Olympians Who Won a Medal at the World Aquatics Championships (2049)

Description

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Brooke Abel USA SWA 2008 0–0–1 2007 Melbourne SYN bronze: team Free Routine Combination
Jennifer Abel CAN DIV 2008—2016 0–6–4 2011 Shanghai DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2013 Barcelona DIV bronze: synchronized springboard; 2015 Kazan DIV silver: synchronized springboard and synchronized springboard (mixed); 2017 Budapest DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard and synchronized springboard (mixed); 2019 Gwangju DIV silver: synchronized springboard and synchronized springboard (mixed)
Viktor Aboimov URS SWI 1972 0–1–1 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1975 Cali SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Matt Abood AUS SWI 2016 1–0–0 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Gary Abraham GBR SWI 1976—1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Inna Abramova URS SWI 1988 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Irina Abysova RUS TRI 2008—2012 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 10 km open water
Javier Acevedo CAN SWI 2014—2016 0–0–2 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Yumi Adachi JPN SWA 2012 0–0–2 2019 Gwangju SYN bronze: duet Technical (mixed) and duet Free (mixed)
Cammile Adams USA SWI 2012—2016 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 200 m butterfly
Beatrice Adelizzi ITA SWA 2008 0–0–1 2009 Roma SYN bronze: solo Free
Becky Adlington GBR SWI 2008—2012 1–1–2 2009 Roma SWI bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Nathan Adrian USA SWI 2008—2016 10–4–2 2009 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay and 4×100 m freestyle mixed relay, silver: 50 m freestyle; 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, and 4×100 m freestyle mixed relay, silver: 100 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), silver: 4×100 m medley relay
Georgios Afroudakis GRE WAP 1996—2012 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Khristos Afroudakis GRE WAP 2004—2016 0–0–2 2005 Montréal WAP bronze; 2015 Kazan WAP bronze
Yannick Agnel FRA SWI 2012—2016 2–1–0 2011 Shanghai SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI gold: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Iñaki Aguilar ESP WAP 2008—2016 0–1–1 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP silver
Jeinkler Aguirre CUB DIV 2008—2012 0–0–1 2009 Roma DIV bronze: synchronized platform
Crissy Ahmann-Leighton USA SWI 1992 1–0–0 1991 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay
Ai Yanhan CHN SWI 2016 0–1–0 2017 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Matteo Aicardi ITA WAP 2012—2016 2–0–0 2011 Shanghai WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Rosaria Aiello ITA WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Aleksey Akatyev RUS SWI 1996 2–1–1 1994 Roma SWI bronze: 25 km open water; 1998 Perth SWI gold: 5 km open water and 25 km open water, silver: 5 km open water team
Anatoly Akimov URS WAP 1972 0–1–0 1973 Belgrade WAP silver
Vladimir Akimov URS WAP 1980 1–0–0 1982 Guayaquil WAP gold
Irina Aksyonova URS SWI 1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Alberto Alberani Samaritani ITA WAP 1968—1980 1–0–1 1975 Cali WAP bronze; 1978 West Berlin WAP gold
María José Alcalá MEX DIV 1988—2000 0–0–1 1994 Roma DIV bronze: platform
Vadim Alekseyev ISR
URS
SWI 1988—1996 0–1–0 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only) (competed for the Soviet Union)
Milan Aleksić SRB WAP 2012—2016 2–1–1 2009 Rome WAP gold; 2011 Shanghai WAP silver; 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Lisa Alexander CAN SWA 1996 0–3–3 1991 Perth SYN silver: team, bronze: duet; 1994 Roma SYN silver: duet and team, bronze: solo; 2001 Fukuoka SYN bronze: team
Vladimir Aleynik URS DIV 1976—1980 0–1–1 1978 West Berlin DIV bronze: platform; 1982 Guayaquil DIV silver: platform
Carmela Allucci ITA WAP 2004 2–1–0 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver
Franziska van Almsick GER SWI 1992—2004 2–2–2 1994 Roma SWI gold: 200 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1998 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Therèse Alshammar SWE SWI 1996—2016 2–5–1 2001 Fukuoka SWI silver: 50 m freestyle and 50 m butterfly, bronze: 50 m butterfly; 2007 Melbourne SWI gold: 50 m butterfly, silver: 50 m freestyle; 2009 Roma SWI silver: 50 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 50 m freestyle, silver: 50 m butterfly
Yevgeny Alyoshin RUS SWI 2004 0–1–0 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Vladislav Aminov RUS SWI 2000 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m medley relay
Gail Amundrud CAN SWI 1976 0–0–2 1975 Cali SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Lolita Ananasova UKR SWA 2016 0–0–4 2013 Barcelona SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN bronze: duet Free
Alyssa Anderson USA SWI 2012 0–1–0 2009 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Haley Anderson USA SWI 2012—2016 2–2–1 2013 Barcelona SWI gold: 5 km open water; 2015 Kazan SWI gold: 5 km open water; 2017 Budapest SWI silver: 4×1.25 km open water relay; 2019 Gwangju SWI silver: 10 km open water, bronze: 4×1.25 km open water relay
Jakob Andkjær DEN SWI 2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 50 m butterfly
Ángel Luis Andreo ESP WAP 2004—2008 1–0–1 2001 Fukuoka WAP gold; 2007 Melbourne WAP bronze
Alberto Angelini ITA WAP 1996—2008 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Hannelore Anke GDR SWI 1972—1976 3–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 200 m breaststroke; 1975 Cali SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Dóra Antal HUN WAP 2012—2016 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Stavroula Antonakou GRE WAP 2008 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Aleksandra Antonova RUS WAP 2012 0–0–1 2011 Shanghai WAP bronze
Ai Aoki JPN SWA 2008 0–1–0 2007 Melbourne SYN silver: team Free Routine Combination
Mayumi Aoki JPN SWI 1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 100 m butterfly
Ayari Aoyama JPN SWI 1996 0–1–1 1998 Perth SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Dmitry Apanasenko RUS
URS
EUN
WAP 1988—1996 0–0–2 1986 Madrid WAP bronze (competed for the Soviet Union); 1994 Rome WAP bronze (competed for Russia)
Zoe Arancini AUS WAP 2016 0–1–1 2013 Barcelona WAP silver; 2019 Gwangju WAP bronze
Rômulo Arantes BRA SWI 1972—1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 100 m backstroke
Kelly Araouzou GRE SWI 2016 0–2–0 2013 Barcelona SWI silver: 5 km open water team; 2015 Kazan SWI silver: 5 km open water
Alexandra Araujo ITA WAP 2004 2–1–0 1998 Perth WAP gold (competed for Italy); 2001 Fukuoka WAP gold (competed for Italy); 2003 Barcelona WAP silver (competed for Italy)
Samantha Arévalo ECU SWI 2012—2016 0–1–0 2017 Budapest SWI silver: 10 km
Marie-Thérèse Armentero SUI SWI 1984—1988 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 50 m freestyle
Betsey Armstrong USA WAP 2008—2012 2–0–0 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP gold
Örn Arnarson ISL SWI 2000—2008 0–1–1 2001 Fukuoka SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Marie-Luc Arpin CAN WAP 2000—2004 0–0–2 2001 Fukuoka WAP bronze; 2005 Montréal WAP bronze
Pär Arvidsson SWE SWI 1976—1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 100 m butterfly
Jessica Ashwood AUS SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 400 m freestyle
Alexandra Asimaki GRE WAP 2008 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Alia Atkinson JAM SWI 2004—2016 0–1–1 2015 Kazan SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Francesco Attolico ITA WAP 1992—2000 1–0–0 1994 Rome WAP gold
Isabelle Auger CAN WAP 2000 0–1–0 1991 Perth WAP silver
Gianni Averaimo ITA WAP 1988 1–1–0 1986 Madrid WAP silver; 1994 Rome WAP gold
Yelena Azarova RUS SWA 1996—2004 1–0–0 1998 Perth SYN gold: team
Jack Babashoff USA SWI 1976 1–0–0 1978 West Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Shirley Babashoff USA SWI 1972—2000 2–7–1 1973 Belgrade SWI silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1975 Cali SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle, silver: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 800 m freestyle
Kristen Babb-Sprague USA SWA 1992 1–2–0 1986 Madrid SYN silver: team (competed as Kristen Babb); 1991 Perth SYN gold: team, silver: solo (competed as Kristen Babb)
Marina Babkova URS DIV 1988 0–0–1 1986 Madrid DIV bronze: 3 m springboard
Marta Bach ESP WAP 2012—2016 1–2–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Robin Backhaus USA SWI 1972 4–0–1 1973 Belgrade SWI gold: 200 m Butterfly. 4×200 m freestyle relay. and 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m butterfly; 1975 Cali SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Steve Badger CAN SWI 1976 0–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 4×200 m freestyle relay (competed for Australia)
Angie Bainbridge AUS SWI 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Kathleen Baker USA SWI 2016 1–1–1 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Roman Balashov RUS WAP 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Brita Baldus GDR
GER
DIV 1988—1992 0–0–1 1991 Perth DIV bronze: 3 m springboard (competed for Germany)
Kirsty Balfour GBR SWI 2004—2008 0–1–0 2007 Melbourne SWI silver: 200 m breaststroke
Daniel Ballart ESP WAP 1992—2004 2–2–0 1991 Perth WAP silver; 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold
Coralie Balmy FRA SWI 2008—2016 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Frank Baltrusch GDR SWI 1988 0–1–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 200 m backstroke; 1986 Madrid SWI silver: 200 m backstroke
Samir Barač CRO WAP 2000—2012 1–0–2 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze
Silvio Baracchini ITA WAP 1972—1976 1–0–1 1975 Cali WAP bronze; 1978 West Berlin WAP gold
Paolo Barelli ITA SWI 1972—1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Oleksiy Barkalov URS WAP 1968—1980 1–1–0 1973 Belgrade WAP silver; 1975 Cali WAP gold
Romain Barnier FRA SWI 2000—2004 0–0–1 2003 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Bengt Baron SWE SWI 1980—1984 0–0–2 1982 Guayaquil SWI bronze: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay
Bronte Barratt AUS SWI 2008—2016 1–3–0 2005 Montréal SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Mike Barrowman USA SWI 1988—1992 2–0–0 1991 Perth SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Carrie Barton USA SWA 2000 0–0–1 1998 Perth SYN bronze: team
Alison Bartosik USA SWA 2004 0–1–1 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team
Heidemarie Bártová-Grécká TCH DIV 1980—1992 0–0–1 1991 Perth DIV bronze: 1 m springboard
Iurie Başcatov URS
EUN
SWI 1988—1992 0–1–1 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for the Soviet Union)
Clara Basiana ESP SWA 2012 0–3–2 2011 Shanghai SYN bronze: team Technical and team Free; 2013 Barcelona SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Stefano Battistelli ITA SWI 1988—1992 0–2–2 1986 Madrid SWI silver: 1500 m freestyle; 1991 Perth SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 400 m medley and 4×200 m freestyle relay
Alex Baumann CAN SWI 1984 0–1–1 1986 Madrid SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
Nadezhda Bazhina RUS DIV 2012—2016 0–1–1 2017 Budapest DIV silver: 1 m springboard, bronze: synchronized springboard
Gemma Beadsworth AUS WAP 2008—2016 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Amanda Beard USA SWI 1996—2008 1–2–0 2003 Barcelona SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Robin Beauregard USA WAP 2000—2004 1–0–0 2003 Barcelona WAP gold
Andrea Beccari ITA SWI 2000—2004 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Leonie Beck GER SWI 2016 0–0–1 2019 Gwangju SWI bronze: 5 km open water
Reinhold Becker FRG SWI 1976 0–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Gudrun Beckmann FRG SWI 1972—1976 0–0–2 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Brigitte Becue BEL SWI 1988—2000 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 200 m breaststroke
B. J. Bedford USA SWI 2000 2–0–1 1994 Roma SWI bronze: 100 m backstroke; 1998 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Domonic Bedggood AUS DIV 2016 0–0–1 2015 Kazan DIV bronze: synchronized platform (mixed)
Johanne Bégin CAN WAP 2000—2004 0–0–2 2001 Fukuoka WAP bronze; 2005 Montréal WAP bronze
Roswitha Beier GDR SWI 1972 0–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 200 m butterfly
Elizabeth Beisel USA SWI 2008—2016 1–0–2 2009 Roma SWI bronze: 200 m backstroke; 2011 Shanghai SWI gold: 400 m medley; 2013 Barcelona SWI bronze: 400 m medley
Mireia Belmonte ESP SWI 2008—2016 1–4–1 2013 Barcelona SWI silver: 200 m butterfly and 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2017 Budapest SWI gold: 200 m butterfly, silver: 1500 m freestyle and 400 m medley
Melissa Belote USA SWI 1972—1976 1–2–0 1973 Belgrade SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Olga Belova-Gorbunova RUS WAP 2012—2016 0–0–1 2017 Budapest WAP bronze (competed as Olga Gorbunova)
Janine Belton GBR SWI 1996—2000 1–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Olga Belyayeva RUS WAP 2008—2012 0–0–2 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze
Fabio Bencivenga ITA WAP 1996—2008 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Tibor Benedek HUN Coach/WAP 1992—2016 1–2–1 1991 Perth WAP bronze; 1998 Perth WAP silver; 2003 Barcelona WAP gold; 2007 Melbourne WAP silver
Meaghan Benfeito CAN DIV 2008—2016 0–3–1 2005 Montréal DIV bronze: synchronized platform; 2013 Barcelona DIV silver: synchronized platform; 2015 Kazan DIV silver: synchronized platform and synchronized platform (mixed)
Lindsay Benko USA SWI 2000—2004 2–2–0 1998 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Brooke Bennett USA SWI 1996—2000 1–2–1 1994 Roma SWI bronze: 800 m freestyle; 1998 Perth SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Conny van Bentum NED SWI 1980—1988 0–0–5 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1986 Madrid SWI bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Viktor Berendiuha URS WAP 1988 0–0–1 1986 Madrid WAP bronze
Ricky Berens USA SWI 2008—2012 4–1–0 2009 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Gillian van den Berg NED WAP 2000—2008 0–2–0 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP silver
Alain Bernard FRA SWI 2008—2012 0–2–3 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2009 Roma SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Jens-Peter Berndt FRG SWI 1988 0–1–0 1982 Guayaquil SWI silver: 400 m medley (competed for East Germany)
Mislav Bezmalinović YUG WAP 1988 1–0–0 1991 Perth WAP gold
Suzannah Bianco USA SWA 1996 1–0–0 1994 Roma SYN gold: team
Roberta Bianconi ITA WAP 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Paul Biedermann GER SWI 2008—2016 2–1–4 2009 Roma SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle, silver: 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m medley relay; 2015 Kazan SWI bronze: 200 m freestyle
Marko Bijač CRO WAP 2016 1–1–2 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP bronze
Matt Biondi USA SWI 1984—1992 6–2–3 1986 Madrid SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m freestyle, 200 m freestyle, and bronze: 4×200 m freestyle relay; 1991 Perth SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle
Péter Biros HUN WAP 2000—2012 1–2–0 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP silver
Iso Bishop AUS WAP 2016 0–1–1 2013 Barcelona WAP silver; 2019 Gwangju WAP bronze
Andrea Blas ESP WAP 2012 1–0–0 2013 Barcelona WAP gold
Pernille Blume DEN SWI 2012—2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 100 m freestyle
Claudia Bockner GER DIV 1996 0–0–1 1994 Roma DIV bronze: 3 m springboard
Michaël Bodegas ITA WAP 2016 1–0–0 2019 Gwangju WAP gold
András Bodnár HUN SWI/WAP 1960—1972 1–1–0 1973 Belgrade WAP gold; 1975 Cali WAP silver
Hellen Boering NED WAP 2000 1–2–0 1986 Madrid WAP silver; 1991 Perth WAP gold; 1994 Rome WAP silver
Andrey Bogdanov URS SWI 1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Svetlana Bogdanova RUS WAP 2004 0–0–1 2003 Barcelona WAP bronze
Yuliya Bogdanova URS SWI 1980 1–1–1 1978 West Berlin SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Alessio Boggiatto ITA SWI 2000—2008 1–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 400 m medley
Phil Boggs USA DIV 1976 3–0–0 1973 Belgrade DIV gold: 3 m springboard; 1975 Cali DIV gold: 3 m springboard; 1978 West Berlin DIV gold: 3 m springboard
Tanya Bogomilova-Dangalakova BUL SWI 1980—1988 0–1–1 1986 Madrid SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke (competed as Tanya Bogomilova)
Richárd Bohus HUN SWI 2012—2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Flóra Bolonyai HUN WAP 2012 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Sergey Bolshakov RUS SWI 2012 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 10 km open water
Oleksandr Bondar UKR DIV 2010—2012 0–2–2 2011 Shanghai DIV bronze: synchronized platform; 2017 Budapest DIV silver: synchronized platform (competed as Aleksandr Bondar for Russia); 2019 Gwangju DIV silver: synchronized platform, bronze: platform (competed as Aleksandr Bondar for Russia)
Charlotte Bonnet FRA SWI 2012—2016 0–0–2 2013 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay
Gustavo Borges BRA SWI 1992—2004 0–0–2 1994 Roma SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Mariya Borisova RUS WAP 2016 0–0–1 2017 Budapest WAP bronze
Oleksiy Boryslavskiy URS SWI 1988 0–0–1 1991 Perth bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Miho Bošković CRO WAP 2008—2012 1–0–2 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze
Silvia Bosurgi ITA WAP 2004—2008 1–1–0 2001 Fukuoka WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver
Beth Botsford USA SWI 1996 1–0–0 1998 Perth gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Joe Bottom USA SWI 1976 7–1–0 1973 Belgrade SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 1975 Cali SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1978 West Berlin SWI gold: 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×100 m medley relay
David Boudia USA DIV 2008—2016 0–4–1 2007 Melbourne DIV bronze: synchronized platform; 2009 Roma DIV silver: synchronized platform; 2011 Shanghai DIV silver: platform; 2013 Barcelona DIV silver: platform; 2015 Kazan DIV silver: platform
Marie-Pierre Boudreau-Gagnon CAN SWA 2008—2012 0–0–3 2009 Roma SYN bronze: solo Technical and team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN bronze: team Free Routine Combination
Lorys Bourelly FRA SWI 2016 1–0–0 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Fréd Bousquet FRA SWI 2000—2016 0–1–5 2003 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2009 Roma SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle and bronze: 4×100 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI bronze: 50 m butterfly
George Bovell TTO SWI 2000—2016 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 50 m freestyle
Alessandro Bovo ITA WAP 1992—1996 1–0–0 1994 Rome WAP gold
Lauren Boyle NZL SWI 2008—2016 0–2–3 2013 Barcelona SWI bronze: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 1500 m freestyle; 2015 Kazan SWI silver: 800 m freestyle and 1500 m freestyle
Ralf Braun GER SWI 1996—2000 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 200 m backstroke
Dirk Braunleder FRG SWI 1976 0–2–0 1975 Cali SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Fruzsina Brávik HUN WAP 2008 1–0–0 2005 Montréal WAP gold
Emiliano Brembilla ITA SWI 1996—2008 0–2–1 1998 Perth SWI silver: 1500 m freestyle; 2001 Fukuoka SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Chris-Carol Bremer GER SWI 1992—1996 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 200 m butterfly
Janice Bremner CAN SWA 1996 0–1–0 1994 Roma SYN silver: team
Rosalind Brett GBR SWI 2000 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Serhiy Breus UKR SWI 2008 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 50 m butterfly
Darko Brguljan MNE WAP 2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Draško Brguljan MNE WAP 2008—2016 1–1–0 1986 Madrid WAP gold (competed for Yugoslavia); 2013 Barcelona WAP silver (competed for Montenegro)
Karin Brienesse NED SWI 1988—1996 0–1–2 1986 Madrid SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1991 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Enith Brigitha NED SWI 1972—1976 0–1–4 1973 Belgrade SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m freestyle; 1975 Cali SWI bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m medley relay
Melissa Briley USA DIV 1976 0–0–1 1978 West Berlin DIV bronze: platform
Brian Brinkley GBR SWI 1972—1976 0–1–3 1975 Cali SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Grant Brits AUS SWI 2008 0–1–0 2007 Melbourne SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Leith Brodie AUS SWI 2008 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Peter Broscienski FRG SWI 1976 0–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Mike Brown CAN SWI 2004—2008 0–1–0 2005 Montréal SWI silver: 200 m breaststroke
Peter Bruch GDR SWI 1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Annika Bruhn GER SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay
Daniëlle de Bruijn NED WAP 2000—2008 0–1–0 1998 Perth WAP silver
Inge de Bruijn NED SWI 1992—2004 4–0–1 1991 Perth SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2001 Fukuoka SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 50 m butterfly; 2003 Barcelona SWI gold: 50 m butterfly
Mike Bruner USA SWI 1976 1–0–0 1978 West Berlin SWI gold: 200 m butterfly
Rachele Bruni ITA SWI 2016 0–1–2 2017 Budapest SWI bronze: 4×1.25 km open water relay; 2019 Gwangju SWI silver: 4×1.25 km open water relay, bronze: 10 km open water
Olga Brusnikina RUS SWA 1996—2004 4–0–0 1998 Perth SYN gold: duet and team; 2001 Fukuoka SYN gold: solo; 2003 Barcelona SYN gold: team
Hannah Buckling AUS WAP 2016 0–1–1 2013 Barcelona WAP silver; 2019 Gwangju WAP bronze
Barbara Bujka HUN WAP 2012—2016 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Luka Bukić CRO WAP 2016 0–1–1 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver
Perica Bukić CRO
YUG
WAP 1984—1996 2–0–0 1986 Madrid WAP gold (competed for Yugoslavia); 1991 Perth WAP gold (competed for Yugoslavia)
Ivan Buljubašić CRO WAP 2012 1–0–2 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze; 2017 Budapest WAP gold
Carmen Bunaciu ROU SWI 1980—1984 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 200 m backstroke
Fabrizio Buonocore ITA WAP 2004—2008 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Caroline Burckle USA SWI 2008 1–0–0 2005 Montréal SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Vladimir Bure URS SWI 1968—1976 0–2–0 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1975 Cali SWI silver: 100 m freestyle
Greg Burgess USA SWI 1992—1996 0–1–0 1994 Roma SWI silver: 200 m medley
Cameron van der Burgh RSA SWI 2008—2016 2–3–5 2007 Melbourne SWI bronze: 50 m breaststroke; 2009 Roma SWI gold: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2011 Shanghai SWI bronze: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2013 Barcelona SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 2015 Kazan SWI silver: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2017 Budapest SWI bronze: 50 m breaststroke
Damir Burić CRO WAP 2004—2016 1–1–2 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver
Antje Buschschulte GER SWI 1996—2008 3–5–3 1998 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2003 Barcelona SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×100 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay
Andro Bušlje CRO WAP 2008—2016 2–1–4 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze; 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP bronze
Ricardo Busquets PUR SWI 1992—2004 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 50 m freestyle
Alba Cabello ESP SWA 2008—2012 1–3–3 2007 Melbourne SYN bronze: team Technical; 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN bronze: team Technical and team Free; 2013 Barcelona SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Franco Cagnotto ITA DIV 1964—1980 0–0–1 1978 West Berlin DIV bronze: 3 m springboard
Tania Cagnotto ITA DIV 2000—2016 1–3–6 2005 Montréal DIV bronze: 3 m springboard; 2007 Melbourne DIV bronze: 3 m springboard; 2009 Roma DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2011 Shanghai DIV bronze: 1 m springboard; 2013 Barcelona DIV silver: 1 m springboard and synchronized springboard; 2015 Kazan DIV gold: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard and 3 m synchronized springboard (mixed)
Alessandro Calcaterra ITA WAP 1996—2008 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Roberto Calcaterra ITA WAP 1996—2004 1–1–0 1994 Rome WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver
Paolo Caldarella ITA WAP 1988—1992 0–1–0 1986 Madrid WAP silver
Hilary Caldwell CAN SWI 2012—2016 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 200 m backstroke
Beatrice Callegari ITA SWA 2016 0–1–0 2019 Gwangju SYN silver: team Highlight Routine
Novella Calligaris ITA SWI 1968—1972 1–0–2 1973 Belgrade SWI gold: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle and 400 m medley
Ashley Callus AUS SWI 2000—2008 2–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Dyana Calub AUS SWI 2000 1–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m medley relay
Alessandro Calvi ITA SWI 2004—2008 0–1–0 2007 Melbourne SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Michelle Cameron CAN SWA 1988 2–0–0 1986 Madrid SYN gold: duet and gold: team
Sandro Campagna ITA Coach/WAP 1988—2016 1–1–0 1986 Madrid WAP silver; 1994 Rome WAP gold
Bronte Campbell AUS SWI 2012—2016 5–4–2 2013 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley mixed relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle mixed relay
Cate Campbell AUS SWI 2008—2016 4–5–3 2009 Roma SWI bronze: 50 m freestyle; 2013 Barcelona SWI gold: 100 m freestyle, silver: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley mixed relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle
Cora Campbell CAN WAP 2000—2004 0–0–2 2001 Fukuoka WAP bronze; 2005 Montréal WAP bronze
Cao Yuan CHN DIV 2012—2016 3–2–1 2013 Barcelona DIV bronze: synchronized platform; 2015 Kazan DIV gold: synchronized springboard; 2017 Budapest DIV silver: synchronized springboard; 2019 Gwangju DIV gold: synchronized springboard and synchronized platform, silver: 3 m springboard
Federico Cappellazzo ITA SWI 2004 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Ona Carbonell ESP SWA 2012—2016 1–10–11 2007 Melbourne SYN bronze: team Technical; 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN bronze: duet Technical, duet Free, team Technical, and team Free; 2013 Barcelona SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination, bronze: solo Technical, solo Free, duet Technical, and duet Free; 2015 Kazan SYN silver: solo Technical, bronze: solo Free; 2017 Budapest SYN silver: solo Technical and solo Free; 2019 Gwangju SYN silver: solo Technical and solo Free, bronze: team Highlight Routine
Patty Cardenas USA WAP 2008 1–0–0 2007 Melbourne WAP gold
Rick Carey USA SWI 1984 2–1–0 1982 Guayaquil SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke
Jazz Carlin GBR SWI 2016 0–0–2 2009 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI bronze: 800 m freestyle
Stéphan Caron FRA SWI 1984—1992 0–1–0 1986 Madrid SWI silver: 100 m freestyle
Martina Carraro ITA SWI 2010—2016 0–0–1 2019 Gwangju SWI bronze: 100 m breaststroke
Lara Carroll AUS SWI 2004 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 200 m medley
Jim Carter GBR SWI 1972—1980 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×100 m medley relay
Claire Carver-Dias CAN SWA 2000 0–0–2 2001 Fukuoka SYN bronze: duet and team
Chad Carvin USA SWI 2000 0–1–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Luigi Castagnola ITA WAP 1976 0–0–1 1975 Cali WAP bronze
Yahel Castillo MEX DIV 2008—2012 0–0–3 2011 Shanghai DIV bronze: synchronized springboard; 2013 Barcelona DIV bronze: 3 m springboard; 2019 Gwangju DIV bronze: synchronized springboard
Naomi Castle AUS WAP 2000—2004 0–0–1 1998 Perth WAP bronze
Tracy Caulkins USA SWI 1984 5–2–2 1978 West Berlin SWI gold: 200 m butterfly, 200 m medley, 400 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 1982 Guayaquil SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 200 m medley and 400 m medley
Chris Cavanaugh USA SWI 1984 2–0–0 1982 Guayaquil SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Milorad Čavić SRB
SCG
SWI 2000—2012 1–1–0 2009 Roma SWI gold: 50 m butterfly, silver: 100 m butterfly (competed for Serbia)
Simone Cercato ITA SWI 2000—2004 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Linda Cerruti ITA SWA 2016 0–1–0 2019 Gwangju SYN silver: team Highlight Routine
Kyle Chalmers AUS SWI 2014—2016 1–3–1 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Erin Chan CAN SWA 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka SYN bronze: team
Jennifer Chandler USA DIV 1976 0–0–1 1978 West Berlin DIV bronze: 3 m springboard
Chang Si CHN SWA 2012 0–3–0 2011 Shanghai SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Jessica Chase CAN SWA 2004 0–0–1 2001 Fukuoka SYN bronze: team
Kevin Chávez AUS DIV 2016 0–0–1 2013 Barcelona DIV bronze: 1 m springboard (competed for Mexico)
Chen Aisen CHN DIV 2016 3–1–0 2015 Kazan DIV gold: synchronized platform; 2017 Budapest DIV gold: synchronized platform, silver: platform; 2019 Gwangju DIV gold: synchronized platform
Chen Huijia CHN SWI 2008 1–0–0 2009 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay
Chen Jianhong CHN SWI 1988—1992 0–0–0 1991 Perth gold: 50 m breaststroke (demonstration event)
Chen Qian CHN SWI 2012 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Chen Ruolin CHN DIV 2008—2016 6–3–1 2007 Melbourne DIV gold: synchronized platform, silver: platform; 2009 Roma DIV gold: synchronized platform, silver: platform; 2011 Shanghai DIV gold: platform and synchronized platform; 2013 Barcelona DIV gold: synchronized platform, silver: platform; 2015 Kazan DIV gold: synchronized platform, bronze: team
Chen Xiaojun CHN SWA 2012 0–1–0 2011 Shanghai SYN silver: team Free Routine Combination
Chen Xinyi CHN SWI 2016 1–0–0 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Chen Yan CHN SWI 1996 2–1–0 1998 Perth SWI gold: 400 m freestyle and 400 m medley; 1998 Perth SWI silver: 200 m medley
Cheong Jun Hoong MAS DIV 2012—2016 1–0–1 2017 Budapest DIV gold: platform, bronze: synchronized platform
Dmitry Chernyshov RUS SWI 2000 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m medley relay
Ihor Chervynskiy UKR SWI 2000—2012 0–1–1 2003 Barcelona SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Suzu Chiba JPN SWI 1992—1996 0–0–1 1991 Perth SWI bronze: 400 m freestyle
Marcelo Chierighini BRA SWI 2012—2016 0–1–0 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Vlada Chigiryova RUS SWA 2016 11–0–0 2013 Barcelona SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN gold: team Technical and team Free; 2019 Gwangju SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Svetlana Chimrova RUS SWI 2016 0–1–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Giorgi Chogovadze URS
EUN
DIV 1988—1992 0–0–1 1991 Perth DIV bronze: platform (competed for the Soviet Union)
Revaz Chomakhidze RUS WAP 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Henrik Christiansen NOR SWI 2014—2016 0–1–0 2019 Gwangju SWI silver: 800 m freestyle
Anton Chupkov RUS SWI 2014—2016 2–0–2 2017 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
César Cielo Filho BRA SWI 2008—2012 6–1–0 2009 Roma SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly; 2013 Barcelona SWI gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly; 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Aleksandar Ćirić SRB
SCG
WAP 2000—2008 0–0–1 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro)
Barbara Clark CAN SWI 1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Karen Clark CAN SWA 1996 0–2–0 1991 Perth SYN silver: team; 1994 Roma SYN silver: team
Tyler Clary USA SWI 2012 0–2–2 2009 Roma SWI silver: 400 m medley; 2011 Shanghai SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m backstroke; 2013 Barcelona SWI bronze: 200 m backstroke
Andrew Clayton GBR SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Tammy Cleland-McGregor USA SWA 1996—2000 1–0–0 1994 Roma SYN gold: team (competed as Tammy Cleland)
Valerio Cleri ITA SWI 2008—2012 1–0–0 2009 Roma SWI gold: 25 km open water
Beatrice Coadă-Cășlaru ROU SWI 1992—2004 0–0–2 1991 Perth bronze: 4×50 m freestyle relay (demonstration event); 2001 Fukuoka SWI bronze: 400 m medley (competed as Beatrice Cășlaru); 2003 Barcelona SWI bronze: 400 m medley (competed as Beatrice Cășlaru)
Ryan Cochrane CAN SWI 2008—2016 0–4–4 2009 Roma SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 2011 Shanghai SWI silver: 800 m freestyle and: 1500 m freestyle; 2013 Barcelona SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 2015 Kazan SWI bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Tiffany Cohen USA SWI 1984 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 400 m freestyle
Federico Colbertaldo ITA SWI 2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 800 m freestyle
Bree Cole AUS DIV 2008 0–1–1 2007 Melbourne DIV silver: synchronized platform, bronze: synchronized springboard
Lynn Colella USA SWI 1972 0–0–2 1973 Belgrade SWI bronze: 200 m breaststroke and 200 m butterfly
Rick Colella USA SWI 1972—1976 1–1–1 1973 Belgrade SWI bronze: 400 m medley; 1975 Cali SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Michelle Coleman SWE SWI 2012—2016 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay
Romeo Collina ITA WAP 1980—1984 1–0–0 1978 West Berlin WAP gold
Melissa Collins CAN WAP 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Dragoș Coman ROU SWI 2000—2008 0–0–1 2003 Barcelona SWI bronze: 400 m freestyle
Santo Condorelli CAN SWI 2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay
Jack Conger USA SWI 2016 0–1–2 2017 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Lars Conrad GER SWI 2000—2004 0–0–2 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Francesca Conti ITA WAP 2004 2–1–1 1994 Rome WAP bronze; 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver
Wendy Cook-Hogg CAN SWI 1972—1976 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 100 m backstroke (competed as Wendy Cook)
Rebecca Cooke GBR SWI 2000—2004 0–0–1 2003 Barcelona SWI bronze: 800 m freestyle
Brad Cooper AUS SWI 1972 0–2–1 1973 Belgrade SWI silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Haley Cope USA SWI 2004 1–1–0 2001 Fukuoka SWI gold: 50 m backstroke; 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Kevin Cordes USA SWI 2016 3–3–1 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke and silver: 4×100 m medley mixed relay, bronze: 50 m breaststroke; 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), silver: 100 m breaststroke
Raquel Corral ESP SWA 2004—2008 1–3–2 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination; 2005 Montréal SYN bronze: team and team Free Routine Combination; 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free
Ritz Correia USA SWI 2004 2–2–0 2001 Fukuoka gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2003 Barcelona gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Melani Costa ESP SWI 2008—2016 0–1–0 2013 Barcelona SWI silver: 400 m freestyle
Tamara Costache ROU SWI 1988 1–0–0 1986 Madrid SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle relay (demonstration event)
Candy Costie USA SWA 1984 0–2–0 1982 Guayaquil SYN silver: duet and team
Céline Couderc FRA SWI 2004—2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Natalie Coughlin USA SWI 2004—2012 8–7–5 2001 Fukuoka SWI gold: 100 m backstroke and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m backstroke; 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 2005 Montréal SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke and 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 100 m backstroke and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m backstroke; 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Alicia Coutts AUS SWI 2008—2016 0–7–1 2011 Shanghai SWI silver: 100 m butterfly and 200 m medley; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2013 Barcelona SWI silver: 100 m butterfly, 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and silver: 4×100 m medley relay
Kirsty Coventry ZIM IOC/SWI 2000—2016 3–5–0 2005 Montréal SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 200 m medley and silver: 400 m medley; 2007 Melbourne SWI silver: 200 m backstroke and200 m medley; 2009 Roma SWI gold: 200 m backstroke, silver: 400 m medley
Kami Craig USA WAP 2008—2016 3–0–0 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP gold; 2015 Kazan WAP gold
Margalida Crespí ESP SWA 2012 1–5–4 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN bronze: team Technical and team Free; 2013 Barcelona SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination, bronze: duet Technical and duet Free
Alexandra Croak AUS DIV/GYM 2000—2008 0–1–0 2011 Shanghai DIV silver: synchronized platform
Ian Crocker USA SWI 2000—2008 4–5–0 2001 Fukuoka SWI silver: 100 m butterfly; 2003 Barcelona SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 50 m butterfly; 2005 Montréal SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 50 m butterfly; 2007 Melbourne SWI silver: 50 m butterfly and 100 m butterfly
Ugo Crousillat FRA WAP 2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver (competed for Montenegro)
Gábor Csapó HUN WAP 1976—1980 1–3–0 1973 Belgrade WAP gold; 1975 Cali WAP silver; 1978 West Berlin WAP silver; 1982 Guayaquil WAP silver
László Cseh HUN SWI 2004—2016 2–6–5 2003 Barcelona SWI silver: 400 m medley; 2005 Montréal SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley, bronze: 100 m backstroke; 2007 Melbourne SWI bronze: 200 m medley; 2009 Roma SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley; 2011 Shanghai SWI bronze: 200 m medley; 2013 Barcelona SWI silver: 100 m butterfly; 2015 Kazan SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly; 2017 Budapest SWI silver: 200 m butterfly
Tibor Cservenyák HUN WAP 1972—1976 1–2–0 1973 Belgrade WAP gold; 1975 Cali WAP silver; 1982 Guayaquil WAP silver
Nikita Cuffe AUS WAP 2004—2008 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Miloš Ćuk SRB WAP 2016 1–1–1 2011 Shanghai WAP silver; 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Janet Culp USA SWA 2008 0–0–1 2007 Melbourne SYN bronze: team Free Routine Combination
Ana Marcela Cunha BRA SWI 2008—2016 5–2–4 2011 Shanghai SWI gold: 25 km open water; 2013 Barcelona SWI silver: 10 km open water, bronze: 5 km open water; 2015 Kazan SWI gold: 25 km open water, silver: 5 km open water team, bronze: 10 km open water; 2017 Budapest SWI gold: 25 km open water, bronze: 5 km open water and 10 km open water; 2019 Gwangju SWI gold: 5 km open water and 25 km open water
Attila Czene HUN SWI 1992—2000 0–0–3 1994 Roma SWI bronze: 200 m medley and 4×100 m medley relay; 1998 Perth SWI bronze: 4×100 m medley relay
Konrad Czerniak POL SWI 2012—2016 0–1–2 2011 Shanghai SWI silver: 100 m butterfly; 2013 Barcelona SWI bronze: 100 m butterfly; 2015 Kazan SWI bronze: 50 m butterfly
Marco D'Altrui ITA WAP 1984—1992 1–1–0 1986 Madrid WAP silver; 1994 Rome WAP gold
Enzo D'Angelo ITA WAP 1976—1984 0–0–1 1975 Cali WAP bronze
Tommaso D'Orsogna AUS SWI 2012 0–1–1 2009 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay
Heike Dähne GDR SWI 1980 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 200 m butterfly
Troy Dalbey USA SWI 1988 1–1–0 1991 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay
Tom Daley GBR DIV 2008—2016 3–1–2 2009 Roma DIV gold: platform; 2015 Kazan DIV gold: team, bronze: platform; 2017 Budapest DIV gold: platform, silver: synchronized springboard (mixed); 2019 Gwangju DIV bronze: synchronized platform
Francesca Dallapè ITA DIV 2008—2016 0–2–0 2009 Roma DIV silver: synchronized springboard; 2013 Barcelona DIV silver: synchronized springboard
Petra Dallmann GER SWI 2004—2008 1–4–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2009 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay
José Damen NED SWI 1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×100 m medley relay
Tamás Darnyi HUN SWI 1988—1992 4–0–1 1986 Madrid SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 1991 Perth SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, bronze: 200 m butterfly
Uwe Daßler GDR SWI 1988 0–1–0 1986 Madrid SWI silver: 400 m freestyle
Lara Davenport AUS SWI 2008 0–1–0 2005 Montréal SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Dave Davies GBR SWI 2004—2012 0–0–2 2005 Montréal SWI bronze: 1500 m freestyle; 2007 Melbourne SWI bronze: 1500 m freestyle
Georgia Davies GBR SWI 2012—2016 0–0–1 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay
Josh Davis USA SWI 1996—2000 1–0–0 1994 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Victor Davis CAN SWI 1984—1988 2–2–0 1982 Guayaquil SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 1986 Madrid SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Anastasiya Davydova RUS SWA 2004—2012 12–1–0 2001 Fukuoka SYN gold: team, silver: duet; 2003 Barcelona SYN gold: duet; 2005 Montréal SYN gold: duet and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN gold: duet Technical, duet Free, and team Free Routine Combination; 2009 Roma SYN gold: duet Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Gianni De Magistris ITA WAP 1968—1984 1–0–1 1975 Cali WAP bronze; 1978 West Berlin WAP gold
Deena Deardurff USA SWI 1972 0–2–0 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m medley relay and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Fred Deburghgraeve BEL SWI 1992—1996 1–0–1 1994 Roma SWI bronze: 100 m breaststroke; 1998 Perth SWI gold: 100 m breaststroke
Ádám Decker HUN WAP 2016 1–1–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver
Attila Decker HUN WAP 2016 1–1–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver
Virginie Dedieu FRA SWA 1996—2004 3–2–1 1998 Perth SYN silver: solo, bronze: duet; 2001 Fukuoka SYN silver: solo; 2003 Barcelona SYN gold: solo; 2005 Montréal SYN gold: solo; 2007 Melbourne SYN gold: solo Free
Markus Deibler GER SWI 2008—2012 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Francesca Deidda ITA SWA 2016 0–1–0 2019 Gwangju SYN silver: team Highlight Routine
Inge Dekker NED SWI 2004—2016 3–0–3 2007 Melbourne SWI bronze: 50 m butterfly and 4×100 m freestyle relay; 2009 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI gold: 50 m butterfly and 4×100 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Marcello Del Duca ITA WAP 1976 0–0–1 1975 Cali WAP bronze
Marco Del Lungo ITA WAP 2016 1–0–0 2019 Gwangju WAP gold
Vangelis Delakas GRE WAP 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Ash Delaney AUS SWI 2008 0–1–1 2009 Roma SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2013 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay
Nikolaos Deligiannis GRE WAP 2000—2012 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Rick DeMont USA SWI 1972 1–1–0 1973 Belgrade SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle
Yelena Dendeberova URS
EUN
SWI 1988—1992 0–1–0 1986 Madrid SWI silver: 200 m medley (competed for the Soviet Union)
Helen Denman AUS SWI 1996 0–2–0 1998 Perth SWI silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Georgios Dervisis GRE WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Marie-Claude Deslières CAN Referee/WAP 2000—2016 0–1–0 1991 Perth WAP silver
Alexandre Despatie CAN DIV 2000—2012 3–3–2 2001 Fukuoka DIV silver: platform; 2003 Barcelona DIV gold: platform; 2005 Montréal DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard; 2007 Melbourne DIV silver: 3 m springboard and synchronized springboard; 2009 Roma DIV bronze: 3 m springboard and synchronized springboard
Jérémy Desplanches SUI SWI 2016 0–1–0 2019 Gwangju SWI silver: 200 m medley
Gabriele Detti ITA SWI 2012—2016 1–0–2 2017 Budapest SWI gold: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2019 Gwangju SWI bronze: 400 m freestyle
Tamás Deutsch HUN SWI 1988—1996 0–0–2 1994 Roma SWI bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Andrea Dewar CAN WAP 2004 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Francesco Di Fulvio ITA WAP 2016 1–0–0 2019 Gwangju WAP gold
Tania Di Mario ITA WAP 2004—2016 1–1–1 2001 Fukuoka WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver; 2015 Kazan WAP bronze
Klaus Dibiasi ITA DIV 1964—1976 2–2–0 1973 Belgrade DIV gold: platform, silver: 3 m springboard; 1975 Cali DIV gold: platform, silver: 3 m springboard
Edith van Dijk NED SWI 2008 3–2–4 1998 Perth SWI silver: 5 km open water, bronze: 25 km open water; 2001 Fukuoka SWI silver: 25 km open water, bronze: 10 km open water; 2003 Barcelona SWI gold: 25 km open water, bronze: 10 km open water; 2005 Montréal SWI gold: 10 km open water and 25 km open water, bronze: 5 km open water
Margie Dingeldein USA WAP 2004 1–0–0 2003 Barcelona WAP gold
Valérie Dionne CAN WAP 2000—2004 0–0–2 2001 Fukuoka WAP bronze; 2005 Montréal WAP bronze
Maya DiRado USA SWI 2016 1–1–0 2013 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2015 Kazan SWI silver: 400 m medley
Allan do Carmo BRA SWI 2008—2016 0–1–1 2013 Barcelona SWI bronze: 5 km open water team; 2015 Kazan SWI silver: 5 km open water team
Erin Dobratz USA SWA 2004 0–1–1 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team
Luminița Dobrescu ROU SWI 1988—1996 0–0–0 1991 Perth bronze: 4×50 m freestyle relay (demonstration event)
Aleksandr Dobroskok RUS DIV 2000—2008 2–0–2 2001 Fukuoka DIV bronze: 1 m springboard and synchronized springboard; 2003 Barcelona DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard
Dmitry Dobroskok RUS DIV 2004—2008 1–1–0 2005 Montréal DIV gold: synchronized platform; 2007 Melbourne DIV silver: synchronized platform
Nikša Dobud CRO WAP 2012 0–0–3 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze; 2013 Barcelona WAP bronze
István Dóczi HUN WAP 1992 0–0–1 1991 Perth WAP bronze
Tom Dolan USA SWI 1996—2000 2–0–0 1994 Roma SWI gold: 400 m medley; 1998 Perth SWI gold: 400 m medley
Aleksandr Dolgushin URS WAP 1968—1976 1–0–0 1975 Cali WAP gold
Claire Donahue USA SWI 2012 1–0–0 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Jana Dörries GER SWI 1992 0–1–2 1991 Perth SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Luca Dotto ITA SWI 2012—2016 0–1–1 2011 Shanghai SWI silver: 50 m freestyle; 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Mikhail Dovgalyuk RUS SWI 2016 0–2–0 2017 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Ann Dow CAN WAP 2000—2004 0–0–2 2001 Fukuoka WAP bronze; 2005 Montréal WAP bronze
Gordon Downie GBR SWI 1976 0–1–1 1975 Cali SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Duje Draganja CRO SWI 2000—2008 0–1–0 2005 Montréal SWI silver: 50 m freestyle
Yevgeny Drattsev RUS SWI 2008—2016 1–1–4 2005 Montréal SWI gold: 5 km open water team; 2007 Melbourne SWI silver: 5 km open water, bronze: 10 km open water; 2011 Shanghai SWI bronze: 5 km open water; 2013 Barcelona SWI bronze: 25 km open water; 2017 Budapest SWi bronze: 25 km open water
Rita Drávucz HUN WAP 2004—2012 1–1–0 2001 Fukuoka WAP silver; 2005 Montréal WAP gold
Caeleb Dressel USA SWI 2016 13–2–0 2017 Budapest SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, 4×100 m freestyle mixed relay, and 4×100 m medley mixed relay; 2019 Gwangju SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 50 m butterfly, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m freestyle mixed relay, silver: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay
Aleksandr Dreval URS WAP 1972—1976 1–1–0 1973 Belgrade WAP silver; 1975 Cali WAP gold
Steffen Driesen GER SWI 2000—2004 0–1–1 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Hugues Duboscq FRA SWI 2000—2008 0–1–1 2005 Montréal SWI bronze: 100 m breaststroke; 2009 Roma SWI silver: 100 m breaststroke
Milena Duchková TCH DIV 1968—1976 0–1–0 1973 Belgrade DIV silver: platform
Simon Dufour FRA SWI 2000—2008 0–0–1 2003 Barcelona SWI bronze: 200 m backstroke
Keltie Duggan CAN SWI 1988 0–0–0 1991 Perth bronze: 50 m breaststroke (demonstration event)
Dmitry Dugin RUS WAP 1996—2000 0–0–1 1994 Rome WAP bronze
Justin Dumais USA DIV 2004 0–0–1 2005 Montréal DIV bronze: synchronized springboard
Troy Dumais USA DIV 2000—2012 0–4–1 1998 Perth DIV silver: 1 m springboard; 2005 Montréal DIV silver: 3 m springboard, bronze: synchronized springboard; 2009 Roma DIV silver: 3 m springboard and synchronized springboard
David Dunne GBR SWI 1976 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Mary Beth Dunnichay USA DIV 2008 0–1–0 2009 Roma DIV silver: synchronized platform
Stéphanie Durocher CAN SWA 2012 0–0–1 2011 Shanghai SYN bronze: team Free Routine Combination
Nate Dusing USA SWI 2000—2004 1–2–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Conor Dwyer USA SWI 2012—2016 3–3–1 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Vladimir Dyatchin RUS SWI 2008—2012 2–2–2 2001 Fukuoka SWI silver: 10 km open water; 2003 Barcelona SWI gold: 10 km open water, bronze: 5 km open water; 2007 Melbourne SWI gold: 10 km open water; 2009 Roma SWI bronze: 25 km open water; 2011 Shanghai SWI silver: 25 km open water
Becky Dyroen-Lancer USA SWA 1996 4–0–0 1991 Perth SYN gold: team (competed as Becky Dyroen); 1994 Roma SYN gold: solo, duet, and team
Gonzalo Echenique ESP WAP 2016 1–0–0 2019 Gwangju WAP gold
Sophie Edington AUS SWI 2008 2–0–1 2003 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m medley relay and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Ian Edmond GBR SWI 2004 0–1–0 2003 Barcelona SWI silver: 200 m breaststroke
Krisztina Egerszegi HUN SWI 1988—2001 2–1–0 1991 Perth SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 200 m backstroke
Sylvia Eichner GDR SWI 1972 1–0–0 1973 Belgrade SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Andrea Eife GDR SWI 1972 1–0–1 1973 Belgrade SWI SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Brittany Elmslie AUS SWI 2012—2016 0–3–0 2013 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay and silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Janet Ely USA DIV 1972—1976 1–0–0 1975 Cali DIV gold: platform
Giulia Emmolo ITA WAP 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Kornelia Ender GDR SWI 1972—1976 8–2–0 1973 Belgrade SWI gold: 100 m freestyle, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m medley; 1975 Cali SWI gold: 100 m freestyle, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m freestyle
Balázs Erdélyi HUN WAP 2016 0–1–0 2017 Budapest WAP silver
Anthony Ervin USA SWI 2000—2016 2–1–0 2001 Fukuoka SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2013 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Albert Español ESP WAP 2012—2016 0–1–0 2009 Rome WAP silver
Anna Espar ESP WAP 2012—2016 1–2–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Clara Espar ESP WAP 2016 0–2–0 2017 Budapest WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Paola Espinosa MEX DIV 2004—2016 1–0–3 2003 Barcelona DIV bronze: synchronized springboard; 2009 Roma DIV gold: platform; 2011 Shanghai DIV bronze: platform; 2019 Gwangju DIV bronze: synchronized springboard
Franck Esposito FRA SWI 1992—2004 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 200 m butterfly
Laura Ester ESP WAP 2012—2016 1–2–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Ellen Estes USA WAP 2000—2004 1–0–0 2003 Barcelona WAP gold
Manuel Estiarte ESP IOC/WAP 1980—2004 1–2–0 1991 Perth WAP silver; 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP gold
Sarah Evanetz CAN SWI 1996 0–0–0 1991 Perth silver: 4×50 m freestyle relay (demonstration event); 1991 Perth bronze: 50 m butterfly (demonstration event)
Blair Evans AUS SWI 2012—2016 0–1–0 2011 Shanghai SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Janet Evans USA SWI 1988—1996 3–1–1 1991 Perth SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle, silver: 200 m freestyle; 1994 Roma SWI gold: 800 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Loris Facci ITA SWI 2004—2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 200 m breaststroke
Thomas Fahrner FRG SWI 1984—1988 0–1–0 1986 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Grigory Falko RUS SWI 2004—2008 0–1–0 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Tamás Faragó HUN WAP 1972—1980 1–2–0 1973 Belgrade WAP gold; 1975 Cali WAP silver; 1978 West Berlin WAP silver
Jo Fargus GBR SWI 2000 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 200 m backstroke
Rachel Fattal USA WAP 2016 3–0–0 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Aleksandr Fedorov RUS WAP 2004 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Olena Fedorova UKR DIV 2004—2016 0–0–1 2005 Montréal DIV bronze: synchronized springboard
Jimmy Feigen USA SWI 2012—2016 0–2–0 2013 Barcelona SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Hendrik Feldwehr GER SWI 2012 0–1–2 2009 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay
Maurizio Felugo ITA WAP 2004—2012 1–1–0 2003 Barcelona WAP silver; 2011 Shanghai WAP gold
Kent Ferguson USA DIV 1992 1–0–0 1991 Perth DIV gold: 3 m springboard
Fran Fernández ESP WAP 2016 0–1–0 2019 Gwangju WAP silver
Teófilo Ferreira BRA SWI 1992 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Massimiliano Ferretti ITA WAP 1988—1992 1–1–0 1986 Madrid WAP silver; 1994 Rome WAP gold
Costanza Ferro ITA SWA 2016 0–1–0 2019 Gwangju SYN silver: team Highlight Routine
Serhiy Fesenko URS SWI 1980 0–2–1 1978 West Berlin SWI silver: 400 m medley (competed for the Soviet Union); 1982 Guayaquil SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 400 m medley (competed for the Soviet Union)
Leigh Ann Fetter USA SWI 1988 0–1–0 1991 Perth SWI silver: 50 m freestyle
Nick Ffrost AUS SWI 2008 0–1–1 2007 Melbourne SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Pietro Figlioli AUS
ITA
WAP 2004—2016 2–0–0 2011 Shanghai WAP gold (competed for Italy); 2019 Gwangju WAP gold (competed for Italy)
Solenne Figuès FRA SWI 1996—2004 1–0–0 2005 Montréal SWI gold: 200 m freestyle
Roseline Filion CAN DIV 2008—2016 0–2–1 2005 Montréal DIV bronze: synchronized platform; 2013 Barcelona DIV silver: synchronized platform; 2015 Kazan DIV silver: synchronized platform
Aleksey Filipets RUS SWI 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 1500 m freestyle
Filip Filipović SRB WAP 2008—2016 2–1–1 2009 Rome WAP gold; 2011 Shanghai WAP silver; 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Alessia Filippi ITA SWI 2004—2012 1–0–1 2009 Roma SWI gold: 1500 m freestyle; 2009 Roma SWI bronze: 800 m freestyle
Thomas Finchum USA DIV 2008 0–1–1 2007 Melbourne DIV bronze: synchronized platform; 2009 Roma DIV silver: synchronized platform
Bridget Finn USA SWA 2000 0–0–1 1998 Perth SYN bronze: team
Domenico Fioravanti ITA SWI 2000 0–1–1 2001 Fukuoka SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke
Deni Fiorentini ITA WAP 2012 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Goran Fiorentini ITA WAP 2004 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Mario Fiorillo ITA WAP 1984—1992 1–1–0 1986 Madrid WAP silver; 1994 Rome WAP gold
Aria Fischer USA WAP 2016 2–0–0 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Heike Fischer GER DIV 2004—2008 0–1–1 2005 Montréal DIV bronze: 1 m springboard; 2007 Melbourne DIV silver: synchronized springboard
Makenzie Fischer USA WAP 2016 3–0–0 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Manila Flamini ITA SWA 2016 1–2–1 2015 Kazan SYN bronze: duet Technical (mixed); 2017 Budapest SYN gold: duet Technical (mixed); 2019 Gwangju SYN silver: duet Technical (mixed) and duet Free (mixed)
Konstantinos Flegkas GRE WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Thomas Flemming GDR SWI 1988 1–0–0 1986 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Hali Flickinger USA SWI 2016 1–1–0 2017 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI silver: 200 m butterfly
Jeff Float USA SWI 1984 1–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 400 m freestyle; 1982 Guayaquil SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Hartmut Flöckner GDR SWI 1972—1976 0–1–2 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly and 4×100 m freestyle relay
Rajmund Fodor HUN WAP 1996—2004 1–3–0 1998 Perth WAP silver; 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP silver
Massimo Fondelli ITA WAP 1980 1–0–0 1978 West Berlin WAP gold
Karen Fonteyne CAN SWA 1996 0–2–0 1991 Perth SYN silver: team; 1994 Roma SYN silver: team
Judith Forca ESP WAP 2016 0–2–0 2017 Budapest WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Marco Formentini ITA SWI 1996 0–1–2 2001 Fukuoka SWI bronze: 5 km open water; 2005 Montréal SWI bronze: 25 km open water team; 2007 Melbourne SWI silver: 25 km open water
Bill Forrester USA SWI 1976 4–0–2 1975 Cali SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m butterfly; 1978 West Berlin SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Jo-Annie Fortin CAN SWA 2012 0–0–2 2009 Roma SYN bronze: team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN bronze: team Free Routine Combination
Mark Foster GBR SWI 1988—2008 0–1–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 50 m butterfly; 2003 Barcelona SWI silver: 50 m freestyle
Sally Foster AUS SWI 2008—2012 1–2–1 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2013 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay
Ioannis Fountoulis GRE WAP 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Catherine Fox USA SWI 1996 1–0–0 1998 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Linley Frame AUS SWI 1992 1–2–0 1991 Perth SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Felipe França BRA SWI 2008—2016 1–1–0 2009 Roma SWI silver: 50 m breaststroke; 2011 Shanghai SWI gold: 50 m breaststroke
Giovanni Franceschi ITA SWI 1980—1984 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 200 m medley
Jacqueline Frank USA WAP 2004 1–0–0 2003 Barcelona WAP gold
Angela Franke GDR SWI 1972 1–1–1 1973 Belgrade SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 400 m medley; 1975 Cali SWI bronze: 200 m medley
Missy Franklin USA SWI 2012—2016 11–2–3 2011 Shanghai SWI gold: 200 m backstroke, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m backstroke; 2013 Barcelona SWI gold: 200 m freestyle, 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and: 4×100 m medley relay; 2015 Kazan SWI gold: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay, silver: 200 m backstroke, bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Suzie Fraser AUS WAP 2008 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Thomas Fraser-Holmes AUS SWI 2012—2016 1–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Teresa Frassinetti ITA WAP 2008—2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Bruno Fratus BRA SWI 2012—2016 0–3–1 2015 Kazan SWI bronze: 50 m freestyle; 2017 Budapest SWI silver: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI silver: 50 m freestyle
Sylvie Fréchette CAN SWA 1992—1996 2–0–0 1986 Madrid SYN gold: team; 1991 Perth SYN gold: solo
Meike Freitag GER SWI 1996—2008 1–3–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2007 Melbourne SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Roland Freund FRG WAP 1976—1984 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze
Heike Friedrich GDR SWI 1988 4–0–0 1986 Madrid SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Lotte Friis DEN SWI 2008—2016 2–4–0 2009 Roma SWI gold: 800 m freestyle, silver: 1500 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 800 m freestyle; 2013 Barcelona SWI silver: 800 m freestyle and 1500 m freestyle
Lars Frölander SWE SWI 1992—2012 2–2–2 1994 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 1998 Perth SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 100 m freestyle; 2001 Fukuoka SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly, bronze: 100 m freestyle
Fu Mingxia CHN DIV 1992—2000 2–0–0 1991 Perth DIV gold: platform; 1994 Roma DIV gold: platform
Fu Yuanhui CHN SWI 2012—2016 2–2–0 2013 Barcelona SWI silver: 50 m backstroke; 2015 Kazan SWI gold: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI silver: 50 m backstroke
Andrea Fuentes ESP SWA 2004—2012 1–7–8 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination; 2005 Montréal SYN bronze: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: team Free, bronze: team Technical; 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination, silver: duet Technical, duet Free, team Technical, and team Free; 2011 Shanghai SYN silver: solo Free, bronze: solo Technical, duet Technical, duet Free, team Technical, and team Free
Tina Fuentes ESP SWA 2004 0–2–3 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination; 2005 Montréal SYN bronze: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: team Free, bronze: team Technical
Raika Fujii JPN SWA 1996—2000 0–1–1 1994 Roma SYN bronze: team; 1998 Perth SYN silver: team
Takuro Fujii JPN SWI 2008—2016 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay
Michiyo Fujimaru JPN SWA 2004 1–2–0 2001 Fukuoka SYN silver: team; 2003 Barcelona SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team
Kazuno Fujiwara JPN SWA 1984 0–0–1 1982 Guayaquil SYN bronze: team
Bruce Furniss USA SWI 1976 2–2–0 1975 Cali SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 1978 West Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Steve Furniss USA SWI 1972—1976 0–1–0 1975 Cali SWI silver: 200 m medley
Chris Fydler AUS SWI 1992—2000 1–1–0 1998 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Rowdy Gaines USA SWI 1984 6–3–0 1978 West Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 200 m freestyle; 1982 Guayaquil SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1982 Guayaquil SWI silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Stefanos Galanopoulos GRE WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Christian Galenda ITA SWI 2004—2008 0–1–0 2007 Melbourne SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Rebecca Gallantree GBR DIV 2008—2016 1–0–0 2015 Kazan DIV gold: team
Iván Gallego ESP WAP 2008 0–1–1 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP silver
Marco Galli ITA WAP 1984 1–0–0 1978 West Berlin WAP gold
Valentino Gallo ITA WAP 2008—2016 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Gleb Galperin RUS DIV 2004—2012 2–1–1 2005 Montréal DIV gold: synchronized platform, bronze: platform; 2007 Melbourne DIV gold: platform, silver: synchronized platform
Felicity Galvez AUS SWI 2004—2008 2–0–1 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Annett Gamm GER DIV 2004—2008 0–0–1 2007 Melbourne DIV bronze: synchronized platform
Ferdinando Gandolfi ITA WAP 1992 1–0–0 1994 Rome WAP gold
Ellen Gandy GBR SWI 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai SWI silver: 200 m butterfly
Mark Gangloff USA SWI 2004—2008 3–1–1 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 50 m breaststroke; 2009 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 50 m breaststroke; 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay
Gao Chang CHN SWI 2004—2012 0–2–1 2005 Montréal SWI silver: 50 m backstroke; 2009 Roma SWI bronze: 50 m backstroke; 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Gao Min CHN DIV 1988—1992 3–0–0 1986 Madrid DIV gold: 3 m springboard; 1991 Perth DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard
Nancy Garapick CAN SWI 1976 0–1–2 1975 Cali SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Sergey Garbuzov RUS WAP 1996—2004 0–0–2 1994 Rome WAP bronze; 2001 Fukuoka WAP bronze
Catherine Garceau CAN SWA 2000 0–0–1 2001 Fukuoka SYN bronze: team
Iván García MEX DIV 2010—2016 0–1–0 2015 Kazan DIV silver: synchronized platform
Maica García ESP WAP 2012—2016 1–1–0 2013 Barcelona WAP gold; 2019 Gwangju WAP silver
Mario José García ESP WAP 2008—2012 0–1–1 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP silver
Pedro García ESP WAP 1988—2000 1–2–0 1991 Perth WAP silver; 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP gold
Xavier García CRO
ESP
WAP 2004—2016 1–1–2 2007 Melbourne WAP bronze (competed for Spain); 2009 Rome WAP silver (competed for Spain); 2017 Budapest WAP gold (competed for Croatia); 2019 Gwangju WAP bronze (competed for Croatia)
Krisztina Garda HUN WAP 2016 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Sue Gardiner CAN WAP 2000—2004 0–0–2 2001 Fukuoka WAP bronze; 2005 Montréal WAP bronze
Arianna Garibotti ITA WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Béryl Gastaldello FRA SWI 2016 0–0–1 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
HaJo Geisler FRG SWI 1972—1976 1–0–1 1975 Cali SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m medley
Ines Geißler GDR SWI 1980 2–1–0 1982 Guayaquil SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Andrew Gemmell USA SWI 2012 1–1–0 2009 Roma SWI silver: 10 km open water; 2011 Shanghai SWI gold: 5 km open water team
Konstantinos Genidounias GRE WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Sylvia Gerasch GER SWI 2000 2–0–0 1986 Madrid SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay (competed for East Germany)
Irina Gerasimova URS SWI 1980 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m medley relay
Csaba Gercsák HUN SWI 2008—2012 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 25 km open water
György Gerendás HUN WAP 1976—1980 0–2–0 1978 West Berlin WAP silver; 1982 Guayaquil WAP silver
István Gergely HUN
SVK
WAP 2000—2008 1–1–0 2003 Barcelona WAP gold (competed for Hungary); 2005 Montréal WAP silver (competed for Hungary)
Marco Gerini ITA WAP 1996—2004 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Angeliki Gerolymou GRE WAP 2008 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Christian Geßner GER SWI 1992 0–0–1 1991 Perth SWI bronze: 200 m medley
Ute Geweniger GDR SWI 1980 2–2–0 1982 Guayaquil SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke and 200 m medley
Alessandro Ghibellini ITA WAP 1968—1976 1–0–1 1975 Cali WAP bronze; 1978 West Berlin WAP gold
Spyros Gianniotis GRE SWI 2000—2016 2–3–2 2007 Melbourne SWI bronze: 5 km open water; 2009 Roma SWI silver: 5 km open water; 2011 Shanghai SWI gold: 10 km open water, silver: 5 km open water; 2013 Barcelona SWI gold: 10 km open water, silver: 5 km open water team; 2015 Kazan SWI bronze: 10 km open water
Cheryl Gibson CAN SWI 1976 0–0–2 1978 West Berlin SWI bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke
James Gibson GBR SWI 2004 1–0–1 2003 Barcelona SWI gold: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Kaleigh Gilchrist USA WAP 2016 2–0–0 2015 Kazan WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Nick Gillingham GBR SWI 1988—1996 0–0–1 1991 Perth SWI bronze: 200 m breaststroke
Fabien Gilot FRA SWI 2004—2016 3–2–4 2003 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2009 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Bengt Gingsjö SWE SWI 1972—1976 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 400 m freestyle
Alex Giorgetti ITA WAP 2012 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Carlos Girón MEX DIV 1972—1984 0–0–1 1975 Cali DIV bronze: platform
Niccolò Gitto ITA WAP 2012—2016 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Doug Gjertsen USA SWI 1988—1992 1–1–0 1991 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Jan-Philip Glania GER SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay
Roberto Gleria ITA SWI 1988—1992 0–0–1 1991 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Nadezhda Glyzina-Fedotova RUS WAP 2008—2016 0–0–3 2007 Melbourne WAP bronze (competed as Nadezhda Glyzina); 2009 Rome WAP bronze (competed as Nadezhda Glyzina); 2011 Shanghai WAP bronze (competed as Nadezhda Fedotova)
Živko Gocić SRB WAP 2008—2016 2–1–0 2009 Rome WAP gold; 2011 Shanghai WAP silver; 2015 Kazan WAP gold
Keesja Gofers AUS WAP 2016 0–1–1 2013 Barcelona WAP silver; 2019 Gwangju WAP bronze
Taniele Gofers AUS WAP 2008 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Vladimir Gojković MNE
SCG
Coach/WAP 2004—2016 1–0–1 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro)
Natalie Golda USA WAP 2004—2008 2–1–0 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP gold
Scott Goldblatt USA SWI 2000—2004 0–1–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Kristian Golomeev GRE SWI 2012—2016 0–1–0 2019 Gwangju SWI silver: 50 m freestyle
João Gomes Júnior BRA SWI 2016 0–1–1 2017 Budapest SWI silver: 50 m breaststroke; 2019 Gwangju SWI bronze: 50 m breaststroke
Salvador Gómez ESP WAP 1988—2004 2–2–0 1991 Perth WAP silver; 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold
Marco Antonio González ESP WAP 1988—1992 0–1–0 1991 Perth WAP silver
Brian Goodell USA SWI 1976 0–1–0 1975 Cali SWI silver: 1500 m freestyle
Daniel Goodfellow GBR DIV 2016 0–1–0 2019 Gwangju DIV silver: synchronized springboard
Duncan Goodhew GBR SWI 1976—1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Larisa Gorchakova URS SWI 1980 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m medley relay
István Görgényi HUN WAP 1972 1–1–0 1973 Belgrade WAP gold; 1975 Cali WAP silver
Giulia Gorlero ITA WAP 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Melissa Gorman AUS SWI 2008—2012 1–1–0 2009 Roma SWI gold: 5 km open water; 2011 Shanghai SWI silver: 5 km open water team
Dmitry Gorshkov RUS
EUN
WAP 1992—2004 0–0–2 1994 Rome WAP bronze (competed for Russia); 2001 Fukuoka WAP bronze (competed for Russia)
Sandy Goss CAN SWI 1984—1988 0–0–0 1991 Perth silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) (demonstration event)
Daniela Götz GER SWI 2004—2008 0–2–1 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m medley relay
Janina-Kristin Götz GER SWI 2004 1–0–0 1998 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Alexandros Gounas GRE WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Federico Grabich ARG SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 100 m freestyle
Elka Graham AUS SWI 2000—2004 1–1–1 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2003 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Lara Grangeon FRA SWI 2012—2016 0–0–1 2019 Gwangju SWI bronze: 25 km open water
Andrey Grechin RUS SWI 2008—2016 0–2–1 2009 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Steve Gregg USA SWI 1976 0–2–0 1973 Belgrade SWI silver: 200 m butterfly; 1978 West Berlin SWI silver: 200 m butterfly
Melania Grego ITA WAP 2004 2–1–1 1994 Rome WAP bronze; 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver
Alison Gregorka USA WAP 2008 2–0–0 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP gold
Matt Grevers USA SWI 2008—2012 6–5–2 2009 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2013 Barcelona SWI gold: 100 m backstroke, silver: 50 m backstroke; 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley mixed relay, silver: 100 m backstroke, bronze: 50 m backstroke; 2019 Gwangju SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only) and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Julia Greville AUS SWI 1996 0–0–2 1998 Perth SWI bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Matt Gribble USA SWI 1984 3–0–0 1982 Guayaquil SWI gold: 100 m butterfly, 4×100 m medley relay, and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Angelika Grieser FRG SWI 1976 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m medley relay
Aristidis Grigoriadis GRE SWI 2004—2012 1–0–0 2005 Montréal SWI gold: 50 m backstroke
Martina Grimaldi ITA SWI 2008—2012 1–1–1 2009 Roma SWI bronze: 10 km open water; 2011 Shanghai SWI silver: 10 km open water; 2013 Barcelona SWI gold: 25 km open water
Alla Grishchenkova URS SWI 1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Yevgeny Grishin URS WAP 1980—1988 0–0–1 1986 Madrid WAP bronze
Igor Grivennikov URS SWI 1972 0–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Mariya Gromova RUS SWA 2004—2012 9–0–0 2001 Fukuoka SYN gold: team; 2003 Barcelona SYN gold: team; 2005 Montréal SYN gold: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN gold: team Technical and team Free Routine Combination
Chantal Groot NED SWI 2000—2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Michael Groß FRG SWI 1984—1988 5–5–3 1982 Guayaquil SWI gold: 200 m freestyle and 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1986 Madrid SWI gold: 200 m freestyle and 200 m butterfly, silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1991 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay (competed for Germany)
Kurt Grote USA SWI 1996 1–1–1 1998 Perth SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Madeline Groves AUS SWI 2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Gu Xiao CHN SWA 2016 0–3–0 2015 Kazan SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Marcello Guarducci ITA SWI 1972—1984 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Marieke Guehrer AUS SWI 2004 1–0–1 2009 Roma SWI gold: 50 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle relay
José Antonio Guerra CUB DIV 2000—2012 0–1–1 2005 Montréal DIV silver: platform; 2009 Roma DIV bronze: synchronized platform
Guo Jingjing CHN DIV 1996—2008 10–1–0 1998 Perth DIV silver: 3 m springboard; 2001 Fukuoka DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard; 2003 Barcelona DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard; 2005 Montréal DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard; 2007 Melbourne DIV gold: 3 m springboard and gold: synchronized springboard; 2009 Roma DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard
Guo Li CHN SWA 2016 1–9–0 2011 Shanghai SYN silver: team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free; 2019 Gwangju SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Bridgette Gusterson AUS WAP 2000 0–0–1 1998 Perth WAP bronze
Károly Güttler HUN SWI 1988—2000 0–1–1 1994 Roma SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
James Guy GBR SWI 2016 4–2–2 2015 Kazan SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 2017 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m medley mixed relay
Andrea Gyarmati HUN SWI 1968—1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 200 m backstroke
Kate Gynther AUS WAP 2004—2012 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Eva Gysling SUI SWI 1984—1992 0–0–0 1991 Perth bronze: 50 m backstroke (demonstration event)
Dániel Gyurta HUN IOC/SWI 2004—2016 3–0–1 2009 Roma SWI gold: 200 m breaststroke; 2011 Shanghai SWI gold: 200 m breaststroke; 2013 Barcelona SWI gold: 200 m breaststroke; 2015 Kazan SWI bronze: 200 m breaststroke
Townley Haas USA SWI 2016 4–1–2 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay (swam in heats only), and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), silver: 200 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay
Bobby Hackett USA SWI 1976 1–0–1 1978 West Berlin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Grant Hackett AUS SWI 2000—2008 10–6–3 1998 Perth SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 2001 Fukuoka SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle; 2003 Barcelona SWI gold: 800 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, bronze: 200 m freestyle; 2005 Montréal SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 1500 m freestyle, silver: 200 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI silver: 400 m freestyle; 2015 Kazan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Jayden Hadler AUS SWI 2012 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay
Kosuke Hagino JPN SWI 2012—2016 0–3–0 2013 Barcelona SWI silver: 400 m freestyle and silver: 200 m medley; 2017 Budapest SWI silver: 200 m medley
Tomoko Hagiwara JPN SWI 2000 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Nicole Haislett USA SWI 1992 3–1–1 1991 Perth SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1994 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Aika Hakoyama JPN SWA 2012—2016 0–0–3 2015 Kazan SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Gary Hall, Jr. USA SWI 1996—2004 3–3–0 1994 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay silver: 50 m freestyle and silver: 100 m freestyle; 1998 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Dano Halsall SUI SWI 1984—1992 0–1–0 1986 Madrid SWI silver: 50 m freestyle
Fran Halsall GBR SWI 2008—2016 1–1–1 2009 Roma SWI silver: 100 m freestyle; 2013 Barcelona SWI bronze: 50 m freestyle; 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley mixed relay
Sharon Hambrook CAN SWA 1984 2–0–0 1982 Guayaquil SYN gold: duet and team
Brendan Hansen USA SWI 2004—2012 6–2–1 2001 Fukuoka SWI gold: 200 m breaststroke; 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 2005 Montréal SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke
Brooke Hanson AUS SWI 2004 1–1–1 2003 Barcelona SWI silver: 50 m breaststroke; 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 50 m breaststroke
Louise Hansson SWE SWI 2016 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay
Hao Yun CHN SWI 2012 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Saho Harada JPN SWA 2004—2008 1–5–4 2001 Fukuoka SYN silver: team; 2003 Barcelona SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team; 2005 Montréal SYN silver: team and team Free Routine Combination, bronze: duet; 2007 Melbourne SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: solo Technical, duet Technical, and team Free
Balázs Hárai HUN WAP 2012—2016 1–1–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver
Sarah Hardcastle GBR SWI 1984—1996 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 400 m freestyle
Jessica Hardy USA SWI 2012 3–5–2 2005 Montréal SWI silver: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 4×100 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke
John Hargis USA SWI 1996 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
András Hargitay HUN SWI 1972—1980 3–0–1 1973 Belgrade SWI SWI gold: 400 m medley; 1975 Cali SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 1978 West Berlin SWI bronze: 400 m medley
Isabelle Härle GER SWI 2016 2–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 5 km open water team; 2013 Barcelona SWI gold: 5 km open water team; 2015 Kazan SWI gold: 5 km open water team
Regan Harrison AUS SWI 2000—2004 1–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m medley relay
Jo Harshbarger USA SWI 1972 0–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 800 m freestyle
Sara Harstick GER SWI 2000—2004 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Blythe Hartley CAN DIV 2000—2008 2–1–1 2001 Fukuoka DIV gold: 1 m springboard; 2003 Barcelona DIV bronze: 1 m springboard; 2005 Montréal DIV gold: 1 m springboard; 2007 Melbourne DIV silver: 1 m springboard
Wilfried Hartung GDR SWI 1972—1976 0–1–1 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Dagmar Hase GER SWI 1992—1996 2–3–2 1991 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1994 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1998 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m backstroke, bronze: 400 m freestyle
Patrick Hausding GER DIV 2008—2016 1–2–1 2011 Shanghai DIV silver: synchronized platform; 2013 Barcelona DIV gold: synchronized platform; 2017 Budapest DIV silver: 3 m springboard, bronze: synchronized platform
Aiko Hayashi (DNS) JPN SWA 2016 0–0–2 2015 Kazan SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination
Brent Hayden CAN SWI 2004—2012 1–3–1 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI silver: 100 m freestyle
Brittany Hayes USA WAP 2008 2–0–0 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP gold
He Chao CHN DIV 2016 1–1–0 2015 Kazan DIV gold: 3 m springboard; 2017 Budapest DIV silver: 1 m springboard
He Chong CHN DIV 2008—2012 5–1–1 2005 Montréal DIV gold: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2007 Melbourne DIV silver: 1 m springboard; 2009 Roma DIV gold: 3 m springboard; 2011 Shanghai DIV gold: 3 m springboard; 2013 Barcelona DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard
He Cihong CHN SWI 1992—1996 3–0–0 1994 Roma SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
He Jin CHN WAP 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
He Zi CHN DIV 2012—2016 4–2–1 2007 Melbourne DIV gold: 1 m springboard; 2011 Shanghai DIV gold: synchronized springboard, silver: 3 m springboard; 2013 Barcelona DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard; 2015 Kazan DIV silver: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard
Mike Heath USA SWI 1984 1–0–1 1986 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Kathy Heddy USA SWI 1976 1–2–3 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m medley; 1975 Cali SWI gold: 200 m medley, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle and 400 m medley
Whitney Hedgepeth USA SWI 1988—1996 1–0–0 1991 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Femke Heemskerk NED SWI 2008—2016 2–3–3 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2009 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay; 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Christian Hein GER SWI 2004 0–2–0 2003 Barcelona SWI silver: 5 km open water and 10 km open water
Mathew Helm AUS DIV 2000—2008 1–1–1 2001 Fukuoka DIV bronze: platform; 2003 Barcelona DIV gold: synchronized platform, silver: platform
Claudia Hempel GDR SWI 1976 2–0–0 1975 Cali SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Jan Hempel GDR
GER
DIV 1988—2000 0–1–1 1998 Perth DIV silver: synchronized platform, bronze: platform (competed for Germany)
John Hencken USA SWI 1972—1976 2–1–0 1973 Belgrade SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Mark Henderson USA SWI 1996 2–0–0 1991 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay; 1994 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay
Mélanie Hénique FRA SWI 2016 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 50 m butterfly
Jana Henke GER SWI 1992—2004 0–0–2 1991 Perth SWI bronze: 800 m freestyle; 2003 Barcelona SWI bronze: 1500 m freestyle
Rainer Henkel FRG SWI 1984—1988 2–1–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1986 Madrid SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay
Thaïs Henríquez ESP SWA 2008—2012 1–6–4 2005 Montréal SYN bronze: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: team Free; 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN bronze: team Technical and team Free; 2013 Barcelona SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Jodie Henry AUS SWI 2004 5–1–2 2003 Barcelona SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2005 Montréal SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay (swam in heats only), and 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Franziska Hentke GER SWI 2016 0–1–0 2017 Budapest SWI silver: 200 m butterfly
Aliaksandra Herasimenia BLR SWI 2008—2016 1–1–1 2007 Melbourne SWI silver: 50 m backstroke; 2011 Shanghai SWI gold: 100 m freestyle; 2017 Budapest SWI bronze: 50 m backstroke
Stefan Herbst GER SWI 2000—2008 0–0–2 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Muriel Hermine FRA SWA 1984—1988 0–0–1 1986 Madrid SYN bronze: solo
Gabriel Hernández ESP Coach/WAP 2000—2016 1–1–0 1994 Rome WAP silver; 2001 Fukuoka WAP gold
Melany Hernández MEX DIV 2016 0–0–1 2019 Gwangju DIV bronze: synchronized springboard
Patricia Herrera ESP WAP 2016 1–0–0 2013 Barcelona WAP gold
Amy Hetzel AUS WAP 2008 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Emilie Heymans CAN DIV 2000—2012 1–2–0 2003 Barcelona DIV gold: platform; 2009 Roma DIV silver: 3 m springboard; 2011 Shanghai DIV silver: synchronized springboard
Edmée Hiemstra NED WAP 2000 1–2–0 1991 Perth WAP gold; 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP silver
Yvette Higgins AUS WAP 2000 0–0–1 1998 Perth WAP bronze
Nađa Higl SRB SWI 2008—2012 1–0–0 2009 Roma SWI gold: 200 m breaststroke
Allison Higson CAN SWI 1988—1992 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 200 m breaststroke
Sami Hill USA WAP 2016 1–0–0 2015 Kazan WAP gold
Igor Hinić CRO WAP 1996—2012 1–0–1 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP bronze
Lars Hinneburg GDR SWI 1988 1–0–0 1986 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Jaime Hipp USA WAP 2008 1–1–0 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP gold
Mike Hixon USA DIV 2010—2016 0–0–1 2015 Kazan DIV bronze: 1 m springboard
Ilona Hlaváčková CZE SWI 2000—2004 0–1–0 2003 Barcelona SWI silver: 50 m backstroke
Chad Ho RSA SWI 2008—2016 1–0–1 2009 Roma SWI bronze: 5 km open water; 2015 Kazan SWI gold: 5 km open water
Belinda Hocking AUS SWI 2008—2016 0–2–1 2011 Shanghai SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2013 Barcelona SWI silver: 200 m backstroke
Margaret Hoelzer USA SWI 2004—2008 3–2–0 2003 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 200 m backstroke; 2005 Montréal SWI silver: 200 m backstroke; 2007 Melbourne SWI gold: 200 m backstroke and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Katie Hoff USA SWI 2004—2008 7–0–0 2005 Montréal SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Falk Hoffmann GDR DIV 1972—1980 0–2–1 1973 Belgrade DIV bronze: platform; 1978 West Berlin DIV silver: 3 m springboard and platform
Jörg Hoffmann GDR
GER
SWI 1988—1996 2–0–0 1991 Perth SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle (competed for Germany)
Frank Hoffmeister FRG SWI 1988 0–1–2 1986 Madrid SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke (competed for West Germany); 1991 Perth SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed for Germany)
Nancy Hogshead USA SWI 1984 0–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 200 m butterfly
Steve Holland AUS SWI 1976 1–0–0 1973 Belgrade SWI gold: 1500 m freestyle
Anders Holmertz SWE SWI 1984—1996 1–1–0 1994 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle
Per Holmertz SWE SWI 1980 0–0–2 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Péter Holoda HUN SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Ewout Holst NED SWI 2000 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Pieter van den Hoogenband NED SWI 1996—2008 0–8–2 1998 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2001 Fukuoka SWI silver: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle, bronze: 50 m freestyle; 2007 Melbourne SWI silver: 200 m freestyle
Jennifer Hooker USA SWI 1976 1–0–0 1978 West Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Kate Hooven USA SWA 2008 0–0–1 2007 Melbourne SYN bronze: team Free Routine Combination
Rainer Hoppe FRG WAP 1984 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze
Yuya Horihata JPN SWI 2012 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 400 m medley
György Horkai HUN WAP 1976—1980 0–3–0 1975 Cali WAP silver; 1978 West Berlin WAP silver; 1982 Guayaquil WAP silver
Waneek Horn-Miller CAN WAP 2000 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Silke Hörner GDR SWI 1988 2–1–0 1982 Guayaquil SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1986 Madrid SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke
Oleksandr Horshkovozov UKR DIV 2012—2016 0–1–1 2011 Shanghai DIV bronze: synchronized platform; 2015 Kazan DIV silver: team
Mack Horton AUS SWI 2016 1–2–2 2015 Kazan SWI bronze: 800 m freestyle; 2017 Budapest SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Patrícia Horváth HUN WAP 2008 1–0–0 2005 Montréal WAP gold
Péter Horváth HUN SWI 1992—2004 0–0–2 1994 Roma SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1998 Perth SWI bronze: 4×100 m medley relay
Natsumi Hoshi JPN SWI 2008—2016 1–0–0 2015 Kazan SWI gold: 200 m butterfly
Norbert Hosnyánszky HUN WAP 2008—2016 1–1–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver
Katinka Hosszú HUN SWI 2004—2016 9–1–5 2009 Roma SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m butterfly and 200 m medley; 2013 Barcelona SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, bronze: 200 m butterfly; 2015 Kazan SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, bronze: 200 m backstroke; 2017 Budapest SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 200 m backstroke, bronze: 200 m butterfly; 2019 Gwangju SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Charlie Houchin USA SWI 2012 1–0–0 2013 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Andriy Hovorov UKR SWI 2010—2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 50 m butterfly
Olena Hrechykhina UKR SWA 2016 0–0–3 2013 Barcelona SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Hu Jia CHN DIV 2000—2004 2–1–1 2001 Fukuoka DIV gold: synchronized platform; 2003 Barcelona DIV bronze: synchronized platform; 2005 Montréal DIV gold: platform, silver: synchronized platform
Hu Yadan CHN DIV 2012 0–1–0 2011 Shanghai DIV silver: platform
Huang Xuechen CHN SWA 2008—2016 0–16–2 2009 Rome SYN silver: Team Free Routine Combination; bronze: Team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN silver: solo Technical, duet Technical, team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2013 Barcelona SYN silver: solo Technical, solo Free; 2015 Kazan SYN silver: solo Free, duet Technical, duet Free, and team Technical; 2019 Gwangju SYN silver: duet Technical, duet Free, team Technical, and team Free
Sophie Huber FRA SWI 2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Geoff Huegill AUS SWI 2000—2004 3–1–3 1998 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m butterfly; 2001 Fukuoka SWI gold: 50 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly
Daniela Hunger GDR
GER
SWI 1988—1992 0–1–2 1991 Perth SWI gold: 4×50 m freestyle relay (demonstration event), silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 200 m medley (competed for Germany); 1994 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Huo Liang CHN DIV 2008 3–0–0 2007 Melbourne DIV gold: synchronized platform; 2009 Roma DIV gold: synchronized platform; 2011 Shanghai DIV gold: synchronized platform
Andrew Hurd CAN SWI 2000—2008 0–1–1 2005 Montréal SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Gary Hurring NZL SWI 1984 0–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 200 m backstroke
Ky Hurst AUS SWI 2008—2012 0–2–0 1998 Perth SWI silver: 5 km open water; 2011 Shanghai SWI silver: 5 km open water team
Misty Hyman USA SWI 2000 1–0–1 1998 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 200 m butterfly
Emanuele Idini ITA SWI 1992—1996 0–0–1 1991 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Danilo Ikodinović SCG WAP 2000—2004 1–0–1 2003 Barcelona WAP bronze; 2005 Montréal WAP gold
Lara Ilchenko RUS SWI 2008 4–1–0 2005 Montréal SWI gold: 5 km open water and 5 km open water team; 2007 Melbourne SWI gold: 5 km open water and 10 km open water; 2009 Roma SWI silver: 5 km open water
Anna Illés HUN WAP 2016 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Vera Ilyina RUS
EUN
DIV 1992—2004 0–4–0 1994 Roma DIV silver: 3 m springboard (competed for Russia); 1998 Perth DIV silver: 1 m springboard (competed for Russia); 2001 Fukuoka DIV silver: synchronized springboard (competed for Russia); 2003 Barcelona DIV silver: synchronized springboard (competed for Russia)
Kristina Ilyinykh RUS DIV 2016 0–0–1 2017 Budapest DIV bronze: synchronized springboard
Genki Imamura JPN SWI 2004 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 200 m breaststroke
François Imbeau-Dulac CAN DIV 2012 0–2–1 2015 Kazan DIV silver: synchronized springboard (mixed); 2017 Budapest DIV bronze: synchronized springboard (mixed); 2019 Gwangju DIV silver: synchronized springboard (mixed)
Noriko Inada JPN SWI 1992—2004 0–0–1 2003 Barcelona SWI bronze: 50 m backstroke
Yukiko Inui JPN SWA 2012—2016 0–0–8 2015 Kazan SYN bronze: duet Technical, team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN bronze: team Technical and team Free Routine Combination; 2019 Gwangju SYN bronze: solo Technical and solo Free
Kristian Ipsen USA DIV 2012—2016 0–1–0 2009 Roma DIV silver: synchronized springboard
Ryosuke Irie JPN SWI 2008—2016 0–2–2 2009 Roma SWI silver: 200 m backstroke; 2011 Shanghai SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay
Grant Irvine AUS SWI 2016 0–1–0 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Chloé Isaac CAN SWA 2012 0–0–2 2009 Roma SYN bronze: team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN bronze: team Free Routine Combination
Nataliya Ishchenko RUS SWA 2008—2016 19–2–0 2005 Montréal SYN gold: team and team Free Routine Combination, silver: solo; 2007 Melbourne SYN gold: solo Technical, team Technical, team Free, and team Free Routine Combination, silver: solo Free; 2009 Roma SYN gold: solo Technical, solo Free, duet Free, and team Free; 2011 Shanghai SYN gold: solo Technical, solo Free, duet Technical, duet Free, team Free, and team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN gold: solo Free, duet Technical, and duet Free
Haley Ishimatsu USA DIV 2008 0–1–0 2009 Roma DIV silver: synchronized platform
Yoko Isoda JPN SWA 2000 0–1–0 1998 Perth SYN silver: team
Megumi Ito JPN SWA 1988 0–0–2 1986 Madrid SYN bronze: duet and team
Mikhail Ivanov URS WAP 1980—1988 1–0–1 1982 Guayaquil WAP gold; 1986 Madrid WAP bronze
Svilen Ivanov ESP WAP 2008 0–0–1 2007 Melbourne WAP bronze
Vasily Ivanov EUN SWI 1992 0–1–0 1994 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay (competed for Russia)
Yevgeniya Ivanova RUS WAP 2012—2016 0–0–3 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze; 2017 Budapest WAP bronze
Roman Ivanovsky RUS SWI 1996 0–1–0 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay
Sergey Ivlev RUS WAP 1996 0–0–1 1994 Rome WAP bronze
Aleksandar Ivović MNE WAP 2008—2016 0–2–0 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia); 2013 Barcelona WAP silver (competed for Montenegro)
Dan Izotov RUS SWI 2008—2016 0–5–4 2009 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2013 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2017 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Bob Jackson USA SWI 1976 2–0–0 1978 West Berlin SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Jo Jackson GBR SWI 2004—2012 0–2–1 2009 Roma SWI silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay
Nicola Jackson GBR SWI 2000 1–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Trina Jackson USA SWI 1996 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Mette Jacobsen DEN SWI 1988—2004 0–0–2 1991 Perth SWI bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Connor Jaeger USA SWI 2012—2016 0–1–1 2013 Barcelona SWI bronze: 400 m freestyle; 2015 Kazan SWI silver: 1500 m freestyle
Tom Jager USA SWI 1984—1992 6–0–1 1982 Guayaquil SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 1986 Madrid SWI gold: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m freestyle; 1991 Perth SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Nikola Jakšić SRB WAP 2016 1–0–1 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Andy Jameson GBR SWI 1984—1988 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 100 m butterfly
Marina Janicke GDR DIV 1972 0–0–1 1973 Belgrade DIV bronze: 3 m springboard
Zoran Janković YUG WAP 1964—1972 0–0–1 1978 West Berlin WAP bronze
Mlađan Janović MNE WAP 2008—2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Nikola Janović MNE WAP 2008—2012 1–1–0 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro); 2013 Barcelona WAP silver (competed for Montenegro)
Anne Jardin CAN SWI 1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Martina Jäschke GDR DIV 1980 0–1–0 1978 West Berlin DIV silver: platform
Becky Jasontek USA SWA 2004 0–1–2 1998 Perth SYN bronze: team; 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team
Otylia Jędrzejczak POL SWI 2000—2012 2–3–2 2001 Fukuoka SWI silver: 100 m butterfly; 2003 Barcelona SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly; 2005 Montréal SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2007 Melbourne SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 200 m butterfly
Rhi Jeffrey USA SWI 2004 2–0–0 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Viktor Jelenić SCG WAP 1996—2004 1–0–1 1991 WAP Perth gold; 2003 Barcelona WAP bronze
Gitta Jensen DEN SWI 1988—1992 0–0–1 1991 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Larsen Jensen USA SWI 2004—2008 0–3–0 2003 Barcelona SWI silver: 800 m freestyle; 2005 Montréal SWI silver: 800 m freestyle and 1500 m freestyle
Lene Jenssen NOR SWI 1976 0–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 100 m freestyle
Linda Jezek USA SWI 1976 3–1–0 1975 Cali SWI silver: 4×100 m medley relay; 1978 West Berlin SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Ji Liping CHN SWI 2012 0–1–1 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley rela, bronze: 100 m breaststroke
Jiang Tingting CHN SWA 2008—2012 0–8–4 2009 Roma SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: duet Technical, duet Free, team Technical, and team Free; 2011 Shanghai SYN silver: duet Free, silver: team Technical, and team Free; 2013 Barcelona SYN silver: duet Technical and duet Free; 2017 Budapest SYN silver: duet Technical and duet Free
Jiang Wenwen CHN SWA 2008—2012 0–8–4 2009 Roma SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: duet Technical, duet Free, team Technical, and team Free; 2011 Shanghai SYN silver: duet Free, team Technical, and team Free; 2013 Barcelona SYN silver: duet Technical and duet Free; 2017 Budapest SYN silver: duet Technical and duet Free
Jiao Liuyang CHN SWI 2008—2012 2–1–1 2009 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 2011 Shanghai SWI gold: 200 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Rei Jimbo JPN SWA 1996—2000 0–1–1 1994 Roma SYN bronze: team; 1998 Perth SYN silver: team
Jennie Johansson SWE SWI 2012—2016 1–1–0 2015 Kazan SWI gold: 50 m breaststroke; 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay
Per Johansson SWE SWI 1980—1988 0–0–2 1982 Guayaquil SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Brian Johns CAN SWI 2000—2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ashleigh Johnson USA WAP 2016 2–0–0 2015 Kazan WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Emma Johnson AUS SWI 1996 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Jenna Johnson USA SWI 1984 0–3–0 1986 Madrid SWI silver: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Predrag Jokić MNE
SCG
WAP 2004—2016 1–1–1 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro); 2013 Barcelona WAP silver (competed for Montenegro)
Maro Joković CRO WAP 2008—2016 2–1–3 2007 Melbourne WAP gold; 2011 Shanghai WAP bronze; 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP bronze
Christina Jones USA SWA 2008 1–0–1 2007 Melbourne SYN bronze: team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN gold: duet Technical (mixed)
Cullen Jones USA SWI 2008—2012 2–1–0 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle; 2009 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Leisel Jones AUS SWI 2000—2012 7–4–3 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 2003 Barcelona SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 2005 Montréal SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI silver: 50 m breaststroke; 2011 Shanghai SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Edwin Jongejans NED DIV 1988—1992 1–0–0 1991 Perth DIV gold: 1 m springboard
Dan Jorgensen USA SWI 1988—1992 0–1–3 1986 Madrid SWI bronze: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 1991 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Karen Josephson USA SWA 1988—1992 2–2–0 1986 Madrid SYN silver: duet and team; 1991 Perth SYN gold: duet and team
Sarah Josephson USA SWA 1984—1992 2–4–0 1982 Guayaquil SYN silver: team; 1986 Madrid SYN silver: solo, duet, and team; 1991 Perth SYN gold: duet and team
Kara Lynn Joyce USA SWI 2004—2012 1–2–1 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Mirna Jukic AUT SWI 2004—2008 0–0–2 2005 Montréal SWI bronze: 200 m breaststroke; 2009 Roma SWI bronze: 200 m breaststroke
Aleksandr Kabanov RUS
URS
Coach/WAP 1972—2012 2–1–0 1973 Belgrade WAP silver; 1975 Cali WAP gold; 1982 Guayaquil WAP gold
Lina Kačiušytė URS SWI 1980 1–0–1 1978 West Berlin SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Irina Kalinina URS DIV 1976—1980 3–1–1 1973 Belgrade DIV bronze: platform; 1975 Cali DIV gold: 3 m springboard, silver: platform; 1978 West Berlin DIV gold: 3 m springboard and platform
Chase Kalisz USA SWI 2016 2–1–2 2013 Barcelona SWI silver: 400 m medley; 2015 Kazan SWI bronze: 400 m medley; 2017 Budapest SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 2019 Gwangju SWI bronze: 200 m medley
Anna-Karin Kammerling SWE SWI 2000—2008 0–1–2 2001 Fukuoka SWI bronze: 50 m butterfly; 2003 Barcelona SWI bronze: 50 m butterfly; 2005 Montréal SWI silver: 50 m butterfly
Boglárka Kapás HUN SWI 2008—2016 1–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 1500 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 200 m butterfly
Andrey Kapralov RUS SWI 2000—2008 1–1–1 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Elvina Karimova RUS WAP 2016 0–0–1 2017 Budapest WAP bronze
Ron Karnaugh USA SWI 1992 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 200 m medley
Anna Karnaukh RUS WAP 2012—2016 0–0–2 2011 Shanghai WAP bronze; 2017 Budapest WAP bronze
Tamás Kásás HUN WAP 1996—2012 1–3–0 1998 Perth WAP silver; 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP silver
Zoltán Kásás HUN WAP 1972 1–0–0 1973 Belgrade WAP gold
Orsolya Kasó HUN WAP 2016 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Antti Kasvio FIN SWI 1992—1996 1–1–0 1994 Roma SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Miho Kawabe JPN SWA 1996 0–1–0 1998 Perth SYN silver: team
Akiko Kawase JPN SWA 1996 0–0–1 1994 Roma SYN bronze: team
Naoko Kawashima JPN SWA 2004—2008 1–6–1 2001 Fukuoka SYN silver: team; 2003 Barcelona SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team; 2005 Montréal SYN silver: team, team Free Routine Combination, and team Technical; 2007 Melbourne SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
Radosław Kawęcki POL SWI 2012—2016 0–2–0 2013 Barcelona SWI silver: 200 m backstroke; 2015 Kazan SWI silver: 200 m backstroke
Maddison Keeney AUS DIV 2016 2–0–1 2017 Budapest DIV gold: 1 m springboard; 2019 Gwangju DIV gold: synchronized springboard (mixed), bronze: 3 m springboard
Christian Keller GER SWI 1992—2004 0–0–2 1994 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Kalyn Keller USA SWI 2004 0–1–0 2007 Melbourne SWI silver: 25 km open water
Klete Keller USA SWI 2000—2008 2–1–2 2001 Fukuoka SWI bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Maggie Kelly-Hohmann GBR SWI 1976—1988 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 100 m breaststroke (competed as Maggie Kelly)
György Kenéz HUN WAP 1976 0–2–0 1978 West Berlin WAP silver; 1982 Guayaquil WAP silver
Johan Kenkhuis NED SWI 2000—2004 0–2–0 1998 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Angela Kennedy AUS SWI 1996 0–1–1 1998 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay
Rita Keszthelyi HUN WAP 2012—2016 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Elvira Khasyanova RUS SWA 2004—2012 10–0–0 2001 Fukuoka SYN gold: team; 2003 Barcelona SYN gold: team; 2005 Montréal SYN gold: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Theodoros Khatzitheodorou GRE WAP 1996—2012 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Hanna Khlistunova UKR SWI 2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 100 m breaststroke
Leonid Khokhlov RUS SWI 2000 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Kerstin Kielgaß GER SWI 1992—2000 2–2–2 1991 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1994 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1998 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Günter Kilian FRG WAP 1968—1976 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze
Albin Killat GER
FRG
DIV 1984—1992 0–0–1 1991 Perth DIV bronze: 3 m springboard (competed for Germany)
Becky Kim USA SWA 2008 0–0–1 2007 Melbourne SYN bronze: team Free Routine Combination
Kim Kuk-Hyang PRK DIV 2016 1–1–1 2015 Kazan DIV gold: platform, bronze: synchronized platform; 2017 Budapest DIV silver: synchronized platform
Kim Mi-Rae PRK DIV 2016 0–1–1 2017 Budapest DIV silver: synchronized platform, bronze: synchronized platform (mixed)
Kim Su-Ji KOR DIV 2012 0–0–1 2019 Gwangju DIV bronze: 1 m springboard
Bruce Kimball USA DIV 1984 0–0–2 1982 Guayaquil DIV bronze: platform; 1986 Madrid DIV bronze: platform
Saeko Kimura JPN SWA 1984 0–0–1 1982 Guayaquil SYN bronze: team
Lilly King USA SWI 2016 7–1–0 2017 Budapest SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay; 2019 Gwangju SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m medley mixed relay
Bill Kirby AUS SWI 2000 1–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Tara Kirk USA SWI 2004 0–4–2 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m breaststroke; 2007 Melbourne SWI silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke
Gábor Kis HUN WAP 2008—2016 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Gergő Kis HUN SWI 2004—2016 0–0–2 2011 Shanghai SWI bronze: 800 m freestyle and 1500 m freestyle
Mariya Kiselyova RUS SWA 1996—2004 2–0–0 1998 Perth SYN gold: team; 2003 Barcelona SYN gold: team
Yuri Kisil CAN SWI 2016 0–0–3 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay; 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay and 4×100 m medley mixed relay
Gergő Kiss HUN WAP 2000—2012 1–3–0 1998 Perth WAP silver; 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP silver
István Kiss HUN WAP 1980 0–1–0 1982 Guayaquil WAP silver
Dóra Kisteleki HUN WAP 2004—2008 1–0–1 2005 Montréal WAP gold; 2013 Barcelona WAP bronze
Kosuke Kitajima JPN SWI 2000—2012 3–4–5 2001 Fukuoka SWI bronze: 200 m breaststroke; 2003 Barcelona SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2005 Montréal SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI silver: 200 m breaststroke; 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay
Kanako Kitao JPN SWA 2004 1–2–2 2003 Barcelona SYN gold: team Free Routine Combination; 2005 Montréal SYN silver: team and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN bronze: duet Technical (mixed) and duet Free (mixed) (competed as Kanako Spendlove for the United States)
Bartosz Kizierowski POL SWI 1996—2008 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 50 m freestyle
Paula Klamburg ESP SWA 2012 1–5–2 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN bronze: team Technical and team Free; 2013 Barcelona SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Anatoly Klebanov URS WAP 1976 1–0–0 1975 Cali WAP gold
Ina Kleber GDR SWI 1980 0–1–0 1982 Guayaquil SWI silver: 100 m backstroke
Sascha Klein GER DIV 2008—2016 1–1–3 2011 Shanghai DIV silver: synchronized platform, bronze: platform; 2013 Barcelona DIV gold: synchronized platform, bronze: platform; 2017 Budapest DIV bronze: synchronized platform
Filip Klikovać MNE WAP 2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Michael Klim AUS SWI 1996—2004 7–2–2 1998 Perth SWI gold: 200 m freestyle, 100 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Carol Klimpel CAN SWI 1984 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Yana Klochkova UKR SWI 2000—2008 4–2–0 1998 Perth SWI silver: 400 m medley; 2001 Fukuoka SWI gold: 400 m freestyle and 400 m medley, silver: 200 m medley; 2003 Barcelona SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Ulrika Knape SWE DIV 1972—1976 1–1–1 1973 Belgrade DIV gold: platform, silver: 3 m springboard; 1975 Cali DIV bronze: platform
Bronwen Knox AUS WAP 2008—2016 0–2–1 2007 Melbourne WAP silver; 2013 Barcelona WAP silver; 2019 Gwangju WAP bronze
Emma Knox AUS WAP 2004—2008 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Chisa Kobayashi JPN SWA 2012 0–1–0 2007 Melbourne SYN silver: team Technical
Hiromi Kobayashi JPN SWA 2008 0–4–1 2005 Montréal SYN silver: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: team Technical and team Free Routine Combination, bronze: team Free
Marco Koch GER SWI 2012—2016 1–1–0 2013 Barcelona SWI silver: 200 m breaststroke; 2015 Kazan SWI gold: 200 m breaststroke
Junya Koga JPN SWI 2016 1–2–0 2009 Roma SWI gold: 100 m backstroke, silver: 50 m backstroke; 2017 Budapest SWI silver: 50 m backstroke
Christa Köhler GDR DIV 1972—1976 1–0–0 1973 Belgrade DIV gold: 3 m springboard
Sarah Köhler GER SWI 2016 1–1–0 2019 Gwangju SWI gold: 4×1.25 km open water relay, silver: 1500 m freestyle
Svetlana Kolesnichenko RUS SWA 2016 16–0–0 2011 Shanghai SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2013 Barcelona SYN gold: duet Technical, duet Free, and team Free; 2015 Kazan SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN gold: solo Technical, solo Free, duet Technical, and duet Free; 2019 Gwangju SYN gold: solo Technical, duet Technical, and duet Free
Khristodoulos Kolomvos GRE WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Stanislava Komarova RUS SWI 2004—2008 0–1–1 2001 Fukuoka SWI silver: 200 m backstroke; 2003 Barcelona SWI bronze: 200 m backstroke
Rachel Komisarz USA SWI 2004 2–2–0 2003 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m medley relay and 4×100 m medley relay
Dmitry Komornikov RUS SWI 2000—2008 0–2–2 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley relay
Erika Komura JPN SWA 2008 0–4–1 2005 Montréal SYN silver: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: team Technical and team Free Routine Combination, bronze: team Free
Ferenc Konrád HUN WAP 1968—1976 1–1–0 1973 Belgrade WAP gold; 1975 Cali WAP silver
Sofya Konukh RUS WAP 2000—2012 0–0–4 2003 Barcelona WAP bronze; 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze
Sergey Koplyakov URS SWI 1976—1980 0–1–1 1978 West Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Darya Korobova RUS SWA 2012 8–0–0 2009 Roma SYN gold: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2013 Barcelona SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Yevgeny Korotyshkin RUS SWI 2004—2012 0–2–1 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 50 m butterfly; 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Dirk Korthals FRG SWI 1984 0–1–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1986 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Paweł Korzeniowski POL SWI 2004—2016 1–2–0 2005 Montréal SWI gold: 200 m butterfly; 2009 Roma SWI silver: 200 m butterfly; 2013 Barcelona SWI silver: 200 m butterfly
Yasuhiro Koseki JPN SWI 2016 0–1–0 2017 Budapest SWI silver: 200 m breaststroke
Zoltán Kósz HUN WAP 1988—2000 0–1–0 1998 Perth WAP silver
Mikako Kotani JPN SWA 1988—1992 0–1–3 1986 Madrid SYN bronze: duet and team; 1991 Perth SYN silver: duet, bronze: solo
Sergey Kotenko URS WAP 1976—1988 1–0–1 1982 Guayaquil WAP gold; 1986 Madrid WAP bronze
Rosemarie Kother-Gabriel GDR SWI 1972—1976 4–2–0 1973 Belgrade SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly (competed as Rosemarie Kother); 1975 Cali SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly (competed as Rosemarie Kother)
Ditte Kotzian GER DIV 2000—2008 0–2–1 2001 Fukuoka DIV bronze: synchronized springboard; 2005 Montréal DIV silver: synchronized springboard; 2007 Melbourne DIV silver: synchronized springboard
Ágnes Kovács HUN SWI 1996—2004 2–0–1 1998 Perth SWI gold: 200 m breaststroke; 2001 Fukuoka SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Rita Kovács HUN SWI 1996 0–1–2 1991 Perth SWI bronze: 25 km open water team; 1994 Roma SWI silver: 25 km open water, bronze: 25 km open water team
Mariya Kovtunovskaya RUS WAP 2012 0–0–3 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze
Kristy Kowal USA SWI 2000 2–2–0 1998 Perth SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke and 50 m breaststroke
Daniel Kowalski AUS SWI 1996—2000 1–1–1 1994 Roma SWI silver: 1500 m freestyle; 1998 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Nikolay Kozlov RUS
EUN
WAP 1992—2004 0–0–2 1994 Rome WAP bronze (competed for Russia); 2001 Fukuoka WAP bronze (competed for Russia)
Anna Kozlova EUN
USA
SWA 1992—2004 0–1–1 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team (competed for the United States)
Dominik Kozma HUN SWI 2008—2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Gordan Kožulj CRO SWI 1996—2008 0–1–0 2003 Barcelona SWI silver: 200 m backstroke
Ivan Krapić CRO WAP 2016 1–0–0 2017 Budapest WAP gold
Serhiy Krasiuk URS SWI 1980 0–4–0 1978 West Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 1982 Guayaquil SWI silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Aleksandr Krasnykh RUS SWI 2016 0–2–1 2017 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2019 Gwangju SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Michael Kraus FRG SWI 1976 0–2–0 1975 Cali SWI silver: 4×100 m medley relay; 1978 West Berlin SWI silver: 4×100 m medley relay
Barbara Krause GDR SWI 1980 2–3–0 1975 Cali SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1978 West Berlin SWI gold: 100 m freestyle, silver: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Lenny Krayzelburg USA SWI 2000—2004 2–1–0 1998 Perth SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay
Milorad Krivokapić YUG WAP 1980—1984 1–0–0 1986 Madrid WAP gold
Vladimir Krivtsov URS SWI 1972 0–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Ranomi Kromowidjojo NED SWI 2008—2016 3–8–6 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2009 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 2013 Barcelona SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 50 m butterfly, and bronze: 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI silver: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m freestyle mixed relay; 2017 Budapest SWI silver: 50 m freestyle, 50 m butterfly, and 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI silver: 50 m butterfly
Olena Kruhlova URS SWI 1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Jens Kruppa GER SWI 2000—2004 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m medley relay
Kelly Kryczka CAN SWA 1984 2–1–0 1982 Guayaquil SYN gold: duet and team, silver: solo
Andrey Krylov URS SWI 1976—1980 0–2–1 1975 Cali SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (competed for the Soviet Union); 1978 West Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay (competed for the Soviet Union); 1982 Guayaquil SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only) (competed for the Soviet Union)
Yury Kudinov KAZ SWI 2012 3–1–0 2001 Fukuoka SWI gold: 25 km open water (competed for Russia); 2003 Barcelona SWI gold: 25 km open water (competed for Russia); 2005 Montréal SWI silver: 25 km open water team (competed for Russia); 2007 Melbourne SWI gold: 25 km open water (competed for Russia)
Michael Kühne GER DIV 1992—1996 0–1–0 1998 Perth DIV silver: synchronized platform
Karin Kuipers NED WAP 2000 0–2–0 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP silver
Ariana Kukors USA SWI 2012 1–1–1 2009 Roma SWI gold: 200 m medley, silver: 4×200 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 200 m medley
Kasia Kulesza (DNS) CAN SWA 1996 0–1–0 1994 Roma SYN silver: team
Vladislav Kulikov RUS
EUN
SWI 1992—1996 0–3–3 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly (competed for the Soviet Union); 1994 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×100 m medley relay (swam in heats only) (competed for Russia); 1998 Perth SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Russia); 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed for Russia)
Nikola Kuljača SCG WAP 2000 0–0–1 2003 Barcelona WAP bronze
Péter Kuna HUN WAP 1988—1996 0–0–1 1991 Perth WAP bronze
Aljoša Kunac CRO WAP 2008 1–0–0 2007 Melbourne WAP gold
László Kuncz HUN WAP 1980 0–1–0 1982 Guayaquil WAP silver
Walter Kusch FRG SWI 1972—1976 1–2–1 1975 Cali SWI silver: 4×100 m medley relay; 1978 West Berlin SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Olga Kuzhela RUS SWA 2008 5–0–0 2005 Montréal SYN gold: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Viktor Kuznetsov URS SWI 1980 0–1–0 1982 Guayaquil SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Yevgeny Kuznetsov RUS DIV 2012—2016 1–4–1 2011 Shanghai DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2013 Barcelona DIV silver: 3 m springboard and synchronized springboard; 2015 Kazan DIV silver: synchronized springboard; 2017 Budapest DIV gold: synchronized springboard
Illia Kvasha UKR DIV 2008—2016 0–2–1 2013 Barcelona DIV silver: 1 m springboard; 2015 Kazan DIV silver: 1 m springboard; 2017 Budapest DIV bronze: synchronized springboard
Camille Lacourt FRA SWI 2012—2016 5–2–1 2011 Shanghai SWI gold: 100 m backstroke, silver: 50 m backstroke; 2013 Barcelona SWI gold: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay; 2015 Kazan SWI gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI gold: 50 m backstroke
Yevgeny Lagunov RUS SWI 2004—2012 0–3–2 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2009 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Whynter Lamarre CAN WAP 2004 0–0–2 2001 Fukuoka WAP bronze; 2005 Montréal WAP bronze
Giorgio Lamberti ITA SWI 1988—1992 1–0–2 1991 Perth SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Éve Lamoureux CAN SWA 2008 0–0–1 2009 Roma SYN bronze: team Free Routine Combination
Oliver Lampe GER SWI 1996 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Werner Lampe FRG SWI 1972—1976 1–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1975 Cali SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Lan Wei CHN DIV 1992 0–1–0 1994 Roma DIV silver: 1 m springboard
Brent Lang USA SWI 1988 2–0–0 1991 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Peter Lang FRG SWI 1976—1984 0–1–0 1975 Cali SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Colleen Lanné USA SWI 2004 1–1–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay
Lao Lishi CHN DIV 2004 1–1–0 2003 Barcelona DIV gold: synchronized platform, silver: platform
Georgia Lara GRE WAP 2004—2008 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Mitch Larkin AUS SWI 2012—2016 3–2–1 2015 Kazan SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m medley mixed relay; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m medley mixed relay, bronze: 100 m backstroke
Christine Larsen CAN SWA 1996 0–1–0 1991 Perth SYN silver: team
Karin Larsen CAN SWA 1988 1–0–0 1986 Madrid SYN gold: team
Breeja Larson USA SWI 2012 1–0–0 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
David Larson USA SWI 1984 2–0–0 1978 West Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Dan Larsson SWE SWI 1976 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Gunnar Larsson SWE SWI 1968—1972 1–0–0 1973 Belgrade SWI gold: 200 m medley
Irina Lashko AUS
RUS
URS
EUN
DIV 1988—2004 3–2–0 1991 Perth DIV silver: 3 m springboard (competed for the Soviet Union); 1998 Perth DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard (competed for Russia); 2001 Fukuoka DIV silver: 3 m springboard (competed for Australia); 2003 Barcelona DIV gold: 1 m springboard (competed for Australia)
Jack Laugher GBR DIV 2012—2016 0–1–3 2015 Kazan DIV bronze: 3 m springboard and synchronized springboard; 2019 Gwangju DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard
Andrew Lauterstein AUS SWI 2008 1–0–1 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay; 2009 Roma SWI bronze: 4×100 m medley relay
Micah Lawrence USA SWI 2012 0–1–1 2013 Barcelona SWI bronze: 200 m breaststroke; 2015 Kazan SWI silver: 200 m breaststroke
Mylène Lazare FRA SWI 2012 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Chad le Clos RSA SWI 2010—2016 4–1–2 2013 Barcelona SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 2015 Kazan SWI gold: 100 m butterfly, silver: 200 m butterfly; 2017 Budapest SWI gold: 200 m butterfly; 2019 Gwangju SWI bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Le Jingyi CHN SWI 1992—1996 4–0–0 1994 Roma SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Robin Leamy USA SWI 1984 1–0–0 1982 Guayaquil SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Stéphanie Leclair CAN SWA 2012 0–0–2 2009 Roma SYN bronze: team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN bronze: team Free Routine Combination
Katie Ledecky USA SWI 2012—2016 15–3–0 2013 Barcelona SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 800 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, 1500 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Karen Legg GBR SWI 2000 1–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×200 m freestyle relay
David Leigh GBR SWI 1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 100 m breaststroke
Ingrid Leijendekker NED WAP 2000 0–2–0 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP silver
Paula Leitón ESP WAP 2016 0–2–0 2017 Budapest WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Libby Lenton-Trickett AUS SWI 2004—2012 8–3–3 2003 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed as Libby Lenton); 2005 Montréal SWI gold: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly and 4×200 m freestyle relay (competed as Libby Lenton); 2007 Melbourne SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (competed as Libby Lenton); 2009 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay (competed as Libby Trickett)
Mark Lenzi USA DIV 1992—1996 0–1–0 1991 Perth DIV silver: 1 m springboard
Leong Mun Yee MAS DIV 2000—2012 0–1–2 2009 Roma DIV bronze: synchronized platform; 2013 Barcelona DIV bronze: synchronized platform; 2019 Gwangju DIV silver: synchronized platform
Fanny Létourneau CAN SWA 2000—2004 0–0–2 2001 Fukuoka SYN bronze: duet and team
Amaury Leveaux FRA SWI 2004—2012 1–0–3 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI bronze: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Hayley Lewis AUS SWI 1992—2000 1–3–2 1991 Perth SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 400 m medley, bronze: 200 m butterfly; 1994 Roma SWI silver: 800 m freestyle; 2001 Fukuoka SWI bronze: 5 km open water
Jason Lezak USA SWI 2000—2012 4–1–1 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Li Guangyuan CHN SWI 2014—2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Li Hongping CHN DIV 1984 0–0–1 1986 Madrid DIV bronze: 3 m springboard
Li Kongzheng CHN DIV 1984—1988 0–1–0 1986 Madrid DIV silver: platform
Li Na CHN DIV 2000 0–0–1 2003 Barcelona DIV bronze: platform
Li Ting CHN DIV 2004 2–0–0 2003 Barcelona DIV gold: synchronized platform; 2005 Montréal DIV gold: synchronized springboard
Li Xiaolu CHN SWA 2016 0–3–0 2015 Kazan SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Li Xuanxu CHN SWI 2008—2012 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 1500 m freestyle
Li Yihua CHN DIV 1984 0–1–0 1986 Madrid DIV silver: 3 m springboard
Li Yunqi CHN SWI 2012 0–0–2 2011 Shanghai SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Li Zhesi CHN SWI 2008 1–1–0 2009 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Li Zhuhao CHN SWI 2014—2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Liang Xinping CHN SWA 2016 1–8–0 2015 Kazan SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free; 2019 Gwangju SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Myriam Lignot FRA SWA 1996—2000 0–0–1 1998 Perth SYN bronze: duet
Josefin Lillhage SWE SWI 1996—2008 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 200 m freestyle
Felipe Lima BRA SWI 2012 0–1–1 2013 Barcelona SWI bronze: 100 m breaststroke; 2019 Gwangju SWI silver: 50 m breaststroke
Marianne Limpert CAN SWI 1992—2000 0–0–0 1991 Perth silver: 4×50 m freestyle relay (demonstration event)
Lin Li CHN SWI 1988—1996 2–0–0 1991 Perth SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Lin Yue CHN DIV 2008—2016 3–0–1 2007 Melbourne DIV gold: synchronized platform, bronze: platform; 2009 Roma DIV gold: synchronized platform; 2015 Kazan DIV gold: synchronized platform
Holly Lincoln-Smith AUS WAP 2012—2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Kim Linehan USA SWI 1984 1–0–2 1978 West Berlin SWI bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle; 1982 Guayaquil SWI gold: 800 m freestyle
Karla Linke GDR SWI 1976 0–1–1 1975 Cali SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m breaststroke
Jeremy Linn USA SWI 1996 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Kiki Liosi GRE WAP 2004—2008 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Silke Lippok GER SWI 2012 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Oleh Lisohor UKR SWI 2000—2008 2–1–0 2001 Fukuoka SWI gold: 50 m breaststroke; 2003 Barcelona SWI silver: 50 m breaststroke; 2007 Melbourne SWI gold: 50 m breaststroke
Jay Litherland USA SWI 2016 0–1–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI silver: 400 m medley
Tracy Little CAN SWA 2008—2012 0–0–1 2011 Shanghai SYN bronze: team Free Routine Combination
Liu Huixia CHN DIV 2016 2–0–0 2013 Barcelona DIV gold: synchronized platform; 2015 Kazan DIV gold: synchronized platform
Liu Jing CHN SWI 2008—2012 1–0–1 2009 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Liu Limin CHN SWI 1996—2000 3–0–0 1994 Roma SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Liu Ou CHN SWA 2008—2012 0–5–2 2009 Roma SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN silver: duet Technical, team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Liu Ping CHN WAP 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Liu Xiang CHN SWI 2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 50 m backstroke
Liu Zige CHN SWI 2008—2012 1–1–1 2009 Roma SWI silver: 200 m butterfly; 2011 Shanghai SWI bronze: 200 m butterfly; 2013 Barcelona SWI gold: 200 m butterfly
Nicole Livingstone-Stevenson AUS SWI 1988—1996 0–1–0 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (competed as Nicole Livingstone)
Sandra Lizé CAN WAP 2000 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Danyon Loader NZL SWI 1992—1996 0–1–2 1994 Roma SWI silver: 200 m butterfly; 1994 Roma SWI bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Nikita Lobintsev RUS SWI 2008—2016 0–4–1 2009 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Artyom Lobuzov RUS SWI 2012 0–1–0 2013 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Ryan Lochte USA SWI 2004—2016 18–5–4 2005 Montréal SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m backstroke and 200 m medley; 2007 Melbourne SWI gold: 200 m backstroke and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke, 200 m medley, and 400 m medley; 2009 Roma SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m backstroke; 2011 Shanghai SWI gold: 200 m freestyle, 200 m backstroke, 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2013 Barcelona SWI gold: 200 m backstroke, 200 m medley, and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI gold: 200 m Medley, 4×100 m medley relay (swam in heats only), and 4×100 m freestyle mixed relay, 4×200 m freestyle relay
Sven Lodziewski GDR SWI 1988 1–1–3 1982 Guayaquil SWI bronze: 400 m freestyle (competed for East Germany); 1986 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for East Germany); 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Thomas Loebb FRG WAP 1984 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze
Luka Lončar CRO WAP 2016 1–1–2 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP bronze
Daniel López ESP WAP 2012—2016 0–2–0 2009 Rome WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Laura López ESP WAP 2012—2016 1–0–0 2013 Barcelona WAP gold
Martín López-Zubero ESP SWI 1988—1996 2–1–1 1991 Perth SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 1994 Roma SWI gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke
Ericka Lorenz USA WAP 2000—2004 2–1–0 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP gold
Greg Louganis USA DIV 1976—1988 5–0–0 1978 West Berlin DIV gold: platform; 1982 Guayaquil DIV gold: 3 m springboard and platform; 1986 Madrid DIV gold: 3 m springboard and platform
Lea Loveless USA SWI 1992 2–1–0 1994 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay; 1998 Perth SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Sara Lowe USA SWA 2004 0–1–1 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team
Lu Bin CHN SWI 1992 3–2–0 1994 Roma SWI gold: 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Lu Ying CHN SWI 2012—2016 1–2–3 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 2013 Barcelona SWI silver: 50 m butterfly; 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m butterfly and 100 m butterfly
Lu Zhiwu CHN SWI 2008—2012 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Adam Lucas AUS SWI 2004 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Wendy Lucero USA DIV 1988 0–1–0 1991 Perth DIV silver: 1 m springboard
Igor Lukashin RUS DIV 2000 0–0–1 1998 Perth DIV bronze: synchronized platform
Kristina Lum USA SWA 2000 0–1–1 1998 Perth SYN bronze: team; 2015 Kazan SYN silver: duet Free (mixed) (competed as Kristina Lum-Underwood)
Steve Lundquist USA SWI 1984 3–0–0 1978 West Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1982 Guayaquil SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Noëmi Lung ROU SWI 1988—1992 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 400 m medley
Luo Nan CHN SWI 2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley relay
Luo Xi CHN SWA 2008—2012 0–4–2 2009 Roma SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Luo Xuejuan CHN SWI 2000—2004 5–0–2 2001 Fukuoka SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 2003 Barcelona SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Luo Yutong CHN DIV 2012 2–0–0 2007 Melbourne DIV gold: 1 m springboard; 2011 Shanghai DIV gold: synchronized springboard
Yannick Lupien CAN SWI 2000—2004 0–1–0 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Annika Lurz GER SWI 2008 0–3–0 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Thomas Lurz GER SWI 2004—2012 8–4–2 2005 Montréal SWI gold: 5 km open water and 10 km open water team, silver: 10 km open water; 2007 Melbourne SWI gold: 5 km open water, silver: 10 km open water; 2009 Roma SWI gold: 5 km open water and 10 km open water; 2011 Shanghai SWI gold: 5 km open water, silver: 10 km open water, bronze: 5 km open water team; 2013 Barcelona SWI gold: 25 km open water and 5 km open water team, silver: 10 km open water, bronze: 5 km open water
Deni Lušić YUG WAP 1984—1988 1–0–0 1986 Madrid WAP gold
Marianna Lymberta GRE SWI 2000—2012 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 10 km open water
Ma Huanhuan CHN WAP 2008—2016 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Annelies Maas NED SWI 1976—1980 0–0–2 1982 Guayaquil SWI bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Marko Macan CRO WAP 2016 1–0–1 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP bronze
Ian MacKenzie CAN SWI 1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m medley relay
Linda MacKenzie AUS SWI 2004—2008 0–2–0 2003 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Norbert Madaras HUN WAP 2004—2012 2–2–0 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP silver; 2013 Barcelona WAP gold
István Magas HUN WAP 1972 0–2–0 1975 Cali WAP silver; 1978 West Berlin WAP silver
Filippo Magnini ITA SWI 2004—2016 2–1–1 2005 Montréal SWI gold: 100 m freestyle; 2007 Melbourne SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Christine Magnuson USA SWI 2008 1–0–0 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
James Magnussen AUS SWI 2012—2016 3–2–0 2011 Shanghai SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 2013 Barcelona SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m medley relay
Per-Alvar Magnusson SWE SWI 1980 0–0–2 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Sandrine Mainville CAN SWI 2016 0–0–2 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay; 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Nikolay Maksimov KAZ
RUS
WAP 1996—2012 0–0–1 1994 Rome WAP bronze (competed for Russia)
Giusi Malato ITA WAP 2004 2–1–1 1994 Rome WAP bronze; 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver
Tom Malchow USA SWI 1996—2004 0–1–2 1998 Perth SWI bronze: 200 m butterfly; 2001 Fukuoka SWI silver: 200 m butterfly; 2003 Barcelona SWI bronze: 200 m butterfly
Blai Mallarach ESP WAP 2012—2016 0–2–0 2009 Rome WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Grégory Mallet FRA SWI 2008—2016 1–1–2 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Florent Manaudou FRA SWI 2012—2016 4–0–0 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI gold: 50 m freestyle, 50 m butterfly, and 4×100 m freestyle relay
Laure Manaudou FRA SWI 2004—2012 3–2–1 2005 Montréal SWI gold: 400 m freestyle; 2007 Melbourne SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle and 100 m backstroke, bronze: 4×200 m freestyle relay
Dušan Mandić SRB WAP 2012—2016 1–0–1 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Andrea Mangiante ITA WAP 2008 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Krisztián Manhercz HUN WAP 2016 0–1–0 2017 Budapest WAP silver
Simone Manuel USA SWI 2016 11–3–2 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, 4×100 m freestyle mixed relay, and 4×100 m medley mixed relay, bronze: 50 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m medley relay, and 4×100 m freestyle mixed relay, silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley mixed relay
Roxana Maracineanu FRA SWI 2000 1–0–0 1998 Perth SWI gold: 200 m backstroke
Xavier Marchand FRA SWI 1996—2000 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 200 m medley
Igor Marchenko RUS SWI 2000—2004 0–2–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay; 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay
Serghei Marcoci URS
EUN
WAP 1988—1992 0–0–2 1986 Madrid WAP bronze (competed for the Soviet Union); 1994 Rome WAP bronze (competed for Russia)
Gustavo Marcos ESP WAP 2000—2004 2–1–0 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold
Élise Marcotte CAN SWA 2008—2012 0–0–2 2009 Roma SYN bronze: team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN bronze: team Free Routine Combination
Tamás Märcz HUN WAP 2000 0–1–0 1998 Perth WAP silver
Melanie Margalis USA SWI 2016 2–1–0 2017 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay
Luca Marin ITA SWI 2004—2016 0–1–1 2005 Montréal SWI silver: 400 m medley; 2007 Melbourne SWI bronze: 400 m medley
Laura Marino FRA DIV 2016 1–0–0 2017 Budapest DIV gold: team
Pavo Marković CRO WAP 2008 1–0–0 2007 Melbourne WAP gold
Aleksey Markovsky URS SWI 1980 0–3–1 1982 Guayaquil SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1986 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Elicia Marshall USA SWA 2000 0–0–1 1998 Perth SYN bronze: team
Melanie Marshall GBR SWI 2004—2008 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Sante Marsili ITA WAP 1972—1980 1–0–1 1975 Cali WAP bronze; 1978 West Berlin WAP gold
Josée Marsolais CAN WAP 2000 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
David Martín ESP WAP 2008—2012 0–1–1 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP silver
Angel Martino USA SWI 1992—1996 0–2–0 1994 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Yana Martynova RUS SWI 2004—2012 0–1–0 2007 Melbourne SWI silver: 400 m medley
Kei Marumo JPN SWA 2016 0–0–5 2015 Kazan SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN bronze: team Technical and team Free Routine Combination
Chiara Masini Luccetti ITA SWI 2016 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Kylie Masse CAN SWI 2016 2–0–3 2017 Budapest SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley mixed relay; 2019 Gwangju SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay
Manon Masseurs NED SWI 1996 0–1–1 1991 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Courtney Mathewson USA WAP 2012—2016 1–0–0 2015 Kazan WAP gold
Antony Matkovich AUS SWI 2004 2–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2003 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Takeshi Matsuda JPN SWI 2004—2016 0–2–1 2005 Montréal SWI silver: 200 m butterfly; 2009 Roma SWI bronze: 200 m butterfly; 2011 Shanghai SWI silver: 200 m butterfly
Ayako Matsumura JPN SWA 2008 0–4–2 2005 Montréal SYN silver: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: team Technical and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN bronze: duet Free and team Free
Roland Matthes GDR SWI 1968—1976 3–1–1 1973 Belgrade SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1975 Cali SWI gold: 100 m backstroke
Matti Mattsson FIN SWI 2010—2016 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 200 m breaststroke
Angela Maurer GER SWI 2008—2012 1–3–4 2001 Fukuoka SWI bronze: 25 km open water; 2003 Barcelona SWI silver: 10 km open water, bronze: 25 km open water; 2009 Roma SWI gold: 25 km open water; 2011 Shanghai SWI silver: 25 km open water; 2013 Barcelona SWI silver: 25 km open water, bronze: 10 km open water; 2015 Kazan SWI bronze: 25 km open water
Bronwyn Mayer-Smith AUS WAP 2000—2004 0–0–1 1998 Perth WAP bronze (competed as Bronwyn Smith)
Wijda Mazereeuw NED SWI 1972—1976 0–2–1 1975 Cali SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Dimitrios Mazis GRE WAP 2000—2008 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Raimundas Mažuolis LTU
URS
SWI 1988—1996 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 50 m freestyle (competed for Lithuania)
Martha McCabe CAN SWI 2012—2016 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 200 m breaststroke
Alan McClatchey GBR SWI 1976 0–1–0 1975 Cali SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Caitlin McClatchey GBR SWI 2004—2012 0–0–2 2005 Montréal SWI bronze: 400 m freestyle; 2009 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Alicia McCormack AUS WAP 2008—2012 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Cameron McEvoy AUS SWI 2012—2016 0–4–2 2013 Barcelona SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2015 Kazan SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay
Lauren McFall USA SWA 2004 0–1–1 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team
Tracey McFarlane USA SWI 1988 1–0–0 1991 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay
Tyler McGill USA SWI 2012 2–0–1 2009 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m butterfly
David McKeon AUS SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Emma McKeon AUS SWI 2010—2016 4–9–4 2013 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI silver: 200 m freestyle, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley mixed relay, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley mixed relay, silver: 4×100 m medley relay and 4×100 m freestyle mixed relay, bronze: 100 m butterfly
Taylor McKeown AUS SWI 2016 0–0–2 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay
Matt McLean USA SWI 2012 1–0–0 2013 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Jack McLoughlin AUS SWI 2016 1–0–0 2019 Gwangju SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Gavin Meadows GBR SWI 2004 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Mary T. Meagher USA SWI 1984—1988 2–5–2 1982 Guayaquil SWI gold: 100 m butterfly, silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1986 Madrid SWI gold: 200 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1986 Madrid SWI bronze: 200 m freestyle and 100 m butterfly
Chris Mears GBR DIV 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan DIV bronze: synchronized springboard
Etiene Medeiros BRA SWI 2016 1–2–0 2015 Kazan SWI silver: 50 m backstroke; 2017 Budapest SWI gold: 50 m backstroke; 2019 Gwangju SWI silver: 50 m backstroke
Jolande van der Meer NED SWI 1984 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Maud van der Meer NED SWI 2016 1–2–2 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Folkert Meeuw FRG SWI 1968—1976 1–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1975 Cali SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Helge Meeuw GER SWI 2004—2012 0–2–2 2003 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m medley relay
Patricia Megens NED WAP 2000 1–1–0 1986 Madrid WAP silver (competed as Patricia Libregts); 1991 Perth WAP gold (competed as Patricia Libregts)
Annika Mehlhorn GER SWI 2004 0–1–2 2001 Fukuoka SWI silver: 200 m butterfly; 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2009 Roma SWI bronze: 4×100 m medley relay
Kersten Meier FRG SWI 1972 0–2–0 1975 Cali SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1978 West Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Katie Meili USA SWI 2016 1–1–1 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke
Rūta Meilutytė LTU SWI 2012—2016 1–2–0 2013 Barcelona SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke; 2015 Kazan SWI silver: 100 m breaststroke
Katrin Meißner GDR
GER
SWI 1988—2000 2–4–1 1991 Perth SWI gold: 4×50 m freestyle relay (demonstration event) and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) (competed for Germany); 1994 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany); 1998 Perth SWI silver: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany); 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle (competed for Germany); 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Jarl Inge Melberg NOR SWI 1992 0–0–0 1991 Perth bronze: 4×50 m freestyle relay (demonstration event)
Antiopi Melidoni GRE WAP 2004 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Oussama Mellouli TUN SWI 2000—2016 2–2–4 2003 Barcelona SWI bronze: 400 m medley; 2005 Montréal SWI bronze: 400 m freestyle and 400 m medley; 2009 Roma SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle; 2013 Barcelona SWI gold: 5 km open water, bronze: 10 km open water
Nikolay Melnikov URS WAP 1972—1976 1–0–0 1975 Cali WAP gold
Kata Menczinger HUN WAP 2012 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Nurlan Mendygaliyev URS WAP 1988 1–0–1 1982 Guayaquil WAP gold; 1986 Madrid WAP bronze
Gemma Mengual ESP SWA 2000—2016 1–12–6 2003 Barcelona SYN silver: solo and team Free Routine Combination, bronze: duet; 2005 Montréal SYN silver: duet, bronze: solo, team, and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: solo Technical, duet Technical, duet Free, and team Free, bronze: solo Free and team Technical; 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination, silver: solo Technical, solo Free, duet Technical, duet Free, and team Free
Ona Meseguer ESP WAP 2012 1–0–0 2013 Barcelona WAP gold
Nataliya Meshcheryakova RUS
EUN
SWI 1992—1996 0–1–1 1994 Roma SWI silver: 50 m freestyle (competed for Russia), bronze: 4×100 m medley relay (competed for Russia)
Malia Metella FRA SWI 2004—2008 0–1–0 2005 Montréal SWI silver: 100 m freestyle
Mehdy Metella FRA SWI 2010—2016 1–0–3 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI bronze: 100 m freestyle; 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay
Caren Metschuck GDR SWI 1980 1–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 1982 Guayaquil SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Alex Meyer USA SWI 2012 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 25 km open water
William Meynard FRA SWI 2016 1–1–2 2009 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Martina Miceli ITA WAP 2004—2008 2–1–1 1994 Rome WAP bronze; 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver
Rubén Michavila ESP WAP 1992 1–1–0 1991 Perth WAP silver; 1998 Perth WAP gold
Chantelle Michell-Newbery AUS DIV 2000—2008 0–1–1 1998 Perth DIV bronze: 3 m springboard (competed as Chantelle Michell); 2005 Montréal DIV silver: synchronized platform (competed as Chantelle Newbery)
Clément Mignon FRA SWI 2016 1–0–1 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay
Vladimir Mikheyev URS SWI 1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Igor Milanović SCG
YUG
WAP 1984—1996 2–0–0 1986 Madrid WAP gold (competed for Yugoslavia); 1991 Perth WAP gold (competed for Yugoslavia)
Hannah Miley GBR SWI 2008—2016 0–1–1 2009 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI silver: 400 m medley
Cody Miller USA SWI 2016 2–0–0 2015 Kazan gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Alice Mills AUS SWI 2004—2008 1–2–1 2003 Barcelona SWI silver: 200 m medley and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m freestyle relay
John Mills GBR SWI 1972—1976 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Melissa Mills AUS WAP 2000 0–0–1 1998 Perth WAP bronze
Stephen Milne GBR SWI 2016 1–0–0 2017 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Miloš Milošević CRO SWI 1996—2000 0–0–0 1991 Perth bronze: 50 m butterfly (demonstration event)
Sumika Minamoto JPN SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 4×100 m medley relay
Gianni Minervini ITA SWI 1984—1992 0–1–1 1986 Madrid SWI silver: 100 m breaststroke; 1991 Perth SWI bronze: 100 m breaststroke
Marc Minguell ESP WAP 2008—2016 0–1–1 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP silver
Viktor Minibayev RUS DIV 2012—2016 0–4–1 2013 Barcelona DIV silver: synchronized platform; 2015 Kazan DIV bronze: synchronized platform; 2017 Budapest DIV silver: synchronized platform; 2019 Gwangju DIV silver: synchronized platform and synchronized platform (mixed)
Mike Mintenko CAN SWI 2000—2004 0–1–0 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Arturo Miranda CAN DIV 2008 0–1–0 2007 Melbourne DIV silver: synchronized springboard
Lorena Miranda ESP WAP 2012 1–0–0 2013 Barcelona WAP gold
Yelena Miroshina URS
EUN
DIV 1988—1992 0–1–0 1991 Perth DIV silver: platform (competed for the Soviet Union)
Alfio Misaggi ITA WAP 1980—1988 0–1–0 1986 Madrid WAP silver
Saša Mišić MNE WAP 2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Arsens Miskarovs URS SWI 1980 0–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 200 m breaststroke
Maki Mita JPN SWI 2000—2008 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Matt Mitcham AUS DIV 2008—2012 0–0–1 2009 Roma DIV bronze: 1 m springboard
Betsy Mitchell USA SWI 1984—1988 1–4–0 1986 Madrid SWI gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Branislav Mitrović SRB WAP 2016 1–0–1 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Stefan Mitrović SRB WAP 2012—2016 2–1–1 2009 Rome WAP gold; 2011 Shanghai WAP silver; 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Risako Mitsui JPN SWA 2012—2016 0–0–4 2015 Kazan SYN bronze: duet Technical, team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Takiri Miyazaki JPN DIV 2004 0–0–1 2001 Fukuoka DIV bronze: synchronized platform
Alice Mizzau ITA SWI 2012—2016 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Diana Mocanu ROU SWI 2000 1–1–0 2001 Fukuoka SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke
John Moffet USA SWI 1984 1–0–2 1982 Guayaquil SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Guillermo Molina ESP WAP 2004—2016 1–1–1 2001 Fukuoka WAP gold; 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP silver
Endre Molnár HUN WAP 1968—1980 1–2–0 1973 Belgrade WAP gold; 1975 Cali WAP silver; 1978 West Berlin WAP silver
Tamás Molnár HUN WAP 2000—2008 1–3–0 1998 Perth WAP silver; 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP silver
Aurore Mongel FRA SWI 2004—2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Kenrick Monk AUS SWI 2008—2012 1–1–1 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×200 m freestyle relay; 2009 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ana Montero ESP SWA 2004 0–1–0 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination
Jim Montgomery USA SWI 1976 8–1–1 1973 Belgrade SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1975 Cali SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 1978 West Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 100 m freestyle
Irene Montrucchio (DNS) ESP SWA 2012 0–0–1 2011 Shanghai SYN bronze: team Free
Heather Moody USA WAP 2000—2004 1–0–0 2003 Barcelona WAP gold
Adrian Moorhouse GBR SWI 1984—1992 0–1–0 1991 Perth SWI silver: 100 m breaststroke
Pablo Morales USA SWI 1984—1992 2–0–0 1986 Madrid SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Martina Moravcová TCH
SVK
SWI 1992—2008 0–3–2 1998 Perth SWI silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle, bronze: 200 m medley (competed for Slovakia); 2003 Barcelona SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 100 m butterfly (competed for Slovakia)
Marcia Morey USA SWI 1976 0–2–1 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m medley relay; 1975 Cali SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
David Morgan AUS SWI 2016 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Tomomi Morita JPN SWI 2004—2008 0–1–2 2003 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI silver: 4×100 m medley relay
Gerald Mörken FRG SWI 1984 0–0–2 1978 West Berlin SWI bronze: 100 m breaststroke; 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m medley relay
Daniel Moro ESP WAP 2000—2004 1–0–0 2001 Fukuoka WAP gold
Iván Moro ESP WAP 1996—2004 2–0–0 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold
Gisela Morón (DNS) ESP SWA 2008 1–2–2 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination; 2005 Montréal SYN bronze: team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: team Free, bronze: team Technical; 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination
Vladimir Morozov RUS SWI 2012—2016 0–3–3 2013 Barcelona SWI silver: 50 m freestyle bronze: 4×100 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2019 Gwangju SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Ed Moses USA SWI 2000 1–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 100 m breaststroke; 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Anthony Mosse NZL SWI 1984—1988 0–1–0 1986 Madrid SWI silver: 200 m butterfly
Miwako Motoyoshi JPN SWA 1984 0–0–2 1982 Guayaquil SYN bronze: solo and team
Kostas Mourikis GRE WAP 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Giorgi Mshvenieradze URS WAP 1980—1988 1–0–1 1982 Guayaquil WAP gold; 1986 Madrid WAP bronze
Nuzgari Mshvenieradze URS WAP 1976 0–1–0 1973 Belgrade WAP silver
Camille Muffat FRA SWI 2008—2012 0–0–4 2011 Shanghai SWI bronze: 200 m freestyle and bronze: 400 m freestyle; 2013 Barcelona SWI bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Marianne Muis NED SWI 1988—1996 0–1–2 1986 Madrid SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1991 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Mildred Muis NED SWI 1988—1992 0–1–2 1986 Madrid SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 1991 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Yury Mukhin EUN SWI 1992 0–2–0 1994 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) (competed for Russia)
Aurélie Muller FRA SWI 2008—2016 3–3–0 2011 Shanghai SWI silver: 5 km open water; 2015 Kazan SWI gold: 10 km open water; 2017 Budapest SWI gold: 10 km open water and 4×1.25 km open water relay, silver: 5 km open water; 2019 Gwangju SWI silver: 5 km open water
Alberto Munárriz ESP WAP 2016 0–1–0 2019 Gwangju WAP silver
Rafa Múñoz ESP SWI 2008 0–0–2 2009 Roma SWI bronze: 50 m butterfly and 100 m butterfly
Thalia Munro USA WAP 2004 1–1–0 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver
Diana Munz USA SWI 2000—2004 2–3–2 1998 Perth SWI silver: 800 m freestyle; 2001 Fukuoka SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 800 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle; 2003 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Ross Murdoch GBR SWI 2016 1–1–1 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), bronze: 100 m breaststroke; 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
John Murphy USA SWI 1972 3–1–0 1973 Belgrade SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1975 Cali SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke
Patrick Murphy AUS SWI 2004—2008 0–1–3 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2009 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ryan Murphy USA SWI 2016 3–5–1 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m medley mixed relay; 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only) and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2019 Gwangju SWI silver: 200 m backstroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay
Petar Muslim CRO WAP 2012 0–1–2 2011 Shanghai WAP bronze; 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver
Maddie Musselman USA WAP 2016 3–0–0 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Maddalena Musumeci ITA WAP 2004—2008 2–1–0 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver
Curtis Myden CAN SWI 1992—2000 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 400 m medley
Emmanouil Mylonakis GRE WAP 2008—2016 0–0–2 2005 Montréal WAP bronze; 2015 Kazan WAP bronze
John Naber USA SWI 1976 1–0–1 1973 Belgrade SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 200 m backstroke
Shayna Nackoney CAN SWA 2004 0–0–1 2001 Fukuoka SYN bronze: team
Tomoko Nagai JPN SWI 2004 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Viktor Nagy HUN WAP 2012—2016 1–2–0 2007 Melbourne WAP silver; 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver
Riho Nakajima JPN SWA 1996 0–1–0 1998 Perth SYN silver: team
Kanami Nakamaki JPN SWA 2016 0–0–5 2015 Kazan SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN bronze: team Technical and team Free Routine Combination
Mai Nakamura JPN SWI 1996—2000 0–1–2 1998 Perth SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay
Mai Nakamura JPN SWA 2012—2016 0–0–5 2015 Kazan SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN bronze: team Technical and team Free Routine Combination
Reiko Nakamura JPN SWI 2004—2008 0–0–3 2005 Montréal SWI bronze: 200 m backstroke; 2007 Melbourne SWI bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Yuko Nakanishi JPN SWI 2000—2008 0–0–2 2003 Barcelona SWI bronze: 200 m butterfly; 2005 Montréal SWI bronze: 200 m butterfly
Eric Namesnik USA SWI 1992—1996 0–2–1 1991 Perth SWI silver: 200 m medley and 400 m medley; 1994 Roma SWI bronze: 400 m medley
Sergey Naumov RUS
URS
EUN
Referee/WAP 1988—2016 0–0–1 1986 Madrid WAP bronze (competed for the Soviet Union)
Meagen Nay AUS SWI 2008—2012 0–0–1 2009 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Lia Neal USA SWI 2012—2016 2–2–1 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Leah Neale AUS SWI 2016 1–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Ryk Neethling RSA SWI 1996—2008 0–0–2 2005 Montréal SWI bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Jade Neilsen AUS SWI 2012 0–1–0 2011 Shanghai SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Gábor Nemes HUN WAP 1992 0–0–1 1991 Perth WAP bronze
Stephanie Nesbitt USA SWA 2004 0–1–1 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team
Anthony Nesty SUR SWI 1984—2008 1–0–0 1991 Perth SWI gold: 100 m butterfly
Kiley Neushul USA WAP 2016 3–0–0 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Robert Newbery AUS DIV 2000—2008 1–0–0 2003 Barcelona DIV gold: synchronized platform
Kotuku Ngawati AUS SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Benny Nielsen DEN SWI 1988 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 200 m butterfly
Mie Ø. Nielsen DEN SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 100 m backstroke
Susanne Nielsson DEN SWI 1976—1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 200 m breaststroke
Slobodan Nikić SRB
SCG
WAP 2004—2016 3–1–1 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro); 2009 Rome WAP gold (competed for Serbia); 2011 Shanghai WAP silver (competed for Serbia); 2015 Kazan WAP gold (competed for Serbia)
Ning Zetao CHN SWI 2016 1–0–0 2015 Kazan SWI gold: 100 m freestyle
Peter Nocke FRG SWI 1976 1–2–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1975 Cali SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Kathleen Nord GDR SWI 1988 2–1–1 1982 Guayaquil SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 400 m medley; 1986 Madrid SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Justin Norris AUS SWI 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 200 m medley
Andrea Nott USA SWA 2008 0–0–1 2007 Melbourne SYN bronze: team Free Routine Combination
Olga Novokshchenova RUS SWA 1996—2004 1–0–0 1998 Perth SYN gold: team
Petra Nows FRG SWI 1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m medley relay
Georgios Ntoskas GRE WAP 2008 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Andrea Nugent CAN SWI 1988—1992 0–0–0 1991 Perth silver: 4×50 m freestyle relay (demonstration event)
Lacey Nymeyer USA SWI 2008 1–4–1 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2009 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Stefan Nystrand SWE SWI 2000—2012 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 50 m freestyle
Mike O'Brien USA SWI 1984 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Siobhan-Marie O'Connor GBR SWI 2012—2016 1–0–1 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley mixed relay, bronze: 200 m medley
Turlough O'Hare CAN SWI 1988—1992 0–0–0 1991 Perth silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) (demonstration event)
Susie O'Neill AUS IOC/SWI 1992—2005 1–2–4 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay; 1994 Roma SWI bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 1998 Perth SWI gold: 200 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Mo O'Toole USA WAP 2000 0–0–2 1986 Madrid WAP bronze; 1991 Perth WAP bronze
Swann Oberson SUI SWI 2008—2012 1–0–0 2011 Shanghai SWI gold: 5 km open water
Paulo Obradović CRO WAP 2012 0–1–3 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze; 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver
Werner Obschernikat FRG WAP 1976—1988 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze
Miki Oca ESP Coach/WAP 1992—2016 0–2–0 1991 Perth WAP silver; 1994 Rome WAP silver
Jahir Ocampo MEX DIV 2016 0–0–1 2013 Barcelona DIV bronze: synchronized springboard
Alexander Dale Oen NOR SWI 2004—2008 1–0–0 2011 Shanghai SWI gold: 100 m breaststroke
Johannes Oesterling GER SWI 2004 0–0–1 2003 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Aleksandr Ogorodnikov EUN WAP 1992 0–0–1 1994 Rome WAP bronze (competed for Russia)
Poliana Okimoto BRA SWI 2008—2016 1–1–2 2009 Roma SWI bronze: 5 km open water; 2013 Barcelona SWI gold: 10 km open water, silver: 5 km open water, bronze: 5 km open water team
Fumiko Okuno JPN SWA 1992 0–2–2 1991 Perth SYN bronze: team; 1994 Roma SYN silver: solo and duet, bronze: team
Anna Olasz HUN SWI 2010—2016 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 25 km open water
Penny Oleksiak CAN SWI 2016 0–0–5 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay and 4×100 m medley mixed relay; 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Marc-Antoine Olivier FRA SWI 2016 2–1–1 2017 Budapest SWI gold: 5 km open water and 4×1.25 km open water relay, bronze: 10 km open water; 2019 Gwangju SWI silver: 10 km open water
Jon Olsen USA SWI 1992—1996 3–0–0 1994 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1998 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Yevgeniya Olshevskaya RUS DIV 2000 0–1–1 2001 Fukuoka DIV silver: synchronized platform; 2003 Barcelona DIV bronze: synchronized platform
Kano Omata JPN SWA 2016 0–0–4 2015 Kazan SYN bronze: team Technical and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN bronze: team Technical and team Free Routine Combination
Junko Onishi JPN SWI 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 100 m butterfly
Marjan op den Velde NED WAP 2000 1–1–0 1991 Perth WAP gold; 1998 Perth WAP silver
Craig Oppel USA SWI 1988 1–0–0 1986 Madrid SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Annabelle Orme USA SWA 2008 0–0–1 2007 Melbourne SYN bronze: team Free Routine Combination
Marco Orsi ITA SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Bea Ortiz ESP WAP 2016 0–2–0 2017 Budapest WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Mati Ortíz ESP WAP 2012—2016 1–1–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver
Stephanie Ortwig FRG SWI 1988 1–0–0 1991 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay (competed for Germany)
Leonid Osipov URS WAP 1964—1972 0–1–0 1973 Belgrade WAP silver
Farida Osman EGY SWI 2012—2016 0–0–2 2017 Budapest SWI bronze: 50 m butterfly; 2019 Gwangju SWI bronze: 50 m butterfly
Rainer Osselmann FRG WAP 1984—1988 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze
Simone Osygus GER SWI 1992—1996 0–2–0 1991 Perth SWI gold: 4×50 m freestyle relay (demonstration event), silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle relay
Anne Ottenbrite CAN SWI 1984 0–1–1 1982 Guayaquil SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Jeanette Ottesen Gray DEN SWI 2004—2016 2–2–0 2011 Shanghai SWI gold: 100 m freestyle; 2013 Barcelona SWI gold: 50 m butterfly; 2015 Kazan SWI silver: 50 m butterfly and 100 m butterfly
Frank Otto GER
FRG
WAP 1984—1992 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze (competed for West Germany)
Kristin Otto GDR SWI 1988 7–2–0 1982 Guayaquil SWI gold: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1986 Madrid SWI gold: 100 m freestyle, 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle and 100 m butterfly
Yelena Ovchinnikova RUS SWA 2008 7–0–0 2001 Fukuoka SYN gold: team; 2003 Barcelona SYN gold: team; 2005 Montréal SYN gold: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Emily Overholt CAN SWI 2016 0–0–2 2015 Kazan SWI bronze: 400 m medley; 2019 Gwangju SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Elli Overton AUS SWI 1992—2000 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 200 m medley
Rommel Pacheco MEX DIV 2004—2016 0–2–1 2013 Barcelona DIV bronze: synchronized springboard; 2017 Budapest DIV silver: team; 2019 Gwangju DIV silver: 1 m springboard
Jake Packard AUS SWI 2016 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m medley relay
Yuliya Pakhalina RUS DIV 2000—2008 3–3–3 1998 Perth DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard; 2001 Fukuoka DIV silver: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2003 Barcelona DIV silver: 3 m springboard and synchronized springboard; 2007 Melbourne DIV bronze: 1 m springboard; 2009 Roma DIV gold: 1 m springboard, bronze: synchronized springboard
Daniil Pakhomov RUS SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Kirk Palmer AUS SWI 2008 0–0–1 2009 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Kylie Palmer AUS SWI 2008—2012 0–3–0 2011 Shanghai SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Paul Palmer GBR SWI 1992—2000 0–0–2 1998 Perth SWI bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Gregorio Paltrinieri ITA SWI 2012—2016 3–2–3 2013 Barcelona SWI bronze: 1500 m freestyle; 2015 Kazan SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 800 m freestyle; 2017 Budapest SWI gold: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 800 m freestyle, silver: 4×1.25 km open water relay, bronze: 1500 m freestyle
Aleksey Panfili KAZ
RUS
WAP 1996—2012 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze (competed for Russia)
Pang Jiaying CHN SWI 2004—2012 1–0–3 2003 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2009 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Roberto Pangaro ITA SWI 1972—1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Nikolay Pankin URS SWI 1968—1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 200 m breaststroke
Denis Pankratov RUS
EUN
SWI 1992—2000 1–2–0 1994 Roma SWI gold: 200 m butterfly; silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (competed for Russia)
Yekaterina Pantyulina-Lisunova RUS WAP 2008—2016 0–0–3 2007 Melbourne WAP bronze (competed as Yekaterina Pantyulina); 2009 Rome WAP bronze (competed as Yekaterina Pantyulina); 2011 Shanghai WAP bronze (competed as Yekaterina Lisunova)
Jenny Pareja ESP WAP 2012 1–0–0 2013 Barcelona WAP gold
Eddie Parenti CAN SWI 1992—1996 0–0–0 1991 Perth silver: 4×50 m freestyle relay (demonstration event)
Park Tae-Hwan KOR SWI 2004—2016 2–0–1 2007 Melbourne SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 200 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 400 m freestyle
David Parker GBR SWI 1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 1500 m freestyle
Georgina Parkes AUS SWI 1980—1984 0–1–0 1982 Guayaquil SWI silver: 200 m backstroke
Vjekoslav Pasković MNE WAP 2008—2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Tomislav Paškvalin YUG WAP 1984—1988 1–0–0 1986 Madrid WAP gold
Giacomo Pastorino ITA WAP 2012 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Aleksandra Patskevich RUS SWA 2012—2016 13–0–0 2009 Roma SYN gold: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2013 Barcelona SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN gold: duet Technical and duet Free
Cassie Patten GBR SWI 2008 0–1–0 2007 Melbourne SWI silver: 10 km open water
Josip Pavić CRO WAP 2008—2016 1–1–3 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze; 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver
Jordi Payá ESP WAP 1988—1996 0–1–0 1994 Rome WAP silver
Keri-Anne Payne GBR SWI 2008—2016 2–0–0 2009 Roma SWI gold: 10 km open water; 2011 Shanghai SWI gold: 10 km open water
Nicolle Payne USA WAP 2000 1–0–0 2003 Barcelona WAP gold
Todd Pearson AUS SWI 2000—2004 2–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Adam Peaty GBR SWI 2016 8–1–1 2015 Kazan SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley mixed relay; 2017 Budapest SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay; 2019 Gwangju SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m medley mixed relay
Jacob Pebley USA SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 200 m backstroke
Jana Pechanová CZE SWI 2004—2016 0–1–0 2003 Barcelona SWI silver: 5 km open water
Rikke Møller Pedersen DEN SWI 2012—2016 0–1–1 2013 Barcelona SWI silver: 200 m breaststroke; 2015 Kazan SWI bronze: 200 m breaststroke
Sergio Pedrerol ESP WAP 1992—2004 2–1–0 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold
Aaron Peirsol USA SWI 2000—2008 10–2–0 2001 Fukuoka SWI gold: 200 m backstroke; 2003 Barcelona SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; silver: 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke; 2009 Roma SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay
Anikó Pelle HUN
ITA
WAP 2004—2012 1–1–0 2001 Fukuoka WAP silver (competed for Hungary); 2005 Montréal WAP gold (competed for Hungary)
Federica Pellegrini ITA SWI 2004—2016 6–4–1 2005 Montréal SWI silver: 200 m freestyle; 2007 Melbourne SWI bronze: 200 m freestyle; 2009 Roma SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2013 Barcelona SWI silver: 200 m freestyle; 2015 Kazan SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI gold: 200 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 200 m freestyle
Annie Pelletier CAN DIV 1996 0–0–1 1994 Roma DIV bronze: 1 m springboard
Matteo Pelliciari ITA SWI 2000—2004 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Pili Peña ESP WAP 2012—2016 1–2–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver; 2019 Gwangju WAP silver
Peng Bo CHN DIV 2004 1–1–0 2001 Fukuoka DIV gold: synchronized springboard; 2003 Barcelona DIV silver: 3 m springboard
Jill Penner USA SWA 2008 0–0–1 2007 Melbourne SYN bronze: team Free Routine Combination
Thiago Pereira BRA SWI 2004—2016 0–1–2 2013 Barcelona SWI bronze: 200 m medley and 400 m medley; 2015 Kazan SWI silver: 200 m medley
Amaurys Perez ITA WAP 2012 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Iván Pérez CUB
ESP
WAP 1992—2012 2–1–1 1998 Perth WAP gold (competed for Spain); 2001 Fukuoka WAP gold (competed for Spain); 2007 Melbourne WAP bronze (competed for Spain); 2009 Rome WAP silver (competed for Spain)
Giacomo Perez-Dortona FRA SWI 2012 1–0–1 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay; 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m medley relay
Kieren Perkins AUS SWI 1992—2000 2–1–0 1991 Perth SWI silver: 1500 m freestyle; 1994 Roma SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Felipe Perrone BRA
ESP
WAP 2008—2016 0–2–1 2007 Melbourne WAP bronze (competed for Spain); 2009 Rome WAP silver (competed for Spain); 2019 Gwangju WAP silver (competed for Spain)
Kiko Perrone ESP WAP 2008 0–0–1 2007 Melbourne WAP bronze
Mariangela Perrupato ITA SWA 2012—2016 0–1–1 2015 Kazan SYN bronze: duet Free (mixed); 2017 Budapest SYN silver: duet Free (mixed)
Imre Péter HUN WAP 1992 0–0–1 1991 Perth WAP bronze
Stefan Peter FRG SWI 1984 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m medley relay
Antonio Petković CRO WAP 2016 0–1–0 2015 Kazan WAP silver
Zsolt Petőváry HUN WAP 1988—1992 0–0–1 1991 Perth WAP bronze
Heather Petri USA WAP 2000—2012 3–1–0 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP gold
Borut Petrič YUG SWI 1976—1984 0–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 1500 m freestyle
Darjan Petrič YUG SWI 1980—1988 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 1500 m freestyle
Tatyana Petrova RUS WAP 2000—2004 0–0–1 2003 Barcelona WAP bronze
Antonio Petrović MNE WAP 2012—2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Zoran Petrović YUG WAP 1984 1–0–0 1986 Madrid WAP gold
Kim Peyton USA SWI 1972—1976 0–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Stefan Pfeiffer GER
FRG
SWI 1984—1992 1–2–1 1986 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only) (competed for West Germany); 1991 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle (competed for Germany)
Frank Pfütze GDR SWI 1976—1980 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 400 m freestyle
Michael Phelps USA SWI 2000—2016 26–6–1 2001 Fukuoka SWI gold: 200 m butterfly; 2003 Barcelona SWI gold: 200 m butterfly, 200 m medley, 400 m medley, and 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m butterfly and 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI gold: 200 m freestyle, 200 m medley, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m butterfly; 2007 Melbourne SWI gold: 200 m freestyle, gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, 200 m medley, 400 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay; 2009 Roma SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 200 m freestyle and 200 m medley, bronze: 4×100 m freestyle relay
Erin Phenix USA SWI 2000 0–2–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Brian Phillips CAN SWI 1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m medley relay
Karen Pickering GBR SWI 1992—2004 1–1–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Sydney Pickrem CAN SWI 2016 0–0–4 2017 Budapest SWI bronze: 400 m medley; 2019 Gwangju SWI bronze: 200 m breaststroke, 200 m medley, and 4×100 m medley relay
Josep Picó ESP WAP 1992 0–2–0 1991 Perth WAP silver; 1994 Rome WAP silver
Blake Pieroni USA SWI 2016 4–0–2 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay
Annamay Pierse CAN SWI 2008 0–1–0 2009 Roma SWI silver: 200 m breaststroke
Duško Pijetlović SRB WAP 2008—2016 2–1–1 2009 Rome WAP gold; 2011 Shanghai WAP silver; 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Gojko Pijetlović SRB WAP 2012—2016 2–1–1 2009 Rome WAP gold; 2011 Shanghai WAP silver; 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Denis Pimankov RUS SWI 1996—2004 1–1–1 1998 Perth SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Adam Pine AUS SWI 2000—2008 2–1–0 1998 Perth SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Andrea Pisano ITA WAP 1984—1988 0–1–0 1986 Madrid WAP silver
Fernando Platas MEX DIV 1992—2004 0–2–0 2001 Fukuoka DIV silver: synchronized springboard and synchronized platform
Catherine Plewinski FRA SWI 1988—1992 0–2–1 1991 Perth SWI silver: 50 m freestyle and 100 m freestyle, bronze: 100 m butterfly
Karla Plugge NED WAP 2000 1–2–0 1991 WAP Perth gold (competed as Karla van der Boon); 1994 Rome WAP silver (competed as Karla van der Boon); 1998 Perth WAP silver (competed as Karla van der Boon)
David Plummer USA SWI 2016 1–1–0 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2013 Barcelona SWI silver: 100 m backstroke
Maxim Podoprigora AUT SWI 2000—2008 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 200 m breaststroke
Sarah Poewe GER
RSA
SWI 2000—2012 0–0–2 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed for Germany); 2009 Roma SWI bronze: 4×100 m medley relay (competed for Germany)
Anne Poleska GER SWI 2000—2008 0–1–0 2005 Montréal SWI silver: 200 m breaststroke
Damir Polić YUG WAP 1976—1980 0–0–1 1978 West Berlin WAP bronze
Mikhail Polishchuk RUS SWI 2008—2012 0–1–0 2009 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Claudia Poll CRC SWI 1996—2004 1–1–2 1994 Roma SWI bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 1998 Perth SWI gold: 200 m freestyle; 2001 Fukuoka SWI silver: 400 m freestyle
Sylvia Poll CRC SWI 1988—1992 0–0–0 1991 Perth silver: 50 m backstroke (demonstration event)
Andrea Pollack GDR SWI 1976—1980 0–2–1 1978 West Berlin SWI silver: 100 m butterfly and silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Anatoly Polyakov RUS SWI 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 200 m butterfly
Igor Polyansky URS SWI 1988 2–0–1 1986 Madrid SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Francesca Pomeri ITA WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Amedeo Pomilio ITA WAP 1992—2000 1–0–0 1994 Rome WAP gold
Laia Pons ESP SWA 2012 0–1–0 2013 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination
Kyriakos Pontikeas GRE WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Victoria Poon CAN SWI 2008—2012 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Alena Popchanka BLR
FRA
SWI 1996—2008 1–0–1 2003 Barcelona SWI gold: 200 m freestyle (competed for Belarus); 2007 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (competed for France)
Aleksandr Popkov RUS SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay
Aleksandr Popov RUS
EUN
IOC/SWI 1992—2018 6–4–1 1994 Roma SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (competed for Russia); 1998 Perth SWI gold: 100 m freestyle, silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for Russia); 2003 Barcelona SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay (competed for Russia)
Veronika Popova RUS SWI 2012—2016 0–1–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Andrija Popović YUG WAP 1984 1–0–0 1986 Madrid WAP gold
Aleksandr Portnov URS DIV 1980—1988 0–0–1 1982 Guayaquil DIV bronze: 3 m springboard
Franco Porzio ITA WAP 1988—1992 1–1–0 1986 Madrid WAP silver; 1994 Rome WAP gold
Giuseppe Porzio ITA WAP 1992 1–0–0 1994 Rome WAP gold
Renco Posinković YUG WAP 1988 1–0–0 1991 Perth WAP gold
Francesco Postiglione ITA SWI/WAP 1992—2004 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Stefano Postiglione ITA WAP 1984—1988 0–1–0 1986 Madrid WAP silver
Christian Poswiat GDR
GER
SWI 1988—1992 0–0–1 1991 Perth SWI bronze: 50 m breaststroke (demonstration event) and 4×100 m medley relay (competed for Germany)
Camelia Potec ROU SWI 2000—2012 0–0–2 2001 Fukuoka SWI bronze: 200 m freestyle; 2009 Roma SWI bronze: 1500 m freestyle
Cynthia Potter-McIngvale USA DIV 1972—1976 0–1–0 1978 West Berlin DIV silver: 3 m springboard (competed as Cynthia Potter)
Annette Poulsen DEN SWI 1988—1992 0–0–1 1991 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Svetlana Pozdeyeva RUS SWI 1996 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 4×100 m medley relay
Anastasiya Pozdnyakova RUS DIV 2008—2012 0–0–1 2009 Roma DIV bronze: synchronized springboard
Ricardo Prado BRA SWI 1980—1984 1–0–0 1982 Guayaquil SWI gold: 400 m medley
Vladimir Predkin RUS SWI 1996 0–2–0 1994 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Christian Presciutti ITA WAP 2012—2016 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Petra Priemer GDR SWI 1976 0–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Gennady Prigoda URS
EUN
SWI 1988—1992 0–1–2 1986 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay (competed for the Soviet Union); 1991 Perth SWI bronze: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay (competed for the Soviet Union)
Kirill Prigoda RUS SWI 2016 0–0–3 2017 Budapest SWI bronze: 100 m breaststroke and bronze: 4×100 m medley relay; 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m medley relay
Yury Prilukov RUS SWI 2004—2008 0–2–2 2005 Montréal SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 2007 Melbourne SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Ágnes Primász HUN WAP 2004—2008 0–1–0 2001 Fukuoka WAP silver
Andrija Prlainović SRB WAP 2008—2016 2–1–1 2009 Rome WAP gold; 2011 Shanghai WAP silver; 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Kim Probst USA SWA 2008 0–0–1 2007 Melbourne SYN bronze: team Free Routine Combination
Yekaterina Prokofyeva RUS WAP 2008—2016 0–0–3 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze; 2017 Budapest WAP bronze
Yelena Prokofyeva RUS SWA 2016 6–0–0 2013 Barcelona SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Yuliya Prokopchuk UKR DIV 2008—2016 0–1–1 2013 Barcelona DIV bronze: platform; 2015 Kazan DIV silver: team
Yevgeniya Protsenko RUS WAP 2008 0–0–1 2009 Rome WAP bronze
Ben Proud GBR SWI 2016 1–0–1 2017 Budapest SWI gold: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle
Berit Puggaard DEN SWI 1992—1996 0–0–1 1991 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Joona Puhakka FIN DIV 2000—2008 0–0–1 2003 Barcelona DIV bronze: 1 m springboard
Dean Pullar AUS DIV 2000 0–0–1 1998 Perth DIV bronze: synchronized springboard
Tina Punzel GER DIV 2016 0–0–1 2019 Gwangju DIV bronze: synchronized springboard (mixed)
Vlad Pyshnenko RUS
EUN
SWI 1992—1996 0–2–0 1994 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay (competed for Russia)
Roger Pyttel GDR SWI 1972—1980 0–3–3 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1975 Cali SWI silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 1978 West Berlin SWI bronze: 200 m butterfly
Qi Hui CHN SWI 2000—2008 0–1–2 2001 Fukuoka SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 200 m medley; 2003 Barcelona SWI bronze: 200 m breaststroke
Qian Hong CHN SWI 1988—1992 1–0–0 1991 Perth SWI gold: 50 m butterfly (demonstration event) and 100 m butterfly
Esther Qin AUS DIV 2016 0–0–1 2015 Kazan DIV bronze: synchronized springboard
Qin Kai CHN DIV 2008—2016 7–0–0 2007 Melbourne DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard; 2009 Roma DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard; 2011 Shanghai DIV gold: synchronized springboard; 2013 Barcelona DIV gold: synchronized springboard; 2015 Kazan DIV gold: synchronized springboard
Qiu Bo CHN DIV 2010—2016 4–1–0 2009 Roma DIV silver: platform; 2011 Shanghai DIV gold: platform and synchronized platform; 2013 Barcelona DIV gold: platform; 2015 Kazan DIV gold: platform
Qiu Yuhan CHN SWI 2012—2014 1–0–1 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay
Qu Yun CHN SWI 1996 1–2–0 1994 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Kristine Quance USA SWI 1996 0–1–1 1994 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 400 m medley
Megan Quann-Jendrick USA SWI 2000—2008 0–2–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m medley relay (competed as Megan Quann); 2007 Melbourne SWI silver: 200 m breaststroke (competed as Megan Jendrick)
Elisa Queirolo ITA WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Carla Quint NED WAP 2000 0–1–0 1998 Perth WAP silver
Wendy Quirk CAN SWI 1976 0–0–2 1978 West Berlin SWI bronze: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay
Per-Ola Quist SWE SWI 1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Zdravko Radić MNE WAP 2008—2016 1–1–0 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro); 2013 Barcelona WAP silver (competed for Montenegro)
Federica Radicchi ITA WAP 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Paolo Ragosa ITA WAP 1980 1–0–0 1978 West Berlin WAP gold
Cinzia Ragusa ITA WAP 2004—2008 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Sava Ranđelović SRB WAP 2016 1–0–1 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP bronze
Kristóf Rasovszky HUN SWI 2016 1–0–0 2019 Gwangju SWI gold: 5 km open water
Bogdan Rath ITA
ROU
WAP 1996—2004 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver (competed for Italy)
Jamie Rauch USA SWI 2000 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Nikola Rađen SRB WAP 2008—2012 1–1–0 2009 Rome WAP gold; 2011 Shanghai WAP silver
Goran Rađenović YUG WAP 1988 1–0–0 1991 Perth WAP gold
Cari Read CAN SWA 1996 0–2–0 1991 Perth SYN silver: team; 1994 Roma SYN silver: team
Shayne Reese AUS SWI 2004—2008 2–2–1 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2009 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay
Christian Reichert GER SWI 2016 2–0–0 2013 Barcelona SWI gold: 5 km open water team; 2015 Kazan SWI gold: 5 km open water team
Grace Reid GBR DIV 2016 0–1–0 2017 Budapest DIV silver: synchronized springboard (mixed)
Desi Reijers NED SWI 1984 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Brittany Reimer CAN SWI 2004 0–1–1 2005 Montréal SWI silver: 800 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle
Heidi Reineck FRG SWI 1968—1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Andrey Rekechinsky RUS WAP 2004 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Ren Qian CHN DIV 2016 2–1–1 2015 Kazan DIV silver: platform; 2017 Budapest DIV gold: synchronized platform and synchronized platform (mixed), bronze: platform
Robbie Renwick GBR SWI 2008—2016 1–0–0 2015 Kazan SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Georgios Reppas GRE WAP 2000—2008 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Kim Rhodenbaugh USA SWI 1984 0–2–0 1982 Guayaquil SWI silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Steph Rice AUS SWI 2008—2012 0–2–5 2007 Melbourne SWI bronze: 200 m medley; and 400 m medley; 2009 Roma SWI silver: 200 m medley and 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 400 m medley; 2011 Shanghai SWI bronze: 400 m medley and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Dirk Richter GDR
GER
SWI 1988—1992 2–2–2 1982 Guayaquil SWI gold: 100 m backstroke (competed for East Germany); 1986 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for East Germany); 1991 Perth SWI gold: 50 m backstroke (demonstration event) and 4×50 m freestyle relay (demonstration event), silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (competed for Germany)
Ulrike Richter GDR SWI 1976 4–0–1 1973 Belgrade SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 1975 Cali SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke
Brenton Rickard AUS SWI 2008—2012 2–2–2 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2009 Roma SWI gold: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay
Rachel Riddell CAN WAP 2004 0–1–1 2005 Montréal WAP bronze; 2009 Rome WAP silver
Vincent Riendeau CAN DIV 2016 0–1–0 2015 Kazan DIV silver: synchronized platform (mixed)
Flavia Rigamonti SUI SWI 2000—2008 0–3–0 2001 Fukuoka SWI silver: 1500 m freestyle; 2005 Montréal SWI silver: 1500 m freestyle; 2007 Melbourne SWI silver: 1500 m freestyle
Sam Riley AUS SWI 1992—1996 2–1–0 1994 Roma SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 1998 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Pandelela Rinong MAS DIV 2008—2016 0–1–4 2009 Roma DIV bronze: synchronized platform; 2013 Barcelona DIV bronze: synchronized platform; 2015 Kazan DIV bronze: platform; 2017 Budapest DIV bronze: synchronized platform; 2019 Gwangju DIV silver: synchronized platform
Bec Rippon AUS WAP 2004—2008 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Mel Rippon AUS WAP 2004—2012 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Éva Risztov HUN SWI 2000—2016 0–3–0 2003 Barcelona SWI silver: 400 m freestyle, 200 m butterfly, and 400 m medley
James Roberts AUS SWI 2012—2016 1–1–0 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Bruce Robertson CAN SWI 1972—1976 1–0–1 1973 Belgrade SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Christine Robinson CAN WAP 2004 0–1–1 2005 Montréal WAP bronze; 2009 Rome WAP silver
Peter Rocca USA SWI 1976 1–1–0 1978 West Berlin SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m backstroke
Irina Rodríguez ESP SWA 2004—2008 1–4–3 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination; 2005 Montréal SYN bronze: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: team Free, bronze: team Technical; 2009 Roma SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free
Joel Rodríguez MEX DIV 1996—2000 0–1–0 2001 Fukuoka DIV silver: synchronized springboard
Markus Rogan AUT SWI 2000—2012 0–2–1 2001 Fukuoka SWI silver: 200 m backstroke; 2005 Montréal SWI silver: 200 m backstroke; 2007 Melbourne SWI bronze: 200 m backstroke
Phil Rogers AUS SWI 1992—2000 2–0–0 1998 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay; 2001 Fukuoka gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Peter Röhle FRG WAP 1976—1988 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze
Zoran Roje YUG WAP 1980—1984 0–0–1 1978 West Berlin WAP bronze
Jesús Miguel Rollán ESP WAP 1988—2004 2–2–0 1991 Perth WAP silver; 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold
Mykhailo Romanchuk UKR SWI 2014—2016 0–2–0 2017 Budapest SWI silver: 1500 m freestyle; 2019 Gwangju SWI silver: 1500 m freestyle
Vitaly Romanchuk URS WAP 1976 1–1–0 1973 Belgrade WAP silver; 1975 Cali WAP gold
Svetlana Romashina RUS SWA 2008—2016 21–0–0 2005 Montréal SYN gold: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2009 Roma SYN gold: duet Technical, duet Free, and team Free; 2011 Shanghai SYN gold: duet Technical, duet Free, and team Free Routine Combination; 2013 Barcelona SYN gold: solo Technical, solo Free, duet Technical, and duet Free; 2015 Kazan SYN gold: solo Technical, duet Technical, and duet Free; 2019 Gwangju SYN gold: solo Free, duet Technical, and duet Free
Giaan Rooney AUS SWI 2000—2004 3–1–1 2001 Fukuoka SWI gold: 200 m freestyle; 2003 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m medley relay; 2005 Montréal SWI gold: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Gabrielle Rose BRA
USA
SWI 1996—2000 2–0–0 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only) (competed for the United States)
Massi Rosolino ITA SWI 1996—2008 1–3–1 1998 Perth SWI silver: 200 m freestyle; 2001 Fukuoka SWI gold: 200 m medley, silver: 4×200 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI bronze: 200 m medley; 2007 Melbourne SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Reuben Ross CAN DIV 2008—2012 0–0–1 2009 Roma DIV bronze: synchronized springboard
Matthieu Rosset FRA DIV 2012—2016 1–0–0 2017 Budapest DIV gold: team
Keena Rothhammer USA SWI 1972 1–2–0 1973 Belgrade SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Sébastien Rouault FRA SWI 2008 0–1–0 2011 Shanghai SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Antigoni Roumbesi GRE WAP 2004—2008 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Jeff Rouse USA SWI 1992—1996 3–1–0 1991 Perth SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 1994 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke
Michel Rousseau FRA SWI 1968—1976 0–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 100 m freestyle
Sharon van Rouwendaal NED SWI 2012—2016 0–4–1 2011 Shanghai SWI bronze: 200 m backstroke; 2015 Kazan SWI silver: 400 m freestyle, 10 km open water, and 5 km open water team; 2017 Budapest SWI silver: 25 km open water
Jolanda de Rover NED SWI 1980—1988 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 4×100 m medley relay
Pavlo Rozenberg GER DIV 2008 0–0–1 2011 Shanghai DIV bronze: 1 m springboard
Norbert Rózsa HUN SWI 1992—2000 3–1–3 1991 Perth SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke; 1994 Roma SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 1998 Perth SWI bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Ruan Yi CHN SWI 2000 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m medley relay
Taylor Ruck CAN SWI 2016 0–0–3 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Ratko Rudić CRO
YUG
Coach/WAP 1972—2016 0–0–1 1973 Belgrade WAP bronze
Nils Rudolph GER SWI 1992 0–1–0 1991 Perth SWI gold: 4×50 m freestyle relay (demonstration event), silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Eduardo Rueda MEX DIV 2000 0–1–0 2001 Fukuoka DIV silver: synchronized platform
Simone Ruffini ITA SWI 2016 1–0–0 2015 Kazan SWI gold: 25 km open water
Tracie Ruiz-Conforto USA SWA 1984—1988 1–2–0 1982 Guayaquil SYN gold: solo, silver: duet and team (competed as Tracie Ruiz)
Kelly Rulon USA WAP 2004—2012 1–1–0 2005 Montréal WAP silver; 2009 Rome WAP gold
Cierra Runge USA SWI 2016 2–0–0 2015 Kazan SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2017 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Thomas Rupprath GER SWI 2000—2008 1–3–0 2001 Fukuoka SWI silver: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay; 2003 Barcelona SWI gold: 50 m backstroke; 2007 Melbourne SWI silver: 50 m backstroke
Lyubov Rusanova URS SWI 1976 0–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 100 m breaststroke
Sergey Rusin URS SWI 1980 0–1–0 1978 West Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Colin Russell CAN SWI 2008—2012 0–1–0 2005 Montréal SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Keith Russell USA DIV 1968 0–1–1 1973 Belgrade DIV silver: platform, bronze: 3 m springboard
Sarah Ryan AUS SWI 1996—2004 1–1–1 1998 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay; 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m medley relay
Sean Ryan USA SWI 2016 1–0–0 2011 Shanghai SWI gold: 5 km open water team
Brian Ryckeman BEL SWI 2008—2012 0–1–0 2013 Barcelona SWI silver: 25 km open water
Yevgeny Rylov RUS SWI 2014—2016 2–3–3 2015 Kazan SWI bronze: 200 m backstroke; 2017 Budapest SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2019 Gwangju SWI gold: 200 m backstroke, silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Oleksandra Sabada UKR SWA 2016 0–0–3 2013 Barcelona SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Kateryna Sadurska UKR SWA 2016 0–0–3 2013 Barcelona SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Rich Saeger USA SWI 1984 2–0–0 1982 Guayaquil SWI gold: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Jana Salat CAN WAP 2000—2004 0–0–2 2001 Fukuoka WAP bronze; 2005 Montréal WAP bronze
Yekaterina Salimova RUS WAP 2004 0–0–1 2003 Barcelona WAP bronze
Vladimir Salnikov URS SWI 1976—1988 4–2–0 1978 West Berlin SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay; 1982 Guayaquil SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 1982 Guayaquil SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Jamie Salter GBR SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Aleksandr Samsonov URS SWI 1972 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Daniela Samulski GER SWI 2000—2008 0–3–1 2007 Melbourne SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI silver: 50 m backstroke and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Germán Sánchez MEX DIV 2008—2016 0–1–0 2015 Kazan DIV silver: synchronized platform
Javier Sánchez ESP WAP 2000—2004 1–0–0 2001 Fukuoka WAP gold
Julián Sánchez MEX DIV 2012 0–0–1 2011 Shanghai DIV bronze: synchronized springboard
Laura Sánchez MEX DIV 2004—2012 0–0–1 2003 Barcelona DIV bronze: synchronized springboard
Ricardo Sánchez ESP WAP 1992 0–1–0 1991 Perth WAP silver
Kaitlin Sandeno USA SWI 2000—2004 1–0–3 2001 Fukuoka SWI bronze: 800 m freestyle and 200 m butterfly; 2005 Montréal SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI bronze: 400 m medley
Summer Sanders USA SWI 1992 1–1–1 1991 Perth SWI gold: 200 m butterfly, silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
Sang Xue CHN DIV 2000 1–0–0 2001 Fukuoka DIV gold: synchronized platform
Jordi Sans ESP WAP 1984—2000 1–2–0 1991 Perth WAP silver; 1994 Rome WAP silver; 1998 Perth WAP gold
Stefanos-Petros Santa GRE
ROU
WAP 1996—2004 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze (competed for Greece)
Mia Santoromito AUS WAP 2008 0–1–0 2007 Melbourne WAP silver
Gabriel Santos BRA SWI 2016 0–1–0 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Nicholas Santos BRA SWI 2008—2012 0–2–1 2015 Kazan SWI silver: 50 m butterfly; 2017 Budapest SWI silver: 50 m butterfly; 2019 Gwangju SWI bronze: 50 m butterfly
Michele Santucci ITA SWI 2008—2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Alicia Sanz (DNS) ESP SWA 2004 0–1–0 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination
Carles Sanz ESP WAP 1996 2–0–0 1998 Perth WAP gold; 2001 Fukuoka WAP gold
Aleksandar Šapić SRB
SCG
WAP 1996—2008 1–1–2 1998 Perth WAP bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia); 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro)
Jean-Christophe Sarnin FRA SWI 1996 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 200 m breaststroke
László Sárosi HUN WAP 1968—1976 1–1–0 1973 Belgrade WAP gold; 1975 Cali WAP silver
Hisayoshi Sato JPN SWI 2008 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Dmitry Sautin RUS
EUN
DIV 1992—2008 5–1–3 1994 Roma DIV gold: platform, silver: 3 m springboard (competed for Russia); 1998 Perth DIV gold: 3 m springboard and platform (competed for Russia); 2001 Fukuoka DIV gold: 3 m springboard, bronze: synchronized springboard (competed for Russia); 2003 Barcelona DIV gold: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard (competed for Russia); 2007 Melbourne DIV bronze: 3 m springboard (competed for Russia)
Anastasiya Savchuk UKR SWA 2016 1–1–9 2013 Barcelona SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free; 2019 Gwangju SYN gold: team Highlight Routine, bronze: duet Technical, duet Free, team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Jill Savery USA SWA 1996 2–0–0 1991 Perth SYN gold: team; 1994 Roma SYN gold: team
Dejan Savić SRB
SCG
Coach/WAP 1996—2016 1–1–2 1998 Perth WAP bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia); 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro)
Ðuro Savinović YUG WAP 1976 0–0–1 1973 Belgrade WAP bronze
Mateusz Sawrymowicz POL SWI 2008—2016 1–0–0 2007 Melbourne SWI gold: 1500 m freestyle
Rick Say CAN SWI 2000—2008 0–2–1 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Miloš Šćepanović MNE WAP 2008—2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Tobias Schellenberg GER DIV 2004 0–1–2 2003 Barcelona DIV bronze: synchronized springboard; 2005 Montréal DIV silver: synchronized springboard; 2007 Melbourne DIV bronze: synchronized springboard
Xuxa Scherer BRA SWI 1996—2004 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Gerhard Schiller FRG SWI 1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Jess Schipper AUS SWI 2004—2012 5–4–1 2003 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2005 Montréal SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly; 2007 Melbourne SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 2009 Roma SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Mel Schlanger AUS SWI 2008—2012 1–0–0 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Svenja Schlicht FRG SWI 1984—1988 1–0–1 1991 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m medley relay (competed for Germany)
Conny Schmalfuß GER DIV 2000—2004 0–2–1 2001 Fukuoka DIV bronze: synchronized springboard; 2003 Barcelona DIV silver: 1 m springboard; 2005 Montréal DIV silver: synchronized springboard
Andreas Schmidt FRG SWI 1976—1984 0–2–3 1978 West Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Carmela Schmidt GDR SWI 1980 1–0–1 1982 Guayaquil SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Gábor Schmiedt HUN WAP 1988—1992 0–1–1 1982 Guayaquil WAP silver; 1991 Perth WAP bronze
Allison Schmitt USA SWI 2008—2016 1–4–0 2009 Roma SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Petra Schneider GDR SWI 1980 2–1–1 1978 West Berlin SWI bronze: 400 m medley; 1982 Guayaquil SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 400 m freestyle
Nathalie Schneyder USA SWA 1996 2–0–0 1991 Perth SYN gold: team; 1994 Roma SYN gold: team
Roland Schoeman RSA SWI 2000—2012 3–1–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 50 m freestyle; 2005 Montréal SWI gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly; 2005 Montréal SWI silver: 100 m freestyle; 2007 Melbourne SWI gold: 50 m butterfly
Anke Scholz GER SWI 1996 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Joseph Schooling SGP SWI 2012—2016 0–0–2 2015 Kazan SWI bronze: 100 m butterfly; 2017 Budapest SWI bronze: 100 m butterfly
Alexander Schowtka FRG SWI 1984 0–2–0 1986 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Daniela Schreiber GER SWI 2012 0–1–2 2009 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Hinkelien Schreuder NED SWI 2008—2012 1–0–0 2009 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Jürgen Schröder FRG WAP 1984 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze
Brigitte Schuchardt GDR SWI 1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 100 m breaststroke
Sabina Schulze GDR SWI 1988 1–0–0 1986 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Brad Schumacher USA SWI/WAP 1996—2000 1–0–0 1998 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Ben Schwietert NED SWI 2016 0–1–0 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay
Duncan Scott GBR SWI 2014—2016 3–1–1 2015 Kazan SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2017 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle
Fabio Scozzoli ITA SWI 2012 0–2–0 2011 Shanghai SWI silver: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke
Olga Sedakova RUS
EUN
SWA 1992—1996 3–0–0 1998 Perth SYN gold: solo, duet, and team (competed for Russia)
Emily Seebohm AUS SWI 2008—2016 5–5–4 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay; 2009 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke; 2013 Barcelona SWI silver: 100 m backstroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2015 Kazan SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2017 Budapest SWI gold: 200 m backstroke, silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Denis Šefik MNE
SRB
SCG
WAP 2004—2012 1–1–1 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia); 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro)
Elke Sehmisch GDR SWI 1972 1–0–0 1973 Belgrade SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Karin Seick FRG SWI 1984—1988 0–1–0 1991 Perth SWI gold: 4×50 m freestyle relay (demonstration event), silver: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Melissa Seidemann USA WAP 2012—2016 3–0–0 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Vladimir Selkov RUS
EUN
SWI 1992—1996 1–2–1 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 200 m backstroke (competed for the Soviet Union); 1994 Roma SWI gold: 200 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay (competed for Russia)
Hanna-Maria Seppälä FIN SWI 2000—2016 1–0–0 2003 Barcelona SWI gold: 100 m freestyle
Svitlana Serbina UKR DIV 1996—2000 1–0–0 1998 Perth DIV gold: synchronized platform
Andriy Serdinov UKR SWI 2000—2008 0–0–2 2003 Barcelona SWI bronze: 100 m butterfly; 2005 Montréal SWI bronze: 100 m butterfly
Ione Serrano ESP SWA 2004 0–1–0 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination
Anđelo Šetka CRO WAP 2016 1–1–2 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP bronze
Daiya Seto JPN SWI 2016 4–1–2 2013 Barcelona SWI gold: 400 m medley; 2015 Kazan SWI gold: 400 m medley; 2017 Budapest SWI bronze: 200 m butterfly and 400 m medley; 2019 Gwangju SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 200 m butterfly
Christina Seufert USA DIV/Referee 1984—2012 0–1–0 1982 Guayaquil DIV silver: 3 m springboard
Katy Sexton GBR SWI 2000—2004 1–1–0 2003 Barcelona SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke
Erkin Shagayev URS WAP 1980 1–0–0 1982 Guayaquil WAP gold
Shan Ying CHN SWI 1996 3–0–2 1994 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1998 Perth SWI bronze: 50 m freestyle and 100 m freestyle
Eric Shanteau USA SWI 2008—2012 2–1–1 2009 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke, bronze: 200 m medley; 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Shao Yiwen CHN SWI 2012 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Yevgeny Sharonov URS
EUN
WAP 1980—1992 1–0–1 1982 Guayaquil WAP gold (competed for the Soviet Union); 1986 Madrid WAP bronze (competed for the Soviet Union)
Royce Sharp USA SWI 1992 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 200 m backstroke
Tim Shaw USA SWI/WAP 1976—1984 4–0–0 1973 Belgrade SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 1975 Cali SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 1500 m freestyle
Courtney Shealy USA SWI 2000 0–2–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Vladimir Shemetov URS SWI 1980 0–3–2 1982 Guayaquil SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke; 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m backstroke (demonstration event) and 4×100 m freestyle relay
Shen Duo CHN SWI 2014—2016 1–0–1 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Nataliya Shepelina RUS WAP 2004—2008 0–0–2 2003 Barcelona WAP bronze; 2007 Melbourne WAP bronze
Alison Sheppard GBR SWI 1988—2004 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Shi Jinglin CHN SWI 2016 1–0–3 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke; 2017 Budapest SWI bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Shi Tingmao CHN DIV 2016 8–1–0 2011 Shanghai DIV gold: 1 m springboard; 2013 Barcelona DIV gold: synchronized springboard; 2015 Kazan DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard, silver: 1 m springboard; 2017 Budapest DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard; 2019 Gwangju DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard
Ai Shibata JPN SWI 2004—2008 0–1–3 2005 Montréal SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 2007 Melbourne SWI bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Tom Shields USA SWI 2016 1–0–0 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley relay
Shinri Shioura JPN SWI 2016 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay
Alla Shishkina RUS SWA 2012—2016 14–0–0 2009 Roma SYN gold: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2013 Barcelona SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2019 Gwangju SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Yekaterina Shishova RUS WAP 2004 0–0–1 2003 Barcelona WAP bronze
Rie Shito JPN SWI 1992 0–1–0 1991 Perth SWI silver: 200 m butterfly
Anna Shorina RUS SWA 2004—2008 7–0–0 2001 Fukuoka SYN gold: team; 2003 Barcelona SYN gold: team; 2005 Montréal SYN gold: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Tetiana Shtyreva-Volynkina URS DIV 1972—1976 0–1–0 1975 Cali DIV silver: 3 m springboard (competed as Tetiana Volynkina)
Mariya Shurochkina RUS SWA 2016 11–0–0 2013 Barcelona SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN gold: team Technical and team Free; 2019 Gwangju SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Tim Shuttleworth GBR SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 5 km open water
Nataliya Shybaieva EUN SWI 1992 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 100 m backstroke (competed for the Soviet Union)
Si Yajie CHN DIV 2016 4–1–0 2013 Barcelona DIV gold: platform; 2015 Kazan DIV gold: synchronized platform (mixed); 2017 Budapest DIV gold: synchronized platform, silver: platform; 2019 Gwangju DIV gold: synchronized platform (mixed)
Julien Sicot FRA SWI 2004 0–0–2 2003 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Jani Sievinen FIN SWI 1992—2004 1–1–0 1994 Roma SWI gold: 200 m medley, silver: 400 m medley
Carlo Silipo ITA WAP 1992—2004 1–1–0 1994 Rome WAP gold; 2003 Barcelona WAP silver
Emily Silver USA SWI 2008 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Anastasiya Simanovich RUS WAP 2016 0–0–1 2017 Budapest WAP bronze
Dubravko Šimenc CRO
YUG
WAP 1988—2004 2–0–0 1986 Madrid WAP gold (competed for Yugoslavia); 1991 Perth WAP gold (competed for Yugoslavia)
Roldano Simeoni ITA WAP 1972—1980 1–0–1 1975 Cali WAP bronze; 1978 West Berlin WAP gold
Heather Simmons-Carrasco USA SWA 1996 2–0–0 1991 Perth SYN gold: team (competed as Heather Simmons); 1994 Roma SYN gold: team (competed as Heather Simmons)
Cornelia Sirch GDR SWI 1988 2–0–0 1982 Guayaquil SWI gold: 200 m backstroke; 1986 Madrid SWI gold: 200 m backstroke
Peter Sitt GER
FRG
SWI 1988—1992 1–1–0 1991 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay (competed for Germany)
Sarah Sjöström SWE SWI 2008—2016 8–6–3 2009 Roma SWI gold: 100 m butterfly; 2013 Barcelona SWI gold: 100 m butterfly, silver: 100 m freestyle; 2015 Kazan SWI gold: 50 m butterfly and 100 m butterfly, silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 2017 Budapest SWI gold: 50 m freestyle, 50 m butterfly, and 100 m butterfly silver: 100 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 50 m butterfly, silver: 50 m freestyle and 100 m butterfly, bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Anastasios Skhizas GRE WAP 2004—2008 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Nikolay Skvortsov RUS SWI 2004—2012 0–0–2 2007 Melbourne SWI bronze: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay
Susan Sloan CAN SWI 1976 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Roman Sludnov RUS SWI 2000—2012 1–1–1 2001 Fukuoka SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Andrey Smirnov URS SWI 1976 0–1–1 1975 Cali SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Sergey Smiryagin URS SWI 1980 0–3–1 1982 Guayaquil SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1986 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Yasemin Smit NED WAP 2008 0–1–0 2015 Kazan WAP silver
Anabelle Smith AUS DIV 2012—2016 0–0–1 2011 Shanghai DIV bronze: synchronized springboard
Clark Smith USA SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Dan Smith AUS SWI 2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Graeme Smith GBR SWI 1996—2004 0–1–1 2001 Fukuoka SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Graham Smith CAN SWI 1976 1–1–0 1978 West Berlin SWI gold: 200 m medley, silver: 100 m breaststroke
Kierra Smith CAN SWI 2016 0–0–1 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Leah Smith USA SWI 2016 2–2–2 2015 Kazan SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, bronze: 800 m freestyle; 2019 Gwangju SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 400 m freestyle
Martin Smith GBR SWI 1976—1980 0–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Shannon Smith CAN SWI 1976 0–0–1 1975 Cali SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Mile Smodlaka CRO WAP 2000—2008 1–0–0 2007 Melbourne WAP gold
Olivia Smoliga USA SWI 2016 4–0–1 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI gold: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m backstroke
Yury Smolovoy KAZ
RUS
WAP 1996—2004 0–0–1 1994 Rome WAP bronze (competed for Russia)
Yelena Smurova RUS WAP 2000—2008 0–0–2 2003 Barcelona WAP bronze; 2007 Melbourne WAP bronze
Mykola Smyrnov URS WAP 1988 1–0–1 1982 Guayaquil WAP gold; 1986 Madrid WAP bronze
Ingvild Snildal NOR SWI 2008—2012 0–0–1 2009 Roma SWI bronze: 50 m butterfly
Yevgeniya Soboleva RUS WAP 2008—2016 0–0–3 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze
Michael Söderlund SWE SWI 1980—1988 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Song Donglun CHN WAP 2012—2016 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Rebecca Soni USA SWI 2008—2012 4–1–1 2009 Roma SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke; 2011 Shanghai SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke
Slobodan Soro BRA
SRB
WAP 2008—2016 1–1–0 2009 Rome WAP gold (competed for Serbia); 2011 Shanghai WAP silver (competed for Serbia)
Ildikó Sós Zirigh HUN WAP 2004—2008 0–1–0 2001 Fukuoka WAP silver
Aleksandar Šoštar SCG
YUG
WAP 1988—2000 2–1–0 1986 Madrid WAP gold (competed for Yugoslavia); 1991 Perth WAP gold (competed for Yugoslavia); 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia)
Ash Southern AUS WAP 2012—2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Torsten Spanneberg GER SWI 2000—2004 0–1–2 1994 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Gemma Spofforth GBR SWI 2008—2012 1–0–0 2009 Roma SWI gold: 100 m backstroke
Christian Sprenger AUS SWI 2008—2012 1–3–2 2009 Roma SWI bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2013 Barcelona SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Nicholas Sprenger AUS SWI 2004—2008 1–0–1 2003 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Amber Stachowski USA WAP 2004 1–0–0 2003 Barcelona WAP gold
Hagen Stamm GER
FRG
WAP 1984—1992 0–0–1 1982 Guayaquil WAP bronze (competed for West Germany)
Mike Stamm USA SWI 1972 1–1–0 1973 Belgrade SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke
Przemysław Stańczyk POL SWI 2004—2008 1–0–0 2007 Melbourne SWI gold: 800 m freestyle
Claudia Stănescu ROU SWI 1992 0–0–0 1991 Perth bronze: 4×50 m freestyle relay (demonstration event)
Benjamin Starke GER SWI 2008—2012 0–1–1 2009 Roma SWI silver: 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m medley relay
Petra van Staveren NED SWI 1984 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 4×100 m medley relay
Antonello Steardo ITA WAP 1980—1988 0–1–0 1986 Madrid WAP silver
Marrit Steenbergen NED SWI 2016 0–2–0 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Britta Steffen GER SWI 2000—2012 2–2–3 2007 Melbourne SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2009 Roma SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Jessica Steffens USA WAP 2008—2012 1–0–0 2009 Rome WAP gold
Maggie Steffens USA WAP 2012—2016 3–0–0 2015 Kazan WAP gold; 2017 Budapest WAP gold; 2019 Gwangju WAP gold
Angela Steinbach FRG SWI 1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Klaus Steinbach GER
FRG
DOSB/SWI 1972—2006 1–4–2 1973 Belgrade SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1975 Cali SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1978 West Berlin SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle
Ádám Steinmetz HUN WAP 2004—2012 0–1–0 2005 Montréal WAP silver
Barnabás Steinmetz HUN WAP 2000—2004 1–1–0 1998 Perth WAP silver; 2003 Barcelona WAP gold
Manuela Stellmach GDR
GER
SWI 1988—1992 4–2–1 1986 Madrid SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 200 m freestyle (competed for East Germany); 1991 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (competed for Germany)
Jill Sterkel USA SWI 1976—1988 1–2–2 1978 West Berlin SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1982 Guayaquil SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle; 1986 Madrid WAP bronze
Christin Steuer GER DIV 2004—2012 0–0–2 2007 Melbourne DIV bronze: platform; 2011 Shanghai DIV bronze: synchronized platform
Craig Stevens AUS SWI 2004—2008 1–1–0 2003 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI silver: 800 m freestyle
Mark Stevens GBR SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Evan Stewart ZIM DIV 1992—2000 1–0–0 1994 Roma DIV gold: 1 m springboard
Mel Stewart USA SWI 1988—1992 1–1–0 1991 Perth SWI gold: 200 m butterfly, silver: 4×200 m freestyle relay
Mercédesz Stieber HUN WAP 2004—2008 2–1–0 1994 Rome WAP gold; 2001 Fukuoka WAP silver; 2005 Montréal WAP gold
Hannah Stockbauer GER SWI 2000—2004 5–1–1 2001 Fukuoka SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 2003 Barcelona SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 1500 m freestyle
Hayden Stoeckel AUS SWI 2008—2012 1–1–0 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay
Lutz Stoklasa FRG SWI 1968—1972 0–1–0 1975 Cali SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Kyle Stolk NED SWI 2014—2016 0–2–0 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only); 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay
Clementine Stoney AUS SWI 2000 1–0–0 2001 Fukuoka gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Petar Stoychev BUL SWI 2000—2012 1–0–3 2003 Barcelona SWI bronze: 25 km open water; 2005 Montréal SWI bronze: 10 km open water and 25 km open water; 2011 Shanghai SWI gold: 25 km open water
Rod Strachan USA SWI 1976 0–1–0 1973 Belgrade SWI silver: 400 m medley
Vyacheslav Strakhov URS DIV 1972—1976 0–0–1 1975 Cali DIV bronze: 3 m springboard
Sharleen Stratton AUS DIV 2008—2012 0–0–2 2007 Melbourne DIV bronze: synchronized springboard; 2011 Shanghai DIV bronze: synchronized springboard
Astrid Strauß GDR SWI 1988 2–1–0 1986 Madrid SWI gold: 800 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Jérémy Stravius FRA SWI 2012—2016 4–3–1 2011 Shanghai SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Ivar Stukolkin URS SWI 1980 0–2–0 1978 West Berlin SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 1982 Guayaquil SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Albert Subirats VEN SWI 2004—2016 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 100 m butterfly
Vaso Subotić SCG WAP 1996 1–0–0 1991 Perth WAP gold (competed for Yugoslavia)
Nora Subschinski GER DIV 2004—2016 0–0–2 2007 Melbourne DIV bronze: synchronized platform; 2011 Shanghai DIV bronze: synchronized platform
Attila Sudár HUN WAP 1976—1980 0–2–0 1978 West Berlin WAP silver; 1982 Guayaquil WAP silver
Jill Sudduth USA SWA 1996 2–0–0 1994 Roma SYN gold: duet; 1994 Roma SYN gold: team
Aleksandr Sukhorukov RUS SWI 2008—2016 0–4–1 2009 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Sandro Sukno CRO WAP 2012—2016 1–1–3 2009 Rome WAP bronze; 2011 Shanghai WAP bronze; 2013 Barcelona WAP bronze; 2015 Kazan WAP silver; 2017 Budapest WAP gold
Eamon Sullivan AUS SWI 2004—2012 2–0–1 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Sun Huizi CHN WAP 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Sun Meichen CHN SWI 2016 2–0–0 2017 Budapest SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Sun Shuwei CHN DIV 1992 2–1–0 1991 Perth DIV gold: platform; 1994 Roma DIV silver: platform; 1998 Perth DIV gold: synchronized platform
Sun Wenyan CHN SWA 2012—2016 0–13–2 ; 2011 Shanghai SYN bronze: solo Free; 2015 Kazan SYN silver: duet Technical, duet Free, team Technical, team Free, and team Free Routine Combination, bronze: solo Technical; 2019 Gwangju SYN silver: duet Technical, duet Free, team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Sun Yang CHN SWI 2008—2016 9–2–3 2009 Roma SWI bronze: 1500 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle, silver: 200 m freestyle; 2019 Gwangju SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Sun Yating CHN WAP 2008—2016 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Sun Ye CHN SWI 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Sun Yujun CHN WAP 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Emiko Suzuki JPN SWA 2004—2008 1–6–4 2001 Fukuoka SYN silver: team; 2003 Barcelona SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team; 2005 Montréal SYN silver: team and team Free Routine Combination, bronze: duet; 2007 Melbourne SYN silver: team Technical and team Free Routine Combination, bronze: duet Technical, duet Free, and team Free
Jan Świtkowski POL SWI 2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 200 m butterfly
Kseniya Sydorenko UKR SWA 2008—2016 0–1–1 2017 Budapest SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Free
Oleksandr Sydorenko URS SWI 1980 1–0–1 1978 West Berlin SWI bronze: 200 m medley; 1982 Guayaquil SWI gold: 200 m medley
Denys Sylantiev UKR SWI 1996—2008 1–0–0 1998 Perth SWI gold: 200 m butterfly
József Szabó HUN SWI 1988 1–0–0 1986 Madrid SWI gold: 200 m breaststroke
Tünde Szabó HUN SWI 1992 0–1–0 1991 Perth SWI silver: 100 m backstroke
Zoltán Szécsi HUN WAP 2000—2012 1–2–0 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP silver
Andreas Szigat GER SWI 1992 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
István Szívós, Jr. HUN WAP 1968—1980 1–2–0 1973 Belgrade WAP gold; 1975 Cali WAP silver; 1978 West Berlin WAP silver
Márton Szivós HUN WAP 2012—2016 1–2–0 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP silver; 2013 Barcelona WAP gold
Krisztina Szremkó HUN WAP 2004—2008 1–1–0 1994 Rome WAP gold; 2001 Fukuoka WAP silver
Gabriella Szűcs HUN WAP 2012—2016 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Chiara Tabani ITA WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Masako Tachibana JPN SWA 2008 0–4–1 2005 Montréal SYN silver: team and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: team Technical and team Free Routine Combination, bronze: team Free
Miya Tachibana JPN SWA 1996—2004 1–4–3 1994 Roma SYN silver: duet, bronze: team; 1998 Perth SYN silver: duet and team, bronze: solo; 2001 Fukuoka SYN gold: duet, bronze: solo; 2003 Barcelona SYN silver: duet
Nobutaka Taguchi JPN SWI 1968—1976 0–1–2 1973 Belgrade SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 1975 Cali SWI silver: 100 m breaststroke
Roger Tahull ESP WAP 2016 0–1–0 2019 Gwangju WAP silver
Yasuko Tajima JPN SWI 2000 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 400 m medley
Orsolya Takács HUN WAP 2008—2016 1–0–1 2005 Montréal WAP gold; 2013 Barcelona WAP bronze
Kaori Takahashi JPN SWA 1996 0–0–1 1994 Roma SYN bronze: team
Aki Takayama JPN SWA 1992 0–1–2 1986 Madrid SYN bronze: team; 1991 Perth SYN silver: duet, bronze: team
Miho Takeda JPN SWA 1996—2004 1–5–1 1994 Roma SYN bronze: team; 1998 Perth SYN silver: duet and team; 2001 Fukuoka SYN gold: duet, silver: team; 2003 Barcelona SYN silver: duet and team
Tan Liangde CHN DIV 1984—1992 0–2–0 1986 Madrid DIV silver: 3 m springboard; 1991 Perth DIV silver: 3 m springboard
Tan Shuping CHN DIV 1992—1996 1–1–0 1994 Roma DIV gold: 3 m springboard, silver: 1 m springboard
Masami Tanaka JPN SWI 1996—2004 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 4×100 m medley relay
Miyako Tanaka JPN SWA 1988 0–0–1 1986 Madrid SYN bronze: team
Liam Tancock GBR SWI 2008—2012 2–0–3 2005 Montréal SWI bronze: 50 m backstroke; 2007 Melbourne SWI bronze: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2009 Roma SWI gold: 50 m backstroke; 2011 Shanghai SWI gold: 50 m backstroke
Uğur Taner TUR SWI 1992 1–0–0 1994 Rome SWI gold: 4×100 m freestyle relay (competed for the United States)
Tang Jingzhi CHN SWI 2008 0–0–1 2005 Montréal SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Tang Mengni CHN SWA 2016 1–6–0 2015 Kazan SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free; 2019 Gwangju SYN silver: team Free Routine Combination
Tang Yi CHN SWI 2008—2016 0–1–1 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
Yekaterina Tankeyeva RUS WAP 2012 0–0–1 2011 Shanghai WAP bronze
Ashley Tappin USA SWI 1992—2000 1–1–1 1991 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 1994 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Grigory Tarasevich RUS SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Matt Targett AUS SWI 2008—2012 1–2–1 2009 Roma SWI silver: 50 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m butterfly
Roser Tarragó ESP WAP 2012—2016 1–1–0 2013 Barcelona WAP gold; 2019 Gwangju WAP silver
Davis Tarwater USA SWI 2012 1–0–0 2009 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Juri Tatsumi JPN SWA 2000—2004 1–2–0 2001 Fukuoka SYN silver: team; 2003 Barcelona SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team
Ulrike Tauber GDR SWI 1976—1980 1–2–1 1975 Cali SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley; 1978 West Berlin SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Veniamin Tayanovich EUN SWI 1992 0–2–1 1986 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) (competed for the Soviet Union); 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for the Soviet Union)
Leon Taylor GBR DIV 1996—2004 0–0–1 2005 Montréal DIV bronze: synchronized platform
Laura Teani ITA WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
André Teixeira BRA SWI 1992—1996 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Stefano Tempesti ITA WAP 2000—2016 1–1–0 2003 Barcelona WAP silver; 2011 Shanghai WAP gold
Riccardo Tempestini ITA WAP 1988 0–1–0 1986 Madrid WAP silver
Teng Fei CHN WAP 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Aya Terakawa JPN SWI 2004—2012 0–1–2 2011 Shanghai SWI silver: 50 m backstroke; 2013 Barcelona SWI bronze: 50 m backstroke and 100 m backstroke
Ken Terauchi JPN DIV 1996—2016 0–0–1 2001 Fukuoka DIV bronze: 3 m springboard
Cristina Teuscher USA SWI 1996—2000 1–2–1 1994 Roma SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1998 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 2001 Fukuoka SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Mark Tewksbury CAN SWI 1988—1992 0–1–0 1991 Perth SWI silver: 50 m backstroke (demonstration event) and 100 m backstroke
Stev Theloke GER SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 100 m backstroke
Argyris Theodoropoulos GRE WAP 2004—2012 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Margot Thien USA SWA 1996 1–0–0 1994 Roma SYN gold: team
Nick Thoman USA SWI 2012 1–0–0 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay
Karine Thomas CAN SWA 2012—2016 0–0–2 2009 Roma SYN bronze: team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN bronze: team Free Routine Combination
Petria Thomas AUS SWI 1996—2004 3–2–2 1998 Perth SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly and 4×200 m freestyle relay; 2001 Fukuoka SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Jenny Thompson USA SWI 1992—2004 8–5–2 1991 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1994 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1998 Perth SWI gold: 100 m freestyle, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay; 2003 Barcelona SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle
Kirsten Thomson AUS SWI 2000 0–1–0 2003 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Markus Thormeyer CAN SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Ian Thorpe AUS AUS/SWI 2000—2004 11–1–1 1998 Perth SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2001 Fukuoka SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 800 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2003 Barcelona SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m medley, bronze: 100 m freestyle
Brianna Throssell AUS SWI 2014—2016 2–2–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only) and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Tian Liang CHN DIV 1996—2004 3–1–2 1998 Perth DIV gold: synchronized platform, silver: platform; 2001 Fukuoka DIV gold: platform and synchronized platform; 2003 Barcelona DIV bronze: platform and synchronized platform
Zsuzsanna Tiba HUN WAP 2004 0–1–0 2001 Fukuoka WAP silver
Anzhelika Timanina RUS SWA 2012 11–0–0 2009 Roma SYN gold: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2013 Barcelona SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2015 Kazan SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Anna Timofeyeva RUS WAP 2016 0–0–2 2009 Rome WAP bronze; 2017 Budapest WAP bronze
Vladimir Timoshinin RUS
URS
DIV 1988—1996 0–0–1 1994 Roma DIV bronze: platform (competed for Russia)
Svetlana Timoshinina RUS DIV 1996—2004 0–1–1 2001 Fukuoka DIV silver: synchronized platform; 2003 Barcelona DIV bronze: synchronized platform
Yuliya Timoshinina RUS DIV 2016 0–1–0 2019 Gwangju DIV silver: team
Paola Tirados ESP SWA 2000—2008 0–5–4 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: duet; 2005 Montréal SYN silver: duet, bronze: team, and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN silver: duet Technical, duet Free, and team Free, bronze: team Technical
Giedrius Titenis LTU SWI 2008—2016 0–0–1 2009 Roma SWI bronze: 200 m breaststroke
Volodymyr Tkachenko URS SWI 1988 0–0–1 1991 Perth bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Giovanni Tocci ITA DIV 2010—2016 0–0–1 2017 Budapest DIV bronze: 1 m springboard
Mark Tonelli AUS SWI 1976—1980 0–1–0 1975 Cali SWI silver: 200 m backstroke
Gelena Topilina RUS SWA 2016 3–0–0 2015 Kazan SYN gold: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Dara Torres USA SWI 1984—2008 0–1–0 1986 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Andrea Tóth HUN WAP 2004 1–0–0 2005 Montréal WAP gold
Frank Tóth HUN WAP 1992—1996 0–1–1 1991 Perth WAP bronze; 1998 Perth WAP silver
Ildikó Tóth HUN WAP 2012—2016 0–0–1 2013 Barcelona WAP bronze
Imre Tóth HUN WAP 1988—1992 0–0–1 1991 Perth WAP bronze
László Tóth HUN WAP 1988—1996 0–0–1 1991 Perth WAP bronze
Noémi Tóth ITA WAP 2004 1–1–0 1994 Rome WAP gold (competed for Hungary); 2003 Barcelona WAP silver (competed for Italy)
Lois Toulson GBR DIV 2016 0–1–0 2017 Budapest DIV silver: synchronized platform (mixed)
Loudy Tourky-Wiggins AUS DIV 1996—2012 0–3–1 2001 Fukuoka DIV bronze: platform (competed as Loudy Tourky); 2003 Barcelona DIV silver: synchronized platform (competed as Loudy Tourky); 2005 Montréal DIV silver: platform and synchronized platform (competed as Loudy Tourky)
Paolo Trapanese ITA WAP 1988 0–1–0 1986 Madrid WAP silver
Petar Trbojević SCG WAP 1996—2004 1–1–1 1998 Perth WAP bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro)
Birgit Treiber GDR SWI 1976—1980 2–5–0 1975 Cali SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 100 m backstroke; 1978 West Berlin SWI silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Christian Tröger GER SWI 1992—2000 1–1–1 1991 Perth SWI gold: 4×50 m freestyle relay (demonstration event) and 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 1994 Roma SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Larisa Tsaryova URS SWI 1976—1980 0–0–3 1978 West Berlin SWI bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m medley relay
Khristina Tsoukala GRE WAP 2008 1–0–0 2011 Shanghai WAP gold
Scott Tucker USA SWI 1996—2000 1–2–0 1998 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Olga Turova RUS WAP 2004—2008 0–0–1 2003 Barcelona WAP bronze
Jenny Turrall AUS SWI 1976 1–1–0 1975 Cali SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Vanja Udovičić SRB
SCG
WAP 2004—2012 2–1–1 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro); 2009 Rome WAP gold (competed for Serbia); 2011 Shanghai WAP silver (competed for Serbia)
Lutz Unger GDR SWI 1972 0–0–1 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Veljko Uskoković MNE
SCG
WAP 1996—2008 0–1–1 1998 Perth WAP bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia)
Ivan Usov RUS SWI 2004 1–0–0 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Darya Ustinova RUS SWI 2014—2016 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m medley relay
Anna Ustyukhina RUS WAP 2016 0–0–1 2017 Budapest WAP bronze
Melanie Valerio USA SWI 1996 1–0–0 1998 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Ágnes Valkai HUN WAP 2004—2008 1–1–0 2001 Fukuoka WAP silver; 2005 Montréal WAP gold
Erzsébet Valkay HUN
ITA
WAP 2004—2008 0–1–0 2001 Fukuoka WAP silver (competed for Hungary)
Jessica Vall ESP SWI 2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 200 m breaststroke
Xavi Vallès ESP WAP 2008—2012 0–1–1 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP silver
Márton Vámos HUN WAP 2016 1–1–0 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver
Amy Van Dyken USA SWI 1996—2000 3–2–1 1994 Roma SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 1998 Perth SWI gold: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Chantal Van Landeghem CAN SWI 2016 0–0–3 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay; 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Moriah Van Norman USA WAP 2008 2–1–0 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP gold
Lauren Van Oosten CAN SWI 2004 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 100 m breaststroke
Karen Van Wirdum AUS SWI 1988—1996 0–1–0 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay
Kim Vandenberg USA SWI 2008 0–1–0 2007 Melbourne SWI silver: 200 m butterfly
Peter Vanderkaay USA SWI 2004—2012 4–0–0 2005 Montréal SWI gold: 4×200 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2009 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Gary Vandermeulen CAN SWI 1988 0–0–0 1991 Perth silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) (demonstration event)
Tauna Vandeweghe USA SWI 1976 0–1–0 1975 Cali SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Federico Vanelli ITA SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×1.25 km open water relay
Dániel Varga HUN WAP 2008—2016 1–2–0 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP silver; 2013 Barcelona WAP gold
Dénes Varga HUN WAP 2008—2016 1–2–0 2007 Melbourne WAP silver; 2013 Barcelona WAP gold; 2017 Budapest WAP silver
Tamás Varga HUN WAP 2004—2012 1–0–0 2003 Barcelona WAP gold
Zsolt Varga HUN WAP 1992—2000 0–1–0 1998 Perth WAP silver
Svetlana Varganova URS SWI 1980 1–0–1 1982 Guayaquil SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Attila Vári HUN WAP 2000—2004 1–2–0 1998 Perth WAP silver; 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver
Aliaksandr Varlamau BLR DIV 2004—2008 0–0–1 1998 Perth DIV bronze: synchronized platform
Jesse Vassallo USA SWI 1984 2–1–0 1978 West Berlin SWI gold: 200 m backstroke and 400 m medley, silver: 200 m medley
Aleksey Vdovin EUN WAP 1992 1–0–0 1982 Guayaquil WAP gold (competed for the Soviet Union)
Dan Veatch USA SWI 1988 1–0–0 1986 Madrid SWI gold: 4×100 m medley relay
Mark Veens NED SWI 1996—2004 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Marleen Veldhuis NED SWI 2004—2012 2–2–4 2005 Montréal SWI silver: 50 m freestyle; 2007 Melbourne SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 2009 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Alessandro Velotto ITA WAP 2016 1–0–0 2019 Gwangju WAP gold
Wilma van Velsen NED SWI 1980—1984 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Erik Vendt USA SWI 2000—2008 0–1–1 2001 Fukuoka SWI silver: 400 m medley; 2003 Barcelona SWI bronze: 1500 m freestyle
Esmee Vermeulen NED SWI 2016 0–0–1 2013 Barcelona SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Dávid Verrasztó HUN SWI 2012—2016 0–2–0 2015 Kazan SWI silver: 400 m medley; 2017 Budapest SWI silver: 400 m medley
Zoltán Verrasztó HUN SWI 1972—1980 1–1–1 1973 Belgrade SWI silver: 200 m backstroke; 1975 Cali SWI gold: 200 m backstroke; 1978 West Berlin SWI bronze: 200 m backstroke
Sebastiaan Verschuren NED SWI 2012—2016 0–1–0 2015 Kazan SWI silver: 4×100 m freestyle mixed relay
Mark Versfeld CAN SWI 2000 0–1–1 1998 Perth SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Annemarie Verstappen NED SWI 1984 1–1–4 1982 Guayaquil SWI gold: 200 m freestyle, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1986 Madrid SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Maicol Verzotto ITA DIV 2016 0–0–1 2015 Kazan DIV bronze: synchronized springboard (mixed)
Frano Vićan CRO WAP 2000—2012 1–0–0 2007 Melbourne WAP gold
Mirko Vičević SCG
YUG
WAP 1988—1996 2–0–0 1986 Madrid WAP gold (competed for Yugoslavia); 1991 Perth WAP gold (competed for Yugoslavia)
Lorenza Vigarani ITA SWI 1988—1996 0–0–1 1994 Roma SWI bronze: 200 m backstroke
Penny Vilagos CAN SWA 1992 1–0–0 1982 Guayaquil SYN gold: team
Vicky Vilagos CAN SWA 1992 1–0–0 1982 Guayaquil SYN gold: team
Brenda Villa USA WAP 2000—2012 3–1–0 2003 Barcelona WAP gold; 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP gold
Balázs Vincze HUN WAP 1988—1996 0–1–1 1991 Perth WAP bronze; 1998 Perth WAP silver
Lorenzo Vismara ITA SWI 2000—2004 0–1–0 2007 Melbourne SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Lisa Vitting GER SWI 2012 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Angelos Vlachopoulos GRE WAP 2016 0–0–1 2015 Kazan WAP bronze
Kirsten Vlieghuis NED SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 800 m freestyle
Antonios Vlontakis GRE WAP 2000—2008 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Renate Vogel GDR SWI 1972 3–0–0 1973 Belgrade SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Sandra Völker GER SWI 1992—2004 1–3–3 1998 Perth SWI silver: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m backstroke; 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2003 Barcelona SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Dmitry Volkov URS
EUN
SWI 1988—1992 0–1–2 1986 Madrid SWI bronze: 100 m breaststroke and bronze: 4×100 m medley relay (competed for the Soviet Union); 1991 Perth SWI silver: 4×100 m medley relay (competed for the Soviet Union)
Yelena Volkova URS
EUN
SWI 1988—1992 1–0–1 1991 Perth SWI gold: 200 m breaststroke (competed for the Soviet Union), bronze: 100 m breaststroke (competed for the Soviet Union)
Dana Vollmer USA SWI 2004—2016 4–4–2 2007 Melbourne SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2011 Shanghai SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Roman Volodkov UKR DIV 1996—2004 0–1–1 2001 Fukuoka DIV bronze: synchronized platform; 2003 Barcelona DIV silver: synchronized platform
Anna Voloshyna UKR SWA 2016 0–1–9 2013 Barcelona SYN bronze: duet Free, team Technical, team Free, and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: solo Technical, solo Free, duet Technical, duet Free, and team Free
Christian vom Lehn GER SWI 2010—2016 0–0–1 2011 Shanghai SWI bronze: 200 m breaststroke
Valentina Vorontsova RUS WAP 2004—2008 0–0–2 2003 Barcelona WAP bronze; 2007 Melbourne WAP bronze
Manthos Voulgarakis GRE WAP 2012 0–0–1 2005 Montréal WAP bronze
Zdeslav Vrdoljak CRO WAP 1996—2008 1–0–0 2007 Melbourne WAP gold
Shannon Vreeland USA SWI 2012 4–0–1 2013 Barcelona SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2015 Kazan SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Josip Vrlić BRA WAP 2016 0–0–1 2019 Gwangju WAP bronze
Vlada Vujasinović SRB
SCG
WAP 1996—2008 1–1–2 1998 Perth WAP bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia); 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro)
Nenad Vukanić SCG WAP 2000 0–1–1 1998 Perth WAP bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia)
Arkady Vyachanin RUS SWI 2004—2012 0–3–1 2003 Barcelona SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley relay
Alyona Vylegzhanina RUS WAP 2008 0–0–2 2007 Melbourne WAP bronze; 2009 Rome WAP bronze
Allison Wagner USA SWI 1996 0–2–0 1994 Roma SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Janie Wagstaff USA SWI 1992 1–0–2 1991 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Kelsey Wakefield AUS WAP 2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Carolyn Waldo CAN SWA 1984—1988 4–0–0 1982 Guayaquil SYN gold: team; 1986 Madrid SYN gold: solo, duet, and team
Laura Walker USA SWI 1988 0–3–0 1986 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Neil Walker USA SWI 2000—2004 5–2–0 1998 Perth SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Chris Walker-Hebborn GBR SWI 2012—2016 1–1–0 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m medley mixed relay; 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay
Dan Wallace GBR SWI 2016 1–0–0 2015 Kazan SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Christer Wallin SWE SWI 1988—1996 1–0–0 1994 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Dave Walters USA SWI 2008 4–0–1 2007 Melbourne SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Wang Feng CHN DIV 2004—2008 4–1–1 2001 Fukuoka DIV gold: 1 m springboard; 2003 Barcelona DIV silver: synchronized springboard; 2005 Montréal DIV gold: synchronized springboard, bronze: 1 m springboard; 2007 Melbourne DIV gold: synchronized springboard; 2009 Roma DIV gold: synchronized springboard
Wang Hao CHN DIV 2012 1–0–0 2011 Shanghai DIV gold: synchronized platform
Wang Kenan CHN DIV 2004 1–1–0 2001 Fukuoka DIV gold: synchronized springboard; 2003 Barcelona DIV silver: 1 m springboard
Wang Na CHN SWA 2004—2008 0–1–2 2009 Roma SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Technical and team Free
Wang Shun CHN SWI 2012—2016 0–1–4 2011 Shanghai SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2013 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2015 Kazan SWI bronze: 200 m medley; 2017 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 200 m medley
Wang Xiaohong CHN SWI 1988—1992 0–1–0 1991 Perth SWI silver: 100 m butterfly
Wang Xin CHN DIV 2008 2–0–0 2007 Melbourne DIV gold: platform; 2009 Roma DIV gold: synchronized platform
Wang Yi CHN WAP 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Wang Ying CHN WAP 2008—2012 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Lutz Wanja GDR SWI 1972—1976 0–1–1 1973 Belgrade SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m backstroke
Darren Ward CAN SWI 1988—1992 0–0–0 1991 Perth silver: 4×50 m freestyle relay (demonstration event)
Pamela Ware CAN DIV 2010—2016 0–1–2 2013 Barcelona DIV bronze: 3 m springboard and synchronized springboard; 2015 Kazan DIV silver: synchronized springboard
Mark Warnecke GER
FRG
SWI 1988—2000 1–0–0 2005 Montréal SWI gold: 50 m breaststroke (competed for Germany)
Ippei Watanabe JPN SWI 2014—2016 0–0–2 2017 Budapest SWI bronze: 200 m breaststroke; 2019 Gwangju SWI bronze: 200 m breaststroke
Kanako Watanabe JPN SWI 2012—2016 1–1–0 2015 Kazan SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 200 m medley
Peter Waterfield GBR DIV 2000—2012 0–0–1 2005 Montréal DIV bronze: synchronized platform
Debbie Watson AUS WAP 2000 1–0–0 1986 Madrid WAP gold
Josh Watson AUS SWI 2000—2004 1–0–0 2001 Fukuoka SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Marie Wattel FRA SWI 2016 0–0–1 2019 Gwangju SWI bronze: 4×100 m freestyle mixed relay
Mary Wayte USA SWI 1984—1988 0–2–0 1986 Madrid SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Jutta Weber FRG SWI 1972—1976 0–0–2 1973 Belgrade SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and bronze: 4×100 m medley relay
Garrett Weber-Gale USA SWI 2008 4–0–1 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Roma SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay
Rowie Webster AUS WAP 2012—2016 0–1–1 2013 Barcelona WAP silver; 2019 Gwangju WAP bronze
Liz Weekes AUS WAP 2000 0–0–1 1998 Perth WAP bronze
Ferry Weertman NED SWI 2016 1–2–0 2015 Kazan SWI silver: 10 km open water and 5 km open water team; 2017 Budapest SWI gold: 10 km open water
Gudrun Wegner GDR SWI 1972 1–0–1 1973 Belgrade SWI gold: 400 m medley, bronze: 800 m freestyle
Birte Weigang GDR SWI 1988 0–0–1 1986 Madrid SWI bronze: 200 m butterfly
Ellen van der Weijden-Bast NED WAP 2000 0–2–0 1994 Rome WAP silver (competed as Ellen Bast); 1998 Perth WAP silver (competed as Ellen Bast)
Amanda Weir USA SWI 2004—2016 2–4–1 2005 Montréal SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2011 Shanghai SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Abbey Weitzeil USA SWI 2016 2–1–1 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), silver: 4×100 m freestyle relay
Florian Wellbrock GER SWI 2016 2–0–0 2019 Gwangju SWI gold: 1500 m freestyle and 10 km open water
Andreas Wels GER DIV 1996—2004 0–1–2 2003 Barcelona DIV bronze: synchronized springboard; 2005 Montréal DIV silver: synchronized springboard; 2007 Melbourne DIV bronze: synchronized springboard
Matt Welsh AUS SWI 2000—2004 5–3–1 1998 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay; 2001 Fukuoka SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m backstroke; 2003 Barcelona SWI gold: 50 m butterfly, silver: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2005 Montréal SWI silver: 50 m backstroke; 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay
Valérie Welsh CAN SWA 2012 0–0–2 2009 Roma SYN bronze: team Free Routine Combination; 2011 Shanghai SYN bronze: team Free Routine Combination
Mike Wenden AUS SWI 1968—1972 0–1–1 1973 Belgrade SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Lauren Wenger USA WAP 2008—2012 2–1–0 2005 Montréal WAP silver; 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP gold
Alexandra Wenk GER SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay
Ramona Wenzel GDR DIV 1980 0–1–0 1982 Guayaquil DIV silver: platform
Tom Werner SWE SWI 1984—1992 1–1–0 1991 Perth SWI silver: 100 m freestyle; 1994 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Tarnee White AUS SWI 2000—2008 2–0–0 2001 Fukuoka gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2007 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Ashley Whitney USA SWI 1996 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Tracey Wickham AUS SWI 1976 2–0–0 1978 West Berlin SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Per Wikström SWE SWI 1980 0–0–1 1982 Guayaquil SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Aschwin Wildeboer ESP SWI 2004—2012 0–0–1 2009 Roma SWI bronze: 100 m backstroke
Ben Wildman-Tobriner USA SWI 2008 3–0–0 2005 Montréal SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only); 2007 Melbourne SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Jordan Wilimovsky USA SWI 2016 1–2–1 2015 Kazan SWI gold: 10 km open water; 2017 Budapest SWI silver: 10 km open water and 4×1.25 km open water relay; 2019 Gwangju SWI bronze: 4×1.25 km open water relay
Tom Wilkens USA SWI 2000 0–1–1 2001 Fukuoka SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
David Wilkie GBR SWI 1972—1976 3–0–2 1973 Belgrade SWI gold: 200 m breaststroke bronze: 200 m medley; 1975 Cali SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Laura Wilkinson USA DIV 2000—2008 1–0–0 2005 Montréal DIV gold: platform
Wendy Lian Williams USA DIV 1988 0–0–1 1991 Perth DIV bronze: platform
Jackie Willmott GBR SWI 1980 0–1–0 1982 Guayaquil SWI silver: 800 m freestyle
Madi Wilson AUS SWI 2010—2016 3–4–3 2015 Kazan SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only) and 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Elsie Windes USA WAP 2008—2012 2–0–0 2007 Melbourne WAP gold; 2009 Rome WAP gold
Anna Windsor AUS SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Sándor Wladár HUN SWI 1980 0–1–0 1982 Guayaquil SWI silver: 200 m backstroke
Jörg Woithe GDR SWI 1980 1–0–2 1982 Guayaquil SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 200 m freestyle; 1986 Madrid SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Wojciech Wojdak POL SWI 2014—2016 0–1–0 2017 Budapest SWI silver: 800 m freestyle
Artur Wojdat POL SWI 1988—1992 0–0–2 1991 Perth SWI bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Sippy Woodhead USA SWI 1984 3–2–0 1978 West Berlin SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Danielle Woodhouse AUS WAP 2000 0–0–1 1998 Perth WAP bronze
Erin Woodley CAN SWA 1996 0–2–0 1994 Roma SYN silver: duet and team
Taryn Woods AUS WAP 2000 0–0–1 1998 Perth WAP bronze
Kelsi Worrell USA SWI 2016 5–2–1 2017 Budapest SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×100 m medley relay, 4×100 m freestyle mixed relay (swam in heats only), and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only), bronze: 100 m butterfly; 2019 Gwangju SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only) (competed as Kelsi Dahlia)
Marcel Wouda NED SWI 1992—2000 1–2–0 1998 Perth SWI gold: 200 m medley, silver: 400 m medley and 4×200 m freestyle relay
Camille Wright USA SWI 1976 0–1–1 1975 Cali SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Melissa Wu AUS DIV 2008—2016 0–2–1 2007 Melbourne DIV silver: synchronized platform; 2011 Shanghai DIV silver: synchronized platform; 2015 Kazan DIV bronze: synchronized platform (mixed)
Wu Minxia CHN DIV 2004—2016 8–5–1 2001 Fukuoka DIV gold: synchronized springboard, silver: 1 m springboard; 2003 Barcelona DIV gold: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard; 2005 Montréal DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard; 2007 Melbourne DIV gold: synchronized springboard, silver: 3 m springboard; 2009 Roma DIV gold: synchronized springboard, silver: 1 m springboard; 2011 Shanghai DIV gold: 3 m springboard and synchronized springboard; 2013 Barcelona DIV gold: synchronized springboard; 2015 Kazan DIV gold: synchronized springboard
Wu Peng CHN SWI 2004—2012 0–1–3 2005 Montréal SWI bronze: 200 m butterfly; 2007 Melbourne SWI silver: 200 m butterfly; 2011 Shanghai SWI bronze: 200 m butterfly; 2013 Barcelona SWI bronze: 200 m butterfly
Wu Yanyan CHN SWI 1996 1–0–0 1998 Perth SWI gold: 200 m medley
Wu Yiwen CHN SWA 2012 0–4–2 2009 Roma SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Technical and team Free; 2011 Shanghai SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Eric Wunderlich USA SWI 1996 2–1–0 1991 Perth SWI gold: 4×100 m medley relay; 1994 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Kim Wurzel USA SWA 2000 0–0–1 1998 Perth SYN bronze: team
Wendy Wyland USA DIV 1984 1–0–1 1982 Guayaquil DIV gold: platform; 1986 Madrid DIV bronze: platform
Xin Xin CHN SWI 2012—2016 1–0–0 2019 Gwangju SWI gold: 10 km open water
Xiong Ni CHN DIV 1988—2000 0–1–0 1991 Perth DIV silver: platform
Xu Jiayu CHN SWI 2012—2016 2–0–1 2017 Budapest SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley mixed relay; 2019 Gwangju SWI gold: 100 m backstroke
Xu Tianlongzi CHN SWI 2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley relay
Xu Yanwei CHN SWI 2004—2008 0–0–3 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2003 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley relay
Takashi Yamamoto JPN SWI 1996—2004 0–2–1 2003 Barcelona SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay; 2007 Melbourne SWI silver: 4×100 m medley relay
Eri Yamanoi JPN SWI 1996 0–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Yan Zibei CHN SWI 2016 0–0–2 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay; 2019 Gwangju SWI bronze: 100 m breaststroke
Yang Jinghui CHN DIV 2004 0–1–0 2005 Montréal DIV silver: synchronized platform
Yang Jun CHN WAP 2008—2016 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Yang Wenyi CHN SWI 1988—1992 0–0–0 1991 Perth gold: 50 m backstroke (demonstration event)
Yang Yu CHN SWI 2000—2008 2–1–4 2001 Fukuoka SWI silver: 200 m freestyle; 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2009 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Lea Yanitsas AUS WAP 2016 0–0–1 2019 Gwangju WAP bronze
Vadym Yaroshchuk URS SWI 1988 0–1–1 1986 Madrid SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Yury Yatsev RUS WAP 2000 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Mariya Yayna RUS WAP 2004 0–0–1 2003 Barcelona WAP bronze
Ye Shiwen CHN SWI 2012—2016 1–2–0 2011 Shanghai SWI gold: 200 m medley; 2019 Gwangju SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Yuliya Yefimova RUS SWI 2008—2016 6–7–4 2009 Roma SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 2011 Shanghai SWI silver: 50 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2013 Barcelona SWI gold: 50 m breaststroke and 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2015 Kazan SWI gold: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke; 2017 Budapest SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 2019 Gwangju SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke
Roman Yegorov RUS SWI 1996 0–0–1 1998 Perth SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Anastasiya Yermakova RUS SWA 2004—2008 7–2–0 2001 Fukuoka SYN gold: team, silver: duet; 2003 Barcelona SYN gold: duet, silver: solo; 2005 Montréal SYN gold: duet and team Free Routine Combination; 2007 Melbourne SYN gold: duet Technical, duet Free, and team Free Routine Combination
Aleksandr Yeryshov RUS WAP 1996—2004 0–0–2 1994 Rome WAP bronze; 2001 Fukuoka WAP bronze
Nikolay Yevseyev URS SWI 1988 0–1–1 1986 Madrid SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Sergey Yevstigneyev RUS WAP 1996 0–0–1 1994 Rome WAP bronze
Yin Chengxin CHN SWA 2016 1–7–0 2015 Kazan SYN silver: team Free and team Free Routine Combination; 2017 Budapest SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team Technical and team Free; 2019 Gwangju SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Yoko Yoneda JPN SWA 2000—2004 1–3–0 1998 Perth SYN silver: team; 2001 Fukuoka SYN silver: team; 2003 Barcelona SYN gold: team Free Routine Combination, silver: team
Kurumi Yoshida JPN SWA 2012—2016 0–0–3 2015 Kazan SYN bronze: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Katrina Young USA DIV 2016 0–0–2 2019 Gwangju DIV bronze: platform and team
Yu Zhuocheng CHN DIV 1996 3–0–0 1994 Roma DIV gold: 3 m springboard; 1998 Perth DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard
Yuan Yuan CHN SWI 1996 1–1–1 1994 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay (swam in heats only), silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Anna Yuryayeva RUS SWA 1996 1–0–0 1998 Perth SYN gold: team
Sergey Zabolotnov URS SWI 1988 0–0–2 1986 Madrid SWI bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Nicola Zagame AUS WAP 2012—2016 0–1–0 2013 Barcelona WAP silver
Aleksandr Zakharov URS WAP 1976 1–0–0 1975 Cali WAP gold
Anton Zakharov UKR DIV 2004—2012 0–1–1 2001 Fukuoka DIV bronze: synchronized platform; 2003 Barcelona DIV silver: synchronized platform
Ilya Zakharov RUS DIV 2012—2016 1–5–1 2011 Shanghai DIV silver: 3 m springboard and synchronized springboard; 2013 Barcelona DIV silver: synchronized springboard; 2015 Kazan DIV silver: 3 m springboard and synchronized springboard; 2017 Budapest DIV gold: synchronized springboard, bronze: 3 m springboard
Marat Zakirov RUS WAP 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Gergő Zalánki HUN WAP 2016 0–1–0 2017 Budapest WAP silver
Mohamed El-Zanaty EGY SWI 2008 0–0–1 2007 Melbourne SWI bronze: 25 km open water
Emanuela Zanchi ITA WAP 2004—2008 0–1–0 2003 Barcelona WAP silver
Gerhard Zandberg RSA SWI 2004—2008 1–0–3 2003 Barcelona SWI bronze: 50 m backstroke; 2007 Melbourne SWI gold: 50 m backstroke; 2009 Roma SWI bronze: 50 m backstroke; 2011 Shanghai SWI bronze: 50 m backstroke
Kendra Zanotto USA SWA 2004 0–1–1 2003 Barcelona SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team
Krisztina Zantleitner HUN WAP 2004—2008 1–0–0 2005 Montréal WAP gold
Zeng Qiliang CHN SWI 1996 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 100 m breaststroke
Zeng Zhen CHN SWA 2016 0–3–0 2015 Kazan SYN silver: team Technical, team Free, and team Free Routine Combination
Steffen Zesner GDR
GER
SWI 1988—1996 2–2–3 1986 Madrid SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle relay (competed for East Germany); 1991 Perth SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle relay (competed for Germany); 1994 Roma SWI bronze: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay (competed for Germany)
Zhan Shu CHN SWI 2000—2004 1–0–1 2001 Fukuoka SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay
Zhang Lei CHN WAP 2012 0–1–0 2011 Shanghai WAP silver
Zhang Lin CHN SWI 2004—2008 1–0–2 2009 Roma SWI gold: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Zhang Xiaohuan CHN SWA 2000—2008 0–1–2 2009 Roma SYN silver: team Free Routine Combination, bronze: team Technical and team Free
Zhang Yanquan CHN DIV 2012 0–0–1 2013 Barcelona DIV bronze: synchronized platform
Zhang Yufei CHN SWI 2014—2016 0–0–3 2015 Kazan SWI bronze: 200 m butterfly and 4×200 m freestyle relay; 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay
Zhang Yuhan CHN SWI 2016 0–1–1 2015 Kazan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only); 2017 Budapest SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Zhao Jin CHN SWI 2012 1–1–0 2009 Roma SWI gold: 4×100 m medley relay; 2011 Shanghai SWI silver: 4×100 m medley relay
Zhao Jing CHN SWI 2008—2012 3–0–0 2009 Roma SWI gold: 50 m backstroke; 2011 Shanghai SWI gold: 100 m backstroke; 2013 Barcelona SWI gold: 50 m backstroke
Nina Zhivanevskaya RUS
ESP
EUN
SWI 1992—2008 1–1–1 1994 Roma SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay (competed for Russia); 2003 Barcelona SWI gold: 50 m backstroke (competed for Spain)
Vladimir Zhmudsky URS WAP 1972 0–1–0 1973 Belgrade WAP silver
Zhou Jihong CHN DIV 1984 0–0–1 1982 Guayaquil DIV bronze: platform
Zhou Luxin CHN DIV 2008 0–1–1 2007 Melbourne DIV silver: platform; 2009 Roma DIV bronze: platform
Zhou Yafei CHN SWI 2004—2008 1–1–4 2003 Barcelona SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m medley and 4×200 m freestyle relay; 2005 Montréal SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2007 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2009 Roma SWI silver: 50 m butterfly
Zhou Yilin CHN SWI 2016 0–1–0 1998 DIV Perth silver: 3 m springboard
Zhu Menghui CHN SWI 2016 0–0–1 2017 Budapest SWI bronze: 4×100 m medley mixed relay
Zhu Qianwei CHN SWI 2008—2012 1–0–1 2009 Roma SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2011 Shanghai SWI bronze: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Zhu Yingwen CHN SWI 2004—2008 0–0–2 2005 Montréal SWI bronze: 50 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Zhuang Yong CHN SWI 1988—1992 1–0–1 1991 Perth SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Olena Zhupina UKR DIV 1996—2004 2–0–0 1998 Perth DIV gold: platform and synchronized platform
Kate Ziegler USA SWI 2008—2012 4–1–1 2005 Montréal SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2007 Melbourne SWI gold: 800 m freestyle and 1500 m freestyle; 2011 Shanghai SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Mark van der Zijden NED SWI 1996—2000 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Bengt Zikarsky GER SWI 1992—1996 0–1–1 1991 Perth SWI gold: 4×50 m freestyle relay (demonstration event), silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Kathrin Zimmermann GDR SWI 1988 1–1–1 1986 Madrid SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Predrag Zimonjić SCG WAP 1996—2000 0–1–0 2001 Fukuoka WAP silver (competed for FR Yugoslavia)
Irek Zinnurov RUS WAP 2000—2004 0–0–1 2001 Fukuoka WAP bronze
Boris Zloković MNE WAP 2008—2012 1–0–1 2003 Barcelona WAP bronze (competed for Serbia and Montenegro); 2005 Montréal WAP gold (competed for Serbia and Montenegro)
Galina Zlotnikova RUS WAP 2004 0–0–1 2003 Barcelona WAP bronze
Olha Zolotarova (DNS) UKR SWA 2016 0–0–2 2013 Barcelona SYN bronze: team Free and team Free Routine Combination
Anastasiya Zubkova RUS WAP 2004 0–0–2 2003 Barcelona WAP bronze; 2007 Melbourne WAP bronze
Attila Zubor HUN SWI 1996—2004 0–0–2 1994 Roma SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only); 1998 Perth SWI bronze: 4×100 m medley relay
Martijn Zuijdweg NED SWI 2000 0–1–0 1998 Perth SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Robertas Žulpa URS SWI 1980 0–1–0 1982 Guayaquil SWI silver: 200 m breaststroke
Anastasiya Zuyeva-Fesikova RUS SWI 2008—2016 1–4–0 2009 Roma SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke (competed as Anastasiya Zuyeva); 2011 Shanghai SWI gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke (competed as Anastasiya Zuyeva); 2017 Budapest SWI silver: 4×100 m medley relay (competed as Anastasiya Fesikova)
Klaas-Erik Zwering NED SWI 2000—2004 0–1–0 2001 Fukuoka SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Louise Ørnstedt DEN SWI 2000—2004 0–1–0 2003 Barcelona SWI silver: 100 m backstroke
Teo Đogaš CRO WAP 2008 1–0–0 2007 Melbourne WAP gold
Veselin Đuho YUG WAP 1984—1988 1–0–0 1986 Madrid WAP gold