Olympians Who Won a Medal at the European Bob & Skeleton Championships (335)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Donat Acklin SUI BOB 1988—1994 3–1–1 1988 Sarajevo silver: Two-man; 1992 Königssee gold: Two-man; 1993 St. Moritz gold: Two-man and Four-man; 1994 La Plagne bronze: Two-man
Guido Acklin SUI BOB 1994—2002 3–1–2 1995 Altenberg bronze: Two-man; 1996 St. Moritz silver: Two-man; 1997 Königssee gold: Four-man, bronze: Two-man; 1998 Igls gold: Two-man; 1999 Winterberg gold: Two-man
Richy Adjei GER BOB 2010 1–0–1 2010 Igls bronze: Four-man; 2011 Winterberg gold: Four-man
Urs Aeberhard SUI BOB 2002 0–1–1 1999 Winterberg silver: Two-man; 2003 Winterberg bronze: Four-man
Christian Aebli SUI BOB 2006 0–1–0 2004 St. Moritz silver: Four-man
Vladimir Aleksandrov URS BOB 1984 1–1–1 1984 Igls bronze: Two-man; 1985 St. Moritz gold: Two-man; 1987 Cervinia silver: Two-man
Thomas Amrhein SUI BOB 2018 1–0–0 2014 Königssee gold: Four-man
Steve Anderhub SUI BOB 1998—2002 1–1–0 2001 Königssee silver: Two-man; 2002 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man
Karl Angerer GER BOB 2010 0–0–2 2009 St. Moritz bronze: Four-man; 2011 Winterberg bronze: Two-man
Martin Annen SUI BOB 2002—2006 1–0–4 2002 Cortina d’Ampezzo bronze: Two-man; 2003 Winterberg bronze: Four-man; 2005 Altenberg bronze: Two-man; 2006 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man
Ingo Appelt AUT BOB 1988—1992 1–1–0 1989 Winterberg gold: Four-man; 1990 Igls silver: Four-man
Mario Armano ITA BOB 1968—1972 1–0–0 1970 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man
Maximilian Arndt GER BOB 2014 3–1–1 2012 Altenberg gold: Four-man, silver: Two-man; 2013 Igls gold: Four-man; 2016 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man
Erwin Arnold AUT BOB 1998 0–1–1 1998 Igls silver: Four-man; 1999 Winterberg bronze: Four-man
Christian Auer AUT SKE 2002 0–1–0 1987 Cervinia silver: Skeleton
Jochen Babock GDR BOB 1976 1–0–0 1979 Winterberg gold: Four-man
Ueli Bächli SUI BOB 1976—1980 1–2–2 1979 Winterberg silver: Two-man and Four-man; 1980 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man; 1982 Cortina d’Ampezzo bronze: Two-man
Jannis Bäcker GER BOB 2014 0–0–1 2013 Igls bronze: Two-man
Pepi Bader FRG BOB 1968—1972 1–2–1 1970 Cortina d’Ampezzo silver: Two-man; 1971 Königssee gold: Two-man, bronze: Four-man; 1972 St. Moritz silver: Two-man
Maya Bamert SUI BOB 2006 0–0–1 2008 Cesana bronze: Two-woman
Andreas Barucha GER BOB 2010 0–2–2 2005 Altenberg bronze: Four-man; 2009 St. Moritz silver: Four-man; 2010 Igls bronze: Four-man; 2011 Winterberg silver: Four-man
Stefan Barucha GER BOB 2002 0–0–1 2005 Altenberg bronze: Four-man
Eugenio Baturone ESP BOB 1968 0–1–0 1970 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man
Candy Bauer GER BOB 2018 0–2–2 2015 La Plagne bronze: Four-man; 2018 Igls silver: Four-man; 2019 Königssee bronze: Four-man; 2020 Winterberg silver: Four-man
Alex Baumann SUI BOB 2014 3–1–0 2013 Igls silver: Four-man; 2014 Königssee gold: Two-man and Four-man; 2016 St. Moritz gold: Two-man
Armin Baumgartner SUI BOB 1980 0–0–1 1980 St. Moritz bronze: Four-man
Kati Beierl AUT BOB 2018 0–0–1 2019 Königssee bronze: Two-woman
Stuart Benson GBR BOB 2014 0–1–0 2014 Königssee silver: Four-man
Sepp Benz SUI BOB 1976—1980 1–0–1 1976 St. Moritz bronze: Four-man; 1980 St. Moritz gold: Four-man
Gregor Bermbach GER BOB 2010—2014 0–0–2 2009 St. Moritz bronze: Four-man; 2014 Königssee bronze: Four-man
Horst Bernhardt GDR BOB 1976 0–0–2 1978 Igls bronze: Four-man; 1979 Winterberg bronze: Four-man
Simone Bertazzo ITA BOB 2006—2018 0–0–1 2008 Cesana bronze: Two-man
Raimund Bethge GDR BOB 1976 0–1–0 1978 Igls silver: Four-man
Bodo Bittner FRG BOB 1976 0–1–0 1976 St. Moritz silver: Four-man
John Blockey GBR BOB 1968 0–0–2 1968 St. Moritz bronze: Two-man and Four-man
Joshua Bluhm GER BOB 2014 2–1–1 2017 Winterberg gold: Four-man, silver: Two-man; 2018 Igls gold: Four-man, bronze: Two-man
Tino Bonk GER BOB 1992 1–1–0 1989 Winterberg silver: Four-man (competed for East Germany); 1992 Königssee gold: Four-man
Clemens Bracher SUI BOB 2018 0–1–0 2018 Igls silver: Two-man
Karsten Brannasch GER BOB 1994 0–1–1 1989 Winterberg silver: Four-man (competed for East Germany); 1995 Altenberg bronze: Four-man
Hubert Braun GER BOB 1964 0–0–1 1967 Igls bronze: Four-man (competed for West Germany)
Andreas Bredau GER BOB 2010 1–0–1 2011 Winterberg gold: Four-man; 2013 Igls bronze: Four-man
Ilse Broeders NED BOB 2002—2006 0–0–1 2005 Altenberg bronze: Two-woman
Kristan Bromley GBR SKE 2002—2014 3–1–0 2004 St. Moritz gold: Skeleton; 2005 Altenberg gold: Skeleton; 2008 Cesana gold: Skeleton; 2009 St. Moritz silver: Skeleton
John Brown GBR BOB 1968 0–0–1 1968 St. Moritz bronze: Four-man
Lisa Buckwitz GER BOB 2018 0–1–1 2016 St. Moritz bronze: Two-woman; 2018 Igls silver: Two-woman
Laurențiu Budur ROU BOB 1992 0–0–1 1992 Königssee bronze: Four-man
Françoise Burdet SUI BOB 2002 0–0–1 2004 St. Moritz bronze: Two-woman
Werner Camichel SUI BOB 1972—1976 0–0–2 1973 Cervinia bronze: Four-man; 1976 St. Moritz bronze: Four-man
Hans Candrian SUI BOB 1968—1972 1–1–0 1968 St. Moritz gold: Four-man; 1971 Königssee silver: Two-man
Éric Le Chanony FRA BOB 1994—2002 0–1–0 2002 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man
Sergey Chudinov RUS SKE 2010—2014 0–1–0 2011 Winterberg silver: Skeleton
Andrea Clemente ITA BOB 1968 0–0–1 1969 Cervinia bronze: Two-man
Gillian Cooke GBR BOB 2010 0–0–1 2009 St. Moritz bronze: Two-woman
Harald Czudaj GER BOB 1992—1998 2–1–2 1989 Winterberg silver: Four-man (competed for East Germany); 1992 Königssee gold: Four-man; 1995 Altenberg bronze: Four-man; 1998 Igls gold: Four-man; 1999 Winterberg bronze: Four-man
Ivo Danilevič CZE BOB 2002—2010 1–0–0 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man
Luciano De Paolis ITA BOB 1968—1972 1–0–0 1969 Cervinia gold: Four-man
Walter Delle Karth AUT BOB 1972—1984 0–0–3 1972 St. Moritz bronze: Four-man; 1973 Cervinia bronze: Two-man; 1982 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man
Werner Delle Karth AUT BOB 1972—1976 0–0–1 1972 St. Moritz bronze: Four-man
Sepp Dostthaler GER BOB 1994 0–1–4 1992 Königssee bronze: Two-man; 1993 St. Moritz bronze: Two-man; 1996 St. Moritz bronze: Two-man; 1997 Königssee silver: Two-man; 1999 Winterberg bronze: Two-man
Annika Drazek GER BOB 2018 4–0–0 2016 St. Moritz gold: Two-woman; 2017 Winterberg gold: Two-woman; 2018 Igls gold: Two-woman; 2019 Königssee gold: Two-woman
Daumants Dreiškens LAT BOB 2006—2018 2–1–2 2008 Cesana gold: Four-man; 2015 La Plagne gold: Four-man, silver: Two-man; 2016 St. Moritz bronze: Four-man; 2018 Igls bronze: Four-man
Martins Dukurs LAT SKE 2006—2018 11–0–0 2010 Igls gold: Skeleton; 2011 Winterberg gold: Skeleton; 2012 Altenberg gold: Skeleton; 2013 Igls gold: Skeleton; 2014 Königssee gold: Skeleton; 2015 La Plagne gold: Skeleton; 2016 St. Moritz gold: Skeleton; 2017 Winterberg gold: Skeleton; 2018 Igls gold: Skeleton; 2019 Königssee gold: Skeleton; 2020 Sigulda gold: Skeleton
Tomass Dukurs LAT SKE 2002—2018 1–4–3 2007 Cortina d’Ampezzo bronze: Skeleton; 2012 Altenberg silver: Skeleton; 2013 Igls bronze: Skeleton; 2014 Königssee silver: Skeleton; 2015 La Plagne bronze: Skeleton; 2016 St. Moritz gold: Skeleton; 2017 Winterberg silver: Skeleton; 2020 Sigulda silver: Skeleton
Reinhold Durnthaler AUT BOB 1964—1968 2–1–0 1967 Igls gold: Two-man, silver: Four-man; 1969 Cervinia gold: Two-man
Günther Eger GER BOB 1992 0–1–0 1992 Königssee silver: Two-man
Jürg Egger SUI BOB 2014 1–2–1 2008 Cesana silver: Four-man; 2010 Igls bronze: Two-man; 2013 Igls silver: Four-man; 2014 Königssee gold: Four-man
Zintis Ekmanis LAT
URS
BOB 1984—1994 1–1–1 1984 Igls bronze: Two-man (competed for the Soviet Union); 1985 St. Moritz gold: Two-man (competed for the Soviet Union); 1990 Igls silver: Two-man (competed for the Soviet Union)
Carsten Embach GER BOB 1994—2002 2–2–2 1995 Altenberg gold: Four-man; 1996 St. Moritz silver: Four-man; 1999 Winterberg bronze: Four-man; 2001 Königssee bronze: Four-man; 2002 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 2003 Winterberg silver: Four-man
Susi Erdmann GER BOB/LUG 1992—2006 0–0–1 2006 St. Moritz bronze: Two-woman
Donat Ertel FRG BOB 1972 1–1–1 1971 Königssee bronze: Four-man; 1976 St. Moritz gold: Four-man, silver: Two-man
Erwin Fassbind SUI BOB 1988 1–0–0 1986 Igls gold: Four-man
Ekkehard Fasser SUI BOB 1984—1988 1–0–2 1983 Sarajevo gold: Four-man; 1984 Igls bronze: Four-man; 1987 Cervinia bronze: Four-man
Joel Fearon GBR BOB 2014—2018 0–1–0 2014 Königssee silver: Four-man
Janine Flock AUT SKE 2014—2018 3–2–3 2013 Igls bronze: Skeleton; 2014 Königssee gold: Skeleton; 2015 La Plagne silver: Skeleton; 2016 St. Moritz gold: Skeleton; 2017 Winterberg silver: Skeleton; 2018 Igls bronze: Skeleton; 2019 Königssee gold: Skeleton; 2020 Sigulda bronze: Skeleton
Thomas Florschütz GER BOB 2010—2014 1–4–5 2009 St. Moritz silver: Four-man, bronze: Two-man; 2010 Igls bronze: Four-man; 2011 Winterberg silver: Two-man and Four-man; 2012 Altenberg gold: Two-man, bronze: Four-man; 2013 Igls silver: Two-man, bronze: Four-man; 2014 Königssee bronze: Two-man
Horst Floth FRG BOB 1968—1972 1–3–1 1970 Cortina d’Ampezzo silver: Two-man; 1971 Königssee gold: Two-man, bronze: Four-man; 1972 St. Moritz silver: Two-man; 1973 Cervinia silver: Two-man
Dumitru Focșeneanu ROU BOB 1972 1–2–0 1969 Cervinia silver: Two-man and Four-man; 1971 Königssee gold: Four-man
Christophe Fouquet FRA BOB 2002—2006 1–1–0 2000 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 2002 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man
Eric Franke GER BOB 2018 0–1–1 2017 Winterberg silver: Four-man; 2020 Winterberg bronze: Four-man
Mike Freeman GBR BOB 1968—1972 0–0–2 1968 St. Moritz bronze: Two-man and Four-man
Rico Freiermuth SUI BOB 1984 2–0–1 1983 Sarajevo bronze: Four-man; 1984 Igls gold: Four-man; 1985 St. Moritz gold: Four-man
Simon Friedli SUI BOB 2018 0–1–0 2020 Sigulda silver: Two-man
Francesco Friedrich GER BOB 2014—2018 4–2–4 2013 Igls bronze: Two-man; 2014 Königssee bronze: Four-man; 2015 La Plagne gold: Two-man, bronze: Four-man; 2017 Winterberg gold: Two-man; 2018 Igls gold: Two-man, silver: Four-man; 2019 Königssee gold: Two-man, bronze: Four-man; 2020 Winterberg silver: Four-man
Franziska Fritz GER BOB 2014 0–1–0 2014 Königssee silver: Two-woman
Stefan Gaisreiter FRG BOB 1968—1972 3–2–0 1970 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 1971 Königssee silver: Four-man; 1973 Cervinia gold: Four-man; 1976 St. Moritz gold: Four-man, silver: Two-man
Gianfranco Gaspari ITA BOB 1968—1972 1–0–0 1970 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man
Nicola Gautier-Minichiello GBR BOB 2002—2010 0–0–1 2009 St. Moritz bronze: Two-woman (competed as Nicola Minichiello)
Bruno Gerber SUI BOB 1992 3–0–2 1987 Cervinia bronze: Two-man; 1989 Winterberg gold: Two-man; 1990 Igls bronze: Four-man; 1991 Cervinia gold: Two-man and Four-man
Hans-Jürgen Gerhardt GDR BOB 1980 3–5–0 1978 Igls silver: Two-man and Four-man; 1979 Winterberg gold: Two-man and Four-man; 1980 St. Moritz silver: Two-man; 1981 Igls gold: Four-man, silver: Two-man; 1983 Sarajevo silver: Two-man
Bernhard Germeshausen GDR BOB 1976—1980 3–5–0 1978 Igls silver: Two-man and Four-man; 1979 Winterberg gold: Two-man and Four-man; 1980 St. Moritz silver: Two-man; 1981 Igls gold: Four-man, silver: Two-man; 1983 Sarajevo silver: Two-man
Marina Gilardoni SUI SKE 2014—2018 0–1–1 2016 St. Moritz bronze: Skeleton; 2020 Sigulda silver: Skeleton
Walter Gilik FRG BOB 1972 1–0–0 1976 St. Moritz gold: Four-man
Jessica Gillarduzzi ITA BOB 2006—2010 0–0–1 2007 Cortina d’Ampezzo bronze: Two-woman
Silvio Giobellina SUI BOB 1984 2–0–2 1983 Sarajevo bronze: Four-man; 1984 Igls gold: Four-man; 1985 St. Moritz gold: Four-man; 1988 Sarajevo bronze: Four-man
Aleksey Golovin EUN BOB 1992 0–0–1 1988 Sarajevo bronze: Two-man (competed for the Soviet Union)
Sergey Golubyov RUS BOB 2002—2006 1–0–1 2005 Altenberg gold: Four-man; 2006 St. Moritz bronze: Four-man
Roman Gomola CZE BOB 2002—2006 1–0–0 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man
Steffen Görmer GER BOB 1998 1–0–0 1998 Igls gold: Four-man
Andrey Gorokhov RUS
EUN
BOB 1992—1994 0–0–1 1990 Igls bronze: Two-man (competed for the Soviet Union)
Reto Götschi SUI BOB 1994—1998 3–1–2 1995 Altenberg bronze: Two-man; 1996 St. Moritz silver: Two-man; 1997 Königssee gold: Four-man, bronze: Two-man; 1998 Igls gold: Two-man; 1999 Winterberg gold: Two-man
Walter Graf SUI BOB 1968 1–0–0 1968 St. Moritz gold: Four-man
Cédric Grand SUI BOB 1998—2010 1–3–2 2003 Winterberg bronze: Four-man; 2006 St. Moritz gold: Four-man, silver: Two-man; 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Two-man, bronze: Four-man; 2010 Igls silver: Four-man
Andreea Grecu ROU BOB 2012—2018 0–1–0 2020 Sigulda silver: Two-woman
Sophia Griebel GER SKE 2014 0–0–1 2014 Königssee bronze: Skeleton
Ferdinand Grössing AUT BOB 1984 0–0–1 1982 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man
Martin Grothkopp GER BOB 2018 2–1–2 2015 La Plagne gold: Two-man, bronze: Four-man; 2018 Igls silver: Four-man; 2019 Königssee gold: Two-man, bronze: Four-man
Herbert Gruber AUT BOB 1964—1972 0–1–0 1967 Igls silver: Four-man
Steffen Grummt GDR ATH 1980 0–0–1 1986 Igls bronze: Two-man
Sabina Hafner SUI BOB 2006—2018 0–1–0 2010 Igls silver: Two-woman
Thomas Hagen SUI BOB 1976 0–1–0 1973 Cervinia silver: Four-man
Gerhard Haidacher AUT BOB 1992—1994 0–1–1 1992 Königssee silver: Four-man; 1993 St. Moritz bronze: Four-man
Olaf Hampel GER
FRG
BOB 1988—1998 2–2–2 1991 Cervinia silver: Four-man (competed for Germany); 1996 St. Moritz gold: Two-man and Four-man (competed for Germany); 1998 Igls silver: Two-man, bronze: Four-man (competed for Germany); 1999 Winterberg bronze: Two-man (competed for Germany)
Roman Handschin SUI BOB 2006 0–1–1 2007 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man; 2010 Igls silver: Four-man
René Hannemann GER BOB 1992—1994 1–1–0 1988 Sarajevo silver: Four-man (competed for East Germany); 1995 Altenberg gold: Four-man
Steffi Hanzlik GER SKE 2002 0–0–1 2004 St. Moritz bronze: Skeleton (competed as Steffi Jacob)
Karl Häseli SUI BOB 1976 0–1–1 1973 Cervinia silver: Four-man; 1976 St. Moritz bronze: Two-man
Sebastian Haupt GER SKE 2006 0–1–0 2008 Cesana silver: Skeleton
Dorian Hauterville FRA BOB 2018 0–0–1 2019 Königssee bronze: Two-man
Beat Hefti SUI BOB 2002—2014 6–5–5 1999 Winterberg silver: Four-man; 2002 Cortina d’Ampezzo bronze: Two-man; 2003 Winterberg bronze: Two-man; 2004 St. Moritz silver: Two-man and Four-man; 2005 Altenberg bronze: Two-man; 2006 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man; 2009 St. Moritz silver: Two-man; 2010 Igls gold: Two-man; 2012 Altenberg bronze: Two-man; 2013 Igls gold: Two-man, silver: Four-man; 2014 Königssee gold: Two-man and Four-man; 2016 St. Moritz gold: Two-man
Romain Heinrich FRA BOB 2014—2018 0–0–1 2019 Königssee bronze: Two-man
Christina Hengster AUT BOB 2014—2018 0–0–1 2017 Winterberg bronze: Two-woman
Tina Hermann GER SKE 2018 0–1–1 2016 St. Moritz silver: Skeleton; 2017 Winterberg bronze: Skeleton
Nicole Herschmann GER BOB 2002—2006 0–1–0 2004 St. Moritz silver: Two-woman
Christoph Heyder GER BOB 2006 1–0–0 2004 St. Moritz gold: Two-man
Ulf Hielscher GER BOB 1994 1–0–0 1995 Altenberg gold: Four-man
Hans Hiltebrand SUI BOB 1980—1988 4–0–4 1972 St. Moritz gold: Four-man; 1980 St. Moritz gold: Two-man, bronze: Four-man; 1981 Igls gold: Two-man; 1982 Cortina d’Ampezzo bronze: Two-man; 1985 St. Moritz bronze: Two-man and Four-man; 1986 Igls gold: Four-man
Laszlo Hodos ROU BOB 1992 0–0–1 1992 Königssee bronze: Four-man
Manfred Hofer AUT BOB 1968 0–1–0 1966 Garmisch-Partenkirchen silver: Two-man
Willi Hofmann SUI BOB 1968 1–0–0 1968 St. Moritz gold: Four-man
Willi Holdorf GER ATH 1964 0–1–0 1973 Cervinia silver: Two-man
Matthias Höpfner GER BOB 2006 0–0–1 2005 Altenberg bronze: Four-man
René Hoppe GER BOB 2006 3–3–2 2000 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man; 2001 Königssee bronze: Four-man; 2003 Winterberg silver: Four-man; 2004 St. Moritz gold: Four-man; 2005 Altenberg silver: Four-man; 2006 St. Moritz silver: Four-man; 2008 Cesana bronze: Four-man; 2010 Igls gold: Four-man
Wolfgang Hoppe GDR
GER
BOB 1984—1994 4–4–0 1985 St. Moritz silver: Two-man and Four-man (competed for East Germany); 1986 Igls gold: Two-man (competed for East Germany); 1987 Cervinia gold: Two-man and Four-man (competed for East Germany); 1989 Winterberg silver: Two-man (competed for East Germany); 1995 Altenberg gold: Four-man (competed for Germany); 1996 St. Moritz silver: Four-man (competed for Germany)
Emmanuel Hostache FRA BOB 1998—2002 1–0–0 2000 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man
Petre Hristovici ROU BOB 1968 1–1–0 1967 Igls gold: Four-man; 1968 St. Moritz silver: Four-man
Edy Hubacher SUI ATH/BOB 1968—1972 0–0–1 1972 St. Moritz bronze: Two-man
Marko Hübenbecker GER BOB 2014 2–1–0 2012 Altenberg gold: Four-man, silver: Two-man; 2013 Igls gold: Four-man
Anja Huber GER SKE 2006—2014 4–1–1 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Skeleton; 2008 Cesana gold: Skeleton; 2010 Igls gold: Skeleton; 2011 Winterberg silver: Skeleton; 2012 Altenberg gold: Skeleton; 2014 Königssee bronze: Skeleton
Günther Huber ITA BOB 1992—2002 2–2–2 1991 Cervinia bronze: Two-man; 1994 La Plagne gold: Four-man, silver: Two-man; 1997 Königssee gold: Two-man; 1998 Igls bronze: Two-man; 2000 Cortina d’Ampezzo silver: Two-man
Jennifer Isacco ITA BOB 2006 0–1–0 2006 St. Moritz silver: Two-woman
John Jackson GBR BOB 2010—2014 0–1–0 2014 Königssee silver: Four-man
Marco Jakobs GER BOB 1998 1–0–0 2003 Winterberg gold: Two-man
Mariama Jamanka GER BOB 2018 2–1–0 2017 Winterberg gold: Two-woman; 2018 Igls silver: Two-woman; 2019 Königssee gold: Two-woman
Axel Jang GER BOB 1992 1–0–0 1992 Königssee gold: Four-man
Axel Jungk GER SKE 2018 0–1–1 2018 Igls bronze: Skeleton; 2019 Königssee silver: Skeleton
Esmé Kamphuis NED BOB 2010—2014 0–0–2 2011 Winterberg bronze: Two-woman; 2014 Königssee bronze: Two-woman
Aleksandr Kasyanov RUS BOB 2014 0–1–0 2015 La Plagne silver: Four-man
Nikolay Khrenkov RUS BOB 2014 0–2–0 2011 Winterberg silver: Four-man; 2012 Altenberg silver: Four-man
Ilvir Khuzin RUS BOB 2014 0–1–0 2015 La Plagne silver: Four-man
Oskars Ķibermanis LAT BOB 2012—2018 1–1–1 2017 Winterberg bronze: Two-man; 2019 Königssee silver: Four-man; 2020 Sigulda gold: Two-man
Peter Kienast AUT BOB 1984—1988 1–0–2 1986 Igls bronze: Four-man; 1989 Winterberg bronze: Four-man; 1990 Igls gold: Four-man
Jānis Ķipurs LAT
URS
BOB 1984—1992 1–1–0 1984 Igls gold: Two-man; 1987 Cervinia silver: Two-man
Andreas Kirchner GDR BOB 1980—1984 0–2–1 1979 Winterberg bronze: Four-man; 1981 Igls silver: Four-man; 1982 Cortina d’Ampezzo silver: Two-man
Frank Kleber GER SKE 2002 0–1–1 2004 St. Moritz bronze: Skeleton; 2005 Altenberg silver: Skeleton
Anastasiya Kocherzhova OAR BOB 2018 0–1–0 2017 Winterberg silver: Two-woman
Franz Köfel AUT BOB 1976 1–0–0 1978 Igls gold: Four-man
Anna Köhler GER BOB 2018 0–0–1 2018 Igls bronze: Two-woman
Adolf Koxeder AUT BOB 1964 2–1–0 1965 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man; 1966 Garmisch-Partenkirchen gold: Two-man; 1967 Igls silver: Four-man
Günter Krispel AUT BOB 1984 0–0–1 1982 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man
Alexander Kröckel GER SKE 2014 0–0–1 2012 Altenberg bronze: Skeleton
Axel Kühn GER BOB 1992 0–1–0 1988 Sarajevo silver: Four-man (competed for East Germany)
Enrico Kühn GER BOB 2002—2006 1–1–1 2002 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 2003 Winterberg silver: Four-man; 2004 St. Moritz bronze: Four-man
Marc Kühne GER BOB 2006 0–1–2 2005 Altenberg bronze: Four-man; 2009 St. Moritz silver: Four-man, bronze: Two-man
Michael Kuonen SUI BOB 2018 0–1–0 2018 Igls silver: Two-man
Kevin Kuske GER BOB 2002—2018 6–9–7 2002 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man, silver: Two-man; 2003 Winterberg silver: Two-man; 2004 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man; 2006 St. Moritz gold: Two-man, silver: Four-man; 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man, bronze: Two-man; 2008 Cesana silver: Two-man, bronze: Four-man; 2010 Igls gold: Four-man, silver: Two-man; 2011 Winterberg silver: Two-man and Four-man; 2012 Altenberg gold: Two-man, bronze: Four-man; 2013 Igls silver: Two-man, bronze: Four-man; 2014 Königssee bronze: Two-man; 2016 St. Moritz bronze: Two-man; 2017 Winterberg silver: Four-man
Thomas Lamparter SUI BOB 2006—2014 3–4–2 2006 St. Moritz gold: Four-man; 2007 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man; 2009 St. Moritz silver: Two-man; 2010 Igls gold: Two-man, silver: Four-man; 2012 Altenberg bronze: Two-man; 2013 Igls gold: Two-man, silver: Four-man; 2014 Königssee silver: Two-man
André Lange GER BOB 2002—2010 8–7–4 2000 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man; 2001 Königssee bronze: Four-man; 2002 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man, silver: Two-man; 2003 Winterberg silver: Two-man and Four-man; 2004 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man; 2005 Altenberg gold: Two-man, silver: Four-man; 2006 St. Moritz gold: Two-man, silver: Four-man; 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man, bronze: Two-man; 2008 Cesana silver: Two-man, bronze: Four-man; 2009 St. Moritz gold: Two-man; 2010 Igls gold: Four-man, silver: Two-man
Christoph Langen GER
FRG
BOB 1988—2002 7–3–4 1992 Königssee silver: Two-man (competed for Germany); 1994 La Plagne gold: Two-man (competed for Germany); 1995 Altenberg gold: Two-man (competed for Germany); 1996 St. Moritz gold: Two-man and Four-man (competed for Germany); 1998 Igls silver: Two-man, bronze: Four-man (competed for Germany); 1999 Winterberg gold: Four-man (competed for Germany); 2000 Cortina d’Ampezzo bronze: Two-man and Four-man (competed for Germany); 2001 Königssee gold: Two-man, silver: Four-man (competed for Germany); 2004 St. Moritz gold: Two-man, bronze: Four-man (competed for Germany)
Bernhard Lehmann GDR BOB 1976—1988 1–3–2 1978 Igls bronze: Two-man; 1981 Igls bronze: Four-man; 1983 Sarajevo gold: Two-man, silver: Four-man; 1986 Igls silver: Two-man and Four-man
Peter Leismüller AUT BOB 1998 0–1–0 1998 Igls silver: Four-man
Hans Lindner AUT ATH/BOB 1984—1992 1–0–1 1982 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man; 1990 Igls gold: Four-man
Ronny Listner GER BOB 2010 0–1–2 2010 Igls bronze: Four-man; 2011 Winterberg silver: Four-man; 2012 Altenberg bronze: Four-man
Johannes Lochner GER BOB 2018 4–2–1 2017 Winterberg gold: Four-man, silver: Two-man; 2018 Igls gold: Four-man, bronze: Two-man; 2019 Königssee gold: Four-man, silver: Two-man; 2020 Winterberg gold: Four-man
Rudi Lochner GER BOB 1992—1994 0–0–1 1989 Winterberg bronze: Two-man (competed for West Germany)
Romy Logsch GER BOB 2010 2–0–0 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Two-woman; 2010 Igls gold: Two-woman
Jacqueline Lölling GER SKE 2012—2018 1–1–1 2017 Winterberg gold: Skeleton; 2018 Igls silver: Skeleton; 2019 Königssee bronze: Skeleton
Fritz Lüdi SUI BOB 1964—1976 0–1–1 1973 Cervinia silver: Four-man; 1976 St. Moritz bronze: Two-man
Helvijs Lūsis LAT BOB 2014—2018 0–0–1 2018 Igls bronze: Four-man
Gheorghe Maftei ROU BOB 1964—1968 1–1–0 1967 Igls gold: Four-man; 1968 St. Moritz silver: Four-man
Benjamin Maier AUT BOB 2012—2018 0–1–1 2016 St. Moritz silver: Four-man; 2017 Winterberg bronze: Four-man
Alex Mann GER BOB 2010 0–0–2 2011 Winterberg bronze: Two-man; 2014 Königssee bronze: Four-man
Hans Märchy SUI BOB 1984 1–0–1 1983 Sarajevo gold: Four-man; 1984 Igls bronze: Four-man
Thorsten Margis GER BOB 2014—2018 2–2–2 2014 Königssee bronze: Four-man; 2015 La Plagne bronze: Four-man; 2017 Winterberg gold: Two-man; 2018 Igls gold: Two-man, silver: Four-man; 2020 Winterberg silver: Four-man
Christian Mark AUT BOB 1984—1988 0–1–1 1981 Igls silver: Skeleton; 1986 Igls bronze: Four-man
Ruedi Marti SUI BOB 1976—1980 1–0–0 1980 St. Moritz gold: Four-man
Cathleen Martini GER BOB 2010—2014 4–4–1 2004 St. Moritz gold: Two-woman; 2005 Altenberg gold: Two-woman; 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Two-woman; 2008 Cesana silver: Two-woman; 2009 St. Moritz silver: Two-woman; 2010 Igls gold: Two-woman; 2012 Altenberg gold: Two-woman; 2013 Igls bronze: Two-woman; 2015 La Plagne silver: Two-woman
Tanja Mayer SUI BOB 2014 1–0–0 2014 Königssee gold: Two-woman
Kurt Meier SUI BOB 1988—1994 2–0–1 1986 Igls gold: Four-man; 1987 Cervinia bronze: Four-man; 1993 St. Moritz gold: Four-man
Oskars Melbārdis LAT BOB 2014—2018 2–1–2 2008 Cesana gold: Four-man; 2015 La Plagne gold: Four-man, silver: Two-man; 2016 St. Moritz bronze: Four-man; 2018 Igls bronze: Four-man
Alexander Metzger GER BOB 2006 0–2–1 2001 Königssee silver: Four-man; 2004 St. Moritz bronze: Four-man; 2009 St. Moritz silver: Four-man
Fabienne Meyer SUI BOB 2010—2014 1–0–1 2012 Altenberg bronze: Two-woman; 2014 Königssee gold: Two-woman
Matīss Miknis LAT BOB 2018 1–1–1 2017 Winterberg bronze: Two-man; 2019 Königssee silver: Four-man; 2020 Sigulda gold: Two-man
Bruno Mingeon FRA BOB 1992—2006 1–1–0 2000 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 2002 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man
Jānis Miņins LAT BOB 2006 1–0–0 2008 Cesana gold: Four-man
Sergio Mocellini ITA BOB 1964—1968 0–0–1 1965 Cortina d’Ampezzo bronze: Two-man
Dănuț Moldovan AUT
ROU
BOB 2014—2018 0–1–1 2016 St. Moritz silver: Four-man (competed for Austria); 2017 Winterberg bronze: Four-man (competed for Austria)
Fabiana Mollica ITA BOB 2006 0–0–1 2007 Cortina d’Ampezzo bronze: Two-woman
Tanja Morel SUI SKE 2006 0–0–2 2003 Winterberg bronze: Skeleton; 2006 St. Moritz bronze: Skeleton
Curdin Morell SUI BOB 1992 2–0–2 1988 Sarajevo bronze: Four-man; 1990 Igls gold: Two-man, bronze: Four-man; 1991 Cervinia gold: Four-man
Werner Moser AUT BOB 1972 0–0–1 1972 St. Moritz bronze: Four-man
Hansruedi Müller SUI BOB 1968 1–0–0 1972 St. Moritz gold: Four-man
Meinrad Müller SUI BOB 1984 0–0–2 1985 St. Moritz bronze: Two-man and Four-man
Bogdan Musiol GDR
GER
BOB 1980—1994 2–4–4 1978 Igls bronze: Four-man (competed for East Germany); 1979 Winterberg bronze: Two-man and Four-man (competed for East Germany); 1981 Igls bronze: Four-man (competed for East Germany); 1983 Sarajevo gold: Two-man, silver: Four-man (competed for East Germany); 1986 Igls silver: Two-man and Four-man (competed for East Germany); 1987 Cervinia gold: Four-man (competed for East Germany); 1989 Winterberg silver: Two-man (competed for East Germany)
Nicolae Neagoe ROU BOB 1968 1–3–1 1967 Igls gold: Four-man, silver: Two-man; 1968 St. Moritz silver: Four-man; 1969 Cervinia silver: Four-man; 1970 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man
Paul Neagu ROU BOB 1976—1998 0–0–1 1992 Königssee bronze: Four-man
Meinhard Nehmer GDR BOB 1976—1980 1–1–1 1978 Igls silver: Four-man; 1979 Winterberg gold: Four-man, bronze: Two-man
Yelena Nikitina RUS SKE 2014 3–1–0 2013 Igls gold: Skeleton; 2018 Igls gold: Skeleton; 2019 Königssee silver: Skeleton; 2020 Sigulda gold: Skeleton
Erline Nolte GER BOB 2018 0–0–1 2015 La Plagne bronze: Two-woman
Markus Nüssli SUI BOB 1998 0–2–0 1997 Königssee silver: Four-man; 1999 Winterberg silver: Four-man
Gerhard Oechsle FRG BOB 1984 1–0–0 1988 Sarajevo gold: Four-man
Fritz Ohlwärter FRG BOB 1976 1–0–0 1973 Cervinia gold: Four-man
Roman Oreshnikov RUS BOB 2006—2010 1–1–0 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man; 2009 St. Moritz gold: Four-man
Mariya Orlova RUS SKE 2014 0–1–0 2013 Igls silver: Skeleton
Jānis Ozols LAT BOB 1998—2006 1–1–0 2000 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man; 2003 Winterberg gold: Four-man
Ion Panțuru ROU BOB 1964—1976 2–4–1 1967 Igls gold: Four-man, silver: Two-man; 1968 St. Moritz silver: Four-man; 1969 Cervinia silver: Two-man and Four-man; 1970 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man; 1971 Königssee gold: Four-man
Dumitru Pascu ROU BOB 1972 1–0–1 1970 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man; 1971 Königssee gold: Four-man
Lenny Paul GBR BOB 1988—1998 0–1–0 1994 La Plagne silver: Four-man
Maya Pedersen SUI SKE 2002—2010 1–2–1 2005 Altenberg silver: Skeleton; 2006 St. Moritz gold: Skeleton; 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Skeleton; 2009 St. Moritz bronze: Skeleton
Adam Pengilly GBR IOC/SKE 2006—2018 0–0–1 2008 Cesana bronze: Skeleton
Jeannette Pennings NED BOB 2002—2006 0–0–1 2005 Altenberg bronze: Two-woman
Markus Penz AUT SKE 2006 0–1–1 2006 St. Moritz bronze: Skeleton; 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Skeleton
José Manuel Pérez ESP BOB 1968 0–1–0 1970 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man
Rico Peter SUI BOB 2014—2018 0–1–1 2014 Königssee silver: Two-man; 2015 La Plagne bronze: Two-man
Costel Petrariu ROU BOB 1984—1992 0–0–1 1992 Königssee bronze: Four-man
Karl Pichler AUT BOB 1968 0–1–0 1966 Garmisch-Partenkirchen silver: Two-man
Ralph Pichler SUI BOB 1984 1–1–1 1982 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 1983 Sarajevo bronze: Two-man; 1987 Cervinia silver: Four-man
Māris Poikāns URS BOB 1984—1988 0–0–1 1990 Igls bronze: Two-man
Kurt Poletti SUI BOB 1984 1–0–1 1983 Sarajevo gold: Four-man; 1984 Igls bronze: Four-man
Yevgeny Popov RUS BOB 1998—2010 0–1–0 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man
Christian Poser GER BOB 2014—2018 0–1–0 2016 St. Moritz silver: Two-man
Sandra Prokoff-Kiriasis GER BOB 2002—2014 6–3–1 2005 Altenberg silver: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2006 St. Moritz gold: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2008 Cesana gold: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2009 St. Moritz gold: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2010 Igls bronze: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2011 Winterberg gold: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2012 Altenberg silver: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2013 Igls gold: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis); 2014 Königssee silver: Two-woman (competed as Sandra Kiriasis)
Sandis Prūsis LAT BOB 1992—2002 1–1–0 2000 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man; 2003 Winterberg gold: Four-man
Aleksey Pushkaryov RUS BOB 2014 0–1–0 2015 La Plagne silver: Four-man
Martin Putze GER BOB 2006—2014 7–2–1 2005 Altenberg gold: Two-man, silver: Four-man; 2006 St. Moritz silver: Four-man; 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 2008 Cesana bronze: Four-man; 2009 St. Moritz gold: Two-man; 2010 Igls gold: Four-man; 2012 Altenberg gold: Four-man; 2013 Igls gold: Four-man; 2016 St. Moritz gold: Four-man
Walter Rahm SUI BOB 1980 2–0–1 1980 St. Moritz gold: Two-man, bronze: Four-man; 1981 Igls gold: Two-man
Marco Rangl AUT BOB 2018 0–1–0 2016 St. Moritz silver: Four-man
Christian Rasp GER BOB 2018 4–1–0 2017 Winterberg gold: Four-man; 2018 Igls gold: Four-man; 2019 Königssee gold: Four-man, silver: Two-man; 2020 Winterberg gold: Four-man
Gerhard Redl AUT BOB 1984—1994 1–2–2 1986 Igls bronze: Four-man; 1989 Winterberg gold: Four-man; 1990 Igls silver: Four-man; 1993 St. Moritz bronze: Four-man; 1995 Altenberg silver: Four-man
Christian Reich SUI BOB 1992—2002 1–2–0 1999 Winterberg silver: Two-man; 2001 Königssee silver: Two-man; 2002 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man
Detlef Richter GDR BOB 1980—1988 0–4–1 1981 Igls silver: Four-man; 1982 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man; 1984 Igls silver: Two-man and Four-man; 1986 Igls bronze: Two-man
Max Robert FRA BOB 1994—1998 1–1–0 2000 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 2002 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man
Alexander Rödiger GER BOB 2010—2018 3–0–0 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 2012 Altenberg gold: Four-man; 2013 Igls gold: Four-man
Marcel Rohner SUI BOB 1998 0–2–1 1996 St. Moritz bronze: Four-man; 1997 Königssee silver: Four-man; 1999 Winterberg silver: Four-man
Samuele Romanini ITA BOB 2006—2014 0–0–1 2008 Cesana bronze: Two-man
Frank Rommel GER SKE 2006—2014 1–2–1 2006 St. Moritz silver: Skeleton; 2009 St. Moritz gold: Skeleton; 2010 Igls silver: Skeleton; 2014 Königssee bronze: Skeleton
Guillermo Rosal ESP BOB 1968 0–1–0 1970 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man
Shelley Rudman GBR SKE 2006—2014 2–2–2 2006 St. Moritz silver: Skeleton; 2009 St. Moritz gold: Skeleton; 2010 Igls bronze: Skeleton; 2011 Winterberg gold: Skeleton; 2012 Altenberg bronze: Skeleton; 2014 Königssee silver: Skeleton
Ivo Rüegg SUI BOB 2006—2010 0–5–1 2004 St. Moritz silver: Two-man and Four-man; 2006 St. Moritz silver: Two-man; 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Two-man, bronze: Four-man; 2010 Igls silver: Four-man
Mārcis Rullis LAT BOB 2002—2006 1–1–0 2000 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man; 2003 Winterberg gold: Four-man
Franz Sagmeister GER BOB 2002 0–1–1 2001 Königssee bronze: Two-man; 2005 Altenberg silver: Two-man
Urs Salzmann SUI BOB 1984 2–0–2 1983 Sarajevo bronze: Four-man; 1984 Igls gold: Four-man; 1985 St. Moritz gold: Four-man; 1988 Sarajevo bronze: Four-man
Markus Sammer AUT BOB 2014—2018 0–1–1 2016 St. Moritz silver: Four-man; 2017 Winterberg bronze: Four-man
Diana Sartor GER SKE 2002—2006 1–1–1 2003 Winterberg silver: Skeleton; 2004 St. Moritz gold: Skeleton; 2005 Altenberg bronze: Skeleton
Erich Schärer SUI BOB 1976—1980 3–2–3 1973 Cervinia bronze: Four-man; 1976 St. Moritz gold: Two-man, bronze: Four-man; 1979 Winterberg silver: Two-man and Four-man; 1980 St. Moritz gold: Four-man, bronze: Two-man; 1982 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man
Dietmar Schauerhammer GDR BOB 1984—1988 3–2–0 1985 St. Moritz silver: Two-man and Four-man; 1986 Igls gold: Two-man; 1987 Cervinia gold: Two-man and Four-man
Silvio Schaufelberger SUI BOB 2002 0–1–1 1999 Winterberg silver: Four-man; 2003 Winterberg bronze: Four-man
Hanne Schenk SUI BOB 2010 0–1–1 2010 Igls silver: Two-woman; 2012 Altenberg bronze: Two-woman
Lorenz Schindelholz SUI BOB 1992 1–0–1 1990 Igls bronze: Four-man; 1991 Cervinia gold: Four-man
Ulrich Schindler SUI BOB 1980 0–0–1 1980 St. Moritz bronze: Four-man
Stephanie Schneider GER BOB 2014—2018 1–2–3 2013 Igls bronze: Two-woman; 2015 La Plagne silver: Two-woman; 2016 St. Moritz bronze: Two-woman; 2018 Igls gold: Two-woman; 2019 Königssee silver: Two-woman; 2020 Sigulda bronze: Two-woman
Anja Schneiderheinze GER BOB 2006—2014 3–3–0 2005 Altenberg silver: Two-woman; 2006 St. Moritz gold: Two-woman; 2011 Winterberg silver: Two-woman; 2013 Igls silver: Two-woman; 2015 La Plagne gold: Two-woman; 2016 St. Moritz gold: Two-woman
Horst Schönau GDR BOB 1976—1980 1–2–2 1978 Igls gold: Two-man, bronze: Four-man; 1979 Winterberg bronze: Four-man; 1981 Igls silver: Four-man; 1982 Cortina d’Ampezzo silver: Two-man
Hubert Schösser AUT BOB 1994—1998 0–3–1 1992 Königssee silver: Four-man; 1993 St. Moritz bronze: Four-man; 1995 Altenberg silver: Four-man; 1998 Igls silver: Four-man
Claudia Schramm GER BOB 2010 0–1–0 2004 St. Moritz silver: Two-woman
Thomas Schroll AUT BOB 1992—1994 1–1–1 1989 Winterberg bronze: Four-man; 1990 Igls gold: Four-man; 1995 Altenberg silver: Four-man
Manfred Schumann FRG ATH/BOB 1972—1976 0–1–0 1976 St. Moritz silver: Four-man
Martin Schützenauer AUT ATH/BOB 1992—2002 0–2–1 1995 Altenberg silver: Four-man; 1998 Igls silver: Four-man; 1999 Winterberg bronze: Four-man
Harald Seifert GDR BOB 1976 1–0–1 1978 Igls gold: Two-man, bronze: Four-man
Beat Seitz SUI BOB 1998 1–0–0 1997 Königssee gold: Four-man
Aleksey Seliverstov RUS BOB 1998—2006 1–0–1 2005 Altenberg gold: Four-man; 2006 St. Moritz bronze: Four-man
Domenico Semeraro SUI BOB 1994 1–0–0 1993 St. Moritz gold: Four-man
Christin Senkel GER BOB 2010—2014 0–1–1 2010 Igls bronze: Two-woman; 2011 Winterberg silver: Two-woman
Nadezhda Sergeyeva OAR
RUS
BOB 2014—2018 1–1–0 2017 Winterberg silver: Two-woman; 2020 Sigulda gold: Two-woman
Franz Siegl AUT BOB 1984—1988 0–0–2 1986 Igls bronze: Four-man; 1989 Winterberg bronze: Four-man
Jānis Silarājs LAT BOB 2002 1–0–0 2003 Winterberg gold: Four-man
Aivars Šnepsts URS BOB 1984 1–0–0 1984 Igls gold: Two-man
Fritz Sperling AUT BOB 1972—1980 1–0–2 1972 St. Moritz bronze: Four-man; 1973 Cervinia bronze: Two-man; 1978 Igls gold: Four-man
René Spies GER BOB 2002—2006 1–2–1 1995 Altenberg silver: Two-man; 2001 Königssee bronze: Two-man; 2003 Winterberg gold: Two-man; 2005 Altenberg silver: Two-man
René Stadler SUI BOB 1968 0–0–1 1973 Cervinia bronze: Four-man
Gregor Stähli SUI SKE 2002—2006 1–2–1 2003 Winterberg silver: Skeleton; 2004 St. Moritz silver: Skeleton; 2006 St. Moritz gold: Skeleton; 2009 St. Moritz bronze: Skeleton
Wolfgang Stampfer AUT BOB 2002—2010 0–0–1 1999 Winterberg bronze: Four-man
Walter Steinbauer FRG BOB 1972 1–1–0 1970 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man; 1971 Königssee silver: Four-man
Heinz Stettler SUI BOB 1984 2–0–1 1983 Sarajevo bronze: Four-man; 1984 Igls gold: Four-man; 1985 St. Moritz gold: Four-man
Werner Stocker SUI BOB 1988 0–0–1 1987 Cervinia bronze: Four-man
Oleksandr Streltsov UKR BOB 2002 0–1–0 2008 Cesana silver: Four-man
Jānis Strenga LAT BOB 2014—2018 1–1–2 2015 La Plagne gold: Four-man; 2016 St. Moritz bronze: Four-man; 2018 Igls bronze: Four-man; 2019 Königssee silver: Four-man
Rolf Strittmatter SUI ATH/BOB 1980—1984 1–0–2 1983 Sarajevo gold: Four-man; 1984 Igls bronze: Four-man; 1987 Cervinia bronze: Four-man
Dmitry Styopushkin RUS BOB 2002—2010 2–1–1 2005 Altenberg gold: Four-man; 2006 St. Moritz bronze: Four-man; 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man; 2009 St. Moritz gold: Four-man
Alexander Szelig GDR
GER
BOB 1988—1998 3–0–2 1992 Königssee gold: Four-man (competed for Germany); 1995 Altenberg bronze: Four-man (competed for Germany); 1998 Igls gold: Four-man (competed for Germany); 2001 Königssee gold: Four-man (competed for Germany); 2002 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man (competed for Germany)
Kerstin Szymkowiak GER SKE 2010 1–2–1 2004 St. Moritz silver: Skeleton (competed as Kerstin Jürgens); 2005 Altenberg gold: Skeleton (competed as Kerstin Jürgens); 2008 Cesana bronze: Skeleton (competed as Kerstin Jürgens); 2010 Igls silver: Skeleton
Antonio Tartaglia ITA BOB 1992—2002 2–0–1 1994 La Plagne gold: Four-man; 1997 Königssee gold: Two-man; 1998 Igls bronze: Two-man
Bruce Tasker GBR BOB 2014 0–1–0 2014 Königssee silver: Four-man
Kurt Teigl AUT BOB 1988 0–0–1 1989 Winterberg bronze: Four-man
Erwin Thaler AUT BOB 1964—1968 4–1–0 1965 Cortina d’Ampezzo gold: Two-man; 1966 Garmisch-Partenkirchen gold: Two-man; 1967 Igls gold: Two-man, silver: Four-man; 1969 Cervinia gold: Two-man
Marion Thees-Trott GER SKE 2010—2014 0–1–0 2009 St. Moritz silver: Skeleton (competed as Marion Trott)
Tim Thorn GBR BOB 1968 0–0–1 1968 St. Moritz bronze: Four-man
Stefano Ticci ITA BOB 1984—1994 1–1–1 1991 Cervinia bronze: Two-man; 1994 La Plagne gold: Four-man, silver: Two-man
Janine Tischer GER BOB 2010 2–3–0 2005 Altenberg gold: Two-woman; 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Two-woman; 2008 Cesana silver: Two-woman; 2009 St. Moritz silver: Two-woman; 2012 Altenberg gold: Two-woman
Juris Tone LAT
URS
BOB 1988—1994 0–1–0 1990 Igls silver: Two-man (competed for the Soviet Union)
Mark Tout GBR BOB 1984—1994 0–1–0 1994 La Plagne silver: Four-man
Nikita Tregubov OAR
RUS
SKE 2014—2018 0–1–1 2016 St. Moritz bronze: Skeleton; 2018 Igls silver: Skeleton
Aleksandr Tretyakov RUS SKE 2006—2014 1–2–4 2007 Cortina d’Ampezzo gold: Skeleton; 2010 Igls bronze: Skeleton; 2011 Winterberg bronze: Skeleton; 2013 Igls silver: Skeleton; 2015 La Plagne silver: Skeleton; 2017 Winterberg bronze: Skeleton; 2019 Königssee bronze: Skeleton
Dmitry Trunenkov RUS BOB 2010—2014 1–3–0 2007 Cortina d’Ampezzo silver: Four-man; 2009 St. Moritz gold: Four-man; 2011 Winterberg silver: Four-man; 2012 Altenberg silver: Four-man
Svetlana Trunova RUS SKE 2006—2010 0–1–0 2008 Cesana silver: Skeleton
Peter Utzschneider FRG BOB 1968—1976 5–2–3 1967 Igls bronze: Two-man; 1968 St. Moritz gold: Two-man; 1970 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man, bronze: Two-man; 1971 Königssee silver: Four-man, bronze: Two-man; 1972 St. Moritz gold: Two-man; 1973 Cervinia gold: Two-man and Four-man; 1976 St. Moritz silver: Four-man
Sophie Vercruyssen BEL BOB 2018 0–1–0 2016 St. Moritz silver: Two-woman
Arvis Vilkaste LAT BOB 2014—2018 1–1–1 2015 La Plagne gold: Four-man; 2016 St. Moritz bronze: Four-man; 2019 Königssee silver: Four-man
Judith Vis NED BOB 2014 0–0–2 2011 Winterberg bronze: Two-woman; 2014 Königssee bronze: Two-woman
Ingo Voge GDR BOB 1984—1988 0–3–0 1983 Sarajevo silver: Four-man; 1985 St. Moritz silver: Four-man; 1986 Igls silver: Four-man
Torsten Voss GDR
GER
ATH/BOB 1988—1998 2–1–3 1996 St. Moritz silver: Four-man (competed for Germany); 1997 Königssee bronze: Four-man (competed for Germany); 1998 Igls gold: Four-man (competed for Germany); 1999 Winterberg bronze: Four-man (competed for Germany); 2001 Königssee gold: Four-man (competed for Germany); 2002 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man (competed for Germany)
Aleksey Voyevoda RUS BOB 2006—2014 2–0–0 2008 Cesana gold: Two-man; 2011 Winterberg gold: Two-man
Hans Wagner FRG BOB 1980 1–0–0 1976 St. Moritz gold: Four-man
Nico Walther GER BOB 2018 0–2–1 2016 St. Moritz silver: Two-man; 2017 Winterberg silver: Four-man; 2020 Winterberg bronze: Four-man
Markus Wasser SUI BOB 1998 0–0–1 1996 St. Moritz bronze: Four-man
Christopher Weber GER BOB 2018 1–0–0 2020 Winterberg gold: Four-man
Gustav Weder SUI BOB 1988—1994 7–0–3 1987 Cervinia bronze: Two-man; 1989 Winterberg gold: Two-man; 1990 Igls gold: Two-man, bronze: Four-man; 1991 Cervinia gold: Two-man and Four-man; 1992 Königssee gold: Two-man; 1993 St. Moritz gold: Two-man and Four-man; 1994 La Plagne bronze: Two-man
Eberhard Weise GDR ATH/BOB 1976—1984 0–1–1 1981 Igls bronze: Four-man; 1983 Sarajevo silver: Four-man
Gerda Weissensteiner ITA BOB/LUG 1988—2006 0–1–0 2006 St. Moritz silver: Two-woman
Roland Wetzig GDR BOB 1980—1984 1–1–1 1981 Igls bronze: Four-man; 1985 St. Moritz silver: Four-man; 1987 Cervinia gold: Four-man
Jean Wicki SUI BOB 1968—1972 1–0–1 1968 St. Moritz gold: Four-man; 1972 St. Moritz bronze: Two-man
Dirk Wiese GER BOB 1998 0–2–2 1991 Cervinia silver: Four-man; 1993 St. Moritz silver: Four-man; 1994 La Plagne bronze: Four-man; 1997 Königssee bronze: Four-man
Elfje Willemsen BEL BOB 2010—2018 0–1–0 2016 St. Moritz silver: Two-woman
Amy Williams GBR SKE 2010 0–0–1 2011 Winterberg bronze: Skeleton
Jason Wing GBR BOB 1994 0–1–0 1994 La Plagne silver: Four-man
Harald Winkler AUT BOB 1988—1994 1–1–1 1989 Winterberg gold: Four-man; 1990 Igls silver: Four-man; 1993 St. Moritz bronze: Four-man
Franz Wörmann GER BOB 1964 0–0–1 1967 Igls bronze: Four-man (competed for West Germany)
Lizzy Yarnold GBR SKE 2014—2018 1–0–0 2015 La Plagne gold: Skeleton
Filipp Yegorov RUS BOB 2002—2010 0–2–0 2011 Winterberg silver: Four-man; 2012 Altenberg silver: Four-man
Ion Zangor ROU BOB 1972 1–0–1 1970 Cortina d’Ampezzo bronze: Four-man; 1971 Königssee gold: Four-man
Alex Zaytsev OAR BOB 2018 0–1–0 2015 La Plagne silver: Four-man
Bror van der Zijde NED BOB 2014 0–0–1 2015 La Plagne bronze: Two-man
Wolfgang Zimmerer FRG BOB 1968—1976 5–2–3 1967 Igls bronze: Two-man; 1968 St. Moritz gold: Two-man; 1970 Cortina d’Ampezzo gold: Four-man, bronze: Two-man; 1971 Königssee silver: Four-man, bronze: Two-man; 1972 St. Moritz gold: Two-man; 1973 Cervinia gold: Two-man and Four-man; 1976 St. Moritz silver: Four-man
Markus Zimmermann GER BOB 1992—2002 3–1–4 1989 Winterberg bronze: Two-man (competed for West Germany); 1996 St. Moritz gold: Four-man; 1998 Igls bronze: Four-man; 1999 Winterberg gold: Four-man; 2000 Cortina d’Ampezzo bronze: Two-man; 2001 Königssee gold: Two-man, silver: Four-man; 2004 St. Moritz bronze: Four-man
Aleksandr Zubkov RUS BOB/LUG 1998—2014 4–2–1 2005 Altenberg gold: Four-man; 2006 St. Moritz bronze: Four-man; 2008 Cesana gold: Two-man; 2009 St. Moritz gold: Four-man; 2011 Winterberg gold: Two-man, silver: Four-man; 2012 Altenberg silver: Four-man