|
| Event type

Sabre, Individual, Men

Date16 – 18 July 1912
StatusOlympic
LocationÖstermalms Idrottsplats, Stockholm
Participants64 from 12 countries

The maximum permitted blade length was increased to 900 mm but the dimensions of the guard and maximum overall weight remained the same as in 1908. These dimensions were later to be adopted by the FIE. The target area for sabre was reduced from the whole body to “toutes les parties du corps, situées au-dessus de la ligne horizontale passant par la fourche” (“all body parts, located above the horizontal line passing through the crotch”) which seems to mean that touches to the lower torso and hips were valid but touches to the legs were not. It was only after the First World War that the modern sabre target was adopted. Standings in the pools were based on the greater number of victories, then by the greater number of touches scored, and finally by the fewest number of touches received.

In 1908 at London, Hungary began their dominance of Olympic sabre fencing. They won the team event, and Jenő Fuchs won the individual sabre gold medal. Fuchs was back in Stockholm, the leader of a powerful Hungarian sabre team. Seven of the eight finalists were Hungarian, and Fuchs defended his Olympic gold medal.

From 1908 through 1964 a Hungarian fencer always won the sabre gold medal at the Olympics, with the exception of 1920, when Hungary was not invited as they were considered an aggressor nation in World War I. Hungarians also won all the world championships in individual sabre from 1923 through 1937 and, after World War II, 1951-55.

PosCompetitor(s)NOC
1Jenő FuchsHUNGold
2Béla BékessyHUNSilver
3Ervin MészárosHUNBronze
4Zoltán SchenkerHUN
5Nedo NadiITA
6Péter TóthHUN
7Lajos WerknerHUN
8Dezső FöldesHUN
3 p1 r3/4Béla ZulawszkyHUN
3 p2 r3/4Alfred SysonGBR
3 p3 r3/4Pál PajzsHUN
3 p4 r3/4László BertiHUN
4 p1 r3/4Bertalan DunayHUN
4 p3 r3/4Charles Van Der BylGBR
4 p4 r3/4Apollon Hüber von GreifenfelsRUS
5 p1 r3/4Friedrich SchwarzGER
5 p3 r3/4Boris ArsenyevRUS
5 p4 r3/4William MarshGBR
6 p3 r3/4Birger PersonneSWE
6 p4 r3/4Oluf BerntsenDEN
DNS p1 r3/4Anatoly TimofeyevRUS
DNS p2 r3/4Julius LichtenfelsGER
DNS p2 r3/4Oszkár GerdeHUN
DNS p2 r3/4Vladimir AndreyevRUS
4 p1 r2/4Giovanni BenfratelloITA
4 p3 r2/4Ernst zu HohenloheAUT
4 p5 r2/4Hans ThomsonGER
4 p6 r2/4Jens BerthelsenDEN
4 p7 r2/4Alfred KeeneGBR
4 p8 r2/4Francesco PietrasantaITA
=4 p2 r2/4Alfred SauerUSA
=4 p2 r2/4Harry ButterworthGBR
=4 p2 r2/4Aristide PontenaniITA
=4 p2 r2/4Nikolay KuznetsovRUS
5 p5 r2/4Edward BrookfieldGBR
5 p7 r2/4Martin NordenströmSWE
5 p8 r2/4Alfred Ridley-MartinGBR
=5 p1 r2/4Ejnar LevisonDEN
=5 p1 r2/4Georg StöhrGER
DNS p2 r2/4Albert BogenAUT
DNS p3 r2/4Edoardo AlaimoITA
DNS p3 r2/4Vladimir DanichRUS
DNS p4 r2/4Karl MünichAUT
DNS p5 r2/4Franz DereaniAUT
DNS p6 r2/4Hendrik de IonghNED
DNS p6 r2/4Josef JavůrekBOH
DNS p7 r2/4Josef PuhmAUT
DNS p8 r2/4Albertson Van Zo PostUSA
4 p1 r1/4Gustaf ArmgarthSWE
4 p2 r1/4Friedrich GollingAUT
4 p3 r1/4Boris NepokupnoyRUS
4 p6 r1/4Johannes KollingNED
4 p7 r1/4Konstantin VaterkampfRUS
4 p12 r1/4Pavel FilatovRUS
4 p13 r1/4Walter GatesRSA
4 p14 r1/4Archie CorbleGBR
4 p16 r1/4Gunnar LindholmSWE
=4 p4 r1/4Aleksandr ShkylevRUS
=4 p4 r1/4Zdeněk BártaBOH
=4 p5 r1/4Carl-Gustaf KlerckSWE
=4 p5 r1/4Georgy ZakyrichRUS
=4 p8 r1/4Douglas GodfreeGBR
=4 p8 r1/4Aleksandr MordovinRUS
5 p2 r1/4Helge WernerSWE
DNSFederico CesaranoITA
DNSGiulio SarrocchiITA
DNSRudolf CvetkoAUT
DNSPanagiotis KampasGRE
DNSLauritz Christian ØstrupDEN
DNSGino BelloniITA
DNSBedřich SchejbalBOH
DNSIvan OsiierDEN
DNSJosef ČiperaBOH
DNSFernando CavalliniITA
DNSPerikles GeorgakopoulosGRE
DNSTriantafyllos KordogiannisGRE
DNSGeorge van RossemNED
DNSHans OlsenDEN
DNSUgo Di NolaITA
DNSJetze DoormanNED
DNSReinhold TramplerAUT
DNSVilém TvrzskýBOH
DNSBoo KullbergSWE
DNSDino DianaITA
DNSVictor BoinBEL
DNSAxel JöhnckeSWE
DNSArie de JongNED
DNSFrantišek KřížBOH
DNSFritz JackGER
DNSJacques OchsBEL
DNSJosef PfeifferBOH
DNSPhilippe Le Hardy de BeaulieuBEL
DNSAugustus FitzClarenceGBR
DNSSidney StranneSWE
DNSKarel Goppold z LobsdorfuBOH
DNSRudolf von BuchholzNED
DNSPaul AnspachBEL
DNSVilém Goppold z Lobsdorfu, Sr.BOH
DNSHerman DooijewaardNED
DNSFerdinand FiellmannGBR
DNSEmil SchönGER
DNSWillem Hubert van BlijenburghNED
DNSIoannis GeorgiadisGRE
DNSRichard CrawshayGBR
DNSJaroslav TučekBOH
DNSHeinrich ZieglerGER
DNSOtakar ŠvorčíkBOH
DNSGeorgios VersisGRE
DNSDirk ScalongneNED
DNSLéon TomBEL
DNSHenri AnspachBEL
DNSTryfon TriantafyllakosGRE
DNSJakob Erckrath de BaryGER
DNSAndreas SuttnerAUT
DNSGaston SalmonBEL
DNSHermann PlaskudaGER
DNSGeorgios PetropoulosGRE
DNSVilém Goppold z Lobsdorfu, Jr.BOH
DNSSotirios NotarisGRE
DNSPietro SpecialeITA
DNSNils BrambeckSWE
DNSWalther MeienreisGER
DNSOtto HerschmannAUT
DNSGeorge PattonUSA
DNSJohann AdamGER
DNSKostas KotziasGRE
DNSRichard VerderberAUT

Round 1 (16 – 17 July 1912)

Top three finishers in each pool advanced to quarter-finals.

Pool 1 (16 July 1912 — 09:00-12:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Giovanni BenfratelloITA30Q
2Lajos WerknerHUN21Q
3Vladimir DanichRUS12Q
4Gustaf ArmgarthSWE03
DNSGeorg StöhrGER
DNSRudolf CvetkoAUT
DNSPanagiotis KampasGRE
DNSLauritz Christian ØstrupDEN

Pool 2 (16 July 1912 — 09:00-12:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
=1Béla ZulawszkyHUN31Q
=1Julius LichtenfelsGER31Q
3Vladimir AndreyevRUS22Q
4Friedrich GollingAUT22
5Helge WernerSWE04
DNSGino BelloniITA
DNSBedřich SchejbalBOH
DNSIvan OsiierDEN

Pool 3 (16 July 1912 — 09:00-12:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Karl MünichAUT30Q
2Hans ThomsonGER21Q
3Jens BerthelsenDEN12Q
4Boris NepokupnoyRUS03
DNSJosef ČiperaBOH
DNSFernando CavalliniITA
DNSPerikles GeorgakopoulosGRE

Pool 4 (16 July 1912 — 09:00-12:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Edoardo AlaimoITA40Q
=2Albert BogenAUT22Q
=2Oluf BerntsenDEN22Q
=4Aleksandr ShkylevRUS13
=4Zdeněk BártaBOH13
DNSTriantafyllos KordogiannisGRE
DNSGeorge van RossemNED

Pool 5 (16 July 1912 — 12:00-15:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Charles Van Der BylGBR31Q
2Josef JavůrekBOH31Q
3Josef PuhmAUT22Q
=4Carl-Gustaf KlerckSWE13
=4Georgy ZakyrichRUS13
DNSHans OlsenDEN
DNSUgo Di NolaITA
DNSJetze DoormanNED

Pool 6 (16 July 1912 — 12:00-15:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Ejnar LevisonDEN30Q
2Alfred Ridley-MartinGBR21Q
3Anatoly TimofeyevRUS12Q
4Johannes KollingNED03
DNSReinhold TramplerAUT
DNSVilém TvrzskýBOH
DNSBoo KullbergSWE
DNSDino DianaITA

Pool 7 (16 July 1912 — 12:00-15:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Béla BékessyHUN30Q
2Franz DereaniAUT12Q
3William MarshGBR12Q
4Konstantin VaterkampfRUS12
DNSVictor BoinBEL
DNSAxel JöhnckeSWE
DNSArie de JongNED
DNSFrantišek KřížBOH

Pool 8 (16 July 1912 — 12:00-15:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
=1Hendrik de IonghNED31Q
=1Péter TóthHUN31Q
3Martin NordenströmSWE22Q
=4Douglas GodfreeGBR13
=4Aleksandr MordovinRUS13
DNSFritz JackGER
DNSJacques OchsBEL
DNSJosef PfeifferBOH

Pool 9

PosCompetitor(s)NOC
=1Georg StöhrGERQbye
=1Ervin MészárosHUNQbye
=1Nikolay KuznetsovRUSQbye
DNSPhilippe Le Hardy de BeaulieuBEL
DNSGeorges LévêqueGBR
DNSSidney StranneSWE
DNSKarel Goppold z LobsdorfuBOH
DNSRudolf von BuchholzNED

Pool 10

PosCompetitor(s)NOC
=1Apollon Hüber von GreifenfelsRUSQbye
=1Jenő FuchsHUNQbye
=1Birger PersonneSWEQbye
DNSPaul AnspachBEL
DNSVilém Goppold z Lobsdorfu, Sr.BOH
DNSHerman DooijewaardNED
DNSFerdinand FiellmannGBR
DNSEmil SchönGER

Pool 11

PosCompetitor(s)NOC
=1Bertalan DunayHUNQbye
=1Ernst zu HohenloheAUTQbye
=1Boris ArsenyevRUSQbye
DNSWillem Hubert van BlijenburghNED
DNSIoannis GeorgiadisGRE
DNSRichard CrawshayGBR
DNSJaroslav TučekBOH
DNSHeinrich ZieglerGER

Pool 12 (16 July 1912 — 15:00-18:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Zoltán SchenkerHUN30Q
2Friedrich SchwarzGER21Q
3Harry ButterworthGBR12Q
4Pavel FilatovRUS03
DNSOtakar ŠvorčíkBOH
DNSGeorgios VersisGRE
DNSDirk ScalongneNED
DNSLéon TomBEL

Pool 13 (17 July 1912 — 09:00-12:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Francesco PietrasantaITA30Q
2Pál PajzsHUN12Q
3Alfred SysonGBR12Q
4Walter GatesRSA12
DNSHenri AnspachBEL
DNSTryfon TriantafyllakosGRE
DNSJakob Erckrath de BaryGER
DNSAndreas SuttnerAUT

Pool 14 (17 July 1912 — 09:00-12:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Oszkár GerdeHUN30Q
2Nedo NadiITA21Q
3Albertson Van Zo PostUSA12Q
4Archie CorbleGBR03
DNSGaston SalmonBEL
DNSHermann PlaskudaGER
DNSGeorgios PetropoulosGRE
DNSVilém Goppold z Lobsdorfu, Jr.BOH

Pool 15 (17 July 1912 — 09:00-12:00)

PosCompetitor(s)NOC
=1Alfred SauerUSAQbye
=1Dezső FöldesHUNQbye
=1Alfred KeeneGBRQbye
DNSSotirios NotarisGRE
DNSPietro SpecialeITA
DNSNils BrambeckSWE
DNSWalther MeienreisGER
DNSOtto HerschmannAUT

Pool 16 (17 July 1912 — 09:00-12:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1László BertiHUN30Q
2Aristide PontenaniITA21Q
3Edward BrookfieldGBR12Q
4Gunnar LindholmSWE03
DNSGeorge PattonUSA
DNSJohann AdamGER
DNSKostas KotziasGRE
DNSRichard VerderberAUT

Quarter-Finals (17 July 1912 — 12:00-18:00)

Top three finishers in each pool advanced to semi-finals.

Pool 1 (12:00-15:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts Lost
1László BertiHUN0Q
2Bertalan DunayHUN1Q
3Vladimir AndreyevRUS2Q
4Giovanni BenfratelloITA3
=5Ejnar LevisonDEN4
=5Georg StöhrGER4

Pool 2 (12:00-15:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts Lost
1Lajos WerknerHUN0Q
2Oszkár GerdeHUN1Q
3Anatoly TimofeyevRUS2Q
=4Alfred SauerUSA3
=4Harry ButterworthGBR3
DNSAlbert BogenAUT

Pool 3 (12:00-15:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts Lost
1Ervin MészárosHUN0Q
2Friedrich SchwarzGER1Q
3William MarshGBR2Q
4Ernst zu HohenloheAUT3
DNSEdoardo AlaimoITA
DNSVladimir DanichRUS

Pool 4 (12:00-15:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts Lost
=1Béla BékessyHUN1Q
=1Dezső FöldesHUN1Q
3Oluf BerntsenDEN2Q
=4Aristide PontenaniITA3
=4Nikolay KuznetsovRUS3
DNSKarl MünichAUT

Pool 5 (15:00-18:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts Lost
1Zoltán SchenkerHUN1Q
=2Charles Van Der BylGBR2Q
=2Apollon Hüber von GreifenfelsRUS2Q
4Hans ThomsonGER2
5Edward BrookfieldGBR3
DNSFranz DereaniAUT

Pool 6 (15:00-18:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts Lost
=1Alfred SysonGBR0Q
=1Jenő FuchsHUN0Q
3Boris ArsenyevRUS2Q
4Jens BerthelsenDEN3
DNSHendrik de IonghNED
DNSJosef JavůrekBOH

Pool 7 (15:00-18:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts Lost
=1Nedo NadiITA1Q
=1Pál PajzsHUN1Q
3Béla ZulawszkyHUN2Q
4Alfred KeeneGBR2
5Martin NordenströmSWE4
DNSJosef PuhmAUT

Pool 8 (15:00-18:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts Lost
1Péter TóthHUN0Q
=2Julius LichtenfelsGER1Q
=2Birger PersonneSWE1Q
4Francesco PietrasantaITA1
5Alfred Ridley-MartinGBR4

Semi-Finals (18 July 1912 — 09:00-12:00)

Top two finishers in each pool advanced to final.

Pool 1

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Béla BékessyHUN50Q
2Nedo NadiITA41Q
3Béla ZulawszkyHUN32
4Bertalan DunayHUN23
5Friedrich SchwarzGER14
DNSAnatoly TimofeyevRUS

Pool 1 Béla BékessyHUN Nedo NadiITA
Pool 1 Béla BékessyHUN Béla ZulawszkyHUN
Pool 1 Béla BékessyHUN Bertalan DunayHUN
Pool 1 Béla BékessyHUN Friedrich SchwarzGER
Pool 1 Nedo NadiITA Béla ZulawszkyHUN
Pool 1 Nedo NadiITA Bertalan DunayHUN
Pool 1 Nedo NadiITA Friedrich SchwarzGER
Pool 1 Béla ZulawszkyHUN Bertalan DunayHUN
Pool 1 Béla ZulawszkyHUN Friedrich SchwarzGER
Pool 1 Bertalan DunayHUN Friedrich SchwarzGER

Pool 2

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Péter TóthHUN20Q
2Jenő FuchsHUN11Q
3Alfred SysonGBR02
DNSJulius LichtenfelsGER
DNSOszkár GerdeHUN

Pool 2 Péter TóthHUN Jenő FuchsHUN
Pool 2 Péter TóthHUN Alfred SysonGBR
Pool 2 Jenő FuchsHUN Alfred SysonGBR

Pool 3

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Ervin MészárosHUN50Q
2Dezső FöldesHUN41Q
3Pál PajzsHUN32
4Charles Van Der BylGBR23
5Boris ArsenyevRUS14
6Birger PersonneSWE05

Pool 3 Ervin MészárosHUN Dezső FöldesHUN
Pool 3 Ervin MészárosHUN Pál PajzsHUN
Pool 3 Ervin MészárosHUN Charles Van Der BylGBR
Pool 3 Ervin MészárosHUN Boris ArsenyevRUS
Pool 3 Ervin MészárosHUN Birger PersonneSWE
Pool 3 Dezső FöldesHUN Pál PajzsHUN
Pool 3 Dezső FöldesHUN Charles Van Der BylGBR
Pool 3 Dezső FöldesHUN Boris ArsenyevRUS
Pool 3 Dezső FöldesHUN Birger PersonneSWE
Pool 3 Pál PajzsHUN Charles Van Der BylGBR
Pool 3 Pál PajzsHUN Boris ArsenyevRUS
Pool 3 Pál PajzsHUN Birger PersonneSWE
Pool 3 Charles Van Der BylGBR Boris ArsenyevRUS
Pool 3 Charles Van Der BylGBR Birger PersonneSWE
Pool 3 Boris ArsenyevRUS Birger PersonneSWE

Pool 4

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts Lost
1Lajos WerknerHUN50Q
2Zoltán SchenkerHUN41Q
3László BertiHUN32
4Apollon Hüber von GreifenfelsRUS23
5William MarshGBR14
6Oluf BerntsenDEN05

Pool 4 Lajos WerknerHUN Zoltán SchenkerHUN
Pool 4 Lajos WerknerHUN László BertiHUN
Pool 4 Lajos WerknerHUN Apollon Hüber von GreifenfelsRUS
Pool 4 Lajos WerknerHUN William MarshGBR
Pool 4 Lajos WerknerHUN Oluf BerntsenDEN
Pool 4 Zoltán SchenkerHUN László BertiHUN
Pool 4 Zoltán SchenkerHUN Apollon Hüber von GreifenfelsRUS
Pool 4 Zoltán SchenkerHUN William MarshGBR
Pool 4 Zoltán SchenkerHUN Oluf BerntsenDEN
Pool 4 László BertiHUN Apollon Hüber von GreifenfelsRUS
Pool 4 László BertiHUN William MarshGBR
Pool 4 László BertiHUN Oluf BerntsenDEN
Pool 4 Apollon Hüber von GreifenfelsRUS William MarshGBR
Pool 4 Apollon Hüber von GreifenfelsRUS Oluf BerntsenDEN
Pool 4 William MarshGBR Oluf BerntsenDEN

Final Pool (18 July 1912 — 14:00-17:00)

PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Jenő FuchsHUN611810
2Béla BékessyHUN521711
3Ervin MészárosHUN521712
4Zoltán SchenkerHUN431713
5Nedo NadiITA431617
6Péter TóthHUN251217
7Lajos WerknerHUN161319
8Dezső FöldesHUN16920
DNSGiulio SarrocchiITA

Bout #1 Jenő FuchsHUN 3 – 0Béla BékessyHUN
Bout #2 Jenő FuchsHUN 3 – 2Ervin MészárosHUN
Bout #3 Jenő FuchsHUN 3 – 2Nedo NadiITA
Bout #4 Jenő FuchsHUN 3 – 1Péter TóthHUN
Bout #5 Jenő FuchsHUN 3 – 2Lajos WerknerHUN
Bout #6 Jenő FuchsHUN 3 – 0Dezső FöldesHUN
Bout #7 Béla BékessyHUN 3 – 2Zoltán SchenkerHUN
Bout #8 Béla BékessyHUN 3 – 0Nedo NadiITA
Bout #9 Béla BékessyHUN 3 – 0Péter TóthHUN
Bout #10 Béla BékessyHUN 3 – 2Lajos WerknerHUN
Bout #11 Béla BékessyHUN 3 – 1Dezső FöldesHUN
Bout #12 Ervin MészárosHUN 3 – 2Béla BékessyHUN
Bout #13 Ervin MészárosHUN 3 – 1Zoltán SchenkerHUN
Bout #14 Ervin MészárosHUN 3 – 2Nedo NadiITA
Bout #15 Ervin MészárosHUN 3 – 1Lajos WerknerHUN
Bout #16 Ervin MészárosHUN 3 – 0Dezső FöldesHUN
Bout #17 Zoltán SchenkerHUN 3 – 0Jenő FuchsHUN
Bout #18 Zoltán SchenkerHUN 3 – 1Péter TóthHUN
Bout #19 Zoltán SchenkerHUN 3 – 1Lajos WerknerHUN
Bout #20 Zoltán SchenkerHUN 3 – 2Dezső FöldesHUN
Bout #21 Nedo NadiITA 3 – 2Zoltán SchenkerHUN
Bout #22 Nedo NadiITA 3 – 2Péter TóthHUN
Bout #23 Nedo NadiITA 3 – 2Lajos WerknerHUN
Bout #24 Nedo NadiITA 3 – 2Dezső FöldesHUN
Bout #25 Péter TóthHUN 3 – 0Ervin MészárosHUN
Bout #26 Péter TóthHUN 3 – 2Lajos WerknerHUN
Bout #27 Lajos WerknerHUN 3 – 1Dezső FöldesHUN
Bout #28 Dezső FöldesHUN 3 – 2Péter TóthHUN