Provincia de Buenos Aires, Argentina

Place names (110)

?, Provincia de Buenos Aires (ARG)
Alberti (ARG)
Almirante Brown (ARG)
América (ARG)
Arrecifes (ARG)
Avellaneda (ARG)
Ayacucho (ARG)
Azcuénaga (ARG)
Azul (ARG)
Bahía Blanca (ARG)
Banfield (ARG)
Baradero (ARG)
Beccar (ARG)
Bella Vista (ARG)
Berisso (ARG)
Bernal, Quilmes (ARG)
Blaquier (ARG)
Bragado (ARG)
Burzaco (ARG)
Campana (ARG)
Caseros (ARG)
Chacabuco (ARG)
Chascomús (ARG)
Chivilcoy (ARG)
Ciudad Evita, La Matanza (ARG)
Colón (ARG)
Coronel Rosales (ARG)
Coronel Suárez (ARG)
Dock Sud, Avellaneda (ARG)
Don Bosco (ARG)
Don Torcuato (ARG)
Ensenada (ARG)
Escobar (ARG)
Florencia Varela (ARG)
Florentino Ameghino (ARG)
General Alvear (ARG)
General Pinto (ARG)
General Pirán (ARG)
General Rodríguez (ARG)
General Villegas (ARG)
Glew (ARG)
Gregorio de Laferrère (ARG)
Junín (ARG)
La Matanza (ARG)
La Plata (ARG)
Lanús (ARG)
Las Flores (ARG)
Lincoln (ARG)
Llavallol (ARG)
Loma Hermosa (ARG)
Lomas de Zamora (ARG)
Los Polvorines (ARG)
Luján (ARG)
Magdalena (ARG)
Mar del Plata (ARG)
Marcos Paz (ARG)
Martínez, San Isidro (ARG)
Merlo (ARG)
Miramar (ARG)
Moreno (ARG)
Morón (ARG)
Munro (ARG)
Necochea (ARG)
Nueve de Julio (ARG)
Olavarría (ARG)
Olivos, Vicente López (ARG)
Pablo Nogués (ARG)
Pablo Podestá (ARG)
Pasteur (ARG)
Pavón (ARG)
Pehuajó (ARG)
Pergamino (ARG)
Pilar (Buenos Aires) (ARG)
Pinamar (ARG)
Piñeiro (ARG)
Puan (ARG)
Quequén (ARG)
Quilmes (ARG)
Ramallo (ARG)
Ramos Mejía, La Matanza (ARG)
Remedios de Escalada (ARG)
Rojas (ARG)
Saladillo (ARG)
Salto (ARG)
San Fernando (ARG)
San Isidro (ARG)
San Justo, La Matanza (ARG)
San Miguel (ARG)
San Nicolás (ARG)
San Pedro (ARG)
San Vicente (ARG)
Sarandí, Avellaneda (ARG)
Siete de Julio (ARG)
Tandil (ARG)
Tapiales, La Matanza (ARG)
Tigre (ARG)
Trenque Lauquen (ARG)
Tres Arroyos (ARG)
Valentín Alsina (ARG)
Vedia (ARG)
Veinticinco de Mayo (ARG)
Verónica (ARG)
Vicente López (ARG)
Victoria, San Fernando (ARG)
Villa Ballester (ARG)
Villa Laguna La Brava (ARG)
Vincente López (ARG)
Wilde (ARG)
near Zárate (ARG)
Zárate (ARG)

People born here (300)

Lautaro Acosta ARG FTB 2008 14 March 1988 Glew (ARG)
Lucas Adorno ARG TMP 2010 20 June 1993 Los Polvorines (ARG)
Sergio Agüero ARG FTB 2008 2 June 1988 Quilmes (ARG)
Miguel Albarracín ARG JUD 2004—2008 8 June 1981 Pergamino (ARG)
Enrique Alberdi ARG IOC 1952—1959 15 October 1910 Coronel Suárez (ARG)
Agustina Albertario ARG HOK 2010—2016 1 January 1993 Lomas de Zamora (ARG)
Matías Almeyda ARG FTB 1996 21 December 1973 Azul (ARG)
Julio Alsogaray ARG SAI 2008—2016 11 April 1980 San Pedro (ARG)
Carlos Miguel Álvarez ARG CTR/CYC 1964—1972 5 May 1943 La Plata (ARG)
Pablo Álvarez ARG SHO 2000—2004 20 April 1978 Chivilcoy (ARG)
Santiago Álvarez ARG RGS 2016 17 February 1994 Bahía Blanca (ARG)
Juan Alves ARG CYC 1968 25 March 1939 Mar del Plata (ARG)
Serena Amato ARG SAI 1996—2004 10 September 1974 Olivos, Vicente López (ARG)
Sabrina Ameghino ARG CAN 2016 6 July 1980 La Plata (ARG)
Manuel Andrada ARG POL 1936 9 January 1890 Coronel Suárez (ARG)
Rinaldo Ansaloni ARG BOX 1952 8 February 1932 San Pedro (ARG)
Yésica Arrién ARG FTB 2008 1 July 1980 La Plata (ARG)
Inés Arrondo ARG HOK 2000—2004 28 November 1977 Mar del Plata (ARG)
Joaquín Arzura ARG FTB 2016 18 May 1993 Campana (ARG)
Santiago Ascacibar ARG FTB 2016 25 February 1997 La Plata (ARG)
Santiago Aulisi ARG BVO 2014 4 November 1996 Mar del Plata (ARG)
Guillermo Ávalos ARG ATH 1948 1923 Olavarría (ARG)
Noel Barrionuevo ARG HOK 2008—2016 16 May 1984 Martínez, San Isidro (ARG)
José Barros ARG RGS 2014 23 September 1996 Mar del Plata (ARG)
Miguel Ángel Bárzola ARG ATH 2012 14 May 1982 Bragado (ARG)
Gustavo Basile ARG JUD 2014 26 June 1996 Chacabuco (ARG)
Amelia Belotti ARG HAN 2016 17 November 1988 Lomas de Zamora (ARG)
Alejandro Bender ARG JUD 1996—2000 21 April 1976 Quilmes (ARG)
Ignacio Bergner ARG HOK 2012 26 August 1984 Vicente López (ARG)
Carlos Berlocq ARG TEN 2012 3 February 1983 Chascomús (ARG)
Oscar Bidegain ARG SHO 1948 3 September 1905 Azul (ARG)
Claudio Bincaz ARG SAI 1936 10 May 1897 San Isidro (ARG)
Ricardo Boneo ARG ROW/SAI 1948—1972 17 December 1930 Lincoln (ARG)
María Branz ARG SAI 2016 6 February 1990 Martínez, San Isidro (ARG)
Jorge Brown ARG SAI 1956 14 November 1929 Bahía Blanca (ARG)
Nicolás Bruno ARG VOL 2012—2016 24 February 1989 Avellaneda (ARG)
Florencia Busquets ARG VOL 2016 27 June 1989 Lanús (ARG)
Rodolfo Caccavo ARG CTR 1952 24 October 1927 Piñeiro (ARG)
Juan Ignacio Cáceres ARG CAN 2016 31 January 1992 Las Flores (ARG)
Saúl Calandra ARG FTB 1928 22 October 1904 La Plata (ARG)
Max Caldas ARG
NED
Coach/HOK 1996—2016 9 March 1973 San Isidro (ARG)
Andrés Calonge ARG ATH 1968—1972 2 April 1945 La Plata (ARG)
Enrique Camerlinckx ARG RGS 2014 22 March 1996 San Miguel (ARG)
Juan Camerlinckx ARG RGS 2014 22 March 1996 San Miguel (ARG)
Rocío Campigli ARG HAN 2016 6 August 1994 La Plata (ARG)
Pilar Campoy ARG HOK 2016 6 October 1990 Vicente López (ARG)
Mariano Carrera ARG BOX 2000 22 July 1980 San Isidro (ARG)
Gonzalo Carreras ARG CAN 2016 26 October 1989 Baradero (ARG)
Hernán Casamiquela ARG Referee/VOL 2016 23 January 1965 La Plata (ARG)
Óscar Casanovas ARG BOX 1936 15 May 1914 Avellaneda (ARG)
Zelmar Casco ARG FEN 1964 31 July 1926 La Plata (ARG)
Belén Casetta ARG ATH 2010—2016 26 September 1994 Mar del Plata (ARG)
Juan Casey ARG SHO 1976 18 July 1937 Alberti (ARG)
Martina Cavallero ARG HOK 2012—2016 7 May 1990 Morón (ARG)
Pablo Cavallero ARG FTB 1996 13 April 1974 Lomas de Zamora (ARG)
Juan Ignacio Cerra ARG ATH 2000—2012 16 October 1976 San Vicente (ARG)
Mariano Chao ARG HOK 2000 7 February 1972 San Fernando (ARG)
Mario Chaves ARG SWI 1948 8 June 1929 Florentino Ameghino (ARG)
Gabriela Chávez ARG FTB 2008 9 April 1989 Moreno (ARG)
Juan Ignacio Chela ARG TEN 2000—2004 30 August 1979 Ciudad Evita, La Matanza (ARG)
Gabriel Cherñacov CRC ASK 1992 17 April 1954 Azcuénaga (ARG)
Armando Cicognini ARG HOK 1968 22 December 1942 San Fernando (ARG)
Osvaldo Codaro ARG WAP 1948—1960 9 December 1930 Avellaneda (ARG)
Martín Conde ARG BVO 1996—2008 25 August 1971 Mar del Plata (ARG)
Facundo Conte ARG VOL 2012—2016 25 August 1989 Vicente López (ARG)
Elizabeth Copes ARG JUD 2004 4 October 1976 La Plata (ARG)
Eduardo Corletti ARG BOX 1960 14 August 1941 Quilmes (ARG)
Oscar Cortínez ARG ATH 2000 4 August 1973 Morón (ARG)
Juan de la Cruz ESP BAS 1980—1984 6 February 1954 Pasteur (ARG)
Víctor Cuesta ARG FTB 2016 19 November 1988 La Plata (ARG)
Gabriel Curuchet ARG CTR 1984—2000 24 June 1963 Mar del Plata (ARG)
Juan Esteban Curuchet ARG CTR/CYC 1984—2008 4 February 1965 Mar del Plata (ARG)
Ottavio Dazzan ITA CTR 1980 2 January 1958 Quilmes (ARG)
César de Cesare ECU CAN 2012—2016 12 July 1980 Morón (ARG)
Lucas Decicilia ARG SHO 2014 11 May 1998 Ensenada (ARG)
Juan Martín del Potro ARG TEN 2012—2016 23 September 1988 Tandil (ARG)
Federico Delbonis ARG TEN 2016 5 October 1990 Azul (ARG)
Bautista Delguy ARG RGS 2014 22 April 1997 Remedios de Escalada (ARG)
Marcos Delía ARG BAS 2016 8 April 1992 Saladillo (ARG)
Verónica Depaoli ARG ATH 2000 7 May 1973 Mar del Plata (ARG)
Isabel di Tella ARG FEN 2010 10 June 1993 Vincente López (ARG)
Carlos Enrique Díaz Sáenz Valiente ARG SHO 1948—1952 25 January 1917 Mar del Plata (ARG)
Bárbara Dichiara ARG HK5 2014 13 November 1996 Bahía Blanca (ARG)
Gisela Dulko ARG TEN 2004—2012 30 January 1985 San Fernando (ARG)
José Antonio Elola-Olaso ESP COE 1956—1967 28 June 1909 Tandil (ARG)
Carlos Eluaiza ARG BOX 1988 5 June 1965 Las Flores (ARG)
Juan Espil ARG BAS 1996 5 January 1968 Bahía Blanca (ARG)
Kevin Espindola ARG BOX 2014 2 October 1996 San Pedro (ARG)
Corsino Fernández ARG ATH 1952 12 November 1920 Las Flores (ARG)
Federico Fernández ARG HAN 2012—2016 17 October 1989 Tigre (ARG)
Gabriel Fernández ARG BAS 2004 23 October 1976 Burzaco (ARG)
Juan Pablo Fernández ARG HAN 2016 30 September 1988 Tigre (ARG)
Sergio Fernández ARG ROW 1988—2000 27 March 1967 Campana (ARG)
Manuel Ferreira ARG FTB 1928 22 October 1905 Trenque Lauquen (ARG)
Sebastián Firpo ARG VOL 1996—2000 27 October 1976 San Nicolás (ARG)
Jimena Florit ARG MTB 2000—2004 18 May 1972 Olivos, Vicente López (ARG)
Gabriel Francini SMR TEN 1992 12 December 1969 La Plata (ARG)
Julieta Franco ARG HOK 2012 2 April 1977 Ayacucho (ARG)
Bettina Fulco ARG TEN 1988 23 October 1968 Mar del Plata (ARG)
Juan Fusé ARG ATH 1948 21 February 1905 Junín (ARG)
Víctor Galíndez ARG BOX 1968 2 November 1948 Vedia (ARG)
Marcelo Gallardo ARG FTB 1996 18 January 1976 Merlo (ARG)
Anabel Gambero ARG HOK 1996—2000 9 July 1972 Quilmes (ARG)
Macarena Gandulfo ARG HAN 2016 3 November 1993 Banfield (ARG)
Hugo Garay ARG BOX 2000 27 November 1980 Tigre (ARG)
Juan Garay ARG SWI 1948 20 August 1928 Ensenada (ARG)
Néstor García ARG
VEN
BAS/Coach 2016 11 January 1965 Bahía Blanca (ARG)
Patricio Garino ARG BAS 2016 17 May 1993 Mar del Plata (ARG)
Andrés Gazzotti ARG POL 1936 30 May 1896 Chacabuco (ARG)
Rodrigo Gerhardt ARG BK3 2014 17 July 1996 Bahía Blanca (ARG)
Óscar Giacché ARG CTR 1948—1952 14 August 1923 Bernal, Quilmes (ARG)
Lautaro Gianetti ARG FTB 2016 13 November 1993 San Nicolás (ARG)
Melisa Gil ARG SHO 2016 9 August 1984 Avellaneda (ARG)
Juan Gilardi ARG HOK 2016 14 November 1981 San Fernando (ARG)
Manu Ginóbili ARG BAS 2004—2016 28 July 1977 Bahía Blanca (ARG)
José Giorgetti ARG BOX 1956 19 May 1934 Quequén (ARG)
Agustina De Giovanni ARG SWI 2004—2008 16 July 1985 San Vicente (ARG)
Sofía Goicoechea Ruiz ARG GOL 2014 21 August 1996 Necochea (ARG)
Marcelo González ARG LUG 2002 24 November 1965 Campana (ARG)
Mariano González ARG FTB 2004 5 May 1981 Tandil (ARG)
Máximo González ARG TEN 2016 20 July 1983 Tandil (ARG)
Rafael González ARG FEN 1960—1964 29 April 1920 Chascomús (ARG)
Rubén González ARG LUG 1988—2010 26 July 1962 Campana (ARG)
María José Granatto ARG HOK 2016 21 April 1995 La Plata (ARG)
Eduardo Guerrero ARG ROW 1952 4 March 1928 Salto (ARG)
Mario Guilloti ARG BOX 1968 20 May 1946 Chacabuco (ARG)
Alejandra Gulla ARG HOK 2004—2008 4 July 1977 Lincoln (ARG)
Juan Pedro Gutiérrez ARG BAS 2008—2012 10 October 1983 Nueve de Julio (ARG)
Román González ARG BAS 2008 28 January 1978 Lanús (ARG)
Leonardo Gutiérrez ARG BAS 2004—2012 16 May 1978 Mar del Plata (ARG)
Juan Carlos Haedo ARG CTR/CYC 1976—1984 3 January 1948 Chascomús (ARG)
Juan José Haedo ARG CYC 2008 26 January 1981 Chascomús (ARG)
Raúl Halket ARG CTR 1972 4 April 1951 Mar del Plata (ARG)
Sergio Hernández ARG BAS/Coach 2008—2016 1 November 1963 Bahía Blanca (ARG)
Emilio Homps ARG SAI 1948 28 September 1914 San Pedro (ARG)
Juan Pablo Hourquebie ARG HOK 2000—2004 3 May 1976 Quilmes (ARG)
Sylvia Iannuzzi-San Martín ARG FEN 1968—1972 8 June 1947 San Fernando (ARG)
Isidoro Ibarra ARG HOK 2016 2 October 1992 Victoria, San Fernando (ARG)
Pedro Ibarra ARG HOK 2012—2016 11 September 1985 Victoria, San Fernando (ARG)
Rafael Iglesias ARG BOX 1948 25 May 1924 Avellaneda (ARG)
Hernán Jasen ARG BAS 2012 4 February 1978 Bahía Blanca (ARG)
Elke Karsten ARG HAN 2016 15 May 1995 Quilmes (ARG)
Rubén Knulst ARG ROW 1996 5 January 1973 Zárate (ARG)
Andrés Kogovsek ARG HAN 2012 7 January 1974 San Isidro (ARG)
Milka Kraljev ARG ROW 2004—2012 8 November 1982 Tigre (ARG)
Florencia Labat ARG TEN 1992—2000 12 June 1971 Pergamino (ARG)
Raúl Labbate ARG CYC 1976 8 March 1952 Pergamino (ARG)
Ovidio Lagos ARG SAI 1956 21 July 1912 Merlo (ARG)
Klaus Lange ARG SAI 2016 13 January 1995 San Isidro (ARG)
Santiago Lange ARG SAI 1988—2016 22 September 1961 San Isidro (ARG)
Yago Lange ARG SAI 2016 22 March 1988 San Isidro (ARG)
Alberto Lanteri ARG FEN 1964—1968 11 January 1938 La Plata (ARG)
Nicolás Laprovittola ARG BAS 2016 31 January 1990 Morón (ARG)
Germán Lauro ARG ATH 2008—2016 2 April 1984 Trenque Lauquen (ARG)
Alejandro Lecot ARG SWI 1984 22 December 1960 La Plata (ARG)
Hernán Leguizamón ARG ROW 1996 30 October 1969 Tigre (ARG)
Domingo Lejona ARG FTB 1960 2 February 1938 Chascomús (ARG)
Micaela Levaggi ARG ATH 2014 12 August 1998 Mar del Plata (ARG)
Gustavo López ARG FTB 1996 13 April 1973 Valentín Alsina (ARG)
Alberto Lovell ARG BOX 1932 23 April 1912 Avellaneda (ARG)
Guillermo Lovell ARG BOX 1936 14 January 1918 Dock Sud, Avellaneda (ARG)
Santiago Lovell ARG BOX 1964 19 January 1942 Avellaneda (ARG)
Héctor Lucchetti ARG FEN 1928—1936 9 March 1905 La Plata (ARG)
Luis Lucchetti ARG FEN 1924—1936 18 November 1902 La Plata (ARG)
Mauricio Macri ARG 2018 8 February 1959 Tandil (ARG)
Ezequiel Maderna ARG BOX 2008 1 October 1986 La Plata (ARG)
Lisandro Magállan ARG FTB 2016 27 September 1993 La Plata (ARG)
Mauro Maiola ARG SAI 1996 24 January 1968 San Isidro (ARG)
Emilio Malchiodi ARG ATH 1948 28 March 1922 Junín (ARG)
Leandro Maly ARG VOL 1996—2000 29 January 1976 Tres Arroyos (ARG)
Ludmila Manicler ARG FTB 2008 6 July 1987 San Pedro (ARG)
Eduardo Martínez ARG BVO/VOL 1984—2000 25 September 1961 Necochea (ARG)
Javier Mascherano ARG FTB 2004—2008 8 June 1984 San Justo, La Matanza (ARG)
Mariano Mastromarino ARG ATH 2016 15 September 1982 Mar del Plata (ARG)
Miguel Mayol ARG ROW 2012 18 May 1981 Zárate (ARG)
Carlos Alberto Mayor ARG FTB 1988 5 October 1965 San Miguel (ARG)
Agustín Mazzilli ARG HOK 2012—2016 20 June 1989 Lanús (ARG)
Antonela Mena ARG HAN 2016 28 March 1988 Moreno (ARG)
Sebastián Menci ARG CCS 1992 4 April 1975 Bahía Blanca (ARG)
Luciana Mendoza ARG HAN 2016 14 March 1990 Avellaneda (ARG)
Juan Alberto Merlos ARG CTR/CYC 1964—1968 25 May 1945 Mar del Plata (ARG)
Roberto Mieres ARG SAI 1960 3 December 1924 Mar del Plata (ARG)
Damián Migueles ARG HAN 2012 24 November 1983 San Miguel (ARG)
Luis Molina ARG ATH 2016 7 March 1988 Chascomús (ARG)
Argentino Molinuevo, Sr. ARG EQU 1952 20 May 1911 ?, Provincia de Buenos Aires (ARG)
Juan Mónaco ARG TEN 2008—2016 29 March 1984 Tandil (ARG)
Alejandro Ariel Montecchia ARG BAS 2004 1 January 1972 Bahía Blanca (ARG)
Marcos Morales ARG ROW 2004 4 January 1976 Beccar (ARG)
Pablo Moreira ARG HOK 1992—2004 8 November 1970 Quilmes (ARG)
Walter Naneder ARG ROW 2004 27 April 1978 Bahía Blanca (ARG)
Ezequiel Navarro ARG TKW 2014 15 June 1997 Gregorio de Laferrère (ARG)
Sasha Nievas ARG WLT 2014 4 June 1998 Mar del Plata (ARG)
Oscar Nobua ARG WLT 1968 28 January 1949 Burzaco (ARG)
Teodoro Nölting ARG ROW 1948 15 October 1917 Tigre (ARG)
Edward Norton GBR ALP 1924 21 February 1884 San Isidro (ARG)
Héctor Ochoa ARG FTB 1964 5 July 1942 Lincoln (ARG)
Pedro Ochoa ARG FTB 1928 22 February 1900 Avellaneda (ARG)
Andrea Ojeda ARG FTB 2008 17 January 1985 Don Bosco (ARG)
Julio Olarticoechea ARG Coach/FTB 2016 18 October 1958 Saladillo (ARG)
Vanina Oneto ARG HOK 1996—2004 15 June 1973 San Fernando (ARG)
Raimundo Orsi ARG FTB 1928 2 December 1901 Avellaneda (ARG)
Ignacio Ortíz ARG HOK 2016 26 July 1987 Olivos, Vicente López (ARG)
Paula Ortiz ARG HK5/HOK 2014—2016 16 April 1997 Caseros (ARG)
Carlos Otero ARG ROW 1968 16 October 1944 Tigre (ARG)
Héctor Pace ARG BOX 1964 22 July 1944 La Plata (ARG)
Lucía Palermo ARG ROW 2004—2016 30 September 1985 Vicente López (ARG)
Alberto Palmetta ARG BOX 2016 5 April 1990 Beccar (ARG)
Matías Paredes ARG HOK 2004—2016 1 February 1982 Quilmes (ARG)
Paula Pareto ARG JUD 2008—2016 16 January 1986 San Fernando (ARG)
Fernando Paternoster ARG FTB 1928 24 May 1903 Pehuajó (ARG)
Héctor Patri ARG BOX 1976 14 December 1956 La Plata (ARG)
Pablo Paz ARG FTB 1996 27 January 1973 Bahía Blanca (ARG)
Marisa Peguri ARG ROW 2000 24 March 1976 San Fernando (ARG)
Guido Pella ARG TEN 2016 17 May 1990 Bahía Blanca (ARG)
Máximo Pellegrino ARG HOK 2000 6 May 1977 Quilmes (ARG)
María Peralta ARG ATH 2012—2016 30 November 1977 Mar del Plata (ARG)
Yamil Peralta ARG BOX 2012—2016 16 July 1991 Caseros (ARG)
Mercedes Pereyra ARG FTB 2008 7 May 1987 General Rodríguez (ARG)
Belén Pérez ARG FEN 2012—2016 12 July 1985 San Nicolás (ARG)
Hugo Pérez ARG FTB 1988 6 October 1968 Avellaneda (ARG)
Israel Pérez ARG BOX 2000 21 April 1979 San Vicente (ARG)
Walter Pérez ARG CTR 1996—2012 31 January 1975 San Justo, La Matanza (ARG)
Roberto Perfumo ARG FTB 1964 3 October 1942 Sarandí, Avellaneda (ARG)
Natalio Perinetti ARG FTB 1928 28 December 1900 Remedios de Escalada (ARG)
Ignacio Perrín ARG BOX 2016 20 January 1985 San Fernando (ARG)
Pablo Pietrobelli ARG ATH 2008 14 June 1980 Bahía Blanca (ARG)
Federico Pizarro ARG HAN 2012—2016 7 September 1986 Lanús (ARG)
Manuela Pizzo ARG HAN 2016 13 November 1991 Bernal, Quilmes (ARG)
Cristian Poglajen ARG VOL 2012—2016 14 July 1989 Morón (ARG)
Julio Polet ARG CTR/CYC 1924 10 November 1898 Mar del Plata (ARG)
Adrián Portela ARG HAN 2016 8 March 1986 Morón (ARG)
María Procopio ARG SWI 1968 1 March 1951 Avellaneda (ARG)
Leonardo Querin ARG HAN 2012—2016 17 April 1982 Quilmes (ARG)
Manuel de la Quintana ARG IOC 1907—1910 17 October 1866 Chivilcoy (ARG)
Adolfo Ramírez ARG WRE 1948—1952 25 March 1922 Zárate (ARG)
Enrique Rapesta ARG GYM 1948 12 April 1919 Saladillo (ARG)
Enrique Rebora ARG SHO 1972 5 October 1924 Lanús (ARG)
Carlos José Retegui ARG Coach/HK5/HOK 1996—2018 19 December 1969 San Fernando (ARG)
Micaela Retegui ARG HK5 2014 23 April 1996 San Fernando (ARG)
Matías Rey ARG HOK 2016 1 December 1984 San Fernando (ARG)
Guido Riccobelli ARG HAN 2012 28 November 1987 San Isidro (ARG)
Maximiliano Richeze ARG CYC 2012—2016 7 March 1983 Bella Vista (ARG)
Luis Riera ARG MOP 1952—1960 15 April 1929 Chivilcoy (ARG)
Juan Riquelme ARG FTB 2008 24 June 1978 San Fernando (ARG)
Juan Risso ARG FTB 1964 3 September 1942 General Pirán (ARG)
Tatiana Rizzo ARG VOL 2016 30 December 1986 San Fernando (ARG)
Gerardo Romano ARG PEL 1992 3 July 1957 Azul (ARG)
Lucas Romero ARG FTB 2016 18 April 1994 Loma Hermosa (ARG)
Eduardo Ross ARG PEL 1992 27 October 1960 Chacabuco (ARG)
Mariana Rossi ARG HOK 2008 2 January 1979 Vicente López (ARG)
Brian Rosso ARG ROW 2016 16 August 1987 Mar del Plata (ARG)
Cristian Rosso ARG ROW 2012 29 January 1984 Mar del Plata (ARG)
Alejandro Ruidíaz ARG FTB 1988 3 September 1969 Avellaneda (ARG)
Gerónimo Rulli ARG FTB 2016 20 May 1992 La Plata (ARG)
Alejandro Russo ARG FTB 1988 13 February 1968 Ensenada (ARG)
Mariné Russo ARG HOK 2004—2008 9 January 1980 Quequén (ARG)
Alberto Sáenz ARG BOX 1956 12 July 1934 Morón (ARG)
Juan Saladino ARG HOK 2016 28 September 1987 Quilmes (ARG)
Jorge Alberto Salas ARG SAI 1948—1972 17 July 1914 Avellaneda (ARG)
Javiera Salcedo ARG SWI 2004 29 November 1977 San Nicolás (ARG)
Carlos Saldías ARG FTB 1960 25 February 1939 San Nicolás (ARG)
Pepe Sánchez ARG BAS 2004 8 May 1977 Bahía Blanca (ARG)
Bautista Saubidet ARG SAI 2010—2016 28 November 1995 San Isidro (ARG)
Luis Scally ARG HOK 1948 26 June 1915 Rojas (ARG)
Tommy Scally ARG HOK 1948 28 June 1927 Pavón (ARG)
Guillermo Schelotto ARG FTB 1996 4 May 1973 La Plata (ARG)
Cristian Schmidt ARG JUD 2012 13 August 1982 Avellaneda (ARG)
Armando Sensini ARG ATH 1948 21 September 1909 Bahía Blanca (ARG)
Miguel Sevillano ARG CYC 1948 16 October 1928 General Villegas (ARG)
Carlos Sieburger ARG SAI 1960 27 December 1921 Vicente López (ARG)
Enrique Sieburger, Jr. ARG SAI 1960 10 May 1924 Olivos, Vicente López (ARG)
Edgardo Simón ARG CTR 1996—2000 16 December 1974 Coronel Suárez (ARG)
Pablo Simonet ARG HAN 2016 4 May 1992 Vicente López (ARG)
Darío Siviski ARG FTB 1988 20 December 1962 Avellaneda (ARG)
Alexis Soto ARG FTB 2016 20 October 1993 Avellaneda (ARG)
Ariel Suárez ARG ROW 2012 24 February 1980 San Fernando (ARG)
Osvaldo Suárez ARG ATH 1960—1964 17 March 1934 Sarandí, Avellaneda (ARG)
Paola Suárez ARG TEN 2000—2012 23 June 1976 Pergamino (ARG)
Luciano Taccone ARG TRI 2016 29 May 1989 Quilmes (ARG)
Patricia Tarabini ARG TEN 1992—2004 6 August 1968 La Plata (ARG)
Gabriel Taraburelli ARG TKW 2000 21 April 1981 San Justo, La Matanza (ARG)
Hugo Virgilio Tedín ARG ROW 1924—1978 22 January 1906 Tigre (ARG)
Fermín Tenti ARG TTN 2014 14 June 1997 La Plata (ARG)
Miguel Tojo ARG FTB 1964 9 July 1943 Blaquier (ARG)
Braian Toledo ARG ATH 2010—2016 8 September 1993 Marcos Paz (ARG)
Pablo de Torres ARG CAN 2016 14 April 1984 San Fernando (ARG)
Victoria Travascio ARG SAI 2016 14 July 1988 La Plata (ARG)
Eduardo Trillini ARG CTR 1984 20 June 1958 San Miguel (ARG)
Juan Carlos Uder ARG BAS 1948—1952 24 April 1927 Sarandí, Avellaneda (ARG)
Óscar Ustari ARG FTB 2004—2008 3 July 1986 América (ARG)
Rodolfo Valenzuela ARG COA/FEN 1932—1955 20 November 1904 San Pedro (ARG)
Fabiana Vallejos ARG FTB 2008 30 July 1985 San Isidro (ARG)
Miriam Vázquez ARG ASK 2006 9 March 1985 Pehuajó (ARG)
Julio Velasco ARG Coach/VOL 2016 9 February 1952 La Plata (ARG)
Juan Sebastián Verón ARG FTB 1996 9 March 1975 La Plata (ARG)
Catalina Walther ARG SAI 2004 10 May 1983 San Isidro (ARG)
Alfredo Yantorno ARG SWI 1948—1952 8 June 1924 Pergamino (ARG)
Mariano Zabaleta ARG TEN 2000—2004 28 February 1978 Tandil (ARG)
Pablo Zabaleta ARG FTB 2008 16 January 1985 Arrecifes (ARG)
José Zampicchiatti ARG CYC 1924 11 October 1900 Olavarría (ARG)

People who died here (27)

Hermelindo Alberti ARG ATH 1948 8 December 2012 Magdalena (ARG)
Marcelo de Alvear ARG IOC 1922—1932 23 March 1942 Don Torcuato (ARG)
Rinaldo Ansaloni ARG BOX 1952 13 April 1971 San Pedro (ARG)
Oscar Bidegain ARG SHO 1948 15 December 1994 Azul (ARG)
Luis Brunetto ARG ATH 1924 7 May 1968 Llavallol (ARG)
Saúl Calandra ARG FTB 1928 14 May 1973 General Pinto (ARG)
Francisco Camet ARG FEN 1900 15 July 1931 Miramar (ARG)
Zelmar Casco ARG FEN 1964 5 September 2020 La Plata (ARG)
Alberto Demiddi ARG ROW 1964—1972 25 October 2000 San Fernando (ARG)
Víctor Galíndez ARG BOX 1968 26 October 1980 Veinticinco de Mayo (ARG)
Juan Garay ARG SWI 1948 May 2009 La Plata (ARG)
Emilio Malchiodi ARG ATH 1948 21 November 1997 Junín (ARG)
Luis Felipe Monti ARG FTB 1928 9 September 1983 Escobar (ARG)
Carlos Moratorio ARG EQU/EVE 1960—1968 7 March 2010 Tandil (ARG)
Miguel Mori ARG FTB 1964 13 April 2009 Baradero (ARG)
Pedro Ochoa ARG FTB 1928 5 September 1947 Tandil (ARG)
Juan Parker ARG ROW 1948 6 June 2001 San Fernando (ARG)
Wenceslao Paunero ARG FEN 1924 12 March 1937 Mar del Plata (ARG)
Natalio Perinetti ARG FTB 1928 24 May 1985 Remedios de Escalada (ARG)
Luis Scally ARG HOK 1948 8 July 1994 Pablo Nogués (ARG)
Humberto Selvetti ARG WLT 1952—1964 1992 Wilde (ARG)
Armando Sensini ARG ATH 1948 21 October 1979 Mar del Plata (ARG)
Carlos de la Serna ARG EVE 1956 12 March 2005 Villa Laguna La Brava (ARG)
Miguel Sevillano ARG CYC 1948 3 November 1998 Munro (ARG)
Enrique Sieburger, Jr. ARG SAI 1960 23 January 1990 near Zárate (ARG)
Bruno Varani ARG BAS 1948 25 May 2005 Pinamar (ARG)
Jan Wasiewicz POL FTB 1936 9 November 1976 Quilmes (ARG)

Affiliations

AC Quilmes, Quilmes (ARG) Quilmes (ARG)
Banco Provincia, Vicente López (ARG) Vicente López (ARG)
CA Lanús, Lanús (ARG) Lanús (ARG)
CA Talleres, Remedios de Escalada (ARG) Remedios de Escalada (ARG)
CASI, San Isidro (ARG) San Isidro (ARG)
Club Atlantis, Mar del Plata (ARG) Mar del Plata (ARG)
Club Atlético Peñarol, Mar del Plata (ARG) Mar del Plata (ARG)
Club de Regatas La Marina, Tigre (ARG) Tigre (ARG)
Club de Veleros Barlovento, Victoria, San Fernando (ARG) Victoria, San Fernando (ARG)
Club Náutico El Timón, Luján (ARG) Luján (ARG)
Club Social y Fomento de Victoria, Victoria, San Fernando (ARG) Victoria, San Fernando (ARG)
CNP Magdalena, Magdalena (ARG) Magdalena (ARG)
Estudiantes, La Plata (ARG) La Plata (ARG)
Gimnasia y Esgrima, La Plata (ARG) La Plata (ARG)
Independiente, Avellaneda (ARG) Avellaneda (ARG)
Jockey Club, La Plata (ARG) La Plata (ARG)
Lomas Athletic, Lomas de Zamora (ARG) Lomas de Zamora (ARG)
Náutico Hacoaj, Tigre (ARG) Tigre (ARG)
Platense, Vicente López (ARG) Vicente López (ARG)
Racing Club, Avellaneda (ARG) Avellaneda (ARG)
SAG de Villa Ballester, Villa Ballester (ARG) Villa Ballester (ARG)
San Fernando, San Fernando (ARG) San Fernando (ARG)
SEDALO, Lanús (ARG) Lanús (ARG)
SIC, San Isidro (ARG) San Isidro (ARG)
Tiro Federal de Lomas de Zamora, Lomas de Zamora (ARG) Lomas de Zamora (ARG)
Yacht Club Olivos, Olivos, Vicente López (ARG) Olivos, Vicente López (ARG)