Olympians Who Won a Medal at the World Nordic Ski Championships (866)

Athlete Nation(s) Sport(s) Role(s) Era Notes
Per Knut Aaland NOR CCS Olympics 1976—1980 0–1–0 1980 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Masashi Abe JPN NCB Olympics 1988—1994 2–0–1 1991 Val di Fiemme NCO bronze: team; 1993 Falun NCO gold: team; 1995 Thunder Bay NCO gold: team
Thomas Abratis GER NCB Olympics 1994 0–0–1 1989 Lahti NCO bronze: team (competed for East Germany)
Rita Achkina BLR
URS
CCS Olympics 1964—1968 1–0–1 1966 Oslo CCS gold: 3×5 km, bronze: 5 km
Ronny Ackermann GER NCB Olympics 1998—2006 4–5–1 2001 Lahti NCO bronze: sprint; 2003 Val di Fiemme NCO gold: individual, silver: sprint and team; 2005 Oberstdorf NCO gold: sprint and individual, silver: team; 2007 Sapporo NCO gold: individual, silver: team; 2009 Liberec NCO silver: team
Josef Adolf CZE
TCH
NCB Olympics 1924 0–1–0 1925 Janské Lázne NCO silver: individual
Xavier Affentranger SUI CCS/NCB/SJP Olympics 1924 0–0–1 1925 Janské Lázne NCO bronze: individual
Janne Ahonen FIN SJP Olympics / Other 1994—2018 5–3–2 1995 Thunder Bay SKJ gold: team; 1997 Trondheim SKJ gold: normal hill and team; 2001 Lahti SKJ silver: team normal hill and team large hill, bronze: large hill; 2003 Val di Fiemme SKJ gold: team; 2005 Oberstdorf SKJ gold: large hill, silver: team large hill, bronze: normal hill
Toimi Alatalo FIN CCS Olympics 1960 1–0–0 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Marco Albarello ITA CCS Olympics 1988—1998 1–2–1 1985 Seefeld CCS silver: 4×10 km relay; 1987 Oberstdorf CCS gold: 15 km; 1993 Falun CCS silver: 4×10 km relay; 1995 Thunder Bay CCS bronze: 4×10 km relay
Thomas Alsgaard NOR CCS Olympics 1994—2002 6–2–1 1995 Thunder Bay CCS gold: 4×10 km relay; 1997 Trondheim CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 30 km; 1999 Ramsau CCS gold: 10/15 km pursuit, silver: 30 km and 4×10 km relay; 2001 Lahti CCS gold: 4×10 km relay; 2003 Val di Fiemme CCS gold: 30 km and 4×10 km relay
Katharina Althaus GER SJP Olympics / YOG / Other 2012—2022 4–1–0 2015 Falun SKJ gold: mixed team; 2019 Seefeld SKJ gold: team and mixed team, silver: normal hill; 2021 Oberstdorf SKJ gold: mixed team
Simon Ammann SUI SJP Olympics / Other 1998—2022 1–1–2 2007 Sapporo SKJ gold: large hill, silver: normal hill; 2009 Liberec SKJ bronze: normal hill; 2011 Oslo SKJ bronze: large hill
Zinaida Amosova RUS
URS
CCS Olympics 1976 3–0–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×5 km relay; 1978 Lahti CCS gold: 10 km and 20 km, bronze: 4×5 km relay
Alf Andersen NOR SJP Olympics 1928 1–0–1 1928 St. Moritz (Olympics) SKJ gold: normal hill; 1935 Vysoké Tatry SKJ bronze: normal hill
Espen Andersen NOR NCB Olympics 1984 0–2–0 1982 Oslo NCO silver: team; 1985 Seefeld NCO silver: team
Espen Andersen NOR NCB Olympics 2018—2022 0–1–0 2021 Oberstdorf NCO silver: team sprint
Geir Andersen NOR NCB Olympics 1984 1–2–0 1984 Rovaniemi NCO gold: team; 1985 Seefeld NCO silver: individual and team
Reidar Andersen NOR SJP Olympics / Non-starter 1932—1936 0–3–1 1930 Oslo SKJ silver: normal hill; 1935 Vysoké Tatry SKJ silver: normal hill; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) SKJ bronze: normal hill; 1937 Chamonix SKJ silver: normal hill
Bjarne Andersson SWE CCS Olympics 1968 0–1–0 1968 Grenoble (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Ebba Andersson SWE CCS Olympics 2018—2022 1–1–2 2017 Lahti CCS silver: 4×5 km relay; 2019 Seefeld CCS gold: 4×5 km relay; 2021 Oberstdorf CCS bronze: 10 km and 7.5/7.5 km Skiathlon
Lina Andersson SWE CCS Olympics 2002—2006 0–2–1 2005 Oberstdorf CCS silver: sprint; 2009 Liberec CCS silver: team sprint, bronze: 4×5 km relay
Sigurd Andersson SWE CCS Olympics 1952 0–0–1 1952 Oslo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Volger Andersson SWE CCS Olympics 1928 0–0–1 1928 St. Moritz (Olympics) CCS bronze: 50 km
Carola Anding GDR CCS Olympics 1980—1984 1–0–1 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 4×5 km relay; 1982 Oslo CCS bronze: 4×5 km relay
Tobias Angerer GER CCS Olympics 2002—2014 0–4–3 2005 Oberstdorf CCS silver: 4×10 km relay; 2007 Sapporo CCS silver: 15/15 km pursuit, bronze: 15 km; 2009 Liberec CCS silver: team sprint and 4×10 km relay, bronze: 50 km; 2011 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Nikolay Anikin RUS
URS
CCS Olympics 1956—1960 1–1–2 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1958 Lahti CCS silver: 4×10 km relay; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS bronze: 30 km and 4×10 km relay
Seiji Aochi JPN SJP Olympics 1968—1972 0–0–1 1972 Sapporo (Olympics) SKJ bronze: normal hill
Knut Tore Apeland NOR NCB Olympics 1992—1994 1–3–0 1993 Falun NCO silver: individual and team; 1995 Thunder Bay NCO silver: team; 1997 Trondheim NCO gold: team
Hans-Georg Aschenbach GDR SJP Olympics 1972—1976 3–0–0 1974 Falun SKJ gold: normal hill and large hill; 1976 Innsbruck (Olympics) SKJ gold: normal hill
Lars-Göran Åslund SWE CCS Olympics 1972 1–0–1 1970 Vysoké Tatry CCS gold: 15 km, bronze: 4×10 km relay
Karl-Åke Asph SWE CCS Olympics 1964 1–0–0 1964 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Inger Aufles NOR CCS Olympics 1968—1972 1–1–2 1966 Oslo CCS silver: 3×5 km; 1968 Grenoble (Olympics) CCS gold: 3×5 km, bronze:10 km; 1972 Sapporo (Olympics) CCS bronze: 3×5 km
Anders Aukland NOR CCS Olympics 2002—2006 1–2–0 2003 Val di Fiemme CCS gold: 4×10 km relay, silver: 30 km; 2005 Oberstdorf CCS silver: 50 km
Ove Aunli NOR CCS Olympics 1980—1984 2–2–4 1978 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 1982 Oslo CCS gold: 4×10 km relay; 1985 Seefeld CCS gold: 4×10 km relay, silver: 30 km, bronze: 50 km; 1987 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay
Reinhold Bachler AUT SJP Olympics 1968—1976 0–1–0 1968 Grenoble (Olympics) SKJ silver: normal hill
Adrien Backscheider FRA CCS Olympics 2014—2022 0–0–2 2015 Falun CCS bronze: 4×10 km relay; 2019 Seefeld CCS bronze: 4×10 km relay
Igor Badamshin RUS CCS Olympics 1994 0–0–1 1993 Falun CCS bronze: 4×10 km relay
Hervé Balland FRA CCS Olympics 1992—1998 0–1–0 1993 Falun CCS silver: 50 km
Nataliya Baranova RUS CCS Olympics 2006 0–1–1 2005 Oberstdorf CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 30 km
Anders Bardal NOR SJP Olympics 2002—2014 2–5–0 2007 Sapporo SKJ silver: team; 2009 Liberec SKJ silver: team; 2011 Oslo SKJ silver: team normal hill and team large hill; 2013 Val di Fiemme SKJ gold: normal hill; 2015 Falun SKJ gold: team, silver: mixed team
Antonín Bartoň CZE
TCH
CCS/NCB/SJP Olympics / Other 1932 0–2–0 1933 Innsbruck CCS silver: 4×10 km relay, NCO silver: individual
Alena Bartošová CZE
TCH
CCS Olympics 1972—1976 0–0–1 1974 Falun CCS bronze: 4×5 km relay
Aleksandr Batyuk URS
UKR
CCS Olympics 1984—1988 1–1–0 1982 Oslo CCS gold: 4×10 km relay; 1987 Oberstdorf CCS silver: 4×10 km relay
Lukáš Bauer CZE CCS Olympics 1998—2014 0–2–0 2009 Liberec CCS silver: 15 km; 2015 Falun CCS silver: 50 km
Viola Bauer GER CCS Olympics 2002—2006 1–1–1 1999 Ramsau CCS bronze: 4×5 km relay; 2003 Val di Fiemme CCS gold: 4×5 km relay; 2007 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay
Nikolay Bazhukov RUS
URS
CCS Olympics 1976—1980 2–0–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 15 km, bronze: 4×10 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Hans Beck NOR SJP Olympics 1932 0–1–0 1932 Lake Placid (Olympics) SKJ silver: normal hill
Uwe Bellmann GDR CCS Olympics 1984—1988 0–0–1 1982 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Stefania Belmondo ITA CCS Olympics 1988—2002 4–7–2 1991 Val di Fiemme CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 15 km; 1993 Falun CCS gold: 5/10 km pursuit and 30 km, silver: 4×5 km relay; 1997 Trondheim CCS silver: 5 km, 5/10 km pursuit, 15 km, and 30 km; 1999 Ramsau CCS gold: 5/10 km pursuit and 15 km, silver: 4×5 km relay; 2001 Lahti CCS bronze: 4×5 km relay
Yuliya Belokurova-Stupak ROC CCS Olympics 2018—2022 0–2–1 2017 Lahti CCS silver: team sprint; 2019 Seefeld CCS bronze: 4×5 km relay; 2021 Oberstdorf CCS silver: 4×5 km relay (competed as Yuliya Stupak for the Russian Ski Federation)
Vladimir Belousov RUS
URS
SJP Olympics 1968 1–0–0 1968 Grenoble (Olympics) SKJ gold: large hill
Yevgeny Belov RUS CCS Olympics 2014 0–0–1 2013 Val di Fiemme CCS bronze: 4×10 km relay
Yevgeny Belyayev RUS
URS
CCS Olympics 1976—1980 1–3–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 15 km, bronze: 4×10 km relay; 1978 Lahti CCS silver: 15 km and 50 km; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Rok Benkovič SLO SJP Olympics 2006 1–0–1 2005 Oberstdorf SKJ gold: normal hill, bronze: team normal hill
Gustl Berauer CZE
TCH
CCS/NCB Olympics 1936 1–0–0 1939 Zakopane NCO gold: individual (competed for Germany); 1941 Cortina d'Ampezzo NCO gold: individual (competed for Germany) (unofficial)
Øyvind Berg NOR SJP Olympics 1992—1994 1–0–0 1993 Falun SKJ gold: team
John Berger SWE CCS Olympics 1936 0–0–1 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Lars Berger NOR BTH/CCS Olympics 2010 3–0–0 2005 Oberstdorf CCS gold: 4×10 km relay; 2007 Sapporo CCS gold: 15 km and 4×10 km relay
Per Bergerud NOR SJP Olympics 1976—1984 2–0–1 1978 Lahti SKJ bronze: team (unoffical); 1982 Oslo SKJ gold: team; 1985 Seefeld SKJ gold: large hill, bronze: normal hill
Arnfinn Bergmann NOR SJP Olympics / Non-starter 1952—1956 1–0–1 1950 Lake Placid/Rumford SKJ bronze: normal hill; 1952 Oslo (Olympics) SKJ gold: normal hill
Hjalmar Bergström SWE CCS Olympics 1936 1–1–2 1929 Zakopane CCS bronze: 18 km; 1933 Innsbruck CCS gold: 4×10 km relay, silver: 18 km, bronze: 50 km
Aleksandr Bessmertnykh RUS CCS Olympics 2014 0–3–0 2017 Lathi CCS silver: 4×10 km relay; 2019 Seefeld CCS silver: 15 km and 4×10 km relay
Christoph Bieler AUT NCB Olympics 1998—2014 1–0–1 2003 Val di Fiemme NCO gold: team; 2005 Oberstdorf NCO bronze: team
Håvard Bjerkeli NOR CCS Olympics 2002 0–1–0 2003 Val di Fiemme CCS silver: sprint
Marit Bjørgen NOR CCS Olympics / Other 2002—2018 18–5–3 2003 Val di Fiemme CCS gold: sprint; silver: 4×5 km relay; 2005 Oberstdorf CCS gold: 30 km, team sprint, and 4×5 km relay, silver: 7.5/7.5 km pursuit, bronze: 10 km; 2007 Sapporo CCS bronze: team sprint and 4×5 km relay; 2011 Oslo CCS gold: sprint, 10 km, 7.5/7.5 km Skiathlon, and 4×5 km relay, silver: 30 km; 2013 Val di Fiemme CCS gold: 7.5/7.5 km Skiathlon, 30 km, sprint, and 4×5 km relay, silver: 10 km; 2015 Falun CCS gold: sprint and 4×5 km relay, silver: 30 km; 2017 Lathi CCS gold: 10 km, 7.5/7.5 km pursuit, 30 km, and 4×5 km relay
Kristian Bjørn NOR CCS Olympics 1948 0–0–1 1950 Lake Placid/Rumford CCS bronze: 4×10 km relay
Sadie Bjornsen USA CCS Olympics 2014—2018 0–0–1 2017 Lathi CCS bronze: team sprint
Anette Bøe NOR CCS Olympics 1980—1988 3–2–2 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 4×5 km relay; 1982 Oslo CCS gold: 4×5 km relay; 1985 Seefeld CCS gold: 5 km and 10 km, silver: 4×5 km relay, bronze: 20 km; 1987 Oberstdorf CCS silver: 4×5 km relay
Urša Bogataj SLO SJP Olympics / YOG 2012—2022 0–1–0 2021 Oberstdorf SKJ silver: team
Willy Bogner GER CCS/NCB Olympics 1936 0–1–1 1934 Sollefteå CCS silver: 4×10 km relay; 1935 Vysoké Tatry NCO bronze: individual
Hallstein Bøgseth NOR NCB Olympics 1980—1988 1–3–0 1982 Oslo NCO silver: team; 1984 Rovaniemi NCO gold: team; 1985 Seefeld NCO silver: team; 1987 Oberstdorf NCO silver: team
Stefanie Böhler GER CCS Olympics 2006—2018 0–1–0 2007 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay
Nikolay Bolshakov RUS CCS Olympics 2002 0–0–1 2005 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay
Aleksandr Bolshunov ROC CCS Olympics 2018—2022 1–6–1 2019 Seefeld CCS silver: 15/15 km Skiathlon, team sprint, 50 km, and 4×10 km relay; 2021 Oberstdorf CCS gold: 15/15 km Skiathlon, silver: 50 km and 4×10 km relay, bronze: team sprint (competed for the Russian Ski Federation)
Narve Bonna NOR SJP Olympics 1924 0–1–0 1924 Chamonix (Olympics) SKJ silver: normal hill
Aleksey Borovitin RUS
URS
SJP Olympics 1976—1980 0–0–2 1974 Falun SKJ bronze: normal hill; 1978 Lahti SKJ bronze: normal hill
Harald Bosio AUT CCS/NCB/SJP Olympics 1928—1936 0–0–1 1933 Innsbruck NCO bronze: individual
Mikhail Botvinov AUT
RUS
EUN
CCS Olympics 1992—2006 1–0–2 1993 Falun CCS bronze: 4×10 km relay (competed for Russia); 1999 Ramsau CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 50 km (competed for Austria)
Klavdiya Boyarskikh RUS
URS
CCS Olympics 1964 5–1–0 1964 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 5 km, 10 km, and 3×5 km; 1966 Oslo CCS gold: 10 km and 3×5 km, silver: 5 km
Oddvar Brå NOR CCS Olympics / Other 1972—1988 2–2–2 1972 Sapporo (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1974 Falun CCS bronze: 4×10 km relay; 1978 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1982 Oslo CCS gold: 15 km and 4×10 km relay
Kenneth Braaten NOR NCB Olympics 1998 1–1–0 1999 Ramsau NCO silver: team; 2001 Lahti NCO gold: team
Sepp Bradl AUT SJP Olympics / Other 1936—1956 1–0–0 1939 Zakopane SKJ gold: normal hill (competed for Germany)
Torgeir Brandtzæg NOR SJP Olympics 1964 0–0–2 1964 Innsbruck (Olympics) SKJ bronze: normal hill and large hill
François Braud FRA NCB Olympics 2006—2018 2–1–2 2013 Val di Fiemme NCO gold: team; 2015 Falun NCO gold: team sprint, silver: individual large hill, bronze: team; 2017 Lathi NCO bronze: individual large hill
Espen Bredesen NOR SJP Olympics / Other 1992—1998 2–0–0 1993 Falun SKJ gold: large hill and team
Trond Arne Bredesen NOR NCB Olympics 1988 1–2–1 1987 Oberstdorf NCO silver: individual and team; 1989 Lahti NCO gold: team, bronze: individual
Hallgeir Brenden NOR CCS Olympics 1952—1960 2–2–0 1952 Oslo (Olympics) CCS gold: 18 km, silver: 4×10 km relay; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 15 km; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Jörgen Brink SWE CCS Olympics 2002—2006 0–0–3 2003 Val di Fiemme CCS bronze: 10/10 km pursuit, 50 km, and 4×10 km relay
Sverre Brodahl NOR CCS/NCB Olympics 1936 0–2–0 1935 Vysoké Tatry CCS silver: 4×10 km relay; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Trygve Brodahl NOR CCS Olympics 1936 0–1–1 1930 Oslo CCS silver: 17 km; 1935 Vysoké Tatry CCS bronze: 50 km
Håkon Brusveen NOR CCS Olympics 1956—1960 1–1–0 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 15 km, silver: 4×10 km relay
Rudolf Burkert CZE
TCH
NCB/SJP Olympics 1928 1–1–1 1927 Cortina d'Ampezzo NCO gold: individual; 1928 St. Moritz (Olympics) SKJ bronze: normal hill; 1933 Innsbruck SKJ silver: normal hill
Yury Burlakov RUS
URS
CCS Olympics 1984—1988 1–1–0 1982 Oslo CCS gold: 4×10 km relay, silver: 50 km
Yelena Burukhina RUS CCS Olympics 2002—2006 0–1–1 2003 Val di Fiemme CCS silver: 30 km, bronze: 4×5 km relay
Matthias Buse GDR SJP Olympics 1984 1–1–0 1978 Lahti SKJ gold: normal hill and team (unoffical); 1984 Engelberg SKJ silver: team
Lars Bystøl NOR SJP Olympics 2002—2006 0–0–2 2003 Val di Fiemme SKJ bronze: team; 2005 Oberstdorf SKJ bronze: team large hill
Bertil Carlsson SWE SJP Olympics 1928 0–0–1 1927 Cortina d'Ampezzo SKJ bronze: normal hill
Nikolay Chebotko KAZ CCS Olympics 2002—2014 0–0–1 2013 Val di Fiemme CCS bronze: team sprint
Yuliya Chekalyova RUS CCS Olympics 2014 0–0–2 2013 Val di Fiemme CCS bronze: 10 km and 4×5 km relay
Yuliya Chepalova RUS CCS Olympics 1998—2006 2–2–2 2001 Lahti CCS gold: 4×5 km relay, bronze: sprint; 2005 Oberstdorf CCS gold: 7.5/7.5 km pursuit, silver: 10 km and 4×5 km relay, bronze: team sprint
Ilya Chernousov RUS CCS Olympics 2014 0–0–1 2011 Oslo CCS bronze: 15/15 km Skiathlon
Aleksey Chervotkin ROC CCS Olympics 2018—2022 0–2–0 2017 Lahti CCS silver: 4×10 km relay; 2021 Oberstdorf CCS silver: 4×10 km relay (competed for the Russian Ski Federation)
Sergey Chervyakov RUS
URS
NCB Olympics 1984 0–0–1 1987 Oberstdorf NCO bronze: team
Dario Cologna SUI CCS Olympics / Other 2010—2022 1–2–0 2013 Val di Fiemme CCS gold: 15/15 km Skiathlon, silver: 50 km; 2015 Falun CCS silver: 15/15 km Skiathlon
Aristide Compagnoni ITA MSP Non-Medal 1948 0–0–2 1937 Chamonix CCS bronze: 4×10 km relay; 1939 Zakopane CCS bronze: 4×10 km relay; 1941 Cortina d'Ampezzo CCS bronze: 4×10 km relay (unofficial)
Severino Compagnoni ITA CCS Olympics 1948—1952 0–0–1 1939 Zakopane CCS bronze: 4×10 km relay; 1941 Cortina d'Ampezzo CCS bronze: 4×10 km relay (unofficial)
Caitlin Compton USA CCS Olympics 2010 0–0–1 2015 Falun CCS bronze: 10 km (competed as Caitlin Compton Gregg)
Antonella Confortola-Wyatt ITA CCS Olympics 1998—2010 0–1–1 1999 Ramsau CCS silver: 4×5 km relay (competed as Antonella Confortola); 2005 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Antonella Confortola)
Silvio Confortola ITA CCS Olympics 1948 0–0–1 1937 Chamonix CCS bronze: 4×10 km relay
Günther Csar AUT NCB Olympics 1988—1992 1–0–0 1991 Val di Fiemme NCO gold: team
Jean-Yves Cuendet SUI NCB Olympics 1994—1998 0–0–1 1995 Thunder Bay NCO bronze: team
Bjørn Dæhlie NOR CCS Olympics / Other 1992—2001 9–5–3 1991 Val di Fiemme CCS gold: 15 km and 4×10 km relay; 1993 Falun CCS gold: 10/15 km pursuit, 30 km, and 4×10 km relay, bronze: 50 km; 1995 Thunder Bay CCS gold: 4×10 km relay, silver: 10 km, 30 km, and 50 km; 1997 Trondheim CCS gold: 10 km, 10/15 km pursuit, and 4×10 km relay, silver: 30 km, bronze: 50 km; 1999 Ramsau CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 30 km
Aslaug Dahl NOR CCS Olympics 1972 0–0–1 1972 Sapporo (Olympics) CCS bronze: 3×5 km
Eilert Dahl NOR CCS/NCB Olympics 1948 0–0–1 1950 Lake Placid/Rumford CCS bronze: 4×10 km relay
Anna Dahlberg-Olsson SWE CCS Olympics 2002—2010 0–1–0 2009 Liberec CCS silver: team sprint (competed as Anna Olsson)
Annika Dahlman SWE CCS Olympics 1988 0–0–1 1987 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay
Marianne Dahlmo NOR CCS Olympics 1988 0–1–1 1987 Oberstdorf CCS silver: 4×5 km relay; 1989 Lahti CCS bronze 4×5 km relay
Jernej Damjan SLO SJP Olympics 2006—2018 0–0–2 2005 Oberstdorf SKJ bronze: team normal hill; 2011 Oslo SKJ bronze: team large hill
Olga Danilova RUS
EUN
CCS Olympics 1992—2002 4–4–3 1995 Thunder Bay CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5/10 km pursuit (competed for Russia); 1997 Trondheim CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5 km (competed for Russia); 1999 Ramsau CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5 km and 30 km (competed for Russia); 2001 Lahti CCS gold: 4×5 km relay, silver: 10 km and 15 km, bronze: 5/5 km pursuit (competed for Russia)
Jochen Danneberg GDR SJP Olympics 1976—1980 0–1–0 1976 Innsbruck (Olympics) SKJ silver: normal hill; 1978 Lahti SKJ gold: team (unoffical)
Francesco De Fabiani ITA CCS Olympics 2014—2022 0–0–1 2019 Seefeld CCS bronze: team sprint
Giulio De Florian ITA CCS Olympics 1960—1968 0–0–2 1962 Zakopane CCS bronze: 30 km; 1966 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Maurilio De Zolt ITA CCS Olympics 1980—1994 1–3–2 1985 Seefeld CCS silver: 50 km and 4×10 km relay, bronze: 15 km; 1987 Oberstdorf CCS gold: 50 km; 1991 Val di Fiemme CCS bronze: 50 km; 1993 Falun CCS silver: 4×10 km relay
Monika Debertshäuser GDR CCS Olympics 1976 0–0–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 4×5 km relay
Günter Deckert GDR NCB Olympics 1972—1976 0–1–0 1974 Falun NCO silver: individual
Manfred Deckert GDR SJP Olympics 1980 0–1–1 1980 Lake Placid (Olympics) SKJ silver: normal hill; 1985 Seefeld SKJ bronze: team
Jens Deimel GER NCB/SJP Olympics 1992—1998 0–0–1 1993 Falun NCO bronze: team
Walter Demel GER
FRG
CCS Olympics / Other 1964—1976 0–0–1 1966 Oslo CCS bronze: 30 km (competed for West Germany)
Yevgeny Dementyev RUS CCS Olympics 2006 0–1–1 2005 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay; 2007 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay
Vincenzo Demetz ITA CCS Olympics 1936 0–0–2 1937 Chamonix CCS bronze: 50 km and 4×10 km relay
Bill Demong USA NCB Olympics / Other 1998—2014 1–1–2 2007 Sapporo NCO silver: individual; 2009 Liberec NCO gold: individual large hill, bronze: individual normal hill; 2013 Val di Fiemme NCO bronze: team
Willi Denifl AUT NCB Olympics 2014—2018 1–1–0 2003 Val di Fiemme NCO gold: team; 2013 Val di Fiemme NCO silver: team sprint
Vitaly Denisov RUS CCS Olympics 2002 0–0–1 2001 Lahti CCS bronze: 10/10 km pursuit
Mikhail Devyatyarov RUS
URS
CCS Olympics 1988 0–1–1 1987 Oberstdorf CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 15 km
Giorgio Di Centa ITA CCS Olympics / Other 1998—2014 0–1–3 1997 Trondheim CCS bronze: 4×10 km relay; 1999 Ramsau CCS bronze: 4×10 km relay; 2005 Oberstdorf CCS silver: 15/15 km pursuit; 2009 Liberec CCS bronze: 15/15 km pursuit
Manuela Di Centa ITA CCS Olympics / Other / Administrator 1984—2010 0–4–3 1991 Val di Fiemme CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 5 km and 30 km; 1993 Falun CCS silver: 30 km and 4×5 km relay; 1995 Thunder Bay CCS silver: 30 km, bronze: 5 km
Jessie Diggins USA CCS Olympics / Other 2014—2022 1–2–1 2013 Val di Fiemme CCS gold: team sprint; 2015 Falun CCS silver: 10 km; 2017 Lathi CCS silver: sprint, bronze: team sprint
Ladislav Dluhoš CZE
TCH
SJP Olympics 1984—1994 0–0–2 1984 Engelberg SKJ bronze: team (competed for Czechoslovakia); 1989 Lahti SKJ bronze: team (competed for Czechoslovakia)
Franz Donth CZE
TCH
CCS Olympics 1928 1–2–1 1925 Janské Lázne CCS gold: 50 km, silver: 18 km; 1927 Cortina d'Ampezzo CCS silver: 18 km, bronze: 50 km
Uwe Dotzauer GDR NCB Olympics 1980—1984 1–0–1 1982 Oslo NCO gold: team, bronze: individual
Vyacheslav Dryagin RUS
URS
NCB Olympics 1964—1972 0–0–1 1970 Vysoké Tatry NCO bronze: individual
Christof Duffner GER SJP Olympics 1992—2002 1–0–1 1997 Trondheim SKJ bronze: team; 1999 Ramsau SKJ gold: team large hill
Thomas Dufter GER NCB Olympics 1992—1994 0–0–1 1993 Falun NCO bronze: team
Andrey Dundukov RUS
URS
EUN
NCB Olympics 1988—1992 0–1–1 1987 Oberstdorf NCO bronze: team (competed for the Soviet Union); 1989 Lahti NCO silver: individual (competed for the Soviet Union)
Harald Duschek GDR SJP Olympics 1980 0–0–0 1978 Lahti SKJ gold: team (unoffical)
Robin Duvillard FRA CCS Olympics 2010—2014 0–0–1 2015 Falun CCS bronze: 4×10 km relay
Trude Dybendahl-Hartz NOR CCS Olympics 1988—1998 1–2–3 1991 Val di Fiemme CCS gold: 5 km, silver: 15 km, bronze: 4×5 km relay (competed as Trude Dybendahl); 1993 Falun CCS bronze: 5 km and 4×5 km relay (competed as Trude Dybendahl); 1997 Trondheim CCS silver: 4×5 km relay
Niklas Dyrhaug NOR CCS Olympics 2018 2–0–1 2015 Falun CCS gold: 4×10 km relay; 2017 Lahti gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km
Tino Edelmann GER NCB Olympics 2010—2014 1–6–1 2007 Sapporo NCO silver: team; 2009 Liberec NCO silver: Mass Start and team; 2011 Oslo NCO silver: individual normal hill, team normal hill, and team large hill; 2013 Val di Fiemme NCO bronze: team sprint; 2015 Falun NCO gold: team
Sonja Edström-Ruthström SWE CCS Olympics 1952—1960 1–0–4 1954 Falun CCS bronze: 3×5 km (competed as Sonja Edström); 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS bronze: 10 km and 3×5 km (competed as Sonja Edström); 1958 Lahti CCS bronze: 3×5 km (competed as Sonja Edström); 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 3×5 km (competed as Sonja Ruthström)
Gjermund Eggen NOR CCS Olympics 1968 3–0–0 1966 Oslo CCS gold: 15 km, 50 km, and 4×10 km relay
Ole Christian Eidhammer NOR SJP Olympics 1984—1988 0–1–0 1987 Oberstdorf SKJ silver: team
Markus Eisenbichler GER SJP Olympics 2018—2022 6–0–1 2017 Lathi SKJ gold: mixed team; bronze: normal hill; 2019 Seefeld SKJ gold: large hill, team, and mixed team; 2021 Oberstdorf SKJ gold: team and mixed team
Bård Jørgen Elden NOR NCB Olympics 1992 1–0–0 1989 Lahti NCO gold: team
Trond Einar Elden NOR CCS/NCB Olympics 1992—2002 2–2–1 1989 Lahti NCO gold: individual and team; 1993 Falun NCO silver: team, bronze: individual; 1999 Ramsau NCO silver: team
Ole Ellefsæter NOR CCS Olympics 1964—1972 3–1–0 1966 Oslo CCS gold: 4×10 km relay, silver: 15 km; 1968 Grenoble (Olympics) CCS gold: 50 km and 4×10 km relay
Per Elofsson SWE CCS Olympics 1998—2002 3–1–1 2001 Lahti CCS gold: 15 km and 10/10 km pursuit, silver: 4×10 km relay; 2003 Val di Fiemme CCS gold: 10/10 km pursuit, bronze: 4×10 km relay
Toralf Engan NOR SJP Olympics 1964 2–1–0 1962 Zakopane SKJ gold: normal hill; 1964 Innsbruck (Olympics) SKJ gold: large hill, silver: normal hill
Babben Enger-Damon NOR CCS Olympics 1964—1968 1–0–0 1968 Grenoble (Olympics) CCS gold: 3×5 km
Nils Englund SWE CCS Olympics 1936 3–2–2 1932 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 50 km; 1933 Innsbruck CCS gold: 18 km and 4×10 km relay; 1934 Sollefteå CCS silver: 50 km, bronze: 4×10 km relay; 1935 Vysoké Tatry CCS gold: 50 km; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS bronze: 50 km
Harald Ericson SWE CCS Olympics 1948 0–1–0 1948 St. Moritz (Olympics) CCS silver: 50 km
Lars Erik Eriksen NOR CCS Olympics 1980—1984 1–2–2 1978 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1982 Oslo CCS gold: 4×10 km relay, silver: 30 km, bronze: 50 km
Anna-Lisa Eriksson SWE CCS Olympics 1956 0–0–2 1954 Falun CCS bronze: 3×5 km; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS bronze: 3×5 km
Gunnar Eriksson SWE CCS Olympics 1948—1952 2–0–1 1948 St. Moritz (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; bronze: 18 km; 1950 Lake Placid/Rumford CCS gold: 18 km
Sven Eriksson SWE ALP/NCB/SJP Olympics / Non-starter / Other 1928—1936 1–1–3 1931 Oberhof SKJ bronze: normal hill; 1933 Innsbruck NCO gold: individual, SKJ bronze: normal hill; 1934 Sollefteå SKJ bronze: normal hill; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) SKJ silver: normal hill; 1941 Cortina d'Ampezzo SKJ bronze: normal hill (unofficial)
Thomas Eriksson SWE CCS Olympics 1980 1–1–1 1982 Oslo CCS gold: 30 km; 1985 Seefeld CCS bronze: 4×10 km relay; 1991 Val di Fiemme CCS silver: 4×10 km relay
Magnar Estenstad NOR CCS Olympics 1952 0–1–1 1952 Oslo (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 50 km
Frode Estil NOR CCS Olympics / Other 2002—2006 4–2–3 2001 Lahti CCS gold: 4×10 km relay, silver: 30 km; 2003 Val di Fiemme CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km and 30 km; 2005 Oberstdorf CCS gold: 50 km and 4×10 km relay, bronze: 15/15 km pursuit; 2007 Sapporo CCS silver: 50 km
Jorma Etelälahti FIN NCB Olympics 1976—1980 0–1–0 1982 Oslo NCO silver: team
Christoph Eugen AUT NCB Olympics 1998—2002 0–1–1 1997 Trondheim NCO bronze: team; 2001 Lahti NCO silver: team
Erling Evensen NOR CCS Olympics 1948 0–0–1 1948 St. Moritz (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Johan Remen Evensen NOR SJP Olympics 2010 0–2–0 2009 Liberec SKJ silver: team; 2011 Oslo SKJ silver: team large hill
Aleksey Fadeyev RUS NCB Olympics 1998—2002 0–0–1 1999 Ramsau NCO bronze: team
Nadine Fähndrich SUI CCS/MIX Olympics / YOG 2012—2022 0–1–0 2021 Oberstdorf CCS silver: team sprint
Torbjørn Falkanger NOR SJP Olympics 1952 0–1–0 1952 Oslo (Olympics) SKJ silver: normal hill
Maiken Caspersen Falla NOR CCS Olympics 2010—2022 5–1–4 2011 Oslo CCS bronze: team sprint; 2013 Val di Fiemme CCS bronze: sprint; 2015 Falun CCS gold: team sprint, bronze: sprint; 2017 Lathi CCS gold: sprint, team sprint, and 4×5 km relay; 2019 Seefeld CCS gold: sprint, bronze: team sprint; 2021 Oberstdorf CCS silver: sprint
Anders Fannemel NOR SJP Olympics 2014 1–1–0 2015 Falun SKJ gold: team; 2017 Lathi SKJ silver: team
Anette Fanqvist SWE CCS Olympics 1998 0–0–1 1995 Thunder Bay CCS bronze: 4×5 km relay
Silvio Fauner ITA CCS Olympics 1992—2002 1–2–4 1993 Falun CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 10/15 km pursuit; 1995 Thunder Bay CCS gold: 50 km, silver: 10/15 km pursuit, bronze: 4×10 km relay; 1997 Trondheim CCS bronze: 4×10 km relay; 1999 Ramsau CCS bronze: 4×10 km relay
Andreas Felder AUT SJP Olympics 1984—1992 2–3–1 1982 Oslo SKJ silver: team; 1985 Seefeld SKJ silver: normal hill and team; 1987 Oberstdorf SKJ gold: large hill, bronze: team; 1991 Val di Fiemme SKJ gold: team
Manuel Fettner AUT SJP Olympics 2018—2022 1–0–1 2013 Val di Fiemme SKJ gold: team; 2017 Lathi SKJ bronze: team
Ole Gunnar Fidjestøl NOR SJP Olympics 1984—1988 0–2–0 1987 Oberstdorf SKJ silver: team; 1989 Lahti SKJ silver: team
Jens Filbrich GER CCS Olympics 2002—2014 0–4–3 2001 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay; 2003 Val di Fiemme CCS silver: 4×10 km relay; 2005 Oberstdorf CCS silver: team sprint and 4×10 km relay; 2007 Sapporo CCS bronze: 50 km; 2009 Liberec CCS silver: 4×10 km relay; 2011 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Bryan Fletcher USA NCB Olympics 2014—2018 0–0–1 2013 Val di Fiemme NCO bronze: team
Taylor Fletcher USA NCB/SJP Olympics 2010—2022 0–0–1 2013 Val di Fiemme NCO bronze: team
Arianna Follis ITA CCS Olympics 2006—2010 1–1–3 2005 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay; 2007 Sapporo CCS bronze: 10 km; 2009 Liberec CCS gold: sprint, bronze: team sprint; 2011 Oslo CCS silver: sprint
Johann André Forfang NOR SJP Olympics 2018 0–1–0 2017 Lathi SKJ silver: team
Ivar Formo NOR CCS Olympics 1972—1976 1–2–3 1972 Sapporo (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 1974 Falun CCS bronze: 4×10 km relay; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 50 km, silver: 4×10 km relay; 1978 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay
Wojciech Fortuna POL SJP Olympics / Other 1972 1–0–0 1972 Sapporo (Olympics) SKJ gold: large hill
Mathias Fredriksson SWE CCS Olympics 1994—2006 0–2–2 2001 Lahti CCS silver: 15 km and 4×10 km relay; 2003 Val di Fiemme CCS bronze: 4×10 km relay; 2007 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay
Thobias Fredriksson SWE CCS Olympics 2002—2006 1–0–1 2003 Val di Fiemme CCS gold: sprint; 2005 Oberstdorf CCS bronze: sprint
Sylvain Freiholz SUI SJP Olympics 1992—2002 0–0–1 1997 Trondheim SKJ bronze: large hill
Richard Freitag GER SJP Olympics 2014—2018 2–1–1 2013 Val di Fiemme SKJ silver: team, bronze: mixed team; 2015 Falun SKJ gold: mixed team; 2019 Seefeld SKJ gold: team
Eric Frenzel GER NCB Olympics / Other 2010—2022 7–7–3 2009 Liberec NCO silver: team; 2011 Oslo NCO gold: individual normal hill, silver: team normal hill and team large hill, bronze: individual large hill; 2013 Val di Fiemme NCO gold: individual large hill, bronze: team sprint; 2015 Falun NCO gold: team, silver: team sprint; 2017 Lathi NCO gold: team sprint and team, silver: individual normal hill; 2019 Seefeld NCO gold: individual large hill and team sprint, silver: team; 2021 Oberstdorf NCO silver: team, bronze: team sprint
Severin Freund GER SJP Olympics 2014 3–2–2 2011 Oslo SKJ bronze: team normal hill; 2013 Val di Fiemme SKJ silver: team, bronze: mixed team; 2015 Falun SKJ gold: large hill and mixed team, silver: normal hill; 2021 Oberstdorf SKJ gold: team
Anna Frithioff SWE CCS Olympics 1994 0–0–1 1995 Thunder Bay CCS bronze: 4×5 km relay
Takashi Fujisawa JPN NCB/SJP Olympics 1964—1972 0–1–0 1966 Oslo SKJ silver: large hill
Kazuyoshi Funaki JPN SJP Olympics / Other 1998—2002 1–3–0 1997 Trondheim SKJ silver: team; 1999 Ramsau SKJ gold: normal hill, silver: team large hill; 2003 Val di Fiemme SKJ silver: team
Nina Fyodorova-Baldycheva RUS
URS
CCS Olympics 1972—1980 3–1–2 1970 Vysoké Tatry CCS gold: 3×5 km, bronze: 5 km (competed as Nina Fyodorova); 1974 Falun CCS gold: 4×5 km relay (competed as Nina Fyodorova); 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5 km (competed as Nina Baldycheva); 1980 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 4×5 km relay (competed as Nina Baldycheva)
Jean-Marc Gaillard FRA CCS Olympics 2006—2018 0–0–1 2015 Falun CCS bronze: 4×10 km relay
Markus Gandler AUT CCS Olympics / Non-starter 1988—1998 1–0–0 1999 Ramsau CCS gold: 4×10 km relay
Ivan Garanin KAZ
URS
CCS Olympics 1972—1976 0–1–2 1974 Falun CCS silver: 4×10 km relay; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 30 km and 4×10 km relay
Ildar Garifullin RUS
URS
NCB Olympics 1984 0–0–1 1984 Rovaniemi NCO bronze: team
Stanisław Gąsienica Daniel POL SJP Olympics 1972 0–0–1 1970 Vysoké Tatry SKJ bronze: large hill
Nina Gavrylyuk RUS
URS
CCS Olympics 1988—2002 6–3–2 1987 Oberstdorf CCS gold: 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1993 Falun CCS gold: 4×5 km relay (competed for Russia); 1995 Thunder Bay CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5 km and 5/10 km pursuit (competed for Russia); 1997 Trondheim CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5/10 km pursuit (competed for Russia); 1999 Ramsau CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5/10 km pursuit (competed for Russia); 2001 Lahti CCS gold: 4×5 km relay (competed for Russia); 2003 Val di Fiemme CCS bronze: 4×5 km relay (competed for Russia)
Karl Geiger GER SJP Olympics 2018—2022 3–2–1 2019 Seefeld SKJ gold: team and mixed team, silver: large hill; 2021 Oberstdorf SKJ gold: team and mixed team, silver: normal hill, bronze: large hill
Vinzenz Geiger GER NCB Olympics 2018—2022 0–2–0 2019 Seefeld NCO silver: team; 2021 Oberstdorf NCO silver: team
Giulio Gerardi ITA CCS Olympics 1936 0–0–1 1937 Chamonix CCS bronze: 4×10 km relay; 1941 Cortina d'Ampezzo CCS bronze: 4×10 km relay (unofficial)
Paul Gerstgraser AUT NCB/SJP YOG 2012 0–0–1 2017 Lahti NCO bronze: team
Albert Giger SUI CCS Olympics 1968—1976 0–0–1 1972 Sapporo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Xavier Girard FRA NCB Olympics 1988—1992 0–1–0 1991 Val di Fiemme NCO silver: team
Tord Asle Gjerdalen NOR CCS Olympics 2006—2014 2–0–2 2011 Oslo CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 50 km; 2013 Val di Fiemme CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km
Ottar Gjermundshaug NOR CCS/NCB Olympics 1952 0–1–0 1950 Lake Placid/Rumford NCO silver: individual
Fredy Glanzmann SUI NCB Olympics 1988 0–1–0 1989 Lahti NCO silver: team
Harry Glaß GDR
GER
SJP Olympics 1956 0–0–1 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) SKJ bronze: normal hill
Henry Glaß GDR SJP Olympics 1972—1980 0–1–1 1976 Innsbruck (Olympics) SKJ bronze: large hill; 1978 Lahti SKJ gold: team (unoffical), silver: normal hill
Anders Gløersen NOR CCS Olympics 2014 1–0–1 2015 Falun CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km
Pål Golberg NOR CCS Olympics 2014—2022 1–0–0 2021 Oberstdorf CCS gold: 4×10 km relay
Andi Goldberger AUT SJP Olympics 1994—1998 1–2–4 1993 Falun SKJ silver: normal hill, bronze: large hill and team; 1995 Thunder Bay SKJ silver: large hill; 1997 Trondheim SKJ bronze: normal hill; 2001 Lahti SKJ gold: team normal hill, bronze: team large hill
Franz Göring GER CCS Olympics 2006 0–1–1 2009 Liberec CCS silver: 4×10 km relay; 2011 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Miriam Gössner GER CCS Olympics 2010 0–1–0 2009 Liberec CCS silver: 4×5 km relay
Felix Gottwald AUT NCB Olympics 1994—2010 3–2–6 1997 Trondheim NCO bronze: team; 2001 Lahti NCO silver: team, bronze: individual; 2003 Val di Fiemme NCO gold: team, silver: individual, bronze: sprint; 2005 Oberstdorf NCO bronze: individual and team; 2011 Oslo NCO gold: team normal hill and team large hill, bronze: individual normal hill
Jørgen Graabak NOR NCB Olympics 2014—2022 2–3–0 2013 Val di Fiemme NCO silver: team; 2015 Falun NCO silver: team; 2017 Lathi NCO silver: team; 2019 Seefeld NCO gold: team; 2021 Oberstdorf NCO gold: team
Sture Grahn SWE CCS Olympics 1956 2–0–0 1958 Lahti CCS gold: 4×10 km relay; 1962 Zakopane CCS gold: 4×10 km relay
Ulrike Gräßler GER SJP Olympics 2014 0–1–1 2009 Liberec SKJ silver: normal hill; 2013 Val di Fiemme SKJ bronze: mixed team
Gerhard Grimmer GDR CCS Olympics 1968—1976 2–3–1 1970 Vysoké Tatry CCS silver: 30 km and 4×10 km relay, bronze: 50 km; 1974 Falun CCS gold: 50 km and 4×10 km relay, silver: 15 km
Lars Grini NOR SJP Olympics 1968 0–0–1 1968 Grenoble (Olympics) SKJ bronze: large hill; 1970 Vysoké Tatry SKJ bronze: normal hill
Harald Grønningen NOR CCS Olympics 1960—1968 3–4–0 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1962 Zakopane CCS silver: 15 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 15 km and 30 km; 1966 Oslo CCS gold: 4×10 km relay; 1968 Grenoble (Olympics) CCS gold: 15 km and 4×10 km relay
Johan Grøttumsbraaten NOR CCS/NCB Olympics / Other 1924—1932 4–1–1 1924 Chamonix (Olympics) CCS silver: 18 km, bronze: 50 km; 1926 Lahti NCO gold: individual; 1928 St. Moritz (Olympics) CCS gold: 18 km; 1931 Oberhof CCS gold: 18 km, NCO gold: individual
Berni Gruber AUT NCB Olympics 2010—2018 3–3–3 2011 Oslo NCO gold: team normal hill and team large hill; 2013 Val di Fiemme NCO silver: individual large hill and team sprint; 2015 Falun NCO gold: individual large hill; 2017 Lathi NCO bronze: team; 2019 Seefeld NCO silver: individual normal hill, bronze: team and team sprint
Michael Gruber AUT NCB Olympics 2002—2006 1–0–1 2003 Val di Fiemme NCO gold: team; 2005 Oberstdorf NCO bronze: team
Josl Gstrein AUT CCS/NCB Olympics 1948 0–0–0 1941 Cortina d'Ampezzo MSP silver, NCO bronze: individual (competed for Germany) (unofficial)
Sylvain Guillaume FRA NCB Olympics 1992—1998 0–0–1 1995 Thunder Bay NCO bronze: individual
Gunder Gundersen NOR NCB Olympics 1960 0–1–1 1954 Falun NCO silver: individual; 1958 Lahti NCO bronze: individual
Mariya Gusakova RUS
URS
CCS Olympics 1960—1964 3–2–2 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 10 km, silver: 3×5 km; 1962 Zakopane CCS gold: 3×5 km, silver: 10 km, bronze: 5 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 3×5 km, bronze: 10 km
Toini Gustafsson SWE CCS Olympics 1964—1968 2–2–2 1962 Zakopane CCS silver: 3×5 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 3×5 km; 1966 Oslo CCS bronze: 10 km and 3×5 km; 1968 Grenoble (Olympics) CCS gold: 5 km and 10 km
Fabrice Guy FRA NCB Olympics / Other 1988—1998 0–1–1 1991 Val di Fiemme NCO silver: team; 1997 Trondheim NCO bronze: individual
Anna Haag SWE CCS Olympics 2010—2018 0–3–1 2009 Liberec CCS bronze: 4×5 km relay; 2011 Oslo CCS silver: 4×5 km relay; 2013 Val di Fiemme CCS silver: 4×5 km relay; 2017 Lathi CCS silver: 4×5 km relay
Josef Haas SUI CCS Olympics 1968 0–0–1 1968 Grenoble (Olympics) CCS bronze: 50 km
Oddbjørn Hagen NOR CCS/NCB Olympics 1936 2–3–0 1934 Sollefteå NCO gold: individual; 1935 Vysoké Tatry NCO gold: individual, CCS silver: 18 km; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS silver: 18 km and 4×10 km relay
Olav Hagen NOR CCS Olympics 1948 0–0–1 1948 St. Moritz (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Artur Häggblad SWE CCS Olympics 1936 0–0–2 1934 Sollefteå CCS bronze: 4×10 km relay; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Ristomatti Hakola FIN CCS Olympics 2018—2022 0–1–0 2021 Oberstdorf CCS silver: team sprint
Veikko Hakulinen FIN BTH/CCS Olympics / Other 1952—1964 6–6–2 1952 Oslo (Olympics) CCS gold: 50 km; 1954 Falun CCS gold: 15 km and 4×10 km relay, silver: 30 km and 50 km; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 30 km, silver: 50 km and 4×10 km relay; 1958 Lahti CCS gold: 15 km, silver: 50 km, bronze: 4×10 km relay; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay, silver: 50 km, bronze: 15 km
Lars Håland SWE CCS Non-starter 1998 1–0–1 1989 Lahti CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km freestyle
Calle Halfvarsson SWE CCS Olympics 2014—2022 0–2–1 2013 Val di Fiemme CCS silver: 4×10 km relay; 2015 Falun CCS silver: 4×10 km relay; 2017 Lathi CCS bronze: 4×10 km relay
Niilo Halonen FIN SJP Olympics 1960—1964 0–1–1 1960 Squaw Valley (Olympics) SKJ silver: normal hill; 1962 Zakopane SKJ bronze: large hill
Jan Halvarsson SWE CCS Olympics 1968 0–1–1 1968 Grenoble (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1970 Vysoké Tatry CCS bronze: 4×10 km relay
Marja-Liisa Hämäläinen-Kirvesniemi FIN CCS Olympics / Other 1976—1994 3–5–0 1978 Lahti CCS gold: 4×5 km relay (competed as Marja-Liisa Hämäläinen); 1985 Seefeld CCS silver: 5 km and 10 km (competed as Marja-Liisa Hämäläinen); 1989 Lahti CCS gold: 10 km classical and 4×5 km relay, silver: 15 km (competed as Marja-Liisa Kirvesniemi); 1991 Val di Fiemme CCS silver: 5 km (competed as Marja-Liisa Kirvesniemi); 1993 Falun CCS silver: 15 km (competed as Marja-Liisa Kirvesniemi)
Kalevi Hämäläinen FIN CCS Olympics 1956—1964 2–0–2 1958 Lahti CCS gold: 30 km, bronze: 4×10 km relay; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 50 km; 1962 Zakopane CCS bronze: 50 km
Kristian Hammer NOR NCB Olympics 1998—2006 2–0–1 2001 Lahti NCO gold: team; 2005 Oberstdorf NCO gold: team, bronze: sprint
Sven Hannawald GER SJP Olympics 1998—2002 2–1–1 1999 Ramsau SKJ gold: team large hill, silver: large hill; 2001 Lahti SKJ gold: team large hill, bronze: team normal hill
Gyda Westvold Hansen NOR MIX/NCB YOG 2020 1–0–0 2021 Oberstdorf NCO gold: individual normal hill
Masahiko Harada JPN SJP Olympics 1992—2006 2–3–1 1993 Falun SKJ gold: normal hill; 1997 Trondheim SKJ gold: large hill, silver: normal hill and team; 1999 Ramsau SKJ silver: team large hill, bronze: normal hill
Kari Härkönen FIN CCS Olympics 1980—1984 1–0–1 1982 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay; 1985 Seefeld CCS gold: 15 km
Alex Harvey CAN CCS Olympics 2010—2018 2–1–2 2011 Oslo CCS gold: team sprint; 2013 Val di Fiemme CCS bronze: sprint; 2015 Falun CCS silver: sprint, bronze: 15/15 km Skiathlon; 2017 Lathi CCS gold: 50 km
Johs Harviken NOR CCS Olympics 1972 0–1–1 1972 Sapporo (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 30 km
Sebastian Haseney GER NCB Olympics 2002—2006 0–2–0 2005 Oberstdorf NCO silver: team; 2007 Sapporo NCO silver: team
Heikki Hasu FIN CCS/NCB Olympics / Other 1948—1952 2–1–0 1950 Lake Placid/Rumford NCO gold: individual, CCS silver: 4×10 km relay; 1952 Oslo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Ola Vigen Hattestad NOR CCS Olympics 2006—2014 2–1–1 2009 Liberec CCS gold: sprint and team sprint; 2011 Oslo CCS silver: team sprint; 2015 Falun CCS bronze: sprint
Thorleif Haug NOR CCS/NCB/SJP Olympics 1924 2–1–0 1924 Chamonix (Olympics) CCS gold: 18 km and 50 km; 1926 Lahti NCO silver: individual
Anders Haugen USA CCS/NCB/SJP Olympics 1924—1928 0–0–1 1924 Chamonix (Olympics) SKJ bronze: normal hill
Gabi Haupt GDR CCS Olympics 1972 0–1–0 1970 Vysoké Tatry CCS silver: 3×5 km
Edi Hauser SUI CCS Olympics 1972—1980 0–0–1 1972 Sapporo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Matti Hautamäki FIN SJP Olympics 2002—2010 1–3–0 2001 Lahti SKJ silver: team normal hill; 2003 Val di Fiemme SKJ gold: team, silver: large hill; 2005 Oberstdorf SKJ silver: team large hill
Michael Hayböck AUT SJP Olympics 2014—2018 0–3–2 2015 Falun SKJ silver: team; 2017 Lathi SKJ silver: mixed team, bronze: team; 2019 Seefeld SKJ silver: team; 2021 Oberstdorf SKJ bronze: mixed team
Per Erik Hedlund SWE CCS Olympics 1924—1928 2–0–0 1928 St. Moritz (Olympics) CCS gold: 50 km; 1933 Innsbruck CCS gold: 4×10 km relay
Ole Hegge NOR CCS Olympics 1928—1932 0–1–0 1928 St. Moritz (Olympics) CCS silver: 18 km
Matti Heikkinen FIN CCS Olympics 2010—2018 1–0–3 2009 Liberec CCS bronze: 15 km and 4×10 km relay; 2011 Oslo CCS gold: 15 km; 2017 Lathi CCS bronze: 50 km
Marcus Hellner SWE CCS Olympics / Other 2010—2018 1–4–2 2007 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay; 2011 Oslo CCS gold: sprint, silver: 4×10 km relay; 2013 Val di Fiemme CCS silver: team sprint and 4×10 km relay; 2015 Falun CCS silver: 4×10 km relay; 2017 Lathi CCS bronze: 4×10 km relay
Sarah Hendrickson USA SJP Olympics 2014—2018 1–0–0 2013 Val di Fiemme SKJ gold: normal hill
Manuela Henkel GER CCS Olympics 1998—2006 1–0–0 2003 Val di Fiemme CCS gold: 4×5 km relay
Stanislav Henych CZE
TCH
CCS Olympics 1972—1976 0–1–0 1974 Falun CCS silver: 50 km
Henry Hermansen NOR BTH Olympics 1960 0–0–1 1950 Lake Placid/Rumford CCS bronze: 4×10 km relay
Ilkka Herola FIN NCB/SJP Olympics / YOG 2012—2022 0–1–0 2021 Oberstdorf NCO silver: individual normal hill
Alexander Herr GER SJP Olympics 2006 1–0–1 2001 Lahti SKJ gold: team large hill, bronze: team normal hill
Gerd Heßler GDR CCS Olympics 1972—1976 1–1–0 1970 Vysoké Tatry CCS silver: 4×10 km relay; 1974 Falun CCS gold: 4×10 km relay
Tor-Arne Hetland NOR CCS Olympics 1998—2006 3–1–1 2001 Lahti CCS gold: sprint and 4×10 km relay; 2003 Val di Fiemme CCS bronze: sprint; 2005 Oberstdorf CCS gold: team sprint, silver: sprint
Georg Hettich GER NCB Olympics 2002—2010 0–2–0 2003 Val di Fiemme NCO silver: team; 2005 Oberstdorf NCO silver: team
Karri Hietamäki FIN CCS Olympics 1994—2002 0–1–0 1995 Thunder Bay CCS silver: 4×10 km relay
Mirja Hietamies FIN CCS Olympics 1952—1956 1–2–1 1952 Oslo (Olympics) CCS silver: 10 km; 1954 Falun CCS silver: 3×5 km, bronze: 10 km; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 3×5 km
Tom Hilde NOR SJP Olympics 2010 0–4–0 2007 Sapporo SKJ silver: team; 2009 Liberec SKJ silver: team; 2011 Oslo SKJ silver: team normal hill and team large hill
Odd-Bjørn Hjelmeset NOR CCS Olympics 2002—2010 5–0–3 1999 Ramsau CCS bronze: 10 km; 2001 Lahti CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 2005 Oberstdorf CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 50 km; 2007 Sapporo CCS gold: 50 km and 4×10 km relay; 2009 Liberec CCS gold: 4×10 km relay
Christian Hoffmann AUT CCS Olympics 1998—2002 1–0–0 1999 Ramsau CCS gold: 4×10 km relay
Olaf Hoffsbakken NOR CCS/NCB Olympics 1936 1–2–1 1935 Vysoké Tatry CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 18 km; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1938 Lahti NCO gold: individual
Tore Ruud Hofstad NOR CCS Olympics 2006 4–1–1 2003 Val di Fiemme CCS gold: 4×10 km relay, silver: 10/10 km pursuit; 2005 Oberstdorf CCS gold: team sprint and 4×10 km relay, bronze: 15 km; 2009 Liberec CCS gold: 4×10 km relay
Rudolf Höhnl CZE
TCH
SJP Olympics 1968—1976 0–0–1 1974 Falun SKJ bronze: large hill
Martin Höllwarth AUT SJP Olympics 1992—2002 3–0–3 1999 Ramsau SKJ bronze: team large hill; 2001 Lahti SKJ gold: team normal hill, bronze: normal hill and team large hill; 2005 Oberstdorf SKJ gold: team normal hill and team large hill
Karl Holmström SWE SJP Olympics 1952 0–0–1 1952 Oslo (Olympics) SKJ bronze: normal hill
Tor Håkon Holte NOR CCS Olympics 1984—1988 1–0–0 1985 Seefeld CCS gold: 4×10 km relay
Hans Christer Holund NOR CCS Olympics 2018—2022 3–0–1 2019 Seefeld CCS gold: 50 km; 2021 Oberstdorf CCS gold: 15 km and 4×10 km relay, bronze: 15/15 km Skiathlon
Chiara Hölzl AUT SJP Olympics 2014—2018 1–2–0 2013 Val di Fiemme SKJ silver: mixed team; 2019 Seefeld SKJ silver: team; 2021 Oberstdorf SKJ gold: team
Stefan Horngacher AUT SJP Olympics 1994—2002 2–0–3 1991 Val di Fiemme SKJ gold: team; 1993 Falun SKJ bronze: team; 1999 Ramsau SKJ bronze: team large hill; 2001 Lahti SKJ gold: team normal hill, bronze: team large hill
Kristian Hovde NOR CCS/NCB Olympics / Non-starter 1932 0–1–0 1931 Oberhof CCS silver: 18 km
Petter Hugsted NOR SJP Olympics 1948 1–0–0 1948 St. Moritz (Olympics) SKJ gold: normal hill
Väinö Huhtala FIN CCS Olympics 1960—1964 1–2–0 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1962 Zakopane CCS silver: 4×10 km relay; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Stefan Hula POL NCB Olympics 1972—1976 0–0–1 1974 Falun NCO bronze: individual
Heiko Hunger GER SJP Olympics 1992 0–0–1 1991 Val di Fiemme SKJ bronze: team
Antti Hyvärinen FIN SJP Olympics / Other 1952—1956 1–0–0 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) SKJ gold: normal hill
Ensio Hyytiä FIN NCB/SJP Olympics 1960—1964 0–1–0 1958 Lahti SKJ silver: normal hill
Taina Impiö FIN CCS Olympics 1976 1–0–0 1978 Lahti CCS gold: 4×5 km relay
Tommy Ingebrigtsen NOR SJP Olympics 2002—2006 1–1–1 1995 Thunder Bay SKJ gold: large hill; 2003 Val di Fiemme SKJ silver: normal hill, bronze: team
Ida Ingemarsdotter SWE CCS Olympics 2010—2018 1–5–0 2011 Oslo CCS gold: team sprint, silver: 4×5 km relay; 2013 Val di Fiemme CCS silver: sprint, team sprint, and 4×5 km relay; 2015 Falun CCS silver: team sprint
Magnus Ingesson SWE CCS Olympics 2002 0–1–0 2001 Lahti CCS silver: 4×10 km relay
Toni Innauer AUT SJP Olympics 1976—1980 1–1–0 1976 Innsbruck (Olympics) SKJ silver: large hill; 1980 Lake Placid (Olympics) SKJ gold: normal hill
Daniela Iraschko-Stolz AUT SJP Olympics 2014—2022 2–3–3 2011 Oslo SKJ gold: normal hill (competed as Daniela Iraschko); 2015 Falun SKJ bronze: normal hill; 2017 Lathi SKJ silver: mixed team; 2019 Seefeld SKJ silver: team and mixed team, bronze: normal hill; 2021 Oberstdorf SKJ gold: team, bronze: mixed team
Jari Isometsä FIN CCS Olympics 1992—1998 0–2–2 1991 Val di Fiemme CCS bronze: 4×10 km relay; 1995 Thunder Bay CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 10/15 km pursuit; 1997 Trondheim CCS silver: 4×10 km relay
Daiki Ito JPN SJP Olympics 2006—2018 1–0–4 2007 Sapporo SKJ bronze: team; 2009 Liberec SKJ bronze: team; 2013 Val di Fiemme SKJ gold: mixed team; 2017 Lathi SKJ bronze: mixed team; 2019 Seefeld SKJ bronze: team
Yuki Ito JPN SJP Olympics 2014—2022 1–2–2 2013 Val di Fiemme SKJ gold: mixed team; 2015 Falun SKJ silver: normal hill, bronze: mixed team; 2017 Lathi SKJ silver: normal hill, bronze: mixed team
Mikhail Ivanov RUS CCS Olympics 2002 0–0–1 2001 Lahti CCS bronze: 30 km
Yuliya Ivanova RUS CCS Olympics 2014 0–0–1 2013 Val di Fiemme CCS bronze: 4×5 km relay
Bjarne Iversen NOR CCS Olympics 1936 0–2–0 1935 Vysoké Tatry CCS silver: 4×10 km relay; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Emil Iversen NOR CCS Olympics 2018—2022 4–0–0 2019 Seefeld CCS gold: team sprint and 4×10 km relay; 2021 Oberstdorf CCS gold: 50 km and 4×10 km relay
Anders Jacobsen NOR SJP Olympics 2010—2014 1–4–2 2007 Sapporo SKJ silver: team; 2009 Liberec SKJ silver: team, bronze: large hill; 2011 Oslo SKJ silver: team normal hill and team large hill; 2013 Val di Fiemme SKJ bronze: large hill; 2015 Falun SKJ gold: team
Astrid Uhrenholdt Jacobsen NOR CCS Olympics / Administrator 2010—2021 3–2–5 2007 Sapporo CCS gold: sprint, bronze: team sprint and 4×5 km relay; 2011 Oslo CCS bronze: team sprint; 2015 Falun CCS gold: 4×5 km relay, silver: 7.5/7.5 km Skiathlon; 2017 Lathi CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 10 km and 30 km; 2019 Seefeld CCS silver: 4×5 km relay
Line Jahr NOR SJP Olympics 2014 0–1–0 2015 Falun SKJ silver: mixed team
Anne Jahren NOR CCS Olympics 1984—1988 1–2–1 1985 Seefeld CCS silver: 4×5 km relay; 1987 Oberstdorf CCS gold: 10 km, silver: 4×5 km relay; 1989 Lahti CCS bronze 4×5 km relay
Hansjörg Jäkle GER SJP Olympics 1994—1998 0–1–1 1995 Thunder Bay SKJ silver: team; 1997 Trondheim SKJ bronze: team
Kalle Jalkanen FIN CCS Olympics 1936 2–2–1 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1937 Chamonix CCS silver: 18 km and 4×10 km relay; 1938 Lahti CCS gold: 50 km, bronze: 18 km
Jakub Janda CZE SJP Olympics 2002—2014 0–1–1 2005 Oberstdorf SKJ silver: normal hill, bronze: large hill
Esko Järvinen FIN MSP/NCB/SJP Olympics / Non-Medal / Other 1928 0–0–1 1929 Zakopane NCO bronze: individual
Miroslava Jaškovská CZE
TCH
CCS Olympics 1976 0–0–1 1974 Falun CCS bronze: 4×5 km relay
Sylwia Jaśkowiec POL CCS Olympics 2010—2018 0–0–1 2015 Falun CCS bronze: team sprint
Sami Jauhojärvi FIN CCS Olympics 2006—2014 0–0–3 2009 Liberec CCS bronze: team sprint and 4×10 km relay; 2017 Lathi CCS bronze: team sprint
Květa Jeriová CZE
TCH
CCS Olympics 1980—1984 0–0–2 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 5 km; 1982 Oslo CCS bronze: 10 km
Sixten Jernberg SWE CCS Olympics / Other 1956—1982 8–3–4 1954 Falun CCS bronze: 4×10 km relay; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 50 km, silver: 15 km and 30 km, bronze: 4×10 km relay; 1958 Lahti CCS gold: 50 km and 4×10 km relay, bronze: 30 km; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 30 km, silver: 15 km; 1962 Zakopane CCS gold: 50 km and 4×10 km relay; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 50 km and 4×10 km relay, bronze: 15 km
Erling Jevne NOR CCS Olympics 1992—2002 2–2–0 1995 Thunder Bay CCS gold: 4×10 km relay; 1997 Trondheim CCS gold: 4×10 km relay, silver: 50 km; 1999 Ramsau CCS silver: 4×10 km relay
František Jež CZE
TCH
SJP Olympics 1992—1998 0–1–0 1993 Falun SKJ silver: team (competed for the combined Czech Republic/Slovakia team)
Magne Johansen NOR SJP Olympics 1992 0–1–0 1989 Lahti SKJ silver: team
Britta Johansson-Norgren SWE CCS Olympics 2006—2014 0–1–1 2009 Liberec CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Britta Norgren); 2011 Oslo CCS silver: 4×5 km relay
Christer Johansson SWE CCS Olympics 1976 1–0–0 1978 Lahti CCS gold: 4×10 km relay
Irma Johansson SWE CCS Olympics 1956—1960 1–0–2 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS bronze: 3×5 km; 1958 Lahti CCS bronze: 3×5 km; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 3×5 km
Robert Johansson NOR SJP Olympics 2018—2022 0–2–1 2019 Seefeld SKJ bronze: mixed team; 2021 Oberstdorf SKJ silver: large hill and mixed team
Therese Johaug NOR CCS Olympics 2010—2022 14–2–3 2007 Sapporo CCS bronze: 30 km; 2011 Oslo CCS gold: 30 km and 4×5 km relay, bronze: 7.5/7.5 km Skiathlon; 2013 Val di Fiemme CCS gold: 10 km and 4×5 km relay, silver: 7.5/7.5 km Skiathlon, bronze: 30 km; 2015 Falun CCS gold: 7.5/7.5 km Skiathlon, 30 km, and 4×5 km relay; 2019 Seefeld CCS gold: 10 km, 30 km, and 7.5/7.5 km Skiathlon, silver: 4×5 km relay; 2021 Oberstdorf CCS gold: 10 km, 30 km, 7.5/7.5 km Skiathlon, and 4×5 km relay
Emil Jönsson SWE CCS Olympics 2010—2014 0–1–1 2011 Oslo CCS bronze: sprint; 2013 Val di Fiemme CCS silver: team sprint
Gustaf Jonsson SWE CCS Olympics 1928—1932 0–1–0 1928 St. Moritz (Olympics) CCS silver: 50 km
Lars-Theodor Jonsson SWE CCS Olympics 1928 0–0–1 1934 Sollefteå CCS bronze: 4×10 km relay
Enar Josefsson SWE CCS Olympics 1952 1–2–1 1950 Lake Placid/Rumford CCS gold: 4×10 km relay, silver: 18 km and 50 km; 1952 Oslo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Richard Jouve FRA CCS Olympics / YOG 2012—2022 0–0–1 2019 Seefeld CCS bronze: 4×10 km relay
Risto Jussilainen FIN SJP Olympics 2002—2006 0–3–0 2001 Lahti SKJ silver: team normal hill and team large hill; 2005 Oberstdorf SKJ silver: team large hill
Marjatta Kajosmaa FIN CCS Olympics 1968—1976 0–4–2 1970 Vysoké Tatry CCS silver: 10 km, bronze: 3×5 km; 1972 Sapporo (Olympics) CCS silver: 5 km and 3×5 km, bronze: 10 km; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 4×5 km relay
Alois Kälin SUI CCS/NCB Olympics / Other 1964—1972 0–0–2 1966 Oslo NCO bronze: individual; 1972 Sapporo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Fredel Kälin SUI CCS Olympics 1972—1976 0–0–1 1972 Sapporo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Charlotte Kalla SWE CCS Olympics / Other 2010—2022 3–6–4 2009 Liberec CCS bronze: 4×5 km relay; 2011 Oslo CCS gold: team sprint, silver: 4×5 km relay; 2013 Val di Fiemme CCS silver: team sprint and 4×5 km relay; 2015 Falun CCS gold: 10 km, silver: 4×5 km relay, bronze: 7.5/7.5 km Skiathlon and 30 km; 2017 Lathi CCS silver: 10 km and 4×5 km relay, bronze: 7.5/7.5 km pursuit; 2019 Seefeld CCS gold: 4×5 km relay
Aulis Kallakorpi FIN SJP Olympics 1956 0–1–0 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) SKJ silver: normal hill
Nikolay Kamensky RUS
URS
SJP Olympics / Non-starter 1956—1964 0–1–0 1962 Zakopane SKJ silver: large hill
Veikko Kankkonen FIN SJP Olympics / Other 1960—1968 1–1–0 1964 Innsbruck (Olympics) SKJ gold: normal hill, silver: large hill
Jouko Karjalainen FIN NCB Olympics 1980—1984 0–3–2 1982 Oslo NCO silver: team; 1984 Sarajevo (Olympics) NCO silver: individual; 1984 Rovaniemi NCO silver: team; 1985 Seefeld NCO bronze: individual and team
Juhani Kärkinen FIN SJP Olympics 1960 1–0–0 1958 Lahti SKJ gold: normal hill
Nils Karlsson SWE CCS Olympics 1948—1952 1–0–1 1948 St. Moritz (Olympics) CCS gold: 50 km; 1950 Lake Placid/Rumford CCS bronze: 18 km
Leanid Karneyenka BLR CCS Olympics / Other 2010 0–1–0 2007 Sapporo CCS silver: 15 km
Klaes Karppinen FIN CCS Olympics 1936 6–5–0 1934 Sollefteå CCS gold: 4×10 km relay; 1935 Vysoké Tatry CCS gold: 18 km and 4×10 km relay, silver: 50 km; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1937 Chamonix CCS silver: 50 km and 4×10 km relay; 1938 Lahti CCS gold: 4×10 km relay; 1939 Zakopane CCS gold: 4×10 km relay, silver: 18 km and 50 km
Aki Karvonen FIN CCS Olympics 1984—1988 0–2–1 1982 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay; 1987 Oberstdorf CCS silver: 30 km; 1989 Lahti CCS silver: 4×10 km relay
Noriaki Kasai JPN SJP Olympics / Other 1992—2018 0–2–5 1999 Ramsau SKJ silver: team large hill; 2003 Val di Fiemme SKJ silver: team, bronze: normal hill and large hill; 2007 Sapporo SKJ bronze: team; 2009 Liberec SKJ bronze: team; 2015 Falun SKJ bronze: mixed team
Yukio Kasaya JPN NCB/SJP Olympics / Referee 1964—2002 1–1–0 1970 Vysoké Tatry SKJ silver: normal hill; 1972 Sapporo (Olympics) SKJ gold: normal hill
Taihei Kato JPN NCB Olympics 2010—2014 1–0–0 2009 Liberec NCO gold: team
Teemu Kattilakoski FIN CCS Olympics 2002—2010 0–0–1 2009 Liberec CCS bronze: 4×10 km relay
Fritz Kaufmann SUI NCB/SJP Olympics 1932 0–1–0 1931 Oberhof SKJ silver: normal hill
Franz Keller FRG NCB/SJP Olympics 1968—1972 0–1–0 1966 Oslo NCO silver: individual
Hippolyt Kempf SUI NCB Olympics / Other 1988—1994 0–1–0 1989 Lahti NCO silver: team
Devon Kershaw CAN CCS Olympics 2006—2018 1–0–0 2011 Oslo CCS gold: team sprint
Björn Kircheisen GER NCB Olympics 2002—2014 1–8–3 2003 Val di Fiemme NCO silver: team; 2005 Oberstdorf NCO silver: individual and team; 2007 Sapporo NCO silver: team, bronze: sprint; 2009 Liberec NCO silver: individual large hill and team; 2011 Oslo NCO silver: team normal hill and team large hill; 2013 Val di Fiemme NCO bronze: individual large hill; 2017 Lathi NCO gold: team, bronze: individual normal hill
Andrey Kirillov RUS
EUN
CCS Olympics 1992—1994 0–0–1 1993 Falun CCS bronze: 4×10 km relay (competed for Russia)
Mikal Kirkholt NOR CCS Olympics 1952 0–1–0 1952 Oslo (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Harri Kirvesniemi FIN CCS Olympics / Other 1980—1998 1–3–5 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay; 1982 Oslo CCS bronze: 15 km and 4×10 km relay; 1985 Seefeld CCS bronze: 30 km; 1989 Lahti CCS gold: 15 km classical, silver: 4×10 km relay; 1991 Val di Fiemme CCS bronze: 4×10 km relay; 1995 Thunder Bay CCS silver: 4×10 km relay; 1997 Trondheim CCS silver: 4×10 km relay
August Kiuru FIN CCS Olympics 1948—1956 1–3–1 1948 St. Moritz (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1950 Lake Placid/Rumford CCS silver: 4×10 km relay; 1954 Falun CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Tami Kiuru FIN SJP Olympics 2006 1–1–0 2003 Val di Fiemme SKJ gold: team; 2005 Oberstdorf SKJ silver: team large hill
Helena Kivioja-Takalo FIN CCS Olympics 1968—1980 3–3–4 1970 Vysoké Tatry CCS bronze: 3×5 km (competed as Helena Takalo); 1972 Sapporo (Olympics) CCS silver: 3×5 km (competed as Helena Takalo); 1974 Falun CCS bronze: 10 km (competed as Helena Takalo); 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 5 km, silver: 10 km and 4×5 km relay (competed as Helena Takalo); 1978 Lahti CCS gold: 5 km and 4×5 km relay, bronze: 20 km (competed as Helena Takalo); 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 10 km (competed as Helena Takalo)
Olav Kjelbotn NOR CCS Olympics 1928 0–0–1 1926 Lahti CCS bronze: 50 km
Johan Kjølstad NOR CCS Olympics 2006—2010 1–1–0 2009 Liberec CCS gold: team sprint, silver: sprint
Jon Inge Kjørum NOR SJP Olympics 1988 0–1–0 1989 Lahti SKJ silver: team
Johannes Høsflot Klæbo NOR CCS Olympics 2018—2022 6–0–1 2017 Lahti CCS bronze: sprint; 2019 Seefeld CCS gold: sprint, team sprint, and 4×10 km relay; 2021 Oberstdorf CCS gold: sprint, team sprint, and 4×10 km relay
Lukas Klapfer AUT NCB Olympics 2014—2018 0–0–2 2019 Seefeld NCO bronze: team; 2021 Oberstdorf NCO bronze: team
Gert-Dietmar Klause GDR CCS Olympics 1968—1976 1–2–0 1970 Vysoké Tatry CCS silver: 4×10 km relay; 1974 Falun CCS gold: 4×10 km relay; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 50 km
Håvard Klemetsen NOR NCB Olympics 2006—2014 1–2–4 2005 Oberstdorf NCO gold: team; 2007 Sapporo NCO bronze: team; 2011 Oslo NCO bronze: team normal hill and team large hill; 2013 Val di Fiemme NCO silver: team; 2015 Falun NCO silver: team, bronze: team sprint
Hans Kleppen NOR SJP Olympics / Non-starter 1928—1932 0–0–1 1929 Zakopane SKJ bronze: normal hill
Ema Klinec SLO MIX/SJP Olympics / YOG / Other 2016—2022 1–1–0 2021 Oberstdorf SKJ gold: normal hill, silver: team
Junshiro Kobayashi JPN SJP Olympics 2018—2022 0–0–1 2019 Seefeld SKJ bronze: team
Norihito Kobayashi JPN NCB Olympics 2002—2010 1–0–0 2009 Liberec NCO gold: team
Ryoyu Kobayashi JPN SJP Olympics 2018—2022 0–0–1 2019 Seefeld SKJ bronze: team
Bill Koch USA CCS Olympics / Other 1976—1992 0–1–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 30 km; 1982 Oslo CCS bronze: 30 km
Martin Koch AUT SJP Olympics 2002—2006 3–0–0 2009 Liberec SKJ gold: team; 2011 Oslo gold: team normal hill and team large hill
Dmitry Kochkin RUS
URS
NCB Olympics 1960 0–1–0 1962 Zakopane NCO silver: individual
Kazuoki Kodama JPN NCB Olympics 1988 0–0–1 1991 Val di Fiemme NCO bronze: team
Andreas Kofler AUT SJP Olympics 2006—2010 3–1–0 2007 Sapporo SKJ gold: team; 2011 Oslo SKJ gold: team normal hill and team large hill, silver: normal hill
Armin Kogler AUT SJP Olympics 1980—1984 1–2–1 1982 Oslo SKJ gold: normal hill, silver: team, bronze: large hill; 1985 Seefeld SKJ silver: team
Renate Köhler-Fischer GDR CCS Olympics 1968—1972 0–1–0 1970 Vysoké Tatry CCS silver: 3×5 km (competed as Renate Fischer)
Arto Koivisto FIN CCS Olympics 1976 1–0–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km
Anssi Koivuranta FIN NCB/SJP Olympics 2006—2014 1–0–1 2007 Sapporo NCO gold: team, bronze: individual
Pentti Kokkonen FIN SJP Olympics 1980—1984 2–0–1 1978 Lahti SKJ silver: team (unoffical); 1982 Oslo SKJ bronze: team; 1984 Engelberg SKJ gold: team; 1985 Seefeld SKJ gold: team
Mikko Kokslien NOR NCB Olympics 2010—2014 0–2–3 2009 Liberec NCO bronze: team; 2011 Oslo NCO bronze: team normal hill and team large hill; 2015 Falun NCO silver: team; 2017 Lathi NCO silver: team
Pavel Kolchin RUS
URS
CCS Olympics 1956—1964 1–3–4 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; bronze: 15 km and 30 km; 1958 Lahti CCS silver: 15 km, 30 km, and 4×10 km relay; 1962 Zakopane CCS bronze: 4×10 km relay; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Alevtina Kolchina RUS
URS
CCS Olympics 1956—1968 7–2–2 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS silver: 3×5 km; 1958 Lahti CCS gold: 10 km and 3×5 km; 1962 Zakopane CCS gold: 5 km, 10 km, and 3×5 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 5 km; 1966 Oslo CCS gold: 5 km and 3×5 km, silver: 10 km; 1968 Grenoble (Olympics) CCS bronze: 5 km
Eero Kolehmainen FIN CCS Olympics 1952—1956 0–1–0 1952 Oslo (Olympics) CCS silver: 50 km
Sverre Kolterud NOR NCB/SJP Olympics / Non-starter 1932 0–2–0 1931 Oberhof NCO silver: individual; 1934 Sollefteå NCO silver: individual
Arnholdt Kongsgård NOR SJP Olympics 1936 0–0–1 1939 Zakopane SKJ bronze: normal hill
Akitsugu Konno JPN SJP Olympics 1968—1972 0–1–0 1972 Sapporo (Olympics) SKJ silver: normal hill
Takanori Kono JPN NCB Olympics 1992—1994 2–0–0 1993 Falun NCO gold: team; 1995 Thunder Bay NCO gold: team
Paavo Korhonen FIN CCS/NCB Olympics / Other 1952—1960 1–0–0 1958 Lahti NCO gold: individual
Urpo Korhonen FIN CCS Olympics 1952 1–0–0 1952 Oslo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Nataliya Korostelyova RUS CCS Olympics 2010 0–0–1 2003 Val di Fiemme CCS bronze: 4×5 km relay
Jorma Kortelainen FIN CCS/ROW Olympics 1956—1960 0–1–0 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Václav Korunka CZE
TCH
CCS Olympics 1988—1994 0–0–1 1989 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay (competed for Czechoslovakia)
Maciej Kot POL SJP Olympics 2014—2018 1–0–1 2013 Val di Fiemme SKJ bronze: team; 2017 Lathi SKJ gold: team
Martin Koukal CZE CCS Olympics 1998—2010 1–0–1 2003 Val di Fiemme CCS gold: 50 km; 2005 Oberstdorf CCS bronze: team sprint
Justyna Kowalczyk POL CCS Olympics 2006—2018 2–3–3 2009 Liberec CCS gold: 7.5/7.5 km pursuit and 30 km, bronze: 10 km; 2011 Oslo CCS silver: 10 km and 7.5/7.5 km Skiathlon, bronze: 30 km; 2013 Val di Fiemme CCS silver: 30 km; 2015 Falun CCS bronze: team sprint
Dušan Kožíšek CZE CCS Olympics 2006—2014 0–0–2 2005 Oberstdorf CCS bronze: team sprint; 2007 Sapporo CCS bronze: team sprint
Lyubov Kozyreva-Baranova RUS
URS
CCS Olympics 1956—1960 5–5–0 1954 Falun CCS gold: 10 km and 3×5 km (competed as Lyubov Kozyreva); 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 10 km, silver: 3×5 km (competed as Lyubov Kozyreva); 1958 Lahti CCS gold: 3×5 km, silver: 10 km (competed as Lyubov Kozyreva); 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS silver: 10 km and 3×5 km (competed as Lyubov Baranova); 1962 Zakopane CCS gold: 3×5 km, silver: 5 km (competed as Lyubov Baranova)
Stefan Kraft AUT SJP Olympics 2018—2022 3–5–4 2015 Falun SKJ silver: team, bronze: normal hill; 2017 Lahti SKJ gold: normal hill and large hill; silver: mixed team, bronze: team; 2019 Seefeld SKJ silver: team and mixed team, bronze: normal hill; 2021 Oberstdorf SKJ gold: large hill, silver: team, bronze: mixed team
Robert Kranjec SLO SJP Olympics 2002—2014 0–0–1 2011 Oslo SKJ bronze: team large hill
Evi Kratzer SUI CCS Olympics 1980—1988 0–0–1 1987 Oberstdorf CCS bronze: 5 km
Sigrun Krause GDR CCS Olympics 1976 0–1–1 1974 Falun CCS silver: 4×5 km relay; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 4×5 km relay
David Kreiner AUT NCB Olympics 2010 2–1–1 2001 Lahti NCO silver: team; 2005 Oberstdorf NCO bronze: team; 2011 Oslo NCO gold: team normal hill and team large hill
Nika Križnar SLO SJP Olympics 2018—2022 0–1–1 2021 Oberstdorf SKJ silver: team, bronze: large hill
Magnus Krog NOR NCB Olympics 2014 0–3–0 2013 Val di Fiemme NCO silver: team; 2017 Lathi NCO silver: team sprint and team
Finn-Hågen Krogh NOR CCS Olympics 2018 2–0–1 2015 Falun CCS gold: team sprint; 2017 Lahti CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15/15 km Skiathlon
Simen Hegstad Krüger NOR CCS Olympics 2018—2022 0–2–1 2021 Oberstdorf CCS silver: 15 km and 15/15 km Skiathlon, bronze: 50 km
Sergey Kryanin RUS CCS Olympics 1998—2002 0–0–1 2001 Lahti CCS bronze: 50 km
Nikita Kryukov RUS CCS Olympics 2010—2014 3–1–1 2011 Oslo CCS bronze: team sprint; 2013 Val di Fiemme CCS gold: sprint and team sprint; 2015 Falun CCS silver: team sprint; 2017 Lathi CCS gold: team sprint
Dawid Kubacki POL SJP Olympics 2014—2022 2–0–2 2013 Val di Fiemme SKJ bronze: team; 2017 Lathi SKJ gold: team; 2019 Seefeld SKJ gold: normal hill; 2021 Oberstdorf SKJ bronze: team
Virpi Kuitunen FIN CCS Olympics 2006—2010 6–1–1 2001 Lahti CCS gold: 5/5 km pursuit; 2005 Oberstdorf CCS silver: 30 km; 2007 Sapporo CCS gold: 30 km, team sprint, and 4×5 km relay, bronze: sprint; 2009 Liberec CCS gold: team sprint and 4×5 km relay
Galina Kulakova RUS
URS
CCS Olympics / Other 1968—1983 9–4–3 1968 Grenoble (Olympics) CCS silver: 5 km; 1970 Vysoké Tatry CCS gold: 5 km and 3×5 km, bronze: 10 km; 1972 Sapporo (Olympics) CCS gold: 5 km, 10 km, and 3×5 km; 1974 Falun CCS gold: 5 km, 10 km, and 4×5 km relay; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 10 km; 1978 Lahti CCS bronze: 4×5 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 4×5 km relay; 1980 Falun CCS silver: 20 km; 1982 Oslo CCS silver: 4×5 km relay
Hilkka Kuntola-Riihivuori FIN CCS Olympics 1972—1980 1–7–2 1972 Sapporo (Olympics) CCS silver: 3×5 km (competed as Hilkka Kuntola); 1976 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 4×5 km relay (competed as Hilkka Kuntola); 1978 Lahti CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5 km, bronze: 10 km (competed as Hilkka Riihivuori); 1980 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 5 km and 10 km (competed as Hilkka Riihivuori); 1982 Oslo CCS silver: 5 km and 10 km, bronze: 20 km (competed as Hilkka Riihivuori)
Claudia Künzel-Nystad GER CCS Olympics 2002—2014 1–4–0 2003 Val di Fiemme CCS gold: 4×5 km relay, silver: sprint (competed as Claudia Künzel); 2007 Sapporo CCS silver: team sprint and 4×5 km relay (competed as Claudia Nystad); 2009 Liberec CCS silver: 4×5 km relay (competed as Claudia Nystad)
Jussi Kurikkala FIN ATH Olympics 1948 2–1–0 1937 Chamonix CCS silver: 4×10 km relay; 1938 Lahti CCS gold: 4×10 km relay; 1939 Zakopane CCS gold: 18 km; 1941 Cortina d'Ampezzo CCS gold: 50 km and 4×10 km relay, silver: 18 km (unofficial)
Larisa Kurkina RUS CCS Olympics 2006 0–1–0 2005 Oberstdorf CCS silver: 4×5 km relay
Andreas Küttel SUI SJP Olympics 2002—2010 1–0–0 2009 Liberec SKJ gold: large hill
Heinz Kuttin AUT SJP Olympics 1988—1994 2–0–2 1989 Lahti SKJ bronze: normal hill; 1991 Val di Fiemme SKJ gold: normal hill and team; 1993 Falun SKJ bronze: team
Mika Kuusisto FIN CCS Olympics 1992 0–0–1 1991 Val di Fiemme CCS bronze: 4×10 km relay
Vladimir Kuzin RUS
URS
CCS Olympics 1956 3–1–0 1954 Falun CCS gold: 30 km and 50 km, silver: 4×10 km relay; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Aleksey Kuznetsov RUS
URS
CCS Olympics 1960 0–1–2 1954 Falun CCS silver: 4×10 km relay; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay; 1962 Zakopane CCS bronze: 4×10 km relay
Berit Kvello-Aunli NOR CCS Olympics 1976—1984 3–2–1 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Berit Aunli); 1982 Oslo CCS gold: 5 km, 10 km, and 4×5 km relay, silver: 20 km (competed as Berit Aunli); 1985 Seefeld CCS silver: 4×5 km relay (competed as Berit Aunli)
Risto Laakkonen FIN SJP Olympics 1988—1992 1–1–0 1989 Lahti SKJ gold: team; 1991 Val di Fiemme SKJ silver: team
Leo Laakso FIN SJP Olympics 1948 0–0–0 1941 Cortina d'Ampezzo SKJ silver: normal hill (unofficial)
Antoni Łaciak POL SJP Olympics 1964 0–1–0 1962 Zakopane SKJ silver: normal hill
Sébastien Lacroix FRA NCB Olympics 2010—2014 2–0–1 2013 Val di Fiemme NCO gold: team sprint and team; 2015 Falun NCO bronze: team
Matti Lähde FIN CCS Olympics 1936 1–0–0 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Maxime Laheurte FRA NCB Olympics 2010—2018 1–0–1 2013 Val di Fiemme NCO gold: team; 2015 Falun NCO bronze: team
Krista Lähteenmäki-Pärmäkoski FIN CCS Olympics / Other 2010—2022 0–2–5 2011 Oslo CCS silver: team sprint, bronze: 4×5 km relay (competed as Krista Lähteenmäki); 2013 Val di Fiemme CCS bronze: team sprint (competed as Krista Lähteenmäki); 2015 Falun CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Krista Pärmäkoski); 2017 Lathi CCS silver: 7.5/7.5 km pursuit, bronze: 4×5 km relay (competed as Krista Pärmäkoski); 2021 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Krista Pärmäkoski)
Mika Laitinen FIN SJP Olympics 1992—1998 2–0–1 1995 Thunder Bay SKJ gold: team, bronze: normal hill; 1997 Trondheim SKJ gold: team
Samppa Lajunen FIN NCB Olympics 1998—2002 1–4–3 1997 Trondheim NCO silver: team; 1999 Ramsau NCO gold: team, silver: individual; 2001 Lahti NCO silver: sprint and individual, bronze: team; 2003 Val di Fiemme NCO bronze: individual and team
Karin Lamberg-Skog SWE CCS Olympics 1980—1988 0–0–1 1987 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay
Anamarija Lampič SLO CCS/MIX Olympics / YOG 2012—2022 0–1–2 2019 Seefeld CCS silver: team sprint; 2021 Oberstdorf CCS bronze: sprint and team sprint
Jason Lamy-Chappuis FRA NCB Olympics / Other 2006—2018 5–0–5 2009 Liberec NCO bronze: individual large hill and Mass Start; 2011 Oslo NCO gold: individual large hill; 2013 Val di Fiemme NCO gold: individual normal hill, team sprint, and team, bronze: individual large hill; 2015 Falun NCO gold: team sprint, bronze: individual normal hill and team
Einar Landvik NOR CCS/SJP Olympics 1924 0–0–1 1926 Lahti NCO bronze: individual
Terje Langli NOR CCS Olympics 1988—1992 3–0–1 1987 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay; 1991 Val di Fiemme CCS gold: 10 km and 4×10 km relay; 1993 Falun CCS gold: 4×10 km relay
Anže Lanišek SLO SJP Olympics / YOG 2012—2022 0–0–1 2021 Oberstdorf SKJ bronze: normal hill
Jules Lapierre FRA CCS Olympics 2018—2022 0–0–1 2021 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay
Martti Lappalainen FIN CCS Olympics 1928—1932 1–0–1 1934 Sollefteå CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 18 km
Tauno Lappalainen FIN CCS Olympics 1928—1932 0–2–1 1926 Lahti CCS silver: 18 km and 50 km; 1930 Oslo CCS bronze: 17 km
Andrey Larkov ROC CCS Olympics 2018 0–2–0 2017 Lahti CCS silver: 4×10 km relay; 2019 Seefeld CCS silver: 4×10 km relay
Arne Larsen NOR NCB Olympics 1960—1964 1–0–0 1962 Zakopane NCO gold: individual
Erik Larsson SWE CCS Olympics 1936 1–0–2 1935 Vysoké Tatry CCS bronze: 4×10 km relay; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS gold: 18 km, bronze: 4×10 km relay
Gunnar Larsson SWE CCS Olympics 1968—1972 0–1–1 1968 Grenoble (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 15 km
Lennart Larsson SWE CCS Olympics 1956—1960 1–0–1 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay; 1958 Lahti CCS gold: 4×10 km relay
Mats Larsson SWE CCS Olympics 2006 0–1–0 2007 Sapporo CCS silver: sprint
Per-Erik Larsson SWE CCS Olympics 1956—1960 1–0–2 1954 Falun CCS bronze: 4×10 km relay; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay; 1958 Lahti CCS gold: 4×10 km relay
Riitta-Liisa Lassila-Roponen FIN CCS Olympics 2002—2018 3–1–3 2005 Oberstdorf CCS silver: team sprint (competed as Riitta-Liisa Roponen); 2007 Sapporo CCS gold: team sprint and 4×5 km relay (competed as Riitta-Liisa Roponen); 2009 Liberec CCS gold: 4×5 km relay (competed as Riitta-Liisa Roponen); 2011 Oslo CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Riitta-Liisa Roponen); 2015 Falun CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Riitta-Liisa Roponen); 2021 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Riitta-Liisa Roponen)
Teuvo Laukkanen FIN CCS Olympics 1948 0–1–0 1948 St. Moritz (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Kalevi Laurila FIN CCS Olympics 1964—1968 0–4–1 1962 Zakopane CCS silver: 4×10 km relay; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1966 Oslo CCS silver: 30 km and 4×10 km relay; 1968 Grenoble (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Larisa Lazutina RUS
EUN
CCS Olympics / Other 1992—2002 11–3–2 1987 Oberstdorf CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 20 km (competed as Larisa Ptitsyna for the Soviet Union); 1989 Lahti CCS silver: 30 km (competed for the Soviet Union); 1993 Falun CCS gold: 5 km and 4×5 km relay, silver: 5/10 km pursuit (competed for Russia); 1995 Thunder Bay CCS gold: 5 km, 5/10 km pursuit, 15 km, and 4×5 km relay (competed for Russia); 1997 Trondheim CCS gold: 4×5 km relay (competed for Russia); 1999 Ramsau CCS gold: 30 km and 4×5 km relay (competed for Russia); 2001 Lahti CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5/5 km pursuit, bronze: 10 km (competed for Russia)
Ivan Lebanov BUL CCS Olympics 1976—1980 0–0–1 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 30 km
Aleksandr Legkov RUS CCS Olympics 2006—2014 0–1–1 2007 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay; 2013 Val di Fiemme CCS bronze: 4×10 km relay
Mirja Lehtonen FIN CCS Olympics 1964 0–1–2 1962 Zakopane CCS bronze: 3×5 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 5 km, bronze: 3×5 km
Otto Leodolter AUT SJP Olympics 1956—1964 0–0–1 1960 Squaw Valley (Olympics) SKJ bronze: normal hill
Axel Lesser GDR CCS Olympics 1968—1976 0–1–0 1970 Vysoké Tatry CCS silver: 4×10 km relay
Herbert Leupold GER CCS/MSP Olympics / Non-Medal 1936 0–1–0 1934 Sollefteå CCS silver: 4×10 km relay
Allar Levandi EST
URS
NCB Olympics / Other 1988—2002 0–0–1 1987 Oberstdorf NCO bronze: team (competed for the Soviet Union)
Stephan Leyhe GER SJP Olympics 2018—2022 1–0–0 2019 Seefeld SKJ gold: team
Väinö Liikkanen FIN CCS Olympics 1932 1–0–1 1933 Innsbruck CCS bronze: 18 km; 1935 Vysoké Tatry CCS gold: 4×10 km relay
Tommy Limby SWE CCS Olympics 1976 1–0–0 1978 Lahti CCS gold: 4×10 km relay
Karl Lindberg SWE CCS Non-starter 1932 0–0–1 1931 Oberhof CCS bronze: 50 km
John Lindgren SWE CCS Olympics 1932 2–0–0 1927 Cortina d'Ampezzo CCS gold: 18 km and 50 km
Thure Lindgren SWE SJP Olympics 1952 0–1–0 1950 Lake Placid/Rumford SKJ silver: normal hill
Urban Lindgren SWE CCS Olympics 2002 0–1–0 2001 Lahti CCS silver: 4×10 km relay
Roar Ljøkelsøy NOR SJP Olympics 1994—2006 0–2–2 2005 Oberstdorf SKJ silver: large hill, bronze: team large hill; 2007 Sapporo SKJ silver: team, bronze: large hill
Todd Lodwick USA NCB Olympics / Other 1994—2014 2–0–1 2009 Liberec NCO gold: individual normal hill and Mass Start; 2013 Val di Fiemme NCO bronze: team
Wolfgang Loitzl AUT SJP Olympics 2002—2010 7–0–1 2001 Lahti SKJ gold: team normal hill, bronze: team large hill; 2005 Oberstdorf SKJ gold: team normal hill and team large hill; 2007 Sapporo SKJ gold: team; 2009 Liberec SKJ gold: normal hill and team; 2013 Val di Fiemme SKJ gold: team
Torbjørn Løkken NOR NCB Olympics 1988 1–1–0 1987 Oberstdorf NCO gold: individual, silver: team
Marianna Longa ITA CCS Olympics 2002—2010 0–1–1 2009 Liberec CCS silver: 10 km, bronze: team sprint
Paavo Lonkila FIN CCS Olympics 1952 1–1–1 1950 Lake Placid/Rumford CCS silver: 4×10 km relay; 1952 Oslo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 18 km
Sven-Åke Lundbäck SWE CCS Olympics 1972—1980 3–0–0 1972 Sapporo (Olympics) CCS gold: 15 km; 1978 Lahti CCS gold: 50 km and 4×10 km relay
Fred Børre Lundberg NOR NCB Olympics 1992—1998 3–3–0 1991 Val di Fiemme NCO gold: individual; 1993 Falun NCO silver: team; 1995 Thunder Bay NCO gold: individual, silver: team; 1997 Trondheim NCO gold: team; 1999 Ramsau NCO silver: team
Maren Lundby NOR SJP Olympics 2014—2018 2–3–3 2015 Falun SKJ silver: mixed team; 2019 Seefeld SKJ gold: normal hill, bronze: team and mixed team; 2021 Oberstdorf SKJ gold: large hill, silver: normal hill and mixed team, bronze: team
Martin Lundström SWE CCS Olympics 1948—1952 3–0–1 1948 St. Moritz (Olympics) CCS gold: 18 km and 4×10 km relay; 1950 Lake Placid/Rumford CCS gold: 4×10 km relay; 1952 Oslo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Józef Łuszczek POL CCS Olympics / Other 1980—1984 1–0–1 1978 Lahti CCS gold: 15 km, bronze: 30 km
Lyubov Lyadova RUS
URS
CCS Olympics 1984 0–1–0 1982 Oslo CCS silver: 4×5 km relay
Pirkko Määttä FIN CCS Olympics 1984—1994 1–1–1 1989 Lahti CCS gold: 4×5 km relay, silver: 10 km classical, bronze: 15 km
Jaak Mae EST CCS Olympics 1994—2010 0–1–0 2003 Val di Fiemme CCS silver: 15 km
Thomas Magnusson SWE CCS Olympics 1972 2–0–1 1974 Falun CCS gold: 30 km, bronze: 50 km; 1978 Lahti CCS gold: 4×10 km relay
Fabio Maj ITA CCS Olympics 1998—2002 0–0–2 1995 Thunder Bay CCS bronze: 4×10 km relay; 1999 Ramsau CCS bronze: 4×10 km relay
Christer Majbäck SWE CCS Olympics 1988—1994 1–2–2 1987 Oberstdorf CCS bronze: 30 km; 1989 Lahti CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 30 km; 1991 Val di Fiemme CCS silver: 10 km and 4×10 km relay
Petra Majdič SLO CCS Olympics 2002—2010 0–1–1 2007 Sapporo CCS silver: sprint; 2011 Oslo CCS bronze: sprint
Tapio Mäkelä FIN CCS Olympics 1952 2–1–0 1952 Oslo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay, silver: 18 km; 1954 Falun CCS gold: 4×10 km relay
Adam Małysz POL SJP Olympics 1998—2010 4–1–1 2001 Lahti SKJ gold: normal hill, silver: large hill; 2003 Val di Fiemme SKJ gold: normal hill and large hill; 2007 Sapporo SKJ gold: normal hill; 2011 Oslo SKJ bronze: normal hill
Franco Manfroi ITA CCS Olympics 1964—1968 0–0–1 1966 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Maurice Manificat FRA CCS Olympics 2010—2022 0–1–3 2015 Falun CCS silver: 15 km, bronze: 4×10 km relay; 2019 Seefeld CCS bronze: 4×10 km relay; 2021 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay
Hannu Manninen FIN CCS/NCB Olympics 1994—2018 3–1–2 1997 Trondheim NCO silver: team; 1999 Ramsau NCO gold: team; 2001 Lahti NCO bronze: team; 2003 Val di Fiemme NCO bronze: team; 2007 Sapporo NCO gold: sprint and team
Jari Mantila FIN NCB Olympics 1992—2002 1–2–1 1995 Thunder Bay NCO silver: individual; 1997 Trondheim NCO silver: team; 1999 Ramsau NCO gold: team; 2001 Lahti NCO bronze: team
Eero Mäntyranta FIN CCS Olympics 1960—1972 5–4–3 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1962 Zakopane CCS gold: 30 km, silver: 4×10 km relay; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 15 km and 30 km, silver: 4×10 km relay; 1966 Oslo CCS gold: 30 km, silver: 4×10 km relay, bronze: 50 km; 1968 Grenoble (Olympics) CCS silver: 15 km, bronze: 30 km and 4×10 km relay
Kjetil Mårdalen NOR NCB Olympics 1956 0–0–1 1954 Falun NCO bronze: individual
Bente Martinsen-Skari NOR CCS Olympics 1994—2002 5–2–0 1997 Trondheim CCS silver: 4×5 km relay (competed as Bente Martinsen); 1999 Ramsau CCS gold: 5 km (competed as Bente Martinsen); 2001 Lahti CCS gold: 10 km and 15 km, silver: 4×5 km relay (competed as Bente Skari); 2003 Val di Fiemme CCS gold: 10 km and 15 km (competed as Bente Skari)
Odd Martinsen NOR CCS Olympics 1968—1976 2–3–3 1966 Oslo CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 1968 Grenoble (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay, silver: 30 km; 1970 Vysoké Tatry CCS silver: 15 km, bronze: 30 km; 1974 Falun CCS bronze: 4×10 km relay; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Barbro Martinsson SWE CCS Olympics / Other 1956—1968 0–2–1 1962 Zakopane CCS silver: 3×5 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 3×5 km; 1966 Oslo CCS bronze: 3×5 km
Stanisław Marusarz POL CCS/NCB/SJP Olympics / Other 1932—1952 0–1–0 1938 Lahti SKJ silver: normal hill
Marjo Matikainen FIN CCS Olympics 1984—1988 3–2–2 1987 Oberstdorf CCS gold: 5 km, silver: 10 km; 1989 Lahti CCS gold: 15 km and 4×5 km relay, silver: 10 km freestyle, bronze: 10 km classical and 30 km
Johanna Matintalo FIN CCS Olympics 2018—2022 0–0–1 2021 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay
Martin Matsbo SWE CCS Olympics 1936 0–0–2 1935 Vysoké Tatry CCS bronze: 4×10 km relay; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay; 1941 Cortina d'Ampezzo MSP gold (unofficial)
Coline Mattel FRA SJP Olympics 2014 0–0–1 2011 Oslo SKJ bronze: normal hill
Nataliya Matveyeva RUS CCS Olympics 2006—2014 0–1–0 2017 Lathi CCS silver: team sprint
Aleksandr Mayorov RUS
URS
NCB Olympics 1980—1984 0–0–1 1984 Rovaniemi NCO bronze: team
Yevgeniya Medvedeva RUS CCS Olympics 2006—2010 0–2–0 2005 Oberstdorf CCS silver: 4×5 km relay; 2009 Liberec CCS silver: 30 km
Dieter Meinel GDR CCS Olympics 1976 1–0–0 1974 Falun CCS gold: 4×10 km relay
Yevdokiya Mekshilo RUS
URS
CCS Olympics 1964 1–1–0 1964 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 3×5 km, silver: 10 km
Juha Mieto FIN CCS Olympics / Other 1972—1984 1–4–3 1974 Falun CCS silver: 30 km; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1978 Lahti CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 15 km and 50 km, bronze: 4×10 km relay; 1982 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Rauno Miettinen FIN NCB/SJP Olympics / Other 1972—1984 0–3–0 1978 Lahti NCO silver: individual; 1982 Oslo NCO silver: team; 1984 Rovaniemi NCO silver: team
Reiichi Mikata JPN NCB Olympics / Other 1992—1994 0–0–1 1991 Val di Fiemme NCO bronze: team
Pål Gunnar Mikkelsplass NOR CCS Olympics 1984—1988 2–1–1 1982 Oslo CCS gold: 4×10 km relay; 1985 Seefeld CCS gold: 4×10 km relay; 1987 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay; 1989 Lahti CCS silver: 15 km classical
Yusuke Minato JPN NCB Olympics 2010—2014 1–0–0 2009 Liberec NCO gold: team
Antje Misersky-Harvey GER BTH Olympics / Other 1992—1994 0–0–1 1985 Seefeld CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Antje Misersky for East Germany)
Hideharu Miyahira JPN SJP Olympics 2002 0–3–1 1999 Ramsau SKJ silver: normal hill and team large hill, bronze: large hill; 2003 Val di Fiemme SKJ silver: team
Magnus Moan NOR NCB Olympics 2006—2014 1–6–5 2005 Oberstdorf NCO gold: team, silver: sprint; 2007 Sapporo NCO silver: sprint, bronze: team; 2009 Liberec NCO bronze: team; 2011 Oslo NCO bronze: team normal hill and team large hill; 2013 Val di Fiemme NCO silver: team; 2015 Falun NCO silver: team, bronze: team sprint; 2017 Lathi NCO silver: team sprint and team
Anita Moen-Guidon NOR CCS Olympics 1994—2002 0–3–1 1993 Falun CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Anita Moen); 1995 Thunder Bay CCS silver: 4×5 km relay (competed as Anita Moen); 2001 Lahti CCS silver: 4×5 km relay (competed as Anita Moen); 2003 Val di Fiemme CCS silver: 4×5 km relay (competed as Anita Moen)
Torgny Mogren SWE CCS Olympics / Other 1984—1998 4–3–2 1987 Oberstdorf CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 50 km; 1989 Lahti CCS gold: 4×10 km relay, silver: 15 km freestyle and 50 km; 1991 Val di Fiemme CCS gold: 50 km, silver: 4×10 km relay, bronze: 10 km; 1993 Falun CCS gold: 50 km
Laura Mononen FIN CCS Olympics 2018 0–0–1 2017 Lahti CCS bronze: 4×5 km relay
Berit Mørdre-Lammedal NOR CCS Olympics 1968—1972 1–2–1 1966 Oslo CCS silver: 3×5 km (competed as Berit Mørdre); 1968 Grenoble (Olympics) CCS gold: 3×5 km, silver:10 km (competed as Berit Mørdre); 1972 Sapporo (Olympics) CCS bronze: 3×5 km
Thomas Morgenstern AUT SJP Olympics 2006—2014 8–2–1 2005 Oberstdorf SKJ gold: team normal hill and team large hill; 2007 Sapporo SKJ gold: team, bronze: normal hill; 2009 Liberec SKJ gold: team; 2011 Oslo SKJ gold: normal hill, team normal hill, and team large hill, silver: large hill; 2013 Val di Fiemme SKJ gold: team, silver: mixed team
Nikolay Morilov RUS CCS Olympics 2010 0–1–1 2007 Sapporo CCS silver: team sprint; 2009 Liberec CCS bronze: sprint
Walter Motz GER CCS Olympics 1936 0–1–0 1934 Sollefteå CCS silver: 4×10 km relay
Johann Mühlegg GER
ESP
CCS Olympics 1992—2002 1–1–0 2001 Lahti CCS gold: 50 km, silver: 10/10 km pursuit (competed for Spain)
Lyubov Mukhachova RUS
URS
CCS Olympics 1972 1–0–0 1972 Sapporo (Olympics) CCS gold: 3×5 km
Thomas Müller FRG NCB Olympics 1984—1988 2–0–0 1985 Seefeld NCO gold: team; 1987 Oberstdorf NCO gold: team
Pirjo Muranen FIN CCS Olympics 2010 3–1–2 2001 Lahti CCS gold: sprint (competed as Pirjo Manninen); 2005 Oberstdorf CCS silver: team sprint (competed as Pirjo Manninen); 2007 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay (competed as Pirjo Manninen); 2009 Liberec CCS gold: 4×5 km relay, bronze: sprint; 2011 Oslo CCS bronze: 4×5 km relay
Cyril Musil CZE
TCH
CCS Olympics 1936 0–1–0 1933 Innsbruck CCS silver: 4×10 km relay
Mika Myllylä FIN CCS Olympics / Other 1992—1998 4–3–2 1995 Thunder Bay CCS bronze: 10 km; 1997 Trondheim CCS gold: 50 km, silver: 10/15 km pursuit and 4×10 km relay, bronze: 10 km; 1999 Ramsau CCS gold: 10 km, 30 km, and 50 km, silver: 10/15 km pursuit
Bjørn Myrbakken NOR SJP Olympics 1994 1–0–0 1993 Falun SKJ gold: team
Marit Myrmæl NOR CCS Olympics 1976—1984 0–0–1 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 4×5 km relay
Magne Myrmo NOR CCS Olympics 1972—1976 1–1–1 1972 Sapporo (Olympics) CCS silver: 50 km; 1974 Falun CCS gold: 15 km, bronze: 4×10 km relay
Gary Napalkov RUS
URS
SJP Olympics 1968—1972 2–0–0 1970 Vysoké Tatry SKJ gold: normal hill and large hill
Anna Nechayevskaya ROC CCS Olympics 2018 0–0–1 2019 Seefeld CCS bronze: 4×5 km relay
Otakar Německý CZE
TCH
CCS/MSP/NCB Olympics / Non-Medal 1924—1928 2–1–0 1925 Janské Lázne CCS gold: 18 km, NCO gold: individual; 1927 Cortina d'Ampezzo NCO silver: individual
Nataliya Nepryayeva ROC CCS Olympics 2018—2022 0–1–2 2019 Seefeld CCS bronze: 7.5/7.5 km Skiathlon and 4×5 km relay; 2021 Oberstdorf CCS silver: 4×5 km relay (competed for the Russian Ski Federation)
Dieter Neuendorf GDR
GER
SJP Olympics 1964—1968 0–1–0 1966 Oslo SKJ silver: normal hill (competed for East Germany)
Kateřina Neumannová CZE
TCH
CCS/MTB Olympics / Other 1992—2006 2–1–2 1997 Trondheim CCS bronze: 15 km (competed for the Czech Republic); 1999 Ramsau CCS bronze: 5 km (competed for the Czech Republic); 2005 Oberstdorf CCS gold: 10 km (competed for the Czech Republic); 2007 Sapporo CCS gold: 10 km, silver: 7.5/7.5 km pursuit (competed for the Czech Republic)
Michael Neumayer GER SJP Olympics 2006—2010 0–2–1 2005 Oberstdorf SKJ silver: team normal hill; 2011 Oslo SKJ bronze: team normal hill; 2013 Val di Fiemme SKJ silver: team
Hubert Neuper AUT SJP Olympics 1980 0–2–0 1980 Lake Placid (Olympics) SKJ silver: large hill; 1982 Oslo SKJ silver: team
Pekka Niemi FIN CCS Olympics 1936 1–1–2 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS bronze: 18 km; 1937 Chamonix CCS gold: 50 km, silver: 4×10 km relay, bronze: 18 km
Vladimir Nikitin RUS
URS
CCS Olympics 1984 1–0–0 1982 Oslo CCS gold: 4×10 km relay
Ari-Pekka Nikkola FIN SJP Olympics 1988—1998 4–2–1 1987 Oberstdorf SKJ gold: team; 1989 Lahti SKJ gold: team, silver: normal hill; 1991 Val di Fiemme SKJ silver: team, bronze: normal hill; 1995 Thunder Bay SKJ gold: team; 1997 Trondheim SKJ gold: team
Tapani Niku FIN CCS Olympics 1924 0–0–1 1924 Chamonix (Olympics) CCS bronze: 18 km
Elin Nilsen NOR CCS Olympics 1992—1998 0–3–2 1991 Val di Fiemme CCS bronze: 4×5 km relay; 1993 Falun CCS bronze: 4×5 km relay; 1995 Thunder Bay CCS silver: 4×5 km relay; 1997 Trondheim CCS silver: 4×5 km relay; 2001 Lahti CCS silver: 4×5 km relay
Stina Nilsson SWE CCS Olympics 2014—2018 2–5–0 2015 Falun CCS silver: sprint, team sprint, and 4×5 km relay; 2017 Lathi CCS silver: 4×5 km relay; 2019 Seefeld CCS gold: team sprint and 4×5 km relay, silver: sprint
Jinya Nishikata JPN SJP Olympics 1994 0–0–1 1995 Thunder Bay SKJ bronze: team
Iivo Niskanen FIN CCS Olympics / Other 2014—2022 1–0–2 2017 Lathi CCS gold: 15 km, bronze: team sprint; 2019 Seefeld CCS bronze: 15 km
Kerttu Niskanen FIN CCS Olympics 2014—2022 0–0–2 2015 Falun CCS bronze: 4×5 km relay; 2017 Lathi CCS bronze: 4×5 km relay
Ute Noack GDR CCS Olympics 1984 0–0–1 1985 Seefeld CCS bronze: 4×5 km relay
Dietmar Nöckler ITA CCS Olympics 2014—2018 0–1–1 2015 Falun CCS bronze: team sprint; 2017 Lathi CCS silver: team sprint
Nikolay Nogovitsyn RUS
URS
NCB Olympics 1976 0–1–0 1970 Vysoké Tatry NCO silver: individual
Franco Nones ITA CCS Olympics 1964—1972 1–0–1 1966 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay; 1968 Grenoble (Olympics) CCS gold: 30 km
Märta Norberg SWE CCS Olympics 1952 0–0–2 1954 Falun CCS bronze: 3×5 km; 1958 Lahti CCS bronze: 3×5 km
Petter Northug NOR CCS Olympics / Other 2010—2014 13–3–0 2007 Sapporo CCS gold: 4×10 km relay; 2009 Liberec CCS gold: 15/15 km pursuit, 50 km, and 4×10 km relay; 2011 Oslo CCS gold: 15/15 km Skiathlon, 50 km, and 4×10 km relay, silver: sprint and team sprint; 2013 Val di Fiemme CCS gold: 15 km and 4×10 km relay, silver: sprint; 2015 Falun CCS gold: sprint, 50 km, team sprint, and 4×10 km relay
Ville Nousiainen FIN CCS Olympics 2006—2014 0–0–2 2009 Liberec CCS bronze: team sprint and 4×10 km relay
Vladimír Novák CZE
TCH
CCS Olympics 1928—1936 0–1–0 1933 Innsbruck CCS silver: 4×10 km relay
Sulo Nurmela FIN CCS Olympics / Other 1936 4–0–0 1934 Sollefteå CCS gold: 18 km and 4×10 km relay; 1935 Vysoké Tatry CCS gold: 4×10 km relay; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Tapio Nurmela FIN NCB Olympics 1994—1998 1–1–0 1997 Trondheim NCO silver: team; 1999 Ramsau NCO gold: team
Reidar Nyborg NOR CCS Olympics 1948 0–0–1 1948 St. Moritz (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Inger Helene Nybråten NOR CCS Olympics 1984—1994 1–1–4 1982 Oslo CCS gold: 4×5 km relay; 1989 Lahti CCS bronze 4×5 km relay; 1991 Val di Fiemme CCS bronze: 4×5 km relay; 1993 Falun CCS bronze: 4×5 km relay; 1995 Thunder Bay CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 15 km
Radim Nyč CZE
TCH
CCS Olympics 1988—1992 0–0–1 1989 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay
Matti Nykänen FIN SJP Olympics 1984—1988 6–2–3 1982 Oslo SKJ gold: large hill, bronze: team; 1984 Sarajevo (Olympics) SKJ gold: large hill, silver: normal hill; 1984 Engelberg SKJ gold: team; 1985 Seefeld SKJ gold: team, bronze: large hill; 1987 Oberstdorf SKJ gold: team, silver: normal hill; 1989 Lahti SKJ gold: team, bronze: large hill
Grete Ingeborg Nykkelmo NOR BTH Olympics 1992 1–1–2 1985 Seefeld CCS gold: 20 km, silver: 4×5 km relay, bronze: 5 km and 10 km
Reidar Ødegård NOR CCS/MSP Olympics / Non-Medal 1928 0–0–1 1928 St. Moritz (Olympics) CCS bronze: 18 km
Klaus Ofner AUT NCB Olympics 1988—1992 1–0–1 1991 Val di Fiemme NCO gold: team, bronze: individual
Kenji Ogiwara JPN NCB Olympics 1992—2002 4–0–1 1993 Falun NCO gold: individual and team; 1995 Thunder Bay NCO gold: team; 1997 Trondheim NCO gold: individual; 1999 Ramsau NCO bronze: sprint
Tsugiharu Ogiwara JPN NCB Olympics 1998 1–0–0 1995 Thunder Bay NCO gold: team
Emelie Öhrstig SWE CCS Olympics 2006 1–0–0 2005 Oberstdorf CCS gold: sprint
Kalevi Oikarainen FIN CCS Olympics 1968—1972 1–1–1 1966 Oslo CCS silver: 4×10 km relay; 1968 Grenoble (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay; 1970 Vysoké Tatry CCS gold: 50 km
Takanobu Okabe JPN SJP Olympics 1994—2006 1–1–3 1995 Thunder Bay SKJ gold: normal hill, bronze: team; 1997 Trondheim SKJ silver: team; 2007 Sapporo SKJ bronze: team; 2009 Liberec SKJ bronze: team
Olav Økern NOR CCS Olympics 1948—1952 0–1–1 1938 Lahti CCS silver: 4×10 km relay; 1948 St. Moritz (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Rune Olijnyk NOR SJP Olympics 1992 0–1–0 1991 Val di Fiemme SKJ silver: large hill
Harri Olli FIN SJP Olympics 2010 0–1–0 2007 Sapporo SKJ silver: large hill
Arthur Olsson SWE CCS Olympics 1956 0–0–1 1954 Falun CCS bronze: 4×10 km relay
Johan Olsson SWE CCS Olympics 2006—2014 2–4–2 2011 Oslo CCS silver: 4×10 km relay; 2013 Val di Fiemme CCS gold: 50 km, silver: 15 km and 4×10 km relay; 2015 Falun CCS gold: 15 km, silver: 4×10 km relay, bronze: 50 km; 2017 Lathi CCS bronze: 4×10 km relay
Lars Olsson SWE CCS Olympics 1960—1964 1–0–0 1962 Zakopane CCS gold: 4×10 km relay
Alevtina Olyunina-Smirnova RUS
URS
CCS Olympics 1968—1972 3–1–0 1970 Vysoké Tatry CCS gold: 10 km and 3×5 km (competed as Alevtina Olyunina); 1972 Sapporo (Olympics) CCS gold: 3×5 km, silver: 10 km (competed as Alevtina Olyunina)
Vegard Opaas NOR SJP Olympics 1984—1988 0–2–1 1987 Oberstdorf SKJ silver: large hill and team, bronze: normal hill
Silje Opseth NOR SJP Olympics 2018—2022 0–1–2 2019 Seefeld SKJ bronze: team; 2021 Oberstdorf SKJ silver: mixed team, bronze: team
Antonina Ordina SWE CCS Olympics 1994—1998 1–0–2 1987 Oberstdorf CCS gold: 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1995 Thunder Bay CCS bronze: 30 km and 4×5 km relay
Manuela Oschmann GER CCS Olympics 1992 0–0–1 1985 Seefeld CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Manuela Drescher for East Germany)
Ingvild Flugstad Østberg NOR CCS Olympics 2014—2018 1–3–2 2015 Falun CCS gold: team sprint; 2019 Seefeld CCS silver: 30 km, 7.5/7.5 km Skiathlon, and 4×5 km relay, bronze: 10 km and team sprint
Einar Østby NOR CCS Olympics 1960—1964 0–1–1 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1962 Zakopane CCS bronze: 15 km
Nils Östensson SWE CCS Olympics 1948 1–1–0 1939 Zakopane MSP silver: team (unoffical); 1941 Cortina d'Ampezzo MSP gold, CCS silver: 4×10 km relay (unofficial); 1948 St. Moritz (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; silver: 18 km
Bror Östman SWE SJP Olympics / Other 1952—1956 0–0–1 1954 Falun SKJ bronze: normal hill
Klaus Ostwald GDR SJP Olympics 1980—1984 0–1–1 1984 Engelberg SKJ silver: team; 1985 Seefeld SKJ bronze: team
Adiel Paananen FIN CCS Olympics 1928 0–0–1 1930 Oslo CCS bronze: 50 km
Cristina Paluselli ITA CCS Olympics 2002—2006 0–0–1 2001 Lahti CCS bronze: 4×5 km relay
Nikolay Pankratov RUS CCS Olympics 2006—2010 0–1–1 2005 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay; 2007 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay
Aleksandr Panzhinsky ROC
RUS
CCS Olympics 2010—2018 0–0–1 2011 Oslo CCS bronze: team sprint
Clément Parisse FRA CCS Olympics 2018—2022 0–0–2 2019 Seefeld CCS bronze: 4×10 km relay; 2021 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay
Jiří Parma CZE
TCH
SJP Olympics / Other 1984—1994 1–1–2 1984 Engelberg SKJ bronze: team (competed for Czechoslovakia); 1987 Oberstdorf SKJ gold: normal hill (competed for Czechoslovakia); 1989 Lahti SKJ bronze: team (competed for Czechoslovakia); 1993 Falun SKJ silver: team (competed for the combined Czech Republic/Slovakia team)
Gabriella Paruzzi ITA CCS Olympics 1992—2006 0–3–2 1991 Val di Fiemme CCS silver: 4×5 km relay; 1993 Falun CCS silver: 4×5 km relay; 1999 Ramsau CCS silver: 4×5 km relay; 2001 Lahti CCS bronze: 4×5 km relay; 2005 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay
Renato Pasini ITA CCS Olympics 2006—2010 1–0–0 2007 Sapporo CCS gold: team sprint
Blanka Paulů CZE
TCH
CCS Olympics 1976—1984 0–1–1 1974 Falun CCS silver: 5 km, bronze: 4×5 km relay
Harald Paumgarten AUT CCS/NCB/SJP Olympics / Other 1928—1932 0–0–1 1933 Innsbruck CCS bronze: 4×10 km relay
Hilde Gjermundshaug Pedersen NOR CCS Olympics 2002—2006 2–2–2 2001 Lahti CCS silver: 4×5 km relay; 2003 Val di Fiemme CCS silver: 4×5 km relay, bronze: sprint and 10 km; 2005 Oberstdorf CCS gold: team sprint and 4×5 km relay
Solveig Pedersen NOR CCS Olympics 1992 0–0–1 1991 Val di Fiemme CCS bronze: 4×5 km relay
Killian Peier SUI SJP Olympics / YOG 2012—2022 0–0–1 2019 Seefeld SKJ bronze: large hill
Federico Pellegrino ITA CCS Olympics 2014—2022 1–2–2 2015 Falun CCS bronze: team sprint; 2017 Lathi CCS gold: sprint, silver: team sprint; 2019 Seefeld CCS silver: sprint, bronze: team sprint
Luigi Perenni ITA MSP Non-Medal 1936 0–0–0 1941 Cortina d'Ampezzo MSP silver
Franci Petek SLO SJP Olympics / Other 1992—1994 1–0–0 1991 Val di Fiemme SKJ gold: large hill (competed for Yugoslavia)
Primož Peterka SLO SJP Olympics / Other 1998—2006 0–0–1 2005 Oberstdorf SKJ bronze: team normal hill
Martin Petrásek CZE
TCH
CCS Olympics 1988—1994 0–0–1 1989 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay (competed for Czechoslovakia)
Brit Pettersen NOR CCS Olympics 1980—1988 1–1–3 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 4×5 km relay; 1982 Oslo CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5 km; 1985 Seefeld CCS silver: 20 km; 1987 Oberstdorf CCS bronze: 10 km
Sigurd Pettersen NOR SJP Olympics 2006 0–0–2 2003 Val di Fiemme SKJ bronze: team; 2005 Oberstdorf SKJ bronze: team large hill
Aleksey Petukhov RUS CCS Olympics 2010—2014 1–1–0 2013 Val di Fiemme CCS gold: team sprint; 2015 Falun CCS silver: team sprint
Barbara Petzold GDR CCS Olympics 1976—1980 2–3–2 1974 Falun CCS silver: 10 km and 4×5 km relay; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 4×5 km relay; 1978 Lahti CCS silver: 4×5 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 10 km and 4×5 km relay; 1982 Oslo CCS bronze: 4×5 km relay
Jean-Paul Pierrat FRA CCS Olympics 1976—1980 0–0–1 1978 Lahti CCS bronze: 50 km
Matti Pietikäinen FIN SJP Olympics 1948 1–0–0 1954 Falun SKJ gold: normal hill
Pietro Piller Cottrer ITA CCS Olympics 1998—2010 1–0–2 1997 Trondheim CCS bronze: 4×10 km relay; 2005 Oberstdorf CCS gold: 15 km; 2007 Sapporo CCS bronze: 15/15 km pursuit
Matti Pitkänen FIN CCS Olympics 1976—1980 1–1–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1978 Lahti CCS silver: 4×10 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Alessandro Pittin ITA NCB Olympics 2006—2022 0–1–0 2015 Falun NCO silver: individual normal hill
Pavel Ploc CZE
TCH
SJP Olympics 1984—1988 0–0–3 1984 Sarajevo (Olympics) SKJ bronze: large hill; 1984 Engelberg SKJ bronze: team; 1989 Lahti SKJ bronze: team
Vladimír Podzimek CZE
TCH
SJP Olympics 1984 0–0–1 1984 Engelberg SKJ bronze: team
Hans-Peter Pohl GER
FRG
NCB Olympics 1988—1992 1–0–1 1987 Oberstdorf NCO gold: team (competed for West Germany); 1993 Falun NCO bronze: team (competed for Germany)
Sirkka Polkunen FIN CCS Olympics 1952—1956 1–1–0 1954 Falun CCS silver: 3×5 km; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 3×5 km
Aleksey Poltoranin KAZ CCS Olympics / Other 2006—2018 0–0–2 2013 Val di Fiemme CCS bronze: 50 km and team sprint
Toini Pöysti FIN CCS Olympics 1960—1964 0–1–2 1958 Lahti CCS silver: 3×5 km; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS bronze: 3×5 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 3×5 km
Baldur Preiml AUT SJP Olympics 1964—1968 0–0–1 1968 Grenoble (Olympics) SKJ bronze: normal hill
Peter Prevc SLO SJP Olympics 2010—2022 0–1–2 2011 Oslo SKJ bronze: team large hill; 2013 Val di Fiemme SKJ silver: large hill, bronze: normal hill
Aleksey Prokurorov RUS
URS
EUN
CCS Olympics / Other 1988—2002 1–1–4 1989 Lahti CCS bronze: 50 km (competed for the Soviet Union); 1993 Falun CCS bronze: 4×10 km relay (competed for Russia); 1995 Thunder Bay CCS bronze: 30 km (competed for Russia); 1997 Trondheim CCS gold: 30 km, silver: 10 km, bronze: 10/15 km pursuit
Aleksandr Prosvirnin URS
UKR
NCB Olympics 1984 0–0–1 1984 Rovaniemi NCO bronze: team
Jari Puikkonen FIN SJP Olympics / Other 1980—1988 4–2–3 1978 Lahti SKJ silver: team (unoffical); 1980 Lake Placid (Olympics) SKJ bronze: large hill; 1982 Oslo SKJ silver: normal hill, bronze: team; 1984 Sarajevo (Olympics) SKJ bronze: normal hill; 1984 Engelberg SKJ gold: team; 1985 Seefeld SKJ gold: team, silver: large hill; 1989 Lahti SKJ gold: large hill and team
Kati Pulkkinen FIN CCS Olympics 1998 0–0–1 1997 Trondheim CCS bronze: 4×5 km relay
Markku Pusenius FIN SJP Olympics 1984 1–0–0 1984 Engelberg SKJ gold: team
Senja Pusula FIN CCS Olympics 1964—1972 0–0–2 1964 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 3×5 km; 1970 Vysoké Tatry CCS bronze: 3×5 km
Tuulikki Pyykkönen FIN CCS Olympics 1988—1998 0–0–1 1997 Trondheim CCS bronze: 4×5 km relay
Matti Raivio FIN CCS Olympics 1924—1928 2–0–0 1926 Lahti CCS gold: 18 km and 50 km
Rolf Rämgård SWE CCS Olympics 1960 0–1–1 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS silver: 30 km, bronze: 50 km
Kikkan Randall USA CCS Olympics / Administrator 2002—2021 1–1–1 2009 Liberec CCS silver: sprint; 2013 Val di Fiemme CCS gold: team sprint; 2017 Lathi CCS bronze: sprint
Siiri Rantanen FIN CCS Olympics 1952—1960 1–3–4 1952 Oslo (Olympics) CCS bronze: 10 km; 1954 Falun CCS silver: 10 km and 3×5 km; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 3×5 km; 1958 Lahti CCS silver: 3×5 km, bronze: 10 km; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS bronze: 3×5 km; 1962 Zakopane CCS bronze: 3×5 km
Jari Räsänen FIN CCS Olympics 1988—1994 0–3–1 1989 Lahti CCS silver: 4×10 km relay; 1991 Val di Fiemme CCS bronze: 4×10 km relay; 1995 Thunder Bay CCS silver: 4×10 km relay; 1997 Trondheim CCS silver: 4×10 km relay
Jiří Raška CZE
TCH
SJP Olympics / Other 1968—1972 1–2–0 1968 Grenoble (Olympics) SKJ gold: normal hill, silver: large hill; 1970 Vysoké Tatry SKJ silver: large hill
Helmut Recknagel GDR
GER
SJP Olympics / Other 1960—1964 2–0–2 1958 Lahti SKJ bronze: normal hill (competed for East Germany); 1960 Squaw Valley (Olympics) SKJ gold: normal hill; 1962 Zakopane SKJ gold: large hill, bronze: normal hill (competed for East Germany)
Franz-Josef Rehrl AUT NCB Olympics 2018—2022 0–0–3 2019 Seefeld NCO bronze: individual large hill, team sprint, and team
Olli Remes FIN MSP Non-Medal 1936 0–0–1 1934 Sollefteå CCS bronze: 50 km
Sara Renner CAN CCS Olympics 1998—2010 0–0–1 2005 Oberstdorf CCS bronze: sprint
Francis Repellin FRA NCB Olympics 1988—1992 0–1–0 1991 Val di Fiemme NCO silver: team
Marcel Reymond SUI SJP Olympics 1936 1–0–0 1933 Innsbruck SKJ gold: normal hill
Anfisa Reztsova RUS
URS
EUN
BTH/CCS Olympics 1988—1994 3–2–0 1985 Seefeld CCS gold: 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1987 Oberstdorf CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5 km and 20 km (competed for the Soviet Union); 1999 Ramsau CCS gold: 4×5 km relay (competed for Russia)
Espen Rian NOR NCB Olympics 2010 0–0–1 2007 Sapporo NCO bronze: team
Daniel Rickardsson SWE CCS Olympics 2010—2018 0–3–1 2011 Oslo CCS silver: 4×10 km relay; 2013 Val di Fiemme CCS silver: 4×10 km relay; 2015 Falun CCS silver: 4×10 km relay; 2017 Lathi CCS bronze: 4×10 km relay
Fabian Rießle GER NCB Olympics 2014—2018 3–2–1 2015 Falun NCO gold: team; 2017 Lathi NCO gold: team; 2019 Seefeld NCO gold: team sprint, silver: team; 2021 Oberstdorf NCO silver: team, bronze: team sprint
Jarl Magnus Riiber NOR NCB Olympics 2018—2022 4–3–0 2019 Seefeld NCO gold: individual normal hill and team, silver: team sprint; 2021 Oberstdorf NCO gold: individual normal hill and team, silver: individual large hill and team sprint
Kari Ristanen FIN CCS Olympics 1984—1988 0–1–0 1989 Lahti CCS silver: 4×10 km relay
Vasily Rochev RUS
URS
CCS Olympics 1976—1980 1–2–1 1974 Falun CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay, silver: 30 km
Vasily Rochev RUS CCS Olympics 2002—2006 1–2–1 2005 Oberstdorf CCS gold: sprint, bronze: 4×10 km relay; 2007 Sapporo CCS silver: team sprint and 4×10 km relay
Nina Rocheva RUS
URS
CCS Olympics 1980 1–1–1 1974 Falun CCS gold: 4×5 km relay (competed as Nina Selyunina); 1978 Lahti CCS bronze: 4×5 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 4×5 km relay
Špela Rogelj SLO SJP Olympics 2014—2022 0–1–0 2021 Oberstdorf SKJ silver: team
Marjut Rolig-Lukkarinen FIN CCS Olympics / Other 1992—1994 0–0–1 1993 Falun CCS bronze: 15 km (competed as Marjut Rolig)
Bjørn Einar Romøren NOR SJP Olympics 2006—2010 0–1–2 2003 Val di Fiemme SKJ bronze: team; 2005 Oberstdorf SKJ bronze: team large hill; 2011 Oslo SKJ silver: team normal hill
Eldar Rønning NOR CCS Olympics 2010—2014 4–1–1 2007 Sapporo CCS gold: 4×10 km relay, bronze: sprint; 2009 Liberec CCS gold: 4×10 km relay; 2011 Oslo CCS gold: 4×10 km relay, silver: 15 km; 2013 Val di Fiemme CCS gold: 4×10 km relay
Assar Rönnlund SWE CCS Olympics 1960—1968 3–3–0 1962 Zakopane CCS gold: 15 km and 4×10 km relay, silver: 50 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay, silver: 50 km; 1968 Grenoble (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Fred Rössner AUT ALP/CCS Olympics / Referee 1936—1956 0–0–0 1941 Cortina d'Ampezzo MSP silver (competed for Germany) (unofficial)
Marlies Rostock GDR CCS Olympics 1980 1–1–0 1978 Lahti CCS silver: 4×5 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 4×5 km relay
Sverre Rotevatn NOR NCB Olympics 2002 1–0–0 2001 Lahti NCO gold: team
Sjur Røthe NOR CCS Olympics 2014—2022 3–0–2 2013 Val di Fiemme CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15/15 km Skiathlon; 2019 Seefeld CCS gold: 15/15 km Skiathlon and 4×10 km relay, bronze: 50 km
Elena Runggaldier ITA SJP Olympics 2014—2018 0–1–0 2011 Oslo SKJ silver: normal hill
Eeva Ruoppa FIN CCS Olympics 1960—1964 0–0–2 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS bronze: 3×5 km; 1962 Zakopane CCS bronze: 3×5 km
Arne Rustadstuen NOR CCS/NCB Olympics / Non-starter 1932—1936 1–1–2 1930 Oslo CCS gold: 17 km, silver: 50 km; 1931 Oberhof NCO bronze: individual; 1932 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 50 km
Asbjørn Ruud NOR SJP Olympics 1948 1–0–0 1938 Lahti SKJ gold: normal hill
Birger Ruud NOR ALP/SJP Olympics / Other 1932—1948 5–2–0 1931 Oberhof SKJ gold: normal hill; 1932 Lake Placid (Olympics) SKJ gold: normal hill; 1935 Vysoké Tatry SKJ gold: normal hill; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) SKJ gold: normal hill; 1937 Chamonix SKJ gold: normal hill; 1939 Zakopane SKJ silver: normal hill; 1948 St. Moritz (Olympics) SKJ silver: normal hill
Roger Ruud NOR SJP Olympics 1980 0–0–0 1978 Lahti SKJ bronze: team (unoffical)
Sigmund Ruud NOR ALP/SJP Olympics 1928—1936 1–1–1 1928 St. Moritz (Olympics) SKJ silver: normal hill; 1929 Zakopane SKJ gold: normal hill; 1930 Oslo SKJ bronze: normal hill
Johannes Rydzek GER NCB Olympics 2010—2022 6–5–1 2011 Oslo SKJ silver: individual large hill, team normal hill, and team large hill; 2015 Falun NCO gold: individual normal hill and team, silver: team sprint, bronze: individual large hill; 2017 Lathi NCO gold: individual normal hill, individual large hill, team sprint, and team; 2019 Seefeld NCO silver: team
Ladislav Rygl CZE
TCH
NCB Olympics 1968—1972 1–0–0 1970 Vysoké Tatry NCO gold: individual
Sauli Rytky FIN CCS Olympics 1948 0–1–0 1948 St. Moritz (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Janne Ryynänen FIN NCB Olympics 2006—2014 1–0–0 2007 Sapporo NCO gold: team
Aino-Kaisa Saarinen FIN CCS Olympics 2006—2018 4–1–5 2007 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay; 2009 Liberec CCS gold: 10 km, team sprint, and 4×5 km relay, bronze: 7.5/7.5 km pursuit; 2011 Oslo CCS silver: team sprint, bronze: 10 km and 4×5 km relay; 2015 Falun CCS bronze: 4×5 km relay; 2017 Lathi CCS bronze: 4×5 km relay
Veli Saarinen FIN CCS Olympics 1928—1932 4–2–2 1926 Lahti CCS bronze: 18 km; 1929 Zakopane gold: 17 km, silver: 50 km; 1932 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 50 km, bronze: 18 km; 1933 Innsbruck CCS gold: 50 km; 1934 Sollefteå CCS gold: 4×10 km relay, silver: 18 km
Evi Sachenbacher-Stehle GER BTH/CCS Olympics 2002—2014 1–4–1 1999 Ramsau CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Evi Sachenbacher); 2003 Val di Fiemme CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5/5 km pursuit (competed as Evi Sachenbacher); 2007 Sapporo CCS silver: team sprint and 4×5 km relay; 2009 Liberec CCS silver: 4×5 km relay
Johan Sætre NOR SJP Olympics 1976—1980 1–0–0 1982 Oslo SKJ gold: team
Einar Sagstuen NOR CCS Olympics 1976 0–1–0 1976 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Hiroya Saito JPN SJP Olympics 1998 0–2–1 1995 Thunder Bay SKJ silver: normal hill, bronze: team; 1997 Trondheim SKJ silver: team
Jaroslav Sakala CZE
TCH
SJP Olympics 1992—1998 0–2–1 1993 Falun SKJ silver: large hill and team, bronze: normal hill (competed for the Czech Republic and the combined Czech Republic/Slovakia team in the team event)
Vladimir Sakhnov KAZ
URS
CCS Olympics 1984—1988 0–1–0 1987 Oberstdorf CCS silver: 4×10 km relay
Pauli Salonen FIN CCS/NCB Olympics 1948 0–0–0 1941 Cortina d'Ampezzo NCO silver: individual (unofficial)
Satu Salonen FIN CCS Olympics 1998—2002 0–0–1 1997 Trondheim CCS bronze: 4×5 km relay
Gunnar Samuelsson SWE CCS Olympics 1956 0–0–1 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Tom Sandberg NOR NCB Olympics 1976—1984 3–1–0 1982 Oslo NCO gold: individual, silver: team; 1984 Sarajevo (Olympics) NCO gold: individual; 1984 Rovaniemi NCO gold: team
Ingvar Sandström SWE CCS Olympics 1968 0–0–1 1970 Vysoké Tatry CCS bronze: 4×10 km relay
Riikka Sarasoja-Lilja FIN CCS Olympics 2010—2014 0–0–1 2013 Val di Fiemme CCS bronze: team sprint
Yukiya Sato JPN SJP Olympics / YOG 2012—2022 0–0–1 2019 Seefeld SKJ bronze: team
Sergey Savelyev RUS
URS
CCS Olympics 1976—1980 2–0–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 30 km, bronze: 4×10 km relay; 1978 Lahti CCS gold: 30 km
Jaana Savolainen FIN CCS Olympics 1988—1992 1–0–0 1989 Lahti CCS gold: 4×5 km relay
Andreas Schaad SUI NCB Olympics 1988—1994 0–1–0 1989 Lahti NCO silver: team
Thorleif Schjelderup NOR SJP Olympics 1948 0–0–1 1948 St. Moritz (Olympics) SKJ bronze: normal hill
Gregor Schlierenzauer AUT SJP Olympics 2010—2018 6–5–1 2007 Sapporo SKJ gold: team; 2009 Liberec SKJ gold: team, silver: normal hill; 2011 Oslo SKJ gold: large hill, team normal hill, and team large hill; 2013 Val di Fiemme SKJ gold: team, silver: normal hill and mixed team; 2015 Falun SKJ silver: large hill and team; 2017 Lathi SKJ bronze: team
Andreas Schlütter GER CCS Olympics 1998—2006 0–2–1 2001 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay; 2003 Val di Fiemme CCS silver: 4×10 km relay; 2005 Oberstdorf CCS silver: 4×10 km relay
Jan Schmid NOR
SUI
NCB Olympics 2002—2018 1–3–3 2009 Liberec NCO silver: individual normal hill, bronze: team (competed for Norway); 2011 Oslo NCO bronze: team normal hill and team large hill (competed for Norway); 2019 Seefeld NCO gold: team, silver: individual large hill and team sprint (competed for Norway)
Veronika Schmidt-Hesse GDR CCS Olympics 1976—1980 2–1–2 1974 Falun CCS silver: 4×5 km relay (competed as Veronika Schmidt); 1976 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Veronika Schmidt); 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 4×5 km relay (competed as Veronika Hesse); 1980 Falun CCS gold: 20 km (competed as Veronika Hesse); 1982 Oslo CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Veronika Hesse)
Rainer Schmidt GDR SJP Olympics 1972 0–0–1 1972 Sapporo (Olympics) SKJ bronze: large hill
Gunter Schmieder GDR NCB Olympics 1980—1984 1–0–0 1982 Oslo NCO gold: team
Martin Schmitt GER SJP Olympics 1998—2010 4–3–3 1997 Trondheim SKJ bronze: team; 1999 Ramsau SKJ gold: large hill and team large hill; 2001 Lahti SKJ gold: large hill and team large hill, silver: normal hill, bronze: team normal hill; 2005 Oberstdorf SKJ silver: team normal hill; 2009 Liberec SKJ silver: large hill; 2011 Oslo SKJ bronze: team normal hill
Thorsten Schmitt GER NCB Olympics 1998 0–1–0 2003 Val di Fiemme NCO silver: team
Karl Schnabl AUT SJP Olympics 1976 1–0–1 1976 Innsbruck (Olympics) SKJ gold: large hill, bronze: normal hill
Frank Schröder GDR CCS Olympics 1984 0–0–1 1982 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Hubert Schwarz FRG NCB/SJP Olympics 1980—1988 1–0–0 1985 Seefeld NCO gold: team
Reinhard Schwarzenberger AUT SJP Olympics 1998 0–0–1 1999 Ramsau SKJ bronze: team large hill
Anastasiya Sedova ROC
RUS
CCS/MIX Olympics / YOG 2012—2018 0–0–1 2019 Seefeld CCS bronze: 4×5 km relay
Mario Seidl AUT NCB Olympics 2018—2022 0–0–3 2017 Lahti NCO bronze: team; 2019 Seefeld NCO bronze: team; 2021 Oberstdorf NCO bronze: team
Jaci Seifriedsberger AUT SJP Olympics 2018 0–3–1 2013 Val di Fiemme SKJ silver: mixed team, bronze: normal hill; 2017 Lathi SKJ silver: mixed team; 2019 Seefeld SKJ silver: team
Gabriela Sekajová-Svobodová TCH
SVK
CCS Olympics 1976—1984 0–0–1 1974 Falun CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Gabriela Sekajová)
Juliane Seyfarth GER SJP Olympics 2018—2022 2–0–0 2019 Seefeld SKJ gold: team and mixed team
Anatoly Shelyukhin RUS
URS
CCS Olympics 1956—1960 0–1–2 1958 Lahti CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Valentyna Shevchenko UKR CCS Olympics / Other 1998—2014 0–0–1 2009 Liberec CCS bronze: 30 km
Alyona Sidko RUS CCS Olympics 2006 0–0–1 2005 Oberstdorf CCS bronze: team sprint
Gerd Siegmund GER SJP Olympics 1994 0–1–0 1995 Thunder Bay SKJ silver: team
Helena Šikolová CZE
TCH
CCS Olympics 1972 0–0–1 1972 Sapporo (Olympics) CCS bronze: 5 km
Lauri Silvennoinen FIN CCS Olympics 1948 0–1–0 1941 Cortina d'Ampezzo CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 18 km (unofficial); 1948 St. Moritz (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Fyodor Simashov RUS
URS
CCS Olympics 1968—1972 2–2–1 1970 Vysoké Tatry CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 1972 Sapporo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay, silver: 15 km; 1974 Falun CCS silver: 4×10 km relay
František Šimůnek CZE
TCH
CCS/NCB/SJP Olympics / Non-starter 1932—1948 0–1–0 1933 Innsbruck CCS silver: 4×10 km relay
Dmitry Sinitsyn RUS NCB Olympics 1998 0–0–2 1999 Ramsau NCO bronze: individual and team
Sture Sivertsen NOR CCS Olympics 1994—1998 4–0–0 1993 Falun CCS gold: 10 km and 4×10 km relay; 1995 Thunder Bay CCS gold: 4×10 km relay; 1997 Trondheim CCS gold: 4×10 km relay
Kjell Sjöberg SWE SJP Olympics 1960—1968 0–0–1 1966 Oslo SKJ bronze: large hill
Leif Skagnæs NOR MSP Non-Medal 1928 0–1–0 1930 Oslo NCO silver: individual
Halldor Skard, Jr. NOR NCB Olympics 1998 1–1–0 1995 Thunder Bay NCO silver: team; 1997 Trondheim NCO gold: team
Yury Skobov RUS
URS
CCS Olympics 1972—1976 1–1–0 1972 Sapporo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1974 Falun CCS silver: 4×10 km relay
Vibeke Skofterud NOR CCS Olympics 2002—2010 2–1–1 2003 Val di Fiemme CCS silver: 4×5 km relay; 2005 Oberstdorf CCS gold: 4×5 km relay; 2007 Sapporo CCS bronze: 4×5 km relay; 2011 Oslo CCS gold: 4×5 km relay
Simon Slåttvik NOR CCS/NCB Olympics 1952 0–0–1 1950 Lake Placid/Rumford NCO bronze: individual
Raisa Smetanina RUS
URS
EUN
CCS Olympics 1976—1992 7–6–4 1974 Falun CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5 km (competed for the Soviet Union); 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 10 km and 4×5 km relay, silver: 5 km (competed for the Soviet Union); 1978 Lahti CCS silver: 10 km and 20 km, bronze: 5 km and 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 5 km, silver: 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1980 Falun CCS bronze: 20 km (competed for the Soviet Union); 1982 Oslo CCS gold: 20 km, silver: 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1985 Seefeld CCS gold: 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1989 Lahti CCS silver: 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1991 Val di Fiemme CCS gold: 4×5 km relay (competed for the Soviet Union)
Kristina Šmigun-Vähi EST CCS Olympics / Other 1994—2010 1–3–2 1999 Ramsau CCS silver: 15 km, bronze: 30 km (competed as Kristina Šmigun); 2003 Val di Fiemme CCS gold: 5/5 km pursuit, silver: 10 km and 15 km, bronze: 30 km (competed as Kristina Šmigun)
Vladimir Smirnov KAZ
URS
EUN
CCS Olympics / Other / Administrator 1988—2001 4–4–3 1987 Oberstdorf CCS silver: 4×10 km relay (competed for the Soviet Union); 1989 Lahti CCS gold: 30 km (competed for the Soviet Union); 1991 Val di Fiemme CCS silver: 30 km, bronze: 15 km (competed for the Soviet Union); 1993 Falun CCS silver: 10 km and 10/15 km pursuit, bronze: 30 km (competed for Kazakhstan); 1995 Thunder Bay CCS gold: 10 km, 10/15 km pursuit, and 30 km, bronze: 50 km (competed for Kazakhstan)
Anders Södergren SWE CCS Olympics / Other 2006—2014 0–3–2 2003 Val di Fiemme CCS silver: 50 km, bronze: 4×10 km relay; 2007 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay; 2009 Liberec CCS silver: 15/15 km pursuit; 2011 Oslo CCS silver: 4×10 km relay
Benny Södergren SWE CCS Olympics 1976 0–0–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 50 km
Jani Soininen FIN SJP Olympics 1994—1998 2–1–0 1995 Thunder Bay SKJ gold: team; 1997 Trondheim SKJ gold: team; 2001 Lahti SKJ silver: team large hill
René Sommerfeldt GER CCS Olympics 1998—2010 0–2–1 2001 Lahti CCS silver: 50 km, bronze: 4×10 km relay; 2003 Val di Fiemme CCS silver: 4×10 km relay
Georg Späth GER SJP Olympics 2006 0–1–0 2005 Oberstdorf SKJ silver: team normal hill
Milan Šperl CZE CCS Olympics 2002—2010 0–0–1 2007 Sapporo CCS bronze: team sprint
Johnny Spillane USA NCB Olympics 2002—2010 1–0–0 2003 Val di Fiemme NCO gold: sprint
Robert Stadelmann AUT NCB Olympics 1994 0–0–1 1997 Trondheim NCO bronze: team
Alois Stadlober AUT CCS Olympics 1984—1998 1–1–0 1999 Ramsau CCS gold: 4×10 km relay, silver: 10 km
Jan Staszel POL CCS Olympics 1972—1976 0–0–1 1974 Falun CCS bronze: 30 km
Mario Stecher AUT NCB Olympics / Other 1994—2014 2–3–1 1997 Trondheim NCO bronze: team; 1999 Ramsau NCO silver: sprint; 2001 Lahti NCO silver: team; 2011 Oslo NCO gold: team normal hill and team large hill; 2013 Val di Fiemme NCO silver: individual large hill
Janne Stefansson SWE CCS Olympics 1960—1964 1–1–0 1962 Zakopane CCS silver: 30 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Walter Steiner SUI SJP Olympics 1972—1976 0–1–0 1972 Sapporo (Olympics) SKJ silver: large hill
Kristin Størmer Steira NOR CCS Olympics 2006—2014 3–2–3 2005 Oberstdorf CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 7.5/7.5 km pursuit; 2007 Sapporo CCS silver: 10 km, bronze: 7.5/7.5 km pursuit and 4×5 km relay2009 Liberec CCS silver: 7.5/7.5 km pursuit; 2011 Oslo CCS gold: 4×5 km relay; 2013 Val di Fiemme CCS gold: 4×5 km relay
Franco Stella ITA CCS Olympics 1964—1972 0–0–1 1966 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Ole Stenen NOR CCS/MSP/NCB Olympics / Non-Medal 1928—1932 1–1–0 1929 Zakopane NCO silver: individual; 1931 Oberhof CCS gold: 50 km
Sverre Stenersen NOR CCS/NCB/SJP Olympics / Other 1952—1960 1–1–0 1954 Falun NCO gold: individual; 1958 Lahti NCO silver: individual
Yuliya Stepanova RUS
URS
CCS Olympics 1984 0–1–0 1989 Lahti CCS silver: 4×5 km relay
Andreas Stjernen NOR SJP Olympics 2018 0–1–1 2017 Lathi SKJ silver: team; 2019 Seefeld SKJ bronze: mixed team
Kamil Stoch POL SJP Olympics 2006—2022 2–1–3 2013 Val di Fiemme SKJ gold: large hill, bronze: team; 2015 Falun SKJ bronze: team; 2017 Lathi SKJ gold: team; 2019 Seefeld SKJ silver: normal hill; 2021 Oberstdorf SKJ bronze: team
Martin Stokken NOR ATH/CCS Olympics / Other 1948—1956 0–1–1 1950 Lake Placid/Rumford CCS bronze: 4×10 km relay; 1952 Oslo (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Valery Stolyarov RUS
EUN
NCB Olympics 1992—1998 0–0–1 1999 Ramsau NCO bronze: team (competed for Russia)
Britt Strandberg SWE CCS Olympics 1960—1968 1–2–1 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS gold: 3×5 km; 1962 Zakopane CCS silver: 3×5 km; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 3×5 km; 1966 Oslo CCS bronze: 3×5 km
Günther Stranner AUT SJP Olympics 1988 0–1–0 1985 Seefeld SKJ silver: team
Ramona Straub GER SJP Olympics 2018 1–0–0 2019 Seefeld SKJ gold: team
Anna Odine Strøm NOR MIX/SJP Olympics / YOG 2016—2022 0–0–3 2019 Seefeld SKJ bronze: team and mixed team; 2021 Oberstdorf SKJ bronze: team
Thoralf Strømstad NOR CCS/NCB Olympics 1924 0–1–0 1924 Chamonix (Olympics) CCS silver: 50 km
Liisa Suihkonen FIN CCS Olympics 1968—1976 0–1–0 1976 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 4×5 km relay
Klaus Sulzenbacher AUT NCB Olympics 1984—1992 1–1–0 1991 Val di Fiemme NCO gold: team, silver: individual
Martin Johnsrud Sundby NOR CCS Olympics 2010—2018 4–3–2 2011 Oslo CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 15 km; 2013 Val di Fiemme CCS silver: 15/15 km Skiathlon; 2017 Lathi CCS gold: 4×10 km relay, silver: 15 km and 15/15 km Skiathlon; 2019 Seefeld CCS gold: 15 km and 4×10 km relay, bronze: 15/15 km Skiathlon
Jonna Sundling SWE CCS/MIX Olympics / YOG 2012—2022 2–0–0 2021 Oberstdorf CCS gold: sprint and team sprint
Kati Sundqvist-Venäläinen FIN CCS Olympics 1998—2006 0–1–0 2001 Lahti CCS silver: sprint (competed as Kati Sundqvist)
Pekka Suorsa FIN SJP Olympics 1988 1–0–0 1987 Oberstdorf SKJ gold: team
Martin Švagerko TCH
SVK
SJP Olympics 1984—1994 0–1–1 1989 Lahti SKJ bronze: team (competed for Czechoslovakia); 1993 Falun SKJ silver: team (competed for the combined Czech Republic/Slovakia team)
Gunde Svan SWE CCS Olympics 1984—1988 7–3–1 1985 Seefeld CCS gold: 30 km and 50 km, bronze: 4×10 km relay; 1987 Oberstdorf CCS gold: 4×10 km relay; 1989 Lahti CCS gold: 15 km freestyle, 50 km, and 4×10 km relay; 1991 Val di Fiemme CCS gold: 30 km, silver: 15 km, 50 km, and 4×10 km relay
Ladislav Švanda CZE
TCH
CCS Olympics 1988 0–0–1 1989 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay
Nils Svärd SWE CCS Olympics 1932 0–0–1 1931 Oberhof CCS bronze: 18 km
Jens Arne Svartedal NOR CCS Olympics 2006—2010 1–0–0 2007 Sapporo CCS gold: sprint
Hannu Taipale FIN CCS Olympics 1968—1972 0–1–1 1966 Oslo CCS silver: 4×10 km relay; 1968 Grenoble (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Sara Takanashi JPN SJP Olympics / YOG 2012—2022 1–2–4 2013 Val di Fiemme SKJ gold: mixed team, silver: normal hill; 2015 Falun SKJ bronze: mixed team; 2017 Lathi SKJ bronze: normal hill and mixed team; 2021 Oberstdorf SKJ silver: large hill, bronze: normal hill
Taku Takeuchi JPN SJP Olympics 2010—2018 1–0–2 2013 Val di Fiemme SKJ gold: mixed team; 2015 Falun SKJ bronze: mixed team; 2017 Lathi SKJ bronze: mixed team
Jaakko Tallus FIN NCB Olympics 2002—2010 1–0–2 2001 Lahti NCO bronze: team; 2003 Val di Fiemme NCO bronze: team; 2007 Sapporo NCO gold: team
Daniel-André Tande NOR SJP Olympics 2018—2022 0–1–0 2017 Lathi SKJ silver: team
Petter Tande NOR NCB Olympics 2006—2010 1–0–2 2005 Oberstdorf NCO gold: team; 2007 Sapporo NCO bronze: team; 2009 Liberec NCO bronze: team
Nils Täpp SWE CCS Olympics 1948—1952 2–0–1 1948 St. Moritz (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1950 Lake Placid/Rumford CCS gold: 4×10 km relay; 1952 Oslo (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Valery Tarakanov RUS
URS
CCS Olympics 1964—1972 1–0–0 1970 Vysoké Tatry CCS gold: 4×10 km relay
Iryna Taranenko-Terelia UKR CCS Olympics 1994—2002 0–0–1 1999 Ramsau CCS bronze: 5/10 km pursuit
Axel Teichmann GER CCS Olympics 2002—2014 2–5–1 2003 Val di Fiemme CCS gold: 15 km, silver: 4×10 km relay; 2005 Oberstdorf CCS silver: team sprint and 4×10 km relay; 2007 Sapporo CCS gold: 15/15 km pursuit; 2009 Liberec CCS silver: team sprint and 4×10 km relay; 2011 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Jurij Tepeš SLO SJP Olympics 2014 0–0–1 2011 Oslo SKJ bronze: team large hill
Fyodor Terentyev RUS
URS
CCS Olympics 1956 1–2–1 1954 Falun CCS silver: 4×10 km relay; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 50 km; 1958 Lahti CCS silver: 4×10 km relay
Pertti Teurajärvi FIN CCS Olympics 1976—1980 1–1–1 1976 Innsbruck (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1978 Lahti CCS silver: 4×10 km relay; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Jacob Tullin Thams NOR SAL/SJP Olympics 1924—1936 2–0–0 1924 Chamonix (Olympics) SKJ gold: normal hill; 1926 Lahti SKJ gold: normal hill
Maria Theurl AUT CCS Olympics 1988—1998 0–0–1 1999 Ramsau CCS bronze: 15 km
Dieter Thoma GER
FRG
SJP Olympics 1988—1998 1–2–2 1991 Val di Fiemme SKJ bronze: team (competed for Germany); 1995 Thunder Bay SKJ silver: team (competed for Germany); 1997 Trondheim SKJ silver: large hill, bronze: team (competed for Germany); 1999 Ramsau SKJ gold: team large hill (competed for Germany)
Georg Thoma GER
FRG
NCB Olympics / Other 1960—1964 1–0–0 1966 Oslo NCO gold: individual (competed for West Germany)
Arto Tiainen FIN CCS Olympics 1956—1968 0–2–2 1958 Lahti CCS bronze: 4×10 km relay; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 50 km; 1966 Oslo CCS silver: 50 km
Tamara Tikhonova RUS
URS
CCS Olympics 1988 2–1–2 1985 Seefeld CCS gold: 4×5 km relay; 1989 Lahti CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 10 km freestyle; 1991 Val di Fiemme CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 10 km
Shohei Tochimoto JPN SJP Olympics 2010 0–0–2 2007 Sapporo SKJ bronze: team; 2009 Liberec SKJ bronze: team
Didrik Tønseth NOR CCS Olympics 2018 2–0–0 2015 Falun CCS gold: 4×10 km relay; 2017 Lahti gold: 4×10 km relay
Jouko Törmänen FIN SJP Olympics 1976—1980 1–0–0 1978 Lahti SKJ silver: team (unoffical); 1980 Lake Placid (Olympics) SKJ gold: large hill
Pål Tyldum NOR CCS Olympics / Other 1968—1976 2–3–0 1968 Grenoble (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay; 1972 Sapporo (Olympics) CCS gold: 50 km, silver: 30 km and 4×10 km relay; 1976 Innsbruck (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay
Michael Uhrmann GER SJP Olympics 2002—2010 1–1–2 2001 Lahti SKJ gold: team large hill, bronze: team normal hill; 2005 Oberstdorf SKJ silver: team normal hill; 2011 Oslo SKJ bronze: team normal hill
Vegard Ulvang NOR CCS Olympics / Other 1988—1994 2–2–4 1987 Oberstdorf CCS bronze: 4×10 km relay; 1989 Lahti CCS silver: 30 km, bronze: 15 km classical; 1991 Val di Fiemme CCS gold: 4×10 km relay, bronze: 30 km; 1993 Falun CCS gold: 4×10 km relay, silver: 30 km, bronze: 10 km
Anni Unger GDR CCS Olympics 1968—1972 0–1–0 1970 Vysoké Tatry CCS silver: 3×5 km
Eva Urevc SLO BTH/CCS/MIX Olympics / YOG 2012—2022 0–0–1 2021 Oberstdorf CCS bronze: team sprint
Sergey Ustyugov ROC
RUS
CCS Olympics 2014—2022 2–4–1 2013 Val di Fiemme CCS bronze: 4×10 km relay; 2017 Lathi CCS gold: 15/15 km Skiathlon and team sprint, silver: sprint, 50 km, and 4×10 km relay; 2019 Seefeld CCS silver: 4×10 km relay
Sven Utterström SWE CCS Olympics 1928—1932 3–1–0 1930 Oslo CCS gold: 50 km; 1932 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 18 km; 1933 Innsbruck CCS gold: 4×10 km relay, silver: 50 km
Gennady Vaganov RUS
URS
CCS Olympics 1960—1964 0–0–2 1962 Zakopane CCS bronze: 4×10 km relay; 1964 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 4×10 km relay
Yelena Välbe RUS
EUN
CCS Olympics 1992—1998 14–3–0 1989 Lahti CCS gold: 10 km freestyle and 30 km, silver: 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1991 Val di Fiemme CCS gold: 10 km, 15 km, and 4×5 km relay, silver: 30 km (competed for the Soviet Union); 1993 Falun CCS gold: 15 km and 4×5 km relay (competed for Russia); 1995 Thunder Bay CCS gold: 30 km and 4×5 km relay, silver: 15 km (competed for Russia); 1997 Trondheim CCS gold: 5 km, 5/10 km pursuit, 15 km, 30 km, and 4×5 km relay (competed for Russia)
Fulvio Valbusa ITA CCS Olympics 1992—2006 0–1–4 1995 Thunder Bay CCS bronze: 4×10 km relay; 1997 Trondheim CCS bronze: 4×10 km relay; 1999 Ramsau CCS bronze: 10/15 km pursuit and 4×10 km relay; 2005 Oberstdorf CCS silver: 15 km
Sabina Valbusa ITA CCS Olympics 1994—2010 0–1–2 1999 Ramsau CCS silver: 4×5 km relay; 2001 Lahti CCS bronze: 4×5 km relay; 2005 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay
Lauri Valonen FIN NCB/SJP Olympics 1936 0–1–0 1935 Vysoké Tatry NCO silver: individual
Laurien van der Graaff SUI CCS Olympics 2014—2022 0–1–0 2021 Oberstdorf CCS silver: team sprint
Lindsey Van USA SJP Olympics 2014 1–0–0 2009 Liberec SKJ gold: normal hill
Benjam Vanninen FIN CCS Olympics 1948 0–0–1 1948 St. Moritz (Olympics) CCS bronze: 50 km
Bice Vanzetta ITA CCS Olympics 1988—1994 0–2–0 1991 Val di Fiemme CCS silver: 4×5 km relay; 1993 Falun CCS silver: 4×5 km relay
Giorgio Vanzetta ITA CCS Olympics 1980—1994 0–2–0 1985 Seefeld CCS silver: 4×10 km relay; 1993 Falun CCS silver: 4×10 km relay
Kaisa Varis FIN CCS Olympics 2002 0–0–1 2001 Lahti CCS bronze: 15 km
Liliya Vasilchenko RUS
URS
CCS Olympics 1984 1–0–0 1985 Seefeld CCS gold: 4×5 km relay
Vyacheslav Vedenin RUS
URS
CCS Olympics / Other 1968—1972 4–2–1 1968 Grenoble (Olympics) CCS silver: 50 km; 1970 Vysoké Tatry CCS gold: 30 km and 4×10 km relay, silver: 50 km; 1972 Sapporo (Olympics) CCS gold: 30 km and 4×10 km relay, bronze: 50 km
Andrus Veerpalu EST CCS Olympics 1992—2010 2–1–0 1999 Ramsau CCS silver: 50 km; 2001 Lahti CCS gold: 30 km; 2009 Liberec CCS gold: 15 km
Rune Velta NOR SJP Olympics 2014 2–1–1 2015 Falun SKJ gold: normal hill and team, silver: mixed team, bronze: large hill
Ernst Vettori AUT SJP Olympics 1984—1992 1–1–3 1985 Seefeld SKJ silver: team; 1987 Oberstdorf SKJ bronze: large hill and team; 1991 Val di Fiemme SKJ gold: team; 1993 Falun SKJ bronze: team
Arvo Viitanen FIN CCS Olympics 1956 1–2–3 1954 Falun CCS gold: 4×10 km relay, silver: 15 km, bronze: 30 km; 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS silver: 4×10 km relay; 1958 Lahti CCS bronze: 50 km and 4×10 km relay
Bjarte Engen Vik NOR NCB Olympics 1994—1998 5–3–0 1995 Thunder Bay NCO silver: team; 1997 Trondheim NCO gold: team, silver: individual; 1999 Ramsau NCO gold: sprint and individual, silver: team; 2001 Lahti NCO gold: individual and team
Hans Vinjarengen NOR NCB/SJP Olympics / Non-starter 1928—1932 2–0–2 1929 Zakopane NCO gold: individual; 1930 Oslo NCO gold: individual; 1934 Sollefteå NCO bronze: individual; 1938 Lahti NCO bronze: individual
Katja Višnar SLO CCS Olympics 2010—2018 0–1–0 2019 Seefeld CCS silver: team sprint
Vincent Vittoz FRA CCS Olympics 1998—2010 1–0–0 2005 Oberstdorf CCS gold: 15/15 km pursuit
Petra Voge GDR CCS Olympics 1984 0–0–1 1982 Oslo CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Petra Sölter)
Carina Vogt GER SJP Olympics 2014—2018 5–0–1 2013 Val di Fiemme SKJ bronze: mixed team; 2015 Falun SKJ gold: normal hill and mixed team; 2017 Lathi SKJ gold: normal hill and mixed team; 2019 Seefeld SKJ gold: team
Igor Voronchikhin RUS
URS
CCS Olympics 1964—1968 0–0–2 1964 Innsbruck (Olympics) CCS bronze: 30 km and 4×10 km relay
Vladimir Voronkov RUS
URS
CCS Olympics 1968—1972 2–0–0 1970 Vysoké Tatry CCS gold: 4×10 km relay; 1972 Sapporo (Olympics) CCS gold: 4×10 km relay
Maksim Vylegzhanin RUS CCS Olympics 2010—2014 1–3–1 2009 Liberec CCS silver: 50 km; 2011 Oslo CCS silver: 15/15 km Skiathlon and 50 km; 2013 Val di Fiemme CCS bronze: 4×10 km relay; 2015 Falun CCS gold: 15/15 km Skiathlon
Kåre Walberg NOR SJP Olympics 1932—1936 0–0–1 1932 Lake Placid (Olympics) SKJ bronze: normal hill
Magdalena Wallin-Forsberg SWE BTH/CCS Olympics / Other 1992—2002 0–0–1 1987 Oberstdorf CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Magdalena Wallin)
Hans Wallner AUT SJP Olympics 1976—1984 0–1–0 1982 Oslo SKJ silver: team
Andreas Wank GER SJP Olympics 2010—2014 0–1–0 2013 Val di Fiemme SKJ silver:: team
Thomas Wassberg SWE CCS Olympics / Other 1976—1988 4–3–1 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 15 km; 1982 Oslo CCS gold: 50 km; 1985 Seefeld CCS silver: 15 km, bronze: 4×10 km relay; 1987 Oberstdorf CCS gold: 30 km and 4×10 km relay, silver: 15 km and 50 km
Akito Watabe JPN NCB Olympics / Other 2006—2022 1–1–3 2009 Liberec NCO gold: team; 2017 Lathi NCO silver: individual large hill, bronze: team sprint; 2019 Seefeld NCO bronze: individual normal hill; 2021 Oberstdorf NCO bronze: individual large hill
Yoshito Watabe JPN NCB Olympics 2014—2022 0–0–1 2017 Lathi NCO bronze: team sprint
Ulrich Wehling GDR NCB Olympics / Other 1972—1982 1–0–1 1974 Falun NCO gold: individual; 1978 Lahti NCO bronze: individual
Hermann Weinbuch FRG NCB/SJP Olympics 1980—1988 3–0–1 1985 Seefeld NCO gold: individual and team; 1987 Oberstdorf NCO gold: team, bronze: individual
Jens Weißflog GDR
GER
SJP Olympics 1984—1994 3–4–4 1984 Sarajevo (Olympics) SKJ gold: normal hill, silver: large hill (competed for East Germany); 1984 Engelberg SKJ silver: team (competed for East Germany); 1985 Seefeld SKJ gold: normal hill, bronze: team (competed for East Germany); 1989 Lahti SKJ gold: normal hill, silver: large hill; 1991 Val di Fiemme SKJ bronze: normal hill and team (competed for Germany); 1995 Thunder Bay SKJ silver: team, bronze: large hill (competed for Germany)
Andreas Wellinger GER SJP Olympics / YOG 2012—2018 1–2–0 2017 Lathi SKJ gold: mixed team, silver: normal hill and large hill
Franz Wende CZE
TCH
NCB/SJP Olympics 1924—1928 0–0–2 1925 Janské Lázne SKJ bronze: normal hill; 1927 Cortina d'Ampezzo NCO bronze: individual
Heidi Weng NOR CCS Olympics 2014—2018 5–3–1 2013 Val di Fiemme CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 7.5/7.5 km Skiathlon; 2015 Falun CCS gold: 4×5 km relay; 2017 Lathi CCS gold: sprint and 4×5 km relay, silver: 30 km; 2019 Seefeld CCS silver: 4×5 km relay; 2021 Oberstdorf CCS gold: 4×5 km relay, silver: 30 km
Johan Westberg SWE MSP Non-Medal 1936 0–2–0 1938 Lahti NCO silver; 1939 Zakopane CCS silver: 4×10 km relay
Marie-Helene Westin-Östlund SWE CCS Olympics 1988—1994 1–1–2 1987 Oberstdorf CCS gold: 20 km, bronze: 4×5 km relay (competed as Marie-Helene Westin); 1991 Val di Fiemme CCS silver: 10 km (competed as Marie-Helene Westin); 1995 Thunder Bay CCS bronze: 4×5 km relay (competed as Marie-Helene Westin)
Lydia Wideman FIN CCS Olympics 1952 1–0–0 1952 Oslo (Olympics) CCS gold: 10 km
Andreas Widhölzl AUT SJP Olympics 1998—2006 2–0–1 1999 Ramsau SKJ bronze: team large hill; 2005 Oberstdorf SKJ gold: team normal hill and team large hill
Ingrid Wigernæs NOR CCS Olympics 1956—1964 0–1–0 1966 Oslo CCS silver: 3×5 km
Emma Wikén SWE CCS Olympics 2014 0–1–0 2013 Val di Fiemme CCS silver: 4×5 km relay
Elis Wiklund SWE CCS Olympics 1936 2–0–0 1934 Sollefteå CCS gold: 50 km; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS gold: 50 km
Axel Wikström SWE CCS Olympics 1932—1936 0–2–0 1932 Lake Placid (Olympics) CCS silver: 18 km; 1936 Garmisch-Partenkirchen (Olympics) CCS silver: 50 km
Sigrid Wille GER CCS Olympics 1998 0–0–1 1999 Ramsau CCS bronze: 4×5 km relay
Konrad Winkler GDR NCB Olympics 1976—1980 2–1–0 1978 Lahti NCO gold: individual; 1982 Oslo NCO gold: team, silver: individual
Bjørn Wirkola NOR NCB/SJP Olympics / Other 1964—1972 2–0–0 1966 Oslo SKJ gold: normal hill and large hill
Marit Wold-Mikkelsplass NOR CCS Olympics 1988—1998 0–2–1 1995 Thunder Bay CCS silver: 4×5 km relay (competed as Marit Mikkelsplass); 1997 Trondheim CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 30 km (competed as Marit Mikkelsplass)
Heinz Wosipiwo GDR SJP Olympics 1972 0–1–0 1974 Falun SKJ silver: large hill
Uwe Wünsch GDR CCS Olympics 1984 0–0–1 1982 Oslo CCS bronze: 4×10 km relay
Markus Wüst SUI NCB Olympics 1994 0–0–1 1995 Thunder Bay NCO bronze: team
Hirokazu Yagi JPN SJP Olympics 1980—1984 0–0–1 1980 Lake Placid (Olympics) SKJ bronze: normal hill
Lyubov Yegorova RUS
EUN
CCS Olympics 1992—2002 3–1–2 1991 Val di Fiemme CCS gold: 30 km and 4×5 km relay (competed for the Soviet Union); 1993 Falun CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5 km, bronze: 5/10 km pursuit and 30 km (competed for Russia)
Radya Yeroshina RUS
URS
CCS Olympics 1956—1960 2–3–2 1956 Cortina d'Ampezzo (Olympics) CCS silver: 10 km and 3×5 km; 1958 Lahti CCS gold: 3×5 km; 1960 Squaw Valley (Olympics) CCS silver: 3×5 km, bronze: 10 km; 1962 Zakopane CCS gold: 3×5 km, bronze: 10 km
Jukka Ylipulli FIN NCB Olympics 1984—1988 0–1–2 1984 Sarajevo (Olympics) NCO bronze: individual; 1984 Rovaniemi NCO silver: team; 1985 Seefeld NCO bronze: team
Raimo Ylipulli FIN SJP Olympics 1994 0–1–0 1991 Val di Fiemme SKJ silver: team
Tuomo Ylipulli FIN SJP Olympics 1988 2–0–0 1985 Seefeld SKJ gold: team; 1987 Oberstdorf SKJ gold: team
Aleksandr Zavyalov RUS
URS
CCS Olympics 1980—1984 1–1–1 1980 Lake Placid (Olympics) CCS bronze: 50 km; 1982 Oslo CCS gold: 4×10 km relay, silver: 15 km
Olga Zavyalova RUS CCS Olympics 2002—2010 2–1–3 2003 Val di Fiemme CCS gold: 30 km, bronze: 5/5 km pursuit, 15 km, and 4×5 km relay; 2007 Sapporo CCS gold: 7.5/7.5 km pursuit, silver: 10 km
Katrin Zeller GER CCS Olympics 2010—2014 0–1–0 2009 Liberec CCS silver: 4×5 km relay
Nikolay Zimyatov RUS
URS
CCS Olympics 1980—1984 3–1–0 1978 Lahti CCS silver: 30 km; 1980 Lake Placid (Olympics) CCS gold: 30 km, 50 km, 4×10 km relay
Jan Ziobro POL SJP Olympics 2014 0–0–1 2015 Falun SKJ bronze: team
Cristian Zorzi ITA CCS Olympics 2002—2010 1–1–0 2001 Lahti CCS silver: sprint; 2007 Sapporo CCS gold: team sprint
Piotr Żyła POL SJP Olympics 2014—2022 2–0–4 2013 Val di Fiemme SKJ bronze: team; 2015 Falun SKJ bronze: team; 2017 Lathi SKJ gold: team, bronze: large hill; 2021 Oberstdorf SKJ gold: normal hill, bronze: team