Athletics at the 2014 Summer Youth Olympics

Dates 20 – 26 August 2014
Medal Events 37

Events

Event Status Date Participants NOCs
100 metres, Boys YOG 21 – 23 August 2014 33 33
200 metres, Boys YOG 22 – 24 August 2014 23 23
400 metres, Boys YOG 20 – 23 August 2014 21 21
800 metres, Boys YOG 22 – 25 August 2014 20 20
1,500 metres, Boys YOG 21 – 24 August 2014 18 18
3,000 metres, Boys YOG 20 – 24 August 2014 16 16
110 metres Hurdles, Boys YOG 20 – 23 August 2014 20 20
400 metres Hurdles, Boys YOG 22 – 25 August 2014 16 16
2,000 metres Steeplechase, Boys YOG 21 – 25 August 2014 15 15
10,000 metres Walk, Boys YOG 24 August 2014 15 15
High Jump, Boys YOG 20 – 23 August 2014 15 15
Pole Vault, Boys YOG 22 – 25 August 2014 16 16
Long Jump, Boys YOG 21 – 24 August 2014 16 16
Triple Jump, Boys YOG 22 – 25 August 2014 17 17
Shot Put, Boys YOG 21 – 24 August 2014 15 15
Discus Throw, Boys YOG 20 – 23 August 2014 17 17
Hammer Throw, Boys YOG 21 – 24 August 2014 15 15
Javelin Throw, Boys YOG 22 – 25 August 2014 16 16
100 metres, Girls YOG 21 – 23 August 2014 32 32
200 metres, Girls YOG 22 – 24 August 2014 23 23
400 metres, Girls YOG 20 – 23 August 2014 21 21
800 metres, Girls YOG 20 – 23 August 2014 23 23
1,500 metres, Girls YOG 22 – 25 August 2014 20 20
3,000 metres, Girls YOG 20 – 24 August 2014 20 20
100 metres Hurdles, Girls YOG 20 August 2014 19 19
400 metres Hurdles, Girls YOG 22 August 2014 16 16
2,000 metres Steeple Chase, Girls YOG 21 – 25 August 2014 17 17
5,000 metres Walk, Girls YOG 23 August 2014 15 15
High Jump, Girls YOG 21 – 24 August 2014 15 15
Pole Vault, Girls YOG 20 – 23 August 2014 15 15
Long Jump, Girls YOG 20 – 23 August 2014 15 15
Triple Jump, Girls YOG 22 – 25 August 2014 14 14
Shot Put, Girls YOG 21 – 24 August 2014 15 15
Discus Throw, Girls YOG 20 – 23 August 2014 16 16
Hammer Throw, Girls YOG 21 – 24 August 2014 15 15
Javelin Throw, Girls YOG 22 – 25 August 2014 18 18
8 × 100 metres Relay, Youth Mixed YOG 26 August 2014 598 154
659 (326/333) 166 (124/136)

Medals

Event Gold Silver Bronze
100 metres, Boys Sydney SiameZAM Kenta OshimaJPN Trae WilliamsAUS
200 metres, Boys Noah LylesUSA Baboloki ThebeBOT Yang Chun-HanTPE
400 metres, Boys Martin ManleyJAM Karabo SibandaBOT Henri DelauzeBAH
800 metres, Boys Myles MarshallUSA Geofrey BalimumitiUGA Bacha Morka MulataETH
1,500 metres, Boys Gilbert Kwemoi SoetKEN Mulugeta Asefa UmaETH Mohamed Ismail IbrahimDJI
3,000 metres, Boys Yomif Kejelcha AtomsaETH Thierry NdikumwenayoBDI Moses KoechKEN
110 metres Hurdles, Boys Jaheel HydeJAM Henrik HannemannGER Kim Gyeong-TaeKOR
400 metres Hurdles, Boys Xu ZhihangCHN Mohamed Fares JlassiTUN Victor CorollerFRA
2,000 metres Steeplechase, Boys Wogene Sebisibe SidamoETH Amos KiruiKEN Hicham ChemlalMAR
10,000 metres Walk, Boys Minoru OnogawaJPN Vladislav SaraykinRUS Noel ChamaMEX
High Jump, Boys Danil LysenkoRUS Yuji HiramatsuJPN Shemaiah JamesAUS
Pole Vault, Boys Noel-Aman del CerroESP Vladimir ShcherbakovRUS Muntadher Faleh AbdulwahidIRQ
Long Jump, Boys Anatoly RyapolovRUS O'Brien WasomeJAM Zhong PeifengCHN
Triple Jump, Boys Miguel van AssenSUR Tobia BocchiITA Nazim BabayevAZE
Shot Put, Boys Konrad BukowieckiPOL Andrei ToaderROU Merten HoweGER
Discus Throw, Boys Cheng YulongCHN Clemens PrüferGER Ruslan ValitovUKR
Hammer Throw, Boys Hlib PiskunovUKR Bence HalászHUN Ahmed YoussefEGY
Javelin Throw, Boys Lukas MoutardeFRA Alexandru NovacROU Márk SchmölczHUN
100 metres, Girls Liang XiaojingCHN Paraskevi AndreouCYP Sam GeddesAUS
200 metres, Girls Natalliah WhyteJAM Dzhois KobaUKR Brandeé JohnsonUSA
400 metres, Girls Jessica ThorntonAUS Salwa Eid NaserBRN Meleni RodneyGRN
800 metres, Girls Martha BissahGHA Hawi Alemu NegeriETH Mareen KalisGER
1,500 metres, Girls Kokebe TesfayeETH Winfred MbitheKEN Dalila Abdulkadir GosaBRN
3,000 metres, Girls Nozomi Musembi TakamatsuJPN Alina RehGER Berhan Demiesa AsgedomETH
100 metres Hurdles, Girls Laura ValetteFRA Elvira HermanBLR Chloë BeaucarneBEL
400 metres Hurdles, Girls Gezelle MagermanRSA Michaela PeškováSVK Anne Sofie Fruerskov KirkegaardDEN
2,000 metres Steeple Chase, Girls Roseline ChepngetichKEN Zewdinesh Mamo TeklemareamETH Lili TóthHUN
5,000 metres Walk, Girls Ma ZhenxiaCHN Valeria OrtuñoMEX Noemi StellaITA
High Jump, Girls Yuliya LevchenkoUKR Nawal MenikerFRA Michaela HrubáCZE
Pole Vault, Girls Angelica MoserSUI Robeilys PeinadoVEN Leda KrošeljSLO
Long Jump, Girls Elyzveta BabiyUKR Beatrice FioreseITA Rhesa FosterUSA
Triple Jump, Girls Yanis DavidFRA Tay-Leiha ClarkAUS Eszter BajnokHUN
Shot Put, Girls Alyona BugakovaRUS María Fernanda OrozcoMEX Anika NehlsGER
Discus Throw, Girls Sun KangpingCHN Alyona ByelyakovaUKR Lara KempkaGER
Hammer Throw, Girls Xu XinyingCHN Alex HulleyAUS Zsófia BácskayHUN
Javelin Throw, Girls Hanna TarasiukBLR Fabienne SchönigGER Nagisa MoriJPN
8 × 100 metres Relay, Mixed Youth Mixed team 34MIX Mixed team 38MIX Mixed team 17MIX

Medal table

NOC Gold Silver Bronze Total
People's Republic of China CHN 6 0 1 7
Ethiopia ETH 3 3 2 8
Ukraine UKR 3 2 1 6
Russian Federation RUS 3 2 0 5
France FRA 3 1 1 5
Jamaica JAM 3 1 0 4
Japan JPN 2 2 1 5
Kenya KEN 2 2 1 5
United States USA 2 0 2 4
Australia AUS 1 2 3 6
Mixed team MIX 1 1 1 3
Belarus BLR 1 1 0 2
Ghana GHA 1 0 0 1
Poland POL 1 0 0 1
South Africa RSA 1 0 0 1
Spain ESP 1 0 0 1
Suriname SUR 1 0 0 1
Switzerland SUI 1 0 0 1
Zambia ZAM 1 0 0 1
Germany GER 0 4 4 8
Italy ITA 0 2 1 3
Mexico MEX 0 2 1 3
Botswana BOT 0 2 0 2
Romania ROU 0 2 0 2
Hungary HUN 0 1 4 5
Bahrain BRN 0 1 1 2
Burundi BDI 0 1 0 1
Cyprus CYP 0 1 0 1
Slovakia SVK 0 1 0 1
Tunisia TUN 0 1 0 1
Uganda UGA 0 1 0 1
Venezuela VEN 0 1 0 1
Azerbaijan AZE 0 0 1 1
Belgium BEL 0 0 1 1
Chinese Taipei TPE 0 0 1 1
Czech Republic CZE 0 0 1 1
Denmark DEN 0 0 1 1
Djibouti DJI 0 0 1 1
Egypt EGY 0 0 1 1
Grenada GRN 0 0 1 1
Iraq IRQ 0 0 1 1
Morocco MAR 0 0 1 1
Republic of Korea KOR 0 0 1 1
Slovenia SLO 0 0 1 1
The Bahamas BAH 0 0 1 1