Moravskoslezský kraj, Czech Republic

Place names (42)

Bílovec (CZE)
Bohumín (CZE)
Bořitov (CZE)
Bruntál (CZE)
Čeladná (CZE)
Český Těšín (CZE)
Děhylov (CZE)
Dětmarovice (CZE)
Frenštát pod Radhoštěm (CZE)
Frýdek-Místek (CZE)
Frýdek-Místek (CZE)
Fulnek (CZE)
Havířov (CZE)
Hnojník (CZE)
Horní Soběšovice (CZE)
Horní Suchá (CZE)
Jerlochovice, Fulnek (CZE)
Jílovec (CZE)
Karviná (CZE)
Karviná-Fryštát (CZE)
Klimkovice (CZE)
Kopřivnice (CZE)
Krmelín (CZE)
Krnov (CZE)
Kylešovice (CZE)
Nový Jicín (CZE)
Opava (CZE)
Ostrava (CZE)
Petřkovice (CZE)
Příbor (CZE)
Přívoz, Ostrava (CZE)
Rýmařov (CZE)
Šenov (CZE)
Stonava (CZE)
Studénka (CZE)
Třebovice (CZE)
Třinec (CZE)
Valšov (CZE)
Vítkov (CZE)
Vítkovice, Ostrava (CZE)
Vrbno pod Pradědem (CZE)
Zbyslavice (CZE)

People born here (202)

Kristýna Adamčíková CZE BVO 2014 2 July 1997 Opava (CZE)
Jaroslav Bába CZE ATH 2004—2016 2 September 1984 Karviná (CZE)
Kateřina Baďurová CZE ATH 2004—2008 18 December 1982 Ostrava (CZE)
Miroslav Bajgar CZE
TCH
HAN 1988 3 February 1958 Bílovec (CZE)
Michal Balner CZE ATH 2016 12 September 1982 Opava (CZE)
Vladimír Bárta CZE
TCH
JUD 1980 13 January 1955 Nový Jicín (CZE)
Zdeňka Bartoňová-Šilhavá CZE
TCH
ATH 1980—1996 15 June 1954 Krnov (CZE)
Patrik Bartošák CZE ICH 2018 29 March 1993 Kopřivnice (CZE)
Daniela Bártová CZE
TCH
ATH/GYM 1992—2000 6 May 1974 Ostrava (CZE)
Franz Barwig AUT ART 1928 19 April 1868 Šenov (CZE)
Inge Bauer GDR ATH 1968 24 June 1940 Dětmarovice (CZE)
Leopold Bauer AUT ART 1936 1 September 1872 Krnov (CZE)
Dája Bedáňová CZE TEN 2000 9 March 1983 Ostrava (CZE)
Růžena Beinhauerová CZE
TCH
ASK 1936 23 September 1912 Ostrava (CZE)
Petra Besta AUS HAN 2000 5 April 1967 Bílovec (CZE)
Roman Bílek CZE ATH 2008 29 September 1967 Ostrava (CZE)
Miloslav Blažek CZE
TCH
ICH 1952 22 June 1922 Přívoz, Ostrava (CZE)
Milan Brzý CZE FSK 1994 7 May 1969 Karviná (CZE)
Antoni Bura POL BOB 1928 22 December 1898 Karviná (CZE)
Viktor Byrtus CZE SQU 2018 17 February 2001 Třinec (CZE)
Kateřina Cachová CZE ATH 2016 26 February 1990 Ostrava (CZE)
Tomáš Caknakis CZE SHO 2004 15 August 1986 Krnov (CZE)
Gabriela Capová CZE ASK 2018 8 October 1993 Ostrava (CZE)
Veronika Cenková CZE GYM 2014 11 February 1999 Ostrava (CZE)
František Černík CZE
TCH
ICH 1984 3 June 1953 Nový Jicín (CZE)
Jiří Chamrád CZE
TCH
ATH 1980 19 June 1954 Ostrava (CZE)
Radmila Chroboková CZE FSK 1994 10 August 1976 Bohumín (CZE)
Utz Chwalla AUT BOB 1972 22 September 1942 Frýdek-Místek (CZE)
Karel David CZE
TCH
ATH 1988—1992 8 February 1964 Nový Jicín (CZE)
Aleš Depta CZE
TCH
FEN 1992 28 October 1964 Ostrava (CZE)
Ladislav Dluhoš CZE
TCH
SKJ 1984—1994 6 October 1965 Čeladná (CZE)
Wolfgang Dorasil CZE
TCH
ICH 1928 7 March 1903 Opava (CZE)
Peter Draisaitl GER
FRG
ICH 1988—1998 7 December 1965 Karviná (CZE)
Stanislav Drastich CZE
TCH
FSK 1980 14 July 1954 Opava (CZE)
Alena Dřevjaná CZE
TCH
GYM 1988 4 July 1969 Opava (CZE)
Romana Dubnova CZE ATH 2008 4 November 1978 Ostrava (CZE)
Martina Dubovská CZE ASK 2014—2018 27 February 1992 Třinec (CZE)
Jindřich Dubový CZE SHO 2010 23 February 1993 Bruntál (CZE)
René Durbák TCH
SVK
WLT 1992 18 March 1968 Třinec (CZE)
Vítězslav Ďuriš CZE
TCH
ICH 1980 5 January 1954 Karviná (CZE)
Tomáš Fleischmann CZE ICH 2010 16 May 1984 Kopřivnice (CZE)
Miroslav Fryčer CZE
TCH
ICH 1980 27 September 1959 Opava (CZE)
Walter Gilik FRG BOB 1972 29 July 1938 Opava (CZE)
Anton Gödrich GER CYC 1896 25 September 1859 Jerlochovice, Fulnek (CZE)
Hugo Gorge AUT ART 1932 31 January 1883 Studénka (CZE)
Dominik Graňák SVK ICH 2018 11 June 1983 Havířov (CZE)
Leo Gudas CZE
TCH
ICH 1992 20 May 1965 Bruntál (CZE)
Miroslav Guzdek CZE ATH 2004 3 August 1975 Třinec (CZE)
Barbora Hermannová CZE BVO 2016—2020 7 November 1990 Ostrava (CZE)
Vilém Hlavsa CZE FSK 2020 17 June 2002 Krnov (CZE)
Jakub Holuša CZE ATH 2008—2016 20 February 1988 Opava (CZE)
Miloš Holuša CZE ATH 1996—2004 2 May 1965 Vítkov (CZE)
Barbora Horáčková CZE ARC 2008 15 January 1969 Ostrava (CZE)
Hana Horáková-Machová CZE BAS 2004—2012 11 September 1979 Bruntál (CZE)
Marie Hrachová CZE
TCH
TTN 1988—1992 12 November 1963 Ostrava (CZE)
Květoslava Hrdličková CZE TEN 2000 9 July 1975 Bílovec (CZE)
Michaela Hrubá CZE ATH 2014—2016 21 February 1998 Bořitov (CZE)
Stanislav Indruch CZE
TCH
GYM 1920—1924 6 October 1899 Nový Jicín (CZE)
Dana Ingrová-Zátopková CZE
TCH
ATH 1948—1995 19 September 1922 Karviná-Fryštát (CZE)
Peter Jaks SUI ICH 1988—1992 4 May 1966 Frýdek-Místek (CZE)
Jakub Janda CZE SKJ 2002—2014 27 April 1978 Čeladná (CZE)
Václav Janeček CZE
TCH
ATH 1952—1956 9 March 1929 Horní Suchá (CZE)
Marek Jankulovski CZE FTB 2000 9 May 1977 Ostrava (CZE)
Miroslava Jaškovská CZE
TCH
CCS 1976 5 March 1955 Čeladná (CZE)
Jörg Jüttner GER
FRG
ATH 1964 16 September 1941 Vrbno pod Pradědem (CZE)
Jonáš Kašpar CZE CSL 2016 8 October 1991 Krnov (CZE)
Šárka Kašpárková CZE
TCH
ATH 1992—2004 20 May 1971 Karviná (CZE)
Jan Kasper CZE
TCH
ICH 1956—1960 21 September 1932 Horní Soběšovice (CZE)
Mieczysław Kasprzycki POL Coach/ICH 1936—1952 13 December 1910 Ostrava (CZE)
Natálie Kerschbaummayr CZE SSK 2016 4 May 1998 Ostrava (CZE)
Josef Klapuch CZE
TCH
WRE 1936 10 February 1906 Zbyslavice (CZE)
Karel Klečka CZE
TCH
GYM 1964 1 August 1936 Ostrava (CZE)
Arnošt Klimčík CZE
TCH
HAN 1972 24 July 1945 Karviná (CZE)
Petra Klosová CZE SWI 2004—2008 16 April 1986 Nový Jicín (CZE)
Jana Knopová CZE
TCH
GYM 1976 2 December 1957 Ostrava (CZE)
Vlastibor Konečný CZE
TCH
CYC 1980 2 January 1957 Frýdek-Místek (CZE)
Petr Korbel CZE
TCH
TTN 1992—2008 6 June 1971 Havířov (CZE)
Kateřina Kovalová CZE FSK 2002 12 December 1978 Ostrava (CZE)
Josef Kovařík TCH
SVK
NCO 1992 27 April 1966 Ostrava (CZE)
Gabriela Krčmářová CZE GYM 1996 16 March 1978 Karviná (CZE)
Ivona Krmelová CZE
TCH
GYM 1988 29 October 1969 Bohumín (CZE)
Petr Krol CZE
TCH
WLT 1992 14 July 1965 Ostrava (CZE)
Zbyněk Krompolc CZE SKJ 1994 29 May 1978 Čeladná (CZE)
Josef Krysta CZE
TCH
WRE 1976—1980 24 October 1956 Český Těšín (CZE)
Filip Kuba CZE ICH 2006—2010 29 December 1976 Ostrava (CZE)
Přemysl Kubala CZE BVO 2012 16 December 1973 Frýdek-Místek (CZE)
Pavel Kubina CZE ICH 2002—2010 15 April 1977 Čeladná (CZE)
Jan Kudlička CZE ATH 2008—2016 29 April 1988 Opava (CZE)
Eva Kurfürstová CZE ASK 2002—2006 30 August 1977 Karviná (CZE)
Petra Kvitová CZE TEN 2008—2020 8 March 1990 Bílovec (CZE)
Václav Lanča CZE
TCH
HAN 1992 14 August 1966 Ostrava (CZE)
Walther Langer CZE
TCH
FSK 1932 1899 Přívoz, Ostrava (CZE)
Ulli Lederer AUT ICH 1928 18 August 1897 Opava (CZE)
Laura Lerchová CZE ICH 2016 13 June 2000 Třinec (CZE)
Erwin Lichnofsky CZE
TCH
ICH 1928 6 August 1903 Opava (CZE)
Marcel Lička CZE FTB 2000 17 July 1977 Ostrava (CZE)
Werner Lička CZE
TCH
FTB 1980 15 September 1954 Opava (CZE)
Werner Lippoldt GDR SHO 1972 16 February 1944 Ostrava (CZE)
Miroslav Luberda TCH
SVK
WRE 1988 18 December 1963 Vítkovice, Ostrava (CZE)
Milan Mach CZE SHO 1996 17 February 1972 Čeladná (CZE)
Vítězslav Mácha CZE
TCH
WRE 1968—1980 6 April 1948 Krmelín (CZE)
Vladimíra Malátová-Racková CZE
TCH
ATH 1992—2004 15 May 1967 Opava (CZE)
Marek Malík CZE ICH 2006 24 June 1975 Ostrava (CZE)
Barbora Malíková CZE ATH 2018—2020 30 December 2001 Opava (CZE)
Jiří Malysa CZE ATH 1996—2004 14 August 1966 Opava (CZE)
Pavel Maslák CZE ATH 2012—2020 21 February 1991 Havířov (CZE)
Lenka Masná CZE ATH 2012 22 April 1985 Nový Jicín (CZE)
Tomáš Matykiewicz CZE WLT 2004 4 December 1982 Český Těšín (CZE)
Jan Mazoch CZE SKJ 2002—2006 5 September 1985 Čeladná (CZE)
Tomáš Mendrek CZE
TCH
BDM 1992 9 August 1968 Český Těšín (CZE)
Ladislav Měšťan CZE
TCH
CSL 1972 17 May 1941 Ostrava (CZE)
Zdeněk Měšťan CZE
TCH
CSL 1972 31 May 1944 Ostrava (CZE)
Daniel Mikušťák CZE BOX 2018 15 June 2000 Karviná (CZE)
Lukáš Milo CZE ATH 2008 19 October 1983 Vítkov (CZE)
David Moravec CZE ICH 1998 24 March 1973 Opava (CZE)
Victor Mucha AUS WRE 1956 26 January 1921 Ostrava (CZE)
Lucie Myslivečková SVK FSK 2018 8 December 1989 Čeladná (CZE)
Zdeněk Návrat CZE
TCH
ICH 1956 25 May 1931 Děhylov (CZE)
Petr Němec CZE
TCH
FTB 1980 7 June 1957 Ostrava (CZE)
Jaroslav Netolička TCH FTB 1980 3 March 1954 Opava (CZE)
Rostislav Olesz CZE ICH 2006 10 October 1985 Bílovec (CZE)
Boleslav Pachol CZE
TCH
WLT 1976 10 May 1948 Karviná (CZE)
Ondřej Palát CZE ICH 2014 28 March 1991 Frýdek-Místek (CZE)
Jan Panáček CZE
TCH
CTR 1992 8 August 1970 Ostrava (CZE)
Jiří Parma CZE
TCH
SKJ 1984—1994 9 January 1963 Frenštát pod Radhoštěm (CZE)
Zdeněk Parma CZE
TCH
ASK 1948 30 March 1925 Frenštát pod Radhoštěm (CZE)
Kateřina Pauláthová CZE ASK 2014—2018 23 July 1993 Havířov (CZE)
Luděk Pernica CZE
TCH
ATH 1976 12 December 1949 Nový Jicín (CZE)
Alena Peterková CZE
TCH
ATH 1992 13 November 1960 Ostrava (CZE)
Anna Pohludková CZE
TCH
GYM 1976 26 August 1959 Hnojník (CZE)
Luboš Pokluda CZE
TCH
FTB 1980 17 March 1958 Frýdek-Místek (CZE)
Roman Polák CZE ICH 2010 28 April 1986 Ostrava (CZE)
Adam Polášek CZE ICH 2018 12 July 1991 Ostrava (CZE)
Jindřich Poledník TCH ČSOV 1988—1989 7 July 1937 Stonava (CZE)
Iveta Poloková CZE
TCH
GYM 1988—1992 17 August 1970 Frýdek-Místek (CZE)
Václav Procházka CZE
TCH
EVE 1936 23 September 1904 Jílovec (CZE)
Barbora Průdková CZE CYC 2014 1 February 1996 Ostrava (CZE)
Adam Ptáček CZE ATH 2004 8 October 1980 Ostrava (CZE)
Radim Raděvič CZE
TCH
ICH 1988 16 December 1966 Opava (CZE)
Libor Radimec CZE
TCH
FTB 1980 22 May 1950 Ostrava (CZE)
Jiří Raška CZE
TCH
SKJ 1968—1972 4 February 1941 Frenštát pod Radhoštěm (CZE)
Dalibor Řehák CZE
TCH
WLT 1980 11 September 1955 Příbor (CZE)
Zdeněk Rygel CZE
TCH
FTB 1980 1 March 1951 Ostrava (CZE)
Stanislav Sajdok TCH ATH 1980 15 April 1957 Český Těšín (CZE)
Jaroslav Sakala CZE
TCH
SKJ 1992—1998 14 July 1969 Krnov (CZE)
Denisa Ščerbová-Rosolová CZE ATH 2004—2016 21 August 1986 Karviná (CZE)
Zuzana Schindlerová CZE ATH 2008 25 April 1987 Frýdek-Místek (CZE)
Sepp Schwarz FRG ATH 1972 20 May 1941 Třebovice (CZE)
Ingomar Sieghart FRG ATH 1968—1972 10 September 1943 Ostrava (CZE)
Jaromír Šindel CZE
TCH
ICH 1984—1988 30 November 1959 Ostrava (CZE)
Marek Šindler CZE CSL 2016 21 July 1992 Opava (CZE)
Libor Sionko CZE FTB 2000 1 February 1977 Ostrava (CZE)
Milan Skřont CZE
TCH
ATH 1956 24 November 1930 Opava (CZE)
Pavel Sládek SVK BIA 1994 9 July 1971 Ostrava (CZE)
Josef Slíva CZE
TCH
FSK 1924—1928 25 November 1898 Třinec (CZE)
Richard Šmehlík CZE
TCH
ICH 1992—2002 23 January 1970 Ostrava (CZE)
Jana Šmidáková ESP CAN 2004—2008 6 November 1983 Ostrava (CZE)
Drahomíra Smolíková CZE
TCH
GYM 1976 12 January 1959 Ostrava (CZE)
František Sokol CZE
TCH
VOL 1968 5 February 1939 Ostrava (CZE)
Leo Sotorník CZE
TCH
GYM 1948—1952 11 April 1926 Vítkovice, Ostrava (CZE)
Alan Spiegel CZE
TCH
FSK 1976 7 August 1959 Opava (CZE)
Ingrid Spiegelová CZE
TCH
FSK 1976 6 August 1960 Opava (CZE)
Jan Šrámek CZE
TCH
FSK 1968 4 September 1945 Ostrava (CZE)
Bohunka Šrámková CZE
TCH
FSK 1968 8 October 1946 Ostrava (CZE)
Zdeněk Šreiner CZE
TCH
FTB 1980 2 June 1954 Ostrava (CZE)
Miroslav Štefan CZE
TCH
SHO 1972—1976 17 July 1933 Třinec (CZE)
Radek Štěpánek CZE TEN 2008—2016 27 November 1978 Karviná (CZE)
Vladimír Stibořík CZE
TCH
SHO 1960—1964 28 July 1927 Valšov (CZE)
Renata Štrbíková CZE TTN 2004 6 August 1979 Havířov (CZE)
Jakub Sucháček CZE SKJ 1998 17 November 1978 Čeladná (CZE)
Tereza Švábíková CZE BDM 2018 14 May 2000 Ostrava (CZE)
Milan Švajgr TCH ATH 1952 24 February 1925 Bohumín (CZE)
Dalibor Švrčina CZE TEN 2018 2 October 2002 Ostrava (CZE)
Jiří Sýkora CZE
TCH
ATH 1980 1 July 1954 Opava (CZE)
David Szurman CZE FSK 2002 24 March 1981 Třinec (CZE)
Jiří Tabák CZE
TCH
GYM 1976—1980 8 August 1955 Karviná (CZE)
Martin Tenk CZE SHO 1996—2008 8 February 1972 Ostrava (CZE)
Adolfína Tkačíková-Tačová CZE
TCH
GYM 1960—1964 19 April 1939 Petřkovice (CZE)
Hans Tronner AUT ATH 1908—1912 25 June 1883 Opava (CZE)
Tomáš Ujfaluši CZE FTB 2000 24 March 1978 Rýmařov (CZE)
Walter Ullrich CZE
TCH
ICH 1936 15 June 1912 Opava (CZE)
Günther Ulrich AUT FEN 1960—1972 10 May 1936 Nový Jicín (CZE)
Herbert Ulrich AUT ICH 1948 14 September 1921 Třinec (CZE)
Eduard Uvíra CZE
TCH
ICH 1984—1988 12 July 1961 Opava (CZE)
Lukáš Vaculík CZE FRS 2010 5 October 1986 Vítkov (CZE)
František Valošek CZE
TCH
FTB 1964 12 July 1937 Frýdek-Místek (CZE)
Lucie Valová CZE SHO 2000 10 December 1981 Ostrava (CZE)
Jindřich Vavrla CZE
TCH
WRE 1992 12 February 1967 Ostrava (CZE)
Jiří Večerek CZE
TCH
FTB 1968 4 August 1943 Ostrava (CZE)
Josef Věnsek CZE
TCH
JUD 1992 27 June 1967 Ostrava (CZE)
Josef Věntus CZE
TCH
ROW 1956—1964 17 February 1931 Kylešovice (CZE)
Zdena Veřmiřovská CZE
TCH
GYM 1936—1948 27 June 1913 Kopřivnice (CZE)
Petr Vitásek CZE ROW 2004—2008 5 August 1981 Ostrava (CZE)
Miroslav Vlach CZE
TCH
ICH 1960—1964 19 October 1935 Český Těšín (CZE)
Vladimír Vůjtek, Sr. CZE
SVK
Coach/ICH 2014 17 May 1947 Klimkovice (CZE)
Jindřich Wybraniec CZE
TCH
CAN 1976 2 July 1948 Český Těšín (CZE)
Ota Zaremba CZE
TCH
WLT 1980 22 April 1957 Karviná (CZE)
Emil Zátopek CZE
TCH
ATH 1948—1989 19 September 1922 Kopřivnice (CZE)
Barbora Závadová CZE SWI 2010—2016 23 January 1993 Ostrava (CZE)
Hans Zdražila CZE
TCH
WLT 1964—1968 3 October 1941 Ostrava (CZE)
Radka Zemanová CZE
TCH
GYM 1980 5 December 1963 Ostrava (CZE)
Veronika Zvařičová CZE BIA 2010 8 December 1988 Krnov (CZE)

People who died here (11)

Miloslav Blažek CZE
TCH
ICH 1952 19 February 1985 Ostrava (CZE)
Václav Bubník CZE
TCH
YUG
Coach/ICH 1952—1964 27 March 1990 Ostrava (CZE)
Alois Cetkovský CZE
TCH
ICH 1936 13 November 1987 Karviná (CZE)
Anton Gödrich GER CYC 1896 16 March 1942 Fulnek (CZE)
Jan Kasper CZE
TCH
ICH 1956—1960 4 March 2005 Ostrava (CZE)
Jan Kozák CZE
TCH
BAS 1948—1952 3 October 2016 Ostrava (CZE)
Rudolf Polame CZE
TCH
ATH 1936 6 January 1996 Ostrava (CZE)
Jiří Raška CZE
TCH
SKJ 1968—1972 20 January 2012 Nový Jicín (CZE)
František Schmucker TCH
SVK
FTB 1964 15 July 2004 Ostrava (CZE)
Walter Ullrich CZE
TCH
ICH 1936 5 July 1965 Ostrava (CZE)
Miroslav Vlach CZE
TCH
ICH 1960—1964 8 December 2001 Ostrava (CZE)

Affiliations

Baník Karviná, Karviná (CZE) Karviná (CZE)
Baník Ostrava, Ostrava (CZE) Ostrava (CZE)
GK Vítkovice, Vítkovice, Ostrava (CZE) Vítkovice, Ostrava (CZE)
HC Vítkovice Steel, Ostrava (CZE) Ostrava (CZE)
KH Kopřivnice, Kopřivnice (CZE) Kopřivnice (CZE)
Opavský bruslařský spolek, Opava (CZE) Opava (CZE)
Spartak Frenštát, Frenštát pod Radhoštěm (CZE) Frenštát pod Radhoštěm (CZE)
SSK Vítkovice, Vítkovice, Ostrava (CZE) Vítkovice, Ostrava (CZE)
TJ Sokol Opava, Opava (CZE) Opava (CZE)
TJ Vítkovice, Ostrava (CZE) Ostrava (CZE)
Troppauer EV, Opava (CZE) Opava (CZE)
ŽD Bohumín, Bohumín (CZE) Bohumín (CZE)