwangju TKW silver: flyweight -58 kg; 2017 Taipei TKW silver: flyweight -58 kg
Amar Brahmia ALG Other 1995 0–0–1 1981 București ATH bronze: 1500 m
Ali Brakchi FRA ATH Olympics 1960 0–0–2 1959 Torino ATH bronze: 4×100 m relay and long jump
Dorothea Brandt GER SWM Olympics 2004—2016 0–1–0 2009 Beograd SWI silver: 50 m freestyle
Slobodan Branković IOA
SRB
YUG
ATH Olympics 1988—1992 0–1–0 1987 Zagreb ATH silver: 4×400 m relay (competed for Yugoslavia)
Keith Brantly USA ATH Olympics 1996 1–0–0 1985 Kobe ATH gold: 10000 m
Sabine Braun GER
FRG
ATH Olympics 1984—2000 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: heptathlon (competed for West Germany)
Attilio Bravi ITA ATH Olympics 1960 1–0–0 1959 Torino ATH gold: long jump
Romanas Brazdauskis LTU BKB Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg BAS silver (competed for the Soviet Union)
Dejan Brđović SRB
SCG
VVO Olympics 1996 1–0–0 1987 Zagreb VOL gold
Elaine Breeden USA SWM Olympics 2008 0–1–0 2007 Bangkok SWI silver: 4×100 m medley relay
Christina Brehmer-Lathan GDR ATH Olympics 1976—1980 0–0–1 1979 Ciudad de México ATH bronze: 400 m (competed as Christina Brehmer)
Alexandre Bretholz SUI FEN Olympics 1968 1–0–0 1967 Tokyo FEN gold: épée team
Serhiy Breus UKR SWM Olympics 2008 3–1–2 2003 Daegu SWI silver: 50 m butterfly; 2005 İzmir SWI gold: 50 m butterfly and 100 m butterfly; 2007 Bangkok SWI gold: 50 m butterfly, bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Derrick Brew USA ATH Olympics 2004 1–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: 4×400 m relay
Graeme Brewer AUS SWM Olympics 1980—1984 0–0–1 1979 Ciudad de México SWI bronze: 400 m freestyle
Draško Brguljan MNE WPO Olympics / Other 2008—2020 2–0–0 2005 İzmir WAP gold; 2007 Bangkok WAP gold
Hartmut Briesenick GDR ATH Olympics 1972 1–0–0 1970 Torino ATH gold: shot put
Fons Brijdenbach BEL ATH Olympics 1976—1980 1–0–0 1977 Sofia ATH gold: 400 m
Debbie Brill CAN ATH Olympics 1972—1984 0–1–0 1977 Sofia ATH silver: high jump
Ashton Brinkworth AUS SWM YOG 2018 0–0–1 2019 Napoli SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ryan Broekhoff AUS BKB Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan BAS silver
Almut Brömmel GER
FRG
ATH Olympics 1956—1960 1–0–1 1961 Sofia ATH bronze: javelin throw (competed for West Germany); 1963 Porto Alegre ATH gold: javelin throw (competed for West Germany)
Jean-Claude Brondani FRA JUD Olympics 1972 0–0–1 1967 Tokyo JUD bronze: heavyweight +93 kg
Véronique Brouquier FRA FEN Olympics 1980—1984 0–0–1 1977 Sofia FEN bronze: foil team
Alicia Brown CAN ATH Olympics 2016—2020 0–1–0 2013 Kazan ATH silver: 4×400 m relay
Cindy Brown USA BKB Olympics 1988 0–1–0 1985 Kobe BAS silver
Kemarley Brown BRN ATH Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: 100 m (competed for Jamaica)
Nic Brown AUS SWM YOG 2014 0–1–0 2015 Gwangju SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Dan Browne USA ATH Olympics 2004 0–1–1 1997 Catania ATH silver: 10000 m, bronze: 5000 m
Suki Brownsdon GBR SWM Olympics 1980—1992 0–0–1 1987 Zagreb SWI bronze: 100 m breaststroke
Corrie de Bruin NED ATH Olympics 1996 0–1–1 1995 Fukuoka ATH bronze: shot put; 1997 Catania ATH silver: shot put
Erik de Bruin NED ATH Olympics 1984—1988 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: discus throw
Lyubov Bruletova RUS JUD Olympics 2000—2004 0–0–1 1995 Fukuoka JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Valery Brumel RUS
URS
ATH Olympics 1960—1964 2–0–0 1961 Sofia ATH gold: high jump; 1963 Porto Alegre ATH gold: high jump
Rachele Bruni ITA OWS Olympics 2016—2020 1–0–0 2011 Shenzhen SWI gold: 10 km open water
Ursel Brunner GER
FRG
SWM Olympics 1960—1964 1–0–2 1963 Porto Alegre SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 100 m freestyle and 100 m backstroke
Thierry Brusseau FRA ATH Olympics 1992 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: 3000 m steeplechase
Niall Bruton IRL ATH Olympics 1996 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 1500 m
Māris Bružiks LAT ATH Olympics / Non-starter 1992—1996 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: triple jump (competed for the Soviet Union)
Aleksey Bryansky RUS SWM Olympics 2016 0–0–1 2017 Taipei SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Kelci Bryant USA DIV Olympics 2008—2012 0–2–0 2011 Shenzhen DIV silver: 1 m springboard and team
Rosalyn Bryant USA ATH Olympics 1976 1–1–0 1977 Sofia ATH gold: 400 m; 1979 Ciudad de México ATH silver: 400 m
Oleksiy Bryzhalov UKR FEN Olympics 1996—2000 1–0–0 1997 Catania FEN gold: foil team
Yelyzaveta Bryzhina UKR ATH Olympics 2012—2016 1–0–0 2011 Shenzhen ATH gold: 4×100 m relay
Monika Brzostek POL VBV Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan BVO silver
Krystian Brzozowski POL WRE Olympics 2004—2008 0–1–0 2005 İzmir WRE silver: freestyle middleweight -74 kg
Matúš Bubeník SVK ATH Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: high jump
Vitaliy Bubon UKR JUD Olympics 2004 0–0–1 2003 Daegu JUD bronze: team
Paolo Bucci ITA GAR Olympics 1988—1996 1–0–0 1993 Buffalo GYM gold: team
André Bucher SUI ATH Olympics 1996—2004 0–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 800 m
Ralf Buchheim GER SHO Olympics 2012—2016 0–1–1 2007 Bangkok SHO bronze: skeet; 2011 Shenzhen SHO silver: skeet
Michael Buchleitner AUT ATH Olympics 1992—2004 1–0–1 1993 Buffalo ATH gold: 3000 m steeplechase; 1997 Catania ATH bronze: 3000 m steeplechase
Nicole Büchler SUI ATH Olympics 2008—2016 0–1–1 2007 Bangkok ATH bronze: pole vault; 2009 Beograd ATH silver: pole vault
Quinn Buckner USA BKB Olympics 1976 1–0–0 1973 Moskva BAS gold
Romulus Bucuroiu ROU GAR Olympics 1980 1–0–1 1979 Ciudad de México GYM bronze: team; 1981 București GYM gold: team
Boris Budayev UZB WRE Olympics 1996 0–0–1 1981 București WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg
Valeria Bufanu-Ștefănescu ROU ATH Olympics 1968—1976 0–0–1 1970 Torino bronze: 100 m hurdles (competed as Valeria Bufanu)
Romain Buffet FRA JUD Olympics 2012 0–0–1 2009 Beograd JUD bronze: middleweight -90 kg
Kim Bui GER GAR Olympics 2012—2020 0–1–2 2013 Kazan GYM bronze: all-around and team; 2017 Taipei GYM silver: uneven bars
Ovidiu Buidoso ROU GAR Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen GYM bronze: team
Aliaksandr Buikevich BLR FEN Olympics 2008—2016 0–1–0 2009 Beograd FEN silver: sabre
Imre Bujdosó HUN FEN Olympics 1988—1992 1–0–0 1987 Zagreb FEN gold: sabre team
Cristina Bujin ROU ATH Olympics 2012—2016 0–0–1 2011 Shenzhen ATH bronze: triple jump
Barbara Bujka HUN WPO Olympics 2012—2016 0–1–0 2009 Beograd WAP silver
Piotr Bujnarowski POL ROW Olympics 1992—1996 0–0–1 1993 Buffalo ROW bronze: quadruple sculls
Perica Bukić CRO
YUG
WPO Olympics / Other 1984—1996 0–0–1 1987 Zagreb WAP bronze
Yekaterina Bukina RUS WRE Olympics 2016 1–0–0 2013 Kazan WRE gold: freestyle heavyweight -72 kg
Konrad Bukowiecki POL ATH Olympics / YOG 2014—2020 1–1–0 2017 Taipei ATH silver: shot put; 2019 Napoli ATH gold: shot put
Viktar Bulat BLR ATH Olympics 1996 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: shot put
Danuta Bułkowska POL ATH Olympics 1980 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: high jump
Michael Bultheel BEL ATH Olympics 2012—2016 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: 400 m hurdles
Carmen Bunaciu ROU SWM Olympics 1980—1984 5–3–2 1979 Ciudad de México SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1981 București SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 1983 Edmonton SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1985 Kobe SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Pramsiri Bunphithak THA WLF Olympics 2008 0–0–1 2011 Shenzhen WLT bronze: featherweight -53 kg
Fabrizio Buonocore ITA WPO Olympics 2004—2008 1–1–0 1997 Catania WAP gold; 1999 Palma de Mallorca WAP silver
Viktor Burakov URS
UKR
ATH Olympics 1980 1–0–0 1981 București ATH gold: 4×400 m relay
Porntip Buranaprasertsuk THA BDM Olympics 2016 0–1–3 2013 Kazan BDM bronze: singles and team; 2015 Gwangju BDM silver: singles, bronze: team
Lyubov Burda RUS
URS
GAR Olympics 1968—1972 1–2–2 1973 Moskva GYM gold: team, silver: all-around and balance beam, bronze: floor and uneven bars
Vladimir Bure RUS
URS
SWM Olympics 1968—1976 2–4–1 1970 Torino SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 1973 Moskva SWI gold: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Ondřej Bureš CZE
TCH
SWM Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb SWI bronze: 200 m butterfly
Greg Burgess USA SWM Olympics 1992—1996 1–1–0 1991 Sheffield SWI gold: 200 m medley, silver: 400 m medley
Doug Burke USA WPO Olympics 1984 1–0–0 1979 Ciudad de México WAP gold
Tommy Burleson USA BKB Olympics 1972 1–0–0 1973 Moskva BAS gold
Kateryna Burmistrova UKR WRE Olympics 2012 0–1–0 2005 İzmir WRE silver: freestyle heavyweight -72 kg
Karin Burneleit GDR ATH Olympics 1968—1972 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: 800 m
Howard Burnett JAM ATH Olympics 1988 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: 4×400 m relay
Mike Burton USA SWM Olympics / Other 1968—1972 1–1–1 1965 Budapest SWI bronze: 1500 m freestyle; 1967 Tokyo SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Natalie Burton AUS BKB Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan BAS bronze
Mikhail Burtsev RUS
URS
FEN Olympics 1976—1988 1–1–1 1977 Sofia FEN bronze: sabre team; 1979 Ciudad de México FEN gold: sabre team, silver: sabre
Aliaksandr Bury BLR TEN Olympics 2012—2016 0–3–2 2011 Shenzhen TEN silver: doubles, mixed doubles, and team, bronze: singles; 2013 Kazan TEN bronze: doubles
Olga Buryakina RUS
URS
BKB Olympics 1988 1–0–0 1985 Kobe BAS gold
Lesley Bush USA DIV Olympics 1964—1968 1–2–0 1965 Budapest DIV silver: 3 m springboard; 1967 Tokyo DIV gold: platform, silver: 3 m springboard
Wilson Kipkemei Busienei UGA ATH Olympics 2004 3–0–0 2005 İzmir ATH gold: 5000 m, 10000 m, and half marathon
Alberto Busnari ITA GAR Olympics 2000—2012 0–0–2 1997 Catania GYM bronze: pommelled horse; 1999 Palma de Mallorca GYM bronze: horizontal bar
Lizanne Bussières CAN ATH Olympics 1988—1992 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: 10000 m
Britta Büthe GER VBV Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen BVO gold
Michał Butkiewicz POL FEN Olympics 1968 0–0–1 1965 Budapest FEN bronze: épée team
Rafael Buzacarini BRA JUD Olympics 2016—2020 0–0–2 2013 Kazan JUD bronze: half-heavyweight -100 kg and team
Olena Buzhenko UKR ATH Olympics 2000 0–1–0 1997 Catania ATH silver: 800 m
Byambyn Tüvshinbat MGL BOX Olympics 2012—2016 0–0–1 2013 Kazan BOX bronze: welterweight -69 kg
Sergey Bykov RUS BKB Olympics 2008 0–1–0 2003 Daegu BAS silver
Tamara Bykova RUS
URS
ATH Olympics 1980—1988 1–0–1 1981 București ATH bronze: high jump; 1983 Edmonton ATH gold: high jump
Julio Cabrera ESP SWM Olympics 1960 0–0–1 1963 Porto Alegre SWI bronze: 200 m backstroke
Valeriu Caceanov MDA
URS
ATH Olympics 1980 0–1–0 1977 Sofia ATH silver: decathlon
Ignacio Cáceres ESP ATH Olympics 2012 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: 10000 m
Kateřina Cachová CZE ATH Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen ATH bronze: heptathlon
Jérémy Cadot FRA FEN Olympics 2016 0–0–1 2007 Bangkok FEN bronze: foil team
Róbson Caetano da Silva BRA ATH Olympics 1984—1996 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: 200 m
Cai Zelin CHN ATH Olympics 2012—2020 1–0–0 2011 Shenzhen ATH gold: 20 km walk team
Giovanni Calabrese ITA ROW Olympics 1988—2000 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: lightweight double sculls
Wladimiro Calarese ITA FEN Olympics 1960—1968 1–1–0 1959 Torino FEN gold: sabre, silver: sabre team
Paolo Caldarella ITA WPO Olympics 1988—1992 1–0–0 1987 Zagreb WAP gold
Miguel Calderón CUB BKB Olympics 1968—1980 0–0–1 1970 Torino BAS bronze
Hilary Caldwell CAN SWM Olympics 2012—2016 0–1–0 2011 Shenzhen SWI silver: 200 m backstroke
Mălina Călugăreanu ROU FEN Olympics 2016 0–0–1 2015 Napoli bronze: foil
Alessandro Calvi ITA SWM Olympics 2004—2008 1–0–1 2005 İzmir SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Eva Calvo ESP TKW Olympics 2016 0–1–0 2011 Shenzhen TKW silver: lightweight -62 kg
Sandra Cam BEL SWM Olympics 1992—1996 1–1–0 1993 Buffalo SWI gold: 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle
Sandro Campagna ITA WPO Olympics / Coach 1988—2020 1–0–0 1987 Zagreb WAP gold
Andrew Campbell USA SAL Olympics 2008 1–0–0 2005 İzmir SAI gold: Laser men
Cate Campbell AUS SWM Olympics / Other 2008—2020 1–0–1 2011 Shenzhen SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Jody Campbell USA WPO Olympics 1984—1988 1–0–0 1979 Ciudad de México WAP gold
Menzies Campbell GBR ATH Olympics 1964 1–2–3 1961 Sofia ATH bronze: 4×400 m relay; 1963 Porto Alegre ATH gold: 4×400 m relay; 1965 Budapest ATH bronze: 200 m; 1967 Tokyo ATH silver: 200 m and 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay
Peter Campbell USA WPO Olympics 1984—1988 1–0–0 1979 Ciudad de México WAP gold
Richie Campbell AUS WPO Olympics 2008—2020 1–0–0 2009 Beograd WAP gold
Robin Campbell USA ATH Olympics 1984 0–2–0 1981 București ATH silver: 4×400 m relay; 1983 Edmonton ATH silver: 800 m
Simoya Campbell JAM ATH Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: 800 m
Niccolò Campriani ITA SHO Olympics 2008—2016 3–0–1 2007 Bangkok SHO bronze: 10 m air rifle; 2011 Shenzhen SHO gold: 10 m air rifle, 10 m air rifle team, and 50 m rifle three positions
Yasemin Can TUR ATH Olympics 2016—2020 0–0–1 2015 Gwangju ATH bronze: half marathon team
Mariflo Candassamy FRA FEN Olympics 2016 1–0–1 2013 Kazan FEN gold: épée team, bronze: épée
Rafael Cañizares CUB BKB Olympics 1968—1976 0–0–1 1970 Torino BAS bronze
Gregor Cankar SLO ATH Olympics 1996—2004 0–0–2 1995 Fukuoka ATH bronze: long jump; 1997 Catania ATH bronze: long jump
Tunte Cantero ESP SAL Olympics 2000 0–1–0 1999 Palma de Mallorca SAI silver: 470 men
Aldo Canti FRA
SMR
ATH Olympics 1984—1992 0–0–2 1981 București ATH bronze: 4×100 m relay (competed for France); 1983 Edmonton ATH bronze: 4×400 m relay (competed for France)
Judy Canty AUS ATH Olympics 1976 0–1–0 1973 Moskva ATH silver: 400 m
Cao Mianying CHN ROW Olympics 1988—1996 0–0–1 1989 Duisburg ROW bronze: coxless fours
Cao Yifei CHN SHO Olympics 2008—2016 4–2–0 2011 Shenzhen SHO gold: 50 m rifle three positions team, silver: 50 m rifle prone and 10 m air rifle team; 2013 Kazan SHO gold: 10 m air rifle team, 50 m rifle three positions team, and 50 m rifle prone team
Catherine Capdevielle FRA ATH Olympics 1956—1960 0–0–1 1959 Torino ATH bronze: 100 m
John Capel USA ATH Olympics / Non-starter 2000—2004 1–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Federico Cappellazzo ITA SWM Olympics 2004 1–0–1 2001 Beijing SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2003 Daegu SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Antonella Capriotti ITA ATH Olympics 1988—1992 0–0–1 1981 București ATH bronze: 4×100 m relay
Giuseppe Carando ITA ROW Olympics 1984—1988 1–1–0 1987 Zagreb ROW silver: coxed fours; 1989 Duisburg ROW gold: eights
Benoît Caranobe FRA GAR Olympics 2004—2008 1–0–0 2001 Beijing GYM gold: horse vault
Luciano Caravani ITA ATH Olympics 1976 1–1–0 1977 Sofia ATH silver: 4×100 m relay; 1979 Ciudad de México ATH gold: 4×100 m relay
Jesús Carballo ESP GAR Olympics 1996—2004 0–0–1 1999 Palma de Mallorca GYM bronze: rings
Cassandra Cardinell USA DIV Olympics 2004 0–3–2 2003 Daegu DIV silver: team, bronze: synchronized springboard and synchronized platform; 2005 İzmir DIV silver: platform; 2007 Bangkok DIV silver: team
Jacques Carette FRA ATH Olympics 1968—1972 0–0–2 1970 Torino ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Ray Carey USA SWM Olympics 1996 1–0–0 1991 Sheffield SWI gold: 200 m butterfly
Laura Cârlescu-Badea ROU FEN Olympics 1992—2004 0–0–1 1997 Catania FEN bronze: foil team (competed as Laura Badea)
Piero Carletto ITA ROW Olympics 1988 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: eights
Gary Carlsen USA ATH Olympics 1968 1–0–0 1967 Tokyo ATH gold: discus throw
Stéphan Caron FRA SWM Olympics 1984—1992 3–3–0 1985 Kobe SWI silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 1991 Sheffield SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 200 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay
Sergio Caropreso ITA ROW Olympics 1988 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: eights
Ivo Carotini BRA WPO Olympics 1964—1968 0–0–1 1963 Porto Alegre WAP bronze
Alice Carpanese ITA SWM Olympics 2008 0–0–1 2007 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Cathy Carr USA SWM Olympics 1972 2–2–0 1973 Moskva SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke and 200 m medley
Olivier Carrard SUI FEN Olympics 1984 0–1–0 1981 București FEN silver: épée team
Martina Carraro ITA SWM Olympics / YOG 2010—2020 1–0–1 2015 Gwangju SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 50 m breaststroke
LaMark Carter USA ATH Olympics 2000 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: triple jump
Mike Carter USA ATH Olympics 1984 2–0–0 1981 București ATH gold: shot put; 1983 Edmonton ATH gold: shot put
Nicoleta Căruțașu ROU ATH Olympics 1992 0–2–0 1987 Zagreb ATH silver: 400 m hurdles; 1991 Sheffield ATH silver: 400 m hurdles
Luiz Carvalho BRA SWM Olympics 1984 0–0–1 1981 București SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ricardo de Carvalho BRA ROW Olympics 1980—1988 0–1–0 1987 Zagreb ROW silver: coxless pairs
Ronaldo de Carvalho BRA ROW Olympics 1980—1988 0–1–0 1987 Zagreb ROW silver: coxless pairs
Alejandro Casañas CUB ATH Olympics 1972—1980 1–0–0 1977 Sofia ATH gold: 110 m hurdles
Cristina Casandra ROU ATH Olympics 2008—2012 0–0–2 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 5000 m; 2003 Daegu ATH bronze: 5000 m
Raúl Cascaret CUB WRE Olympics 1980 1–0–0 1981 București WRE gold: freestyle lightweight -68 kg
Cristiana Cascioli ITA FEN Olympics 2000—2004 0–0–1 1995 Fukuoka FEN bronze: épée team
Raffaello Caserta ITA FEN Olympics 1996—2000 2–0–0 1993 Buffalo FEN gold: sabre team; 1997 Catania FEN gold: sabre team
Belén Casetta ARG ATH Olympics / YOG 2010—2020 0–1–0 2019 Napoli ATH silver: 3000 m steeplechase
Andrea Cassarà ITA FEN Olympics 2004—2020 0–1–1 2005 İzmir FEN silver: foil team, bronze: foil
Nicola Cassio ITA SWM Olympics 2008 1–2–1 2005 İzmir SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2007 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2009 Beograd SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Beatriz Castillo CUB ATH Olympics 1972 0–0–1 1977 Sofia ATH bronze: 400 m
Licet Castillo CUB BKB Olympics 1992—2000 0–2–0 1993 Buffalo BAS silver; 1997 Catania BAS silver
Yahel Castillo MEX DIV Olympics 2008—2020 0–1–2 2009 Beograd DIV silver: 3 m springboard; 2013 Kazan DIV bronze: synchronized springboard and team
Carlota Castrejana ESP ATH/BKB Olympics 1992—2008 0–1–0 1991 Sheffield BAS silver
César Castro BRA DIV Olympics 2004—2016 0–1–2 2005 İzmir DIV silver: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard and synchronized springboard
Mojca Cater CAN SWM Olympics 1988 0–0–1 1991 Sheffield SWI bronze: 200 m butterfly
Elio Catola ITA ATH Olympics 1960 0–1–1 1959 Torino ATH silver: 4×400 m relay; 1961 Sofia ATH bronze: 400 m hurdles
Tracy Caulkins USA SWM Olympics 1984 3–0–0 1979 Ciudad de México SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Massimo Cavaliere ITA FEN Olympics 1988 0–1–2 1983 Edmonton FEN silver: sabre team; 1985 Kobe FEN bronze: sabre team; 1987 Zagreb FEN bronze: sabre team
Paola Cavallino ITA SWM Olympics 2004—2008 0–1–0 2003 Daegu SWI silver: 200 m butterfly
Rodolfo Cazaubón MEX GLF Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen GOL bronze: team
Selçuk Çebi TUR WRE Olympics 2012—2016 1–0–0 2005 İzmir WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg
Elisabeth Cebrián ESP BKB Olympics 1992—2004 0–1–0 1991 Sheffield BAS silver
Benedetta Ceccarelli ITA ATH Olympics 2004 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: 400 m hurdles
Gianmatteo Centazzo ITA GAR Olympics 1992 1–0–0 1993 Buffalo GYM gold: team
Juan Francisco Centelles CUB ATH Olympics 1980 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: high jump
Sorin Cepoi ROU GAR Olympics 1976—1980 0–0–1 1979 Ciudad de México GYM bronze: team
Miroslav Cerar SLO
YUG
GAR Olympics / Other 1960—1984 0–1–1 1965 Budapest GYM silver: all-around, bronze: team
Simone Cercato ITA SWM Olympics 2000—2004 0–1–1 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Natalia Cercheș MDA ATH Olympics 2004—2012 1–0–0 2003 Daegu ATH gold: 10000 m
Jozefína Čerchlanová TCH
SVK
ATH Olympics 1976 0–1–0 1975 Roma ATH silver: 800 m
Stefano Cerioni ITA FEN Olympics 1984—1996 1–0–3 1985 Kobe FEN bronze: foil team; 1989 Duisburg FEN bronze: foil and foil team; 1991 Sheffield FEN gold: foil team
Hana Černá CZE
TCH
SWM Olympics 1992—2000 2–2–2 1993 Buffalo SWI silver: 400 m medley (competed for the Czech Republic); 1997 Catania SWI silver: 400 m medley (competed for the Czech Republic); 1999 Palma de Mallorca SWI gold: 400 m freestyle and 400 m medley, bronze: 1500 m freestyle (competed for the Czech Republic); 2001 Beijing SWI bronze: 400 m medley (competed for the Czech Republic)
Linda Cerruti ITA SWA Olympics 2016—2020 0–0–2 2013 Kazan SYN bronze: solo and duet
Dana Cervantes ESP ATH Olympics 2004 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: pole vault
Federico Cervi ITA FEN Olympics 1980—1988 2–0–4 1981 București FEN gold: foil team, bronze: foil; 1983 Edmonton FEN gold: foil team; 1985 Kobe FEN bronze: foil team; 1987 Zagreb FEN bronze: foil team; 1989 Duisburg FEN bronze: foil team
Cha Kum-Chol PRK WLF Olympics 2008 1–0–0 2013 Kazan WLT gold: featherweight -62 kg
Viktoryia Chaika BLR SHO Olympics 2000—2020 0–0–1 2007 Bangkok SHO bronze: team
Kanokkan Chaimongkol THA SHO YOG 2010 0–0–1 2013 Kazan SHO bronze: 10 m air pistol team
Ben Challenger GBR ATH Olympics 2000 1–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: high jump
Angela Chalmers CAN ATH Olympics 1988—1992 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: 3000 m
Denys Chamay SUI FEN Olympics 1968 2–1–0 1961 Sofia FEN silver: épée team; 1967 Tokyo FEN gold: épée and épée team
Chan Hao-Ching TPE TEN Olympics 2016—2020 2–0–0 2017 Taipei TEN gold: doubles and team
Chan Yung-Jan TPE TEN Olympics 2008—2020 2–0–1 2017 Taipei TEN gold: doubles and team, bronze: mixed doubles
Dutee Chand IND ATH Olympics 2016—2020 1–0–0 2019 Napoli ATH gold: 100 m
Chang Ming-Huang TPE ATH Olympics 2008—2012 0–0–1 2007 Bangkok ATH bronze: shot put
Chang Yen-Shu TPE TTE Olympics 2000—2008 1–2–0 2001 Beijing TTN silver: team; 2007 Bangkok TTN gold: doubles, silver: team
Chao Na CHN SWM Olympics 1996 0–0–1 1999 Palma de Mallorca SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Liubou Chapkashyna BLR GRY Olympics 2008—2012 0–0–3 2011 Shenzhen RGY bronze: individual, ball, and ribbon
Pedro Chappé CUB BKB Olympics / Coach 1968—1980 0–0–1 1970 Torino BAS bronze
Taymi Chappé ESP FEN Olympics 1996 0–1–0 1989 Duisburg FEN silver: épée (competed for Cuba)
Luis Charles DOM ATH Olympics 2016 1–0–0 2017 Taipei ATH gold: 4×400 m relay
Tina Charles USA BKB Olympics 2012—2020 1–0–0 2009 Beograd BAS gold
Matilde Charro CUB BKB Olympics 1980 0–0–1 1970 Torino BAS bronze
Philippe Chartrand CAN GAR Olympics 1984—1988 1–0–0 1983 Edmonton GYM gold: horizontal bar
Irina Chashchina RUS GRY Olympics 2004 4–3–1 2003 Daegu RGY gold: individual, ball, clubs, and hoop, silver: ribbon; 2005 İzmir RGY silver: individual and ribbon, bronze: clubs
Andreas Chasikos CYP SHO Olympics 2016 1–1–1 2007 Bangkok SHO gold: skeet, silver: skeet team; 2011 Shenzhen SHO bronze: skeet team
Mark Chatfield USA SWM Olympics 1972 1–0–1 1973 Moskva SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Arantxa Chávez MEX DIV Olympics 2012—2020 3–0–2 2013 Kazan DIV bronze: 3 m springboard and team; 2017 Taipei DIV gold: 3 m springboard, synchronized springboard, and mixed synchronized springboard
Aleksandr Chayev RUS
URS
SWM Olympics 1980 2–0–0 1981 București SWI gold: 1500 m freestyle; 1983 Edmonton SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Che Chew Chan MAS TKW Olympics 2008 0–1–0 2007 Bangkok TKW silver: middleweight -72 kg
Olena Chebanu UKR ATH Non-starter 2008 0–1–1 2007 Bangkok ATH silver: 100 m, bronze: 4×100 m relay
Tatyana Chebykina RUS ATH Olympics 1996 1–1–0 1995 Fukuoka ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Jury Chechi ITA GAR Olympics / Other 1988—2004 3–1–0 1993 Buffalo GYM gold: rings and team, silver: all-around; 1997 Catania GYM gold: rings
Ion Checicheș ROU GAR Olympics 1976 1–0–1 1979 Ciudad de México GYM gold: rings, bronze: team
Kader Chékhémani FRA ATH Olympics 1996 2–0–0 1993 Buffalo ATH gold: 1500 m; 1995 Fukuoka ATH gold: 1500 m
Adriana Chelariu-Bazon ROU ROW Olympics 1984—1992 0–1–0 1987 Zagreb ROW silver: coxless pairs (competed as Adriana Chelariu)
Paul Chelimo USA ATH Olympics 2016—2020 0–1–0 2013 Kazan ATH silver: 5000 m (competed for Kenya)
Nadezhda Chemezova RUS SWM Olympics 1996—2000 0–1–1 2001 Beijing SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m medley relay
Chen Biao CHN FEN Olympics 1992 0–0–1 1993 Buffalo FEN bronze: foil team
Chen Chieh TPE ATH Olympics 2012—2020 0–1–0 2017 Taipei ATH silver: 400 m hurdles
Chen Chien-An TPE TTE Olympics 2016—2020 0–2–7 2011 Shenzhen TTN silver: doubles, bronze: team; 2013 Kazan TTN bronze: singles and team; 2015 Gwangju TTN bronze: mixed doubles and team; 2017 Taipei TTN silver: singles, bronze: doubles and team
Chen Chih-Jung TPE TEN Olympics 1996 1–0–0 1995 Fukuoka TEN gold: mixed doubles
Chen Fang CHN SHO Olympics 2016 1–1–0 2015 Gwangju SHO gold: small-bore rifle 3 positions team, silver: small-bore rifle prone team
Chen Fengqin CHN VVO Olympics 1992 1–0–0 1987 Zagreb VOL gold
Chen Hong CHN BDM Olympics 2004 0–2–1 2007 Bangkok BDM silver: singles and team, bronze: mixed doubles
Chen Hua CHN SWM Olympics 2000—2004 1–2–1 2003 Daegu SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Chen Huijia CHN SWM Olympics 2008 1–0–0 2011 Shenzhen SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Chen Hung-Ling TPE BDM Olympics 2012 0–0–2 2013 Kazan BDM bronze: mixed doubles and team
Chen Jianhong CHN SWM Olympics 1988—1992 0–1–0 1991 Sheffield SWI silver: 100 m breaststroke
Chen Jinyan CHN FEN Olympics 2012 1–0–0 2007 Bangkok FEN gold: foil team
Chen Ke CHN BKB Olympics 2004 0–1–0 2001 Beijing BAS silver
Chen Li CHN TEN Olympics 1992—1996 1–0–0 1993 Buffalo TEN gold: doubles
Chen Li-Ju TPE ARC Olympics 2004 1–0–0 2009 Beograd ARC gold: compound team
Chen Ling CHN ARC Olympics 2008 0–0–1 2009 Beograd ARC bronze: recurve team
Chen Luyun CHN BKB Olympics 2004 1–1–0 2001 Beijing BAS silver; 2003 Daegu BAS gold
Chen Nan CHN BKB Olympics 2004—2016 1–1–0 2001 Beijing BAS silver; 2003 Daegu BAS gold
Chen Peina CHN SAL Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen SAI gold: RS:X
Chen Ruolin CHN DIV Olympics 2008—2016 2–0–0 2011 Shenzhen DIV gold: synchronized platform and team
Chen Shih-Chieh TPE WLF Olympics / Other 2012—2016 0–1–0 2017 Taipei WLT silver: super-heavyweight -105 kg
Chen Szu-Yu TPE TTE Olympics 2012—2020 0–3–3 2011 Shenzhen TTN bronze: team; 2013 Kazan TTN silver: team; 2015 Gwangju TTN silver: mixed doubles and team; 2017 Taipei TTN bronze: mixed doubles and team
Chen Tien-Wen TPE ATH Olympics 2000 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: 400 m hurdles
Chen Xiaodong CHN FEN Olympics 2012 1–0–0 2011 Shenzhen FEN gold: sabre team
Chen Xiaoli CHN BKB Olympics 2008—2012 0–1–0 2001 Beijing BAS silver
Chen Xiaoxia CHN DIV Olympics 1984 2–1–0 1979 Ciudad de México DIV gold: platform, silver: 3 m springboard; 1981 București DIV gold: platform
Chen Yanping CHN ATH Olympics 1988—1992 0–1–0 1991 Sheffield ATH silver: triple jump
Chen Yanyan CHN SWM Olympics 2008 0–1–1 2007 Bangkok SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m backstroke
Chen Yibing CHN GAR Olympics 2008—2012 1–0–1 2005 İzmir GYM gold: rings, bronze: team
Chen Yin CHN SWM Olympics 2008—2012 0–1–0 2007 Bangkok SWI silver: 200 m butterfly
Chen Yu-Hsuan TPE ATH Olympics 2016 0–0–1 2017 Taipei ATH bronze: half marathon team
Chen Yueling CHN
USA
ATH Olympics 1992—2000 0–1–0 1991 Sheffield ATH silver: 10 km (competed for China)
Taisiya Chenchik RUS
URS
ATH Olympics 1960—1964 1–0–0 1963 Porto Alegre ATH gold: high jump
Cheng Chao-Tsun TPE ATH Olympics / YOG / Other 2010—2020 1–0–0 2017 Taipei ATH gold: javelin throw
Cheng Fei CHN GAR Olympics 2004—2008 1–1–0 2009 Beograd GYM gold: team, silver: vault
Cheng I-Ching TPE TTE Olympics 2016—2020 0–4–3 2011 Shenzhen TTN bronze: team; 2013 Kazan TTN silver: team; 2015 Gwangju TTN silver: doubles and team; 2015 Gwangju TTN bronze: mixed doubles; 2017 Taipei TTN silver: singles, bronze: team
Cheng Shao-Chieh TPE BDM Olympics 2004—2012 1–2–2 2007 Bangkok BDM silver: singles, bronze: team; 2011 Shenzhen BDM gold: singles, silver: doubles, bronze: team
Cheng Wen-Hsing TPE BDM Olympics 2004—2012 1–1–1 2007 Bangkok BDM gold: doubles, silver: mixed doubles, bronze: team
Cheng Xiaoyan CHN ATH Olympics 2000 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: shot put
Cheong Jun Hoong MAS DIV Olympics 2012—2020 0–0–1 2011 Shenzhen DIV bronze: team
Marina Chepurkova RUS SWM Olympics 2000 0–0–1 2001 Beijing SWI bronze: 4×100 m medley relay
Igor Cherdakov RUS
URS
SWM Olympics 1972 0–2–0 1973 Moskva SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Aleksey Cheremisinov RUS FEN Olympics 2012—2016 3–0–0 2007 Bangkok FEN gold: foil team; 2013 Kazan FEN gold: foil and foil team
Yuliya Chermoshanskaya RUS ATH Olympics 2008 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: 4×100 m relay
Maryna Cherniak UKR JUD Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Issam Chernoubi MAR TKW Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen TKW bronze: welterweight -80 kg
Gennady Chernovol KAZ ATH Olympics 2000—2004 0–2–0 2001 Beijing ATH silver: 100 m and 200 m
Dmitry Chernyshov RUS SWM Olympics 2000 1–1–2 1997 Catania SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle; 2003 Daegu SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Vladimir Chernyshov RUS
URS
VVO Olympics 1976—1980 1–1–0 1970 Torino VOL silver; 1973 Moskva VOL gold
Lyudmila Chernyshova RUS
URS
VVO Olympics 1976—1980 1–0–0 1973 Moskva VOL gold (competed as Lyudmila Prokoshina)
Charles Cheruiyot KEN ATH Olympics 1984—1988 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: 5000 m
Kip Cheruiyot KEN ATH Olympics 1984—1988 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: 1500 m
Ihor Chervynskyi UKR OWS/SWM Olympics 2000—2012 0–2–1 2003 Daegu SWI silver: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2005 İzmir SWI bronze: 1500 m freestyle
Georgy Chevychalov RUS
URS
ATH Olympics 1960 0–1–0 1961 Sofia ATH silver: 400 m hurdles
Alexandrina Chezan ROU VVO Olympics 1964 0–1–0 1965 Budapest VOL silver
Chi Shu-Ju TPE TKW Olympics 2000—2004 0–0–1 2003 Daegu TKW bronze: featherweight -59 kg
Chiang Hung-Chieh TPE TTE Olympics 2016 4–3–4 2007 Bangkok TTN silver: doubles and team; 2009 Beograd TTN gold: singles and mixed doubles; 2013 Kazan TTN gold: doubles and team; 2015 Gwangju TTN gold: doubles, silver: mixed doubles, bronze: team; 2017 Taipei TTN bronze: doubles and team
Chiang Mei-Hui TPE BDM YOG 2010 1–0–1 2017 Taipei BDM gold: mixed team, bronze: singles
Chiang Nien-Hsin TPE WLF Olympics / YOG 2014—2020 0–0–1 2017 Taipei WLT bronze: middleweight -63 kg
Chiang Peng-Lung TPE TTE Olympics / Other 1996—2008 0–1–3 2001 Beijing TTN silver: team, bronze: doubles and mixed doubles; 2007 Bangkok TTN bronze: mixed doubles
Anna Chicherova RUS ATH Olympics 2004—2012 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: high jump
Alexandru Chiculiță ROU FEN Olympics 1984—1992 0–0–1 1981 București FEN bronze: sabre team
Chien Yu-Chin TPE BDM Olympics 2004—2012 1–0–1 2007 Bangkok BDM gold: doubles, bronze: team
Marcelo Chierighini BRA SWM Olympics 2012—2020 0–1–0 2011 Shenzhen SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Laura Chiesa ITA FEN Olympics 1996 0–1–0 1991 Sheffield FEN silver: épée team
Vlada Chigiryova ROC
RUS
SWA Olympics 2016—2020 2–0–0 2013 Kazan SYN gold: team and team Free Routine Combination
Mercedes Chilla ESP ATH Olympics 2004—2008 0–0–1 2003 Daegu ATH bronze: javelin throw
Svetlana Chimrova ROC
RUS
SWM Olympics 2016—2020 0–1–0 2015 Gwangju SWI silver: 50 m butterfly
Carlos Chinin BRA ATH Olympics 2008 0–0–1 2007 Bangkok ATH bronze: decathlon
Valentin Chistyakov RUS
URS
ATH Olympics 1960—1964 2–0–0 1961 Sofia ATH gold: 110 m hurdles and 4×100 m relay
Marius Chițiga ROU VVO Olympics 1980 1–0–0 1981 București VOL gold
Cristina Chiuso ITA SWM Olympics 1992—2008 0–5–1 1995 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1997 Catania SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Silvia Chivás CUB ATH Olympics 1972—1976 1–0–1 1977 Sofia ATH gold: 200 m, bronze: 100 m
Nadezhda Chizhova RUS
URS
ATH Olympics 1968—1976 2–1–0 1965 Budapest ATH silver: shot put; 1970 Torino ATH gold: shot put; 1973 Moskva ATH gold: shot put
Karolina Chlewińska POL FEN Olympics 2008—2012 0–1–0 2011 Shenzhen FEN silver: foil team
Sebastian Chmara POL ATH Olympics 1996 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: decathlon
Andrés Chocho ECU ATH Olympics / Other 2008—2020 0–1–0 2011 Shenzhen ATH silver: 20 km walk
Petra Chocová CZE SWM Olympics 2012 0–1–0 2013 Kazan SWI silver: 50 m breaststroke
Choe Hyo-Sim PRK WLF Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan WLT silver: lightweight -58 kg
Choe Hyong-Gil PRK DIV Olympics 1996—2004 0–2–1 2001 Beijing DIV silver: synchronized platform; 2003 Daegu DIV silver: synchronized platform, bronze: platform
Choe Kum-Hui PRK DIV Olympics 2008 0–2–1 2005 İzmir DIV silver: synchronized platform; 2007 Bangkok DIV silver: synchronized platform; 2009 Beograd DIV bronze: synchronized platform
Choe Song-Hui PRK DIV Olympics 2000 0–0–1 2001 Beijing DIV bronze: team
Giorgi Chogovadze GEO
URS
EUN
DIV Olympics 1988—1992 0–0–1 1987 Zagreb DIV bronze: platform (competed for the Soviet Union)
Choi Byeong-Cheol KOR FEN Olympics 2004—2012 0–1–0 2003 Daegu FEN silver: foil team
Choi Eun-Suk KOR FEN Olympics 2012—2016 0–1–0 2013 Kazan FEN silver: épée team
Choi Gwang-Hyeon KOR JUD Olympics 2012 1–0–0 2009 Beograd JUD gold: team
Choi Gyong-Hui PRK GAR Olympics 1992 3–0–0 1991 Sheffield GYM gold: uneven bars, balance beam, and team
Choi Hye-Ra KOR SWM Olympics 2008—2012 0–1–1 2011 Shenzhen SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m butterfly
Choi In-Jeong KOR FEN Olympics 2012—2020 0–1–0 2013 Kazan FEN silver: épée team
Choi Jong-Gyu KOR BKB Olympics 1968 0–1–0 1967 Tokyo BAS silver
Choi Jong-Ok KOR VVO Olympics 1972 0–0–1 1970 Torino VOL bronze
Choi Mi-Seon KOR ARC Olympics 2016 3–3–0 2015 Gwangju ARC silver: recurve and recurve team; 2017 Taipei ARC gold: recurve team and recurve mixed team; 2019 Napoli ARC gold: recurve team, silver: recurve
Choi Min-Ho KOR JUD Olympics 2004—2008 0–0–1 2001 Beijing JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Choi Seung-U KOR CTR Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen CYC bronze: points race
Choi Tae-Ung KOR VVO Olympics 2000 1–0–0 2003 Daegu VOL gold
Choi Yong-Sin KOR JUD Olympics 2000 0–1–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: lightweight -73 kg; 2001 Beijing JUD silver: lightweight -73 kg
Choi Yun-Gyeom KOR FBL Olympics 1988 0–1–0 1987 Zagreb FTB silver
Lidia Chojecka POL ATH Olympics 2000—2008 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: 1500 m
Georgi Chomakov BUL FEN Olympics 1980—1988 0–1–0 1985 Kobe FEN silver: sabre team
Valdemaras Chomičius LTU
URS
BKB Olympics 1988—1992 1–0–0 1985 Kobe BAS gold
Arli Chontey KAZ WLF Olympics 2016 0–0–1 2017 Taipei WLT bronze: bantamweight -56 kg
Thanyalak Chotphibunsin THA SHO Olympics 2008 1–2–0 2013 Kazan SHO silver: 50 m rifle prone and 50 m rifle prone team; 2015 Gwangju SHO gold: 50 m rifle prone team
Chou Tien-Chen TPE BDM Olympics 2016—2020 0–0–4 2011 Shenzhen BDM bronze: team; 2013 Kazan BDM bronze: singles and team; 2015 Gwangju BDM bronze: singles
Jean-Marc Chouinard CAN FEN Olympics 1984—1996 0–1–0 1987 Zagreb FEN silver: épée team
Leanid Chrauko BLR ATH Olympics 2000—2004 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: discus throw
Kate Christowitz RSA ROW Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan ROW silver: lightweight coxless fours
Ludomir Chronowski POL FEN Olympics 1980—1988 0–1–0 1983 Edmonton FEN silver: épée team
Chu Mu-Yen TPE TKW Olympics 2004—2008 1–0–0 2003 Daegu TKW gold: flyweight -58 kg
Chu Yafei CHN ATH Olympics 2008 1–0–0 2007 Bangkok ATH gold: 20 km walk
Chuang Chia-Chia TPE TKW Olympics 2016 1–2–1 2011 Shenzhen TKW gold: middleweight -73 kg; 2015 Gwangju TKW silver: welterweight -67 kg, bronze: Kyorugi team; 2017 Taipei TKW silver: welterweight -67 kg
Chuang Chia-Jung TPE TEN Olympics 2008—2012 5–0–1 2003 Daegu TEN gold: doubles; 2005 Izmir TEN gold: doubles and mixed doubles; 2007 Bangkok TEN gold: doubles, bronze: mixed doubles; 2009 Beograd TEN gold: mixed doubles
Chuang Chih-Yuan TPE TTE Olympics 2004—2020 1–1–1 2001 Beijing TTN silver: team; 2007 Bangkok TTN gold: doubles; 2007 Bangkok TTN bronze: singles
Clement Chukwu NGR ATH Olympics 1996—2000 1–0–0 1997 Catania ATH gold: 400 m
Dmytro Chumak UKR FEN Olympics 2008 1–0–1 2005 İzmir FEN gold: épée team, bronze: épée
Chung Jeong-Yeon KOR JUD Olympics 2012 0–1–1 2009 Beograd JUD silver: team, bronze: extra-lightweight -48 kg
Dave Churchill CAN SWM Olympics 1984 0–1–0 1983 Edmonton SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Marcos Chuva POR ATH Olympics 2012 0–0–1 2013 Kazan ATH bronze: long jump
Sławomir Cieślakowski POL ROW Olympics 1988 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: quadruple sculls
Ján Cifra TCH
SVK
VVO Olympics 1980 0–1–0 1977 Sofia VOL silver
Milorad Čikić SRB
YUG
ATH Olympics 1972 0–1–0 1975 Roma ATH silver: 4×400 m relay
Giuseppe Cindolo ITA ATH Olympics 1972—1976 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: 5000 m
Gheorghe Ciobotaru ROU WRE Olympics 1976 0–2–0 1977 Sofia WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg; 1981 București WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Mihai Cioc ROU JUD Olympics 1980—1984 0–1–0 1985 Kobe JUD silver: heavyweight +95 kg
Ivo Cipci CRO
YUG
WPO Olympics 1956 1–0–0 1959 Torino WAP gold
Angelo Cipolloni ITA ATH Olympics 1996 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: 4×100 m relay
Andrea Cipressa ITA FEN Olympics 1984—1988 3–0–2 1981 București FEN gold: foil team; 1983 Edmonton FEN gold: foil team; 1985 Kobe FEN bronze: foil team; 1989 Duisburg FEN bronze: foil team; 1991 Sheffield FEN gold: foil team
Aleksandar Ćirić SRB
SCG
WPO Olympics 2000—2008 1–0–0 1995 Fukuoka WAP gold
Suzana Ćirić IOA
SRB
SCG
ATH Olympics 1992—1996 0–2–0 1991 Sheffield ATH silver: 10000 m (competed for Yugoslavia); 1993 Buffalo ATH silver: 10000 m (competed as Independent Participant)
Miklós Cirjenics HUN JUD Olympics 2016—2020 0–0–1 2013 Kazan JUD bronze: team
Cheick Sallah Cissé CIV TKW Olympics / Other 2016—2020 0–1–0 2015 Gwangju TKW silver: welterweight -80 kg
Doina Ciucanu-Robu ROU ROW Olympics 1988—1996 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: quadruple sculls (competed as Doina Ciucanu)
Birgit Clarius GER ATH Olympics 1992 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: heptathlon
Joetta Clark-Diggs USA ATH Olympics 1988—2000 0–0–2 1985 Kobe ATH bronze: 4×400 m relay (competed as Joetta Clark); 1987 Zagreb ATH bronze: 800 m (competed as Joetta Clark)
Karen Clarke CAN ATH Olympics 1992 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: 4×100 m relay
Cédric Claverie FRA JUD Olympics 2004 0–0–2 2001 Beijing JUD bronze: half-middleweight -81 kg and team
Benoît Clément CAN SWM Olympics 1984 0–0–1 1985 Kobe SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Frank Clement GBR ATH Olympics 1976 1–0–0 1973 Moskva ATH gold: 1500 m
Brenda Cliette USA ATH Non-starter 1984 2–0–0 1983 Edmonton ATH gold: 4×100 m relay; 1985 Kobe ATH gold: 4×100 m relay
Guylaine Cloutier CAN SWM Olympics 1988—1996 2–1–2 1991 Sheffield SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay; 1993 Buffalo SWI gold: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Beatrice Coadă-Cășlaru ROU SWM Olympics 1992—2004 0–1–0 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 400 m medley (competed as Beatrice Caslaru)
Selahattin Çobanoğlu TUR ATH Olympics 2004 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: 800 m
Miguelina Cobián CUB ATH Olympics 1964—1968 0–2–3 1963 Porto Alegre ATH bronze: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay; 1965 Budapest ATH silver: 100 m and 200 m
Neil Cochran GBR SWM Olympics 1984—1988 1–0–1 1987 Zagreb SWI gold: 200 m medley, bronze: 4×200 m freestyle relay
Piero Codia ITA SWM Olympics 2016 0–1–2 2013 Kazan SWI bronze: 50 m butterfly, 2015 Gwangju SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly
Rosemar Coelho BRA ATH Olympics 2004—2008 0–1–1 2001 Beijing ATH silver: 4×100 m relay; 2003 Daegu ATH bronze: 4×100 m relay
Veronica Cogeanu-Cochela ROU ROW Olympics 1988—2000 2–1–0 1987 Zagreb ROW gold: quadruple sculls (competed as Veronica Cogeanu); 1993 Buffalo ROW gold: single sculls, silver: coxless fours (competed as Veronica Cochela)
Cristieana Cojocaru ROU ATH Olympics 1984 0–2–0 1985 Kobe ATH silver: 800 m and 400 m hurdles
Federico Colbertaldo ITA SWM Olympics 2008 0–1–2 2009 Beograd SWI silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Bree Cole AUS DIV Olympics 2008 0–0–1 2005 İzmir DIV bronze: synchronized springboard
Brendan Cole AUS ATH Olympics 2012 1–0–0 2009 Beograd ATH gold: 4×400 m relay
Lynn Colella USA SWM Olympics 1972 3–0–0 1970 Torino SWI gold: 100 m butterfly, 200 m medley, and 4×100 m medley relay
Rick Colella USA SWM Olympics 1972—1976 1–1–0 1970 Torino SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 400 m medley
Florence Colle FRA ATH Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: 100 m hurdles
Philippe Collet FRA ATH Olympics 1988—1992 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: pole vault
Michelle Collins USA ATH Olympics 2000 2–0–1 1991 Sheffield ATH bronze: 200 m; 1993 Buffalo ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Marie Collonvillé FRA ATH Olympics 2004—2008 0–0–2 1997 Catania ATH bronze: high jump and heptathlon
Andrea Colombo ITA ATH Olympics 2000 0–0–3 1995 Fukuoka ATH bronze: 4×100 m relay; 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 4×100 m relay; 2001 Beijing ATH bronze: 4×100 m relay
María Colón CUB ATH Olympics / Administrator 1980—2020 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: javelin throw
Slobodanka Čolović CRO
YUG
ATH Olympics 1988 1–0–0 1987 Zagreb ATH gold: 800 m
Dragoș Coman ROU SWM Olympics 2000—2008 1–1–1 2001 Beijing SWI silver: 400 m freestyle; 2003 Daegu SWI bronze: 400 m freestyle; 2007 Bangkok ATH gold: 400 m freestyle
Nadia Comăneci ROU GAR Olympics / Other 1976—2004 5–0–0 1981 București GYM gold: all-around, floor, horse vault, uneven bars, and team
Philippe Comtois CAN DIV Olympics 1996—2004 0–1–1 1995 Fukuoka DIV bronze: team, 1999 Palma de Mallorca DIV silver: 1 m springboard
Jhennifer Conceição BRA SWM Olympics 2016 1–0–0 2019 Napoli SWI gold: 50 m breaststroke
Diego Confalonieri ITA FEN Olympics 2008 0–1–0 2001 Beijing FEN silver: épée team
Cong Xuedi CHN BKB Olympics 1984—1992 0–0–1 1987 Zagreb BAS bronze
Jack Conger USA SWM Olympics 2016 2–2–2 2013 Kazan SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2015 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Mike Conley USA ATH Olympics 1984—1996 0–1–0 1983 Edmonton ATH silver: triple jump
Keith Connor GBR ATH Olympics 1980—1984 0–0–1 1981 București ATH bronze: triple jump
Rosaria Console ITA ATH Olympics 2004—2012 1–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: half marathon
Ionel Constantin ROU CSP Olympics 1984 0–0–1 1987 Zagreb CAN bronze: K4 1000 m
Hollis Conway USA ATH Olympics 1988—1992 1–1–0 1989 Duisburg ATH silver: high jump; 1991 Sheffield ATH gold: high jump
Chris Cook GBR SWM Olympics 2004—2008 0–1–0 2003 Daegu SWI silver: 100 m breaststroke
Garry Cook GBR ATH Olympics 1984 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: 800 m
Rebecca Cooke GBR SWM Olympics 2000—2004 4–3–1 2003 Daegu SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 1500 m freestyle, bronze: 400 m medley; 2005 İzmir SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 400 m medley
Reid Coolsaet CAN ATH Olympics 2012—2016 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: 5000 m
Eswort Coombs VIN ATH Olympics / Other 1992—1996 1–0–0 1995 Fukuoka ATH gold: 400 m
John Cooper GBR ATH Olympics 1964—1968 0–0–1 1961 Sofia ATH bronze: 4×400 m relay
Todd Cooper GBR SWM Olympics 2004—2008 0–2–0 2005 İzmir SWI silver: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay
Paul Copu ROU ATH Olympics 1980 1–1–0 1977 Sofia ATH silver: 3000 m steeplechase; 1979 Ciudad de México ATH gold: 3000 m steeplechase
André Cordeiro BRA SWM Olympics 1996 0–1–0 1995 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Giovanni Cornacchia ITA ATH Olympics 1960—1968 0–1–0 1965 Budapest ATH silver: 110 m hurdles
Daniel Corral MEX GAR Olympics 2012—2020 0–1–0 2013 Kazan GYM silver: pommelled horse
Luciano Corrêa BRA JUD Olympics 2008—2012 0–0–2 2003 Daegu JUD bronze: half-heavyweight -100 kg and open class
Paulo Roberto Correia BRA ATH Olympics 1980—1984 0–0–1 1981 București ATH bronze: 4×400 m relay (ran in heats only)
Ritz Correia USA SWM Olympics 2004 3–0–0 2005 İzmir SWI gold: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Cristiana Corsi ITA TKW Olympics 2000—2004 0–1–0 2003 Daegu TKW silver: featherweight -59 kg
Onix Cortés CUB JUD Olympics 2012 0–0–1 2013 Kazan JUD bronze: middleweight -70 kg
Inocenta Corvea CUB BKB Olympics 1980 0–1–0 1979 Ciudad de México BAS silver
José Manuel Cossio ESP SWM Olympics 1960 0–0–1 1959 Torino SWI bronze: 1500 m freestyle
Melani Costa ESP SWM Olympics 2008—2016 1–2–1 2011 Shenzhen SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Silvia Costa CUB ATH Olympics 1992 1–2–0 1983 Edmonton ATH silver: high jump; 1985 Kobe ATH gold: high jump; 1989 Duisburg ATH silver: high jump
Venancio Costa ESP VVO Olympics 1992 0–1–0 1995 Fukuoka VOL silver
Mihai Coste ROU VVO Olympics 1964 0–1–0 1959 Torino VOL silver
Daniela Costian AUS ATH Olympics 1992—2000 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: discus throw (competed for Romania)
Dorin Costraș ROU WPO Olympics 1980 0–0–1 1981 București WAP bronze
Alain Côté CAN FEN Olympics 1984—1992 0–1–0 1987 Zagreb FEN silver: épée team
Johnno Cotterill AUS WPO Olympics 2012—2016 1–0–0 2009 Beograd WAP gold
Vlad Cotuna ROU GAR Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen GYM bronze: team
Céline Couderc FRA SWM Olympics 2004—2008 1–0–0 2003 Daegu SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Kurt Couto MOZ ATH Olympics / Other 2004—2016 0–1–1 2007 Bangkok ATH silver: 400 m hurdles; 2011 Shenzhen ATH bronze: 400 m hurdles
Camille Couzi FRA FEN Olympics 1992 0–0–1 1993 Buffalo FEN bronze: foil team
Amy Cozad USA DIV Olympics 2016 0–1–0 2011 Shenzhen DIV silver: team
James Cracknell GBR ROW Olympics 1996—2004 0–1–0 1993 Buffalo ROW silver: lightweight eights
Shaun Creighton AUS ATH Olympics 1996—2000 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 3000 m steeplechase
Brittany Crew CAN ATH Olympics 2016—2020 1–0–1 2015 Gwangju ATH bronze: shot put; 2017 Taipei ATH gold: shot put
Olga Cristea MDA ATH Olympics 2004—2008 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: 800 m
Charmaine Crooks CAN ATH Olympics / Other / Administrator 1984—2004 0–2–0 1983 Edmonton ATH silver: 4×400 m relay; 1985 Kobe ATH silver: 4×400 m relay
Daniele Crosta ITA FEN Olympics 2000 0–0–1 1995 Fukuoka FEN bronze: foil
Bill Crothers CAN ATH Olympics 1964—1968 1–0–0 1965 Budapest ATH gold: 800 m
Dóra Csabai HUN WPO Olympics 2012—2016 0–2–0 2009 Beograd WAP silver; 2013 Kazan WAP silver
László Cseh, Jr. HUN SWM Olympics / Other 2004—2020 3–0–0 2011 Shenzhen SWI gold: 50 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley
Éva Csernoviczki HUN JUD Olympics 2008—2020 0–0–1 2009 Beograd JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
József Csík HUN ATH Olympics 1972 0–1–0 1970 Torino ATH silver: javelin throw
József Csikány HUN SWM Olympics 1960—1964 2–0–1 1963 Porto Alegre SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay; 1965 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay
Attila Csipler ROU FEN Olympics 1960—1964 0–1–0 1965 Budapest FEN silver: foil team
Eszter Csizmadia HUN JUD Olympics 2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: half-middleweight -63 kg
László Csoknyai HUN JUD Olympics 2012—2016 0–0–2 2013 Kazan JUD bronze: half-middleweight -81 kg and team
László Csongrádi HUN FEN Olympics 1988 0–1–1 1983 Edmonton FEN bronze: sabre team; 1985 Kobe FEN silver: sabre
Virág Csurgó HUN TEN Olympics 1996 0–0–1 1993 Buffalo TEN bronze: mixed doubles
Csaba Csutorás HUN ATH Olympics 1960—1964 1–1–0 1963 Porto Alegre ATH gold: 4×100 m relay; 1965 Budapest ATH silver: 4×400 m relay
Virginie Cueff FRA CTR Olympics 2012—2016 0–0–1 2011 Shenzhen CYC bronze: sprint
Jorge Cuervo CUB GAR Olympics 1972 1–0–0 1973 Moskva GYM gold: horse vault
Gustavo Cuesta DOM ATH Olympics 2012—2016 1–0–0 2015 Gwangju ATH gold: 4×400 m relay
Pablo Cuesta CUB WPO Olympics 1992 0–1–0 1987 Zagreb WAP silver
Miloš Ćuk SRB WPO Olympics 2016 0–0–1 2009 Beograd WAP bronze
Iosif Culineac ROU WPO Olympics 1964—1972 0–0–1 1965 Budapest WAP bronze
Javier Culson PUR ATH Olympics / Other 2008—2016 0–0–1 2007 Bangkok ATH bronze: 400 m hurdles
Yumileidi Cumbá CUB ATH Olympics 1996—2008 2–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: shot put; 2001 Beijing ATH gold: shot put
Rəsul Çunayev AZE WRE Olympics 2016 1–0–0 2013 Kazan WRE gold: Greco-Roman welterweigth -66 kg
Sandro Cuomo ITA FEN Olympics 1984—1996 2–0–1 1983 Edmonton FEN gold: épée team; 1985 Kobe FEN bronze: épée team; 1989 Duisburg FEN gold: épée team
Allison Curbishley GBR ATH Olympics 1996—2000 1–0–1 1997 Catania ATH gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Denise Curry USA BKB Olympics 1984 0–1–0 1981 București BAS silver
Laura Cutina ROU GAR Olympics 1984 0–1–0 1987 Zagreb GYM silver: team
Myriam Cutolo ITA SAL Olympics 2004 0–0–1 2005 İzmir SAI bronze: 470 women
Danko Cvjetićanin CRO
YUG
BKB Olympics 1988—1992 1–1–0 1983 Edmonton BAS silver (competed for Yugoslavia); 1987 Zagreb BAS gold (competed for Yugoslavia)
Krzysztof Cwalina POL SWM Olympics 1992 0–0–1 1993 Buffalo SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Grzegorz Cybulski POL ATH Olympics 1972—1976 1–1–0 1975 Roma ATH gold: long jump; 1977 Sofia ATH silver: long jump
Jakub Czaja POL ATH Olympics 2004 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: 3000 m steeplechase
Przemysław Czajkowski POL ATH Olympics 2012 0–1–0 2011 Shenzhen ATH silver: discus throw
Edward Czernik POL ATH Olympics 1964 0–1–0 1965 Budapest ATH silver: high jump
Ferenc Czvikovszky HUN FEN Olympics / Referee 1960—1968 0–1–0 1959 Torino FEN silver: foil team
Damian Czykier POL ATH Olympics 2016—2020 0–0–1 2017 Taipei ATH bronze: 110 m hurdles
Giovanni D'Aleo ITA ATH Olympics 1984 0–1–0 1983 Edmonton ATH silver: marathon
Giuseppe D'Altrui ITA SWM/WPO Olympics / Non-starter 1956—1972 0–0–1 1959 Torino WAP bronze
Marco D'Altrui ITA WPO Olympics 1984—1992 1–0–0 1987 Zagreb WAP gold
Andrea D'Arrigo ITA SWM Olympics 2016 0–1–0 2017 Taipei SWI silver: 4×200 m freestyle relay (competed for the United States)
Giuseppe D'Urso ITA ATH Olympics / Non-starter 1992—1996 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 800 m
Duane Da Rocha ESP SWM Olympics 2012—2016 0–0–1 2011 Shenzhen SWI bronze: 200 m backstroke
Daniel Dąbrowski POL ATH Olympics 2008 2–0–0 2005 İzmir ATH gold: 4×400 m relay; 2007 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay
Marek Dąbrowski POL FEN Olympics 1972—1976 0–2–1 1970 Torino FEN silver: foil team, bronze: foil; 1973 Moskva FEN silver: foil team
Peter Daenens BEL ATH Olympics 1984 1–0–0 1983 Edmonton ATH gold: 3000 m steeplechase
Julie Daigneault CAN SWM Olympics 1984 0–0–2 1983 Edmonton SWI bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Paolo Dal Soglio ITA ATH Olympics 1996—2000 0–2–0 1993 Buffalo ATH silver: shot put; 1997 Catania ATH silver: shot put
Fabio Dal Zotto ITA FEN Olympics 1976 0–0–1 1977 Sofia FEN bronze: foil team
Gianfranco Dalla Barba ITA FEN Olympics 1984—1988 1–1–2 1981 București FEN gold: sabre team; 1983 Edmonton FEN silver: sabre team, bronze: sabre; 1985 Kobe FEN bronze: sabre team
Manuela Dalla Valle ITA SWM Olympics 1984—1996 1–2–3 1983 Edmonton SWI bronze: 100 m breaststroke; 1985 Kobe SWI bronze: 100 m breaststroke; 1987 Zagreb SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Petra Dallmann GER SWM Olympics 2004—2008 3–0–2 2001 Beijing SWI gold: 100 m freestyle; 2003 Daegu SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle; 2005 İzmir SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 200 m freestyle
Kamil Damašek CZE ATH Olympics 1996 0–1–0 1997 Catania ATH silver: decathlon
Maurizio Damilano ITA ATH Olympics 1980—1992 1–1–0 1981 București ATH gold: 20 km walk; 1983 Edmonton ATH silver: 20 km walk
Aurora Dan ROU FEN Olympics 1980—1984 1–2–0 1981 București FEN gold: foil team, silver: foil; 1983 Edmonton FEN silver: foil team
Julie Danaux FRA DIV Olympics 1996—2000 0–1–0 1997 Catania DIV silver: platform
Ellie Daniel USA SWM Olympics 1968—1972 0–0–1 1970 Torino SWI bronze: 100 m butterfly
Luiz Daniel BRA WPO Olympics 1960—1964 0–0–1 1963 Porto Alegre WAP bronze
David Daniels CAN BKB Olympics 2000 0–1–0 1997 Catania BAS silver
Yelena Danilochkina RUS BKB Olympics 2012 0–1–0 2009 Beograd BAS silver
Piotr Daniluk POL SHO Olympics 2016 0–0–1 2007 Bangkok SHO bronze: 25 m rapid fire pistol
Martina Danišová-Hrašnová SVK ATH Olympics 2008—2020 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: hammer throw (competed as Martina Hrašnová)
Tasha Danvers GBR ATH Olympics 2000—2008 1–1–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 4×400 m relay; 2001 Beijing ATH gold: 400 m hurdles, silver: 4×400 m relay
Michelle Darvill GER ROW Olympics 1996 1–0–0 1993 Buffalo ROW gold: coxless fours (competed for Canada)
Tuyana Dashidorzhiyeva RUS ARC Olympics 2016 0–0–2 2015 Gwangju ARC bronze: recurve team; 2017 Taipei ARC bronze: recurve team
Tamāra Dauniene LAT
URS
BKB Olympics 1976 3–0–0 1970 Torino BAS gold (competed as Tamāra Kaļagina); 1973 Moskva BAS gold; 1977 Sofia BAS gold
Ross Davenport GBR SWM Olympics 2004—2012 1–2–1 2003 Daegu SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2005 İzmir SWI silver: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Willie Davenport USA ATH/BOB Olympics / Other 1964—1980 0–0–1 1965 Budapest ATH bronze: 110 m hurdles
Magda Dávid HUN SWM Olympics 1960 0–1–0 1961 Sofia SWI silver: 100 m backstroke
Chris Davidson CAN ROW Olympics 2000 0–0–1 1993 Buffalo ROW bronze: lightweight coxless fours
Howard Davies GBR ATH Olympics 1968 0–1–0 1967 Tokyo ATH silver: 4×400 m relay
Lynn Davies GBR ATH Olympics / Other 1964—1972 0–1–0 1965 Budapest ATH silver: long jump
Clark Davis CAN WRE Olympics 1984—1988 0–1–0 1981 București WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Howard Davis JAM ATH Olympics 1988—1992 1–1–0 1989 Duisburg ATH gold: 4×400 m relay; 1991 Sheffield ATH silver: 4×400 m relay
Josh Davis USA SWM Olympics 1996—2000 5–1–1 1991 Sheffield SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay; 1995 Fukuoka SWI gold: 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle
Kenny Davis USA BKB Olympics 1972 0–1–0 1970 Torino BAS silver
Michelle Davison USA DIV Olympics 2000 0–1–0 2003 Daegu DIV silver: team
Irina Davydova RUS ATH Olympics 2012 0–1–0 2011 Shenzhen ATH silver: 400 m hurdles
Yelena Davydova CAN
RUS
URS
GAR Olympics / Referee 1980—2016 1–2–1 1979 Ciudad de México GYM gold: team, silver: floor and horse vault, bronze: all-around
Tony Day GBR SWM Olympics 1988 0–0–1 1985 Kobe SWI bronze: 1500 m freestyle
Willie de Beer RSA ATH Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen ATH bronze: 4×400 m relay
Ferdinando De Giorgi ITA VVO Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb VOL bronze
Eleonora De Marchi ITA FEN YOG 2014 0–1–0 2019 Napoli FEN silver: épée team
Martina De Memme ITA SWM Olympics 2016 2–0–2 2013 Kazan SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle; 2015 Gwangju SWI bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Guido De Murtas ITA ATH Non-starter 1960 1–0–0 1959 Torino ATH gold: 4×100 m relay
Jared Deacon GBR ATH Olympics 2000 0–1–2 1995 Fukuoka ATH bronze: 4×400 m relay; 1997 Catania ATH bronze: 4×400 m relay; 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 4×400 m relay
Buck Deadrich USA WRE Olympics 1972 0–1–0 1973 Moskva WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Marcell Deák Nagy HUN ATH Olympics 2012 1–0–0 2011 Shenzhen ATH gold: 400 m
Joanne Deakins GBR SWM Olympics 1992—1996 0–1–2 1993 Buffalo SWI silver: 4×200 m freestyle relay, 1995 Fukuoka SWI bronze: 200 m backstroke and 4×200 m freestyle relay
Gabriela DeBues-Stafford CAN ATH Olympics 2016—2020 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: 1500 m
Ádám Decker HUN WPO Olympics 2016 0–0–1 2007 Bangkok WAP bronze
Tamás Decsi HUN FEN Olympics 2008—2020 0–0–1 2003 Daegu FEN bronze: sabre
Brendon Dedekind RSA SWM Olympics 1996—2000 0–0–1 1997 Catania SWI bronze: 50 m freestyle
Tony Dees USA ATH Olympics 1992 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: 4×100 m relay
Georges Kablan Degnan CIV ATH Olympics 1976—1984 0–1–1 1979 Ciudad de México ATH silver: 4×100 m relay; 1981 București ATH bronze: 200 m
Iryna Dekha UKR WLF Olympics 2016—2020 1–0–0 2017 Taipei WLT gold: heavyweight -90 kg
Cvetana Dekleva SLO
YUG
BKB Olympics 1984 0–0–1 1983 Edmonton BAS bronze
Gianni Del Buono ITA ATH Olympics 1968—1972 0–0–2 1967 Tokyo ATH bronze: 1500 m; 1970 Torino ATH bronze: 1500 m
Marcello Del Duca ITA WPO Olympics 1976 0–1–0 1970 Torino WAP silver
Enzo Del Forno ITA ATH Olympics 1972 1–0–1 1973 Moskva ATH bronze: high jump; 1975 Roma ATH gold: high jump
Ajla Del Ponte SUI ATH Olympics 2016—2020 2–1–0 2017 Taipei ATH gold: 4×100 m relay; 2019 Napoli ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Ronnie Delany IRL ATH Olympics / Other 1956—1960 1–0–0 1961 Sofia ATH gold: 800 m
Pierre Délèze SUI ATH Olympics 1980—1988 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: 1500 m
Luis Delís CUB ATH Olympics 1980 2–0–0 1983 Edmonton ATH gold: discus throw; 1985 Kobe ATH gold: discus throw
Elena Delle Donne USA BKB Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen BAS gold
Lindsay Delmar CAN SWM YOG 2010 0–0–1 2013 Kazan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Frédéric Delpla FRA FEN Olympics 1988 0–0–1 1991 Sheffield FEN bronze: épée team
Andrey Demanov RUS WLF Olympics 2012 1–1–0 2011 Shenzhen WLT gold: middle-heavyweight -94 kg; 2013 Kazan WLT silver: heavyweight -105 kg
Volodymyr Demchenko UKR ATH Olympics 2004 1–0–0 2003 Daegu ATH gold: 4×400 m relay
Vladimir Dementyev RUS
URS
SWM Olympics 1976 0–1–1 1977 Sofia SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
László Demény HUN FEN Olympics 1980 0–0–1 1973 Moskva FEN bronze: foil team
Serhiy Demidiuk UKR ATH Olympics 2004 1–0–1 2005 İzmir ATH bronze: 110 m hurdles; 2007 Bangkok ATH gold: 110 m hurdles
Aleksej Demjanov CRO GAR Olympics 1996 1–0–1 1995 Fukuoka GYM gold: rings; 1997 Catania GYM bronze: rings
Michèle Demys FRA ATH Olympics 1964 0–1–1 1965 Budapest ATH silver: javelin throw; 1967 Tokyo ATH bronze: javelin throw
Deng Senyue CHN GRY Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen RGY bronze: hoop
Deni INA WLF Olympics 2012—2020 1–0–0 2011 Shenzhen WLT gold: lightweight -69 kg
Eddie Denis AUS WPO Olympics 2000 0–0–1 1995 Fukuoka WAP bronze
Cansel Deniz KAZ TKW Olympics 2016—2020 0–1–0 2017 Taipei TKW silver: middleweight -73 kg
Helen Denman AUS SWM Olympics 1996 0–1–0 1995 Fukuoka SWI silver: 100 m breaststroke
Fritz Dennerlein ITA SWM/WPO Olympics 1956—1964 3–2–2 1959 Torino SWI gold: 200 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, WAP bronze; 1963 Porto Alegre SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Matthew Denny AUS ATH Olympics 2016—2020 1–1–0 2015 Gwangju ATH silver: discus throw; 2019 Napoli ATH gold: discus throw
Ludovic Dépickère FRA SWM Olympics 1988—1996 0–2–1 1991 Sheffield SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1995 Fukuoka SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 1997 Catania SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Inna Deriglazova ROC
RUS
FEN Olympics 2012—2020 2–0–0 2013 Kazan FEN gold: foil and foil team
Nik'oloz Deriugini GEO
URS
BKB Olympics 1980 0–1–0 1981 București BAS silver
João Derly BRA JUD Olympics 2008 0–0–1 2001 Beijing JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Ana Derșidan-Ene-Pascu ROU FEN Olympics / Non-starter 1960—1976 1–1–0 1961 Sofia FEN gold: foil team (competed as Ana Derșidan); 1965 Budapest FEN silver: foil team (competed as Ana Derșidan)
Caridad Despaigne CUB BKB Olympics 1980 0–1–0 1979 Ciudad de México BAS silver
Robelis Despaigne CUB TKW Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen TKW bronze: heavyweight -87 kg
Yosvane Despaigne CUB JUD Olympics 1996—2004 1–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: middleweight -90 kg; 2001 Beijing JUD gold: middleweight -90 kg
Olga Desyatskaya RUS SHO Olympics 2008 0–0–1 2007 Bangkok SHO bronze: 10 m air rifle team
Darya Deyeva RUS SWM Olympics 2012 1–0–1 2009 Beograd SWI gold: 50 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Elisa Di Francisca ITA FEN Olympics 2012—2016 1–0–0 2005 İzmir FEN gold: foil team
Alex Di Giorgio ITA SWM Olympics 2012—2016 0–1–0 2017 Taipei SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Alfonso Di Guida ITA ATH Olympics 1976 0–0–1 1979 Ciudad de México ATH bronze: 4×400 m relay
Elena Di Liddo ITA SWM Olympics / YOG 2010—2020 1–4–1 2013 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay; 2015 Gwangju SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 2017 Taipei SWI silver: 50 m butterfly and 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Arturo Di Mezza ITA ATH Olympics 1996—2000 0–0–3 1991 Sheffield ATH bronze: 20 km; 1995 Fukuoka ATH bronze: 20 km; 1997 Catania ATH bronze: 20 km
Giuseppe Di Palo ITA ROW Olympics 1988 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: eights
Silvia Di Pietro ITA SWM Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan SWI bronze: 50 m butterfly
Amadou Dia Bâ SEN ATH Olympics / Other 1984—1992 0–1–0 1983 Edmonton ATH silver: 400 m hurdles
Lorena Diaconescu ROU SWM Olympics 1996—2000 1–1–0 1999 Palma de Mallorca SWI gold: 100 m freestyle, silver: 200 m freestyle
Emily Diamond GBR ATH Olympics 2016—2020 0–0–1 2011 Shenzhen ATH bronze: 4×400 m relay
Ana Dias POR ATH Olympics 1996—2008 0–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 5000 m
Andrés Díaz ESP ATH Olympics 1996—2000 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: 800 m
Bárbaro Díaz CUB WPO Olympics 1980—1992 0–1–0 1987 Zagreb WAP silver
Tulio Díaz CUB FEN Olympics 1992 1–0–2 1981 București FEN bronze: foil team; 1983 Edmonton FEN bronze: foil team; 1987 Zagreb FEN gold: foil team
Klaus Dibiasi ITA DIV Olympics / Other 1964—1976 2–0–0 1970 Torino DIV gold: 3 m springboard and platform
Scott Dickens CAN SWM Olympics 2004—2012 0–0–2 2005 İzmir SWI bronze: 50 m breaststroke; 2007 Bangkok SWI bronze: 100 m breaststroke
Petre Dicu ROU WRE Olympics 1976—1980 0–0–1 1977 Sofia WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Oleksandr Didukh UKR TTE Olympics 2012 0–0–1 2009 Beograd TTN bronze: singles
Aurimas Didžbalis LTU WLF Olympics 2016 0–1–0 2011 Shenzhen WLT silver: middle-heavyweight -94 kg
Rodrigo Diego MEX DIV Olympics / YOG 2014—2016 0–0–1 2017 Taipei DIV bronze: team
Balla Dièye SEN TKW Olympics 2016 0–0–1 2005 İzmir TKW bronze: featherweight -67 kg
Dijiang Adiljan CHN BKB Olympics 1992 0–0–1 1993 Buffalo BAS bronze
Gary Dilley USA SWM Olympics 1964 2–0–0 1965 Budapest SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m freestyle relay
Darius Dimavičius LTU BKB Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg BAS silver (competed for the Soviet Union)
Stefanos Dimitriadis GRE SWM Olympics 2012—2016 0–0–1 2013 Kazan SWI bronze: 200 m butterfly
Valentina Dimitrova BUL ATH Olympics 1980 1–0–0 1977 Sofia ATH gold: pentathlon
Ding Feng CHN SHO Olympics 2012 5–0–1 2011 Shenzhen SHO gold: 25 m rapid fire pistol, 25 m standard pistol, 25 m rapid fire pistol team, and 25 m standard pistol team; 2013 Kazan SHO gold: 25 m standard pistol team, bronze: 25 m rapid fire pistol
Loredana Dinu ROU FEN Olympics 2012—2016 0–1–0 2007 Bangkok FEN silver: épée team (competed as Loredana Iordachioiu)
Renato Dionisi ITA ATH Olympics / Non-starter 1964—1972 0–0–1 1975 Roma ATH bronze: pole vault
Maya DiRado USA SWM Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen SWI gold: 400 m medley
Wiam Dislam MAR TKW Olympics / Other 2012—2016 0–1–0 2011 Shenzhen TKW silver: heavyweight -73 kg
Maria Diți-Diaconescu ROU ATH Olympics 1960—1964 0–1–1 1959 Torino ATH bronze: javelin throw (competed as Maria Diți); 1961 Sofia ATH silver: javelin throw (competed as Maria Diți)
Konstantinos Ditsios GRE ROW Olympics 1988 0–0–1 1989 Duisburg ROW bronze: double sculls
Aleksandr Dityatin RUS
URS
GAR Olympics 1976—1980 2–0–0 1977 Sofia GYM gold: horse vault and team
Vlade Divac SRB
SCG
YUG
BKB Olympics / Other / Administrator 1988—2017 1–0–0 1987 Zagreb BAS gold (competed for Yugoslavia)
Diamond Dixon USA ATH Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen ATH bronze: 400 m
René Djédjémel CIV ATH Olympics / Other 1984—1988 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: 400 m hurdles
Ewa Długołęcka POL ATH Non-starter 1972—1976 0–2–1 1973 Moskva ATH silver: 4×100 m relay; 1975 Roma ATH silver: 4×100 m relay; 1977 Sofia ATH bronze: 4×100 m relay
Mariya Dmitriyenko KAZ SHO Olympics 2016 0–1–0 2011 Shenzhen SHO silver: double trap
Denis Dmitriyev ROC
RUS
CTR Olympics 2008—2020 1–0–0 2011 Shenzhen CYC gold: sprint
Roman Dmitriyev RUS
URS
WRE Olympics 1972—1976 0–1–0 1977 Sofia WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Anna Dmitriyeva RUS JUD YOG 2010 0–0–1 2015 Gwangju JUD bronze: team
Darya Dmitriyeva RUS GRY Olympics 2012 1–2–0 2011 Shenzhen RGY gold: ribbon, silver: individual and ball
Lyudmila Dmitriyeva RUS SAL Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen SAI gold: 470 mixed team
Olga Dmitriyeva RUS
URS
DIV Olympics 1976 0–1–0 1973 Moskva DIV silver: platform
Stepan Dmitriyevsky RUS
EUN
ROW Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg ROW silver: eights
Olena Dmytrash UKR GRY Olympics 2008—2016 1–4–4 2009 Beograd RGY silver: group 3 ribbons + 2 ropes, bronze: group all-around and group 5 hoops; 2013 Kazan RGY silver: group all-around, bronze: group 10 clubs and group 3 balls + 2 ribbons; 2015 Gwangju RGY gold: group 6 clubs + 2 hoops, silver: group all-around and group 5 ribbons
Ruslan Dmytrenko UKR ATH Olympics 2012—2016 0–2–0 2013 Kazan ATH silver: 20 km walk and 20 km walk team
Gyula Dobay HUN SWM Olympics 1956—1964 1–1–3 1963 Porto Alegre SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 1965 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Patryk Dobek POL ATH Olympics 2016—2020 0–0–2 2019 Napoli ATH bronze: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Dănuț Dobre ROU ROW Olympics 1988—1992 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: coxless pairs
Luminița Dobrescu ROU SWM Olympics 1988—1996 0–2–1 1997 Catania SWI silver: 50 m freestyle and 100 m freestyle, bronze: 200 m freestyle
Rafał Dobrowolski POL ARC Olympics 2008—2012 0–0–1 2009 Beograd ARC bronze: recurve mixed team
Peter Dobson CAN SWM Olympics 1984 0–1–0 1981 București SWI silver: 400 m medley
Mel Dodd AUS SWM Olympics 2000 0–1–1 1997 Catania SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Bishop Dolegiewicz CAN ATH Olympics 1976—1984 1–0–0 1975 Roma ATH gold: shot put
Yelena Dolgopolova RUS GAR Olympics 1996 1–0–1 1999 Palma de Mallorca GYM gold: team, bronze: horse vault
Vladimir Dolgov URS
UKR
SWM Olympics 1980 0–1–0 1981 București SWI silver: 100 m backstroke
Victor Dolipschi ROU WRE Olympics 1972—1984 1–0–1 1973 Moskva WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg; 1981 București WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Juan Domecq CUB BKB Olympics 1972—1976 0–0–1 1970 Torino BAS bronze
Mónica Domínguez MEX WLF Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen WLT bronze: lightweight -58 kg
Lídia Dömölky-Sákovics HUN FEN Olympics 1956—1968 1–1–0 1963 Porto Alegre FEN gold: foil, silver: foil team
Zoltán Dömötör HUN WPO Olympics 1960—1968 1–0–0 1963 Porto Alegre WAP gold
Ferenc Donáth HUN GAR Olympics 1976—1980 0–1–1 1979 Ciudad de México GYM silver: pommelled horse, bronze: rings
Massimiliano Donati ITA ATH Olympics / Non-starter 2004—2008 1–0–1 2001 Beijing ATH bronze: 4×100 m relay; 2005 İzmir ATH gold: 4×100 m relay
Mireille Donders SUI ATH Olympics 1996—2000 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: 100 m
Dong Fangxiao CHN GAR Olympics 2000 2–0–0 2001 Beijing GYM gold: floor and team
Dong Guotao CHN FEN Olympics 2008 0–2–0 2005 İzmir FEN silver: épée; 2007 Bangkok FEN silver: épée
Dong Zhaozhi CHN FEN Olympics 1996—2004 2–1–1 1995 Fukuoka FEN silver: foil team; 1997 Catania FEN bronze: foil team; 2001 Beijing FEN gold: foil and foil team
Tea Donguzashvili RUS JUD Olympics 2004—2008 0–1–1 1999 Palma de Mallorca JUD silver: heavyweight +78 kg; 2001 Beijing JUD bronze: heavyweight +78 kg
Scott Donie USA DIV Olympics 1992—1996 0–0–1 1991 Sheffield DIV bronze: platform
Anne Donovan USA BKB Olympics / Coach 1984—2008 0–1–0 1981 București BAS silver
Yevgeny Donskoy RUS TEN Olympics 2016 0–0–1 2009 Belgrade TEN bronze: singles
Mihovil Dorčić CRO
YUG
SWM Olympics 1960 0–0–1 1959 Torino SWI bronze: 100 m backstroke
Jennifer Dore USA ROW Olympics 1996—2000 0–1–0 1993 Buffalo ROW silver: eights
Xavier Dorfman FRA ROW Olympics 1996—2000 1–0–0 1993 Buffalo ROW gold: lightweight coxless fours
Gabriella Dorio ITA ATH Olympics 1976—1984 2–1–0 1981 București ATH gold: 1500 m, silver: 800 m; 1983 Edmonton ATH gold: 1500 m
Dudley Dorival HAI ATH Olympics 2000—2008 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: 110 m hurdles (competed for the United States)
Dorjkhandyn Khüderbulga MGL WRE Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan WRE bronze: freestyle heavyweight -96 kg
Dorjnyambuugiin Otgondalai MGL BOX Olympics / Other 2016 0–0–1 2013 Kazan BOX bronze: lightweight -60 kg
Dorjsurengiin Sumiya MGL JUD Olympics 2012—2020 1–0–0 2015 Gwangju JUD gold: lightweight -57 kg
Jason Dorland CAN ROW Olympics 1988 0–0–1 1993 Buffalo ROW bronze: lightweight single sculls (competed for the United States)
Polona Dornik SLO
YUG
BKB Olympics 1984—1988 1–0–1 1983 Edmonton BAS bronze; 1987 Zagreb BAS gold
Tetiana Dorokhova UKR ARC Olympics 2012 0–2–1 2003 Daegu ARC bronze: recurve team; 2009 Beograd ARC silver: recurve team; 2011 Shenzhen ARC silver: recurve team
Csaba Dosa ROU ATH Olympics 1968 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: high jump
Sara Dosho JPN WRE Olympics 2016—2020 1–0–0 2013 Kazan WRE gold: freestyle light-heavyweight -67 kg
Marcel Dost NED ATH Olympics 1996 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: decathlon
Ralph Doubell AUS ATH Olympics 1968 1–0–1 1967 Tokyo ATH gold: 800 m, bronze: 4×400 m relay
Matt Douglas GBR ATH Olympics 2000—2004 0–1–1 2003 Daegu ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Horace Dove-Edwin SLE ATH Olympics 1988—1992 0–1–0 1991 Sheffield ATH silver: 4×100 m relay
Ivan Dovhodko UKR ROW Olympics 2012—2016 0–2–0 2013 Kazan ROW silver: double sculls; 2015 Gwangju ROW silver: eights
Nataliya Dovhodko UKR ROW Olympics 2012 2–1–0 2013 Kazan ROW gold: single sculls; 2015 Gwangju ROW gold: lightweight coxless fours, silver: single sculls
Fiona Doyle IRL SWM Olympics 2016 0–2–1 2013 Kazan SWI silver: 100 m breaststroke; 2015 Gwangju SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Anežka Drahotová CZE ATH Olympics 2016 0–0–1 2019 Napoli ATH bronze: 20 km walk
Ion Draica ROU WRE Olympics 1980—1984 2–0–0 1977 Sofia WRE gold: Greco-Roman middleweight -82 kg; 1981 București WRE gold: Greco-Roman middleweight -82 kg
Kevin Draxinger CAN SWM Olympics 1992 0–1–1 1991 Sheffield SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 4×200 m freestyle relay
Jörg Drehmel GDR ATH Olympics 1972 0–0–2 1970 Torino ATH bronze: triple jump; 1973 Moskva ATH bronze: triple jump
Hilde Drexler AUT JUD Olympics 2012 0–0–1 2007 Bangkok JUD bronze: half-middleweight -63 kg
Hannes Dreyer RSA ATH Olympics 2008 1–1–0 2007 Bangkok ATH silver: 4×100 m relay; 2011 Shenzhen ATH gold: 4×100 m relay
Abel Driggs CUB GAR Olympics 2004 1–0–0 1999 Palma de Mallorca GYM gold: horse vault
Ion Drîmbă ROU FEN Olympics 1960—1968 0–1–0 1965 Budapest FEN silver: foil team
Deena Drossin-Kastor USA ATH Olympics 2000—2008 1–0–0 1997 Catania ATH gold: 10000 m (competed as Deena Drossin)
Frank Drost NED SWM Olympics 1984—1988 1–2–0 1987 Zagreb SWI gold: 200 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Jon Drummond USA ATH Olympics 1996—2000 2–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Łukasz Drzewiński POL SWM Olympics 2004 0–0–1 2005 İzmir SWI bronze: 200 m butterfly
Du Feng CHN BKB Olympics 2004—2008 0–1–0 2001 Beijing BAS silver
Du Xiujie CHN ATH Olympics 1996 1–0–0 1995 Fukuoka ATH gold: 200 m
Du Yu CHN SHO Olympics 2012 0–1–0 2011 Shenzhen SHO silver: trap team
Raúl Duany CUB ATH Olympics 1996—2000 2–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: decathlon; 2001 Beijing ATH gold: decathlon
Enrique Duarte PER BKB Olympics 1964 0–0–1 1963 Porto Alegre BAS bronze
Raúl Duarte PER BKB Olympics 1964 0–0–1 1963 Porto Alegre BAS bronze
Uladzimir Dubroushchyk BLR ATH Olympics 1996—2000 1–0–0 1997 Catania ATH gold: discus throw
Raffaello Ducceschi ITA ATH Olympics 1984—1988 1–0–0 1987 Zagreb ATH gold: 20 km walk
Milena Duchková CZE
TCH
DIV Olympics 1968—1976 1–1–0 1973 Moskva DIV gold: platform, silver: 3 m springboard
Natalia Ducó CHI ATH Olympics 2008—2016 0–0–1 2013 Kazan ATH bronze: shot put
Maarten Ducrot NED CRD Olympics 1984 0–1–0 1983 Edmonton CYC silver: team time trial
Anikó Ducza-Jánosi HUN GAR Olympics 1960—1968 2–0–0 1965 Budapest GYM gold: all-around and team
Sinead Dudgeon GBR ATH Olympics 2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 4×400 m relay
Nikolay Dudkin RUS
URS
ATH Olympics 1968 0–1–0 1970 Torino ATH silver: triple jump
Kseniya Dudkina RUS GRY Olympics / YOG 2010—2012 3–0–0 2013 Kazan RGY gold: group all-around, group 10 clubs, and group 3 balls + 2 ribbons
Simon Dufour FRA SWM Olympics 2000—2008 0–1–1 2001 Beijing SWI silver: 200 m backstroke; bronze: 4×100 m medley relay
Dugarsürengiin Oyuunbold MGL WRE Olympics 1980 0–0–1 1981 București WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg
Dahlia Duhaney JAM ATH Olympics 1992 1–1–0 1993 Buffalo ATH gold: 100 m, silver: 200 m
Miho Dukov BUL WRE Olympics 1976—1980 1–0–0 1977 Sofia WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Al Dukowski CAN ATH Olympics 1976 0–1–0 1975 Roma ATH silver: 4×100 m relay
Mirela Dulgheru ROU ATH Olympics 1992 1–0–0 1993 Buffalo ATH gold: long jump
Justin Dumais USA DIV Olympics 2004 0–0–1 2001 Beijing DIV bronze: team
Brigitte Dumont-Gapais FRA FEN Olympics / Referee 1964—1996 2–0–1 1963 Porto Alegre FEN gold: foil team (competed as Brigitte Gapais); 1965 Budapest FEN gold: foil, bronze: foil team (competed as Brigitte Gapais)
Rodica Dunca ROU GAR Olympics 1980 1–2–0 1981 București GYM gold: team, silver: floor; 1983 Edmonton GYM silver: team
Tim Duncan USA BKB Olympics 2004 1–0–0 1995 Fukuoka BAS gold
Tracy Duncan CAN ROW Olympics 2000 1–0–0 1993 Buffalo ROW gold: double sculls
Lech Dunecki POL ATH Olympics 1980 0–2–0 1979 Ciudad de México ATH silver: 100 m and 200 m
Evan Dunfee CAN ATH Olympics 2016—2020 0–0–1 2013 Kazan ATH bronze: 20 km walk team
Jason Dunford KEN SWM Olympics / Other 2008—2012 1–1–1 2009 Beograd SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly, bronze: 100 m freestyle
Nancy Dunkle USA BKB Olympics 1976 0–1–0 1973 Moskva BAS silver
Elżbieta Duńska-Krzesińska POL ATH Olympics 1952—1960 1–1–2 1959 Torino ATH gold: long jump, bronze: 80 m hurdles (competed as Elżbieta Krzesińska); 1961 Sofia ATH silver: 4×100 m relay, bronze: long jump (competed as Elżbieta Krzesińska)
Kieu Duong GER DIV YOG / Other 2010 0–0–1 2017 Taipei DIV bronze: team (mixed)
Daysi Duporty CUB ATH Olympics 1992—2000 0–1–0 1997 Catania ATH silver: 4×400 m relay
Bénédicte Duprez FRA SWM Olympics 1968 0–0–1 1973 Moskva SWI bronze: 100 m backstroke
Cassius Duran BRA DIV Olympics 2000—2008 0–0–1 2005 İzmir DIV bronze: synchronized springboard
Hasanboy Dusmatov UZB BOX Olympics 2016 1–0–0 2013 Kazan BOX gold: light-flyweight -49 kg
Jeroen Duyster NED ROW Olympics 1996 0–0–1 1989 Duisburg ROW bronze: coxed fours
Filip Dvořák CZE CSP Olympics 2012—2016 0–3–0 2013 Kazan CAN silver: C2 200 m, C2 500 m, and C2 1000 m
Aleksandr Dyachenko RUS CSP Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan CAN gold: K2 200 m
Aleksey Dyachenko RUS FEN Olympics 2004 3–0–0 2001 Beijing FEN gold: sabre team; 2003 Daegu FEN gold: sabre team; 2005 İzmir FEN gold: sabre team
Yekaterina Dyachenko RUS FEN Olympics 2008—2016 0–0–3 2007 Bangkok FEN bronze: sabre team; 2013 Kazan FEN bronze: sabre and sabre team
Asen Dyakovski BUL FEN Olympics / Referee 1960—1980 0–0–1 1961 Sofia FEN bronze: sabre team
Patrick Dybiona NED SWM Olympics 1988 0–3–0 1987 Zagreb SWI silver: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Maksim Dyldin RUS ATH Olympics 2008—2012 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: 4×400 m relay
Izabela Dylewska-Światowiak POL CSP Olympics 1988—1996 1–0–1 1987 Zagreb CAN gold: K1 500 m, bronze: K4 500 m (competed as Izabella Dylewska)
Valeriy Dymo UKR SWM Olympics 2004—2012 1–1–1 2005 İzmir SWI silver: 50 m breaststroke; 2007 Bangkok SWI gold: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Christian Dyot FRA JUD Olympics 1980 0–1–0 1985 Kobe JUD silver: team
Emanuil Dyulgerov BUL ATH Olympics 1980 1–0–0 1977 Sofia ATH gold: hammer throw
Siarhei Dzesiukevich BLR SAL Olympics 2008 0–1–0 2005 İzmir SAI silver: 470 men
Vadzim Dzeviatouski BLR ATH Olympics 2004—2008 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: hammer throw
Magomed Dzhafarov RUS JUD Olympics 2004 1–0–0 2001 Beijing JUD gold: half-lightweight -66 kg
Lyudmila Dzhigalova URS
UKR
EUN
ATH Olympics 1988—1992 0–2–2 1987 Zagreb ATH silver: 400 m and 4×400 m relay (competed for the Soviet Union); 1989 Duisburg ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay (competed for the Soviet Union)
Valentin Dzhonev BUL ATH Olympics 1976 0–0–1 1977 Sofia ATH bronze: javelin throw
Edyta Dzieniszewska-Kierkla POL CSP Olympics 2008—2016 0–1–1 2013 Kazan CAN silver: K1 500 m, bronze: K4 500 m (competed as Edyta Dzieniszewska)
E Jie CHN FEN Olympics 1992 0–1–1 1989 Duisburg FEN bronze: foil team; 1991 Sheffield FEN silver: foil team
Elisabeth Eberl AUT ATH Olympics 2012 0–0–1 2013 Kazan ATH bronze: javelin throw
Emilia Eberle ROU GAR Olympics 1980 3–2–0 1981 București GYM gold: uneven bars, balance beam, and team; 1983 Edmonton GYM silver: all-around and team
Masashi Ebinuma JPN JUD Olympics 2012—2016 1–0–1 2009 Beograd JUD gold: half-lightweight -66 kg, bronze: team
Rosey Edeh CAN ATH Olympics 1988—1996 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: 400 m hurdles
Tyrone Edgar GBR ATH Olympics 2008 0–0–1 2005 İzmir ATH bronze: 4×100 m relay
Rolf Edling SWE FEN Olympics 1968—1980 0–1–0 1967 Tokyo FEN silver: épée team
Torri Edwards USA ATH Olympics / Non-starter 2000—2008 1–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: 4×100 m relay
Innocent Egbunike NGR ATH Olympics / Non-starter 1980—1992 2–0–0 1983 Edmonton ATH gold: 200 m; 1985 Kobe ATH gold: 400 m
Márta Egerváry HUN SWM Olympics 1960—1968 7–0–1 1963 Porto Alegre SWI gold: 200 m breaststroke, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1965 Budapest SWI gold: 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Naito Ehara JPN SWM Olympics 2016 0–0–1 2015 Gwangju SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Klaus Ehl FRG ATH Olympics 1972—1976 0–0–1 1975 Roma ATH bronze: 4×100 m relay
Gintaras Einikis LTU BKB Olympics 1992—2000 0–1–0 1989 Duisburg BAS silver (competed for the Soviet Union)
Brenda Eisler CAN ATH Olympics 1972 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: long jump
Seif Eissa EGY TKW Olympics / YOG 2014—2020 0–1–0 2019 Napoli TKW silver: welterweight -80 kg
Grzegorz Eitel POL JUD Olympics 2004 0–1–0 2009 Beograd JUD silver: open class
Sylwia Ejdys POL ATH Olympics 2008 0–0–1 2007 Bangkok ATH bronze: 1500 m
Tommy Ekblom FIN ATH Olympics 1980—1984 0–1–0 1981 București ATH silver: 3000 m steeplechase
Oksana Ekk RUS ATH Olympics 2000 0–2–0 1995 Fukuoka ATH silver: 200 m and 4×100 m relay (competed as Oksana Dyachenko)
Udeme Ekpenyong NGR ATH Olympics 1992—1996 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: 400 m
Yevgeny Ektov KAZ ATH Olympics 2012 0–0–2 2011 Shenzhen ATH bronze: triple jump; 2013 Kazan ATH bronze: triple jump
Jenny Elbe GER ATH Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: triple jump
Alexis Elizalde CUB ATH Olympics 1996—2000 1–0–1 1991 Sheffield ATH bronze: discus throw; 1993 Buffalo ATH gold: discus throw
Niels Ellwanger FRG CSP Olympics 1988 1–1–0 1987 Zagreb CAN gold: K2 1000 m, silver: K2 500 m
Malindi Elmore CAN ATH Olympics 2004—2020 0–0–1 2003 Daegu ATH bronze: 1500 m
Gilberto Elsa ITA SWM Olympics 1960 2–0–0 1959 Torino SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Gévrise Émane FRA JUD Olympics 2008—2016 1–0–1 2003 Daegu JUD gold: middleweight -70 kg, bronze: team
Irina Embrich EST FEN Olympics 2016—2020 0–0–2 2003 Daegu FEN bronze: épée team; 2005 İzmir FEN bronze: épée
Robert Emmiyan ARM
URS
ATH Olympics 1988—1996 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: long jump (competed for the Soviet Union)
Paul Emordi NGR ATH Olympics 1984 0–1–0 1987 Zagreb ATH silver: long jump
Misaki Emura JPN FEN Olympics / YOG 2014—2020 1–0–1 2017 Taipei FEN gold: sabre team, bronze: sabre
Mana Endo JPN TEN Olympics 1992 1–1–0 1991 Sheffield TEN gold: singles, silver: doubles
Günther Enescu ROU VVO Olympics 1980 1–0–0 1981 București VOL gold
Heinfried Engel FRG ATH Olympics 1968 1–0–0 1967 Tokyo ATH gold: pole vault
Michelle Engelsman AUS SWM Olympics 2004 0–1–0 2003 Daegu SWI silver: 50 m freestyle
Jessica Ennis-Hill GBR ATH Olympics 2012—2016 0–0–1 2005 İzmir ATH bronze: heptathlon (competed as Jessica Ennis)
Milayda Enríquez CUB BKB Olympics 1992—2000 0–1–0 1993 Buffalo BAS silver
Cyprian Enweani CAN ATH Olympics 1988 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: 4×100 m relay
Christophe Épalle FRA ATH Olympics 1992—2000 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: hammer throw
Gwladys Épangue FRA TKW Olympics 2004—2016 1–0–2 2003 Daegu TKW bronze: lightweight -63 kg; 2005 İzmir TKW bronze: welterweight -67 kg; 2009 Beograd TKW gold: middleweight -72 kg
Stevimir Ercegovac CRO ATH Olympics 2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: shot put
Balázs Erdélyi HUN WPO Olympics 2016—2020 1–0–0 2013 Kazan WAP gold
Éva Erdélyi HUN SWM Olympics 1964 1–0–1 1965 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Erdenechimegiin Sumiya MGL WRE Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan WRE silver: freestyle featherweight -51 kg
Masashi Eriguchi JPN ATH Olympics 2012 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: 100 m
Laine Erik EST
URS
ATH Olympics 1964—1968 1–0–0 1965 Budapest ATH gold: 800 m
Türkan Erişmiş TUR ATH Olympics 2008 0–0–3 2005 İzmir ATH bronze: 3000 m steeplechase; 2007 Bangkok ATH bronze: 3000 m steeplechase; 2009 Beograd ATH bronze: 3000 m steeplechase
Zsolt Érsek HUN FEN Olympics 1988—1996 2–2–0 1985 Kobe FEN gold: foil team; 1987 Zagreb FEN gold: foil; 1989 Duisburg FEN silver: foil and foil team
Paola Espinosa MEX DIV Olympics / Other 2004—2016 7–4–7 2005 İzmir DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard and synchronized platform; 2007 Bangkok DIV gold: synchronized springboard, synchronized platform, and team, silver: platform, bronze: 3 m springboard; 2009 Beograd DIV gold: platform, synchronized springboard, and team, silver: synchronized platform, bronze: 3 m springboard; 2011 Shenzhen DIV gold: platform, silver: synchronized platform, bronze: 3 m springboard; 2013 Kazan DIV bronze: synchronized platform and team
Sari Essayah FIN ATH Olympics / Administrator 1992—2016 1–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: 5 km walk; 1991 Sheffield ATH gold: 10 km walk
Carl von Essen SWE FEN Olympics 1968—1976 0–1–0 1967 Tokyo FEN silver: épée team
Marvin Essor JAM ATH Non-starter 2008 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: 400 m
Kamie Ethridge USA BKB Olympics 1988 0–1–0 1985 Kobe BAS silver
Hristo Etropolski BUL FEN Olympics 1980—1988 0–1–0 1985 Kobe FEN silver: sabre team
Vasil Etropolski BUL FEN Olympics / Other 1980—1988 0–1–2 1981 București FEN bronze: sabre; 1985 Kobe FEN silver: sabre team, bronze: sabre
Harriet van Ettekoven NED ROW Olympics 1984—1992 0–0–1 1987 Zagreb ROW bronze: coxless pairs
Tobias Etter SUI SAL Olympics 2008 0–0–1 2005 İzmir SAI bronze: 470 men
Joanna Evans BAH SWM Olympics / YOG / Other 2014—2020 0–1–1 2017 Taipei SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Peter Evans AUS SWM Olympics 1980—1984 0–0–1 1983 Edmonton SWI bronze: 100 m breaststroke
Kirk Everist USA WPO Olympics 1992—1996 1–0–0 1991 Sheffield WAP gold
Valentina Evert URS
UKR
ATH Olympics 1968 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: javelin throw
Sabine Everts FRG ATH Olympics 1984—1988 0–1–0 1983 Edmonton ATH silver: heptathlon
Nelson Évora POR ATH Olympics / Other 2004—2020 2–0–0 2009 Beograd ATH gold: triple jump; 2011 Shenzhen ATH gold: triple jump
Bénédicte Evrard BEL GAR Olympics 1992 1–0–1 1993 Buffalo GYM gold: floor, bronze: all-around
Monique Éwanjé-Épée-Tourret FRA ATH Olympics 1988—1996 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: 100 m hurdles (competed as Monique Éwanjé-Épée)
Maryse Éwanjé-Épée FRA ATH Olympics 1984—1988 0–0–1 1983 Edmonton ATH bronze: high jump
Hacı Əliyev AZE WRE Olympics / Other 2016—2020 0–0–1 2013 Kazan WRE bronze: freestyle lightweight -60 kg
Mehman Əzizov AZE JUD Olympics 2000—2008 0–1–0 2001 Beijing JUD silver: half-middleweight -81 kg
Thierry Fabre FRA JUD Olympics 2012 0–1–0 2007 Bangkok JUD silver: team
Anat Fabrikant ISR SAL Olympics 1996—2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca SAI bronze: 470 women
Yann de Fabrique FRA SWM Olympics 1992—1996 2–4–2 1993 Buffalo SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1995 Fukuoka SWI gold: 200 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 1997 Catania SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Thomas Fahrner FRG SWM Olympics 1984—1988 0–2–2 1985 Kobe SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Paweł Fajdek POL ATH Olympics 2012—2020 4–0–0 2011 Shenzhen ATH gold: hammer throw; 2013 Kazan ATH gold: hammer throw; 2015 Gwangju ATH gold: hammer throw; 2017 Taipei ATH gold: hammer throw
Csaba Fajkusz HUN GAR Olympics 1988—1992 0–0–1 1987 Zagreb GYM bronze: horizontal bar
Miguel Ángel Falasca ESP VVO Olympics 2000 0–1–0 1995 Fukuoka VOL silver
Natália Falavigna BRA TKW Olympics 2004—2012 1–1–0 2003 Daegu TKW silver: middleweight -72 kg; 2009 Beograd TKW gold: heavyweight +72 kg
Iuliu Falb ROU FEN Olympics / Referee 1964—1980 0–1–0 1965 Budapest FEN silver: foil team
Rodolfo Falcón CUB SWM Olympics 1992—2000 2–0–0 1993 Buffalo SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Marco Falcone ITA FEN Olympics 1980 1–0–0 1983 Edmonton FEN gold: épée team
Grigory Falko RUS SWM Olympics 2004—2008 2–1–0 2007 Bangkok SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke
Fatou Bintou Fall SEN ATH Olympics 2004 1–1–1 2005 İzmir ATH silver: 400 m; 2009 Beograd ATH gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Moussa Fall SEN ATH Olympics 1984—1988 0–1–0 1987 Zagreb ATH silver: 800 m
Anthony Famiglietti USA ATH Olympics 2004—2008 1–0–0 2001 Beijing ATH gold: 3000 m steeplechase
Fan Bin CHN GAR Olympics 1996 0–2–0 1993 Buffalo GYM silver: pommelled horse and team
Fan Di CHN GAR Olympics 1988 0–0–1 1995 Fukuoka GYM bronze: team
Fan Hongbin CHN GAR Olympics 1996 1–0–0 1997 Catania GYM gold: team
Fan Ye CHN GAR Olympics 2004 4–3–3 2005 İzmir GYM gold: all-around and team, silver: floor and balance beam, bronze: uneven bars; 2007 Bangkok GYM gold: balance beam and team, silver: floor, bronze: all-around and uneven bars
Fan Yunjie CHN FBL Olympics 1996—2004 1–0–0 1993 Buffalo FTB gold
Fang Chieh-Min TPE BDM Olympics 2012 0–2–2 2007 Bangkok BDM silver: mixed doubles, bronze: team; 2011 Shenzhen BDM silver: doubles, bronze: team
Šime Fantela CRO SAL Olympics 2008—2020 1–0–0 2005 İzmir SAI gold: 470 men
Tamás Faragó HUN WPO Olympics 1972—1980 0–1–0 1977 Sofia WAP silver
Mohsen Farahvash IRI WRE Olympics 1976 0–1–0 1973 Moskva WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Pietro Farina ITA ATH Olympics 1976 0–1–0 1977 Sofia ATH silver: 4×100 m relay
Stuart Farquhar NZL ATH Olympics 2004—2016 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: javelin throw
Kendrick Farris USA WLF Olympics 2008—2016 0–1–0 2013 Kazan WLT silver: middle-heavyweight -94 kg
Thomas Faucheron FRA ARC Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen ARC bronze: recurve team
Alessio Faustini ITA ATH Olympics 1992 1–0–0 1983 Edmonton ATH gold: marathon
Franco Fava ITA ATH Olympics 1972—1976 2–1–0 1975 Roma ATH gold: 5000 m and 10000 m; 1977 Sofia ATH silver: 10000 m
Efigenio Favier CUB FEN Olympics 1980 0–0–2 1981 București FEN bronze: foil team; 1983 Edmonton FEN bronze: foil team
Suzy Favor-Hamilton USA ATH Olympics 1992—2000 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: 1500 m (competed as Suzy Favor)
Fedola BRA SWM Olympics 1972 0–0–1 1973 Moskva SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Andrey Fedoriv RUS
UKR
EUN
ATH Olympics 1992—1996 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: 4×100 m relay (competed for the Soviet Union)
Yekaterina Fedorkina RUS FEN Olympics 2008 1–0–0 2005 İzmir FEN gold: sabre team
Olena Fedorova UKR DIV Olympics 2004—2016 0–2–0 2005 İzmir DIV silver: 1 m springboard; 2011 Shenzhen DIV silver: synchronized springboard
Aleksandr Fedorovsky RUS
URS
SWM Olympics 1980 0–0–1 1981 București SWI bronze: 200 m breaststroke
Nicolae Fedosei ROU CSP Olympics 1984 0–0–2 1987 Zagreb CAN bronze: K4 500 m and K4 1000 m
Tamara Fedosova-Pogozheva-Safonova RUS
URS
DIV Olympics 1964—1972 1–0–0 1973 Moskva DIV gold: 3 m springboard (competed as Tamara Fedosova-Safronova)
Jimmy Feigen USA SWM Olympics 2012—2016 2–1–0 2011 Shenzhen SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Susana Feitor POR ATH Olympics 1992—2008 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: 10 km walk
Nicholas Fekete CAN MPN Olympics 1988 0–1–0 1987 Zagreb FEN silver: épée team
Igor Feld RUS
URS
ATH Olympics 1964 0–0–1 1965 Budapest ATH bronze: pole vault
László Felkai HUN SWM/WPO Olympics 1960—1968 2–1–1 1959 Torino WAP silver; 1961 Sofia WAP bronze; 1963 Porto Alegre WAP gold; 1965 Budapest WAP gold
Feng Yun CHN ATH Olympics 2000 0–1–0 1997 Catania ATH silver: 100 m hurdles
Gheorghe Ferariu ROU VVO Olympics 1964 0–1–0 1959 Torino VOL silver
Domonkos Ferjancsik HUN FEN Olympics 2000—2004 1–0–1 1995 Fukuoka FEN bronze: sabre team; 1999 Palma de Mallorca FEN gold: sabre team
Carlotta Ferlito ITA GAR Olympics / YOG 2010—2016 1–0–1 2019 Napoli GYM gold: floor, bronze: team
Fernanda Emerick BRA VVO Olympics 1980—1984 1–0–0 2011 Shenzhen VOL gold
Jorge Fernandes BRA SWM Olympics 1980—1988 0–1–4 1981 București SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Nuno Fernandes POR ATH Olympics 1992—2000 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: pole vault
Hans-Peter Ferner FRG ATH Olympics 1984 0–0–1 1979 Ciudad de México ATH bronze: 800 m
Marina Ferragut ESP BKB Olympics 1992—2004 0–1–0 1991 Sheffield BAS silver
Erika Ferraioli ITA SWM Olympics 2008—2016 0–1–0 2013 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay
Antônio Ferreira BRA ATH Olympics 1980—1984 0–0–2 1981 București ATH bronze: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Barbara Ferrell USA ATH Olympics 1968—1972 1–1–0 1967 Tokyo ATH gold: 100 m, silver: 200 m
Massimiliano Ferretti ITA WPO Olympics 1988—1992 1–0–0 1987 Zagreb WAP gold
John Ferris USA SWM Olympics 1968 4–1–0 1967 Tokyo SWI gold: 200 m butterfly, silver: 400 m medley; 1970 Torino SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Liz Ferris GBR DIV Olympics / Other 1960—1980 2–0–0 1961 Sofia DIV gold: 3 m springboard and platform
Costanza Ferro ITA SWA Olympics 2016—2020 0–0–1 2013 Kazan SYN bronze: duet
Nelli Feryabnikova RUS
URS
BKB Olympics 1976—1980 2–0–0 1973 Moskva BAS gold; 1977 Sofia BAS gold
Sergey Fesenko URS
UKR
SWM Olympics 1980 4–0–0 1981 București SWI gold: 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley; 1983 Edmonton SWI gold: 200 m butterfly
Serhiy Fesenko UKR SWM Olympics 2000—2008 0–1–1 2007 Bangkok SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Sergey Fesikov RUS SWM Olympics 2008—2012 2–1–1 2009 Beograd SWI gold: 100 m freestyle, silver: 50 m freestyle; 2013 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2017 Taipei SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Nick Ffrost AUS SWM Olympics 2008 0–0–1 2011 Shenzhen SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Pietro Figlioli AUS
ITA
WPO Olympics 2004—2020 0–0–1 2003 Daegu WAP bronze
Enrique Figuerola CUB ATH Olympics 1960—1968 2–1–0 1961 Sofia ATH gold: 100 m; 1963 Porto Alegre ATH gold: 100 m, silver: 4×100 m relay
Solenne Figuès FRA SWM Olympics 1996—2004 1–1–0 2003 Daegu SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle
Urszula Figwer POL ATH Olympics 1956—1960 0–1–0 1959 Torino ATH silver: javelin throw
Galina Filatova RUS
URS
ATH Olympics / Non-starter 1972—1976 1–0–1 1973 Moskva ATH bronze: high jump; 1975 Roma ATH gold: high jump
Mariya Filatova RUS
URS
GAR Olympics 1976—1980 4–1–0 1979 Ciudad de México GYM gold: floor, horse vault, uneven bars, and team, silver: all-around
Kostas Filippidis GRE ATH Olympics 2012—2020 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: pole vault
Nikita Filippov KAZ ATH Olympics 2012 1–0–1 2013 Kazan ATH bronze: pole vault; 2015 Gwangju ATH gold: pole vault
Mason Finley USA ATH Olympics 2016—2020 0–0–1 2011 Shenzhen ATH bronze: shot put
Michelle Finn USA ATH Olympics 1992 2–0–0 1985 Kobe ATH gold: 4×100 m relay; 1989 Duisburg ATH gold: 4×100 m relay
Joanna Fiodorow POL ATH Olympics 2012—2020 0–1–1 2015 Gwangju ATH silver: hammer throw; 2017 Taipei ATH bronze: hammer throw
Mario Fiorillo ITA WPO Olympics 1984—1992 1–0–0 1987 Zagreb WAP gold
Nicolae Firoiu ROU WPO Olympics 1964 0–0–1 1965 Budapest WAP bronze
Tatyana Firova RUS ATH Olympics 2004—2012 2–0–0 2003 Daegu ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Aria Fischer USA WPO Olympics 2016—2020 1–0–0 2017 Taipei WAP gold
Claas Peter Fischer GER ROW Olympics 1996 0–0–1 1989 Duisburg ROW bronze: eights
Marcel Fischer SUI FEN Olympics / Other 2000—2004 0–0–3 1999 Palma de Mallorca FEN bronze: épée; 2001 Beijing FEN bronze: épée team; 2005 İzmir FEN bronze: épée
Sabine Fischer SUI ATH Olympics 2000 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: 1500 m
Erik Fish CAN SWM Olympics 1972 0–0–1 1973 Moskva SWI bronze: 100 m backstroke
Alison Fitch NZL SWM Olympics 1996—2004 0–2–0 2005 İzmir SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Benita Fitzgerald-Brown USA ATH Olympics 1984 1–0–1 1981 București ATH gold: 4×100 m relay; 1983 Edmonton ATH bronze: 100 m hurdles
Ken Fitzpatrick CAN SWM Olympics 1984 0–1–0 1983 Edmonton SWI silver: 4×100 m medley relay
Ken Flax USA ATH Olympics 1988—1992 1–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: hammer throw; 1991 Sheffield ATH gold: hammer throw
Irena Fleissnerová CZE
TCH
SWM Olympics 1980 2–1–1 1979 Ciudad de México SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, bronze: 400 m medley; 1981 București SWI silver: 200 m breaststroke
Jane Flemming AUS ATH Olympics 1988—1992 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: heptathlon
Hali Flickinger USA SWM Olympics 2016—2020 1–0–2 2015 Gwangju SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m butterfly and 400 m medley
Helena Fliśnik POL ATH Olympics / Non-starter 1972—1976 0–0–1 1977 Sofia ATH bronze: 4×100 m relay
Tristan Flore FRA TTE Olympics 2016 0–0–1 2015 Gwangju TTN bronze: team
Tibor Flórián HUN VVO Olympics 1964 0–1–0 1965 Budapest VOL silver
Ilie Floroiu ROU ATH Olympics 1976—1980 2–2–1 1975 Roma ATH silver: 5000 m and 10000 m; 1977 Sofia ATH bronze: 10000 m; 1979 Ciudad de México ATH gold: 5000 m and 10000 m
Đurđa Fočić CRO
YUG
ATH Olympics 1968—1976 0–1–0 1975 Roma ATH silver: pentathlon
Nataliya Fokina-Semenova UKR ATH Olympics 2004—2020 1–0–0 2003 Daegu ATH gold: discus throw (competed as Nataliya Fokina)
Madeline Folgmann GER TKW YOG 2014 0–0–1 2017 Taipei TKW bronze: bantamweight -53 kg
Nick Folker RSA SWM Olympics 2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca SWI bronze: 100 m freestyle
Ayomide Folorunso ITA ATH Olympics / Non-starter 2016—2020 2–0–0 2017 Taipei ATH gold: 400 m hurdles; 2019 Napoli ATH gold: 400 m hurdles
Viktoriya Fomenko UKR ATH Olympics 1996 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: 4×400 m relay
Shashalee Forbes JAM ATH Olympics 2016 1–0–0 2017 Taipei ATH gold: 100 m
Michelle Ford AUS SWM Olympics 1976—1980 0–1–1 1983 Edmonton SWI bronze: 200 m butterfly; 1985 Kobe SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Michael Forgeron CAN ROW Olympics 1992—1996 0–1–0 1993 Buffalo ROW silver: quadruple sculls
Karen Forkel GER ATH Olympics 1992—1996 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: javelin throw
Marco Formentini ITA SWM Olympics 1996 0–2–1 1993 Buffalo SWI silver: 1500 m freestyle; 1997 Catania SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Erick Fornaris CUB DIV Olympics 2000—2008 0–1–1 2001 Beijing DIV bronze: synchronized platform; 2005 İzmir DIV silver: synchronized springboard
Nicole Forrester CAN ATH Olympics 2008 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: high jump
Kerstin Förster GDR ROW Olympics 1988 0–0–1 1989 Duisburg ROW bronze: quadruple sculls
Diego Fortuna ITA ATH Olympics 1996—2000 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: discus throw
Nerio Fossati ITA ATH Olympics 1960 0–1–0 1959 Torino ATH silver: 4×400 m relay
Charles W. Foster USA ATH Olympics 1976 1–0–0 1975 Roma ATH gold: 110 m hurdles
Oleg Fotin RUS
URS
SWM Olympics 1964 0–0–1 1965 Budapest SWI bronze: 400 m medley
Julie Foudy USA FBL Olympics 1996—2004 0–1–0 1993 Buffalo FTB silver
Lehann Fourie RSA ATH Olympics 2012 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: 110 m hurdles
Bruno Fournier CAN DIV Olympics 1992 0–0–1 1991 Sheffield DIV bronze: team
Sylvia Fowles USA BKB Olympics 2008—2020 1–0–0 2005 İzmir BAS gold
David Fox USA SWM Olympics 1996 4–0–0 1993 Buffalo SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Felipe França BRA SWM Olympics 2008—2016 0–1–0 2009 Beograd SWI silver: 50 m breaststroke
Greg Francis CAN BKB Olympics 2000 0–1–1 1995 Fukuoka BAS bronze; 1997 Catania BAS silver
Sébastien Frangolacci FRA VVO Olympics 2004 0–1–0 2001 Beijing VOL silver
Mária Frank HUN SWM Olympics 1960—1964 0–2–0 1963 Porto Alegre SWI silver: 100 m freestyle and 400 m freestyle
Elżbieta Franke-Cymerman POL FEN Olympics / Non-starter 1960—1972 0–1–0 1965 Budapest FEN silver: foil (competed as Elzbieta Cymerman)
Trent Franklin AUS WPO Olympics 2004—2008 0–0–1 2003 Daegu WAP bronze
Tobias Franzmann GER ROW Olympics 2016 1–1–0 2013 Kazan ROW gold: lightweight coxless fours; 2015 Gwangju ROW silver: lightweight coxless fours
Mario Fraschini ITA ATH Olympics 1960 0–1–1 1959 Torino ATH silver: 4×400 m relay; 1963 Porto Alegre ATH bronze: 4×400 m relay
Cornel Frățilă ROU WPO Olympics 1972 0–0–1 1965 Budapest WAP bronze
Jane Frederick USA ATH Olympics 1972—1976 1–1–0 1975 Roma ATH gold: pentathlon; 1977 Sofia ATH silver: pentathlon
Stephan Freigang GER ATH Olympics 1992—1996 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 10000 m
Meike Freitag GER SWM Olympics 1996—2008 0–0–1 1999 Palma de Mallorca SWI bronze: 200 m freestyle
Sid Freudenstein USA GAR Olympics 1968 0–1–0 1967 Tokyo GYM silver: team
Ivica Frgić SRB
YUG
WRE Olympics 1976—1980 0–1–0 1977 Sofia WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg
Charles Friedek GER ATH Olympics 1996—2004 0–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: triple jump
Ariane Friedrich GER ATH Olympics 2008—2012 1–1–1 2005 İzmir ATH bronze: high jump; 2007 Bangkok ATH silver: high jump; 2009 Beograd ATH gold: high jump
Giorgio Frinolli Puzzilli ITA ATH Olympics 2000 0–0–1 1991 Sheffield ATH bronze: 4×400 m relay (ran in heats only)
Roberto Frinolli ITA ATH Olympics 1964—1972 3–0–1 1963 Porto Alegre ATH gold: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay; 1965 Budapest ATH gold: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Steve Fritz USA ATH Olympics 1996 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: decathlon
Serhiy Frolov UKR SWM Olympics 2012—2020 1–2–3 2011 Shenzhen SWI bronze: 1500 m freestyle; 2013 Kazan SWI silver 800 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle; 2015 Gwangju SWI gold: 800 m freestyle, silver: 1500 m freestyle; 2017 Taipei SWI bronze: 800 m freestyle
Vladislav Frolov RUS ATH Olympics 2008 0–0–1 2005 İzmir ATH bronze: 4×400 m relay
Aleksey Frosin RUS FEN Olympics 2000 3–1–2 2001 Beijing FEN gold: sabre team, bronze: sabre; 2003 Daegu FEN gold: sabre team, bronze: sabre; 2005 İzmir FEN gold: sabre team, silver: sabre
Dave Frost CAN CSP Olympics 1988—1992 0–1–0 1987 Zagreb CAN silver: C2 1000 m
Fu Mingxia CHN DIV Olympics 1992—2000 2–0–0 1999 Palma de Mallorca DIV gold: 3 m springboard and platform
Masumi Fuchise JPN ATH Olympics 2012 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: 20 km walk
Enrique de la Fuente ESP VVO Olympics 2000 0–1–0 1995 Fukuoka VOL silver
Héctor Fuentes CUB ATH Olympics 2008 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: triple jump
Hauke Fuhlbrügge GER ATH Olympics 1992 1–0–0 1987 Zagreb ATH gold: 1500 m (competed for East Germany)
Inge Fuhrmann GER
FRG
ATH Olympics 1956 0–0–1 1959 Torino ATH bronze: 4×100 m relay (competed for West Germany)
Hiromasa Fujimori JPN SWM Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan SWI silver: 200 m medley
Takahiro Fujimoto JPN SWM Olympics 1988—1992 1–0–1 1991 Sheffield SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Tatsuo Fujimoto JPN SWM Olympics 1960—1964 3–0–1 1961 Sofia SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle; 1963 Porto Alegre SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Maiko Fujino JPN SWM Olympics 2008 0–1–1 2003 Daegu SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Kenichi Fujita JPN GAR Olympics 2000 1–1–0 1997 Catania GYM gold: pommelled horse, silver: team
Masaya Fukuda JPN FEN Olympics 1968—1972 1–0–0 1967 Tokyo FEN gold: foil team
Tomoko Fukumi JPN JUD Olympics 2012 2–0–0 2007 Bangkok JUD gold: extra-lightweight -48 kg and team
Sachiko Fukunaka JPN VVO Olympics 1968 1–0–0 1967 Tokyo VOL gold
Haruna Fukuoka JPN TTE Olympics 2008 0–2–1 2007 Bangkok TTN silver: doubles and team; 2007 Bangkok TTN bronze: singles
Shigeo Fukushima JPN SWM Olympics 1964 1–0–1 1961 Sofia SWI gold: 4×100 m medley relay; 1967 Tokyo SWI bronze: 200 m backstroke
Zita Funkenhauser GER
FRG
FEN Olympics 1984—1992 0–1–1 1989 Duisburg FEN silver: foil team (competed for West Germany); 1993 Buffalo FEN bronze: épée team (competed for Germany)
Gábor Füredi HUN FEN Olympics 1968 0–0–1 1970 Torino FEN bronze: foil team
Steve Furniss USA SWM Olympics 1972—1976 0–3–0 1973 Moskva SWI silver: 200 m backstroke, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay
Yasushi Furukawa JPN VVO Olympics 1984 0–0–1 1981 București VOL bronze
Roberto Fusaro ITA ROW Olympics 1988 0–1–0 1989 Duisburg ROW silver: double sculls
Hiroki Fuwa JPN ATH Olympics 1984 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: 4×100 m relay
Teymuraz Gabashvili RUS TEN Olympics 2016 0–1–0 2011 Shenzhen TEN silver: singles
Monika Gachevska BUL ATH Olympics 1996—2004 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: 200 m
Abdusalam Gadisov RUS WRE Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg
Nathan Gafuik CAN GAR Olympics 2008—2012 0–1–1 2011 Shenzhen GYM silver: vault, bronze: all-around
Kamilla Gafurzyanova RUS FEN Olympics 2012 2–0–0 2011 Shenzhen FEN gold: foil and foil team
Andrei Gag ROU ATH Olympics 2016 0–1–1 2015 Gwangju ATH silver: shot put; 2017 Taipei ATH bronze: shot put
Chryste Gaines USA ATH Olympics 1996—2000 3–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 100 m and 4×100 m relay; 1993 Buffalo ATH gold: 4×100 m relay
Lech Gajdziński POL ATH Olympics 1968 0–1–0 1973 Moskva ATH silver: shot put
Andrzej Gajewski POL CSP Olympics 1996 1–0–0 1987 Zagreb CAN gold: K4 500 m
Henryk Galant POL ATH Non-starter 1976 0–1–0 1977 Sofia ATH silver: 4×400 m relay
Otgontsetseg Galbadrakhyn KAZ JUD Olympics 2016—2020 0–0–1 2017 Taipei JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Jean Galfione FRA ATH Olympics 1992—2000 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: pole vault
Roza Galiyeva RUS
EUN
UZB
GAR Olympics 1992—1996 1–1–0 1997 Catania GYM gold: team, silver: balance beam (competed for Russia)
Lyudmila Galkina RUS ATH Olympics 1996—2000 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: long jump
Carla Galle BEL SWM Olympics 1968 0–0–1 1967 Tokyo SWI bronze: 200 m medley
Claudio Galli ITA VVO Olympics 1988—1992 0–0–1 1987 Zagreb VOL bronze
Roberto Galli ITA GAR Olympics 1996 0–1–0 1997 Catania GYM silver: rings
Mauro Gallo ITA SWM Olympics 2000 0–2–0 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Valentino Gallo ITA WPO Olympics 2008—2016 0–1–0 2007 Bangkok WAP silver
Arsen Galstyan RUS JUD Olympics 2012 0–1–0 2013 Kazan JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Vera Galushka-Duyunova URS
UZB
VVO Olympics 1968—1972 1–0–0 1973 Moskva VOL gold (competed as Vera Duyunova)
Wolfram Gambke FRG ATH Olympics 1984 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: javelin throw
Annapia Gandolfi ITA FEN Olympics 1988 2–1–0 1985 Kobe FEN gold: foil team; 1987 Zagreb FEN gold: foil team, silver: foil
Renal Ganeyev RUS FEN Olympics 2004—2012 2–0–2 2003 Daegu FEN bronze: foil team; 2005 İzmir FEN bronze: foil team; 2007 Bangkok FEN gold: foil team; 2013 Kazan FEN gold: foil team
Vera Ganeyeva RUS ATH Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: discus throw
Gang Eun-Hye KOR HBL Olympics / YOG 2014—2020 0–1–0 2015 Gwangju HAN silver
Gang Hyeong-Cheol KOR SHO Olympics 2004 0–1–0 2007 Bangkok SHO silver: 25 m rapid fire pistol team
Gang Ji-Eun KOR SHO Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen SHO bronze: trap
Edina Gangl HUN WPO Olympics 2012—2020 0–1–0 2013 Kazan WAP silver
Gankhuyagiin Gan-Erdene MGL BOX Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan BOX bronze: light-flyweight -49 kg
Gankhuyagiin Nandinzayaa MGL SHO Olympics 2016 0–1–1 2013 Kazan SHO silver: 10 m air rifle team, bronze: 10 m air rifle
Ganzorigiin Mandakhnaran MGL WRE Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan WRE bronze: freestyle welterweight -66 kg
Gao Ao CHN WPO Olympics 2008—2012 1–0–0 2009 Beograd WAP gold
Gao Chang CHN SWM Olympics 2004—2012 1–0–1 2011 Shenzhen SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Gao Hong CHN FBL Olympics 1996—2000 1–0–0 1993 Buffalo FTB gold
Gao Hongmiao CHN ATH Olympics 1996 1–0–0 2001 Beijing ATH gold: 10 km walk
Gao Min CHN DIV Olympics 1988—1992 1–0–0 1991 Sheffield DIV gold: 3 m springboard
Gao Shuying CHN ATH Olympics 2000—2008 1–0–0 2001 Beijing ATH gold: pole vault
Veronika Garanina RUS HBL YOG 2010 1–0–0 2015 Gwangju HAN gold
Anier García CUB ATH Olympics 1996—2004 0–1–0 1997 Catania ATH silver: 4×100 m relay
Begoña García ESP BKB Olympics 2004 1–0–0 1999 Palma de Mallorca BAS gold
Carlos García ESP ATH Olympics 2004 0–1–0 1997 Catania ATH silver: 1500 m
Daniel García MEX ATH Olympics 1992—2000 1–1–0 1993 Buffalo ATH silver: 20 km; 1995 Fukuoka ATH gold: 20 km
Elsa García MEX GAR Olympics 2012 0–1–0 2013 Kazan GYM silver: floor
Hermenegildo García CUB FEN Olympics 1992 2–0–0 1989 Duisburg FEN gold: foil team; 1993 Buffalo FEN gold: foil team
Iván García CUB ATH Olympics 1996—2000 0–1–2 1993 Buffalo ATH bronze: 200 m and 4×100 m relay; 1997 Catania ATH silver: 4×100 m relay
Iván García MEX DIV Olympics / YOG / Other 2010—2020 0–0–2 2013 Kazan DIV bronze: synchronized platform and team
Javier García ESP ATH Olympics 1988—2000 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: pole vault
Luis García DOM WLF Olympics 2016—2020 0–1–0 2017 Taipei WLT silver: bantamweight -56 kg
Óscar García CUB FEN Olympics 1992—2000 3–0–0 1987 Zagreb FEN gold: foil team; 1989 Duisburg FEN gold: foil team; 1993 Buffalo FEN gold: foil team
Roberto García ESP ATH Olympics 2004 0–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 5000 m
Krisztina Garda HUN WPO Olympics 2016—2020 1–1–0 2017 Taipei WAP silver; 2019 Napoli WAP gold
Andrea Gardini ITA VVO Olympics 1988—2000 0–0–1 1987 Zagreb VOL bronze
France Gareau CAN ATH Olympics 1984 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: 4×100 m relay
Gable Garenamotse BOT ATH Olympics 2004—2008 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: long jump
Emin Garibov RUS GAR Olympics 2012 3–1–0 2009 Beograd GYM silver: team; 2013 Kazan GYM gold: parallel bars, horizontal bar, and team
Daniele Garozzo ITA FEN Olympics 2016—2020 0–1–1 2013 Kazan FEN silver: foil team, bronze: foil
Enrico Garozzo ITA FEN Olympics 2016—2020 0–1–0 2009 Beograd FEN silver: épée team
Neus Garriga ESP SAL Olympics 2000—2004 0–1–0 1999 Palma de Mallorca SAI silver: Europe
Róbert Gátai HUN FEN Olympics 1988—1992 1–0–0 1985 Kobe FEN gold: foil team
Rodion Gataullin RUS
URS
ATH Olympics 1988 1–1–0 1985 Kobe ATH gold: pole vault; 1987 Zagreb ATH silver: pole vault
Guido Gatti ITA BKB Olympics 1968 0–1–0 1959 Torino BAS silver
Beate Gauß GER SHO Olympics 2012 0–2–0 2007 Bangkok SHO silver: 10 m air rifle team and 50 m rifle three positions team
Adelina Gavrilă ROU ATH Olympics 2004—2008 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: triple jump
Valentin Gavrilov RUS
URS
ATH Olympics 1968 1–0–1 1970 Torino ATH gold: high jump; 1973 Moskva ATH bronze: high jump
Yuliya Gavrilova RUS FEN Olympics 2012—2016 0–0–1 2013 Kazan FEN bronze: sabre team
Mitch Gaylord USA GAR Olympics 1984 0–0–1 1983 Edmonton GYM bronze: team
Ruth Gbagbi CIV TKW Olympics / YOG 2010—2020 0–0–1 2015 Gwangju TKW bronze: lightweight -62 kg
Imre Gedővári HUN FEN Olympics 1976—1988 1–3–0 1973 Moskva FEN silver: sabre team; 1977 Sofia FEN silver: sabre team; 1979 Ciudad de México FEN gold: sabre, silver: sabre team
Dennis van der Geest NED JUD Olympics 2000—2008 1–1–0 1999 Palma de Mallorca JUD silver: heavyweight +100 kg; 2001 Beijing JUD gold: heavyweight +100 kg
Luiza Gega ALB ATH Olympics / Other 2016—2020 0–1–0 2013 Kazan ATH silver: 1500 m
Elroy Gelant RSA ATH Olympics 2016—2020 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: 5000 m
Elena Gemo ITA SWM Olympics 2012 0–2–1 2009 Beograd SWI silver: 4×100 m medley relay; 2013 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly
Aleksandr Gendrikson KAZ
URS
DIV Olympics 1972 0–1–0 1973 Moskva DIV silver: platform
Steve Genter USA SWM Olympics 1972 0–2–0 1970 Torino SWI silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Giuseppe Gentile ITA ATH Olympics 1968—1972 0–0–1 1967 Tokyo ATH bronze: triple jump
Kostas Georgakopoulos GRE ATH Olympics 1984 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: discus throw
Emma George AUS ATH Olympics 2000 1–0–0 1997 Catania ATH gold: pole vault
Magdalena Georgieva BUL ROW Olympics 1988 0–1–0 1987 Zagreb ROW silver: single sculls
Zlatka Georgieva BUL ATH Olympics 1996 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: 200 m
Nikolaos Georgopoulos GRE ATH Olympics 1960 0–1–0 1959 Torino ATH silver: 200 m
Dmitrj Gerasimenko SRB JUD Olympics 2012 1–1–2 2007 Bangkok JUD bronze: middleweight -90 kg and team (competed as Dmitry Gerasimenko for Russia); 2009 Beograd JUD gold: middleweight -90 kg, silver: team (competed as Dmitry Gerasimenko for Russia)
Irina Gerasimova GEO
URS
SWM Olympics 1980 4–0–1 1983 Edmonton SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle
Pál Gerevich HUN FEN Olympics 1972—1980 0–3–0 1970 Torino FEN silver: sabre team; 1973 Moskva FEN silver: sabre and sabre team
Irina Gerlits KAZ
URS
EUN
BKB Olympics 1988—1992 0–1–0 1987 Zagreb BAS silver (competed for the Soviet Union)
Marcel Gery CAN SWM Olympics 1992 0–0–1 1985 Kobe SWI bronze: 200 m freestyle (competed as Marcel Géry for Czechoslovakia)
Amaka Gessler NZL SWM Olympics 2012 0–1–0 2011 Shenzhen SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Margarita Geuer ESP BKB Olympics 1992 0–1–0 1991 Sheffield BAS silver
Kim Gevaert BEL ATH Olympics 2004—2008 1–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: 200 m; 2001 Beijing ATH silver: 200 m
Omar El-Ghazaly EGY ATH Olympics 2004—2012 0–2–0 2005 İzmir ATH silver: discus throw; 2007 Bangkok ATH silver: discus throw
Alina Gherasim ROU ATH Olympics 2000 0–1–1 1993 Buffalo ATH bronze: 10000 m (competed as Alina Tecuta); 1995 Fukuoka ATH silver: 10000 m (competed as Alina Tecuta)
Simona Gherman ROU FEN Olympics 2012—2016 0–1–0 2007 Bangkok FEN silver: épée team (competed as Simona Alexandru)
Gheorghe Ghipu ROU ATH Olympics 1972—1976 0–0–1 1975 Roma ATH bronze: 1500 m
Omar Ghonim EGY TKW YOG 2014 0–1–0 2019 Napoli silver: Kyorugi team
Shanta Ghosh GER ATH Olympics 2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 4×100 m relay
Gi Bo-Bae KOR ARC Olympics 2012—2016 5–1–0 2011 Shenzhen ARC gold: recurve, recurve team, and recurve mixed team; 2015 Gwangju ARC gold: recurve and recurve mixed team, silver: recurve team
Ito Giani ITA ATH Olympics / Non-starter 1964—1968 1–0–2 1967 Tokyo ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m and 200 m
Salvatore Giannone ITA ATH Olympics 1960 1–0–0 1959 Torino ATH gold: 4×100 m relay
Gemma Gibbons GBR JUD Olympics 2012 0–0–1 2009 Beograd JUD bronze: middleweight -70 kg
James Gibson GBR SWM Olympics 2004 2–0–0 2003 Daegu SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke
Eberhard Gienger FRG GAR Olympics 1972—1976 1–0–0 1973 Moskva GYM gold: parallel bars
Marie-Laure Gigon FRA SHO Olympics 2008 0–1–0 2011 Shenzhen SHO silver: 50 m rifle three positions team
Glenroy Gilbert CAN ATH/BOB Olympics 1988—2000 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: 100 m
Rick Gilbert USA DIV Olympics 1968 2–0–0 1965 Budapest DIV gold: 3 m springboard and platform
Jarrod Gilchrist AUS WPO Olympics 2016 1–0–0 2009 Beograd WAP gold
Alison Gill GBR ROW Olympics 1988—1996 0–0–1 1989 Duisburg ROW bronze: single sculls
Jennifer Gillom USA BKB Olympics 1988 0–1–0 1985 Kobe BAS silver
Nailya Gilyazova RUS
URS
FEN Olympics 1976—1980 0–1–0 1979 Ciudad de México FEN silver: foil team
Nicu Gingă ROU WRE Olympics 1976—1980 0–3–0 1973 Moskva WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1977 Sofia WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1981 București WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Andrea Giocondi ITA ATH Olympics 1996 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: 1500 m
Salvatore Gionta ITA WPO Olympics 1952—1960 0–0–1 1959 Torino WAP bronze
Rossella Giordano ITA ATH Olympics 1996—2004 0–3–0 1995 Fukuoka ATH silver: 10 km walk; 1997 Catania ATH silver: 10 km walk; 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 10 km walk
David Giralt, Sr. CUB ATH Olympics 1980 0–0–1 1977 Sofia ATH bronze: long jump
Marie-Laure Giraudon FRA SWM Olympics 1992 0–0–1 1993 Buffalo SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Dan Gîrleanu ROU VVO Olympics 1980 1–0–0 1981 București VOL gold
Juan Gisbert ESP TEN Non-Medal 1968 1–0–0 1967 Tokyo TEN gold: doubles
Niccolò Gitto ITA WPO Olympics 2012—2016 0–1–0 2007 Bangkok WAP silver
Luca Giustolisi ITA WPO Olympics 1996 0–0–1 1993 Buffalo WAP bronze
Randy Givens USA ATH Olympics 1984 2–1–0 1983 Edmonton ATH gold: 200 m and 4×100 m relay, silver: 100 m
Dragana Gladović SRB TKW Olympics 2012 0–0–1 2015 Gwangju TKW bronze: bantamweight -53 kg
Żaneta Glanc POL ATH Olympics 2008—2016 1–1–0 2009 Beograd ATH silver: discus throw; 2011 Shenzhen ATH gold: discus throw
Harvey Glance USA ATH Olympics / Non-starter 1976—1984 0–0–1 1977 Sofia ATH bronze: 4×100 m relay
Nikita Glasnovic SWE TKW Olympics 2016 0–0–1 2015 Gwangju TKW bronze: featherweight -57 kg
Kathy Gleason USA GAR Olympics 1968 0–1–0 1967 Tokyo GYM silver: team
Antje Gleichfeld GER
FRG
ATH Olympics 1960—1964 1–3–1 1959 Torino ATH bronze: 4×100 m relay (competed for West Germany); 1961 Sofia ATH gold: 800 m (competed for West Germany); 1963 Porto Alegre ATH silver: 800 m and 4×100 m relay (competed for West Germany); 1965 Budapest ATH silver: 800 m (competed for West Germany)
Bogdan Glivenko RUS VVO YOG 2010 0–1–0 2017 Taipei VOL silver
Traugott Glöckler FRG ATH Olympics 1968—1972 0–1–0 1967 Tokyo ATH silver: shot put
Wiesław Glos POL FEN Olympics 1960—1964 0–1–0 1959 Torino FEN silver: épée team
Hansi Gnad GER BKB Olympics 1992 0–0–1 1989 Duisburg BAS bronze (competed for West Germany)
Marek Gniewkowski POL FEN Olympics 1988—1992 1–0–0 1989 Duisburg FEN gold: sabre team
Go Gyeong-Du KOR JUD Olympics 2000 0–0–1 1995 Fukuoka JUD bronze: open class
Go Seong-Hyeon KOR BDM Olympics 2012—2016 3–0–0 2013 Kazan BDM gold: doubles and team; 2015 Gwangju BDM gold: team
Frans Göbel NED ROW Olympics 1984—1992 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: lightweight single sculls
Valery Goborov URS
UKR
BKB Olympics 1988 1–0–0 1985 Kobe BAS gold
Igor Gočanin SRB
YUG
WPO Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb WAP bronze
Bev Goddard-Callender GBR ATH Olympics 1976—1984 1–2–2 1979 Ciudad de México ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m and 200 m (competed as Bev Goddard; 1981 București ATH gold: 100 m, silver: 4×100 m relay (competed as Bev Goddard)
Jernej Godec SLO SWM Olympics 2004—2008 1–0–0 2009 Beograd SWI gold: 50 m butterfly
Tanya Gogova BUL VVO Olympics 1980 0–0–1 1970 Torino VOL bronze
Scott Goldblatt USA SWM Olympics 2000—2004 1–1–0 1997 Catania SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle
Sabrina Goleš CRO
YUG
TEN Olympics / Non-Medal 1984—1988 1–0–1 1987 Zagreb TEN gold: mixed doubles, bronze: singles
Slađana Golić BIH
YUG
BKB Olympics 1984—1988 1–0–1 1983 Edmonton BAS bronze; 1987 Zagreb BAS gold
Julian Golley GBR ATH Olympics 1992 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: triple jump
Lyudmila Golomazova KAZ
URS
ATH Olympics 1968 1–0–0 1970 Torino ATH gold: 4×100 m relay
Olga Golovkina RUS ATH Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: 5000 m
João Gomes Júnior BRA SWM Olympics 2016 0–1–1 2011 Shenzhen SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Flávia Gomes BRA JUD YOG 2010 0–0–1 2015 Gwangju JUD bronze: team
Naide Gomes POR
STP
ATH Olympics / Other 2000—2008 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: long jump (competed for Portugal)
Gertrudis Gómez CUB BKB Olympics 1996 0–1–0 1993 Buffalo BAS silver
Iñaki Gómez CAN ATH Olympics 2012—2016 0–0–1 2013 Kazan ATH bronze: 20 km walk team
José Gómez MEX ATH Olympics 1980—1984 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: 5000 m
Laura Gómez ESP JUD Olympics 2016 1–0–0 2009 Beograd JUD gold: half-lightweight -52 kg
João Gonçalves Filho BRA SWM/WPO Olympics / Other 1952—1968 0–0–1 1963 Porto Alegre WAP bronze
Svetlana Goncharenko RUS ATH Olympics 1996—2000 1–0–0 1997 Catania ATH gold: 4×400 m relay
Nataliya Goncharova RUS DIV Olympics 2004—2008 0–1–1 2007 Bangkok DIV bronze: team; 2013 Kazan DIV silver: synchronized platform
Ivett Gonda CAN TKW Olympics 2004—2008 0–0–1 2011 Shenzhen TKW bronze: bantamweight -53 kg
Gong Jinjie CHN CTR Olympics 2012—2016 1–0–0 2011 Shenzhen CYC gold: 500 m time trial
Tatyana Gonobobleva RUS
URS
VVO Olympics 1972 2–0–0 1970 Torino VOL gold (competed as Tatyana Semyonova); 1973 Moskva VOL gold
Bogdan Gonsior POL FEN Olympics 1960—1972 3–1–1 1959 Torino FEN silver: épée team; 1961 Sofia FEN gold: épée; 1963 Porto Alegre FEN gold: foil team and épée team; 1965 Budapest FEN bronze: épée team
Driulis González CUB JUD Olympics 1992—2008 2–0–1 1995 Fukuoka JUD gold: lightweight -56 kg, bronze: team; 1999 Palma de Mallorca JUD gold: lightweight -57 kg
Emeterio González CUB ATH Olympics 1996—2000 0–1–0 1997 Catania ATH silver: javelin throw
Heriberto González CUB FEN Olympics 1980 0–0–2 1981 București FEN bronze: foil team; 1983 Edmonton FEN bronze: foil team
Joel González ESP TKW Olympics 2012—2016 0–0–1 2015 Gwangju TKW bronze: featherweight -68 kg
Leyanet González CUB GAR Olympics 2004 0–1–1 1997 Catania GYM silver: balance beam, bronze: floor
Mario González CUB SWM Olympics 1992—1996 1–0–1 1993 Buffalo SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Misleydis González CUB ATH Olympics 2004—2012 0–0–1 2005 İzmir ATH bronze: shot put
Duncan Goodhew GBR SWM Olympics 1976—1980 0–1–0 1977 Sofia SWI silver: 100 m breaststroke
Marquise Goodwin USA ATH Olympics 2012 0–1–0 2011 Shenzhen ATH silver: long jump
Wilma van Gool-van den Berg NED ATH Olympics 1968—1972 0–1–1 1970 Torino ATH silver: 100 m, bronze: 200 m (competed as Wilma van den Berg)
Radvilas Gorauskas BRA BKB Olympics 1972 1–0–0 1963 Porto Alegre BAS gold
Larisa Gorchakova RUS
URS
SWM Olympics 1980 3–0–0 1983 Edmonton SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Yelena Gorchakova RUS
URS
ATH Olympics 1952—1964 1–0–0 1961 Sofia ATH gold: javelin throw
Paige Gordon CAN DIV Olympics 1992—1996 0–3–0 1991 Sheffield DIV silver: team; 1993 Buffalo DIV silver: 3 m springboard and team
Alina Goreac ROU GAR Olympics 1972 2–1–0 1977 Sofia GYM gold: all-around and uneven bars, silver: team
Mikhail Gorelik RUS
URS
SWM Olympics 1976—1980 1–0–0 1979 Ciudad de México SWI gold: 200 m butterfly
Karina Goricheva KAZ WLF Olympics 2016 0–2–0 2013 Kazan WLT silver: middleweight -63 kg; 2017 Taipei WLT silver: light-heavyweight -69 kg
Giulia Gorlero ITA WPO Olympics 2012—2016 0–0–1 2013 Kazan WAP bronze
Christine Gosden GBR SWM Olympics 1956—1960 2–4–0 1959 Torino SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×100 m medley relay; 1961 Sofia SWI silver: 200 m breaststroke
Kennedy Goss CAN SWM Olympics 2016 1–0–0 2017 Taipei SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Nicole Goullieux FRA ATH Olympics 1960 1–0–0 1959 Torino ATH gold: 800 m
Matthieu Gourdain FRA FEN Olympics 2000 0–1–0 1995 Fukuoka FEN silver: sabre team
Cynthia Goyette USA SWM Olympics 1964 2–1–0 1967 Tokyo SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke
Uwe Grabe GDR ATH Olympics 1968 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: shot put
Maciej Grabowski POL SAL Olympics 2000—2008 1–0–0 1999 Palma de Mallorca SAI gold: Laser
Sam Graddy USA ATH Olympics 1984 1–0–1 1983 Edmonton ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Nicoleta Grădinaru-Grasu ROU ATH Olympics 1992—2012 1–0–1 1997 Catania ATH bronze: shot put (competed as Nicoleta Grasu); 1999 Palma de Mallorca ATH gold: shot put (competed as Nicoleta Grasu)
Martine Grael BRA SAL Olympics 2016—2020 0–0–1 2011 Shenzhen SAI bronze: 470 mixed team
Anne-Caroline Graffe FRA TKW Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen TKW bronze: middleweight -73 kg
Phil Graham CAN ROW Olympics 1996—2000 1–1–0 1993 Buffalo ROW gold: coxless pairs, silver: quadruple sculls
Margherita Granbassi ITA FEN Olympics 2004—2008 2–2–0 1999 Palma de Mallorca FEN gold: foil team; 2001 Beijing FEN silver: foil team; 2005 İzmir FEN gold: foil team, silver: foil
Nicola Granieri ITA FEN Olympics 1964—1976 1–3–3 1963 Porto Alegre FEN bronze: sabre team; 1967 Tokyo FEN gold: sabre team, silver: épée and foil team, bronze: foil; 1970 Torino FEN silver: épée, bronze: épée team
Benjamin Grant SLE ATH Olympics 1988—1992 0–1–0 1991 Sheffield ATH silver: 4×100 m relay
Dylan Grant AUS ATH Non-starter 2008 0–1–0 2007 Bangkok ATH silver: 4×400 m relay
Alla Grebennikova RUS
URS
SWM Olympics 1968 0–1–1 1970 Torino SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Florica Grecescu ROU ATH Olympics 1960 0–1–0 1961 Sofia ATH silver: 800 m
Andrey Grechin RUS SWM Olympics 2008—2016 4–1–1 2007 Bangkok SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2013 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle
Yelizaveta Grechishnikova RUS ATH Olympics 2012 0–0–1 2007 Bangkok ATH bronze: 5000 m
Dan Grecu ROU GAR Olympics 1972—1980 2–0–2 1973 Moskva GYM gold: rings, bronze: horizontal bar and team; 1977 Sofia GYM gold: rings
John Gregorek USA ATH Olympics 1984 1–0–0 1981 București ATH gold: 3000 m steeplechase
Jadel Gregório BRA ATH Olympics 2004—2008 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: triple jump
Elvis Gregory CUB FEN Olympics 1992—2000 3–1–0 1989 Duisburg FEN gold: foil team; 1993 Buffalo FEN gold: foil team; 1995 Fukuoka FEN gold: foil; 1997 Catania FEN silver: foil team
Matt Grevers USA SWM Olympics 2008—2012 1–3–2 2005 İzmir SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m backstroke and 4×100 m freestyle relay; 2007 Bangkok SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Denis Gribanov ROC
RUS
SAL Olympics 2016—2020 2–0–0 2011 Shenzhen SAI gold: 470 mixed and 470 mixed team
Anca Grigoraș ROU GAR Olympics / Referee 1972—2016 0–4–2 1977 Sofia GYM silver: balance beam and team, bronze: horse vault; 1979 Ciudad de México GYM silver: balance beam and team, bronze: uneven bars
Kirill Grigoryan RUS SHO Olympics 2016 1–2–2 2013 Kazan SHO silver: 50 m rifle three positions team, bronze: 50 m rifle prone team; 2015 Gwangju SHO gold: 50 m rifle prone, silver: 50 m rifle three positions, bronze: 50 m rifle three positions team
Aleksandr Grigoryev BLR
URS
ATH Olympics 1980 0–0–1 1977 Sofia ATH bronze: high jump
Vyacheslav Grigoryev KAZ
EUN
FEN Olympics 1992—1996 0–1–0 1987 Zagreb FEN silver: foil team (competed for the Soviet Union)
Nataliya Grigoryeva RUS
EUN
ROW Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg ROW silver: quadruple sculls
Lina Grinčikaitė LTU ATH Olympics 2008—2012 1–1–1 2009 Beograd ATH gold: 100 m; 2011 Shenzhen ATH bronze: 100 m; 2013 Kazan ATH silver: 100 m
David Grindley GBR ATH Olympics 1992 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: 4×400 m relay
Anatol Grințescu ROU WPO Olympics 1960—1964 0–0–1 1965 Budapest WAP bronze
Anna Grinyova RUS WPO Olympics 2016 1–0–1 2009 Beograd WAP bronze; 2013 Kazan WAP gold
Nadezhda Grishayeva RUS BKB Olympics 2012 0–1–0 2013 Kazan BAS silver
Alla Grishchenkova RUS
URS
SWM Olympics 1980 0–1–1 1979 Ciudad de México SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly
Yevgeny Grishin RUS
URS
WPO Olympics 1980—1988 1–0–0 1985 Kobe WAP gold
Mindaugas Griškonis LTU ROW Olympics 2008—2020 1–0–0 2013 Kazan ROW gold: single sculls
Igor Grivennikov RUS
URS
SWM Olympics 1972 0–1–0 1973 Moskva SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Patrick Groc FRA FEN Olympics 1984—1992 0–1–0 1985 Kobe FEN silver: foil team
Tim Grohmann GER ROW Olympics 2012 0–0–1 2015 Gwangju ROW bronze: double sculls
Mariya Gromova RUS SWM Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Gian Corrado Gross ITA SWM Olympics 1964 0–1–0 1963 Porto Alegre SWI silver: 4×100 m medley relay
Julie-Anne Gross FRA FEN Olympics 1992 0–0–1 1993 Buffalo FEN bronze: foil team
Michael Groß FRG SWM Olympics 1984—1988 1–2–2 1985 Kobe SWI gold: 200 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Anca Groza ROU SWM Olympics 1972 0–0–1 1977 Sofia SWI bronze: 100 m butterfly (competed as Anca Miclaus)
Svetlana Grozdova RUS
URS
GAR Olympics 1976 1–1–0 1979 Ciudad de México GYM gold: team, silver: balance beam
Gauthier Grumier FRA FEN Olympics 2012—2016 0–2–0 2005 İzmir FEN silver: épée team; 2007 Bangkok FEN silver: épée team
Krzysztof Grzegorek POL FEN Olympics 1972 0–0–1 1973 Moskva FEN bronze: sabre team
Gu Bon-Chan KOR ARC Olympics 2016 1–1–0 2015 Gwangju ARC gold: recurve team, silver: recurve
Gu Bon-Gil KOR FEN Olympics / Other 2012—2020 1–1–1 2011 Shenzhen FEN silver: sabre, bronze: sabre team; 2017 Taipei FEN gold: sabre team
Gu Junjie CHN ATH Olympics 2008 1–0–0 2003 Daegu ATH gold: triple jump
Gu Sang-Beom KOR FBL Olympics 1988 0–1–0 1987 Zagreb FTB silver
Gu Seong-Eun KOR CRD Olympics 2008 1–0–0 2011 Shenzhen CYC gold: road race
Guan Yingnan CHN ATH Olympics 2000—2004 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: long jump
Pete Guarasci CAN BKB Olympics 2000 0–0–1 1995 Fukuoka BAS bronze
Marcello Guarducci ITA SWM Olympics 1972—1984 1–0–0 1979 Ciudad de México SWI gold: 100 m freestyle
Paulina Guba POL ATH Olympics 2016—2020 0–1–1 2015 Gwangju ATH silver: shot put; 2017 Taipei ATH bronze: shot put
Andrius Gudžius LTU ATH Olympics 2016—2020 0–0–1 2015 Gwangju ATH bronze: discus throw
Marieke Guehrer AUS SWM Olympics 2004 1–1–0 2011 Shenzhen SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m butterfly
Vincenzo Guerini ITA ATH Olympics 1972—1976 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: 4×100 m relay
Stéphane Guerinot FRA ROW Olympics 1996 0–1–0 1993 Buffalo ROW silver: coxed fours
José Antonio Guerra CUB DIV Olympics 2000—2012 1–1–1 1999 Palma de Mallorca DIV gold: platform; 2001 Beijing DIV silver: platform, bronze: synchronized platform
Giancarlo Guerrini ITA WPO Olympics 1960—1968 1–0–0 1959 Torino SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Abdelati El-Guesse MAR ATH Olympics 2016—2020 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: 800 m
Edgardo Guilbe PUR ATH Olympics 1988—1992 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: 200 m
Yekta Yılmaz Gül TUR WRE Olympics 2004 0–1–0 2005 İzmir WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Mária Gulácsy HUN FEN Olympics 1968 1–1–0 1963 Porto Alegre FEN silver: foil team; 1965 Budapest FEN gold: foil team
Sibel Güler TUR TKW Olympics 2008 1–1–0 2005 İzmir TKW gold: welterweight -67 kg; 2007 Bangkok TKW silver: welterweight -67 kg
Ramil Guliyev AZE
TUR
ATH Olympics 2008—2020 1–0–2 2009 Beograd ATH gold: 200 m (competed as Ramil Quliyev for Azerbaijan); 2015 Gwangju ATH bronze: 100 m and 200 m (competed for Turkey)
József Gulrich HUN SWM Olympics 1964 1–1–0 1963 Porto Alegre SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Ákos Gulyás HUN SWM Olympics 1964 0–0–2 1965 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Anja Gündler GER ATH Olympics 1996 0–1–1 1993 Buffalo ATH bronze: discus throw; 1995 Fukuoka ATH silver: discus throw
Guo Dan CHN ARC Olympics 2008 0–0–1 2009 Beograd ARC bronze: recurve team
Guo Jingjing CHN DIV Olympics 1996—2008 8–2–0 2001 Beijing DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, synchronized platform, and team; 2003 Daegu DIV gold: synchronized springboard and team, silver: 1 m springboard and 3 m springboard; 2005 İzmir DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard
Guo Shiqiang CHN BKB Olympics 2000—2004 0–1–0 2001 Beijing BAS silver
Guo Shuang CHN CTR Olympics 2008—2012 1–0–0 2011 Shenzhen CYC gold: sprint
Guo Weiyang CHN GAR Olympics 2012 1–3–0 2007 Bangkok GYM gold: parallel bars, silver: all-around, horizontal bar, and team
Lyudmila Gureyeva URS
UKR
VVO Olympics 1964 2–0–0 1961 Sofia VOL gold; 1965 Budapest VOL gold
Viktoriya Gurova-Valyukevich RUS ATH Olympics 2004—2012 0–1–0 2003 Daegu ATH silver: triple jump (competed as Viktoriya Gurova)
Ilona Gusenbauer AUT ATH Olympics 1968—1972 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: high jump
Stephan Güsgen FRG SWM Olympics 1988 0–0–4 1985 Kobe SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1987 Zagreb SWI bronze: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Eduard Gushchin RUS
URS
ATH Olympics 1968 0–0–1 1965 Budapest ATH bronze: shot put
Rebeca Gusmão BRA SWM Olympics 2004 0–0–1 2007 Bangkok SWI bronze: 50 m freestyle
Linda Gustavson USA SWM Olympics 1968 4–0–0 1967 Tokyo SWI gold: 100 m freestyle, 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Diana Gustilina RUS BKB Olympics 2004 0–0–1 1999 Palma de Mallorca BAS bronze
Siegmar Gutzeit GDR FEN Olympics 1980 0–0–1 1979 Ciudad de México FEN bronze: foil team
Tuğba Güvenç TUR ATH Olympics 2016 1–0–0 2017 Taipei ATH gold: 3000 m steeplechase
Elisabeta Guzganu-Tufan ROU FEN Olympics 1984—1992 2–1–0 1981 București FEN gold: foil team (competed as Elisabeta Guzganu); 1983 Edmonton FEN gold: foil, silver: foil team (competed as Elisabeta Guzganu)
Lucas Guzmán ARG TKW Olympics / YOG 2010—2020 0–1–0 2017 Taipei TKW silver: bantamweight -63 kg
Małgorzata Guzowska POL ATH Olympics 1980 2–0–0 1981 București ATH gold: heptathlon; 1985 Kobe ATH gold: heptathlon
Gwak Dong-Han KOR JUD Olympics 2016—2020 3–2–0 2013 Kazan JUD gold: middleweight -90 kg, silver: team; 2015 Gwangju JUD gold: middleweight -90 kg, silver: team; 2017 Taipei JUD gold: middleweight -90 kg
Gwak Hyeon-Chae KOR BKB Olympics 1968 0–1–0 1967 Tokyo BAS silver
Gwon Gyeong-Min KOR DIV Olympics 1996—2000 0–0–2 2003 Daegu DIV bronze: synchronized platform and team
Gwon Han-Na KOR HBL Olympics 2012—2016 0–1–0 2015 Gwangju HAN silver
Gwon Yeong-Wu KOR JUD Olympics 2004 3–0–0 2001 Beijing JUD gold: half-middleweight -81 kg; 2003 Daegu JUD gold: half-middleweight -81 kg and team
Anett Györe HUN WPO Olympics 2004—2008 0–1–0 2009 Beograd WAP silver
Dóra Győrffy HUN ATH Olympics 2000 1–0–0 2003 Daegu ATH gold: high jump
Ileana Gyulai-Drîmbă-Jenei ROU FEN Olympics 1964—1976 1–1–0 1965 Budapest FEN silver: foil team (competed as Ileana Gyulai); 1973 Moskva FEN gold: foil team (competed as Ileana Gyulai)
István Gyulai HUN ATH Olympics 1964 1–1–0 1963 Porto Alegre ATH gold: 4×100 m relay; 1965 Budapest ATH silver: 4×400 m relay
József Gyuricza HUN FEN Olympics 1956—1964 3–1–0 1961 Sofia FEN gold: foil team and sabre team; 1963 Porto Alegre FEN gold: sabre team, silver: foil team
Gergely Gyurta HUN SWM Olympics 2012—2020 0–0–1 2017 Taipei SWI bronze: 1500 m freestyle
Ha Chang-Deok KOR FEN Olympics 2004 0–2–0 2003 Daegu FEN silver: foil and foil team
Ha Hyeong-Ju KOR JUD Olympics / Other 1984—1988 1–0–0 1985 Kobe JUD gold: half-heavyweight -95 kg
Ha Ui-Geon KOR BKB Olympics 1964—1968 0–1–0 1967 Tokyo BAS silver
Bruno Habārovs LAT
URS
FEN Olympics 1960—1964 0–2–0 1965 Budapest FEN silver: épée and épée team
Milan Haborák SVK ATH Olympics 2000—2008 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: shot put
Dan Hackett USA WPO Olympics 1996—2000 1–0–0 1993 Buffalo WAP gold
Dana Hadačová CZE TTE Olympics 2008—2012 0–0–1 2011 Shenzhen TTN bronze: doubles
Jayden Hadler AUS SWM Olympics 2012 0–1–1 2013 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Volker Hadwich GER ATH Olympics 1992 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: javelin throw (competed for East Germany)
Sabit Hadžić BIH
YUG
BKB Olympics 1984 0–1–0 1979 Ciudad de México BAS silver
Klaus Haertter GDR FEN Olympics 1976—1980 0–1–2 1977 Sofia FEN silver: foil; 1979 Ciudad de México FEN bronze: foil and foil team
Ryunosuke Haga JPN JUD Olympics 2016 2–0–0 2011 Shenzhen JUD gold: half-heavyweight -100 kg and team
Kosuke Hagino JPN SWM Olympics 2012—2020 2–2–1 2017 Taipei SWI gold: 200 m medley and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke and 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay
Vlad Hagiu ROU WPO Olympics 1996 0–0–1 1981 București WAP bronze
Tomoko Hagiwara JPN SWM Olympics 2000 3–5–1 1999 Palma de Mallorca SWI gold: 100 m butterfly, 200 m medley, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2001 Beijing SWI silver: 200 m backstroke, 200 m medley, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Lars Haglund SWE ATH Olympics 1964 1–0–0 1965 Budapest ATH gold: discus throw
Aika Hakoyama JPN SWA Olympics 2012—2016 0–2–0 2013 Kazan SYN silver: team and team Free Routine Combination
Miki Halika ISR SWM Olympics 2000 0–2–1 1997 Catania SWI silver: 400 m medley; 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 400 m medley; 2003 Daegu SWI bronze: 400 m medley
Svitlana Haliuk UKR CTR Olympics 2012 0–0–1 2011 Shenzhen CYC bronze: 3000 m individual pursuit
Kaye Hall USA SWM Olympics 1968 3–0–0 1970 Torino SWI gold: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Tony Hall USA ATH Olympics 1976 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: javelin throw
Laurence Halsted GBR FEN Olympics 2012—2016 0–0–1 2007 Bangkok FEN bronze: foil
Ham Bong-Sil PRK ATH Olympics 2000—2004 1–0–0 2001 Beijing ATH gold: half marathon
Pavla Hamáčková CZE ATH Olympics 2000—2004 1–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: pole vault
Davit Hambardzumyan ARM
URS
DIV Olympics 1972—1980 0–1–0 1979 Ciudad de México DIV silver: platform
Fabian Hambüchen GER GAR Olympics 2004—2016 1–2–0 2013 Kazan GYM silver: all-around and floor; 2015 Gwangju GYM gold: horizontal bar
William Hamlyn-Harris AUS ATH Olympics 2004 0–0–1 2003 Daegu ATH bronze: javelin throw
Dzhavid Hamzatau BLR WRE Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Han Chung-Sik KOR GAR Olympics 1984 0–0–1 1985 Kobe GYM bronze: floor
Han Jong-Ok PRK GAR Olympics 2004 0–2–0 2005 İzmir GYM silver: uneven bars and team
Han Xue CHN SWM Olympics 1996—2000 2–2–1 2001 Beijing SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Sarah Hanffou CMR TTE Olympics 2012—2020 0–0–1 2007 Bangkok TTN bronze: team
Cornelia Hanisch FRG FEN Olympics 1976—1984 0–2–1 1977 Sofia FEN silver: foil; 1979 Ciudad de México FEN silver: foil, bronze: foil team
Tommy Hannan USA SWM Olympics 2000 1–0–0 1999 Palma de Mallorca SWI gold: 200 m medley
Heidi Hannula FIN ATH Olympics 2000 1–0–0 2007 Bangkok ATH gold: 4×100 m relay
Tawin Hanprab THA TKW Olympics / YOG 2014—2016 0–0–1 2017 Taipei TKW bronze: flyweight -58 kg
Jacob Hansford AUS SWM Olympics 2016 0–1–2 2015 Gwangju SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2019 Napoli SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Brooke Hanson AUS SWM Olympics 2004 0–1–1 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Hisayoshi Harasawa JPN JUD Olympics 2016—2020 1–0–0 2015 Gwangju JUD gold: heavyweight +100 kg
András Hargitay HUN SWM Olympics 1972—1980 1–0–0 1977 Sofia SWI gold: 400 m medley
Arto Härkönen FIN ATH Olympics 1984 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: javelin throw
Suzanne Harmes NED GAR Olympics 2004—2008 0–1–0 2005 İzmir GYM silver: all-around
Henning Harnisch GER BKB Olympics 1992 0–0–1 1989 Duisburg BAS bronze (competed for West Germany)
Marlène Harnois FRA TKW Olympics 2012 1–0–1 2009 Beograd TKW bronze: lightweight -63 kg; 2011 Shenzhen TKW gold: featherweight -57 kg
Diana Harris GBR SWM Olympics 1968—1972 1–2–0 1967 Tokyo SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Tora Harris USA ATH Olympics 2004 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: high jump
Kenny Harrison USA ATH Olympics 1996 0–1–0 1987 Zagreb ATH silver: triple jump
Chad Harting USA ATH Olympics 2000 0–1–0 1997 Catania ATH silver: pole vault
Jim Hartung USA GAR Olympics 1984 0–1–3 1983 Edmonton GYM silver: rings, bronze: parallel bars, horizontal bar, and team
Mika Haruna JPN SWM Olympics 1992—1996 0–1–0 1997 Catania SWI silver: 200 m butterfly
Jak Ali Harvey TUR ATH Olympics 2016—2020 1–0–0 2011 Shenzhen ATH gold: 100 m (competed as Jacques Harvey for Jamaica)
Junya Hasegawa JPN SWM Olympics 2016 2–0–1 2015 Gwangju SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Miho Hashiguchi JPN GAR Olympics 1996 0–0–1 1997 Catania GYM bronze: team
Ibrahim Hassan GHA ATH Olympics 1996 1–0–0 1993 Buffalo ATH gold: 400 m
Gavin Hassett CAN ROW Olympics 1996—2004 0–0–1 1993 Buffalo ROW bronze: lightweight coxless fours
Yoshiaki Hatakeda JPN GAR Olympics 1992—1996 1–2–1 1995 Fukuoka GYM gold: team, bronze: pommelled horse; 1997 Catania GYM silver: horizontal bar and team
John Hatch CAN BKB Olympics 1984—1988 1–0–0 1983 Edmonton BAS gold
Siobhán Haughey HKG SWM Olympics / YOG 2014—2020 2–0–0 2017 Taipei SWI gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Ștefan Haukler ROU FEN Olympics 1964—1972 0–1–0 1965 Budapest FEN silver: foil team
Norbert Haupert LUX ATH Olympics / Administrator 1960—1999 0–0–1 1963 Porto Alegre ATH bronze: 800 m
John Hawes CAN MPN/SWM Olympics 1972—1976 0–0–1 1973 Moskva SWI bronze: 200 m backstroke
Brett Hawke AUS SWM Olympics 2000—2004 0–1–0 1997 Catania SWI silver: 4×100 m freestyle relay
John Hawkins CAN ATH Olympics 1972 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: high jump
Hirotada Hayase JPN ATH Olympics 1960—1964 0–1–0 1961 Sofia ATH silver: 4×100 m relay
Akihiro Hayashi JPN FBL Non-starter 2012 0–0–1 2009 Beograd FTB bronze
Akira Hayashi JPN SWM Olympics 1992—2000 1–3–4 1993 Buffalo SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1995 Fukuoka SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke; 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Takuji Hayata JPN GAR Olympics 1964 1–0–1 1963 Porto Alegre GYM gold: team, bronze: all-around
Bruce Hayes USA SWM Olympics 1984 1–4–1 1983 Edmonton SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle, 400 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 1500 m freestyle
Joanna Hayes USA ATH Olympics 2004 0–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 400 m hurdles
Gülnar Haýytbaýewa TKM JUD Olympics 2012 0–0–2 2013 Kazan Sambo bronze: -64 kg and belt wrestling freestyle -66 kg
He Chong CHN DIV Olympics 2008—2012 2–0–0 2011 Shenzhen DIV gold: 3 m springboard and team
He Jin CHN WPO Olympics 2008—2012 2–0–0 2009 Beograd WAP gold; 2011 Shenzhen WAP gold
He Jun CHN BKB Olympics 1992—1996 1–0–0 1993 Buffalo BAS gold
He Xiaomin CHN GRY Olympics 1988 0–2–2 1991 Sheffield RGY silver: ball and rope, bronze: all-around and hoop
He Zi CHN DIV Olympics 2012—2016 3–0–0 2011 Shenzhen DIV gold: 3 m springboard, synchronized springboard, and team
Pat Head USA BKB Olympics / Coach 1976—1984 0–1–0 1973 Moskva BAS silver
Floyd Heard USA ATH Olympics 2000 1–1–0 1987 Zagreb ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
Sue Hearnshaw GBR ATH Olympics 1980—1984 0–1–0 1981 București ATH silver: 4×100 m relay
Cariola Hechevarría CUB BKB Olympics 1996—2000 0–1–0 1997 Catania BAS silver
Kathleen Heddle CAN ROW Olympics / Other 1992—1996 0–1–0 1989 Duisburg ROW silver: coxless fours
Whitney Hedgepeth USA SWM Olympics 1988—1996 2–1–1 1993 Buffalo SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle, bronze: 200 m medley
Lennart Hedmark SWE ATH Olympics / Non-starter 1964—1976 0–1–1 1965 Budapest ATH bronze: javelin throw; 1970 Torino ATH silver: decathlon
Hans-Jürgen Hehn FRG FEN Olympics 1972—1976 1–0–0 1970 Torino FEN gold: épée team
Jerry Heidenreich USA SWM Olympics 1972 0–1–0 1970 Torino SWI silver: 100 m butterfly
Betty Heidler GER ATH Olympics 2004—2016 1–0–0 2009 Beograd ATH gold: hammer throw
Jutta Heine GER
FRG
ATH Olympics 1960—1964 2–1–0 1963 Porto Alegre ATH gold: 200 m and 80 m hurdles, silver: 4×100 m relay (competed for West Germany)
Max Heinzer SUI FEN Olympics / Other 2012—2020 1–0–2 2007 Bangkok FEN bronze: épée team; 2009 Beograd FEN gold: épée team; 2013 Kazan FEN bronze: épée
Randy Heisler USA ATH Olympics 1988 1–0–0 1987 Zagreb ATH gold: discus throw
Michaela Hejnová CZE ATH Olympics 2004 0–0–1 2003 Daegu ATH bronze: heptathlon
Ryan Held USA SWM Olympics 2016 3–0–0 2017 Taipei SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Greet Hellemans NED ROW Olympics 1980—1984 0–0–1 1987 Zagreb ROW bronze: coxless pairs
Andreas Hellmann FRG SWM Olympics 1972 0–0–1 1973 Moskva SWI bronze: 4×100 m medley relay
Dave Hemery GBR ATH Olympics / Other 1968—1972 1–0–0 1970 Torino ATH gold: 110 m hurdles
Juli Henner USA ATH Olympics 1996 0–2–0 1993 Buffalo ATH silver: 1500 m (competed as Juli Speights); 1995 Fukuoka ATH silver: 1500 m
Mark Henrich FRG ATH Olympics 1988 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: 4×400 m relay
Tord Henriksson SWE ATH Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: triple jump
Jim Henry USA DIV Olympics 1968 0–2–0 1970 Torino DIV silver: 3 m springboard and platform
Lea Henry USA BKB Olympics 1984 1–1–0 1981 București BAS silver; 1983 Edmonton BAS gold
Heo Jun KOR FEN Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen FEN bronze: foil
Heo Seon-Mi KOR GAR Olympics 2012 0–0–1 2015 Gwangju GYM bronze: team
Iryna Herashchenko UKR ATH Olympics 2016—2020 0–2–0 2017 Taipei ATH silver: high jump; 2019 Napoli ATH silver: high jump
Aliaksandra Herasimenia BLR SWM Olympics 2008—2016 5–5–2 2007 Bangkok SWI silver: 50 m freestyle and 50 m backstroke; 2009 Beograd SWI gold: 50 m freestyle, silver: 100 m freestyle, bronze: 50 m backstroke; 2011 Shenzhen SWI gold: 50 m freestyle, silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2013 Kazan SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 50 m butterfly, silver: 50 m backstroke
Gord Herbert CAN BKB Olympics 1984 1–0–0 1983 Edmonton BAS gold
John Herbert GBR ATH/BOB Olympics 1984—1994 0–0–2 1983 Edmonton ATH bronze: triple jump; 1985 Kobe ATH bronze: triple jump
Llewellyn Herbert RSA ATH Olympics 1996—2004 1–0–0 1997 Catania ATH gold: 400 m hurdles
Sabine Herbst-Klenz GER SWM Olympics 1996—2000 0–1–0 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 200 m medley (competed as Sabine Herbst)
Anatoliy Herei UKR FEN Olympics 2016—2020 0–0–2 2009 Beograd FEN bronze: épée team; 2011 Shenzhen FEN bronze: épée
Christina Hering GER ATH Olympics 2016—2020 0–1–0 2019 Napoli ATH silver: 800 m
Rolf Herings GER
FRG
ATH Olympics 1964—1968 1–0–1 1961 Sofia ATH bronze: javelin throw (competed for West Germany); 1965 Budapest ATH gold: javelin throw (competed for West Germany)
Anaisis Hernández CUB JUD Olympics 2004—2008 0–1–0 2001 Beijing JUD silver: half-middleweight -63 kg
Dolores Hernández MEX DIV Olympics 2016—2020 2–2–0 2017 Taipei DIV gold: 1 m springboard; 2019 Napoli DIV gold: synchronized springboard, silver: 3 m springboard and team
Gabriel Hernández ESP WPO Olympics / Coach 2000—2016 1–0–0 1999 Palma de Mallorca WAP gold
Marcos Hernández CUB SWM Olympics 2000—2004 1–0–0 1997 Catania SWI gold: 100 m freestyle
Melany Hernández MEX DIV Olympics 2016 1–0–0 2017 Taipei DIV gold: synchronized springboard
Patricia Hernández ESP BKB Olympics 1992 0–1–0 1991 Sheffield BAS silver
Pedro Hernández CUB FEN Olympics 1976—1980 0–0–1 1981 București FEN bronze: foil team
Regla Hernández CUB BKB Olympics 1992 0–1–0 1993 Buffalo BAS silver
Roberto Hernández CUB ATH Olympics 1992—1996 2–1–0 1985 Kobe ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 1989 Duisburg ATH gold: 400 m
Grisel Herrera CUB BKB Olympics 1992—2000 0–2–0 1993 Buffalo BAS silver; 1997 Catania BAS silver
Jesús Herrera MEX ATH Olympics 1984—1988 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: 10000 m
Ruperto Herrera CUB BKB Olympics 1968—1980 0–0–1 1970 Torino BAS bronze
Tomás Herrera CUB BKB Olympics 1972—1980 0–0–1 1970 Torino BAS bronze
Bernd Herrmann FRG ATH Olympics 1972—1976 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: 4×400 m relay
Martin Herrmann GER
FRG
SWM Olympics 1988—1992 0–1–1 1991 Sheffield SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Sabine Hertrampf GDR FEN Olympics 1980 1–0–0 1979 Ciudad de México FEN gold: foil team
Ivan Heshko UKR ATH Olympics / Non-starter 2000—2008 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: 1500 m
Paul Hession IRL ATH Olympics 2008—2012 0–1–1 2003 Daegu ATH silver: 200 m; 2005 İzmir ATH bronze: 200 m
Jill Hetherington CAN TEN Olympics / Non-Medal 1984—1996 2–0–0 1983 Edmonton TEN gold: doubles and mixed doubles
Nicole Hetzer GER SWM Olympics 2000—2004 0–0–2 2005 İzmir SWI bronze: 200 m medley and 400 m medley
Jerzy Hewelt POL ATH Olympics 1976 1–1–0 1975 Roma ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m hurdles
Ilse Heylen BEL JUD Olympics / Other 2004—2012 0–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Penny Heyns RSA SWM Olympics 1992—2000 2–1–1 1995 Fukuoka SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 1997 Catania SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Cəbrayıl Həsənov AZE WRE Olympics 2012—2016 0–1–0 2013 Kazan WRE silver: freestyle middleweight -74 kg
Charlie Hickcox USA SWM Olympics 1968 4–0–0 1967 Tokyo SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Nađa Higl SRB SWM Olympics 2008—2012 0–2–0 2009 Beograd SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Clinton Hill AUS ATH Olympics 2004—2008 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: 400 m
Ron Hill GBR ATH Olympics 1964—1972 0–0–1 1963 Porto Alegre ATH bronze: 5000 m
Tash Hind NZL SWM Olympics 2008—2012 0–1–0 2011 Shenzhen SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Sterling Hinds CAN ATH Olympics 1984 0–1–0 1983 Edmonton ATH silver: 4×100 m relay
Jürgen Hingsen FRG ATH Olympics 1984—1988 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: decathlon
Eric Hinrichsen CAN BKB Olympics 2000 0–1–0 1997 Catania BAS silver
Yasunari Hirai JPN OWS Olympics 2012—2016 0–0–1 2011 Shenzhen SWI bronze: 10 km open water
Hideko Hiranaka JPN SWM Olympics 1992—1996 0–1–1 1993 Buffalo SWI bronze: 400 m medley; 1995 Fukuoka SWI silver: 400 m medley
Hiroaki Hiraoka JPN JUD Olympics 2008—2012 1–0–0 2007 Bangkok JUD gold: team
Norie Hiro JPN VVO Olympics 1984—1988 1–0–0 1985 Kobe VOL gold
Madoka Hisagae JPN FEN Olympics 2004—2008 0–0–1 2003 Daegu FEN bronze: sabre team
Ilona Hlaváčková CZE SWM Olympics 2000—2004 3–0–2 1999 Palma de Mallorca SWI bronze: 100 m backstroke; 2001 Beijing SWI gold: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2003 Daegu SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke
Ihor Hlavan UKR ATH Olympics 2012—2016 1–1–1 2013 Kazan ATH silver: 20 km walk team; 2015 Gwangju ATH gold: 20 km walk team; 2017 Taipei ATH bronze: 20 km walk team
Dimitar Hlebarov BUL ATH Olympics 1960—1964 1–0–0 1961 Sofia ATH gold: pole vault
Ruxandra Hociotă ROU DIV Olympics 1980 0–0–1 1981 București DIV bronze: 3 m springboard
Chelsea Hodges AUS SWM Olympics / YOG 2018—2020 0–0–1 2019 Napoli SWI bronze: 50 m breaststroke
Nataliya Hodunko UKR GRY Olympics 2004—2008 1–3–2 2005 İzmir RGY gold: ribbon, silver: ball, clubs, and rope, bronze: individual; 2007 Bangkok RGY bronze: rope
Abby Hoffman CAN ATH Olympics / Other 1964—1976 0–1–1 1965 Budapest ATH bronze: 800 m; 1967 Tokyo ATH silver: 800 m
Gunhild Hoffmeister GDR ATH Olympics 1972—1976 1–0–0 1970 Torino ATH gold: 800 m
Franz-Peter Hofmeister FRG ATH Olympics 1976 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: 400 m
Mike Hogan GBR ATH Olympics 1964 0–1–1 1963 Porto Alegre ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 110 m hurdles
Gregor Högler AUT ATH Olympics 2000 0–2–1 1995 Fukuoka ATH silver: javelin throw; 1997 Catania ATH bronze: javelin throw; 1999 Palma de Mallorca ATH silver: javelin throw
Andy Holden GBR ATH Olympics 1972 0–1–0 1970 Torino ATH silver: 3000 m steeplechase
Valentyna Holenkova UKR GAR Olympics 2008 0–1–0 2011 Shenzhen GYM silver: team
Adam Holland USA ROW Olympics 1996 0–0–1 1993 Buffalo ROW bronze: coxed fours
Kat Holmes USA FEN Olympics / YOG 2010—2020 0–1–0 2017 Taipei FEN silver: épée team
Małgorzata Hołub-Kowalik POL ATH Olympics 2016—2020 3–1–0 2015 Gwangju ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 2017 Taipei ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Serhiy Holubytskyi UKR
EUN
FEN Olympics 1992—2000 2–3–0 1991 Sheffield FEN silver: foil team (competed for the Soviet Union); 1993 Buffalo FEN gold: foil (competed for Ukraine); 1995 Fukuoka FEN silver: épée team (competed for Ukraine); 1997 Catania FEN gold: foil team, silver: foil (competed for Ukraine)
Yevheniya Homon UKR GRY Olympics 2012—2016 1–3–2 2013 Kazan RGY silver: group all-around, bronze: group 10 clubs and group 3 balls + 2 ribbons; 2015 Gwangju RGY gold: group 6 clubs + 2 hoops, silver: group all-around and group 5 ribbons
Artem Honcharenko UKR SWM Olympics 2000 0–1–0 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Valeriy Honcharov UKR GAR Olympics 2000—2008 0–1–1 2003 Daegu GYM silver: team, bronze: horizontal bar
Tadashi Honda JPN SWM Olympics 1972—1976 0–0–1 1970 Torino SWI bronze: 4×100 m medley relay
Hong Ok-Song PRK JUD Olympics 2004 1–0–0 2003 Daegu JUD gold: lightweight -57 kg
Hong Un-Jong PRK GAR Olympics 2008—2016 2–0–1 2009 Beograd GYM gold: vault, bronze: uneven bars; 2013 Kazan GYM gold: vault
Sasithorn Hongprasert THA SHO Olympics 2008 1–0–1 2007 Bangkok SHO gold: 50 m rifle prone team, bronze: 50 m rifle three positions team
Thelma Hopkins GBR ATH Olympics 1952—1956 0–0–1 1961 Sofia ATH bronze: high jump
Oleksandr Horbachuk UKR FEN Olympics 2000 2–1–0 1997 Catania FEN gold: épée and épée team; 1999 Palma de Mallorca FEN silver: épée
Hennadiy Horbenko UKR ATH Olympics 2000 1–0–0 2003 Daegu ATH gold: 4×400 m relay
Mykola Hordiychuk UKR WLF Olympics 2004 0–1–0 2011 Shenzhen WLT silver: heavyweight -105 kg
Yoshihiro Horigome JPN ATH Olympics 2008 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: 4×400 m relay
Yuya Horihata JPN SWM Olympics 2012 0–3–1 2009 Beograd SWI bronze: 400 m medley; 2011 Shenzhen SWI silver: 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay
Ryuji Horii JPN SWM Olympics 1996 0–1–0 1995 Fukuoka SWI silver: 200 m backstroke
Adrienn Hormay HUN FEN Olympics 1996—2004 4–0–0 1991 Sheffield FEN gold: épée team; 1993 Buffalo FEN gold: épée team; 1995 Fukuoka FEN gold: épée team; 1997 Catania FEN gold: épée team
Valentyna Horpynych-Zhudina UKR ATH Olympics 2008—2012 0–1–0 2007 Bangkok ATH silver: 3000 m steeplechase (competed as Valentyna Horpynych)
Thomas Horschel GDR WRE Olympics 1980 0–1–0 1981 București WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Oleksandr Horshkovozov UKR DIV Olympics 2012—2016 1–0–0 2017 Taipei DIV gold: mixed synchronized platform
Richard Hortness CAN SWM Olympics 2008—2012 0–1–0 2007 Bangkok SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Gergely Horváth HUN ATH Olympics 2004 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: javelin throw
Natsumi Hoshi JPN SWM Olympics 2008—2016 0–1–0 2011 Shenzhen SWI silver: 200 m butterfly
Hou Kuang-Wu TPE TKW YOG 2014 0–0–1 2019 Napoli bronze: Kyorugi team
Hou Xuemei CHN ATH Olympics 1988 1–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: discus throw; 1989 Duisburg ATH gold: discus throw
Hou Yuzhuo CHN TKW Olympics 2012 0–1–0 2011 Shenzhen TKW silver: featherweight -57 kg
Michael Houlie RSA SWM Olympics / YOG / Other 2018—2020 0–1–0 2019 Napoli SWI silver: 50 m breaststroke
Philippe Houvion FRA ATH Olympics 1980 0–1–1 1979 Ciudad de México ATH silver: pole vault; 1981 București ATH bronze: pole vault
Andriy Hovorov UKR SWM Olympics / YOG 2010—2016 2–0–1 2013 Kazan SWI gold: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 2017 Taipei SWI gold: 50 m butterfly
Olena Hovorova UKR ATH Olympics 1996—2004 2–0–0 1997 Catania ATH gold: triple jump; 1999 Palma de Mallorca ATH gold: triple jump
Denean Howard-Hill USA ATH Olympics 1984—1992 2–0–0 1987 Zagreb ATH gold: 400 m and 4×400 m relay (competed as Denean Howard)
Robert Howard USA ATH Olympics 1996—2000 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: triple jump
Paul Howe GBR SWM Olympics 1984—1992 0–0–1 1987 Zagreb SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Kate Howey GBR JUD Olympics / Other 1992—2004 0–1–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: middleweight -70 kg; 2001 Beijing JUD silver: team
Dmytro Hrachov UKR ARC Olympics 2004—2012 1–1–2 2005 İzmir ARC gold: recurve team; 2009 Beograd ARC silver: recurve mixed team, bronze: recurve; 2011 Shenzhen ARC bronze: recurve mixed team
Gustav Hraška TCH
SVK
BKB Olympics 1976—1980 0–0–1 1977 Sofia BAS bronze
Snežana Hrepevnik SRB
YUG
ATH Olympics 1968—1976 1–0–0 1970 Torino ATH gold: high jump
Oleksandra Hridasova UKR GRY Olympics 2016 1–3–2 2013 Kazan RGY silver: group all-around, bronze: group 10 clubs and group 3 balls + 2 ribbons; 2015 Gwangju RGY gold: group 6 clubs + 2 hoops, silver: group all-around and group 5 ribbons
Nikola Hristov BUL ATH Olympics 1980 0–1–1 1977 Sofia ATH silver: shot put; 1979 Ciudad de México ATH bronze: shot put
Pavel Hristov BUL WRE Olympics 1980 0–0–1 1977 Sofia WRE bronze: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Tsvetanka Hristova BUL ATH Olympics 1988—2004 1–1–0 1985 Kobe ATH silver: discus throw; 1987 Zagreb ATH gold: discus throw
Vladyslav Hryko UKR GAR Olympics / YOG 2014—2016 0–1–0 2017 Taipei GYM silver: team
Aliaksandra Hryshyna BLR CSP YOG 2010 1–0–0 2013 Kazan CAN gold: K2 500 m
Hsiang Chun-Hsien TPE ATH Olympics / YOG 2010—2016 0–0–2 2015 Gwangju ATH bronze: high jump; 2017 Taipei ATH bronze: high jump
Hsieh Su-Wei TPE TEN Olympics 2012 1–0–1 2005 Izmir TEN gold: doubles, singles
Hsieh Yu-Hsing TPE BDM Olympics 2008 0–1–1 2007 Bangkok BDM silver: doubles, bronze: team
Hsu Jen-Hao TPE BDM Olympics 2012 1–0–1 2015 Gwangju BDM bronze: singles; 2017 Taipei BDM gold: team
Hsu Shu-Ching TPE WLF Olympics / Other 2012—2016 0–1–0 2011 Shenzhen WLT silver: featherweight -53 kg
Hu Jia CHN DIV Olympics 2000—2004 5–1–0 2001 Beijing DIV gold: synchronized platform and team; 2003 Daegu DIV gold: team, silver: platform; 2007 Bangkok DIV gold: platform and team
Hu Kai CHN ATH Olympics 2008 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: 100 m
Hu Weidong CHN BKB Olympics 1992—2000 0–0–1 1993 Buffalo BAS bronze
Hu Xiaotao CHN BKB Olympics 2004 0–1–0 2001 Beijing BAS silver
Hu Yadong CHN ROW Olympics 1988 0–0–1 1989 Duisburg ROW bronze: coxless fours
Huang Haiyang CHN FEN Olympics 2008 1–0–0 2003 Daegu FEN gold: sabre team
Huang Huadong CHN GAR Olympics 1996 1–0–1 1991 Sheffield GYM gold: pommelled horse, bronze: team
Huang Liang-Chi TPE TEN YOG 2010 0–2–1 2011 Shenzhen TEN bronze: team; 2013 Kazan TEN silver: team; 2015 Gwangju TEN silver: team
Huang Qun CHN GAR Olympics 1984 0–0–1 1987 Zagreb GYM bronze: team
Huang Shih-Feng TPE ATH Olympics 2016—2020 0–1–1 2015 Gwangju ATH silver: javelin throw; 2017 Taipei ATH bronze: javelin throw
Huang Xiaoxiao CHN ATH Olympics 2004—2012 0–1–0 2003 Daegu ATH silver: 400 m hurdles
Huang Yi-Hua TPE TTE Olympics 2004—2016 1–0–4 2007 Bangkok TTN bronze: doubles; 2009 Belgrade TTN gold: mixed doubles, bronze: singles; 2011 Shenzhen TTN bronze: mixed doubles and team
Huang Yu-Jen TPE TKW Olympics / YOG 2014—2020 0–1–0 2017 Taipei TKW silver: Kyorugi team
Huang Zhihong CHN ATH Olympics / Non-starter 1988—1996 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: shot put
Debbie Huband CAN BKB Olympics 1984 0–0–1 1979 Ciudad de México BAS bronze
Phil Hubbard USA BKB Olympics 1976 1–0–0 1977 Sofia BAS gold
Philip Hubble GBR SWM Olympics 1980—1984 0–1–0 1983 Edmonton SWI silver: 200 m butterfly
Sophie Huber FRA SWM Olympics 2008 0–0–1 2005 İzmir SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Liudmila Hubkina BLR ATH Olympics 2000 0–1–1 1999 Palma de Mallorca ATH silver: hammer throw; 2001 Beijing ATH bronze: hammer throw
Claire Huddart GBR SWM Olympics 1996—2000 0–1–1 1993 Buffalo SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Valeriya Hudym UKR GRY Olympics 2012—2016 2–3–3 2013 Kazan RGY silver: group all-around, bronze: group 10 clubs and group 3 balls + 2 ribbons; 2015 Gwangju RGY gold: group 6 clubs + 2 hoops, silver: group all-around and group 5 ribbons; 2017 Taipei RGY gold: group all-around, bronze: group 3 balls + 2 ropes
Tanya Hughes USA ATH Olympics 1992 1–0–0 1993 Buffalo ATH gold: high jump
Zdeněk Humhal CZE
TCH
VVO Olympics 1964 1–0–0 1959 Torino VOL gold
Hung Tzu-Hsiang TPE TTE YOG 2010 0–0–1 2013 Kazan TTN bronze: team
Bryce Hunt USA SWM Olympics 2004 1–0–0 2001 Beijing SWI gold: 200 m backstroke
Andrew Hunter GBR SWM Olympics 2008 0–1–0 2007 Bangkok SWI silver: 200 m freestyle
Sophia Hunter JAM ATH Olympics 1984 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: 400 m hurdles (competed for the United States)
Huo Liang CHN DIV Olympics 2008 6–0–0 2011 Shenzhen DIV gold: synchronized platform and team; 2013 Kazan DIV gold: platform, synchronized platform, and team; 2015 Gwangju DIV gold: team
Courtney Hurley USA FEN Olympics 2012—2020 0–1–0 2011 Shenzhen FEN silver: épée team
Kelley Hurley USA FEN Olympics 2008—2020 0–1–0 2011 Shenzhen FEN silver: épée team
Vadym Huttsait UKR
EUN
FEN Olympics / Referee / Other 1992—2022 2–1–2 1991 Sheffield FEN bronze: sabre team (competed for the Soviet Union); 1995 Fukuoka FEN silver: sabre (competed for Ukraine); 1997 Catania FEN gold: sabre, bronze: sabre team (competed for Ukraine); 1999 Palma de Mallorca FEN gold: sabre (competed for Ukraine)
Carol Huynh CAN WRE Olympics 2008—2012 1–0–0 2005 İzmir WRE gold: freestyle flyweight -48 kg
Oleksandr Hvozdyk UKR BOX Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan BOX gold: Light Heavyweight -81 kg
Hwang Gyeong-Seon KOR TKW Olympics 2004—2012 0–1–0 2005 İzmir TKW silver: welterweight -67 kg
Hwang Hui-Tae KOR JUD Olympics 2004—2012 0–0–1 2001 Beijing JUD bronze: middleweight -90 kg
Hwang Seon-A KOR FEN Olympics 2016 0–1–0 2017 Taipei FEN silver: sabre
Hwang Ye-Seul KOR JUD Olympics 2012 2–1–1 2009 Beograd JUD silver: team, bronze: middleweight -70 kg; 2013 Kazan JUD gold: middleweight -70 kg and team
Hwang Yeong-Jo KOR ATH Olympics 1992 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: marathon
Hyeon Suk-Hui KOR JUD Olympics / Referee 1996—2020 1–1–0 1995 Fukuoka JUD gold: team, silver: half-lightweight -52 kg
Hyon Il-Myong PRK DIV YOG 2010 1–1–0 2017 Taipei DIV gold: synchronized platform (mixed), silver: synchronized platform
Monica Iagăr-Dinescu ROU ATH Olympics 2000—2004 1–1–0 1997 Catania ATH silver: high jump (competed as Monica Iagar); 1999 Palma de Mallorca ATH gold: high jump (competed as Monica Iagar)
Elena Iagăr ROU ATH Olympics 2000—2004 1–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH gold: 1500 m, bronze: 800 m (competed as Elena Buhaianu)
Anvar Ibragimov RUS
URS
EUN
FEN Olympics 1988—1992 0–1–1 1985 Kobe FEN bronze: foil (competed for the Soviet Union); 1991 Sheffield FEN silver: foil team (competed for the Soviet Union)
Hayle İbrahimov AZE ATH Olympics 2012—2016 2–0–0 2013 Kazan ATH gold: 5000 m; 2015 Gwangju ATH gold: 5000 m
Kaori Icho JPN WRE Olympics 2004—2016 1–0–0 2005 İzmir WRE gold: freestyle middleweight -63 kg
Alexandre Iddir FRA JUD Olympics 2016—2020 0–1–0 2011 Shenzhen JUD silver: team
Faith Idehen NGR ATH Olympics 1992 0–1–0 1993 Buffalo ATH silver: 4×100 m relay
Chihiro Igarashi JPN SWM Olympics 2016—2020 1–0–1 2017 Taipei SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Leire Iglesias ESP JUD Olympics 2008 0–0–2 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: middleweight -70 kg; 2003 Daegu JUD bronze: middleweight -70 kg
Thatiana Ignácio BRA ATH Non-starter 2004 0–0–1 2003 Daegu ATH bronze: 4×100 m relay
Nataliya Ignatova RUS ATH Olympics 2000 0–1–0 1997 Catania ATH silver: 4×100 m relay
Lyudmila Ignatyeva-Samotyosova RUS
URS
ATH Olympics 1960—1968 1–0–0 1965 Budapest ATH gold: 4×100 m relay (competed as Lyudmila Samotyosova)
Aliaksei Ihnatovich BLR GAR Olympics 2008 1–1–0 2003 Daegu GYM gold: pommelled horse; 2005 İzmir GYM silver: pommelled horse
Takako Iida JPN VVO Olympics 1972—1976 1–1–0 1967 Tokyo VOL gold; 1970 Turin VOL silver
Hideo Iijima JPN ATH Olympics 1964—1968 1–0–0 1965 Budapest ATH gold: 100 m
Shota Iizuka JPN ATH Olympics 2012—2020 0–1–1 2013 Kazan ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Laura Ikauniece-Admidiņa LAT ATH Olympics 2012—2016 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: heptathlon (competed as Laura Ikauniece)
Kumiko Ikeda JPN ATH Olympics 2008 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: long jump
Yuta Ikeda JPN GLF Olympics 2016 0–0–1 2007 Bangkok GOL bronze: team
Kanae Ikehata JPN FEN Olympics 2012 0–0–1 2005 İzmir FEN bronze: foil
Daisuke Ikeshima JPN ATH Olympics 1996—2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 20 km
Ayodélé Ikuesan FRA ATH Olympics / Non-starter 2008—2012 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: 4×100 m relay
Marieta Ilcu ROU ATH Olympics 1992 1–1–1 1985 Kobe ATH bronze: long jump; 1987 Zagreb ATH gold: long jump; 1989 Duisburg ATH silver: long jump
Viorica Ilica ROU ROW Olympics 1988 1–0–0 1989 Duisburg ROW gold: coxless fours
Anna Iljuštšenko EST ATH Olympics 2008—2012 0–0–2 2011 Shenzhen ATH bronze: high jump; 2013 Kazan ATH bronze: high jump
Karin Illgen GDR ATH Olympics 1968 1–0–0 1970 Torino ATH gold: discus throw
Gary Ilman USA SWM Olympics 1964 2–0–1 1965 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Yavuz İlnam TUR SHO Olympics 2016 1–0–1 2015 Gwangju SHO gold: trap team, bronze: trap
Leonid Ilyichov RUS
URS
SWM Olympics 1968 0–3–1 1970 Torino SWI silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle
Im Dong-Hyeon KOR ARC Olympics 2004—2012 1–1–0 2005 İzmir ARC silver: recurve team; 2011 Shenzhen ARC gold: recurve
Im Su-Jeong KOR TKW Olympics 2008 1–0–0 2007 Bangkok TKW gold: featherweight -59 kg
Runa Imai JPN SWM Olympics 2016 0–2–1 2019 Napoli SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m medley
Genki Imamura JPN SWM Olympics 2004 0–0–1 2005 İzmir SWI bronze: 200 m breaststroke
Chidi Imoh NGR ATH Olympics 1984—1992 2–0–0 1983 Edmonton ATH gold: 100 m; 1985 Kobe ATH gold: 100 m
Yakhyo Imomov UZB JUD Olympics 2012 0–1–0 2013 Kazan JUD silver: half-middleweight -81 kg
Naoko Imoto JPN SWM Olympics 1996 1–2–2 1995 Fukuoka SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1999 Palma de Mallorca SWI gold: 4×100 m medley relay
Géza Imre HUN FEN Olympics 1996—2016 1–1–0 1995 Fukuoka FEN gold: épée team; 1997 Catania FEN silver: épée team
Noriko Inada JPN SWM Olympics 1992—2004 4–1–0 1997 Catania SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke; 1999 Palma de Mallorca gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Saori Inagaki JPN GRY Olympics 2008 0–0–3 2011 Shenzhen RGY bronze: group all-around, group 5 balls, and group 3 ribbons + 2 hoops
Anna Incerti ITA ATH Olympics 2008—2016 0–0–1 2003 Daegu ATH bronze: 10000 m
Melissa Ingram NZL SWM Olympics 2008—2012 0–3–0 2005 İzmir SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2007 Bangkok SWI silver: 200 m breaststroke; 2011 Shenzhen SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Fabio Innocenti ITA VVO Olympics 1980 1–0–0 1970 Torino VOL gold
Matheus Inocêncio BRA ATH/BOB Olympics 2002—2004 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: 110 m hurdles
Satoru Inoue JPN ATH Olympics 1992—1996 0–1–0 1993 Buffalo ATH silver: 4×100 m relay
Setsuko Inoue JPN VVO Olympics 1968 1–0–0 1967 Tokyo VOL gold
Yuzuru Inoue JPN VVO Olympics 1988 1–0–0 1985 Kobe VOL gold
Yukiko Inui JPN SWA Olympics 2012—2020 0–3–0 2013 Kazan SYN silver: solo, duet, and team Free Routine Combination
Alison Inverarity AUS ATH Olympics 1992—2000 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: high jump
Șerban Ioan ROU ATH Olympics 1972 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: high jump
Kyriakos Ioannou CYP ATH Olympics 2004—2016 0–1–0 2007 Bangkok ATH silver: high jump
Valy Ionescu ROU ATH Olympics 1984 0–0–2 1981 București ATH bronze: long jump; 1983 Edmonton ATH bronze: long jump
Larisa Iordache ROU GAR Olympics 2012—2020 2–0–1 2017 Taipei GYM gold: all-around and floor, bronze: balance beam
Vasile Iorga ROU WRE Olympics 1972—1976 0–1–0 1973 Moskva WRE silver: freestyle middleweight -82 kg
Gian Paolo Iraldo ITA ATH Non-starter 1964 1–0–0 1965 Budapest ATH gold: 4×400 m relay
Eko Yuli Irawan INA WLF Olympics 2008—2020 1–0–0 2011 Shenzhen WLT gold: featherweight -62 kg
Ryosuke Irie JPN SWM Olympics 2008—2020 6–1–0 2009 Beograd SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay, silver: 50 m backstroke; 2011 Shenzhen SWI gold: 50 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Dan Irimiciuc ROU FEN Olympics 1972—1976 1–0–2 1973 Moskva FEN bronze: sabre; 1977 Sofia FEN gold: sabre team, bronze: sabre
Vladimir Isachenko KAZ SHO Olympics 2004—2016 0–1–1 2007 Bangkok SHO silver: 25 m standard pistol team, bronze: 25 m rapid fire pistol team
Yury Isakov RUS
URS
ATH Olympics 1976 0–1–0 1973 Moskva ATH silver: pole vault
Sara Isakovič SLO SWM Olympics 2004—2012 1–1–1 2007 Bangkok SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 200 m butterfly; 2009 Beograd SWI gold: 200 m freestyle
Gulzhan Isanova KAZ JUD Olympics 2008—2012 0–0–1 2009 Beograd JUD bronze: heavyweight +78 kg
Bodin Isara THA BDM Olympics 2012—2016 1–0–3 2011 Shenzhen BDM gold: doubles, bronze: team; 2015 Gwangju BDM bronze: doubles and team
Joel Isasi CUB ATH Olympics 1992—1996 0–0–2 1989 Duisburg ATH bronze: 100 m; 1993 Buffalo ATH bronze: 4×100 m relay
Mansur Isayev RUS JUD Olympics 2012 0–0–1 2007 Bangkok JUD bronze: team
Radik İsayev AZE TKW Olympics 2016 0–0–1 2017 Taipei TKW bronze: heavyweight +87 kg
Vladimer Iselidze GEO
URS
WPO Olympics 1976 1–0–0 1973 Moskva WAP gold
Yoshihisa Ishida JPN ATH Olympics 1968—1972 1–0–0 1967 Tokyo ATH gold: hammer throw
Satoshi Ishii JPN JUD Olympics 2008 2–0–0 2007 Bangkok JUD gold: open class and team
Yusuke Ishijima JPN VBV/VVO Olympics 2008—2020 0–1–0 2005 İzmir VOL silver
Junji Ishikawa JPN ATH Non-starter 1964 0–1–0 1967 Tokyo ATH silver: 4×100 m relay
Kenji Ishikawa JPN SWM Olympics 1964 0–2–1 1967 Tokyo SWI silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Shinnosuke Ishikawa JPN SWM YOG 2018 1–0–0 2019 Napoli SWI gold: 100 m butterfly
Sachie Ishizu JPN TEN YOG 2010 2–1–0 2011 Shenzhen TEN silver: team; 2013 Kazan TEN gold: singles and team
Daniel Islas MEX DIV Olympics 2012 0–0–3 2013 Kazan DIV bronze: synchronized springboard and team; 2015 Gwangju DIV bronze: 3 m springboard
Idulio Islas MEX TKW Olympics 2008 0–0–1 2011 Shenzhen TKW bronze: featherweight -68 kg
Märt Israel EST ATH Olympics 2008—2012 1–0–1 2007 Bangkok ATH bronze: discus throw; 2011 Shenzhen ATH gold: discus throw
Ítalo Manzine BRA SWM Olympics 2016 0–1–0 2017 Taipei SWI silver: 50 m freestyle
Pat Itanyi NGR ATH Olympics 2000 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: 4×100 m relay
Katsuji Ito JPN SWM Olympics 1968 0–0–1 1967 Tokyo SWI bronze: 1500 m freestyle
Shunsuke Ito JPN SWM Olympics 1996 0–0–1 1995 Fukuoka SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Hajime Itoi JPN SWM Olympics 1992—1996 0–2–0 1995 Fukuoka SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Yoichi Itokazu JPN WLF Olympics 2016—2020 0–1–0 2013 Kazan WLT silver: featherweight -62 kg
Mayo Itoyama JPN SWA Olympics 2012 0–2–0 2013 Kazan SYN silver: team and team Free Routine Combination
Edgar Itt FRG ATH Olympics 1988 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: 4×400 m relay
Amalie Iuel NOR ATH Olympics 2016—2020 0–0–1 2019 Napoli ATH bronze: 400 m hurdles
Paula Ivan ROU ATH Olympics 1988 4–0–0 1987 Zagreb ATH gold: 1500 m and 3000 m; 1989 Duisburg ATH gold: 1500 m and 3000 m
Irene Ivancan GER TTE Olympics 2012 0–0–1 2007 Bangkok TTN bronze: doubles
Ivan Ivankou BLR GAR Olympics 2000—2004 1–0–0 1999 Palma de Mallorca GYM gold: rings
Aleksandr Ivanov RUS WLF Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan WLT gold: middle-heavyweight -94 kg
Dragán Ivanov HUN ATH Olympics 1968 0–1–0 1965 Budapest ATH silver: triple jump
Ion Ivanov ROU WRE Olympics 1980 0–0–1 1977 Sofia WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
Leonid Ivanov KGZ
URS
ATH Olympics 1964 1–0–0 1963 Porto Alegre ATH gold: 5000 m
Martin Ivanov BUL JUD Olympics 2012 0–0–2 2009 Beograd JUD bronze: half-lightweight -66 kg; 2013 Kazan Sambo bronze: -68 kg
Mikhail Ivanov RUS
URS
WPO Olympics 1980—1988 1–0–0 1985 Kobe WAP gold
Tihomir Ivanov BUL ATH Olympics 2016—2020 1–0–0 2019 Napoli ATH gold: high jump
Vladimir Ivanov ROC
RUS
BDM Olympics 2012—2020 0–1–1 2013 Kazan BDM silver: doubles, bronze: mixed doubles
Yuriy Ivanov UKR ROW YOG 2010 0–1–0 2015 Gwangju ROW silver: eights
Anastasiya Ivanova-Shvedava BLR
RUS
ATH Olympics 2004—2012 0–1–0 2003 Daegu ATH silver: pole vault (competed as Anastasiya Ivanova for Russia)
Nataliya Ivanova RUS ATH Olympics 2004 2–0–0 2005 İzmir ATH gold: 200 m and 4×400 m relay
Olga Ivanova RUS TKW YOG 2010 0–0–1 2011 Shenzhen TKW bronze: heavyweight +73 kg
Yevgeniya Ivanova ROC
RUS
WPO Olympics 2012—2020 1–0–0 2013 Kazan WAP gold
Roman Ivanovsky RUS SWM Olympics 1996 0–1–0 2003 Daegu SWI silver: 4×100 m medley relay
Morten Ivarsen NOR CSP Olympics 1988—1996 1–0–0 1987 Zagreb CAN gold: K1 1000 m
Yelena Ivashchenko RUS JUD Olympics 2012 0–0–1 2003 Daegu JUD bronze: heavyweight +78 kg (competed as Yelena Shleyzye)
Allen Iverson USA BKB Olympics 2004 1–0–0 1995 Fukuoka BAS gold
Mitch Ivey USA SWM Olympics 1968—1972 3–0–0 1970 Torino SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Nataliya Ivoninskaya KAZ ATH Olympics 2008—2012 0–1–0 2011 Shenzhen ATH silver: 100 m hurdles
Aleksandar Ivović MNE WPO Olympics 2008—2020 2–0–0 2005 İzmir WAP gold; 2007 Bangkok WAP gold
Kazuyuki Iwamoto JPN SWM Olympics 1964 0–0–1 1965 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Kunihiro Iwasaki JPN SWM Olympics 1964—1968 0–1–3 1965 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1967 Tokyo SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Kyoko Iwasaki JPN SWM Olympics 1992—1996 0–0–1 1995 Fukuoka SWI bronze: 200 m breaststroke
Minoru Iwata JPN VVO Olympics 1984 1–0–0 1985 Kobe VOL gold
Dan Izotov RUS SWM Olympics 2008—2016 3–0–0 2013 Kazan SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Hiroshi Izumi JPN JUD Olympics 2004—2008 1–1–0 2003 Daegu JUD gold: middleweight -90 kg, silver: team
Masayuki Izumikawa JPN VVO Olympics 1992 1–0–0 1993 Buffalo VOL gold
Piotr Jabłkowski POL FEN Olympics 1980 0–1–0 1983 Edmonton FEN silver: épée team
Leszek Jabłonowski POL FEN Olympics 1976—1980 0–0–2 1973 Moskva FEN bronze: sabre team; 1979 Ciudad de México FEN bronze: sabre team
Andrew Jachno AUS ATH Olympics 1984—1992 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: 20 km walk
Grace Jackson-Small JAM ATH Olympics 1984—1992 1–0–2 1983 Edmonton ATH bronze: 200 m (competed as Grace Jackson); 1985 Kobe ATH gold: 200 m relay, bronze: 100 m (competed as Grace Jackson)
John Jackson GBR ATH Olympics 1968 0–1–1 1967 Tokyo ATH silver: 3000 m steeplechase, bronze: 5000 m
Doris Jacob NGR ATH Olympics 2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 400 m
Lisa Jacob USA SWM Olympics 1996 2–0–0 1995 Fukuoka SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Peter Jacobs GBR FEN Olympics 1964—1968 1–0–0 1963 Porto Alegre FEN gold: épée
Josetta Jacques-André-Coquin FRA FEN Olympics 2016 2–0–0 2013 Kazan FEN gold: épée team; 2015 Gwangju FEN gold: épée team
Catherine Jacques BEL JUD Olympics 2004—2008 0–1–0 2001 Beijing JUD silver: middleweight -70 kg
Anna Jagaciak POL ATH Olympics 2016 0–2–1 2013 Kazan ATH silver: triple jump; 2015 Gwangju ATH silver: long jump, bronze: triple jump
Maja Jager DEN ARC Olympics 2012—2020 0–0–1 2015 Gwangju ARC bronze: recurve
Tom Jager USA SWM Olympics 1984—1992 0–3–1 1983 Edmonton SWI silver: 100 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Libuše Jahodová CZE SHO Olympics 2016 2–0–0 2015 Gwangju SHO gold: skeet and skeet team
Sharon Jaklofsky NED ATH Olympics 1996 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: long jump
Nikola Jakšić SRB WPO Olympics 2016—2020 1–0–0 2017 Taipei WAP gold
Sangwan Jaksunin THA ATH Olympics 2008 0–1–0 2007 Bangkok ATH silver: 4×100 m relay
Tomasz Jakubiak POL SAL Olympics 2000—2004 1–0–0 1999 Palma de Mallorca SAI gold: 470 men
Mahlagha Jambozorg IRI SHO Olympics 2012—2016 1–1–2 2015 Gwangju SHO gold: 50 m rifle prone, silver: 50 m rifle three positions team, bronze: 10 m air rifle team and 50 m rifle prone team
Justin James AUS SWM YOG 2010 2–2–1 2013 Kazan SWI gold: 200 m medley, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2015 Gwangju SWI gold: 200 m medley, silver: 4×200 m freestyle relay
Larry James USA ATH Olympics 1968 2–0–0 1970 Torino ATH gold: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Andy Jameson GBR SWM Olympics 1984—1988 2–0–0 1987 Zagreb SWI gold: 100 m freestyle and 100 m butterfly
Jane Jamieson AUS ATH Olympics 1996—2000 2–1–0 1995 Fukuoka ATH gold: heptathlon; 2001 Beijing ATH gold: heptathlon; 2003 Daegu ATH silver: heptathlon
Jamsrangiin Mönkh–Ochir MGL WRE Olympics 1972—1976 0–0–1 1973 Moskva WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Jamtsyn Davaajav MGL WRE Olympics 1976—1980 0–0–1 1977 Sofia WRE bronze: freestyle welterweight -74 kg
Hanns Jana FRG FEN Olympics 1976 0–0–1 1979 Ciudad de México FEN bronze: épée
Štěpán Janáček CZE ATH Olympics 2000—2008 0–2–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: pole vault; 2001 Beijing ATH silver: pole vault
Jang Hye-Jin KOR ARC Olympics 2016 1–0–0 2009 Beograd ARC gold: recurve team
Jang Jae-Geun KOR ATH Olympics 1984—1988 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: 200 m
Jang Seon-Jae KOR CTR Olympics 2012 0–0–2 2011 Shenzhen CYC bronze: 4000 m individual pursuit and road time trial team
Jang Seong-Ho KOR JUD Olympics / Other 2000—2008 1–1–0 2001 Beijing JUD gold: open class, silver: half-heavyweight -100 kg
Jang Ye-Na KOR BDM Olympics 2016 3–0–0 2011 Shenzhen BDM gold: doubles; 2013 Kazan BDM gold: doubles and team
Igor Janik POL ATH Olympics 2008—2012 1–1–1 2003 Daegu ATH gold: javelin throw; 2007 Bangkok ATH silver: javelin throw; 2011 Shenzhen ATH bronze: javelin throw
Gabriele Janke GDR FEN Olympics 1980 1–0–0 1979 Ciudad de México FEN gold: foil team
Karin Janke FRG ATH Olympics 1988 0–1–1 1989 Duisburg ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay
Zoran Janković SRB
YUG
WPO Olympics 1964—1972 1–0–0 1961 Sofia WAP gold
Zsuzsa Jánosi-Németh HUN FEN Olympics 1988—1996 0–1–0 1989 Duisburg FEN silver: foil
Ferenc Jánosi HUN VVO Olympics 1964 0–1–0 1965 Budapest VOL silver
Milan Janša SLO
YUG
ROW Olympics 1988—2000 0–0–1 1987 Zagreb ROW bronze: eights (competed for Yugoslavia)
Zaiga Jansone LAT
URS
TEN Non-Medal 1968 1–0–0 1973 Moskva TEN gold: doubles
Vytautas Janušaitis LTU SWM Olympics 2004—2012 0–1–0 2005 İzmir SWI silver: 200 m medley
Paweł Januszewski POL ATH Olympics 1996—2000 1–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: 400 m hurdles
Zbigniew Januszkiewicz POL SWM Olympics 1980 0–0–1 1981 București SWI bronze: 200 m backstroke
Tero Järvenpää FIN ATH Olympics 2008 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: javelin throw
Tony Jarvis GBR SWM Olympics 1968 0–2–3 1967 Tokyo SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 1970 Torino SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Stanisław Jaskułka POL ATH Olympics 1980 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: long jump
Jatyr BRA BKB Olympics 1960—1964 1–0–0 1963 Porto Alegre BAS gold
Daniela Jaworska POL ATH Olympics 1968—1972 1–0–0 1970 Torino ATH gold: javelin throw
Dorota Jędrusińska POL ATH Olympics 2008 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: 4×100 m relay
Otylia Jędrzejczak POL SWM Olympics 2000—2012 3–0–0 2005 İzmir SWI gold: 200 m freestyle, 100 m butterfly, and 200 m butterfly
Jaime Jeffersón CUB ATH Olympics 1992—1996 2–0–0 1985 Kobe ATH gold: long jump; 1989 Duisburg ATH gold: long jump
Thomas Jefferson USA ATH Olympics 1984 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: 4×100 m relay
Martin Jellinghaus FRG ATH Olympics 1968—1972 0–1–0 1970 Torino ATH silver: 400 m
David Jenkins GBR ATH Olympics 1972—1980 0–1–1 1973 Moskva ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Toby Jenkins AUS WPO Olympics 2004 0–0–1 2003 Daegu WAP bronze
Shelly Jenneke AUS ATH Olympics / YOG 2010—2016 0–0–1 2015 Gwangju ATH bronze: 100 m hurdles
Gary Jennings GBR ATH Olympics 1996 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: 4×400 m relay
Terrence Jennings USA TKW Olympics 2012 0–0–1 2009 Beograd TKW bronze: featherweight -67 kg
Annemette Jensen DEN ATH Olympics 2004 0–0–1 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: 10000 m
Jeon Hui-Suk KOR FEN Olympics 2012—2020 0–1–1 2009 Beograd FEN bronze: foil team; 2011 Shenzhen FEN silver: foil
Jeon Ji-Hui KOR TTE Olympics 2016—2020 4–0–3 2015 Gwangju TTN gold: mixed doubles, bronze: doubles and team; 2017 Taipei TTN gold: singles, mixed doubles, and team, bronze: doubles
Jeong Bo-Gyeong KOR JUD Olympics 2016 1–2–1 2015 Gwangju JUD gold: extra-lightweight -48 kg, silver: team; 2017 Taipei JUD silver: team, bronze: extra-lightweight -48 kg
Jeong Da-Un KOR JUD Olympics 2012 1–1–0 2009 Beograd JUD silver: team; 2013 Kazan JUD gold: team
Jeong Dong-Ho KOR FBL Non-starter 2012 0–1–0 2015 Gwangju FTB silver
Jeong Gil-Ok KOR FEN Olympics 2008—2012 0–1–1 2003 Daegu FEN silver: foil team, bronze: foil
Jeong Gyeong-Mi KOR JUD Olympics 2008—2012 0–2–1 2009 Beograd JUD silver: half-heavyweight -78 kg and team; 2011 Shenzhen JUD bronze: half-heavyweight -78 kg
Jeong Ji-Hyeon KOR WRE Olympics 2004—2012 0–1–0 2005 İzmir WRE silver: Greco-Roman welterweight -66 kg
Jeong Jin-Su KOR GAR Olympics 1992—2000 1–2–1 1995 Fukuoka GYM gold: parallel bars, silver: all-around, bronze: floor; 1999 Palma de Mallorca GYM silver: parallel bars
Jeong Seon-Yong KOR JUD Olympics / Non-Medal 1988—1996 1–0–1 1995 Fukuoka JUD gold: team, bronze: lightweight -56 kg
Jeong Seong-Suk KOR JUD Olympics 1996—2000 2–0–0 1995 Fukuoka JUD gold: half-middleweight -61 kg and team
Jeong Seul-Gi KOR SWM Olympics 2008 1–0–0 2007 Bangkok SWI gold: 200 m breaststroke
Daniel Jérent FRA FEN Olympics 2016 1–0–0 2013 Kazan FEN gold: épée team
Harry Jerome CAN ATH Olympics 1960—1968 0–0–1 1965 Budapest ATH bronze: 100 m
Marta Jeschke POL ATH Olympics 2008—2012 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: 4×100 m relay
Marko Jevtović SRB TTE Olympics 2012—2020 0–0–1 2009 Beograd TTN bronze: doubles
Jaromír Ježek CZE JUD Olympics 2008—2016 0–0–1 2009 Beograd JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Zdravko Ježić CRO
YUG
WPO Olympics 1952—1960 1–0–0 1959 Torino WAP gold
Ji Kyong-Sun PRK JUD Olympics 2000 0–1–0 2003 Daegu JUD silver: half-middleweight -63 kg
Ji Sang-Jun KOR SWM Olympics 1992—1996 1–0–1 1995 Fukuoka SWI gold: 200 m backstroke; 1997 Catania SWI bronze: 200 m backstroke
Ji Wei CHN ATH Olympics 2008 0–1–0 2007 Bangkok ATH silver: 110 m hurdles
Jiang Shuai CHN FBL Non-starter 2008 0–1–1 2003 Daegu FTB bronze; 2005 İzmir FTB silver
Jiang Yuyuan CHN GAR Olympics 2008 3–2–0 2009 Beograd GYM gold: all-around, balance beam, and team, silver: floor and uneven bars
Sutiya Jiewchaloemmit THA SHO Olympics 2008—2020 0–1–0 2007 Bangkok SHO silver: skeet
Iveri Jikurauli GEO JUD Olympics 2000—2004 0–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Anacleto Jiménez ESP ATH Olympics 1996 1–0–0 1987 Zagreb ATH gold: 5000 m
Jin Jun-Tak KOR VVO Olympics 1972 0–0–1 1970 Torino VOL bronze
Jin Ling CHN ATH Olympics 1988 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: high jump
Jin Xiaomei CHN FBL Olympics 2004 0–0–1 2003 Daegu FTB bronze
Kenjiro Jitsui JPN ATH Olympics 1996 0–1–0 1991 Sheffield ATH silver: marathon
Jo Bun-Hui PRK ATH Olympics 2004—2008 0–1–1 2003 Daegu ATH silver: half marathon; 2007 Bangkok ATH bronze: 10000 m
Jo Eun-Ji KOR HOC Non-starter 2012 1–0–0 2013 Kazan HOK gold
Jo Gu-Ham KOR JUD Olympics 2016—2020 2–2–0 2013 Kazan JUD gold: heavyweight +100 kg and team; 2015 Gwangju JUD gold: half-heavyweight -100 kg, silver: team
Jo Hyeon-Ju KOR GAR Olympics 2008 1–0–0 2011 Shenzhen GYM gold: vault
Jo In-Cheol KOR JUD Olympics 1996—2000 1–1–0 1995 Fukuoka JUD gold: team, silver: half-middleweight -78 kg
Jo Jae-Hak KOR VVO Olympics 1976 0–0–1 1970 Torino VOL bronze
Jo Jun-Ho KOR JUD Olympics 2012 1–0–0 2009 Beograd JUD gold: team
Jo Min-Seon KOR JUD Olympics / Non-Medal 1988—2000 2–0–0 1995 Fukuoka JUD gold: middleweight -66 kg and team
Jo Seong-Min KOR GAR Olympics 1996—2004 0–1–2 1997 Catania GYM silver: floor, bronze: horse vault; 1999 Palma de Mallorca GYM bronze: horse vault
Jo Yeong-Gwang KOR GAR YOG 2010 0–1–0 2015 Gwangju GYM silver: team
Michał Joachimowski POL ATH Olympics 1972—1976 1–0–0 1975 Roma ATH gold: triple jump
Anaso Jobodwana RSA ATH Olympics 2012—2020 2–0–0 2013 Kazan ATH gold: 100 m and 200 m
Rafael Jofresa ESP BKB Olympics 1992 0–0–1 1987 Zagreb BAS bronze
Thorsten Johansson SWE ATH Olympics 1976 0–0–1 1975 Roma ATH bronze: 200 m
Brian Johns CAN SWM Olympics 2000—2008 1–1–2 2007 Bangkok SWI gold: 200 m medley, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2009 Beograd SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ben Johnson CAN ATH Olympics 1984—1992 0–1–0 1983 Edmonton ATH silver: 4×100 m relay
Dave Johnson USA ATH Olympics 1988—1992 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: decathlon
David Johnson USA SWM Olympics 1968 3–0–0 1973 Moskva SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Jenna Johnson USA SWM Olympics 1984 1–1–0 1985 Kobe SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle
Lawrence Johnson USA ATH Olympics 1996—2000 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: pole vault
Michael Johnson USA ATH Olympics 1992—2000 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: 4×400 m relay
Shannon Johnson USA BKB Olympics 2004 1–0–0 1997 Catania BAS gold
Abby Johnston USA DIV Olympics 2012—2016 0–0–2 2009 Beograd DIV bronze: synchronized springboard and team
Pascal Jolyot FRA FEN Olympics 1980—1984 0–1–0 1985 Kobe FEN silver: foil team
Jon Hyon-Ju PRK DIV Olympics 2004 0–1–1 2003 Daegu DIV silver: synchronized platform, bronze: team
Ildikó Jónás HUN ATH Olympics 1960 0–0–1 1965 Budapest ATH bronze: 4×100 m relay
Carolyn Jones USA BKB Olympics 1992 1–0–0 1991 Sheffield BAS gold
Cullen Jones USA SWM Olympics 2008—2012 1–0–0 2005 İzmir SWI gold: 50 m freestyle
Diane Jones CAN ATH Olympics 1972—1976 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: pentathlon
Esther Jones USA ATH Olympics 1992 1–0–1 1989 Duisburg ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Roddy Jones GBR SWM Olympics 1968 0–0–2 1967 Tokyo SWI bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Jong Chun-Hui PRK WLF YOG 2014 0–0–1 2017 Taipei WLT bronze: light-heavyweight -69 kg
Jong Yong-Ok PRK ATH Olympics 2000—2008 0–0–1 2007 Bangkok ATH bronze: half marathon
Maneepong Jongjit THA BDM Olympics 2012 1–0–2 2011 Shenzhen BDM gold: doubles, bronze: mixed doubles and team
Stella Jongmans NED ATH Olympics 1992—1996 1–0–0 1995 Fukuoka ATH gold: 800 m
Abigél Joó HUN JUD Olympics 2012—2016 1–0–0 2013 Kazan JUD gold: half-heavyweight -78 kg
Lars Jorgensen USA SWM Olympics 1988 0–1–0 1993 Buffalo SWI silver: 800 m freestyle
Frédérique Jossinet FRA JUD Olympics 2004—2008 1–0–2 1999 Palma de Mallorca JUD gold: team, bronze: extra-lightweight -48 kg; 2001 Beijing JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Sergėjus Jovaiša LTU
URS
BKB Olympics 1980—1992 0–2–0 1977 Sofia BAS silver (competed for the Soviet Union); 1981 București BAS silver (competed for the Soviet Union)
Stefan Jović SRB BKB Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan BAS bronze
Bogna Jóźwiak POL FEN Olympics 2008—2016 0–0–1 2005 İzmir FEN bronze: sabre team
Jarosława Jóźwiakowska-Bieda POL ATH Olympics 1960—1964 0–0–1 1959 Torino ATH bronze: high jump (competed as Jarosława Jóźwiakowska)
Urszula Jóźwik POL ATH Olympics 1968—1972 0–1–0 1973 Moskva ATH silver: 4×100 m relay
Ju Hui KOR HBL Olympics 2012—2020 0–1–0 2015 Gwangju HAN silver
Ju Se-Hyeok KOR TTE Olympics 2004—2016 0–1–1 2001 Beijing TTN silver: doubles, bronze: team
Alberto Juantorena CUB ATH Olympics / Other 1972—1987 2–0–0 1973 Moskva ATH gold: 400 m; 1977 Sofia ATH gold: 800 m
Mirna Jukic AUT SWM Olympics 2004—2008 0–0–1 2007 Bangkok SWI bronze: 100 m breaststroke
Arsen Julfalakyan ARM WRE Olympics / Other 2008—2016 0–0–1 2013 Kazan WRE bronze: Greco-Roman middleweight -74 kg
Ronald Julião BRA ATH Olympics 2012 1–0–1 2011 Shenzhen ATH bronze: discus throw; 2013 Kazan ATH gold: discus throw
Leigh Julius RSA ATH Olympics 2004—2008 2–3–1 2003 Daegu ATH gold: 200 m, silver: 100 m; 2005 İzmir ATH gold: 200 m; 2007 Bangkok ATH silver: 200 m and 4×100 m relay; 2009 Beograd ATH bronze: 4×100 m relay
Sherali Juraev UZB JUD Olympics 2016 0–1–0 2011 Shenzhen JUD silver: middleweight -90 kg
Radek Juška CZE ATH Olympics 2016 1–0–0 2017 Taipei ATH gold: long jump
Vazha K'ach'arava GEO
URS
VVO Olympics 1964 1–0–0 1963 Porto Alegre VOL gold
Teimuraz K'ak'ulia GEO
URS
TEN Non-Medal 1968 3–0–0 1973 Moskva TEN gold: singles, doubles, and mixed doubles
Aleksandr Kabanov RUS
URS
WPO Olympics / Coach 1972—2012 2–0–0 1970 Torino WAP gold; 1973 Moskva WAP gold
Lina Kačiušytė LTU
URS
SWM Olympics 1980 1–0–2 1981 București SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Jerzy Kaczmarek POL FEN Olympics 1972 0–2–0 1970 Torino FEN silver: foil team; 1973 Moskva FEN silver: foil team
Tomasz Kaczor POL CSP Olympics 2012—2016 0–0–2 2013 Kazan CAN bronze: C2 500 m and C2 1000 m
Oleksandr Kaidash UKR ATH Olympics 2000 0–1–0 2001 Beijing ATH silver: 4×400 m relay
Natasha Kaiser-Brown USA ATH Olympics 1992 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: 4×400 m relay
Masaki Kaito JPN VVO Olympics 1988 1–0–0 1985 Kobe VOL gold
Hiroshi Kajiyama JPN GAR Olympics 1976 2–6–1 1973 Moskva GYM silver: floor, pommelled horse, and team; 1977 Sofia GYM gold: all-around and floor, silver: parallel bars, horizontal bar, and team, bronze: pommelled horse
Siarhei Kalamoyets BLR ATH Olympics 2016 0–0–1 2015 Gwangju ATH bronze: hammer throw
Valter Kalaus HUN SWM Olympics 1988 0–0–1 1993 Buffalo SWI bronze: 400 m freestyle
Murat Kalikulov UZB JUD Olympics 2004 0–1–0 2001 Beijing JUD silver: half-lightweight -66 kg
Nikola Kalinić SRB BKB Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan BAS bronze
Irina Kalinina RUS
URS
DIV Olympics 1976—1980 3–1–0 1977 Sofia DIV gold: 3 m springboard and platform; 1979 Ciudad de México DIV gold: 3 m springboard, silver: platform
Volodymyr Kaliuzhnyi UKR FEN Olympics 1996—2004 0–0–2 1991 Sheffield FEN bronze: sabre team (competed for the Soviet Union); 1997 Catania FEN bronze: sabre team
János Kalmár HUN
USA
FEN Olympics / Referee 1968—1984 1–0–0 1965 Budapest FEN gold: sabre team
Mantas Kalnietis LTU BKB Olympics 2012—2016 1–0–0 2007 Bangkok BAS gold
Henrik Kalocsai HUN ATH Olympics 1964—1968 1–0–0 1965 Budapest ATH gold: triple jump
Athanasios Kalogiannis GRE ATH Olympics 1984—1992 0–1–0 1987 Zagreb ATH silver: 400 m hurdles
Lesia Kalytovska UKR CTR Olympics 2008—2012 1–1–0 2011 Shenzhen CYC gold: points race, silver: 3000 m individual pursuit
Bayano Kamani PAN ATH Olympics / Other 2004—2008 0–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 400 m hurdles (competed for the United States)
Naoko Kamata JPN SAL Olympics 2008 0–1–0 2005 İzmir SAI silver: 470 women
Sergey Kamensky ROC
RUS
SHO Olympics 2016—2020 1–1–3 2011 Shenzhen SHO bronze: 50 m rifle three positions and 50 m rifle three positions team; 2013 Kazan SHO gold: 50 m rifle prone, silver: 10 m air rifle team, bronze: 50 m rifle prone team
Valentina Kamenyok-Vinogradova RUS
URS
VVO Olympics 1964—1968 1–0–0 1965 Budapest VOL gold (competed as Valentina Vinogradova)
Daiki Kamikawa JPN JUD Olympics 2012 0–1–1 2009 Beograd JUD silver: heavyweight +100 kg, bronze: team
Mateusz Kamiński POL CSP Olympics 2016—2020 0–0–1 2013 Kazan CAN bronze: C4 1000 m
Yuya Kamoto JPN GAR YOG 2010 2–1–1 2015 Gwangju GYM gold: team, silver: parallel bars, bronze: horizontal bar; 2017 Taipei GYM gold: team
Maria Kamrowska POL ATH Olympics 1992 0–0–1 1991 Sheffield ATH bronze: heptathlon
Berber Kamstra NED SWM Olympics 1976 0–1–1 1979 Ciudad de México SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay relay
Jenő Kamuti HUN FEN Olympics / Referee / Other / Administrator 1960—2000 4–3–0 1959 Torino FEN silver: foil team; 1961 Sofia FEN gold: foil and foil team; 1963 Porto Alegre FEN gold: foil, silver: foil team and épée team; 1965 Budapest FEN gold: foil
László Kamuti HUN FEN Olympics 1960—1972 1–1–0 1961 Sofia FEN gold: foil team; 1963 Porto Alegre FEN silver: foil team
Andrei Kan BLR GAR Olympics 1996 2–0–0 1991 Sheffield GYM gold: parallel bars and team (competed for the Soviet Union)
Masayoshi Kan JPN ATH Olympics 1992 0–1–0 1993 Buffalo ATH silver: 4×400 m relay
Yevgeniya Kanayeva RUS GRY Olympics 2008—2012 9–1–0 2009 Beograd RGY gold: individual, ball, hoop, ribbon, and robe; 2011 Shenzhen RGY gold: individual, ball, clubs, and hoop, silver: ribbon
Yoko Kando JPN SWM Olympics 1992 2–2–0 1993 Buffalo SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay; 1995 Fukuoka SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Mitsuko Kandori JPN GAR Olympics 1968 0–1–0 1967 Tokyo GYM silver: all-around
Kazuya Kaneda JPN SWM Olympics 2012 0–1–0 2009 Beograd SWI silver: 200 m butterfly
Yuzo Kanemaru JPN ATH Olympics 2008—2016 1–0–1 2009 Beograd ATH gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Rie Kaneto JPN SWM Olympics 2008—2016 1–1–0 2007 Bangkok SWI silver: 200 m breaststroke; 2009 Beograd SWI gold: 200 m breaststroke
Shunsuke Kaneto JPN DIV Olympics 1960—1964 3–0–0 1961 Sofia DIV gold: 3 m springboard; 1963 Porto Alegre DIV gold: 3 m springboard and platform
Kang Yun-Mi PRK GAR Olympics 2004 0–1–0 2005 İzmir GYM silver: team
Tibor Kangyal HUN BKB Olympics 1964 0–0–1 1965 Budapest BAS bronze
Miyuki Kano JPN VVO Olympics 2008 0–0–1 1997 Catania VOL bronze
Gerd Kanter EST ATH Olympics / Other 2004—2016 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: discus throw
Andrey Kapralov RUS SWM Olympics 2000—2008 2–3–1 2003 Daegu SWI gold: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 2005 İzmir SWI silver: 50 m freestyle and 100 m freestyle
Olga Kapranova RUS GRY Olympics 2008 0–3–0 2007 Bangkok RGY silver: individual, hoop, and ribbon
Velik Kapsazov BUL GAR Olympics 1956—1964 0–0–1 1961 Sofia GYM bronze: all-around
Mehmet Serhat Karadağ TUR WRE Olympics 1984 0–0–1 1977 Sofia WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Nagihan Karadere TUR ATH Olympics 2012 0–1–1 2011 Shenzhen ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m hurdles
Ashot Karagyan ARM
URS
FEN Olympics 1980 1–0–0 1973 Moskva FEN gold: épée team
Yousef Karami IRI TKW Olympics 2004—2012 1–0–0 2007 Bangkok TKW gold: middleweight -84 kg
Andranik Karapetyan ARM WLF Olympics 2016 0–1–0 2017 Taipei WLT silver: light-heavyweight -85 kg
Mariya Karashka BUL GAR Olympics 1968 0–0–1 1965 Budapest GYM bronze: team
Nikolay Karasyov RUS
URS
ATH Olympics 1964 0–1–0 1965 Budapest ATH silver: shot put
Branislav Karaulić SRB
YUG
ATH Olympics 1988 0–1–0 1987 Zagreb ATH silver: 4×400 m relay
Elvina Karimova ROC
RUS
WPO Olympics 2016—2020 1–0–0 2013 Kazan WAP gold
Dmytro Kariuchenko UKR FEN Olympics 2004—2016 3–0–0 2003 Daegu FEN gold: épée team; 2005 İzmir FEN gold: épée team; 2007 Bangkok FEN gold: épée team
Julius Kariuki KEN ATH Olympics 1984—1988 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: 10000 m
Kristine Karlson USA ROW Olympics 1992 0–0–1 1987 Zagreb ROW bronze: lightweight single sculls
Raycho Karmadzhiev BUL CSP Olympics 1980 0–0–1 1987 Zagreb CAN bronze: C1 500 m
Anna Karnaukh ROC
RUS
WPO Olympics 2012—2020 1–0–0 2013 Kazan WAP gold
György Kárpáti HUN SWM/WPO Olympics / Non-starter 1952—1964 1–1–2 1961 Sofia SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and WAP bronze, 1963 Porto Alegre WAP gold, SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Viktoriya Karpenko UKR GAR Olympics 2000 0–1–1 1999 Palma de Mallorca GYM silver: team, bronze: uneven bars
Svetlana Karpeyeva RUS SWM Olympics 2008 0–0–3 2007 Bangkok SWI bronze: 200 m medley; 2009 Beograd SWI bronze: 400 m medley and 4×100 m medley relay
Yelena Karpova RUS BKB Olympics 2004 0–0–1 1999 Palma de Mallorca BAS bronze
Oleksandra Karpovich RUS WPO Olympics 2008 0–0–2 2009 Beograd WAP bronze; 2011 Shenzhen WAP bronze
Kateryna Karsak UKR ATH Olympics 2008—2012 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: discus throw
Michael Karst FRG ATH Olympics 1976 1–2–0 1973 Moskva ATH silver: 3000 m steeplechase; 1975 Roma ATH silver: 3000 m steeplechase; 1977 Sofia ATH gold: 3000 m steeplechase
Yuji Kasama JPN VVO Olympics 1988 0–0–1 1981 București VOL bronze
Akihiro Kasamatsu JPN GAR Olympics / Referee 2000—2020 1–0–1 1999 Palma de Mallorca GYM gold: team, bronze: floor
Indrek Kaseorg EST ATH Olympics 1996—2000 0–1–0 1993 Buffalo ATH silver: decathlon
Takehiro Kashima JPN GAR Olympics 2004—2008 2–0–1 2005 İzmir GYM gold: parallel bars and team, bronze: all-around
Yury Kashirin RUS
URS
CRD Olympics 1980 1–0–0 1983 Edmonton CYC gold: team time trial
Tatyana Kashirina RUS WLF Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan WLT gold: super-heavyweight +75 kg
Igor Kashkarov RUS
URS
ATH Olympics 1956 0–1–0 1961 Sofia ATH silver: high jump
Inna Kashyna UKR ATH Olympics 2016 2–0–0 2017 Taipei ATH gold: 20 km walk and 20 km walk team
Orsolya Kasó HUN WPO Olympics 2016 0–1–0 2009 Beograd WAP silver
Šárka Kašpárková CZE
TCH
ATH Olympics 1992—2004 1–1–0 1993 Buffalo ATH silver: triple jump (competed for the Czech Republic); 1995 Fukuoka ATH gold: triple jump (competed for the Czech Republic)
Romy Kasper GER CRD Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen CYC bronze: road time trial team
Dzmitry Kaspiarovich BLR GAR Olympics 2008—2012 0–0–1 2001 Beijing GYM bronze: floor
Aurore Kassambara FRA ATH Non-starter 2008 0–2–0 2003 Daegu ATH silver: 4×100 m relay; 2005 İzmir ATH silver: 4×100 m relay
Renata Katewicz POL ATH Olympics 1988—1996 1–0–0 1993 Buffalo ATH gold: discus throw
Izumi Kato JPN SWM Olympics 2012 1–0–0 2011 Shenzhen SWI gold: 200 m medley
Nobuya Kato JPN ATH Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: 4×400 m relay
Ryohei Kato JPN GAR Olympics 2012—2016 1–0–2 2013 Kazan GYM gold: floor, bronze: horizontal bar and team
Sawao Kato JPN GAR Olympics 1968—1976 1–0–1 1967 Tokyo GYM gold: team, bronze: all-around
Takeshi Kato JPN GAR Olympics 1968 2–2–0 1963 Porto Alegre GYM gold: team, silver: all-around; 1967 Tokyo GYM gold: team, silver: all-around
Yuka Kato JPN SWM Olympics 2008—2012 1–1–0 2007 Bangkok SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 50 m butterfly
András Katona HUN WPO Olympics 1960 2–2–2 1959 Torino SWI silver: 4×200 m freestyle relay and WAP silver; 1961 Sofia SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and WAP bronze; 1963 Pôrto Alegre WAP gold; 1965 Budapest WAP gold
József Katona HUN SWM Olympics 1960—1964 0–0–1 1965 Budapest SWI bronze: 400 m freestyle
István Kausz HUN FEN Olympics 1960—1964 1–0–1 1959 Torino FEN gold: épée, bronze: épée team
Christian Kauter SUI FEN Olympics / Other 1968—1976 1–0–0 1967 Tokyo FEN gold: épée team
Fabian Kauter SUI FEN Olympics 2012—2016 1–0–2 2007 Bangkok FEN bronze: épée team; 2009 Beograd FEN gold: épée team, bronze: épée
Antanas Kavaliauskas LTU BKB Olympics 2012—2016 1–0–0 2007 Bangkok BAS gold
Shingo Kawabata JPN ATH Olympics 2000 1–0–0 2001 Beijing ATH gold: 4×100 m relay
Shunichi Kawai JPN VVO Olympics 1984—1988 1–0–1 1981 București VOL bronze; 1985 Kobe VOL gold
Yukari Kawamoto JPN GRY Olympics 1992 0–2–0 1991 Sheffield RGY silver: hoop and rope
Zygmunt Kawecki POL FEN Olympics 1968—1972 0–0–1 1965 Budapest FEN bronze: sabre team
Özlem Kaya TUR ATH Olympics 2012—2016 0–0–2 2015 Gwangju ATH bronze: 3000 m steeplechase; 2017 Taipei ATH bronze: 3000 m steeplechase
Rıza Kayaalp TUR WRE Olympics / Other 2008—2020 1–0–0 2013 Kazan WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Oliver Kayser AUT FEN Olympics 2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca FEN bronze: épée team
Hanna Kazak BLR ATH Olympics / Non-starter 1996—2008 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: 4×400 m relay
Tatyana Kazankina RUS
URS
ATH Olympics 1976—1980 0–1–0 1977 Sofia ATH silver: 800 m
Gerald Kazanowski CAN BKB Olympics 1984—1988 1–0–0 1983 Edmonton BAS gold
Olga Kazi HUN ATH Olympics 1960—1964 1–0–0 1963 Porto Alegre ATH gold: 800 m
Nadiya Kazimirchuk UKR FEN Olympics 2004 1–0–0 2005 İzmir FEN gold: épée team
Risa Kazumi JPN JUD Olympics 1996 0–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: half-middleweight -63 kg
Gareth Kean NZL SWM Olympics 2012 1–0–2 2011 Shenzhen SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay
Erdinç Kebapçı TUR SHO Olympics 2016 1–0–0 2015 Gwangju SHO gold: trap team
Almat Kebispayev KAZ WRE Olympics 2012—2016 0–0–1 2013 Kazan WRE bronze: Greco-Roman lightweight -60 kg
Shani Kedmi ISR SAL Olympics 1996—2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca SAI bronze: 470 women
Piotr Kędzia POL ATH Olympics / Non-starter 2004—2008 2–1–0 2005 İzmir ATH gold: 4×400 m relay; 2007 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay; 2009 Beograd ATH silver: 4×400 m relay
Jon Kelly CAN SWM Olympics 1988 0–0–1 1985 Kobe SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Rachael Kelly GBR SWM YOG 2010 0–0–1 2017 Taipei SWI bronze: 100 m butterfly
Wayne Kelly CAN SWM Olympics 1984 0–0–2 1983 Edmonton SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Howie Kelsey CAN BKB Olympics 1984 1–0–0 1983 Edmonton BAS gold
Dénes Kemény HUN WPO Coach 2012 0–1–0 1977 Sofia WAP silver
Jörg Kempenich GER
FRG
FEN Olympics 1988—1992 1–0–1 1991 Sheffield FEN gold: sabre team, bronze: sabre (competed for Germany)
Franz-Josef Kemper FRG ATH Olympics 1968—1972 1–1–0 1967 Tokyo ATH silver: 800 m; 1970 Torino ATH gold: 800 m
Sam Kendricks USA ATH Olympics 2016 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: pole vault
Terry Kent USA CSP Olympics 1984—1992 1–0–0 1987 Zagreb CAN gold: K1 500 m
Mathilde de Kerangat FRA SAL Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen SAI bronze: Laser Radial team
Snezhana Kerkova BUL ATH Olympics 1960—1964 0–2–1 1959 Torino ATH silver: 80 m hurdles; 1961 Sofia ATH bronze: 80 m hurdles; 1965 Budapest ATH silver: 80 m hurdles
Mark Kerry AUS SWM Olympics 1976—1984 1–0–0 1979 Ciudad de México SWI gold: 100 m backstroke
Sonja Kesselschläger GER ATH Olympics 2004—2008 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: heptathlon
Scott Keswick USA GAR Olympics 1992 0–2–1 1993 Buffalo GYM silver: horizontal bar and rings, bronze: team
Margareta Keszeg ROU ATH Olympics 1992 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: 1500 m
Si Mohamed Ketbi BEL TKW Olympics / YOG 2014—2016 0–1–0 2019 Napoli TKW silver: featherweight -68 kg
Dan Ketchum USA SWM Olympics 2004 0–1–1 2001 Beijing SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Tatsiana Khaladovich BLR ATH Olympics 2016—2020 1–0–0 2015 Gwangju ATH gold: javelin throw
Olga Khalandyreva RUS ATH Non-starter 2004 2–0–0 2005 İzmir ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Safwan Khalil AUS TKW Olympics 2012—2020 1–0–0 2011 Shenzhen TKW gold: flyweight -58 kg
Khaliuny Boldbaatar MGL JUD Olympics 1992—1996 1–0–0 1999 Palma de Mallorca JUD gold: lightweight -73 kg
Khasan Khalmurzayev RUS JUD Olympics / YOG 2010—2016 1–0–1 2015 Gwangju JUD gold: half-middleweight -81 kg, bronze: team
Panida Khamsri THA WLF Olympics 2012 0–0–1 2013 Kazan WLT bronze: flyweight -48 kg
Gulfiya Khanafeyeva RUS ATH Olympics 2012 0–1–0 2003 Daegu ATH silver: hammer throw
Valeriya Khanina UKR GRY YOG 2014 0–3–0 2019 Napoli RGY silver: group all-around, group 5 balls, and group 3 hoops + 4 clubs
Chutchawan Khaolaor THA TKW Olympics 2008 1–0–1 2007 Bangkok TKW gold: finweight -54 kg; 2009 Beograd TKW bronze: finweight -54 kg
Natallia Kharaneka-Mikhnevich BLR ATH Olympics 2004—2012 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: shot put (competed as Natallia Kharaneka)
Anna Kharitonova RUS JUD Olympics 2008 1–0–0 2013 Kazan Sambo gold: -52 kg
Olha Kharlan UKR FEN Olympics / Other 2008—2020 2–1–0 2011 Shenzhen FEN gold: sabre, silver: sabre team; 2013 Kazan FEN gold: sabre
Aleksandr Kharlov URS
UZB
ATH Olympics 1980 1–0–0 1983 Edmonton ATH gold: 400 m hurdles
Khashbaataryn Tsagaanbaatar MGL JUD Olympics 2004—2012 0–0–1 2003 Daegu JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Yuliya Khavaldzhy UKR WRE Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan WRE bronze: freestyle featherweight -51 kg
Najmeh Khedmati IRI SHO Olympics / YOG 2014—2020 2–1–3 2015 Gwangju SHO gold: 10 m air rifle, silver: 50 m rifle three positions team, bronze: 50 m rifle three positions, 10 m air rifle team, and 50 m rifle prone team; 2019 Napoli SHO gold: 10 m air rifle team
Nest'or Khergiani GEO JUD Olympics 2000—2008 0–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Volha Khilko BLR WRE Olympics 2004—2008 0–1–0 2005 İzmir WRE silver: freestyle middleweight -63 kg
Shamil Khisamutdinov RUS
URS
WRE Olympics 1972 1–0–0 1973 Moskva WRE gold: Greco-Roman lightweight -68 kg
Khishigbatyn Erdenet-Od MGL JUD Olympics 1992—2008 0–0–1 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: lightweight -57 kg
Iryna Khliustava BLR ATH Olympics 2000—2012 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: 4×400 m relay
Andriy Khloptsov UKR SWM YOG 2014 0–1–1 2017 Taipei SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly
Irina Khmelevskaya-Samoylova RUS
URS
EUN
CSP Olympics 1988—1992 0–0–1 1987 Zagreb CAN bronze: K1 500 m (competed as Irina Khmelevskaya for the Soviet Union)
Vasily Khmelevsky BLR
URS
ATH Olympics 1972 0–1–0 1970 Torino ATH silver: discus throw
Larysa Khmielnitskaya BLR ATH Olympics 2000 1–0–2 1993 Buffalo ATH bronze: 10 km (competed as Larisa Ramazanova for Russia); 1995 Fukuoka ATH bronze: 10 km (competed as Larisa Ramazanova for Russia); 1997 Catania ATH gold: 10 km (competed as Larisa Ramazanova)
Pavlo Khnykin UKR
EUN
SWM Olympics 1992—2004 0–0–1 1993 Buffalo SWI bronze: 100 m freestyle (competed for Ukraine)
Majid Khodaei IRI WRE Olympics 2004 0–1–0 2005 İzmir WRE silver: freestyle light-heavyweight -84 kg
Sergey Khodos ROC
RUS
FEN Olympics 2016—2020 1–0–0 2011 Shenzhen FEN gold: épée team
Sviatlana Khokhlava BLR SWM Olympics 2004—2012 1–1–2 2005 İzmir SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 50 m backstroke; 2007 Bangkok SWI bronze: 50 m backstroke; 2009 Beograd SWI gold: 50 m butterfly
Ilya Khomenko RUS SWM Olympics 2016 0–2–0 2019 Napoli SWI silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Olena Khomrova UKR FEN Olympics 2008 0–2–0 2007 Bangkok FEN silver: sabre team; 2011 Shenzhen FEN silver: sabre team
Yekaterina Khomyakova-Birlova RUS VBV Olympics 2012—2016 1–0–0 2013 Kazan BVO gold
Svetlana Khorkina RUS GAR Olympics 1996—2004 4–0–0 1999 Palma de Mallorca GYM gold: all-around, floor, uneven bars, and team
Sergey Khorokhordin RUS GAR Olympics 2008 0–0–1 2005 İzmir GYM bronze: horizontal bar
Oleksandr Khotsianivskyi UKR WRE Olympics 2012—2020 0–1–0 2013 Kazan WRE silver: freestyle super-heavyweight -120 kg
Aleksey Khovansky RUS FEN Olympics 2012 2–0–1 2007 Bangkok FEN gold: foil team; 2011 Shenzhen FEN bronze: foil team; 2013 Kazan FEN gold: foil team
Nataliya Khrushchelyeva RUS ATH Olympics 2004 1–1–0 1995 Fukuoka ATH gold: 4×400 m relay; 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 4×400 m relay
Volha Khudzenka BLR CSP Olympics 2012—2020 3–0–0 2013 Kazan CAN gold: K2 200 m, K4 200 m, and K4 500 m
Alan Khugayev RUS WRE Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Maksym Khvorost UKR FEN Olympics 2004—2016 3–1–2 2001 Beijing FEN silver: épée; 2003 Daegu FEN gold: épée team; 2005 İzmir FEN gold: épée team; 2007 Bangkok FEN gold: épée team, bronze: épée; 2009 Beograd FEN bronze: épée team
Dmitry Khvostov RUS BKB Olympics 2012 1–0–0 2013 Kazan BAS gold
Yumi Kida JPN OWS Olympics 2012—2020 1–1–0 2009 Beograd SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 800 m freestyle
Matthew Kidd GBR SWM Olympics 2004 2–0–0 2001 Beijing SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2003 Daegu SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Vaclavas Kidykas LTU
URS
ATH Olympics 1988—2000 0–2–0 1985 Kobe ATH silver: discus throw (competed for the Soviet Union); 1987 Zagreb ATH silver: discus throw (competed for the Soviet Union)
Michael Kiedel GER SWM Olympics 2000 0–0–2 1997 Catania SWI bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Oliver Kieffer FRA VVO Olympics 2004 0–1–0 2001 Beijing VOL silver
Michiko Kihara JPN SWM Olympics 1964 0–0–2 1967 Tokyo SWI bronze: 100 m freestyle and 400 m freestyle
Nikolay Kilin RUS SHO YOG 2010 1–1–2 2013 Kazan SHO gold: 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol team; 2015 Gwangju SHO silver: 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol team
Molly Killingbeck CAN ATH Olympics 1984—1988 0–4–0 1983 Edmonton ATH silver: 400 m, 4×100 m relay, and 4×400 m relay; 1985 Kobe ATH silver: 4×400 m relay
Kim Beop-Min KOR ARC Olympics 2012 1–0–1 2011 Shenzhen ARC gold: recurve mixed team, bronze: recurve
Kim Bong-Su KOR TEN Olympics 1988 0–0–1 1985 Kobe TEN bronze: singles
Kim Chang-Ok PRK ATH Olympics 1996—2000 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: half marathon
Kim Chung-Han KOR VVO Olympics 1972—1976 0–0–1 1970 Torino VOL bronze
Kim Dae-Eun KOR GAR Olympics 2004—2008 1–2–0 2003 Daegu GYM gold: team; 2005 İzmir GYM silver: all-around and team
Kim Dae-Ung KOR SHO Olympics 2012 0–2–1 2007 Bangkok SHO silver: 25 m rapid fire pistol team; 2013 Kazan SHO silver: 25 m rapid fire pistol team, bronze: 25 m standard pistol team
Kim Deok-Hyeon KOR ATH Olympics 2008—2016 2–0–0 2007 Bangkok ATH gold: triple jump; 2009 Beograd ATH gold: long jump
Kim Dong-Hwa KOR GAR Olympics 1996—2004 0–1–1 2001 Beijing GYM silver: rings, bronze: team
Kim Dong-Jun KOR FBL Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju FTB silver
Kim Eun-Ha KOR TEN Olympics 1996 1–1–1 1999 Palma de Mallorca TEN gold: mixed doubles; 2001 Beijing TEN silver: doubles, bronze: mixed doubles
Kim Geon-Bong KOR VVO Olympics 1972—1976 0–0–1 1970 Torino VOL bronze
Kim Geum-Hwa KOR FEN Olympics 2008 0–1–0 2005 İzmir FEN silver: sabre
Kim Gi-Jeong KOR BDM Olympics 2016 5–0–1 2013 Kazan BDM gold: mixed doubles and team, bronze: doubles; 2015 Gwangju BDM gold: doubles, mixed doubles, and team
Kim Han-Sol KOR GAR Olympics 2016—2020 1–1–0 2017 Taipei GYM silver: floor; 2019 Napoli GYM gold: vault
Kim Hui-Jeong KOR FEN Olympics 1996—2004 1–0–1 1999 Palma de Mallorca FEN bronze: épée; 2003 Daegu FEN gold: épée
Kim Hye-Ok PRK DIV Olympics 1992 1–0–0 1991 Sheffield DIV gold: platform
Kim Hyeon-Jun KOR SHO Olympics 2016 0–1–2 2013 Kazan SHO bronze: 50 m rifle prone; 2015 Gwangju SHO silver: 10 m air rifle team, bronze: 50 m rifle prone team
Kim Hyeon-Seop KOR ATH Olympics 2008—2016 0–1–0 2005 İzmir ATH silver: 20 km walk
Kim Hyon-Hui PRK TTE Olympics 1996—2004 0–0–1 2001 Beijing TTN bronze: team
Kim Il-Sun KOR TEN Olympics 1988—1992 1–0–1 1991 Sheffield TEN gold: doubles, bronze: singles
Kim In-Geon KOR BKB Olympics 1964—1968 0–1–0 1967 Tokyo BAS silver
Kim Jae-Beom KOR JUD Olympics 2008—2012 0–1–1 2007 Bangkok JUD silver: lightweight -73 kg, bronze: team
Kim Jan-Di KOR JUD Olympics 2012—2016 0–2–1 2011 Shenzhen JUD silver: lightweight -57 kg; 2015 Gwangju JUD silver: team, bronze: lightweight -57 kg
Kim Jeong-Hwan KOR FEN Olympics 2012—2020 0–1–1 2007 Bangkok FEN silver: sabre team, bronze: sabre
Kim Ji-Hun KOR GAR Olympics 2008—2012 1–0–0 2009 Beograd GYM gold: horizontal bar
Kim Ji-Yeon KOR FEN Olympics 2012—2020 1–1–2 2011 Shenzhen FEN bronze: sabre and sabre team; 2013 Kazan FEN gold: sabre team, silver: sabre
Kim Jin-I KOR HBL Olympics 2016—2020 0–1–0 2015 Gwangju HAN silver
Kim Jong-Eun KOR HOC Olympics 2008—2016 1–0–0 2013 Kazan HOK gold
Kim Jong-Gyu KOR WRE Olympics 1984 0–0–1 1981 București WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Kim Ju-Seong KOR FBL Olympics 1988 0–1–0 1987 Zagreb FTB silver
Kim Jun-Hong KOR SHO Olympics 2016 0–1–1 2013 Kazan SHO silver: 25 m rapid fire pistol team 25 metres, bronze: 25 m standard pistol team
Kristina Kim RUS TKW Olympics 2012 0–0–1 2009 Beograd TKW bronze: finweight -47 kg
Kim Kuk-Hyang PRK DIV Olympics 2016 4–0–0 2017 Taipei DIV gold: platform, synchronized platform, mixed synchronized platform, and team
Kim Kuk-Hyang PRK WLF Olympics / YOG 2010—2016 1–0–0 2017 Taipei WLT gold: super-heavyweight +90 kg
Kim Kum-Ok PRK ATH Olympics 2008—2016 1–0–0 2007 Bangkok ATH gold: half marathon
Kim Kyong-Hwa PRK FBL Olympics 2008 1–0–0 2003 Daegu FTB gold
Kim Kyong-Ju PRK DIV Olympics 2004 0–1–1 2003 Daegu DIV silver: synchronized platform, bronze: team
Kim Mi-Yong PRK TTE Olympics 2008 0–0–1 2001 Beijing TTN bronze: team
Kim Min-Jeong KOR BDM Olympics 2008—2012 1–0–0 2007 Bangkok BDM gold: mixed doubles
Kim Min-Jeong KOR JUD Olympics 2016 1–2–0 2013 Kazan JUD gold: team (competed as Kim Eun-Kyeong); 2015 Gwangju JUD silver: heavyweight +78 kg and team
Kim Min-Jeong KOR SHO Olympics / YOG 2014—2020 0–1–1 2019 Napoli SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 10 m air pistol
Kim Min-Ji KOR SHO Olympics 2008 0–1–0 2007 Bangkok SHO silver: skeet team
Kim Mu-Hyeon KOR BKB Olympics 1964—1968 0–1–0 1967 Tokyo BAS silver
Kim Myong-Hyok PRK WLF Olympics 2012—2016 0–1–0 2017 Taipei WLT silver: lightweight -69 kg
Kim Na-Yeong KOR JUD Olympics 2008—2012 0–2–1 2009 Beograd JUD silver: team, bronze: open class; 2011 Shenzhen JUD silver: heavyweight +78 kg
Kim On-A KOR HBL Olympics 2008—2016 0–1–0 2015 Gwangju HAN silver
Kim Sa-Rang KOR BDM Olympics 2016 2–0–1 2015 Gwangju BDM gold: doubes and team, bronze: mixed doubles
Kim Seo-Yeong KOR SWM Olympics 2012—2020 0–0–2 2017 Taipei SWI bronze: 200 m medley and 400 m medley
Kim Seong-Beom KOR JUD Olympics 2004—2008 2–0–2 2003 Daegu JUD gold: team, bronze: heavyweight +100 kg; 2007 Bangkok JUD gold: heavyweight +100 kg, bronze: team
Kim Seong-Min KOR JUD Olympics 2012—2016 3–1–2 2009 Beograd JUD gold: open class and team; 2011 Shenzhen JUD gold: open class, bronze: team; 2013 Kazan JUD silver: team, bronze: open class
Kim Seong-Yeon KOR JUD Olympics 2016—2020 1–2–1 2015 Gwangju JUD gold: middleweight -70 kg, silver: team; 2017 Taipei JUD silver: team, bronze: middleweight -70 kg
Kim Seung-Il KOR GAR Olympics 2004—2012 0–1–0 2005 İzmir GYM silver: team
Kim So-Hui KOR TKW Olympics / YOG 2010—2016 0–0–1 2015 Gwangju TKW bronze: Kyorugi team
Kim Song-I PRK TTE Olympics / YOG 2010—2016 0–0–1 2017 Taipei TTN bronze: singles
Kim Su-Gyeong KOR WLF Olympics 2004—2008 0–0–1 2013 Kazan WLT bronze: middleweight -63 kg
Kim Su-Ji KOR DIV Olympics 2012—2020 0–1–1 2017 Taipei DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard
Kim Su-Myeon KOR GAR Olympics 2008—2012 1–0–1 2009 Beograd GYM gold: floor, bronze: all-around
Kim Un-Hyang PRK DIV Olympics 2008—2016 2–1–1 2009 Beograd DIV bronze: synchronized platform; 2017 Taipei DIV gold: synchronized platform and team, silver: platform
Kim Un-Jong PRK GAR Olympics 2004 0–1–0 2005 İzmir GYM silver: team
Kim Wan-Gi KOR ATH Olympics 1992—1996 0–1–0 1993 Buffalo ATH silver: marathon
Kim Wan-Sik KOR VVO Olympics 1992 0–0–1 1993 Buffalo VOL bronze
Kim Won-Jin KOR JUD Olympics 2016—2020 2–2–1 2011 Shenzhen JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 2013 Kazan JUD silver: team, bronze: extra-lightweight -60 kg; 2015 Gwangju JUD gold: extra-lightweight -60 kg, silver: team
Kim Wu-Jin KOR ARC Olympics 2016—2020 2–1–2 2011 Shenzhen ARC silver: recurve; 2015 Gwangju ARC gold: recurve team, bronze: recurve; 2017 Taipei ARC gold: recurve team, bronze: recurve
Kim Yeong-Il KOR BKB Olympics 1964—1968 0–1–0 1967 Tokyo BAS silver
Kim Yong-Ae PRK FBL Olympics 2008 1–0–0 2003 Daegu FTB gold
Kenji Kimura JPN VVO Olympics 1968—1972 1–0–0 1967 Tokyo VOL gold
Bev Kinch GBR ATH Olympics 1988 1–0–0 1983 Edmonton ATH gold: 100 m
Lilly King USA SWM Olympics 2016—2020 0–1–1 2015 Gwangju SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Micki King USA DIV Olympics 1968—1972 1–0–1 1967 Tokyo DIV gold: 3 m springboard, bronze: platform
Savannah King CAN SWM Olympics 2008—2012 0–0–1 2013 Kazan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Yukari Kinga JPN FBL Olympics / Non-starter 2004—2012 0–1–1 2003 Daegu FTB silver; 2005 İzmir FTB bronze
Roger Kingdom USA ATH Olympics 1984—1988 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: 110 m hurdles
Nicolas Kintz FRA SWM Olympics 2000—2004 0–0–2 2001 Beijing SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Tatsuya Kinugasa JPN SWM Olympics 1992—1996 2–1–1 1993 Buffalo SWI bronze: 200 m medley; 1995 Fukuoka SWI silver: 200 m medley; 1997 Catania SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Hajnalka Király-Picot FRA FEN Olympics 2004—2008 3–1–0 1993 Buffalo FEN gold: épée team (competed as Hajnalka Kiraly for Hungary); 1995 Fukuoka FEN gold: épée team (competed as Hajnalka Kiraly for Hungary); 1997 Catania FEN gold: épée team (competed as Hajnalka Kiraly for Hungary); 1999 Palma de Mallorca FEN silver: épée team (competed as Hajnalka Kiraly for Hungary)
Anisya Kirdyapkina RUS ATH Olympics 2012 4–0–0 2013 Kazan ATH gold: 20 km walk and 20 km walk team; 2015 Gwangju ATH gold: 20 km walk and 20 km walk team
Alisa Kirilyuk RUS SAL Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen SAI gold: 470 mixed team
Grigory Kiriyenko RUS
EUN
FEN Olympics 1992—1996 1–0–1 1991 Sheffield FEN gold: sabre, bronze: sabre team (competed for the Soviet Union)
Tara Kirk USA SWM Olympics 2004 1–1–0 2001 Beijing SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay
John Kirkbride GBR ATH Olympics 1972 0–1–0 1970 Torino ATH silver: 1500 m
Jutta Kirst GDR ATH Olympics 1980 0–1–0 1973 Moskva ATH silver: high jump
Irena Kirszenstein-Szewińska POL ATH Olympics / Other / Administrator 1964—2018 2–1–0 1965 Budapest ATH gold: 100 m and 200 m, silver: 4×100 m relay (competed as Irena Kirszenstein)
Linda Kisabaka GER ATH Olympics 1992—1996 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: 4×400 m relay (competed for West Germany)
Grigory Kiselyov RUS
URS
SWM Olympics 1960 0–2–1 1959 Torino SWI silver: 200 m butterfly; 1961 Sofia SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Sergey Kiselyov RUS
URS
SWM Olympics 1980 1–0–3 1979 Ciudad de México SWI bronze: 200 m butterfly; 1981 București SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Masayuki Kishida JPN SWM Olympics 2008 1–0–1 2011 Shenzhen SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly
Takayuki Kishimoto JPN ATH Olympics 2012 0–1–0 2011 Shenzhen ATH silver: 400 m hurdles
Jarosław Kisiel POL FEN Olympics 1992 1–0–1 1989 Duisburg FEN gold: sabre team, bronze: sabre
Yevgeny Kislyakov RUS
EUN
ROW Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg ROW silver: eights
Andrey Kislykh RUS ATH Olympics 1996—2000 1–0–0 1997 Catania ATH gold: 110 m hurdles
Balázs Kiss HUN ATH Olympics 1996 2–1–0 1993 Buffalo ATH silver: hammer throw; 1995 Fukuoka ATH gold: hammer throw; 1997 Catania ATH gold: hammer throw
Róbert Kiss HUN FEN Olympics 1992—1996 0–1–0 1989 Duisburg FEN silver: foil team
Tamás Kiss HUN CSP Olympics 2008 1–0–0 2013 Kazan CAN gold: C1 1000 m
Hanna Kisteleki HUN WPO Olympics 2012—2016 0–1–0 2013 Kazan WAP silver
Asami Kitagawa JPN SWM Olympics 2008 0–2–0 2009 Beograd SWI silver: 200 m medley and 4×100 m freestyle relay
Takamasa Kitagawa JPN ATH Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: 4×400 m relay
Teruhiko Kitani JPN SWM Olympics 1968 0–0–2 1967 Tokyo SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Kaur Kivistik EST ATH Olympics 2016 0–1–0 2015 Gwangju ATH silver: 3000 m steeplechase
Ryoko Kizaki JPN ATH Olympics 2012 0–2–0 2005 İzmir ATH silver: half marathon; 2007 Bangkok ATH silver: 10000 m
Bartosz Kizierowski POL SWM Olympics / Other 1996—2008 1–1–0 2001 Beijing SWI gold: 50 m freestyle, silver: 100 m freestyle
Kathrin Klaas GER ATH Olympics 2008—2016 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: hammer throw
Rudolf Klaban AUT ATH Olympics 1960—1968 0–1–2 1961 Sofia ATH silver: 800 m, bronze: 1500 m; 1965 Budapest ATH bronze: 800 m
Pim-On Klaisuban THA SHO Olympics 2016 0–2–0 2015 Gwangju SHO silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team
Marcel Klarenbeek NED ATH Olympics 1980 0–1–0 1979 Ciudad de México ATH silver: 4×400 m relay
Jolán Kleiber-Kontsek HUN ATH Olympics / Non-starter 1964—1972 1–1–2 1961 Sofia ATH bronze: discus throw (competed as Jolán Kontsek); 1963 Porto Alegre ATH silver: discus throw, bronze: shot put; 1965 Budapest ATH gold: discus throw
Hanna Klein GER ATH Olympics / YOG 2010—2020 1–0–0 2017 Taipei ATH gold: 5000 m
Hans-Joachim Klein GER
FRG
SWM Olympics 1960—1964 2–0–2 1963 Porto Alegre SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 400 m freestyle and 4×100 m medley relay (competed for West Germany); 1965 Budapest SWI gold: 100 m freestyle (competed for West Germany)
Wolfgang Klein GER
FRG
ATH Olympics 1964 0–1–0 1963 Porto Alegre ATH silver: long jump (competed for West Germany)
Olga Klevakina RUS
URS
SWM Olympics 1980 0–3–2 1981 București SWI silver: 200 m freestyle, 200 m medley, and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Yelizaveta Klevanovich ROC
RUS
SWM Olympics / YOG 2018—2020 0–0–1 2019 Napoli SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Filip Klikovać MNE WPO Olympics 2016 1–0–0 2007 Bangkok WAP gold
Piotr Klimczak POL ATH Olympics 2004—2008 2–1–0 2005 İzmir ATH gold: 4×400 m relay; 2007 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Vlastibor Klimeš CZE
TCH
BKB Olympics 1980 0–0–1 1977 Sofia BAS bronze
Zuzana Klimešová CZE BKB Olympics 2004 0–0–1 2001 Beijing BAS bronze
Inta Kļimoviča LAT
URS
ATH Olympics 1976 1–1–0 1975 Roma ATH gold: 4×100 m relay, silver: 400 m
Lyudmila Klipova URS
UKR
SWM Olympics 1956—1960 1–0–0 1961 Sofia SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Darya Klishina ROC
RUS
ATH Olympics 2016—2020 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: long jump
Ewelina Klocek-Ptak POL ATH Olympics 2008—2012 0–1–1 2009 Beograd ATH silver: 4×100 m relay (competed as Ewelina Ptak); 2013 Kazan ATH bronze: 4×100 m relay (competed as Ewelina Ptak)
Yana Klochkova UKR SWM Olympics / Other 2000—2008 7–1–0 2001 Beijing SWI gold: 800 m freestyle and 200 m medley; 2003 Daegu SWI gold: 200 m freestyle, 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley; 2007 Bangkok SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley
Orranut Klomdee THA ATH Olympics 2000—2008 0–1–0 2007 Bangkok ATH silver: 4×100 m relay
Ton van Klooster NED SWM Olympics 1972 0–1–0 1973 Moskva SWI silver: 1500 m freestyle
Andrzej Kłopotowski POL SWM Olympics 1960 0–0–1 1959 Torino SWI bronze: 200 m breaststroke
Karol Kłos POL VVO Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan VOL silver
Eliška Klučinová CZE ATH Olympics 2012—2016 0–0–1 2013 Kazan ATH bronze: heptathlon
Annette Klug FRG FEN Olympics 1988 0–1–0 1989 Duisburg FEN silver: foil team
Oleksandr Klymenko UKR
EUN
ATH Olympics 1992—1996 2–0–0 1991 Sheffield ATH gold: shot put (competed for the Soviet Union); 1993 Buffalo ATH gold: shot put (competed for Ukraine)
Iryna Klymets UKR ATH Olympics 2016—2020 1–0–0 2019 Napoli ATH gold: hammer throw
Svetlana Klyuka RUS ATH Olympics 2008 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: 800 m
Svetlana Klyukina RUS GAR Olympics 2008 0–1–0 2009 Beograd GYM silver: team
Edina Knapek HUN FEN Olympics 2000—2016 1–0–0 1997 Catania FEN gold: foil team
Andro Knego CRO
YUG
BKB Olympics 1976—1984 0–1–0 1979 Ciudad de México BAS silver
Alan Knipe USA VVO Coach 2012 0–1–0 1991 Sheffield VOL silver
Angelika Knipping FRG SWM Olympics 1984 1–0–0 1981 București SWI gold: 100 m breaststroke
Silke Knoll GER
FRG
ATH Olympics 1988—1996 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: 4×100 m relay (competed for West Germany)
Anna Knoroz RUS ATH Olympics 1996 0–1–1 1991 Sheffield ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m hurdles (competed as Anna Chuprina for the Soviet Union)
Jeremy Knowles BAH SWM Olympics 2000—2008 0–0–1 2003 Daegu SWI bronze: 200 m butterfly
Linda Knowles GBR ATH Olympics 1964 0–1–0 1967 Tokyo ATH silver: high jump
Marthe Koala BUR ATH Olympics 2012—2020 0–1–0 2019 Napoli ATH silver: heptathlon
Kenji Kobase JPN SWM Olympics 2016 1–0–0 2011 Shenzhen SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Yuki Kobori JPN SWM Olympics 2012—2016 1–0–1 2017 Taipei SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Hakan Koç TUR WRE Olympics 2008 0–1–0 2005 İzmir WRE silver: freestyle heavyweight -96 kg
Alexander Koch GER FEN Olympics 1992—1996 0–1–0 1993 Buffalo FEN silver: foil
Marita Koch GDR ATH Olympics 1976—1980 1–0–0 1979 Ciudad de México ATH gold: 200 m
Olga Kochneva RUS FEN Olympics 2016 0–1–1 2009 Beograd FEN silver: épée team, bronze: épée
Flavius Koczi ROU GAR Olympics 2008—2012 3–0–3 2009 Beograd GYM gold: vault, bronze: parallel bars; 2011 Shenzhen GYM gold: floor and vault, bronze: pommelled horse and team
Hans Koeleman NED ATH Olympics 1984—1988 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: 3000 m steeplechase
Marko Koers NED ATH Olympics 1992—2000 1–0–0 1993 Buffalo ATH gold: 800 m
Wilfried Koffi CIV ATH Olympics 2016 1–0–1 2013 Kazan ATH bronze: 100 m; 2015 Gwangju ATH gold: 200 m
Junya Koga JPN SWM Olympics 2016 1–1–1 2007 Bangkok SWI silver: 50 m backstroke; 2009 Beograd gold: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Sarah Köhler GER SWM Olympics 2016—2020 1–2–0 2017 Taipei SWI gold: 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle and 1500 m freestyle
Fabienne Kohlmann GER ATH Olympics 2012—2016 0–0–1 2015 Gwangju ATH bronze: 800 m
Carsten Köhrbrück GER ATH Olympics 1992 0–0–1 1989 Duisburg ATH bronze: 4×400 m relay (competed for West Germany)
Yoko Koikawa JPN SWM Olympics 1992 1–5–1 1993 Buffalo SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke; 1995 Fukuoka SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Isao Koizumi JPN VVO Olympics 1968 1–0–0 1967 Tokyo VOL gold
Marek Kolbowicz POL ROW Olympics 1996—2012 0–0–1 1993 Buffalo ROW bronze: quadruple sculls
Lyudmila Kolchanova RUS ATH Olympics 2012 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: long jump
Ernő Kolczonay HUN FEN Olympics 1980—1992 2–0–1 1979 Ciudad de México FEN gold: épée and épée team; 1981 București FEN bronze: épée
Olena Kolesnichenko UKR ATH Olympics / YOG 2010—2016 0–0–1 2017 Taipei ATH bronze: 400 m hurdles
Svetlana Kolesnichenko ROC
RUS
SWA Olympics 2016—2020 2–0–0 2013 Kazan SYN gold: duet and team
Nikolay Kolesnikov RUS
URS
ATH Olympics 1976 2–0–0 1975 Roma ATH gold: 4×100 m relay; 1977 Sofia ATH gold: 4×100 m relay
Nadezhda Kolesnikova-Ilyina RUS
URS
ATH Olympics 1972—1976 1–0–0 1973 Moskva ATH gold: 400 m (competed as Nadezhda Kolesnikova)
Pavel Kolobkov RUS
URS
EUN
FEN Olympics 1988—2004 2–1–0 1991 Sheffield FEN gold: épée, silver: épée team (competed for the Soviet Union); 1995 Fukuoka FEN gold: épée (competed for Russia)
Kinga Kołosińska POL VBV Olympics 2016 0–1–0 2013 Kazan BVO silver
Tatyana Kolpakova KGZ
URS
ATH Olympics 1980 1–0–0 1981 București ATH gold: long jump
Yuliya Koltunova RUS DIV Olympics 2004—2012 1–1–0 2013 Kazan DIV gold: platform, silver: synchronized platform
Alina Komashchuk UKR FEN Olympics / YOG / Other 2010—2016 0–1–0 2011 Shenzhen FEN silver: sabre team
Rachel Komisarz USA SWM Olympics 2004 1–3–1 2001 Beijing SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 50 m butterfly, bronze: 100 m butterfly
Vera Komisova RUS
URS
ATH Olympics 1980 1–0–1 1979 Ciudad de México ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m hurdles
Sergey Komissarov ROC
RUS
SAL Olympics 2016—2020 0–0–1 2011 Shenzhen SAI bronze: Laser Standard
Jelica Komnenović SRB
YUG
BKB Olympics 1980—1984 1–0–1 1983 Edmonton BAS bronze; 1987 Zagreb BAS gold
Nanthana Komwong THA TTE Olympics 2000—2016 0–0–1 2007 Bangkok TTN bronze: singles
Gennady Kondrashov RUS
URS
ATH Olympics 1968 1–2–0 1961 Sofia ATH silver: hammer throw; 1963 Porto Alegre ATH gold: hammer throw; 1965 Budapest ATH silver: hammer throw
Nataliya Kondratyeva RUS JUD Olympics 2012 0–1–1 2007 Bangkok JUD silver: extra-lightweight -48 kg, bronze: team
Yekaterina Kondratyeva RUS ATH Olympics 2004 1–1–0 2003 Daegu ATH gold: 4×400 m relay, silver: 200 m
Gaoussou Koné CIV ATH Olympics / Other 1964—1992 1–0–0 1967 Tokyo ATH gold: 100 m
Kong Hye-Ok PRK FBL Olympics 2008 1–0–0 2003 Daegu FTB gold
Hiroyuki Konishi JPN GAR Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb GYM bronze: team
Keitaro Konnai JPN SWM Olympics 1996 0–1–1 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Ilya Konovalov RUS ATH Olympics 1996—2004 0–0–1 1997 Catania ATH bronze: hammer throw
Ferenc Konrád HUN WPO Olympics 1968—1976 1–0–0 1965 Budapest WAP gold
János Konrád HUN SWM/WPO Olympics 1960—1968 2–1–1 1959 Torino WAP silver; 1961 Sofia WAP bronze; 1963 Porto Alegre WAP gold; 1965 Budapest WAP gold
Svetlana Kopchikova URS
UKR
SWM Olympics 1988 3–0–0 1985 Kobe SWI gold: 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Kerstin Köppen GER ROW Olympics 1992—1996 0–0–1 1989 Duisburg ROW bronze: quadruple sculls
Malwina Kopron POL ATH Olympics 2016—2020 1–1–0 2017 Taipei ATH gold: hammer throw; 2019 Napoli ATH silver: hammer throw
Yevgeny Koptelov RUS SWM Olympics 2016 4–0–1 2013 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 2015 Gwangju SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Salomé Kora SUI ATH Olympics 2016—2020 2–0–1 2017 Taipei ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m; 2019 Napoli ATH gold: 4×100 m relay
Gennady Korban RUS
URS
WRE Olympics 1980 1–0–0 1973 Moskva WRE gold: Greco-Roman welterweight -74 kg
Olga Korbut BLR
URS
GAR Olympics 1972—1976 5–0–1 1973 Moskva GYM gold: all-around, floor, uneven bars, balance beam, and team, bronze: horse vault
Oleksandr Korchmid UKR ATH Olympics 2004—2008 1–0–1 2003 Daegu ATH gold: pole vault; 2005 İzmir ATH bronze: pole vault
Dane Korica CRO
YUG
ATH Olympics 1972 1–0–0 1973 Moskva ATH gold: 10000 m
Mikheil Korkia GEO
URS
BKB Olympics 1972—1976 0–1–0 1973 Moskva BAS silver
Csaba Körmöczi HUN FEN Olympics 1976 0–1–0 1970 Torino FEN silver: sabre team
Aleksandr Kornelyuk AZE
URS
ATH Olympics 1972 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: 4×100 m relay
Ihor Korobchinskyi UKR
EUN
GAR Olympics 1992—1996 1–0–1 1993 Buffalo GYM gold: floor, bronze: all-around (competed for Ukraine)
Larisa Korobeynikova ROC
RUS
FEN Olympics 2012—2020 1–2–0 2009 Beograd FEN silver: foil team; 2013 Kazan FEN gold: foil team, silver: foil
Darya Korobova RUS SWA Olympics 2012 2–0–0 2013 Kazan SYN gold: team and team Free Routine Combination
Ibolya Korodi ROU ATH Olympics 1980 0–0–1 1981 București ATH bronze: 4×400 m relay
Mariya Koroleva USA SWA Olympics 2012—2016 0–0–1 2013 Kazan SYN bronze: team
Svetlana Korolyova-Babich RUS
URS
ATH Olympics 1972—1976 1–0–0 1973 Moskva ATH gold: javelin throw (competed as Svetlana Korolyova)
Yuliya Korostylova UKR SHO Olympics 2004 1–0–2 2007 Bangkok SHO gold: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol team; 2011 Shenzhen SHO bronze: 10 m air pistol team
Sergey Korotkikh RUS
EUN
ROW Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg ROW silver: eights
Vladimir Korotkov RUS
URS
TEN Non-Medal 1968 1–0–0 1973 Moscow TEN gold: doubles
Olga Korotkova URS ATH Non-starter 1980 1–0–0 1979 Ciudad de México ATH gold: 4×100 m relay
Maksym Korotun UKR JUD Olympics 2008 0–1–0 2007 Bangkok JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Yevgeny Korotyshkin RUS SWM Olympics 2004—2012 1–3–2 2003 Daegu SWI silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly; 2005 İzmir SWI silver: 50 m butterfly; 2007 Bangkok SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly
Yekaterina Korshunova RUS SHO Olympics 2016 2–0–0 2013 Kazan SHO gold: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team
Dirk Korthals FRG SWM Olympics 1984 0–2–0 1985 Kobe SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Sergey Koryazhkin RUS
URS
FEN Olympics 1988 2–1–0 1981 București FEN silver: sabre team; 1983 Edmonton FEN gold: sabre team; 1985 Kobe FEN gold: sabre team
Paweł Korzeniowski POL SWM Olympics / Other 2004—2020 3–0–2 2005 İzmir SWI gold: 200 m butterfly; 2009 Beograd SWI gold: 200 m butterfly; 2011 Shenzhen SWI bronze: 100 m butterfly; 2013 Kazan SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 200 m freestyle
Robert Korzeniowski POL ATH Olympics / Other 1992—2004 2–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 20 km; 1993 Buffalo ATH gold: 20 km
Irina Korzhanenko RUS ATH Olympics 1996—2004 1–0–0 1997 Catania ATH gold: shot put
Zdeněk Kos CZE
TCH
BKB Olympics 1972—1980 0–0–1 1977 Sofia BAS bronze
Robert Kościelniakowski POL FEN Olympics 1988—1992 1–0–0 1989 Duisburg FEN gold: sabre team
Yasuhiro Koseki JPN SWM Olympics 2016 1–1–0 2013 Kazan SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay
Aleksandr Kosenkov BLR
URS
DIV Olympics 1976—1980 1–0–1 1977 Sofia DIV bronze: 3 m springboard; 1979 Ciudad de México DIV gold: 3 m springboard
Rimma Koshelyova RUS
URS
ATH Olympics 1960 1–1–0 1961 Sofia ATH gold: 4×100 m relay, silver: 80 m hurdles
Dmitry Kosov RUS
EUN
ATH Olympics 1992—1996 0–1–1 1995 Fukuoka ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m (competed for Russia)
Yekaterina Kostetskaya RUS ATH Olympics 2008—2012 1–1–0 2005 İzmir ATH gold: 4×400 m relay (ran in heats only); 2007 Bangkok ATH silver: 800 m
Olena Kostevych UKR SHO Olympics / Other 2004—2020 3–2–4 2007 Bangkok SHO gold: 10 m air pistol team, silver: 10 m air pistol, bronze: 25 m sporting pistol team; 2011 Shenzhen SHO gold: 25 m sporting pistol team, bronze: 10 m air pistol, 25 m sporting pistol, and 10 m air pistol team; 2013 Kazan gold: 25 m sporting pistol, silver: 25 m sporting pistol team
Irina Kostyuchenkova URS
UKR
EUN
ATH Olympics 1988—1992 1–0–0 1987 Zagreb ATH gold: javelin throw (competed for the Soviet Union)
Dietmar Koszewski GER ATH Olympics 1992 1–0–0 1993 Buffalo ATH gold: 110 m hurdles
Anatoly Koteshev RUS
URS
FEN Olympics 1972 1–0–0 1970 Torino FEN gold: foil team
Olga Kotlyarova RUS ATH Olympics / Non-starter 1996—2004 1–1–0 1997 Catania ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Ditte Kotzian GER DIV Olympics 2000—2008 0–2–1 2001 Beijing DIV silver: synchronized springboard; 2003 Daegu DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard
Klaus Kotzmann GDR FEN Olympics 1980 0–0–1 1979 Ciudad de México FEN bronze: foil team
Antonios Kounadis GRE ATH Olympics 1960 1–0–0 1959 Torino ATH gold: discus throw
Igor Kovačević FRA WPO Olympics 2016 0–0–1 2009 Beograd WAP bronze
Annamária Kovács-Tóth HUN ATH Olympics 1968 0–1–1 1965 Budapest ATH silver: pentathlon, bronze: 4×100 m relay (competed as Annamária Kovács)
Attila Kovács HUN FEN Olympics 1964 4–0–1 1959 Torino FEN gold: sabre team; 1961 Sofia FEN gold: sabre team; 1963 Porto Alegre FEN gold: sabre team; 1965 Budapest FEN gold: sabre team, bronze: sabre
Dusán Kovács HUN ATH Olympics 1996 0–0–2 1993 Buffalo ATH bronze: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Edit Kovács HUN FEN Olympics 1976—1988 0–0–1 1981 București FEN bronze: foil team
Iván Kovács HUN FEN Olympics 1992—2008 1–1–1 1993 Buffalo FEN silver: épée team; 1995 Fukuoka FEN gold: épée team, bronze: épée
Péter Kovács HUN GAR Olympics 1980 0–1–0 1979 Ciudad de México GYM silver: parallel bars
Tamás Kovács HUN FEN Olympics / Referee 1968—1984 1–0–0 1965 Budapest FEN gold: sabre team
Anastasiya Koval UKR GAR Olympics 2008 0–1–0 2011 Shenzhen GYM silver: team
Viktoriya Koval UKR ARC Olympics 2008 0–3–1 2005 İzmir ARC silver: recurve team, bronze: recurve; 2009 Beograd ARC silver: recurve team and recurve mixed team
Nazar Kovalenko UKR ATH Olympics 2012—2016 1–1–0 2013 Kazan ATH silver: 20 km walk team; 2015 Gwangju ATH gold: 20 km walk team
Sergey Kovalenko URS BKB Olympics 1968—1972 0–1–0 1973 Moskva BAS silver
Ainārs Kovals LAT ATH Olympics 2008—2012 2–0–1 2005 İzmir ATH gold: javelin throw; 2007 Bangkok ATH bronze: javelin throw; 2009 Beograd ATH gold: javelin throw
Nikolay Kovalyov RUS FEN Olympics 2008—2016 1–0–1 2007 Bangkok FEN bronze: sabre team; 2013 Kazan FEN gold: sabre team
Csaba Köves HUN FEN Olympics 1992—2000 0–1–1 1991 Sheffield FEN silver: sabre; 1993 Buffalo FEN bronze: sabre team
Jerzy Kowalewski POL DIV Olympics 1960—1968 0–0–1 1965 Budapest DIV bronze: platform
Takaharu Koyama JPN ATH Olympics 1972—1976 0–0–1 1970 Torino ATH bronze: 3000 m steeplechase
Władysław Kozakiewicz POL ATH Olympics 1976—1980 2–0–0 1977 Sofia ATH gold: pole vault; 1979 Ciudad de México ATH gold: pole vault
Olga Kozakova URS
UKR
VVO Olympics 1976 2–0–0 1973 Moskva VOL gold; 1977 Sofia VOL gold
Inha Kozhokhina UKR GRY Olympics 2004 1–2–2 2005 İzmir RGY silver: group 5 ribbons, bronze: group and group 2 clubs + 3 hoops; 2007 Bangkok RGY gold: group 5 hoops, silver: group all-around
Alina Kozich UKR GAR Olympics 2004—2008 0–1–0 2007 Bangkok GYM silver: team
Lech Koziejowski POL FEN Olympics 1972—1980 0–2–0 1973 Moskva FEN silver: foil team; 1977 Sofia FEN silver: foil team
Yekaterina Kramarenko RUS GAR Olympics 2008 2–0–0 2015 Gwangju GYM gold: uneven bars and team
Ivan Krapić CRO WPO Olympics 2016 0–1–0 2009 Beograd WAP silver
Juttaporn Krasaeyan THA ATH Olympics 2004 1–0–0 1995 Fukuoka ATH gold: shot put (competed as Wu Xianchun for China)
Aleksandr Krasnov RUS
URS
CTR Olympics 1980 1–0–0 1983 Edmonton CYC gold: 4000 m individual pursuit
Vladimir Krasnov RUS ATH Olympics 2012 2–0–0 2013 Kazan ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Sergey Krasyuk URS
UKR
SWM Olympics 1980 2–2–0 1981 București SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1983 Edmonton SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Angelika Kraus FRG SWM Olympics 1968—1972 0–0–1 1973 Moskva SWI bronze: 4×100 m medley relay
Michael Kraus FRG SWM Olympics 1976 1–1–0 1977 Sofia SWI gold: 200 m butterfly; 1979 Ciudad de México SWI silver: 200 m butterfly
Anzhela Kravchenko UKR ATH Olympics / Non-starter 2000—2004 0–1–0 1997 Catania ATH silver: 100 m
Valery Kravchenko KAZ
URS
VVO Olympics 1968—1972 1–0–0 1965 Budapest VOL gold
Sergey Kravchuk UKR
EUN
FEN Olympics 1992 1–0–0 1985 Kobe FEN gold: épée team (competed for the Soviet Union)
Inesa Kravets URS
UKR
EUN
ATH Olympics 1988—1996 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: long jump (competed for the Soviet Union)
Grzegorz Krawców POL CSP Olympics 1988—1992 1–1–0 1987 Zagreb CAN gold: K4 500 m, silver: K4 1000 m
Andrey Kraytor RUS CSP Olympics 2016 1–1–0 2013 Kazan CAN gold: C4 200 m, silver: C1 200 m
Sejad Krdžalić YUG ATH Olympics 1984—1988 0–1–0 1987 Zagreb ATH silver: javelin throw
Wolfgang Kreißig GER ATH Olympics 1996—2000 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: high jump
Mitzi Kremer USA SWM Olympics 1988 2–3–0 1987 Zagreb SWI gold: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay
Nataliya Kresova-Rusakova RUS ATH Olympics 2004—2012 0–0–1 2003 Daegu ATH bronze: 100 m hurdles (competed as Nataliya Kresova)
Yuliya Krevsun UKR ATH Olympics 2008—2012 1–0–0 2007 Bangkok ATH gold: 800 m
Lothar Krieg FRG ATH Olympics 1976 0–0–1 1977 Sofia ATH bronze: 4×400 m relay
Anatoli Krikun EST
URS
BKB Olympics 1968 1–0–0 1970 Torino BAS gold
Svetlana Krivelyova RUS
EUN
ATH Olympics 1992—2004 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: shot put (competed for the Soviet Union)
Andrey Krivov RUS ATH Olympics 2012 2–0–0 2013 Kazan ATH gold: 20 km walk and 20 km walk team
Vladimir Krivtsov AZE
URS
SWM Olympics 1972 1–1–0 1973 Moskva SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay
DoDo Krnáč SVK JUD Olympics 2004 0–0–2 1999 Palma de Mallorca JUD bronze: half-lightweight -66 kg; 2003 Daegu JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Hans Kroes NED SWM Olympics 1984—1988 0–3–1 1987 Zagreb SWI silver: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Wiesław Król POL ATH Olympics 1960 0–0–2 1959 Torino ATH bronze: 400 m hurdles; 1961 Sofia ATH bronze: 110 m hurdles
Robert Kronberg SWE ATH Olympics 2000—2004 0–0–1 2001 Beijing ATH bronze: 110 m hurdles
Ștefan Kroner ROU WPO Olympics 1960—1964 0–0–1 1965 Budapest WAP bronze
Stano Kropilák TCH
SVK
BKB Olympics 1976—1980 0–0–1 1977 Sofia BAS bronze
Viktor Krovopuskov RUS
URS
FEN Olympics 1976—1980 2–0–0 1970 Torino FEN gold: sabre team; 1973 Moskva FEN gold: sabre team
Lukáš Krpálek CZE JUD Olympics / Other 2012—2020 2–0–0 2013 Kazan JUD gold: half-heavyweight -100 kg and open class
Nataša Krsmanović SRB VVO Olympics 2008—2012 0–1–0 2009 Beograd VOL silver
Frantz Kruger FIN
RSA
ATH Olympics 2000—2008 1–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: discus throw (competed for South Africa)
Sergey Kruglov RUS SHO Olympics 2008 1–3–2 2007 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle team, silver: 10 m air rifle, bronze: 50 m rifle three positions team; 2013 Kazan silver: 10 m air rifle team and 50 m rifle three positions team, bronze: 10 m air rifle
Oleksiy Kruhliak UKR FEN Olympics 2000 1–0–0 1997 Catania FEN gold: foil team
Annerose Krumpholz GDR ATH Olympics 1972 0–1–1 1973 Moskva ATH silver: 100 m hurdles, bronze: 4×100 m relay
Pavel Krupko BLR
URS
ROW Olympics 1988 0–1–0 1987 Zagreb ROW silver: quadruple sculls
Oleksandr Krykun UKR ATH Olympics 1996—2004 0–1–0 1995 Fukuoka ATH silver: hammer throw
Kamil Kryński POL ATH Olympics 2012 0–1–1 2013 Kazan ATH bronze: 4×100 m relay; 2015 Gwangju ATH silver: 4×100 m relay
Nikolay Kryukov RUS GAR Olympics 1996—2008 2–3–0 1999 Palma de Mallorca GYM gold: parallel bars and horizontal bar, silver: all-around, horse vault, and team
Olena Kryvytska UKR FEN Olympics 2012—2020 2–1–1 2007 Bangkok FEN gold: épée team; 2009 Beograd FEN gold: épée team; 2011 Shenzhen FEN silver: épée; 2013 Kazan FEN bronze: épée team
Andrzej Krzepiński POL ROW Olympics 1988—1992 1–0–0 1987 Zagreb ROW gold: quadruple sculls
Adam Krzesiński POL FEN Olympics 1992—2000 0–0–1 1991 Sheffield FEN bronze: foil team
Robert Kubaczyk POL ATH Olympics / Non-starter 2008—2012 0–1–0 2009 Beograd ATH silver: 4×100 m relay
Dariusz Kuć POL ATH Olympics 2008—2012 0–1–1 2009 Beograd ATH silver: 4×100 m relay; 2013 Kazan ATH bronze: 4×100 m relay
Martin Kučera SVK ATH Olympics 2016 1–0–0 2013 Kazan ATH gold: 400 m hurdles
Beata Kucharzewska POL JUD Olympics 1996 0–0–1 1995 Fukuoka JUD bronze: team
Nina Kucheran CAN SWM YOG 2018 0–0–1 2019 Napoli SWI bronze: 4×100 m medley relay
Mariya Kuchina-Lasitskene ROC
RUS
ATH Olympics / YOG 2010—2020 0–1–0 2013 Kazan ATH silver: high jump
Sławomir Kuczko POL SWM Olympics 2012 1–0–0 2005 İzmir SWI gold: 200 m breaststroke
Tatyana Kudashova-Minina ROC
RUS
TKW Olympics / YOG 2014—2020 0–1–0 2015 Gwangju TKW silver: Kyorugi team
Aigars Kudis LAT
URS
SWM Olympics 1976 0–0–1 1977 Sofia SWI bronze: 200 m breaststroke
Michał Kudła POL CSP Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan CAN bronze: C4 1000 m
Nataliya Kudreva RUS
URS
VVO Olympics 1972 1–0–0 1970 Torino VOL gold
Sergey Kudryayev RUS
URS
SWM Olympics 1988 1–0–0 1991 Sheffield SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Jouko Kuha FIN ATH Non-starter 1968 1–0–0 1967 Tokyo ATH gold: 3000 m steeplechase
André Kuhn SUI FEN Olympics 1988—1992 0–1–0 1981 București FEN silver: épée team
Kui Yuanyuan CHN GAR Olympics 1996—2000 0–0–1 1999 Palma de Mallorca GYM bronze: team
Mariusz Kujawski POL CSP Olympics 2008 1–1–1 2013 Kazan CAN gold: K2 1000 m, silver: K2 500 m, bronze: K4 500 m
Petru Kuki ROU FEN Olympics / Referee 1976—1996 0–1–0 1981 București FEN silver: foil
Nikolay Kuksenkov RUS
UKR
GAR Olympics 2012—2016 4–1–0 2011 Shenzhen GYM gold: all-around, silver: horizontal bar (competed for Ukraine); 2013 Kazan GYM gold: all-around, pommelled horse, and team (competed for Russia)
Dainis Kūla LAT
URS
ATH Olympics 1980 2–0–0 1981 București ATH gold: javelin throw; 1983 Edmonton ATH gold: javelin throw
Gergely Kulcsár HUN ATH Olympics / Other 1960—1972 1–1–1 1959 Torino ATH silver: javelin throw; 1961 Sofia ATH gold: javelin throw; 1963 Porto Alegre ATH bronze: javelin throw
Győző Kulcsár HUN FEN Olympics 1964—1976 1–2–0 1963 Porto Alegre FEN silver: foil team and épée team; 1965 Budapest FEN gold: épée team
Krisztián Kulcsár HUN FEN Olympics / Administrator 1992—2022 1–2–0 1993 Buffalo FEN silver: épée and épée team; 1995 Fukuoka FEN gold: épée team
Tadeusz Kulczycki POL ATH Olympics 1972 0–0–1 1973 Moskva ATH bronze: 400 m hurdles
Vyacheslav Kulebyakin RUS
URS
ATH Olympics 1976 0–0–1 1977 Sofia ATH bronze: 110 m hurdles
Piotr Kuleta POL CSP Olympics 2012 0–0–1 2013 Kazan CAN bronze: C4 1000 m
Nikola Kuljača MNE
SCG
WPO Olympics 2000 1–0–0 1995 Fukuoka WAP gold
Valter Külvet EST
URS
ATH Olympics 1988 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: decathlon
Yasunori Kumada JPN VVO Olympics 1988 1–0–1 1981 București VOL bronze; 1985 Kobe VOL gold
Kagisho Kumbane RSA ATH Olympics 2008 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: 4×100 m relay
Naoko Kume JPN SWM Olympics 1984 0–1–1 1983 Edmonton SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly
Luksika Kumkhum THA TEN YOG 2010 0–2–0 2015 Gwangju TEN silver: singles and team
Yury Kunakov RUS DIV Olympics 2008 0–1–0 2013 Kazan DIV silver: team
Kuo Cheng-Wei TPE ARC Olympics 2008—2012 1–1–0 2005 İzmir ARC gold: recurve; 2009 Beograd ARC silver: recurve team
Kuo Hsing-Chun TPE WLF Olympics / YOG / Other 2010—2020 2–0–0 2013 Kazan WLT gold: lightweight -58 kg; 2017 Taipei WLT gold: lightweight -58 kg
Mitch Kupchak USA BKB Olympics 1976 1–0–0 1973 Moskva BAS gold
Toshiaki Kurasawa JPN SWM Olympics 1992—1996 0–0–1 1997 Catania SWI bronze: 200 m medley
Olga Kurban RUS ATH Olympics 2008—2012 1–0–0 2011 Shenzhen ATH gold: heptathlon
Soyib Kurbonov UZB JUD Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Fumie Kurotori JPN SWM Olympics 1996 3–0–0 1995 Fukuoka SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 1997 Catania SWI gold: 400 m medley
Wojciech Kurpiewski POL CSP Olympics 1988—1992 1–1–1 1987 Zagreb CAN gold: K4 500 m, silver: K4 1000 m, bronze: K2 500 m
Rimas Kurtinaitis LTU
URS
BKB Olympics 1988—1996 1–0–0 1985 Kobe BAS gold
Igor Kushpelev RUS
URS
SWM Olympics 1976 0–2–1 1977 Sofia SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 1979 Ciudad de México SWI silver: 1500 m freestyle
Dan Kutler ISR SWM Olympics 1996 1–0–1 1991 Sheffield SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly (competed for the United States)
Toshiki Kuwayama JPN RUG YOG 2014 1–0–0 2019 Napoli RGS gold
Olga Kuzenkova RUS ATH Olympics 2000—2004 0–1–0 1997 Catania ATH silver: hammer throw
Valentin Kuzmin RUS
URS
SWM Olympics 1960—1968 1–1–1 1963 Porto Alegre SWI gold: 200 m butterfly; 1965 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Svetlana Kuzmina RUS
URS
SWM Olympics 1988 1–0–0 1991 Sheffield SWI gold: 200 m breaststroke
Aleksey Kuznetsov RUS
URS
SWM Olympics 1988 1–0–0 1991 Sheffield SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Andrey Kuznetsov RUS TEN Olympics 2016 1–0–0 2013 Kazan TEN gold: mixed doubles
Maksim Kuznetsov RUS SWM Olympics 2004 1–0–0 2003 Daegu SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Vasily Kuznetsov RUS
URS
ATH Olympics 1956—1964 2–0–0 1959 Torino ATH gold: pentathlon; 1961 Sofia ATH gold: decathlon
Viktor Kuznetsov RUS
URS
SWM Olympics 1980 0–0–1 1983 Edmonton SWI bronze: 100 m backstroke
Yevgeny Kuznetsov ROC
RUS
DIV Olympics 2012—2020 4–2–1 2013 Kazan DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard, silver: team; 2017 Taipei DIV gold: synchronized springboard and team, silver: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard
Viktor Kuznietsov UKR ATH Olympics 2008—2012 1–2–0 2007 Bangkok ATH silver: triple jump; 2011 Shenzhen ATH silver: triple jump; 2013 Kazan ATH gold: triple jump
Nataliya Kuzyutina ROC
RUS
JUD Olympics 2012—2020 1–0–1 2013 Kazan JUD gold: half-lightweight -52 kg, bronze: team
Alona Kvasha UKR GAR Olympics 2000—2004 0–1–0 2003 Daegu GYM silver: team
Illia Kvasha UKR DIV Olympics 2008—2016 0–2–2 2009 Beograd DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2011 Shenzhen DIV silver: team, bronze: 1 m springboard
Kornelija Kvesić CRO
YUG
BKB Olympics 1988 0–0–1 1985 Kobe BAS bronze
Vitaliy Kyrylenko UKR ATH Olympics 1996 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: long jump
Anhelina Kysla UKR GAR Olympics 2016 0–1–1 2011 Shenzhen GYM silver: team, bronze: uneven bars
Pasquale La Ragione ITA FEN Olympics 1964—1968 1–1–1 1963 Porto Alegre FEN bronze: sabre team; 1967 Tokyo FEN gold: sabre team, silver: foil team
Stefano La Rosa ITA ATH Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen ATH bronze: 5000 m
Tanel Laanmäe EST ATH Olympics 2016 1–0–0 2015 Gwangju ATH gold: javelin throw
Yanely Labrada CUB TKW Olympics 2004 0–0–1 2005 İzmir TKW bronze: bantamweight -55 kg
Renāte Lāce LAT
URS
ATH Olympics 1964 3–1–0 1963 Porto Alegre ATH gold: 100 m and 4×100 m relay, silver: 200 m; 1965 Budapest ATH gold: 4×100 m relay
Audrey Lacroix CAN SWM Olympics 2008—2016 1–0–0 2007 Bangkok SWI gold: 200 m butterfly
Bernard Lagat KEN
USA
ATH Olympics 2000—2016 1–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: 1500 m (competed for Kenia)
Guy Lagorce FRA ATH Non-starter 1960 0–0–1 1959 Torino ATH bronze: 4×100 m relay
Yevgeny Lagunov RUS SWM Olympics 2004—2012 3–1–1 2005 İzmir SWI gold: 100 m freestyle; 2007 Bangkok SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2013 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Barbara Lah ITA ATH Olympics 1996 0–0–1 1995 Fukuoka ATH bronze: triple jump
Susanne Lahme GDR
GER
VBV/VVO Olympics 1988—2004 0–0–1 1987 Zagreb VOL bronze
Abdelmalik Lahoulou ALG ATH Olympics 2016—2020 0–1–1 2015 Gwangju ATH silver: 400 m hurdles; 2017 Taipei ATH bronze: 400 m hurdles
Lai Chun Ho HKG ATH Olympics 2008—2012 0–0–1 2011 Shenzhen ATH bronze: 4×100 m relay
Zuzana Lajbnerová CZE
TCH
ATH Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb ATH bronze: heptathlon
Jean-Paul Lakafia FRA ATH Olympics 1984 0–0–1 1985 Kobe ATH bronze: javelin throw
Giorgio Lalle ITA SWM Olympics 1976 0–0–1 1977 Sofia SWI bronze: 100 m breaststroke
Chris Lambert GBR ATH Olympics 2004 1–0–1 2001 Beijing ATH bronze: 100 m; 2003 Daegu ATH gold: 100 m
Joel Lamela CUB ATH Olympics 1992—1996 0–0–1 1993 Buffalo ATH bronze: 4×100 m relay
Yevgeniya Lamonova RUS FEN Olympics 2008 0–0–3 2003 Daegu FEN bronze: foil and foil team; 2005 İzmir FEN bronze: foil team
Oliver Lampe GER SWM Olympics 1996 0–3–2 1993 Buffalo SWI silver: 200 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly and 4×200 m freestyle relay
Lan Wei CHN DIV Olympics 1992 1–0–0 1991 Sheffield DIV gold: 1 m springboard
Lan Xing CHN SHO Olympics 2012 2–0–0 2013 Kazan SHO gold: 50 m rifle three positions team and 50 m rifle prone team
Brent Lang USA SWM Olympics 1988 1–0–0 1987 Zagreb SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Peter Lang FRG SWM Olympics 1976—1984 0–1–1 1981 București SWI silver: 100 m breaststroke; 1985 Kobe SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ellen van Langen NED ATH Olympics 1992 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: 800 m
Lucyna Langer POL ATH Olympics 1980 1–0–0 1979 Ciudad de México ATH gold: 100 m hurdles
Brigita Langerholc SLO ATH Olympics 2000—2008 1–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: 800 m; 2001 Beijing ATH gold: 800 m
Kathrin Langschwager GDR VVO Olympics 1988 0–0–1 1987 Zagreb VOL bronze
Csaba Lantos HUN VVO Olympics 1964 0–1–0 1965 Budapest VOL silver
Klaus Lanzarini ITA SWM Olympics 2000 0–1–1 1999 Palma de Mallorca SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Lao Lishi CHN DIV Olympics 2004 2–2–0 2007 Bangkok DIV gold: platform; 2009 Beograd DIV gold: synchronized platform, silver: synchronized springboard and team
Pensiri Laosirikul THA WLF Olympics 2008 0–0–1 2011 Shenzhen WLT bronze: flyweight -48 kg
Svetlana Lapina RUS ATH Olympics 2000 0–1–0 1999 Palma de Mallorca ATH silver: high jump
Yevgeny Lapinsky URS
UKR
VVO Olympics 1968—1972 1–0–0 1965 Budapest VOL gold
Dzmitry Lapkes BLR FEN Olympics 2000—2012 0–0–1 1997 Catania FEN bronze: sabre
Igor Lapshin BLR
URS
ATH Olympics 1988 1–0–0 1989 Duisburg ATH gold: triple jump
Osvaldo Lara CUB ATH Olympics / Non-starter 1976—1980 0–0–1 1977 Sofia ATH bronze: 100 m
Karin Larsson SWE SWM Olympics 1956—1960 1–1–0 1961 Sofia SWI gold: 100 m freestyle, silver: 100 m butterfly
Natālija Laščonova LAT
URS
GAR Olympics 1988 1–2–1 1991 Sheffield GYM gold: floor, silver: horse vault and uneven bars, bronze: team
El-Sayed Lashin EGY TTE Olympics 2000—2012 0–0–1 2001 Beijing TTN bronze: team
Irina Lashko AUS
RUS
URS
EUN
DIV Olympics 1988—2004 0–2–0 1999 Palma de Mallorca DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard (competed for Russia)
Carla Lasi ITA SWM Olympics 1984 0–1–0 1985 Kobe SWI silver: 800 m freestyle
Gunta Latiševa-Čudare LAT ATH Olympics 2016 0–1–0 2017 Taipei ATH silver: 200 m
Brigitte Latrille-Gaudin FRA FEN Olympics 1976—1988 0–0–1 1977 Sofia FEN bronze: foil team (competed as Brigitte Latrille)
Larisa Latynina URS
UKR
GAR Olympics / Other 1956—1990 1–1–0 1963 Porto Alegre GYM gold: all-around, silver: team
Anne Marie Lauck USA ATH Olympics 1996—2000 1–0–0 1991 Sheffield ATH gold: 10000 m (competed as Anne Marie Letko)
Svetlana Laukhova RUS ATH Olympics 2000 0–0–2 1995 Fukuoka ATH bronze: 100 m hurdles; 1997 Catania ATH bronze: 100 m hurdles
Silken Laumann CAN ROW Olympics / Other 1984—1996 0–0–1 1987 Zagreb ROW bronze: single sculls
Tessa Lavey AUS BKB Olympics 2016—2020 0–0–1 2013 Kazan BAS bronze
John Lawlor IRL ATH Olympics / Other 1960—1964 0–0–1 1961 Sofia ATH bronze: hammer throw
Esmie Lawrence CAN ATH Olympics 1988 0–1–0 1985 Kobe ATH silver: 4×400 m relay
Micah Lawrence USA SWM Olympics 2012 0–1–0 2011 Shenzhen SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Kara Lawson USA BKB Olympics 2008 1–0–0 2001 Beijing BAS gold
Belsy Laza CUB ATH Olympics 1992—1996 0–2–0 1989 Duisburg ATH silver: shot put; 1993 Buffalo ATH silver: shot put
Reka Lazăr-Szabo ROU FEN Olympics 1988—2000 0–0–1 1995 Fukuoka FEN bronze: foil (competed as Reka Szabo)
Mylène Lazare FRA SWM Olympics 2012 0–0–2 2005 İzmir SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Cornelia Lăzeanu ROU VVO Olympics 1964 0–1–0 1965 Budapest VOL silver
Roberto Lazzari ITA SWM Olympics 1960 1–1–0 1959 Torino SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Clarisse Le Bihan FRA FBL Non-starter 2016 1–0–0 2015 Gwangju FTB gold
Philippe Le Joncour FRA ATH Non-starter 1980 0–0–1 1981 București ATH bronze: 4×100 m relay
Monique Le Roux FRA FEN Olympics 1960 1–0–1 1959 Torino FEN gold: foil team, bronze: foil
Anastasia Le-Roy JAM ATH Non-starter 2008 0–0–2 2011 Shenzhen ATH bronze: 4×100 m relay; 2013 Kazan ATH bronze: 400 m
Le Jingyi CHN SWM Olympics 1992—1996 2–0–0 1993 Buffalo SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle
Yuliya Leantsiuk BLR ATH Olympics 2016 0–1–0 2007 Bangkok ATH silver: shot put
Nataliya Lebedeva RUS
URS
ATH Olympics 1976 0–0–2 1973 Moskva ATH bronze: 100 m hurdles; 1977 Sofia ATH bronze: 100 m hurdles
Tatyana Lebedeva RUS ATH Olympics 2000—2012 1–0–0 2001 Beijing ATH gold: triple jump
Emmanuel Lebesson FRA TTE Olympics 2016—2020 0–2–1 2009 Beograd TTN silver: doubles and team; 2011 Shenzhen TTN bronze: team
Serhiy Lebid UKR ATH Olympics 2000—2012 3–0–0 1999 Palma de Mallorca ATH gold: 5000 m; 2001 Beijing ATH gold: 5000 m; 2003 Daegu ATH gold: 5000 m
Guillaume LeBlanc CAN ATH Olympics 1984—1992 1–0–1 1983 Edmonton ATH gold: 20 km walk; 1985 Kobe ATH bronze: 20 km walk
Céline Lebrun FRA JUD Olympics 2000—2004 2–0–0 1999 Palma de Mallorca JUD gold: half-heavyweight -78 kg and team
Camille Lecointre FRA SAL Olympics 2012—2020 2–0–0 2005 İzmir SAI gold: 470 women and team
Tatsiana Ledauskaya BLR
URS
EUN
ATH Olympics 1988—1996 0–1–0 1987 Zagreb ATH silver: 4×400 m relay (competed for the Soviet Union)
Lenka Ledvinová CZE ATH Olympics 2008 0–0–1 2007 Bangkok ATH bronze: hammer throw
Lee Bok-Hui KOR JUD Olympics 2004 0–0–1 2001 Beijing JUD bronze: half-middleweight -63 kg
Lee Byeong-Gu KOR BKB Olympics 1964—1968 0–1–0 1967 Tokyo BAS silver
Lee Chang-Hwan KOR ARC Olympics 2008 0–2–0 2003 Daegu ARC silver: recurve and recurve team
Lee Chia-Hsin TPE BDM YOG 2014 2–0–0 2017 Taipei BDM gold: mixed doubles and team
Lee Chih-Kai TPE GAR Olympics 2016—2020 2–1–1 2017 Taipei GYM gold: pommelled horse; 2019 Napoli GYM gold: pommelled horse, silver: team, bronze: all-around
Lee Dae-Myeong KOR SHO Olympics 2008—2016 5–2–3 2007 Bangkok SHO gold: 10 m air pistol team, bronze: 10 m air pistol, 50 m free pistol, and 50 m free pistol team; 2011 Shenzhen SHO gold: 10 m air pistol, 50 m free pistol, and 10 m air pistol team, silver: 50 m free pistol team; 2013 Kazan gold: 10 m air pistol team, silver: 50 m free pistol team
David Lee USA VVO Olympics 2008—2016 0–0–1 2003 Daegu VOL bronze
Lee Eun-Bi KOR HBL Olympics 2012—2016 0–1–0 2015 Gwangju HAN silver
Lee Eun-Gyeong KOR ARC YOG 2014 1–0–0 2017 Taipei ARC gold: Recurve team
Lee Eun-Jeong KOR ATH Olympics 2004—2008 1–0–0 2005 İzmir ATH gold: half marathon
Lee Gyeong-Su KOR VVO Olympics 2000 1–0–0 2003 Daegu VOL gold
Lee Ho-Rim KOR SHO Olympics 2008 0–2–0 2007 Bangkok SHO silver: 10 m air pistol team; 2011 Shenzhen SHO silver: 25 m sporting pistol team
Lee Hsiao-Hung TPE JUD Olympics 2000—2004 0–0–1 2003 Daegu JUD bronze: open class
Lee Hui-Sol KOR WLF Olympics 2016 0–0–1 2013 Kazan WLT bronze: super-heavyweight +75 kg
Lee Hyeong-Taek KOR TEN Olympics 1996—2008 2–1–0 1995 Fukuoka TEN silver: singles; 1997 Catania TEN gold: doubles; 1999 Palma de Mallorca TEN gold: singles
Lee In-Pyo KOR BKB Olympics 1968 0–1–0 1967 Tokyo BAS silver
Janet Lee TPE TEN Olympics 2000 2–1–1 1999 Palma de Mallorca TEN gold: singles and doubles; 2001 Beijing TEN silver: singles, bronze: doubles
Lee Jeong-Myeong KOR TEN Olympics 1988—1992 1–0–0 1991 Sheffield TEN gold: doubles
Lee Jin-Taek KOR ATH Olympics 1992—2000 1–0–1 1997 Catania ATH gold: high jump; 1999 Palma de Mallorca ATH bronze: high jump
Lee Ju-Hyeong KOR GAR Olympics 1992—2000 0–1–0 1999 Palma de Mallorca GYM silver: horizontal bar
Lee Myeong-Seon KOR ATH Olympics 1996—2000 0–2–0 2001 Beijing ATH silver: shot put; 2003 Daegu ATH silver: shot put
Lee Ra-Jin KOR FEN Olympics 2012 1–0–1 2011 Shenzhen FEN bronze: sabre team; 2013 Kazan FEN gold: sabre team
Lee Sang-Su KOR TTE Olympics 2016—2020 0–0–1 2015 Gwangju TTN bronze: singles
Lee Seon-Seong KOR GAR Olympics 2004 1–0–0 2003 Daegu GYM gold: team
Lee Seong-Jin KOR ARC Olympics 2004—2012 2–0–0 2005 İzmir ARC gold: recurve and recurve team
Lee Seung-Su KOR JUD Olympics 2016 1–1–0 2013 Kazan JUD silver: team; 2017 Taipei JUD gold: half-middleweight -81 kg
Lee Seung-Yun KOR ARC Olympics 2016 6–0–0 2015 Gwangju ARC gold: recurve, recurve team, and recurve mixed team; 2017 Taipei ARC gold: recurve, recurve team, and recurve mixed team
Lee Sheng-Mu TPE BDM Olympics 2012—2016 0–2–2 2007 Bangkok BDM bronze: team; 2011 Shenzhen BDM silver: doubles and mixed doubles, bronze: team
Lee Sin-Mi KOR FEN Olympics 2004—2008 2–0–0 2007 Bangkok FEN gold: sabre and sabre team
Lee So-Hui KOR BDM Olympics 2016—2020 3–0–1 2013 Kazan BDM gold: team, bronze: doubles; 2015 Gwangju BDM gold: doubles and team
Lee So-Yeon KOR JUD Olympics 2000—2004 0–1–1 2007 Bangkok JUD silver: half-heavyweight -78 kg, bronze: team
Lee Tae-Hun KOR SAL Olympics 2008—2016 0–0–1 2011 Shenzhen SAI bronze: RS:X
Lee U-Seok KOR ARC YOG 2014 2–0–0 2017 Taipei ARC gold: Recurve team; 2019 Napoli ARC gold: Recurve individual
Lee Un-Jae KOR FBL Non-starter 1992—2000 0–1–0 1993 Buffalo FTB silver
Lee Won-Hui KOR JUD Olympics 2004 2–0–0 2003 Daegu JUD gold: lightweight -73 kg and team
Lee Yeong-Seon KOR ATH Olympics 1992—2000 1–0–1 1993 Buffalo ATH gold: javelin throw; 1995 Fukuoka ATH bronze: javelin throw
Lee Yong-Dae KOR BDM Olympics 2008—2016 3–0–0 2013 Kazan BDM gold: doubles and team; 2015 Gwangju BDM gold: team
Lee Yong-Gwan KOR VVO Olympics 1972—1976 0–0–1 1970 Torino VOL bronze
Lee Yu-Ri KOR HOC YOG 2010 1–0–0 2013 Kazan HOK gold
Clément Lefert FRA SWM Olympics 2008—2012 0–1–1 2011 Shenzhen SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Pascal Lefèvre FRA ATH Olympics 1988 0–1–0 1989 Duisburg ATH silver: javelin throw
Enzo Lefort FRA FEN Olympics 2012—2020 0–0–1 2013 Kazan FEN bronze: foil team
Charles Lefrançois CAN ATH Olympics 1996 0–1–0 1997 Catania ATH silver: high jump
Lei Chien-Ying TPE ARC Olympics 2012—2020 0–1–1 2011 Shenzhen ARC bronze: recurve team; 2017 Taipei ARC silver: recurve team
Lei Sheng CHN FEN Olympics / Other 2008—2016 1–1–0 2011 Shenzhen FEN gold: foil team, silver: foil
Gwendolyn Lemaitre FRA SAL Olympics 2008 2–0–0 2005 İzmir SAI gold: 470 women and team
Justin Lemberg AUS SWM Olympics 1984 1–0–0 1985 Kobe SWI gold: 400 m freestyle
Armin Lemme GDR ATH Olympics 1980 1–0–0 1981 București ATH gold: discus throw
Ingrid Lempereur BEL SWM Olympics 1984—1988 1–1–0 1987 Zagreb SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke
Ödön Lendvay HUN BKB Olympics 1964 0–0–1 1965 Budapest BAS bronze
Olivier Lenglet FRA FEN Olympics 1984—1992 0–1–1 1981 București FEN silver: épée, bronze: épée team
Imre Lengyel HUN DIV Olympics 1996—2000 2–0–1 1997 Catania DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard; 2001 Beijing DIV bronze: 1 m springboard
Ferenc Lenkei HUN SWM Olympics 1964 0–1–2 1965 Budapest SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
María León CUB BKB Olympics 1992—2000 0–1–0 1993 Buffalo BAS silver
Silvio Leonard CUB ATH Olympics 1976—1980 1–2–0 1973 Moskva ATH silver: 100 m; 1977 Sofia ATH gold: 100 m, silver: 200 m
Luca Leonardi ITA SWM Olympics 2016 0–0–1 2011 Shenzhen SWI bronze: 4×100 m medley relay
Giuseppina Leone ITA ATH Olympics 1952—1960 2–1–0 1959 Torino ATH gold: 100 m and 200 m, silver: 4×100 m relay
Leong Mun Yee MAS DIV Olympics 2000—2020 0–0–2 2011 Shenzhen DIV bronze: synchronized platform and team
Olha Leonova UKR DIV Olympics 2004 0–1–0 2001 Beijing DIV silver: team
Galina Leontyeva RUS
URS
VVO Olympics 1968—1972 1–0–0 1965 Budapest VOL gold
Francesco Lepre ITA JUD Olympics 2000—2004 0–0–1 2001 Beijing JUD bronze: middleweight -90 kg
Barbara Lerczak-Janiszewska-Sobotta POL ATH Olympics 1956—1964 1–2–0 1959 Torino ATH silver: 200 m (competed as Barbara Janiszewska); 1961 Sofia ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay (competed as Barbara Janiszewska)
Cristian Leric ROU GAR Olympics 1996 0–1–2 1995 Fukuoka GYM silver: horse vault, bronze: all-around; 1997 Catania GYM bronze: team
Robert Leroux FRA FEN Olympics 1992—1996 0–0–2 1991 Sheffield FEN bronze: épée and épée team
Alan Lerwill GBR ATH Olympics 1968—1972 1–0–0 1970 Torino ATH gold: long jump
Yoandys Lescay CUB ATH Olympics 2016 0–1–0 2017 Taipei ATH silver: 400 m
Gaby Lesch FRG ATH Olympics 1988 0–2–0 1989 Duisburg ATH silver: 4×400 m relay; 1991 Sheffield ATH silver: 800 m (competed for Germany)
Svetlana Leseva BUL ATH Olympics 1992 1–0–0 1987 Zagreb ATH gold: high jump (competed as Svetlana Isaeva)
Yekaterina Leshchova RUS ATH Olympics 1996 1–1–0 1997 Catania ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay
Lisa Leslie USA BKB Olympics 1996—2008 1–0–0 1991 Sheffield BAS gold
Justin Lester USA WRE Olympics 2012 0–0–1 2005 İzmir WRE bronze: Greco-Roman welterweight -66 kg
Ionel Lețcae ROU CSP Olympics 1984 0–1–3 1987 Zagreb CAN silver: K1 500 m, bronze: K1 1000 m, K4 500 m, and K4 1000 m
Vladimir Letnicov MDA ATH Olympics 2004—2016 0–0–1 2009 Beograd ATH bronze: triple jump
Laura Letrari