Olympians Who Won a Medal at the World Archery Championships (257)

Description

Men and women shot together in 1931 and 1932.

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Judi Adams USA ARC 1996 0–1–1 1979 Berlin silver: Recurve individual; 1991 Kraków bronze: Recurve team
Maureen Adams AUS ARC 1976 0–0–1 1977 Canberra bronze: Recurve team
Giovanna Aldegani ITA ARC 1996 1–0–0 1999 Riom gold: Recurve team
Elif Altınkaynak TUR ARC 1996—2000 0–1–1 1995 Jakarta silver: Recurve team; 1997 Victoria bronze: Recurve team
Herluf Andersen DEN ARC 1972 0–1–0 1969 Valley Forge silver: Recurve team
Jonas Andersson SWE ARC 2004 0–1–0 2003 New York silver: Recurve team
Lisa Andersson SWE ARC 1984—1988 0–0–1 1983 Los Angeles bronze: Recurve individual
Loedmila Arzjannikova NED
URS
UKR
EUN
ARC 1988—1996 2–2–1 1985 Seoul gold: Recurve team, silver: Recurve individual (competed as Liudmyla Arzhannikova for the Soviet Union); 1987 Adelaide gold: Recurve team (competed as Liudmyla Arzhannikova for the Soviet Union); 1989 Lausanne bronze: Recurve team (competed as Liudmyla Arzhannikova for the Soviet Union); 1991 Kraków silver: Recurve team (competed as Liudmyla Arzhannikova for the Soviet Union)
Mariana Avitia MEX ARC 2008—2012 0–1–0 2017 Ciudad de México silver: Recurve team
David Barnes AUS ARC 2004—2020 0–0–1 2003 New York bronze: Recurve individual
Jay Barrs USA ARC 1988—1992 0–2–3 1987 Adelaide silver: Recurve team, bronze: Recurve individual; 1989 Lausanne silver: Recurve team; 1995 Jakarta bronze: Recurve team; 1999 Riom bronze: Recurve team
Gabriela Bayardo-Schloesser MEX
NED
ARC 2016—2020 0–1–0 2019 s-Hertogenbosch silver: Recurve team (mixed)
Marie-Josée Bazin FRA ARC 1988 0–0–1 1987 Adelaide bronze: Recurve team
Maureen Bechdolt USA ARC 1972 0–1–0 1967 Amersfoort silver: Recurve team
Tetiana Berezhna UKR ARC 2004—2008 0–1–0 2005 Madrid silver: Recurve team
Sjef van den Berg NED ARC 2016—2020 0–2–0 2013 Belek silver: Recurve team; 2019 s-Hertogenbosch silver: Recurve team (mixed)
Matteo Bisiani ITA ARC 1996—2000 1–2–0 1995 Jakarta silver: Recurve team; 1999 Riom gold: Recurve team; 2001 Beijing silver: Recurve team
Gert Bjerendal SWE ARC 1984—1988 0–0–1 1985 Seoul bronze: Recurve team
Göran Bjerendal SWE ARC 1980—1996 0–0–1 1985 Seoul bronze: Recurve team
Nataliya Bolotova RUS ARC 2000—2004 0–1–0 1993 Antalya silver: Recurve team
Nataliya Burdeina UKR ARC 2000—2004 0–1–1 2003 New York bronze: Recurve team; 2005 Madrid silver: Recurve team
Charlotte Burgess GBR ARC 2008 0–0–1 2007 Leipzig bronze: Recurve team
Nataliya Butuzova URS
UZB
ARC 1980—1988 2–0–0 1981 Punta Ala gold: Recurve individual and Recurve team
Chen Li-Ju TPE ARC 2004 1–0–0 2019 s-Hertogenbosch gold: Compound team
Choi Mi-Seon KOR ARC 2016 1–1–3 2015 København bronze: Recurve individual and Recurve team; 2017 Ciudad de México gold: Recurve team; 2019 s-Hertogenbosch silver: Recurve team, bronze: Recurve individual
Carina Christiansen DEN ARC 2012 0–0–1 2013 Belek bronze: Recurve team
Robert Cogniaux BEL ARC 1972—1980 0–1–0 1959 Stockholm silver: Recurve team
Manuela Dachner FRG ARC 1984 0–1–1 1983 Los Angeles silver: Recurve team; 1985 Seoul bronze: Recurve team
Miroslava Dagbayeva RUS ARC 2008 0–0–1 2005 Madrid bronze: Recurve team
Danahuri Dahliana INA ARC 1996 0–0–1 1995 Jakarta bronze: Recurve team
Hamdiah Damanhuri INA ARC 1996—2000 0–0–1 1995 Jakarta bronze: Recurve team
Atanu Das IND ARC 2010—2020 0–1–0 2019 s-Hertogenbosch silver: Recurve team
Tuyana Dashidorzhiyeva RUS ARC 2016 1–0–0 2015 København gold: Recurve team
Patrick De Koning BEL ARC 1984—1988 0–0–2 1979 Berlin bronze: Recurve team; 1983 Los Angeles bronze: Recurve team
Bombayla Devi IND ARC 2008—2016 0–1–0 2011 Torino silver: Recurve team
Ilario Di Buò ITA ARC 1984—2008 1–1–1 1999 Riom gold: Recurve team; 2001 Beijing silver: Recurve team; 2003 New York bronze: Recurve team
Sophie Dodémont FRA ARC 2008 0–1–1 2013 Belek bronze: Compound team; 2019 s-Hertogenbosch silver: Compound team (mixed)
Terry Donovan AUS ARC 1972—1984 0–1–0 1979 Berlin silver: Recurve team
Tetiana Dorokhova UKR ARC 2012 0–0–1 2003 New York bronze: Recurve team
Gérard Douis FRA ARC 1984 1–0–0 1995 Jakarta gold: Compound team
Crispin Duenas CAN ARC 2008—2020 0–0–1 2013 Belek bronze: Recurve individual
Janet Dykman USA ARC 1996—2004 0–1–1 1989 Lausanne silver: Recurve team; 1991 Kraków bronze: Recurve team
Pauline Edwards GBR ARC 1972—1988 0–0–1 1973 Grenoble bronze: Recurve team
Elif Ekşi TUR ARC 1988—1996 0–1–0 1995 Jakarta silver: Recurve team
Ed Eliason USA ARC 1972 4–0–0 1971 York gold: Recurve team; 1973 Grenoble gold: Recurve team; 1977 Canberra gold: Recurve team; 1981 Punta Ala gold: Recurve team
Brady Ellison USA ARC 2008—2020 2–1–1 2011 Torino bronze: Recurve individual; 2013 Belek gold: Recurve team, silver: Recurve team (mixed); 2019 s-Hertogenbosch gold: Recurve individual
Nataliya Erdyniyeva RUS ARC 2008 0–0–2 2007 Leipzig bronze: Recurve individual; 2009 Ulsan bronze: Recurve team
Petra Ericsson SWE ARC 2000 0–2–0 1995 Jakarta silver: Compound individual and Compound team
Mattias Eriksson SWE ARC 2000—2004 0–1–0 2003 New York silver: Recurve team
Kristine Esebua GEO ARC 2004—2016 0–1–0 2011 Torino silver: Recurve individual
Simon Fairweather AUS ARC 1988—2004 1–0–1 1991 Kraków gold: Recurve individual, bronze: Recurve team
Ismo Falck FIN ARC 1988—1992 0–1–0 1991 Kraków silver: Recurve team
Fang Yuting CHN ARC 2012 0–0–1 2011 Torino bronze: Recurve individual
Thomas Faucheron FRA ARC 2012 0–0–1 2013 Belek bronze: Recurve team
Feng Hao CHN ARC 2018 1–0–0 2019 s-Hertogenbosch gold: Recurve team
Rachel Fenwick GBR ARC 1976 0–0–1 1979 Berlin bronze: Recurve team
Giancarlo Ferrari ITA ARC 1972—1988 0–1–0 1977 Canberra silver: Recurve team
Sébastien Flûte FRA ARC 1992—2000 1–0–0 1993 Antalya gold: Recurve team
Naomi Folkard GBR ARC 2004—2020 0–0–3 2007 Leipzig bronze: Recurve team; 2017 Ciudad de México bronze: Recurve team (mixed); 2019 s-Hertogenbosch bronze: Recurve team
Irene Franchini ITA ARC 2000 0–1–1 2001 Beijing silver: Recurve team; 2017 Ciudad de México bronze: Compound team (mixed)
Michele Frangilli ITA ARC 1996—2012 2–3–2 1995 Jakarta silver: Recurve team; 1999 Riom gold: Recurve team; 2001 Beijing silver: Recurve team; 2003 New York gold: Recurve individual, bronze: Recurve team; 2011 Torino bronze: Recurve team; 2015 København silver: Recurve team
Takaharu Furukawa JPN ARC 2004—2020 0–0–1 2015 København bronze: Recurve individual
Marco Galiazzo ITA ARC 2004—2016 1–0–2 2003 New York bronze: Recurve team; 2011 Torino bronze: Recurve team; 2017 Ciudad de México gold: Recurve team
Rita Galinovskaya RUS ARC 1996—2004 0–0–1 2005 Madrid bronze: Recurve team
Emma Gapchenko RUS
URS
ARC 1972 3–1–1 1969 Valley Forge gold: Recurve team; 1971 York gold: Recurve individual, silver: Recurve team; 1973 Grenoble gold: Recurve team, bronze: Recurve individual
Armin Garnreiter FRG ARC 1984 0–1–0 1979 Berlin silver: Recurve team
Gi Bo-Bae KOR ARC 2012—2016 5–0–2 2011 Torino gold: Recurve team (mixed), bronze: Recurve team; 2013 Belek gold: Recurve team and Recurve team (mixed); 2015 København gold: Recurve individual and Recurve team (mixed), bronze: Recurve team
Romain Girouille FRA ARC 2008—2012 0–2–0 2009 Ulsan silver: Recurve team; 2011 Torino silver: Recurve team
Larry Godfrey GBR ARC 2004—2012 0–1–1 2007 Leipzig silver: Recurve team; 2011 Torino bronze: Recurve team (mixed)
Grant Greenham AUS ARC 1992 0–0–1 1991 Kraków bronze: Recurve team
Martinus Grov NOR ARC 1992—2000 0–1–0 1997 Victoria silver: Recurve team
Gu Bon-Chan KOR ARC 2016 2–0–0 2015 København gold: Recurve team and Recurve team (mixed)
Gu Ja-Cheong KOR ARC 1984 1–2–0 1983 Los Angeles silver: Recurve team; 1985 Seoul gold: Recurve team, silver: Recurve individual
Gu Xuesong CHN ARC 2016 0–0–1 2015 København bronze: Recurve team (mixed)
Gwak Ye-Ji KOR ARC 2010 1–1–0 2009 Ulsan gold: Recurve team, silver: Recurve individual
Doris Haas FRG ARC 1984—1988 0–1–1 1983 Los Angeles silver: Recurve team; 1985 Seoul bronze: Recurve team
František Hadaš CZE
TCH
ARC 1980 3–2–1 1938 London gold: Recurve individual and Recurve team; 1946 Stockholm silver: Recurve team; 1949 Paris gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 1950 Copenhagen bronze: Recurve team
Steven Hallard GBR ARC 1984—1996 0–1–0 1989 Lausanne silver: Recurve individual
Han Seung-Hun KOR ARC 1992 1–1–0 1993 Antalya silver: Recurve team; 2005 Madrid gold: Recurve team
Han Sun-Hi PRK ARC 1976 0–1–1 1975 Interlaken silver: Recurve team, bronze: Recurve individual
Astrid Hänschen GER ARC 1992 0–0–1 1999 Riom bronze: Compound team
He Ying CHN ARC 1996—2004 1–1–0 1999 Riom silver: Recurve team; 2001 Beijing gold: Recurve team
Lina Herasymenko UKR ARC 1996 0–1–0 1997 Victoria silver: Recurve team
Nathalie Hibon FRA ARC 1988—1992 0–0–1 1987 Adelaide bronze: Recurve team
Scott Hunter-Russell AUS ARC 1992—2000 0–0–1 1991 Kraków bronze: Recurve team
Patrick Huston GBR ARC 2016—2020 0–0–1 2017 Ciudad de México bronze: Recurve team (mixed)
Im Dong-Hyeon KOR ARC 2004—2012 8–2–1 2003 New York gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 2007 Leipzig gold and Recurve team; 2009 Ulsan gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 2011 Torino gold: Recurve team and Recurve team (mixed); 2017 Ciudad de México gold: Recurve individual and Recurve team (mixed), bronze: Recurve team
Cristina Ioriatti ITA ARC 2000 1–0–0 1999 Riom gold: Recurve team
Don Jackson CAN ARC 1972 0–0–1 1971 York bronze: Recurve team
Arne Jacobsen DEN ARC 1972—1976 0–1–0 1969 Valley Forge silver: Recurve team
Maja Jager DEN ARC 2012—2020 1–0–1 2013 Belek gold: Recurve individual, bronze: Recurve team
Jang Hye-Jin KOR ARC 2016 2–2–0 2013 Belek gold: Recurve team; 2017 Ciudad de México gold: Recurve team, silver: Recurve Individual; 2019 s-Hertogenbosch silver: Recurve team
Jang Yong-Ho KOR ARC 1996—2004 2–1–1 1997 Victoria gold: Recurve team, bronze: Recurve individual; 1999 Riom silver: Recurve team; 2003 New York gold: Recurve team
Jeong Jae-Heon KOR ARC 1992 3–0–1 1991 Kraków gold: Recurve team, bronze: Recurve individual; 2005 Madrid gold: Recurve individual and Recurve team
Jo Yun-Jeong KOR ARC 1992 2–1–0 1991 Kraków gold: Recurve team; 1993 Antalya gold: Recurve team, silver: Recurve individual
Butch Johnson USA ARC 1992—2008 0–0–1 1999 Riom bronze: Recurve team
Ju Hyeon-Jeong KOR ARC 2008 2–0–0 2009 Ulsan gold: Recurve individual and Recurve team
Detlef Kahlert FRG ARC 1984—1988 1–0–0 1987 Adelaide gold: Recurve team
Jake Kaminski USA ARC 2012—2016 1–0–0 2013 Belek gold: Recurve team
Miki Kanie JPN ARC 2012 0–1–0 2009 Ulsan silver: Recurve team
Yukari Kawasaki JPN ARC 2004 0–1–0 2003 New York silver: Recurve team
Sayoko Kawauchi-Kitabatake JPN ARC 2000—2008 0–1–0 2003 New York silver: Recurve team (competed as Sayoko Kawauchi)
Hideki Kikuchi JPN ARC 2012 0–0–1 2009 Ulsan bronze: Recurve team
Kim Bo-Ram KOR ARC 1996 1–1–0 1997 Victoria gold: Recurve team; 1999 Riom silver: Recurve team
Kim Gyeong-Uk KOR ARC 1996 1–2–1 1989 Lausanne gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 2001 Beijing silver: Recurve individual, bronze: Recurve team
Kim Hyang-Min PRK ARC 1972 0–1–0 1975 Interlaken silver: Recurve team
Kim Jin-Ho KOR ARC 1984 4–1–1 1979 Berlin gold: Recurve individual and Recurve team; 1983 Los Angeles gold: Recurve individual and Recurve team; 1985 Seoul silver: Recurve team, bronze: Recurve individual
Kim Jo-Sun KOR ARC 1996 2–0–2 1995 Jakarta gold: Recurve team; 1997 Victoria gold: Recurve team, bronze: Recurve individual; 1999 Riom bronze: Recurve individual
Kim Su-Nyeong KOR ARC 1988—2000 4–0–0 1989 Lausanne gold: Recurve individual and Recurve team; 1991 Kraków gold: Recurve individual and Recurve team
Kim Wu-Jin KOR ARC 2016—2020 4–0–2 2011 Torino gold: Recurve individual and Recurve team; 2015 København gold: Recurve individual and Recurve team; 2017 Ciudad de México bronze: Recurve team; 2019 s-Hertogenbosch bronze: Recurve team
Henry Kjellson SWE WA 1949—1957 2–0–4 1934 Båstad gold: Recurve individual and Recurve team; 1935 Bruxelles bronze: Recurve team; 1936 Praha bronze: Recurve team; 1937 Paris bronze: Recurve team; 1939 Oslo bronze: Recurve team
Valentina Kovpan URS
UKR
ARC 1976 2–2–0 1973 Grenoble gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 1975 Interlaken gold: Recurve team, silver: Recurve individual
Claudia Kriz FRG ARC 1988 0–0–1 1985 Seoul bronze: Recurve team
Deepika Kumari IND ARC 2012—2020 0–2–0 2011 Torino silver: Recurve team; 2015 København silver: Recurve team
Kuo Cheng-Wei TPE ARC 2008—2012 0–1–3 2007 Leipzig bronze: Recurve team; 2013 Belek bronze: Recurve team (mixed); 2015 København silver: Recurve team (mixed), bronze: Recurve team
Khatuna Kvrivishvili-Lorig GEO
EUN
USA
ARC 1992—2012 0–1–0 2013 Belek silver: Recurve team (mixed) (competed as Khatuna Lorig for the United States)
Kauko Laasonen FIN ARC 1976 0–0–3 1973 Grenoble bronze: Recurve team; 1975 Interlaken bronze: Recurve individual and Recurve team
Kyösti Laasonen FIN ARC 1972—1984 1–4–1 1971 York silver: Recurve individual and Recurve team; 1973 Grenoble silver: Recurve individual, bronze: Recurve team; 1981 Punta Ala gold: Recurve individual, silver: Recurve team
Denisse van Lamoen CHI ARC 2000—2012 1–0–0 2011 Torino gold: Recurve individual
Mikael Larsson SWE ARC 1996 0–1–0 2003 New York silver: Recurve team
Lee Chang-Hwan KOR ARC 2008 4–0–0 2001 Beijing gold: Recurve team; 2007 Leipzig gold: Recurve team; 2009 Ulsan gold: Recurve individual and Recurve team
Lee Eun-Gyeong KOR ARC 1992 3–1–0 1991 Kraków gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 1993 Antalya gold: Recurve team; 1999 Riom gold: Recurve individual
Lee Seong-Jin KOR ARC 2004—2012 2–0–0 2005 Madrid gold: Recurve individual and Recurve team
Lee Seung-Yun KOR ARC 2016 1–0–1 2013 Belek gold: Recurve individual; 2019 s-Hertogenbosch bronze: Recurve team
Lee U-Seok KOR ARC 2014 1–0–1 2019 s-Hertogenbosch gold: Recurve team (mixed), bronze: Recurve team
Lei Chien-Ying TPE ARC 2012—2020 2–0–0 2019 s-Hertogenbosch gold: Recurve individual and Recurve team
Yury Leontyev RUS
URS
ARC 1988—2000 0–0–1 1997 Victoria bronze: Recurve team (competed for Russia)
Liang Qiuzhong CHN ARC 1988 0–0–1 1987 Adelaide bronze: Recurve team
Lin Sang CHN ARC 2004 0–1–0 1999 Riom silver: Recurve team
Lin Shih-Chia TPE ARC 2016 0–2–1 2015 København silver: Recurve individual and Recurve team (mixed); 2017 Ciudad de México bronze: Recurve team
Andreas Lippoldt GER ARC 1992 1–1–0 1987 Adelaide gold: Recurve team, silver: Recurve individual (competed for West Germany)
Jari Lipponen FIN ARC 1992—2000 0–2–0 1991 Kraków silver: Recurve team; 1999 Riom silver: Recurve individual
Liu Ming-Huang TPE ARC 2004 0–0–1 2007 Leipzig bronze: Recurve team
Yuliya Lobzhenidze GEO ARC 2016 0–0–1 2003 New York bronze: Recurve team
Ketevan Losaberidze GEO
URS
ARC 1972—1980 2–0–0 1973 Grenoble gold: Recurve team; 1981 Punta Ala gold: Recurve team
Ma Xiangjun CHN ARC 1988—1992 1–0–1 1987 Adelaide gold: Recurve individual; 1993 Antalya bronze: Recurve team
Maria Mączyńska POL ARC 1972 3–0–2 1967 Amersfoort gold: Recurve individual and Recurve team; 1969 Valley Forge bronze: Recurve team; 1971 York gold: Recurve team, bronze: Recurve individual
Laxmirani Majhi IND ARC 2016 0–1–0 2015 København silver: Recurve team
Sayami Matsushita JPN ARC 2004 0–2–0 2003 New York silver: Recurve team; 2009 Ulsan silver: Recurve team
Takayoshi Matsushita JPN ARC 1984—2000 0–0–2 1977 Canberra bronze: Recurve team; 1985 Seoul bronze: Recurve individual
Roy Matthews GBR ARC 1972 0–0–3 1958 Bruxelles bronze: Recurve individual; 1967 Amersfoort bronze: Recurve team; 1969 Valley Forge bronze: Recurve team
Rick McKinney USA ARC 1976—1992 8–4–2 1975 Interlaken gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 1977 Canberra gold: Recurve individual and Recurve team; 1979 Berlin gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 1981 Punta Ala gold: Recurve team, bronze: Recurve individual; 1983 Los Angeles gold: Recurve individual and Recurve team; 1985 Seoul gold: Recurve individual, silver: Recurve team; 1989 Lausanne silver: Recurve team; 1995 Jakarta bronze: Recurve team
Barbara Mensing GER ARC 1996—2000 0–1–1 1995 Jakarta silver: Recurve individual; 1999 Riom bronze: Recurve team
Glenn Meyers USA ARC 1984 0–1–0 1985 Seoul silver: Recurve team
Hiroshi Michinaga JPN ARC 1976 0–0–1 1977 Canberra bronze: Recurve team
Khairul Anuar Bin Mohamad MAS ARC 2012—2020 0–1–0 2019 s-Hertogenbosch silver: Recurve individual
Ryuichi Moriya JPN ARC 2008 0–1–0 2005 Madrid silver: Recurve individual
Katsiaryna Muliuk-Timofeyeva BLR ARC 2008—2012 0–1–0 2013 Belek silver: Recurve team
Tatyana Muntyan URS
UKR
ARC 1988 0–1–1 1989 Lausanne bronze: Recurve team; 1997 Victoria silver: Recurve team (competed for Ukraine)
Makhlukhanum Murzayeva RUS ARC 1996 0–2–1 1989 Lausanne bronze: Recurve team; 1991 Kraków silver: Recurve team; 1993 Antalya silver: Recurve team
Linda Myers USA ARC 1972—1976 1–1–1 1973 Grenoble gold: Recurve individual, silver: Recurve team; 1975 Interlaken bronze: Recurve team
Natalia Nasaridze-Çakir TUR ARC 1992—2004 0–1–0 1995 Jakarta silver: Recurve team
Mauro Nespoli ITA ARC 2008—2020 1–1–2 2011 Torino bronze: Recurve team; 2015 København silver: Recurve team; 2017 Ciudad de México gold: Recurve team; 2019 s-Hertogenbosch bronze: Recurve team (mixed)
Bård Nesteng NOR ARC 2000—2016 0–1–0 1997 Victoria silver: Recurve team
Takanobu Nishi JPN ARC 1976 0–1–0 1975 Interlaken silver: Recurve team
Mats Nordlander SWE ARC 1988 0–0–1 1985 Seoul bronze: Recurve team
Wiebke Nulle GER ARC 2004 0–0–1 1999 Riom bronze: Recurve team
Jennifer O'Donnell USA ARC 1992 0–0–1 1991 Kraków bronze: Recurve team
Debra Ochs USA ARC 1988 0–1–0 1989 Lausanne silver: Recurve team
Rick van den Oever NED ARC 2010 0–1–0 2013 Belek silver: Recurve team
Oh Gyo-Mun KOR ARC 1996—2000 1–0–1 1995 Jakarta gold: Recurve team, bronze: Recurve individual
Oh Jin-Hyeok KOR ARC 2012—2020 4–3–1 1999 Riom silver: Recurve team; 2009 Ulsan gold: Recurve team; 2011 Torino gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 2013 Belek gold: Recurve team (mixed), silver: Recurve individual; 2015 København gold: Recurve team; 2017 Ciudad de México bronze: Recurve team
Zehra Öktem TUR ARC 1992 0–0–2 1991 Kraków bronze: Recurve individual; 1997 Victoria bronze: Recurve team
Amy Oliver GBR ARC 2012 0–0–1 2011 Torino bronze: Recurve team (mixed)
Darrell Pace USA ARC 1976—1988 7–4–0 1975 Interlaken gold: Recurve individual and Recurve team; 1977 Canberra gold: Recurve team; 1979 Berlin gold: Recurve individual and Recurve team; 1981 Punta Ala gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 1983 Los Angeles gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 1985 Seoul silver: Recurve team; 1987 Adelaide silver: Recurve team
Kateryna Palekha UKR ARC 2004—2012 0–1–2 2001 Beijing bronze: Recurve individual; 2003 New York bronze: Recurve team; 2005 Madrid silver: Recurve team
Purnama Pandiangan INA ARC 1992 0–0–1 1995 Jakarta bronze: Recurve team
Andrea Parenti ITA ARC 1988—1996 0–1–0 1995 Jakarta silver: Recurve team
Park Gyeong-Mo KOR ARC 2004—2008 4–1–1 1993 Antalya gold: Recurve individual, silver: Recurve team; 2001 Beijing gold: Recurve team, bronze: Recurve individual; 2003 New York gold: Recurve team; 2005 Madrid gold: Recurve team
Park Seong-Hyeon KOR ARC 2004—2008 4–2–2 2001 Beijing gold: Recurve individual, bronze: Recurve team; 2003 New York gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 2005 Madrid gold: Recurve team, bronze: Recurve individual; 2007 Leipzig gold: Recurve team, silver: Recurve individual
Park Yeong-Suk KOR ARC 1984 1–2–0 1979 Berlin gold: Recurve team; 1981 Punta Ala silver: Recurve team; 1987 Adelaide silver: Recurve team
Denise Parker USA ARC 1988—2000 0–1–2 1989 Lausanne silver: Recurve team, bronze: Recurve individual; 1991 Kraków bronze: Recurve team
David Pasqualucci ITA ARC 2016 1–1–0 2015 København silver: Recurve team; 2017 Ciudad de México gold: Recurve team
Catherine Pellen FRA ARC 1988 2–1–2 1987 Adelaide bronze: Recurve team; 1997 Victoria silver: Compound individual; 1997 Victoria bronze: Compound team; 1999 Riom gold: Compound individual; 2001 Beijing gold: Compound team
Kseniya Perova RUS
ROC
ARC 2012—2020 2–0–0 2015 København gold: Recurve team; 2017 Ciudad de México gold: Recurve individual
Magnus Petersson SWE ARC 1996—2008 0–1–0 2003 New York silver: Recurve team
Cornelia Pfohl GER ARC 1992—2004 0–1–0 1997 Victoria silver: Recurve individual
Piotr Piątek POL ARC 2008 0–0–1 2005 Madrid bronze: Recurve team
Bryony Pitman GBR ARC 2014—2020 0–0–1 2019 s-Hertogenbosch bronze: Recurve team
Pierre Plihon FRA ARC 2016—2020 0–1–0 2017 Ciudad de México silver: Recurve team
Tomi Poikolainen FIN ARC 1980—1996 0–2–1 1981 Punta Ala silver: Recurve team; 1989 Lausanne bronze: Recurve individual; 1991 Kraków silver: Recurve team
Gaël Prévost FRA ARC 2012 0–1–1 2011 Torino silver: Recurve team; 2013 Belek bronze: Recurve team
Jacek Proć POL ARC 2004—2008 0–0–1 2005 Madrid bronze: Recurve team
Wayne Pullen CAN ARC 1972 0–0–2 1971 York bronze: Recurve individual and Recurve team
Tommy Quick SWE ARC 1984 0–0–1 1985 Seoul bronze: Recurve team
Tarundeep Rai IND ARC 2004—2020 0–2–0 2005 Madrid silver: Recurve team; 2019 s-Hertogenbosch silver: Recurve team
Tapio Rautavaara FIN ATH 1948 1–1–0 1955 Helsinki silver: Recurve team; 1958 Bruxelles gold: Recurve team
Alessandro Rivolta ITA ARC 1992 0–1–0 1995 Jakarta silver: Recurve team
Aída Román MEX ARC 2008—2020 0–2–0 2011 Torino silver: Recurve team (mixed); 2017 Ciudad de México silver: Recurve team
Ruth Rowe USA ARC 1984 1–0–2 1975 Interlaken bronze: Recurve team; 1977 Canberra gold: Recurve team; 1983 Los Angeles bronze: Recurve team
Ru Guang CHN ARC 1988 0–0–1 1987 Adelaide bronze: Recurve team
Viktor Ruban UKR ARC 2004—2016 0–0–1 2009 Ulsan bronze: Recurve individual
Zebiniso Rustamova URS
TJK
ARC 1976 4–1–0 1975 Interlaken gold: Recurve individual and Recurve team; 1977 Canberra silver: Recurve team; 1985 Seoul gold: Recurve team; 1987 Adelaide gold: Recurve team
Luann Ryon USA ARC 1976 2–0–1 1977 Canberra gold: Recurve individual; 1977 Canberra gold: Recurve team; 1983 Los Angeles bronze: Recurve team
Olena Sadovnycha UKR ARC 1996—2000 0–1–0 1997 Victoria silver: Recurve team
Nurfitriyana Saiman-Lantang INA ARC 1988—1996 0–0–1 1995 Jakarta bronze: Recurve team
Natalia Sánchez COL ARC 2008—2016 0–0–1 2009 Ulsan bronze: Recurve individual
Jorma Sandelin FIN ARC 1972 0–2–2 1961 Oslo bronze: Recurve individual and Recurve team; 1965 Västerås silver: Recurve team; 1971 York silver: Recurve team
Guendalina Sartori ITA ARC 2016 1–0–0 2011 Torino gold: Recurve team
Tatyana Segina RUS ARC 2010 0–0–1 2009 Ulsan bronze: Recurve team
Seo Hyang-Sun KOR ARC 1984 0–1–0 1985 Seoul silver: Recurve team
Juan René Serrano MEX ARC 2004—2012 0–1–0 2011 Torino silver: Recurve team (mixed)
Vadim Shikarev KAZ
TJK
EUN
ARC 1992—2000 1–1–0 1989 Lausanne gold: Recurve team; 1991 Kraków silver: Recurve individual
Viktor Sidoruk URS
UKR
ARC 1972 1–1–0 1973 Grenoble gold: Recurve individual, silver: Recurve team
Väinö Skarp FIN SHO 1948 0–0–1 1961 Oslo bronze: Recurve team
Sante Spigarelli ITA ARC 1972—1980 0–1–0 1977 Canberra silver: Recurve team
Inna Stepanova RUS ARC 2012—2016 1–0–0 2015 København gold: Recurve team
Chekrovolu Swuro IND ARC 2012 0–1–0 2011 Torino silver: Recurve team
Jadwiga Szoszler-Wilejto POL ARC 1972—1980 1–1–0 1971 York gold: Recurve team; 1977 Canberra silver: Recurve individual
Irena Szydłowska POL ARC 1972—1976 2–0–1 1967 Amersfoort gold: Recurve team, bronze: Recurve individual; 1971 York gold: Recurve team
Jayanta Talukdar IND ARC 2012 0–1–0 2005 Madrid silver: Recurve team
Tan Ya-Ting TPE ARC 2010—2020 1–0–3 2013 Belek bronze: Recurve team (mixed); 2017 Ciudad de México bronze: Recurve individual and Recurve team; 2019 s-Hertogenbosch gold: Recurve team
Graeme Telford AUS ARC 1972 0–0–1 1969 Valley Forge bronze: Recurve individual
Simon Terry GBR ARC 1992—2012 0–1–0 2007 Leipzig silver: Recurve team
Jessica Tomasi ITA ARC 2012 1–0–0 2011 Torino gold: Recurve team
Lionel Torrés FRA ARC 1996—2000 1–1–1 1993 Antalya gold: Recurve team; 1999 Riom bronze: Recurve individual; 2001 Beijing silver: Recurve individual
Carole Toy AUS ARC 1976—1980 0–1–2 1977 Canberra bronze: Recurve team; 1979 Berlin silver: Recurve team, bronze: Recurve individual
Balzhinima Tsyrempilov RUS ARC 1996—2008 0–1–1 1997 Victoria bronze: Recurve team; 2007 Leipzig silver: Recurve individual
Yelena Tutachikova-Dostay RUS ARC 1996—2004 0–1–1 1989 Lausanne bronze: Recurve team (competed as Yelena Tutachikova for the Soviet Union); 1993 Antalya silver: Recurve team (competed as Yelena Tutachikova)
Lisa Unruh GER ARC 2016—2020 0–1–0 2017 Ciudad de México silver: Recurve team (mixed)
Natalia Valeeva ITA
MDA
EUN
ARC 1992—2012 4–2–0 1991 Kraków silver: Recurve team (competed for the Soviet Union); 1995 Jakarta gold: Recurve individual (competed for Moldova); 1999 Riom gold: Recurve team (competed for Italy); 2001 Beijing silver: Recurve team (competed for Italy); 2007 Leipzig gold: Recurve individual (competed for Italy); 2011 Torino gold: Recurve team (competed for Italy)
Alejandra Valencia MEX ARC 2012—2020 0–1–0 2017 Ciudad de México silver: Recurve team
Jean-Charles Valladont FRA ARC 2008—2020 0–3–1 2009 Ulsan silver: Recurve team; 2011 Torino silver: Recurve team; 2013 Belek bronze: Recurve team; 2017 Ciudad de México silver: Recurve team
Hubert Van Innis BEL ARC 1900—1920 1–2–0 1933 London gold: Recurve team; 1934 Båstad silver: Recurve team; 1935 Bruxelles silver: Recurve team
Rick van der Ven NED ARC 2012—2016 0–2–0 2013 Belek silver: Recurve team; 2015 København silver: Recurve individual
Erwin Verstegen NED ARC 1992 0–0–1 1993 Antalya bronze: Recurve team
Marnix Vervinck BEL ARC 1984 0–0–3 1979 Berlin bronze: Recurve team; 1983 Los Angeles bronze: Recurve individual and Recurve team
Henk Vogels NED ARC 1992—2000 0–0–1 1993 Antalya bronze: Recurve team
Sandra Wagner-Sachse GER ARC 1996—2000 0–0–1 1999 Riom bronze: Recurve team (competed as Sandra Sachse)
Wang Cheng-Pang TPE ARC 2004—2012 0–0–1 2007 Leipzig bronze: Recurve team
Wang Hui-Gyeong KOR ARC 1988 1–1–0 1987 Adelaide silver: Recurve individual; 1989 Lausanne gold: Recurve team
Wang Xiaozhu CHN ARC 1992—1996 0–0–1 1993 Antalya bronze: Recurve team
Wei Chun-Heng TPE ARC 2016—2020 0–1–0 2017 Ciudad de México silver: Recurve individual
Rod White USA ARC 1996—2000 0–0–1 1995 Jakarta bronze: Recurve team
Doreen Wilber USA ARC 1972 0–3–1 1969 Valley Forge silver: Recurve individual; 1971 York silver: Recurve individual, bronze: Recurve team; 1973 Grenoble silver: Recurve team
Sue Willcox GBR ARC 1984 0–0–1 1979 Berlin bronze: Recurve team
John Williams USA ARC 1972 3–1–0 1969 Valley Forge gold: Recurve team, silver: Recurve individual; 1971 York gold: Recurve individual and Recurve team
Alison Williamson GBR ARC 1992—2012 0–1–1 1999 Riom silver: Recurve individual; 2007 Leipzig bronze: Recurve team
Al Wills GBR ARC 2008—2012 0–1–1 2007 Leipzig silver: Recurve team, bronze: Recurve individual
Harry Wittig FRG ARC 1984 0–1–0 1979 Berlin silver: Recurve team
Wu Hui-Ju TPE ARC 2004—2008 0–1–0 2007 Leipzig silver: Recurve team
Wu Tsung-Yi TPE ARC 1996 0–1–0 1995 Jakarta silver: Recurve individual
Vic Wunderle USA ARC 2000—2008 0–0–1 1999 Riom bronze: Recurve team
Xu Jing CHN ARC 2012 0–1–0 2013 Belek silver: Recurve individual
Hiroshi Yamamoto JPN ARC 1984—2004 0–0–1 2009 Ulsan bronze: Recurve team
Yang Bo CHN ARC 2000 0–0–1 2001 Beijing bronze: Recurve team
Yang Jianping CHN ARC 1996—2000 1–1–0 1999 Riom silver: Recurve team; 2001 Beijing gold: Recurve team
Yao Yawen CHN ARC 1988 0–0–2 1987 Adelaide bronze: Recurve individual; 1993 Antalya bronze: Recurve team
Vladimir Yesheyev RUS
URS
EUN
ARC 1980—1992 2–0–1 1981 Punta Ala bronze: Recurve team (competed for the Soviet Union); 1987 Adelaide gold: Recurve individual (competed for the Soviet Union); 1989 Lausanne gold: Recurve team (competed for the Soviet Union)
Yu Guan-Lin TPE ARC 2016 0–0–1 2015 København bronze: Recurve team
Yu Hui CHN ARC 2000 0–1–0 1999 Riom silver: Recurve team
Yuan Shu-Chi TPE ARC 2004—2008 0–1–0 2007 Leipzig silver: Recurve team
Yun Mi-Jin KOR ARC 2000—2004 3–0–0 2003 New York gold: Recurve individual and Recurve team; 2005 Madrid gold: Recurve team
Yun Ok-Hui KOR ARC 2008 2–0–1 2009 Ulsan gold: Recurve team; 2013 Belek gold: Recurve team, bronze: Recurve individual
Stanislav Zabrodsky KAZ
UKR
EUN
ARC 1992—2004 1–0–2 1981 Punta Ala bronze: Recurve team (competed as Stanislav Zabrodskiy for the Soviet Union); 1989 Lausanne gold: Recurve individual (competed as Stanislav Zabrodskiy for the Soviet Union); 1993 Antalya bronze: Recurve individual (competed as Stanislav Zabrodskiy for Ukraine)
Zhang Juanjuan CHN ARC 2004—2008 1–0–0 2001 Beijing gold: Recurve team
Fred van Zutphen NED ARC 2000 0–0–1 1993 Antalya bronze: Recurve team