Athletics at the 1980 Summer Olympics

Dates 24 July – 1 August 1980
Medal Events 38

With the Americans leading a boycott supported by about 60 nations, many of the track & field athletics competitions in Moskva were devalued. Notably the sprints and hurdles, among both the men and women, were missing many of the world’s top athletes. But there were some outstanding performances in Moskva, and Track & Field News noted that it “was still an outstanding meet.” There were numerous complaints, however, about the officiating, noting a number of fouls being called against leading non-Soviets in the triple jump, the measurement of a flat throw in the javelin by eventual champion Dainis Kūla , and the mismarking of several important throws in the discus. The leading athlete was likely Ethiopian Miruts Yifter , who won the 5K/10K double, after having been denied his chance in Montréal. The men’s 800 and 1,500 metres were noteworthy for the competition between British middle-distance runners Steve Ovett and Sebastian Coe , and they split the gold medals. Overall there were three world records set by the men (high jump, pole vault, and hammer throw), and five by the women (800, 4x100, and three in the pentathlon).

Events

Event Status Date Participants NOCs
100 metres, Men Olympic 24 – 25 July 1980 65 40
200 metres, Men Olympic 27 – 28 July 1980 57 37
400 metres, Men Olympic 27 – 30 July 1980 50 32
800 metres, Men Olympic 24 – 26 July 1980 41 28
1,500 metres, Men Olympic 30 July – 1 August 1980 40 29
5,000 metres, Men Olympic 28 July – 1 August 1980 35 22
10,000 metres, Men Olympic 24 – 27 July 1980 40 26
Marathon, Men Olympic 1 August 1980 74 40
110 metres Hurdles, Men Olympic 25 – 27 July 1980 23 16
400 metres Hurdles, Men Olympic 24 – 26 July 1980 22 19
3,000 metres Steeplechase, Men Olympic 26 – 31 July 1980 31 18
4 x 100 metres Relay, Men Olympic 31 July – 1 August 1980 64 16
4 x 400 metres Relay, Men Olympic 31 July – 1 August 1980 97 24
20 kilometres Walk, Men Olympic 24 July 1980 34 20
50 kilometres Walk, Men Olympic 30 July 1980 27 14
High Jump, Men Olympic 31 July – 1 August 1980 30 19
Pole Vault, Men Olympic 28 – 30 July 1980 19 10
Long Jump, Men Olympic 27 – 28 July 1980 32 23
Triple Jump, Men Olympic 24 – 25 July 1980 23 19
Shot Put, Men Olympic 28 – 30 July 1980 16 11
Discus Throw, Men Olympic 27 – 28 July 1980 18 12
Hammer Throw, Men Olympic 30 – 31 July 1980 17 12
Javelin Throw, Men Olympic 26 – 27 July 1980 18 11
Decathlon, Men Olympic 25 – 26 July 1980 21 12
100 metres, Women Olympic 25 – 26 July 1980 40 25
200 metres, Women Olympic 28 – 30 July 1980 35 25
400 metres, Women Olympic 25 – 28 July 1980 38 22
800 metres, Women Olympic 24 – 27 July 1980 28 17
1,500 metres, Women Olympic 30 July – 1 August 1980 24 14
100 metres Hurdles, Women Olympic 27 – 28 July 1980 20 11
4 x 100 metres Relay, Women Olympic 1 August 1980 32 8
4 x 400 metres Relay, Women Olympic 31 July – 1 August 1980 47 11
High Jump, Women Olympic 25 – 26 July 1980 20 13
Long Jump, Women Olympic 30 – 31 July 1980 19 11
Shot Put, Women Olympic 24 July 1980 14 8
Discus Throw, Women Olympic 31 July – 1 August 1980 17 10
Javelin Throw, Women Olympic 24 – 25 July 1980 21 14
Pentathlon, Women Olympic 24 July 1980 19 12
960 (694/266) 70 (69/42)

Medals

Event Gold Silver Bronze
100 metres, Men Allan WellsGBR Silvio LeonardCUB Petar PetrovBUL
200 metres, Men Pietro MenneaITA Allan WellsGBR Don QuarrieJAM
400 metres, Men Viktor MarkinURS Rick MitchellAUS Frank SchafferGDR
800 metres, Men Steve OvettGBR Seb CoeGBR Nikolay KirovURS
1,500 metres, Men Seb CoeGBR Jürgen StraubGDR Steve OvettGBR
5,000 metres, Men Miruts YifterETH Suleiman NyambuiTAN Kaarlo MaaninkaFIN
10,000 metres, Men Miruts YifterETH Kaarlo MaaninkaFIN Mohamed KedirETH
Marathon, Men Waldemar CierpinskiGDR Gerard NijboerNED Satymkul DzhumanazarovURS
110 metres Hurdles, Men Thomas MunkeltGDR Alejandro CasañasCUB Aleksandr PuchkovURS
400 metres Hurdles, Men Volker BeckGDR Vasily ArkhipenkoURS Gary OakesGBR
3,000 metres Steeplechase, Men Bronisław MalinowskiPOL Filbert BayiTAN Eshetu TuraETH
4 × 100 metres Relay, Men Soviet UnionURS PolandPOL FranceFRA
4 × 400 metres Relay, Men Soviet UnionURS East GermanyGDR ItalyITA
20 kilometres Walk, Men Maurizio DamilanoITA Pyotr PochenchukURS Roland WieserGDR
50 kilometres Walk, Men Hartwig GauderGDR Jorge LlopartESP Yevgeny IvchenkoURS
High Jump, Men Gerd WessigGDR Jacek WszołaPOL Jörg FreimuthGDR
Pole Vault, Men Władysław KozakiewiczPOL Tadeusz Ślusarski
Konstantin Volkov
POL
URS
Long Jump, Men Lutz DombrowskiGDR Frank PaschekGDR Valery PodluzhnyURS
Triple Jump, Men Jaak UudmäeURS Viktor SaneyevURS João do PuloBRA
Shot Put, Men Vladimir KiselyovURS Aleksandr BaryshnikovURS Udo BeyerGDR
Discus Throw, Men Viktor RashchupkinURS Imrich BugárTCH Luis DelísCUB
Hammer Throw, Men Yury SedykhURS Sergey LitvinovURS Jüri TammURS
Javelin Throw, Men Dainis KūlaURS Aleksandr MakarovURS Wolfgang HanischGDR
Decathlon, Men Daley ThompsonGBR Yury KutsenkoURS Sergey ZhelanovURS
100 metres, Women Lyudmila KondratyevaURS Marlies GöhrGDR Ingrid AuerswaldGDR
200 metres, Women Bärbel WöckelGDR Nataliya BochinaURS Merlene OtteyJAM
400 metres, Women Marita KochGDR Jarmila KratochvílováTCH Christina LathanGDR
800 metres, Women Nadezhda OlizarenkoURS Olga Syrovatskaya-MineyevaURS Tatyana ProvidokhinaURS
1,500 metres, Women Tatyana KazankinaURS Christiane WartenbergGDR Nadezhda OlizarenkoURS
100 metres Hurdles, Women Vera KomisovaURS Johanna KlierGDR Lucyna LangerPOL
4 × 100 metres Relay, Women East GermanyGDR Soviet UnionURS Great BritainGBR
4 × 400 metres Relay, Women Soviet UnionURS East GermanyGDR Great BritainGBR
High Jump, Women Sara SimeoniITA Urszula KielanPOL Jutta KirstGDR
Long Jump, Women Tatyana KolpakovaURS Brigitte WujakGDR Tatyana SkachkoURS
Shot Put, Women Ilona SlupianekGDR Esfir KrachevskayaURS Margitta PufeGDR
Discus Throw, Women Evelin JahlGDR Mariya PetkovaBUL Tatyana LesovayaURS
Javelin Throw, Women María ColónCUB Saida GunbaURS Ute HommolaGDR
Pentathlon, Women Nadezhda TkachenkoURS Olga RukavishnikovaURS Olga KuraginaURS

Medal table

NOC Gold Silver Bronze Total
Soviet Union URS 15 14 12 41
East Germany GDR 11 8 10 29
Great Britain GBR 4 2 4 10
Italy ITA 3 0 1 4
Poland POL 2 4 1 7
Ethiopia ETH 2 0 2 4
Cuba CUB 1 2 1 4
Czechoslovakia TCH 0 2 0 2
United Republic of Tanzania TAN 0 2 0 2
Bulgaria BUL 0 1 1 2
Finland FIN 0 1 1 2
Australia AUS 0 1 0 1
Netherlands NED 0 1 0 1
Spain ESP 0 1 0 1
Jamaica JAM 0 0 2 2
Brazil BRA 0 0 1 1
France FRA 0 0 1 1