Athlete | Nation(s) | Sport(s) | Role(s) | Era | Notes |
---|---|---|---|---|---|
Léon Johnson | FRA | SHO | Olympics | 1908—1920 | 0–6–6 1908 Wien bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1909 Hamburg silver: 300 m free rifle 3 positions team; 1910 Loosduinen silver: 300 m free rifle 3 positions team; 1912 Biarritz silver: 300 m free rifle 3 positions team; 1913 Camp Perry silver: 300 m free rifle 3 positions team and 50 m free pistol team; 1914 Viborg silver: 50 m free pistol team; 1921 Lyon bronze: 300 m military rifle 3 positions, 300 m military rifle prone, 300 m free rifle 3 positions team, and 50 m free pistol team; 1924 Reims bronze: 300 m free rifle 3 positions team |
Jonas Jonsson | SWE | SHO | Olympics | 1948 | 1–5–2 1939 Luzern silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1947 Stockholm gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle standing team, bronze: 50 m small-bore rifle kneeling team; 1949 Buenos Aires silver: 300 m free rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 300 m free rifle 3 positions |
Éva Joó | HUN | SHO | Olympics | 1988—2004 | 1–2–1 1989 Sarajevo bronze: 10 m air rifle team; 1990 Moskva gold: 10 m air rifle, silver: 10 m air rifle team; 1991 Stavanger silver: 10 m air rifle team |
Jorge Jottar | CHI | SHO | Olympics | 1968 | 1–1–0 1965 Santiago de Chile silver: skeet; 1966 Wiesbaden gold: skeet |
Mirjana Jovović-Horvat | BIH YUG |
SHO | Olympics | 1984—1992 | 1–0–0 1986 Suhl gold: 50 m small-bore rifle prone team (competed as Mirjana Jovović for Yugoslavia) |
Rafael de Juan | ESP | SHO | Olympics | 1952—1960 | 0–0–1 1950 Madrid bronze: trap team |
Pia Julin | FIN | SHO | Olympics | 2000 | 1–0–1 1999 Tampere gold: double trap, bronze: double trap team |
Ole Justesen | DEN | SHO | Olympics | 1972—1992 | 1–0–1 1975 München bronze: skeet team; 1979 Montecatini Terme gold: skeet |
Glenn Kable | FIJ | SHO | Olympics | 2004—2016 | 1–0–0 1999 Tampere gold: trap team (competed for Australia) |
Sándor Kacskó | HUN | SHO | Olympics | 1992 | 0–0–1 1994 Milano bronze: 25 m rapid-fire pistol team |
Adam Kaczmarek | POL | SHO | Olympics | 1988—1992 | 2–0–0 1986 Suhl gold: 25 m rapid-fire pistol; 1994 Milano gold: 25 m rapid-fire pistol team |
Cris Kajd | SWE | SHO | Olympics | 1984—1992 | 0–1–1 1982 Caracas bronze: 10 m air pistol team (competed as Cris Johansson); 1990 Moskva silver: 25 m sporting pistol team |
Sergey Kalinin | RUS URS |
SHO | Olympics | 1960—1964 | 2–0–0 1958 Moskva gold: trap team; 1962 Al-Qahira gold: trap team |
Anetta Kalinowski | FRG | SHO | Olympics | 1988 | 1–0–1 1987 Budapest bronze: 10 m air pistol team; 1989 Sarajevo gold: 10 m air pistol team |
Nataliya Kalnysh | UKR | SHO | Olympics | 2000—2016 | 1–1–4 2002 Lahti gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone and 10 m air rifle team; 2006 Zagreb bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 2014 Granada bronze: 50 m small-bore rifle prone team |
Sergey Kamensky | ROC RUS |
SHO | Olympics | 2016—2020 | 2–2–2 2010 München bronze: 10 m air rifle team; 2014 Granada silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2018 Changwon gold: 10 m air rifle and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 10 m air rifle team |
Bengt Kamis | SWE | SHO | Olympics | 1988 | 0–0–1 1990 Moskva bronze: 50 m free pistol team |
Marlies Kanthak | GDR | SHO | Olympics | 1976 | 3–1–1 1982 Caracas gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 10 m air rifle team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle (competed as Marlies Helbig); 1983 Innsbruck gold: 10 m air rifle (competed as Marlies Helbig) |
Zsolt Karacs | HUN | SHO | Olympics | 1996 | 0–0–2 1989 Sarajevo bronze: 10 m air pistol team; 1994 Milano bronze: 10 m air pistol team |
Gyula Karácsony | HUN | SHO | Olympics | 1988 | 0–0–1 1986 Suhl bronze: 50 m free pistol |
Karl-Axel Karlsson | SWE | SHO | Olympics | 1972—1976 | 0–2–2 1973 Melbourne silver: 50 m running target team and 50 m mixed running target team; 1974 Bern/Thun bronze: 50 m mixed running target team; 1979 Linz bronze: 50 m mixed running target team |
Monika Karsch | GER | SHO | Olympics | 2016—2020 | 0–0–1 2018 Changwon bronze: 25 m sporting pistol team |
Aleksandr Kedyarov | BLR URS |
SHO | Olympics | 1976 | 7–2–1 1973 Melbourne gold: 50 m running target, 50 m running target team, and 50 m mixed running target team, silver: 50 m mixed running target; 1974 Bern/Thun gold: 50 m running target team and 50 m mixed running target team, silver: 50 m mixed running target; 1975 München gold: 50 m running target team; 1979 Linz gold: 50 m mixed running target team, bronze: 50 m running target team |
Bill Keever | USA | SHO | Olympics | 2000 | 2–0–0 2003 Lefkosia gold: double trap team; 2006 Zagreb gold: double trap team |
Emil Kellenberger | SUI | SHO | Olympics | 1900 | 13–7–0 1899 Loosduinen gold: 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m free rifle 3 positions and 300 m free rifle kneeling; 1900 Paris (Olympics) gold: 300 m free rifle 3 positions and 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m free rifle kneeling; 1901 Luzern gold: 300 m free rifle 3 positions, 300 m free rifle prone, and 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m free rifle kneeling; 1902 Roma gold: 300 m free rifle 3 positions, 300 m free rifle standing, and 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m free rifle kneeling; 1903 Buenos Aires gold: 300 m free rifle 3 positions, 300 m free rifle kneeling, and 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m free rifle prone and 300 m free rifle standing; 1922 Milano gold: 300 m military rifle 3 positions |
Marko Kemppainen | FIN | SHO | Olympics | 2004 | 0–1–1 2001 Al-Qahira bronze: skeet; 2009 Maribor silver: skeet team |
Ján Kermiet | TCH SVK |
SHO | Olympics | 1988 | 4–1–1 1986 Suhl silver: 10 m running target team; 1987 Budapest gold: 10 m running target team; 1989 Sarajevo bronze: 10 m running target team; 1994 Milano gold: 10 m running target team, 10 m mixed running target team, and 50 m mixed running target team (competed for the Czech Republic) |
Esa Kervinen | FIN | SHO | Olympics | 1960—1972 | 1–3–7 1954 Caracas bronze: 300 m standard rifle 3 positions team; 1958 Moskva silver: 300 m free rifle 3 positions team, bronze: 300 m free rifle 3 positions, 300 m free rifle kneeling, 300 m standard rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle standing team; 1962 Al-Qahira bronze: 300 m standard rifle 3 positions team; 1970 Phoenix silver: 50 m small-bore rifle prone (40 shots) and 50 m small-bore rifle prone (60 shots), bronze: 300 m free rifle prone team; 1974 Bern/Thun gold: 50 m small-bore rifle prone team |
Charlotte Kerwood | GBR | SHO | Olympics | 2008—2012 | 1–2–0 2006 Zagreb silver: trap team; 2009 Maribor silver: trap team; 2015 Lonato del Garda gold: trap team |
Christian Kezel | FRA | SHO | Olympics | 1988—1992 | 0–1–0 1994 Milano silver: 25 m center fire pistol |
Artyom Khadzhibekov | RUS | SHO | Olympics | 1996—2012 | 7–0–5 1994 Milano bronze: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1998 Barcelona gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2002 Lahti gold: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 2006 Zagreb gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2010 München gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team |
Tomohiro Kida | JPN | SHO | Olympics | 1996 | 0–0–1 1998 Barcelona bronze: 25 m rapid-fire pistol team |
Susanne Kiermayer | GER | SHO | Olympics | 1996—2008 | 0–2–3 1993 Barcelona silver: trap team; 1994 Fagnano Olona bronze: trap team; 1998 Barcelona silver: trap, bronze: trap team; 2007 Lefkosia bronze: trap team |
Kim Byeong-Hui | KOR | SHO | Olympics | 2012 | 0–1–0 2010 München silver: 10 m air pistol team |
Kim Hak-Man | KOR | SHO | Olympics | 2008—2012 | 0–1–0 2010 München silver: 50 m small-bore rifle prone team |
Kim Hyeon-Jun | KOR | SHO | Olympics | 2016 | 0–0–1 2018 Changwon bronze: 10 m air rifle team |
Kim Hyon-Ung | PRK | SHO | Olympics | 2004 | 0–0–1 2006 Zagreb bronze: 25 m center fire pistol team |
Kim Jang-Mi | KOR | SHO | Olympics / YOG | 2010—2016 | 0–1–1 2014 Granada silver: 25 m sporting pistol, bronze: 25 m sporting pistol team |
Kim Jeong-Mi | KOR | SHO | Olympics | 1996—2004 | 0–0–1 1998 Barcelona bronze: 10 m air rifle |
Kim Jong-Hyeon | KOR | SHO | Olympics | 2012—2016 | 0–1–0 2010 München silver: 50 m small-bore rifle prone team |
Kim Jong-Su | PRK | SHO | Olympics | 2004—2016 | 0–1–2 2006 Zagreb silver: 25 m standard pistol, bronze: 25 m center fire pistol team; 2014 Granada bronze: 50 m free pistol team |
Kim Jun-Hong | KOR | SHO | Olympics | 2016 | 1–1–2 2014 Granada gold: 25 m rapid-fire pistol; 2018 Changwon silver: 25 m standard pistol team, bronze: 25 m standard pistol and 25 m standard pistol team |
Kim Min-Jeong | KOR | SHO | Olympics / YOG | 2014—2020 | 0–2–0 2018 Changwon silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team |
Kim Myong-Hwa | PRK | SHO | Olympics | 2000 | 1–0–0 1991 Perth gold: skeet team |
Kim Seong-Jun | KOR | SHO | Olympics | 1996 | 2–0–0 1998 Barcelona gold: 25 m center fire pistol team; 2002 Lahti gold: 25 m center fire pistol team |
Kim Song-Guk | PRK | SHO | Olympics | 2016 | 0–0–1 2014 Granada bronze: 50 m free pistol team |
Kim Yeong-Mi | KOR | SHO | Olympics | 1984—1988 | 0–0–1 1981 Santo Domingo bronze: 10 m air rifle |
Kim Yu-Yeon | KOR | SHO | Olympics | 2008 | 0–0–1 2010 München bronze: 50 m small-bore rifle prone team |
Yoshiko Kira | JPN | SHO | Olympics | 1996 | 0–1–1 1999 Tampere silver: double trap team, bronze: doble trap (competed as Yoshiko Miura) |
Olaf Kirchstein | GER | SHO | Olympics | 2004 | 0–0–1 1993 Barcelona bronze: trap team |
Józef Kiszkurno | POL | SHO | Olympics | 1952 | 2–0–2 1931 Lwów gold: trap, bronze: trap team, 1936 Berlin gold: trap; 1938 Luhačovice bronze: trap |
Lauritz Kjær | DEN | SHO | Olympics | 1900 | 0–0–1 1899 Loosduinen bronze: 300 m free rifle 3 positions team |
Kārlis Kļava | LAT | SHO | Olympics | 1936 | 1–0–0 1937 Helsinki gold: 25 m rapid-fire pistol |
Anatol Klimenko | BLR | SHO | Olympics | 1996—2000 | 4–3–0 1990 Moskva gold: 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m free rifle kneeling team and 300 m free rifle standing team (competed for the Soviet Union); 1994 Milano gold: 10 m air rifle team, silver: 10 m air rifle; 1994 Tolmezzo gold: 300 m free rifle 3 positions team; 2006 Zagreb gold: 300 m standard rifle 3 positions team |
Aleksey Klimov | RUS | SHO | Olympics | 2008—2016 | 1–3–1 2006 Zagreb silver: 25 m rapid-fire pistol team; 2010 München gold: 25 m rapid-fire pistol, silver: 25 m rapid-fire pistol team; 2014 Granada silver: 25 m center fire pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol team |
Bernd Klingner | GER FRG |
SHO | Olympics | 1960—1972 | 2–1–3 1958 Moskva silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team (competed for West Germany); 1962 Al-Qahira gold: 50 m small-bore rifle kneeling team (competed for West Germany); 1970 Phoenix gold: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle kneeling team (competed for West Germany); 1974 Bern/Thun bronze: 50 m small-bore rifle kneeling team (competed for West Germany) |
Olga Klochneva-Kuznetsova | RUS | SHO | Olympics | 1996—2004 | 2–0–2 1991 Stavanger gold: 10 m air pistol team (competed as Olga Klochneva for the Soviet Union); 2002 Lahti gold: 10 m air pistol team, bronze: 10 m air pistol (competed as Olga Kuznetsova); 2006 Zagreb bronze: 10 m air pistol team (competed as Olga Kuznetsova) |
Tim Kneale | GBR | SHO | Olympics | 2016 | 1–1–1 2010 München bronze: double trap team; 2015 Lonato del Garda gold: double trap team, silver: double trap |
Bettina Knells | GER | SHO | Olympics | 1996 | 1–0–0 1994 Milano gold: 10 m air rifle team |
Mario Knögler | AUT | SHO | Olympics | 2000—2008 | 0–3–2 2006 Zagreb silver: 300 m free rifle 3 positions team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 300 m free rifle 3 positions and 10 m air rifle team |
Viktor Knutsson | SWE | SHO | Olympics | 1920—1924 | 0–1–0 1927 Roma silver: 300 m free rifle 3 positions team |
Carolyn Koch | USA | SHO | Olympics | 1988 | 0–1–0 1997 Lima silver: trap team (competed as Carolyn Koch-Paramore) |
Erland Koch | SWE | SHO | Olympics | 1936—1948 | 3–3–2 1931 Lwów gold: 50 m small-bore rifle prone team; 1935 Roma silver: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle kneeling team and 50 m small-bore rifle standing team; 1939 Luzern silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1947 Stockholm gold: 50+100 m free rifle prone team and 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50+100 m free rifle prone |
René Koch | FRA | SHO | Olympics | 1936 | 0–1–0 1933 Granada silver: 50 m free pistol team |
Thorleif Kockgård | SWE | SHO | Olympics | 1952 | 0–2–4 1947 Stockholm bronze: 100 m running deer single shot and 100 m running deer double shot; 1949 Buenos Aires silver: 100 m running deer single and double shot team, bronze: 100 m running deer single shot; 1952 Oslo bronze: 100 m running deer double shot team |
Peter Kohnke | GER FRG |
SHO | Olympics | 1960—1968 | 1–1–3 1958 Moskva silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team (competed for West Germany); 1962 Al-Qahira bronze: 50 m small-bore rifle prone team (competed for West Germany); 1970 Phoenix gold: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle kneeling team (competed for West Germany) |
Boris Kokorev | RUS URS EUN |
SHO | Olympics | 1988—2004 | 5–4–1 1985 Ciudad de México gold: 10 m air pistol team (competed for the Sovet Union); 1986 Suhl gold: 10 m air pistol team (competed for the Sovet Union); 1987 Budapest gold: 10 m air pistol team (competed for the Sovet Union); 1990 Moskva gold: 10 m air pistol team, bronze: 10 m air pistol (competed for the Sovet Union); 1991 Stavanger gold: 10 m air pistol team (competed for the Sovet Union); 1994 Milano silver: 50 m free pistol team (competed for Russia); 1998 Barcelona silver: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team (competed for Russia); 2002 Lahti silver: 50 m free pistol team (competed for Russia) |
Igor Kolesov | RUS | SHO | Olympics | 2000 | 5–6–4 1994 Milano silver: 10 m mixed running target team and 50 m mixed running target team; 1998 Barcelona bronze: 10 m running target and 10 m running target team; 2002 Lahti gold: 10 m mixed running target team and 50 m running target team, silver: 10 m running target team; 2006 Zagreb silver: 50 m mixed running target team, bronze: 50 m running target team; 2008 Plzeň silver: 50 m running target team and 50 m mixed running target team, bronze: 10 m running target team; 2009 Vierumäki gold: 10 m running target team, 50 m running target team, and 50 m mixed running target team |
Erling Kongshaug | NOR | SHO | Olympics | 1952—1960 | 3–3–7 1947 Stockholm gold: 50 m small-bore rifle standing team, bronze: 50 m small-bore rifle standing; 1949 Buenos Aires silver: 50 m small-bore rifle standing, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1952 Oslo gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle standing, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle kneeling team; 1954 Caracas silver: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle standing team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle kneeling team |
Halvor Kongsjorden | NOR | SHO | Olympics | 1948 | 3–2–6 1935 Roma bronze: 300 m free rifle prone; 1939 Luzern gold: 300 m free rifle prone, bronze: 50 m small-bore rifle kneeling team; 1947 Stockholm gold: 50 m small-bore rifle standing team, silver: 50 m small-bore rifle kneeling team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 1949 Buenos Aires gold: 50+100 m free rifle prone team, bronze: 50+100 m free rifle prone; 1952 Oslo silver: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 300 m standard rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle 3 positions team |
Vladimir Konyakhin | RUS URS |
SHO | Olympics | 1968 | 2–5–0 1966 Wiesbaden gold: 50 m small-bore rifle kneeling and 300 m standard rifle 3 positions team, silver: 300 m standard rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, 50 m small-bore rifle kneeling team, 50 m small-bore rifle standing team, and 50 m standard rifle 3 positions team |
Spas Koprinkov | BUL | SHO | Olympics | 1992 | 1–0–0 1990 Moskva gold: 50 m free pistol |
Anna Korakaki | GRE | SHO | Olympics / YOG / Other | 2014—2020 | 1–0–0 2018 Changwon gold: 10 m air pistol |
Valentin Kornev | RUS URS |
SHO | Olympics | 1968—1972 | 3–10–1 1966 Wiesbaden silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, 50 m small-bore rifle kneeling team, and 50 m small-bore rifle standing team; 1970 Phoenix gold: 300 m free rifle 3 positions, 300 m free rifle kneeling team, and 300 m standard rifle 3 positions team, silver: 300 m free rifle 3 positions team, 300 m free rifle prone team, and 300 m free rifle standing team, bronze: 300 m standard rifle 3 positions; 1974 Bern/Thun silver: 300 m free rifle 3 positions team, 300 m free rifle standing team, 300 m free rifle prone team, and 300 m standard rifle 3 positions team |
Pavlo Korostylov | UKR | SHO | Olympics / YOG | 2014—2020 | 3–0–2 2014 Granada gold: 25 m center fire pistol team and 25 m standard pistol team; 2018 Changwon gold: 25 m standard pistol, bronze: 25 m center fire pistol and 25 m standard pistol team |
Maksim Kosaryev | RUS | SHO | Olympics | 2004—2012 | 2–0–0 2003 Lefkosia gold: trap team; 2006 Zagreb gold: trap team |
David Kostelecký | CZE | SHO | Olympics | 1996—2020 | 0–2–2 2009 Maribor bronze: trap team; 2011 Beograd silver: trap and trap team; 2014 Granada bronze: trap team; 2017 Moskva silver: trap team |
Olena Kostevych | UKR | SHO | Olympics / Other | 2004—2020 | 2–1–1 2002 Lahti gold: 10 m air pistol; 2014 Granada silver: 10 m air pistol; 2018 Changwon gold: 25 m sporting pistol, bronze: 10 m air pistol mixed |
Grigory Kosykh | RUS URS |
SHO | Olympics | 1968—1976 | 8–0–1 1962 Al-Qahira gold: 50 m free pistol team; 1966 Wiesbaden gold: 50 m free pistol team; 1970 Phoenix gold: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team, bronze: 25 m center fire pistol team; 1974 Bern/Thun gold: 10 m air pistol, 10 m air pistol team, 25 m center fire pistol team, and 50 m free pistol team |
Christos Kourtellas | CYP | SHO | Olympics | 1996 | 1–0–0 2003 Lefkosia gold: skeet team |
Ioannis Koutsis | GRE | SHO | Olympics | 1952—1956 | 0–1–0 1950 Madrid silver: trap team |
Marián Kovačócy | SVK | SHO | Olympics | 2016—2020 | 1–1–0 2009 Maribor gold: trap, silver: trap team |
Zoltán Kovács | HUN | SHO | Olympics | 1988 | 0–2–0 1986 Suhl silver: 25 m rapid-fire pistol team; 1990 Moskva silver: 25 m rapid-fire pistol team |
Sergey Kovalenko | RUS | SHO | Olympics | 1996—2012 | 1–0–3 1998 Barcelona bronze: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2002 Lahti bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 2006 Zagreb gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team |
Petr Kovářík | CZE TCH |
SHO | Olympics | 1972—1976 | 0–1–6 1970 Phoenix silver: 50 m small-bore rifle standing, bronze: 300 m free rifle 3 positions team, 300 m free rifle standing team, and 50 m standard rifle 3 positions team; 1974 Bern/Thun bronze: 300 m free rifle standing team, 300 m standard rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle prone team |
Lucas Kozeniesky | USA | SHO | Olympics | 2016—2020 | 0–1–0 2018 Changwon silver: 50 m small-bore rifle prone team |
Heinz Kramer | GDR GER |
SHO | Olympics | 1960 | 0–1–0 1962 Al-Qahira silver: trap team (competed for East Germany) |
Jovan Kratohvil | YUG | SHO | Olympics | 1952 | 0–1–0 1949 Buenos Aires silver: 300 m standard rifle 3 positions team |
Sándor Krebs | HUN | SHO | Olympics | 1956—1960 | 0–1–1 1958 Moskva silver: 50 m small-bore rifle standing team, bronze: 300 m free rifle 3 positions team |
Erich Krempel | GER | SHO | Olympics | 1936 | 1–1–2 1935 Roma silver: 50 m free pistol, bronze: 50 m free pistol team; 1939 Luzern gold: 50 m free pistol, bronze: 50 m free pistol team |
Fritz Krempel | GER FRG |
SHO | Olympics | 1952 | 0–0–1 1939 Luzern bronze: 50 m free pistol team |
Gerhard Krimbacher | AUT | SHO | Olympics | 1976—1984 | 0–1–1 1974 Bern/Thun silver: 50 m small-bore rifle standing; 1978 Seoul bronze: 50 m small-bore rifle kneeling team |
Karsten Krogner | DEN | SHO | Olympics | 1988 | 0–1–1 1993 Barcelona silver: skeet team, bronze: skeet |
Andreas Kronthaler | AUT | SHO | Olympics | 1984 | 0–0–1 1985 Ciudad de México bronze: 10 m air rifle |
Sergey Kruglov | RUS | SHO | Olympics | 2008 | 0–2–0 2006 Zagreb silver: 10 m air rifle team; 2014 Granada silver: 10 m air rifle team |
Krzysztof Kucharczyk | POL | SHO | Olympics | 1988—2000 | 2–0–0 1994 Milano gold: 25 m rapid-fire pistol and 25 m rapid-fire pistol team |
Fritz Kuchen | SUI | SHO | Olympics | 1920 | 5–1–2 1912 Biarritz gold: 300 m military rifle kneeling and 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m military rifle 3 positions, bronze: 300 m free rifle kneeling; 1914 Viborg gold: 300 m free rifle 3 positions team; 1927 Roma gold: 300 m free rifle 3 positions team, bronze: 300 m military rifle kneeling; 1929 Stockholm gold: 50 m small-bore rifle standing team |
Toni Küchler | SUI | SHO | Olympics | 1988—1992 | 0–1–2 1986 Suhl silver: 25 m center fire pistol team; 1990 Moskva bronze: 25 m standard pistol and 25 m rapid-fire pistol team |
Vladimír Kudrna | CZE TCH |
SHO | Olympics | 1960—1964 | 1–1–1 1958 Moskva gold: 25 m center fire pistol team, silver: 25 m center fire pistol, bronze: 50 m free pistol team |
Denis Kulakov | RUS | SHO | Olympics | 2012—2016 | 0–0–1 2018 Changwon bronze: 10 m air pistol team |
Ferenc Kun | HUN | SHO | Olympics | 1960 | 0–0–1 1958 Moskva bronze: 25 m rapid-fire pistol team |
Petr Kůrka | CZE TCH |
SHO | Olympics | 1988—1996 | 4–6–3 1986 Suhl gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle standing team, silver: 50 m small-bore rifle kneeling team (competed for Czechoslovakia); 1990 Moskva silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle standing team, bronze: 300 m free rifle standing team (competed for Czechoslovakia); 1994 Milano gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, silver: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team (competed for Czech Republic); 1994 Tolmezzo silver: 300 m free rifle prone and 300 m free rifle prone team, bronze: 300 m free rifle 3 positions team (competed for Czech Republic) |
Kateřina Kůrková-Emmons | CZE | SHO | Olympics | 2004—2012 | 1–1–0 2002 Lahti gold: 10 m air rifle (competed as Kateřina Kůrková); 2006 Zagreb silver: 10 m air rifle (competed as Kateřina Kůrková) |
Manfred Kurzer | GER | SHO | Olympics | 2000—2004 | 3–2–2 1990 Moskva gold: 10 m running target, silver: 50 m running target, bronze: 50 m mixed running target (competed for East Germany); 1994 Milano gold: 10 m running target, bronze: 50 m running target team; 1998 Barcelona silver: 10 m running target team; 2002 Lahti gold: 10 m running target team |
Gottfried Kustermann | FRG | SHO | Olympics | 1972—1976 | 4–3–4 1970 Phoenix gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle kneeling team; 1974 Bern/Thun gold: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle kneeling team; 1978 Seoul gold: 10 m air rifle team; 1978 Seoul silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, 50 m small-bore rifle kneeling team, and 50 m small-bore rifle standing team |
Afanasijs Kuzmins | LAT URS |
SHO | Olympics | 1976—2012 | 11–1–1 1970 Phoenix bronze: 25 m center fire pistol team (competed for the Soviet Union); 1974 Bern/Thun gold: 25 m rapid-fire pistol team and 25 m standard pistol team (competed for the Soviet Union); 1982 Caracas gold: 25 m center fire pistol team and 25 m rapid-fire pistol team (competed for the Soviet Union); 1986 Suhl gold: 25 m standard pistol, 25 m center fire pistol team, 25 m rapid-fire pistol team, and 25 m standard pistol team, silver: 25 m center fire pistol (competed for the Sovet Union); 1990 Moskva gold: 25 m center fire pistol team, 25 m rapid-fire pistol team, and 25 m standard pistol team (competed for the Sovet Union) |
Anders Kvissberg | SWE | SHO | Olympics | 1956—1960 | 2–5–1 1952 Oslo silver: 300 m standard rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle standing team; 1954 Caracas gold: 300 m standard rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle prone team, silver: 300 m standard rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle prone, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle kneeling team |
Kwon Tong-Hyok | PRK | SHO | Olympics | 2008 | 0–0–1 2014 Granada bronze: 50 m free pistol team |
Juhani Laakso | FIN | SHO | Olympics | 1968 | 0–2–6 1970 Phoenix bronze: 300 m free rifle prone team; 1978 Seoul silver: 300 m free rifle 3 positions and 300 m free rifle prone team, bronze: 300 m free rifle kneeling, 300 m free rifle 3 positions team, 300 m free rifle kneeling team, 300 m free rifle standing team, and 300 m standard rifle 3 positions team |
Jacques Lafortune | BEL | SHO | Olympics | 1924—1960 | 1–1–2 1924 Reims gold: 300 m military rifle standing; 1930 Antwerp silver: 50 m small-bore rifle standing team, bronze: 300 m military rifle kneeling; 1958 Moskva bronze: 50 m small-bore rifle kneeling |
Marcel Lafortune | BEL | SHO | Olympics | 1936—1960 | 0–1–0 1930 Antwerp silver: 50 m free pistol and 50 m small-bore rifle standing team |
Klaus Lahti | FIN | SHO | Olympics | 1948—1952 | 0–1–1 1937 Helsinki silver: 50 m free pistol team; 1952 Oslo bronze: 50 m free pistol team |
Timo Laitinen | FIN | SHO | Olympics | 2000 | 1–0–0 1998 Barcelona gold: skeet team |
Josh Lakatos | USA | SHO | Olympics | 1996—2000 | 1–2–1 1993 Barcelona gold: double trap, silver: double trap team; 1995 Lefkosia bronze: trap team; 2001 Al-Qahira silver: trap team |
Paulo Lamego | BRA | SHO | Olympics | 1976 | 0–1–1 1978 Seoul silver: 10 m air pistol team, bronze: 10 m air pistol |
Lan Xing | CHN | SHO | Olympics | 2012 | 1–0–0 2014 Granada gold: 50 m small-bore rifle prone team |
Fredric Landelius | SWE | SHO | Olympics | 1920—1924 | 1–1–0 1929 Stockholm gold: 100 m running deer single shot team, silver: 100 m running deer double shot team and trap |
Maxime Landin | FRA | SHO | Olympics | 1912 | 0–1–5 1897 Lyon bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1899 Loosduinen silver: 300 m free rifle 3 positions team; 1901 Luzern bronze: 300 m free rifle standing and 300 m free rifle 3 positions team; 1902 Roma bronze: 300 m free rifle 3 positions team and 300 m free rifle standing |
Magne Landrø | NOR | SHO | Olympics | 1960—1964 | 0–1–0 1966 Wiesbaden silver: 300 m free rifle prone |
Al Lane | USA | SHO | Olympics | 1912—1920 | 1–1–1 1913 Camp Perry gold: 50 m free pistol team, silver: 50 m free pistol; 1922 Milano bronze: 50 m free pistol team |
Sigrid Lang | FRG | SHO | Olympics | 1984 | 2–0–0 1982 Caracas gold: 10 m air rifle; 1983 Innsbruck gold: 10 m air rifle team |
Walter Lapeyre | FRA | SHO | Olympics | 2008—2012 | 0–0–1 2006 Zagreb bronze: 10 m air pistol team |
Irina Laricheva | RUS | SHO | Olympics | 2004—2008 | 7–4–2 1990 Moskva gold: double trap team, silver: trap team (competed for the Sovet Union); 1994 Fagnano Olona gold: double trap team; 1997 Lima bronze: trap team; 2001 Al-Qahira gold: trap and trap team; 2002 Lahti gold: trap team; 2005 Lonato del Garda gold: trap team, silver: trap; 2006 Zagreb bronze: trap team; 2009 Maribor silver: trap; 2011 Beograd gold: trap team; 2013 Lima silver: trap team |
John H. Larsen, Sr. | NOR | SHO | Olympics | 1952—1956 | 7–1–1 1949 Buenos Aires gold: 100 m running deer single shot, 100 m running deer single and double shot, and 100 m running deer single and double shot team; 1952 Oslo gold: 100 m running deer single shot, 100 m running deer double shot, 100 m running deer single shot team, and 100 m running deer double shot team; 1954 Caracas silver: 100 m running deer single shot team, bronze: 100 m running deer double shot team |
Niels Larsen | DEN | SHO | Olympics | 1912—1924 | 0–1–6 1914 Viborg bronze: 300 m military rifle standing; 1922 Milano bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1925 St. Gallen bronze: 300 m military rifle kneeling, 300 m free rifle 3 positions team, and 50 m free pistol team; 1930 Antwerp bronze: 50 m small-bore rifle kneeling team; 1931 Lwów silver: 50 m small-bore rifle standing team |
Karl August Larsson | SWE | SHO | Olympics | 1932—1936 | 3–4–2 1929 Stockholm gold: 50 m small-bore rifle prone, silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1931 Lwów gold: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle prone; 1933 Granada gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 300 m military rifle prone; 1935 Roma silver: 300 m military rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle kneeling team |
Leif Larsson | SWE | SHO | Olympics | 1960—1968 | 0–0–1 1954 Caracas bronze: 50 m free pistol team |
Niels Laursen | DEN | SHO | Olympics | 1908—1920 | 0–0–3 1922 Milano bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1925 St. Gallen bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1930 Antwerp bronze: 50 m free pistol team |
Aleksandr Lavrinenko | URS UKR EUN |
SHO | Olympics | 1988—1992 | 1–3–4 1981 San Miguel de Tucumán gold: trap team (competed for the Soviet Union); 1982 Caracas bronze: trap team (competed for the Soviet Union); 1983 Edmonton silver: trap team (competed for the Soviet Union); 1985 Montecatini Terme silver: trap team, bronze: trap (competed for the Soviet Union); 1986 Suhl bronze: trap team (competed for the Soviet Union); 1987 Valencia silver: trap team, bronze: trap (competed for the Soviet Union) |
Pinky le Grelle | GBR | SHO | Olympics | 1992 | 0–2–0 1975 München silver: skeet (competed for Belgium); 2013 Lima silver: skeet team |
Vesela Lecheva | BUL | SHO | Olympics | 1988—2000 | 10–2–3 1981 Santo Domingo bronze: 10 m air rifle team; 1985 Ciudad de México gold: 10 m air rifle team, bronze: 10 m air rifle; 1986 Suhl gold: 10 m air rifle, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1987 Budapest gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team; 1989 Sarajevo gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team; 1990 Moskva gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1998 Barcelona bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team |
Barbara Lechner-Engleder | GER | SHO | Olympics | 2004—2016 | 5–2–0 2006 Zagreb gold: 10 m air rifle team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team (competed as Barbara Lechner); 2010 München gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team (competed as Barbara Lechner); 2014 Granada gold: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle prone team (competed as Barbara Engleder) |
Maurice Lecoq | FRA | SHO | Olympics / 1906 | 1900—1908 | 0–6–9 1897 Lyon bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1899 Loosduinen silver: 300 m free rifle 3 positions team; 1900 Paris (Olympics) silver: 50 m free pistol team, bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1901 Luzern silver: 300 m free rifle prone, bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1902 Roma bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1904 Lyon bronze: 300 m free rifle 3 positions and 300 m free rifle 3 positions team; 1905 Bruxelles bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1906 Milano silver: 300 m free rifle 3 positions and 300 m free rifle 3 positions team, bronze: 300 m free rifle prone; 1907 Zürich bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1911 Roma silver: 300 m military rifle 3 positions |
Lee Dae-Myeong | KOR | SHO | Olympics | 2008—2016 | 3–3–3 2010 München gold: 50 m free pistol team, silver: 50 m free pistol, bronze: 10 m air pistol team; 2014 Granada silver: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team; 2018 Changwon gold: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol and 50 m free pistol |
Lee Eun-Cheol | KOR | SHO | Olympics | 1984—2000 | 2–0–0 1990 Moskva gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle standing |
Lee Eun-Ju | KOR | SHO | Olympics | 1992 | 0–0–1 1994 Milano bronze: 10 m air rifle team |
Lee Ho-Rim | KOR | SHO | Olympics | 2008 | 0–1–0 2010 München silver: 10 m air pistol team |
Lee Seon-Bok | KOR | SHO | Olympics | 1992 | 0–1–0 1994 Milano silver: 25 m sporting pistol team |
Heinz Leibinger | FRG | SHO | Olympics | 1972 | 1–0–0 1971 Bologna gold: trap team |
Ángel León | ESP | SHO | Olympics | 1948—1960 | 0–0–1 1949 Buenos Aires bronze: 50 m free pistol |
Daniel Leonhard | GER | SHO | Olympics | 1996—2000 | 1–1–0 1998 Barcelona gold: 25 m rapid-fire pistol team, silver: 25 m rapid-fire pistol |
Axel, Baron Lerche | DEN | SHO | Olympics | 1936—1948 | 0–0–1 1930 Antwerp bronze: 50 m free pistol team |
Kullervo Leskinen | FIN | SHO | Olympics | 1948—1952 | 15–19–11 1930 Antwerp gold: 300 m free rifle prone, silver: 50 m small-bore rifle kneeling, 50 m small-bore rifle prone, 50 m small-bore rifle kneeling team, and 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1931 Lwów gold: 50 m small-bore rifle kneeling, 50 m small-bore rifle kneeling team, and 50 m small-bore rifle standing team, silver: 300 m free rifle 3 positions, 300 m free rifle prone, and 300 m free rifle 3 positions team, bronze: 300 m free rifle kneeling, 50 m small-bore rifle standing, and 50 m small-bore rifle prone team; 1933 Granada gold: 50 m small-bore rifle kneeling team and 50 m small-bore rifle standing team, silver: 300 m free rifle prone, 50 m small-bore rifle kneeling, 300 m free rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle standing; 1935 Roma gold: 50 m small-bore rifle standing, 50 m small-bore rifle standing team, and 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m free rifle 3 positions, bronze: 300 m free rifle kneeling; 1937 Helsinki gold: 300 m military rifle prone team and 300 m military rifle standing team, silver: 300 m free rifle kneeling, 300 m military rifle 3 positions team, 300 m free rifle 3 positions team, 300 m free rifle kneeling team, and 300 m free rifle prone team, bronze: 300 m military rifle prone, 300 m military rifle kneeling team, 300 m free rifle standing team, and 50 m small-bore rifle standing team; 1949 Buenos Aires gold: 300 m free rifle kneeling, 300 m free rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 300 m military rifle (ARG system) team; 1952 Oslo gold: 300 m free rifle prone, silver: 50 m small-bore rifle standing team, bronze: 300 m free rifle 3 positions team |
Viljo Leskinen | FIN | SHO | Olympics | 1936 | 5–5–2 1931 Lwów gold: 50 m small-bore rifle standing team; 1933 Granada gold: 50 m small-bore rifle kneeling team and 50 m small-bore rifle standing team, silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1937 Helsinki gold: 300 m military rifle prone team and 300 m military rifle standing team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle standing, 300 m military rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 300 m military rifle kneeling team and 50 m small-bore rifle standing team |
Lesia Leskiv | UKR | SHO | Olympics | 1996—2004 | 3–4–9 1982 Caracas gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 10 m air rifle, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 10 m air rifle team (competed for the Sovet Union); 1983 Innsbruck bronze: 10 m air rifle team (competed for the Sovet Union); 1990 Moskva gold: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle 3 positions team (competed for the Sovet Union); 1994 Milano silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone team (competed for Ukraine); 1998 Barcelona bronze: 50 m small-bore rifle prone team (competed for Ukraine); 2002 Lahti gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle team (competed for Ukraine); 2006 Zagreb bronze: 50 m small-bore rifle prone team (competed for Ukraine); 2014 Granada bronze: 50 m small-bore rifle prone team (competed for Ukraine) |
Ludwig Leupold | GER FRG |
SHO | Olympics | 1952 | 0–0–1 1939 Luzern bronze: 25 m rapid-fire pistol Team |
Li Bo | CHN | SHO | Olympics | 1996—2000 | 1–1–2 1998 Barcelona bronze: double trap team; 1999 Tampere bronze: double trap team; 2002 Lahti silver: double trap team; 2005 Lonato del Garda gold: double trap team |
Li Duihong | CHN | SHO | Olympics | 1992—1996 | 3–0–3 1990 Moskva bronze: 25 m sporting pistol and 25 m sporting pistol team; 1994 Milano gold: 25 m sporting pistol team, bronze: 25 m sporting pistol; 2002 Lahti gold: 25 m sporting pistol team; 2006 Zagreb gold: 25 m sporting pistol team |
Li Duihong | CHN | SHO | Olympics | 1992—1996 | 1–0–0 1994 Milano gold: 10 m air pistol team |
Li Jie | CHN | SHO | Olympics | 2004 | 1–2–0 2002 Lahti silver: 10 m air rifle and 10 m air rifle team; 2006 Zagreb gold: 10 m air rifle team |
Li Jun | CHN | SHO | Olympics | 2012 | 2–0–1 2011 Beograd gold: double trap and double trap team; 2014 Granada bronze: double trap team |
Li Qingnian | CHN | SHO | Olympics | 2004 | 2–1–1 2001 Al-Qahira gold: double trap team, bronze: double trap; 2003 Lefkosia gold: double trap team; 2005 Lonato del Garda silver: double trap |
Li Shuanghong | CHN | SHO | Olympics | 1992 | 0–1–0 1991 Stavanger silver: 10 m air pistol |
Li Wenjie | CHN | SHO | Olympics | 1996 | 1–0–0 1994 Milano gold: 50 m small-bore rifle prone |
Li Yajun | CHN | SHO | Olympics | 2008 | 0–1–0 2010 München silver: trap team |
Li Yuehong | CHN | SHO | Olympics | 2016—2020 | 1–0–2 2010 München gold: 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol; 2014 Granada bronze: 25 m rapid-fire pistol |
Li Yuwei | CHN | SHO | Olympics | 1984 | 1–0–1 1986 Suhl gold: 50 m mixed running target team, bronze: 50 m mixed running target |
Einar Liberg | NOR | SHO | Olympics | 1908—1924 | 2–0–0 1929 Stockholm gold: 100 m running deer single shot team and 100 m running deer double shot team |
Walter Lienhard | SUI | SHO | Olympics | 1920—1948 | 12–11–3 1922 Milano gold: 300 m free rifle prone, silver: 300 m free rifle 3 positions, 300 m free rifle kneeling, and 300 m free rifle 3 positions team; 1924 Reims silver: 300 m military rifle 3 positions, 300 m military rifle kneeling, and 300 m free rifle 3 positions team; 1925 St. Gallen gold: 300 m free rifle prone and 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m military rifle 3 positions, 300 m free rifle 3 positions, 300 m free rifle kneeling, and 300 m free rifle standing, bronze: 300 m free rifle prone; 1927 Roma gold: 300 m free rifle 3 positions team, bronze: 300 m free rifle kneeling; 1928 Loosduinen gold: 300 m military rifle 3 positions, 300 m military rifle prone, and 300 m free rifle 3 positions team, bronze: 300 m military rifle kneeling; 1929 Stockholm gold: 300 m free rifle 3 positions team and 50 m small-bore rifle standing team; 1931 Lwów gold: 300 m free rifle kneeling and 300 m free rifle 3 positions team; 1939 Luzern gold: 300 m military rifle 3 positions team, silver: 300 m military rifle 3 positions |
Jorma Lievonen | FIN | SHO | Olympics | 1980—1984 | 1–0–1 1978 Seoul bronze: 50 m mixed running target team; 1979 Linz gold: 50 m running target team |
Hans Liljedahl | SWE | SHO | Olympics | 1952—1956 | 3–5–0 1947 Stockholm gold: trap and trap team, silver: 100 m running deer double shot; 1949 Buenos Aires silver: 100 m running deer single, double shot team, and trap team; 1952 Oslo gold: trap team, silver: 100 m running deer single shot Team |
Ole Lilloe-Olsen | NOR | SHO | Olympics | 1920—1924 | 1–0–0 1929 Stockholm gold: 100 m running deer single shot team |
Lin Yi-Chun | TPE | SHO | Olympics | 2000—2016 | 1–1–2 2001 Al-Qahira silver: double trap, bronze: double trap team; 2002 Lahti gold: double trap, bronze: double trap team |
Lin Zhongzai | CHN | SHO | Olympics | 2008 | 2–0–0 2006 Zagreb gold: 50 m free pistol team and 10 m air pistol team |
Panagiotis Linardakis | GRE | SHO | Olympics | 1952 | 0–1–0 1950 Madrid silver: trap team |
Nelson Lincoln | USA | SHO | Olympics | 1960 | 0–1–1 1958 Moskva silver: 50 m free pistol team, bronze: 50 m free pistol |
Ulrich Lind | FRG | SHO | Olympics | 1976—1988 | 0–5–2 1978 Seoul silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, 50 m small-bore rifle kneeling team, 50 m small-bore rifle standing team, and 50 m small-bore prone team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1982 Caracas silver: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 300 m free rifle kneeling team |
Åke Lindblom | SWE | SHO | Olympics | 1956 | 1–1–1 1952 Oslo gold: 50 m free pistol team, silver: 50 m free pistol; 1954 Caracas bronze: 50 m free pistol team |
Ed Ling | GBR | SHO | Olympics | 2004—2016 | 0–2–1 2011 Beograd bronze: trap team; 2014 Granada silver: trap; 2017 Moskva silver: trap |
Pentti Linnosvuo | FIN | SHO | Olympics / Other | 1952—1968 | 0–0–2 1954 Caracas bronze: 25 m rapid-fire pistol and 25 m rapid-fire pistol team |
Werner Lippoldt | GDR | SHO | Olympics | 1972 | 1–1–3 1966 Wiesbaden gold: 50 m small-bore rifle standing team, silver: 50 m small-bore rifle standing, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team; 1970 Phoenix bronze: 50 m small-bore rifle standing team |
Jiří Lipták | CZE | SHO | Olympics | 2012—2020 | 0–2–4 2009 Maribor bronze: trap team; 2010 München bronze: trap; 2011 Beograd silver: trap team; 2014 Granada bronze: trap team; 2017 Moskva silver: trap team, bronze: trap |
Juan Enrique Lira | CHI | SHO | Olympics | 1960—1968 | 1–0–0 1965 Santiago de Chile gold: trap |
Elena Little-Allen | GBR | SHO | Olympics | 2008—2016 | 1–2–3 1999 Tampere bronze: skeet team (competed as Elena Little); 2002 Lahti bronze: skeet (competed as Elena Little); 2013 Lima silver: skeet team, bronze: skeet (competed as Elena Allen); 2014 Granada gold: skeet team, silver: skeet (competed as Elena Allen) |
Frank Little | USA | SHO | Olympics | 1964 | 0–1–2 1973 Melbourne silver: trap team; 1974 Bern/Thun bronze: trap team; 1977 Antibes bronze: trap team |
Liu Haiying | CHN | SHO | Olympics | 1984—1988 | 0–0–2 1986 Suhl bronze: 10 m air pistol; 1990 Moskva bronze: 25 m sporting pistol team |
Liu Yingzi | CHN | SHO | Olympics | 2008—2012 | 2–5–2 1994 Fagnano Olona bronze: double trap team; 2001 Al-Qahira silver: trap team; 2003 Lefkosia silver: trap team; 2007 Lefkosia gold: trap, silver: trap team; 2010 München silver: trap and trap team; 2011 Beograd gold: trap, bronze: trap team |
Liu Zhongsheng | CHN | SHO | Olympics | 2008 | 1–1–0 2006 Zagreb gold: 25 m rapid-fire pistol team, silver: 25 m rapid-fire pistol |
Martti Liuttula | FIN | SHO | Olympics | 1924 | 0–1–5 1929 Stockholm bronze: 100 m running deer single shot, 100 m running deer single shot team, and 100 m running deer double shot team; 1931 Lwów bronze: 100 m running deer double shot; 1952 Oslo silver: 100 m running deer double shot team, bronze: 100 m running deer single shot team |
Giovanni Liverzani | ITA | SHO | Olympics | 1964—1972 | 1–0–2 1962 Al-Qahira bronze: 25 m rapid-fire pistol team; 1970 Phoenix gold: 25 m rapid-fire pistol, bronze: 25 m rapid-fire pistol team |
Jan Lochbihler | SUI | SHO | Olympics / YOG | 2010—2016 | 0–2–1 2018 Changwon silver: 300 m free rifle 3 positions team and 300 m free rifle prone team, bronze: 300 m standard rifle 3 positions team |
Luigi Lodde | ITA | SHO | Olympics | 2012—2016 | 2–1–0 2013 Lima gold: skeet team; 2014 Granada gold: skeet team; 2015 Lonato del Garda silver: skeet team |
Margarita Lomova-Chernousova | ROC RUS |
SHO | Olympics / YOG | 2014—2020 | 0–0–1 2018 Changwon bronze: 10 m air pistol team (competed as Margarita Lomova) |
Branislav Lončar | SRB YUG |
SHO | Olympics | 1960—1968 | 0–0–1 1970 Phoenix bronze: 50 m small-bore rifle prone team |
Stefan Lövbom | SWE | SHO | Olympics | 1988 | 0–0–2 1986 Suhl bronze: 50 m small-bore rifle kneeling and 50 m small-bore rifle prone team |
Andreas Löw | GER | SHO | Olympics | 2016—2020 | 0–1–0 2011 Beograd silver: double trap |
Kanstantsin Lukaschyk | BLR EUN |
SHO | Olympics | 1992—2012 | 0–0–4 1998 Barcelona bronze: 10 m air pistol, 10 m air pistol team, 25 m center fire pistol team, and 50 m free pistol team (competed for Belarus) |
Sándor Lumniczer | HUN | SHO | Olympics | 1924 | 8–3–4 1929 Stockholm gold: trap and trap team; 1930 Roma bronze: trap; 1931 Lwów silver: trap and trap team; 1933 Wien gold: trap and trap team; 1934 Budapest gold: trap team; 1935 Bruxelles gold: trap team, silver: trap; 1936 Berlin gold: trap team; 1937 Helsinki bronze: trap; 1938 Luhačovice bronze: trap team; 1939 Berlin gold: trap, bronze: trap team |
Hugo Lundkvist | SWE | SHO | Olympics | 1952 | 1–1–1 1949 Buenos Aires silver: 50 m free pistol team; 1952 Oslo gold: 50 m free pistol team; 1954 Caracas bronze: 50 m free pistol team |
Sven Lundquist | SWE | SHO | Olympics | 1948 | 0–3–1 1947 Stockholm silver: 25 m center fire pistol team and 50 m free pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol; 1949 Buenos Aires silver: 50 m free pistol team |
Gennady Lushchikov | RUS URS |
SHO | Olympics | 1976 | 13–5–2 1974 Bern/Thun gold: 50 m small-bore rifle kneeling team and 50 m standard rifle 3 positions team, silver: 300 m free rifle 3 positions team, 300 m free rifle standing team, 300 m free rifle prone team, 300 m standard rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle standing team; 1982 Caracas gold: 300 m free rifle 3 positions, 300 m free rifle standing, 300 m free rifle 3 positions team, 300 m free rifle kneeling team, 300 m free rifle standing team, 300 m free rifle prone team, and 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 300 m standard rifle 3 positions team; 1986 Skövde gold: 300 m free rifle 3 positions team, 300 m free rifle kneeling team, 300 m free rifle prone team (40 shots), bronze: 300 m free rifle standing team; 1990 Moskva gold: 50 m small-bore rifle prone team |
Friedrich Lüthi | SUI | SHO | Olympics | 1900 | 2–0–1 1897 Lyon gold: 300 m free rifle 3 positions team; 1898 Torino bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 1900 Paris (Olympics) gold: 50 m free pistol team |
Vladimir Lvov | RUS URS |
SHO | Olympics | 1988 | 7–3–2 1982 Caracas gold: 300 m free rifle 3 positions team, 300 m free rifle kneeling team, 300 m free rifle standing team, 300 m free rifle prone team, 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m small-bore rifle standing team, silver: 300 m free rifle standing, 50 m small-bore rifle keeling, and 50 m small-bore rifle keeling team, bronze: 300 m standard rifle 3 positions and 300 m standard rifle 3 positions team |
Dmitry Lykin | RUS | SHO | Olympics | 1996—2004 | 3–2–3 1998 Barcelona bronze: 10 m running target team; 2002 Lahti gold: 10 m running target and 10 m mixed running target team, silver: 10 m running target team, bronze: 50 m mixed running target team; 2006 Zagreb gold: 10 m running target team, silver: 50 m mixed running target team, bronze: 50 m running target team |
Sergey Lyubomirov | RUS | SHO | Olympics | 2000 | 0–1–0 1999 Tampere silver: trap team |
Ma Ge | CHN | SHO | Olympics | 1996 | 1–0–0 1994 Milano gold: 10 m air pistol team |
Milan Mach | CZE | SHO | Olympics | 1996 | 1–3–1 1994 Tolmezzo silver: 300 m free rifle prone team, bronze: 300 m free rifle 3 positions team; 2002 Lahti gold: 300 m free rifle 3 positions team, silver: 300 m standard rifle 3 positions and 300 m standard rifle 3 positions team |
Josef Machan | CZE TCH |
SHO | Olympics | 1980 | 1–0–1 1985 Montecatini Terme bronze: trap team; 1986 Suhl gold: trap team |
Andrzej Macur | POL | SHO | Olympics | 1980 | 1–1–0 1986 Suhl silver: 25 m rapid-fire pistol; 1994 Milano gold: 25 m rapid-fire pistol team |
Julita Macur | POL | SHO | Olympics | 1992—1996 | 0–3–0 1983 Innsbruck silver: 10 m air pistol; 1987 Budapest silver: 10 m air pistol team; 1994 Milano silver: 25 m sporting pistol |