Medal winners Lillehammer 2016

Sport/Event Gold Silver Bronze

Alpine Skiing

Super G, Boys River RadamusUSA Pietro CanzioITA Manuel TraningerAUT
Giant Slalom, Boys River RadamusUSA Yohei KoyamaJPN Anton GrammelGER
Slalom, Boys Manuel TraningerAUT Filip VennerströmSWE Odin Vassbotn BreivikNOR
Combined, Boys River RadamusUSA Manuel TraningerAUT Pietro CanzioITA
Super G, Girls Nadine FestAUT Julia ScheibAUT Aline DaniothSUI
Giant Slalom, Girls Mélanie MeillardSUI Katrin Hirtl-StanggassingerGER Aline DaniothSUI
Slalom, Girls Aline DaniothSUI Ali NullmeyerCAN Meta HrovatSLO
Combined, Girls Aline DaniothSUI Mélanie MeillardSUI Katrin Hirtl-StanggassingerGER
Team, Mixed Youth GermanyGER Russian FederationRUS FinlandFIN

Biathlon

7.5 kilometres Sprint, Boys Emilien ClaudeFRA Sivert BakkenNOR Yegor TutminRUS
10 kilometres Pursuit, Boys Sivert BakkenNOR Yegor TutminRUS Said KhaliliRUS
6 kilometres Sprint, Girls Juliane FrühwirtGER Marthe JohansenNOR Arina PantovaKAZ
7.5 kilometres Pursuit, Girls Khrystyna DmytrenkoUKR Marthe JohansenNOR Lou Jeanmonnot LaurentFRA
2 × 6 kilometres and 2 × 7.5 kilometres Relay, Mixed Youth NorwayNOR GermanyGER ItalyITA
6 and 7.5 kilometres Single Relay, Mixed Youth People's Republic of ChinaCHN NorwayNOR Russian FederationRUS

Bobsleigh

Monobob, Boys Jonas JannuschGER Maksim IvanovRUS Kristian OlsenNOR
Monobob, Girls Laura NolteGER Mercedes SchulteAUT Kelsea PurchallGBR

Cross Country Skiing

Sprint, Boys Thomas LarsenNOR Magnus KimKOR Vebjørn HegdalNOR
10 kilometres, Boys Magnus KimKOR Vebjørn HegdalNOR Igor FedotovRUS
Cross, Boys Magnus KimKOR Thomas LarsenNOR Lauri MannilaFIN
Sprint, Girls Johanna HagströmSWE Yuliya PetrovaRUS Martine EngebretsenNOR
5 kilometres, Girls Maya YakuninaRUS Chi ChunxueCHN Rebecca ImmonenFIN
Cross, Girls Moa LundgrenSWE Johanna HagströmSWE Laura Chamiot MaitralFRA

Curling

Doubles, Mixed Youth JPN/SUIMIX CHN/GBRMIX CHN/NORMIX
Curling, Mixed Youth CanadaCAN United StatesUSA SwitzerlandSUI

Figure Skating

Singles, Boys Sota YamamotoJPN Deniss VasiļjevsLAT Dmitry AliyevRUS
Singles, Girls Polina TsurskayaRUS Mariya SotskovaRUS Elizabet TursynbaevaKAZ
Pairs, Mixed Youth Russian Federation 1RUS Czech RepublicCZE Russian Federation 2RUS
Ice Dancing, Mixed Youth Russian Federation 1RUS United StatesUSA Russian Federation 2RUS
Team, Mixed Youth DesireMIX FutureMIX DiscoveryMIX

Freestyle Skiing

Ski Cross, Boys Reece HowdenCAN Xander VercammenBEL Louis MuhlenAUS
Halfpipe, Boys Birk IrvingUSA Finn BilousNZL Trym Sunde AndreassenNOR
Slopestyle, Boys Birk RuudNOR Alex HallUSA Finn BilousNZL
Ski Cross, Girls Talina GantenbeinSUI Zali OffordAUS Klára KašparováCZE
Halfpipe, Girls Madison RowlandsGBR Paula CooperUSA Lara WolfAUT
Slopestyle, Girls Lana PrusakovaRUS Lou BarinFRA Madison RowlandsGBR

Ice Hockey

Ice Hockey, Boys United StatesUSA CanadaCAN Russian FederationRUS
Skills Challenge, Boys Eduard CășăneanuROU Sebastián ČederleSVK Aleks Haatanen
Erik Betzold
FIN
GER
Ice Hockey, Girls SwedenSWE Czech RepublicCZE SwitzerlandSUI
Skills Challenge, Girls Sena TakenakaJPN Anita MuraroITA Theresa SchafzahlAUT

Luge

Singles, Boys Kristers AparjodsLAT Paul-Lukas HeiderGER Reid WattsCAN
Singles, Girls Brooke ApshkrumCAN Jessica TiebelGER Madeleine EgleAUT
Doubles, Open Youth ItalyITA GermanyGER Russian FederationRUS
Relay, Mixed Youth GermanyGER Russian FederationRUS ItalyITA

Mixed Sports

Cross-Country Skiing / Ski Jumping / Nordic Combined Team, Mixed Youth Russian FederationRUS NorwayNOR GermanyGER
Freestyle/Snowboard Relay, Mixed Youth GermanyGER SwitzerlandSUI Mixed Team 4MIX

Nordic Combined

Normal Hill / 5 km, Individual, Boys Tim KoppGER Ben LoomisUSA Ondřej PažoutCZE

Short Track Speed Skating

500 metres, Boys Hong Kyung-HwanKOR Kazuki YoshinagaJPN Ma WeiCHN
1,000 metres, Boys Hwang Dae-HeonKOR Ma WeiCHN Shaoang LiuHUN
500 metres, Girls Zang YizeCHN Petra JászapátiHUN Katrin ManoilovaBUL
1,000 metres, Girls Kim Ji-YooKOR Lee Su-YounKOR Anna SeidelGER
3000 metres Relay, Mixed Youth Mixed team 2MIX Mixed team 3MIX Mixed team 6MIX

Skeleton

Skeleton, Boys Yevgeny RukosuyevRUS Alexander HestengenNOR Robin SchneiderGER
Skeleton, Girls Ashleigh PittawayGBR Hannah NeiseGER Agathe BessardFRA

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Boys Bor PavlovčičSLO Marius LindvikNOR Jonathan SiegelGER
Normal Hill, Individual, Girls Ema KlinecSLO Sofya TikhonovaRUS Lara MalsinerITA
Normal Hill, Team, Mixed Youth SloveniaSLO GermanyGER AustriaAUT

Snowboarding

Slopestyle, Boys Jake PatesUSA Vladislav KhadarinRUS Rene RinnekangasFIN
Boardercross, Boys Jake VedderUSA Alex DicksonAUS Sebastian PietrzykowskiGER
Halfpipe, Boys Jake PatesUSA Nikolas BadenUSA Tit ŠtanteSLO
Boardercross, Girls Manon Petit-LenoirFRA Sophie HedigerSUI Caterina CarpanoITA
Slopestyle, Girls Chloe KimUSA Elli PikkujämsäFIN Henna IkolaFIN
Halfpipe, Girls Chloe KimUSA Emily ArthurAUS Jeong Yu-RimKOR

Speed Skating

500 metres, Boys Li YanzheCHN Kazuki SakakibaraJPN Chung Jae-WoongKOR
1,500 metres, Boys Kim Min-SeokKOR Daichi HorikawaJPN Daan BaksNED
Mass Start, Boys Kim Min-SeokKOR Chung Jae-WoongKOR Allan Dahl JohanssonNOR
500 metres, Girls Kim Min-SunKOR Han MeiCHN Li HuaweiCHN
1,500 metres, Girls Park Ji-WooKOR Han MeiCHN Noemi BonazzaITA
Mass Start, Girls Park Ji-WooKOR Han MeiCHN Kim Min-SunKOR
Team Sprint, Mixed Youth Team 6MIX Team 9MIX Team 10MIX