Olympians Who Won a Medal at the European Speed Skating Championships (189)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Nils Aaness NOR SSK 1960—1964 1–0–0 1963 Göteborg gold: Allround
Roald Aas NOR SSK 1952—1960 0–0–2 1957 Oslo bronze: Allround; 1960 Oslo bronze: Allround
Carlijn Achtereekte NED SSK 2018 0–1–0 2018 Kolomna silver: 3000 m
Hjalmar Andersen NOR SSK 1948—1956 3–2–0 1949 Davos silver: Allround; 1950 Helsinki gold: Allround; 1951 Oslo gold: Allround; 1952 Östersund gold: Allround; 1954 Davos silver: Allround
Daniela Anschütz-Thoms GER SSK 2002—2010 0–2–1 2005 Heerenveen silver: Allround (competed as Daniela Anschütz); 2009 Heerenveen silver: Allround; 2010 Hamar bronze: Allround
Ants Antson EST
URS
SSK 1964—1992 1–0–0 1964 Oslo gold: Allround
Stien Baas-Kaiser NED SSK 1968—1972 0–1–0 1970 Heerenveen silver: Allround (competed as Stien Kaiser)
Ivar Ballangrud NOR SSK 1928—1936 4–0–2 1927 Stockholm bronze: Allround; 1929 Davos gold: Allround; 1930 Nidaros gold: Allround; 1933 Viipuri gold: Allround; 1936 Oslo gold: Allround; 1938 Oslo bronze: Allround
Svetlana Bazhanova RUS
EUN
SSK 1992—1998 0–1–2 1993 Heerenveen bronze: Allround; 1994 Hamar silver: Allround; 1998 Helsinki bronze: Allround
Lotte van Beek NED SSK 2014—2018 2–0–0 2018 Kolomna gold: 1500 m and team pursuit
Alfons Bērziņš LAT SSK 1936 1–0–0 1939 Riga gold: Allround
Francesca Bettrone ITA SSK 2018 0–1–0 2018 Kolomna silver: mass start
Vanessa Bittner-Herzog AUT SSK 2014—2018 2–2–1 2018 Kolomna gold: 500 m, silver: 1000 m, bronze: mass start (competed as Vanessa Herzog); 2019 Collalbo gold: sprint (competed as Vanessa Herzog); 2020 Heerenveen silver: 500 m (competed as Vanessa Herzog)
Jan Blokhuijsen NED SSK 2010—2018 3–4–1 2011 Collalbo silver: Allround; 2012 Budapest silver: Allround; 2013 Heerenveen silver: Allround; 2014 Hamar gold: Allround; 2016 Minsk bronze: Allround; 2017 Heerenveen silver: Allround; 2018 Kolomna gold: mass start and team pursuit
Ossi Blomqvist FIN Referee/SSK 1928—1948 0–2–0 1931 Stockholm silver: Allround; 1932 Davos silver: Allround
Jan Bols NED SSK 1968—1972 0–0–1 1972 Davos bronze: Allround
Jacqueline Börner GER SSK 1992 0–1–2 1987 Groningen bronze: Allround; 1989 West Berlin bronze: Allround; 1990 Heerenveen silver: Allround
Oleg Bozhev URS SSK 1984 0–0–1 1985 Eskilstuna bronze: Allround
Zbigniew Bródka POL SSK 2010—2018 0–0–1 2018 Kolomna bronze: team pursuit
Kees Broekman NED SSK 1948—1960 1–1–0 1952 Östersund silver: Allround; 1953 Hamar gold: Allround
Håvard Bøkko NOR SSK 2006—2018 0–2–5 2006 Hamar bronze: Allround; 2008 Kolomna silver: Allround; 2009 Heerenveen silver: Allround; 2012 Budapest bronze: Allround; 2013 Heerenveen bronze: Allround; 2014 Hamar bronze: Allround; 2020 Heerenveen bronze: team pursuit
Göran Claeson SWE SSK 1968—1972 2–0–2 1969 Inzell bronze: Allround; 1970 Innsbruck bronze: Allround; 1973 Grenoble gold: Allround; 1974 Eskilstuna gold: Allround
Natalia Czerwonka POL SSK 2010—2018 0–0–1 2020 Heerenveen bronze: team sprint
Paulien van Deutekom NED SSK 2006 0–1–0 2008 Kolomna silver: Allround
Roxanne Dufter GER SSK 2018 0–0–1 2018 Kolomna bronze: team pursuit
Hilbert van der Duim NED SSK 1980—1984 2–1–1 1981 Deventer silver: Allround; 1982 Oslo bronze: Allround; 1983 Den Haag gold: Allround; 1984 Larvik gold: Allround
Andrea Ehrig-Schöne-Mitscherlich GDR SSK 1976—1988 5–0–0 1983 Heerenveen gold: Allround (competed as Andrea Schöne); 1985 Groningen gold: Allround (competed as Andrea Schöne); 1986 Geithus gold: Allround (competed as Andrea Ehrig); 1987 Groningen gold: Allround (competed as Andrea Ehrig); 1988 Kongsberg gold: Allround (competed as Andrea Ehrig)
Hans Engnestangen NOR SSK 1932—1936 0–1–0 1937 Davos silver: Allround
Karin Enke-Kania GDR SSK 1980—1988 0–3–0 1981 Heerenveen silver: Allround (competed as Karin Enke); 1982 Heerenveen silver: Allround (competed as Karin Busch); 1983 Heerenveen silver: Allround (competed as Karin Enke)
Karolína Erbanová CZE SSK 2010—2018 1–0–1 2017 Heerenveen gold: sprint; 2018 Kolomna bronze: 500 m
Sigvard Ericsson SWE SSK 1952—1956 1–0–2 1954 Davos bronze: Allround; 1955 Falun gold: Allround; 1956 Helsinki bronze: Allround
Eskil Ervik NOR SSK 2002—2006 0–2–0 2000 Hamar silver: Allround; 2006 Hamar silver: Allround
Bernt Evensen NOR SSK 1928—1932 1–2–0 1927 Stockholm gold: Allround; 1928 Oslo silver: Allround; 1935 Helsinki silver: Allround
Enrico Fabris ITA SSK 2002—2010 1–2–1 2006 Hamar gold: Allround; 2007 Collalbo silver: Allround; 2008 Kolomna bronze: Allround; 2010 Hamar silver: Allround
Rolf Falk-Larssen NOR SSK 1984—1988 0–2–0 1982 Oslo silver: Allround; 1984 Larvik silver: Allround
Sverre Farstad NOR SSK 1948 1–0–1 1947 Stockholm bronze: Allround; 1949 Davos gold: Allround
Olga Fatkulina RUS SSK 2010—2014 3–0–2 2017 Heerenveen bronze: sprint; 2018 Kolomna gold: team sprint; 2019 Collalbo bronze: sprint; 2020 Heerenveen gold: 500 m and team sprint
Dag Fornæss NOR SSK 1972 2–1–0 1969 Inzell gold: Allround; 1970 Innsbruck silver: Allround; 1971 Heerenveen gold: Allround
Anni Friesinger-Postma GER SSK 1998—2010 5–1–0 1998 Helsinki silver: Allround (competed as Anni Friesinger); 2000 Hamar gold: Allround (competed as Anni Friesinger); 2002 Erfurt gold: Allround (competed as Anni Friesinger); 2003 Heerenveen gold: Allround (competed as Anni Friesinger); 2004 Heerenveen gold: Allround (competed as Anni Friesinger); 2005 Heerenveen gold: Allround (competed as Anni Friesinger)
Yvonne van Gennip NED SSK 1984—1992 0–3–2 1985 Groningen silver: Allround; 1986 Geithus silver: Allround; 1987 Groningen silver: Allround; 1988 Kongsberg bronze: Allround; 1991 Sarajevo bronze: Allround
Andrea Giovannini ITA SSK 2014—2018 0–1–0 2018 Kolomna silver: mass start
Angelina Golikova OAR
RUS
SSK 2014—2018 2–1–1 2018 Kolomna gold: team sprint, silver: 500 m; 2020 Heerenveen gold: team sprint, bronze: 500 m
Oleg Goncharenko URS SSK 1956—1960 2–1–0 1955 Falun silver: Allround; 1957 Oslo gold: Allround; 1958 Eskilstuna gold: Allround
Olga Graf RUS SSK 2014 0–1–0 2018 Kolomna silver: team pursuit
Henk van der Grift NED SSK 1960 0–1–0 1961 Helsinki silver: Allround
Yevgeny Grishin URS
SWE
Coach/ICH/SSK 1956—2010 1–0–0 1956 Helsinki gold: Allround
Renate Groenewold NED SSK 2002—2010 0–1–5 2000 Hamar bronze: Allround; 2002 Erfurt bronze: Allround; 2003 Heerenveen bronze: Allround; 2004 Heerenveen bronze: Allround; 2006 Hamar silver: Allround; 2007 Collalbo bronze: Allround
Roar Grønvold NOR SSK 1968—1972 0–1–0 1972 Davos silver: Allround
Nikolay Gulyayev URS
EUN
SSK 1988—1992 1–0–0 1987 Trondheim gold: Allround
Tomas Gustafson SWE SSK 1980—1992 2–1–1 1982 Oslo gold: Allround; 1986 Oslo bronze: Allround; 1988 Den Haag gold: Allround; 1990 Heerenveen silver: Allround
Michael Hadschieff AUT SSK 1984—1994 0–1–0 1987 Trondheim silver: Allround
Harry Haraldsen NOR CTR/SSK 1936 0–1–1 1936 Oslo bronze: Allround; 1938 Oslo silver: Allround
Sverre Haugli NOR SSK 1952—1956 0–0–1 1950 Helsinki bronze: Allround
Göthe Hedlund SWE SSK 1948—1952 1–2–0 1946 Trondheim unofficial gold: Allround; 1947 Stockholm silver: Allround; 1948 Hamar silver: Allround
Hans van Helden FRA
NED
SSK 1976—1988 0–1–1 1973 Grenoble silver: Allround; 1974 Eskilstuna bronze: Allround
Martin Hersman NED SSK 1994—1998 0–0–1 1996 Heerenveen bronze: Allround
Gabriele Hirschbichler GER SSK 2014—2018 0–0–1 2018 Kolomna bronze: team pursuit
Nico Ihle GER SSK 2010—2018 0–0–2 2017 Heerenveen bronze: sprint; 2018 Kolomna bronze: 1000 m
Juhani Järvinen FIN SSK 1956—1964 0–1–0 1959 Göteborg silver: Allround
Knut Johannesen NOR SSK 1956—1964 2–3–1 1956 Helsinki silver: Allround; 1957 Oslo silver: Allround; 1958 Eskilstuna bronze: Allround; 1959 Göteborg gold: Allround; 1960 Oslo gold: Allround; 1963 Göteborg silver: Allround
Antoinette de Jong NED SSK 2014—2018 2–0–2 2016 Minsk bronze: Allround; 2017 Heerenveen bronze: Allround; 2019 Collalbo gold: Allround; 2020 Heerenveen gold: team pursuit
Tonny de Jong NED SSK 1994—2002 2–0–1 1995 Heerenveen bronze: Allround; 1997 Heerenveen gold: Allround; 1999 Heerenveen gold: Allround
Valery Kaplan URS SSK 1968 0–1–1 1966 Deventer bronze: Allround; 1967 Lahti silver: Allround
Geir Karlstad NOR SSK 1984—1992 0–0–1 1989 Göteborg bronze: Allround
Yelizaveta Kazelina RUS SSK 2012 1–1–0 2018 Kolomna gold: team sprint; 2020 Heerenveen silver: team pursuit
Gerard Kemkers NED SSK 1988 0–1–1 1988 Den Haag bronze: Allround; 1989 Göteborg silver: Allround
Atje Keulen-Deelstra NED SSK 1972 3–0–0 1972 Inzell gold: Allround; 1973 Brandbu gold: Allround; 1974 Almaty gold: Allround
Gunda Kleemann-Niemann-Stirnemann GDR
GER
SSK 1988—1998 8–3–0 1988 Kongsberg silver: Allround (competed as Gunda Kleemann); 1989 West Berlin gold: Allround (competed as Gunda Kleemann); 1990 Heerenveen gold: Allround (competed as Gunda Kleemann); 1991 Sarajevo gold: Allround (competed as Gunda Kleemann); 1992 Heerenveen gold: Allround (competed as Gunda Niemann); 1994 Hamar gold: Allround (competed as Gunda Niemann); 1995 Heerenveen gold: Allround (competed as Gunda Niemann); 1996 Heerenveen gold: Allround (competed as Gunda Niemann); 1997 Heerenveen silver: Allround (competed as Gunda Niemann); 2000 Hamar silver: Allround (competed as Gunda Niemann-Stirnemann); 2001 Baselga di Pinè gold: Allround (competed as Gunda Niemann-Stirnemann)
Piet Kleine NED SSK 1976—1980 0–0–1 1975 Heerenveen bronze: Allround
Viktor Kosichkin URS SSK 1960—1964 1–0–1 1961 Helsinki gold: Allround; 1965 Göteborg bronze: Allround
Pekka Koskela FIN SSK 2006—2018 0–1–0 2018 Kolomna silver: team sprint
Johann Olav Koss NOR IOC/SSK 1992—2001 1–3–0 1991 Sarajevo gold: Allround; 1992 Heerenveen silver: Allround; 1993 Heerenveen silver: Allround; 1994 Hamar silver: Allround
André Kouprianoff FRA Referee/SSK 1960—1992 0–1–1 1961 Helsinki bronze: Allround; 1962 Oslo silver: Allround
Sven Kramer NED SSK 2006—2018 11–2–0 2005 Heerenveen silver: Allround; 2007 Collalbo gold: Allround; 2008 Kolomna gold: Allround; 2009 Heerenveen gold: Allround; 2010 Hamar gold: Allround; 2012 Budapest gold: Allround; 2013 Heerenveen gold: Allround; 2015 Chelyabinsk gold: Allround; 2016 Minsk gold: Allround; 2017 Heerenveen gold: Allround; 2019 Collalbo gold: Allround; 2020 Heerenveen gold: team pursuit, silver: 5000 m
Yep Kramer NED SSK 1980—1984 0–1–0 1983 Den Haag silver: Allround
Nataliya Kurova URS SSK 1984 0–0–1 1986 Geithus bronze: Allround (competed as Natailya Artamonova)
Sebastian Kłosiński POL SSK 2018 0–0–1 2018 Kolomna bronze: team sprint
Valentina Lalenkova URS SSK 1980—1984 0–1–0 1984 Almaty silver: Allround
Roald Larsen NOR SSK 1924—1928 1–1–3 1923 Hamar bronze: Allround; 1924 Kristiania gold: Allround; 1925 St. Moritz silver: Allround; 1928 Oslo bronze: Allround; 1929 Davos bronze: Allround
Marrit Leenstra NED SSK 2014—2018 1–0–3 2011 Collalbo bronze: Allround; 2018 Kolomna gold: team pursuit, bronze: 1000 m and 1500 m
Reidar Liaklev NOR SSK 1948 1–1–0 1948 Hamar gold: Allround; 1950 Helsinki silver: Allround
Francesca Lollobrigida ITA SSK 2014—2018 1–1–2 2018 Kolomna gold: mass start; 2019 Collalbo bronze: Allround; 2020 Heerenveen silver: mass start, bronze: 3000 m
Barbara de Loor NED SSK 1998—2006 0–0–1 1997 Heerenveen bronze: Allround
Håvard Holmefjord Lorentzen NOR SSK 2014—2018 0–2–0 2019 Collalbo silver: sprint; 2020 Heerenveen silver: team sprint
Odd Lundberg NOR SSK 1948 0–0–1 1948 Hamar bronze: Allround
Fred Anton Maier NOR SSK 1964—1968 1–0–0 1968 Oslo gold: Allround
Sergey Marchuk URS SSK 1976 1–0–1 1978 Oslo gold: Allround; 1979 Deventer bronze: Allround
Ivar Martinsen NOR SSK 1948—1952 0–0–1 1953 Hamar bronze: Allround
Charles Mathiesen NOR SSK 1936—1948 1–2–0 1936 Oslo silver: Allround; 1938 Oslo gold: Allround; 1939 Riga silver: Allround
Eduard Matusevich URS SSK 1964—1968 1–1–1 1965 Göteborg gold: Allround; 1967 Lahti bronze: Allround; 1968 Oslo silver: Allround
Robert Merkulov URS SSK 1956 1–0–0 1962 Oslo gold: Allround
Piotr Michalski POL SSK 2018 0–0–1 2018 Kolomna bronze: team sprint
Tatyana Mikhaylova BLR SSK 2018 0–0–1 2020 Heerenveen bronze: team pursuit
Per Ivar Moe NOR SSK 1964 0–1–2 1963 Göteborg bronze: Allround; 1964 Oslo bronze: Allround; 1965 Göteborg silver: Allround
Jorien ter Mors NED SSK/STK 2010—2018 0–1–0 2017 Heerenveen silver: sprint
Constanze Moser-Scandolo (DNS) GDR SSK 1988 0–1–0 1989 West Berlin silver: Allround
Aleksandr Mozin URS SSK 1988 0–1–0 1986 Oslo silver: Allround
Ronald Mulder NED SSK 2010—2018 1–0–0 2018 Kolomna gold: 500 m
Yvonne Nauta NED SSK 2014 0–1–0 2014 Hamar silver: Allround
Sanneke de Neeling NED SSK 2012 0–1–0 2018 Kolomna silver: team sprint
Emese Nemeth-Hunyady AUT
HUN
SSK 1984—2002 1–1–1 1992 Heerenveen silver: Allround (competed as Emese Hunyady); 1993 Heerenveen gold: Allround (competed as Emese Hunyady); 1994 Hamar bronze: Allround (competed as Emese Hunyady)
Artur Nogal POL SSK 2014—2018 0–0–1 2018 Kolomna bronze: team sprint
Kjeld Nuis NED SSK 2018 0–1–0 2017 Heerenveen silver: sprint
Bjørn Nyland NOR SSK 1984 0–0–1 1983 Den Haag bronze: Allround
Oskar Olsen NOR Referee/SSK 1924—1936 0–0–2 1924 Kristiania bronze: Allround; 1925 St. Moritz bronze: Allround
Tom Erik Oxholm NOR SSK 1980 0–0–1 1980 Trondheim bronze: Allround
Kornél Pajor HUN SSK 1948 0–0–2 1949 Davos bronze: Allround; 1952 Östersund bronze: Allround
Claudia Pechstein GER SSK 1992—2018 3–6–2 1996 Heerenveen bronze: Allround; 1998 Helsinki gold: Allround; 1999 Heerenveen silver: Allround; 2001 Baselga di Pinè silver: Allround; 2002 Erfurt silver: Allround; 2003 Heerenveen silver: Allround; 2004 Heerenveen silver: Allround; 2005 Heerenveen bronze: Allround; 2006 Hamar gold: Allround; 2009 Heerenveen gold: Allround; 2012 Budapest silver: Allround
Sverre Lunde Pedersen NOR SSK 2014—2018 0–0–2 2019 Collalbo bronze: Allround; 2020 Heerenveen bronze: team pursuit
Nataliya Petrusyova URS SSK 1980—1984 2–0–1 1981 Heerenveen gold: Allround; 1982 Heerenveen gold: Allround; 1983 Heerenveen bronze: Allround
Olga Pleshkova URS SSK 1980—1984 0–0–1 1984 Almaty bronze: Allround
Otto Polacsek AUT SSK 1928 1–1–0 1925 St. Moritz gold: Allround; 1926 Chamonix silver: Allround
Ids Postma NED SSK 1998—2002 1–1–2 1996 Heerenveen silver: Allround; 1997 Heerenveen gold: Allround; 2000 Hamar bronze: Allround; 2001 Baselga di Pinè bronze: Allround
Mika Poutala FIN SSK 2006—2018 0–2–0 2018 Kolomna silver: 500 m and team sprint
Trijnie Rep NED SSK 1972 0–1–0 1973 Brandbu silver: Allround
Rudolf Riedl AUT SSK 1928 0–0–1 1932 Davos bronze: Allround
Rintje Ritsma NED SSK 1992—2006 6–2–2 1992 Heerenveen bronze: Allround; 1993 Heerenveen bronze: Allround; 1994 Hamar gold: Allround; 1995 Heerenveen gold: Allround; 1996 Heerenveen gold: Allround; 1997 Heerenveen silver: Allround; 1998 Helsinki gold: Allround; 1999 Heerenveen gold: Allround; 2000 Hamar gold: Allround; 2003 Heerenveen silver: Allround
Patrick Roest NED SSK 2018 2–1–1 2019 Collalbo silver: Allround; 2020 Heerenveen gold: 5000 m and team pursuit, bronze: 1500 m
Gianni Romme NED SSK 1998—2002 1–0–0 2003 Heerenveen gold: Allround
Henrik Fagerli Rukke NOR SSK 2012—2018 0–0–1 2019 Collalbo bronze: sprint
Aleksandr Rumyantsev RUS SSK 2010—2014 0–3–0 2018 Kolomna silver: 5000 m and team pursuit; 2020 Heerenveen silver: team pursuit
Martina Sáblíková CZE SSK 2006—2018 5–3–3 2007 Collalbo gold: Allround; 2008 Kolomna bronze: Allround; 2009 Heerenveen bronze: Allround; 2010 Hamar gold: Allround; 2011 Collalbo gold: Allround; 2012 Budapest gold: Allround; 2014 Hamar bronze: Allround; 2015 Chelyabinsk silver: Allround; 2016 Minsk gold: Allround; 2017 Heerenveen silver: Allround; 2019 Collalbo silver: Allround
Dmitry Sakunenko URS SSK 1956 0–0–1 1955 Falun bronze: Allround
Toivo Salonen FIN SSK 1952—1964 0–0–1 1959 Göteborg bronze: Allround
Lyudmila Savrulina URS SSK 1972 0–0–1 1972 Inzell bronze: Allround
Vadim Sayutin KAZ
RUS
EUN
SSK 1992—2002 0–0–1 1998 Helsinki bronze: Allround
Frits Schalij NED SSK 1984 0–1–1 1984 Larvik bronze: Allround; 1985 Eskilstuna silver: Allround
Dolf van der Scheer NED SSK 1936 0–0–1 1931 Stockholm bronze: Allround
Ard Schenk NED SSK 1964—1972 3–1–0 1966 Deventer gold: Allround; 1970 Innsbruck gold: Allround; 1971 Heerenveen silver: Allround; 1972 Davos gold: Allround
Irene Schouten NED SSK 2018 1–0–0 2020 Heerenveen gold: mass start
Ans Schut NED SSK 1968 0–0–1 1970 Heerenveen bronze: Allround
Kapitolina Seryogina URS SSK 1972 0–0–1 1971 Leningrad bronze: Allround
Åke Seyffarth SWE SSK 1948 1–0–0 1947 Stockholm gold: Allround
Tetiana Shelekhova URS SSK 1976 0–0–1 1974 Almaty bronze: Allround
Dmitry Shepel RUS SSK 1998—2006 1–0–2 1999 Heerenveen bronze: Allround; 2001 Baselga di Pinè gold: Allround; 2002 Erfurt bronze: Allround
Yekaterina Shikhova RUS SSK 2010—2014 1–2–2 2018 Kolomna gold: 1000 m, silver: 1500 m and team pursuit; 2020 Heerenveen bronze: 1000 m and 1500 m
Boris Shilkov URS SSK 1956 1–0–0 1954 Davos gold: Allround
Vladimir Shilykovsky URS SSK 1956—1960 0–1–0 1958 Eskilstuna silver: Allround
Nataliya Shive-Glebova URS SSK 1984—1988 0–0–1 1982 Heerenveen bronze: Allround (competed as Nataliya Glebova)
Roberto Sighel ITA SSK 1988—2002 0–2–1 1995 Heerenveen bronze: Allround; 1998 Helsinki silver: Allround; 1999 Heerenveen silver: Allround
Amund Sjøbrend NOR SSK 1976 1–1–1 1974 Eskilstuna silver: Allround; 1977 Larvik bronze: Allround; 1981 Deventer gold: Allround
Ivan Skobrev RUS SSK 2006—2014 1–0–1 2010 Hamar bronze: Allround; 2011 Collalbo gold: Allround
Julius Skutnabb FIN SSK 1924—1928 1–0–0 1926 Chamonix gold: Allround
Michael Staksrud NOR SSK 1928—1936 2–1–0 1930 Nidaros silver: Allround; 1934 Hamar gold: Allround; 1937 Davos gold: Allround
Nina Statkevich URS SSK 1972—1976 2–2–1 1970 Heerenveen gold: Allround; 1971 Leningrad gold: Allround; 1972 Inzell silver: Allround; 1973 Brandbu bronze: Allround; 1974 Almaty silver: Allround
Boris Stenin URS SSK 1960 0–1–1 1960 Oslo silver: Allround; 1962 Oslo bronze: Allround
Sten Stensen NOR SSK 1972—1976 1–2–0 1975 Heerenveen gold: Allround; 1976 Oslo silver: Allround; 1978 Oslo silver: Allround
Kay Arne Stenshjemmet NOR SSK 1976—1980 2–2–1 1976 Oslo gold: Allround; 1977 Larvik silver: Allround; 1979 Deventer silver: Allround; 1980 Trondheim gold: Allround; 1981 Deventer bronze: Allround
Max Stiepl AUT SSK 1936—1948 0–1–0 1934 Hamar silver: Allround
Jan Egil Storholt NOR SSK 1976—1980 2–1–2 1976 Oslo bronze: Allround; 1977 Larvik gold: Allround; 1978 Oslo bronze: Allround; 1979 Deventer gold: Allround; 1980 Trondheim silver: Allround
Harald Strøm NOR SSK 1924 1–0–0 1923 Hamar gold: Allround
Bart Swings BEL SSK 2014—2018 1–1–1 2016 Minsk silver: Allround; 2017 Heerenveen bronze: Allround; 2020 Heerenveen gold: mass start
Jan Szymański POL SSK 2014—2018 0–0–1 2018 Kolomna bronze: team pursuit
Martin Sæterhaug NOR CYC 1912 0–0–1 1912 Stockholm bronze: Allround
Annamarie Thomas NED SSK 1994—2002 0–2–1 1995 Heerenveen silver: Allround; 1996 Heerenveen silver: Allround; 1999 Heerenveen bronze: Allround
Magne Thomassen NOR SSK 1964—1968 0–0–1 1968 Oslo bronze: Allround
Clas Thunberg FIN SSK 1924—1928 4–4–0 1922 Helsingfors gold: Allround; 1923 Hamar silver: Allround; 1924 Kristiania silver: Allround; 1927 Stockholm silver: Allround; 1928 Oslo gold: Allround; 1929 Davos silver: Allround; 1931 Stockholm gold: Allround; 1932 Davos gold: Allround
Lyudmila Titova URS SSK 1968—1976 0–1–0 1971 Leningrad silver: Allround
Mark Tuitert NED SSK 2006—2014 1–0–1 2003 Heerenveen bronze: Allround; 2004 Heerenveen gold: Allround
Nicola Tumolero ITA SSK 2018 1–0–0 2018 Kolomna gold: 5000 m
Michelle Uhrig GER SSK 2012—2018 0–0–1 2018 Kolomna bronze: team pursuit
Jochem Uytdehaage NED SSK 2002 2–0–1 2002 Erfurt gold: Allround; 2004 Heerenveen bronze: Allround; 2005 Heerenveen gold: Allround
Diane Valkenburg NED SSK 2010 0–0–1 2013 Heerenveen bronze: Allround
Yauheniya Varabyova BLR SSK 2016 0–0–1 2020 Heerenveen bronze: team pursuit
Bart Veldkamp BEL
NED
SSK 1992—2006 1–1–1 1990 Heerenveen gold: Allround; 1991 Sarajevo bronze: Allround; 2001 Baselga di Pinè silver: Allround
Kai Verbij NED SSK 2018 2–0–1 2017 Heerenveen gold: sprint; 2019 Collalbo gold: sprint; 2020 Heerenveen bronze: 1000 m
Hein Vergeer NED SSK 1984—1988 2–0–1 1985 Eskilstuna gold: Allround; 1986 Oslo gold: Allround; 1987 Trondheim bronze: Allround
Carl Verheijen NED SSK 2002—2006 0–2–2 2002 Erfurt silver: Allround; 2004 Heerenveen silver: Allround; 2005 Heerenveen bronze: Allround; 2007 Collalbo bronze: Allround
Kees Verkerk NED SSK 1964—1972 1–2–1 1966 Deventer silver: Allround; 1967 Lahti gold: Allround; 1969 Inzell silver: Allround; 1971 Heerenveen bronze: Allround
Koen Verweij NED SSK 2014—2018 0–2–2 2011 Collalbo bronze: Allround; 2014 Hamar silver: Allround; 2015 Chelyabinsk silver: Allround; 2018 Kolomna bronze: 1500 m
Esmee Visser NED SSK 2018 2–0–0 2018 Kolomna gold: 3000 m; 2020 Heerenveen gold: 3000 m
Leo Visser NED SSK 1988—1992 1–2–1 1988 Den Haag silver: Allround; 1989 Göteborg gold: Allround; 1990 Heerenveen bronze: Allround; 1991 Sarajevo silver: Allround
Wim van der Voort NED SSK 1952 0–2–0 1951 Oslo silver: Allround; 1953 Hamar silver: Allround
Nataliya Voronina OAR SSK 2018 0–3–1 2018 Kolomna silver: team pursuit, bronze: 3000 m; 2020 Heerenveen silver: 3000 m and team pursuit
Henry Wahl NOR SSK 1948 0–0–1 1951 Oslo bronze: Allround
Asser Wallenius FIN SSK 1924 0–0–1 1922 Helsingfors bronze: Allround
Heike Warnicke GER SSK 1992—1998 0–2–2 1990 Heerenveen bronze: Allround (competed as Heike Schalling); 1991 Sarajevo silver: Allround (competed as Heike Schalling); 1992 Heerenveen bronze: Allround (competed as Heike Schalling); 1993 Heerenveen silver: Allround (competed as Heike Schalling)
Birger Wasenius FIN SSK 1936 0–1–2 1933 Viipuri silver: Allround; 1935 Helsinki bronze: Allround; 1937 Davos bronze: Allround
Karl Wazulek AUT SSK 1936 1–0–1 1934 Hamar bronze: Allround; 1935 Helsinki gold: Allround
Livio Wenger SUI SSK 2018 0–0–1 2020 Heerenveen bronze: team sprint
Adrian Wielgat POL SSK 2018 0–0–1 2018 Kolomna bronze: team pursuit
Ireen Wüst NED SSK 2006—2018 7–4–2 2006 Hamar bronze: Allround; 2007 Collalbo silver: Allround; 2008 Kolomna gold: Allround; 2010 Hamar silver: Allround; 2011 Collalbo silver: Allround; 2012 Budapest bronze: Allround; 2013 Heerenveen gold: Allround; 2014 Hamar gold: Allround; 2015 Chelyabinsk gold: Allround; 2016 Minsk silver: Allround; 2017 Heerenveen gold: Allround; 2020 Heerenveen gold: 1500 m and team pursuit
Yury Yumashev (DNS) URS SSK 1964 0–1–0 1964 Oslo silver: Allround
Denis Yuskov RUS SSK 2014 2–3–2 2015 Chelyabinsk bronze: Allround; 2018 Kolomna gold: 1500 m and team sprint, silver: 1000 m; 2020 Heerenveen silver: 1500 m and team pursuit, bronze: 5000 m
Ruslan Zakharov RUS STK 2010—2014 0–0–1 2018 Kolomna bronze: mass start
Falko Zandstra NED SSK 1992—1994 2–1–2 1992 Heerenveen gold: Allround; 1993 Heerenveen gold: Allround; 1994 Hamar bronze: Allround; 1995 Heerenveen silver: Allround; 1997 Heerenveen bronze: Allround
Gabi Zange-Schönbrunn GDR SSK 1984—1988 1–0–1 1981 Heerenveen bronze: Allround (competed as Gabi Zange); 1984 Almaty gold: Allround (competed as Gabi Zange)
Kaja Ziomek POL SSK 2012—2018 0–0–1 2020 Heerenveen bronze: team sprint
Marina Zuyeva BLR SSK 2018 0–0–1 2020 Heerenveen bronze: team pursuit