Australia at the 2014 Winter Olympics

Alpine Skiing

Giant Slalom, Men Dominic Demschar 39
Ross Peraudo AC
Slalom, Men Dominic Demschar AC
Ross Peraudo AC
Downhill, Women Greta Small 29
Super G, Women Greta Small AC
Giant Slalom, Women Lavinia Chrystal 40
Greta Small 41
Emily Bamford 50
Slalom, Women Greta Small 31
Lavinia Chrystal 32
Emily Bamford AC
Combined, Women Greta Small 15

Biathlon

10 kilometres Sprint, Men Alexei Almoukov 71
20 kilometres, Men Alexei Almoukov 43
7.5 kilometres Sprint, Women Lucy Glanville 81
15 kilometres, Women Lucy Glanville 76

Bobsleigh

Two, Men Australia 24
Heath SpenceDuncan Harvey
Four, Men Australia 20
Heath SpenceGareth NicholsDuncan HarveyLucas Mata
Two, Women Australia 14
Astrid RađenovićJana Pittman

Cross Country Skiing

Sprint, Men Phil Bellingham 54
Callum Watson 84
15 kilometres, Men Callum Watson 75
Phil Bellingham 76
30 kilometres Skiathlon, Men Callum Watson 59
Team Sprint, Men Australia 21
Phil BellinghamCallum Watson
Sprint, Women Esther Bottomley 55
10 kilometres, Women Esther Bottomley 58
Aimee Watson 60
30 kilometres, Women Aimee Watson 51

Figure Skating

Singles, Men Brendan Kerry 29 r1/2
Singles, Women Brooklee Han 20
Ice Dancing, Mixed Australia 20
Danielle O'BrienGregory Merriman

Freestyle Skiing

Moguls, Men Matt Graham 7
Brodie Summers 13
Sam Hall 24
Dale Begg-Smith 25
Aerials, Men David Morris 2 Silver
Ski Cross, Men Scott Kneller 23
Anton Grimus 25
Slopestyle, Men Russ Henshaw 8
Moguls, Women Britt Cox 5
Nicole Parks 15
Taylah O'Neill 16
Aerials, Women Lydia Lassila 3 Bronze
Laura Peel 7
Danielle Scott 9
Samantha Wells 18
Ski Cross, Women Katya Crema 7
Jenny Owens 12
Sami Kennedy-Sim 28
Halfpipe, Women Amy Sheehan 10
Davina Williams 15
Slopestyle, Women Anna Segal 4

Luge

Singles, Men Alex Ferlazzo 33

Short Track Speed Skating

500 metres, Men Pierre Boda 30
1,000 metres, Women Deanna Lockett 9
1,500 metres, Women Deanna Lockett 26

Skeleton

Skeleton, Men John Farrow 17
Skeleton, Women Michelle Steele =14
Lucy Chaffer 17

Snowboarding

Slopestyle, Men Scotty James 16
Halfpipe, Men Kent Callister 9
Nate Johnstone 13
Scotty James 21
Boardercross, Men Cam Bolton 11
Alex Pullin =13
Jarryd Hughes =17
Slopestyle, Women Torah Bright 7
Halfpipe, Women Torah Bright 2 Silver
Steph Magiros 18
Hannah Trigger 20
Holly Crawford 26
Boardercross, Women Belle Brockhoff 8
Torah Bright 18

Speed Skating

500 metres, Men Daniel Greig 39
1,000 metres, Men Daniel Greig 22