Medal winners Lake Placid 1980

Sport/Event Gold Silver Bronze

Alpine Skiing

Downhill, Men Leonhard StockAUT Peter WirnsbergerAUT Steve PodborskiCAN
Giant Slalom, Men Ingemar StenmarkSWE Andi WenzelLIE Hans EnnAUT
Slalom, Men Ingemar StenmarkSWE Phil MahreUSA Jacques LüthySUI
Downhill, Women Annemarie Moser-PröllAUT Hanni WenzelLIE Marie-Theres NadigSUI
Giant Slalom, Women Hanni WenzelLIE Irene EppleFRG Perrine PelenFRA
Slalom, Women Hanni WenzelLIE Christa KinshoferFRG Erika HessSUI

Biathlon

10 kilometres Sprint, Men Frank UllrichGDR Vladimir AlikinURS Anatoly AlyabyevURS
20 kilometres, Men Anatoly AlyabyevURS Frank UllrichGDR Eberhard RöschGDR
4 × 7.5 kilometres Relay, Men Soviet UnionURS East GermanyGDR West GermanyFRG

Bobsleigh

Two, Men Switzerland 2SUI East Germany 2GDR East Germany 1GDR
Four, Men East Germany 1GDR Switzerland 1SUI East Germany 2GDR

Cross Country Skiing

15 kilometres, Men Thomas WassbergSWE Juha MietoFIN Ove AunliNOR
30 kilometres, Men Nikolay ZimyatovURS Vasily RochevURS Ivan LebanovBUL
50 kilometres, Men Nikolay ZimyatovURS Juha MietoFIN Aleksandr ZavyalovURS
4 × 10 kilometres Relay, Men Soviet UnionURS NorwayNOR FinlandFIN
5 kilometres, Women Raisa SmetaninaURS Hilkka RiihivuoriFIN Květa JeriováTCH
10 kilometres, Women Barbara PetzoldGDR Hilkka RiihivuoriFIN Helena TakaloFIN
4 × 5 kilometres Relay, Women East GermanyGDR Soviet UnionURS NorwayNOR

Figure Skating

Singles, Men Robin CousinsGBR Jan HoffmannGDR Charlie TicknerUSA
Singles, Women Anett PötzschGDR Linda FratianneUSA Dagmar LurzFRG
Pairs, Mixed Soviet Union 1URS Soviet Union 2URS East Germany 1GDR
Ice Dancing, Mixed Soviet Union 1URS HungaryHUN Soviet Union 2URS

Ice Hockey

Ice Hockey, Men United StatesUSA Soviet UnionURS SwedenSWE

Luge

Singles, Men Bernhard GlassGDR Paul HildgartnerITA Anton WinklerFRG
Doubles, Open East Germany 1GDR Italy 1ITA Austria 1AUT
Singles, Women Vera ZozuļaURS Melitta SollmannGDR Ingrīda AmantovaURS

Nordic Combined

Individual, Men Ulrich WehlingGDR Jouko KarjalainenFIN Konrad WinklerGDR

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Men Toni InnauerAUT Manfred Deckert
Hirokazu Yagi
GDR
JPN
Large Hill, Individual, Men Jouko TörmänenFIN Hubert NeuperAUT Jari PuikkonenFIN

Speed Skating

500 metres, Men Eric HeidenUSA Yevgeny KulikovURS Lieuwe de BoerNED
1,000 metres, Men Eric HeidenUSA Gaétan BoucherCAN Vladimir Lobanov
Frode Rønning
URS
NOR
1,500 metres, Men Eric HeidenUSA Kay Arne StenshjemmetNOR Terje AndersenNOR
5,000 metres, Men Eric HeidenUSA Kay Arne StenshjemmetNOR Tom Erik OxholmNOR
10,000 metres, Men Eric HeidenUSA Piet KleineNED Tom Erik OxholmNOR
500 metres, Women Karin EnkeGDR Leah Poulos-MuellerUSA Nataliya PetrusyovaURS
1,000 metres, Women Nataliya PetrusyovaURS Leah Poulos-MuellerUSA Sylvia AlbrechtGDR
1,500 metres, Women Annie BorckinkNED Ria VisserNED Sabine BeckerGDR
3,000 metres, Women Bjørg Eva JensenNOR Sabine BeckerGDR Beth HeidenUSA