Olympians Who Won a Medal at the European Luge Championships (187)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Karsten Albert GER LUG 1998—2002 1–2–0 1998 Oberhof gold: mixed team, silver: singles; 2000 Winterberg silver: mixed team
Vladislav Antonov OAR
RUS
LUG 2014—2018 2–1–1 2015 Sochi silver: mixed relay; 2016 Altenberg bronze: mixed relay; 2018 Sigulda gold: mixed relay; 2020 Lillehammer gold: doubles
Kendija Aparjode LAT LUG 2018 0–0–1 2018 Sigulda bronze: mixed relay
Kristers Aparjods LAT LUG 2016—2018 0–0–2 2019 Oberhof bronze: singles; 2020 Lillehammer bronze: mixed relay
Tobias Arlt GER LUG 2014—2018 5–6–2 2010 Sigulda silver: doubles, bronze: mixed relay; 2012 Paramonovo silver: doubles and mixed relay; 2013 Oberhof silver: doubles; 2015 Sochi gold: doubles and mixed relay; 2016 Altenberg silver: doubles; 2017 Königssee gold: doubles and mixed relay; 2018 Sigulda bronze: doubles; 2019 Oberhof gold: doubles, silver: mixed relay
Paul Aste AUT BOB 1952—1964 5–2–0 1951 Igls gold: singles; 1952 Garmisch-Partenkirchen gold: doubles, silver: singles; 1953 Cortina d’Ampezzo gold: singles, silver: doubles; 1955 Hahnenklee gold: singles and doubles
Monika Auer ITA LUG 1980—1984 1–0–0 1984 Olang gold: singles
Jan Behrendt GDR
GER
LUG 1988—1998 4–0–2 1990 Igls bronze: doubles (competed for East Germany); 1992 Winterberg bronze: doubles (competed for Germany); 1996 Sigulda gold: doubles and mixed team (competed for Germany); 1998 Oberhof gold: doubles and mixed team (competed for Germany)
Yevgeny Belousov URS LUG 1984—1988 1–0–1 1986 Hammarstrand gold: doubles; 1988 Königssee bronze: doubles
Aleksandr Belyakov URS LUG 1984—1988 1–0–1 1986 Hammarstrand gold: doubles; 1988 Königssee bronze: doubles
Sascha Benecken GER LUG 2014—2018 5–3–1 2012 Paramonovo bronze: doubles; 2013 Oberhof gold: doubles and mixed relay; 2016 Altenberg gold: doubles and mixed relay; 2017 Königssee silver: doubles; 2018 Sigulda gold: doubles, silver: mixed relay; 2019 Oberhof silver: doubles
Wilhelm Biechl AUT LUG 1968 1–0–0 1967 Königssee gold: doubles
Veronika Bilgeri FRG LUG 1988 1–1–0 1988 Königssee gold: mixed team, silver: singles
Jana Bode GER LUG 1994 2–3–1 1990 Igls silver: mixed team, bronze: singles (competed for West Germany); 1994 Königssee silver: singles and mixed team; 1996 Sigulda gold: singles and mixed team
Ilona Brand GDR LUG 1980 0–1–1 1979 Oberhof silver: singles; 1980 Olang bronze: singles
Hans Brandner FRG LUG 1972—1980 1–1–2 1972 Königssee silver: doubles; 1973 Königssee bronze: doubles; 1977 Königssee gold: doubles; 1980 Olang bronze: doubles
Reinhard Bredow GDR LUG 1968—1972 2–0–0 1970 Hammarstrand gold: doubles; 1972 Königssee gold: doubles
Dainis Bremze URS LUG 1976—1980 0–0–1 1976 Hammarstrand bronze: doubles
Kurt Brugger ITA LUG 1988—1998 1–3–0 1992 Winterberg silver: doubles; 1994 Königssee gold: mixed team, silver: doubles; 1998 Oberhof silver: mixed team
Helmuth Brunner ITA LUG 1984 1–0–0 1984 Olang gold: doubles
Karl Brunner ITA LUG 1972—1980 1–0–2 1977 Königssee bronze: singles; 1979 Oberhof bronze: doubles; 1980 Olang gold: singles
Walter Brunner ITA LUG 1984—1988 1–0–0 1984 Olang gold: doubles
Sergey Danilin RUS
URS
EUN
LUG 1980—1994 1–1–0 1982 Winterberg silver: singles (competed for the Soviet Union); 1986 Hammarstrand gold: singles (competed for the Soviet Union)
Artūrs Dārznieks LAT LUG 2018 0–1–1 2016 Altenberg silver: mixed relay; 2017 Königssee bronze: mixed relay
Albert Demchenko RUS
EUN
LUG 1992—2014 4–2–2 1996 Sigulda silver: singles, bronze: doubles (competed for Russia); 2006 Winterberg gold: singles (competed for Russia); 2008 Cesana silver: singles (competed for Russia); 2010 Sigulda gold: singles (competed for Russia); 2012 Paramonovo gold: mixed relay (competed for Russia); 2013 Oberhof bronze: mixed relay (competed for Russia); 2014 Sigulda gold: mixed relay (competed for Russia)
Viktoriya Demchenko RUS LUG 2012 0–0–1 2020 Lillehammer bronze: singles
Elisabeth Demleitner FRG LUG 1972—1980 2–1–0 1972 Königssee silver: singles; 1977 Königssee gold: singles; 1978 Hammarstrand gold: singles
Aleksandr Denisyev OAR
RUS
LUG 2014—2018 2–1–1 2015 Sochi silver: mixed relay; 2016 Altenberg bronze: mixed relay; 2018 Sigulda gold: mixed relay; 2020 Lillehammer gold: doubles
Angelika Dünhaupt FRG LUG 1968 0–1–0 1967 Königssee silver: singles
Toni Eggert GER LUG 2014—2018 5–3–1 2012 Paramonovo bronze: doubles; 2013 Oberhof gold: doubles and mixed relay; 2016 Altenberg gold: doubles and mixed relay; 2017 Königssee silver: doubles; 2018 Sigulda gold: doubles, silver: mixed relay; 2019 Oberhof silver: doubles
Madeleine Egle AUT LUG 2016—2018 1–0–0 2020 Lillehammer gold: mixed relay
Harald Ehrig GDR LUG 1972 1–1–0 1970 Hammarstrand gold: singles; 1972 Königssee silver: singles
Jan Eichhorn GER LUG 2006 1–0–0 2004 Oberhof gold: mixed team
Dajana Eitberger GER LUG 2018 2–0–2 2014 Sigulda bronze: singles; 2015 Sochi gold: singles and mixed relay; 2019 Oberhof bronze: singles
Susi Erdmann GER BOB/LUG 1992—2006 6–0–1 1990 Igls gold: singles and mixed team (competed for East Germany); 1992 Winterberg gold: singles and mixed team; 1996 Sigulda gold: mixed team; 1998 Oberhof gold: mixed team, bronze: singles
Josef Feistmantl AUT LUG 1964—1972 1–2–0 1954 Davos silver: doubles; 1962 Weissenbach silver: doubles; 1967 Königssee gold: doubles
Josef Fendt GER
FRG
FIL/LUG 1972—2020 0–1–0 1973 Königssee silver: singles
Wolfram Fiedler GDR LUG 1972 2–1–0 1972 Königssee gold: singles; 1975 Olang silver: singles; 1976 Hammarstrand gold: singles
Georg Fischler AUT LUG 2014—2018 1–1–2 2012 Paramonovo gold: doubles; 2013 Oberhof bronze: doubles; 2015 Sochi silver: doubles; 2016 Altenberg bronze: doubles
Dominik Fischnaller ITA LUG 2014—2018 2–1–1 2014 Sigulda bronze: singles; 2019 Oberhof gold: mixed relay; 2020 Lillehammer gold: singles, silver: mixed relay
René Friedl GER LUG 1992 3–1–0 1990 Igls gold: mixed team (competed for East Germany); 1992 Winterberg gold: singles and mixed team; 1994 Königssee silver: mixed team
Michael Gårdebäck SWE LUG 1976 0–1–0 1976 Hammarstrand silver: singles
Sandra Gasparini ITA LUG 2010—2014 0–1–3 2008 Cesana bronze: mixed relay; 2012 Paramonovo bronze: mixed relay; 2013 Oberhof silver: mixed relay; 2014 Sigulda bronze: mixed relay
Ryszard Gawior POL LUG 1968—1972 0–0–1 1967 Königssee bronze: doubles
Zbigniew Gawior POL LUG 1968 0–0–1 1967 Königssee bronze: doubles
Natalie Geisenberger GER LUG 2010—2018 6–4–0 2008 Cesana gold: singles; 2013 Oberhof gold: singles and mixed relay; 2015 Sochi silver: singles; 2017 Königssee gold: singles and mixed relay; 2018 Sigulda silver: singles and mixed relay; 2019 Oberhof gold: singles, silver: mixed relay
Denis Geppert GER LUG 2002 0–2–0 2002 Altenberg silver: singles and mixed team
Bernhard Glass GDR LUG 1980 0–0–1 1979 Oberhof bronze: singles
David Gleirscher AUT LUG 2012—2018 1–0–0 2020 Lillehammer gold: mixed relay
Gerhard Gleirscher AUT LUG 1992—1998 0–1–0 1992 Winterberg silver: mixed team
Margit Graf AUT LUG 1972—1976 0–0–1 1977 Königssee bronze: singles
Rudi Größwang FRG LUG 1976 0–0–2 1972 Königssee bronze: doubles; 1977 Königssee bronze: doubles
Patrick Gruber ITA LUG 2002—2014 2–4–3 2004 Oberhof silver: doubles; 2004 Oberhof silver: mixed team; 2006 Winterberg silver: mixed team, bronze: doubles; 2008 Cesana gold: doubles; 2012 Paramonovo bronze: mixed relay; 2013 Oberhof silver: mixed relay; 2014 Sigulda gold: doubles, bronze: mixed relay
Peter Gschnitzer ITA LUG 1976—1980 0–0–1 1979 Oberhof bronze: doubles
Dettlef Günther GDR LUG 1976—1980 1–1–0 1975 Olang gold: singles; 1979 Oberhof silver: singles
Georg Hackl GER
FRG
LUG 1988—2006 7–4–1 1988 Königssee gold: singles and mixed team (competed for West Germany); 1990 Igls gold: singles, silver: mixed team (competed for West Germany); 1992 Winterberg gold: mixed team, bronze: singles (competed for Germany); 1994 Königssee silver: singles and mixed team (competed for Germany); 1996 Sigulda gold: mixed team (competed for Germany); 2000 Winterberg gold: mixed team, silver: singles (competed for Germany); 2002 Altenberg gold: mixed team (competed for Germany)
Bernd Hahn GDR LUG 1976—1980 0–3–1 1973 Königssee silver: doubles; 1975 Olang bronze: doubles; 1978 Hammarstrand silver: doubles; 1980 Olang silver: doubles
Norbert Hahn GDR LUG 1976—1980 4–3–0 1973 Königssee gold: doubles; 1974 Imst silver: doubles; 1975 Olang gold: doubles; 1977 Königssee silver: doubles; 1978 Hammarstrand gold: doubles; 1979 Oberhof silver: doubles; 1980 Olang gold: doubles
Ulli Hahn GDR LUG 1976—1980 0–3–1 1973 Königssee silver: doubles; 1975 Olang bronze: doubles; 1978 Hammarstrand silver: doubles; 1980 Olang silver: doubles
Veronika Halder AUT LUG 2006—2010 0–2–2 2004 Oberhof bronze: mixed team; 2008 Cesana silver: mixed relay, bronze: singles; 2010 Sigulda silver: mixed relay
Oswald Haselrieder ITA LUG 1992—2010 0–1–6 1992 Winterberg bronze: mixed team; 1996 Sigulda silver: doubles, bronze: mixed team; 2000 Winterberg bronze: mixed team; 2002 Altenberg bronze: doubles; 2008 Cesana bronze: doubles and mixed relay
Ernst Haspinger ITA LUG 1976—1984 0–0–3 1980 Olang bronze: singles; 1982 Winterberg bronze: singles; 1984 Olang bronze: singles
Paul Hildgartner ITA LUG 1972—1988 4–1–1 1971 Imst gold: doubles; 1974 Imst gold: doubles; 1978 Hammarstrand gold: singles; 1980 Olang silver: singles; 1984 Olang gold: singles; 1988 Königssee bronze: mixed team
Jörg Hoffmann GDR LUG 1984—1988 2–1–0 1986 Hammarstrand silver: doubles; 1990 Igls gold: doubles and mixed team
Stefan Hölzlwimmer FRG LUG 1972—1976 0–0–1 1977 Königssee bronze: doubles
Horst Hörnlein GDR LUG 1968—1972 3–0–1 1970 Hammarstrand gold: doubles, bronze: singles; 1971 Imst gold: singles; 1972 Königssee gold: doubles
Arnold Huber ITA LUG 1994 0–0–1 1990 Igls bronze: mixed team
Norbert Huber ITA LUG 1984—1998 3–5–6 1984 Olang silver: singles, bronze: doubles; 1986 Hammarstrand bronze: doubles; 1988 Königssee silver: doubles, bronze: mixed team; 1990 Igls silver: doubles, bronze: mixed team; 1992 Winterberg gold: doubles, silver: singles; 1992 Winterberg bronze: mixed team; 1994 Königssee gold: doubles and mixed team; 1998 Oberhof silver: mixed team, bronze: singles
Wilfried Huber ITA LUG 1988—2006 1–3–2 1988 Königssee bronze: mixed team; 1992 Winterberg silver: doubles; 1994 Königssee gold: mixed team, silver: doubles; 1996 Sigulda bronze: mixed team; 1998 Oberhof silver: mixed team
Tatjana Hüfner GER LUG 2006—2018 2–6–1 2004 Oberhof silver: singles; 2006 Winterberg silver: singles; 2012 Paramonovo silver: singles and mixed relay; 2013 Oberhof silver: singles; 2016 Altenberg gold: singles and mixed relay; 2017 Königssee bronze: singles; 2019 Oberhof silver: singles
Stefan Ilsanker FRG LUG 1988 0–1–0 1990 Igls silver: mixed team
Heinrich Isser AUT BOB 1956 2–3–0 1951 Igls silver: doubles; 1952 Garmisch-Partenkirchen gold: doubles; 1953 Cortina d’Ampezzo silver: singles and doubles; 1954 Davos gold: doubles
Tatyana Ivanova RUS LUG 2010—2014 6–3–4 2010 Sigulda gold: singles; 2012 Paramonovo gold: singles and mixed relay; 2013 Oberhof bronze: mixed relay; 2014 Sigulda silver: singles; 2015 Sochi silver: mixed relay, bronze: singles; 2016 Altenberg bronze: singles and mixed relay; 2017 Königssee silver: singles; 2018 Sigulda gold: singles and mixed relay; 2020 Lillehammer gold: singles
Halina Kanasz POL LUG 1972—1976 0–1–1 1974 Imst silver: singles; 1975 Olang bronze: singles
Miriam Kastlunger AUT LUG 2012—2014 0–1–0 2017 Königssee silver: mixed relay
Nataliya Khoreva RUS LUG 2010—2014 2–0–0 2014 Sigulda gold: singles and mixed relay
Wolfgang Kindl AUT LUG 2010—2018 0–3–1 2010 Sigulda silver: singles and mixed relay; 2017 Königssee silver: mixed relay, bronze: singles
Inārs Kivlenieks LAT LUG 2010—2018 0–0–3 2015 Sochi bronze: mixed relay; 2018 Sigulda bronze: mixed relay; 2019 Oberhof bronze: mixed relay
Markus Kleinheinz AUT LUG 1998—2006 0–0–1 1998 Oberhof bronze: mixed team
Angela Knösel GDR LUG 1968 0–2–0 1970 Hammarstrand silver: singles; 1971 Imst silver: singles
Gabi Kohlisch GER LUG 1992—1994 0–2–1 1994 Königssee silver: mixed team, bronze: singles; 1996 Sigulda silver: singles
Lorenz Koller AUT LUG 2012—2018 1–2–0 2017 Königssee silver: mixed relay; 2020 Lillehammer gold: mixed relay, silver: doubles
Semyon Kolobayev RUS LUG 1998 0–0–1 1996 Sigulda bronze: doubles
Stefan Krauße GDR
GER
LUG 1988—1998 4–0–2 1990 Igls bronze: doubles (competed for East Germany); 1992 Winterberg bronze: doubles (competed for Germany); 1996 Sigulda gold: doubles and mixed team (competed for Germany); 1998 Oberhof gold: doubles and mixed team (competed for Germany)
Silke Kraushaar GER LUG 1998—2006 7–3–0 1998 Oberhof gold: singles and mixed team; 2000 Winterberg silver: singles; 2002 Altenberg gold: mixed team, silver: singles; 2004 Oberhof gold: singles and mixed team; 2006 Winterberg gold: singles and mixed team; 2008 Cesana silver: singles (competed as Silke Kraushaar-Pielach)
Aigars Kriķis URS LUG 1976—1980 0–0–1 1976 Hammarstrand bronze: doubles
Andi Langenhan GER LUG 2010—2018 1–2–0 2012 Paramonovo gold: singles, silver: mixed relay; 2013 Oberhof silver: singles
Erika Lechner ITA LUG 1968—1972 1–0–0 1971 Imst gold: singles
Patric Leitner GER LUG 2002—2010 5–1–1 2000 Winterberg gold: doubles and mixed team; 2002 Altenberg gold: doubles, silver: mixed team; 2004 Oberhof gold: doubles; 2006 Winterberg gold: doubles; 2008 Cesana bronze: doubles
Günther Lemmerer AUT LUG 1980—1984 1–0–0 1982 Winterberg gold: doubles
Agneta Lindskog SWE LUG 1976—1980 0–1–0 1976 Hammarstrand silver: singles
Andreas Linger AUT LUG 2002—2014 1–3–3 2004 Oberhof bronze: doubles and mixed team; 2008 Cesana silver: doubles and mixed relay; 2010 Sigulda gold: doubles, silver: mixed relay; 2014 Sigulda bronze: doubles
Wolfgang Linger AUT LUG 2002—2014 1–3–3 2004 Oberhof bronze: doubles and mixed team; 2008 Cesana silver: doubles; 2008 Cesana silver: mixed relay; 2010 Sigulda gold: doubles; 2010 Sigulda silver: mixed relay; 2014 Sigulda bronze: doubles
Felix Loch GER LUG 2010—2018 5–2–2 2012 Paramonovo bronze: singles; 2013 Oberhof gold: singles and mixed relay; 2015 Sochi gold: mixed relay, bronze: singles; 2016 Altenberg gold: singles and mixed relay; 2018 Sigulda silver: singles and mixed relay
Jo Ludwig GER LUG 2018 0–2–2 2010 Sigulda bronze: mixed relay; 2013 Oberhof bronze: singles; 2014 Sigulda silver: singles; 2019 Oberhof silver: mixed relay
Helena Macher POL LUG 1964—1968 0–0–1 1967 Königssee bronze: singles
Vladimir Makhnutin RUS LUG 2010—2014 2–1–1 2012 Paramonovo gold: mixed relay; 2013 Oberhof bronze: mixed relay; 2014 Sigulda gold: mixed relay, silver: doubles
Fabian Malleier ITA LUG 2016—2018 1–1–0 2019 Oberhof gold: mixed relay; 2020 Lillehammer silver: mixed relay
Yves Mankel GER LUG 1992 1–1–1 1992 Winterberg gold: mixed team; 1994 Königssee silver: mixed team, bronze: doubles
Robert Manzenreiter AUT LUG 1988—1992 0–1–0 1992 Winterberg silver: mixed team
David Möller GER LUG 2006—2014 1–1–2 2004 Oberhof silver: singles; 2006 Winterberg gold: mixed team, bronze: singles; 2008 Cesana bronze: singles
Anna-Maria Müller GDR LUG 1968—1972 1–0–1 1970 Hammarstrand gold: singles; 1972 Königssee bronze: singles
Jens Müller GDR
GER
LUG 1988—1998 5–2–1 1986 Hammarstrand silver: singles (competed for East Germany); 1988 Königssee silver: mixed team (competed for East Germany); 1990 Igls gold: mixed team, bronze: singles (competed for East Germany); 1996 Sigulda gold: singles and mixed team (competed for Germany); 1998 Oberhof gold: mixed team (competed for Germany); 2000 Winterberg gold: singles (competed for Germany)
Fritz Nachmann GER
FRG
LUG 1964—1968 0–1–0 1967 Königssee silver: singles (competed for West Germany)
Leonhard Nagenrauft FRG LUG 1968—1972 1–0–1 1967 Königssee gold: singles; 1972 Königssee bronze: singles
Ivan Nagler ITA LUG 2016—2018 1–1–0 2019 Oberhof gold: mixed relay; 2020 Lillehammer silver: mixed relay
Angelika Neuner AUT LUG 1992—2002 0–2–3 1992 Winterberg silver: mixed team, bronze: singles; 1996 Sigulda silver: mixed team; 1998 Oberhof bronze: mixed team; 2002 Altenberg bronze: mixed team
Doris Neuner AUT LUG 1992—1994 0–0–1 1994 Königssee bronze: mixed team
Babsi Niedernhuber GER LUG 1998—2002 0–0–3 2000 Winterberg bronze: singles; 2002 Altenberg bronze: singles; 2006 Winterberg bronze: singles
Christian Oberstolz ITA LUG 2002—2014 2–4–3 2004 Oberhof silver: doubles and mixed team; 2006 Winterberg silver: mixed team, bronze: doubles; 2008 Cesana gold: doubles; 2012 Paramonovo bronze: mixed relay; 2013 Oberhof silver: mixed relay; 2014 Sigulda gold: doubles, bronze: mixed relay
Anastasia Oberstolz-Antonova ITA
RUS
LUG 2002—2006 0–2–0 2004 Oberhof silver: mixed team (competed for Italy); 2006 Winterberg silver: mixed team (competed for Italy)
Natalie Obkircher ITA LUG 1992—2002 1–1–4 1990 Igls bronze: mixed team; 1992 Winterberg bronze: mixed team; 1994 Königssee gold: mixed team; 1996 Sigulda bronze: mixed team; 1998 Oberhof silver: mixed team; 2000 Winterberg bronze: mixed team
Anna Orlova LAT LUG 1992—2010 1–0–1 2006 Winterberg bronze: mixed team; 2010 Sigulda gold: mixed relay
Sylke Otto GER LUG 1992—2006 5–2–1 1990 Igls gold: mixed team (competed for East Germany); 1992 Winterberg gold: mixed team, silver: singles; 2000 Winterberg gold: singles and mixed team; 2002 Altenberg gold: singles, silver: mixed team; 2004 Oberhof bronze: singles
Semyon Pavlichenko OAR
RUS
LUG 2014—2018 5–2–0 2015 Sochi gold: singles, silver: mixed relay; 2017 Königssee gold: singles; 2018 Sigulda gold: singles and mixed relay; 2019 Oberhof gold: singles; 2020 Lillehammer silver: singles
Irena Pawełczyk POL LUG 1964 1–0–0 1962 Weissenbach gold: singles
Peter Penz AUT LUG 2014—2018 1–1–2 2012 Paramonovo gold: doubles; 2013 Oberhof bronze: doubles; 2015 Sochi silver: doubles; 2016 Altenberg bronze: doubles
Aleksandr Peretyagin RUS LUG 2014 0–1–0 2015 Sochi silver: singles
Daniel Pfister AUT LUG 2006—2014 0–0–1 2010 Sigulda bronze: singles
Barbara Piecha POL LUG 1972—1976 0–0–1 1971 Imst bronze: singles
Jochen Pietzsch GDR LUG 1984—1988 2–1–0 1986 Hammarstrand silver: doubles; 1990 Igls gold: doubles and mixed team
Walter Plaikner ITA LUG 1972—1976 2–0–0 1971 Imst gold: doubles; 1974 Imst gold: doubles
Gerhard Plankensteiner ITA LUG 1992—2010 0–1–5 1996 Sigulda silver: doubles, bronze: mixed team; 2000 Winterberg bronze: mixed team; 2002 Altenberg bronze: doubles; 2008 Cesana bronze: doubles and mixed relay
Markus Prock AUT LUG 1984—2002 3–4–3 1988 Königssee silver: singles; 1990 Igls silver: singles; 1992 Winterberg silver: mixed team; 1994 Königssee gold: singles, bronze: mixed team; 1996 Sigulda silver: mixed team; 1998 Oberhof gold: singles, bronze: mixed team; 2002 Altenberg gold: singles, bronze: mixed team
Tadeusz Radwan POL LUG 1968 0–0–1 1971 Imst bronze: doubles
Hansjörg Raffl ITA LUG 1980—1994 2–2–5 1984 Olang bronze: doubles; 1986 Hammarstrand bronze: doubles; 1988 Königssee silver: doubles, bronze: mixed team; 1990 Igls silver: doubles, bronze: mixed team; 1992 Winterberg gold: doubles, bronze: mixed team; 1994 Königssee gold: doubles
Marie-Luise Rainer ITA LUG 1976—1988 0–1–1 1980 Olang silver: singles; 1988 Königssee bronze: mixed team
Nina Reithmayer AUT LUG 2006—2014 0–0–1 2010 Sigulda bronze: singles
Roman Repilov OAR LUG 2018 0–2–3 2016 Altenberg silver: singles, bronze: mixed relay; 2018 Sigulda bronze: singles; 2019 Oberhof silver: singles; 2020 Lillehammer bronze: singles
Alexander Resch GER LUG 2002—2010 5–1–1 2000 Winterberg gold: doubles and mixed team; 2002 Altenberg gold: doubles, silver: mixed team; 2004 Oberhof gold: doubles; 2006 Winterberg gold: doubles; 2008 Cesana bronze: doubles
Vladimír Resl TCH LUG 1976—1980 0–0–1 1978 Hammarstrand bronze: doubles
Hans Rinn GDR LUG 1976—1980 7–5–1 1973 Königssee gold: singles and doubles; 1974 Imst gold: singles, silver: doubles; 1975 Olang gold: doubles, bronze: singles; 1977 Königssee silver: singles and doubles; 1978 Hammarstrand gold: doubles, silver: singles; 1979 Oberhof gold: singles, silver: doubles; 1980 Olang gold: doubles
Sandra Robatscher ITA LUG 2014—2018 0–0–1 2018 Sigulda bronze: singles
Mārtiņš Rubenis LAT LUG 1998—2014 2–1–1 2006 Winterberg bronze: mixed team; 2008 Cesana gold: mixed relay; 2010 Sigulda gold: mixed relay; 2014 Sigulda silver: mixed relay
Thomas Rudolph GER LUG 1992 1–1–1 1992 Winterberg gold: mixed team; 1994 Königssee silver: mixed team, bronze: doubles
Ute Rührold GDR LUG 1972—1976 1–1–1 1972 Königssee gold: singles; 1973 Königssee silver: singles; 1974 Imst bronze: singles
Franz Schachner AUT LUG 1972—1976 0–1–0 1970 Hammarstrand silver: doubles
Wolfgang Scheidel GDR LUG 1968—1972 0–2–0 1970 Hammarstrand silver: singles; 1971 Imst silver: singles
Johannes Schettel FRG LUG 1984—1988 1–1–1 1988 Königssee gold: mixed team, bronze: singles; 1990 Igls silver: mixed team
Markus Schiegl AUT LUG 1994—2010 0–2–6 1994 Königssee bronze: mixed team; 1996 Sigulda silver: mixed team; 1998 Oberhof bronze: doubles and mixed team; 2000 Winterberg bronze: doubles; 2002 Altenberg silver: doubles, bronze: mixed team; 2010 Sigulda bronze: doubles
Tobias Schiegl AUT LUG 1994—2010 0–2–6 1994 Königssee bronze: mixed team; 1996 Sigulda silver: mixed team; 1998 Oberhof bronze: doubles and mixed team; 2000 Winterberg bronze: doubles; 2002 Altenberg silver: doubles, bronze: mixed team; 2010 Sigulda bronze: doubles
Manfred Schmid AUT LUG 1964—1976 0–2–3 1970 Hammarstrand bronze: doubles; 1971 Imst silver: doubles, bronze: singles; 1973 Königssee bronze: singles; 1974 Imst silver: singles
Rudolf Schmid AUT LUG 1972—1976 0–1–1 1970 Hammarstrand silver: doubles; 1974 Imst bronze: singles
Bettina Schmidt GDR LUG 1984 1–0–0 1982 Winterberg gold: singles
Cerstin Schmidt GDR LUG 1988 1–1–2 1984 Olang bronze: singles; 1986 Hammarstrand gold: singles; 1988 Königssee silver: mixed team, bronze: singles
Markus Schmidt AUT LUG 1992—1994 0–2–2 1992 Winterberg silver: mixed team; 1994 Königssee bronze: mixed team; 1996 Sigulda silver: mixed team, bronze: singles
Christa Schmuck FRG LUG 1968—1972 1–0–1 1967 Königssee gold: singles; 1970 Hammarstrand bronze: singles
Margit Schumann GDR LUG 1972—1980 3–1–1 1973 Königssee gold: singles; 1974 Imst gold: singles; 1975 Olang gold: singles; 1977 Königssee silver: singles; 1979 Oberhof bronze: singles
Thomas Schwab FRG LUG 1984—1988 2–0–0 1988 Königssee gold: doubles and mixed team
Balthasar Schwarm FRG LUG 1972—1980 1–1–2 1972 Königssee silver: doubles; 1973 Königssee bronze: doubles; 1977 Königssee gold: doubles; 1980 Olang bronze: doubles
Reinhold Senn AUT LUG 1964 0–1–0 1967 Königssee silver: doubles
Vladimir Shitov URS LUG 1976 0–0–1 1978 Hammarstrand bronze: singles
Andris Šics LAT LUG 2006—2018 2–3–8 2006 Winterberg bronze: mixed team; 2008 Cesana gold: mixed relay; 2010 Sigulda gold: mixed relay; 2014 Sigulda silver: mixed relay; 2015 Sochi bronze: doubles and mixed relay; 2016 Altenberg silver: mixed relay; 2017 Königssee bronze: mixed relay; 2018 Sigulda silver: doubles, bronze: mixed relay; 2019 Oberhof bronze: doubles and mixed relay; 2020 Lillehammer bronze: mixed relay
Juris Šics LAT LUG 2006—2018 2–3–8 2006 Winterberg bronze: mixed team; 2008 Cesana gold: mixed relay; 2010 Sigulda gold: mixed relay; 2014 Sigulda silver: mixed relay; 2015 Sochi bronze: doubles and mixed relay; 2016 Altenberg silver: mixed relay; 2017 Königssee bronze: mixed relay; 2018 Sigulda silver: doubles, bronze: mixed relay; 2019 Oberhof bronze: doubles and mixed relay; 2020 Lillehammer bronze: mixed relay
Steffen Skel GER LUG 1994—2002 3–3–0 1998 Oberhof silver: doubles; 2000 Winterberg silver: doubles and mixed team; 2002 Altenberg gold: mixed team; 2004 Oberhof gold: mixed team; 2006 Winterberg gold: mixed team
Jaroslav Slávik SVK LUG 2002—2006 0–0–1 2004 Oberhof bronze: singles
Melitta Sollmann GDR LUG 1980 2–0–1 1979 Oberhof gold: singles; 1980 Olang gold: singles; 1982 Winterberg bronze: singles
Hans Stanggassinger FRG LUG 1984 0–1–1 1982 Winterberg bronze: doubles; 1984 Olang silver: doubles
Wolfgang Staudinger FRG LUG 1984—1988 2–0–0 1988 Königssee gold: doubles and mixed team
Manfred Stengl AUT LUG 1964 0–1–0 1962 Weissenbach silver: doubles
Thomas Steu AUT LUG 2012—2018 1–2–0 2017 Königssee silver: mixed relay; 2020 Lillehammer gold: mixed relay, silver: doubles
Asle Strand NOR LUG 1976—1984 0–1–0 1976 Hammarstrand silver: doubles
Reinhold Sulzbacher AUT LUG 1976—1980 1–0–0 1982 Winterberg gold: doubles
Helge Svensen NOR LUG 1976 0–1–0 1976 Hammarstrand silver: doubles
Andrea Tagwerker AUT LUG 1988—1998 0–3–3 1992 Winterberg silver: mixed team; 1994 Königssee bronze: mixed team; 1996 Sigulda silver: mixed team, bronze: singles; 1998 Oberhof silver: singles, bronze: mixed team
Helmut Thaler AUT LUG 1964—1968 0–1–0 1967 Königssee silver: doubles
Leni Thurner AUT LUG 1964—1968 0–1–0 1962 Weissenbach silver: singles
Maija Tīruma LAT LUG 2002—2010 1–0–0 2008 Cesana gold: mixed relay
Elīza Tīruma-Cauce LAT LUG 2014—2018 0–3–3 2014 Sigulda silver: mixed relay (competed as Elīza Tīruma); 2015 Sochi bronze: mixed relay (competed as Elīza Tīruma); 2016 Altenberg silver: singles and mixed relay (competed as Elīza Cauce); 2017 Königssee bronze: mixed relay (competed as Elīza Cauce); 2019 Oberhof bronze: mixed relay (competed as Elīza Cauce)
Andrea Vötter ITA LUG 2012—2018 1–1–0 2019 Oberhof gold: mixed relay; 2020 Lillehammer silver: mixed relay
Ewald Walch AUT LUG 1968—1972 1–1–1 1962 Weissenbach gold: doubles; 1970 Hammarstrand bronze: doubles; 1971 Imst silver: doubles
Michael Walter GDR LUG 1984—1988 0–1–1 1986 Hammarstrand bronze: singles; 1988 Königssee silver: mixed team
Steffi Walter-Martin GDR LUG 1984—1988 0–2–0 1982 Winterberg silver: singles (competed as Steffi Martin); 1986 Hammarstrand silver: singles (competed as Steffi Martin)
Ute Weiß-Oberhoffner GDR LUG 1984—1988 1–1–1 1986 Hammarstrand bronze: singles; 1988 Königssee gold: singles, silver: mixed team
Gerda Weissensteiner ITA BOB/LUG 1988—2006 2–2–3 1988 Königssee bronze: mixed team; 1990 Igls silver: singles, bronze: mixed team; 1994 Königssee gold: singles and mixed team; 1996 Sigulda bronze: mixed team; 1998 Oberhof silver: mixed team
Franz Wembacher FRG LUG 1984 0–1–1 1982 Winterberg bronze: doubles; 1984 Olang silver: doubles
Tobias Wendl GER LUG 2014—2018 5–6–2 2010 Sigulda silver: doubles, bronze: mixed relay; 2012 Paramonovo silver: doubles and mixed relay; 2013 Oberhof silver: doubles; 2015 Sochi gold: doubles and mixed relay; 2016 Altenberg silver: doubles; 2017 Königssee gold: doubles and mixed relay; 2018 Sigulda bronze: doubles; 2019 Oberhof gold: doubles, silver: mixed relay
Eva-Maria Wernicke GDR LUG 1976 0–1–1 1973 Königssee bronze: singles; 1975 Olang silver: singles
Anton Winkler FRG LUG 1976—1980 1–0–0 1977 Königssee gold: singles
Hans-Heinrich Winkler GDR LUG 1976 0–0–1 1976 Hammarstrand bronze: singles
Anke Wischnewski GER LUG 2010—2014 0–0–1 2013 Oberhof bronze: singles
Steffen Wöller GER LUG 1994—2002 3–3–0 1998 Oberhof silver: doubles; 2000 Winterberg silver: doubles and mixed team; 2002 Altenberg gold: mixed team; 2004 Oberhof gold: mixed team; 2006 Winterberg gold: mixed team
Vladislav Yuzhakov RUS LUG 2010—2014 2–1–2 2012 Paramonovo gold: mixed relay; 2013 Oberhof bronze: mixed relay; 2014 Sigulda gold: mixed relay, silver: doubles; 2020 Lillehammer bronze: doubles
Jindřich Zeman TCH LUG 1976—1980 0–0–1 1978 Hammarstrand bronze: doubles
Ulla Zirne LAT LUG 2012—2018 0–0–1 2020 Lillehammer bronze: mixed relay
Armin Zöggeler ITA LUG 1994—2014 4–6–8 1994 Königssee gold: mixed team, bronze: singles; 1996 Sigulda bronze: mixed team; 1998 Oberhof silver: mixed team; 2000 Winterberg bronze: singles and mixed team; 2002 Altenberg bronze: singles; 2004 Oberhof gold: singles, silver: mixed team; 2006 Winterberg silver: singles and mixed team; 2008 Cesana gold: singles, bronze: mixed relay; 2012 Paramonovo silver: singles, bronze: mixed relay; 2013 Oberhof silver: mixed relay; 2014 Sigulda gold: singles, bronze: mixed relay
Vera Zozuļa URS LUG 1976—1984 1–0–1 1976 Hammarstrand gold: singles; 1978 Hammarstrand bronze: singles