Olympians Who Were on the Podium at the Four Hills Tournament (197)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Janne Ahonen FIN SKJ 1994—2018 1994/95 Total third, Garmisch-Partenkirchen winner; 1997/98 Total third, Innsbruck third, Bischofshofen third; 1998/99 Total winner, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck second, Bischofshofen second; 1999/00 Total second, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck third, Bischofshofen second; 2000/01 Total second, Innsbruck second, Bischofshofen second; 2002/03 Total winner, Oberstdorf third, Innsbruck winner; 2003/04 Innsbruck third, Bischofshofen third; 2004/05 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen second; 2005/06 Total winner (shared), Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen winner; 2007/08 Total winner, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen (1) winner, Bischofshofen (2) winner; 2009/10 Total second, Oberstdorf second, Innsbruck third, Bischofshofen second
Simon Ammann SUI SKJ 1998—2018 2001/02 Oberstdorf third; 2006/07 Total third, Innsbruck third, Bischofshofen third; 2007/08 Bischofshofen (1) third; 2008/09 Total second, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen second; 2009/10 Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second, Bischofshofen third; 2010/11 Total second, Garmisch-Partenkirchen winner; 2013/14 Total third, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen third; 2013/14 Innsbruck second; 2014/15 Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck third
Hans-Georg Aschenbach GDR SKJ 1972—1976 1972/73 Total second, Oberstdorf second, Innsbruck third, Bischofshofen third; 1973/74 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck winner, Bischofshofen third; 1974/75 Bischofshofen third
Reinhold Bachler AUT SKJ 1968—1976 1966/67 Garmisch-Partenkirchen second; 1967/68 Garmisch-Partenkirchen third; 1975/76 Total third, Oberstdorf third, Innsbruck third
John Balfanz USA SKJ 1964—1968 1962/63 Bischofshofen third
Anders Bardal NOR SKJ 2002—2014 2007/08 Bischofshofen second; 2011/12 Bischofshofen second; 2012/13 Garmisch-Partenkirchen third, Bischofshofen (2) third; 2013/14 Oberstdorf second
Andi Bauer FRG SKJ 1984—1988 1981/82 Garmisch-Partenkirchen third; 1986/87 Garmisch-Partenkirchen winner; 1987/88 Innsbruck second
Vladimir Belousov URS SKJ 1968 1969/70 Garmisch-Partenkirchen third
Rolf Åge Berg NOR SKJ 1984 1985/86 Bischofshofen third
Per Bergerud NOR SKJ 1976—1984 1977/78 Innsbruck winner; 1980/81 Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen third; 1981/82 Total third, Innsbruck second; 1983/84 Bischofshofen second
Arnfinn Bergmann NOR SKJ 1952—1956 1953/54 Innsbruck third, Bischofshofen second
Stanisław Bobak POL SKJ 1976—1980 1974/75 Oberstdorf second; 1975/76 Bischofshofen second
Jan Boklöv SWE SKJ 1988—1992 1988/89 Innsbruck winner, Bischofshofen third
Max Bolkart GER SKJ 1956—1964 1954/55 Innsbruck third (competed for West Germany); 1955/56 Innsbruck third (competed for West Germany); 1956/57 Total third, Innsbruck third (competed for West Germany); 1959/60 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner (competed for West Germany); 1962/63 Total third, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen third
Sepp Bradl AUT SKJ 1936—1956 1953 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck winner, Bischofshofen second; 1953/54 Total third, Oberstdorf second, Bischofshofen winner; 1955/56 Total second
Torgeir Brandtzæg NOR SKJ 1964 1962/63 Bischofshofen second; 1964/65 Total winner, Oberstdorf winner, Innsbruck winner
Steinar Bråten NOR SKJ 1984 1982/83 Garmisch-Partenkirchen second
Espen Bredesen NOR SKJ 1992—1998 1993/94 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner, Bischofshofen winner; 1995/96 Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen second
Kristian Brenden NOR SKJ 1998 1996/97 Oberstdorf second
Toni Brutscher GER SKJ 1952 1953 Garmisch-Partenkirchen third (competed for West Germany); 1956/57 Oberstdorf third (competed for West Germany)
Horst Bulau CAN SKJ 1980—1992 1980/81 Garmisch-Partenkirchen winner; 1982/83 Total third, Oberstdorf winner, Innsbruck third
Matthias Buse GDR SKJ 1984 1977/78 Total second, Oberstdorf winner
Lars Bystøl NOR SKJ 2002—2006 2005/06 Innsbruck winner
Roberto Cecon ITA SKJ 1992—2002 1994/95 Bischofshofen second
Jochen Danneberg GDR SKJ 1976—1980 1975/76 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck winner; 1976/77 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner, Bischofshofen third; 1977/78 Garmisch-Partenkirchen winner; 1978/79 Total third, Oberstdorf second, Innsbruck third; 1979/80 Oberstdorf winner
Manfred Deckert GDR SKJ 1980 1981/82 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck winner
Thomas Diethart AUT SKJ 2014 2013/14 Total winner, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner, Bischofshofen winner
Christof Duffner GER SKJ 1992—2002 1992/93 Oberstdorf winner
Harald Duschek GDR SKJ 1980 1976/77 Garmisch-Partenkirchen third
Bernd Eckstein GDR SKJ 1976 1973/74 Total third, Bischofshofen winner
Willi Egger AUT NCO/SKJ 1956—1964 1957/58 Garmisch-Partenkirchen winner; 1959/60 Bischofshofen third; 1960/61 Innsbruck winner; 1961/62 Total second, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen winner
Ole Christian Eidhammer NOR SKJ 1984—1988 1987/88 Bischofshofen third
Markus Eisenbichler GER SKJ 2018 2018/19 Total second, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second
Toralf Engan NOR SKJ 1964 1962/63 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner
Anders Fannemel NOR SKJ 2014 2017/18 Total third, Garmisch-Partenkirchen third, Bischofshofen second
Andreas Felder AUT SKJ 1984—1992 1984/85 Oberstdorf third; 1986/87 Oberstdorf third; 1990/91 Total second, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner, Bischofshofen winner; 1991/92 Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck third
Manuel Fettner AUT SKJ 2018 2010/11 Oberstdorf third
Ole Gunnar Fidjestøl NOR SKJ 1984—1988 1983/84 Oberstdorf third; 1989/90 Bischofshofen third
Piotr Fijas POL SKJ 1980—1988 1978/79 Bischofshofen third; 1979/80 Bischofshofen third; 1984/85 Bischofshofen third; 1985/86 Oberstdorf third
Richard Freitag GER SKJ 2014—2018 2014/15 Innsbruck winner; 2017/18 Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second
Severin Freund GER SKJ 2014 2012/13 Oberstdorf third; 2015/16 Total second, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second, Bischofshofen second
Kazuyoshi Funaki JPN SKJ 1998—2002 1994/95 Total second, Innsbruck winner; 1996/97 Innsbruck winner; 1997/98 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner
Karl Geiger GER SKJ 2018 2019/20 Total third, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen second
Harry Glaß GER SKJ 1956 1955/56 Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second (competed for East Germany); 1957/58 Bischofshofen second (competed for East Germany)
Henry Glaß GDR SKJ 1972—1980 1971/72 Total second; 1972/73 Oberstdorf third; 1976/77 Total third, Innsbruck winner; 1977/78 Garmisch-Partenkirchen third, Bischofshofen third; 1979/80 Total second, Innsbruck third, Bischofshofen second
Andi Goldberger AUT SKJ 1994—1998 1991/92 Innsbruck second; 1992/93 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck winner, Bischofshofen winner; 1993/94 Total third, Oberstdorf third, Innsbruck winner; 1994/95 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck second, Bischofshofen winner; 1995/96 Innsbruck winner; 1996/97 Total second, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen second; 1998/99 Oberstdorf second; 1999/00 Oberstdorf second; 2002/03 Garmisch-Partenkirchen second
Günther Göllner FRG SKJ 1968—1972 1965/66 Innsbruck third
Lars Grini NOR SKJ 1968 1967/68 Oberstdorf second; 1968/69 Bischofshofen third
Alfred Groyer AUT SKJ 1980 1979/80 Oberstdorf third
Walter Habersatter AUT SKJ 1956 1957/58 Oberstdorf third, Innsbruck third; 1958/59 Total second, Bischofshofen winner; 1961/62 Innsbruck third
Niilo Halonen FIN SKJ 1960—1964 1963/64 Garmisch-Partenkirchen second
Sven Hannawald GER SKJ 1998—2002 1997/98 Total second, Innsbruck second, Bischofshofen winner; 2001/02 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner; 2002/03 Total second, Oberstdorf winner, Bischofshofen second
Masahiko Harada JPN SKJ 1992—2006 1995/96 Oberstdorf third; 1997/98 Garmisch-Partenkirchen second; 1999/00 Garmisch-Partenkirchen second; 2000/01 Oberstdorf third
Matti Hautamäki FIN SKJ 2002—2010 2001/02 Total second, Bischofshofen second; 2005/06 Garmisch-Partenkirchen third; 2006/07 Garmisch-Partenkirchen second; 2010/11 Oberstdorf second
Michael Hayböck AUT SKJ 2014—2018 2014/15 Total second, Oberstdorf second, Bischofshofen winner; 2015/16 Total third, Oberstdorf second, Bischofshofen third; 2016/17 Oberstdorf third, Bischofshofen second
Josef Heumann FRG SKJ 1988 1989/90 Oberstdorf second
Dave Hicks USA SKJ 1964 1964/65 Oberstdorf third
Tom Hilde NOR SKJ 2010 2010/11 Total third, Innsbruck third, Bischofshofen winner; 2012/13 Total third
Arne Hoel NOR SKJ 1952—1956 1958/59 Total third
Rudolf Höhnl TCH SKJ 1968—1976 1970/71 Innsbruck third; 1972/73 Bischofshofen winner
Mike Holland USA SKJ 1984—1988 1988/89 Bischofshofen winner
Martin Höllwarth AUT SKJ 1992—2002 1991/92 Total second, Bischofshofen second; 2001/02 Total third, Oberstdorf second, Innsbruck third, Bischofshofen third; 2002/03 Oberstdorf second, Innsbruck third; 2003/04 Total second, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen second; 2004/05 Total second, Bischofshofen winner
Stefan Horngacher AUT SKJ 1994—2002 1990/91 Garmisch-Partenkirchen third
Zbyněk Hubač TCH SKJ 1964—1972 1967/68 Bischofshofen third; 1968/69 Total third; 1970/71 Total third, Innsbruck winner, Bischofshofen third; 1971/72 Bischofshofen third
Heini Ihle FRG SKJ 1968 1964/65 Garmisch-Partenkirchen second
Antero Immonen FIN SKJ 1964 1963/64 Oberstdorf second
Toni Innauer AUT SKJ 1976—1980 1975/76 Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Bischofshofen winner; 1976/77 Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck third
Daiki Ito JPN SKJ 2006—2018 2004/05 Bischofshofen third; 2011/12 Garmisch-Partenkirchen third
Aleksandr Ivannikov URS SKJ 1964 1963/64 Innsbruck second
Yury Ivanov URS SKJ 1980 1978/79 Oberstdorf winner
Anders Jacobsen NOR SKJ 2010—2014 2006/07 Total winner, Innsbruck winner, Bischofshofen second; 2012/13 Total second, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Bischofshofen second; 2014/15 Garmisch-Partenkirchen winner
Hansjörg Jäkle GER SKJ 1994—1998 1997/98 Bischofshofen second
Jakub Janda CZE SKJ 2002—2014 2004/05 Innsbruck third; 2005/06 Total winner (shared), Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck second, Bischofshofen second
Božo Jemc YUG SKJ 1964 1961/62 Oberstdorf second
František Jež CZE
TCH
SKJ 1992—1998 1989/90 Total second, Garmisch-Partenkirchen third, Bischofshofen winner (competed for Czechoslovakia)
Robert Johansson NOR SKJ 2018 2016/179 Innsbruck second
Aulis Kallakorpi FIN SKJ 1956 1953/54 Oberstdorf third; 1954/55 Total third, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner; 1955/56 Oberstdorf second; 1956/57 Oberstdorf second
Nikolay Kamensky URS SKJ 1956—1964 1955/56 Total winner; 1956/57 Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck second, Bischofshofen second; 1957/58 Total third, Oberstdorf winner, Innsbruck second; 1958/59 Bischofshofen third
Veikko Kankkonen FIN SKJ 1960—1968 1958/59 Innsbruck second; 1963/64 Total winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen second; 1965/66 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second, Bischofshofen winner; 1966/67 Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen third
Pavel Karelin RUS SKJ 2010 2010/11 Garmisch-Partenkirchen second
Juhani Kärkinen FIN SKJ 1960 1960/61 Oberstdorf winner
Noriaki Kasai JPN SKJ 1992—2018 1992/93 Total second, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck third, Bischofshofen second; 1993/94 Innsbruck third, Bischofshofen second; 1998/99 Total second, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck winner; 2000/01 Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck third; 2006/07 Garmisch-Partenkirchen third; 2014/15 Innsbruck third, Bischofshofen second
Yukio Kasaya JPN NCO/Referee/SKJ 1964—2002 1971/72 Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner
Tauno Käyhkö CAN
FIN
SKJ 1972—1980 1970/71 Garmisch-Partenkirchen third (competed for Finland); 1971/72 Total third, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck third (competed for Finland)
Franz Keller FRG NCO/SKJ 1968—1972 1966/67 Innsbruck second
Eino Kirjonen FIN SKJ 1956—1960 1953/54 Total second, Garmisch-Partenkirchen second; 1954/55 Total second, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen third; 1955/56 Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen second; 1956/57 Total second, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen winner; 1958/59 Oberstdorf second, Bischofshofen second; 1961/62 Total winner, Oberstdorf winner
Thomas Klauser FRG SKJ 1984—1988 1986/87 Oberstdorf second
Yevgeny Klimov OAR
RUS
NCO/SKJ 2014—2018 2016/17 Innsbruck third
Ryoyu Kobayashi JPN SKJ 2018 2018/19 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner; 2019/20 Oberstdorf winner
Karel Kodejška TCH SKJ 1972—1976 1974/75 Bischofshofen second
Andreas Kofler AUT SKJ 2006—2010 2002/03 Bischofshofen second; 2009/10 Total winner, Oberstdorf winner; 2010/11 Bischofshofen third; 2011/12 Total third, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck winner
Armin Kogler AUT SKJ 1980—1984 1980/81 Total second, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck third, Bischofshofen winner; 1981/82 Bischofshofen third; 1982/83 Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner
Anssi Koivuranta FIN NCO/SKJ 2006—2014 2013/14 Innsbruck winner
Pentti Kokkonen FIN SKJ 1980—1984 1978/79 Total winner, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck winner, Bischofshofen winner
Pyotr Kovalenko URS SKJ 1964 1963/64 Oberstdorf third; 1964/65 Oberstdorf second
Stefan Kraft AUT SKJ 2018 2012/13 Bischofshofen third; 2014/15 Total winner, Oberstdorf winner, Innsbruck second, Bischofshofen third; 2016/17 Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen third; 2018/19 Oberstdorf third, Innsbruck second, Bischofshofen third
Dawid Kubacki POL SKJ 2014—2018 2017/18 Oberstdorf third; 2018/19 Garmisch-Partenkirchen third, Bischofshofen second; 2019/20 Total winner, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second, Bischofshofen winner
Andreas Küttel SUI SKJ 2002—2010 2006/07 Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner
Heinz Kuttin AUT SKJ 1988—1994 1990/91 Oberstdorf third
Risto Laakkonen FIN SKJ 1988—1992 1988/89 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen third; 1989/90 Garmisch-Partenkirchen second
Mika Laitinen FIN SKJ 1992—1998 1994/95 Innsbruck third; 1995/96 Oberstdorf winner
Otto Leodolter AUT SKJ 1956—1964 1959/60 Total third, Innsbruck second, Bischofshofen second; 1960/61 Total second, Oberstdorf third, Innsbruck third, Bischofshofen second
Werner Lesser GER SKJ 1956—1960 1956/57 Oberstdorf third (competed for East Germany); 1957/58 Garmisch-Partenkirchen third (competed for East Germany)
Stephan Leyhe GER SKJ 2018 2018/19 Total third
Sepp Lichtenegger AUT SKJ 1964—1968 1966/67 Total second, Innsbruck third, Bischofshofen third
Veli-Matti Lindström FIN SKJ 2002 2003/04 Innsbruck second
Marius Lindvik NOR MIX/SKJ 2016 2019/20 Total second, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen third
Roar Ljøkelsøy NOR SKJ 1994—2006 2004/05 Oberstdorf second; 2005/06 Total third, Oberstdorf second, Bischofshofen third
Wolfgang Loitzl AUT SKJ 2002—2010 2008/09 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner; 2009/10 Total third, Garmisch-Partenkirchen second
Josef Matouš TCH SKJ 1964 1968/69 Oberstdorf third; 1969/70 Oberstdorf third
Adam Małysz POL SKJ 1998—2010 1996/97 Bischofshofen second; 2000/01 Total winner, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck winner, Bischofshofen winner; 2001/02 Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second; 2002/03 Total third, Garmisch-Partenkirchen third; 2004/05 Oberstdorf third, Innsbruck second; 2006/07 Oberstdorf third; 2010/11 Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second
Hans Millonig AUT SKJ 1980 1974/75 Garmisch-Partenkirchen third
Hideharu Miyahira JPN SKJ 2002 1998/99 Total third, Innsbruck third, Bischofshofen third
Didier Mollard FRA SKJ 1988—1994 1992/93 Bischofshofen third
Thomas Morgenstern AUT SKJ 2006—2014 2003/04 Oberstdorf second; 2004/05 Total third, Garmisch-Partenkirchen second; 2006/07 Innsbruck second; 2007/08 Total second, Oberstdorf winner, Bischofshofen (1) second, Bischofshofen (2) third; 2009/10 Oberstdorf third, Bischofshofen winner; 2010/11 Total winner, Oberstdorf winner, Innsbruck winner, Bischofshofen second; 2011/12 Total second, Oberstdorf third, Bischofshofen winner; 2013/14 Total second, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen third
Ingolf Mork NOR SKJ 1972 1970/71 Total second, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Bischofshofen winner; 1971/72 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen third
Dalibor Motejlek TCH SKJ 1964 1964/65 Total third, Bischofshofen second
Gary Napalkov URS SKJ 1968—1972 1967/68 Innsbruck winner; 1969/70 Total third, Oberstdorf winner
Dieter Neuendorf GDR
GER
SKJ 1964—1968 1965/66 Total second, Oberstdorf second, Innsbruck winner, Bischofshofen third (competed for East Germany); 1966/67 Total third, Oberstdorf winner (competed for East Germany); 1967/68 Total third, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen second (competed for East Germany)
Michael Neumayer GER SKJ 2006—2010 2007/08 Total third, Garmisch-Partenkirchen third
Hubert Neuper AUT SKJ 1980 1979/80 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner; 1980/81 Total winner, Oberstdorf winner, Innsbruck second, Bischofshofen second; 1981/82 Bischofshofen winner
Toni Nieminen FIN SKJ 1992—2002 1991/92 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck winner, Bischofshofen winner
Ari-Pekka Nikkola FIN SKJ 1988—1998 1988/89 Innsbruck third, Bischofshofen second; 1989/90 Innsbruck winner; 1990/91 Innsbruck winner, Bischofshofen third; 1995/96 Total second, Bischofshofen third; 1996/97 Innsbruck third; 1997/98 Oberstdorf third
Bogdan Norčič YUG SKJ 1976—1980 1978/79 Garmisch-Partenkirchen second
Matti Nykänen FIN SKJ 1984—1988 1981/82 Oberstdorf winner; 1982/83 Total winner, Oberstdorf second, Innsbruck winner; 1983/84 Total third, Innsbruck second; 1984/85 Total second, Oberstdorf second, Innsbruck winner; 1987/88 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner; 1988/89 Total second, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner
Halvor Næs NOR SKJ 1952—1960 1953 Total second, Bischofshofen winner
Takanobu Okabe JPN SKJ 1994—2006 1993/94 Garmisch-Partenkirchen third; 1996/97 Garmisch-Partenkirchen third
Harri Olli FIN SKJ 2010 2008/09 Garmisch-Partenkirchen third
Vegard Opaas NOR SKJ 1984—1988 1986/87 Total second, Oberstdorf winner, Bischofshofen third
Klaus Ostwald GDR SKJ 1980—1984 1983/84 Total second, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen third; 1984/85 Total third, Garmisch-Partenkirchen third, Bischofshofen second
Jiří Parma CZE
TCH
SKJ 1984—1994 1987/88 Total third (competed for Czechoslovakia)
Tadeusz Pawlusiak POL SKJ 1972—1976 1970/71 Oberstdorf third
Franci Petek SLO SKJ 1992—1994 1991/92 Bischofshofen third
Primož Peterka SLO SKJ 1998—2006 1996/97 Total winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck second, Bischofshofen third; 2002/03 Garmisch-Partenkirchen winner
Sigurd Pettersen NOR SKJ 2006 2003/04 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Bischofshofen winner
Matti Pietikäinen FIN SKJ 1948 1953/54 Innsbruck second, Bischofshofen third
Pavel Ploc TCH SKJ 1984—1988 1984/85 Innsbruck third; 1985/86 Garmisch-Partenkirchen winner; 1987/88 Oberstdorf winner
Baldur Preiml AUT SKJ 1964—1968 1963/64 Total third, Bischofshofen winner
Peter Prevc SLO SKJ 2010—2018 2013/14 Oberstdorf third, Bischofshofen second; 2014/15 Total third, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen third; 2015/16 Total winner, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner
Józef Przybyła POL SKJ 1964—1968 1963/64 Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck third; 1964/65 Innsbruck third
Jari Puikkonen FIN SKJ 1980—1988 1979/80 Garmisch-Partenkirchen second; 1980/81 Total third, Oberstdorf second, Innsbruck winner; 1983/84 Innsbruck third; 1984/85 Garmisch-Partenkirchen second; 1985/86 Total third, Innsbruck winner
Manfred Queck GDR SKJ 1968 1969/70 Oberstdorf second
Jiří Raška TCH SKJ 1968—1972 1966/67 Bischofshofen second; 1967/68 Total second, Innsbruck third, Bischofshofen winner; 1968/69 Total second, Oberstdorf second, Innsbruck second, Bischofshofen winner; 1969/70 Garmisch-Partenkirchen winner, Bischofshofen winner; 1970/71 Total winner, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck second, Bischofshofen second; 1971/72 Bischofshofen second
Helmut Recknagel GER SKJ 1960—1964 1957/58 Total winner, Oberstdorf second, Innsbruck winner, Bischofshofen winner (competed for East Germany); 1958/59 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner (competed for East Germany); 1960/61 Total winner, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck second, Bischofshofen winner (competed for East Germany); 1961/62 Bischofshofen second (competed for East Germany); 1962/63 Innsbruck second (competed for East Germany); 1963/64 Bischofshofen third (competed for East Germany)
Bjørn Einar Romøren NOR SKJ 2006—2010 2002/03 Bischofshofen winner; 2005/06 Innsbruck third
Roger Ruud NOR SKJ 1980 1978/79 Innsbruck second; 1980/81 Oberstdorf third; 1981/82 Total second, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck third
František Rydval TCH SKJ 1968 1968/69 Garmisch-Partenkirchen third
Hiroya Saito JPN SKJ 1998 1995/96 Innsbruck third; 1997/98 Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen third
Jaroslav Sakala CZE
TCH
SKJ 1992—1998 1992/93 Total third, Innsbruck second (competed for the Czech Republic)
Josef Samek TCH SKJ 1980 1978/79 Garmisch-Partenkirchen winner
Gregor Schlierenzauer AUT SKJ 2010—2018 2006/07 Total second, Oberstdorf winner, Bischofshofen winner; 2007/08 Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner; 2008/09 Total third, Innsbruck second; 2009/10 Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner; 2011/12 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck second, Bischofshofen third; 2012/13 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck winner, Bischofshofen winner
Hans Schmid SUI SKJ 1972—1976 1971/72 Oberstdorf third; 1973/74 Oberstdorf third, Innsbruck second
Rainer Schmidt GDR SKJ 1972 1969/70 Bischofshofen second; 1971/72 Innsbruck second; 1972/73 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck second; 1974/75 Oberstdorf third
Martin Schmitt GER SKJ 1998—2010 1998/99 Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner; 1999/00 Total third, Oberstdorf winner, Innsbruck second, Bischofshofen third; 2000/01 Total third, Oberstdorf winner; 2008/09 Innsbruck third
Karl Schnabl AUT SKJ 1976 1974/75 Total third, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner; 1975/76 Total second, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck second; 1976/77 Bischofshofen second
Reinhard Schwarzenberger AUT SKJ 1998 1994/95 Oberstdorf winner; 1995/96 Total third, Garmisch-Partenkirchen winner
Rudolf Schweinberger AUT SKJ 1956 1955/56 Bischofshofen third
Nikolay Shamov URS SKJ 1956—1964 1955/56 Total third; 1956/57 Innsbruck winner, Bischofshofen third; 1957/58 Total second, Garmisch-Partenkirchen second; 1958/59 Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen third
Hemmo Silvennoinen FIN SKJ 1956 1954/55 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second, Bischofshofen second; 1955/56 Garmisch-Partenkirchen winner; 1961/62 Total third
Kjell Sjöberg SWE SKJ 1960—1968 1960/61 Oberstdorf second
Jani Soininen FIN SKJ 1994—1998 1994/95 Garmisch-Partenkirchen third
Georg Späth GER SKJ 2006 2003/04 Garmisch-Partenkirchen third; 2004/05 Garmisch-Partenkirchen third
Walter Steinegger AUT SKJ 1952—1960 1957/58 Oberstdorf third
Walter Steiner SUI SKJ 1972—1976 1973/74 Total second, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck third, Bischofshofen second; 1976/77 Total second, Oberstdorf third, Innsbruck second, Bischofshofen winner; 1977/78 Bischofshofen second
Andreas Stjernen NOR SKJ 2018 2018/19 Innsbruck third
Kamil Stoch POL SKJ 2006—2018 2012/13 Innsbruck second; 2013/14 Innsbruck third; 2016/17 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen winner; 2017/18 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner
Mojmír Stuchlík TCH SKJ 1956 1955/56 Bischofshofen second
Hansjörg Sumi SUI SKJ 1980—1984 1978/79 Total second; 1979/80 Innsbruck second; 1983/84 Garmisch-Partenkirchen second
Pekka Suorsa FIN SKJ 1988 1985/86 Oberstdorf winner
Johan Sætre NOR SKJ 1976—1980 1975/76 Bischofshofen third; 1978/79 Bischofshofen second; 1979/80 Garmisch-Partenkirchen third
Taku Takeuchi JPN SKJ 2010—2018 2011/12 Innsbruck third
Staffan Tällberg SWE SKJ 1988—1994 1987/88 Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen second
Daniel-André Tande NOR SKJ 2018 2016/17 Total third, Garmisch-Partenkirchen winner; 2016/17 Innsbruck winner; 2017/18 Innsbruck second; 2019/20 Innsbruck third
Dieter Thoma GER
FRG
SKJ 1988—1998 1988/89 Oberstdorf winner (competed for West Germany); 1989/90 Total winner, Oberstdorf winner, Bischofshofen second (competed for West Germany); 1990/91 Total third, Innsbruck third (competed for Germany); 1994/95 Bischofshofen third (competed for Germany); 1996/97 Total third, Oberstdorf winner, Bischofshofen winner (competed for Germany)
Georg Thoma GER NCO 1960—1964 1961/62 Garmisch-Partenkirchen winner (competed for West Germany); 1962/63 Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck third (competed for West Germany)
Bent Tomtum NOR SKJ 1968 1970/71 Oberstdorf second
Jouko Törmänen FIN SKJ 1976—1980 1977/78 Innsbruck third
K'oba Ts'akadze URS SKJ 1956—1972 1955/56 Innsbruck winner; 1957/58 Bischofshofen third; 1958/59 Garmisch-Partenkirchen second; 1960/61 Garmisch-Partenkirchen winner; 1961/62 Innsbruck second
Primož Ulaga YUG SKJ 1984—1988 1983/84 Bischofshofen third; 1985/86 Garmisch-Partenkirchen third; 1986/87 Innsbruck winner; 1987/88 Bischofshofen second
Pentti Uotinen FIN SKJ 1952 1956/57 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen third
Dmitry Vasilyev RUS SKJ 2006—2014 2000/01 Garmisch-Partenkirchen second; 2008/09 Oberstdorf third, Bischofshofen third
Ernst Vettori AUT SKJ 1984—1992 1984/85 Oberstdorf winner; 1985/86 Total winner, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen winner; 1986/87 Total winner, Innsbruck third, Bischofshofen second; 1989/90 Innsbruck third; 1990/91 Bischofshofen second
Hans Wallner AUT SKJ 1976—1984 1974/75 Innsbruck third
Martin Weber GDR SKJ 1980 1977/78 Total third, Oberstdorf second; 1979/80 Total third, Bischofshofen winner
Jens Weißflog GDR
GER
SKJ 1984—1994 1982/83 Total second, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second, Bischofshofen winner (competed for East Germany); 1983/84 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner (competed for East Germany); 1984/85 Total winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck second (competed for East Germany); 1987/88 Total second, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck third (competed for East Germany); 1988/89 Total second, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck second (competed for East Germany); 1989/90 Total third, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck second (competed for East Germany); 1990/91 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck second (competed for Germany); 1992/93 Garmisch-Partenkirchen second (competed for Germany); 1993/94 Total second, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck second, Bischofshofen third (competed for Germany); 1994/95 Oberstdorf third (competed for Germany); 1995/96 Total winner, Oberstdorf second, Garmisch-Partenkirchen third, Innsbruck second, Bischofshofen winner (competed for Germany)
Andreas Wellinger GER SKJ 2012—2018 2017/18 Total second, Innsbruck third, Bischofshofen third
Andreas Widhölzl AUT SKJ 1998—2006 1998/99 Bischofshofen winner; 1999/00 Total winner, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner; 2000/01 Bischofshofen third; 2001/02 Garmisch-Partenkirchen second
Bjørn Wirkola NOR NCO/SKJ 1964—1972 1964/65 Total second, Innsbruck second, Bischofshofen winner; 1965/66 Total third, Garmisch-Partenkirchen second, Bischofshofen second; 1966/67 Total winner, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen winner; 1967/68 Total winner, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck second; 1968/69 Total winner, Oberstdorf winner, Garmisch-Partenkirchen winner, Innsbruck winner, Bischofshofen second; 1969/70 Total second, Innsbruck winner, Bischofshofen third; 1971/72 Bischofshofen winner
Heinz Wosipiwo GDR SKJ 1972 1973/74 Oberstdorf second
Torbjørn Yggeseth NOR SKJ 1960—1964 1962/63 Total second, Oberstdorf third, Bischofshofen winner; 1963/64 Total second, Oberstdorf winner, Bischofshofen third
Kari Ylianttila FIN SKJ 1972—1980 1974/75 Garmisch-Partenkirchen second; 1977/78 Total winner, Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck second, Bischofshofen winner
Tuomo Ylipulli FIN SKJ 1988 1986/87 Bischofshofen winner
Nilo Zandanel ITA SKJ 1960—1964 1960/61 Garmisch-Partenkirchen third
Anatoly Zheglanov URS SKJ 1968—1972 1967/68 Bischofshofen second; 1968/69 Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck third; 1969/70 Garmisch-Partenkirchen second, Innsbruck third
Peter Žonta SLO SKJ 1998—2002 2003/04 Total third, Innsbruck winner, Bischofshofen second
Stefan Zünd SUI SKJ 1992 1991/92 Oberstdorf third, Garmisch-Partenkirchen third
Piotr Żyła POL SKJ 2014 2016/17 Total second, Bischofshofen third