No other events in this sport
|
Not held in other editions
| Event type

Multidiscipline Gymnastics, Team, Mixed Youth

Date7 – 15 October 2018
StatusYOG
LocationAmerica Pavilion, Parque Olímpico de la Juventud, Villa Soldati, Buenos Aires
Participants154 from 62 countries
PosNrTeamNOCPoints)
1Team Simone Biles (Orange)MIX293Gold
Mariela KostadinovaBUL10
Panayot DimitrovBUL
Ruan LangeRSA17
Krisztián BalázsHUN34
Nazar ChepurnyiUKR70
Tamara OngSGP38
Phạm Như PhươngVIE48
Alba PetiscoESP40
Talisa TorrettiITA13
Darya TrubnikovaRUS4
Yelizaveta LuzanAZE
Liam ChristieAUS17
Fan XinyiCHN2
2Team Max Whitlock (Green)MIX349Silver
Madalena CavilhasPOR20
Manuel CandeiasPOR
Fernando EspíndolaARG43
Takeru KitazonoJPN17
Jhosua CalvacheECU59
Camila MontoyaCRC69
Kseniya KlimenkoRUS11
Zeina Ibrahim SharafEGY15
Rayna HohMAS18
Roza AbitovaKAZ26
Adelina BeljajevaEST47
Robert VilarasauESP11
Jessica ClarkeGBR13
3Team Oksana Chusovitina (Black)MIX352Bronze
Viktoryia AkhotnikavaBLR12
Illia FamenkouBLR
Brandon BrionesUSA32
Adam TobinGBR45
Mohamed AfifyEGY
Indira UlmasovaUZB52
Karla PérezGUA35
Tonya PaulssonSWE38
Lidiia IakovlevaAUS35
Aino YamadaJPN31
Lilly RotärmelGER34
Santiago EscallierARG21
Antonia SakellaridouGRE17
4Team Anna Bessonova (Gray)MIX381
Sophia Imrie-GaleGBR15
Clyde GembickasGBR
Ward ClaeysBEL99
Reza BohloulzadehIRI65
Ayan MoldagaliyevKAZ36
Eglė StalinkevičiūtėLTU42
Ada HautalaFIN10
Giorgia VillaITA11
Célia Joseph-NoëlFRA40
Celeste D'ArcangeloARG13
Tatyana VolozhaninaBUL26
Jérémy ChartierCAN15
Vera BelyankinaRUS9
5Team Dong Dong (Purple)MIX389
Rachel NellRSA33
Sidwell MadibengRSA
Daniel SchwedGER63
Marcus StenbergSWE27
Diogo SoaresBRA34
Beatriz CardosoPOR33
Ana-Maria PuiuROU42
Lee Yun-SeoKOR46
Aurora ArveloFIN38
Khrystyna PohranychnaUKR22
Wang ZiluCHN12
Nikita BabyonishevUZB16
Yekaterina LukinaKAZ23
6Team Alina Kabaeva (White)MIX397
Kapitolina KhusnullinaRUS17
Anatoly SlivkovRUS
Jacob Gudim KarlsenNOR81
Samad MammadliAZE49
Yeh ChengTPE45
Paulina VargasMEX47
Laura LeonardoBRA31
Chiharu YamadaJPN34
Elizabeth KapitonovaUSA20
Kim Mun-YePRK25
Yulia VodopyanovaARM33
Rúben TavaresPOR5
Marina ChavarríaESP10
7Team Yang Wei (Red)MIX403
Liu YiqianCHN27
Li ZhengyangCHN
Félix DolciCAN54
Martin GuðmundssonISL23
Bora TarhanTUR63
Kryxia AliceaPUR0
Aliaksandra VarabyovaBLR67
Anastasiya BachynskaUKR8
Duda ArakakiBRA18
Paula SerranoESP55
Xitlali SantanaMEX66
Andrew StampGBR12
Jessica PickeringAUS10
8Team Kohei Uchimura (Blue)MIX407
Daryna PlokhotniukUKR10
Oleksandr MadeiUKR
Abdulaziz MirvalievUZB115
Michael TorresPUR117
Amelie MorganGBR20
Tang XijingCHN9
Csenge BácskayHUN5
Josephine Juul MøllerNOR34
Denisa StoianROU47
Hanna KamenshchykavaBLR22
Noureddine-Younes BelkhirALG21
Emily MussmannSUI7
Ondřej Kalný (DNS)CZE
9Team Nadia Comaneci (Yellow)MIX410
Anastasiya ArkhipovaKAZ15
Dmitry NemerenkoKAZ
Uri ZeidelISR105
Sergey NaydinRUS31
Mathys CorduleFRA21
Zarith KhalidMAS41
Lisa ZimmermannGER36
Milka ElpitiyaSRI33
Natalie GarciaCAN19
Ioanna MagopoulouGRE28
Ketevan ArbolishviliGEO42
Takumi FujimotoJPN20
Michelle MaresMEX19
10Team Yevgeny Marchenko (Brown)MIX430
Daniela GonzálezPUR36
Adriel GonzálezPUR
Byeon Seong-WonKOR55
Lay GianniniITA55
Víctor BetancourtVEN54
Kate SayerAUS36
Elvira KatsaliGRE89
Valeriia SotskovaISR26
Anastasia PingkouCYP20
Yekaterina FetisovaUZB39
Fu FantaoCHN8
Alyssa OhUSA12
11Team Rosie MacLennan (Light Blue)MIX441
Noa Kazado YakarISR9
Yonatan FridmanISR
Sam DickNZL79
Gabriel BurtaneteROU14
Yin DehangCHN32
Emma SpenceCAN26
Nazlı SavranbaşıTUR57
Sofia NairALG22
Tia SobhyEGY91
Azra DewanRSA93
Lina WahadaTUN0
Benny WizaniAUT8
Yuki OkunoJPN10
12Team Marina Chernova (Light Green)MIX492
Anna YulushevaUZB30
Nikolay YevdokimovUZB
Nguyễn Văn Khánh PhongVIE48
Vlada RakovićSRB61
Oļegs IvanovsLAT55
Lisa ConradieRSA59
Olivia AraujoARG18
Emma SlevinIRL33
Lee So-YunKOR57
Jennifer RiveraCOL86
Antonella GenuzioBOL20
Ivan LitvinovichBLR2
Thalia LoveiraNAM23