Medal winners Lillehammer 1994

Sport/Event Gold Silver Bronze

Alpine Skiing

Downhill, Men Tommy MoeUSA Kjetil André AamodtNOR Ed PodivinskyCAN
Super G, Men Markus WasmeierGER Tommy MoeUSA Kjetil André AamodtNOR
Giant Slalom, Men Markus WasmeierGER Urs KälinSUI Christian MayerAUT
Slalom, Men Thomas StangassingerAUT Alberto TombaITA Jure KoširSLO
Combined, Men Lasse KjusNOR Kjetil André AamodtNOR Harald Christian Strand NilsenNOR
Downhill, Women Katja SeizingerGER Picabo StreetUSA Isolde KostnerITA
Super G, Women Diann Roffe-SteinrotterUSA Svetlana GladyshevaRUS Isolde KostnerITA
Giant Slalom, Women Deborah CompagnoniITA Martina ErtlGER Vreni SchneiderSUI
Slalom, Women Vreni SchneiderSUI Elfi EderAUT Katja KorenSLO
Combined, Women Pernilla WibergSWE Vreni SchneiderSUI Alenka DovžanSLO

Biathlon

10 kilometres Sprint, Men Sergey ChepikovRUS Ricco GroßGER Sergey TarasovRUS
20 kilometres, Men Sergey TarasovRUS Frank LuckGER Sven FischerGER
4 × 7.5 kilometres Relay, Men GermanyGER Russian FederationRUS FranceFRA
7.5 kilometres Sprint, Women Myriam BédardCAN Sviatlana ParamihinaBLR Valentyna Tserbe-NesinaUKR
15 kilometres, Women Myriam BédardCAN Anne Briand-BouthiauxFRA Uschi DislGER
4 × 7.5 kilometres Relay, Women Russian FederationRUS GermanyGER FranceFRA

Bobsleigh

Two, Men Switzerland 1SUI Switzerland 2SUI Italy 1ITA
Four, Men Germany 2GER Switzerland 1SUI Germany 1GER

Cross Country Skiing

10 kilometres, Men Bjørn DæhlieNOR Vladimir SmirnovKAZ Marco AlbarelloITA
30 kilometres, Men Thomas AlsgaardNOR Bjørn DæhlieNOR Mika MyllyläFIN
50 kilometres, Men Vladimir SmirnovKAZ Mika MyllyläFIN Sture SivertsenNOR
10/15 kilometres Pursuit, Men Bjørn DæhlieNOR Vladimir SmirnovKAZ Silvio FaunerITA
4 × 10 kilometres Relay, Men ItalyITA NorwayNOR FinlandFIN
5 kilometres, Women Lyubov YegorovaRUS Manuela Di CentaITA Marja-Liisa KirvesniemiFIN
15 kilometres, Women Manuela Di CentaITA Lyubov YegorovaRUS Nina GavrylyukRUS
30 kilometres, Women Manuela Di CentaITA Marit WoldNOR Marja-Liisa KirvesniemiFIN
5/10 kilometres Pursuit, Women Lyubov YegorovaRUS Manuela Di CentaITA Stefania BelmondoITA
4 × 5 kilometres Relay, Women Russian FederationRUS NorwayNOR ItalyITA

Figure Skating

Singles, Men Aleksey UrmanovRUS Elvis StojkoCAN Philippe CandeloroFRA
Singles, Women Oksana BaiulUKR Nancy KerriganUSA Chen LuCHN
Pairs, Mixed Russian Federation 1RUS Russian Federation 2RUS Canada 1CAN
Ice Dancing, Mixed Russian Federation 1RUS Russian Federation 2RUS Great BritainGBR

Freestyle Skiing

Moguls, Men Jean-Luc BrassardCAN Sergey ShupletsovRUS Edgar GrospironFRA
Aerials, Men Sonny SchönbächlerSUI Philippe LaRocheCAN Lloyd LangloisCAN
Moguls, Women Stine Lise HattestadNOR Liz McIntyreUSA Yelizaveta KozhevnikovaRUS
Aerials, Women Lina CheryazovaUZB Marie LindgrenSWE Hilde Synnøve LidNOR

Ice Hockey

Ice Hockey, Men SwedenSWE CanadaCAN FinlandFIN

Luge

Singles, Men Georg HacklGER Markus ProckAUT Armin ZöggelerITA
Doubles, Open Italy 1ITA Italy 2ITA Germany 1GER
Singles, Women Gerda WeissensteinerITA Susi ErdmannGER Andrea TagwerkerAUT

Nordic Combined

Team, Men JapanJPN NorwayNOR SwitzerlandSUI
Individual, Men Fred Børre LundbergNOR Takanori KonoJPN Bjarte Engen VikNOR

Short Track Speed Skating

500 metres, Men Chae Ji-HunKOR Mirko VuillerminITA Nicky GoochGBR
1,000 metres, Men Kim Gi-HunKOR Chae Ji-HunKOR Marc GagnonCAN
5,000 metres Relay, Men ItalyITA United StatesUSA AustraliaAUS
500 metres, Women Cathy TurnerUSA Zhang YanmeiCHN Amy PetersonUSA
1,000 metres, Women Jeon I-GyeongKOR Nathalie LambertCAN Kim So-HuiKOR
3,000 metres Relay, Women Republic of KoreaKOR CanadaCAN United StatesUSA

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Men Espen BredesenNOR Lasse OttesenNOR Dieter ThomaGER
Large Hill, Individual, Men Jens WeißflogGER Espen BredesenNOR Andi GoldbergerAUT
Large Hill, Team, Men GermanyGER JapanJPN AustriaAUT

Speed Skating

500 metres, Men Aleksandr GolubyovRUS Sergey KlevchenyaRUS Manabu HoriiJPN
1,000 metres, Men Dan JansenUSA Ihar ZhaliasouskiBLR Sergey KlevchenyaRUS
1,500 metres, Men Johann Olav KossNOR Rintje RitsmaNED Falko ZandstraNED
5,000 metres, Men Johann Olav KossNOR Kjell StorelidNOR Rintje RitsmaNED
10,000 metres, Men Johann Olav KossNOR Kjell StorelidNOR Bart VeldkampNED
500 metres, Women Bonnie BlairUSA Susan AuchCAN Franziska SchenkGER
1,000 metres, Women Bonnie BlairUSA Anke BaierGER Ye QiaoboCHN
1,500 metres, Women Emese HunyadyAUT Svetlana FedotkinaRUS Gunda NiemannGER
3,000 metres, Women Svetlana BazhanovaRUS Emese HunyadyAUT Claudia PechsteinGER
5,000 metres, Women Claudia PechsteinGER Gunda NiemannGER Hiromi YamamotoJPN