Flagbearers for 2010 Summer Youth Olympics

Opening Ceremony

Edition NOC Athlete Discipline Notes #
2010 Summer Youth Olympics Afghanistan Ahmad Farhad Nawabi Athletics
2010 Summer Youth Olympics Albania Julanda Bacaj Judo
2010 Summer Youth Olympics Algeria Oussama Sahnoune Swimming
2010 Summer Youth Olympics American Samoa Tu´lemanu Ripley Sailing
2010 Summer Youth Olympics Andorra Mònica Ramírez Swimming
2010 Summer Youth Olympics Angola Artémis Afonso 3x3 Basketball
2010 Summer Youth Olympics Antigua and Barbuda Tahir Walsh Athletics
2010 Summer Youth Olympics Argentina Braian Toledo Athletics
2010 Summer Youth Olympics Armenia Vasil Shahnazaryan Archery
2010 Summer Youth Olympics Aruba Saskia Postma Swimming
2010 Summer Youth Olympics Australia Liz Parnova Athletics
2010 Summer Youth Olympics Austria Lara Vadlau Sailing
2010 Summer Youth Olympics Azerbaijan Rashan Brown Boxing
2010 Summer Youth Olympics Bahrain Ebrahim Ahmed Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Bangladesh Syeda Sadia Sultana Shooting
2010 Summer Youth Olympics Barbados Kadijah Maxwell Judo
2010 Summer Youth Olympics Belarus Aliaksandr Venskiel Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics Belgium An-Sophie Mestach Tennis
2010 Summer Youth Olympics Belize Jaleel Lino Athletics
2010 Summer Youth Olympics Benin Ariane Amouro Athletics
2010 Summer Youth Olympics Bermuda Jeneko Place Athletics
2010 Summer Youth Olympics Bhutan Chimi Wangmo Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Bolivia Arturo Rojas Athletics
2010 Summer Youth Olympics Bosnia and Herzegovina Damir Džumhur Tennis
2010 Summer Youth Olympics Botswana Mmilili Dube Athletics
2010 Summer Youth Olympics Brazil Tiago Fernandes Tennis
2010 Summer Youth Olympics British Virgin Islands J'maal Alexander Athletics
2010 Summer Youth Olympics Brunei Darussalam Maziah Mahusin Athletics
2010 Summer Youth Olympics Bulgaria Teri Georgiev Rowing
2010 Summer Youth Olympics Burkina Faso Lamine Bagayogo Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Burundi Zabulon Ndikumana Athletics
2010 Summer Youth Olympics Cambodia Sam Sothea Judo
2010 Summer Youth Olympics Cameroon Arrey Sophina Ntui Ayuk Otay Judo
2010 Summer Youth Olympics Canada Jeremy Bagshaw Swimming
2010 Summer Youth Olympics Cape Verde Jacira Mendes Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Cayman Islands Seiji Groome Swimming
2010 Summer Youth Olympics Central African Republic Rochris Anthony Gouzhy 3x3 Basketball
2010 Summer Youth Olympics Chad Mitsou Minda Athletics
2010 Summer Youth Olympics Chile Laura Minizaga Cycling Road
2010 Summer Youth Olympics Chinese Taipei Cheng Chao-Tsun Athletics
2010 Summer Youth Olympics Colombia Éider Arévalo Athletics
2010 Summer Youth Olympics Comoros Ahmed Mohamed Fahame Athletics
2010 Summer Youth Olympics Congo Thiaerry Mabounda Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Cook Islands Teau McKenzie Sailing
2010 Summer Youth Olympics Costa Rica Gerald Drummond Athletics
2010 Summer Youth Olympics Côte d'Ivoire Florence Ouattara 3x3 Basketball
2010 Summer Youth Olympics Croatia Ivan Horvat Athletics
2010 Summer Youth Olympics Cuba Wilfredo León Volleyball
2010 Summer Youth Olympics Cyprus Michalis Krasias Artistic Gymnastics
2010 Summer Youth Olympics Czech Republic Jaromír Mazgal Athletics
2010 Summer Youth Olympics Democratic People's Republic of Korea Hyon Song-Chol Judo
2010 Summer Youth Olympics Democratic Republic of the Congo Daryl Lokuku Ngambomo Judo
2010 Summer Youth Olympics Denmark Signe Pedersen Handball
2010 Summer Youth Olympics Djibouti Abdourahman Osman Swimming
2010 Summer Youth Olympics Dominica Simon Lawrence Athletics
2010 Summer Youth Olympics Dominican Republic Luguelín Santos Athletics
2010 Summer Youth Olympics Ecuador Roberto Quiroz Tennis
2010 Summer Youth Olympics Egypt Jihan El-Midany Modern Pentathlon
2010 Summer Youth Olympics El Salvador Gabriela Domínguez Amaya Artistic Gymnastics
2010 Summer Youth Olympics Equatorial Guinea Antimo-Constantino Oyono Nchama Athletics
2010 Summer Youth Olympics Eritrea Chuchu Jorjo Athletics
2010 Summer Youth Olympics Estonia Pjotr Degtjarjov Swimming
2010 Summer Youth Olympics Eswatini Mlandvo Shongwe Athletics
2010 Summer Youth Olympics Ethiopia Tizita Bogale Athletics
2010 Summer Youth Olympics Federated States of Micronesia Dionisio Augustine Swimming
2010 Summer Youth Olympics Fiji Louise Lolohea Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics Finland Niki Blassar Sailing
2010 Summer Youth Olympics France Sokhna Gallé Athletics
2010 Summer Youth Olympics Gabon Jessica Tome Mbouissou Athletics
2010 Summer Youth Olympics Georgia Giorgi Mtvralashvili Swimming
2010 Summer Youth Olympics Germany Kieu Duong Diving
2010 Summer Youth Olympics Ghana Alfred Ntiamoah Hockey
2010 Summer Youth Olympics Great Britain David Bolarinwa Athletics
2010 Summer Youth Olympics Greece Michalis Nastopoulos Rowing
2010 Summer Youth Olympics Grenada Lindon Victor Athletics
2010 Summer Youth Olympics Guam Christopher Aguon Wrestling
2010 Summer Youth Olympics Guatemala Elvin Aroldo López Shooting
2010 Summer Youth Olympics Guinea Aminata Souare Wrestling
2010 Summer Youth Olympics Guinea Bissau ?
2010 Summer Youth Olympics Guyana Jevina Straker Athletics
2010 Summer Youth Olympics Haiti Peterson Sertune Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Honduras Cristopher Pavón Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics Hong Kong, China Jeffrey Lum Swimming
2010 Summer Youth Olympics Hungary Gergely Demeter Modern Pentathlon
2010 Summer Youth Olympics Iceland Kate Veale Swimming
2010 Summer Youth Olympics India Yuki Bhambri Tennis
2010 Summer Youth Olympics Indonesia Destian Satria Cycling Road
2010 Summer Youth Olympics Iraq Mahmood Khaleel Sabaawi Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics Ireland Kate Veale Athletics
2010 Summer Youth Olympics Islamic Republic of Iran Amir Sedighi 3x3 Basketball
2010 Summer Youth Olympics Israel Naomi Cohen Sailing
2010 Summer Youth Olympics Italy Alberta Santuccio Fencing
2010 Summer Youth Olympics Jamaica Kendese Nangle Swimming
2010 Summer Youth Olympics Japan Ayuka Tanioka Table Tennis
2010 Summer Youth Olympics Jordan Yazan Al-Sadeq Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Kazakhstan Adlet Rakishev Boxing
2010 Summer Youth Olympics Kenya William Mbevi Mutunga Athletics
2010 Summer Youth Olympics Kingdom of Saudi Arabia Abdullah Abkar Athletics
2010 Summer Youth Olympics Kiribati Kaburee Ioane Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Kyrgyzstan Bolot Toktogonov Judo
2010 Summer Youth Olympics Lao People's Democratic Republic Sitthideth Khanthavong Athletics
2010 Summer Youth Olympics Latvia Kristers Taims Cycling Road
2010 Summer Youth Olympics Lebanon Michel Samaha Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Lesotho Nts'Eke Setho Swimming
2010 Summer Youth Olympics Liberia Queenela Jackson Athletics
2010 Summer Youth Olympics Libya Sofyan El-Gadi Swimming
2010 Summer Youth Olympics Liechtenstein Julia Hassler Swimming
2010 Summer Youth Olympics Lithuania Mantas Jusis Athletics
2010 Summer Youth Olympics Luxembourg Raphaël Stacchiotti Swimming
2010 Summer Youth Olympics Madagascar Zarah Razafimahatratra Tennis
2010 Summer Youth Olympics Malawi Patrick Massah Table Tennis
2010 Summer Youth Olympics Malaysia Pandelela Rinong Diving
2010 Summer Youth Olympics Maldives Aishath Afnaan Rasheed Badminton
2010 Summer Youth Olympics Mali Sadio Konate 3x3 Basketball
2010 Summer Youth Olympics Malta Jeremy Saywell Judo
2010 Summer Youth Olympics Marshall Islands Amon Shiro Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics Mauritania Saleck Khattat Athletics
2010 Summer Youth Olympics Mauritius Darren Paul Athletics
2010 Summer Youth Olympics Mexico Iván García Diving
2010 Summer Youth Olympics Monaco Pauline Ducruet Diving
2010 Summer Youth Olympics Mongolia Oyunbold Enkhtugs Wrestling
2010 Summer Youth Olympics Montenegro Nebojša Kosović Football
2010 Summer Youth Olympics Morocco Zineb El-Hazzaz Swimming
2010 Summer Youth Olympics Mozambique Silvia Panguana Athletics
2010 Summer Youth Olympics Myanmar Gyi Aung Gyi Archery
2010 Summer Youth Olympics Namibia Abrahm Louw Triathlon
2010 Summer Youth Olympics Nauru Elson Brechtefeld Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics Nepal Tilak Ram Tharu Athletics
2010 Summer Youth Olympics Netherlands Kiran Badloe Sailing
2010 Summer Youth Olympics Netherlands Antilles Hensley Paulina Athletics
2010 Summer Youth Olympics New Zealand Jacko Gill Athletics
2010 Summer Youth Olympics Nicaragua Fabiola Espinoza Swimming
2010 Summer Youth Olympics Niger Djibrilla Issaka Kondo Fencing
2010 Summer Youth Olympics Nigeria Abiola Olajide Athletics
2010 Summer Youth Olympics North Macedonia Simona Marinova Swimming
2010 Summer Youth Olympics Norway Harald Fæste Sailing
2010 Summer Youth Olympics Oman Sultan Al-Tooqi Equestrian Jumping
2010 Summer Youth Olympics Pakistan Syed Kashif Shah Hockey
2010 Summer Youth Olympics Palau Rodman Teltull Athletics
2010 Summer Youth Olympics Palestine Nour Aldin Hammoda Athletics
2010 Summer Youth Olympics Panama Enrique Grenald 3x3 Basketball
2010 Summer Youth Olympics Papua New Guinea Steven Kari Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics Paraguay Verónica Cepede Tennis
2010 Summer Youth Olympics People's Republic of China Huang Yuxiang Badminton
2010 Summer Youth Olympics Peru Kimberly García Athletics
2010 Summer Youth Olympics Philippines Patricia Llena Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics Poland Maja Rasińska Judo
2010 Summer Youth Olympics Portugal Mário Silva Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Puerto Rico Emmanuel Rodríguez Boxing
2010 Summer Youth Olympics Qatar Bahya Al-Hamad Shooting
2010 Summer Youth Olympics Republic of Korea Kim Jin-Hak Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Republic of Moldova Vladislav Arventii Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Romania Alina Rotaru Athletics
2010 Summer Youth Olympics Russian Federation Igor Kalashnikov Canoe Sprint
2010 Summer Youth Olympics Rwanda Haziza Matusi Boxing
2010 Summer Youth Olympics Saint Kitts and Nevis Lonzo Wilkinson Athletics
2010 Summer Youth Olympics Saint Lucia Siona Huxley Swimming
2010 Summer Youth Olympics Saint Vincent and the Grenadines Renaldo Charles Athletics
2010 Summer Youth Olympics Samoa Iuniarra Simanu Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics San Marino Letizia Giardi Table Tennis
2010 Summer Youth Olympics São Tomé and Príncipe Vanderley Cabral de Assuncao Silva Canoe Sprint
2010 Summer Youth Olympics Senegal Daouda Diagne Athletics
2010 Summer Youth Olympics Serbia Velimir Stjepanović Swimming
2010 Summer Youth Olympics Seychelles Kevin Ghislain Badminton
2010 Summer Youth Olympics Sierra Leone Nenneh Barrie Athletics
2010 Summer Youth Olympics Singapore Jabez Su 3x3 Basketball
2010 Summer Youth Olympics Slovakia Arpád Szakács Judo
2010 Summer Youth Olympics Slovenia Simon Brus Canoe Sprint
2010 Summer Youth Olympics Solomon Islands Teia Mweia Wrestling
2010 Summer Youth Olympics Somalia Abdulahi Kulow Athletics
2010 Summer Youth Olympics South Africa Wanda Matshaya Fencing
2010 Summer Youth Olympics Spain Judit Ignacio Swimming
2010 Summer Youth Olympics Sri Lanka Heshan Unamboowe Swimming
2010 Summer Youth Olympics Sudan Muram Ali Rowing
2010 Summer Youth Olympics Suriname Tosh van Dijk Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Sweden Angelica Bengtsson Athletics
2010 Summer Youth Olympics Switzerland Oliver Hegi Artistic Gymnastics
2010 Summer Youth Olympics Syrian Arab Republic Bayan Jumah Swimming
2010 Summer Youth Olympics Tajikistan Bakhodur Kadirov Wrestling
2010 Summer Youth Olympics Thailand Jirapong Meenapra Athletics
2010 Summer Youth Olympics The Bahamas Rashan Brown Athletics
2010 Summer Youth Olympics The Gambia Fatou Sowe Athletics
2010 Summer Youth Olympics Timor-Leste Miloria Santos Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Togo Pouwedeou Adjodi Athletics
2010 Summer Youth Olympics Tonga Michael Taufa Weightlifting
2010 Summer Youth Olympics Trinidad and Tobago Kimberlee John-Williams Swimming
2010 Summer Youth Olympics Tunisia Abir Barkaoui Athletics
2010 Summer Youth Olympics Turkey Berkcan Süngü Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Turkmenistan Nursähet Pazzyýew Boxing
2010 Summer Youth Olympics Tuvalu Maima Moiya Athletics
2010 Summer Youth Olympics Uganda Halima Nakaayi Athletics
2010 Summer Youth Olympics Ukraine Alina Komashchuk Fencing
2010 Summer Youth Olympics United Arab Emirates Sheikh Ali Abdulla Majid Al-Qassimif Equestrian Jumping
2010 Summer Youth Olympics United Republic of Tanzania Mariam Foum Swimming
2010 Summer Youth Olympics United States Hannah Carson Athletics
2010 Summer Youth Olympics United States Virgin Islands Ian Barrows Sailing
2010 Summer Youth Olympics Uruguay Marcelo Chirico Equestrian Jumping
2010 Summer Youth Olympics Uzbekistan Sardorbek Begaliev Boxing
2010 Summer Youth Olympics Vanuatu Seiloni Iaruel Football
2010 Summer Youth Olympics Venezuela Samuel Zapata Boxing
2010 Summer Youth Olympics Vietnam Nguyễn Quốc Cường Taekwondo
2010 Summer Youth Olympics Yemen Ammar Ghanim Swimming
2010 Summer Youth Olympics Zambia Benny Muziyo Boxing
2010 Summer Youth Olympics Zimbabwe Tinashe Samuel Mutanga Athletics